2 minute la Înviere, 32 la șaorma cu "de toate". Perspektiva creștin-șaormerie 2018

de Eugen Istodor     HotNews.ro
Marţi, 10 aprilie 2018, 14:15 Actualitate | PERSPEKTIVA


Saorm-crestinism
Foto: Perspektiva
Și preotul de la biserică ne-a zis-o: "Veniți de luați Luminăăăă!". Și n-a cântat cocoșul a doua oară: "Hristos a-nviat!" că deja era îmbulzeală la ieșire. După slujbă, am lăsat și eu biserica în urmă. Și, pe drum, am văzut. La șaormeria din drum era coadă de jumătate de oră și mai mult. Nu cumva românul, PostOmul, și-a schimbat tabieturile de Paște 2018? Trăim creștin-șaormerie ? Veniți să luați lumină durează 2 minute max. Veniți de luați șaormă, cu mult mai mult?

Și, recunosc, că nostimă mi-este imaginea în care șaorma era ținută în mâna stângă și lumina în cea dreaptă. Ambele stăteau, demne, drepte ca lumânările. 

Dar, ce-o fi de râs, mi-am zis, nu cumva s-au schimbat obiceiurile de consum?  

Nu cumva avem o nouă regulă, creștin-șaormară? Nu cumva funcționează un alt român? Un PostOm (termen preluat din Rosi Braidotti) acolo și el, stăpânit de tehnologii, pulsiuni, adică toane. PostOm care ține post doar de-i virală abținerea pe net. Care și-a marcat secunda de religiozitate, dând check-in la biserică. Un PostOm care a virat rapid de la cele creștine la cele digestive. Pur și simplu, la un click distanță de la biserică la șaormerie.

Este o constatare, nu-i nimic de înjurat, nici de râs.

Eu am apucat loc la Înviere aproape de Ieșirea din curtea bisericii. Nici clopotul n-a bătut a doua oară, nici preotul nu spusese: Hristos a-nviat!. PostOmul acesta pe mine m-a îmbrâncit din calea lui. Pur și simplu, voia să iasă. I se încheiase timpul. Voia să treacă spre alt program, proiect, experiment. Eu n-apucasem Lumină încă, eu încă așteptam toată cântarea. 

Trăiesc Învierea ca o re-culegere a mea din cele întunecoase, ale vieții valuri. Este momentul meu în care fac pace cu lumea, cu mine. Asta-i Re-culegerea. Și lumina o primesc cu oarecare temere. Ce-o fi? Ce mă-așteaptă? ce-i cu mine pe lumea asta? 

Și n-a fost să fie în 2018. Dat deoparte de iureș, n-am putut nici să mă adun. 

Forfota continuă mă făcea ne-atent. Am devenit neliniștit că n-am Lumină. Că lumina mă ocolește. Nu, nu-s religios crunt, dar îngădui creștinismului tabieturi în viața mea. Și dacă le îngădui, puțină pace vreau spre a trăi ritualul. 

PostOmul pedalează spre Lumina lui "cu de toate".


Citeste mai multe despre   


















4574 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    PostOmul (Marţi, 10 aprilie 2018, 15:01)

    clint [utilizator]

    E cam acelasi om, cu acelasi tip de vicii, doar manifestate diferit, intr-o societate in care unele vicii ale momentului au fost si vor fi mereu ridicate la nivel de virtute. In loc de joben, monoclu si crinolina, acum se expun agramat pe Facebook cu tricou mulat de firma si tatuaje. Nu mai epateaza cu tigareta de 1 metru, ca nu mai e cool. Dar sa stai la coada cu fratiorii tai pentru o saorma, mai ales dupa atata "post" cu falafel si tras de fiare, ce poate fi mai tare, barosane !
    Au fost sarbatorile vreodata la noi vreun moment de reflectie sau de mare traire crestina? Nu prea cred. In orice caz, traditia imbuibarii si ignorantei trebuie sa o fi avut-o de secole ca sa ajungem in halul asta...
    • +1 (1 vot)    
      Istodor, confunda sifiliticii cu filatelistii... (Joi, 12 aprilie 2018, 15:13)

      DEMA GOGU' [utilizator] i-a raspuns lui clint

      ca suna cam la fel. Tu unde ai fost de Înviere ????!
  • -3 (9 voturi)    
    putin la putin trage (Marţi, 10 aprilie 2018, 15:12)

    ion_negativ [anonim]

    putin ceri, putin ai, cu putin ramai; numai ca te incapatanezi sa scrii mult
  • -8 (16 voturi)    
    Liga Ateistilor MIlitanti (Marţi, 10 aprilie 2018, 15:18)

    xolv [utilizator]

    mai are putin si implineste 100 de ani. Marx-ajuta, cozile de topor de aici invie sub lumina calauzitoare si suflul Internationalei a V-a.
  • 0 (6 voturi)    
    Cutremurator ! Istudor face pace cu Lumea (Marţi, 10 aprilie 2018, 16:49)

    krampus [anonim]

    "Este momentul meu în care fac pace cu lumea, cu mine". Ce-i asta, yoga, reiki ?! Si te razi de shaorma altuia...
  • +3 (7 voturi)    
    si scrierile lui istodor = saorma cu de toate (Marţi, 10 aprilie 2018, 17:08)

    i_on [utilizator]

    cam acelasi stil cu de toate: si nitel dulce, si un pic picant, un varf de acreala, si prajeala, plus maioneza si carne ... toate la un loc, sub semnatura istodor, produs dupa produs, in diferitele vitrine si galantare de presa
  • +10 (12 voturi)    
    Saorma nu e ,,musulmana". (Marţi, 10 aprilie 2018, 17:11)

    Rahan5 [utilizator]

    Saorma e o mancare din Orient. Si mancarea nu are religie.
    Ar trebui sa se faca saorma si cu carne de porc, pentru a nu mai exista asemenea critici.
    Ce ar fi sa se complexeze lumea cand mananca rosii ?, sau caise, care tot din Orient / zona musulmana provin. Cate o rosie, pe langa altele, se da si la pomana in timpul verii.
    • -8 (12 voturi)    
      Shawarma cu carne de porc nu se va face niciodata (Marţi, 10 aprilie 2018, 22:08)

      Canadian13 [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      ...pentru ca https://en.wikipedia.org/wiki/Shawarma se face cu carne halal, nu se face cu porc.
      Daca vrei echivalent cu porc o sa mananci Gyros ( https://en.wikipedia.org/wiki/Gyro_(food)

      Despre rosii ai uitat sa spui ca vin din America de Sud, dar le-ai amestecat frumos cu caisele, la vrajeala.

      Cat despre chestia cu caisele (P. armeniaca !!!) ti-au spus-o la moschee ? Banuiesc ca da, altfel ai fi avut un pic de curioziate si ai fi aflat cu stupoare ca nu provin din Orient /musulmani ci din Armenia care numai musulmana nu este.
      BTW, Armenia aceeasi si una cu prima tara care a adoptat crestinismul ca religie de stat in 301 d.Hr.
  • +11 (21 voturi)    
    asa, si? (Marţi, 10 aprilie 2018, 17:49)

    Tibi. [utilizator]

    nu trebuie sa fii doctor savant de renume mondial sa intelegi ca sentimentul religios isi traieste ultimele zvacniri in generatia 40-50 de ani de azi.. copii de azi nu vor mai fi prinsi in lanturile strabune ale acestui cancer numit "religie". Cel mai probabil in nici 15-20 de ani nu va mai fi "obligatorie" pentru orice cuplu casatoria regligioasa si botezul, fiindca "asa se face".. desi chiar azi milioane de cupluri o fac doar datorita parintilor lor, sa nu ii faca de rusine... deci care e mirarea ca la saormerie e coada mai mare decat la preotii banului?
    • -11 (17 voturi)    
      Da, mai Tibi, ai dreptate ! (Miercuri, 11 aprilie 2018, 2:46)

      Canadian13 [utilizator] i-a raspuns lui Tibi.

      a mai fost unul, cum naiba il chema ? Asa, zi-i sa-i zic, Nietzsche....tot asa a zis ca cancer ca alea-alea, ca e mort...acum hai du-te si iti cumpara un poster sa ti-l pui in camera...
      https://www.amazon.com/God-Dead-Nietzsche-Framed-Poster/dp/B0088EJJ1Q
      • +3 (7 voturi)    
        De Nietzsche am auzit, a existat (Miercuri, 11 aprilie 2018, 13:10)

        rinox [utilizator] i-a raspuns lui Canadian13

        dar doamne-doamne cine e ? O fabulatie a mintiii umane.
  • +9 (17 voturi)    
    Cu tot respectul ... (Marţi, 10 aprilie 2018, 19:38)

    radu_cel_frumos [utilizator]

    ...dar in epoca criptomonedelor, a teleconferintelor, a comunicarii bazate pe simboluri, slujbele bisericesti sunt cumplit de invechite. Topica, frazarea, termenii folositi sunt bariere in comunicare si nu faciliteaza transmiterea mesajelor. Adaugam la asta incantatiile complicate si intelegem de ce slujba bisericii ortodoxe romane ajunge asa de greu la oameni.

    Oamenii ar veni spre invataturile si pildele bisericii dar aceste bariere sunt din ce in ce mai greu de trecut.

    Biserica este spirit sau forma?
  • -3 (5 voturi)    
    Hmm (Miercuri, 11 aprilie 2018, 1:37)

    Brainer [utilizator]

    Scuze,

    dar compari habotnicismul cu manelismul. Unde e intelectualitatea in toate astea? Stiu ca multi au emigrat, dar nu toti.
  • -4 (8 voturi)    
    Bucuria materialismuliui dialectic (Miercuri, 11 aprilie 2018, 12:44)

    andipetre [utilizator]

    Domnule Istodor, nici macar nu sunteti original. Nu faceti altceva decat sa reluati stangaci si cu limbaj pe care doar dumneavoastra il considerati cool idei deja fumate pe timpul materialismului dialectic comunist.

    Va recomand sa recititi, nostalgic, o carte din acea vreme, de unde va puteti inspira pentru texte viitoare: "Biblia pentru credinciosi si necredinciosi", o minune a propagandei anticrestine comunist-sovietice.
    • +2 (2 voturi)    
      Aha... (Miercuri, 11 aprilie 2018, 13:46)

      aramos [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      deci ateismul a fost inventat de comunisti ? Ateismul exista de cand lumea, unii au crezut in spirite, altii au crezut doar in ceea ce exista. Si oricum BOR a colaborat destul de bine cu comunistii.
  • -3 (5 voturi)    
    Mai greu e cand nu mai respiri (Miercuri, 11 aprilie 2018, 12:57)

    Mihai Eftimescu [anonim]

    Comemorarea lui Steven Hawking cu - asa s-a vazut la tv - cel putin trei preoti, fie si anglicani, savarsita de Universitatea Cambridge mi-a inspirat fireasca intrebare : CUM SE SPUNE SOBOR IN ENGLEZA ? Cealala intrebare - aplicabila spetei Hawking tot atat cat cazului Andrei Gheorghe, unde de asemenea s-a recurs la procedura religioasa in pofida tuturor asteptarilor , nu o mai formulez. E clar ca, asemeni atletismului , ateismul merge de practicat cat esti in putere si ca pe masura ce te apropii de linia de sosire ti se cam inmoaie genunchii
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru atei (Joi, 12 aprilie 2018, 14:40)

    vodatepes [utilizator]

    Pentru toti atei si cei care arunca cu nori in religie.
    1) Democratia insemana sa respecti drepturile celorlanti
    2) Dragi atei si barfitori in ale religiei de ce sambata, duminca nu ati mers la munca ca doar voi nu credeti in religie.
    3) De ce cereti liber dumnica? Mergeti toti la munca.
    4) Cine a introdus ziua de duminca ca zi libera?
    5) Imparatul Constantin care a fost un mare crestin
    6) Cum voi beneficiati de pe urma religie? Duminca o vreti libera? Doar e ziua Domnului. La munca tov atei si barfitori si dumnica.