Cristian Țopescu și vocea de Zeccceeeee s-au stins. Moartea comentatorului sportiv care făcea victorie din orice înfrângere. În comunismul rece

de Eugen Istodor     HotNews.ro
Marţi, 15 mai 2018, 17:16 Actualitate | PERSPEKTIVA


Topescu Nadia
Foto: Hotnews
Cristian Țopescu era comentator sportiv. Avea un dar rar: vocea. Da, vocea lui te ungea pe suflet. De ce era nevoie de așa ceva? Pentru că era comunism și urât în viața noastră. Pentru că sportul românesc a fost plin de înfrângeri. 

Sincer, pe vremea comunismului am fost mai mult puști. Dar la TV mă uitam. Pentru că de acolo venea vocea lui Țopescu. În afară de "Gala desenelor animate" și muzica de la Teleenciclopedia, eu nu țin minte de la Tv altceva decât vocea lui Țopescu.

Și vocea lui mi-a dat mereu sentimentul victoriei. Era de zeccccce! A fost rar cu adevărat Victorie. Cu Nadia, vă amintiți:

 


Țopescu ne făcea să trăim victoria, chiar când era adâncă înfrângere. Aflam după o zi-două că, de fapt, România din nou pierduse. Vocea lui Țopescu era o mare vrăjeală.

Cum vrăjea? Tonalitatea de mângâiere pe creștet. Era paternă, era încurajatoare. Era înfrângere acolo pe teren, dar știa să ne spună cuvinte care îmbunau lucrurile.
Era și mai mult: Țopescu nu-și dădea drumul la gură fără el, nu bălmăjea. Vorbea direct, plin de informație. Și era comunism, fără internet. Era comunism, cu cenzură. 



Țopescu s-a dus. În mintea mea vocea lui rămâne. Ia spune-mi, tu, o poți uita?






Citeste mai multe despre   

















6017 vizualizari

  • +22 (24 voturi)    
    Nu numai vocea (Marţi, 15 mai 2018, 17:34)

    Marius [anonim]

    Nivelul cultural, abundenta de informatii sportive , abundenta de informatii non-sportive despre zona, tara, orasulu unde se petrecea o competitie, polivalenta sportiva ( era capabil sa comenteze aproape orice sport). Imi aduc aminte prin anii 90 cand eram copil, Topescu comenta nu stiu ce meci care se tinea in Elvetia si povestea niste intamplari de acolo si nu-mi venea sa cred cata bunastare aveau oamenii aia in comparatie cu noi. Pe vremea aceea, nu te primea nimeni fara viza si toate informatiile le mai aflai de la TV.
  • +2 (6 voturi)    
    toata recunostinta (Marţi, 15 mai 2018, 18:30)

    zigot [utilizator]

    pentru acest comentator si educator, si nu numai sportiv
    dar dle eugen istudor, sportul romanesc NU a fost plin
    de infrangeri, ba din contra pot zice, a fost Plin de VICTORII, nu ca acum.
    cate victorii olimpice, 4 campionate de handbal masculin, campioana europei la fotbal, steaua, si cate titluri mondiale la canotaj, atletism, etc.
    nu puteti spune asa ceva mai ales acum cand sportul este la cel mai scazut nivel din ultimii 70 ani.
  • +3 (9 voturi)    
    Pacat de el (Marţi, 15 mai 2018, 20:21)

    ciuma.rosie [utilizator]

    Fiica lui insa o mare dezamagire, sa lasi prima tv pe haznaua 3 a infractorului Voiculescu ? Astea nu se iarta ...
  • +1 (7 voturi)    
    RIP (Marţi, 15 mai 2018, 21:08)

    Observatory [utilizator]

    Mare comentator, foarte adevărat ca era comunist, forțat sa mănânce o bucățică de pâine de la criminalul bâlbâit ...
    Mi-a încântat tinerețea cu voce și stilul lui foarte intelectual și mare profesionist.

    Dumnezeu sa-l odihneasca...

    Se duc pe rând luminile României , rămânem in întuneric înconjurați de o Gașca de analfabeți ....care are și obrăznicia sa ne conducă.....��
  • +1 (7 voturi)    
    ,, (Marţi, 15 mai 2018, 21:51)

    erevan [utilizator]

    pacat ca la batranete sa dat cu rosii...
  • +4 (4 voturi)    
    Ramas bun... (Miercuri, 16 mai 2018, 0:08)

    Sebycopilu [utilizator]

    ...celui mai bun comentator sportiv din istoria Romaniei! Odihneste-te in pace Maestre!
  • -5 (11 voturi)    
    cand se duc (Miercuri, 16 mai 2018, 2:31)

    mita sucila [utilizator]

    cand se duc, vorba spune sa zicem numai de bine

    asa ca mai bine tac

    (da' nu pot sa ma abtin in ce ii priveste pe ridicatorii in slavi : chiar asa? :)...pe bune? )
    • +1 (1 vot)    
      daca nu i-ai auzit comentariile live, (Miercuri, 16 mai 2018, 10:03)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui mita sucila

      mai bine taci din gura.