Starea Nației și "Capetele de porc" - când umorul are și el demnitatea lui. Nație, tu taci?

de Eugen Istodor     HotNews.ro
Joi, 3 mai 2018, 16:18 Actualitate | PERSPEKTIVA


Patraru
Foto: Hotnews
​​​Gașca de la "Starea Nației" are hazul ei. Are poveste și punctează, uneori de place și dușmanilor. Azi, Starea este, ca umor, peste Badea și Banciu. La Antena 3 și la B1TV, aceștia au decăzut din ringul ironiei, în lumea ștampilelor. Ăsta-i prost, și ăla la fel. Io-s deștept! Cam așa arată stand-up-urile lor. Starea Nației a impus și puțintică morală. O conduită morală pe piața televiziunii românești. Badea și Banciu au încremenit în proiecte. Aparițiile lor garantează imoralitatea patronilor. Voiculescu și Păunescu. "Starea Nației" a schimbat doi finanțatori (nu e de laudă). I-a schimbat când aceștia le-au pus băieților pumnu-n gură. TVR. DIGI 24 și temătorul Prelipceanu. Astăzi situația-i albastră. Doina Gradea, șefa TVR a fost înregistrată făcându-și albie de porci subordonații și slujindu-și stăpânul, Puterea politică. Pătraru, cel care a înregistrat dejecțiile șefei TVR, pe blogul lui tace. Și ne vorbește, în interes public, despre capetele de porc din TVR. Da, asta înseamnă să ai etică în instalație, în mai 2018.

Umor fără un pic de morală nu există. Dacă nu ai o minimă morală, te transformi în cap de porc. Și, așa, adio glume. 

Ai văzut glumele de la Starea nației? Acum ascultă un Pătraru în stare etică. 



Aici este ceva de kamikaze. Aici este ceva ce puțini dintre noi suntem în stare să facem. Să faci public capetele de porc de toate felurile. Joc ce depășește orice imaginație. Urmează? Ura TVR-iștilor, tăiere contract, uși închise prin media mică românească. Clar patroni și șmecheri media zic: cu Pătraru nu-i de glumit! Sigur are pe cineva-n spate! - vor spune conspiratorii. Eu mizez pe umor. Umorul poate să-ți ia mințile. Împreună cu, repet, un pic de morală. Umor&morală te fac liber.

Cel mai tare însă este felul în care Gradea, șefa TVR, o să-și privească proprii subordonați. De acum încolo. I-a făcut albie de porci. Numite și susținute exclusiv politic, șefa și conducerea TVR sunt înlănțuițe în poftele politicienilor. Auziți judecățile de valoare ale lui Gradea și Dârvariu. Ei au dreptate: noi doi suntem fffffbuni, restul sunt angajați pe clanuri, pe porcie și nu putem scăpa de ei. 

Cum credeți, repet, că se vor privi în ochi, cei care "fură ca-n codru" în TVR. Cu cei care vorbesc porcin despre profesionalism, corupție, slugărnicie? TVR-ul are însă o lungă istorie de șarpe boa ce înghite orice, se intoxică și merge mai departe năuc. Se numește omenească lașitate, nu? Salarii, nu, luate fără multă bătaie de cap. Fără criterii de competență, doar să meargă treaba.

Poate, de ce nu, discursul porcin al lui Gradea amintește de fiul lui Dragnea și ferma sa de porci. Analogia porcină e formula magică de înțelegere între Gradea-TVR și Dragnea PSD. Probabil, ne putem imagina, în acești termeni, și-a expus Gradea programul și competența, când PSD-ul a impus-o în funcția supremă, în ferma animalelor de la TVR (este vorba de aluzie la opera lui Orwell).

De aceea, nu?, Gradea își permite să vadă TVR ca pe o fermă. Ferma profesioniștilor și capetelor de porc. 
Pătraru nu face decât să fie egal cu sine. Nimic mai mult. În 2018, luna lui mai. Și are nevoie de susținere acum, pentru ca de mâine, să nu fie singur, să nu ajungă să fure ca-n codru și el, iar capul lui să devină "cap de porc".

UPDATE:O reacție din interiorul TVR a apărut. De la redacția Știri. CLICK DETALII


Citeste mai multe despre   


















12701 vizualizari

  • +22 (26 voturi)    
    CNCD nu se sesizeaza aici?! (Joi, 3 mai 2018, 16:27)

    liviu_ [utilizator]

    nimeni din psd nu da in judecata TVR pt declaratiile astea?!

    sa nu mai vb de latrina 3 si altele...

    dar lana noi dam TNR in jduecata... da slugile noastre pot acuza pe oricine de sex anal cap de porc, autisti etc...
  • -40 (46 voturi)    
    dacă e așa bun (Joi, 3 mai 2018, 16:27)

    Mazeta [utilizator]

    poate îl angajați la HN sau la G4.
  • -16 (26 voturi)    
    Propaganda, draga de ea (Joi, 3 mai 2018, 16:43)

    amicu [anonim]

    Gresit 100%.
    Si Patraru, ca si Badea (Banciu e la categoria pafaristi convinsi de uluitoarea lor valoare) e un propagandist, dar unul foarte viclean si cu un scop un pic diferit de cel obisnuit, sa ne faca sa sustinem pe cineva. Dimpotriva, misia lui e sa ne faca sa ajungem la concluzia ca toti sint la fel (de multe ori criticile lui, in special la adresa nepsd-istilor, sint gratuite).
    Tot conceptul pleaca de la observatia ca baza de suporteri a psd-ului e neclintita, insensibila la orice (cu exceptia unei catastrofe) si prin urmare neafectata de critici la adresa preferatilor. Restul alegatorilor e problema si trebuie convins sa nu voteze, ca de convins sa voteze psd-ul e mai greu. Patraru utilizeaza foarte bine critica la adresa psd, categorie din care face parte si actuala acrobatie cu ce zice madam Gradea (vai, ce secret, cu totii credeam ca-si pretuieste subalternii ca pe ochii proprii), pentru credibilizare reusind sa zapaceasca pe multi. Faptul ca insul e o fosta gaselnita a lui Ghita Refugiatul ar trebui sa-i puna pe ginduri pe cei mai experimentati.
    • +1 (3 voturi)    
      Experimentati in ce? (Vineri, 4 mai 2018, 14:48)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui amicu

      In dezinformare? Tipic postare de propagandist ce vrea sa abata atentia de la problema (desconsiderarea jurnalistilor de sefa lor si incercarea de a orienta stirile spre laudarea psd) cu atac la persoana. Cum ar spune Caragiale "amice esti idiot!"
  • -11 (27 voturi)    
    Slab (Joi, 3 mai 2018, 16:47)

    sile [anonim]

    Foarte slab scris. Aproape incoerent.
    • -17 (23 voturi)    
      Patraru este cretin sadea?!? (Joi, 3 mai 2018, 17:37)

      OP [anonim] i-a raspuns lui sile

      Patraru este cretin sadea?!? Mie-mi displace profund si cer scuze admiratorilor sai. Cine se aseamana se aduna.
  • +13 (17 voturi)    
    x (Joi, 3 mai 2018, 17:10)

    x [anonim]

    omul face ce scrie in legea avertizorului public. avertizeaza.
  • +9 (19 voturi)    
    Pătraru, (Joi, 3 mai 2018, 19:05)

    Blackball [utilizator]

    un tip cu cojones...Aprecieri sincere!
  • +8 (18 voturi)    
    foarte tare (Joi, 3 mai 2018, 20:33)

    nu-conteaza [utilizator]

    bravo lui.
  • +6 (16 voturi)    
    natie doarme (Joi, 3 mai 2018, 20:41)

    georget [anonim]

    Doarme natie , si mai face tumbe daca e prin Pitesti ...
    Natie de 2 lei vechi.
  • +6 (14 voturi)    
    Desi imi displace emisiunea, a facut bine (Joi, 3 mai 2018, 20:59)

    grunespferd [utilizator]

    Mojicia tipului, jucata ori ba este greu digerabila pt mine, desi in comparatie cu a3 e un fel de mucenic. M-as bucura sa apara o emisiune pur si simplu decenta si haioasa, cu umor de oameni normali. Deocamdata e mistocarie confuza.
    Cenzura sefei TVR este de neiertat pt institutia cea mai importanta de informare publica.
  • +13 (19 voturi)    
    Badea? (Joi, 3 mai 2018, 23:17)

    ion [anonim]

    Badea nu e pentru umor, e sclavul varanului. A avut ceva in vremurile de inceput, apoi s-a umplut de spume la gura pe cand il injura pe Basescu si basistii si si-a pierdut farmecul.
    Nici Banciu nu are umor

    Dar sa-l compari pe Patraru cu Badea mi se pare de prost gust, e ca si cum ai compara cultura cu incultura.
  • +11 (13 voturi)    
    dar vai (Joi, 3 mai 2018, 23:19)

    ion [anonim]

    CNCD-ul ala sau cum se numeste scula PSD de dat in cap jurnalistilor pentru orice afirmatie, isi face treaba?

    De fapt stai, e doar o prelungire medulara a PSD-ului, n-o multumeste nici pe Irina deci nu mai ridicam pretentii.
  • +9 (11 voturi)    
    kramer contra kramer (Vineri, 4 mai 2018, 0:30)

    mirelau [utilizator]

    Nu stiu de ce, dar am senzatia ca in toate institutiile de presa, video, audio, presa scrisa, comerciale sau cele de serviciu public, sefii sunt niste dumnezei. Autoritatea lor se datoreaza, aproape in exclusivitate, pozitiei ierarhice si nicidecum competentei sau calitatilor lor intelectuale. Cu cat esti mai rau si mai cinic, cu atat esti mai calificat pentru o pozitie de conducere. Se vede la emisiunile de stiri cum sunt tratati reporterii de teren, la talk-showuri cum li se transmit ordine celor din spatele camerelor de catre vedetele de pe platou, in ziare si reviste cum sunt de aliniati toti autorii directiei stabilite de catre upper management. Cenzura comunista n-a murit, doar s-a transformat. Gradea nu-i picata din luna, este din bransa si isi exercita autoritatea asa cum o fac toti cei situati pe posturi similare, dar are in fata un sindicat si atunci isi exprima frustrarile pe cai neoficiale. Cu cat sefii isi exprima mai abitir rautatea si superioritatea, cu atat subordonatii devin mai hateri.
  • 0 (8 voturi)    
    Singurul sustinator a lui Patraru este telespectat (Vineri, 4 mai 2018, 10:04)

    icsulescu99 [utilizator]

    Edi si Prelipceanu aceeasi mizerie. Patraru a fost nevoit sa plece de la DIGI din cauza faptului ca s-a legat de Digi in dosarul de coruptie privind transmiterea meciurilor de fotbal in care este implicat postul.

    Singurul sustinator a lui Patraru este telespectatorul, in rest nici un patron de televiziune/politician nu-l va sustine deoarece problemele sefilor lor nu trebuie dezvaluite, iar Patraru nu vrea sa se conformeze.
    • 0 (0 voturi)    
      Sustinere (Marţi, 8 mai 2018, 16:29)

      Gicano [anonim] i-a raspuns lui icsulescu99

      De ce nu-l ia Radu la NasuTV, daca nu mai prinde vreun angajament??!!ca nu i-au mai ramas multe variante de angajare...
  • -2 (4 voturi)    
    Comparati mere cu pere (Vineri, 4 mai 2018, 13:12)

    Andrei Sch [utilizator]

    Patraru e un jurnalist foarte ok, de nota 10, insa nu ii putem pune in aceasi oala pe Badea, Banciu si Patraru. Patraru are o echipa de oameni care ii fac scriptul dinainte (bineinteles, sub indrumarea lui), scriptul are parti de umor iar el la emisiune citeste de pe prompter. Ceilalti doi, Badea si Banciu, au alt format. Ei vorbesc liber, ce le trece prin cap. Sunt "funny" toti 3, diferenta e ca Patraru are glumele scrise si gandite de o echipa cu 12 ore inainte de emisiune, Badea le zice pe loc dar sunt glume ieftine de circar, focusate pe tinele A3 iar Banciu n-are treaba cu B1, vorbeste despre orice. Pacatul lui Banciu e ca are un umor fin, "inside jokes" pe care nu le intelegi decat daca il cunosti de mult timp, altfel ti se pare ca e vesnic nemultumit si e 'degeaba'.
    Dar toti 3 sunt diferiti, comparati mere cu pere cu coacaze.
  • -2 (4 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 5 mai 2018, 11:00)

    vitan.sandu [utilizator]

    Foarte multi comentatori, luand exemplul autorului forteaza nota spre a lovi in psd-dragnea, ca, de, asta le este slujba. Altii in a3 prin badea. Fara a se ocupa de tv publica. Si fara a tinea seama ca mare parte din mizeriile facute in numele luptei anticoruptie, stabilite ca atare de instantele de judecata, le-a aflat de mult de la a3 si ROTv. Ori scopul media ar trebui sa fie informarea corecta a telespectatorului. Dar lor, comentatorilor, le plac mai mult minciunile nedigerate.
    • +1 (1 vot)    
      Bai acesta... (Luni, 7 mai 2018, 16:32)

      vio7 [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      ''Informarea corecta a telespectatorului'' pusa in aceeasi fraza cu a3 si rotv e total gresita bai nene!Vrem noi sa lovim in psDragnea?Unde traiesti,bai nea caisa...tu nu vezi ce fac acesti hoti in tara asta ?Ah...stai,normal ca nu vezi...scoate capu' ala gol din tv ,din antene si ghitzatv si traieste,bre,sa vezi cum conduce Dragnea tara asta pe interzis!