Vreme mișto afară, mă doare-n cot de recolta de anul viitor! Sau cât de mult contează METEO în viață - 30 de ani de la Revoluție

de Eugen Istodor     HotNews.ro
Miercuri, 6 noiembrie 2019, 15:04 Actualitate | PERSPEKTIVA


Caricatura Octav Mardale
Foto: Octav Mardale
Se spune că-i de vină încălzirea globală. Nu-mi pasă! E noiembrie și e așa cald și frumos că mă doare-n cot de încălzire, de glob, de anotimp, de toate catastrofele care ni se anunță: se creează noi viruși, pământul nu mai germinează sămânța, etc. Un singur lucru mă supără: n-am apă caldă să mă spăl de transpirație. În rest, e vreme de tricou, de papuci de plajă și mai ales de stat leneș la soarele ăsta generos de noiembrie. Cum de-am ajuns să gândesc așa? Uite, cum! O istorie îți spun. (Multumesc Octav Mardale pentru caricatura asta care mi se potrivește și multumesc pentru acordul de publicare)

Astăzi, suntem terorizați de tot felul de apocalipse imaginare sau științifice.

De emission, carbon dioxide, methane, and nitrous oxide, de rising sea levels. Dar și de regional changes in precipitation, retreat of glaciers, permafrost și că se duce sea ice-ul dracului.

Când văd vremea de astăzi mă doare-n cot că nu ninge. Și n-aș vrea nici să plouă prea curând pentru că îmi place vremea asta. Să nu umblu cu trei cojoace, să nu mă bălăcesc în ploaie, să nu dârdâi la șpriț, să umblu cu nasu-n vânt.


Eu vreau să fie așa, frumos afară, toată viața. Cine nu vrea?

Și n-am gânduri că mă apucă foamea la primăvară, că nu se face rapița sau sfecla, mazărea sau grâul. Porcul cu paiul în gură, ăla românesc, n-are treabă nici el cu vremea. E, la ora asta împușcat în ceafă, că are pestă.


Astăzi e așa frumos afară că nu văd viitorul, pentru că știu că va fi oricum mâncare în piețe și magazine, indiferent de METEO din România. Voi avea la anul oricum roșii din madagascar, varză din nibelungia, pui din noua caledonie, pâine din coasta de fildeș și pepeni din maldive. Are, bre, supermarketul mâncare! Și la "împinge tava" va fi coadă la fix ora 12 ca până acum. Mâncarea nu mai are treabă cu starea vremii, cu natura.

Cum am ajuns eu să mă bucur de căldura de afară?

- Pentru că am realizat că tot ce știam pe propria piele despre starea vremii, despre meteorologie mi-a murit în brațe.

- Pentru că teama de vremea rea/bună mult timp mi-a fost creată de mass media. Și de teama asta m-am lecuit. Ce zice gura presei e o gogoașă.

Oricât ne-am da curcani, ce contează e experiența pe pielea proprie și personală.

Prima oară am învățat din familie, nu din abecedar.
Faptul că anotimpurile îmi dădeau anumite fructe și legume, cărnuri în farfurie.
Așa, iarnă nu-i iarnă că e iarnă. Nu! E iarnă că ninge, mama mă înfofolește și mănânc murături, conserve și fasole bătută sau ciorbă cu leuștean. În general, nu-i mult lapte că vaca nu mai merge așa des la păscut. Și nici ouă nu-s. Face și găina pauză.

Primăvara e anotimpul spanacului, mărarului, pătrunjelului, urzicii, dragaveiului. Da, lapte și ouă, fără doar și poate.

Vara vine cu cireșe, vișine, caise. Toamna nu știi în ce să-ți scalzi mai întâi cerul gurii: roșii, ardei, vinete, n-am cerneală eu să enumăr aici.

Regula din familie mi-a spus: anotimpurile trec prin burtă. Starea vremii o știi după natură, după fructe și legume. Prin mielul de Paște și porcul de Crăciun, dece nu?

Comunismul, însă, mi-a mai dat o lecție. NU, nu la Telejurnal (vezi meteo la minutul 23)




Am învățat METEO din Armata cea absurdă. Am făcut 9 luni Armata și am prins toate anotimpurile.

În cazarmă nu poți recunoaște anotimpurile după natură, legume și fructe, cum înveți în familie. Aici meniul era același. Scârbă de fasole, moloz de orez. Ciorbă de patriotism cu multă pâine-pesmet. Aici anotimpurile aveau alt suc gastric.

Am intrat în armată toamna. O lună-două ne-au frecat caporalii prin natură. Întâi la cules recolta, ne-au alergat ca pe porci mistreți. Simt și acum putoarea aia de praf de pe cartofii pe care-i culegeam/alegeam. Apoi, cu pușcă și cu exerciții stupide am creat dușmanul închipuit. Eram obosiți, transpirați și peste tot vedeam trădători/prădători de țară. Toamna înseamnă ciorapi murdari și delir cu dușmani.

Iarna-primăvara erau vremuri de marșurilor forțate până-n poligoane. Ningea, ne ploua. Știu că am prins așa un frig că nu puteam sta locului în clădirea de tragere. Cădeam jos după marș, dar n-aveam cum să pic pe pământ, că pământul era bocnă. Mă ardea de frig.

Vara? Stăteam cu pușca-n sus. Soarele îmi ardea ciolanele. Pe scurt, trăiam realitatea verii și aflam starea vremii direct de la Dumnezeu. Sexy era Dumnezeu că stăteam că ne rumenea pe toate părțile!

În iarna lui 1989 am intrat cu frig, frig uscat. Apă caldă și căldură la bloc, deloc. Ai mei nu puseseră conserve, n-au avut chef nicio de o gogonea în oțet.

La Revoluție.
nu mi-era frică de gloanțe, că nu le învățasem în armată, nu le văzusem vreodată intrând în om, mai mult toată suflarea din Piața Universității spunea că-s gloanțe oarbe.

Dar mi-era frică să nu vină ploaia, frigul. Vremea a ținut cu Românii. De Revoluție a fost cea mai frumoasă vreme din viața mea. Era ca astăzi. Eram cu toții contrariați, cum, nu suntem în Decembrie? În Decembrie mi-am luat Rația de Libertate! În zilele alea n-aveai chef de mâncare. Și mulți ani n-am știut sensul anotimpurilor. Eram tot timpul în stradă, nu știam ce-i foamea, ce-i murătura, ce-i urzica, ce-i vișina.

Prin 1996-98 au apărut managerii, corporatiștii.
A venit vremea de stat prin birouri. A început tot odată rendul cu încălzirea globală. Mass media vedea că pierde terenul vânzărilor și a inventat un limbaj apocaliptic/fete sexy care prezentau vremea.


Ah, dar din toate schimbările cel mai mult mie mi-a plăcut abundența supermarketurilor.

Mi-am zis:

1. când voi fi bătrân va fi doar cald zi de zi, deci mi-am luat adio dela lecția învățată în Armată
2. nu avem atâtea vaci în țară cât lapte este prin magazine, iar de toate sunt TOT timpul în supermarket: spanac, fasole bătută, urzică, deci adio ce știam eu despre anotimpuri, legume, fructe, cărnuri din familie
3. de câte ori urlă careva că vine apocalipsa vara cu arșiță și iarna cu ninsoare, ZIC: nu-i adevărat, cineva vrea să-mi vândă gogoși

Da! Vremea a devenit trend, doar dacă era vândută ca o marfă. Și în vacarmul ăsta comercial, tot mai rar se aude un urlet sincer ca al Gretei Thunberg:



Revin. Vremea pe 6 noiembrie astăzi e frumoasă: caldă, luminoasă, miraculoasă. Îmi dă amnezie. Cum toate experiențele vieții mele nu contează, ce mă oprește să mă bucur de vremea de afară?

E vreme mișto afară, mă doare-n cot de ce-am învățat în familie, în Armată, de la activiștii mediului, de la virusologi, de la medici și mai ales de recolta de anul viitor!

Mă doare-n cot! E frumos afară! Ah, și-mi place mult să mă văd pe nas cu ochelari de soare! Cine sunt eu? Unul care trăiește inconștient clipa.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















7039 vizualizari

  • +10 (20 voturi)    
    povestea broaștei (Miercuri, 6 noiembrie 2019, 16:44)

    samuraijack [utilizator]

    Metafora broaștei fierte treptat.

    Tot timpul mă minunez de prezentatorii meteo care se bucură că în noiembrie avem temperaturi de vară. Asta e, idiocracy în the making, atâta doar că probabil nu vom rezista așa de mult ca în filmul omonim.

    Dacă ar fi să indicăm pericolul pentru existența omenirii cu cea mai mare posibilitate în următorii 100 de ani cu siguranță vor fi schimbările climatice. Și partea proastă e că nici măcar nu ne dăm seama, suntem ca broaștele din povestea de mai sus.
    • -7 (21 voturi)    
      bun exemplu (Miercuri, 6 noiembrie 2019, 19:34)

      Mawrkuss [anonim] i-a raspuns lui samuraijack

      bun exemplu, numai ca exista martori care pot fi evaluati destul de bine. De exemplu... nivelul oceanului care tot creste din 1970 pana acuma cu aproximativ 2cm de an... dar unde exact, pe ce coasta, inca nu s-a aflat.

      Florida trebuia sa fie sub apa demult, iar Romania trebuia sa ramana fara litoral de ani buni!
      • +4 (6 voturi)    
        straw man (Joi, 7 noiembrie 2019, 10:55)

        ankido [utilizator] i-a raspuns lui Mawrkuss

        "Florida trebuia sa fie sub apa demult, iar Romania trebuia sa ramana fara litoral de ani buni!"
        Arata un studiu care a prezis asa ceva.
        • -3 (7 voturi)    
          whaaaat? (Joi, 7 noiembrie 2019, 11:45)

          Mawrkuss [anonim] i-a raspuns lui ankido

          mai citeste odata ce ai scris LOOOL
        • -1 (5 voturi)    
          vad ca te-ai rabit sa dai minus (Joi, 7 noiembrie 2019, 12:55)

          Mawrkuss [anonim] i-a raspuns lui ankido

          hai sa-ti explic: daca apa oceanului creste cu 2cm/an, atunci trebuia sa fie zeci de metri peste nivelul actual.

          Sa inteleg ca tie iti trebuie un studiu care sa-ti confirme principiul vaselor comunicante, faptul ca ala nu se aduna in mijlocul pacificului undeva, ci se distribuie uniform in toate marine si oceanele globului...

          Uite studii daca vrei sa caut eu pentru tine:

          https://www.carbonbrief.org/explainer-how-climate-change-is-accelerating-sea-level-rise

          https://en.wikipedia.org/wiki/Communicating_vessels
          • +2 (4 voturi)    
            am citit (Joi, 7 noiembrie 2019, 15:57)

            ankido [utilizator] i-a raspuns lui Mawrkuss

            "Florida trebuia sa fie sub apa demult, iar Romania trebuia sa ramana fara litoral de ani buni!"
            Asta n-am gasit acolo. Inca astept studiul.
            • -3 (3 voturi)    
              nu e nevoie de nici un studiu (Joi, 7 noiembrie 2019, 21:45)

              Mawrkuss [anonim] i-a raspuns lui ankido

              e nevoie de oleaca de gandire.

              Uite aici elevation map of Florida (poti sa cauti pe Google cate vrei). Gandeste-te cam unde e limia tarmului la un nivel al apei de 10metri: https://www.google.ro/imgres?imgurl=https%3A%2F%2Fprintablemapforyou.com%2Fwp-content%2Fuploads%2F2019%2F03%2Fthe-threats-are-biggest-to-florida-elevation-map-above-sea-level-741x1024.png&imgrefurl=https%3A%2F%2Fprintablemapforyou.com%2Fflorida-elevation-map-above-sea-level%2Fthe-threats-are-biggest-to-florida-elevation-map-above-sea-level%2F&docid=ytcXSml_gK01TM&tbnid=WD1ukULnN4xCxM%3A&vet=10ahUKEwjSrp6F7tjlAhXKL1AKHai1DlAQMwhgKAUwBQ..i&w=741&h=1024&client=opera&bih=936&biw=1028&q=height%20map%20florida&ved=0ahUKEwjSrp6F7tjlAhXKL1AKHai1DlAQMwhgKAUwBQ&iact=mrc&uact=8#h=1024&imgdii=6guEhXOShcuZ1M:&vet=10ahUKEwjSrp6F7tjlAhXKL1AKHai1DlAQMwhgKAUwBQ..i&w=741
            • -3 (3 voturi)    
              uite alt site (Joi, 7 noiembrie 2019, 21:48)

              Mawrkuss [anonim] i-a raspuns lui ankido

              cu harta topografica a Romaniei de exemplu: vezi cam ce zone pe litoral sunt sub 10metri inaltime (30feet): https://en-gb.topographic-map.com/maps/d9b/Romania/

              ...in fine, daca vrei sa primesti informatia la altii cu lingurita, o sa fii informat exact cu ce vor ei.
            • -3 (3 voturi)    
              Delta Dunarii (Joi, 7 noiembrie 2019, 21:53)

              Mawrkuss [anonim] i-a raspuns lui ankido

              toata Delta Dunarii e sub 3metri peste nivelul actual al marii. Daca ar creste nivelul marii cu 5 metri... by bye!

              ...daca si pentru asta iti trebuie "studiu", atunci meriti sa platesti taxe de mediu pentru orice motiv inventat, in vreme ce smekerii primesc subventii grase pentru tesle si alte smekerii scumpe... (subventii pe care tot tu le platesti dar in fine).
              • +2 (2 voturi)    
                n-ai studiu (Joi, 7 noiembrie 2019, 22:47)

                ankido [utilizator] i-a raspuns lui Mawrkuss

                Asa cum banuiam ai scos afirmatia din burta.
    • -7 (17 voturi)    
      numai ca broastele din poveste vor ingheta (Miercuri, 6 noiembrie 2019, 20:24)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui samuraijack

      si nu vor fierbe!
      • +5 (7 voturi)    
        fizica la Trump University? (Joi, 7 noiembrie 2019, 10:56)

        ankido [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Doar acolo cand creste temperatura vine inghetul.
        • +3 (5 voturi)    
          inghet (Joi, 7 noiembrie 2019, 12:41)

          ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui ankido

          mai buga trumpila niste minciuni si se regleaza imediat regimul climatic.
  • -9 (23 voturi)    
    "Un urlet sincer ca al Gretei Thunberg" (Miercuri, 6 noiembrie 2019, 17:30)

    xolv [utilizator]

    mi-a dat o lacrima. Doua. Trei. Mai ales cand vezi un piept dezgolit cu tricolor, o secera si ciocan, un curcubeu, o Greta. A venit timpul revolutiei. Sau al contra-revolutiei. Depinde de unde privesti lupta de clasa.
    • +5 (5 voturi)    
      noroc cu Greta (Joi, 7 noiembrie 2019, 10:58)

      ankido [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      Ne mai distram si noi citind ragetele ignorante ale turmei de pe net care o ataca non stop.
  • -5 (25 voturi)    
    ce relevanta are (Miercuri, 6 noiembrie 2019, 18:48)

    Mawrkuss [anonim]

    ce relevanta are daca te doare sau nu in cot?


    si vezi ca fatuca asta a ramas isolata pe coasta d vest a SUA si tocmai a descoperit ca nu are cum sa ajunga in Spania fara arda niste hidrocarburi... cata ipocrizie
    • +5 (7 voturi)    
      ipocrizie (Joi, 7 noiembrie 2019, 11:00)

      ankido [utilizator] i-a raspuns lui Mawrkuss

      Inseamna sa te dai viteaz din spatele tastaturii in timp ce altii la 16 ani apara adevarul stiintific in fata intregii lumi..
      • -5 (7 voturi)    
        viteaz? (Joi, 7 noiembrie 2019, 11:53)

        Mawrkuss [anonim] i-a raspuns lui ankido

        ti-ar place sa crezi ca is vre-un troll care posteza prostii nu? din nefericire nu sunt. Puteam avea discutie pe tema asta daca vrei, eu is cu temele facute.

        Tu stii vre-un cercetator din astia care au contribuit la "consensul stiintific" de care se tot vorbeste?

        Iti recomand sa citesti literatura de specialitate, iar daca nu esti in domeniu, sa mai asculti cercatatorii in domeniu (Richard Lindzen de exemplu), si pe cei care sunt cu adevarati activisti.

        Iti recomand sa-l asculti pe Patrick Moore de la Green Peace, poate iti mai largesti putin orizontul.


        PS. ca tema pentru acasa - ce s-a intamplat cu gaura aia mare din stratul de ozon?
        • +3 (3 voturi)    
          Lindzen (Joi, 7 noiembrie 2019, 15:58)

          ankido [utilizator] i-a raspuns lui Mawrkuss

          Lindzen was a featured speaker at a Cato Institute conference, “Global Environmental Crisis: Science or Politics?” in 1991. The conference was identified in 2019 in the book Kochland by business writer Christopher Leonard as a previously unhighlighted early landmark in the efforts by the fossil fuel multi-billionaire Koch brothers to promote questions about climate science. Cato was “founded and heavily funded for years” by the Kochs, and Lindzen was prominently quoted in the brochure for the conference.
          https://en.wikipedia.org/wiki/Richard_Lindzen#Work_at_Cato_Institute

          Lindzen: "...one can see no warming since 1997."
          Reality: Global temperature is still rising and 2010 was the hottest recorded.

          Lindzen: "In the North Pole, you don’t have a [ice] cap, you have sea ice; it’s very variable. And as far as Greenland and Antarctica go, there’s no evidence of any significant change.
          Reality: Arctic sea ice has shrunk by an area equal to Western Australia, and summer or multi-year sea ice might be all gone within a decade.

          Lindzen: "The crucial thing is sensitivity: you know, what do you expect a doubling of CO2 to do? If it's only a degree, then you could go through at least two doublings and probably exhaust much of your fossil fuel before you would do anything that would bother anyone."
          Reality: Net positive feedback is confirmed by many different lines of evidence.

          Lindzen: "The evidence is pretty good that even if everyone [cut emissions] in the whole world it wouldn't make a lot of difference."
          Reality: If every nation agrees to limit CO2 emissions, we can achieve significant cuts on a global scale.

          Lindzen: "It's a heavy cost for no benefit, and it's no benefit for you, no benefit for your children, no benefit for your grandchildren, no benefit for your great-great-great-great-grandchildren."
          Reality: The benefits of a price on carbon outweigh the costs several times over.

          https://skepticalscience.com/skeptic_Richard_Lindzen.htm
        • +3 (3 voturi)    
          Moore (Joi, 7 noiembrie 2019, 16:04)

          ankido [utilizator] i-a raspuns lui Mawrkuss

          Moore has denied the consensus of the scientific community on climate change, having stated that increased carbon dioxide in Earth's atmosphere is beneficial, that there is no proof that anthropogenic carbon dioxide emissions are responsible for global warming, and that even if true, increased temperature would be beneficial to life on Earth. These views are contrary to the scientific consensus on the effects of global warming, which is expected to have a significant and irreversible negative impact on climate and weather events around the world, posing severe risks like ocean acidification and sea level rise to human society and to other organisms.
          https://en.wikipedia.org/wiki/Patrick_Moore_(consultant)

          Although Moore worked with Greenpeace Canada and Greenpeace International between 1981 and 1986, he broke away from the organisation after he concluded that “the environmental movement had abandoned science and logic in favor of emotion and sensationalism.” According to Greenpeace, “what Moore really saw was an opportunity for financial gain. Since then he has gone from defender of the planet to a paid representative of corporate polluters.”

          After the World Health Organization released a study concluding that glyphosate, the active ingredient in Monsanto's Roundup herbicide, is “probably carcinogenic,” Pat Moore told a French filmmaker that glyphosate is safe to drink.

          Upon being offered some glyphosate to try, Moore refused to take up his own suggestion, ending the interview and telling the filmmaker, “I'm not an idiot.” Video Below
          https://www.desmogblog.com/patrick-moore

          Gaura de ozon
          The main cause of ozone depletion and the ozone hole is manufactured chemicals, especially manufactured halocarbon refrigerants, solvents, propellants.
          Montreal Protocol in 1987 bans the production of CFCs, halons and other ozone-depleting chemicals.

          The ban came into effect in 1989. Ozone levels stabilized by the mid-1990s and began to recover in the 2000s.

          Happy?
          • -3 (3 voturi)    
            ad hominem much? LOL (Joi, 7 noiembrie 2019, 21:55)

            Mawrkuss [anonim] i-a raspuns lui ankido

            what about the argument, man?! LOL

            they are not credible becase they are climate change denials LOLZ
            • +2 (2 voturi)    
              nice try, but no (Joi, 7 noiembrie 2019, 23:15)

              ankido [utilizator] i-a raspuns lui Mawrkuss

              Nu e ad hominem dezvaluirea unor aspecte care pun la indoiala obiectivitatea unei persoane, dau nastere unei posiblitati de bias sau chiar conflicte de interese. Personajele au conexiuni cu diverse interese economice sau sunt lobbysti ai unor industrii, ceea ce ridica semne de intrebare cu privire la obiectivitatea lor.

              A fi impotriva consensului stiintific te descalifica din start, esti practic impotriva adevarului stiintific. Nu poti afirma ca pamantul e plat, vaccinurile ucid si incalzirea globala nu e antropogena si sa fii credibil. Toate dovezile sunt impotriva ta si tie iti revine sarcina sa dovedesti contrariul.

              Pe fond, nici unul dintre cei mentionati de tine nu a reusit sa produca dovezi credibile in sutinerile lor, dovezi care sa rastoarne paradigma actuala. Au esuat sa demonstreze stiintific, de aceea parerile lor nu inseamna nimic, sunt erori.

              Argumentele lor sunt discutate in sursele indicate de mine. Daca ti-e lene sa citesti

              https://www.youtube.com/watch?v=9XIpTqbLR5Y
              • -1 (1 vot)    
                pentru tine (Vineri, 8 noiembrie 2019, 9:32)

                Mawrkuss [anonim] i-a raspuns lui ankido

                pentru tine taxarea fara motiv nu e motiv de bias?

                faptul ca toate universitatile sunt subventionate e stat, nu ti se pare un conflic de interese? cine vrei sa subventioneze cercetarile astea decat aia care sunt loviti de politicile astea alarmiste?

                Nu stiu cum de nu va dati seama ce se intampla cu Greta de exemplu, ce loby politic e in spate...
                • 0 (0 voturi)    
                  :))) (Vineri, 8 noiembrie 2019, 11:19)

                  ankido [utilizator] i-a raspuns lui Mawrkuss

                  Te-ai stins repede :) Si ce increzator erai...

                  Un lobbyst se plange ca Statul subventineaza cercetarea :)))) Pai sa lasam Chevron sa subventioneze tovarasi, sigur aia sunt obiectivi, ca doar nu e interesul lor e in joc.

                  Mai ai argumente?
                  • 0 (0 voturi)    
                    n-ai inteles nimic (Vineri, 8 noiembrie 2019, 12:43)

                    Mawrkuss [anonim] i-a raspuns lui ankido

                    n-ai inteles nimic din ce am zis, sorry.
  • -6 (26 voturi)    
    mi-am dat seama din titlu... (Miercuri, 6 noiembrie 2019, 20:32)

    minos [utilizator]

    ...fara sa citesc articolul ca autorul este Istodor. Penibil ca intotdeauna,. Amice, daca nu progresezi in scris, desi te chinui, este evident, lasa-te de meseria asta. Fa si tu ceva contructiv, angajeaza-te la o firma ceva, poate la Metrorex sau chiar RATB ca tot se cauta soferi de autobuz.
    • +4 (8 voturi)    
      plimba ursul (Joi, 7 noiembrie 2019, 11:01)

      ankido [utilizator] i-a raspuns lui minos

      Nu citi si treci mai depate. E masochism ce faci.
  • 0 (0 voturi)    
    Foarte fain articolul dvs, (Duminică, 10 noiembrie 2019, 10:52)

    Namaste [utilizator]

    "super-kali-fragilistic", bravissimo!