Mazăre. E chiar nevinovat. Vinovat e anturajul lui de carnaval: dumnezeu, hitler, pleiboi, sultanul

de Eugen Istodor     HotNews.ro
Luni, 20 mai 2019, 20:46 Actualitate | PERSPEKTIVA


Corina Martin si Radu Mazare,, la umbra Rusiei in Mamaia
Foto: Info-Sud-Est.ro
Acum coboară din cursa de linie de Paris Însuși Radu Mazăre. Jurnalist, patron, primar de Constanța, Hitler, sultan, pleiboi, împărat, rege, Dumnezeu. În anii 90 era tânār, mișto, cu vorba la el. Īnsetat de libertate. Doar că libertatea aia el a descifrat-o prin a alege să uite cine dracului e pe pământ: om. A uitat de sine. Să fi fost drog? S-ar fi trezit la dezintoxicare. Cred că a fost mai mult de atât. Opinie Perspektiva2.0

N-aș fi avut chef să scriu despre Radu Mazăre, dacă Radu n-ar fi leat cu mine. Om din Piața Universității, jurnalist. Un revoltat. Chiar și om politic era tare -n clonț. Ziceai: bă ce le trage! Și ziceai: înseamnă că omul e bazat, face treabă. O tâmpenie, o iluzie. Omul avea piele de lup, de marinar cu tupeu.

Cu același papagal ca și Băsescu. Le zicea pe față, avea vorba mai colorată decât ceilalți constipați politici, dar nimic mai mult.

În spatele clonților de cocoș Mazăre construia o sărăcie de imperiu. Nu știa de fapt decât să spoiască gardul și-n spatele lui să tragă în venă ”drogul” Puterii. Cu vorba asta ca o lavabilă a câștigat Constanța. Apoi a uitat cine e. Și a decolat rău de tot.

Aici model poate fi Adrian Năstase cel cu pitici de gradina cumparati din China. Pe Mazare l-am văzut purtând costume de clovn, de împărat, de hitlerist, de sultan.

El nu purta doar o haină. El chiar credea că este Împărat. Când ajungi de-a dreapta lui dumnezeu ce să mai vrei? Nu mai stii pe ce lume furi. De ești în Constanța sau Madagascar. Că ești la Monaco, sau în Bahamas. Ești ca un balon, nu mai ai inerție, greutate. Mazăre este exemplu pentru tot omul cu bani mulți care uită de omenia lui. Sincer, nu-mi pasă cât a păcătuit.

Văd o Constanță șmecheră-un centru vechi ca un boșorog cu ghiul pe deșt, dar carii în gură. Văd o Mamaie gargară căreia derbedeii îi trag flegme si dopuri de Mumm în freză. Asta s-a ales de Mazăre, de libertatea lui, de tinerețea lui.

Mazăre este azi la Pușcărie. Se crede nevinovat, ca dumnezeul cu care s-a anturat. In noaptea asta Mazăre inca nu știe cat de jos a cazut. Ca asa e omul. Inca mai spera.

PS Acest articol nu sustine ca Mazare este nebun/drogat. Vorbeste doar de spirala Puterii.


Citeste mai multe despre   









Citeste pe MedLife.ro
Un nou tratament pentru diaree










23379 vizualizari

  • +27 (27 voturi)    
    ! (Luni, 20 mai 2019, 21:24)

    chiuaua [utilizator]

    Istoria a inceput cand oamenii au inventat zeii si se va termina cand acestia se vor crede zei.
    (Yuval Noah Harari)
  • -21 (39 voturi)    
    caterincă ridicolă (Luni, 20 mai 2019, 21:49)

    un cetățean [anonim]

    auzi bos? comentariile astea la mișto nu ajută și nu amuză pe nimeni. maxim îl fac pe mazăre să pară mai puțin cretin decât e, prin comparație cu dumneata.
    • +1 (7 voturi)    
      E pe limba zombiilor psd (Marţi, 21 mai 2019, 12:52)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui un cetățean

      Cu dedicatie, ca sa inteleaga si ei!!
    • +3 (7 voturi)    
      Comentariul ... (Marţi, 21 mai 2019, 15:56)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui un cetățean

      nu e pentru orice..mazare de om, se pare ca te califici la categoria asta .Esti atins de acelasi virus , probabil, de nu intelegi, las-o balta ...
    • +1 (1 vot)    
      Mazăre trebuie lăsat să cugete. (Marţi, 21 mai 2019, 17:03)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui un cetățean

      Nu cred-că știe ce i se întâmplă.Ca orice pesedist incult a crezut că dând la toți ștabii câte ceva din litoralul românesc,aceștia îl vor scăpa de pușcărie.cum trage ponoasele pentru toți și este bine să înțeleagă și alții că nu ai probleme penale dacă respecți legea,nu faci favoruri din averea publică și nu sfidezi populația prin comportament.Ai vrut să fii ales să slujești populația,slujește populația nu încerca să fii stăpânul nesimțit și hoț.Mazăre va cugeta vreo 20 de ani.A făcut prea multe rele.Procesele următoare se vor derula mai repede.Sa spart buba!
  • +9 (39 voturi)    
    ca sa vezi !!!!!!!!!!!!! (Luni, 20 mai 2019, 22:34)

    exilatul [utilizator]

    """...dacă Radu nu s-ar fi iînălțat în viață cot la cot cu mine. .."""....articol de rahat despre un escroc penal dar votat de plebea imbecila din constanta care ar trebui sa il insoteasca la puscarie pt ca i a fost complice prin votul dat...
    • -2 (8 voturi)    
      ...din greseala .. (Marţi, 21 mai 2019, 7:19)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      ... am dat minus si pe hn nu se poate corecta .
    • -3 (11 voturi)    
      ??? (Marţi, 21 mai 2019, 10:36)

      UrsuYogi [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      Oare ce vina au cei care l-au votat?!!! De ce sa faca puscarie si ei?! Vorbesti ce nu trebuie!
      Si eu l-am votat in primele mandate dar de unde sa stiu ce fel de om este! La inceput a facut treaba prin Constanta, in comparatie cu altii care au fost inainte!
    • +12 (14 voturi)    
      Degeaba ai atatea minusuri (Marţi, 21 mai 2019, 10:36)

      complet_ret [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      Farte corect spus "votat de plebea imbecila din constanta care ar trebui sa il insoteasca la puscarie pt ca i a fost complice prin votul dat"!!

      Oricine poate fi pacalit o data, dar Mazare de cate ori a fost votat si rasvotat???
      De ce constantenii l-au tolerat atata timp?
      • -2 (8 voturi)    
        ??? (Marţi, 21 mai 2019, 11:09)

        UrsuYogi [utilizator] i-a raspuns lui complet_ret

        Pentru ca in comparatie cu alti dinainte care nu faceau nimic, doar furau, mazare a mai facut cate ceva!!!
        Daca ii intrebai pe constanteni, majoritatea iti raspundeau asa!
        • +1 (1 vot)    
          pai.. (Marţi, 21 mai 2019, 18:16)

          CRMS [utilizator] i-a raspuns lui UrsuYogi

          Daca compari un talhar cu un criminal in serie este de asteptat ca vrei sa-l pupi pe talhar.
          Problema Romaniei este ca a ramas fara repere, pe astea le-a distrus comunismul si le-a inlocuit cu non-valori.
  • +33 (37 voturi)    
    Constanta, ca o smecherie. De carton. (Luni, 20 mai 2019, 23:28)

    ciortan gheorghe [anonim]

    Din pacate , individul acesta nu a actionat singur, dar plateste numai el. Eu mi-as fi dorit sa plateasca toti, inclusiv unul care pe vremea aceea era viceprimar, dar afirma ca n-a stiut ce s-a intamplat. Mi-as fi dorit sa fie recuperat intreg prejudiciul. Despre revenirea Constantei acolo unde a fost odata nu mai poate fi vorba. Gasca lui Mazare a manelizat acest oras dupa chipul si asemanarea lui Mazare. Si inca o intrebare: unde erau autoritatile cand Mazare isi batea joc de orasul Constanta ?
    • +13 (15 voturi)    
      Pai (Marţi, 21 mai 2019, 9:28)

      Heissnachricht [utilizator] i-a raspuns lui ciortan gheorghe

      tocmai Mazare ere una dintre autoritati. Intrebarea e: unde erau cetatenii onesti din Constanta?!? Fara complicitatea lor, tacuta si tacita, asemenea lucruri nu se puteau intampla. Au avut, poate, niste avantaje sau satisfactii iluzorii si de moment, acum insa revenirea la normalitate chiar ca e greu de realizat!
    • +1 (1 vot)    
      care autoritati ? (Marţi, 21 mai 2019, 17:05)

      sareta [utilizator] i-a raspuns lui ciortan gheorghe

      Constanta n-a avut autoritati ,au jucat in anturajul lui ,este clar ,altfel nu se ajungea la distrugerea orasului (au inceput cu distrugerea transportului in comun /cel electric ,au distrus parcurile,au disparut cele peste 27 de WC-uri publice complet dotate,au disparut sub betoane zeci de hectare de plaje din Mamaia,s-a modernizat zona peninsulara cu dale de ciment care se fac pulbere pe partea carosabila,etc ).
  • -1 (17 voturi)    
    Abjecta aluzie! (Marţi, 21 mai 2019, 10:34)

    complet_ret [utilizator]

    As fi apreciat articolul, daca nu era aluzai abjecta la Presedinte!

    "Omul avea piele de lup, de marinar cu tupeu.

    Cu același papagal ca și Băsescu."

    Ce sens are sa iti dai cu stangu-n dreptul?!?
    • +2 (6 voturi)    
      Asa, si ?! (Marţi, 21 mai 2019, 15:58)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui complet_ret

      Ce, basescu nu a fost un "marinar cu tupeu " ,cu papagal ? Nu e aluzie abjecta, e purul adevar !
      • -1 (5 voturi)    
        Neadevar (Marţi, 21 mai 2019, 16:31)

        Just2019 [utilizator] i-a raspuns lui blackarrow

        Nu, nu e purul adevar, in ceea ce-l priveste pe d-l Presedinte, e doar ura si manipularea gastii PSD-iste si a aliatilor lor, propovaduite prin televiziunile varanului si ale lui Ghita, atatia amar de ani!
  • +1 (7 voturi)    
    Bun articol (Marţi, 21 mai 2019, 10:39)

    Alethea [utilizator]

    si cu "verbul la el" :-) ba chiar deloc departe de adevar
  • +1 (7 voturi)    
    Doar un "bă" in tot articolul (Marţi, 21 mai 2019, 10:40)

    xolv [utilizator]

    sunt dezamagit....
  • +6 (12 voturi)    
    Cum ii cinta lui Basescu (Marţi, 21 mai 2019, 10:50)

    geag [utilizator]

    A venit vaporu / Sa il ia pe chioru.

    Ce vremuri !
    • +5 (7 voturi)    
      Iata (Marţi, 21 mai 2019, 11:18)

      Heissnachricht [utilizator] i-a raspuns lui geag

      ca avionu´ a venit mai repede!
    • +3 (5 voturi)    
      totul (Marţi, 21 mai 2019, 12:40)

      sipu [utilizator] i-a raspuns lui geag

      se plateste” la un moment dat ..............