Mihai Constantinescu a murit sau despre inocența pe vremea comunistă. Ne-a dăruit un zâmbet ș-o floare, o rază de soare

de Eugen Istodor     HotNews.ro
Marţi, 29 octombrie 2019, 21:15 Actualitate | PERSPEKTIVA


Mihai Constantinescu
Foto: Agerpres
N-a fost "cel mai mare" artist, dar sigur ne-a dăruit: inocență. Un zâmbet ș-o floare, o rază de soare. Ori, într-o lume comunistă, copilul cu plete de hipiot, ne anestezia să nu vedem cât de câinoasă ne era lumea.

Da, Mihai Constantinescu, în timpul gloriei lui, în lumea comunistă, a încercat să ne mențină copii, să ne dea senzația unei lumi minunate pentru copii. El însuși se purta ca un puști hipiot și misiunea lui a fost să ne păstreze inocența orice ar fi. Și, al doilea lui merit, este că a avut cumpătatea să nu-și propună mai mult. Bine ne-a făcut. O generație îi este recunoscătoare. Cântecele lui aduceau anestezia. Ignoram comunismul.

Uite așa era de ușor. Cu creionul pe hârtie o lume desenam:



Dansam, ne distram cu Trio Olimpia, Marius și Mihai:



Cântam o lume minunată, care nu exista:



Învățam reguli de politețe: Un zâmbet, o floare



Și, da, după Revoluție, Mihai Constantinescu ne-a arătat cum să ne plângem de milă, rătăciți în tranziție să iubim si câinii vagabonzi:



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















11845 vizualizari

  • -14 (26 voturi)    
    Academia Stefan Gheorghiu nu doarme (Marţi, 29 octombrie 2019, 21:39)

    xolv [utilizator]

    nu s-a racit bine dar o mica oda comunismului nu strica.
    • -8 (20 voturi)    
      corect (Miercuri, 30 octombrie 2019, 9:02)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      Hai sa bagam ode Romaniei de azi... cu mii de muncitoare la videochat, copii violati si taiati, copii care se spanzura, milioane de "saraci cu job" si mii si mii de oameni homeless.
    • +6 (14 voturi)    
      Nu vad legatura... (Miercuri, 30 octombrie 2019, 9:56)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      La Mihai Constantinescu ma uitam si eu pe timpurile celelalte. Cu cantecele lui parca a adus putina caldura intr-o lume rece, hada, flamanda si plina de intuneric.
      • +4 (10 voturi)    
        ba nu (Miercuri, 30 octombrie 2019, 10:18)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Pt. multi "progresisti" din generatia Internet orice artist afirmat in RSR e "comunist' si punct.
        La gunoi cu el!!
        • +11 (11 voturi)    
          pe vremea aceea artistii erau artisti! (Miercuri, 30 octombrie 2019, 11:18)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

          era o concurenta acerba la IATC si Conservator....nu puteai patrunde daca nu aveai un talent monstru. La IATC erau 5-7 locuri pe an, patrundeau strict cei extrem de talentati. Acum sunt zeci de locuri, insa tot 5-7 sunt cei cu talent. Asa se explica ca cei mai mari actori ai Romaniei au fost cei de dinainte de 1989.
          La fel si in muzica: nu erau sintetizatoare, nu erau modulatoare de voce, nu era karaoke...daca nu aveai voce erai rapid resapat din cantaret in muncitor pe la vreao fabrica din provincie.
          Asta e realitatea, oricat de greu mi-ar veni , trebuie sa recunosc ca pe vremea aceea artisti avea talent (indiferent ca era vorba de cantaret de muzica usoara, de opera, de muzica populara, de actor teatru sau cinema).
      • +6 (8 voturi)    
        lumea hada din RSR? (Miercuri, 30 octombrie 2019, 10:24)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Uite ce i-a facut lui Mihai C. lumea "prietenoasa si calda" a mafiotilor de azi:

        https://www.libertatea.ro/stiri/mihai-constantinescu-nu-meritam-sa-fiu-dat-afara-din-casa-295216
    • +9 (11 voturi)    
      Tocmai, ca Mihai Constantinescu nu canta ode (Miercuri, 30 octombrie 2019, 12:27)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      pentru comunisti ci a cantat mai ales pentru copii.

      Poate ca acum ni se par putin cam "inocente", dar aceasta a fost nisa lui, intr-o lume in care toti se intreceau in a ridica in slavi regimul comunist.
  • +17 (25 voturi)    
    soarele era si el (Marţi, 29 octombrie 2019, 22:17)

    tenere [utilizator]

    o portocala...si multe alte cantecele copiate 100%, dar asta era tot ce aveam in korea de nord din Romania acelor ani, dupa ce pretenii sovietici ne-au eliberat de bunastare

    comunismul vine cu si pe tancuri, dar creste in generatii

    Dumnezeu sa il odihneasca pe Mihai.
    • +3 (11 voturi)    
      Cu portocala (Miercuri, 30 octombrie 2019, 9:38)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui tenere

      Confunzi cu Marius Teicu. Mihai a avut cantece originale si simple pe care le cantau toti copiii. Cat despre plagiatul in muzica, meteahna este la nivel inalt, a se vedea Eurovizion. Cand iei doua note dintr-o melodie, trei acorduri din alta si asa mai departe, nu este plagiat. A se vedea DJ-ii de azi care tocmai asta fac.
      • +2 (6 voturi)    
        corect (Miercuri, 30 octombrie 2019, 10:20)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui adrian

        In plus nu era deloc in "elitele" protejate de PCR, ca Margareta Pa-slaru sau Angela Si-milea, mereu abonate la turnee in Vest.
        • +2 (4 voturi)    
          Margareta si Angela (Miercuri, 30 octombrie 2019, 17:05)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

          au fost 2 doamne care si-au cunoscut interesul. Ce bine mai canta Angela Similea cu grupul de curte al partidului (grup numit Savoi).
    • +4 (8 voturi)    
      Nivelul culturii din RSR nu era problema (Miercuri, 30 octombrie 2019, 12:30)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui tenere

      lui Mihai Constantinescu. A fost o problema de sistem, dar si de public, eram nivelati artificial. Nu degeaba, dupa 90 au inflorit manelele. Asta apropo de cei care il critica pe Mihai Constantinescu ca ar fi cantat cantece prea "copilaresti".
      • +4 (6 voturi)    
        manelele (Miercuri, 30 octombrie 2019, 12:43)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui clint

        Manelele au fost aduse in constiinta romanilor prima oara de PROTV, prin 1996. Anterior era AZUR, cu un fel de proto-manele.
      • -2 (4 voturi)    
        Manelele au aparut prin 1998 (Miercuri, 30 octombrie 2019, 17:06)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui clint

        Era anul 1999 si eu inca nu stiam ce este aceea manea. Am auzit ,,As da zile de la mine'' de Adrian Copilul Minune si nu stiam ce gen este.
  • +13 (23 voturi)    
    ce chestie (Miercuri, 30 octombrie 2019, 9:04)

    Toni_Romania [utilizator]

    Cum moare un artist roman valoros lansat in RSR si oamenii indraznesc sa-l vorbeasca de bine, cum apare o gasca de "anticomunisti" vexati si inflamati, sa-i certe. (tot stil Ana Pauker, pe invers)
  • +5 (9 voturi)    
    Dumnezeu sa-l ierte (Miercuri, 30 octombrie 2019, 10:09)

    romana [anonim]

    Am crescut cu cantecelel lui, acum le cant aceste cantece copiilor mei. Dumnezeu sa il odihneasca in pace. Condoleante familiei.
  • +1 (7 voturi)    
    nu l-am agreat (Miercuri, 30 octombrie 2019, 12:34)

    andimi [utilizator]

    Dumnezeu sa-l ierte, dar nu l-am agreat. Il stiu din copilarie, uram cantecele lui, erau agasante prin treaba cu voiosia, cand afara totul era gri! Eu vad lucrurile exact pe dos fata de Istodor.
  • +2 (6 voturi)    
    ... (Miercuri, 30 octombrie 2019, 19:12)

    dumnezeu [utilizator]

    m-a plictisit îngrozitor cantautorul mihai constantinescu, din copilărie și pînă în prezent, alături de toată șleahta (acceptată de3 partidul unic), care cînta "muzică ușoară".
    asta e, oamenii mor, generațiile se schimbă, hai să nu fim ipocriți și să ne dăm toți fani acum.
    îmi pare rău că a murit un om. și da, îmi plac și mie cîinii vagabonzi!
    fie-i țărîna ușoară!