Dan Andrei Aldea a murit. Moartea mi-a trimis Zeul alături de Aricii lui înamorați

de Eugen Istodor     HotNews.ro
Duminică, 19 ianuarie 2020, 20:00 Actualitate | PERSPEKTIVA


Dan Andrei Aldea
Foto: Hotnews
N-am avut alți derbedei cu care să hălăduiesc în tinerețea mea: trupa Phoenix, Florian Pittiș și Dan Andrei Aldea. Phoenixul era nebunia imposibilă, lumea lor n-o credeam posibilă. Pe Florian Pittiș îl vedeam la Teatrul Bulandra, apoi la Radio, el mi-a făcut educația muzicală. Dar Dan Andrei Aldea? El era Nevăzut, trubadur, îngeresc, Creator. Auzisem de el, îl ascultasem. Dar nu era. Nu-l vedeam în viața mea. De fapt, nici n-aveam cum să-l văd. Zeul ăsta fugise din comunismul meu, din tinerețea mea, în Occident.

Moartea asta dată dracului face ceva cu coasa ei bine ascuțită. Viu de rămâi, te pune pe gânduri. Și-ncepi să cauți panicat în memorie ce treabă ai tu cu dispărutul. Cu Dan Andrei Aldea, nu-i așa? Și legătura mea cu Aldea este căutarea.

Unde este omul?

Îi ascultasem muzica, atunci doar pe vinil sau pe benzi, dar el, omul, el nu era.
Auzisem că-i la Conservator și că s-a lăsat de Conservator.
Apoi, că-i la Cenaclul lui Păunescu, dar nu mai era la Cenaclu, fusesem, nu era.
Că-i în Sfinx în continuare, dar nu mai era.
Luasem plăcile noi, nu era, nu era în Sfinxul nou.

Eu am trâit mereu în această căutare a lui Aldea.
Îl adoram.
Era un Zeu. Pentru că-l auzeam fanatic, dar el nu era.
Curentat ca o maimuță de lipsa de informație am creat un zeu.

Aldea, simplu, după propria sa căutare în viață, trecând pe la Conservator, pe la Sfinx, pe la Flacăra, prin comunism, fugise în lumea mare. Fugise ca orice om către ieșirea care-i aducea libertatea. Nici asta nu știam.

Fugise din lumea mea comunistă, nu fără a-mi arăta ultima sa căutare.
“Zalmoxe’ este un experiment, o luminoasă căutare. De sunete, de cuvinte, de expresie. Zalmoxe este mișto de greu. Te trimite direct în in-dispoziție:





De ce Zalmoxe? Simplu, și Noica și Phoenixul au făcut la fel. Era perioada anilor 1970, perioadă de început a căutării. Căutarea adevăratelor rădăcini istorice naționale. Se vroia o săritură peste granița comunistă care impunea strict tradiția sa sovietică.

Dar să lăsăm chestiile pentru inițiați, uite “Cântecul bufonului” după Shakespeare. Cum te fură șăgălnicia:



"Om bun" pur și simplu îmblânzește lumea asta. muzica te face să-i vezi pe trubaduri, să-i vezi că oricât de obosiți sunt, reușesc să îmblânzească lumea asta:



Uite "Aricii Înamorați", un joc inspirat de Agatha Christie, parcă.



Uite “Noi nu ne temem”, un joc muzical inspirat de muzica patriotică a vremii.




Jocuri ziceți? au fost explozii pentru comuniști. L-au interzis cu tot cu jocul lui vinovat.

Apoi, a ales libertatea, cum spuneam. Dincolo, eu n-aveam cum să-l caut.
Așa că între noi doi a rămas ca-ntr-un joc de v-ați-ascunselea. L-am căutat ani de zile pe Zeul Aldea. Și nu regret. Regret doar că prima veste despre el clară este moartea lui, pardon, plecarea spre aricii lui înamorați.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















22510 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    Odihneasca-se in pace. (Duminică, 19 ianuarie 2020, 20:10)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Odihneasca-se in pace.
  • +19 (21 voturi)    
    cam asa (Duminică, 19 ianuarie 2020, 20:12)

    sitizan [utilizator]

    Cam asa a fost, intr-adevar...era si nu- vedeai, i auzeai si nu era...
    Numai auzind despre, erai tare bucuros ca stii , cunosti, ai ascultat si erai expertul tau interior in el.
    Vezi, ma Istodoare, daca-ti strunesti tampeniie, aproape ca pari om normal...:))))
  • +15 (15 voturi)    
    RIP Dan Andrei (Duminică, 19 ianuarie 2020, 21:04)

    mircea [anonim]

    ”Ce-a fost de zis, am zis,
    cine poate azi mai mult să spună?
    dacă a fost, cine a fost,
    dacă om a fost, ori zeu,
    ori chip de om cu trup de zmeu...
    Ce-a fost de zis, am zis,
    cine poate azi mai mult să știe?
    cine a fost, dacă a fost,
    dacă om a fost, ori zeu,
    ori lebădă, cu ochi de leu...”
  • +13 (15 voturi)    
    RIP (Duminică, 19 ianuarie 2020, 21:19)

    reddry [anonim]

    Dan Andrei Aldea! a fost unul dintre cei mai titrati muzicieni pe care i-a avut Romania! o muzica avangardista, cu synth uri si guitar care te lasa perlpex;
    aveam cativa ani cand am mers la un concert Sfinx!!fantastic! nu o sa-l uit niciodata! RIP " Om bun" Creatorul a "deschis Poarta si te astepta cu o cana cu vin"!
  • -14 (18 voturi)    
    Cine e asta ,nene ? (Luni, 20 ianuarie 2020, 13:21)

    Ion I.Liescu [anonim]

    Hai sa facem ode la toti neica nimeni avantgardisti. Eu nu am auzit in viata mea de asta .Fara suparare ,dar esagerati cu epiteturile.Cine era nea caisa asta ?
    • +7 (9 voturi)    
      Voturi (Luni, 20 ianuarie 2020, 15:24)

      osica [utilizator] i-a raspuns lui Ion I.Liescu

      Știe cineva cum se pot da mai multe voturi negative la un comentariu?
      • +3 (3 voturi)    
        Ce sa-i faci, saracu'? (Luni, 20 ianuarie 2020, 16:19)

        achvp [utilizator] i-a raspuns lui osica

        Nu vedeti cat e de agramat, ce pretentii poti sa ai de la un asemenea subspecimen?
    • +2 (4 voturi)    
      Sancta simplicitas (Luni, 20 ianuarie 2020, 16:09)

      Clerval [utilizator] i-a raspuns lui Ion I.Liescu

      Tu, ca tu, scrii fără să gândești sau măcar să dai o căutare înainte, dar au fost niște neisprăviți și pe forumul Romanian Guitarist Community, pe care DAA mai intra acum mai mulți ani, care nu aveau habar cu cine vorbesc! Niște postări tare jenante...
    • +3 (3 voturi)    
      vorba englezului (Luni, 20 ianuarie 2020, 20:16)

      razeshu [utilizator] i-a raspuns lui Ion I.Liescu

      ignorance is a bliss ! :)
      • +1 (1 vot)    
        Traducere (Marţi, 21 ianuarie 2020, 11:43)

        osica [utilizator] i-a raspuns lui razeshu

        Ar trebui să-i traduci în română, că nu pricepe. Apoi să-i explici expresia tradusă. Greu...
    • -1 (1 vot)    
      Greu, intr-adevar... (Marţi, 21 ianuarie 2020, 18:29)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Ion I.Liescu

      Doar doi dintre cei 17 votanti au sesizat ironia :-(
  • -2 (4 voturi)    
    Frumos, spiritual (Luni, 20 ianuarie 2020, 14:06)

    Namaste [utilizator]

    panegiric; good jurnalistic job!
    Desigur, ne asociem tristetii dvs!...
    Compozitorii si restul sunt commodities...
    • +1 (1 vot)    
      Errata, multumesc: (Luni, 20 ianuarie 2020, 19:47)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui Namaste

      "Good Journalistic job!", please.
      Scuze...
  • +3 (3 voturi)    
    o lacrima (Luni, 20 ianuarie 2020, 19:12)

    ovidiu [anonim]

    o lacrima pentru un om bun. nu, nu in sensul acela... un om dincolo de noi. insa un om al sperantelor tineretilor noastre, poate niciodata implinite.
    il invidiez, el joaca jocul ielelor si sta la o cupa la brat cu zalmoxe, noi nu mai scapam de comunism.
    pace, frate.
    ramai cu noi...
  • 0 (0 voturi)    
    dA (Luni, 20 ianuarie 2020, 22:10)

    Babilou [utilizator]

    Jocul aparentelor: "Omul tuns / In functie-i pus !"
  • +2 (2 voturi)    
    ..dacă om a fost, ori zeu.. (Marţi, 21 ianuarie 2020, 12:55)

    Mircea Gîndu [anonim]

    Mă număr printre norocoşii care l-au prins cu Zalmoxe, la Sala Palatului. A fost magnific, cu un Dan Andrei Aldea dezlănţuit pe scena ridicată de Gheorghiu Dej pentru congrese.. Cei din branşă-l recunosc ca "il capo di tutti capi" şi-au beneficiat de generozitatea lui până a plecat.. Propun celor care-au fost vrăjiţi cândva de muzica lui genială ca şi celor care nu ştiu cine este, Lumină lină. R.I.P.
    https://www.youtube.com/watch?v=zsArjq38FN4