Vulpea jupuită e artă. Cu atât mai mult cu cât îi înjuri pe artiști de mamă, îi amenințați cu moartea. Opinie asupra instalației Sex with God-Baraka Artist

de Eugen Istodor     HotNews.ro
Miercuri, 12 decembrie 2018, 18:40 Actualitate | PERSPEKTIVA


Latex 2
Foto: Hotnews
De mamă, de Dumnezei, de omor, de distrus pe viață, de handicap, de creier. Înjurături, amenințări. Pentru ce? Pentru o operă de artă. Da. O vulpe jupuită și spânzurată este operă de artă. Cine decide? Artistul desigur, dar culmea istoria artei. Tu ai două variante. 1. Taci, nu-nțelegi, stai acasă, fără comentarii. Sau 2. Hai la Atelier 35, Lipscani-București,vezi instalația “Sex with God”, taci, vomiți, de te apucă, întrebi, vomiți iar.

Mărturisesc că am citit la Doinel pe Facebook de tămbălău. Ce-o fi?



La Atelier 35 timișorenii din grupul Baraka Artist își expun al lor “Sex with God” care arată astfel:







Mi-am zis. Care-i beleaua? Mă duc pe conturile galeriei și văd păcatele comentatorilor.



Clar. Păcatul e al celor care-și bagă nasul unde arde ciorba. Nu au trecut pe la Atelier 35. Dacă-ar fi fost la Atelier 35 câinele nu era câine. “Câinele” jupuit nu era adevărat. Și alături de “câine” ciripeau vesele păsări vii. Asta ca să moară juma din înjurăturile celor care au dat-o pe protecția animalelor. Câinele este vulpe, apropo. Cu ce schimbă ecuația? Păi, o schimbă radical.

“Vulpea” este din plastic. Iar ea trăiește cu păsări vii și bine hrănite într-un tub. Mare păcat să povestești arta.

Deci, nu vorbim de mediul urban - câine, ci de cel sălbatic - vulpe, păsărele.

De acum, ia atenție la mine, cum se ajunge la artă? Ia, care-i întrebarea ta cea mai tâmpită pe care ți-o pui într-un muzeu, când dai scroll la o postare? "Ce-a vrut să zică autorul?" Păi, autorii grupului Baraka-Timișoara au pus tiitlul “Sex with God”. Mie mi se pare asta ArtĂ. Este clar că nu-nțelegi nimic. Când nu-nțelegi înseamnă că instalația-performance “Sex with God” fuge de banal, de cenușiu, de tine. Tu ce știi despre arta secolului tău? Vulpea jupuită nu-i mare lucru, îți spun. Mesajul e crud și la vedere. Dacă tot m-ai supărat, uite.

Povestea asta cu animalele poate începe la Lascaux. Avem în grote niște animale desenate în preistoria omenirii. Sunt sau nu artă? Noi acum așa o numim. Dar la vremea desenării nu era decât desenul unor animale de care oamenii se temeau/le vroiau sacrificate pentru vreun zeu și, apoi, de mâncat de către gura lor flămândă. Niște sălbatici, nu? Du-te la Lascaux. Dacă te aduni cu alți 20 de curioși e mai ieftin. În Centrul vechi la Atelier 35 e gratis.



Vei spune, stai animalele-s nu-s belite, nu-s maltratate. Ia de aici atunci. Snyders și nu doar el, pe la 1600, prezenta astfel de cruzimi.



Iar mârâi? Ia-l pe Snyders la poceală. Interzice-l din pictură. Afară cu el din pictură, nenorocitul! Poți să-l dai, în definitiv. De ce? Că desenează cruzimi. Bun, sensibilule, păi atunci astă cruzime era plăcere. Cred că aici te-am prins.

Nu cumva Baraka și “Sex with God” sar peste timp sunt o replică la cruzimea ca plăcere? Nu cumva e un dialog la distanță? Dar nu cumva e un dialog cu contemporanii care fac din cruzime o plăcere.

Cine-s oamenii? Tu! Chiar tu! Cruzime înseamnă să dai omor unor artiști fără să pipăi opera lor de artă. Tu! Tot tu care tolerezi cruzimi de tot felul: omor dat câinilor bagabonzi, vânătorile lui Dragnea și Țiriac.

Școala flamandă omora chiar vietăți. Le picta, le mânca. Baraka de la Atelier 35 n-a omorât, n-a mâncat. A făcut artă. Adică a făcut un mulaj. De aici și poza postată pe grup de unul dintre artiști. Uite câinele lui viu, uite latexul de vulpe.



Hai, gata!, du-te la Atelier 35, chiar mă foarte plictisești cu înjurăturile. N-am găsit printre ele nimic nou, să mă amuz și eu. Nu ești artist. Du-te și vezi acum arta "Sex with God". Ce-a vrut să spună autorul? Că Natura este God, iar sexul-viol este oribil. Sexul-viol violență. Te-ai prins? Dacă nu, scrie. Îți explic. Citește din nou articolul.


Citeste mai multe despre   
















6249 vizualizari

  • +2 (10 voturi)    
    Art is in the eye of the beholder. (Miercuri, 12 decembrie 2018, 19:38)

    feroviarul123 [utilizator]

    Sau fiecare cu gustul lui. Nu trebuie să-ți placa toată arta. Poate-ti place Da Vinc,i poate-ti place Goya. Sau poate nu-ti place nimic. Iti place sa spargi semințe si sa bei bere în fata televizorului și sa tii cu dinamosteuarapid. Pe de alta parte când ai mesaje soc trebuie sa te aștepți la reacții dure. ca dacă nu ai și toată lumea te aplauda înseamnă ca ai eșuat. Personal nu sunt adeptul declarațiilor soc de de dragul declarațiilor.
    • -6 (20 voturi)    
      Sex with Art (Joi, 13 decembrie 2018, 11:07)

      animatron [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

      Noi, cei care "nu intelegem", asteptam cu interes de profani in cautarea iluminarii momentul sublim in care un artist il va jupui de viu pe altul (consimtator) pentru a-l expune intr-o "opera de arta", neainteleasa desigur de publicul asta mult prea larg si prea tamp pentru a pricepe..

      Cucoana, daca nu-ti place sa fii pipaita in autobuz ia-ti masina !

      Burghezu' naibii, daca-ti nu place sa fii socat la expozitii, nu intra la galerii..

      Dreptaciule si astia de la rezist, daca nu va place TVR ia schimbati canalul..

      Si tot asa, putem continua cu nesimtirea si aroganta, artistii nu sunt scutiti de la Dumnezeu nici de prostie nici de mitocanie, la fel ca noi toti.

      Diferenta o fi ca ei asuma fara jena si pretind ca e "arta"..
    • +11 (17 voturi)    
      Vulpea este din Latex!! (Joi, 13 decembrie 2018, 13:22)

      shuly [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

      Daca nu aveti rabdarea necesara sa cititi tot textul, nu cred ca aveti rabdarea necesara sa incercati sa intelegeti ce a vrut sa spuna cel care a realizat aceasta creatie(nu vreau sa ii spun neaparat arta).
      Sper ca plecand de la faptul ca vulpea este din plastic sa incepem incet, incet sa ne gandim la sensul in care vrea sa ne duca lucrarea.
      Va dau o plecare asa din punctul meu de vedere.
      Haine de blana?Supa din aripioare de rechin?Creier de maimuta vie?
      Haideti ca putem, usor usor......
  • -5 (35 voturi)    
    Istodor, mai usor cu pianu' pe scari (Miercuri, 12 decembrie 2018, 19:57)

    shobolanul de santina [utilizator]

    Arta are priza la public, are valoare in ochii iubitorilor..Insa aici se vede ca nu prea apreciaza lumea "arta" celor din Timisoara. Deci a picat testul publicului, rezulta ca nu e arta..e o boala psihica afisata public. Pe acelasi palier sa afla si alti celebri "artisti": Hitler, Ceausescu, Stalin, Kim Ir Sen...Doar ca nu au fost intelesi. Sa nu uit de uimitoarele temple din oase umane facute de "artistii" khmerii rosii.
    Beauty is in the eye of the beholder! Parerea mea!
    • +10 (20 voturi)    
      hai totusi (Joi, 13 decembrie 2018, 8:34)

      KayT [utilizator] i-a raspuns lui shobolanul de santina

      sa nu comparam pe cineva care a confectionat o vulpe de plastic cu Hitler si cu Stalin, si vulpea de plastic sa nu o comparam nici pe ea cu genocide in care au murit milioane de oameni. Ar fi putintel exagerat si lipsit de respect.
      • +6 (8 voturi)    
        amuzant. (Joi, 13 decembrie 2018, 17:49)

        anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui KayT

        sunt oameni care au citit comentariul și reacția lor a fost - "nu! e o comparație legitimă! eu în scenariul ăsta sunt Anne Frank și în momentul de față artistul rău urcă scările către pod! downvote!"
    • +6 (8 voturi)    
      lol (Joi, 13 decembrie 2018, 16:38)

      anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui shobolanul de santina

      "a picat testul publicului, rezulta ca nu e arta"
      Vai de capu tău. Du-te la Fuego.
  • -3 (45 voturi)    
    Babaiatule (Miercuri, 12 decembrie 2018, 20:53)

    Baiazid [utilizator]

    ...cum spunea cineva recent... cum sa formulez ca sa intelegi - injuraturile de care vorbesti (de altfel intru totul justificate) sunt o expresie a unei atitudini normale pe care orice om cat de cat normal la cap ar trebui sa o aiba automat la vederea scarboseniilor (ca altfel nu avem cum sa le numim) de mai sus - iar acea atitudine normala, generata de un bun simt sanatos este INDIGNAREA. Oricat de savant ai vrea sa pari, oricate intelesuri ascunse mi-ai arata in asa zisa "arta" nu ma convingi... de ce? Pentru ca e pur si simplu grotesc. Arta ar trebui sa ma faca sa aspir la ceva mai bun nu sa imi genereze o stare de greata. Si stiu ca dezaxati si "artisti" din astia sunt de cand lumea - mi se pare strigator la cer ca tu imi ceri sa accept mizeriile unora doar pentru ca au mai fost si alti ciudati in trecut care au facut la fel. Sincer iti spun ca ma bucur de reactii chiar daca sunt mai primitive sa zicem - imi arata ca inca nu suntem inca suficient de indobitociti ca sa acceptam chiar orice. Una peste alta mesajul publicului e clar: luati-va ciudateniile si bucurati-va de ele unde nu va vede nimeni.
  • -8 (16 voturi)    
    Harta mancati-as! (Miercuri, 12 decembrie 2018, 21:16)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    Am si eu niste intrebari, daca nu-i cu suparare:
    1. Animalul ala e mort cand faceti asta?
    2. Prin creierii vostri a circulat ideea ca sunt in parlament jivine mult mai periculoase decat o vulpe si procesul jupuirii lor ar antrena o audienta mult mai mare?
    Unii chiar ar plati bani grei sa vada un asemenea spectacol!
    Multumesc.
  • -9 (21 voturi)    
    Marxistul de serviciu (Miercuri, 12 decembrie 2018, 21:46)

    xolv [utilizator]

    il adauga in God in discurs, cand de fapt animistii se revolta ca la Palatul de iarna.
    • +10 (14 voturi)    
      Nici aici nu scapam de postaci? (Joi, 13 decembrie 2018, 13:14)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      Ce treaba are marxismul cu vulpea aia? Inteleg ca trebuie sa iti faci norma de posturi, dar vezi ca e mai sus un articol despre Trump...baga acolo.
  • 0 (6 voturi)    
    ioi (Miercuri, 12 decembrie 2018, 22:53)

    andreiu [utilizator]

    Fiecare treansmite ce sentiment vrea: placere, uimire, indignare, repulsie, scarba, orgasm, etc. Daca reuseste atunci si-a atins scoput..

    Dar eu n-am inteles titlul... Sa-mi explice si mie cineva ideea operei ca eu sunt alta de are nevoie de explicatii la orice gluma...
  • -3 (31 voturi)    
    Arta degenerata (Miercuri, 12 decembrie 2018, 23:33)

    Vlad-I [utilizator]

    Unii artisti, disperati sa atraga atentia, fac tot felul de arta de prost gust ca sa creeze discutie si asa se lanseaza. Arta care nu iti spune nimic , nu-i atrta. Cautati pe net " beautiful art " apoi comparati cu vulpea artistului.
    • +7 (23 voturi)    
      Beautiful Art? (Joi, 13 decembrie 2018, 6:44)

      Raton [anonim] i-a raspuns lui Vlad-I

      Sigur, hai sa cautam beautiful art pe google. Hai sa traim ca niste struti, cu capul cimentat in groapa fantezista a societatii noastre perfecte. Hai sa mergem pe principiul "out of sight, out of mind" si sa ramanem in bula noastra corporatista, ignorand orice dialog profund si inconjurandu-ne doar de beautiful art, care sa ne reconfirme faptul ca totul e OK.
    • -1 (3 voturi)    
      Cred ca asta a existat dintotdeauna. (Joi, 13 decembrie 2018, 15:27)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      Ceva a facut ca oamenii astia ahtiati dupa senzationals i atentie sa dispara in neantul in care au venit, dupa ce au primit cel mult o clipa de atentie, pardon, desgust.
    • +9 (9 voturi)    
      beautiful art (Joi, 13 decembrie 2018, 17:27)

      anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      https://smarthistory.org/wp-content/uploads/2018/08/A_Meat_Stall_with_the_Holy_Family_Giving_Alms_-_Pieter_Aertsen_-_Google_Cultural_Institute.jpg
  • -5 (17 voturi)    
    Jupuirea vulpii si alte munci titanice de creatie (Joi, 13 decembrie 2018, 0:51)

    Alex735 [utilizator]

    Arta nu inseamna numai inspiratie, idee..
    Mai inseamna si transpiratie adica munca asidua.
    Sa jupoi o vulpe..
    • +4 (6 voturi)    
      Munca asiduă... (Joi, 13 decembrie 2018, 16:22)

      anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui Alex735

      Omu a făcut o vulpe hiper-realistă din silicon. Citește articolul înainte să-ți dai cu părerea.
  • +11 (25 voturi)    
    se pare (Joi, 13 decembrie 2018, 8:37)

    KayT [utilizator]

    ca nimeni nici macar nu s-a deranjat sa citeasca articolul, s-a trecut direct la comentatul ofensato-moralist.

    Va fac eu un rezumat: vulpea e de plastic.
    • -2 (6 voturi)    
      Normal, alfel era caz de puscarie. (Joi, 13 decembrie 2018, 15:28)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui KayT

      Dar asta nu schimba datele problemei.
      • +5 (5 voturi)    
        caz de pușcărie?... (Joi, 13 decembrie 2018, 16:40)

        anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui clint

        Sunteți conștient că încă există meseria de blănar, nu? Doar din cauză că jupuirea vulpilor nu se petrece în public nu înseamnă că-i ilegală.
  • -6 (10 voturi)    
    Socant de banal (Joi, 13 decembrie 2018, 9:56)

    Setalcott [utilizator]

    Exista critici si critici. Critici cu p..e si critici de gentleman britanic. Astazi propun Roger Scruton.

    https://www.youtube.com/watch?v=bHw4MMEnmpc
  • +13 (15 voturi)    
    de toate (Joi, 13 decembrie 2018, 11:24)

    st [anonim]

    Are God, are sex, are animal mort, are pasarele vii. Nu are pictura.

    Daca inlocuiesti arta cu medicina, sociologie, phihologie, educatie orice...

    „E vorba despre un soi de libertate de exprimare. Deși a trecut comunismul și se presupune că s-a dezvoltat libertatea de exprimare, asta e doar o mască. Nu facem artă și politică sau artă și religie. Noi facem artă, punct. Ne-am ales nișa noastră, care pune în discuție lucruri reale din societate. E o simplă provocare pentru societate”. "Oamenii nu mai sunt indignați când văd la măcelărie animale sacrificate?"

    Adica noi facem medicina punt. Sau noi facem ce vrem punct. Sau noi facem ce vrem ca suntem deasupra societatii punct si da discutam lucruri REALE punct, nu ca altii. Si da de pe piedestalul nostru este o SIMPLA provocare, ca doar nu ar fi complicata ca societatea e prea redusa pentru chestii complicate.

    La asta au reactionat toti aceia care au comentat pe net.

    Si mai la urma despre ce este vorba in lucrare in afara de masajul de ego al artistilor. Ca nu se vede decat obiectivarea unui cadavru si a unor pasarele. Nu prea se vede legatura cu porcul jupuit din macelarie perceput ca normal fata de cainele/pet fata de care ai empatie si o reactie dureroasa cand il vezi jupuit si expus patetic.

    Nu este carne este cadavru estetizat, cu cat il expi mai mult ca arta devine din ce in ce mai obiect acceptabil, deci care e ideea?
  • -5 (13 voturi)    
    Arta - asa cum o vede un diletant (Joi, 13 decembrie 2018, 12:06)

    Jan2016 [utilizator]

    Clar ca frumusetea e in ochii privitorului.
    Insa a compara un pictor cum e Snyders, a compara picturile rupestre cu ce a fost expus acum, asta mi se pare deplasat. Ca sa nu mai zic de titlu.
    Adica ce ne sfatuiti? Sa gandim cu mintea de secol 16 sau de la inceputuri , in secolul 21?
    Asa ma apuc si eu sa inramez 3 fire de par si un servetel mototolit, ii trantesc un titlu de-asta, menit sa creeze controverse si il numesc arta. Ca doar sunt artist, nu?
    Creez pentru destepti, nu pentru prostii needucati. Care e valoarea obiectului astuia? Sau ce era el menit sa transmita?
  • -8 (14 voturi)    
    Agresiunea si "artistul" (Joi, 13 decembrie 2018, 12:31)

    raducelfrumos [utilizator]

    E o mascarada, o agresiune asupra publicului, deghizata strategic sub numele/eticheta de "arta", desigur deghizata pentru a avea scuze si a evita consecintele .
    • +9 (11 voturi)    
      vorbiti in calitate (Joi, 13 decembrie 2018, 14:27)

      KayT [utilizator] i-a raspuns lui raducelfrumos

      de critic de arta sau ceva similar?

      Eu una recunosc ca nu am habar daca e arta sau nu, mai ales ca nici nu am vazut expozitia "live" si prin urmare nu sunt calificata sa imi dau cu parerea.

      Ceea ce nu inteleg este de ce anume ar trebui sa ma socheze sau dezguste o vulpe de latex; o carcasa de porc la macelarie mi se pare o imagine mult mai greu de suportat.
      • -2 (2 voturi)    
        Carcasa de porc o asociezi (Joi, 13 decembrie 2018, 18:59)

        clint [utilizator] i-a raspuns lui KayT

        cu mancarea, sarbatorile, parintii, etc. Undeva in creierul nostru, nu se produce aceeasi repulsie ca atunci cand vezi un iepuras mort, un porumbel sau chiar o vulpe.

        O vulpe jupuita o asociezi cu razbunarea si violenta. Vulpea a fost omorata pt ca a mancat gainile. Moartea ei il face pe criminal sa se simta bine, razbunat, blana e cireasa de pe tort.
  • -2 (8 voturi)    
    Politia? (Joi, 13 decembrie 2018, 14:38)

    Airwaves [utilizator]

    O autosesizare din partea vreunui organ al legii? Arta? WTF? Pe principiul acesta si violul e o arta, chiar si crima. Maine poimaine vezi dezaxati din astia taraind cadavre de oameni dupa ei, pe strada, pretinzand ca sunt artisti. Nu bai, astia care credeti ca asa ceva inseamna arta aveti probleme grave la bibilica. Sunteti bolnavi mintal!
  • +8 (8 voturi)    
    :))))) (Joi, 13 decembrie 2018, 14:51)

    ganz [utilizator]

    Ca in bancul ala, nu era caine, era vulpe, nu era vie, era din plastic, nu a fost jupuita :)
  • -1 (5 voturi)    
    Unii sunt imuni la arta. (Joi, 13 decembrie 2018, 15:25)

    clint [utilizator]

    La nuante fine, la detalii, la armonie.

    Singurul lucru la care mai reactioneaza este o lovitura cu maciuca in moalele capului si atunci cred ca au avut cine stie ce experienta. Pentru ei, deopotriva artisti si consumatori de arta, nu mai exista decat "soc si groaza".

    Eu vreau sa cred ca in mine nu e nimic care sa rezoneze cu grotescul dintr-o astfel de opera, fie el in carne si oase, fie din plastic sau mai stiu eu ce, oricat de intrigant si complex ar fi misterul vietii si al mortii.

    Bineinteles bizonii isi vor continua mugetul existential, sub pielea lor groasa....
    • +6 (8 voturi)    
      Argumentul ăsta... (Joi, 13 decembrie 2018, 17:02)

      anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui clint

      funcționează în ambele sensuri. Bineînțeles că există nuanțe fine, detalii și armonie în lucrarea prezentată, altfel nimeni nu ar fi confundat un obiect din silicon cu un animal jupuit. Atâta tot că majoritatea neinițiaților preferă să le ignore și să se concentreze asupra sinelui și a lucrurilor care-i rănesc emoțional în loc să caute o interpretare care să le deschidă puțin percepția. Din momentul în care te simți oripilat de grotescul vieții, tu ești "vulpea jupuită" iar păsărelele ciripind reprezintă universul care-și vede de treabă, total indiferent față de ceea ce simți sau ceea ce consideri tu a fi corect.
      • -1 (3 voturi)    
        Sa inteleg (Joi, 13 decembrie 2018, 18:51)

        clint [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

        ca daca nu as fi fost oripilat, as fi fost un individ cu niste simtaminte inalte ?

        Inteleg oarecum argumentul, nu si finalitatea lui. Sincer, mi-e greu sa gasesc "interpretarile care imi deschid putin perceptia" intr-o vulpe spanzurata, chiar si din silicon. Fiindca sunt om, nu masina. Ma oripilez si gata. In fine, lasand aceste "detalii" la o parte, argumentul tau are o problema de logica oricum.

        Sa zicem ca in loc de vulpe nu era nimic in vitrina. In loc sa "caut o interpretare care sa imi deschida perceptia" uitandu-ma in gol, eu, profanul, ma simt dezamagit ca vitrina e goala...

        Asemenea rationamente extremiste si fara finalitate ( nici nu mai conteaza de unde pleci, ajungi in acelasi loc ), duc la arta aia extrema, nu mai conteaza ce mazgalesti intr-un tablou, poti sa lasi panza alba.
        Cine nu intelege mesajul, e pentru ca e egoist si nu se poate detasa de propriile perceptii, asteptari si prejudecati si nu vrea sa isi foloseasca mintea, blabla.
        • +1 (1 vot)    
          "Mă oripilez și gata." (Joi, 13 decembrie 2018, 20:42)

          anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui clint

          Am priceput. Nu vă invidiez. Mult succes în viață!
  • +9 (11 voturi)    
    comentariile pe internet... (Joi, 13 decembrie 2018, 16:36)

    anton_carpati [utilizator]

    ... sau nadirul culturii contemporane. Unui om fără absolut nici o experiență în domeniul dezbătut îi ia maxim un minut să conceapă un mesaj și să-l lanseze sub un pseudonim, cu 0 responsabilitate față de consecințe. Artistul care a realizat lucrările prezentate mai a trebuit să învețe anatomia animalului, să învețe despre calitățile siliconului cu care lucrează, să se documenteze pentru lucrare, să realizeze o sculptură în argilă după o serie de probe, să facă un mulaj, să amestece și să toarne mixajul potrivit de materiale și să finiseze lucrarea în așa fel încât să imite realitatea. După care să o expună sub numele său din buletin, să-și asume actul creației și apoi să-și ia scuipați de la toți proștii și inculții cu dormitoare tapetate.
    • -2 (4 voturi)    
      Te invit la un concert de (Joi, 13 decembrie 2018, 19:03)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

      tipete, urlete, scrijelituri, ragaituri si alte sunete dezgustatoare ori insuportabile din natura. Ca artist, te asigur ca ma voi chinui sa le pun cap la cap, sa le reproduc aidoma celor din natura samd. Deci trebuie sa iti placa !

      Daca nu rezisti sa le asculti si nu le apreciezi, e problema ta de ignorant, eu merit aceeasi apreciere ca Beethoven, doar ca eu ma exprim altfel.

      Daca nici acum n-ai inteles frantura logica in care traiesti, nu vei intelege niciodata. Vei trai toata viata aruncand venin in "prostii" care nu inteleg ce vrei sa spui.
      • +3 (5 voturi)    
        Tudor Arghezi (Joi, 13 decembrie 2018, 20:39)

        anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui clint

        "Din bube, mucegaiuri şi noroi/ Iscat-am frumuseţi şi preţuri noi"
        Noapte bună.
  • -5 (5 voturi)    
    bine, ma (Joi, 13 decembrie 2018, 16:40)

    eloel [anonim]

    Da, dom'le, e arta, cum ziceti voi.
    Am facut si eu arta la un moment dat, pe vremea filmului fotografic. Am dat peste un rahat de om pe insulita aia de pe Lacu Morii si l-am fotografiat. Nu i-am dat un titlu pentru ca pe vremea aia nu eram chiar atit de artist, dar lucrarea avea un mesaj, si anume "toti sintem la fel si nu sintem ok". Adica mizeria umana, rautatea, ipocrizia, minciuna, crima.
    Mi-a fost rusine sa o arat si altora pentru ca na, era totusi un rahat si nici macar nu era al meu.
    A propos de rahat, cum se numeste stilul jurmalistic practicat de autor? Ma refer la chestiile astea cu contrapuncturi, fraze contorsionate, ruperi de ritm. Eu as zice neo-post-destructurism, dar n-am mai tinut contactul cu Arta de mult timp si s-ar putea sa ma insel.
  • -3 (3 voturi)    
    diferente (Joi, 13 decembrie 2018, 16:44)

    eloel [anonim]

    Stiti care e diferenta intre ochi si urechi?
    Ca nu-ti poti baga degetele in ochi.
    Ambele sint porturi de intrare, dar ochii ii poti inchide sau te poti uita in alta parte.
    Cu auzul nu e asa usor. Nu ai tot timpul dopuri de urechi la tine, nu poti fugi asa usor. Daca iti bagi degetele in urechi tot mai auzi cite ceva.
    Din cauza asta nu exista in muzica opere de genul vulpii belite. Ar fi imposibil de ascultat.
    • +3 (3 voturi)    
      cea mai lunga metafora (Joi, 13 decembrie 2018, 19:41)

      anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui eloel

      pentru cel mai inutil argument.
  • -2 (4 voturi)    
    Pe cand si-o expozitie transmisa live (Joi, 13 decembrie 2018, 17:18)

    ...!?! [utilizator]

    in abatoarele de la Crevedia!?
    si-aia tot arta e!)))))
  • +1 (7 voturi)    
    Moralistii indignati (Joi, 13 decembrie 2018, 17:45)

    rivaldi [utilizator]

    criticii de mucava nici nu au citit articolul si se grabesc sa infiereze cu manie proletara arta "degenerata". In ton cu popa ala care recent denunta moravurile "degenerate" ale Occidntului care chipurile distrug fiinta nationala.
  • +7 (9 voturi)    
    "Bou jupuit' al lui Rembrandt (Joi, 13 decembrie 2018, 18:50)

    soundtrack [utilizator]

    vine din alte vremuri, cand arta insemna geniu. Poate ca si tabloul lui expus publicului a socat, dar atatea detalii in doar cateva tuse care fac carcasa, bucata de carne, culmea, sa para vie? Lumina cadaverica, contrastul dramatic transmit un mesaj pe care fiecare privitor il simte pana in adancuri. Poate ca privitorul medita la fragilitatea vietii, la jertfa animalului menit sa tina in viata oameni, la maiestria artistului de a reda minutios textura carnii atarnate expunand tacut, misterios si dureros lipsa de demnitate a mortii. Cine stie? Dar nimeni n-a zis ca nu e arta.
    "Vulpea jupuita" exprima ce? Poate strigatul de neputinta al animalului torturat pentru a i se folosi blana??? Mie imi pare un sacrificiu satanist, o moarte produsa de o minte rasucita care aduce a psihopatie, o deconstructie a normalului, un mesaj din haul lipsit de speranta si care tipa de placerea uciderii inutile. "Cadavrul" animalului, fie si de silicon, revolta acceptabilul.
    Poate doar eu vad asta si am putea sa gasim semnificatii sinistre sau chiar profunde daca ne chinuim.
  • -3 (7 voturi)    
    Lipsita de sens (Joi, 13 decembrie 2018, 22:43)

    Popescul [anonim]

    Cred ca "opera" de fata este lipsită de sens. Ce a vrut sa transmita autorul? Are legatura cu miscarea PETA? Daca da, pe mine nu ma impresionează. Sunt adeptul hainelor din blana naturala. Ce bine arata o.tanara inntr o haina din blana naturala croita cambrat. Parca i altceva decat o chinezarie din plastic fabricata pe un vapor venind din China. Parca altfel calci. Desigur, nu sunt pentru torturarea animalutelor, dar cata vreme n am probe ca blana x a fost obtinuta prin tortura, pentru mine e totul in regula. Omu se imbraca in blana din perioada Neanderthal. Omu e in vârful lanțului trofic. Sigur ca nu tre sa exterminam specii, insa vulpile de pe haine sunt din crescatorii. Ele nu s ar fi nascut daca nu exista piata blanurilor. La fel si cu mielul de Paste: vegetarienii si PETA nu tre sa plânga de mila lor. Sigur motiv ptr ca are acel mielut s a nascut e ca ciobanul x a considerat ca va scoate profit din exstenta sa. Nu se intrevede profit, mielul nu se naste. End of story. Expoziția de fata nu impresionează pe nimeni, ptr ca nimeni nu da doi lei gauriti din spatele conceptiei PETA. Asta bineinteles dincolo de grotescul exponatelor. Pot purta un cojoc "Alain Delon" facut din zece miei zdraveni fără sa simt cea mai mica remuscare. Lupul are vreo remuscare cand doboara un cerb?
    • +6 (8 voturi)    
      ok (Vineri, 14 decembrie 2018, 0:54)

      anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui Popescul

      comentariul ăsta-i scris la bășcălie.
      • -2 (8 voturi)    
        Nici pomeneală (Vineri, 14 decembrie 2018, 9:37)

        Popescul [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

        Este doar perceptia mea despre opera respectiva. Acum inchis articolul si viata mea merge mai departe neimpresionata de vulpea jupuita.
  • -1 (3 voturi)    
    Arta? Nici vorba! (Vineri, 14 decembrie 2018, 20:03)

    V. Istina [utilizator]

    Confundati arta cu dorinta unor indivizi de a soca. Arta adevarata aduce plusvaloare realitatii asupra careia se concentreaza, sublimizand-o. De la pisoar si pana la „La Pieta“ e cale lunga.

    Inteleg ca va credeti „tolerant“ in privinta definitiei artei, ma tem insa ca toleranta asta nu e altceva decat ignoranta si goliciune.

    Pe vanatorul care a jupuit vulpea l-ati intrebat cat de „artist“ se simte?

    Trucuri de socat domnisoare „cu stomac sensibil”, poate iese de o bere.

    Arta... nu. Aici nu e!