RISE PROJECT VS Dan Barna. Sau înc-o întoarcere din morți a jurnalismului

de Eugen Istodor     HotNews.ro
Sâmbătă, 19 octombrie 2019, 10:24 Actualitate | PERSPEKTIVA


RIJE PROJECT VS DAN BARNA
Foto: Hotnews
A avut dreptate să publice RISE dezvăluirile despre Barna? Da. De ce acum a publicat RISE dezvăluirile despre liderul USR? De d-aia! Să se mire conspiraționiștii. Există o nouă etică a noului jurnalism? Da. RISE este controlat de SRI, SIE, KGB? Nu. Are dreptul RISE la stângăcii de exprimare? Da. Ce pățește politicianul care se declară pentru o nouă etică în politică și visează către vechea politică a tocmelii? O să-l aleagă - o să-l alerge lupii!

A avut dreptate să publice RISE dezvăluirile despre Barna? Da. De ce?
Orice votant (oricât ar fi el de dotat sau nu cu discernământ) are nevoie să dea votul în cunoștință de cauză. Avem tabloul complet acum. Iohannis, întrebări privind casele din Sibiu. Barna, întrebări privind administrarea banilor europeni (nu deturnare fonduri, ci prost management). Dăncilă, certitudini privind incompetența. Diaconu, certitudini privind incompatibilitățile sale funcționale cu politica (încălcarea legii privind compatibilitatea manager teatru - parlamentar, nepriceperea sa în treburi europene). ETC.

De ce acum a publicat RISE dezvăluirile despre liderul USR? De-asta:
Că acum a avut pontul, că acum a fost gata ancheta, că acum este la maxim concentrarea și atenția asupra candidatului la prezidențiale 2019. Atenția? Da! Să nu uităm că doi meteoriți lovesc zilnic românii interesați de soarta națiunii: Breaking News-ului și piarul-publicitatea. Primul îi ține în frici, celălalt le dă sfaturi și rețete de viață. E vai și amar dacă se abate cineva din această logică a atenției maltratată cu orice preț. Alegerile de acum din noiembrie sunt un prilej bun de a lansa torpile care altfel ar trece invizibile pentru corporatiști, pentru fanatici USR, pentru hipsteri, tineri de tot felul. Este un moment de atenție maximă în care RISE PROJECT poate atrage atenția asupra jurnalismului, de ce nu? RISE n-a făcut nimic special, a aplicat regulile: a cernut între fake-uri și lucruri reale, s-a informat, a dat telefoane să verifice sursele, au fost critici, au amânat publicarea când n-au fost siguri pe detalii, au mers și-n teren. Sunt chestii de documentare și investigație. RISE nu-i unic, dar face deja parte dintr-o oază de jurnaliști, pe care-i numărăm și sunt tot mai puțini.

Există o nouă etică a noului jurnalism? Da.
Există o nouă etică. Fără mamă, fără tată, fără Dumnezei. Aici e vorba de o lungă istorie a jurnalismului românesc. Putem enumera cazuri din trecut care au devenit regulă astăzi. Investighezi un caz, ca să șantajezi. Sau scrii după ureche. De aceea, RISE nu-i unic, dar face deja parte dintr-o oază de jurnaliști, pe care-i numărăm și sunt tot mai puțini. Ori, în această nouă etică existentă, singura șansă este jurnalismul fără mamă, fără tată, fără Dumnezei. Problema este alta. Publicul, în marea majoritate, și-a pierdut discernământul. Trăind cu piaruri ieftine care-i arată cum să-și trăiască viața și breaking news-uri care-i arată s-o trăiască senzaționalist, nu-nțelege, da, exact, e incapabil să-nțeleagă. Nu e învățat/s-a dezvățat să stea pe gânduri. Analfabetismul de acest fel, dominația emoțiilor conduc la certitudinea conspirației.

RISE este controlat de SRI, SIE, KGB? Nu.
Analfabetismul de acest fel, dominația emoțiilor conduc la certitudinea conspirației. “Orice om” îi este frică de incertitudine, de stat pe gânduri și atunci sare în papuci: Uraaaa! Actul jurnalistic RISE este SRI, SIE, sigur. Aici nu e vorba doar de anagrama micului Caramitru, IT-ist de profesie. Ca micul Caramitru cred milioane de conspiraționiști, inclusiv fanii lui Barna, lui Iohannis, lui Dăncilă. Conspirația lovește când-unde nu crezi. Și ea dă relaxare. Lasă, bă, știm noi mai bine! Nu există în acest moment nicio dovadă de colaborare RISE-SRI/SIE. Ce contează!

Are dreptul RISE la stângăcii de exprimare? Da. Bineînțeles.
Orice eroare poate exista într-un articol de acest calibru. De cifre, de cuvinte, de exprimare, etc. Da, chiar clickbait, de ce nu? Importantă este proporția acestora. Important este ca toate acestea să nu afecteze conținutul, concluzia. Ori, a căuta nod în papură este normal pentru conspiraționiști. Conspiraționiștii se cred mai întemeiați să adauge: nu numai că e scris de SRI articolul, dar sunt analfabeți!

Ce pățește politicianul care se declară pentru o nouă etică în politică și visează către vechea politică a tocmelii?
Dincolo de orice, trebuie să remarcăm reacția lui Barna. Probabil nu și-a dat seama de efectul dezvăluirii. Se-ntâmplă. Apoi, s-a ferit de conspiraționisme. Bun. Oricum și-a asmuțit lupii și lupii au făcut un spectacol care își mănâncă liderul. Lupii? Simpatizanți, fani s-au acreditat ca adepți ai unei noi etici în orice: politică, jurnalism, comerț, IT, etc. Ori, lupii ce-au făcut? Setoși, s-au adăpat din vechea tradiție a compromisului. Care-s dovezile?

Iată setul de supraviețuire al lupilor (comentarii, postări pe social media). Iată întrebările lor false:

RISE este unul de-al nostru, nu? Are dreptate să publice RISE, dezvăluirile despre Barna? Păi, nu mai sunt ai noștri?Păi, să nu le luăm banii băgați în nesimțiții ăștia? De ce acum a publicat RISE dezvăluirile despre liderul nostru? Există o nouă etică a jurnalismului ăsta, jurnalism e ăsta, vai de capul lui? RISE este controlat de SRI, SIE, KGB? Da. Păi, ăștia nu-s ăia plini de stângăcii?

Ce pățește politicianul care se declară pentru o nouă etică în politică?
Barna s-o fi apărat cum a făcut-o de efectul RISE, dar a fost dărâmat de lupii săi. De acești lupi fomiști după conspirații, certitudini, orbi în ceea ce privește defecțiunile de funcționare ale liderului.

Pe Barna o să-l aleagă - o să-l alerge lupii!
De ce? Nu face absolut nimic în a arăta o nouă etică în politică și-n viață. Să le spună lupilor săi adevărul: bă, am dat-o în bară, am vrut și eu un ban, ce-i rău în asta? Am fost lup ca voi, acum vreau să fiu Hagi.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















12350 vizualizari

  • +12 (20 voturi)    
    simptomatic (Sâmbătă, 19 octombrie 2019, 10:40)

    adieu [utilizator]

    Fara propozitia din final,aia care incepe cu ,citez : Am fost lup ca voi,.... etc, textul ar fi avut o noima.

    Asa , nu este altceva decat o alta creatie marca E.Istodor ,cu care ne-am obisnuit deja !
    • -5 (13 voturi)    
      nebunul care isi prescrie el singur medicamentatia (Sâmbătă, 19 octombrie 2019, 12:45)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui adieu

      si asa apar solutiile "inovative", mereu aceleasi, gen usr, ppdd, prm, punr, etc.
      Ca romanul nu are rabdare: nici in trafic, nici la munca, nici cu nevasta-sa. Si vrea noutate.
  • +15 (27 voturi)    
    marii anticorupti de la Rise (Sâmbătă, 19 octombrie 2019, 11:03)

    carmen_i [anonim]

    I-am contactat si eu pe jurnalistii de la Rise mai demult, ca sa le semnalez (cu probe) niste fapte de coruptie din sistemul sanitar. Erau nume grele si implicau inclusiv senatori si deputati.
    Nici nu s-au ostenit sa raspunda. Am trimis mai multe mailuri, dar niciodata nu au raspuns.
    Daca ar fi avut putin bun simt, ar fi zis macar "multumim, nu ne intereseaza aspectele semnalate".

    Atunci m-am lamurit ca Rise astia nu sunt chiar ceea ce par. Sunt foarte selectivi cu dezvaluirile lor si nu tintesc decat anumite persoane, in timp ce in cazul altora nu au curajul sa investigheze. Anchetele lor sunt superficiale, subiective si nu patrund in miezul problemei. Iar de sursele lor... nici pana azi nu e clar cum au obtinut valiza de la Teldrum. Dubioasa toata activitatea lor.
    • -8 (18 voturi)    
      bun (Sâmbătă, 19 octombrie 2019, 12:08)

      Mawrkuss [anonim] i-a raspuns lui carmen_i

      bn, dar ce legatura are cu ce au scris despre Barna? ... sau vreti sa sugerati ca, pe motivi ca vau refuzat pe dvs, orice scriu ei e lovit de ulitate. Sau mai rau,e fals?
    • +13 (15 voturi)    
      Pai ... (Sâmbătă, 19 octombrie 2019, 13:56)

      paulbutoi [utilizator] i-a raspuns lui carmen_i

      Chiar ca nu e relevant cum au obtinut valiza .
      Relevant ar fi trebuit sa fie continutul valizei - anuntat ca fiind devastator .
      Din cate tin io minte , a fost un fas .
      Sau " fonfleu " , ca sa-l citez pe CTP , care - acum - apreciaza produsul intitulat " Adevarul despre Dan Barna " .
      Mie mi-e oleaca mai greu sa acord credit unui text care pretinde ca livreaza " Adevarul " ; poate ca " Adevarul Rise Project despre Dan Barna " ar fi fost un titlu mai exact .
      Inteleg din textul lui E I ca un titlu de genul " Dan Barna - management defectuos al proiectelor pe fonduri europene ? " nu se incadra in " noua etica a noului jurnalism ".
      Inteleg ca tot " noua etica a noului jurnalism " permite si publicarea textului RP la inceputul campaniei electorale .
      Tin minte ca - pe vremuri - livrarea de " adevaruri " in timpul campaniei electorale se chema " manipulare " .
      Acum - gratie " noii etici a noului jurnalism " - se cheama " informare " .
      Foooooarte convenabil !
      Si ce reconfortant e sa vezi ca exista autori care au doar certitudini - Eugen Istodor , aici ...
    • -9 (15 voturi)    
      Stimată PSD-istă (Sâmbătă, 19 octombrie 2019, 14:14)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui carmen_i

      Vrei să sugerezi că ancheta împotriva lui Dragnea a fost comandată?

      Asta vrei să sugerezi? Ca jurnalismul și justiția în țara asta sunt selective?

      #rezist
  • +5 (21 voturi)    
    Asta e de fapt invidei (Sâmbătă, 19 octombrie 2019, 11:22)

    Adi_rus [utilizator]

    Istodor e doar invidios pe cercul hipsterilor care voteaza USR si Barna pt ca nu-i baga in seama "opera" si acum a gasit ocazia sa se "scarpine" de ei un pic. Deh, hipsterii citesc alti autori mai de calitate.

    Pacat ca si acest articol e doar o suma de generalizari, presupuneri, superficialitate si se vrea o "analiza". Sa ne mai miram de ce Istodor nu e citit? "Culegi ceea ce semeni" zice o vorba din Scriptura.
  • +16 (26 voturi)    
    nu contesta nimeni (Sâmbătă, 19 octombrie 2019, 12:10)

    DSS [utilizator]

    dreptul jurnalistilor de a investiga pe oricine, dar astfel de articole pline de titluri si exprimari bombastice si foarte putine fapte concrete acum in campania electorala dau de gandit.
    daca asta e jurnalism, atunci avem o mare problema. Nu poti face nici o comparatie cu Watergate, care a fost o investigatie serioasa, nu o duma de presa.
    Mentionez ca nu sunt membru USR si am citit cu atentie articolul Rise
  • -4 (16 voturi)    
    Cam are mutra de spertar (Sâmbătă, 19 octombrie 2019, 12:23)

    KTerinca [utilizator]

    ''Daea'' (sic !) nu votez cu personaju'.
  • +10 (16 voturi)    
    Jurnalismul (Sâmbătă, 19 octombrie 2019, 13:33)

    martianu [anonim]

    Exista o expresie de viata pe care am inteles-o tarziu, dar care face tot sensul din lume... "nu fi tramvai".
    E RISE impartial? Poate ca da.
    Este RISE controlat? Cu siguranta.
    Cand te lupti cu fortele raului e greu sa joci dupa regulile scrise tot de ei. Problema in Romania este ca toti se bat in piept cu respectarea legilor, iar baietii buni sunt ingraditi de legile facute de baietii rai. Si cel mai amuzant este ca au si mustrari de constiinta cand calca pe langa.
    Nu boss, cand raul nu respecta nici o lege si binele e obligat sa respecte legile facute de omul rau, atunci exista o problema.
    Revenind, RISE lucreaza pe ponturi da? Sigur. Dar daca acele ponturi apar in niste momente care servesc tot raul? Esti tramvai, mergi pe sina ta, sau ai libertatea sa opresti, sa analizezi sa curbezi sa vezi daca nu cumva pici in plasa cuiva si esti manipulat?
    Lumea asta din Romania, cei putini care inca mai gandesc (majoritatea celor ce mai gandesc au plecat), vede mai departe de Eugen Istodor, PSD, Antene, RISE, PNL, USR, Hotnews, PNL si tot ce vreti voi. Vede intentii.
    Dan Barna impinge #FaraPenali de ceva timp, care e problema cu restul politicienilor de nu vor ceva ce noi cetatenii am votat?
    Este intentia lui Dan Barna pe placul meu? Cu siguranta.
    • -3 (17 voturi)    
      Când va împinge #cercetatiPetromul mai vorbim (Sâmbătă, 19 octombrie 2019, 14:18)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui martianu

      În 15 ani de anti-corupție cazul Petrom nu a fost anchetat serios. Unde sunt arestările?

      Deocamdată soția lui Barna lucrează la Petrom/OMV pe 8000 de euroi.

      Cred că mai am de așteptat până se va împinge și:
      #cercetatiPetromul
      • +5 (11 voturi)    
        Prioritati (Sâmbătă, 19 octombrie 2019, 14:49)

        martianu [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

        Cred ca trebui sa-ti pui in ordine niste prioritati.
        E ca si cum te plangi ca-s geamurile murdare cand casa e in flacari.
        • -4 (12 voturi)    
          Absolut (Sâmbătă, 19 octombrie 2019, 19:33)

          Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui martianu

          Prejudiciu termopane Năstase: mii de euro.

          Prejudiciu Petrom: SUTE (poate mii) DE MILIOANE de euro!!!!!!!

          #rezist #bravoCodruta #noiMuncimNuGandim
          • +6 (8 voturi)    
            Doar o rugaminte (Sâmbătă, 19 octombrie 2019, 21:58)

            paulbutoi [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

            Luminati-ne si pe noi care este legatura dintre sotia lui Barna - care este angajata la OMV Petrom pe j'de mii de euro - si prejudiciul Petrom : SUTE ( poate mii ) DE MILIOANE de euro !!!!!!
            Va rog frumos !
            • -4 (6 voturi)    
              Veniți de luați lumină (Duminică, 20 octombrie 2019, 1:04)

              Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui paulbutoi

              Petrom = privatizare făcută în defavoarea statului român. Suspiciune URIAȘĂ de corupție, neanchetată de NIMENI! Idem: Romtelecom, Sidex, autostrada Bechtel, etc.

              Alooooo? Ce facem Kodruța??? Nino nino! Statul de dreeept!

              În rest absolut nicio legătură. E doar o coincidență că doamna e angajată la această companie pe acel salariu la care românul de rând nici NU VISEAZĂ!

              E doar o coincidență că e colegă cu soțul mult-iubitei-și-competentei Dăncilă.

              Trăim în țara coincidențelor în care firmele (mai ales astea cu capital minoritar de stat) sunt populate de rudele politicienilor.
      • +3 (5 voturi)    
        Pai de cand lucreaza acolo? :O (Duminică, 20 octombrie 2019, 4:21)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

        Si oricum: ce influenta avea, atat asupra contractului cat si asupra cercetarii penale?
  • +6 (12 voturi)    
    Deci (Sâmbătă, 19 octombrie 2019, 13:58)

    Tony_K [utilizator]

    Cand va ganditi la Rise Project, trebuie sa stiti ca inseamna sri si sie! Asta pentru cine intelege. Sri si sie le-au placut si le place in continuare mocirla democratica din ultimii 30 de ani! Logic, ei sunt primii care NU ar dori o schimbare la varful clasei politice. Tot ce se intampla si sa intamplat in ultimii 30 de ani a fost opera sau acordul lor. Nu am auzit de o reformate a acestor institutii, niciodata. Aceeasi securisti de pe vremea comunismului au ramas pe scaune.
    • -4 (6 voturi)    
      SRI si SIE (Sâmbătă, 19 octombrie 2019, 21:03)

      PowerIon [utilizator] i-a raspuns lui Tony_K

      au fost si poate mai sunt pana la urma niste institutii de stat, ca toate institutiile statului roman, nici mai bune, nici mai rele ca altele.
      Nu au niciun avantaj sau dezavantaj daca se schimba puterea, pentru ca nu sunt afectate de asa ceva. Ca la orice institutie de stat, sunt persoane care pot profita de anumite contracte cu particulari, cu Ghita de exemplu. Alt motiv nu au de ce sa se bage in politica. Dar daca face vreo prostie de care este imposibil, mai ales la ei, sa nu se afle, isi pierde scaunul privilegiat de salariat al statului.
      Asa ca, teoriile conspirationiste, nu au logica aici.
  • +12 (18 voturi)    
    Generalizari peste generalizari (Sâmbătă, 19 octombrie 2019, 14:19)

    sile_v [utilizator]

    "Da, chiar clickbait, de ce nu? Importantă este proporția acestora. Important este ca toate acestea să nu afecteze conținutul, concluzia. Ori, a căuta nod în papură este normal pentru conspiraționiști."

    Adica oricine vede ca toate concluziile bombastice puse la inceput nu sunt sustinute de ce scrie in articol sunt "conspirationisti"

    Articolul de pe Rise este foarte subtire, practic nu se poate extrage nimic penal din acel articol, dar titlurile, alea cu click bait sunt complet aiurea. De fpt, au fost numai bine ca sa ruleze in continuu pe burtierele TV in continuu.

    P.S. Mai e ceva ce ma racaie la Rise. Eu pot sa inteleg articolul, acum e momentul, poate nu e chiar solid, dar hai sa atacam. Ce facem cu "inregistrarile" obtinute a doua zi de sedinta USR, care NU au fost date integral?

    “Noi nu putem sa intram la guvernare acum cu PNL.” Asta a trecut.

    “Daca vor face bine, Doamne ajuta sa faca bine, atunci e meritul lor.”
    ASTA NU A TRECUT, De ce? De ce nu a dat Rise toate inregistrarea si a taiat ACEST lucru?

    Imi pare rau, dar eu incep sa am unele dubii legate de Rise. Sper ca am voie si nu o sa fiu trecut la conspirationisti
  • +3 (13 voturi)    
    Slaba (Sâmbătă, 19 octombrie 2019, 14:47)

    Coco_papagal [utilizator]

    expunere domnule jurnalist.
  • +9 (15 voturi)    
    dezvaluiri? zero barat! (Sâmbătă, 19 octombrie 2019, 17:32)

    Dan_Bruma [anonim]

    Bun si care ar fi dezvaluirile? Se pare ca nimic nu e ilegal! Si nici amoral! Dimpotriva as zice!Au fost cativa ani de salarii pentru persoane cu dizabilitati care intre timp au si invatat cate ceva despre management! Faptul ca lucrezi cu asociati care iti sint rude sau prieteni nu e deloc negativ. Dimpotriva! Asa se fac afacerile peste tot în lume! Cu persoane în care ai încredere! Afacere sustenabila? Hahahahahaha. Ce e aia? Sint chiar super afaceri care dau faliment! Asa ca no comment! Deci dezvaluirile Rise project = zero barat!
  • +8 (16 voturi)    
    Care e vina lui Barna? (Sâmbătă, 19 octombrie 2019, 18:05)

    boink [utilizator]

    Ca au esuat o parte din afaceri? Dar el a ajutat la punerea lor pe picioare, nu poate el sa se ocupe de vanzarea camasilor sau de antrenarea copiilor la tenis. Conducerea afacerilor este atributul managerilor, nu are legatura cu Barna.

    Cine e atat de naiv sa creada ca pe lumea asta toate afacerile care incep si sfarsesc a fi profitabile? Pentru fiecare afacere care reuseste sunt alte cateva care esueaza. Vorba lui Radu Georgescu: "Antreprenor inseamna sa incerci zece idei, noua sa nu mearga, dar a zecea sa iti aduca succesul."
    • -6 (10 voturi)    
      Dar nereusita afacerii (Sâmbătă, 19 octombrie 2019, 21:10)

      PowerIon [utilizator] i-a raspuns lui boink

      a fost planuita dinainte. Afaceri pe baza unor oameni defavorizati, un domeniu in care se primeau bani, oameni care nu s-au ales cu nimic.
      Situatia acestor oameni a fost argumentul primirii de fonduri.
      N-o fi penal, dar e imoral si cinic, tot cu baieti din astia destepti sa megem inainte?
      • +5 (5 voturi)    
        Si cum demonstrezi asta? (Duminică, 20 octombrie 2019, 12:05)

        boink [utilizator] i-a raspuns lui PowerIon

        Asta e o acuzatie lipsita de temei pentru a arunca cu noroi in Barna.
  • +6 (10 voturi)    
    Istodor e cel mai tare ! (Sâmbătă, 19 octombrie 2019, 20:50)

    paulbutoi [utilizator]

    " Orice votant ( oricat ar fi el de dotat sau nu cu discernamant ) are nevoie sa dea votul in cunostinta de cauza "
    Deci votantii care "nu sunt dotati cu discernamant " citesc Adevarul celor doua jurnaliste despre Dan Barna si dau votul in cunostinta de cauza .
    Foarte simplu !
    Foarte sigur !
    Multumim , Eugen Istodor !
    Credem In Tine !
    " Alegerile… sunt un prilej de a lansa torpile … pentru corporatisti , pentru fanatici USR , pentru hipsteri , tineri de tot felul "
    Desi - pana acum - asta se numea manipularea electoratului , Autorul ne garanteaza ca actiunea Rise Project nu este de acest tip .
    Multumim , Eugen Istodor !
    Credem In Tine !
    Si nu ne lasam rosi de viermele indoielii !
    " Sunt chestii de documentare si investigatie "
    Cand e vorba de jurnalism , asa trebuie sa fie .
    Totusi ( in Realitate ) textul incepe cu enuntarea concluziilor autoarelor .
    Or fi doar pentru uzul votantilor care " nu sunt inzestrati cu discernamant " ?
    Oare ceilalti au voie sa traga propriile concluzii ?
    Nu !
    " a cauta nod in papura este normal pentru conspirationisti " a decis Autorul !
    Multumim , Eugen Istodor !
    Credem In Tine !
    " Publicul ...si-a pierdut discernamantul …nu e invatat sa stea pe ganduri "
    Adica distinsele autoare au pus titlul " Adevarul despre Dan Barna " stiind ca se adreseaza unui public lipsit de discernamant ?
    Multumim pentru sinceritate , Eugen Istodor !
    " Orice eroare poate exista intr-un articol de acest calibru "
    Despre ce calibru e vorba ?
    " Slabut rau , strict pentru uzul persoanelor lipsite de discernamant " ( adica categoria de care Autorul este - din motive & cu scopuri neprecizate - preocupat in paragrafele precedente ) ?
  • -5 (9 voturi)    
    Noua scoala de gandire a la Barbosu' (Sâmbătă, 19 octombrie 2019, 23:16)

    ww [utilizator]

    De ce gandesc cum gandesc fanii USR-Barna?
    1. Pentru ca atata pot.
    2. Pentru ca majoritatea fiind tineri sunt produsul direct al sistemului de in ... dobitocire patentat de Katy Andronescu si care a urmarit distrugerea sistematica a gandirii critice.
    3. Pentru ca sunt deja ani buni de cand o anumita parte a media de dreapta este intoxicata sistematic cu teorii ale conspiratiei extrem de abil ticluite.

    Un oarecare barbos, moasa si mare preot al sectelor USR, Plus, Domos si a altor pigmei politici, nu inceteaza sa prajeasca neuronul nefericitilor cu teorii care ofera cele mai neroade explicatii tuturor miscarilor de pe scena politica româneasca: implicarea Rusiei si KGB-ului sau razboaiele dintre servicii secrete fiind la loc de cinste.
    Dupa ce citesti mult timp (si numai) astfel de bazaconii, nu e de mirare ca vezi spioni sovietici si agenti secreti peste tot, din media si forumuri pana la tine in frigider. Nu mai exista explicatii logice sau de bun-simt, totul are si o explicatie venita din romanele cu James Bond, chiar si o investigatie Rise Project.
  • 0 (0 voturi)    
    Ca sa vezi ... (Duminică, 20 octombrie 2019, 14:20)

    paulbutoi [utilizator]

    Initial , discutia era despre cat de obiectiv / credibil este un text Rise Project despre un candidat ( textul fiind publicat chiar la inceputul campaniei electorale ) .
    Cineva face o glumita pe FB si grosul discutiei se muta pe "naivii/ fraierii useristi care ventileaza presupuse conspiratii SRI , SIE , KGB (?! ) ,…impotriva unei text dincolo de orice banuiala " .
    Luata in serios (???) ,teza cu " complotu' SRI / SIE impotriva USR " ar cam intra in coliziune cu ceea ce ne spune de vreo 3 ani cunoscuta ganditoare Alina Mungiu : USR este creatia "Serviciilor".
    Pare ca cineva greseste ; nu mai conteaza , pentru ca textul RP si-a facut efectul iar
    potentialii alegatori inteligenti isi vad - cu nedisimulata satisfactie - confirmata opinia : "Toti sunt la fel " .
    Autori fara dileme indeamna votantii care " nu sunt dotati cu discernamant " sa citeasca textul " Adevarul despre …" pentru a " da votul in cunostinta de cauza".
    Observatia " da' poate ca textul ar fi trebuit publicat dupa alegeri " este respinsa cu argumentul " noii etici a noului jurnalism ".
    Intrebarea " publicarea in acest moment a textului ar putea ajuta - in Realitate - PSD in primul tur si pe KWJ in turul doi ? " ramane fara raspuns , deoarece este " conspirationista " .