Hagi, Gică Hagi, La mulți ani! Mamă, ce gooool al vieții simți tu la 55 de ani

de Eugen Istodor     HotNews.ro
Miercuri, 5 februarie 2020, 10:40 Actualitate | PERSPEKTIVA


Victoria are chipul lui Gică Hagi
Foto: Hotnews
​Astăzi Gică Hagi împlinește 55 de ani. Omul este un geniu neînțeles în România. Este adulat în lumea fotbalului, în Turcia, ce să mai spun. Intelectualii se râd ca proștii de anacoluturile lui, proștii îl ciupesc de fund la fiecare ne-reușită a lui în play-off. Important este că tipul mie mi se pare fabulos. Știe să se ridice din nimic, din penibil cu fruntea sus și să dribleze încă și pe intelectualii lui pește și pe proștii-de dau în gropi. La Mulți ANI, Gică! Rege!​ Statuie! - orice vrei tu să fii!

Gică Hagi este Regele fotbalului pe care l-am prins eu. Omul este născut din pulberea neagră și marasmul fotbalului comunist. O letargie de fotbal, un vai și un amar. Mergeam în tribune, la fotbal, cu semințe și muie-n gură, cui s-o mai dăm, cui s-o mai împărțim. Ca cerșetorii. Hagi mi-a apărut în viață la Sportul, unii pe care-i uram, îi consideram niște amatori, la Sportul Studențesc. Echipa asta era pe atunci a studenților, sanchi. O făcătură de echipă care justifica munca unora care erau de fapt sportivi.


Hagi a venit acolo și m-a omorât. Eu eram cu Rapidul, cu nemuritorii. L-am înjurat din tribună, dar muream după mișcarea lui în teren. Mi-era frică de el.

Hagi este însă azi mare. Uite-l în folclor. Este simbolul reușitei: "
Dau sut, bara, gol, 1-0, Gica Hagi!" Uite-l aici ce-nseamnă pentru Selly, cel mai în vogă vlogger:



Legendă azi, Hagi are capul "în bocanc" și cu asta m-a vrăjit.
Uite aici golul cu Columbia. Vezi cum stă, gândește și nimerește bășica într-un colț imposibil. Vezi, ia-o de trei ori și spune-mi unde-i creierul lui Gică?




Dar la golul ăsta mi se face părul de arici pe piept. Uite aici, de la jumătatea terenului. Ce șut, a fentat lumea toată. Poarta a rămas pe loc înmărmurită:



Gică este azi legendă și creator.

Are patima aia fără leac a creatorului. Asta-mi place. Nu ține cont de nimic. Ia o idee care i-a intrat lui în cap și și-o duce la capăt.

Academia și Clubul, Viitorul lui este incredibil. Batjocorit de matahala Becali, descoperind că nu-i bun de Națională, Hagi pe banii, munca, ochiul, inteligența lui a construit un club, o școală. Greșește, dă cu bocancul în nătărăii care-l opresc. Are succes, dă chef din toată inima lui la tot poporul. Astăzi el dă gol metafizic la tot poporul ăsta necugetător.

La mulți ani! Gică Hagi.

Da, cum zici tu este: meriți statuie! Ce gol al vieții simți tu la 55 de ani? Doar capul și degetele piciorului tău de aur simt. Simt cum tinerețea a trecut cu goluri rare, simt cum bătrânețea se așterne cu reușitele tale, cu invidiile atâtora, cu răul unei țări pe care ai depășit-o în toate piedicile pe care ți le-a pus. În singurătatea ta de la 55 de ani stai cu tine, cu capul tău și privește-ți piciorul de aur. Și gândește-te atât cum a fost posibil?


Uite încă 5 boabe ale lui Hagi:



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10072 vizualizari

  • -21 (33 voturi)    
    Nu ne interesează.... (Miercuri, 5 februarie 2020, 10:45)

    Tayen [utilizator]

    A fost și s-a dus....
    • +9 (29 voturi)    
      matale (Miercuri, 5 februarie 2020, 11:30)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      nici n'ai fost, nici nu esti, nici n'ai sa fii.
    • 0 (0 voturi)    
      "Intelectualii se râd" (Vineri, 7 februarie 2020, 9:06)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      La multi ani Hagi !

      Merita un comentator mai bun decit asta care ne incinta cu "Intelectualii se râd"
  • +17 (27 voturi)    
    la multi ani! (Miercuri, 5 februarie 2020, 11:02)

    octavian [anonim]

    La multi ani celui care ne-a bucurat atât de mult inimile tinereții!
  • +18 (30 voturi)    
    din ce in ce mai slabut (Miercuri, 5 februarie 2020, 11:10)

    nellino [utilizator]

    ca de obicei, ai facut o compunere de nota 6 intr-o clasa de sculeri matriteri la un liceu industrial din sectorul 5.

    atat ai putut.

    PS: cu cat te plateste Selly ca sa il promovezi de doua ori in doua articole diferite?
    • -3 (5 voturi)    
      De data asta (Miercuri, 5 februarie 2020, 13:11)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui nellino

      mai bine-l lăsăm pe sărbătorit să se pronunțe.
      Pe HN azi sunt două articole dedicate lui, celălalt are doar un comentariu la ora la care scriu (al meu aici ar fi al 8-lea). Mă întreb pe care l-ar alege Regele pentru a-i marca aniversarea :-)
    • +3 (3 voturi)    
      ? (Joi, 6 februarie 2020, 0:03)

      andimi [utilizator] i-a raspuns lui nellino

      cine e Selly?
  • +9 (23 voturi)    
    la multi ani ! (Miercuri, 5 februarie 2020, 11:13)

    nash pandelica [utilizator]

    gica hagi este gica hagi.
    natural, asa cum a fost el ..lasat pe lumea asta.
    vorbeste direct, cum gandeste, fara menajamente.
    deranjeaza pe unii cu spoiala, unii care vorbesc limba romana mestecata intre maselele de minte, si spusa in varfu' limbii, printre buzele intredeschise.
    in rest, gica e gica.

    si apropo de amintiri, la cativa ani dupa meciul cu Columbia, pe cand juca in turcia, a fost intr'un turneu in sua. tot meciul l'a urmarit pe marele lor portat, meola the wall, si pana la urma l'a ridiculizat, cu un sut, de mai jos de centru terenului, un lob care l'a dat pe spate pe ..marele portar american.
    in america, cand spuneai ca esti din ro, imediat, rasapunsul era nadia, hagi si...ceaoceschiu..
    o asociere nefericita, dar numai trei nume duceau faima romaniei.

    la multi ani hagi !
  • +5 (13 voturi)    
    Mare jucator! (Miercuri, 5 februarie 2020, 11:32)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Mare jucator!
  • +4 (16 voturi)    
    la multi ani. (Miercuri, 5 februarie 2020, 11:44)

    mihai18 [utilizator]

    Cum bine spune Istodor, Hagi nu trebuie inteles / judecat dpdv al exprimarii lingvistice si nici macar al clubului sau Viitorul, a eventualelor aranjamente cu FCSB etc. Hagi e mult mai mult decat atat. E cel / singurul care in anii 90 in mizeria post comunista, aducea bucurie vie in inimile oamenilor. El nu dadea goluri pur si simplu, el dadea goluri care nu se puteau da, facea ceva ce nu se mai facuse / sau nu se mai vazuse in meciuri de fotbal in direct, la TV. Pur si simplu daca urmareai comentatorii tv si auzeai ce magulitor vrobeau despre el, te minunai.

    Juca Romania cu Anglia, la Euro cred, spre sf carierei lui. Urmaresc o reluare pe Eurosport in limba engleza. Lovitura libera de la jumatatea terenului, e portar Shealton sau un altul f cunoscut, imi scapa. Portarul se uita speriat si isi ia postura ca la 11m. Hagi se pregateste sa traga de la jumatea terenului din lovitura libera, englezii fac zid. Comentatorii cand il numesc ii spun :"the great man". Mingea trece la 3 metrii de poarta. Nu conteaza, englezii erau transpirati. Asta a fost Hagi.
  • +14 (16 voturi)    
    simplu, ca Hagi (Miercuri, 5 februarie 2020, 13:40)

    prepeleac [utilizator]

    Ce este/a fost Hagi! FOTBALIST! ce trebuie să facă un fotbalist? Să dea goluri și să bucure privitorul prin jocul său, și A FĂCUT-O CU PRISOSINȚĂ! În rest nu îi judec exprimarea, pt că nu face emisiuni culturale ori politică, nu îi judec nici ieșirile, care nu au făcut rău nimănui, nici vanitatea, asta să i-o judece Cel de sus. Dacă fiecare român ar face pe meseria lui jumătate din ce a făcut Hagi cu siguranță astăzi am arăta mult mai bine ca națiune.
    • +3 (7 voturi)    
      bine zis (Miercuri, 5 februarie 2020, 15:18)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui prepeleac

      nu face politica.
      spre deosebire de alti sportivi, buni in teren, dar compromise in politica, fie in palavrament, fie in administratie.
      gica hagi a fost un privat, un individual, si a ramas privat. chiar unic prin sportul romanesc.
      a jucat in nume propriu, a investit in nume propriu si a avut succes in nume propriu.
      si'a facut un scop in viata din crearea de jucatori valorosi. si a scos binisor, din ce material a avur la indemana.
      si pt. asta are dreptul ca din cand in cand sa se mai umfle'n pene.
  • +2 (8 voturi)    
    Intelectualii se râd ca proștii (Miercuri, 5 februarie 2020, 15:13)

    VMuntean [utilizator]

    "se râd" pentru ca nu au studiat limba romana.
    • 0 (4 voturi)    
      Bai, ce imi plac articolele lui Istodor ! (Miercuri, 5 februarie 2020, 20:05)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui VMuntean

      Ele ca ele, dar analfabetii functionali care isi smulg parul din cap prin comentarii sunt deliciosi!

      Hagi, "La multi ani !". Mi-ai facut copilaria fericita macar pentru cateva clipe in timpuri altfel destul de triste.

      PS: raman si eu cu o intrebare: cand nu intelegi o figura de stil simpla te numesti analfabet functional sau esti doar analfabet ?
  • +10 (12 voturi)    
    De unde marlania stilistica? (Miercuri, 5 februarie 2020, 19:00)

    V. Istina [utilizator]

    Nici un pic de respect fata de cititori? Ori poate credeti ca epatati, or fi cititorii dumneavoastra doar serafice vaci eminesciene, de va inchipuiti ca ne „impresionati“, cu niste mistocarii jenante.

    Dezamagitor, din pacate.
    • +3 (3 voturi)    
      La multi ani, Gica Hagi ! (Miercuri, 5 februarie 2020, 23:27)

      Zero_Kelvin [utilizator] i-a raspuns lui V. Istina

      Stimata doamna, va rog sa scuzati ,,muile'' lui Istodor ! Sunt inofensive in comparatie cu debitarille domniei sale din articolele anterioare. Cautati si o sa va convingenti !
  • +2 (2 voturi)    
    a rade (Miercuri, 5 februarie 2020, 23:54)

    allam dalla [anonim]

    Pentru intelectualul istodor
    „Nu te râde pentru că te greşeşti”
    "a râde" nu are formă reflexivă
  • -4 (4 voturi)    
    N-a facut fatza in campionate puternice. (Joi, 6 februarie 2020, 7:09)

    Alex735 [utilizator]

    Ianis cu atat mai putin nu o va face.
    Deci sa lase capu-n jos si sa nu se mai dea atata "Rege" ca nu e cazul.
    Ne-am umplut numai de regi si de imparati ce sa zic..
  • 0 (2 voturi)    
    Totusi, (Joi, 6 februarie 2020, 12:40)

    ipsilon [anonim]

    Nu vreau sa comentez abilitatile jurnalistice ale d-lui Istodor, dar, totusi, nu inteleg din ce pozitie isi permite d-lui sa puna asemenea titlu zeflemitor la adresa lui Gica Hagi. Oricata "libertate a presei" putem invoca, nu cred ca ar trebui persiflati unele personalitati de talia d-lui Hagi la modul asta, ironic sau nu.
    Mi se pare jegos un astfel de articol.
    Orice spune sau face Gica acum, are tot dreptul, vorbeste despre fotbal si cred ca are toata caderea si dreptul s-o faca!
    Multumim, d-le Hagi, pentru singurii ani in care Romania a insemnat ceva pe harta fotbalului mondial, anii in care Dvs. ati jucat.