Bucureștiul și sinuciderea pietonului-omului în plină reformă rutieră: trotinetiști peste scuteriști, bicicliști peste automobiliști, trotinetiști peste bicicliști, scuteriști peste automobiliști

de Eugen Istodor     HotNews.ro
Joi, 25 iulie 2019, 10:26 Actualitate | PERSPEKTIVA


Omul e pieton
Foto: Perspektiva
Este un încârlândî rutier comic, care devine tragic, nu? Este care pe care. Și au apărut și victime. Culmea, pe care poliția nu știe-nu poate să le clasifice. Băi, cine are dreptate? Al cui e trotuarul? Cine are dreptul pe trotuar? Trotinetiști peste scuteriști, bicicliști peste automobiliști, trotinetiști peste bicicliști, scuteriști peste automobiliști și combinațiile sunt infinite, astfel încât ajung toți claie peste grămadă. Într-o junglă rutieră ca asta omul-pietonul nu există. Sau se sinucide, dacă mai există, dacă are curajul să iasă din casă. Ce pistoale și arme atomice? În București, bucureștenii lui Firea și a zeci de primari incapabili ca ea, sunt înarmați ca pentru apocalipsă. Armele lor sunt vehiculele cu care asasinează omul-pietonul.

Orele 9-11 în București. Este ora auto și trotinetistă. Te calcă, bre! Atenție vin automobiliștii-trotinetiștii-bicicliștii care merg la serviciu. Oameni odihniți, dar arși la minte de sarcinile pe care le au, comisioanele pe care le au de recuperat/de pierdut, dornici să practice un “mod sportiv” de transport mai ales pe trotuare. Fugi, bă, omule, că pilaf te fac!

Orele 11-14 în București. Ferește! Vin Uber Eats și Glovo. Bicicliști, trotinetiști, inșii cu ciorbele în spate se urcă și-n autobuze, tramvaie să ducă masa flămânzilor. Ferește! Ardeeee! Vai de capul tău de om. Ăștia nu văd, doar au simțul răspunderii, pardon, ciorbei fierbinți.

Orele 16-19 Ies turbați automobiliștii, trotinetiștii. bicicliștii. Se scutură blocurile de birouri de nervi, de plictiseală, de oftică. Ferește! Te omoară pe străzi laterale, pe trotuare, fereșteeee!

Orele 20-24 Fereșteeee iar! Pericol mare. Vine Glovo cu șaorma, prezervativele, băutura, distribuitorii de pizza, dealerii de droguri. Sunt momentele chefurilor.

Omule, fugiiiiii dracului că te calcă. Da, ca om, ca pieton n-ai nicio șansă.

Trotuarele sunt pline de mașini parcate. Colțurile de trotuar sunt pline de trotinete electrice abandonate sau distribuitorii de biciclete. Scuterul, bicicleta, trotineta, automobilul te urmăresc și te calcă pe trotuar.

- Dă-te, mă, la o parte! Ce ești tu?
- Omul sunt. Vino să te lovesc. Cioc-cioc.

Sunt Omul care vrea să meargă să-și ia o pâine pe jos. Fără Glovo. Omul care nu vrea să ia Uber până la Universitate (1 kilometru). Omul care n-are chef de mașină. Omul care ar vrea să meargă cu metroul, cu autobuzul, cu tramvaiul, dar care n-are cum să ajungă la mijlocul de transport altfel decât pe jos. Ori pe jos, pe trotuar, ca pieton este sinucidere curată.

Trotuarele au fost îngustate de primari. Și acolo sunt parcate/umblă în forfotă maximă vehicule de tot felul.
Pe trotuarele îngustate te calcă trotineta, automobilul, scuterul.

Toți au motive. Toți sunt bazați și motivați. Toți sunt automate. Toți. Este o armată întreagă cu arme bio, electrice, sofisticate, 4X4, poluante, hibride. Un arsenal apocaliptic. Automate. Omul-pietonul se sinucide pe trotuar dacă iese.

Mulțumim primăriei capitalei, primăriilor de sector, poliției rutiere, poliției locale, tuturor factorilor de decizie care au facilitat de atâta amar de ani această situație de fapt. Mulțumim pentru complicitate la "omorul deosebit de grav" al omului-pietonului.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















27978 vizualizari

  • +22 (28 voturi)    
    aer, n-am aer (Joi, 25 iulie 2019, 10:31)

    MamboNoFaiv [utilizator]

    Poate sunt eu mai sensibil dar nu pot sa merg pe langa harburile alea care scot fum negru vizibil direct in nasul meu.
    A cui e responsabilitatea reviziei corecte a masinii personale sau de firma? Si sa nu-mi spuneti ca a soferului.
  • -1 (59 voturi)    
    OH, NU!!! (Joi, 25 iulie 2019, 10:34)

    war4peace [utilizator]

    Eugen Istodor lovește din nou.
    Sper să rămână la un moment dat fără prafuri, poate scăpăm de aceste dicteuri automate care își au locul pe un blog personal obscur.
    • -5 (23 voturi)    
      Mai nou.. (Joi, 25 iulie 2019, 10:47)

      utilizator1 [utilizator] i-a raspuns lui war4peace

      Istodor isi comentează propriile articole.
    • +13 (31 voturi)    
      De ce? (Joi, 25 iulie 2019, 11:23)

      xanathos [utilizator] i-a raspuns lui war4peace

      E ceva neadevarat scris acolo?
      • -1 (45 voturi)    
        De ce??? (Joi, 25 iulie 2019, 12:55)

        war4peace [utilizator] i-a raspuns lui xanathos

        Pentru că e o vomă verbală fără cap și coadă. Ți-o spune un pieton.
        Stilul e bolovănos, amețit, dă pe dinafară de cuvinte pocite (încârlândî, fugiiiiii, fereșteeee), interjecții forțate (bre, bă) și așa mai departe. E aproape ilizibil, enervează, irită, comunică ideile într-un stil dubios, un fel de bastard între Țața Leana de la piață și Caragiale suferind de colici. E „artă literară” pe stilul trei stropi într-un colț și-o dungă pe mijloc.
        Pe lângă toate astea, se potrivește cu restul Hotnews-ului ca nuca-n perete, ca maneaua de la Neversea, cu care însuși inegalabilul Istodor s-a înfrățit acum vreo săptămână, apărând-o cu colții rânjiți.

        Stilul lui e ca un homeless beat care se tăvălește într-o baltă. Și din imaginea respectivă poți extrage o idee... dar nu vrei s-o vezi.
        • +5 (13 voturi)    
          Da (Joi, 25 iulie 2019, 14:10)

          xanathos [utilizator] i-a raspuns lui war4peace

          Aici nu va contrazic.
          Se potriveste in schimb cu realitatea din teren.
        • +5 (13 voturi)    
          pai (Joi, 25 iulie 2019, 15:23)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui war4peace

          interjectiile alea le auzi la fiecare pas, pe strada, in drumurile tale zilnice. ba, el nu spune tot, ca intre interjectiile alea sunt multe altele, cu bagat, facut si dres.
          omul are dreptate, si incerca sa redea ce stim toti, prin ce trecem toti, zilnic.

          ciudat e ca pe masura ce creste numarul trotinetistilor, nu scade cel al automobilistilor.

          si ca trotinetisti, scuteristi sau automobilisti, toti sunt teribilisti. pazea !!
    • +2 (30 voturi)    
      wow, ti-a fost aprobat comentariul (Joi, 25 iulie 2019, 11:35)

      dessik [utilizator] i-a raspuns lui war4peace

      de fiecare data cand criticam constructiv vreo critica la articol pe hotnews, am fost cenzurat!

      dati plus cine a mai fost cenzurat din acelasi motiv
    • +7 (19 voturi)    
      o fi baut ceva ? (Joi, 25 iulie 2019, 14:49)

      mike_the_hunter [utilizator] i-a raspuns lui war4peace

      O fi baut ceva marele autor cand a scris "Omul-pietonul se sinucide pe trotuar dacă iese"? Sigur , Bucurestiul este aglomerat de masini ,trotinete, dar si de multi ,prea multi oameni. La ora actuala cred ca 35% din populatia orasului are parinti nascuti in Bucuresti. Populatia Bucurestiului este,azi ,din pacate in mare parte, un amestec de oportunisti, tupeisti si mitocani.

      Domnul acesta Istodor nu are vacanta si el, macar o luna sa ne ierte cu comentariile sale?
    • +3 (7 voturi)    
      superficial, subiectiv si foarte tulbure (Vineri, 26 iulie 2019, 7:58)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui war4peace

      poate i-a venit ideea asteptant dealerul intre orele 20-24...
    • -1 (1 vot)    
      Mersi frumos (Vineri, 26 iulie 2019, 16:47)

      oopsie_daisy [utilizator] i-a raspuns lui war4peace

      Exact asta e si parerea mea despre scremerile lui Istodor: scrise la betie sau sub alte influente, fara talent, fara cap si coada, menite sa socheze.
      Dar e un adevar ca in continuare intru sa citesc aceste articole, dintr-un fel de masochism si o curiozitate de neinteles. Chiar trebuie sa ma analizez sa inteleg de ce intru din nou si din nou in Perspektiva, desi stiu ca de fiecare data ma voi enerva din nou.
      Si cred ca exact pe asta mizeaza hotnews, de ii lasa in continuare spatiu de manevra acestui personaj ocolit de talent.
  • +5 (45 voturi)    
    Un articol de doi bani. (Joi, 25 iulie 2019, 10:47)

    Raoke [utilizator]

    Cel mult.
  • +5 (25 voturi)    
    încârlândî ????? (Joi, 25 iulie 2019, 10:57)

    Toni_Romania [utilizator]

    ce-i aia?
    • +6 (16 voturi)    
      Nu am idee ! (Joi, 25 iulie 2019, 12:00)

      Cuca [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Intr-adevar, ce-i aia ?
    • +13 (21 voturi)    
      Ei, si voi! (Joi, 25 iulie 2019, 14:33)

      ber [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Sa se dea si el mare si original. Scrie articole deshukiate si nearticulate! Chipurile, sunt pentru noua generatie, vorbitori de limba inventata de oameni foarte cool.
  • +9 (17 voturi)    
    masini multe? (Joi, 25 iulie 2019, 10:59)

    Toni_Romania [utilizator]

    -familii de bogati cu 4 masini/familie
    -masini "pe firma" (o firma poate avea si 100)
    -dezmat de achizitii masini la autoritatile de stat, de la Logan la SUV-uri, ca trebuie sau nu
  • +31 (37 voturi)    
    sunt pieton accidentat de un trotinetist (Joi, 25 iulie 2019, 11:01)

    Ana-Maria [anonim]

    Ies dintr-o cladire, fac dreapta, ma trezesc cu un trotimetist in spate. La 40 km la ora nu poate opri, ma loveste, cad in fata. Rezultatul: am scapat fara o mana rupta doar cu mult noroc, de mai mult de o luna ma doare mana, va mai dura pana se va recupera. Trotinetistul: Scuze, nu v-am vazut! Si a plecat...Cam asta e, sa fii pieton e sport-extrem! Mult noroc sa aveti!
    • 0 (0 voturi)    
      Părerea mea: (Vineri, 26 iulie 2019, 13:25)

      Don Ciccio [utilizator] i-a raspuns lui Ana-Maria

      - pesemne că trotinetistul de ocazie caută, cu orice preț, să discrediteze trotinetismul urban.

      - nu-i exclusă nici varianta neamului-prost (din născare!), care neam-prost nu are lecuire.
  • +3 (25 voturi)    
    Motocicliștii (Joi, 25 iulie 2019, 11:12)

    Furnicuta [utilizator]

    Deci, motocicliștii sunt sfinții șoselelor, nu-i așa nene Istodor? Of, of, of...!
  • -9 (23 voturi)    
    probleme de sudisti (Joi, 25 iulie 2019, 11:28)

    drup [anonim]

    e ora 11:26 si am iesit pana la colt sa imi iau o cafea. nici roata de masina pe drum doar un distribuitor de paine plictisit. La 12 ma duc la restaurant peste drum sa bag ceva - nu am nevoie de glovo, uber nici nu cred ca sunt aici.
    • +5 (13 voturi)    
      Unde? (Joi, 25 iulie 2019, 11:54)

      xanathos [utilizator] i-a raspuns lui drup

      Ca vin si eu
    • +3 (7 voturi)    
      Prundu Bargaului? (Joi, 25 iulie 2019, 22:34)

      john-doe [utilizator] i-a raspuns lui drup

      Probleme si nevoi de Prundu Bargaului?
  • +24 (28 voturi)    
    Pietonul nu conteaza, azi! (Joi, 25 iulie 2019, 11:52)

    Absurdistanul [utilizator]

    Bun articolul!
    Trotoarul a devenit carosabil si din cauza unor talibani politici, nu avem o reglementare clara in ceea ce priveste trotoarul, la ce foloseste el si cine nu respecta regula, ce ar trebui sa pateasca.

    Dar mai conteaza, ce se spune in articol?!? Cate nu sunt la locul lor, in aceasta tara?

    Numai ca la aspectul discutat, conteaza bunul simt al biciclistului, al trotinetistului, al carutasului, al soferului, asadar de fiecare dintre noi. Suntem capabili sa ne intelegem sau fiecare dintre noi, are intaietate.

    Va invit pe blv. Stefan cel Mare, sector 2, cand trec toti acestia pe trotuar, inclusiv stapani de caini agresivi, sa vedeti pe unde o iau pietonii cu copii de mana!
  • +17 (23 voturi)    
    poate multi nu stiu (Joi, 25 iulie 2019, 12:01)

    Dizidentul [utilizator]

    in Japonia cumparatul si inscrierea unei masini este conditionata de dovada ca ai un loc de parcare, Bucurestiul se apropie de colaps si politicienii nu pot face absolut nimic. Orasul, arhitectonic este un dezastru prin comasarea cartierelor facute in timpul Birlicului. reteaua de Metrou trebuia facuta in anii 70-80
    • +9 (11 voturi)    
      Pentru bucuresteni trebuie dovada cu 2 locuri (Joi, 25 iulie 2019, 14:17)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Dizidentul

      Ei tin rezervat un loc acasa si ocupa si un loc pe langa serviciu.
      Fereasca d-zeu sa parchezi pe un loc liber de langa bloc, ca vrei sa iei ceva de la pravalia de vizavi, ca imediat te ia soacra-sa la injuraturi (daca ai noroc sa scapi numai cu atat) ca e loc platit cu bani grei la primarie (o fi sau n-o fi, nu stii).
      Dar el, in timpul ala, unde tine masina? Ghici - pe un trotuar, ce mai probabil!
      Sa nu zici ca plateste doua locuri!
    • +4 (6 voturi)    
      Registrul Auto de produs si cheltuit bani (Joi, 25 iulie 2019, 14:33)

      MamboNoFaiv [utilizator] i-a raspuns lui Dizidentul

      spune o suma: cat crezi ca poate sa castige Registrul Auto Roman anual in urma inspectiilor tehnice periodice obligatorii?
    • +11 (11 voturi)    
      Gresiti (Joi, 25 iulie 2019, 15:39)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Dizidentul

      Politicienii NU VOR, nu ca nu pot face nimic.
      Si nu vor pentru ca romanul in general si bucuresteanul in special mai bine rabda de foame decat sa n-aiba masina. Una sau mai multe. Cat mai multe.
      Asa ca orice atingere (eventual fiscala) la dreptul fundamental al romanului la masina ar insemna sinucidere politica... mai ales in Bucuresti.
  • +17 (23 voturi)    
    Am zis de atatea ori (Joi, 25 iulie 2019, 12:25)

    PowerIon [utilizator]

    că în București trebuie oprită construcția de blocuri și ofice-uri, altfel se mută jumătate de țară aici.
    Sar toți că așa ceva contravine liberalismului, de parcă liberalismul ar fi numai pentru rechinii imobiliari.
    Dezvoltarea provinciei nu ar fi numai salvarea Bucureștiului, ar fi salvarea Romaniei.
    Pentru aceasta primul pas este construcția urgentă a rețelei de autostrazi, chiar sacrificând un timp unele domenii importante unde oricum nu se face mai nimic cu bani puțini. Atunci pot veni investitori in toată țara. Să ne gândim doar la randamentul superior al unui angajat care nu pierde 3 ore în trafic și e destul.
  • +8 (18 voturi)    
    Felicitari pentru articol!!!! (Joi, 25 iulie 2019, 12:57)

    Cheie primara [utilizator]

    Un talmeș-balmeș ca-n București poate doar în India mai vezi. Și fotografia e foarte reușită.
    Vrei să cobori din autobuz, nu poți pentru că sunt mașini parcate în stație, pe trotuar și pe carosabil. Trotuarele și scările de bloc sunt efectiv rupte de roțile autoturismelor, iar parcarea de la Marriott e goală. Normal, pentru că cer bani, pe când parcatul pe trotuar e gratuit.
    • +4 (6 voturi)    
      Solutia geniala gasita de Primarie (Joi, 25 iulie 2019, 14:27)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Cheie primara

      ...A fost sa creasca preturile la parcarea cu plata!
      Si asa se zgarcea omu' sa dea doi le pe parcarea de la piata, acum sunt pline toate strazile din zona iar traficul se congestioneaza si mai rau.
      Nu, nu s-a descurajat cumpararea de masini asa cum s-a pretins. Ca nimeni nu-si calculeaza costul pentru parcare in bugetul pentru cumpararea unei masini.
      Era mai corect sa se incurajeze cat mai multe parcari organizate, cat mai bine trasate si delimitate simultan cu amenzi usturatoare pentru cine parcheaza in locuri sensibile si genereaza pericol pentru ceilalti (fie pietoni, alti participanti la trafic, ambulante, pompieri, transport in comun ... orice mijloace de transport de utilitate publica).
      Pentru o vreme s-ar colecta probabil mai multi bani decat din parcarile goale. Dupa ce se obisnuieste omul cu sistemul civilizat, poti sa incepii sa taxezi.
  • +7 (11 voturi)    
    Gabitza for President (Joi, 25 iulie 2019, 14:04)

    Itsoc [utilizator]

    Votati Gabitza, sa faca un Bucuresti din toata Romania !
    #FireaPresedinte2019 #eroinamea
  • -4 (20 voturi)    
    ... (Joi, 25 iulie 2019, 14:55)

    dumnezeu [utilizator]

    încă o opinie ineptă de la istodor. încă tot nu ne-am obișnuit!
  • 0 (18 voturi)    
    nu mai pot (Joi, 25 iulie 2019, 15:38)

    eduardst2 [utilizator]

    cu istodooor
  • +2 (10 voturi)    
    maître, (Joi, 25 iulie 2019, 16:33)

    persuasiv [utilizator]

    cred ca ar trebui sa trageti putin pe dreapta si sa cititi comentariile cititorilor dvs.Atatia cati sunt .Si daca nu o faceti dvs. ma gandesc ca ar trebui sa o faca onor redactia HN.Dar nu inainte de a va citi si articolele publicate.
  • +9 (9 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 25 iulie 2019, 17:13)

    Elfu [anonim]

  • +7 (11 voturi)    
    Imbecilii (Joi, 25 iulie 2019, 17:34)

    Cetateanu [utilizator]

    Doi imbecili (Firea si Mutu) s-au gandit ca e de bine sa refaca pistele de biciclete pe trotuar create de alti doi infractori imbecili si profitori Udrea & Oprescu in zona reamenajata a metroului DT Orizont- Favorit. Cheltuieli cine stie. Asta evident in locul unor parcari si zone verzi care sa mai scoata cartierul din mizerie.
  • +6 (12 voturi)    
    Requiescat, (Joi, 25 iulie 2019, 18:23)

    Namaste [utilizator]

    omul-pietonul!
    Excelent articol!
  • +9 (11 voturi)    
    eliberați trotuarele! (Joi, 25 iulie 2019, 18:29)

    AdrianRoman [anonim]

    Nu voi vota un primar al Bucureștiului care nu are clar în programul electoral eliberarea trotuarelor și a spațiilor pietonale de invazia nesimțită a mașinilor.
    Să fie clar!
    PS. Și a celor parcate în stațiile STB!
    PS2. Evident vorbim aici de nesimțirea oamenilor. Mașinile sunt doar niște obiecte docile.
  • +4 (6 voturi)    
    istoria se repeta iar autoritatile habar nu au (Joi, 25 iulie 2019, 21:21)

    r2d2 [anonim]

    O fi un fel de apocalipsa dar poate asa era si cand a aparut automobilul acum peste 100 de ani si reactia pietonilor, carutasilor sau calaretilor de atunci era aceeasi. Dar totusi, au trecut peste 100 de ani si acum citesc aceeasi reactie. Si poate nu reactia este problema. De fapt problema este ca si atunci, si acum, faptul ca autoritatile sunt surpinse. Iar asta este o mare problema. Nu cumva autoritatea locala care nu se sfieste sa incaseze taxe si impozite, nu foloseste acei bani cu cap pentru dezvoltare si da banul public catre biserici si serbari urbane interminabile, de exemplu? Hai sa vedem dincolo de pictorialul verbal apocaliptic. A mai fost odata, acum peste 100 de ani si ce am invatat?
  • -1 (5 voturi)    
    e bucurestiul vostru (Joi, 25 iulie 2019, 22:29)

    hanu [utilizator]

    sa fiti sanatosi. "Boss".
  • 0 (2 voturi)    
    Comment sters de user (Vineri, 26 iulie 2019, 7:53)

    Elfu [anonim]

  • 0 (4 voturi)    
    hai recunoaste (Vineri, 26 iulie 2019, 10:33)

    floriniii [anonim]

    iti e ciuda ca nu ai bani de trotineta electrica.
    dar, lasand gluma la o parte, este un articol de doi bani
  • +1 (3 voturi)    
    urbanism nene! hai vino la Paris (Vineri, 26 iulie 2019, 14:07)

    iggy [anonim]

    monsieur Istodor,
    Eugene , totul e haios-plangacios in Bucuresti.
    situatiunea e mai veche decat trotineta "ilectrica" sau "talpa-impinge".
    cans au invadat masinile trotuarele peste bordurile de lux ale lui Videanu..putini au facut scandal. "the moment" ..atunci era sansa bucurestilor sa puna un "om -pieton" ca primar. si erau oameni din astia. toti au referat sa faca continue misto -ul.
    acum e prea tarziu. niciun un geniu in urbanistica nu mai poate salva Bucurestiul. trebuie pus un om si o echipa "politica" . Dan Nicusor ..stie cum. e un "creier" si stie din interior. cine-l ajuta nene? cine?
    be careful with that axe E.
  • +1 (1 vot)    
    Trotinete criminale (Joi, 5 septembrie 2019, 20:08)

    MTG [utilizator]

    Trotinetele electrice sunt inadecvate educatiei, reglementarii si soseleleor si trotuarelor romanesti. Cei care sustin proiectul in Parlament sunt niste deputati de mana a 3-a, pe care i-au agatat companiile de trotinere cu o friptura. Pe mainile lor va fi sangele celor accidentati de si de pe trotinete, care sunt vehicule cu motor, mai periculoase decat scuterele, dar carora li se permite sa circule si pe carosabil si pe trotuar, ca e noapte, zi, ploaie ninsoare. Acum o luna si ceva era sa ma urc noaptea pe ploaie pe un trotinetist care mergea pe jumatatea benzii 1, fara vesta, lumini, etc, cu un palton negru de ploaie pe el. Pe trotuar trec cu 30/km/h pe langa copii, care sunt imprevizibili, pot oricand sa sara in fata lor, ghici ce se poate intampla dintr-o ciocnire trotineta 15 hk, hipster 90 kg care se deplaseaza cu 30 km/h si un copil??? Pana cand in RO se lasa sa se intample o nenorocire pana sa se intervina clar si sa se spuna - trotineta elkectrica e un vehicul cu motor, se conduce cu carnet de scuter, pe carosabil, cu lumini omologate RAR, casca, vesta reflectorizanta si in conditii de vizibilitate si atmosferice foarte bune?