Stenogramele lui SOV printre randuri. Firul rosu

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Miercuri, 20 octombrie 2010, 19:25 Actualitate | Opinii


Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Grava si infricosatoare, in stenogramele rusinii, este agresiunea continua, explicita si coordonata personal de Sorin Ovidiu Vantu asupra institutiilor statului si asupra unor figuri cheie din politica, in tentativa de a si le subordona in functie de interesele sale, nu din dorinta de a apara interesul public. Socheaza disponibilitatea generala, din politica si presa, la compromis si complicitate. Unii se arata chiar entuziasti sa o faca, dupa cum plastic se exprima SOV, "fara batista". Este firul rosu al discutiilor dintre el si jurnalisti, dintre el si politicieni. SOV are un plan si tinte clare. Sa puna el viitorul presedinte al Romaniei, sa obtina puterea absoluta.

Vrea o garantie ca nu o sa-l mai ”doara capul 20 de ani dupa aia”. De mare relevanta ramane fragmentul in care Vantu se ingrijeste sa fie primul care-l felicita pe Geoana, despre care, cu o zi inainte, spunea ca a luat m... cu hidrantul. Il numeste solemn domnule presedinte al Romaniei, cerand sa fie notat in catastifele istoriei. Sa nu uite, cumva, cui ii datoreaza functia suprema.

Puterea absoluta l-ar fi facut mai intai un om liber, iar apoi liber sa faca orice. Recurs la memorie, pentru cei loviti de amnezie: pe data 2 decembrie, cu trei zile inainte de turul decisiv al alegerilor prezidentiale, Mircea Geoana il viziteaza pe Sorin Ovidiu Vantu. In aceeasi zi, tot pe 2 decembrie, Nicolae Popa este arestat la Jakarta. A doua zi, Mircea Geoana, intr-un interviu acordat lui Catalin Tolontan, declara ca o va schimba pe Laura Codruta Kovesi de la sefia Parchetului General. Acum, parca se vede mai limpede.

Putina istorie contrafactuala: Geoana iese presedinte, face ordine in Parchetul General. Dosarul Popa intra la congelat, iar indonezienii n-au decat sa-l extradeze pe omul lui Vantu cat vor. SOV scapa de arest, de dosarul favorizarii infractorului, dar si de acuzatiile de spalare de bani si returnare ilegala de TVA. Si reteaua Voicu continua sa functioneze, avand protectie de la cel mai inalt nivel. Daca mai faceti un mic efort de memorie, vi-l amintiti pe Voicu: "Baga-mi-as p.... in Geoana si cu toti americanii lui, care ni i-a adus la Curtea Suprema, ca multi au dosare. Si cu toate golancile, cu seful organizatiei PSD de la Dolj".  

Pentru cateva ore, Mircea Geoana chiar iese presedinte. In acest interval al fericirii, armonia dintre Vantu si Geoana se restabileste. Presedintele Romaniei si un viitor inculpat, cercetat pentru favorizarea infractorului si spalare de bani, poarta un dialog care, asa cum viseaza Vantu, merita notat in catastifele istoriei, la capitolul "Cum era sa se aleaga praful de democratia romaneasca":

Mircea Geoana: Buna! Ce faci? Iarta-ma, n-am auzit telefonul, ca eram intr-o zona mai proasta.
Sorin Ovidiu Vantu: Domnul meu, nicio problema! Vreau sa fiu primul roman care va adreseaza urarea de: Felicitari, domnule presedinte al Romaniei!
Mircea Geoana: Doamne ajuta! Ce cifre ai?
Sorin Ovidiu Vantu: Domnule presedinte al Romaniei, sunt primul roman care v-a spus astfel. V-as ruga totusi sa ma notati in catastifele istoriei.
Mircea Geoana: Am notat. Deja sunt cu pixul in mana. (rad amandoi)

Cu doua zile inaintea alegerilor, Geoana se delimiteaza formal de Vantu. Il gaseste "malefic si cam turbulent", recunoscandu-i totusi ”o mica competenta” in finante. Dupa trei zile, presedintele Romaniei ii cere maleficului iertare ca n-a auzit telefonul, il intreaba de rezultate si se amuza copios impreuna. 

N-avea, inca, de unde sa stie ce scuipase gura lui Vantu in urma cu cateva zile, cum il facuse "catastrofa" dupa dezbaterea cu Traian Basescu si cum ii explica lui Stelian Tanase, care se oferea sa-l antreneze gratis pe candidatul PSD, ca Geoana a luat ”m... cu hidrantul”. SOV traieste in zilele turului doi momente de agonie si extaz. Asista si se ingrijeste de nasterea noului presedinte al Romaniei ca de propriul sau copil. In ultimele zile de campanie, Vantu se roaga, stiind bine cu cine are de-a face, sa nu rosteasca vreo prostie majora, "vreo prostie din asta de te doare capul. Te doare capul 20 de ani dupa aia". In noaptea alegerilor vede peste tot alegeri furate. 

Dupa ce-l felicita primul pe Geoana, Vantu incepe sa-si imparta puterea, mai in gluma, mai in serios. Imi dai mie Ministerul de Finante sau ti-l iei tu? Apararea o iei tu sau o iau eu? Politicienii se prind in jocul lui. Vantu a fost Dumnezeu pentru cateva ore. Visul se spulbera dimineata. Cele mai negre banuieli din campanie, cosmarul ca va ramane tot cu Traian Basescu deasupra lui, devin realitate.

Dimineata de dupa alegeri il gaseste busit. ”Ce sa fac, ma? Busit. Busit zic. M-am trezit pe la 11 fara ceva si am vazut rezultatele si nu mi-a venit sa cred”. S-a ales praful de vigilenta si mobilizarea din campanie. Incepe sa caute explicatii si sa-si ia subalternii la rost: ”Sergiu, iarta-ma. Geoana a avut toate partidele politice minus PDL, in rest a avut toate partidele politice, toate sindicatele, aproape toata presa. Hai, mai, Sergiu, lasa-l naibii. A fost, bine, o oaste imensa, dar de stransura, exact cum a venit Baiazid peste Mircea cel Batran. Au venit 200.000 de tantalai peste 40.000 de moldoveni, decisi sa-i f..a.”

Prima lui grija, dupa ce s-a convins ca totul e pierdut, a fost sa risipeasca zvonurile ca Patriciu a luat Realitatea. Vantu a vazut televiziunea mereu ca pe un scut si ca pe o sperietoare, tot in lupta cu institutii cheie din stat, de data asta cu justitia. A folosit-o in cazul Becali si a functionat. Gaseste o explicatie foarte pragmatica pentru zvonul lansat pe piata ca si-a vandut televiziunea: ”Si au facut-o ca ei se gandesc ca procurorii, judecatorii astia sunt speriati de mine si, daca se aude ca nu mai am Realitatea, o sa procedeze cum procedeaza cu carnatarii pe care-i prind la schimb de valuta. Deci, nu Patriciu a aruncat-o de data asta”. Asa se raporteaza Vantu la stat si la lege. Ultima reduta e postul TV. Justitia trebuie intimidata continuu, agresata si tinuta la distanta cu ajutorul "armatelor regulate" la comanda carora se afla el.

Restul, il stiti. Kovesi a ramas procuror general, anchetele si-au vazut de drum. Vantu este azi anchetat in doua dosare. Intr-unul este acuzat de favorizarea infractorului, in altul de spalare de bani. Locotenentii sai din Petromservice nu se simt nici ei prea bine. Cinci dintre ei zac, de cateva zile, in arest preventiv. Reteaua Voicu a fost partial destructurata, senatorul PSD infunda arestul de vreo sase luni. Pe reteaua Voicu au picat tot felul de alte suprize.

Ca sa-si atinga scopul, Vantu a jucat ceva mai inteligent decat Voiculescu, adica n-a fost chiar atat de isteric. Si-a lasat supape majore in trust. El insusi ni le arata: Realitatea FM, Guerilla si Vox Publica, canale media fara mare influenta, asadar libere sa joace comedia libertatii de exprimare cu unicul scop de a credibiliza Realitatea TV. O recunoaste  Vantu intr-un dialog cu Sergiu Toader, executant de un servilism sinistru, cureaua de transmisie dintre SOV si redactie. Toader se autoproclama comisarul sovietic, ghiceste in general din primele cuvinte cam ce vrea patronul sau si e gata sa calce orice jurnalist dizident in picioare.

Trustul trebuie sa actioneze dupa cum dicteaza el: azi apara Guvernul Boc, maine il ataca, azi il f... pe Basescu, de maine neutralitate sau razboi. Jurnalistii nu sunt liberi, iar lui nu-i pasa de cetatenii imbecili ai acestei tari, cum ii numeste. Poporul e tampit, Grivei, prostimea trebuie degajata. Angajatii sai uimesc prin servilism, unul se autoproclama soldatul sovietic, altul se ofera pe gratis sa faca training cu favoritul mogulului, catastrofa Geoana.

Stenogramele arata din nou cat de aproape de indeplinire a fost scenariul unei Romanii conduse de triada Vantu-Voicu-Geoana, cu tot ce am vazut in spatele lor: santaj, coruptie si crima organizata conectate la cea mai inalta functie in stat. Pe scurt, statul captiv. In slujba lor, o armata regulata de ziaristi si intelectuali. Cred ca acest lucru il constata, cu stupoare, toate cancelariile occidentale reprezentate la Bucuresti si raporteaza acasa cum o tara din UE s-a oprit milimetric la buza prapastiei. De la alegeri incoace, tot inclinam intr-o parte si in alta.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















26154 vizualizari

  • +78 (84 voturi)    
    interesant (Miercuri, 20 octombrie 2010, 19:39)

    aht [anonim]

    "...cu tot ce am vazut in spatele lor: santaj, coruptie si crima organizata conectate la cea mai inalta functie in stat":
    Poate a vazut cineva serialul 24 cu Jack Bauer. Si mai zicem ca nu traim ca in filme....scenele astea sunt mult mai tragice si interesante decat 24 a lui Jack Bauer....(trist din pacate)
    • +96 (102 voturi)    
      Din pacate SOV are mare dreptate cand spune.... (Miercuri, 20 octombrie 2010, 19:50)

      ShoboLingoZauR [utilizator] i-a raspuns lui aht

      ....ca avem un popor de imbecili si tampiti!

      Chiar si acum dupa ce toata mizeria asta a fost data in vileag PSD nu pierde mai nimic ca imagine! Cu 2-3 promisiuni fara acoperire au castigat multe procente de la electoratul descris mai sus de SOV!
      • +47 (49 voturi)    
        Armaghedon Vantu (Miercuri, 20 octombrie 2010, 21:07)

        Walrus [anonim] i-a raspuns lui ShoboLingoZauR

        Ziarele toate omit un lucru: cine l-a facut pe Vantu mare. Timofte a fost sef al SRI tarziu, cand Vantu era deja foarte puternic. Pentru asta trebuie vazuta istoria firmei Gelsor (Gelu Teodorescu si Sorin Vantu). Se conoaste ca multi ofiteri SRI luau bani de la diferiti pungasi. Asa a fost si cu vantu care s-a legat de ofiterii din Moldova. Trecutul lui Vântu este plin de umbre… Încă de când locuia în Roman se bucura de o proastă reputaţie fiind acuzat că a excrocat o serie de firme (1990-1992), apoi din 1993 a făcut marele salt în afaceri cu ajutorul prietenilor securişti. Dintre primii camarazi ai dlui Vântu îi amintesc pe: Cornel Rudăreanu (SRI Neamţ), Ion Văsâi (SRI Neamţ, “afaceri” cu zahăr) propuşi pentru reîncadrare de generalul SRI Gioni Popescu. Insa nu era suficient pentru el. Marea lovitura a dat-o cind s-a dus la Virgil Magureanu si i-a propus un plan; sa formeze o firma unda sa fie angajati toate cadrele de conducere ale fostei Securitati, la salarii mult mai mari decit la SRI. Coditia: sa aiba exclusivitate si spatele asigurat. Asa a inceput Gesor in 1995. Directorii de sucursale? Co o singura exceptie toti erau fosti colonei de securitate, care mai mult avusesera functia de sefi de securitate pe un anumit judet. Exceptia? La Harghita era un .. general de armata. Cine isi icnchipuie ca Vantu i-a angajat pe toti acesti colonei si generali ,asa, prin CV este copil. Toti au primit ORDIN sa intre in aceasta organizatie. ORDIN. PUNCT. Gelsor a ajuns prima firma de bokeraj cu tranzactii de cupoane, in special pentru nimeni nu se lua de ei, lucrind masiv pe piata neagra, luand certificate de la tarani, la pret de nimic si valorificindu-le la bursa ( celelalte societati de brokeraj erau limitate la 8 % comision, ei cistigau in medie 50%).
        • -41 (51 voturi)    
          Dar totusi cineva... (Miercuri, 20 octombrie 2010, 23:25)

          haiducul [anonim] i-a raspuns lui Walrus

          ...cu inalta functie acum in stat a beneficiat de pe urma lui SOV...cine-i oare???.Ma ajuta cineva am un lapsus,va rog))))
          • +27 (35 voturi)    
            grivei,va inoculat asta o obsesie de care,,, (Miercuri, 20 octombrie 2010, 23:51)

            popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui haiducul

            nu mai scapati,nici tu,nici liderii opozitiei.azi ies cu audi,daca intorc cheia spre dreapta tre sa-l pupi in dos pe zeus.ai inteles golanas mic ce esti
          • -23 (37 voturi)    
            haiduce, asteapta! (Joi, 21 octombrie 2010, 8:12)

            dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui haiducul

            spune-i domnului tapalaga sa-si tina idea si atunci cind vor aparea dosarele cu basescu in alegeri.

            atunci insa vom intelege ce s-a intimplat deja in realitate si cum am ajuns in dezastru prin "cistigarea" alegerilor cu voturile venite din strainatate.....
            • +21 (29 voturi)    
              Comment sters de user (Joi, 21 octombrie 2010, 11:21)

              Mowgli [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

              • +17 (19 voturi)    
                Stelian Grivei Tanase (Joi, 21 octombrie 2010, 12:30)

                glumetu reloaded [anonim] i-a raspuns lui Mowgli

                Un banc cu Grivei Tanase:

                SOV: O sa castige Geoana, Stelian.
                Stelian Tanase: Sa te auda Dumnezeu!
                Dumnezeu: Sa trecem…*


                *aluzie la replica repetitiva a lu' Vantu la orice intrebare inconfortabila din emisiunea Lingaului.
              • -14 (20 voturi)    
                pai sa vezi..... (Joi, 21 octombrie 2010, 12:39)

                dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui Mowgli

                mowgli, inca inainte de a ajunge pres. basescu avea ceva probleme cu justitia. casa din mihaileanu a ramas in coada de peste..... dar fii sigur ca stenograme exista.... dupa aia au mai fost fel de fel de zvonuri ceea ce inseamna ca mai exista stenograme.....

                asa ca ne putem astepta la surprize si mai mari in legatura cu lumea reala.....

                mowgli, din punct de vedere strict juridic, stenogramele nu-l incrimineaza penal in nici un caz pe vintu. poate moral dar asta n-ar fi treaba justitiei....

                deci avem de-a face cu o campanie de presa murdara. murdara nu pentru ca vintu ar fi ingeras, ci pentru ca organe ale statului se ocupa de probleme morale deoarece penal nu-l pot prinde pe vintu cu nimic. nu se va dovedi niciodata pe cai juridice ca vintu a dat bani lui popa si procurorii stiu asta si d'aia au venit cu stenogramele.....

                si revenind la basescu, stenogramele legate de el asteapta momentul potrivit....

                nu stiu cine esti dar daca nu esti un nimeni, asa cum sint eu, atunci si despre tine exista stenograme....

                si ca sa pricepi mai bine, citeste sau informeaza-te despre piesa de teatru "fizicienii" de durrenmatt.... iti garantez ca merita.....
                  #showComment() #showComment() #showComment()
            • +5 (7 voturi)    
              Romanii din strainatate (Joi, 21 octombrie 2010, 19:44)

              T+C [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

              Ai innebunit cu voturile din strainatate.

              De parca romanii din strainatate sint de vina acum de situatia politica din Romania.

              Romanii care au plecat in strainatate nu au plecat de placere sau ca ar fi aventurieri, nu, au plecat ca s-au saturat de saracie si de "baieti destepti" care fac ravagii in Romania.
              • -1 (1 vot)    
                da! (Duminică, 24 octombrie 2010, 19:06)

                dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui T+C

                voturile din strainatate au schimbat peisajul politic in romania.

                cu basescu este foarte rau, deoarece a numit un prim-ministru marioneta si pe deasupra si incompetent.

                daca cu geoana era mai bine sau mai rau nu stiu dar sigur geoana ar fi numit un prim-ministru normal si la fel de sigur nu s-ar fi amestecat in treburile guvernului....
                  #showComment()
          • +13 (23 voturi)    
            geoana (Joi, 21 octombrie 2010, 10:07)

            nahir [utilizator] i-a raspuns lui haiducul

            care este inca presedintele senatului, viitorul interimar la presedintie, in cazul in care ii iese socoteala lui sov (12 pdl-isti = 12 mil. euro) si trece motiunea de cenzura.
            • +21 (21 voturi)    
              Comment sters de user (Joi, 21 octombrie 2010, 11:22)

              Mowgli [anonim] i-a raspuns lui nahir

              • +4 (4 voturi)    
                nici in 2007 (Vineri, 22 octombrie 2010, 11:39)

                nahir [utilizator] i-a raspuns lui Mowgli

                nu au avut motive si tot "au convins" 322 de purtatori de batiste (cum ii place lui sov).
                ce am scris mai sus e doar un posibil scenariu. cat de credibil e sau nu, viata ne-o va arata.
            • +5 (5 voturi)    
              Money talk (Joi, 21 octombrie 2010, 18:28)

              Dianora [utilizator] i-a raspuns lui nahir

              Se pare ca Musiu Sov nu prea are lichiditati pentru acest nobil proiect, Conu Dinu are probleme cu cazahii care n-au scapat de datorie cum li se promisese iar Voiculescu a fost totdeauna un zgarcit!
              Mi-e teama ca ramanem cu guvernul Boc.
              • +3 (3 voturi)    
                si din piatra seaca (Vineri, 22 octombrie 2010, 11:41)

                nahir [utilizator] i-a raspuns lui Dianora

                ar scoate banii sov.
                atat vreme cat e creditat cu o avere de 800-850 mil. euro, nu cred ca banii sunt o problema pt., in fapt, o lovitura de stat.
          • -11 (17 voturi)    
            Sa fie Base (Joi, 21 octombrie 2010, 10:16)

            Antonescu [anonim] i-a raspuns lui haiducul

            Sa fie Base oare?? Dar se pare ca e OK ca Base sa se intalneasca intr-o parcare si sa obtina sustinerea lui Vantu, iar invers e de o gravitatea mare.
            • +18 (20 voturi)    
              Comment sters de user (Joi, 21 octombrie 2010, 11:29)

              Mowgli [anonim] i-a raspuns lui Antonescu

            • +14 (14 voturi)    
              intri in clinci!! (Joi, 21 octombrie 2010, 13:54)

              bula [anonim] i-a raspuns lui Antonescu

              sursa info despre Basescu este tot SOV. Deci daca SOV a spus adevarul atunci, de ce crezi ca e o gluma in stenograme? Inversa e la fel de valabila. Exista vreo confirmare a intalnirii din parcaj??? si a continutului convorbirii (presupun ca nu a fost o intalnire galanta si nu s-a vorbit despre modul in care un presedintye de tara trebuie sa spuna "sarut mana pt. masa")
          • -4 (8 voturi)    
            Tu ai totdeauna cate un lapsus ! (Joi, 21 octombrie 2010, 14:40)

            c.mike [utilizator] i-a raspuns lui haiducul

            Plus multe,multe lipsuri, se pare insurmontabile. Intr-un cuvant esti pierdut.
          • 0 (0 voturi)    
            Da, Geoană, care e președintele Senatului (Joi, 21 octombrie 2010, 16:07)

            meioza [utilizator] i-a raspuns lui haiducul

            (a doua funcție în stat, deci mare...)
          • +2 (4 voturi)    
            pentru haiducul (Joi, 21 octombrie 2010, 18:05)

            adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui haiducul

            Te ajut eu! Ia un Memo Plus!
        • +2 (2 voturi)    
          superb (Joi, 21 octombrie 2010, 16:34)

          Duncan_Idaho [utilizator] i-a raspuns lui Walrus

          Ziarele omit intentionat. Ziaristii sunt si ei oameni si cand vine vorba de un astfel de subiect le e teama pentru viata proprie, pe buna dreptate. Si cand te gandesti ca asta e doar o mica parte...
        • 0 (2 voturi)    
          Totul sau nimic... (Joi, 21 octombrie 2010, 19:26)

          Daniel [anonim] i-a raspuns lui Walrus

          oameni buni, voi tot nu ati inteles ca legea este numai pt. fraieri? chiar credeti ca in romania anului 2010 sov o sa o incurce??? chiar credeti ca caracatita o sa se prabuseasca??? el este unul singur, dar restul de 100 sau de 1000 de "grei" implicati credeti ca o sa accepte sa cada toti odata cu el??? pai decat sa cada, mai bine spala creierele prin tv la toti griveii, il debarca pe basescu si pe boc de la putere si pe urma mai vad ei ce fac cu ei, poate un litvinenko 2.

          e un razboi cumplit pe "frontul nevazut", cum zicea sov, in care sunt implicate prin "supape" toate institutiile statului. au controlul asupra tuturor puterilor din stat: executiva, legislativa, juridica, militara+servicii de informatii, presa si tv. au sute de miliarde, au oamenii pozitionati strategic in functii cheie, au control financiar asupra lui grivei (stai cuminte, primesti un os de ros), au controlul economic, al resurselor umane si de informatii. au tot ce vor!

          romania nu mai este un stat de drept! statul in sine nu functioneaza! dupa ce a fost camp de lupta intre interesele ruse si americane, acuma este decimat de lupta interna. adaugand criza financiara, in momentul de fata suntem total vulnerabili la atacurile externe. statul roman se clatina, iar daca cade, sa ne fereasca dumnezeu de urmari (probleme sociale ca in grecia, saracie, foamete, "autonomia" transilvaniei si "reintregirea" moldovei de peste prut cu moldova romaneasca sub control "transnistrean"). crede-ti ca exagerez? uitati-va la fosta iugoslavie cum au muscat cainii din ea...

          in orice tara din lume exista grupuri de interese, dar numai in romania este posibil sa lovesti si sa distrugi statul de drept pentru interese de grup. suntem unici in lume!
        • 0 (2 voturi)    
          Totul sau nimic... continuare (Joi, 21 octombrie 2010, 19:28)

          Daniel [anonim] i-a raspuns lui Walrus

          Romanii de rand NU au cum sa incline balanta razboiului de o parte sau de alta, cine incearca este distrus in 10 secunde, fizic si psihic, cu toata familia. Si apropo, care romani? 6 milioane sunt plecati din tara!!

          DAR, NOI, noi cei "prosti si imbecili", avem o sansa tocmai acolo unde se asteptau ei mai putin... "Suntem prosti, dar multi!" si II LOVIM acolo unde doare mai tare, LA BANI! NU MAI CUMPARAM SAU NU MAI "INGHITIM" "produsele" lor, indiferent ca e vorba de TV, RADIO, ZIARE, FIRME, PRODUSE ALIMENTARE, etc. Fara bani, sunt terminati.

          Si gata cu cititul, ca strica la sanatate, cine stie multe multe moare repede. Asa ca ciocul mic si mars la munca, Grivei, ca mogulii au nevoie de bani si de fraieri.

          Daniel Grivei
      • +31 (33 voturi)    
        Armaghedon Vantu 2 (Miercuri, 20 octombrie 2010, 21:08)

        Walrus [anonim] i-a raspuns lui ShoboLingoZauR

        Aducerea la cota bursei a unei societati importante si emisiunea primara de actiuni la Sanevit Arad a fost ceea ce i-a demarcat. Evident Stefan Boboc de la CNVM a avut un rol cheie in toata aceasta afacere acoperind toate porcariile si distrugind orice firma concurenta. Incetinirea vinzarilor de actiuni din toamna lui 97, datorata crizei finaciare asiatice, a determinat bascularea afacerii pe celalalt tronson, a fondului de investitii FNI. Cam asta e partea nescrisa care nici presa nu a vazut-o : trecerea de la micul pungas la marele afacerist. Istoria a inceput mult inainte de Radu Timofte. Incercati sa vedeti legatura lui Magureanu cu KGB-ul. Un pont: Magureanu a fost in Libia. Mai mult :legatura Magureanu - Harold James Nicholson sef CIA la Bucuresti 1990-1992 condamnat ca spion KGB. Si acum INTREBAREA CHEIE. DE CE AVEA MAGUREANU NEVOIE DE O ASTFEL DE RETEA IN AFARA SRI? Simplu! Pentru ca stia presiunile extraordinare pe care americanii le faceau pentru inlaturarea sa ( a demisionat in aprilie 1997 ). Reateaua GELSOR / FNI i-a asigurat controlul informativ al Roamaniei pina in 2000 chiar nefiind director al SRI (avea sa devina Costin Georgescu).De aceea Soarta Romaniei se hotarise deja. Nu aveam sa intram in NATO cu primul val in 1997, tocmai din cauza suspiciunii americanilor ca serviciile secrete erau infestate de agenti care lucrau pentru Rusia. Mai faceti cercetari.
      • -28 (36 voturi)    
        Aha acum m-am prins. (Miercuri, 20 octombrie 2010, 23:20)

        haiducul [anonim] i-a raspuns lui ShoboLingoZauR

        Caracterizarea de popor tampit base la copiat pe vantu.aha deci asta era.
      • +32 (40 voturi)    
        Nu-l lasati singur pe Basescu (Joi, 21 octombrie 2010, 3:27)

        Caloianu [anonim] i-a raspuns lui ShoboLingoZauR

        Basescu nu se poate lupta cu aceasta caracatita rosie de unul SINGUR daca romanii nu-l ajuta sa desfiinteze aceste clanuri mafiote romania este terminata. Voi asteptati ca Basescu de unul singur si intr-un an sa schimbe romania cand legile justitiei ii apara pe criminali. Daca justitia si-ar fi facut datoria fata de romani a acum era curatenie dar din pacate multi dintre judecatori si procurori fac parte din structuri kgb --guru sau ale mafiei.si atunci ce vreti presedintele si-a pus viata sa in pericol in lupta impotriva mafiei iliesciene kgb ..voi ce faceti restul romanilor va uitati la Realitatea si Antene cum este jignit presedintele romaniei ----rusine romanilor care permit acestor huligani sa distruga Romania
        • +12 (12 voturi)    
          Comment sters de user (Joi, 21 octombrie 2010, 11:32)

          Mowgli [anonim] i-a raspuns lui Caloianu

      • +5 (15 voturi)    
        infractori (Joi, 21 octombrie 2010, 7:17)

        danali [anonim] i-a raspuns lui ShoboLingoZauR

        Daca in Romania s-ar executa prin lapidare(omoriti cu pietre),personaje gen vintu-sontorogul si voiculescu-felix eu m-as oferi voluntar sa particip la asemenea barbarie.
        • 0 (0 voturi)    
          lapidarea nu e o solutie (Marţi, 25 ianuarie 2011, 18:18)

          cos@k.ro [anonim] i-a raspuns lui danali

          si basescu ar pati la fel acum :))) ba chiar ar muri in chinuri
      • +2 (2 voturi)    
        Nu suntem un popor de imbecili si timpiti. (Joi, 21 octombrie 2010, 18:05)

        Sile [anonim] i-a raspuns lui ShoboLingoZauR

        Nu exista nici un popor in aceasta situatie.Lacomia de bani si putere a cirdului de ciori vopsite ce se da protipendada Romanikai, creaza aceasta falsa impresie.Ginditi-va numai ca actualul parlament alRomanikai a fost ale de o minoritate de doar 40% si dupa o lege in contradictie cu ce au votat oamenii la referendum.u su
    • +56 (58 voturi)    
      Si veni TIMPUL (Miercuri, 20 octombrie 2010, 19:59)

      Kronos [anonim] i-a raspuns lui aht

      Sa apara la neagra suprafata tot ceea ce unii ""dintre noi"" stiau. si multi dintre NOI banuiau ca se intimpla.
      Nu stiam insa cit de mult / bine / indesat si verbalizat (fara batista...) se intimpla asta. Si cit de directe sunt legaturile indivizilor ce detin bani din <afaceri> gen FNI (furatzi din banii oamenilor de rind cu acordul tacit al statulu) si care acum incearca sa acapere influenta de tot ptr a putea pingari tot pe plaiurile mioritice.
      Inimiaginabil, dar se itimpla linga noi. Si o masa de manevra constind in TEVELIZATZI (aka aia ce citesc Click, se uita la Realitatea, si OTV) se lasa usor manipulatzi de acesti indivizi de cartion fiind fuduli la neuroni si sinapse.
      Pai in China de ex le-ar fi dat up proces scurticel, o odihna in celula scurta, dupa care ar fi scosi toti aliniati pe stadion (sau in fundu curtii) pe o vreme mizerabila si F... in G... cu cite un glonte fiecare. Fara batista (ma repet, dar asta este...)
      Scuzati mania, dar la noi s-a ajuns la o limita. Daca scapa toti din nou? Si cel care corupe / speculeaza si cei corupti care ii poarta discursurile in media (TV + presa + Radio) ? Ca avocati plini de texte si hulpavi de banet exista in RO si formeaza o Piramida perfecta.
      Dar noi, ce ne facem daca ii scapa? CE?
      • +14 (16 voturi)    
        Ai uitat de ei - Politicienii care este (Miercuri, 20 octombrie 2010, 22:47)

        Tramp [anonim] i-a raspuns lui Kronos

        Cei care concep / voteaza legi ptr tara si popor. Nu toti - numai unii dintre ei bineneteles, padurea nu are cum sa fie putreda toata! Numai cei alesi.

        De politicienii [alesi] care AU ACCEPTAT sa se lase mancati / sprijiniti / corupti de vint ( si tot de vint vor fi maturati cred... din istorie precum un praf incleiat cu spuma de la hidrantul care da M...ie fara batista al vintului) In goana lor dupa putere in interesul excusiv personal , imbogatire rapida si fara sa le pese de societate in general, sa cum ar trebui dealtfel.
        Am uitat de interesul de grup - penca de obicei umbla in haite compacte cu masini luxoase si blindate.

        Ei sunt beneficiarii principali, restul sunt mancatorii de C... (media gurus) ce umplu sarmaua degradarii societatii Romanesti la refuz si primesc bani frei ptr asta.
        Fara ei, vintul era un zero caci nu mai avea scop in sine, si nici picioare sa umble.

        Ei sunt cei care lipsesc din text. Adauga-i te rog. :-)
      • +13 (13 voturi)    
        Ce putem face? (Joi, 21 octombrie 2010, 11:39)

        yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui Kronos

        Protest spontan in fata iRealitatii, asa cum in decembrie '89 eram chemati sa face scut impotriva 'teroristilor" care amenintau simbolul libertatii TVR,asa acum simbolul anti-romanismului si mafiei impotriva statului de drept a devenit aceasta iRealitate!
        In week-end inloc de o plimbare in parc, sa ne mobilizam la iRealitate.
    • -26 (38 voturi)    
      reversul (Miercuri, 20 octombrie 2010, 21:12)

      dorel [anonim] i-a raspuns lui aht

      trusturile de presa care manipuleaza prostimea sunt in conflict cu alte "fortze" care si ele manipuleaza TOT prostimea.
      ideea e asa: voturile sunt la prostime. castiga cel care manipuleaza mai mult / bine / etc.
      nu vad de ce senzatia este: "astia raii au fost demascati, vai ce aproape eram de prapastie"
      momentan e demascata doar 1/2 din toata imaginea.
      • +18 (24 voturi)    
        ... (Miercuri, 20 octombrie 2010, 21:57)

        Aph [anonim] i-a raspuns lui dorel

        Deci tu chiar crezi ca daca iesea Geoana presedinte, raul era cel mult la fel de mare ca cel de acum?
      • -9 (25 voturi)    
        aproximativ la fel (Miercuri, 20 octombrie 2010, 22:17)

        Daniel U [utilizator] i-a raspuns lui dorel

        l-am votat pe Basescu, nu ca il vedeam ca cel ce ma reprezinta cel mai bine, ci doar sa nu iasa PSDul.

        A iesit Basescu, si sunt obosit de toata incompetenta guvernului. Vin alegerile si nu stiu ce sa mai fac.

        Intrebarea se pune: daca PSDul a facut toate porcariile astea, ce s-o intampla in tabara PDL? Imi vine foarte greu sa cred ca ei sunt aia curati, aia buni, salvatorii!

        Si, noi ce facem?
        • +32 (40 voturi)    
          hi (Miercuri, 20 octombrie 2010, 22:57)

          croitoru [anonim] i-a raspuns lui Daniel U

          daniele ai dreptate dar basescu nu se poate lupta cu aceasta caracatita rosie de unul singur daca romanii nu-l ajuta sa desfiinteze aceste clanuri mafiote romania este terminata. coi asteptati ca basescu de unul singur si intr-un an sa schimbe romania cand legile justitiei ii apara pe criminali. daca justitia si-ar fi facut datoria fata de romani a acem era curatenie dar din pacate multi dintre judecatori si procurori fac parte din dtructuri kgb --guru sau ale mafiei.si atunci ce vreti presedintele si-a pus viata sa in pericol in lkupta impotriva mafiei iliesciene kgb ..voi ce faceti restul romanoilor va uitasti la realitatea si antene cum este jignit presedintele romaniei ----rusine romanilor ca permite acestor huligani sa distruga romania
          • +1 (9 voturi)    
            Nu distrugem Romania, distrugem cancerul... (Joi, 21 octombrie 2010, 11:30)

            Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui croitoru

            ...care o mananca, adica Securitatea ceausista. Aceea care te-a spalat pe creier si te-a intoxicat cu minciuni abjecte.
    • -3 (11 voturi)    
      rau si bine (Joi, 21 octombrie 2010, 11:59)

      renors [anonim] i-a raspuns lui aht

      intotdeauna reteaua descoperita este mult mai rea decat reteaua ascunsa. daca ar fi ajuns geoana la putere ar fi scos el niste stenograme cu basescu, pd si nu stiu ce afaceristi. cine isi imagineaza ca unii sunt albi si altii negrii se inseala amarnic.
  • +48 (54 voturi)    
    FELICITARI (Miercuri, 20 octombrie 2010, 19:41)

    daniela [anonim]

    Trist dar adevarat.
  • +67 (73 voturi)    
    Un comentariu excelent!!! (Miercuri, 20 octombrie 2010, 19:41)

    George [anonim]

    Felicitari dle Tapalaga!!! As adauga doar ca manipularea continua, avand ca protagonisti cam aceleasi personaje din stenograme. Si nu numai. Trebuie spus apasat ca aceste stenograme ne arata ca Vantu, Voicu, Voiculescu, Patriciu si retelele lor reprezinta un grav pericol la siguranta nationala. Asa ceva nu ar fi fost tolerat in nici o tara normala. Arestarile si condamnarile ar fi curs pe banda rulanta. Aici, fara nici o indoiala, este vorba de atentat la siguranta nationala. In mod normal Vantu si "oastea" lui ar trebui sa se incoloneze frumusel pentru a lua calea puscariei pentru multi ani de-acum inainte.
    • +16 (20 voturi)    
      complici (Joi, 21 octombrie 2010, 1:56)

      haiduc [anonim] i-a raspuns lui George

      faptul ca la o asemenea degradare de netagaduit a societatii romanesti, partidele de opozitie si liderii lor nu iau atitudine si nu condamna sub nici o forma acest personaj, dovedesc o mare complicitate, si totusi iata ca mai au inca o sustinere imensa in randul populatiei....OARE PANA CAND ????
    • +20 (22 voturi)    
      Ce spunea CSAT (Joi, 21 octombrie 2010, 9:09)

      Gigi-Contra [utilizator] i-a raspuns lui George

      Au sarit multi jurnalisti in sus cand CSAT a spus ca presa atenteaza la siguranta nationala...ei bine, cand cei de la SRI au interceptat aceste convorbiri si au vazut ce planuri malefice sunt discutate la deja un cu totul alt nivel decat o conversatie la o bere, CSAT a avut dreptate. Din pacate, din cauza unor falsi jurnalisti, au ajuns sa fie toti bagati in aceeasi oala, ceea ce nu e corect...dar nici nu putea CSAT sa stea cu mana-n c.. si sa mai tolereze astfel de manipulari si jocuri de culise care atentau la siguranta statului.
      Sunt sigur ca jurnalistii nu vor avea de suferit pe partea legislativa, adica sa fie promulgate legi care sa le ingradeze libertatea de exprimare, continui sa cred ca nu sunt cazuti in cap parlamentarii, dar era imperios necesara tragerea unui semnal de alarma. Si pana la urma, s-a dovedit a nu fi doar vorbe in vant.
  • +41 (49 voturi)    
    exceptional (Miercuri, 20 octombrie 2010, 19:44)

    amidona [anonim]

    simplu si clar ! bravo tapalaga !
  • +47 (53 voturi)    
    caracatita (Miercuri, 20 octombrie 2010, 19:45)

    profesor [anonim]

    Sistemul si reteaua lui Vantu si Voicu dau clasa de departe caracatitei italiene din anii 70'-80'. Nici nu-mi vine sa fac vreun exercitiu de imaginatie cum ar fi fost cu Prostanacu' presedinte. Ma bucur ca s-a facut publica toata aceasta retea pt ca astfel pot intelege si cei care au votat cu Geoana ca drumul spre iad este pavat cu zambete si promisiuni amgitoare.
    • +26 (32 voturi)    
      asa (Miercuri, 20 octombrie 2010, 21:58)

      alex [anonim] i-a raspuns lui profesor

      Nu sunt convins ca cei care au votat cu Geoana si care se uita le realitatea, antena au aflat despre aceste stenograme.

      Hotnews, cred ca ar fiinteresant un articol despre cum a fost tratatr acest subiect in presa mai ales la realitatea si antena.
  • +32 (40 voturi)    
    10 (Miercuri, 20 octombrie 2010, 19:45)

    xox [anonim]

    minunat articol
  • +55 (61 voturi)    
    Multumesc domnule Tapalaga! (Miercuri, 20 octombrie 2010, 19:45)

    ovidiu35 [utilizator]

    Cred ca multi datoram hotnews informatia corecta din acele timpuri. Voi ne-ati zis de vizita lui Geoana la Moscova, cand nimeni nu vorbea de asta, voi ne-ati spus de vizita de relaxare la miezul noptii, voi ne-ati lasat sa stim ca e groasa..:)) si e lunga. La voi , presedintele Basescu a raspuns la intrebari , voi si B1 ati fost singurele oaze de informare intr-o media diforma. Intr-adevar cancelariile occidentale si-au schimbat complet tonul...iar proiectul Iohanis e deja o utopie. Glontul ne-a trecut pe langa urechi. Exact ca in bacul care circula anul trecut in decembrie: Domnule Baroso, o tara poate fi exclusa din EU si NATO? In principiu nu domnule Geoana, dar nu-l subestimati pe domnul Vantu!

    Acuma ar fi si continuarea: ca va da m--UE cu hidrantul!
  • +32 (38 voturi)    
    bun articol (Miercuri, 20 octombrie 2010, 19:47)

    masteryodda [utilizator]

    bun articol dar Stelian Tanase il antrena pe candidatul PSD nu PDL,
    • +13 (17 voturi)    
      rectificat (Miercuri, 20 octombrie 2010, 22:11)

      editor [anonim] i-a raspuns lui masteryodda

      multumim
    • +10 (12 voturi)    
      A raspuns mai jos... (Miercuri, 20 octombrie 2010, 22:16)

      jooo [utilizator] i-a raspuns lui masteryodda

      ...daca citesti tot articolul il ierti :-)
  • +65 (71 voturi)    
    punem pariu? (Miercuri, 20 octombrie 2010, 19:47)

    cet23 [anonim]

    Punem pariu ca, cu toate aceste dezvaluiri din presa, 40% dintre romani tot considera ca Basescu este un dictator care vrea puterea absoluta, si tot vrea 40% regreta in continuare ca Geana nu e presedinte, chiar daca toti, sa aproape toti, admit deschis ca da, Geoana e omul de paie a lui Vantu si a cui se nimereste?
    Sa nu uitam ca suntem in tara in care, imediat dupa revolutie, peste 50% din oameni erau convinsi ca Radu Campeanu este un criminal in serie care si-a ucis vreo 6 sotii, iar Ion Ratiu vrea sa vanda Ardealul. Cei care isi amintesc de vremurile alea si si de zvonurile de atunci (absolut absurde) stiu despre ce vorbesc. Si ca numai Iliescu ne scapa de acesti netremnici. Ne-a scapat Iliescu.... de un parcurs normal in astia 20 de ani.
    Astept cu interes injuraturile mitocaniile care sunt convins ca vor aparea, de la fanaticii politici.
    • +19 (25 voturi)    
      nu-i chiar asa (Miercuri, 20 octombrie 2010, 22:07)

      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui cet23

      tara care in '90 avea o populatie majoritara care nu stia nimic de Campeanu, Ratiu, democratie sau libertate are acelasi nume cu tara care este azi in UE si care a evitat glontul in 2009.

      insa oamenii care au votat salvator in 2009 nu mai sunt aceiasi cu oamenii care au votat (tot salvator, sperau ei) in '90 si in '92. oamenii s-au schimbat mult. daca in '90 peste 90% dintre noi erau usor manipulabili, azi manipulabilii sunt mai putin de jumatate.
    • +5 (9 voturi)    
      uite ca pana acum (Joi, 21 octombrie 2010, 10:22)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui cet23

      ai 43 +
      • +5 (7 voturi)    
        si eu ma mir (Joi, 21 octombrie 2010, 12:12)

        cet23 [anonim] i-a raspuns lui nahir

        Sincer, si eu ma mir! :)))))
    • +5 (5 voturi)    
      40% dintre romani (Joi, 21 octombrie 2010, 14:48)

      dana [anonim] i-a raspuns lui cet23

      ai foarte mare dreptate! mai mult de jumatate din cei 40% dintre romani parca au creierele spalate - sunt de pe vremea anilor 1990, cand iliescu a reusit sa-i convinga ca el e alesul si ca, doar EL, poate conduce tara. foarte multi romani nici nu mai gandesc cand e vorba de alegerea presedintelui tarii. un ex.: in preajma alegerilor, am intrebat o cunostinta de-a mea de vreo 70 de ani, de ce nu voteaza cu basescu(binenteles, la modul ironic). raspuns: basescu e urat! punct. si pot sa va asigur ca sunt multi romani, si tineri(indoctrinati din familie sau fara multa educatie) si in varsta, carora aceste dezvaluiri nu le schimba idealul politic.
  • +43 (47 voturi)    
    Stupoarea persista cu sprijinul PSD (Miercuri, 20 octombrie 2010, 19:48)

    ii [anonim]

    Din triada Vantu-Voicu-Geoana ultimul este inca Presedintele Senatului!
  • +38 (46 voturi)    
    felicitari Hotnews (Miercuri, 20 octombrie 2010, 19:50)

    ovidiu35 [utilizator]

    genial e Mixich.Vlad Mixich. COmapratia lui SOV;fat frumos intors pe dos este superba . Felitciari. Hot News! jos palaria.cu plecaciune. Un roman care nu s-a lasat dezinformat. desi la un moment dat va banuiam si pe voi ca 'sunteti ' doar o supapa"!
  • +38 (44 voturi)    
    Oare cand? (Miercuri, 20 octombrie 2010, 19:53)

    adrian88000 [utilizator]

    Cand vom scapa de acest cosmar care se numeste Vantu? Cand il vom stii in puscarie pentru o lunga perioada? Cand i se va confisca averea si vor fi depsgubiti din aceasta avere cei escrocati de el prin FNI?
    • +15 (27 voturi)    
      De ce ti-e frica nu scapi! (Miercuri, 20 octombrie 2010, 20:22)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui adrian88000

      Vom scapa de cei ca Vantu atunci cand nu mai simtim pentru ei frica, scarba, ura. Cei de teapa lui Vantu isi bazeaza puterea pe sentimente negative; daca ele dispar, dispare si puterea lor.
      • +11 (15 voturi)    
        :) (Miercuri, 20 octombrie 2010, 22:01)

        alex [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        intereasnata perspectiva.
        • +10 (12 voturi)    
          si cam utopica (Joi, 21 octombrie 2010, 10:30)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui alex

          justitia ar fi trebuit sa ne protejeze. dar care justitie?
          • +5 (5 voturi)    
            Am mai mare incredere in (Joi, 21 octombrie 2010, 17:17)

            Audit [utilizator] i-a raspuns lui nahir

            "utopia" lui Constantin decat in justitie. In orice complet de judecata va exista o "doamna" Costiniu si, ceea ce este mai grav, CSM-ul cu dezvaluiri cu tot NU se sesizeaza.
    • +16 (20 voturi)    
      simplu (Joi, 21 octombrie 2010, 2:02)

      Decebal [anonim] i-a raspuns lui adrian88000

      Si cand te gandesti ca este asa de simplu. Un judecator care doreste sa intre in istorie ar fi solutia.
    • -3 (13 voturi)    
      Dar cu ce a gresit Vantu ? (Joi, 21 octombrie 2010, 9:23)

      Frankie [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Pana la urme el a incercat sa-si faca o afacere si sa se imbogateasca, exact cum a incercat mai mult sau mai putin fiecare locuitor al acestei tari. Unora le-a iesit, altora nu. In schimb uita-te cati s-au imbogatit pe langa Iliescu si Basescu......
      • +2 (6 voturi)    
        da (Joi, 21 octombrie 2010, 13:34)

        cristi767 [utilizator] i-a raspuns lui Frankie

        Si Vantu este unul dintre ei...
  • +44 (52 voturi)    
    Sa nu ne amagim (Miercuri, 20 octombrie 2010, 19:54)

    vladutz [anonim]

    Pericolul inca nu a trecut ca Romania sa fie prinsa din nou in mainile Fiarei Rosii, lupta se da in continuare.

    Pe mine ma mira cei care spun ca guvernul Boc nu e bun, Basescu e nu stiu cum, samd, deci acestia ar prefera mafia PSD-ista, care stim cum a fost pe vremea lui Iliescu si Nastase, era o liniste sufocanta.

    Sper sa nu se mai intample asa ceva ptr Romania, Domane fereste
    • -2 (4 voturi)    
      Nu zău? (Joi, 21 octombrie 2010, 16:12)

      Grig [anonim] i-a raspuns lui vladutz

      De unde rezultă faptul că, dacă mafia PSD e rea, cea PDL-istă e bună? Sau că guvernul Boc e competent? La gunoi cu ei toți și să vină alții.
      • +2 (2 voturi)    
        Altii nu exista (Joi, 21 octombrie 2010, 17:24)

        vladutz [anonim] i-a raspuns lui Grig

        Sunt numai doua tabere, daca ii respingi pe unii ii alegi pe ceilalti.
        Competenta se pune numai ptr. guv.Boc, ptr Nastase sau Tariceanu nu s-a pus niciodata, pai cine e prostul sa traga nadejde sa vina altii, de fapt care sunt altii, Geoana, SOV et comp
  • +37 (45 voturi)    
    Geoana (Miercuri, 20 octombrie 2010, 19:55)

    argos [anonim]

    Lui Geoana si tuturor oamenilor politici care s-au asociat cu Vantu, nu le e putin rusine? Mai pot spune ei ca lucreaza pentru Romania? Asadar, demisiile de onoare domnilor!
    • +23 (29 voturi)    
      Geoana si jurnalistii sa-si dea (Miercuri, 20 octombrie 2010, 21:29)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui argos

      demisia si sa dea explicatii publice!!!
  • +42 (48 voturi)    
    Excelent (Miercuri, 20 octombrie 2010, 19:56)

    l [anonim]

    Exceptional articol. Din tot ce s-a scris zilele acestea vis-a-vis de stenograme, cel mai clar,concis si la subiect. Concluzia de final...fara cuvinte!
  • +33 (39 voturi)    
    Poate da Dumnezeu... (Miercuri, 20 octombrie 2010, 19:57)

    cristiaan [utilizator]

    ... sa se intample si la noi ce se intampla prin alte parti mai civilizate: sa raspunda cineva pentru toate minciunile care ni s-au turnat pe gat.

    Tare mi-ar place:
    -Vantu sa fie arestat si sa stea la puscarie cam atat cat merita pentru jaful FNI
    -jurnalistii de la Realitatea sa zboare iar Realitatea TV sa isi piarda licenta de emisie pe motivul simplu si clar al incalcarii sistematice a Constitutiei
    -acolitii lui Vantu sa dea socoteala pentru implicarea lor in mizeriile patronului
    -politicienii care s-au servit de Realitatea TV ca sa ne spele pe creier (pe cei pe care au putut, ca nu suntem chiar toti o turma de naivi) cu minciunile lor sa isi dea demisia.

    Un singur lucru stiu sigur: politicienii nu vor pati nimic; iar demisia ar implica si macar o umbra de bun simt, care lipseste in fapt cu desavarsire.
  • +33 (41 voturi)    
    60.000 de voturi si eram cu glotul la cap... (Miercuri, 20 octombrie 2010, 19:57)

    popcorn monta [utilizator]

    destul de multi alegatori hipnotizati de vantu.chiar foarte multi.pacat ca nici acum nu vor sa recunoasca faptul,ca au avut informatii la comanda si nu informatii reale.trist e ca daca suntem GRIVEI nu vrem sa ne desteptam si ramanem la statutul de GRIVEI
    • +24 (28 voturi)    
      Diaspora.... (Miercuri, 20 octombrie 2010, 22:57)

      California [utilizator] i-a raspuns lui popcorn monta

      ... a fost partea care nu a putut fi controlata in totalitate de acesti mizerabili. Din aceasta cauza ura teribila a miseilor (ca sa ma exprim elegant) Nastase, Iliescu, Ponta, Crin si toata armata suburbana a lui Vantu-Patriciu-Voiculescu impotriva noastra. Codul rosu pentru ei acum este sa se infiltreze printre noi. Atentie mare Romani de peste granita, nu lasati hidra comunisto-securista sa va tulbure intelepciunea. Judecati de fiecare data votul vostru cu sufletul curat si mintea limpede. Inca o data felicitari Dan Tapalaga si echipei si colegilor tai. Va multumim ca v-ati pastrat curati si greu de cumparat (sper ca imposibil)!
      • +6 (6 voturi)    
        Pentru California (Joi, 21 octombrie 2010, 18:17)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui California

        Ai mare dreptate. M-a bucurat comentariul tau !
  • +25 (33 voturi)    
    bine ca adevarul iese la lumina (Miercuri, 20 octombrie 2010, 20:02)

    Bent [anonim]

    incredibil...Asa ceva numai in filme poti sa vezi. SOV merita cel putin 25 de ani de puscarie. Bine ca in sfarsit incep incet incet sa fie demascati. Incepe si justitia noastra sa functioneze. Este un mare pas in fata pentru Romania. Pentru ca acum credibilitatea Romaniei in plan politici este scazuta pe plan extern si sper sa intram intr-un trend pozitiv. Nu stiu cine a reusit sa il demascheze, contributia cui o fi...probabil multi din oamenii lui Basescu. DAR FELICITARI !!! Acest om nu mai are ce cauta in viata politica si publica a Romaniei. Grosolania, limbajul, caracterul acestui sunt la limita imaginabilului. Sper sa urmeze si altii.
  • +27 (33 voturi)    
    Razant ... :) (Miercuri, 20 octombrie 2010, 20:02)

    Adrian [anonim]

    "De la alegeri incoace, tot inclinam intr-o parte si in alta."
    Poate nu inclinam chiar asa, ci doar nu avem o cadenta prea mare. Sunt de parere ca Romania este pornita pe drumul cel bun, viteza nu este cea care ar trebui sa fie. Sunt doar atatia in toate partidele care incetinesc politic schimbarea.

    Sa speram ca schimbarea va prinde moment. Eu sper si nu numai ... .
    Sunt atatia care vor schimbarea.

    Bun articol, din nou, dl. Tapalaga.
    • +10 (16 voturi)    
      el (Joi, 21 octombrie 2010, 2:09)

      andrada [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      Si totul a pornit de la un singur OM, totul datorita numai lui. RESPECT ! El va intra cu adevarat in istorie ! Cata putere si ambitie sa lupti cu o asemenea caracatita ! Este uluitor tot ce se intampla.
  • +26 (32 voturi)    
    Bun articol (Miercuri, 20 octombrie 2010, 20:03)

    denvarel [utilizator]

    Mi-a placut metafora cu oprirea la milimetru de granita prapastiei si balansul pe care inca il facem acolo.
    Ce sa-i faci? Cand crezi ca gata, te-ai redresat vine cate o belea lasata in urma si, din inertie, te balanseaza din nou. Ba salariile profesorilor, ba criza, ba stimulentele MF.
    Nu-ti ramane decat sa infigi crampoanele in pamant stiind ca aceste belele se termina odata si sperand sa nu cada tot malul cu tot cu tine pana atunci
  • +41 (49 voturi)    
    O sugestie (Miercuri, 20 octombrie 2010, 20:05)

    IC Breteanu leberalul socialist [anonim]

    Va rog dle Tapalaga sa incepeti o campanie de presa pentru ca Geoana sa fie obligat sa-si prezinte demisia de dezonoare din functia de presedinte al senatului. Un individ care face nu mai putin de trei vizite secrete la Moscova si care, mai mult, se afla in slujba sistemului mafiot Vantu-Voicu-Voiculescu nu poate reprezenta Romania din aceasta functie extrem de importanta in stat. Geoana este pur si simplu un grav atentat la siguranta nationala. Alaturi de cei care au complotat impotriva institutiilor statului. O asemenea stare de lucruri (cu Geoana in functia de presedinte al Senatului) NU POATE FI TOLERATA!!!
    • +22 (30 voturi)    
      Chiar pe marginea prapastiei (Miercuri, 20 octombrie 2010, 21:12)

      Moromete [anonim] i-a raspuns lui IC Breteanu leberalul socialist

      Ati uitat cand gioala era chiar in CSAT!
      Mare primejdie...
      Pacat ca dupa atatea informatii reale, multi inca nu deschid ochii.
      • +19 (23 voturi)    
        romanul nu a fost invatat sa admita (Miercuri, 20 octombrie 2010, 23:11)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Moromete

        ca a gresit, el e "educat" sa gaseasca pe cineva pe care sa arunce vina si apoi sa il arate cu degetul multimii...
    • +14 (20 voturi)    
      Subscriu! (Miercuri, 20 octombrie 2010, 21:39)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui IC Breteanu leberalul socialist

      Atentat la siguranta nationala! Complice cu mafiotii!
      Sa fie dat afara din functie, disciplinar!
      • +12 (18 voturi)    
        lasa, mah (Miercuri, 20 octombrie 2010, 23:29)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui roman diaspora

        ca s-a retras Mona Musca (si asa n-a mai ramas niciun fost colaborator al securitatii - toti fiind actuali!), au lucrat-o pe Ridzi si o lucreaza pe Roberta Anastase - si sa vezi apoi ce curata ramane tarisoara! restul sunt ingerasii salvatori ai natiei, in frunte cu robul lui Vantu, sfintia sa Geoana!
    • +8 (10 voturi)    
      n-ai sa vezi (Joi, 21 octombrie 2010, 11:01)

      berger [anonim] i-a raspuns lui IC Breteanu leberalul socialist

      Asta nu o vei vedea cred la hotnews. Este normal ca presa sa se ocupe doar de transmis informatia si eventual de analize obiective. Hotnews stie ca institutiile statului, nu presa, au sarcina de a-l debarca pe Geoana cu forta, daca acesta nu demisioneaza (LOL, si daca s-ar gandi sa demisioneze Iliescu il prinde cu lantul de hidrant ca sa nu piarda puterea in Senat).
      In rest, sa exersam gandirea in loc sa ne facem perfuzie cu rezultalul gandirii altora si sa invatam din greseli.
      Dan Tapalaga, ma inclin (nu pe marginea prapastiei : ))
  • +24 (32 voturi)    
    Excelent articol! (Miercuri, 20 octombrie 2010, 20:07)

    Horia Velescu [anonim]

    Vedeti insa ca l-ati uitat pe Doru Buscu respectiv Academia Catavencu
  • +14 (22 voturi)    
    nu va suparati dar..., (Miercuri, 20 octombrie 2010, 20:08)

    marius [anonim]

    tocmai acesti dezaxati si reteaua lor de pupincuristi sunt cel mai bun indicator al starii de sanatate mentala a natiunii din care provin..., iar cancelariile occidentale nu cred ca se mira prea mult....
  • +26 (36 voturi)    
    Da, presa poate fi a patra putere in stat! (Miercuri, 20 octombrie 2010, 20:09)

    roxanus [anonim]

    Analiza fara cusur. Felicitari, domnule Tapalaga!
  • +17 (25 voturi)    
    jurnalistii corupti (Miercuri, 20 octombrie 2010, 20:25)

    Andrei [anonim]

    Ar trebui sa aveti pe constiinta acest popor. Nu inteleg cum puteti sa dormiti noaptea.

    Ceea ce faceti este la fel de grav cu a fura mancare din farfuria copiilor nostri. (si ai vostri... evident)
  • +17 (21 voturi)    
    poate... (Miercuri, 20 octombrie 2010, 20:26)

    Constantin1 [utilizator]

    Eu asa am fost format de catre cei care au contribuit la educatia mea, de fiecare data cand analizez o situatie si ajung la o concluzie, imediat si instinctiv imi pun intrebarea …..oare am dreptate?
    Ma sperie, metaforic vorbind siguranta unor oameni care ajung sa decida soarta acestei tari fie politic, fie economic, fie spiritual.
    Sunt speriat de siguranta afisata de cetatenii enumerati mai sus cand se pronunta despre orice, oricand si indiferent de situatie si acestia au acces la mijloacele mass media si sunt extrem de insistenti….
    Ma sperie duplicitatea acestor oameni, lipsa lor de ,,buna crestere,, in situatiile cand au impresia ca discuta cu apropiatii, subalternii sau rudele….
    In concluzie constat ca cei care sunt liderii de opinie, liderii politici sau marii patroni sunt atat de prost crescuti, atat de incapabili sa aiba putina modestie si smerenie, incat directiile politice, economice si spirituale ale Romaniei sunt compromise pe termen scurt si poate mediu.
    Eu ridic numai o problema si nu am pretentia ca am si solutia de rezolvare a problemelor ridicate, insa alta data o sa incerc sa transmit si niste solutii posibile, poate!
    • +9 (13 voturi)    
      De acord (Miercuri, 20 octombrie 2010, 21:55)

      tzetze19 [anonim] i-a raspuns lui Constantin1

      Totusi trebuie luate decizii. In concordanta cu crezul politic si cu posibilitatile intelectuale ale celor desemnati s-o faca. Exista insa acea nepasare ca "si ce daca am gresit?" Adica lipsa de responsabilitate. Si de raspundere.
      In alt plan, de ce mi se pare ca agendele politice ale PSD/PNL tin de niste dorinte venite dinspre rasarit? Nu ca as muri de dragul PDL (amatori, balbaiti, afaceristi verosi, lingai, etc, etc) care parca isi sapa singur groapa!
      • +12 (16 voturi)    
        Mai grav. (Miercuri, 20 octombrie 2010, 23:33)

        Constantin1 [utilizator] i-a raspuns lui tzetze19

        Daca analizam putin mai atent aceste stenograme, Vantu nu de acum avea influenta in PSD si din acest motiv si in PNL.
        Nu uitati ca este de notorietate ca fostul sef al SRI, care a decedat, Radu Timofte era omul de casa al lui Vantu.
        O sa va intrebati de ce?
        Simplu, beneficiari ai FNI au fost fosti ofiteri din servicii, fie dinainte de 89, fie de dupa...
        DIn acest motiv toata afacerea FNI este o nebuloasa.
        Si mai sunt argumente si privind influenta lui Vantu in PNL, dar nu in aripa Patriciu......Vezi cazul Fenechiu de exemplu.
      • +7 (9 voturi)    
        solutii? (Miercuri, 20 octombrie 2010, 23:54)

        Constantin1 [utilizator] i-a raspuns lui tzetze19

        In cea ce priveste solutiile…
        Trebuie sa va descriu modul cum au procedat rusii cand au ocupat Romania dupa 1944.
        Sa recunostem ca au procedat profesionist. Au adus cadre ,,specializate,, la Moscova fie de etnie romana, fie minoritari….
        Acestia ,,lucrau,, asistati de comisari sovietici si asta pana in 1955.
        Independenta lui Gheorghiu Dej era o mare pacaleala, rusii au ajuns la concluzia ca oamenii lor pot conduce singuri.
        Nu uitati ca dupa revolutia din Ungaria, acolo au fost readusi comisarii rusi…
        De ce amintesc aceste lucruri poate va intrebati!
        Este extrem de simplu, daca modul acesta a fost eficent de ce nu folosim pe scara larga ,,copii,, pregatiti in occident la scoli de prestigiu, fie in guvern fie in parlament sau eventual in posturi ,,critice,, poate este necesar sa se angajeje straini prin contract...Sa lasam mandria prosteasca! Poate acesta este solutia.
  • +18 (24 voturi)    
    felicitari (Miercuri, 20 octombrie 2010, 20:32)

    george [anonim]

    bravo

    mai sunt Oameni in tara asta!
  • +21 (27 voturi)    
    stima (Miercuri, 20 octombrie 2010, 20:35)

    mirela [anonim]

    Excelent,ca de obicei !In opinia mea,in momentul de fata aveti cea mai analitica minte din jurnalismul romanesc !
  • -5 (11 voturi)    
    sau.. (Miercuri, 20 octombrie 2010, 20:37)

    Pongo [utilizator]

    " Sa puna el viitorul presedinte al Romaniei, sa obtina puterea absoluta": si nu l-a pus? Ca raspunsul din emisiunea lui Ciutacu nu a fost prea clar si se bate cap in cap cu declaratiile eoliene de la arestare..
    Sau ne facem ca uitam interventia la realitatea a eolianulu? Nu a fost el omul cu ultimul cuvant in romania inainte de votare?
    Sigur, poate Vantu e doar prost..... Sau poate nu.
  • +12 (18 voturi)    
    Felicitari pentru articol! (Miercuri, 20 octombrie 2010, 20:41)

    eraZnus [anonim]

    acum e limpede ca apa de munte ... nu doar pentru mine care impartasesc viziunea asta inca de mic,pe vremea cand erau la guvernare... cand tara era de vanzare...sunt fericit ca nu au reusit sa puna gheara pe ciolan, chiar daca reformele sistemului economic si masurile de austeritate ma apasa ata-n plasa cu bucate...

    garda sus !
  • +19 (29 voturi)    
    Inexplicabila complicitate (Miercuri, 20 octombrie 2010, 20:43)

    Rafaila [anonim]

    Radacina raului, bre, este tot acolo unde a fost mereu - in desertul moral al comunismului. Din pacate raul nu a ramas acolo, la radacina, ci s-a transmis din tata in fiu la o noua generatie. Cum a fost posibil? In primul rind datorita naturii duplicitare a chiar celor care au trait in comunism. Nu s-au debarasat niciodata, in sinea lor, de lasitatea acumulata in trecut, ca poate da Dumnezeu de le mai trebuie. Au transmis-o mai departe ca pe un virus. Asa se face ca multi dintre cei care asista la dezvaluirile recente isi zic in sinea lor, spun eventual si celor apropiati, ca "Ei, si ce? Parca ei sint altfel? Sint toti o apa si un pamint, cu Basescu cu tot! Acum trag in Vintu ca sa scape ei si cu ai lor... Asa ca eu tot cu PSD sau PNL votez, ca toti sint la fel. La ce ne mai trebuie scandalul lui Basescu?" etc. Vezi, domnule, asa gindeste omul virusat moral. Si nu ai ce-i face, nici o evidenta, chiar strigatoare la cer, nu-l mai vindeca. Asa se explica, prin urmare, inexplicabila complicitate.
    • -4 (12 voturi)    
      Binele evident (Miercuri, 20 octombrie 2010, 23:39)

      satanae [anonim] i-a raspuns lui Rafaila

      Vad ca incepe iar lumea sa gindeasca in termeni categorici si vede peste tot rnumai hoti si vardisti. Numai cei virusati nu pot sa vada ca unii dintre cei care-si dau cu stenogramele in cap acum sint buni, iar ceilalti sint rai. Nimeni nu poate sa conteste, daca nu este direct interesat, faptul ca vitele astea incaltate, in frunte cu SOV, ar fi ceva rau, problema apare numai in momentul in care se face o dihotomie - in dulcele stil clasic al dialecticii comuniste - intre raii adunati in jurul lui Vintu si oamenii buni care s-au strins sa reformeze tara, in frunte cu Marinarul. Aceasta separare a apelor pe care o tot face Tapalaga nu se bazeaza decit pe doua argumente - numai unii dintre astia sint anchetati penal si li s-au publicat diverse stenograme si, pe de alta parte, cei anchetati sint la cutite cu ceilalti. De unde trage concluzia ca cei din urma sint buni, iar noi am scapat de o mare primejdie atunci cind l-am votat pe Marinar. Cam aceeasi logica de doi lei o aveau si luptatorii antifascisti din alte vremuri - fascistii sint indiscutabil rai, pt ca le-am descoperit crimele si nici macar nu se sfiesc sa-si proclame scopurile criminale, pe cind sovieticii sint oameni buni, pt ca spun ca vor reforma toata lumea asta din temelii si sint dusmanii de moarte ai primilor. Concluzia celor de acum mai bine de 50 de ani era - traiasca URSS si comunismul! Concluzia logica a lui Tapalaga - ca si a celui de mai sus - traiasca Marinarul! Acum se proclama peste tot ca cei dintii s-au inselat, dar tocmai cei care urla mai tare impotriva comunistilor si iubitorilor lor nu au nici o rusine sa comita acelasi tip de erori logice precum acestia la vremea lor.
      • +3 (3 voturi)    
        Marinarul (Joi, 21 octombrie 2010, 16:26)

        Rafaila [anonim] i-a raspuns lui satanae

        Satane, Satane, reciteste-ti textul. Deviruseaza, de-rusifica, ma rog. Vezi bine ca nimeni nu va intelege nimic din ce ai vrut sa spui daca nu va fi de acord sa subinteleaga. Nimeni nu este dator sa stie, de pilda, ce vrei sa spui cind vorbesti de un oarecare personaj pe care il numesti Marinarul. Cind te vei exprima sanatos, fara virusi, fara 'rusi, vei putea fi inteles chiar daca nu ti se va da automat dreptate. Cu bine, mai, draga.
        • +3 (3 voturi)    
          gavarit Maskva (Joi, 21 octombrie 2010, 17:28)

          nea vasile [utilizator] i-a raspuns lui Rafaila

          Ca bine zici, bre Rafaileanule! Ca de obicei.
          Se pare ca tov. satanae(ov) a invatat romaneste "as a second language", de-aia nu se intelege nimic. Iar chestia cu Marinarul e tipica pentru "gavarit Maskva"...
          Ce-mi plac mie glumele mele!
  • +1 (17 voturi)    
    judecata de apoi (Miercuri, 20 octombrie 2010, 20:43)

    Roman [anonim]

    Vantul trebuia judecat inca de cand s-a prabusit fondul . Cum de nu s-a intamplat asta ?

    Multi altii trebuiau judecati de mult.

    Multi altii trebuiau fie nu arestati preventiv fie CONDAMNATI si nu azi intrati pe usa din fatza a justitiei si maine lasati liber pe cea din dos .

    Si inca ceva..se reactiveaza regimul SECURISTIC ? Eu credeam ca Securitatea trebuie sa ajute la LEAGAREA tradatorilor care au vandut tara si nu sa apara publicate discutii care nu au nimic de-a face cu Vantu si inculpatii .
  • +21 (23 voturi)    
    Dolce , masina lui SOV de cash! Black Cash (Miercuri, 20 octombrie 2010, 20:47)

    gigel ioanidis [utilizator]

    In 2007 vantu inregistreaza in cipru o firma fantoma, prin care ii vinde lui Romtelecom 3 canale de film cinestarurile.surpribzator Grecul corupt ioanidis , ceo romtelecom, le baga in pavhetul de baza.desi toata lumea stia ca filmele se vand la pachete extra, on demand! Adica fiecare abonat dolce ii da 10 Europe an lui SOV.5 se intorc, parandarat la grecii corupti.SOV , desi avincadat 35 milioane de Euro pana acum incepe sa ii santajeze pe greci: ne cumperi telesportul.Auditul Deutche telekom descopera gaura si nu aproba.vantu insista.ioanudis pluseaza si ia doar oamenii , 70, in frunte cu enachescu.asa s-a nascut dolce sport , romtelecom pompeaza un milion in publicitate acum.cumoara racerea.asa cum a cumparat-o si lui dima si rancea, cei xare au stiut de tranzactia cu SOV, directori juridic si de procurari! Au fost ' concediati' ...cu pachete generoase:sper ca DNA , DT, audit,presa ...sa il cheme si pe giorgios ioanidis la intrebari.e si el prin unele stenograme, doar SOV i-a platit casa din baneasa! Multumesc hotnews.multumesc dan tapalaga!
  • +27 (35 voturi)    
    Cata dreptate are Basescu! (Miercuri, 20 octombrie 2010, 20:47)

    Stefan Michiu [anonim]

    In primul rand, multumesc domnului Dan Tapalaga, pentru ca exista si scrie!Desi e o rara avis, citindu-l, imi revine speranta ca poate nu e totusi pierduta Tara mea!Voi multiplica articolul si-l voi difuza urbis et orbis!
    Cu tot stilul lui si comportamentul uneori inadecvat,in principiu Basescu are dreptate- punctual, ma refer la introducerea unor anumite trusturi media in categoria de pericol pentru siguranta Statului. Citirea stenogramelor demonstreaza dreptatea Basescului. Ma bucur ca l-am votat.Desi,datorita masurilor de austeritate majoritatea va da votul tot Vantului.
  • +6 (16 voturi)    
    Imi spune mie cineva (Miercuri, 20 octombrie 2010, 20:49)

    Hm [anonim]

    care e diferenta dintre Vantu si Becali? Eu cred ca niciuna, Amandoi au impresia ca sunt atat de bogati si puternici ca pot face ce vor ei in tara asta, amandoi se pare ca folosesc acelasi tip de limbaj la telefon, si amandoi au fost luati pe sus de DNA. Dar totusi de fapt exista o diferenta: unul si-a cerut iertare de la Basescu, celalalt continua sa sfideze. Prin urmare si mass-media se comporta diferit fata de cele doua cazuri, atat cea pro-BasescuPDL (B1, HotNews...) cat si cea anti (Antenele, Realitatea...)
  • +5 (9 voturi)    
    reteaua SOV = televiziune + SMS-uri (Miercuri, 20 octombrie 2010, 20:51)

    laur [anonim]

    Da, acest episod este ESENTIAL pentru a vedea la lumina zilei pe pe ce lume traim.
    Dezvaluirile acestea sunt f. importante pentru reformarea societatii. De fapt, choam de mult cum se fac aceste aranjamente, chiar fara sa intervina SOV. El este doar un "revelator" - el doar scoatela iveala imaginea, dar fenomenul e mult mai extins. S-a vazut in parlament ce a putut sa faca in doi ani Hrebe+ B. Olteanu - Ei au instalat acea batjocura - au destabilizat cu buna stiinta parghiile unei institutii, folosindu-se de ele. Ce e de facut ?? Fenomenul e mai extins. SOV e o parte a lui. Partea cealalta e formata din reteaua "fostilor". Eu am niste cunoscuti fosti secretari BOB pe mica lor institutie si acestia sunt "fanatizati"periodic prin SMS=uri - Ei nu gandesc, ei reactioneaza pentru ca sunt amenintati ca isi pierd avantajele ... Schimbarae s-a produs cam din 2007-200 sunt au fost "reactivati", repusi in functiile de dinainte de 9.
  • +12 (14 voturi)    
    Dolce, masina de cash SOV, cash dulce (Miercuri, 20 octombrie 2010, 20:59)

    gigel ioanidis [anonim]

    In 2007 Vantu face o firma in Cipru cu Ioan Petran , acum in arest, dosarul PSV . Un an firma asta ii vinde lui Romtelecom filme in exclusivitate: pachetul cinestar, bagat de greci in pachetul de baza, desi filmele se pun la extra sau' on demand'.SOV. A incasat aproape 40 milioane pana acum .fiecare abobat Dolce i-a dat cate 10 Euro pe an, jumate s-au intors paraindarat, la grecii corupti! SOV, inghesuit in 2010 de procurori ii santajeaza pe greci sa le vanda Telesportul! auditul comndat de Deutche telecom descopera gaura neagra Telesport si nu accepta.Totusi grecii corupti si datori la vantul iau doar oamenii, in frunte cu Vlad Enachescu! Asa s-a bascut Dolce Sport! Cu 100 de oameni! Dar directorii juridic Dima si de procurari Rancea de la Romtelecom au fost ' demisionati' zilele trecute! Saptamana viitoare sunt asteptati cei de la Deutche telecom in bucuresti.intre timp DNA piate verifica cum i-a platit SOV vila lui ioanidis din Baneasa.o pista e in ultima stenograma:discutia sorin enache sov despre dolce! Vom trai vremuri intetesante!!!
  • +21 (29 voturi)    
    romanii au sindromul stockholm.... (Miercuri, 20 octombrie 2010, 21:01)

    dadan [utilizator]

    S-au obisnuit cu bocancul rusesc in gura de au inceput sa-l foloseasca de placere ca si suzeta.....am si eu o curiozitate - oare cati romani din cei 300.000 de pagubiti FNI au votat cu Geoana? eu cred ca destul de multi.....jumatate din tara asta au uitat de mineriade, de trecutul comunisto-securist al majoritatii liderilor din PSD si au votat cu Geoana aruncand in acelasi timp vorbe de ocara inspre inamicul fabricat de Vantu &Co - chiorul , batausul, betivul de Basescu aruncand argumentul total - Basescu nu are fata de presedinte....las ca are Geoana....in cealalta Romanie, cea a lui Geoana , a fii prost, needucat , mitocan si hot sunt taman calitatile care sunt cele mai apreciate....drept pentru care si-au ales reprezentantul cel mai in masura sa-i reprezinta culmea prostanacilor - The Prostanac alias Geoana in civilie....
    Daca iesea Geoana presedinte domnule Tapalaga ajungeam ca si in filmul Idiocracy - recomand filmul, reprezinta imaginea cea mai graitoare a celeilalte Romanii , Romania lui Geoana.
    Brought to you by SOV Investment (banner din parlamentul celeilalte Romanii)
  • -15 (25 voturi)    
    Si acum... (Miercuri, 20 octombrie 2010, 21:07)

    Gigi Kent [utilizator]

    ...putina istorie factuala. Basescu iese presedinte. Adriean Videanu cu are de dat inapoi statului niste milioane de euro de pe vremea cand era Primar de Bucuresti nu da nimic inapoi statului ba ajunge chiar ministru. Elena Udrea care incasa bani de la RAAPPS ca avocat fara sa presteze servicii ajunge ministru. Blaga, fost vames si mai toata viata lui angajat la stat dar milionar (prietenii stiu de ce!) ajunge ministru. Berceanu, detinator impreuna cu familia sa de firme care au contracte cu Ministerul Transporturilor sau firme subordonate ajunge (din nou) ministru al acelasi minister. Alte cazuri (interesante) sunt eliminate din atentia publica (Mihaileanu, vila la Popoviciu, angajare prin trafic de influenta la Luxten, Alro - Stolojan - Udrea, Rafo - Iancu - rusi - Stolojan etc). Fratii Paunescu in loc sa faca puscarie alaturi de altii care au devalizat Bancorexul fac trust pro-basist (B1TV, Evenimentul Zilei).

    Si daca Vantu "a picat" in justitie doar pentru ca i s-a opus lui Basescu? Oare Vantu e singurul rechin din tara asta?

    Sunt dezamagit de un singur lucru. Vantu poate a favorizat infractorul si merita sa faca puscarie pentru asta. Pe de alta parte m-as fi asteptat de la oameni care au pretentii "de dreapta" sa condamne dezvaluirea unor convorbiri private care nu au nici o legatura cu dosarul. Stiti dvs...libertati si drepturi cetatenesti. Dreptul la viata intima etc...Daca era presedinte Iliescu as fi zis ... asta e, Iliescu e comunist, habar nu are el ca individul e mai important decat statul si considera ca poate fi incalcat orice drept individual pentru "binele general". Dar asa?

    Presedintii sunt alesi cu sprijinul bogatilor peste tot in lume (chiar si in SUA). Important este daca sunt sau nu dispusi apoi sa faca trafic de influenta si sa fie corupti pentru acestia. Ati baga mana in foc ca Geoana ar fi avut o relatie "neprincipiala" dupa alegeri cu Vantu? Basescu are o relatie principiala sau "neprincipiala" cu George Paunescu?
    • +12 (20 voturi)    
      Dreptul la viata privata... (Miercuri, 20 octombrie 2010, 21:59)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      a fost viciat de televiziunile acestor borfasi ordinari, prieteni fideli ai presedintelui senatului Romaniei!

      Rusine politicieni si jurnalisti complici!
      Ar trebui procese publice, e grav!
  • +18 (22 voturi)    
    Watergate... (Miercuri, 20 octombrie 2010, 21:11)

    moi [anonim]

    ... a fost o copilarie, si totusi Nixon si-a dat demisia. Beregovoy a fost doar ACUZAT de fapte de coruptie si si-a luat viata. Oamenii politici din lumile normale stiu cand e cazul sa paraseasca scena politica. Oamenii asa-zis politici de la noi n-au masura, n-au limite, n-au rusine, n-au obraz. Au doar o nemasurata dorinta de bani, de putere, o frica probabil la fel de nemasurata de a nu fi obligati sa dea socoteala pentru ce-au facut si rezultatul se vede pe pielea noastra: nu mai scapam de leprele astea ! Domnule Tapalaga, o singura rugaminte: avem si noi nevoie de Bob Woodward si Carl Bernstein! Luptati-va cu politicienii in continuare, indiferent de culoare politica, nu abdicati de la calitatea de jurnalist in favoarea NIMANUI!
  • +15 (21 voturi)    
    SOV (in)telectual? (Miercuri, 20 octombrie 2010, 21:14)

    Sorin [anonim]

    SOV: "o oaste imensa, dar de stransura, exact cum a venit Baiazid peste Mircea cel Batran. Au venit 200.000 de tantalai peste 40.000 de moldoveni"

    Deci, Mircea era ... moldovean !!!
    Si cica SOV este (in)telectual ... Halal !
    • +6 (10 voturi)    
      Muntenia era deja impanzita de moldoveni (Miercuri, 20 octombrie 2010, 22:15)

      Petru Moldovan [utilizator] i-a raspuns lui Sorin

      Mircea nu era moldovean, el era dupa toate probabilitatile cuman (adica un fel de turc), dar probabil oastea era facuta din zilieri moldoveni si atunci...
  • +19 (25 voturi)    
    Concluzia cred ca e alta (Miercuri, 20 octombrie 2010, 21:18)

    x [anonim]

    si anume ca Basescu are perfecta dreptate sa bage presa in categoria amenintarilor la adresa sigurantei nationale. Daca au mai fost unii nelamuriti, cred ca ultimele zile au dovedit inca o data, cu varf si indesat, ca Presedintele stie ce spune.
  • -14 (24 voturi)    
    Si acum ce? (Miercuri, 20 octombrie 2010, 21:24)

    satanae [anonim]

    Imi place sa mi-l inchipui pe Leonte Rautu citind articolele lui Tapalaga, daca ar mai fi trait pina acum, in 2010. Cred ca, la finalul fiecarui articol, in Rautu s-ar fi instalat un sentiment reconfortant, pentru ca ar fi capata garantia ca nu este chiar asa de rupt de realitate daca marii nostri ziaristi compun intr-un limbaj si cu o mentalitate atit de familiare lui.
    De data asta, marele cronicar al Apocalipsei o comite chiar din titlu - "firul rosu". Mmm... ar zice orice propagandist din vremurile de altadata - firul rosu al istoriei care ne duce neabatut spre construirea societatii socialiste multilateral dezvoltate? E, nu-i chiar asa, firul lui Tapalaga ne arata cum ar fi venit Apocalipsu' peste noi daca pampalaul ala de Mirciulica ar fi cistigat alegerile. Dar iata ca la noi se amina sfirsitul zilelor, ca cei buni cistigara si se dovedi din nou cit de mare dreptate avea cronicarul nostru atunci cind latra in favoarea marinarului suprem. In plus fata de asta, autorul ne mai povesteste si ce scrie in stenogramele alea, de parca noi am fi timpiti si n-am sti sa citim. Cam slaba povestea asta, mai ales ca a si stat vreo doua zile s-o coaca.
    Acum, problema ar fi alta, si anume de ce isi inchipuie cronicarul nostru bolsevic faptul ca ar fi cistigat baietii cei buni? Doar ca lor nu le-au fost inca publicate stenogramele? Isi inchipuie cineva ca discutiile cu ministrii de la Cotroceni ar fi mult mai elevate decit alea ale lui Vintu cu sclavii lui? Nici nu era nevoie ca organele sa publice toate mizeriile astea, era clar pt toata lumea ca asa se petrec lucrurile, dar de ce am crede ca limbajul si manierele sint diferite de partea cealalta a scenei? Doar pt ca Vintu &Co sint baietii rai? Or fi, dar asta nu inseamna ca adversarii celor rai sint oameni buni, ci pot fi la fel de bine unii mai rai sau la fel de rai ca primii, iar locul lui Geoana, Vintu, Voicu etc a fost luat de oameni mai discreti, dar nu mai buni. Si Apocalipsu' veni, iar Tapalaga nici nu-l simti !
    • +6 (12 voturi)    
      Multumesc (Miercuri, 20 octombrie 2010, 21:51)

      Rafaila [anonim] i-a raspuns lui satanae

      Multumesc, nici nu ma gindeam ca se va confirma atit de repede ce am scris mai sus!
    • +15 (21 voturi)    
      ... (Miercuri, 20 octombrie 2010, 22:17)

      Aph [anonim] i-a raspuns lui satanae

      Numai comparand arsenalul iti dai seama in ce parte sunt baietii mai rai. Si mai disperati... Sincer, la cat au tocat la Basescu si PDL in campania electorala pana in ultimul moment (sa iti amintesc de faza disperata cand A3 a afisat rezultatele in plin proces de votare?!? Cand evident nu le mai pasa de nimic, respectiva fapta fiind penala?!?), numai de-al dracului si tot il votam pe Basescu! O tara intreaga impanzita cu afise si mash-uri imense de tot rahatul, un filmulet aparut din senin dupa 5 ani de zile si difuzat in continuu timp de o saptamana, campanii mizerabile pe Internet si postaci platiti sa otraveasca forumurile (pana acum exista dovezi si declaratii numai de la liberali si social-democrati cum ca au finantat astfel de celule)...

      Si stii ceva? Sa fie cum crezi tu! Sper numai ca poporul asta sa retina ceva din aceste dezvaluiri si sunt convins ca le va veni vremea si celor de la putere sa dea socoteala la randul lor!
  • +7 (15 voturi)    
    Felicitari pt.articol ! (Miercuri, 20 octombrie 2010, 21:57)

    ELENA IASI [anonim]

    D-le Tapalaga va citesc mereu dar acum m-ati facut sa inteleg totul ,ce mai am in fata mea o analiza perfecta a evenimentelor ce s-au succedat,desi am citit pe net multe stenograme pe care le consider sub limita mojiciei rostite de acele personaje (jurnalisti) care inca au tupeul sa apara pe ecran la televiziunele cu pricina
    Ma bucur nespus ca am scapat la limita de acesti monstri ,sper din suflet ca macar poporul nostru nu va fi asa cum il considera Vantu o masa de prosti si chiar daca cei de acum care ne conduc mai fac derapaje sa fie cauza si criza economica din toata lumea,tot mai bine decat sa ne ducem in fundul prapastiei de unde sa nu mai iesim niciodata
    Atata manipulare si asta pt.bani imi provoaca o tristete fara margini
    Sunt la o varsta cand inca mai sper ca macar nepotii vor fi motorul acestei natiuni dar poate visez?
    Inca odata va multumesc D-le Tapalaga ca existati si ne mai luminati cu ceea ce scrieti la obiect.
  • +17 (23 voturi)    
    Lehamitea lui Grivei (Miercuri, 20 octombrie 2010, 21:57)

    dana43 [anonim]

    De la Vantu, scolit la "pensionul" cu costume-n dungi din Moldova, unde a studiat 5 ani pentru delapidare (pfff, gainar marunt) nu aveam pretentii. Scroafa urcata-n copac asa face: isi imagineaza ca pune si da jos presedinti, ca da portofolii ministeriale. Si uneori visele-i devin realitate. Dar tot scroafa ramane indiferent cat de sus se cocoatza.
    Srtenogramele i-au facut un mare deserviciu "colateral". "Maleficul" Vantu, cum l-a numit intr-un moment de inghesuiala Geoana, este de fapt un prostanac precum protejatul lui. Si culmea ca recunoaste ca a calculat gresit, ca exagerarile i-au adus rezultate contrarii.
    Pentru interlocutorii sai obrazul iese in majoritate shifonat rau. Slugarnici si grabiti sa aprobe tot ce zice seful. Cred ca recordul l-a batut insa Stelian Tanase. Ma doare-n cot ca l-a sunat pe Vantu sa-l perie ca un slugoi prost. Dar cand incheie cu "Grivei", referindu-se la telespectatori, isi arata si el ratul de scroafa cocotzata in corcodush.
    Vantu e doar grobian si megaloman. Stelian Tanase, om citit, este insa impardonabil, iata cum i-a picat spoiala de democratie de pe fata.
    Pentru ca am stabilit deja ca nu mai e un domn educat, ii spun cu inima usoara: hai siktir sluga!
    • +15 (17 voturi)    
      tare frumos ai zis :)) (Joi, 21 octombrie 2010, 1:06)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui dana43

      O sa ma uit la prima emisune Tanase si Dinescu sa vad daca are crapaturi in obraz.

      Eu zic ca nu o sa aiba, tu ce crezi?

      Pentru mine, scursura asta de Tanase a fost intr-adevar o surpriza... infect, josnic, ignobil...

      De neiertat.
      • +12 (14 voturi)    
        Iti vine sa ridici un picior la ei... (Joi, 21 octombrie 2010, 10:00)

        dana43 [anonim] i-a raspuns lui Luk

        Tocmai ce am vazut un promo la "tanase si Dinescu", cica cea mai libera emisiune din Romania. Si m-am gandit ca din postura mea de "Grivei", tot ce pot face e sa ridic un picior la ei.
  • +16 (20 voturi)    
    un Grivei (Miercuri, 20 octombrie 2010, 21:57)

    rien [utilizator]

    "a luat m... cu hidrantul". Sunt plecat din Romania de multi ani deaceea probabil nu stiu expresia. Se pare ca pentru dl.Ponta noi cei plecati din Romania si care am votat anul trecut pentru ca Romania sa nu ajunga in prapastie, sintem " Griveii si imbecilii". Oare dece Romanii din tara nu pot realiza ca situatia grea in care se afla Romania, nu este din cauza actualei puteri ci a celor care acum tipa si vor sa puna mana pe putere, indiferent de ceeace se va intimpla. Sper ca guvernul Boc va reusi in continuare sa reformeze Romania.
  • -10 (16 voturi)    
    cenzura (Miercuri, 20 octombrie 2010, 21:59)

    george [anonim]

    Cenzura la greu .
    Credeti ca asa opriti adevarul dcu forfetarul, TVA-ul, nenorocirea amaratilor , si alte stupizenii gen "greseala de vot" al unor masuri bune ?
    LOL
  • +4 (14 voturi)    
    ... (Miercuri, 20 octombrie 2010, 22:05)

    Aph [anonim]

    Felicitari presei care a publicat si dezbatut pe larg stenogramele rusinii dar trebuie sa spun ca sunteti foarte timizi. Nu tu un "News Alert" acolo, sa vad HN cu fundal rosu timp de 3 zile... Ce sa mai zic de B1 TV, la ale caror stiri m-am uitat luni, pentru prima oara in viata, ca sa aud de stenograme abia spre final.

    Si nu in ultimul rand, felicitari acelor simpatizanti ai lui Crin Antonescu, care in turul doi al alegerilor NU au votat cu Geoana sau nu s-au prezentat la vot! Sincer!

    Aleluia!
  • +4 (8 voturi)    
    nu ptr publicare - eroare (Miercuri, 20 octombrie 2010, 22:06)

    titi [anonim]

    Se zice in articol:
    ...explica lui Stelian Tanase, care se oferea sa-l antreneze gratis pe candidatul PDL, ca Geoana a luat ”m... cu hidrantul”.
    E PSD si nu PDL, corectati va rog.
  • +6 (8 voturi)    
    o mica corectura domnule tapalaga (Miercuri, 20 octombrie 2010, 22:06)

    oh [utilizator]

    In paragraful " de unde sa stie ce scuipase gura lui Vantu in urma cu cateva zile, cum il facuse "catastrofa" dupa dezbaterea cu Traian Basescu si cum ii explica lui Stelian Tanase, care se oferea sa-l antreneze gratis pe candidatul PDL, ca Geoana a luat ”m... cu hidrantu; "

    Cred ca trebuia sa scrieti " candidatul PSD" , Scuze de interventie.
  • -7 (13 voturi)    
    Scenarita pt. Cannes sau doar can-can? (Miercuri, 20 octombrie 2010, 22:09)

    leix [anonim]

    Uneori stau si ma intreb daca Tapalaga chiar ne crede redusi? A devenit un obicei jurnalistic vad in ultima vreme ca atunci cand "ploua afara" si mai ales cu voturi gresite in Parlament, sa ne serveasca cu o gulguta gen "aviara gripa" - cum e in acest caz o mare analiza bine spusa printre randuri, in care ne arata cum unele lucruri si persoane sunt evaluate si reevaluate si devin moguli rai. Ce ne facem daca Vantu are si o inregistrare in care apare presedintele intr-o discutie privata cu el? Ma intreb asa oare cand vom avea parte si de stenogramele din sanul celor mari din PDL - deoarece fiti convinsi, aceeasi baieti cu ochi albastri - indiferent de la ce servicii sunt - fac inregistrarile ca poate maine-poimaine vine PSD sau PNL la putere.
    1 . Un lucru e sigur stenogramele sunt personale in mare parte - cu cele care arata ca Vantu ar fi vinovat de ceva sper sa ajunga dupa gratii - desi ma indoiesc ca omul e mult vrea destept si isi poate plati o armata de avocati care sa se joace cu judecata pe forma si fond.
    2. In ziua de azi sunt mai multi oameni bogati care au politicienii ca si banutii in buzunar iar cand au ceva de spus sau de obtinut isi scutura buzunarul si acele mari personalitati politice le canta in struna - sunt si de la PSD, PNL si PDL.
    3. Intotdeauna o sa fie vorba de bani, putere si influenta - indiferent de tara, nationalitate si forma politica promovata - azi se lupta pentru asta Vantu, Patriciu, Fratii Paunescu, si lista poate continua daca e vorba de mass-media iar de partea cealalta stau Presedintele, PDL, PSD si PNL etc.
    Sa nu ne imbatam cu apa rece e departe sa fi batut vantul peste SOV si sper ca omul din disperare si poate si pt. ca o fi fost informator sa ii dea in gat pe toti. Atunci o sa avem nevoie de mult mai multe fire rosii...
  • +12 (18 voturi)    
    excelent articol! (Miercuri, 20 octombrie 2010, 22:09)

    mark [anonim]

    Excelent articol, multumim!
    Sunteti printre putinii jurnalisti care meritati tot respectul.
    Cum se face ca romanii au o memorie atat de scurta, Dumnezeule!
    Va rog pe toti cei care cititi articolul, luati-l si dati-l mai departe!
    Eu voi face asta imediat.

    Jos palaria!
  • +13 (19 voturi)    
    asa zisele supape (Miercuri, 20 octombrie 2010, 22:15)

    mar [anonim]

    ptr. orice om normal ridicau un semn de intrebare, probabil ca asta explica si lipsa de influenta?
    Este clar ca am trecut pe langa dezastru, dar adevarat ca daca nu era hotnews lucrurile aveau o turnura urata.
    Informatia curata, nemanipulata a miscat masa critica si am scapat, sau asa speram. Oricum a inceput sa se surpe sandramaua irealitatea si sa se vada fata reala a vuvuzelor de langa hidrant.
    Felicitari echipei hotnews si multumiri diasporei ca s-a mobilizat la vot!
  • +21 (27 voturi)    
    Votul diaspora. (Miercuri, 20 octombrie 2010, 22:17)

    Moromete [anonim]

    Aduceti-va aminte, votul diasporei a fost pivotal: diaspora nu a vazut Realitatea (TV), insa a vazut realitatea (acum e doar confirmata)!

    Si o clarificare: nu-l simpatizam deloc pe Basescu, insa pur si simplu nu-l puteam vota pe Geoana!
    • +18 (22 voturi)    
      RTV (Miercuri, 20 octombrie 2010, 22:59)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui Moromete

      se vede pe internet in toata lumea, presa la fel!
      Diaspora este la fel de informata! Pe deasupra traieste in tari democratice, are alte unitati de masura!
      Toti ne dorim sa fie si in Romania ca in tarile in care traim, daca reformele vor fi accelerate se vor vedea semnele curand; la mentalitati insa e greu, mai ales ca vuvuzelele TV manipuleaza masiv....Dar mai avem timp sa ne trezim.
  • -15 (21 voturi)    
    Multumesc ! (Miercuri, 20 octombrie 2010, 22:17)

    Radu Humor [anonim]

    V-ati invatat cu acest sarumana pentru masa sui acum ii spuneti si lui Tapalaga ?
    Pai asta a spus si el la randul lui ...
  • +23 (27 voturi)    
    intelectual (Miercuri, 20 octombrie 2010, 22:21)

    vera [anonim]

    Bai, Vintu asta nu e ala despre care Dinescu spunea ca il are pe Dostoievski in biblioteca? Mare intelectual, domnule!
    • +12 (14 voturi)    
      .......:) (Miercuri, 20 octombrie 2010, 23:51)

      Ardelean [utilizator] i-a raspuns lui vera

      are biblioteca mai subreda si cartea lui Dostoievski o tine pe post de sprijin sa nu-i cada rafturile.....
  • +12 (20 voturi)    
    Felicitari domnule Tapalaga (Miercuri, 20 octombrie 2010, 22:40)

    Cosmin B [anonim]

    Un articol excelent. Inca o data felicitari!
  • +13 (21 voturi)    
    Felicitari domnule Tapalaga (Miercuri, 20 octombrie 2010, 22:47)

    george [anonim]

    pentru tot ce faceti aici la hotnews.
    Sunt plecat de 10 ani din Romania si in mod normal nu ar trebui sa ma mai intereseze ce se intampla in tara dar totusi sunt roman si nu pot sa uit de unde am plecat.
    Hotnews este singura publicatie online care ete cat de cat obiectiva. Restul sunt gunoaie.
    Felicitari inca odata si nu va lasati indimidati de mafioti, continuati munca de informare obiectiva pentru ca daca hotnews va dispare, nu va mai fi nici o speranta pentru Romania. Si nu ma intereseaza sa fac complimente gratguite dar se vede de la o posta ca celelalte canale media sunt in mainile mafiotilor si asta se vede de multa vreme nu de acum, cu stenogramele astea
  • +14 (20 voturi)    
    Problema (Miercuri, 20 octombrie 2010, 22:57)

    OZ [anonim]

    Am citit si stenogramele si articolul dl. Tapalaga. Bravo, dl. Tapalaga! Dar am devenit brusc mai trist pentru ca mi-am dat seama ca bostanarii din Dabuleni nu "le au" cu Internetul si chiar daca n-ar fi asa, tot nu e sigur ca ar intra pe Hotnews. Rezultatul? Geoana e al doilea om in stat.
    Am asistat la protestele "spontane" ale spagarilor din Ministerul de Finante (apropo, chiar azi o inspectoare de la o Administratie Financiara se plangea cu subinteles de salariul de 600 de lei, asta dupa ce prin incompetenta sau - mai degraba - rea vointa a blocat fara motiv contul unui contribuabil. Aici s-a ajuns...) si la felatia la care s-a pretat dupa aceea Ponta si ai lui prin promisiunile de a reveni la salariile anterioare. Sa sper oare ca micii mafioti din ANAF vor vota cu altcineva decat cu fanii hidrantelor din PSD? As vrea din toata inima sa cred asta, dar cand il vad pe uitatul Nastase cum s-a reactivat in ultima vreme tare ma tem ca Grivei da din coada cand vede rosu chiar daca si-a luat-o de nenumarate ori peste bot cu buchetul de trandafiri.
  • -10 (18 voturi)    
    caterinca (Miercuri, 20 octombrie 2010, 23:06)

    Hotzy news [anonim]

    Sa fim corecti si sa spunem ca basescu era si el in reteaua lui vantu.
    Erau prieteni.
    Vantu lucra la mai multe capete.
    Nu spune nimeni cum se pupau pe gingii cei doi (basescu si vantu)prin parcarile de la snagov.
    Acum apar moguli buni si moguli rai.
    Moguli rai cei ce nu il mai sprijina pe basescu si cei buni care inca il mai sprijina.
    Ce vrea basescu de la vantu ?
    Trustul de presa si averea.
    Ce vrea basescu de la voiculescu ?
    Trustul de presa si averea
    Ce vrea basescu de la patriciu?
    Trustul de presa si averea.
    Sa spunem clar despre ce este vorba,
    Au venit altii mai flamanzi din pdl,condusi de basescu sa faca si ei avere macar la nivelul celor care ii critica.
    Restul e caterinca,si prostimea chiar crede ca se lupta pe altceva.
  • +9 (17 voturi)    
    dle tapalaga (Miercuri, 20 octombrie 2010, 23:13)

    panfil flecaru [anonim]

    o mica corectie: o armata de mercenari, nu de ziaristi si intelectuali.
    in rest, avetzi, incontestabil, dreptate.

    multumiri flacailor cu istoria marelui mogul.

    la vuvuzele se tace in cestiunea asta. acolo au mai ramas baietzii de casa, care inca mai spera.
  • -6 (12 voturi)    
    stenograme (Miercuri, 20 octombrie 2010, 23:18)

    cojocaru [anonim]

    Cred ca Vantu este un megaloman paranoic,nu ma sperie faptul ca ar fi condus el tarisoara noastra draga,oricum ea este condusa de alte caricaturi{vezi cum se voteaza legile in palament].Grav este ca serviciile noastre dragi inainte si dupa '89 isi fac treaba cu "promptitudine",dupa cum le dicteaza stapanul.Stenogramele apar la comanda,ele exista de un an,este implicat al doilea om in stat,normal ar fi fost ca imediat sa fi fost luate masuri de suspendare a acestuia,dar ele sunt tinute la dospit ca sa poata fi utilizate in momente "grele".Tapalaga at trebui sa fie inspaimantat de modul cum transpira ele la momentul oportun,inainte de a fi in dosarele existente in justitie.Sunt tare curios sa vad ce mai apare in urmatoarea perioada.
    • 0 (4 voturi)    
      sper ca doar (Joi, 21 octombrie 2010, 20:29)

      kecske [anonim] i-a raspuns lui cojocaru

      va prefaceti a nu intelege ca aceste stenograme au devenit publice abia vineri, 15.10.2010 odata cu inceperea procesului (aminat pina la aceasta data de catre avocatii eolieni pe motive care mai de care mai puerile).
  • +6 (12 voturi)    
    felicitări (Miercuri, 20 octombrie 2010, 23:28)

    Angela [anonim]

    felicitări pentru un articol echilibrat şi analiza lucidă!
  • +9 (15 voturi)    
    "liberalul" (Miercuri, 20 octombrie 2010, 23:36)

    altul [anonim]

    D-le Tapalaga, problema nu este doar cu Geoana, dar si cu "liberalul" Crin. Va rog sa va aduceti aminte cum imediat dupa ce s-au anuntat rezultatele din primul tur, domnul liberal s-a grabit sa-l sprijine pe Geoana, fara sa faca nici o negociere, desi era intr-o pozitie foarte buna. As avea si eu o rugaminte la dumneavostra daca se poate, si anume, sa-i puneti public d-lui CTP , care in acel moment a laudat aceasta pozitie forte a "liberaului" urmatoarea intrebare: Ce interese crede ca a urmarit marele om politic liberal, dl Crin Antonescu, in acele momente - pe ale PNL-ului sau pe ale D-lui Fenechiu?
  • +13 (21 voturi)    
    felicitari (Miercuri, 20 octombrie 2010, 23:48)

    edif [utilizator]

    Jos palaria pentru Dan Tapalaga, Hotnews si procurori. Si-au facut fiecare treaba profesionist si onest.
  • +14 (16 voturi)    
    Si Alina Kungiu Pippidi, care il sustinea pe Geoan (Joi, 21 octombrie 2010, 0:08)

    Dinica [anonim]

    Genial!
    Va ma amintiti acest articol, in care Alina Mungiu Pippidi echivala pe Baescu cu Geoana, si zicea in esenta ca e cam tot aia cine castiga?

    http://www.romanialibera.ro/opinii/comentarii/dupa-alegeri-169792.html

    O sa fie de acord sa-si manance articolul si sa taca din gura macar o luna, sa nu mai tot dea sfaturi egocentrice pe care nu le-a cerut nimeni?
  • +14 (18 voturi)    
    HUREZEANU? (Joi, 21 octombrie 2010, 0:17)

    Normales [anonim]

    dar HUREZEANU? cand vom afla si dialogul cu cea mai mare dezamagire a presei si intelectualitatii dornice de hidranti?
  • +2 (6 voturi)    
    - (Joi, 21 octombrie 2010, 0:55)

    Ioan [anonim]

    Cat de bine ai spus! Vao de capul Romaniei noastre!
  • -1 (9 voturi)    
    Va zic eu (Joi, 21 octombrie 2010, 1:15)

    Altu' [anonim]

    ca sa nu ziceti ca nu v-a zis nimeni: Asta nu se intampla doar in Romania si nici nu e prima sau ultima oara, asta e felul in care se aleg presedintii. Sunt doar marionete in mainile celor puternici.
  • -4 (14 voturi)    
    D-le Tapalaga... (Joi, 21 octombrie 2010, 1:33)

    Diasporeanu' [anonim]

    ...o sa va transmit felicitari pentru "curajul" de a publica aceste stenograme cat si pentru articolulu dvs. dupa ce-mi raspundeti la doua intrebari:
    1 - de ce au aparut aceste stenograme tocmai acum?
    2 - cu ce partid si cu ce lider politic s-a asociat Magureanu si partidul lui? ( raspunsul la cea de-a doua intrebare ar lamuri multe din cele scrise pe marginea lui SOV in lupta lui cu "patriotzii" grupati in jurul "Profesorului"- alias Marinaru')
    Astept raspunsul dvs cu nerabdare...
    • +11 (13 voturi)    
      Raspuns (Joi, 21 octombrie 2010, 10:30)

      Alt diasporean [anonim] i-a raspuns lui Diasporeanu'

      Daca te-ai informa, ai vedea ca dupa ce au fost depuse la tribunal, stenogramele sunt publice.
      A doua intrebare e de schimbare a subiectului, asa ca sincer nici nu merita raspuns.
      P.S. Ma indoiesc ca sunteti "diasporean". Pentru ca un om care vede cum trebuie sa functioneze democratia si presa nu pune astfel de intrebari.
  • +13 (19 voturi)    
    Un jurnalist cinstit face cat doua televiziuni (Joi, 21 octombrie 2010, 1:35)

    zexe [anonim]

    Atitudinea demna, coloana vertebrala zvelta, credibilitatea nestirbita de niciun compromis, dau jurnalistului valoare si de multe ori aceasta depaseste greutatea in aur a omului de presa. Din acest motiv consider ca articolele scrise de Tapalaga au forta sa ridice tot ce au daramat armatele regulate ale lui Vantu. Plus de asta, Tapalaga mai reuseste sa ridice statutul de jurnalist de sub talpine patronilor de presa si sa redea acestuia reputatia unei meserii onorabile.
    Aceasta specie de jurnalist, aproape matematic de precis in analiza, coerent, simplu si direct in expresie, este modelul jurnalistului de maine. Faptul ca avem jurnalisti tineri de talia lui Tapalaga imi da speranta ca jurnalismul va reusi sa se ridice de pe pozitia in care l-au adus Nistorescu, Chireac, Sorin Rosca Stanescu, Hurezeanu, Tanase, Dinescu, si lista intreaga o stiti si voi. Chiar asa, Ciutacu si Badea sunt jurnalisti? :)
  • +4 (12 voturi)    
    cetateni imbecili (Joi, 21 octombrie 2010, 8:14)

    bogdanicus [utilizator]

    "Jurnalistii nu sunt liberi, iar lui nu-i pasa de cetatenii imbecili ai acestei tari, cum ii numeste. Poporul e tampit, Grivei, prostimea trebuie degajata."

    Din fericire, unii pot sa aleaga sa nu fie imbecilii lui SOV si Felix, evitand sa primeasca "informatie" cu hidrantul si evitand cu incapatanare Hazntenele 1 si 3 si iRealitatea. Slava Domnului, exista si alte surse de informare, si alte modalitati de a petrece serile, ba chiar si posturi la care ai ce vedea.
  • +5 (13 voturi)    
    sov inca mai spera (Joi, 21 octombrie 2010, 8:16)

    nahir [utilizator]

    12 parlamenatri ai pdl pot inclina balanta in favoarea trecerii motiunii de cenzura si caderea guvernului boc. in fond si la urma-urmei, ce inseamna cate un milion de euro pt. fiecare? sov inca isi poate permite aceasta suma modica in comparatie cu beneficiile viitoare : alegeri anticipate castigate de psd-pc+pnl (udmr se va plia automat pe noua majoritate cu scopul obtinerii autonomiei secuimii), automat suspendarea lui base cu urmarea fireasca a alegerilor prezidentiale anticipate, pana la acestea interimar fiind geoana-prostanacu. miza acestei motiuni de cenzura este daramarea lui base+boc si implicit obtinerea a ceea ce a vrut in dec. '09.si in niciun caz binele lui grivei.
    pana atunci sta internat in spital, de unde poate manevra in liniste.
  • +7 (15 voturi)    
    Felicitari, domnule Tapalaga! (Joi, 21 octombrie 2010, 8:28)

    Cetateanul onest [anonim]

    Este reconfortant, pentru mine ca roman, ca mai exista si ziaristi autentici in tara asta, ziaristi care isi inteleg menirea si care isi fac meseria cu onestitate punandu-se in slujba interesului general, iar nu in slujba intereselor unor CLANURI MAFIOTE. Si datorita unor ziaristi ca dumneavoastra aerul in Romania este INCA respirabil. Aveti tot respectul meu, domnule Tapalaga! Iar lichelelor care o fac pe ziaristii si care pentru un pumn de arginti murdari sunt dispusi sa se transforme in unelte docile ale unor ticalosi doar atat: Sa va fie rusine, jigodiilor!
  • +3 (11 voturi)    
    geonel (Joi, 21 octombrie 2010, 8:35)

    lau [anonim]

    Sa nu uitam ca Geoana este al 2-lea om in stat, Presedintele senatului asa ca dupa cum se vede le cam da m...e cu hidrantul unora care vor sa treaca nu stiu ce legi prin parlament.
  • -7 (17 voturi)    
    Felicitari (Joi, 21 octombrie 2010, 8:49)

    Zulu [anonim]

    Tovarase Tapalaga. Nici Ceausescu la al spelea congres nu a avut unanimitate mai mare. Pacat ca nu te-ai nascut mai pe la 1900 si ceva, faceai cariera stralucita la Scanteia. Si-l bagai pe SOV la Gherla, nu doar in a masii.
    Ce ma inspaiminta e cantitatea mare de redusi mintal care nu se simt bine decit in unanimitate, adica in turma. Cind nu ai cu ce sa gindesti se pare ca instinctiv mergi cu turma.
    P.S. Acest Vintu nefiind functionar public platit din banii mei, e interesant doar pentru cititorii de Cancan.
  • -6 (18 voturi)    
    De ce au aparut aceste stenograme ??? (Joi, 21 octombrie 2010, 9:18)

    Frankie [utilizator]

    De ce nu apar si stenograme cu Basescu/Boc/Udrea/Cocos/Videanu/Berceanu etc .... ????????
    • +7 (13 voturi)    
      conteaza?!! (Joi, 21 octombrie 2010, 9:34)

      olandezu [anonim] i-a raspuns lui Frankie

      daca un criminal e identificat, el nu poate fi cercetat/judecat pana nu sunt identificati toti criminalli?
    • -11 (19 voturi)    
      ciocu mic (Joi, 21 octombrie 2010, 9:45)

      Roman [anonim] i-a raspuns lui Frankie

      Intrebi de ce nu apar stenograme cu ceilalti pringre care si guvernantii ?

      Tu chiar vrei sa fi cenzurat de pui asemenea intrebari ?

      Tu chiar crezi ca Dl Tapalaga va scrie articole anti-orange ?

      Tu chiar crezi ca Dl Tapalaga doreset copii sai sa traiasca ne-interceptati ?
      LOL
      • +5 (7 voturi)    
        Argumente frate, (Joi, 21 octombrie 2010, 12:43)

        yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui Roman

        nu fitile si zvonuri! La astea sunteti buni sa aruncati lozinici, dar un rationamnent de la cap la coada, o logica in limbaj nu aveti si nu o sa aveti.
  • +13 (17 voturi)    
    Garda moare,dar nu se preda (Joi, 21 octombrie 2010, 9:29)

    DAN [anonim]

    Suna o vorba candva.Noi nu putem evolua,pentru ca ,la noi,istoria se repeta din toamna in toamna!Traim iar ceea ce am rait anul trecut-coalitia psd+pnl+pc care incerca sa ne lase iar vreo trei luni fara guvern ! Este deja sinistru ce fac aceiasi minunati politicieni,profitand de situatia crizei.Si daca nu era criza,gaseau altceva ! Tocmai stenogramele ne arata cat de mare este miza si atunci fac orice efort pentru a castiga,fara sa inteleaga ca totusi,nu suntem idioti.Nu au inteles nimic din lectia alegerilor !
    • -2 (6 voturi)    
      fals stimate (Joi, 21 octombrie 2010, 10:07)

      Roman [anonim] i-a raspuns lui DAN

      fals stimate. traim ceea ce au facut toti trandafirii de 20 de ani incoace .
  • +10 (18 voturi)    
    Tulburator (Joi, 21 octombrie 2010, 9:42)

    MariusP [anonim]

    Cel mai tulburator si edificator articol citit de mine dupa '89. Te face sa-ti dai seama cat de aproape am fost de dezastrul total.
  • +12 (20 voturi)    
    ZIARIST DE NOTA 10 (Joi, 21 octombrie 2010, 9:57)

    FLORYN [anonim]

    Exceptional comentariu.
  • +10 (14 voturi)    
    Solutia bulgareasca (Joi, 21 octombrie 2010, 9:58)

    agaton [anonim]

    Toti cei implicati in caracatita aceasta ar trebui sa aiba parte de solutia radicala folosita de bulgari. Vedeti ca daca au scapat de cei ca vantu, voiculescu, geoana, nastase, iliescu, patriciu, personaje sinistre care prin tot ce fac infunda natia in mocirla , bulgarii ne-au depasit si ne vor depasi in continuare. Constientizarea celor multi si flamanzi ca nu promisiunile mincinoase sunt solutia ci oamenii patrioti si bine intentionati.
  • +14 (20 voturi)    
    Glontul pe langa tampla !!! (Joi, 21 octombrie 2010, 10:03)

    Liviu [anonim]

    Foarte bine punctat, domnule Tapalaga ! Ma bucur ca mai exista jurnalisti ca Dv., care nu au pus botu' la mierea lui Vantu sau Voiculescu. Mi se face deja de-a dreptul scarba cand ii vad pe acesti slugoi fara Dumnezeu pe sticla. Mut repede pe Discovery sau National Geographic ! Castigarea alegerilor de catre aceasta sleahta ar fi fost demna de un scenariu de film horror !
  • +11 (17 voturi)    
    FELICITARI !!! (Joi, 21 octombrie 2010, 10:10)

    Carmen [anonim]

    Ca de fiecare data si acest articol scris de dvs. este extraordinar de echilibrat . O analiza onesta la ceea ce putea sa ni-se intample daca ar fi iesit Geoana Presedinte . Astazi sunt fericita, pentru ca am realizat ceva..... inca mai sunt in tara asta ziaristi care isi fac cu adevarat meseria de jurnalist . Multumesc , aveti tot respectul meu.
  • -18 (24 voturi)    
    stenograma incendiara (Joi, 21 octombrie 2010, 10:18)

    Radu [anonim]

    DT: - 'Traiti sefu!...
    TB: - Ai scris articolul ala?
    DT: - Acum scriu concluziile, sa inteleaga si Grivei
    TB: - Pai ce d..cu bah baiete, il astept de saptamana trecuta.
    DT: - Lasati sefu', ca a meritat, a iesit beton articolul. Ati vazut cate comentarii a starnit ala despre FNI? Acum asta accentueaza...
    TB: - Bah! Baga-ti mintile in cap, ce d..cu! T. Morar le scotea pe banda, iar acum e bine mersi consul in Franta. O sa imbatranesti cu pixu'n mana.
    DT: - Gata, il trimit la ortografist.
    • +14 (20 voturi)    
      mania persecutiei (Joi, 21 octombrie 2010, 11:10)

      Crisa [anonim] i-a raspuns lui Radu

      Mai Raducule draga , cred ca suferi cumplit de mania persecutiei ! Daca tu crezi ca Dan Tapalaga scrie articole la comanda esti dus rau . Poate nu ai inteles ca lucreza cu materialul clientului !!! Pacat ca foarte multi dintre dragii nostri romani nu vad decat Traian Basescu in fata ochilor , el e de vina ca Vantu manipuleaza presa , ca ploua de sus in jos , ca nu avem bani , ca nu muncim , ca nu gandim.....ce mai e de vina pentru tot. . E ca in replica deja celebra : vedem paiul din ochi altuia dar barna din ochii nostrii nu !!!
      • -6 (8 voturi)    
        "din ochii nostrii"?? (Joi, 21 octombrie 2010, 13:15)

        Radu [anonim] i-a raspuns lui Crisa

        "din ochii nostri", desigur. Vezi ce se intampla daca nu trimiti comentariul la ortografist? DT a fost mai inspirat.
    • +3 (15 voturi)    
      Te cred.... (Joi, 21 octombrie 2010, 11:17)

      Ronin [utilizator] i-a raspuns lui Radu

      ...cu o singura conditie: sa vad probele!!! Altfel nu esti decat o taratoare intoxicata de bolsevici. E atat de simplu....
      • -4 (8 voturi)    
        pai stai prietene (Joi, 21 octombrie 2010, 13:16)

        Radu [anonim] i-a raspuns lui Ronin

        In cazul stenogramelor de mai sus, ai vazut vreo proba?
        • +11 (13 voturi)    
          ai uitat? (Joi, 21 octombrie 2010, 13:59)

          bolovanul [anonim] i-a raspuns lui Radu

          ai uitat ca aceste stenograme sunt parte a unui dosar public aflat la judecatorie?

          .... n-ai uitat ,da' inca ne confunzi cu Grivei.
          • -8 (10 voturi)    
            aa, ok (Joi, 21 octombrie 2010, 14:18)

            Radu [anonim] i-a raspuns lui bolovanul

            Daca dosarul este public, inseamna ca e de interes public. Eu zic sa incepem sa-i judecam in piata publica pe toti acesti dusmani ai poporului. Cand devine public si dosarul flota?
            • +11 (13 voturi)    
              de mult e stiut (Joi, 21 octombrie 2010, 14:35)

              bolovanul [anonim] i-a raspuns lui Radu

              stii le fel de bine ca dosarul flota a fost judcat si incheiat cu o decizie judecatoreasca.

              Ps: nu-ti mai raspund ptr ca e clar ca ne iei de Grivei pe cei de aici.
  • +17 (21 voturi)    
    ctp (Joi, 21 octombrie 2010, 10:53)

    danutz [anonim]

    da cum il mai laudau ctp, hurezeanu, dinescu, tanase, mari deontologi si fini intelectuali: un om fermecator, cult, care citeste mult, intelectual ales, deosebit de inteligent. cam asa ceva am auzit din gura lor la adresa abjectului, primitivului, retardatului, analfabetului samd care este, in fapt, sov.
  • -9 (13 voturi)    
    exercitiu (Joi, 21 octombrie 2010, 11:06)

    alt nemanipulat [anonim]

    Ceea ce spune SOV este ipotetic si doar putem presupune ca se putea intampla dar daca inlocuim SOV cu TB cred ca avem o imagine reala a ceea ce se intampla.
    • +8 (10 voturi)    
      curat nemanipulat (Joi, 21 octombrie 2010, 13:05)

      joe [anonim] i-a raspuns lui alt nemanipulat

      si daca inlocuim "alt nemanipulat" cu "un caraghios" vom avea intr-adevar o imagine reala
      • -1 (1 vot)    
        curat coane fanica (Vineri, 22 octombrie 2010, 14:56)

        alt nemanipulat [anonim] i-a raspuns lui joe

        poti pune ce nume iti trece tie prin bibilica acolo realitatea ramane aceeasi indiferent daca o maturi sub pres.
  • +7 (13 voturi)    
    articol (Joi, 21 octombrie 2010, 11:10)

    florina [anonim]

    Nici ca se putea o mai corecta sinteza a ceea ce a reiesit din stenograme decat acest articol.Geoana sa dispara.Decat sa iesim in strada scosi de PSD( ei strang liste de semnaturi in toata tara, dau telefoane la pensionari si amarati sa iasa in strada pentru o noua revolutie) ca sa preia puterea (PNL a devenit o simpla anexa a PSD si nici nu au un lider credibil si destept) mai bine iesim sa-l sustinem pe presedinte in lupta cu monstrii creati de serviciile secrete si aservite KGBului.Mafiotii sa fie judecati si ascunsi ani multi.Iliescu este cel care a prasit aceste organizatii antinationale si el trebuie sa dispara.Mi-a fost sila sa-l vad cum dadea lectii la recentul congres PSDist, el care a condus cu bata si pietrele minerilor iar din punct de vedere economic n-a facut decat sa distruga munca unei generatii pentru ca la Moscova nu cred ca a invatat ce e aia o economie libera.
  • +13 (15 voturi)    
    Eu m-am saturat de atata ipocrizie si minciuna (Joi, 21 octombrie 2010, 11:30)

    dmoinescu [utilizator]

    Felicitari d-le Tapalaga. O analiza pertinenta si la obiect.
    Pe 27 Oct va avea loc procedura de vot pentru ultima motiune de cenzura. Cred ca cei care nu sunt de acord cu aceasta motiune de cenzura sa participe la un miting pasnic si calm in fata Parlamentului Romaniei. Cei care sunt interesati pentru a participa la un astfel de miting, va rog sa va inregistrati / trimiteti mail la grupul de pe yahoo: noua_romanie@yahoogroups.com (http://groups.yahoo.com/group/noua_romanie).
    Cred ca este important sa incepem sa luam atitudine, nu sa ne ducem doar la vot (din 4 in 4 ani). Cred ca societatea civila nu are cei mai buni reprezentanti in acest moment, si de aceea va rog sa incepem sa ne implicam in viata politica a Romaniei ca cetateni.

    Va multumesc
  • -8 (10 voturi)    
    pur ipotetic (Joi, 21 octombrie 2010, 11:51)

    Roman [anonim]

    -Traiti sefu !
    -Ati publicat transcrierile serviciilor ? Sunt corectate de la ortografist !
    -Sefu...sunteti sigur ca vreti sa fie publicate?Nu prea au legatura cu fugitul.
    -Tu comentezi decizia ?
    -Nu sefu, sa traiti, doar ca Romanii incep sa se teama ca s-au reactivat practicile Ceausiste
    -Ce practici ma? baga mintile in cap ! Lege si Ordine! Nu ai de ce sa te temi.
    -Pai sefu..Romanii comenteaza ca tara a fost vanduta si tradatorii unbla liberi. Gura lumii deja vorbeste ca pe o parte a usii intra inculpati si pe cealalta ies imaculati.
    -Gura ma !
    -Sa traiti sefu ! Am inteles.
  • +10 (12 voturi)    
    Geoana Hidrant Mircea (Joi, 21 octombrie 2010, 12:41)

    robert [anonim]

    Propun ca de acum in colo sa il cheme

    GEOANA HIDRANT
  • +12 (14 voturi)    
    Bun articol (Joi, 21 octombrie 2010, 13:25)

    Adrian [anonim]

    Excelenta analiza. Dar n-am nicio indoiala, ca daca prin absurd, Viantu ar ajunge la putere prin interpusi(vezi Geoana, Rusanu, Fenechiu si alti complici, care sper ca beneficiaza de stenograme cu Vintu in propriile dosare), ar avea greija de Tapalaga. Nu pare un tip relaxat Vintu asta, el e un jucator adevarat. Sper ca stie si sa piarda, iar in fata temnitei va dovedi demnitate, si isi va lasa oasele sa-i putrezeasca acolo, fara regrete.
  • -5 (11 voturi)    
    tapa (Joi, 21 octombrie 2010, 14:24)

    watcher [anonim]

    "Excelenta analiza." spune adrian mai sus.... da eeexcelenta tapalaga... mi-a placut remarca (de mare finete de altfel!!) "Dupa trei zile, presedintele Romaniei ii cere maleficului iertare ca n-a auzit telefonul, ..." ..... pai flacau. orice om cu buna crestre asa spune .... "iarta-ma ca n-am auzit telefonul.?.. .. sigur, basescu (idolul tau!) altfel i-ar fi raspuns... esti de rahat prietene cu analizele tale..
  • -7 (9 voturi)    
    Nu fiti naivi!!! (Joi, 21 octombrie 2010, 14:30)

    Cristian [anonim]

    Ce sa-ti povestesc, Vantu a actionat folosind trustul sau in interes propriu.Pai sa fim seriosi,dumneata domnule jurnalist, muncesti pentru popor sau pentru tine? Nu sustin ce a facut Vantu insa, nu e singurul si asta e obiceiul: B1TV pe cine sustine? Dar antenele? sau Cotidianul sau mediafaxul, hotnews. Nu imi spuneti mie ca mai exista vreun trust de presa independent. Si basescu foloseste arme murdare pentru a se lupta cu dusmanii lui de suflet, precum sistemul juridic care, precum presa, nu ar trebuii sa fie influentat politic insa este? Deci sunt probleme si mai grave decat acestea si totusi, nimeni nu zice nimic. Asta e natia noastra si niciodata nu ne vom vindeca...mita si pila e la putere asa ca suntem irecuperabili
    • -3 (7 voturi)    
      continuare (Joi, 21 octombrie 2010, 15:37)

      roman [anonim] i-a raspuns lui Cristian

      ....continuare , desigur pamflet

      -Sefu, o singura problema mai e!
      -Iar ma ? Tu mereu ai probleme ! Incep sa ma satur de tine.
      -Iertati-ma sefu, mai bine tac.
      -Acu zi ca tot m-ai enervat !
      -Sefu, lumea vrea sa vada originalili din 2004. Cica sunt folosite aceleasi prceduri si procedee!
      Mai vor sa fie asumate Forfetaru, dara drakun-n el ca nu stiu cui i-a busit mintea la asa minune.
      Sunt acuzate gaurile negre , banii scursi, birurile pe saracie , barosanii cu masinile lor, saracia, industria terminata, bancile vandute, petrolul pierdut , alba neagra, inconsistenta si inconsevcenta. Dar mai avem Rosia Montana.
      -Zi mai repede tot ca iar m-am enervat ! Ce inconsistenta ?Ce alba neagra mai ?
      -Sefu..dara sa dea in masina de vot, s-a defectat cand nu trebuia si s-a numarat cu inconsistenta! iar cand au votat alba in loc de neagra s-a votat cu inconsecventa !
      -Taci ma ! De vina sunt Mogulii !
      -Gata tac.
  • +7 (11 voturi)    
    degajarea ciocoilor (Joi, 21 octombrie 2010, 14:32)

    zamolxis [anonim]

    Un articol ce trebuie pus in rama sau citit in fiecare dimineata de fiecare roman indiferent de culoare(rosie ,galbena sau portocalie).Cam asa arata Romania din exterior.Astia sunt oamenii ce zilnic ne tin morala la televizor si vor ca "imbecilii" de romani sa-i creada si sa-i urmeze.
    Nici unde in lume comunismul si socialismul nu a dus la nimic bun ,ci numai a deformat caractere si promovat ilustre nulitati si false valori.
    Am fost si suntem inca aproape de prapastie .Nu am scapat inca ."Ciocoii vechi si noi" se zbat si lupta pentru a nu pierde ceea ce cred ca pot f....te cum vor ei.Clicile sunt conturate deci ca oameni inteligenti ii putem ....degaja.
  • -4 (8 voturi)    
    CALATORII IN TIMP (Joi, 21 octombrie 2010, 14:41)

    STAN PATITU [anonim]

    Aceste transcripturi ne duc in vremea alegerilor prezidentiale din 2009. Pe cind transcripturile din 2004? Sper ca repede. Poate face dl.Tapalaga niste diligente in acest sens la "baietii cu ochii albastri". Ar fi interesant de citit mai ales ca SOV a avut relatii si cu Presedintele nostru reales.
  • -3 (7 voturi)    
    CALATORII IN TIMP (Joi, 21 octombrie 2010, 14:42)

    STAN PATITU [anonim]

    Aceste transcripturi ne duc in vremea alegerilor prezidentiale din 2009. Pe cind transcripturile din 2004? Sper ca repede. Poate face dl.Tapalaga niste diligente in acest sens la "baietii cu ochii albastri". Ar fi interesant de citit mai ales ca SOV a avut relatii si cu Presedintele nostru reales.
  • -4 (8 voturi)    
    CALATORII IN TIMP (Joi, 21 octombrie 2010, 14:42)

    STAN PATITU [anonim]

    Aceste transcripturi ne duc in vremea alegerilor prezidentiale din 2009. Pe cind transcripturile din 2004? Sper ca repede. Poate face dl.Tapalaga niste diligente in acest sens la baietii cu ochii albastri. Ar fi interesant de citit mai ales ca SOV a avut relatii si cu Presedintele nostru reales.
  • -2 (6 voturi)    
    ultima parte (Joi, 21 octombrie 2010, 15:48)

    roman [anonim]

    ultoma parte. pamflet

    -Sefu , am tacut
    -Bine ai facut ca nu te mai suportam. Zi cum stam cu voturile. La cati Romani au spalat creierele Antenele si Mogulii ?
    -Nu va pot spune
    -De ce sa nu spui. Zi tot !
    - la 90% dintre Romani
    -Tu glumesti ? Ai bauit ?
    -Nu sa traiti !
    -Cum la 90% ?
    -Pai sefu doar 10% si aia cu ochii verzi mai tin cu dumnevoastra. Restu s-au dus. le-au spalat creierele.
    -Fugi ma de dormi o ora. Rapoartele mele zice ca 75% sunt cu mine !
    -Ok Sefu..fug .
    -Basht si dormi poate porma nu mai vorbesti Bul-shiti !
  • -4 (8 voturi)    
    Mai abjecti decat Securitatea lui Ceausescu (Joi, 21 octombrie 2010, 15:53)

    George [anonim]

    Inainte de orice comentariu asupra continutului presupuselor stenograme este faptul ca ne-am intors in vremea interceptarilor sistematice. Mai grav si decat aceasta este faptul ca situatia este acceptata ca fiind normala. Iar aici intervine rolul cheie al unora ca Tapalaga.
    • +6 (6 voturi)    
      poate ca (Joi, 21 octombrie 2010, 16:08)

      Roman [anonim] i-a raspuns lui George

      Vantu trebuia judecat de mult timp. Corect si fara tagada.

      Dar de aici pana la dezastrul care se intampla in tara asta, pana la platile urate de facturi , pana la deconturile petrecute...pana la inrobirea economica a Romanilor .....

      Intre timp cei care au distrus tara umbla liberi, se mimeaza judecata lor iar serviciile secrete fac jocuri se pare preferentiale cand in mod normal cei vinovati trebuiau de MULT timp JUDECATI PENTRU TRADARE SI LEGATI PE VIATA .

      Securitatea si Justitia trebuie sa iasa de sub subordinea unor indivizi, oricare ar fi ei.

      Deci Domnule Tapalaga. nu stiu cat va pasa
      dar mie imi pasa si nu vreau copii mei in tara asta sa traiasca sub sceptrul saraciei, coruptiei, incompetentei generalizate si teama unor practici securiste de pana in 89 .

      In rest articolul este bun.
    • +6 (8 voturi)    
      sa-ti desenez? (Joi, 21 octombrie 2010, 16:15)

      bolovanul [anonim] i-a raspuns lui George

      stenogramele sunt parti ale unui dosar public aflat la judecatorie. in consecinta , fiind parti ale unui dosar public, se poate verifica daca sunt fictive sau nu. ... si nu am auzit sa nege asta partile vizate!
  • +2 (2 voturi)    
    am uitat (Joi, 21 octombrie 2010, 16:15)

    roman [anonim]

    Am uitat sa semnez pamfletele :

    Un fost votaci dezamagit in prima luna de alianta contra naturii PSD-PDL . citez:

    "Asa a fost mandatul poporului". Care popor? poporului satul de guvernarea cu zi de culoare rosie .

    Un fost votaci dezamaguit de durerea amaratilor , de durerea bebelusilor morti intr-un sistem putred , de revolva vanzarii acestei tari.

    hai bagati minusuri cat (mai) puteti.
  • +2 (6 voturi)    
    Offtopic... dar interesant! (Joi, 21 octombrie 2010, 16:20)

    Als Ob [utilizator]

    "Pe vremea lui Ceausescu, Romania, prin fostul UCECOM, detinea o mina de diamante in Nigeria si una in Africa de Sud. Dupa Revolutie, prin „grija” masonilor Iliescu si Petre Roman, acestea, potrivit unor surse din servicii, au incaput pe mana rusilor, in proportie de 70%, iar restul sunt in posesia gruparii infractorilor de Stat: Adrian NASTASE, Viorel HREBENCIUC, Nicolae VACAROIU, Silviu PREDOIU (fost dir. SIE), Vasilica SARCA (SIE), Virgil MAGUREANU - ex SRI, si totul este administrat de catre Emil Cico DUMITRESCU. Deoarece Sorin CRIVAT (agent sub acoperire al SRI la OPSPI din cadrul Min. EC. si Com.) descoperise aceasta filiera (dar si pe cea de trafic de arme, prezentata in urma cu doua luni de catre ExN), a fost arestat in baza unui dosar fabricat, si apoi asasinat in Penitenciarul Codlea.... "
    ....
    "Iata o tema de gandire pentru Traian Basescu. Cunoscatorii stiu DE CE! Iar el, presedintele, e urmatorul pe lista. Mai are doar o luna, o singura luna, ca sa se salveze. Sa-si salveze viata, sa salveze Romania.
    Dumitrescu i-a dezvaluit lui Crivat numele spionilor iezuiti infiltrati in SRI, noi ii spunem lui Basescu doar atat: DEGERATU. TALPES. MAIOR. "
    http://ordinulnegru.blogspot.com/2010/10/tema-de-gandire-pentru-administratia.html
    • +8 (8 voturi)    
      Pentru Oblio (Joi, 21 octombrie 2010, 19:47)

      George [anonim] i-a raspuns lui Als Ob

      Cele scrise in acel blog sunt lucruri foarte grave spuse la adresa SRI si unor mari politicieni ai tarii.
      Eu nu stiu care este adevarul, dar pot aigura ca simplu cetatean ca Romanii sunt satui de tradare , de practici securiste, de viata chinuita in saracie, de disperetul celor bogati , de justitia care intarzie sa faca justitie .
      Romanii vor DREPTATE !
  • +4 (6 voturi)    
    Excelent articol (Joi, 21 octombrie 2010, 16:39)

    Radu [anonim]

    Excelent articol. Astept cu nerabdare continuarea. Detalierea relatiilor Vantu-Geana-Antonescu.
  • -2 (6 voturi)    
    dar pana in 2007? (Joi, 21 octombrie 2010, 16:43)

    ade [anonim]

    Sa nu uitam totusi cine l-a adus pe Base la putere in 2004! Sa nu-l uitam pe Dinescu atunci cand si-a scos palaria in fata candidatului DA! Sa nu uitam cum Turcescu il calca in picioare pe Tariceanu si pe liberali! Sa nu facem totusi uitat dosarul Flota, si sa nu e facem ca nu vedem prosperitatea familiei Basescu si a celor ce-i inconjoara ( Udrea, Videanu etc.)! Iar daca din 2007 Realitatea (Vantu) si-a schimbat orientarea de ce e de condamnat? Sunt banii lui si ii foloseste cum vrea! Sunt de condamnat cei care nu sunt in stare sa fie vertebrali si au nevoie de o televiziune sa la spuna ce sa voteze! Apropo, de Berlusconi ce parere aveti?
    • +4 (6 voturi)    
      Sunt banii lui Vantu? (Joi, 21 octombrie 2010, 17:13)

      Maria [anonim] i-a raspuns lui ade

      vorbesti serios asa destept ti se pare sarlatanul asta incat s-a imbogatit pe desteptaciunea lui.
      Vai de mintea taaaaaaaaaa!!!!!!!!
  • -3 (5 voturi)    
    Ce se întâmplă cu justiţia după stilul BigBrother? (Joi, 21 octombrie 2010, 16:47)

    Călin Popescu Tăriceanu [anonim]

    Ne punem o întrebare foarte serioasă legată de drepturile şi libertăţile cetăţeneşti. Sunt ele respectate? Pentru că în momentul de faţă avem o serie de transcrieri ale unor convorbiri în care sunt implicaţi o serie de jurnalişti şi subiecte care nu au o legătură cu subiectul cauzei. Subiectul cauzei era Vîntu-dosarul FNI. Ce legătură au discuţiile jurnaliştilor cu dosarul Vîntu- FNI? Procurorii ne spun că au vrut să vadă care este profilul inculpatului. Aceste lucruri sunt pentru aruncat praf în ochi în momentul în care îşi depăşesc cu mult drepturile pe care le au în rezolvarea unui dosar. Avem nişte întrebări pe care noi ni le punem şi la care trebuie să găsim răspunsul.

    Cine aprobă şi la cererea cui se fac transcrierile discuţiilor telefonice care nu au relevanţă pentru dosarul instrumentat. De ce apar?

    Nu, nu am dubii că telefonul meu este ascultat. Modalitatea de a se face ascultări în toate direcţiile este nespecifică unui stat democratic şi reprezintă o încălcare a Constituţiei, a dreptului la viaţă privată. Nu consideraţi că mă fac un avocat al domnului Vîntu. Modul în care practică patronajul în presă este unul reprobabil, primitiv, sub orice nivel. Guvernul pe care l-am condus a fost o ţintă predilectă a acestui trust 3 ani, ne-au tocat mărunt, urmărîndu-şi probabil interese care nu mă interesează. Sunt ultimul care să sară în ajutorul lui, nu am niciun fel de motiv. Apăr principiul legat de fundamentele liberalismului şi care înseamnă drepturile şi libertăţile individuale şi nu doresc ca România să se transforme într-un stat poliţienesc în care serviciile secrete şi cu procuratura fac justiţia şi nu justiţia în sine.

    Aceste servicii sunt folosite ca instrumente de putere într-o ţară în care ne îndreptăm cu paşi repezi către dictatură. Acestea sunt elementele fundamentale care trebuie să se degaje din mesajul nostru. Ceea ce se întâmplă este din păcate este un şantaj politic cu ajutorul instituţiilor statului, mă refer la justiţie şi servicii secrete.
    • +7 (9 voturi)    
      nu-i aşa! (Joi, 21 octombrie 2010, 17:03)

      xcristi [utilizator] i-a raspuns lui Călin Popescu Tăriceanu

      Tocmai dle Tăriceanu, aceste interceptări arată limpede putregaiul presei româneşti şi mai ales cum anume acest putregai pune în primejdie însăşi democraţia! Stenogramele sunt de o claritate înfricoşătoare! Ori interceptările şi pedepsirea vinovaţilor, ori crima organizată va conduce Ţara! Dvs. ce-aţi alege domnule Tăriceanu!? Dreptul la viaţă privată e în cazul de faţă un moft; pur şi simplu, e expresia disperării celor care se simt cu musca pe căciulă! Bravo Băsescu! Suntem alături de tine! Cele bune!
    • +4 (6 voturi)    
      simplu (Joi, 21 octombrie 2010, 17:03)

      bolovanul [anonim] i-a raspuns lui Călin Popescu Tăriceanu

      e simplu. interceptarea unei discutii se face cu acordul unui judecator. cine e responsabil cu educarea judecatorului? dupa aia, cine e responsabil cu protectia fizica a judecatorului si a familiei lui?
    • +5 (7 voturi)    
      Ai dreptate (Joi, 21 octombrie 2010, 17:14)

      Rafaila [anonim] i-a raspuns lui Călin Popescu Tăriceanu

      Sint de acord cu ceea ce spui, nu cu ceea ce ai vrut sa spui. Zici asa... " o serie de jurnalişti şi subiecte care nu au o legătură cu subiectul cauzei. Subiectul cauzei era Vîntu-dosarul FNI."
      Corect - iar mai departe, citez din nou " Ceea ce se întâmplă este din păcate este un şantaj politic cu ajutorul instituţiilor statului, mă refer la justiţie şi servicii secrete. " Bun... care zici ca era subiectul cauzei? Invoci o regula pe care o incalci tu insuti, asa cum numai copiii reusesc, jucind jocuri absurde pentru o logica normala. Mai dau un citat, ca imi place sa te ajut sa te intelegi... Dar ca sa nu pierd timpul, te rog sa te uiti ce legatura are intrebarea ta (vezi citatul) cu subiectul cauzei... "Cine aprobă şi la cererea cui se fac transcrierile discuţiilor telefonice care nu au relevanţă pentru dosarul instrumentat. De ce apar?" QED
    • +8 (10 voturi)    
      nu inteleg (Joi, 21 octombrie 2010, 17:37)

      olandezu [anonim] i-a raspuns lui Călin Popescu Tăriceanu

      Cum adica "subiecte care nu au o legătură cu subiectul cauzei"? Cu ce drept ar inlatura un procuror parte din probele de la dosar? Daca acele pasaje inlaturate de fapt dovedesc inocenta celui cercetat?

      Bineinteles ca se inregistreaza toate convororile; odata ce s-a primit mandat de ascultare si normal ca toate transcrierile trebuie sa fie parte din dosar, altfel, pe buna dreptate, apararea ar spune ca este vorba de o inscenare.

      Procurorul nu are dreptul (legal sau moral) sa ascunda nici un fel de probe de la dosar.
    • +7 (9 voturi)    
      Democratie! (Joi, 21 octombrie 2010, 17:38)

      Stelia [anonim] i-a raspuns lui Călin Popescu Tăriceanu

      Domnule Tariceanu de ce credeti ca ne indreptam cu pasi repezi catre dictatura?Ce s-a inatmplat dupa 1990 ,o perioada mare cum s-a numit?Dictatura sau perioada jocurilor de noroc (gen Caritas si FNI )in care tara saracea iar unii se imbogateau?Democratia trebuie inteleasa in limitele bunului simt si nu inseamna a improsca cu noroi pentru ca nu se supune dorintelor unuia sau altuia.Uitativa ce se intampla in America in astfel de situatii,desi are cea mai veche democratie ai spune ca este dictatura.Apararea demnitatii,moralitatii ,adevarului se poate face si in forta.Nu trebuie protejate structurile de tip MAFIOT.
      Sunt un cetatean (destul de patriot pentru ca altfel as fi ales sa traiesc in America) care vine din mediul privat.
  • +6 (8 voturi)    
    caracatita vantu (Joi, 21 octombrie 2010, 17:36)

    un analist politic cu mai multe boase [anonim]

    Corect pusa problema asupra pericolului Vantu. Nu-l inteleg pe CTP cum poate sa intre in aceasta cloaca, el fiind un om inteligent si pe picioarele lui.
    Mircea Badea de la Antene, este tipul perfect al lingaului, constiincios si devotat:Nu stiu daca il aduleaza pa Voiculescu-senior sau pe fata sa, care e o frumoasa.In ce priveste Realitatea,exista pe-acolo-inca !!!- niste redactori cu cerul gurii negru, care se abat infinit de la deontologia de redactor impartial, pentru a fi credibili.Totusi, nu par a fi chiar prosti,prosti!.Nota bene pentru Robert Turcescu, un baiat destept si de bun simt.
  • +4 (6 voturi)    
    Nu suntem un popor de imbecili si timpiti (Joi, 21 octombrie 2010, 18:01)

    Sil [anonim]

    Nici un popor nu poate fi catalogat astfel. Problema noastra e ca acest cird de ciori vopsite care se da protipendada Romanikai, din cauza lacomiei lor de bani si putere,creaza aceasta falsa impresie.Ginditi-va numai la faptul ca actualul parlament a fost votat de o minoritate de40% din electorat , dupa o lege in totala contradictie cu ce s-a votat la referendum.Fenomene ca acesta s-au mai intimplat in istorie, dar nu tin o vesnicie. Pentru ca nu poti prosti toata lumea tot timpul.Si nu oamenii sunt obligati sa invete ceva din istorie, ci aceia care au pretentia sa ii conduca. Altfel ce-a patit Ceasca , va fi floare la ureche. O zi buna!
  • +4 (6 voturi)    
    SUPER ! (Joi, 21 octombrie 2010, 18:30)

    andrei [anonim]

    Felicitari domnule Tapalaga!
  • +7 (9 voturi)    
    SI PSD MAI ESTE CREDIBIL???? (Joi, 21 octombrie 2010, 18:49)

    BUCURESTEANUL [anonim]

    este infricosator ce ne astepta daca prostanacul iesea presedinte!!!!.....si acest nenorocit este al doilea om in stat!!!!....este presedintele senatului....cata mizerie in romania!!!!
  • +7 (9 voturi)    
    Unde Sunteti? (Joi, 21 octombrie 2010, 19:36)

    dan [anonim]

    Unde sunteti cei ce-l injurati cu spume pe Base' : Marinar Imputit. Betiv Nenorocit, Marele Chior, Dictatorul etc ? V-ati dat la fund sau ati ramas cu salariile restante de la Vantu?
    Ca nu mai puteai citi vreun comentariu de scuipatii ce improscau in stanga si-n dreapta. Acum unde ati disparut? E in stare vreunul sa-si ceara scuze?
  • +2 (4 voturi)    
    De trogloditii din PDL ... (Joi, 21 octombrie 2010, 19:43)

    Emma [anonim]

    cand va ocupati domnule Tapalaga?
    Debandada din guvern si din Camera deputatilor (creata de reducerea TVA 5% si neimpozitarea pensiilor sub 2000) va lasa rece? Pacat, pierdeti niste momente istorice, teme de eseuri, nu alta.

    Nu spun ca nu este excelenta analiza dvs. in chestiunea stenogramelor.. Dar pana la urma si Vantu nu este altceva decat un gainar, de tipul lui Voicu. Sper sa nu va pierdeti elanul si talentul cand vor apare celelalte, din cealalta tabara.
  • +5 (5 voturi)    
    stenogramele (Joi, 21 octombrie 2010, 20:02)

    elna [anonim]

    un articol foarte bun ,interesant dar vreu sa vad justitia daca isi face datoria
    pina acum nu sa rezolvat nimic o coruprie mare fara arestare
  • +4 (4 voturi)    
    Din fericire nu suntem toti prosti ! (Vineri, 22 octombrie 2010, 12:02)

    emil [anonim]

    L-am votat pe Basescu fara nici o retinere pentru ca era logic ce spunea despre mogulii care platesc politicienii si al caror singur scop este banul ... nu conteaza pentru ei poporul ... mai rau este ca nici politicienii nu trag cu tara ... absolut deloc . Acum apar din ce in ce mai multe dovezi clare ca Basescu a vorbit in cunostinta de cauza si ma simt bine ca mai exista cineva orientat catre tara. Cred ca va intra in istorie drept singurul presedinte care a aparat niste valori si care s-a opus unor grupuri de interese foarte puternice. Este un om foarte puternic si inteligent ,care ne-a ajutat sa vedem lucrurile foarte clar, asa ca are toate sustinerea mea in continuare.
  • +2 (2 voturi)    
    Antonescu la Nasu (Vineri, 22 octombrie 2010, 13:11)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    a crezut in Geoana-om de cuvant si cu reactii rapide, si crede si acum.

    Va imaginati cum ar fi cu unul dintre acestia presedinte?!

    Hai Basescu!
  • +2 (2 voturi)    
    sa te feresti de scorpioni (Vineri, 22 octombrie 2010, 14:05)

    vero [anonim]

    acum cativa ani, cand Base parea ca pierde teren, Urania zicea: "...trebuie sa te feresti intotdeauna de scorpioni pentru ca nu uita niciodata si sunt razbunatori."
    Stenogramele astea au aparut in presa la comanda, iar Base a punctat din nou.
    Este teribil, este un luptator innascut; de fapt, dupa nume, s-ar putea sa se traga dintr-un neam stravechi, al basanilor, recunoscut pentru curaj si spiritul de luptator.
  • -1 (1 vot)    
    Domnu' ziarist, alea nu sunt stenograme! (Vineri, 22 octombrie 2010, 15:43)

    .... [utilizator]

    Ceea ce publici matale pe Hotnews se chiama transcrieri de convorbiri telefonice interceptate.
    Stenogramele nu sunt scrise dupa intercepteri telefonice sau ascultari ambientale; cel care le scrie e prezent la sedintele diverselor institutii (guvern, parlament, etc) si reda in stenograma tot ce se discuta acolo.
  • +1 (1 vot)    
    PSD-ul dauneaza grav sanatatii nationale (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 10:15)

    ciprianu [anonim]

    din 90 si putin pana in ziua de azi am trait cu viitorul furat de tradatori de neam si tara PSD..prostitutie, jaf, coruptie, genocid.. sunt multe altele.. de aceea e saracie acum.. nu ca a furat Basescu sau ce cacat mananca cativa pe aici si prin alta parte... care tin tot cu hotzi.. vinovati sunteti si voi care ati votat cu PSD.. in iad o sa ajungeti si de aceea va merge rau... va doresc fir intins
  • 0 (0 voturi)    
    PE care (Duminică, 24 octombrie 2010, 12:35)

    de precizat [anonim]

    "Baga-mi-as p.... in Geoana si cu toti americanii lui, care ni i-a adus la Curtea Suprema, ca multi au dosare. Si cu toate golancile, cu seful organizatiei PSD de la Dolj".
    corect este "PE care ni i-a adus"
  • 0 (0 voturi)    
    Asa de adio jurnalism si profesionalism! (Miercuri, 27 octombrie 2010, 10:52)

    leix [anonim]

    Uite un exemplu clar ca acele stenograme nu erau integrale si cum unii jurnalisti - in speta d-l Tapalaga stie sa isi faca munca :
    http://www.tolo.ro/2010/10/26/cum-au-aparut-pe-piata-stenogramele/
    Tolontan o citeaza pe Ioana Avadani, sefa Centrului pentru Jurnalism Independent : “cei care au publicat stenogramele au tintit in Vantu si in <slugile> sale si au impuscat credibilitatea jurnalistica în general."
    Deci domnule Tapalaga atentie pe viitor ca moneda are doua fete iar pe viitor nu mai prezentati doar versiunea celui care va baga banii in buzunar!