Elevi căzuți și morți în războiul cu haznaua românească. Cronologie de la Andronescu, Funeriu la Hărdău

de Eugen Istodor     HotNews.ro
Miercuri, 17 aprilie 2019, 11:44 Actualitate | PERSPEKTIVA


Ecaterina Andronescu
Foto: Hotnews
Dănuț de la Tărgu Frumos a murit ieri-alaltăieri în buda din fundul curții. A trecut în lumea basmelor. CLICK pentru întreaga poveste. Tu ai supraviețuit înc-o dată. Dă căutare pe google “elev/copil hazna” și ce găsești? Anul, copilul și prăbușirea în rahat. Crezi că-i fixație media, dar de fiecare dată, câte un ministru al învățământului a ieșit să-și asume atacul budelor asupra învățământului românesc. Retoric, a spus că “se rezolvă”. Semn că nu-i doar fandaxie media, e maladie socială. Haznaua e chestie de buget? Nu e. Parte din șpăgile din dosarul Microsoft ar fi fost deajuns pentru dotarea țării cu toalete de ultimă generație. Haznaua îți arată când minte politica? Da, Ecaterina Andronescu a fost de patru ori ministru. Putea rezolva situația. Și puteau s-o facă Pop, Popa, Curaj, Câmpeanu, Anton, Funeriu, chiar Hărdău putea face acest lucru. Au preferat cu toții să intre în reforma structurală, nu în buda comunală.

Deci, nu-i vorba de buget, nu-i chestie de reformă. E chestie de Ne-simțire. Să nu-l simți pe Celălalt, să nu-nțelegi ce se-ntâmplă în realitatea ministerului, societății.

Vine ministru, pleacă ministru. La Minister or lucra oameni cu intestine? Sau doar funcționari fără destine? Pentru că nu-i vorba nici de profesori care-și bat elevii. Nu-i chestie de bullying între băieți-fete, români-romi, hetero-homo, etc. Nici de manuale cu licitații frauduloase sau cu gogomănii în cuprins. Nu, nu. Până acolo e drum lung. Este vorba de întoarcere la animalul din noi, cu acordul fiecărui om din Minister. Or, Ministerul crede doar că elevii pentru a crește mari ca oameni trebuie să-nvețe.

Istoria budelor care-nghit copii pare, nu-i așa, scenă dintr-un basm. De Petre Ispirescu. Scorpiile, balaurii înghițeau copii pentru aș regenera forțele. Budele și ele își cer dreptul, atâta timp cât niciun Făt Frumos nu le pune capăt. Or, istoria basmului/budei arată că România rămâne la nivelul mentalului “tot ce zboară se mănâncă”, mai bine zis tot ce e viu se îneacă.

Am avut în copilărie un asemenea om urât mirositor. Era comunism și familia l-a îmbăiat ore în șir. Dar pentru noi, copiii, el a mirosit toată viața și pute până astăzi.

După 1990 până în anii 2000, regulat presa scrisă mi-a prezentat câte un asemenea ghinionist. Mereu, mi-a puțit. A rușine mare, a-ntoarcere în timp, a sălbăticie. Românii, se spune, sunt pudici. Nu e doar obsesia lor, este obsesia celor care nu știu să stăpânească o problemă. O ocolesc.

Dacă, însă, vedem că totul s-a făcut în România educației cu puțină corupție (modernizări, igienizări, dotări, manuale, etc.) atunci putem spune: se caută un corupt care să se joace “de-a haznaua”. Și politicienii încă nu l-au găsit. În rest, uciderea unui copil se numește pruncucidere. Căderea și moartea unui copil în hazna, cum? Eu cred crimă perfectă.

CRONOLOGIA

16 aprilie 2019Dănuț, băiețelul de 3 ani dintr-un sat din Iași care a murit luni, după ce a căzut în fosa septică din curtea școlii, provine dintr-o familie cu opt copii și mergea zilnic la școală cu patru dintre frații lui, așa cum s-a întâmplat și cu o zi în urmă. "Mergea dimineaţa cu ei, stătea în clasă cu ei, iar după ore se întorceau cu toţii acasă", povestește mama băiețelului. Haznaua în care a căzut copilul se afla în spatele WC-ului din curtea școlii și era asigurată doar cu o tablă ruginită, lângă care era proptit un buștean.

7 martie 2019

28 Noiembrie 2018

5 Mai 2017

2016

27 II 2015

Martie 2012

2006 în Ziarul de Vrancea: Și totusi articolul meu se termina cu happy-end. O cădere norocoasă / fake-news, dar cine știe?


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















5255 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    olx (Miercuri, 17 aprilie 2019, 13:18)

    Ionescu Raymond [utilizator]

    8-10 cabine plastic mobile, si contract vidanjare cu scolile
    se putea rezolva in ultimii 20 de ani

    sunt pe OLX
    Cabina toaleta wc ecologica de DUS racordabila la retea

    2 350 lei /buc

    sau 5000 lei / 2 buc.

    Toalete WC ecologice Bihor Salaj Satu Mare Maramures Bistrita 2100 lei
    • +5 (5 voturi)    
      eh (Miercuri, 17 aprilie 2019, 15:48)

      nikita11 [utilizator] i-a raspuns lui Ionescu Raymond

      sunt oribile toaletele alea de plastic ecologice, mai ales vara. Insa sunt de 1000 de ori mai bune, mai sigure, mai igienice decat buzile din fundul curtii. Ma bufnesc lacrimile de fiecare data cand citesc articolul ala. Ne batem joc de copiii nostri. Ne intereseaza de 1000 de ori mai mult de puscariasi si drepturile lor decat de copii nostri, viitorul si drepturile lor! Asta pentru ca sunt minori, mici si prosti nu au nici un fel de trecere in fata ditamai oamenilor adulti. Sunt cativa parinti care nu tolereaza si se lupta pt fiecare milimetru de drepturi pt copiii lor. Mai sunt cativa care nu concep bataia asta de joc si-i duc din prima in sisteme educationale mai demne. Daca copiii ar avea voie sa isi ceara singuri drepturile in instanta(ca puscariasii) romania ar falimenta intr-o luna. Parintii in vasta majoritate le apara doar drepturile vitale si se complac cu orice li se ofera. Institutiile statului, atat cele furnizoare de servicii cat si cele de protectie a copilului sunt o bataie de joc in realitate, cu siguranta ii doare in shpitz de situatie. E oribil si nu sunt scuze! E inacceptabil si as iesi 12 ore pe la protest in strada pt asta. Sunt lucruri care se pot schimba peste noapte(intre semestre) nu ca in justitie unde nu poti opri sistemul. olx ai un plus de la mine
  • +5 (5 voturi)    
    Romania (Miercuri, 17 aprilie 2019, 13:36)

    2016 [utilizator]

    este de mult in rahat si va sta acolo inca 25 de ani! Este nevoie ca trei generatii sa treaca, dupa caderea comunismului, ca sa se intrezareasca o speranta ca vom iesi din hazna!
    Unii spun "ferice de cei care nu mai sunt in tara, ca o duc bine pe unde sunt"! Va spun ca nu este asa: ti se rupe inima cand vezi ca in alte tari lucrurile sunt normale (si nu mor copii in haznale!), iar la noi in tara o gasca de mafioti au intors Romania cu zeci de ani in urma!
    Fiecare partid (guvern) venit la putere s-a dovedit incapabil, insa actualul PSD condus de un mafiot dovedit, ne va duce in prapastie, daca nu ne trezim!
  • +6 (6 voturi)    
    am o poveste (Miercuri, 17 aprilie 2019, 16:02)

    nikita11 [utilizator]

    Acum cativa ani(5-10) a fost un program national de inzestrare a scolilor cu laboratoare de informatica si tehnica it. Evident a fost o bataie de joc, au fost achizitonate si livrate scolilor obiectele insa nu s-a pus problema totusi cine pune la punct ceva functional cu ele si totusi in cadrul carui context vor functiona(in sensul ca ai calculatoare si retele functionale, dar la ce anume le folosesti... educational vorbind). Intamplarea face ca am ajuns cu colegii mei din firma la o scoala dintr-o comuna unde un prieten de-al meu director m-a rugat sa vin sa vad ce naiba le-au trimis cei de la minister si ce se poate face cu echipamentele respective... pt ca nimeni nu le-a spus ce anume e de facut si oricum nu aveau nici consiliere nici personal pe directia asta. Am inventariat noi treaba care statea intr-o camara de 2 ani, evident erau aproape depasite moral deja echipamentele, dar puteau fi folosite cu mare efect. Dupa parerea mea sunt foarte bune si calculatoarele vechi daca stii la ce sa le folosesti. In fine, erau vreo 4 sali de cursuri asa ca ne-am pus rapid sa facem un pic de cablare pro bono si sa punem niste chestii in functiune. Aveam niste solutii didactice si pedagogice foarte faine sub linux asa ca in 3 zile am reusit sa punem la punct o treaba super dragalasa pe care au putut-o intelege usor si dascalii de acolo indiferent de materie. Cerul a cazut cand la una din pauzele de fumat ma invarteam prin curtea lor si am dat peste niste 'gropi' si fosa septica. Am crezut ca fac icter mecanic instant. L-am rugat pe amicul meu director sa imi explice ce naiba cauta 'obiectele de inventar' respective in halul ala acolo mi s-a raspuns cu un fel de jena ca va veni vremea sa le amnejeze si pe alea la un moment dat dar bugete si alea-alea. Am crezut ca imi pierd mintile. Omul mi-e prieten din copilarie si mi-am permis sa fiu foarte vocal despre asta si cu toate ca el administra scoala doar de un an i-am zis ca eu in ziua 2 daca le vedeam le rezolvam.
  • +3 (3 voturi)    
    tragic (Miercuri, 17 aprilie 2019, 16:11)

    noi2013 [utilizator]

    Episoadele sunt tragice, dar arata si multa nepasare din partea directorilor de scoli.

    Cu ceva initiativa cred ca se pot rezolva si individual, mai ales cand vine primarul sa ceara voturi, cu firme locale si sponsorizari.

    Dar toata lumea asteapta sa rezolve altcineva, eventual sa vina direct ministrul cu WC-ul in brate. Da, ministrii sunt prosti si nu fac nimic, dar tu ca director de scoala, ca om, cum poti sta cu haznaua neamenajata in curte?!
    • +2 (2 voturi)    
      scolile sunt administrate de primaria locala (Miercuri, 17 aprilie 2019, 21:41)

      premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      putem sa aruncam vina pe guvern, ca e psd la guvernare.
      dar realitatea e ca scoala primeste bani de la bugetul primariei locale, comuna care are primar PNL de 9 ani, cu consiliu cu tot
      dar de ce sa lasam realitatea sa strice bunatate de injuratura la adresa psd?
  • +5 (5 voturi)    
    pt 2 (Miercuri, 17 aprilie 2019, 16:12)

    nikita11 [utilizator]

    Niste tabla, beton fieratanii lemne si un utilaj? Pt asta nu sunt bani?? ne jucam cu vietile copiilor si ma chemi sa ma uit la niste afurisite de calculatoare? La un moment dat deja zbieram aproape convins ma ma duc si smulg tot ce am facut daca cu oameni din astia am de aface. La un moment dat au aparut si niste sateni si m-am luat de ei ca sunt in stare sa tolereze asa ceva pt niste costuri chiar de nimic la ei in comunitate. Nu a durat mult si amicul meu m-a rugat sa vin cu el atunci pe loc pana la primarie sa vorbim un pic cu primarul. L-au chemat si pe om, care nu era rau-voitor doar ca nu prea l-a interesat pana acum, a zis ca in primarie nu sunt bani pt asta si bla-bla. Dupa vreo jumate de ora omul a inteles ca nu e acceptabil asa ceva si a fost de acord sa ne intalnim ziua urmatoare in oras la consiliul judetean. Eu nu am inteles exact cine de fapt ar fi trebuit sa finanteze lucrarea aia dar m-am gandit ca daca cineva nu poate invoca problema de bani sunt consiliile judetene. Am mers 3 oameni in sala de consiliu, am vorbit cu niste consilier care au inceput cu se va rezolva sa vada cum incadreaza asa ceva si dume din astea. Am zis ca nu plecam de acolo pana nu avem un rezultat. De fapt nu a durat mult si dupa 5 minute de telefoane au promis ca maine va fi un reprezentant in comuna sa evalueze ce anume trebuie facut. A 2-a zi au venit la scoala un buldoexcavator, un camion cu materiale de constructii, malaxor, scule si muncitorii aferenti. in 2 zile a fost reamenajata toata situatia.
  • +5 (5 voturi)    
    pt 3 (Miercuri, 17 aprilie 2019, 16:16)

    nikita11 [utilizator]

    Concluzia mea: niciunul din oamenii implicati nu a fost de rea vointa, nu au avut nevoie de amenintarile mele, nu i-ar fi speriat. Pur si simplu situatia era de atata vreme incat au uitat ca e o problema enorma si cand cineva i-a electrocutat au percutat toti de buna voie si foarte implicati, nu au mai acceptat nici un compromis. Si ulterior au fost foarte satisfacuti. Cand stai intr-o hazna de suficient de mult timp aproape ca nu-ti mai dai seama ca e hazna pana nu te ia cineva sa-ti puna situatia in perspectiva adevarata. Scuze de textul lung
    • +1 (1 vot)    
      Sa va numeasca "Cetatean de onoare"! (Miercuri, 17 aprilie 2019, 22:58)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui nikita11

      Bravo, bravissimo!
      • 0 (0 voturi)    
        eh (Luni, 22 aprilie 2019, 17:05)

        nikita11 [utilizator] i-a raspuns lui Namaste

        merci, n-are treaba cu onoarea man. poate cu demnitatea dar mai mult cu siguranta si sanatatea. Nu-i ca si cum vezi doamne tocmai s-a inventat sistemul de salubritate si dadeam si eu o idee. Si repet, observatia de la sfarsit e foarte importanta: oamenii nu si-au dat seama de gravitate. era de atata vreme incat nu o mai observau. pe fata amicului meu am vazut toate culorile curcubeului de la un minut la altul, de la o fraza la alta si se blocase. primarul nu a fost prea miscat in primul minut dar facusem poze si ii tot bagam telefonul in ochi si i-l intrebam la fiecare verb: e acceptabil asa ceva in prejma copiilor? si dupa niste minute era ca spalat pe fata cu gheata, era alt om. realizase ca chiar nu e acceptabil si sta in puterea lui(a comunitatii sa o rezolve) adica parea ca-si ia lopata si merge instant sa vada ce poate face. intre timp apucasem sa contraofertez ca daca nu au ei bani hai sa mergem la cei care au bani si cu care are niste contacte administrative... ca cei de la ministerul educatiei nu ar fi percutat. ma si oferisem sa vin si eu sa vad cu ochii mei unde se impotmoleste treaba ca fiind neutru ma prindeam rapid. la consiliu treaba a mers si mai snur ca dupa descrierea initiala a problemei tindeau sa amane treaba dar i-a aratat primarul pozele si n-au mai dorit aia sa lase nerezolvata treaba, la momentul ala am vazut oamenii din ei nu functionarii. Au sunat la ceva subaltern i-au spus unde sa fie maine dimineata si cu cine sa ia legatura. probabil au mai vorbit intre ei si dupa aia ca dimineata au venit cu toata haita nu doar angajatul. Situatia e la fel de periculoasa ca firele de curent de prin stalpi lasate la vedere. Lucrurile astea foarte periculoase trebuie rezolvate pe loc si corect de preferinta. Amanate chiar si doar un pic mai mult tind sa devina banale si sa nu se mai rezolve deloc cand ele erau foarte urgente. La fel si carpelile temporare, de aia la lucrurile periculoase nu 'carpesti' ceva pana le rezolvi.
  • +2 (4 voturi)    
    wireless vs grupuri sanitare (Joi, 18 aprilie 2019, 0:17)

    doejohn [utilizator]

    Trist. Petru unii e mai important sa avem wireless in scoli, nu grupuri sanitare sigure.
  • +3 (3 voturi)    
    O parte din Romania este inca in lumea a 3-a (Joi, 18 aprilie 2019, 1:34)

    John_english [utilizator]

    dar mai este o problema aici, zic eu, grava.

    copiii mici merg singuri la WC-ul din fundul curții.

    nu se poate asa ceva. cineva trebuie sa supravegheze permanent copiii la vârste mici.

    deci vorbim despre o totala lipsa de responsabilitate din partea profesorilor / educatorilor / autorităților.
  • +1 (1 vot)    
    Totu-i lustru fara baza! (Joi, 18 aprilie 2019, 13:18)

    titu [anonim]

    Ministru educatiei, guvernul actual sunt la fel ca acele haznale: daramate, fara viitor, costisitoare, ucigatoare, imputite, cu fundatie ...de rahat, insalugre! In plus ne ucid copiii, viitorul, sperantele!

    Ce sa astepti de la un WC de ministri care adora functia pentru a face afaceri cu statu??? Poate faceti o analiza a orelor lucrate de Abramburica in proiecte finantate din fonduri publice intr-o zi? s-ar putea sa descoperiti cea mai lunga zi de pe TERRA ...fara nicio mustrare!

    ASTA sa faca reforme???? PHHHHH...
  • +2 (2 voturi)    
    Cand va incepe cineva o reforma in Romania, (Vineri, 19 aprilie 2019, 9:45)

    deval [utilizator]

    va trebui sa o denumeasca altfel caci cei mai multi dintre noi au facut alergie la termen datorita ''rezultatelor'', in 30 de ani si e asociata cu catastrofa , praduirea si alte asemenea !!!