Corespondenta din Germania

Cata alba-neagra va mai rabda Rosia Montana?

de Dani Rockhoff     HotNews.ro
Marţi, 19 iulie 2011, 17:29 Actualitate | Opinii


Dani Rockhoff
Foto: HotNews.ro
In Romania, justitia si deciziile ei sunt asa, o chestie relativa. Lasi treaba sa se linisteasca o vreme, intr-un dosar dintr-un sertar, si apoi, daca „interese majore” o cer, scoti dosarelul la revizie. Cam asa se intampla acum cu descarcarea arheologica a unei parti din masivul Carnic, din DOSARUL NATONAL ROSIA MONTANA. De ce-i spun asa, de ce il scriu cu majuscule? Pentru ca asa se scrie istoria Romaniei. Insa asta pare a nu-l interesa pe ministrul Culturii, Kelemen Hunor. Si, cu atat mai putin, compania hamesita dupa aur si bani.

Nici un guvern al ultimilor ani n-a indraznit sa dea, cu adevarat, unda verde exploatarii cu cianuri a zacamintelor de aur, argint si alte metale pretioase, ale caror vinisoare strabat roca Muntilor Apuseni. Nici un guvern si nici un presedinte de stat roman n-a vrut sa aiba pana acum pe constiinta transformarea uneia dintre cele mai frumoase zone carpatine a Romaniei, care in adancuri pastreaza memoria stramosilor tarii, intr-o cloaca imensa de cianuri rosii si otravite, intr-un tinut sterp in care nu mai calca vreme de decenii nici un turist.

Insa poate ca pe unii chiar ii intereseaza ca vestigiile dacice si romane din zona Rosiei Montane si din imprejurimi sa dispara. Cum se relativizeaza justitia, se poate relativiza si istoria. Pe cand nemtii se bucura si fac un eveniment national din fiecare decizie a UNESCO de inscriere a vreunei zone sau monument al lor in patrimoniul cultural universal, romanilor nici ca le pasa. Au vazut o reclama la televizor in care se promit, la modul pur promotional, ceva bani si gata, dracusorul si-a bagat coada. Nu mai au tara, nu mai au tata, pe mama intepenita o pun in geam, cand vine postasul cu pensia.

Am scris in cateva randuri, din Germania, despre Rosia Montana. Un oficial roman, fost ministru al Mediului in Romania, Bogdan Nemirschi, mi-a taiat-o scurt cu „No comment”, cand i-am cerut parerea despre proiectul minier. Ministrul cu pricina nu mai e. Acum un an si jumatate iesea la rampa Videanu cu promovarea intereselor companiei miniere Rosia Montana Gold Corporation. Nici fostul ministru al Economiei cu prenumele Adriean nu mai e pe post. Insa vin altii si concernul minier care a investit in cumparari, stramutari si atrageri de actionari si investitori pe un proiect momentan pe hartie, nu se lasa. Sunt multi bani in joc.

Zona Rosiei Montane si o parte din Apuseni, in general, a ramas de un deceniu blocata, din cauza disputatului proiect minier. Pe langa stramutarile care au avut loc, zona se depopuleaza din lipsa de perspective si locuri de munca pentru localnici.

Ofertele de ocupare a fortei de munca oferite de concernul minier sunt de scurta durata. Perspectivele de distrugere a vestigiilor arheologice si a ecosistemului din zona sunt insa certe si vor ramane mostenire urmasilor. „Daca nu-i opresc, o sa lase in urma lor un peisaj de Luna!” scria revoltat un comentator german pe un forum in care se punea in discutie tema Rosiei Montane. Pe buna dreptate. Caci cianurile nu iarta. Oare nu s-a invatat nimic nici din dezastrul ecologic din Ungaria de anul trecut, nici din alte revarsari de noroaie otravite rezultate in urma cedarii unor baraje?

Filoanele importante, de suprafata, de la Rosia si din imprejurimi, au fost demult golite. Au ramas firisoare infime, in stanca. Pentru a ajunge la minereu, trebuie sa se excaveze la sute de metri in adanc. Munti intregi acoperiti cu paduri se transforma in noroi otravit, caci metodele clasice de extractie nu mai sunt eficiente la minereul de adancime. Vremea El Dorado-ului a trecut, marile concerne miniere au preluat monopolul extractiei, pe care au profesionalizat-o. Se lucreaza "gigantic" si se decanteaza cu cianuri. Ecologic, aceasta e o catastrofa. Cel putin asa arata experientele altora.

Cianurile nu iarta. Folosita in decantarea rocii mineraliere, dislocate in mii de tone, din peisaj, otrava rosie se scurge in iazuri slab securizate, se prelinge peste tot. Ea ramane, ca si deseurile atomice, un cosmar de decenii. Craterele de sapatura sunt imense. Spiegel scria ca la o astfel de exploatare miniera, din Australia, a ramas unul care „se vede chiar si din spatiul cosmic“. Aceeasi prestigioasa publicatie germana se referea, intr-un reportaj publicat in 2008, la dezastrul ecologic produs de ruperea digului de la minele Aurul, din Romania, si deversarea reziduurilor cianurate in Tisa: „Pe 300 de kilometri, viata din rau a fost complet distrusa“, se spunea in articol.

Exista inca ONG-uri, oameni de cultura sau pur si simplu oameni cu respect fata de natura si istorie, care se opun toanelor unor guvernanti si intereselor materiale ale unor corporatii. La balba ministrului Culturii, referitoare la descarcarea de sarcina arheologica a Carnicului, s-a adresat o scrisoare deschisa premierului Romaniei, din partea unor experti in materie, arheologi si arhitecti romani, cu titlul „Atac final la Rosia Montana?

Daca impunerea unor ample masuri de austeritate si diverse legi trecute prin asumarea raspunderii guvernului au fost inghitite cu noduri de romani, in virtutea „necesitatii iesirii din criza”, ma intreb cu ce argument indestructibil poate guvernul roman sa lase sa se spurce acum natura si istoria patriei.


Citeste mai multe despre   

















2696 vizualizari

  • +7 (13 voturi)    
    CiaNUra (Marţi, 19 iulie 2011, 14:37)

    Mazeta [utilizator]

    De observat ca au reinceput reclamele alea tampite si agresive in favoarea exploatarii de la Rosia Montana. Pe cine vor sa convinga, pe noi? Nu, baietzii incearca sa cumpere o atitudine favorabila sau macar tacerea presei (inclusiv televiziunile A3 si Rtv). La lupta cu arme si flori!
    • -3 (11 voturi)    
      sa se mediatizeze (Marţi, 19 iulie 2011, 15:20)

      silvia [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Sunt multi oameni care sunt de acord cu proiectul asta, iar majoritatea dintre cei care sunt impotriva, sunt asa numai pentru ca nu sunt suficient de informati si reactioneaza din instinctul de turma. E bine sa se mediatizeze cat mai mult ca sa afle lumea ce beneficii ne poate aduce
    • 0 (6 voturi)    
      si ce ar mai fi? (Marţi, 19 iulie 2011, 18:28)

      Cosmin [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      La lupta, cu arme si flori! Poate doar in carti. Daca vrei sa lupti trebuie sa vii cu solutii concrete. Ca in majoritatea domeniilor delicate, opinii contra nu sunt sustinute de executii. Sa nu facem minerit, dar ce sa facem? Zona Rosia Montana, pe langa faptul ca a trait din minerit este o zona in care patrimoniul de care se vorbeste in articol nu este pus in valaore. Acele galerii unice mai au putin si pica. In curand Rosia se va degrada de la sine cu acordul si ignoranta celor care tin cu tot dinadinsul sa o salveze. Ironic nu?
    • -2 (4 voturi)    
      locuitorii (Miercuri, 20 iulie 2011, 0:05)

      Sorin [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Solutiile unde sunt pentru locuitori, oamenii aia de care vorbesti tu ca sunt impotriva proiectului majoritatea nu au habar despre proiect, au citit si ei 2-3 chestii pe la cinestie ce publicatie de mana a5a care se ocupa cu dezinformarea. Pardon publicatie de prima mana, ca la noi si astea se ocupa cu dezinformarea
      • -2 (4 voturi)    
        realitatea (Miercuri, 20 iulie 2011, 10:58)

        Catalin [anonim] i-a raspuns lui Sorin

        Ce spui tu ar insemna ca ziaristii astia si ong-urile sa se gandeasca la bineel oamenilor nu la binele aluia care le baga banu in buzunar. Normal ca nu se duce nimeni sa se scalde in lacul cu cianura, iar suma aia de 80 de milioane parerea mea e ca poate sa faca minuni in zona. Plus ca pana la sfarsitul proiectului sigur o sa se mai aloce
    • -3 (5 voturi)    
      heh (Miercuri, 20 iulie 2011, 10:08)

      Julie [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      nu e vorba de tacerea presei, e vorba de o problema importanta. cianura aia nu e bagata pe gat, e tinuta intr-un baraj in care lumea nu se va scalda.
      si de problemele zonei nu vorbeste nimeni? ce turism se poate face acolo oricum? poate cu 70jde milioane se va mai face ceva, dar altfel nu vad o alta solutie pt localitatile de langa si pt rosia montana.
      • -1 (1 vot)    
        pai (Miercuri, 20 iulie 2011, 15:05)

        eu [anonim] i-a raspuns lui Julie

        daca nu avem solutii asta e... mutam cu totul localitatile si punem punct.. nu inteleg de unde batalia asta intre alba sau neagra.. adica voi vreti sa fie ca in brunei dar cu totul distrus.. .de ce nu sa fie natura neafectat dar fara bani ca in brunei?!
    • 0 (0 voturi)    
      conspiratie (Vineri, 22 iulie 2011, 22:52)

      Olimpus [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Ia zi, si asta e o conspiratie nu? sa manipuleze pe cine vor ei adica presa si de aici, toata tara. fii serios ma omule, tu chiar crezi ca au nevoie de o atitudine favorabila din partea noastra?
      ei au expus punctele forte ale lor, si avanatajele noastre. daca tu sau altii nu vreti sa le credeti pentru ca sunteti gigi contra atunci e problema voastra dar nu mai veniti cu idei dintr-astea stupide.
  • 0 (0 voturi)    
    Pai sa auzim! (Marţi, 19 iulie 2011, 14:57)

    Eurobaluru [anonim]

    De ani de zile nici un oficial de rang inalt nu face o declaratie ferma si fara echivoc, ori da, ori ba, asupra problemei. Vrem sa auzim si noi pozitia Administratiei, ca sa stim incotro apucam. Ca poate noi ne agitam degeaba tot vorbind de mediu si de istorie si de fapt decizionalii au luat deja hotararea corecta...
  • +1 (3 voturi)    
    jos palaria (Marţi, 19 iulie 2011, 15:04)

    dan [anonim]

    Asa, da!
    • 0 (0 voturi)    
      mda (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 2:09)

      ana-carina [anonim] i-a raspuns lui dan

      asa da intr-adevar. sa speram ca nu se razgandesc iar ca rosienii au obosit de atatea schimbari bruste de situatie si de atata stat si asteptat.
  • -1 (9 voturi)    
    habar n-am! (Marţi, 19 iulie 2011, 15:08)

    naiv [anonim]

    nu sunt expert chimist,nu sunt expert de mediu si cu atat mai putin arheolog. Dar in toata aceasta disputa, LOCUITORII de acolo nu conteaza? sunt toti orbi, surzi, analfabeti ca parerea lor sa nu conteze? toti expertii, comentatorii, adica persoane ce NU RISCA NIMIC urla, zbiara, se lamenteaza..... Toti afirma ca ei stiu mai bine!!! mai bine decat cine??? ar accepta toti urlatorii sa se ia decizii privitoare la locul unde traiesc ei fara sa fie intrebati???? RMGC le promite prosperitate, ceilalti zic ca nu e adevarat, dar nu le promit/garanteaza nimic in schimb. Pentru ei (asa zic, cand sunt lasati sa zice) ca status quo e poate CEA MAI PROASTA solutie.
    • +3 (5 voturi)    
      ti-ai gasit bine pseudonimul ! (Miercuri, 20 iulie 2011, 10:44)

      Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui naiv

      Rosia Montana nu este proprietatea locuitorilor ei, naivule.
      Dupa tine, daca ei vor sa se arunce in aer cu o bomba atomica, este dreptul lor.
      Aici este vorba de dreptul unui popor, vorbesc despre romani, de a hotara ce se intampla in tara lor.
      Rosia Montana este si va ramana si dupa terminare exploatarii, teritoriu romanesc.
      Ce vrem noi sa avem acolo?
      O mare rana deschisa si infecta? Cine o va inchide si curata?
      Noi, cu greu, cu multi bani si in timp indelungat.
      Asta vrem?
      Stiu, se vede de la o posta, ca mare parte din postari provin din aceeasi sursa:
      un angajat RMGC.
      Un mercenar care scrie, pledeaza pentru ceva strain lui, pentru salariul pe care il ia.
      Sarcina de servici.
      Vreau o tara curata, frumoasa, sanatoasa.
      Nu se intreaba nimeni:
      Cu ce drept impune cineva zonei o singura ocupatie, o declara monoindustriala?
      Plangeti de mila locuitorilor dar sunteti de acord sa le impunem o singura alternativa: ori exploatarea aurului ori extinctia.
      Eu cred ca este o ingradire a libertatii umane de neinchipuit!
      Ce fel de economie libera de piata suntem noi?
      Este , oare, constitutional?
  • -4 (12 voturi)    
    O alternativa (Marţi, 19 iulie 2011, 15:23)

    george [anonim]

    Sunt curios care ar fi alternativa. Cu totii spuneti ca se distruge acolo zona chiar daca nu este asa dar intrebarea mea care-i alternativa. Timp de 20 de ani acolo nu s-a mai intamplat nimic si de peste 10 ani zona e moarta tocmai din cauza ONGurilor care opresc proiectul minier. Daca ONGurile vroiau cu adevarat sa se intample ceva in zona atunci FACEAU ceva. Nu doar dadeau din gura. Nu?
    • +6 (8 voturi)    
      nu e adevarat (Marţi, 19 iulie 2011, 20:48)

      xy [anonim] i-a raspuns lui george

      Nu, nu din cauza ONG-urilor moare zona. Ci pentru ca RM a fost declarata in 2002 zona monoindustriala de minerit, ceea ce oprea prin lege orice alta afacere a localnicilor in afara de pregatirea proiectului RMGC. Nu mai dezinforma. ONG-urile au luptat contra acestei legi, adica tocmai pentru ca localnicii sa nu mai fie 100% dependenti de RMGC.

      http://www.citynews.ro/alba/eveniment-29/tribunalul-din-alba-a-decis-anularea-pug-ului-rosia-montana-120540/
      • -6 (8 voturi)    
        da,da (Miercuri, 20 iulie 2011, 0:07)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui xy

        Ong-urile au luptat pentru alte interese , nu ca ar fi locuitorii dependenti de rmgc, ii doar pe ei in basca de locuitori. Ong-urile prefera sa nu se dezvolte zona deloc, ei propun turism unde nu o sa investeasca nici naiba in afara de..ca sa vezi rmgc
  • -5 (11 voturi)    
    superficialitate (Marţi, 19 iulie 2011, 15:34)

    andrada [anonim]

    De ce nu se scrie si despre cele 70 de milioane de dolari care vor fi investiti in patrimoniul romanesc de catre canadieni? Nu mai priviti cu atata superficialitate subiectul si limitati totul la faptul ca aurul ne este furat.
    Statul e actionar in acest proiect si va avea de castigat sume de ordinul miliardelor de dolari.
    • +6 (8 voturi)    
      Aici e buba (Marţi, 19 iulie 2011, 19:22)

      Gamma [anonim] i-a raspuns lui andrada

      Si noi stim sa exploatam aur . Mai ales ca e vorba de tehnologie cu cianuri . Am facut-o de zeci de ani , pe vremea lui Ceasca si dupa . Cu vechea firma s-au intamplat 2 lucruri , 1 hotie , 2 pret mic al aurului = faliment . Acum aurul are alt pret iar o firma fara hoti poate face profit cat sa dea si niste comisioane grase . Enter RMGC .
      Statul are 19% si pun pariu ca fac aia imediat o majorare de capital la care nu o sa luam parte si ne trezim cu 2 % . End .
      Sunt pro exploatare , dar numai noi pt banca nationala .
    • -1 (5 voturi)    
      ce face? (Marţi, 19 iulie 2011, 22:52)

      daroc [utilizator] i-a raspuns lui andrada

      "Statul e actionar in acest proiect si va avea de castigat sume de ordinul miliardelor de dolari." Hai mai da-o dracului! Miliarde si miliarde de dolari? Zeci de milarde? Sute de miliarde? Mii de miliarde? Wow! "Cool, man!"
    • +2 (2 voturi)    
      pai (Miercuri, 20 iulie 2011, 15:08)

      eu [anonim] i-a raspuns lui andrada

      daca statul ar castiga miliade de dolari cum zici tu, de ce sa ne bucuram la cele 70de milioane investiti in patrimoniul romnesc... 70 de milioane sunt pisu
    • +2 (2 voturi)    
      :)) Superficialitate ???? (Vineri, 22 iulie 2011, 0:39)

      anonimus [anonim] i-a raspuns lui andrada

      bre andrada, in anumite cazuri este recomandata rotirea in gura a unei pietricele (pt dumneata se admite un pic mai bine cianurata). Vorbesti despre "superficialitate" si repeti o placa pusa la tv de PR-ul RMG. Daca ai avea cunostiinte geografice minimale ai stii ca Rosia Montana este la o aruncatura de bat de Padis care este cel mai important podis carstic din sud-estul Europei. (poti cauta pe gouagal sau pe wikilespedia sau cum io zice despre ce iti vorbesc). Ideea redusa la esenta - un potential accident legat de deversarea cianurilor iti va face praf cam un sfert din tara. Deci, draga "profunda" sustinatoare a proiectului te afli intr-una din urmatoarele ipostaze: ori dispui de o sublima si stupida naivitate ca sa intelegi ce se ascunde dupa ambalajele frumos colorate, ori te vinzi extrem de ieftin si faci jocul unora care oricum deja te-au aruncat la cosul de gunoi al istoriei. Pentru final am sa iti spun ca tragedia nu consta in ignoranta sau interesul care te caracterizeaza, ci in RAUL pe care il doresti pentru altii ca mine sau ca tine, dar poate mai rezervati
  • +5 (5 voturi)    
    dlui ministru de la UDMR (Marţi, 19 iulie 2011, 18:15)

    dumitru [anonim]

    Am acordat toata increderea udemeristului cand a fost investit ministru al culturii, desi stramosii mei au trebui sa fuga din cauza ungurilor. Lucruri trecute, este normal sa ierti ceea ce a devenit istorie. Dar acum cateva zile aflam ca se darama Sarmizegetusa, astazi ca se distrug siturile romane din Apuseni. Se distruge, adica, bucata cu bucata, istoria romanilor fara de reactie sau chiar cu aprobare de la ministrul acelei etnii care nu s-a uitat niciodata cu ochi buni la natiile celelalte, vezi plangerile slovacilor, sarbilor, etc. Ce trebuie sa intelegem de aici, ca trebuie sa iertam in continuare? Sau ca dl Hunor isi uita obligatiile fata de tara in care este ministru si fata de istoria Romanilor? Dati-va demisia dle, imediat!
    • -3 (5 voturi)    
      conteaza? (Marţi, 19 iulie 2011, 18:36)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui dumitru

      Cineva trebuie sa fie in ochii opiniei publice tapul ispasitor. Vai, am avut incredere si uite ce a facut. Atat in cazul Sarmisegetuzei cat si in cazul Rosiei Montane este nevoie de bani pentru ca vestigiile de acolo sa fie restaurate sau intretinute. Doar pentru ca le avem nu inseamna nimic. Si stiu ca e simplu sa comentezi, sa fii impotriva, sa crezi ca localitatea pe care nici macar n-ai vizitat-o nu va mai fi la fel. Asta, pentru ca majoritatea romanilor se aliaza cu poporul nu cu politicienii, uitand sa mai si afle despre ce e vorba. Mergeti la Rosia, vorbiti cu oamenii de acolo, vizitati vestigiile si apoi puteti sa va formati o opinie si sa va dati cu parerea.
  • -3 (7 voturi)    
    personal... (Marţi, 19 iulie 2011, 18:16)

    panduru [anonim]

    personal m-am cam saturat de tot felul de persoane pe care nu le baga nimeni in seama, dar se baga ele singure, povestindu-ne ce au citit prin ziarele nemtesti si explicandu-ne lucruri pe care ele insele nu le pricep. Iata cine ne invata cum se scrie Istoria Romaniei...
  • -5 (7 voturi)    
    un subiect de gandire (Marţi, 19 iulie 2011, 18:23)

    Olivia [anonim]

    Vorbiti ca si cum Rosia Montana ar fi raiul pe pamant. Nu va suparati, dar la Rosia s-a exploatat mult timp aur, chiar si dupa 89 si cu cianuri. Nu mai spun ca nimeni nu s-a implicat in acest dosar, cul il numiti, atat timp cat exploatarea se facea de catre statul roman. Partea ecologista si antiproiect uita esentialul. Cianura este singura tehnologie folosita la ora actuala si aprobata de UE. Nu este nimic ilegal in folosirea ei, asa cum vreti sa insinuati. Obiectivitatea se pierde cand deveniti prea atasata de imagina eco a noii epoci.
    • +4 (8 voturi)    
      hai sa ne facem ca gandim (Marţi, 19 iulie 2011, 18:40)

      zulu [anonim] i-a raspuns lui Olivia

      Acum Rosia Montana este raiul pe pamant in comparatie cu ce ar ajunge...
      Unde se insinueaza in articol legalitatea/ilegalitatea utilizarii cianurii?!
      Cu siguranta obiectivitatea are de suferit...cand devii prea atasat(a) de niscaiva arginti marcati RMGC
  • -5 (7 voturi)    
    informare! (Marţi, 19 iulie 2011, 18:30)

    corina [anonim]

    Sa ne dam cu parerea ne pricepem cu totii. Dar cati din cei care se impotrivesc cu inversunare stiu despre ce este cu adevarat vorba in acest proiect? Ca statul va avea de castigat in jur de 50% din profit, pe baza investitiilor directe si indirecte? Statul va lua banii astia fara sa faca absolut nimic. Nu ca pana acum ar fi facut ceva. Se vede bine ce a ramas la Rosia Montana in urma exploatarii de stat.
    • +4 (4 voturi)    
      Statul (Marţi, 19 iulie 2011, 19:29)

      Gamma [anonim] i-a raspuns lui corina

      Ia 19% si atat. Restul sunt chestii de genul cat am beneficiat eu indirect de pe urma averii lui Sachelariu ... ca vezi doamne ca nu m-a plouat cam am stat in statiile lui si am economisit 2 plovere si 3 umbrele
      Cred ca nici TVA nu pot sa puna ,si redeventele sunt lol .
      Asta daca nu or sa faca manevra Petrom (majorare de capital la care nu ia parte si statul ) ca sa ne lase la cat vor ei .
  • -4 (6 voturi)    
    De unde autoritate? (Marţi, 19 iulie 2011, 18:36)

    viorel [anonim]

    De unde are ea autoritatea sa vorbeasca despre Rosia Montana. Am tot auzit zeci de pareri despre Rosia Montana. Ideea este ca cea mai importatna este parerea oamenilor de acolo. Ei sunt cei care trebuie sa decida pentru ca ei stiu cel mai bine care e situatia si ce este cel mai bine pentru ei. Pana acum au decis altii si vedeti in ce stare a ajuns Rosia Montana
  • +7 (9 voturi)    
    Cine va plateste? (Marţi, 19 iulie 2011, 18:55)

    Carmen [anonim]

    Sunt curioasa cine ii plateste si ce manipulare subtila si nemernica incearca postacii binevoitori proiectului de distrugere a patrimoniului national si a naturii.
    Statul incaseaza ...haida de? Si ce o sa faca statul cu incasarile, cumva reabilitari si investitii in zona? Nu, isi vor plati diverse firme ale diversilor politicieni sa faca nimic. Nimeni din zona nu va vedea un sfant de pe urma proiectului minier, totul se va scurge in buzunare dubioase.
    Opriti proiectul asta, vor veni vremuri mai bune si pt. pamanturile noastre. Politicienii astia si acolitii lor nu sunt vesnici.
  • -2 (6 voturi)    
    Oare unde e adevarul (Marţi, 19 iulie 2011, 19:00)

    sorin [anonim]

    se vorbeste de un peisaj rupt din rai acolo dar adevarul care e? Ca acolo se practica minerit de mii de ani. Oare doamna a fost acolo? A vazut raul rosu care e asa din cauza mineritului necontrolat de dinaninte? Sau nu se uita pe jos pentru ca ea merge intotdeauna cu privirea inainte si cu nasul pe sus?
  • +6 (6 voturi)    
    Rosia Montana - prosteala pe fata pentru romani (Marţi, 19 iulie 2011, 19:08)

    Ana [anonim]

    Nu inteleg de ce nu spune nimeni ca Romania nu castiga mai nimic din acest proiect minier toxic.
    In plus, toate celealte minereuri de metale rare sunt considerate steril (!) adica nici nu intra la socoteala.
    In plus Gabriel Resources, care se pare ca are in spate masoneria, vrea sa ia TOT AURUL APUSENILOR, NU DOAR ROSIA MONTANA.
    ”Dati TOT ce-i al vostru, ca sa intregim ce-i al nostru”.
    Istoria pierduta si peisajul selenar ce urmeaza dupa asta este un mizilic fata de faptul ca se urmareste o exploatare rapida pentru a jefui tot ce se poate lua de acolo.
    Iar oficialii ministerului stiti ce spun?
    ”Vor veni astfel bani pentru Romania” desi Romania nu castiga nici 1% din toata povestea (asa cum s-a anuntat in presa).
    NEMERNICI.
  • -3 (5 voturi)    
    Moare inca o localitate (Marţi, 19 iulie 2011, 19:24)

    Sebastian [anonim]

    Asa, sa facem turism acolo, nu? Oare a fost doamna vreodata la Rosia Montana? A vazut cat de greu se ajunge acolo si cum arata comuna? Ce turism poti face acolo? E usor sa vorbesti din Germania despre tema asta...
    • +1 (1 vot)    
      vaii moare comuna... mare fas (Miercuri, 20 iulie 2011, 15:11)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Sebastian

      si daca moare o localitate ce... prefer o zona fara oameni dar frumoasa decat un crater imens cu mii de capuse pe langa
  • +4 (4 voturi)    
    Qui Prodest? (Marţi, 19 iulie 2011, 20:20)

    dumitru [anonim]

    Avem dovada, inca o data, daca mai era nevoie, ca interesele "aurifere" sunt atat de mari incat totul trebuie calcat in picioare. Ce mai conteaza mediul, patrimoniul, viitorul zonei etc.? Reprezentantul Companiei si Comisiei Nationale de Arheologie sunt partizani si isi apara interesele lor nu ale zonei. Manipulam si mergem inainte cu interesele noastre. A cata oara este invocat binele public prezent pentru interese vremelnice ? Dureros si pentru cei de azi, dar mai ales pentru cei de maine. Oare celelalte exemple din Noua Zeelanda nu spun nimic despre impactul extractiei aurului cu cianuri? Domnul Kelemen Hunor zice ca se poate bea din apa cu cianuri, asa de mica ar fi concentratia. De ce nu inceaca? Pentru 300 de locuri de munca maximum distrugem o zona, pe care o vom face sa semene cu peisajele lunare sau martiene. Qui prodest?
  • +5 (5 voturi)    
    Excelent articol!!! (Marţi, 19 iulie 2011, 21:23)

    Catalin [anonim]

    Articolul e corect! Am fost la Rosia, stiu despre ce vorbesc.
    1. Lacul de cianuri va avea dimensiunea a 400 terenuri de fotbal si in locul a 4 munti vor ramine 4 cratere ca niste carii uriase.
    2. Cit cistiga statul roman? Poate sa cistige si 400 de miliarde nu 4 cum zic ei. Identitatea unui neam are un pret? Peisajul superb de acolo poate sa fie evaluat? Dar sanatatea oamenilor pe o raza de 100 de km? Banii nu sint totul, exista lucruri mai importante in caz ca ati uitat de cind va imbracati cu voluptate la mall.
    3. Exista solutii alternative clare. Academia de Studii Economice a publicat ditamai volumul de 400 de pagini cu solutii economice. Nimeni nu vrea sa le vada.
    4. Au venit investitori in Rosia sa faca fabrica de mobila, de jucarii etc. Nu li s-a dat voie sa faca autoritatile spunind ca prin lege zona este monoindustriala!!!!!! Si deci nu se permit alte investitii.
    5. Uitati-va un pic in presa: toate ziarele si televiziunile care au luat publicitate de la Gold nu spun nimic despre nenorocirea care se pregateste. Asta nu o spun eu, puteti sa verificati voi la orice taraba de ziare. E o rusine pt presa. Sint citeva exceptii: Adevarul, Kamikaze, Formula AS si Hotnews.
    Felicitari Hotnews pentru coloana vertebrala de care dai dovada in acest caz!
  • +6 (6 voturi)    
    similitudine (Marţi, 19 iulie 2011, 23:07)

    daroc [utilizator]

    Am avut acum o vreme o perioada mai proasta din punct de vedere financiar. As fi avut varianta sa imi vand un rinichi, as fi luat o multime de bani. Nu doar ca as fi scapat de probleme, dar as fi devenit subit "om cu bani". Cel putin pentru o vreme. Dar nu am pus niciodata la socoteala varianta asta. Am muncit si noaptea, m-am chinuit si incetul cu incetul am iesit din rahat.
    Stiu, comparatia poate parea si chiar este usor... neadaptata. Dar pe mine mereu ma incearca sentimentul asta cand e vorba de Rosia Montana. Da, categoric, pe termen scurt si mediu beneficiile economice ar exista (dar nu pe termen lung!), dar am ajuns chiar asa de nepunticiosi incat sa facem compromisurile astea atat de dureroase pentru istoria noastra si pentru mediu nostru, pana la urma. Zona aia oricum va fi complet distrusa.
    Si pentru ce? Sau mai bine zis, pentru cine? Pentru niste straini de peste mari si tari, caci grosul profitului se va duce acolo (ar fi si normal, ca doar ei investesc). Cei care isi inchipuie ca statul roman va primi "miliarde si miliarde" de dolari, asa cum am vazut un comentariu mai sus, prin impozite sau dividente sunt foarte, foarte naivi! Smecheriile financiare la nivel inalt, atunci cand sunt implicati bani seriosi sunt la ordinea zilei. Si nu numai in Romania, dar categoric Romania nu face exceptie! E atat de simplu! Dai ceva spaga unde trebuie si brusc statul vinde mare parte din participatie ulterior.Pe urma, contabilitatea la nivel de corporatie este un domeniu care poate deveni, daca se vrea si daca se permite, foarte foarte inselator. A se vedea cazurile Enron din Statele Unite sau Parmalat din Italia. Sau si mai simplu, toata smecheria cu paradisuri fiscale, sau atatea si atatea cazuri.
    • +5 (5 voturi)    
      Bravo domnule, toata stima (Miercuri, 20 iulie 2011, 0:00)

      energy [anonim] i-a raspuns lui daroc

      Asta voiam sa punctez si eu: "romane, ti-ai vinde copiii pt organe? Pana unde ai merge ca sa faci rost de bani? Si ce vei face cu ei incat sa merite sacrificiul?". Si inca ceva, pentru cei care repeta ca locuitorii zonei ar trebui sa decida... Pot eu sa-mi deschid atelier pirotehnic in apartament? Sau poate primaria Mizilului de pilda sa decida infiintarea unui depozit de deseuri radioactive? Nu, ca riscurile ii implica pe mult mai multi. Va spun, in cazuri din acestea nici macar argmentul cu neamestecul in treburile interne ale unui stat n-ar trebui sa primeze.
  • +5 (7 voturi)    
    Manipulare (Miercuri, 20 iulie 2011, 0:13)

    ElHobolan [anonim]

    N-am nimic cu canadienii sau ma rog cu cine-o fi in spate (masoni sau martieni), dar cu "jegurile" de romani care-si dau concursul la "praduiala" bogatiilor acestei tari, care nu e numai a lor, este si a noastra, care nu e numai a unora din Rosia Montana, care ar beneficia direct de pe urma proiectului, ca e si a celorlalti care locuiesc in restul tarii, am eu ce am (scuze pt. fraza prea lunga).
    Canadienii vor sa faca un business. OK- daca noi "punem botul" la prosteala aceasta au de castigat ei, daca tinem aroape si rezistam presiunilor si manipularilor vom ramane si noi cu ceva ce poate va insemna mult pentru generatiile care vin, ca vorba aia trebuie sa le mai ramana si lor cate ceva, nu sa le lasam numai gauri negre, datorii imense si o clasa noua de imbogatiti (la propriu) din politica.

    De romanasii nostri care sunt "artizanii" manipularilor odioase nu ne spune nimeni nimic. De cei care ne mint in fata si incearca sa ne lamureasca ce castiguri nemaipomenite ne asteapta numai sa vrem noi sa le primim, cand de fapt le pasa doar de banutii lor, nu se povesteste. Niste oameni pentru care notiunea de patriotism nu exista, oameni cu un caracter de"cacao" care-ar vinde-o si pe mama lor pentru un ban in plus.

    Unora dintre ei simtindu-le duhoarea chiar aici pe forum postand sub diverse prenume frumoase, in incercarea disperata de a mai face ceva prin care sa-si justifice salariile babane pe care le iau si tragand speranta ca odata pornit proiectul si-au dovedit competenta si isi merita banii luati pana acum si bonusul de obiectiv primit in caz de reusita.

    Probabil ca or fi si postari in favoarea proiectui a unora care chiar cred ca asa e. Foarte bine, e dreptul fiecaruia la opinie, dar eu nu la acestia fac referire ci la slugile acelea care-si urmaresc atingerea obiectivelor chiar daca acestea sunt de fapt impotriva interesului national, care profita de nivelul "high" de coruptie de la noi si care incearca sa ne demonstreze cat de multe avem de pierdut daca nu le lasam lor tarisoara s-o "mulga" si s-o dea de pomana la straini.

    Acuma ne dau pe la nas cu cele 75 milioane dedicate restaurarii zonei, mai pana ieri ne aratau filmul cu cele 4 miliarde care ar urma sa fie investite in Romania. Sa le fie rusine. Si daca ne tinem tare poate chiar o sa aibe dreptate, o sa "investeasca" suma respectiva in diverse campanii de manipulare si sponsorizari dar fara sa care un gram de aur de la noi.

    Sa ma scuzati pentru forma oarecum agresiva de adresare dar pur si simplu nu-i mai suport, mama lor de mincinosi si personaje fara caracter.
  • -5 (5 voturi)    
    oo da (Miercuri, 20 iulie 2011, 0:58)

    odora [anonim]

    oare cat va trebui sa se mai balangane dezechilibrat rosia montana? e de prea mult timp in toate directiile, in nicio parte nu e bine, dar pana la urma ce vrem noi de la ea, e decizia ta asupra locuitorilor, e deciziat ta pentru ca nu ai ce face acasa, sau care e parte unde trebuie sa se incline is cine trebuie sa decida?
  • +3 (3 voturi)    
    coruptia papa tot (Miercuri, 20 iulie 2011, 3:47)

    unu' [anonim]

    trecand peste orice argument ce tine de ecologie, acel aur NU trebuie exploatat pentru sumplul motiv ca

    orice banutz care ar proveni bugetului Romaniei din acel aur ar fi papat de coruptie.

    nu exista nici un dubiu asupra acestui lucru.

    si atunci, de ce sa-l exploatam acum?
  • +4 (6 voturi)    
    aceleasi comentarii expirate (Miercuri, 20 iulie 2011, 9:20)

    Ava [anonim]

    Serios, e o singura persoana care posteaza aceleasi idei cu mai multe id-uri?
    Toata lumea ii da inainte cu "nu se poate face turism" - normal ca nu se poate, daca oficial e zona monoindustriala, asta inseamna ca nu poti sa deschizi nici un magazin de piine. Peisaje sint, posibilitati de cazare sint, drumul nu e nici pe departe cel mai rau din tara, intentie exista din partea unor localnici. "Riul inrosit" e alt leitmotiv, nu inteleg de ce nu zice nimeni de taurile din apropiere, de exemplu.
    Pina nu stai pe buza exploatarii de la Rosia Poieni sa vezi amploarea (=oroarea) unei exploatari la suprafata, cred ca ar trebui sa te abtii sa comentezi aiurea. Din pacate romanii, inclusiv unii rosieni, se vind foarte ieftin si nu au perspectiva viitoarului "dupa" exploatare.
    • -3 (5 voturi)    
      Cariera Cetate (Miercuri, 20 iulie 2011, 9:36)

      Ionut [anonim] i-a raspuns lui Ava

      Ce zici tu acum e fix mentalitatea romaneasca. Sa bagam gunoiul sub pres. Dar de Cariera Cetate de ce nu zici nimic? Ca si aia a fost exploatata de stat si nu arata prea atragator pentru vederile fine ale "turistilor". Sa fim realisti si sa analizam cat de cat obiectiv. Daca ar fi sa o luam asa turism se poate face si la Tecuci. Acolo de ce nu facem la fel?
    • -1 (1 vot)    
      Turism... (Miercuri, 20 iulie 2011, 12:36)

      Bug [anonim] i-a raspuns lui Ava

      Sigur ca se poate face turism... da' chiar va face cineva?
      E simplu sa spui ca se poate... desigur, se poate, dar este viabil? Pe cine contezi? Cum vei face sa aduci efectiv turisti? De cati ai nevoie ca turismul sa si devina rentabil? Si cine va investi in turism, si cat?

      As zice ca dam vrabia din mana pe cioara de pe gard...
      In ceea ce priveste ecologia, majoritatea postarilor dovedesc o crunta necunoastere a tehnologiei cu pricina. Noua Zeelanda, de exemplu, aplica aceata tehnologie la o exploatare, fara a afecta mediul (un reportaj despre asta, dupa o documentare la fata locului, a facut Doru Buscu). Si Noua Zeelanda se preocupa de mediul ambiant la modul serios...

      Eu cred ca parerea oamenilor din zona este cea mai importanta. Ei sunt in masura sa decida, pe baza unei informari corecte, facute de specialisti, care sa le fie viitorul. Parerea unor oameni care pot fi bine intentionati, dar care nu sunt din zona si/sau care sunt total dezinformati, nu ar trebui sa conteze. Chiar daca vine din Germania...
      • +1 (1 vot)    
        R Montana este deja un brand turistic (Miercuri, 20 iulie 2011, 16:32)

        minotaur [anonim] i-a raspuns lui Bug

        1.Nu vorbi daca nu ai fost sa vezi. Datorita polemicilor Rosia Montana este deja un loc foarte cunoscut si in tara si in strainatate. Ar putea sa faca turism foarte bine. La doar citiva km, de la Albac pina la Garda si in sus catre Casa de Piatra este pensiune linga pensiune si oamenilor le merge ff bine. E plin de francezi si de nemti.
        2.Cit despre decizia oamenilor din zona - cind e de interes national nu pot decide doar ei. Ma mut si eu in bloc cu tine si tai stilpii de rezistanta, ca fac ce vreau la mine in casa. Vrei?
      • 0 (0 voturi)    
        o sa rizi (Miercuri, 20 iulie 2011, 17:15)

        Ava [anonim] i-a raspuns lui Bug

        "Pe cine contezi? Cum vei face sa aduci efectiv turisti? De cati ai nevoie ca turismul sa si devina rentabil? Si cine va investi in turism, si cat?"

        Un exemplu: 1. Pe unguri; 2. Cu autocarele; 3. Personal am prins cite doua; 4. Vezi raspunsul la (1) + cit cere domnul de la mina, din cite stiu pretul variaza "dupa sufletul omului".

        Mi se pare ca romanii nu au minte, nu stiu sa invete din greseli (vezi Aurul Baia Mare) si nu le pasa de mediu / viitor / ceilalti. Iar Noua Zeelanda e un exemplu clasic din "propaganda" RMGC - marmota invelea cianura in staniol.
  • +4 (4 voturi)    
    cat castigam din asta? (Miercuri, 20 iulie 2011, 9:50)

    marius [anonim]

    cam cat am castiga din asta?cam tot atat cat fura baieti destepti intr-un an?merita?
    cei care tot o dau cu merita pun pariu ca nu dau 2 lei pe istoria noastra
    pun pariu ca nu au fost in viata lar la Sarmizegetusa sau in alta parte plina da istorie
    sa ascultam ce raspund cele cateva familii de acolo la intrebarea;''DORITI MULTI BANI''?
    sa inchidem ochi la inca o marlanie dupa care baieti destepti sa iasa pe la tv si sa faca pe filozofi?
    eu zic ca nu merita!
    statul Roman sa investesca in agricultura si va castiga de 1000 de ori mai mult anual
    • 0 (0 voturi)    
      da (Joi, 21 iulie 2011, 18:19)

      Ilie [anonim] i-a raspuns lui marius

      Se castiga multi bani. Tine cont de asta! Plus ca nu doar bani ci si investitii seriose si reabilitare dupa exploatare!
  • +2 (2 voturi)    
    Rosia Montana (Miercuri, 20 iulie 2011, 12:02)

    costel [anonim]

    Draga doamna eu am casa bunicului la Sacatura acum e Vadu Motilor langa Rosia Montana daca nu ati aflat de acolo din Germania motii au terminat Apuseni de mult ultima duc prundisul din Aries mai nou au taiat padurea din marginea satului pentru a avea turisti din cele doua pensiuni din dreptul ei ce sa admire pesti au plecat fortat prin vanele deschise din gresala deranjau gunoaiele din apa acum mai nou si cele aruncate cu cmionul pe drumurile muntelui asa ca asta este cianura din Apuseni nu aurul de la Rosia saracia asta spun ei nu au bani probabil le oferiti din Germania istorie au bani le trebuie
  • +1 (1 vot)    
    coruptia si incompetenta vor fi sanctionate (Miercuri, 20 iulie 2011, 13:23)

    mada [anonim]

    in afara de postacii RMGC, autoritatile cu buzunare pline de spaga si o mana de localnici adusi la saracie extrema din cauza planului urbanistic impus , nici-un roman nu este de acord cu aceasta exploatare....

    insa nesimtirea si incompetenta clasei politice este foarte mare ... si deocamdata par sa creada ca pot trece peste vointa romanilor si pot sa isi bata joc de istoria si avutia romanilor ... insa se insala amarnic...

    proiectul nu se va face pentru ca mai exista inca multe familii care nu si-au vandut proprietatile in Rosia! si nu pot fi determinate sa vanda!
    • 0 (0 voturi)    
      lol (Joi, 21 iulie 2011, 18:24)

      George [anonim] i-a raspuns lui mada

      Stii ce, cu postaci sau fara tot nu e treaba altora in afara de guvernanti si rosieni. Restul n-au decat sa-si bage unghia in gat ca nu au niciun drept sa decida ceva!
  • 0 (0 voturi)    
    hmm (Miercuri, 20 iulie 2011, 19:17)

    Adrian [anonim]

    Nu stiu cat o sa mai rabde dar un lucru e clar, nu e normal ca lumea sa considere ca are dreptul sa se faca acolo doar turism sau alte chestii "eco" si sa nu asculte deloc si ce vor rosienii.
  • 0 (0 voturi)    
    AUR, DOLARI, EURO, LEI .... (Miercuri, 20 iulie 2011, 19:56)

    Calin [anonim]

    pentru toti cei care incearca o varianta a acestei mici afaceri. uncia de aur costa acum 15 ani aprox. 400 usd - acum va rog sa va informati.
    romania cu ce ramane ???
    • 0 (0 voturi)    
      hmm (Joi, 21 iulie 2011, 18:26)

      Laurentiu [anonim] i-a raspuns lui Calin

      Nu zic nimic de investitiile in patrimoniu dar de refacderea zonei tb sa zic!!
      Gandeste-te ca romania nu va face nimic pt rosia montana, nici dupa dezastrul produs chiar de noi. Asa ca sa zicem sarut mana!