Tibi Ușeriu Yukon Arctic Ultra. Tibi, ce demență de om ești! O dată-n viață: mafie, 9 ani de temniță. De trei ori în viață: 170 ore, 500 kilometri parcurși, mereu minus 40 de grade

de Eugen Istodor     HotNews.ro
Vineri, 7 februarie 2020, 14:24 Actualitate | PERSPEKTIVA


Tibi Useriu, eroul meu
Foto: Facebook
Epidemie, virus? Sictir! ​O arzi la căldurică și îți curge năsucul. Te plângi că ți se udă piciorușul în zăpadă. Vai nu ți s-a mișcat primarul să-ți dea zăpada din cale, boierule. Este vai de capul tău. Ia uite aici, eroul meu ce face! Tibi Ușeriu a terminat, ieri seară, Yukon Arctic Ultra. 170 de ore și aproape 500 kilometri parcurși în ger. Iată știrea Hotnews. Iată ce-nseamnă demența asta pentru tine, cu fizicul vai de capul tău, cu moralul bun de coșul de gunoi.

De când a plecat la drum, adică de vreo două săptămâni, i-am citit cartea. Tibi a scris “27 de pași”

Nu mă omor după cărți motivaționale. Biografiile nu-s viața mea.
Dar cartea lui Tibi m-a luminat.
Totuși, e așa simplu?
Tibi scrie cartea după peste 9 ani de pușcărie urâtă și ani de căință în Tășuleasa lui frati-su. În tinerețe era înhăitat cu mafia sârbă, dând omor la oameni, furând bijuuri și alte bogății. Evadat de vreo două ori dintr-o închisoare germană de maximă securitate. Era periculos rău.

Și uite și azi e periculos rău.
E alergător de anduranță în curse extreme (de trei ori câștigător al 6633 Arctic Ultra - 2016, 2017 și 2018). Uite-l aici povestindu-și singur aventurile:



Ce ne spune Tibi, așa pe scurt? Există o legătură între victoriile de astăzi și trecutul său? Da.

Omul este un roboțel? Adică, Tibi, în general, a fost sortit de copil chestiilor brave, mărețe, extreme. Și în intersecția bine-rău, mintea lui plus haosul din lumea de după Revoluție plus prietenii-anturajul l-au dirijat spre Mafia sârbească, dar la fel de bine, dacă avea îndrumători buni o putea la fel de bine s-o ia spre Pol? Alin, fratele lui, a avut alt destin, nu?

Omul este doar o setare? Adică, un simplu acord fin? Apeși pe-un buton și gata o iei spre bine sau spre rău? Asta înseamnă automatizare a creierului. Poate, dar înseamnă voință omenească, tărie omenească de caracter. Când citești astfel de lucruri spui: DA!

Răspunsul corect este însă: nu-i chiar așa. Omul nu-i fast food. Scoate-ți din cap o asemenea prostie. Tu nu ești roboțelul Tibi, nu ești setarea Tibi.

Nici măcar Tibi, da Tibi nu s-a schimbat așa ușor.
Nimeni nu știe cât de greu, ce a fost în capul lui Tibi, habar nu ai ce înseamnă Tibi cu adevărat.
Tibi știe că performanța, videorile pe facebook, cuvintele, imaginile sunt doar un vârf de iceberg. Aparențe nenorocite.


Tu știi ce a însemnat viața asta a lui Tibi? Nu, nu știi. Nici eu nu știu. Semnificația acesteia o putem găsi rătăcită poate în degerătura aia pe care, mărturisește undeva, că nu a simțit-o.

Nu a simțit-o.
I s-a părut firesc să meargă mai departe.
I s-a părut firesc pentru că în antrenamentul mușchilor de fiecare zi simte de mii de ori pișcături-amorțeală ca aceea degerătură.
Nu a simțit-o pentru că a trecut prin atâtea morți încât nu contează o amorțeală.
Nu a simțit-o pentru că între bine și rău este o diferență cât un fir de păr.
Nu a simțit-o pentru că tot răul este spre bine.
Milioanele de rele i-au absorbit mintea, mușchii pentru a înțelege ce-nseamnă o cursă a binelui.
Răul este bun. Este bun pentru că e calea spre bine.
Binele este un congelator în care trăiești și alergi și triumfi. Tibi, eroul meu! nu știu nimic despre tine.

Cont Facebook Tibi Useriu

Site Yukon Arctic Ultra


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















20608 vizualizari

  • -3 (27 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 7 februarie 2020, 14:40)

    [anonim]

    • +4 (24 voturi)    
      Esti prea mic sa intelegi (Vineri, 7 februarie 2020, 15:16)

      feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui

      La ce-ți folosește sa urci pe Everest? La nimic. Doar ca să-ți dovedești ție ca poți. Când nu poți ... nu poți sa înțelegi. Asta e.
      • +2 (12 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Vineri, 7 februarie 2020, 16:01)

        [anonim] i-a raspuns lui feroviarul123

        • +3 (13 voturi)    
          omule, pierzi mult (Vineri, 7 februarie 2020, 16:12)

          lp [utilizator] i-a raspuns lui

          din pacate, pare ca-ti lipseste cu totul un anumit simt (al saselea, saptelea, nu stiu) nu poti percepe dincolo de comun
          • +2 (10 voturi)    
            Încearcă de la al optulea :-) (Vineri, 7 februarie 2020, 20:39)

            comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui lp

            Știu că pe vremuri se considera că avem 5 simțuri, iar unii - spre (ne)norocul lor îl aveau și pe al șaselea (de cele mai multe ori el se suprapunea măcar parțial cu ceea ce numim intuiție). Între timp însă specialiștii (nu știu exact din ce domenii, probabil medici, foiziologi, psihologi) au stabilit că avem șapte simțuri: văz, auz, gust, miros, simțil tactil (care le include pe cel dureros și termic), vestibular (al echilibrului, al cărui receptori sunt în urechea internă) și kinestezic sau proprioceptiv - care culege informații de la propriul corp.
            Ei bine, cred că un om care beneficiază de toate simțurile cu care l-au înzestrat Dumnezeu sau evoluția (e valabil și pentru credincioși și pentru atei) ar tebui să mai aibă și „bunul-simț” de a-și dori mai mult - nu mai mult în contul din bancă, ci să se autodepășească, să-și testeze limitele. Unii sunt fericiți că au învățat să colecteze selectiv deșeurile sau că au trimis un sms pentru Cumințenia Pământului sau pentru că într-o seară oarecare de iarnă au format, cu lumina telefonului mobil, un tricolor uriaș... alții au nevoie să alerge la -40°C pentru a se simți purificați și împliniți.

            P.S. Există unii cercetători care susțin că de fapt simțurile ar fi mult mai numeroase. De exemplu Guy Murchie a studiat 32 de simțuri, pe care le-a împărțit în 5 categorii (simțuri de radiație, simțuri de senzație (feeling), simțuri chimice, simțuri psihice și simțuri spirituale... (pentru curioși: https://en.wikipedia.org/wiki/Guy_Murchie )
          • +1 (5 voturi)    
            Ce sa zic, calugarii care (Sâmbătă, 8 februarie 2020, 15:53)

            clint [utilizator] i-a raspuns lui lp

            stau in post si rugaciune cred ca ajung sa creada ca vorbesc cu Dumnezeu. Sa te autosugestionezi ca simti mai mult decat altii, poate fi si o chestie clinica ...

            Sunt foarte sceptic fata de oamenii astia, desi le respect performantele fizice, ce imi repugna este ideea fixa. Daca nu ai fi "manat in lupta" de o idee fixa, nu ai putea sa faci ce face el si nici alte lucruri (in general sport de performanta) care ni s-au bagat pe gat de mici a fi marete, trecandu-se sub tacere costul. Dar oare sunt marete chestiile astea? Merita? Daca murea pe acolo prin ger, era hulit, ca cel care si-a omorat fetita de 10 ani in incercarea de a o baga in Cartea Recordurilor la alpinism.

            Daca te-ai apleca mai bine asupra ideii fixe, ai vedea ca poti sa iti dai sens si importanta vietii si din lucruri mai lumesti: sa fii mai prezent, mai conectat cu ceilalti, sa ajuti, sa incerci sa faci lucrurile banale pe care le faci de obicei mai bine, sa fii multumit ca ai facut ce ai putut, chiar daca nu perfect, samd. De aici vine linistea, bunatatea, fericirea. Din ce inteleg eu sunt doua tipuri de oameni, unii isi gasesc self-esteem doar in lucruri grandomanice, pe cand altii din lucruri mai lumesti. Primii sunt de evitat. Doar nu alergi singur, de nebun, prin ger, de dragul oamenilor si al lumii. Tot primii iti vor spune ca esti prea mici ca sa intelegi maretia existentei lor. Si isi vor crea automat o turma de followeri din acelasi aluat dar fara performante, adica tot oameni de evitat, care vor sa se asocieze cu tot ce e grandios, care ii vor adula orbeste...
            Eu unul, prefer sa fiu mai mic, asa dar inca OM...

            PS: cine are ceva cunostinte de psihologie cred ca si-a dat seama despre ce vorbesc, pot spune ca am vorbit "din carti".
            • +2 (2 voturi)    
              Adevarat dar nu relevant (Duminică, 9 februarie 2020, 8:57)

              Soro [anonim] i-a raspuns lui clint

              @clint:
              E adevarat ce spui dar e si o idee cum ca fara idoli nu putem inainta in viata. Ii adulam sau ii hulim dar ne legam existenta si de ei pentru a ne stabili niste repere in viata. Trebuie sa admiram un om pentru ceea ce este el. Il putem lua la bani marunti si pe Eminescu ca in afara poeziei avea probleme dar ce rost are? Problemele lui le au milioane de oameni pe cand geniul lui nu il are nimeni. Asa si cu Tibi Useriu. Problemele lui de "OM", asa cum spui, le au milioane dar puterea lui mentala de a isi invinge gandurile care ii spun sa renunte nu o are nimeni. Citind despre el eu asta vad, restul e comun si ma intereseaza doar pentru a aprofunda realizarea insasi si nu pentru a-i stirbi din realizare.
              Ma gandesc ca era perfect sa fi fost un campion si un filantrop in acelasi timp dar ... nu a fost sa fie.
              Pe langa asta sa stii ca are o contributie deosebita si in afara curselor facand conferinte si vorbind oamenilor despre aceste lupte mentale interioare, deasemenea vorbind copiilor despre motivatie si perseverenta. Asta are el de oferit si o face foarte bine.
              • -1 (3 voturi)    
                Oamenii mari nu prea au idoli. (Duminică, 9 februarie 2020, 12:35)

                clint [utilizator] i-a raspuns lui Soro

                Si-au gasit singuri drumul si au fost originali, au avut viziune si putere de caracter sa isi impinga viziunea in realitate. Nu au ascultat in stanga si dreapta prea mult, cel mult au fost f.f. selectivi cu parerile altora ( in general distructive si invidioase, mai ales in Ro ).
                Idolii sunt pentru cei care stau la TV, se uita la campionatele de gimnastica cu o bere in mana si cand castiga ale noastre, se mangaie fericiti pe burta: "avem gimnastica", adica contam si noi la ceva (se include si pe el, automat, desi el are o tona si gafaie daca urca 2 etaje). Cui ii mai pasa ca gimnastele alea au fost batute de antrenor? Ce stim noi ce trauma il face pe unul sa alerge "de nebun" sute de km? Iti zic eu, mai mult ca sigur acolo e o trauma, dar noua ni se arat jumatatea plina a paharului...

                Cu ce ma ajuta pe mine ca Halep castiga Wimbledonul sau ca tipul asta intra in Cartea Recordurilor? Cu mai nimic.. La fel cum olimpicii aia internationali nu sunt relevanti pentru testele Pisa. Chiar descurajeaza, pe langa Halep care joaca de la 5 ani, eu voi fi ridicol, desi sa bat mingea, chiar si cu stangacie, mi-ar prinde bine. M-ar ajuta daca as alerga si eu putin in parc, fara sa fiu campion, strict pentru sanatatea mea. Sa stiu cand sa ma opresc si sa ma bucur ca am alergat suficient pt ce am nevoie, fara sa ma compar cu campionii, nu sa ma intreb mereu daca nu puteam mai mult sa vreau mereu mai mult si mai mult?

                Putem sa iesim din logica antica a gladiatorilor, ca trebuie sa ne intrecem ( chiar si cu noi insine ) si sa castigam, no matter what ? Intelegi care sunt efectele adverse ale acestei mentalitati si cati umplu "cimitirele" fiindca au facut acelasi lucru, si-au dedicat toate fortele unei idei fixe dar nu au iesit din anonimat, caci in final f. putini iau laurii ?

                Ai observat ca natiile astea mai civilizate sunt mai sceptice, mai pragmatice, toti fac sport, sunt mai sanatosi, mai tineri pt. varsta lor, dar paradoxal au mai putini campioni la sporturile de performanta?
                • +1 (3 voturi)    
                  Adica tu esti om mare. Virfurile aduc progresul (Duminică, 9 februarie 2020, 16:24)

                  D-or [utilizator] i-a raspuns lui clint

                  Ai crescut mare. Si mindria ta e ca nu ai cu ce sa te mindresti. Nu putem sa te contrazicem. Fiecare cu ai lui.
                  Unii pot avea o medie inalta, dar fara virfuri. O mediocritate uniforma.

                  Altii, ca neam, pot avea o medie mai scazuta, dar cu oameni exceptionali in diverse domenii. Tocmai acestia vor aduce progres, deci trebuie sa ne mindrim cu ei.

                  Noi avem cu ce sa ne mindrim. Acum cu Halep si cu Useriu.
                  • 0 (0 voturi)    
                    Doar de dragul logicii: (Luni, 10 februarie 2020, 17:25)

                    clint [utilizator] i-a raspuns lui D-or

                    Ce ziceam eu e ca nu ai idoli ( de teapa astuia ) este o conditie necesara, nu si suficienta. Faptul ca nu am idoli, nu implica faptul ca sunt om mare.
                • +1 (1 vot)    
                  tocmai ce scrisesesi mai sus (Luni, 10 februarie 2020, 13:32)

                  Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui clint

                  Ca lumea nu e compusa din "oameni mari"!
            • +2 (2 voturi)    
              e o diferenta... (Luni, 10 februarie 2020, 13:30)

              Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui clint

              ... intre a muri TU pentru ceva (indiferent daca justificat sau nu) si a trage spre moarte un COPIL pentru ca ai tu ceva foame de bani!
    • +1 (23 voturi)    
      ca sa incepi sa intelegi (Vineri, 7 februarie 2020, 16:04)

      lp [utilizator] i-a raspuns lui

      inscrie-te la un semi-marathon. Macar. Daca termini, o sa vrei marathon. Dupa care, vei avea sansa sa incepi sa intelegi. Pana atunci, shhhhh.... nu vorbi despre astfel de oameni si povesti
      • +1 (15 voturi)    
        nu toata lumea are nevoie (Vineri, 7 februarie 2020, 20:28)

        numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui lp

        de false realizari, ca sa simta ca a realizat ceva :))
        • -1 (15 voturi)    
          realizari (Sâmbătă, 8 februarie 2020, 8:22)

          vizirul [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

          realizari pentru tine inseamna conturi pline,masini puternice,case,vile, provenite nu se stie de unde?Spiritul mercantil si "realizarile " materiale se pare ca te caracterizeaza.De fapt tu contesti spiritul de autodepasire, de temeritate,de aventura in sensul bun, care au dus omenirea mai departe de-a lungul istoriei.Tibi Useriu este un exemplu de urmat si un stimul pentru alti temerari inca nedescoperiti de ei insisi,este un izvor de energii pozitive si de luptator cu sine insusi
          • +2 (10 voturi)    
            nu. (Sâmbătă, 8 februarie 2020, 13:32)

            numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui vizirul

            asa ca nu mai eticheta ca prostul. Realizari inseamna sa fii fericit, sa te simti bine in pielea ta, sa fii multumit de viata ta; sa ai o familie, sa mergi cu placere la locul de munca, sa poti ajuta in jurul tau. Mai termina cu etichetarea asta a oamenilor la intamplare, userist prost, ca doar atat va duce capul, sa inventati idei despre altii si apoi sa-i acuzati de ele. Auzi la el : "luptator cu sine insusi". Pai exact despre asta vorbeam, daca ai probleme psihice ai nevoie de astfel de realizari, altfel poti sa traiesti o viata linistita, fara sa fii mereu un false confruntari cu tine.
            • -3 (3 voturi)    
              Corect. (Duminică, 9 februarie 2020, 13:00)

              clint [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

              Spiritul asta de autodepasire nu este o valoare universala, asa ca nu incercati sa il bagati pe gat tuturor, nu toti il vor inghiti. Pentru altii cooperarea, nu competitia este mai importanta. Competitia cu tine insuti este un surogat egoist de self-esteem pe care unii il folosesc si in propaganda si nu de ieri, de azi. Il administeaza unor amarati care altfel nu prea au motive de mandrie in viata lor. Nu degeaba toti campionii ajung din pacate prin platou la Antena 3 pe post de mascote ale unui public vai de capul lui. De fapt, in subconstient, performanta unora mai mult descurajeaza. Olimpicii la mate nu ne ridica in scorurile Pisa, oricat ne-am mandri cu ei, iar Halep nu combate sedentarismul acestei natii.

              Respect un medic care se autodepaseste facand operatii mai bune sau cautand scheme de tratament moderne, care are un impact direct asupra celorlalti, nu oamenii care traiesc in bula lor si care, daca ajung la un record din asta mare, pretind ca da, uite, ei ajuta restul omenirii prin exemplul lor. Care exemplu, nene, sa alergi prin zapada ?

              Este o falsa cauzalitate faptul ca daca avem niste elite, ele vor trage in sus si restul turmei. In practica nu prea se intampla. Prefer oameni care rezolva lucruri punctuale ( construiesc o scoala, o sala de sport, un medic bun, un profesor cu har, etc.) unui mare idol din asta, care a tras toata viata pentru el ( da, a se autodepasi e f. egoist ) si care acum mai vrea si admiratia mea.

              Ii respect sincer pe cei care stiu sa coopereze si care lasa ceva si celorlalti chiar si discret si anonim, dincolo de o vitrina cu medalii care nu foloseste nimanui altcuiva.
          • +2 (2 voturi)    
            ce spirit mercantil domnule? (Sâmbătă, 8 februarie 2020, 13:34)

            numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui vizirul

            De unde ai extras to astfel de concluzii despre mine? ...
    • +4 (6 voturi)    
      Unii mari exploratori au scris (Vineri, 7 februarie 2020, 21:41)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui

      memorii instructive.
  • +3 (7 voturi)    
    Proverb malgash: (Vineri, 7 februarie 2020, 18:05)

    Miky113 [utilizator]

    E rau sa fii prost; ca nu-ti dai seama !
  • +1 (13 voturi)    
    Frumos articol, (Vineri, 7 februarie 2020, 21:23)

    Namaste [utilizator]

    multumiri.
  • +5 (19 voturi)    
    yuck (Vineri, 7 februarie 2020, 22:54)

    Zirc [anonim]

    Inteleg adrenalina, nevoia de a face nota discordanta si nevoia de a te autodepasi. De aici pana la a scrie un articol de trei lei in care toti cei care nu practica sporturi extreme sunt niste smiorcaiti e cale lunga. Care e criteriul ? Experienta ? Poti avea experiente incredibile practicand dans sau arte martiale. Riscul ? Yukon Arctic Ultra are asistenta, sansa de a o mierli e mult mai mica decat la base jumping.
  • +1 (1 vot)    
    Ciudat (Sâmbătă, 8 februarie 2020, 23:55)

    Sandokan [anonim]

    La rezultate numele lui apare doar in 2020: https://arcticultra.de/results/
    • +1 (1 vot)    
      6633 Arctic Ultra (Duminică, 9 februarie 2020, 9:48)

      Amcititstirile [utilizator] i-a raspuns lui Sandokan

      Cauta pe google 6633 Actic Ultra 2018 o sa-l gasesti cu locul 1 numar de concurs 323.
  • +2 (2 voturi)    
    Realizare extraordinara (Duminică, 9 februarie 2020, 8:47)

    Soro [anonim]

    Am citit si eu cartea lui Useriu.
    Am fost incercat de sentimente pro si contra pe tot parcursul cartii. Adica pro pentru realizarile sportive si contra pentru realizarile omenesti legate de legaturile lui dubioase.
    Dar ca si la un poet sau la un sportiv de elita e bine sa ne uitam doar la realizari. Ata pentru ca problemele cu legea sunt comune cu alte milioane de oameni pe cand realizarile sunt exceptionale.
    Cand ma uit la un om cu realizari exceptionale nu ii dise restul vietii pentru ca vreau sa iau de la el o farama din ce a facut extraordinar si nu ce a facut comun.
    Cred ca la Tibi Useriu extraordinar este determinarea de a duce ceva la sfarsit importriva lui insusi. Ce e de luat de la el e ce scrie in carte legat de momentele multe din aceste curse in care mintea o ia razna si iti spune la fiecare pas sa abandonezi. Si cu toate astea reusesti sa ajungi la capat.
    Din nou gasesc comentarii rautacioase care se inscriu in parerile generale gasite pe forumuri. Incercarea de a minimiza realizarile unui om pentru ca "e si el ca si noi" sau pentru ca "sunt alte lucruri mai bune" sau pentru ca "in afra performantelor e un nimeni".... oameni mici care nu pot aprecia ceva maret.
    Despre articol ... slab, dar daca ai puterea sa vezi esenta in spatele cuvintelor usoare e OK. Sa nu uitam ca romanul e "un badaran sensibil" si se ataca repede ca si cum articolul il ataca personal.
    • -2 (2 voturi)    
      Cu riscul de a parea dur (Duminică, 9 februarie 2020, 13:15)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui Soro

      si fara sa vreau sa jignesc pe nimeni, o sa iti spun ce gandesc: prostia are mecanismele ei de protectie.

      Daca eu ma intreb asa, pragmatic, cu ce ajuta performanta astuia, va sari un cor de oameni pe mine sa imi spuna: cine esti tu bah sa il pui pe asta la indoiala, ce ai facut tu la viata ta ?. Da, probabil multi ma cred un invidios, distructiv, etc.

      Eu insa, ma incapatanez sa ma intreb, cu ce contribuie performanta lui la lumea asta? Cu nimic, zic eu. Desi i-o admir si eu cumva, cred ca e pentru rubrica "Fapt divers", ca ala care a supravietuit cateva luni in deriva pe un velier. Bravo lor, ma bucur pentru ei, dar nu-s de pus in rama.

      De aici si pana a-i face modele, cand ei nu au dat nimic lumii, e cam mult.
      Si iarasi intervine mecanismul de aparare a prositei: cum, domle nu a dat nimic, dar exemplul lui personal e nimic? Hai sa fim seriosi... niciun sportiv nu se antreneaza ani de zile stiind ca are sanse f. mici sa ajunga atat de sus incat sa fie un exemplu pentru altii doar pentru ca vrea sa fie un exemplu pentru ceilalti. Ajungem prin rationalizari de 2 lei sa ne mintim ca dorinta de autodepasire nu e ceva egoist, ci chiar e vorba de filnatropie...
      La fel cum Apple fanboys cred Steve Jobs nu a tras pentru el, facand miliarde, ci si-a sacrificat geniul pentru a le da lor noua jucarii misto, la un pret care nici nu mai conteaza.
      Exemple ipocrite care prind al naibii de bine la o lume de ipocriti...
      • +1 (1 vot)    
        Ce poate sa faca un om, poate sa faca orice om (Duminică, 9 februarie 2020, 15:54)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui clint

        Stiai ca poti sa parcurgi 150km in 170 ore la minus 40 grade?
        Acum stii.

        Nu, nu pari dur, nu pacalesti pe nimeni. Esti o vuvuzea pusa sa denigreze orice motiv de mindrie.

        Dupa comentariul de mai sus se vede ca te-a ofticat rau reusita lui Tibi. Cu atit mai bine.
        • -1 (1 vot)    
          Cand eram mic (Luni, 10 februarie 2020, 17:32)

          clint [utilizator] i-a raspuns lui D-or

          Cand eram mic, am fost la circ. Unul inghitea sabii, altu' baga capul in gura leului, altii faceau acrobatii la trapez, altii se contorsionau.

          Atunci am aflat unii oameni pot face chestii pe majoritatea, incluzandu-ma pe mine, nu pot.
          Mi-au schimbat viata cu ceva? Nu prea. Mi-a placut spectacolul si am plecat acasa, ce naspa sunt ca nu mi i-am facut idoli.
      • +1 (1 vot)    
        si tie la ce-ti foloseste? (Luni, 10 februarie 2020, 13:46)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui clint

        Cu ce te simti mai "realizat personal" (sau macar mai bine) ca urmare a faptului ca trancanesti cu obstinatie pe aici, incercand sa-l denigrezi pe Tibi?

        Vorba bancului" nu-ti place, nu mananci!
        Poti f. bine sa nu citesti sau daca citesti sa stai linistit si sa taci sau daca nu taci macar sa nu raspunzi la comentarii!

        Care-i chichirezu'? De ce tii sa te dai mare? Tibi Useriu are probleme psihice iar tu esti mai breaz?
        • -1 (1 vot)    
          Fiecare face ce vrea. (Luni, 10 februarie 2020, 14:22)

          clint [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

          Fiecare crede in ce vrea. N-aveti decat sa credeti in el si sa va fie idol in viata. Pana la urma eu imi vedeam de viata mea si vin unii sa imi spuna "uite domnule ce bun e asta". Deci nu cu el am ce am, ci cu cei care il absolutizeaza.

          M-am saturat de vedete de carton, circarii si followerii lor, in timp ce pe oamenii buni, care nu fac lucruri asa "marete", un medic, un profesor, sunt efectiv aruncati peste granita. Hai sictir !
  • +3 (5 voturi)    
    ... (Duminică, 9 februarie 2020, 9:05)

    dumnezeu [utilizator]

    alooo, istodoare, oprește-te! unde trebuie să donăm, ca să înceteze nenea ăsta să ne plictisească cu talentul lui?
  • 0 (2 voturi)    
    Terminati cu SALTIMBANCII astia! (Luni, 10 februarie 2020, 1:44)

    Sparafucile [utilizator]

    Vreti sa-i credem eroi pe unii care ca efort si ca suferinte nu le ajung nici macar la glezna adevaratilor exploratori polari ? Robert Peary pentru Polul Nord, Shackleton, Scott si Amundsen pentru Polul Sud. Pai astia au fost titani, nu saltimbanci. Cind Peary a ajuns la Polul Nord in 1909 de mult nu mai avea degete la picioare, fiindca ii degerasera in expeditiile anterioare. Shackleton s-a intors grav bolnav de scorbut din apropierea Polului Sud, pe care n-a apucat sa-l mai atinga din cauza bolii. Iar Scott, se stie, s-a intors MORT de la Polul Sud. Cum zicea Eminescu?

    " De asa vremi se-nvrednicira cronicarii si rapsozii
    Veacul nostru ni-l umplura saltimbancii si irozii"
    • 0 (2 voturi)    
      alta, acu'!! (Luni, 10 februarie 2020, 13:55)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      O fi vina lui Tibi Useriu ca Pamantul nu are decat doi poli! Si ca amandoi au fost cuceriti!
      Inventeaza tu un al treilea pol! :P

      Nu-mi amintesc absolut NICI O ocazie in care Tibi sa-si fi revendicat merite de "exploratpr" sau altceva de genul acesta!
      A spus cat se poate de clar: face Maratonul ca sa adune oarece fonduri pentru Via Transylvanica!

      Ai pus macar vreo borna acolo? :P
      • 0 (2 voturi)    
        N-ai priceput nimic (Luni, 10 februarie 2020, 15:25)

        Sparafucile [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        Fiindca discutia nu era daca Useriu este sau nu este un mare explorator polar ci daca eforturile si suferintele lui nu cumva au fost doar niste GLUME PROASTE pe linga ce au suferit marii asi ai explorarilor polare. E cam diferenta dintre cineva care s-a udat putin la picioare dupa o ploaie de vara si cineva care s-a salvat in extremis de pe Titanic inotind o vreme pe linga o barca nu tocmai dispusa sa-l ia bord.
        • -1 (1 vot)    
          Mai mult, de descoperirile exploratorilor (Luni, 10 februarie 2020, 17:47)

          clint [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

          ne bucuram inca, pe cand eu nu vad "outcome-ul" demersului sau, oricat de curajos ar fi. Bine, el spune ca prin exemplul sau, va motiva si altii sa se autodepaseasca. Eu as ramane sceptic pana nu vad cauzalitatea, adica pe unul care sa spuna m-am luat dupa el si uite unde am ajuns.
          Mai ales ca nu asta l-a motivat sa se antreneze atat si sa faca cursa, sunt sigur. Eu cred ca a facut cursa ca sa isi demonstreze lui ceva, si apoi, ca sa isi dea un sens maret, a scos-o pe asta cu motivarea celorlalti...