Barbarule, care ai ucis evrei la Odessa, salut. Uite conștiința ta cum arată. Cronica filmului „Îmi este indiferent dacă vom intra în istorie ca barbari“ - regia Radu Jude

de Eugen Istodor     HotNews.ro
Luni, 17 septembrie 2018, 20:05 Actualitate | PERSPEKTIVA


Radu Jude Ada Solomon
Foto: Facebook
La Odessa românii au ucis evrei. Simplu. În 1941. Dovezi puhoi. Chiar fasciștii au fost mirați de hărnicia românească. Până-n 1944 era de bine. Românii erau în rândul lumii. Odată cu schimbarea orânduirii, după 1945, crimele de la Odessa au fost ascunse în coșul de gunoi al istoriei. Nu este treaba lui Radu Jude să discute evidențele. Radu Jude desface în bucăți marșul "roboțelului". Adică, mintea, prejudecățile și conștiința vinovată a neamului românesc care mărșăluiesc și în 2018. Feroce.

Ce-ți pasă ție în 2018 că Antonescu în 1941 a împușcat evrei, în numele națiunii, istoriei? Ce-ți pasă că ești barbar, dacă o faci ca igienă a neamului tău? - uite aceste întrebări nu le pune filmul lui Jude, pardon, nu le pune cu fanfare și zgomot. 

Filmul descrie felul în care societatea românească a dezvoltat anticorpii necesari pentru a uita/a înghiți o crimă în masă. Oribil.  


Cum e povestea? 

Mariana Marin documentează și pune în scenă holocaustul din Odessa. De ce? Demers de reconstituire comandat de către Primărie. Citește, judecă cu mintea ei, vede filme. Ascultă prejudecățile, indiferențele celorlalți. 

E o scenă fabuloasă, în care la o bere, acasă la Mariana, câțiva figuranți judecă filmele de arhivă. Băi, au fețe de criminali? Da, da! Uite, ce fețe. Una dintre figurante chiar spune: cu amărâții ăștia de români nu m-aș culca, dar ce mișto sunt nemții. 

Recunoaști, în fapt, primul moment al conștiinței, momentul în care iei aminte la fapte și interpretări. Vezi că obsesia ta nu e a altora și că ceilalți chiar sunt varză, indiferenți, îi doare-n cot de chestii care nu li se-ntâmplă lor. Ce? Crimă? Holocaust? Ce-i ăla? Hai o bere să mai bem.

 

Mariana regizoarea însă trebuie să-și ducă misiunea până la capăt.  

Eh, aici, apar problemele. Conștiința istorică a barbarilor vrea să o execute pe Mariana. Ce vrei tu, fetiță? Să te joci cu evreii, cu neamul nostru românesc, cu adevărurile, cu Antonescu cel sfânt? Cu Sergiu Nicolaescu? Cu părerile noastre? Ce vrei, zdreanță? Păi, tu ai conștiință, știi, o conștiință nu se dezminte de prejudecăți așa, cu una-cu două. 

În film aceast moment este reprezentat de cenzor, omul de la Primărie.  
Omul se întreabă de ce fetița asta se joacă cu chibriturile? Pe banii contribuabilului? Trebuie văzut Dabija în rolul cenzorului. Apare în momente decisive ca să cenzureze, corecteze, nu? Proiectul. Să ambaleze crima unui neam pentru 2018, cât mai blând. Să nu se sperie șeful-primar, cetățeanul orașului. 

Da, este treapta a doua, de manual. 
Conștiința după ce-și amintește încearcă, nu-i așa, să se acomodeze, să facă lucrurile cât mai digerabile. Pedalează pe “și alții au crimele lor”, “hai, că-ți tai banii dacă nu te oprești”. Bineînțeles, se revoltă figuranții împotriva regizoarei. Cum, domle, noi ca popor nu am omorât pe nimeni. Ce vrei fă? De ce să fiu eu român cu țiganul în film? Trăiască Antonescu! Fă, de ce nu-ți place triunghiul?

  

Finalul filmului, finalul aventurii conștiinței

Pasul al treilea. Reconstituirea în sine. Cu public. Cât poate o conștiință în 2018 să priceapă, să fie interesată de crimele odioase din 1941. Mariana Marin, regizoarea are emoții. Autoritățile țin discursuri goale. Reconstituirea este banală în marea ei desfășurare. Finalul e făcut să zguduie. Evreii au fost uciși. Publicul nu pare nedumerit. Și ce dacă? Crimă? Ce crimă, bre? Păi, ca-n filme. Ce-i nou? 

Reconstituirea nu schimbă conștiințe. 
Un lucru atât de groaznic în 1941. Care-i treaba, azi, în 2018? Haide, domle, și ce dacă? Li se arată evrei arși și spânzurați. E, și ce dacă. Las că știm noi mai bine.  

 

Băi, a fost crimă! Strigă parcă spânzurătorile. Haide, bă, și ce dacă? În 2018 dăm același răspuns ca-n 1941. E vorba lui Antonescu: „Îmi este indiferent dacă în istorie vom intra ca barbari”. 

Hai, cititorule, nu te da mare.  
Știu că și tu gândești la fel, barbarule. Păi, ce, ești tu vinovat că străbunicii tăi au ucis? Nu. Vina nu se transmite genetic. Statul român are în burtă cadavre nedigerate? Dar, ce-i treaba ta? Mariana Marin, chiar ea regizoarea reconstituirii, merge mai departe. Are un nou proiect la teatrul Aoleo!. 

Detalii:  
- Jude preferă un limbaj destul de tehnic, de manual istoric. Noroc cu Ioana Iacob care rostește non-șalant provocările limbajului de lemn. 
- Repet: Dabija e seducător în rolul cenzorului de la Primărie. 
- Viața personală a Marianei Marin, regizoarea, acompaniază acest turnir prin conștiință. Copilul făcut cu un aviator și nenăscut încă devine simbolul acestei tensiuni: ce, dracu, fac? Dar tensiunea, ca orice tensiune, trece. Suntem niște figuranți, bă!



Din 28 septembrie pe ecrane  . Filmul semnat de Radu Jude a fost desemnat propunerea României pentru o nominalizare la categoria "Cel mai bun film într-o limbă străină" a premiilor Oscar 2019.


Regia: Radu Jude/ Scenariul: Radu Jude 
Distributia: Șerban Pavlu, Gabriel Spahiu, Ioana Iacob, Bogdan Cotlet, Dana Bunescu, Ion Arcudeanu, Alexandru Dabija, Alex Bogdan 
Imaginea: Marius Panduru (RSC), montajul - Cătălin Cristuţiu, sunetul- Jean Umanski, decorurile şi costumele - de Iuliana Vîlsan. 
Producător HI FILM - Ada Solomon  


Citeste mai multe despre   
















14999 vizualizari

  • -14 (88 voturi)    
    Chiar daca imi este indiferent de Radu Jude... (Luni, 17 septembrie 2018, 21:52)

    gigi [anonim]

    ...ma intreb cum reuseste acest regizoras de mana a doua sa primeasca finantare de la CNC, adica bani publici, pentru a realiza filme anti-romanesti?
    • -3 (85 voturi)    
      hei (Marţi, 18 septembrie 2018, 4:53)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      Astia sunt niste pampalai care, daca ar trai in vremurile alea, ar face pe ei de frica si ar plange toata ziua. Niste limbrici care isi permit sa judece din confortul saloanelor si teraselor pe eroii razboiului.
      La Odessa a avut loc un atentat terorist facut de evreii comunisti (toti comunistii erau evrei pe acolo). Au murit peste 100 de ofiteri si soldati romani. Masurile represive de dupa au fost atat de eficiente incat nu a mai avut loc nici un atentat. N-a mai indraznit nimeni ca stiau ce-i asteapta.
      • -2 (52 voturi)    
        Dupa cum Biblia spune, Antihristul va face pace (Marţi, 18 septembrie 2018, 9:02)

        Marian Petrescu [anonim] i-a raspuns lui john70

        cu Israel, aparent luandu-i partea. O pace falsa, in care in secret ii va strange impreuna pe inamicii acestuia.
        Exact acest lucru face Rusia (Rosh, in profetiile vechi), cu asemenea filme de propaganda. Intre timp, Rusia se aliaza cu Iranul si Turcia.
        Doua natii au ucis cei mai multi evrei in WW2. Unii au fost nemtii, ceilalti au fost rusii. Rusii au fost chiar mai harnici. Acum, in Germania, evreii sunt subiect tabu. In Rusia, toti ii dispretuiesc pe fata. Pana si activistii rusi de pe acest forum injura americanii si evreii.
        Noi, romanii, avem o raspundere istorica. Din cauza noastra fortele Axei au pierdut batalia de la cotul Donului, ce au permis acestei tumori canceroase denumita Rusia sa nu fie extirpata, ba chiar sa devina o boala a planetei. In orice dictatura, act de coruptie sau magarie de pe planeta asta, ii gasesti pe acesti diavoli. Poate e momentul sa ne reparam greseala.
        • +11 (41 voturi)    
          Cotul Donului (Marţi, 18 septembrie 2018, 9:26)

          codrean [utilizator] i-a raspuns lui Marian Petrescu

          "Din cauza noastra"? Am avut rude care au luptat si au murit acolo ! Nu ti-e rusine ?
          • +2 (2 voturi)    
            asa este, (Joi, 20 septembrie 2018, 12:01)

            bancher [utilizator] i-a raspuns lui codrean

            si de la mine din familie s-au prapadit acolo.
        • +14 (22 voturi)    
          Raspundere!!! (Marţi, 18 septembrie 2018, 13:58)

          john-doe [utilizator] i-a raspuns lui Marian Petrescu

          Raspunderea pentru Stalingrad, din punct de vedere al aliantei, este 90% a lui Hitler care stia ca armatele 3 si 4 romane nu aveau mobilitate mai deloc (lipsa motorizare), nu erau dotate cu armament modern, in special tunuri antitanc, iar singura formatie blindata romaneasca era dotata cu tancuri din WW1 sau cehesti invechite, care nu puteau face fata tancurilor rusesti T34 si KV. Cu toate acestea, in pofida avertizarilor lui Halder(fostul def de stat major al armatei germane), Hitler s-a bazat pe romani sa ii apere flancurile mult prea extinse fata de mijlocele avute la dispozitie.
          Antonescu are si el partea lui de raspundere deoarece stia cel mai bine starea armatelor romanesti.
          • +1 (3 voturi)    
            La Stalingrad a fost mai mult (Joi, 20 septembrie 2018, 11:56)

            bancher [utilizator] i-a raspuns lui john-doe

            o batalie de infanterie...dar armata romana a fost lovita crunt de artileria sovietica, apoi calcate in picioare de oceanul de infanteristi. Serviciile secrete sovietice au aflat ca Imperiul Japoniei nu are intentia sa atace URSS (ba chiar se pare ca au convins japonezii ca e mai in folosul lor sa cucereasca coloniile americane decat pusta ruseasca). Odata convins ca Japonia nu va ataca URSS, Stalin a adus peste 1 milion de cazaci, uzbeci, tadjici si alti asiatici de la granita de est pana la Stalingrad. Asa a fost posibila incercuirea armatei germane, care habar nu avea ce i se pregateste si ce forte adusese subomul la Stalingrad.
            Da, atacul pe flanc a fost asupra armatei romane, dar si Hilter a gresit ptr ca trebuia sa dea ordin de retragere imediata si regrupare mai la vest. A ordonat armatei sa stea pe pozitii cu orice pret, si in final pretul a fost ca aceasta a fost incercuita si capturata.
            Inutil sa mai spun ca (aproape) toti prizonierii au ajuns in Siberia, unde au si murit.
            • +3 (3 voturi)    
              hitler (Joi, 20 septembrie 2018, 12:48)

              nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui bancher

              vedea rosu numai la auzul numelui de stalin grad.
              a gresit cand a ramas peste iarna in asediu, in loc sa izoleze si sa ocoleasca orasul.
              sa fi ajuns la campurile petroliere din caucaz.

              soldatii romani, echipati saracacios, au trebuit sa inghetze in transee, prada iernii rusesti.

              antonescu a gresit trecand nistrul, dar taman d'aia i'a fost iertata impotrivirea la cererea de predare a evreilor, spre a fi deportati in germania...pentru obedienta. caci, da, criminalul de razboi n'a predat evreii romani catre germania.
              lucru uitat.

              romanii au fost cei mai loiali dintre aliatii participanti in est.
              caci, au mai fost si unguri si italieni pe frontul de est.
              dupa germania, ca forta militara, romanii au fost pe locul doi in razboiul din rusia.
              • +1 (1 vot)    
                2 ani si jumatate mai tarziu (Joi, 20 septembrie 2018, 13:10)

                bancher [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

                Romania a fost pe loul IV in razboiul contra Germaniei naziste....(ca forta militara).
                Intr-adevar, constanti am mai fost.
                • 0 (0 voturi)    
                  Asta pentru ca au fost adusi (Joi, 20 septembrie 2018, 14:29)

                  ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui bancher

                  prizonierii. Sovieticii au calculat la rece orice miscare. Prizonierii au format atat fierul de lance al "recuceririi" cat si cel al "pacificarii" tarii de "legionari si spioni".
            • +3 (3 voturi)    
              Infanterie (Joi, 20 septembrie 2018, 15:27)

              john-doe [utilizator] i-a raspuns lui bancher

              Armata romana era relativ bine pregatita sa reziste unui atac de infanterie, de altfel primele atacuri au fost oprite sau incetinite pana la aparitia tancurilor rusesti.
              1560 de tancuri moderne contra nimic cu greu poate fi defini o batalie de infanterie, cu atat mai mult cu cat pregatirea de lupta antitanc a armatelor romane era slaba si dotarea tehnica jalnica.
          • +1 (1 vot)    
            Tancuri sovietice cu motoare (Joi, 20 septembrie 2018, 14:27)

            ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui john-doe

            americane.
            • 0 (0 voturi)    
              Si modelul lui T34 este american (Joi, 20 septembrie 2018, 20:58)

              cartofil [utilizator] i-a raspuns lui ruskimushki

              Proiect american, fabricat de rusi, cu multe componente primite de la americani.
      • +9 (59 voturi)    
        Asa e curajosule (Marţi, 18 septembrie 2018, 10:49)

        amicugri [utilizator] i-a raspuns lui john70

        Jigodie, cel putin 25000 (douazeci si cinci de mii) de oameni au fost executati in trei zile, Zici ca a fost din cauza atentatului nenorocitule? Sau atentatul a fost doar un pretext pentru ca niste secaturi ca tine sa-si dezlantuie salbaticia?
        Si apropo de atentat: timpitii au ochit cea mai aratoasa casa, nu au controlat-o , casa era minata si s-au trezit morti. Prostia se plateste mereu.
        • -2 (12 voturi)    
          precizare (Miercuri, 19 septembrie 2018, 12:56)

          baligosul [utilizator] i-a raspuns lui amicugri

          Evreu cumva?
        • +1 (1 vot)    
          asa faceu rusii, (Joi, 20 septembrie 2018, 11:58)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui amicugri

          ascundeau bombe in casa, pe care le legau cu fir de tablouri, scaune, mese etc. Luai tabloul de pe perete, faceai buum.
        • 0 (2 voturi)    
          Poate ne spui cum a fost cu Republica (Joi, 20 septembrie 2018, 21:04)

          cartofil [utilizator] i-a raspuns lui amicugri

          Sovietica de la Iasi. Declarata in timpul razboiului contra sovieticilor. Nu crezi ca ar trebui decorati cei care au proclamat republica, sa le faci un monument ca au tradat statul roman ???? Ce zici, ia sa vedem, ce opinie ai ???? Sau, cine stie, poate au deja momument ????
      • +27 (43 voturi)    
        ... (Marţi, 18 septembrie 2018, 11:30)

        a.nonim [utilizator] i-a raspuns lui john70

        Da, perfect adevarat, majoritatea evreilor erau comunisti. Dar poti sa-i condamni pentru asta? Au avut vreo posibilitate de a alege? Si intradevar atentatele au existat, militari romani si-au pierdut viata. Dar asta e un motiv sa masacrezi populatia civila? E normal sa fii ridicat de acasa sau de pe strada si executat pentru simpla vina de a apartine unei anumite etnii? Ti s-ar parea normal sa vii acasa si sa nu-ti mai gasesti familia? Ne place sau nu, astfel de oameni cu vocatie criminala se afla intotdeauna printre noi, e nevoie doar de un context special pentru a se transforma in monstrii. Astazi ii vedem pe strada sau pe forumuri decretand adevaruri absolute, dar maine? S-a vazut si mult mai recent, la revolutie, sau in fosta Iugoslavie, cand oameni obisnuiti au devenit calai, unii din morbiditate, altii de frica, altii din razbunare. Rolul unor astfel de filme nu e sa fie anti-romanesti, anti-germane, anti-sarbesti (aceasta tematica este foarte frecventa in filmele din spatiul ex-iugoslav), ci sa te faca sa gandesti. Ce ai face tu daca un ofiter ti-ar pune arma in mana si ti-ar ordona, poate chiar sub amenintarea cu moartea, sa impusti un civil? Care e mecanismul prin care un om obisnuit devine calau? Cum am putea preveni astfel de situatii?
        • -8 (46 voturi)    
          hei (Marţi, 18 septembrie 2018, 15:20)

          john70 [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

          "un ofiter ti-ar pune arma in mana si ti-ar ordona, poate chiar sub amenintarea cu moartea, sa impusti un civil?"

          Lucrurile nu s-au intamplat asa tam-nisam,de azi incepem sa casapim evrei. Erau chestii care fierbeau de zeci de ani. Poate nu stii ca la Congresul de Pace de la Berlin, cand puterile Europei au acceptat independenta Romaniei, tarii noastre i s-a impus sa ia evrei din Rusia (asa cum acum UE vrea sa ne impuna sa luam musulmano-africani). Romanii au iesit in strada si au dat foc Parlamentului din Dealul Mitropoliei. Apoi, toata Moldova a fost ocupata de evrei. Apoi a fost rascoala de la 1907 impotriva arendasilor evrei. Apoi a fost Revolutia Bolsevica facuta de evrei si spectrul instaurarii comunismului in Romania. Aparitia Legiunii. In anii '30 situatia era asa: universitatile romanesti erau pline de evrei, mai multi decat romanii. Toti doctorii, notarii, avocatii din orasele Moldovei erau evrei (iti trebuie doar o carte de telefon din vremurile alea ca sa-ti dai seama de asta). Apoi a urmat ocuparea Basarabiei si a Bucovinei de Nord in 1940. Atunci, evreii de acolo s-au dat in stamba si au facut prapad in romani. Rau de tot. Ura impotriva lor devenise enorma. Cand s-a intors roata si trupele romane au reintrat in Basarabia, nu trebuia sa vina nici un ofiter sa le dea ordine soldatilor, s-au dus singuri dupa evrei.
          Lucrurile trebuie puse intotdeauna in context, nu se intampla asa, ca i-a venit unuia o idee nastrusnica sa omoare oameni. A existat o escaladare de ani de zile plus contextul razboiului.
          E usor sa opinam pe internet, la caldura, cand nu am vazut razboiul decat la televizor.
          • +23 (25 voturi)    
            ... (Marţi, 18 septembrie 2018, 16:07)

            a.nonim [utilizator] i-a raspuns lui john70

            De acord ca lucrurile trebuie judecate in context. Problema e ca astfel de contexte apar periodic, iar oameni capabili de astfel de fapte se gasesc intotdeauna. Ideea este sa prevenim acest lucru, si nu poti face asta ascunzand sub pres.
            Pe de alta parte, daca e asa de usor sa comentezi din fata calculatorului, raspunde la intrebare: cum ti s-ar parea daca ai ajunge acasa si nu ti-ai mai gasi familia? S-ar fi putut intampla asta in 89, in 90, samd. Se intampla si astazi la doar cateva mii de km distanta. S-ar putea intampla maine la noi. Te-ar fi incalzit cu ceva gandul ca e un context special al istoriei?
            Niciun context nu justifica o astfel de crima, existau si atunci tratate, conventii, nu eram in evul mediu. Unii chiar stiau ce fac, o parte au si fost judecati si condamnati. Mai ramane sa si intelegem ceva din asta.
            • +3 (3 voturi)    
              Orice crimă are o justificare, (Marţi, 18 septembrie 2018, 20:31)

              Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

              și încă una foarte puternică. Nimeni nu-i nebun să omoare fără motiv, și chiar nebunia e o bună justificare pentru crimă în ultimă instanță.
              Crima capătă răspundere națională când devine un instrument de stat, ca de exemplu în cazul lui Bin Laden.
              Legea trebuie să excludă total crima din instrumentele ce pot fi folosite de stat, statul are destulă forță pentru a rezolva orice problemă fără să recurgă la crimă.
            • 0 (4 voturi)    
              nu e un motiv sa ucizi (Joi, 20 septembrie 2018, 12:57)

              nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

              populatie civile, intradevar.
              dar, nici holocaust nu e.
              sunt crime de razboi, nici primele nici ultimele, si nici cele mai abominabile.
              caci nu a fost o actiune organizata, ci o reactie la violente.
              cand centrul de comanda iti este atacat, de oameni inarmati, apoi ascunsi de populatie, de frica represaliilor si mai sangeroase la care i'ar fi supus comunistii daca divulgau, cum procedezi, nu prea ai timp sa alegi, trebuie sa bagi spaima in cei sub ocupatie.
              caci da, armata romana era ocupantul orasului, in urma actiunilor militare, pe timp de razboi.
              era vreme de razboi, legea era suspendata, era legea martiala, iar in odessa evreii nu erau insemnati.
              nu cred ca armata romana avea niscai evidente ale populatiei pe religii, sexe sau alte considerente. erau rusi, pt soldatul roman. nu puteau distinge evreii dupa haine, ci numai, eventual, dupa pravalii..
              • +1 (3 voturi)    
                Si francezii au cvasiexterminat (Joi, 20 septembrie 2018, 14:33)

                ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

                populatia din Vendee, si nimeni nu le are pricina azi, nu sunt calificati drept genocidari. E drept, nu-s evrei in Vendee. Nici la Odessa nu erau evrei, ci foarte multa saracime, criminalitate enorma, partizani peste tot. Erau, cu alte cuvinte, soldati de stransura, aia "nevinovati". ca se ascundeau dupa femei si copii, asta e o tactica veche bolsevica. Dupa aia lesne poti sa arati cu dejtul pe celalalt.
                Odessa era in urss, un conglomerate de mujici eminamente criminal. Au avut ce-au meritat. Pacat ca nu i-au exterminat.
          • 0 (2 voturi)    
            Nu stiu de ce ai ai primit atatea minusuri (Joi, 20 septembrie 2018, 21:12)

            cartofil [utilizator] i-a raspuns lui john70

            Sau de la cine. Cred ca ai dreptate, din ce stiu eu. Cand s-a refugiat in 1940 familia lui maica-mea, impreuna cu alte familii romanesti mai instarite, cu carutele, dupa ultimatumul lui Stalin, macelarul satului (nu-i spun etnia) a iesit cu o pusca si a inceput sa traga dupa refugiati. Au fugit saracii oameni doar cu actele si ce aveau pe ei si au mai avut si cativa raniti din cauza acelui ticalos.
      • +17 (31 voturi)    
        Daaaa (Marţi, 18 septembrie 2018, 15:08)

        jcjc [utilizator] i-a raspuns lui john70

        25000-30000 de oameni - inclusiv copii mici și baătrîni - mitraliați, spînzurați, arși de vii, aruncați în aer, și toți, dar absolut TOȚI participaseră în atentatul acela. Și au fost toți identificați fără umbră de îndoială în doar cîteva zile de CSI Armata Română.
        • -17 (23 voturi)    
          hei (Marţi, 18 septembrie 2018, 19:07)

          john70 [utilizator] i-a raspuns lui jcjc

          Represalii si preventzie.
          • +18 (22 voturi)    
            Mda (Marţi, 18 septembrie 2018, 23:08)

            jcjc [utilizator] i-a raspuns lui john70

            Așa totul are o justificare: și Holocaustul, și atrocitățile rușilor în Germania, și deportările staliniste, și pușcăriile comuniste din România. Ce rost mai are să le mai studiem sau să le condamnăm? Represalii și prevenție! Perfect OK și justificat!
            • +2 (6 voturi)    
              pa tama asta este (Joi, 20 septembrie 2018, 10:43)

              nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui jcjc

              despre nikolski si pitesti, despre alexadndru draghici, ana pauker, vasile luca, despre crimele comunistilor, despre miile de tzarani schigiuiti si omorati la colectivizare, despre stuful din delta, despre canal, despre indiguirea dunarii si detinuti ingropati in dig, nu prea se spune. spun cativa curajosi, la tvr, emisiuni la miez de noapte...sa nu auda copiii....

              sau despre rezistenta din munti, de la inceputurile comunismului, despre ...ucisii de prin pietele orasului, lasati expre, spre a speria populatia, cu inscrisuri ca sunt dusmani ai poporului fugiti de sub escorta..
              toate astea n'au fost.
              au fost atrocitatile savarsite de unitati ale armatei, si suntem toti facuti vinovati.

              nici ca acelasi antonescu a refuzat sa predea evreii spre deportare in germania. ungurii au facut'o.
              nici ca regele mihai a primit, in numele mamei sale si a casei regale a romaniei, distinctia de "drepti intre popoare", cea mai inalta distinctie a lumii evreiesti, conferita de organizatia mondiala evreiasca, la new york, nu vorbeste nimeni.
              printesa margareta, atunci de fata, ar trebui sa expuna distinctia si brevetul de acordare, impreuna cu motivarea facuta de reprezentantul congresului mondial evreiesc, directorul muzeului holocaustului, din wshington, d.c.
              • +1 (1 vot)    
                Aici metralera ar sti ceva (Joi, 20 septembrie 2018, 14:34)

                ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

                sau bou' celalalt amicul lui Dughin.
              • +1 (1 vot)    
                Mda (Sâmbătă, 22 septembrie 2018, 4:53)

                jcjc [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

                Dacă Antonescu le-a făcut atîta bine evreilor, de ce nu i-au dat și lui medalie postmortem.

                Istoria comunismului în România e curs opțional la liceu, nashule. Are și manual. Cît se vorbește la școală despre masacrul de la Odessa, despre pogromul de la Iași, sau despre deportarea țiganilor? Crimele comuniste au muzee, memoriale, seriale TV, filme, și nenumărate cărți, așa că las-o mai moale cu obsesia asta că nimeni nu vorbește despre ele.
                • -1 (1 vot)    
                  antonescu (Sâmbătă, 22 septembrie 2018, 9:46)

                  nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui jcjc

                  si acolitii si'au luat pedeapsa.
                  a fost condamnat pt. crime de razboi si executat.
                  totusi, despre executie sunt controverse.
                  se spune ca militarii ar fi refuzat sa ia parte la executie, si ca au fost adusi comunisti imbracati in uniforma militara care sa execute ordinul.
        • -4 (6 voturi)    
          uitasi, mai draga (Joi, 20 septembrie 2018, 9:59)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui jcjc

          beliti de piele, trasi pe roata, sfartecati, gazati ...

          pai asta e nimic pe langa ce ar fi patit de la comunistii partizani daca ar fi dat in vileag pe adevaratii faptasi.

          da, mai draga, represaliile facute de armata rosie si partizani erau adevaratul ...holocaust pt. populatia civila. si erau de'ai lor, de'o natzie.
          de aia se temeau mai tare decat de romani si chiar de nemti.
          de represaliile lui stalin le era lor mai multa frica, ce'ar fi patit intreg orasul daca ii dadeau in gat pe adevartii faptasi.
          asa ca, au scapat usor.

          la waco, tx, nu fu vreme de razboi. fu vreme de pace, de guvernare democrata a marelui umezitor de trabuce. e drept nu mii, ci aproape o suta. la un loc. intre patru ziduri....
          nimeni n'a facut un film...
          cum nimeni nu vorbeste despre adunatul, in america, a japonezilor imigranti si trimeterea lor in lagare, pana la sfarsitul razboiului.
          se vorbeste intens despre deportarile dincolo de nistru...

          apropo, pt odessa si alte crime de razboi, au fost judecati si executati ion antonescu, mihai antonescu si alti cativa dintre colaboratorii sai.
          sper ca n'au uitat sa spuna in film, la concluzii...
        • -1 (1 vot)    
          De unde ii tot tragi cu cifrele astea ??? (Joi, 20 septembrie 2018, 21:18)

          cartofil [utilizator] i-a raspuns lui jcjc

          Spune-mi macar un singur articol, publicat intr-o revista de istorie adevarata, cu date si probe, care sa scrie acest lucru. Nu-mi trage cu literatura de propaganda pe care o distribuie unii pentru ca traiesc din exploatarea acestui subiect. Tu stii ce inseamna 30.000 de oameni ???? Chiar si nemtilor, in lagarele lor de concentrare organizate industrial pentru exterminare, nu puteau face fata acestei cifre decat in cateva luni. Posturile tale sunt la fel de daunatoare ca posturile celor care neaga holocaustul. Au exact aceeasi valoare morala.
          • +1 (1 vot)    
            De unde? (Sâmbătă, 22 septembrie 2018, 14:06)

            Cardplayer [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

            Din gura faptasului chiar. Nu ai decat sa citesti telegramele trimise pe subiect de Antonescu si stenogramele catorva consilii de ministri.
      • -1 (3 voturi)    
        in Odessa a fost o actiune de (Joi, 20 septembrie 2018, 12:00)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui john70

        reprimare impotriva evreilor organizata de armata romana. Doar ca, romanul nefiind la fel de organizat ca neamtul, multi evrei au reusit sa scape prin fuga.
        Insa istoria a stabilit: armata romana a facut genocid impotriva evreilor din teritoriile cucerite, dar nu la acelasi nivel ca cel facut de armata germana.
      • +1 (1 vot)    
        nu a fost atac terorist! (Joi, 20 septembrie 2018, 14:33)

        george [anonim] i-a raspuns lui john70

        Vorbesti tampenii! Nu a fost un atentat terorist! Dupa cucerirea Odesei, cu foarte multe pierderi umane, de catre Armata Romana( un capriciu al lui Antonescu, similar ci Stalingradul pentru Hitler), comandamentul roman s-a instalat in Casa de cultura a orasului. Anterior, cladirea a fost verificata de genistii germani, care nu au gasit explozibili! Comandantul roman a fost informat de locuitori ai orasului ca in retragere, armata Rosie a instalat explozibili in cladire, dar in urma verificarilor genistilor germani, informatiile nu au fost luate in serios.
        Deci, explozibili au fost instalati de rusi in retragere si au fost detonati de trupele speciale sovietice!
        Referitor la atmosfera antievreiasca din Romania anilor 1940-1941 si ulterior. Este cunoscut faptul ca o parte a evreilor din Basarabia s-au comportat execrabil cu poporul roman intr-un moment dramatic al acestuia( atacarea trupelor romane in retragere, actiuni diversioniste impotriva lor, samd)! Aceste fapte nu pot fi contestate! Chiar reprezentanti ai organizatiilor evreiesti au condamnat aceste fapte ale conationalilor lor!
        Dar sanctionarea acestor fapte trebuiau sa se faca individual! Si in retrage, jandarmii romani si-au facut datoria si au arestat in unela cazuri agitatorii evrei!
        Asa si la Odesa! Nu trebuiau sa fie omorati oameni pentru ca erau evrei! Daca erau dovediti ca teroristi, judecati si condamnati! Conform legilor din timp de razboi! Nu pe baza unui ordin criminal al lui Antonescu!
    • +14 (58 voturi)    
      Poate ca cineva acolo sus (Marţi, 18 septembrie 2018, 6:02)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      iubeste adevarul si a sosit clipa ca romanii sa-si priveasca o data chipul in oglinda istoriei si sa se mire de ce au facut mosii lor si de ce n-au stiut ei pana acum.
      Asa cum copiii celor de azi se vor mira peste cateva decenii cum l-au rabdat romanii pe un cioflingar penal din Gratia sa conduca tara si cum o analfabeta sa fie prim-ministru.
      • -10 (32 voturi)    
        poate ca cineva dintre noi (Marţi, 18 septembrie 2018, 11:23)

        neverland [utilizator] i-a raspuns lui John M.

        probabil ca undeva aici jos, cineva isi iubeste banii mai mult decit poporul.
    • -15 (23 voturi)    
      Simtamantul vinovatiei (Marţi, 18 septembrie 2018, 20:41)

      Radul [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Era stare de razboi,civilii nu aveau voie sa iasa pe strazi noaptea si nici sa aprinda luminile in case ca sa nu se poata orienta aviatia rusa,evreii nu au ascultat aceste ordine si au ajutat armata rusa.
      Regizorul asta tradator de neam si tara vrea sa ne umple cu simtamantul vinovatiei,exact cum fac evrei cu restul.
      Da, m-am nascut vinovat ca bunicii mei au luptat in al 2-lea razboi mondial si nu erau de partea evreiilor ,evrei care complotau impotriva Romaniei ! De acuma cand vad un evreu sa ma simt vinovat,asa vrei mah idiotule,regizor care iti urmaresti interesul doar ,doar te alegi cu un premiu?
  • -4 (72 voturi)    
    barbarilor (Luni, 17 septembrie 2018, 22:17)

    MG [utilizator]

    de români, polonezi, unguri, italieni, germani, ruşi, ucrainieni, spanioli, români etc.
    Românii trebuiesc trecuţi de mai multe ori în listă ca să sufere mai mult pentru vina de a nu fi inghiţit fără să crâcnească valurile de evrei veniţi din impreiul rus şi instalaţi în fruntea oraşelor şi breslelor.
    Se trece cu vederea cauzele acestor atrocităţi.
    Cum ar fi dacă pe români i-ar apuca acum să se ducă in Pakistan să devină acolo o clasă privilegiată, să acapareze puterea economică şi politică, să-şi facă biserici şi comunităţi ermetice, să nu se integreze, să ştie că nu sunt doriţi acolo etc şi pe urmă să se mire că sunt atacaţi en-corpore?! Ce fac domnii respectivi acum în Israel??!? Aud?
    • +20 (52 voturi)    
      Un pic de antisemitism? (Marţi, 18 septembrie 2018, 10:27)

      Szekely Balazs [anonim] i-a raspuns lui MG

      Un pic de antisemitism, un pic de ignoranta, o leaca de teorie a consipratiei.
      Si desigur fluvii de minciuni, cum ca evreii ar fi fost nush ce natie de supereroi care v-o cotropit (scuzati romana aproximativa), si au tras si cu prastiile facute din cauciucurile de la carute dupa tancurile romanesti.
      Adevarul e ca evreii erau si ei mai necajiti, mai fara de drepturi, dar munceau saracii sa nu moara de foame, si nenoricitii (ca in orice natie sunt din aia care ridica pumnul in loc sa dea la sapa), deci niste nenorociti (accidental romani) i-au ucis. Asta e, mai interesant e ca alti nenorociti de azi le gasesc scuze tembele.
      • -9 (39 voturi)    
        e vorba de evreii (Marţi, 18 septembrie 2018, 11:15)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Szekely Balazs

        din urss, care se mandresc si azi, prin filmele rusesti, cum au rezistat ei in marele razboi pt. apararea patriei. majoritatea komisarilor politici, erau evrei.
        asa cum evreii din transilvania, maghiarizati, n'au fost bucurosi de unire, nici cei din basarabia nu erau bucurosi de reocuparea basarabiei, de catre armata regala romana, basarabie care fusese "eliberata" de sub exploatarea romanilor si integrata in marea uniune si munceau de zor la instauraarea puterii sovietice, a colhozurilor si la deportarile colaborationisti (!), adica a celor ce au fost in administratia romaneasca, spre lagarele din siberia...
      • -6 (28 voturi)    
        antisemitism n-aș zice, ignoranță & co. posibil (Marţi, 18 septembrie 2018, 11:18)

        MG [utilizator] i-a raspuns lui Szekely Balazs

        dar în ignoranța mea pot vedea totuși că acele crime nu se reproșează doar românilor; ci cam tuturor țărilor unde aceste comunități s-au așezat: Veneția, Spania, Rusia, Polonia, Germania, Italia, Ungaria, Anglia etc. Deja nu mai vorbim de un fenomen specific României Mari și asta te pune pe gânduri. Pot să-mi imaginez corupția generalizată din perioada interbelică - și nu numai - de care se profita; pot să văd autoizolarea lor în cartiere separate, cu religie/port/obiceiuri/limbă separate. Toate acestea nu puteau aduna decât ură; divizare - cam cum vedem acum pe plan politic. În același timp apreciez eforturile lor de integrare de după WW2 și toate premiile Nobel etc (n-au nevoie de enumerarea și recunoașterea mea oricum)
      • -11 (23 voturi)    
        Un pic de intimidare? 1 (Marţi, 18 septembrie 2018, 20:07)

        ww [utilizator] i-a raspuns lui Szekely Balazs

        Si poate cam multa cenzura

        Sunt pe aici o gramada de tabula rasa in ceea ce priveste informatiile istorice, dar in schimb doldora de sloganuri si etichete ale noii religii political correctness. Prietene drag, daca tu si altii credeti ca romanii mai fac "ciocu mic" pentru ca-i incoltiti voi cu etichete amenintatoare, va inselati amarnic.
        Sa lasam la o parte delirul legionar dar, daca te obosesti sa-i citesti pe Heliade-Radulescu, Hasdeu, Iorga, Paulescu, Sadoveanu, Eliade si da, pe EMINESCU, precum si pe istoricii care s-au aplecat cu obiectivitate asupra trecutului acestui popor vei afla ca acesta este adevarul: evreii nu sunt aici autohtoni decat dupa parerea lui Tesu Solomovici. Restul iti vor confirma ca au fost aici imigranti din Imperiul Habsburgic si din cel Tarist, majoritatea in secolul al xix-lea. Si da, dupa ce au ajuns aici, sprijiniti de Marea lor finanta si de puiul ei Francmasoneria, au strans cat au putut cu usa Principatele pentru a obtine drepturi peste drepturi si au ocupat tot ce inseamna patura oraseneasca, bresle si arendasi de pamant. Si da, rascoala din 1907 a pornit din Fischerland si a avut un caracter antisemit, stramosii nostri traind ca animalele in bordeie sapate in pamant. Pana in 1945 au avut o influenta covarsitoare aici, inclusiv Elena Lupescu, amanta vesnicului erect Carol al II-lea fiind evreica.
      • -9 (23 voturi)    
        Un pic de intimidare? 2 (Marţi, 18 septembrie 2018, 20:08)

        ww [utilizator] i-a raspuns lui Szekely Balazs

        Va place sau nu, prima linie a celor care au adus aici comunismul au fost evrei sionisti, tot asa cum fratii nostri oropsiti si-au facut simtita prezenta in timpul si dupa revolutie, oferindu-ne chiar si un prim-ministru, foarte iubit de fetele de la APACA. Asta ca sa nu mai amintim de fapte recente: tentativa Black-Cube de santajare a prim-procurorului DNA, afaceristi evrei implicati in dosare de retrocedare cu sume fabuloase, consilierea mafiei pedeseriste etc.
        Da, noi romanii suntem in stare sa recunoastem responsabilitatea unor fapte reprobabile, dar hai sa judecam lucrurile din toate punctele de vedere. Ca sa intelegem prezentul, poate nu ar strica sa ne aplecam cu ceva mai multa seriozitate asupra trecutului.
        Asadar, vesnica cinstire memoriei victimelor Holocaustului! Dramele victimelor nazismului si comunismului trebuie sa ne aminteasca pe vecie ca asa ceva nu trebuie sa se mai intample. Dar poate odata, candva, evreii vor veni si ei in fata umanitatii si isi vor recunoaste rolul jucat in aparitia monstruozitatii numite comunism, lamurindu-ne daca nume precum Marx, Lenin, Trotki, Rosa Luxemburg s.a. u avut ceva de-a face cu comunitatea lor.
    • -1 (3 voturi)    
      corecție (Marţi, 18 septembrie 2018, 15:16)

      bocristi [anonim] i-a raspuns lui MG

      românii trebuie ....
  • +2 (66 voturi)    
    Faptele trebuie scoase la lumina (Luni, 17 septembrie 2018, 23:53)

    Marian [anonim]

    Am citit în cartea lui Stoenescu despre acest episod. Cartierul general al Armatei Române a fost atacat și au fost victime în randul ofițerilor superiori.
    Execuția unor evrei a avut loc din acest motiv.

    Istoria evreilor din România e mai complicată și începe cu venirea lor pe teritoriul nostru, apoi Răscoala de la 1907 (care a început datorită arendașilor evrei aflați în conflict cu țăranii români). Sărind câteva decenii: cedarea Basarabiei, momentul cel mai dureros (alături de cedarea Ardealului) în care tocmai minoritatea evreiască a provocat Armata Română. Sunt multe de spus aici, legile antisemite din Romania au fost o realitate dar doar pe hârtie. V-ați întrebat de ce evreii din România nu au fost deportați?

    Cum a putut Wiesel să PROTESTEZE față de atitudinea pasivă a Romaniei față de evreii din URSS deportați în Germania daca erau asa oropsiți aici? Antonescu a spus că acei evrei nu sunt cetățeni români și nu are motive să le permită adăpost. Țineți cont de condițiile războiului și de atitudinea lor ca minoritate în 1940.

    Istoria nu e așa de simplă pe cât pare și mai ciudat e că depinde de prezent, oricât de absurd pare acest lucru.
    • -8 (56 voturi)    
      wiesel (Marţi, 18 septembrie 2018, 10:57)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Marian

      a mintit mult. intr'o carte povestea, din amnitiri, cum jandarmii romani luau evreii de la casele lor, spre a fi trimisi in lagare.
      numai ca, nu erau jandrmii romani ci honvezii unguresti. uitase ca nordul ardealului era deja la unguri.
      mai tarziu, a dres busuiocul, cum ca era mic, nu si'a mai amintit bine. de fapt, avea cam tresprezece paisprezece ani. si era greu sa confunzi uniforma sarcacioasa a jandarmului roman cu cea inzorzonata, cu pene de cocos sau de paun, a jandarmului ungur.
      cartea a fost citita de mai multi oamnei, decat au fost cei care au auzit explicatia tarzie.

      si ce nu'si aminteste el, este ca familiile de evrei, maghiarizati, n'au fost fanii unirii din 1 dec.
      ba, multi, bine situati, educati in imperiul austroungar, au intampinat armata hortysta ca pe eliberatori.
      can' si'au dat seama, erau deja dupa gardurile de sarma ghimpata....
      • -7 (17 voturi)    
        rusine (Miercuri, 19 septembrie 2018, 1:50)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        evreii nu mint. nici macar pentru a obtine avantaje economico-politice. niciodata.

        antisemitule :D
      • -3 (13 voturi)    
        wiezel (Miercuri, 19 septembrie 2018, 11:53)

        codrean [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        in cartea aia povesteste si ce mare fericire a fost in Sighet la intrarea armatei maghiare in 1940 ! Va dati seama cat de "fericiti" erau romanii din Sighet si Maramures ! Nefericirea lui, a familiei si etniei sale au urmat curand; despre astea parca e mai discret...
  • +19 (55 voturi)    
    holocaust (Marţi, 18 septembrie 2018, 0:53)

    just [anonim]

    eu sunt dispus sa recunosc crimele comise de autoritatile romane impotriva evreilor si tiganilor la odesa ,in transnistria si in alte locuri nu se pot nega fac parte din holocaust radu jude este un regizor bun am vazut filme facute de el merge mereu in aceeasi directie adica robia tiganilor,crimele impotriva evreilor si asa mai departe astept si filme regizate de el depre masacrele comise de unguri si rusi impotriva romanilor despre holocaustul rosu din romania anilor 1945-1989 si cel din basarabia si bucovina la care au participat multi evrei comunisti si securisti ,unguri,rusi filmele care ar aborda astfel de subiecte ar mai echilibra situatia unii romani au fost calai iar foartemulti au fost victime trebuie respectat adevarul istoric altfel putem vorbi de rea credinta
    • -6 (48 voturi)    
      cand va face un film (Marţi, 18 septembrie 2018, 11:02)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui just

      si despre pitesti, aiud, stuf, canal, colectivizare ?!

      ca vad ca sunt canalii tv care inca dau, in veselie, filme de propaganda de pe vremea comunistilor. tvr, pro, prima....

      sau despre deportarile basarabenilor in siberia si asia centrala....
  • -7 (55 voturi)    
    Individu'asta (Marţi, 18 septembrie 2018, 8:08)

    Incomod3 [utilizator]

    ar scuipa-o si pe ma-sa pentru doi lei si un carton aurit...
  • -9 (51 voturi)    
    inainte sa vedeti filmul (Marţi, 18 septembrie 2018, 9:26)

    nash pandelica [utilizator]

    va recomand sa citit ce'a scris paul goma despre retragerea armatei romane din basarabia, in urma ultmatumului, si despre odessa.
    este vorba de represalii impotriva actiunilor "patriotice" ale partizanilor sovietici, evreii fiind parte importanta a acestora. da, armata a executat represalii sangeraose, dar nu tzintite impotriva evreilor in particular, ci a tuturor rezistentilor sovietici.
    represaliile militare sunt crime de razboi, antonescu a fost acuzat, judecat, condamnat si executat pt. crime de razboi. executiile acealea sunt de condamnat ca crime de razboi, dar sunt departe de...holocaust.
    unele din organizatiile evreiesti pun in carca romaniei si deportarile din nordul ardealului si cele spre estul nistrului, folosind cifre manipulatoare, bazate pe populatia evreieasca de dinainte si de dupa razboi.
    fara a face diferenta ca inainte de razboi basarabia, cu o importanta populatie evreiasca era la noi, dupa razboi nu. si ca in nordul transilvaniei deportarile au fost facute de unguri si nemti.
    romania a ajutat multi evrei din polonia si din ro sa se refugieze spre palestina.
    au fost pogromuri, facute mai mult de extremisti, garda de fier, decat cele executate de armata. armata a facut greseli, nu in totalitatea ei, ci anumite unitati, in mare parte ca raspuns impotriva atacurilor suferite din partea populatiei si a partizanilor din zonele ocupate.

    romania nu trebuia sa trimita armata peste nistru.

    regele mihai, a primit, in numele mamei sale, pt. familia regala a romaniei, titlul de drept intre popoare, conferit de organizatia mondiala evreiasca, intr'o ceremonia la ny, tocmai pt. acest ajutor dat evreilor spre a scapa de holocaust.
    • -11 (25 voturi)    
      "Romania nu trebuia sa trimita... (Marţi, 18 septembrie 2018, 13:47)

      Grandgousier [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      Armata peste Nistru"...Pe aceasta logica,americanii nu trebuiau sa mearga pana la Tokyo,se puteau multumi cu Yvo Jima.Cand esti in razboi te lupti pana la victorie!...Hitler a afirmat ca:"Antonescu si-a marit armata,in loc s-o micsoreze si sa o doteze corespunzator"(primavara 1941).Asta a fost nenorocirea! ps.Nash pandelica,te felicit pentru noul stil de exprimare...e alta viata!
      • -9 (27 voturi)    
        hei (Marţi, 18 septembrie 2018, 15:28)

        john70 [utilizator] i-a raspuns lui Grandgousier

        Ar fi fost absurd ca atunci cand te aflai alaturi de cea mai glorioasa armata a lumii - armata Germana, sa vii si sa zici "stiti, noi ne oprim aici pe Nistru, descurcati-va voi mai departe cu rusii, bafta multa". In plus, Antonescu mergea pe ideea "luptam cat mai mult in Est, alaturi de germani, ca sa putem recupera in Vest, dupa incheierea pacii".
        • -11 (21 voturi)    
          asa s'a angajat (Marţi, 18 septembrie 2018, 16:02)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui john70

          inainte sa treaca prutul, asa a promis tinerilor romani luati de langa familiile lor, ca intra sa elibereze basarabia...basarabie care fusese cedata fara lupta, ca asa a vrut muschiul hitlerist. asa se hotarase intre molotov si robentrop.
          o capcana.
          dece n'a spus soldatilor ca vor fi dusi in pusta ruseasca, ca tzinta era caderea rusiei ?!
          ca vor muri inghetzati la stalingrad, la cotul donului ?!
          ce credea antonescu, ca nemtii ii vor da jumatate din rusia, sau macar jumatate din ukraina ?!
          romanii nu'si doreau alte pamanturi.
  • +9 (39 voturi)    
    sandru ioan (Marţi, 18 septembrie 2018, 10:00)

    ioan sandru [anonim]

    Aștept cu interes un viitor film și despre masacrele de la Ip și Trăznea din septembrie 1940, când 243 de români au fost uciși de către trupele horthyste.
    • +3 (3 voturi)    
      si de masacrul de la fanta alba (Joi, 20 septembrie 2018, 12:05)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui ioan sandru

      din aprilie 1941 din nordul Bucuvinei, cand komisarii sovietici au mitraliat sute de romani, cu tot cu preoti, pentru ca au vrut sa treaca granita in Romania (dupa ce tot ei ii indusesera in eroare ca se poate).
  • -6 (50 voturi)    
    În sfârșit! (Marţi, 18 septembrie 2018, 10:17)

    Dox [anonim]

    Gata! Mulțumită acestui regizor renumit am reușit să mă edific: hitleriștii au fost mici copii pe lângă români. Nu există mizerie, lucru murdar sau ticălos care să nu fie relevat și exploatat de cinematografia românească. Sunt convins că va umple sălile mai ceva ca Die Hard.
  • +24 (34 voturi)    
    Putina documentare nu strica! (Marţi, 18 septembrie 2018, 11:15)

    Florinache01 [utilizator]

    Cred ca ideea filmului este sa studiem datele istorice și sa discutam cu calm și luciditate. Nu putem îndrepta istoria, dar mistificarea nu ajuta cu nimic. Bașca, negarea holocaustului e un pic infracțiune.
    Exista multe surse, dar daca ne uitam la repezeala pe wikipedia, au fost ucisi 16 ofițeri români, 46 soldați și subofițeri, mai mulți civili și 4 ofițeri germani de marină. Armata, la ordinul direct al lui Antonescu a executat imediat la întâmplare 5 000 de localnici civili, majoritatea evrei, iar a doua zi au ucis alți 19 000 evrei civili, femei, bătrâni și copii. Ulterior 45.000 de evrei au fost trimis în lagărul de concentrare Bogdanovca, unde au fost executați in masa. Nu s-au înregistrat cazuri semnificative de neobedienta. Wikipedia este o sursa deschisa, daca dvs puteti proba cu date ca a fost altfel sunteți bineveniți.
    • -8 (34 voturi)    
      iti recomand (Marţi, 18 septembrie 2018, 11:45)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Florinache01

      paul goma, scriitor si rezistent anticomunist roman, basarabean de origine, dintr'o familie de basarabeni refugiata in ro, dupa instaurarea puterii sovietice, si care din amintirile proprii, ale familiei sale si ale altor basarabeni, fosti membri ai administratiei romanesti din basarabia, militari romani, a descris cum s'a petrecut retragerea armatei romane, fortzata afara in interval de zile, dupa ultimatumul dat de urss.

      iar ce s'a intamplat la odessa, au fost represalii de razboi, practicate de multe armate, in multe alte tzari si razboaie. pana si americanii au practicat represalii,.
      in atacul asupra comandamentului romanes, au pierit si generali, ofiteri superiori, si a fost tzintit special sa distruga centrul de comanda.
      iar represaliile au fost impotriva populatiei, caci nu purtau steaua lui david in piept. odessa nu a fost sub administratie civila romaneasca, n'a facut parte din romania, cum a fost basarabia. deci, cum au ales soldatii romani, maniati si dornici de razbunare, cum au ales evreii dintre rusi si alte natii din odessa.
      odessa a fost si este unul din cele mai cosmopolite orase rusesti, cu o populatie mare de evrei, dar si de greci, romani, turci, tatari, pe langa ukrainieni si rusi.
      e usor sa te joci cu statisticile.
      • +14 (36 voturi)    
        Totuși (Marţi, 18 septembrie 2018, 12:36)

        qwer [anonim] i-a raspuns lui nash pandelica

        Diferența este că cei aprox 100 ofițeri, subofițeri erau militari, în război, pe teritoriul inamic, cei 25000 erau populație civilă locală, de toate vârstele și genurile. Trebuie să ne asumăm ca popor și ce am făcut rău în istoria noastră pentru ca să arătăm lumii că am devenit un popor civilizat și regretăm nenorocirile pe care atunci, în condiții de război, le-am făcut și noi ca popor la fel cum au făcut și alții dealtfel, dar care au avut demnitatea să recunoască și să regrete.
        • -6 (28 voturi)    
          am dubii despre (Marţi, 18 septembrie 2018, 14:38)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui qwer

          25 de mii. cateva mii, e mai precis.

          noi, in lupta spre a deveni un popor civilizat, cum le potrivesti matale, am pierdut aproape un milion, oseminte insirate de la stalingrad pana in muntii tatra. toti dusi intr'un razboi din care am avut numai de pierdut.
          deci soldatul roman, luat aproape cu arcanul, dus pe front cu promisiunea ca elibereaza pamantul romanesc, ca va fi pana la nistru, s'a trezit impuscat la cotul donului, aruncat in aer la odessa, inghetzat la portile stalingradului.
          multi dintre ei sfarsind in siberia, muritori de foame in lagarele rusesti.
          apoi, tot asa, hai sa'i batem si pe nemti, sa ne eliberam.... morti prin carpati, la portile budapestei, sau prin muntii cehoslovaciei...
          intorsi acasa, care s''a mai intors, descopera ca vor fi ...colhoznici, pe pamantul propriu...

          cineva mai sus a scris f. frumos despre bunicii nostri, ajunsi carne de tun.

          intr'un orasel din prahova, dupa lovirutie, un primar pesedist, fesenist, a ridicat un monument in amintirea vitejilor locali, cazuti in al doilea razboi mondial. cu multe nume. sute.
          numai ca, ar fi fost cu mult mai multe sute, daca ar fi fost mentionati si cei cazuti pe frontul de est...printre ei si un frate al mamei mele, cazut la cotul donului.
          Dumnezeu sa'i ierte !

          despre aia inca mai bagam capul intre umeri...
          ca asa am fost ...ieducati. si inca suntem.
          chiar si prin filme ca asta...
        • -14 (24 voturi)    
          hei (Marţi, 18 septembrie 2018, 15:33)

          john70 [utilizator] i-a raspuns lui qwer

          Despre ce nenorocire vorbesti?
          A fost o actiune menita sa stopeze activitatile teroriste promovate de populatia locala. Si a reusit perfect.
        • +5 (7 voturi)    
          da' la Nagasaki si Hiroshima (Marţi, 18 septembrie 2018, 20:24)

          kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui qwer

          nu tot civili au fost ?
          parca revad emisiunile de pe vremuri cu pilotii care au bombardat cele doua orase, cu cata mandrie povesteau atrocitatile, dar na, erau din tabara castigatoare.
          • +1 (1 vot)    
            100*% corect (Joi, 20 septembrie 2018, 13:16)

            bancher [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

            isi au si americanii crimele lor, inclusiv asupra civililor japonezi din SUA din timpul celui de-al doilea razboi mondial. Dar nu vorbeste nimeni despre ele...ba se pare ca erau si necesare ca sa invinga cerbicia dusmanului japonez.
            Pai, daca o luam dupa acelasi principiu, si crimele comise de armata romana in Odessa au fost necesare, nu?? ca sa invinga cerbicia dusmanului sovietic.
        • 0 (2 voturi)    
          ce intelegi tu prin asumare? (Joi, 20 septembrie 2018, 12:09)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui qwer

          Sa le dam bani la evrei ca si despagubiri?
          Dar pentru cele 7 piei luate de pe taranul roman de catre arendasii evrei in 1907 nu vorbeste nimeni? dar turcii si-au asumat crimele facute in Balcani sau pogromul impotriva armenilor? Rusii si-au asumat vreo crima vreodata, sau confiscarea tezaurului Romaniei in 1917??
          amice, iti asumi ceva atunci cand acest gest merita. nu are sens sa iti asumi ceva doar ca sa fii in treaba.
    • -15 (19 voturi)    
      hahahahaha (Marţi, 18 septembrie 2018, 15:30)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui Florinache01

      Exact asa a fost. Si?
      • +2 (2 voturi)    
        istoria (Miercuri, 19 septembrie 2018, 11:59)

        codrean [utilizator] i-a raspuns lui john70

        o scriu invingatorii !
    • +1 (1 vot)    
      Wikipedia sursa deschisa ???? (Joi, 20 septembrie 2018, 21:33)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Florinache01

      Glumesti. Incearca sa adaugi macar un cuvant la articolul pe care l-ai citit. Da, sursa deschisa daca scrii ceva despre numarul pi sau despre inmultirea sturionilor. Dar cand este vorba de politica sau chestii legate de diferite lucruri sensibile, nu poti corecta sau adauga nimic. Stapanii Wikipedia fac si ei politica lor, care banuiesc ca este a statului american. Deci lasa-ne in pace cu sursa deschisa !!!!!
  • -9 (33 voturi)    
    hahaha, film. (Marţi, 18 septembrie 2018, 11:21)

    neverland [utilizator]

    hai producatorasul roman cu bani de la stat, ne lasi cu articole inflamatoare scrise de acasa? hai, punem un pariu ca o sa fie maxim 500 spectatori pentru o piesa de teatru filmata cu care vrem sa le pierdem vremea alora de la oscar? cu toate agitatiile si articolele despre un film pe care n-o sa-l vada nimeni? n-o sa aveti publicitate nici macar cit flop-ul ala la care si-a organizat mungiu contrademonstratie.

    noroc ca n-o sa poata sa asasineze cu forta doua ore din viata a 100.000 de spectatori.
    • -12 (22 voturi)    
      hei (Marţi, 18 septembrie 2018, 15:35)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui neverland

      Filmul asta are sanse la Oscar si apoi Jude va fi invitat de Harvey Weinstein sa faca un film la Hollywood.
      • +5 (5 voturi)    
        ? (Marţi, 18 septembrie 2018, 17:27)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui john70

        Despre viata lui in puscarie?
  • -6 (44 voturi)    
    Natiunea nu are nicio vina ! Istoria este vinovata (Marţi, 18 septembrie 2018, 11:25)

    Luigi Cosma [anonim]

    Bunicul meu ,impreuna cu bunicii vostri au fost incorporati si au fost trimisi pe frontul de Est de catre Statul Roman ; asemenea soldatii din Germania,Italia,H, F,GB, USA, DK,JPN,etc,etc.,au fost trimisi pe diferite fronturi - au fost simpli subiecti impreuna cu statele lor in marea drama a Istoriei care a fost WW II .Toti au fost victime,oameni ,state . Pelicule de acest gen,nu au decat scopul de a zgandari drame ,reale sau de cele mai multe ori falsuri istorice, de a ciupi fonduri,compasiune ,sustinere . Obs. Sunteti siguri ca daca intr-un context similar / apropiat ,candva ,in viitor, nu vom proceda intr-un mod asemanator ? Ce spui Ioan, Ivan,Istvan, Gerhard,John ? Natiunea evreiasca trebuie culpabilizata pentru Genocidul pe care il desfasoara impotriva palestinienilor,astazi ,sub ochii nostrii ? Nu. Istoria este de vina. Noi suntem inocenti. Ma rog,aproape inocenti. De fapt victime colaterale... Respect si cinste bunicului meu & bunicilor vostri !
    • +23 (23 voturi)    
      Bunicii (Marţi, 18 septembrie 2018, 16:03)

      oopsie_daisy [utilizator] i-a raspuns lui Luigi Cosma

      Nu e chiar asa. Deciziile de stat sint luate de cei la putere. Cei la putere sint pusi acolo prin votul oamenilor.
      Strabunicul meu a luptat in Primul Razboi mondial, a fost prizonier de razboi in Siberia, de unde a evadat si a venit pe jos acasa. Bunicul a fost recrutat in al Doilea Razboi Mondial, si doar faptul ca a pierdut o legatura de tren (primul tren a intirziat) l-a scapat de a ajunge la Stalingrad cu detasamentul lui.
      Amindoi au mers cu caruta zeci de kilometri ca sa voteze PNTul in 1946 (comunistii pusesera sectii de votare rare in zona lor, fiind stiut ca in zona nu erau agreat PCRul). Amindoi s-au baricadat in biserica impreuna cu restul satului cind au venit comunistii cu colectivizarea fortata, si satul lor a ramas pina in '89 necolectivizat (asa cum au avut norocul mai multe sate de munte din Ardeal).
      Ce vreau sa spun: nu ajungem nicaieri cu teoria "istoria e vinovata, toti au fost victime".
      Nu, domnule! Istoria si-o fac oamenii, cu deciziile si actiunile lor. Si trebuie sa admitem, sa intelegem, sa recunoastem. Si sa o facem noi, nu sa ne lasam incalecati de ea.
      Exista, sigur, instinctul de supravietuire: capul ce se pleaca, sabia nu-l taie. Dar exista morala, etica, educatie, liberul arbitru, curajul opiniei. Pe principiile dumneavoastra, nici azi nu scapam de comunism, pentru ca oamenii erau "victime" si nu aveau curajul sa iasa in strada.
      Iar acum Romania nu este in mizeria in care e din cauza istoriei, ci din cauza complicitatii romanilor cu coruptia, hotia, lenea, in paralel cu indiferenta romanilor care "s-au pis@t pe el de vot". Asta e cauza, nu o istorie abstracta la care faceti referire.
  • -10 (40 voturi)    
    minciuna (Marţi, 18 septembrie 2018, 11:44)

    nicu [anonim]

    E vorba despre fapte in vreme de razboi. Un om sanatos nu poate judeca la fel fapte intamplate in timp de pace cu fapte din timpuri de razboi.
    Altfel, filme despre crimele in masa comise in zona fostei Palestine(de pana in noiembrie 1947) dupa "cucerirea" ei de catre evrei cunoasteti? Din 1947 acea zona a fost si este intr-un permanent razboi, de diverse feluri. Cand o sa se arate daca acelea au fost si sunt crime in masa sau ca n-au fost si nu sunt crime in masa, atunci ceea ce e valabil acolo e valabil si pentru ce s-a intamplat in timp de razboi la Odessa si oriunde. Crima este si atunci cand cineva ucide un evreu, dar si atunci cand un evreu ucide.
    • +12 (24 voturi)    
      Esti sigur ca stii ce s-a intamplat cu adevarat?! (Marţi, 18 septembrie 2018, 14:00)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui nicu

      Ai intrat in biblioteca Congresului sa citesti documentele ONU de formare a celor doua state Israel si Palestina?!
      De ce un stat s-a format si celalalt a esuat?
      Ia citeste si pe urma vino aici si da-ti cu parerea. Altfel nu esti decat o victima colaterala a prejudecatilor contra evreilor si un adevarat erou al cauzelor pierdute (de care Romania e plina ochi).
      • -6 (12 voturi)    
        poate s-o fi dat pe net (Miercuri, 19 septembrie 2018, 1:58)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui John M.

        Si a vazut ca gaza este un fel lagar de exterminare in aer liber.

        Ce spune biblioteca congresului despre ce se intampla in mod real acolo, inclusiv blocada maritima?
  • -10 (32 voturi)    
    Ce-ar fi daca (Marţi, 18 septembrie 2018, 12:15)

    Silviu [anonim]

    dl Jude ar fi inceput filmul cu un an mai devreme , adica prin iunie 1940 , mai primea finantare ??
    Eu va propun sa boicotam acesta mizerie de film . Cei care nu se simt jigniti , pot sa mearga sa se distreze doua ore ...
  • +2 (2 voturi)    
    propunere (Marţi, 18 septembrie 2018, 14:15)

    alex562 [utilizator]

    regizorii si producatorii romani de filme premiate si avand subiecte de acest fel (sunt chiar prea multi pana acum care si-au facut un renume) sa primeasca un trofeu acasa pentru activitate, gasiti dvs unul adecvat
  • +4 (4 voturi)    
    alta perspectiva (Marţi, 18 septembrie 2018, 14:24)

    bogdan [anonim]

    ce atunci parea ceva necesar acum pare o crima
    diferenta de perspectiva.
  • +5 (19 voturi)    
    Sa spunem tot adevarul! (Marţi, 18 septembrie 2018, 14:28)

    Metec [utilizator]

    La Valea Alba, rusi au ucis români. Simplu. În 1940.
    La Ip si Trasnea, ungurii au ucis români. Simplu. În 1943.
    La Oarba de Mureș, germanii au ucis români. Simplu. În 1944.
    La Gherla, Aiud, Sighet, Pitești, etc., evreii au ucis români. Simplu. Între 1946 și 1959.
    Mai vreti exemple? Ca mai sunt cu duiumul...

    Adevarul istoric este unui singur: în acel secol sângeros, oamenii s-au ucis unii pe alții pe considerente de rasă, clasă, etnie, orice în afară de religie.
    • 0 (2 voturi)    
      corectare necesară (Joi, 20 septembrie 2018, 9:13)

      baligosul [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      Oarba de Mureă 1943, sau 1944?
      • 0 (0 voturi)    
        1944 (Joi, 20 septembrie 2018, 10:54)

        Metec [utilizator] i-a raspuns lui baligosul

        https://www.romaniadigitala.ro/blog/batalia-de-la-oarba-de-mures-16-sept-1944-06-oct-1944/
    • 0 (0 voturi)    
      la Oarba de Mures (Joi, 20 septembrie 2018, 12:13)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      a fost razboi. Armata ungara era baricadata si ai nostri atacau in valuri. Stii tu ca au fost si crime contra civililor?
      Cand s-au retras din Oarba de Mures nemtii au abandonat prizonierii romani raniti lasand si antibiotice si alte medicamente alaturi. Se uitau medicii de campanie romani si nu stiau ce sunt alea...
  • +19 (21 voturi)    
    film jude (Marţi, 18 septembrie 2018, 14:33)

    just [anonim]

    ieri am facut un comentariu in termeni moderati si nu l-ati publicat nu e prima oara cand faceti asta cu comentariile mele nu stiu ce aveti cu mine am vazut aici comentarii mult mai radicale si totusi au fost publicate al me nu de ce ?
    • -6 (12 voturi)    
      hahaha (Marţi, 18 septembrie 2018, 15:37)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui just

      Poate pentru ca ai folosit limbajul folosit de Eminescu cand scria despre evrei?
  • -10 (26 voturi)    
    Nu premeditat (Marţi, 18 septembrie 2018, 14:55)

    MIHAI [anonim]

    Nu spune nimeni ca nu s-au intamplat lucruri groaznice in cel de al doile-a razboi mondial, dar a afirma ca noi am ucis evrei, ca noi ca natiune am ucis evrei este prea mult si neadevarat. 1. Maresalul Antonescu i-a deportat pe evrei la Bug, ungurii i-au trimis in lagarele de concentrare unde era moarte sigura. 2. Bunicul meu mi-a povestit ca intr-adevar in timpul deplasarii, la trecerea Prutului pe cate unul mai slab il lua apa, si nimeni nu se ducea dupa el, dar asta nu-i premeditare, nu Romanii au vrut cu tot dinadinsul sa ucida. Poti sa faci filme si sa scrii carti cate vrei, sa minti voit sau nevoit, sa te vinzi mancand rahat, dar nu poti arunca cu noroi intr-o natie de dragul banilor. Bunicul meu a facut doua razboaie mondiale, apropo.
    • +1 (1 vot)    
      deportari de evrei au fost si (Joi, 20 septembrie 2018, 12:14)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui MIHAI

      in Romania, exemplu cea de la Iasi.
  • -1 (23 voturi)    
    M-AȚI FĂCUT CURIOS (Marţi, 18 septembrie 2018, 15:39)

    nick24 [utilizator]

    Am căutat cărți de Paul Goma și Alex Mihai Stoenescu și se pare că ori sunt interziși, ori cenzurați - ceva bizar în legătură cu ei. Unuia nu i s-a dat nici cetățenie românească, nici cea moldovenească, cred că e dat afară și din uniunea scriitorilor. Celălalt avea o emisiune la tv, a dispărut și el.
    Carțile lor cu acest subiect nu se găsesc nici la anticariat, nicidecum vreo reeditare - nicio șansă.
    • +2 (2 voturi)    
      Autori si carti (Miercuri, 19 septembrie 2018, 22:30)

      Sthelian [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      Paul Goma? Da pe google si te duce pe site-ul lui unde-i gasesti cartile. Da, Paul Goma este apatrid la Paris din 77 si nu prea i se publica cartile. A refuzat sa faca cerere pentru redobindirea cetateniei, fiindca n-a cerut sa-i fie luata...
      Alex Mihai Stoenescu... Hm... Da o cautare dupa N.C. Munteanu si lista celor 5 si vei vedea in ce companie se afla.
      Cine e N.C. Munteanu? Acelasi google te poate ajuta si duce sa-i asculti "Actualitatea romaneasca".
  • -10 (16 voturi)    
    Manipulare slava ucrainiana sau rusa anti-unire (Marţi, 18 septembrie 2018, 17:34)

    D-or [utilizator]

    Ok, ne-ati convins ca suntem un popor barbar.

    Qui prodest?
    Cine are de cistigat sau de pierdut de pe urma acestei convingeri, care sunt urmarile imediate si de perspectiva?
    1.Noi, romanii, care ne credeam blinzi si mioritici, aflam ca de fapt avem gene de pradator. Aha!
    2. Ceilalti, daca chiar ar fi convinsi de cruzimea latenta a romanilor, ar fugi cit mai departe.

    Dar, miza filmului nu poate fi determinarea minoritatilor sa plece din Romania. Miza filmului pare sa fie convingerea minoritarilor ca nu este bine ca teritoriile pierdute de Romania sa redevina romanesti.

    Si mai exista o miza a tuturor campaniilor de denigrare a romanilor: recuperarea propriilor minoritari care au inceput sa se considere romani 100% si sa-si uite sau renege radacinile din ce in ce mai firave.
  • -11 (17 voturi)    
    Jude (Marţi, 18 septembrie 2018, 18:43)

    Titus C [anonim]

    nesimtitule, dar de neamul tau care ucide palestinieni neinarmati (femei si copii) in anul de gratie 2018 ce zici?
    • -6 (8 voturi)    
      more (Miercuri, 19 septembrie 2018, 2:00)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Titus C

      all of them
  • +9 (19 voturi)    
    Numai asa ne putem elibera de trecut (Marţi, 18 septembrie 2018, 19:53)

    Ochiana [utilizator]

    Sunt profesoara de educatie civica si le-am vorbit copiilor despre episodul Odessa si omorarea evreilor. Nici eu nu stiam mare lucru pana nu am citit o carte a Sabinei Fati.
    Copiii sunt datori sa stie, sa stie ca sa nu mai repete aceleasi greseli pe care le-au facut inaintasii lor.
    Trebuie sa ne asumam greselile istoriei. Numai asa ne putem elibera de trecut.
    • +7 (9 voturi)    
      ...daca il intelegem in totalitate. (Miercuri, 19 septembrie 2018, 0:30)

      xan [utilizator] i-a raspuns lui Ochiana

      Sper ca le-ai vorbit cu ocazia asta si despre ultimatumul sovietic din iunie 1940. Si despre miile de soldati romani care atunci nu s-au mai intors acasa, desi Romania nu era in razboi cu nimeni.

      Copiii sunt datori sa stie.
    • -1 (7 voturi)    
      Mai bine de educatie fizica (Miercuri, 19 septembrie 2018, 21:25)

      Alex735 [utilizator] i-a raspuns lui Ochiana

      Decat asa "educatie" "civica".
    • +1 (1 vot)    
      poate cititi si articolul ,,de ce atata ura'' (Joi, 20 septembrie 2018, 21:13)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Ochiana

      de Nicolae Iorga, aparut in 6 iulie 1940.
  • -4 (18 voturi)    
    Nimic despre atentate (Miercuri, 19 septembrie 2018, 7:57)

    Delavale [utilizator]

    Ascunderea atentatelor e intentionata.
    Represalii la atentate au mai fost facute si de izraelieni si de rusi si de germani si de americani...Era in practica timpului
  • -10 (12 voturi)    
    lol (Miercuri, 19 septembrie 2018, 9:00)

    nash pandelica [utilizator]

    tablagii au fost trecuti la schimbul de noapte, grave yard shift ! :-)))))
    au lucrat cu spor....de noapte ! :-)))
  • +6 (14 voturi)    
    Romanii inca dorm (Miercuri, 19 septembrie 2018, 12:32)

    tordz [utilizator]

    Nu s-au trezit nici dupa 70 de ani. Cand vad adevarul zic ca e atac la fiinta nationala. Repeta mecanic aceleasi sloganuri comuniste idioate, popor bun, crestin, oropsit, caruia toti ii vor raul. Dar mizeria nu mai poate fi tinuta sub pres. Bravo Radu Jude !
  • -6 (12 voturi)    
    As vrea (Miercuri, 19 septembrie 2018, 12:37)

    daniel [anonim]

    As vrea sa vad un directoras, de genul domnului aclamat, facand un film care sa reflefte greutatile si suferintele romanilor din Basarabia si Bucovina intre 1939 si 1941 . Dar cine da doi lei pe niste romani morti sau deportati.
    Incercam sa intelegem anumite atrocitati sau crime petrecute acum 80 de ani, in contextul in care nu am trait in aceea perioada, nu cunoastem contextul social. Unii dintre noi nu intelegem o anumita parte a populatiei contemporane. E usor sa acuzi pe cineva sau sa faci un film in care sa spui ca tiganii au fost super persecutati pe vreamea boierilor(Aferim).
    In cazul de fata, facem referire la "ramanii", eu inteleg ca toata tara a participat la acele atrocitati. Sau armata romana, duce cu gantul la toata armata romana. Oare nu au existat ofiteri si soldati romani care au refuzat sa participe la astfel de atrocitati?Cum poti acuza un intreg neam de asa ceva?
    Lucrurile negative au intotdeauna un impact major asupra audientei.
    In acele vremuri ura crea mai multa ura, lucru care acum numai e valabil .... ohhh stai putin .... inca e.
  • -5 (11 voturi)    
    Barbari... (Miercuri, 19 septembrie 2018, 12:53)

    baligosul [utilizator]

    Ar fi interesant de știut cine spune că românii în istorie vor intra ca barbari, niște tipi cu cetățenie românească dar coetnici cu asasinii în uniformele armatei israeliene care omoară palestinieni, și niște urmași ai celor care după 1947 au trimis elita românească la ,,Canal" și în fel de fel de pușcării, unde au murit?
    Apare în imagini un tip în uniformă cu epoleți de mareșal, așa epoleți avea Antonescu, așa avea pe uniformă și unul care se credea rege prin România, îl chema Mihai I-i, parcă și dezertorul devenit rege, Carol al II-lea, pe uniformă avea epoleți cam tot așa, și actorul se plimbă printr-un țarc, într-o uniformă cu epoleți de mareșal.
  • -5 (9 voturi)    
    Jude (Miercuri, 19 septembrie 2018, 13:04)

    naftuli [utilizator]

    este român? nu cred.
    • -5 (7 voturi)    
      roman (Miercuri, 19 septembrie 2018, 20:21)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui naftuli

      numele lui adevarat este judeu.
      la o ruda ii zice shuteu.
      din poplaca.
  • -4 (8 voturi)    
    Trist foarte trist.. (Miercuri, 19 septembrie 2018, 21:19)

    Alex735 [utilizator]

    Ma refer la Radu Jude.
  • -3 (9 voturi)    
    Minciuni evreiesti (Miercuri, 19 septembrie 2018, 22:16)

    MIhai [anonim]

    Un film facut de un Neica Nimeni Parsiv, cu actori de doi lei cu foamea-n gat, fara demnitate si lipsiti de cultura istorica adevarata.Un desn animat mizerabil in care se spun minciuni iar Cacademia Romana, plina de bososrogi senili in frunte cu un fost turnator la securitate, cu pretentii de istoric, tace ca de obicei.
    Istoria poate fi fasificata un timp, apoi adevarul iese la suprafata.
    " Redacţia publicaţiei americane Jewish Telegraphic Agency ne-a trimis un document excepţional care redeschide cazul „Pogromului de la Iaşi“. Este vorba despre buletinul zilnic de ştiri (Daily News Bulletin) din ziua de 24 august 1959, în care există ştirea ca - guvernul Germaniei de Vest îşi asumă responsabilitatea pentru Pogromul de la Iaşi şi acceptă să plătească despăgubiri familiilor de evrei ucişi..."
    http://www.cunoastelumea.ro/institutul-elie-wiesel-lovit-in-moalele-capului-de-un-ziar-evreiesc-din-sua-care-spune-ca-pentru-pogromul-de-la-iasi-si-au-asumat-responsabilitatea-germanii-in-1959/

    ""În același studiu intitulat „Situația evreilor din România pe fondul Europei cucerite sau dominate de naziști”, Dr. Israel Gutman din Izrael trage următoarea concluzie:
    „Dacă considerăm Stalingradul ca eveniment hotărîtor în istoria celui de al doilea război mondial, un moment care marchează începutul sfârșitului dominației naziste în Europa, atunci refuzul guvernului român de a-și preda evreii poate fi considerat ca unul din marile acte de rezistență din Europa, într-un moment când Germania se afla în culmea puterii sale” […].
    Oliver Lustig http://www.cunoastelumea.ro/dr-israel-gutman-israel-refuzul-guvernului-antonescu-de-a-si-preda-evreii-poate-fi-considerat-unul-din-marile-acte-de-rezistenta-din-europa/
  • -4 (8 voturi)    
    Cele 3 razboaie mondiale au fost programate (Miercuri, 19 septembrie 2018, 22:21)

    Mihai [anonim]

    Cele trei razboaie mondiale au fost programate inainte de 1871 de masoneria evreiasca.Iata dovada:
    "Generalul Albert Pike, mason de grad 33 fondator și reformator al Ritului Scotin Antic și Acceptat, deținând funcția de Mare Comandor al Francmasoneriei Americane din anul 1859 pana in data mortii sale 1891. In 1869 a fost unul din liderii de seama ai Cavalerilor Ku Klux Klan (KKK), i-a trimis lui Giusseppe Mazzini pe 15.08.1871 faimoasa sa scrisoare, act expus la British Museum, Londra, copiat de William Guy Carr, fost spion Intelligence Officer din Marina Regală Canadiană, traducerea fiind a redacţiei Curierului Conservator.
    “Primul război mondial trebuie creat pentru a permite Iluminaţilor să răstoarne puterea Ţarilor în Rusia şi pentru a face din acea ţară o fortăreaţă a comunismului ateu. Divergenţele create de către agenţii Iluminaţi între imperiul britanic şi cel german vor fi folosite pentru a porni acest război. La finele acestui război va fi construit comunismul, iar acesta va fi mai apoi utilizat pentru a distruge alte guverne şi pentru a slăbi religiile.
    Al doilea război mondial trebuie iniţiat prin exploatarea diferenţelor între fascişti şi sionismul politic. Acest război trebuie condus de aşa natură încât nazismul va fi distrus iar sionismul politic va fi întărit în aşa măsură încât forţa sa va permite instituirea unui stat suveran Israel în Palestina. În timpul celui de-al doilea război mondial, comunismul internaţionalist trebuie să devină atât de tare încât să contrabalanseze Creştinismul, care atunci va fi limitat şi ţinut în şah până la momentul în care vom avea nevoie de acesta pentru cataclismul social final.
    “Suntem pe punctul de a realiza o transformare la nivel mondial. Tot ce avem nevoie este o criza majora credibila si natiunile vor accepta Noua Ordine Mondiala." http://ro.wikipedia.org/wiki/Albert_Pike http://www.curierulconservator.com/htm/secrete_publice.htm
  • -4 (8 voturi)    
    talmud (Miercuri, 19 septembrie 2018, 22:54)

    pb80tm [anonim]

    cine sunt sionisti si de ce au asa mare putere in lume?
    in randul evreilor sunt o clasa speciala numita sionisti. inca din vechime acestia au inventat un cod special prin care ei sunt indreptatiti ca fii ai lui israel sa faca ce vor pe planeta asta. sionisti sunt cea ce ar fi papalitatea pt crestini. un inlocuitor al lui Dumnezeu. inca din vechime acestia s-au aliat cu demoni si astfel au capatat puteri. ei sunt cei ce nu recunosc pe Hristos si azi cladesc noul templu pt inscaunarea unui mesia prorocit in vechime. de fapt antihristul. pt ei locuitorii planetei sunt numiti goimi. goimi nu au nici un drept, un fel de sclavi si toate posesiunile lor sunt de fapt ale sionistilor si date cu imprumut pt care trebuie sa dea dobanda. o parte din evrei nu adera la aceasta clasa si sunt oameni normali care respecta cele 10 porunci si cred real in Dumnezeu. sionisti sunt aliati cu satana si vor conducerea planetei. la nivel inalt ei cunosc acest lucru si al accepta insa in piramida structurala a organizatiei lor inca propaga invataturi pseudo iblice. dupa inscaunarea antihristului toate acestea vor iesii la lumina dar va fi prea tarziu pt populatia planetei. doar a 2 a venire a lui Hristos ne va salva. din pacate majoritatea goimilor vor prefera sa fie supusi sionistilor decat sa sprijine adevarul. acest filmulet este istoria unei provocari in care romanii trebuie sa plateasca o dobanda de sange, rusine si bunuri ca sa satisfaca pretentiile sioniste. sunt romanii vinovati de crime? sunt pt ca au incalcat decalogul, nu pt ca asa stabilesc organizatiile sioniste.
  • +2 (12 voturi)    
    ce s-au activat nazistii sa-l injure pe Radu (Miercuri, 19 septembrie 2018, 23:38)

    marius67 [utilizator]

    calm ba, ca nu s-a luat de Hitler.
  • +2 (2 voturi)    
    Holocaust ! Holocaust ! Holocaust ! (Joi, 20 septembrie 2018, 18:57)

    KTerinca [anonim]

    Si peste 1000 de ani se va tipa acelasi lucru.
  • +2 (2 voturi)    
    mar rasfirati mai (Joi, 20 septembrie 2018, 21:36)

    gica69 [utilizator]

    cate comentarii (lipsite de orice baza istorica) anti-romane& pro evreiesti ... da: am gresit dar nu ne confiscati istoria. si nu dati minusuri ca asa sunteti platiti.
    respect popor evereu dar si in primul razboii mondial si in al doilea ati fost cozi de topor.... respect victimele dar respectati-ne si noua sensibilitatile istorice. nu am iintrat in ww2 de buna-voie ....
    shalom !
  • +1 (1 vot)    
    Nici evreii din Odessa nu erau usi de biserica (Luni, 24 septembrie 2018, 16:57)

    Metec [utilizator]

    Primele randuri ale PMR au fost populate numai cu evrei proveniti din Basarabia, Transnistria si Odessa: Chisinevschi, Bodnaras, Leonte Rautu, Tisminetki (Tismaneanu), Silviu Brucan, Ana Pauker, Nicolschi, etc.
    Iata ce scria tovarasul Brucan in Scanteia: Silviu Brucan :" fără lichidarea politică a celor două sute de familii <româneşti >din partidele <istorice >,a manevrelor şi speculaţiilor ce le întreprind nu se poate consolida temeinic democraţia şi înlătura în mod serios greutăţile de azi. "(Scânteia, 7 mai '47 ).
    Acesti oameni au urat cu patima poporul roman.