Nu cititi stenogramele lui Vantu

de Vlad Mixich     HotNews.ro
Luni, 18 octombrie 2010, 19:50 Actualitate | Opinii


Vlad Mixich
Foto: Cristian Stefanescu, Deutsche Welle
De ce sa le cititi? Intr-o zi urata de toamna nu veti descoperi altceva decat si mai mult noroi, si mai mult puroi. Vreti sa cititi despre intelectuali cu idealuri, despre jurnalisti curajosi sau despre politicieni cu stiinta guvernarii? Puneti mana pe-un roman istoric sau pe niste basme. Dar daca vreti sa aflati cum se “suge p... prin batista” sau care-i treaba cu “doua fete cinci palate”? Sau daca vreti sa fiti partasi la joaca lui “tati” cu “micii golanasi”, cu “borfasii simpatici” si cu “batraneii” care vor sa se intoarca in fruntea jocului? Atunci luati de studiati din acestia toti, caci acolo, in matul gros al stenogramelor lui Vantu, putem gasi formula care ne poate face patroni peste satul, institutia sau tara in care traim.

Dar eu zic sa nu cititi stenogramele lui Vantu. Ignoranta e fericire, spunea un poet britanic, si certitudinile sunt cel mai bun somnifer din istoria omenirii. De ce sa ne stricam visele frumoase afland nu doar ca Vantu’ e negru (asta o stiam de ceva vreme) dar si ca umbla insotit de o intreaga gasca de draci? De ce sa nu ne tihneasca sarmaua castigata cinstit asteptand, popor “tampit” cum suntem, sa ne fie “degajata prostia”? Cat de important e numele omului care locuieste la Cotroceni, atunci cand judecatorii celei mai inalte instante din Romania sunt “vanduti toti, cu dosare”?

Dar daca vreti sa va puneti constiinta in pericol de moarte, daca vreti sa treceti printr-unul dintre acele momente dure si triste in care va priviti, in liniste, ochii in oglinda, atunci studiati cuvintele acestea: “Toti labagii astia sunt pentru bani, nu vin de dragul meu sau cred ei in niste principii generoase. Vor pace pe pamant. Vor bani!” Si daca macar zece dintre noi, doar zece din cetate, isi vor vedea reflexia oglindita spunand: “Nu eu frate, eu nu vreau bani”, atunci poate ca mai avem o sansa.

Nu cititi stenogramele lui Vantu. N-are rost pentru ca, incepand chiar din aceasta seara, se vor gasi sute pe televiziuni si prin ziare care ne vor explica cat de dulce e razbunarea lui Basescu, cat de impartiala e justitia si cat e de firesc pentru un patron sa-si manevreze astfel angajatii. Incepand chiar din aceasta seara vom vedea din nou triburi de urangutani amenintandu-se zgomotos prin fata si pupandu-se languros prin spate. Dar daca vreti sa masurati puterea fricii si sa atingeti minunile pe care ea le poate face, preschimband vinul in apa si oamenii in papusele, atunci studiati si grabnic va scufundati in lumea acestui Scaraotchi neincoronat al lumii romane.

Si cum nimic nu e perfect, exista si o geoana de lumina in aceste stenograme. Ele dovedesc ca, una peste alta, nici dracii nu mai sunt ce-au fost. Caci daca in vremurile doctorului Faust fericirea absoluta era la oferta, astazi ea s-a transformat doar intr-un amarat sac de bani. Schiopelnic, arogant si neras, S.O.V. a devenit matrita in care sunt turnati toti ghiavolii gurii asteia de rai. Caci nu-i dovada de prea multa istetime ca s-ajungi, in viata inca fiind, un Fat-Frumos intors-pe-dos.

"Nu cititi stenogramele lui Vantu" si pe www.contributors.ro








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9598 vizualizari

  • +32 (34 voturi)    
    e ok (Luni, 18 octombrie 2010, 20:04)

    citizen kane [anonim]

    e ok articolul, felicitari
    interesante :) si metaforele
    ps: gasca de diavoli ar putea fi mai larga decat ce putem vedea acum, pare ca incape tot spectrul politic acolo
    • -24 (28 voturi)    
      Democratia are nevoie de diavoli (Luni, 18 octombrie 2010, 21:18)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui citizen kane

      si in Romania sunt inca prea putini puternici, pacat ca ne batem joc si de astia care sunt. O societate fara mai multi diavoli isi pierde echilibrul si duce ori catre extrema stanga ori catre extrema dreapta.
      • +5 (7 voturi)    
        Iadul e locul tau Constantin (Marţi, 19 octombrie 2010, 14:35)

        Maria46 [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

        Vrei mai multi diavoli du-te in IAD.Nu vad logica cum ca diavoli ar putea echilibra stanga -dreapta .
        Dreapta a adus bunastare , stanga saracie generalizata .O pesionara care a trait destul in vremea stangii comuniste si neocomuniste .
    • -2 (8 voturi)    
      nu zau? (Marţi, 19 octombrie 2010, 5:37)

      calugaru' vaxile [anonim] i-a raspuns lui citizen kane

      sincer, de ce sa imi pierd 5 min din viata sa citesc mizeriile alea analfabete? decit sa-i citesc pe "clasicii" vintu, becali si alti "telectuali" mai bine pun mina p-o carte. in fond, ce e treaba mea ce-a facut ala si alalalt mai mult sau mai putin penal? ce, au murit procurorii si judecatorii ca sa ies eu cu furca in stil 1907? da' condamnati-l taica si mai lasati-ne dracului in pace cu toti (...biip). pardon, condamnati-I (pe toti). luati mizeria de pe sticla, din presa, etc, bagati tot la pirnaie si gata!! adica magistratii de ce-s platiti, ca sa se razboiasca ziaristii cu infractorii?
  • -19 (23 voturi)    
    Esti tare Domnule! (Luni, 18 octombrie 2010, 20:09)

    Costica [anonim]

    Sa nu uiti sa ai acelasi curaj si cand or veni la putere "oropsitii" opozanti...
  • +26 (26 voturi)    
    Nici macar o mafie mai ca lumea n-avem... (Luni, 18 octombrie 2010, 20:09)

    Kafir [utilizator]

    Ba le citesc, desi nu sunt divertisment gratuit ci foarte scump pentru noi toti.

    Le citesc cu interes antropologic.

    Da-o dracu de treaba, nici macar de o mafie ca lumea nu suntem in stare. Ganditi-va si voi... ce "narrative", ce poveste epica cu oameni aflati in conflict intre demonii si ingerii de pe umerii lor ar putea sa fie inspirata de mafiotii romani? Ce Michael Corleone, ce senitment de groaza si mister pot inspira niste personaje peltice, marunte si balcanice pana in maduva oaselor? Niste baietei blocati in adolescenta si psihoze sexuale ale unei masculinitati ratate. Ia incercati sa va imaginati o versiune pe marele ecran a lui Geoana, Bogdan "p... mea" Chireac, Crin, Fenechiu... OK, Mitrea si Vanghelie au o oarecare scanteie literara in alcatuire, pot fi interesanti in mana unor Joe Pesci si Tom Selleck.

    Mafiotii nostri nu sunt demni nici macar de un rol de caraus de servieta si baiat care cumpara tigari pentru mafiotii altora.

    Niste membre superioare triste.
    • 0 (0 voturi)    
      - (Marţi, 19 octombrie 2010, 19:24)

      dragos [anonim] i-a raspuns lui Kafir

      ai citit 3 stenograme si crezi ca ai ajuns sa cunosti mafia din Romania?daca vantu face niste declaratii anti-basescu si basescu io trage acuma prin stenograme e mafie?
  • +9 (11 voturi)    
    10 means a lot (Luni, 18 octombrie 2010, 20:13)

    lot & kate + 8 [anonim]

    cand ajungem sa speram ca mai sunt macar 10 in toata cetatea s-ar putea sa fie prea tarziu
  • +26 (26 voturi)    
    Cine pricepe (Luni, 18 octombrie 2010, 20:17)

    ioan [anonim]

    Articol elevat, de bun simt in comparatie cu ce se propaga pe televiziunile de la Realitatea si Antene. Cand te gandesti ca toti acesti jurnalisti sunt incadrati ca fiind in media, te apuca disconfortul pentru ca nu se face ordine si clarificare in ceea ce este fiecare.
  • +13 (13 voturi)    
    Dracu' schiop (Luni, 18 octombrie 2010, 20:30)

    Liviu [anonim]

    E interesant ca diverse mentionari ale Diavolului il arata ca fiind schiop. Sa fie oare o coincidenta? Nu ca as fi fanul unor asemenea idei, caci am o formatie stiintifica, dar totusi mi se pare interesant faptul. Pai care ar fi locul unde s-ar aduna cel mai bine toti demonii in ziua de azi? In televiziuni (mass-media) si in parlament (politica). Caci pot tampi oamenii eficient si en gros!
    Si pe forumuri...:}}}}
  • +15 (15 voturi)    
    Bine scris! (Luni, 18 octombrie 2010, 20:38)

    Audit [utilizator]

    Puterea presei acum ar trebui sa se vada. In sensul determinarii unei reactii din partea celor ce sunt facuti pres, hartie igienica, de Vantu.
    Asa presa isi va recastiga credibilitatea.
  • +14 (14 voturi)    
    Mi-a placut (Luni, 18 octombrie 2010, 20:41)

    Mih. [utilizator]

    Mi-a placut CUM ati scris, d-le Mixich!
    Foarte fain, foarte potrivit!
    "Si daca macar zece dintre noi..."
    Eu sunt al unsprezecelea, sau al doisprezecelea,
    sau...As vrea sa fiu la capatul unui sir cat mai
    mare.
    • +7 (7 voturi)    
      Completare (Luni, 18 octombrie 2010, 21:02)

      Mih. [utilizator] i-a raspuns lui Mih.

      Mi-a placut "CUM", asta include si continutul, nu doar forma.
  • +15 (15 voturi)    
    geniala metafora (Luni, 18 octombrie 2010, 20:48)

    discutabil.indiscutabil [anonim]

    "fat frumos intors pe dos" e geniala metafora!
    m-ai facut sa ma atasez de tine, domnule.
    din bube mucegaiuri si noroi numai credeam ca se mai poate scoate metafora.
    Imi doresc sa nu fie doar o intamplare, sa izbandesti in alte 100 de articole si sa te pot aseza in rindul unor publicisti necesari !
    Sunt cu atat mai entuziast de descoperire, cu cat subiectul e mocirla unor jurnalisti. mocirla la capatul mocirlei unde au tot mustit.
  • +2 (10 voturi)    
    O geana de lumina! (Luni, 18 octombrie 2010, 20:51)

    Clop [utilizator]

    ... excelent!, dar va rog, corectati "exista si o geoana de lumina" - corect este "o geana" :-)
    • +6 (6 voturi)    
      De unde stii? (Luni, 18 octombrie 2010, 22:00)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Clop

      Poate asa a vrut sa scrie si a fost o greseala voita.
    • +3 (3 voturi)    
      sa fi fost un... (Luni, 18 octombrie 2010, 22:28)

      dorian gray [anonim] i-a raspuns lui Clop

      "freudian slip" doar?
  • +14 (16 voturi)    
    Cititi stenogramele lui Vantu, (Luni, 18 octombrie 2010, 20:51)

    releu [utilizator]

    voi cei care ca si Toma, nu ati crezut pana nu ati pus mana pe rana!
    Adevarul arde, ca sa vindece!
    Toti stiam, dar nu puteam striga in gura mare, pentru ca ni s-ar fi cerut dovezi. Acum avem dovezi!
    La gunoi definitiv cu aceste gunoaie!
    Si mergem inainte! Mai aveti indoieli, ca spusele cu mogulii nu sunt adevarate?
    Ati priceput, de ce umbla astia sa doboare guvernul, acum in plina criza si sa isi asume gestionarea in continuare a crizei, cand peste doi ani le pica in poala ca o para malaiata?
  • +12 (14 voturi)    
    Excelent scris! (Luni, 18 octombrie 2010, 21:09)

    tic [anonim]

    Oare se mai poate adauga ceva?
    Oare se mai poate face ceva?
    Oare mai e vreo speranta?
    Abia acum vedem haul in care am ajuns. Si, cand te gandesti cate sperante si cate idealuri aveam acum 20 de ani!
    Un singur lucru am uitat: calitatea oamenilor de care ne-am legat sperantele: politicieni, primari, guvernanti, finantisti, judecatori, procurori, politisti, ziaristi, oameni de afaceri si, din pacate, oameni de cultura si formatori de opinie. Din pacate, majoritatea acestora si-a vandut propriul popor pentru cativa arginti.
    Vai de neamul nostru blestemat...!!!!
    • 0 (2 voturi)    
      Tocmai pt ca se (Luni, 18 octombrie 2010, 22:04)

      releu [utilizator] i-a raspuns lui tic

      afla asta, inseamna ca suntem pe drumul cel bun si nici nu e voie de speranta, pt ca deja se face.
      Blestemat poti fi tu personal, dar nu neamul romanesc!
      Romania e Gradina Maicii Domnului, dar tu nu ai auzit, pentru ca ai nurchea aplecata in alta parte, de aceea vorbesti de blesteme!
  • -10 (12 voturi)    
    Doar titlul e corect... (Luni, 18 octombrie 2010, 22:03)

    bogdan [anonim]

    Orice ziarist cu un dram de luciditate ar fi sesizat ca stenogramele nu ar fi trebuit sa poata fi citite dintr-un principiu esential : sunt conversati private fara nicio legatura cu dosarul in cauza ...
    Chiar nu sunteti capabili sa va dati seama ca aceste stenograme ar fi trebuit sa nu existe ?! Teoretic ar fi trebuit sa fie distruse in momentul in care se observa ca nu au legatura cu dosarul respectiv.
    Suntem martori la incalcarea flagranta a unui princiu esential pentru DEMOCRATIE dar setea de sange va infierbanta prea mult mintea...
    • +3 (3 voturi)    
      Pe bune? (Marţi, 19 octombrie 2010, 6:11)

      Don Ciccio [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

      Ce naivi suntem...
    • +2 (4 voturi)    
      ARE MARE LEGATURA (Marţi, 19 octombrie 2010, 12:10)

      gicu [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      cu faptul ca majoritatea ziaristilor lucreaza la patron si se PROSTITUEAZA,. E din cauza crizei?
    • +2 (4 voturi)    
      Incepusei bine (Marţi, 19 octombrie 2010, 12:16)

      sile [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      Mai aveai un pas si descopereai adevarul suprem: de fapt conversatiile respective nici n-au existat. Cam spre asta te ducea firul logicii, pacat ca te-a lasat cand mai aveai doar putin.
  • +8 (8 voturi)    
    Ba sa le citim! (Luni, 18 octombrie 2010, 22:09)

    V. Istina [utilizator]

    Imi place inteligenta articolului desi nu mi-e simpatica deloc atitudinea usor resemnata.

    Stomac zdravan trebuie, principiile se vad in text la locul lor! E nevoie in presa de o privire lucida, aproape clinica daca vrem sa nu intoarce spatele adevarului.
    Ca un medic aproape. O tumoare nu cred ca arata niciodata placut. Primul pas e ca o vedem. Restul sunt detalii tehnice.
  • +1 (3 voturi)    
    geoana (Luni, 18 octombrie 2010, 22:19)

    gabarelo [anonim]

    E ok, dar "geoana" de lumina e un act ratat. cred.
  • -14 (14 voturi)    
    Nu Vantu a taiat salariile (Luni, 18 octombrie 2010, 23:27)

    feryyrf [anonim]

    Nu ma intereseaza stenogramele ci modul cum traiesc eu , familia mea , cunoscutii mei , orasul meu.
    Puteau sa fe si 1000 de stenograme , dar sa nu-mi scada asa de drastic nivelul de viata. Muncesc mai mult si castig 50% din cat castigam acum un an.
    Daca as primi inapoi veniturile si daca preturile ar fi la fel ca acum 2 ani as vota cu oricine.
    • +6 (6 voturi)    
      ai ochelari de cal? (Marţi, 19 octombrie 2010, 6:53)

      gabriela [anonim] i-a raspuns lui feryyrf

      Nu ti-a scazut vantu salariile? Ba da, a pus si el umarul prin gaura facuta cu FNI si pe care guvernul nastase a acoperit-o din buget, de unde, doar nu din banii lor; apoi Realitatea a beneficiat de reclame platite de stat, deci tot din buget in mod preferential, deci bani care trebuiau apoi luati de la tine si de la altii. Esti o victima dar nu empatiza cu agresorul.
    • +4 (4 voturi)    
      Voteaza cu ... (Marţi, 19 octombrie 2010, 8:48)

      Thorgrim [utilizator] i-a raspuns lui feryyrf

      "Voteaza" atunci cu munca si scoala.
    • +7 (7 voturi)    
      despagubirea FNI (Marţi, 19 octombrie 2010, 10:03)

      bula [anonim] i-a raspuns lui feryyrf

      nu se face de la buget? Gaura bugetara a lui SOV nu o suportam toti,TU inclusiv? sau la unele partide acopera activistii paguba?
    • +2 (2 voturi)    
      Banul are miros?feryyrf ? (Marţi, 19 octombrie 2010, 14:47)

      Maria46 [utilizator] i-a raspuns lui feryyrf

      Gandesti cu burta ,nu vezi perspectiva .Esti in ton cu politica lui Vantu nu ma intereseaza adevarul sau dreptatea , fac orice marsavie pertru a-mi umple buzunarele .Daca acest scarbavnic de vantu nu ar fi devalizat FNI ,acum guvernulnu ar fi obligat sa returnze banii despagubitiilor din banii mei si ai tai.
      Daca Justitia si-ar fi facut datoria nu ar trebui despagubiti cei ce au castigat procesele la CEDO din banii mei si ai tai.Daca nu ar fi aparut aceste stenograme multi nu ar fi inteles ce ar fi insemnat alegerea lui geoana .
    • +1 (1 vot)    
      Da??? (Marţi, 19 octombrie 2010, 18:08)

      Cocolina [utilizator] i-a raspuns lui feryyrf

      Atunci trebuia sa te gandesti la asta si la viitorul copiilor tai cand ai votat!!!!!!!!!!!!Rusine sa va fie!!!!!
  • -19 (19 voturi)    
    Tapalaga, Mixich... (Luni, 18 octombrie 2010, 23:40)

    sorin [anonim]

    catzeii lu` basescu... jurnalisti... nu gluma...
    macar va plateste? :)))
    • +15 (15 voturi)    
      vs badea si ciutacu' ? (Marţi, 19 octombrie 2010, 0:30)

      unu [anonim] i-a raspuns lui sorin

      Chiar de ar fi asa, ca jurnalisti si oameni sunt cu cateva clase peste idolii tai badea , ciutacu' sau isterica aia de dana grecu (care chiar sunt platiti ca niste tarfe pt cat latra). Dar tu probabil ca nu ai nici macar 4 clase, se vede dupa "profunzimea gandirii" si taria "argumentelor" pe care le aduci in discutie.
      • -7 (9 voturi)    
        ? (Marţi, 19 octombrie 2010, 9:10)

        ? [anonim] i-a raspuns lui unu

        o fi cum spui tu. dar nu cumva e ilegal ce faceti voi cu stenogramele?. nu ma intereseaza ce scrie in ele pentru ca te-as sfatui sa faci o comparatie cu cele ale oamenilor puterii - nu vei gasi diferente:)
        • +8 (8 voturi)    
          ce e ilegal? (Marţi, 19 octombrie 2010, 10:07)

          bula [anonim] i-a raspuns lui ?

          stenogramele sunt parte a unui dosar public!Eceva ilegal in publicarea lor ? Publicarea pur si simpla, iar comentariile (vezi si declaratia lui Buscu) le citesti sau le ignori.
  • +4 (6 voturi)    
    stenogramele (Marţi, 19 octombrie 2010, 3:36)

    claudiu [anonim]

    aveti dreptate; am citit si mai bine nu citeam; am inceput sa vad ceata de draci dansand la tv;
  • -4 (4 voturi)    
    geoana de lumina?!? (Marţi, 19 octombrie 2010, 8:43)

    bogdanicus [utilizator]

    Sincer sa fiu, nu as asocia cuvintele Geoana si Lumina. Daca este o greseala de tipar, o accept. Sugestia mi se pare, insa, total nepotrivita.
  • -6 (8 voturi)    
    si totusi... (Marţi, 19 octombrie 2010, 9:00)

    Laur006 [anonim]

    Cine a facut acele inregistrari? :-)
    Si cum au aparut in media? :))))
    • +5 (7 voturi)    
      pentru cine postezi? (Marţi, 19 octombrie 2010, 9:46)

      Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui Laur006

      cei care comenteaza aici sunt oameni informati.

      Iti trebuie mai mult pentru o manipulare.
      • 0 (0 voturi)    
        :) (Marţi, 19 octombrie 2010, 15:51)

        Laur006 [utilizator] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

        Intrebarile au fost sincere, nu manipulative. Chiar nu stiu chestiile alea, si nu am timp sa citesc toata presa.. Probabil ca nu sunt importante aceste informatii de nu va intereseaza :-)
  • +2 (2 voturi)    
    sa nu citim? (Marţi, 19 octombrie 2010, 9:45)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    Nu cuvintele sunt cele care trebuie sa ne sperie.
  • -5 (5 voturi)    
    problema noastra (Marţi, 19 octombrie 2010, 9:55)

    alex [anonim]

    e bine ca am gasit-o!!! acum se vor rezolva toate, nu?
    stimabile "jurnalist" sunt un om care iese din casa si care se uita foarte putin la tv. am vazut si vad multe in tara asta pe unde ma mai plimb si crede-ma ca ALTELE sunt problemele ei , comparand nu cu tarile din vest ( nu se poate ), cu vecinii nostri. cine iese pe langa granite si isi deschide un pic ochii si mintea intelege. pana la urma vantu patriciu nu au fost gasiti in acesti ani cu nimic de justitie. asta sa va puna semne de intrebare! ce fel de stat de drept este acesta?
    si o intrebare.
    CARE ESTE ROSTUL ACESTOR STENOGRAME PUBLICATE?
    o sa creasca PIB-ul romaniei ca pana una alta bulgarii ne-au luat la PIB per capita...
    • +8 (8 voturi)    
      Adevarul elibereaza (Marţi, 19 octombrie 2010, 10:12)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui alex

      Scrie si in Biblie, nu stiu daca citez corect: Spune adevarul si te vei elibera. Pe minciuna nu poti cladi nimic si noi am trait in minciuna.
  • +4 (4 voturi)    
    Felicitari ! (Marţi, 19 octombrie 2010, 12:46)

    MIhaela Viziteu [anonim]

    EXCELENT articolul ! Felicitari !

    P.S.
    Din fericire pt. noi si din pacate pt. "constructia lui eficienta, care raspunde la comenzi ", au fost foarte citite stenogramele !!! De-aici si marele deranj ( de 2 zile-ncoace) al "constructiei eficiente" si al "constructorului ei " !!!
  • +1 (1 vot)    
    diavolul (Marţi, 19 octombrie 2010, 18:40)

    jos_iliescu [anonim]

    Se stie doar ca diavolul e schiop. Nu degeaba schioapata si Vantu...
  • 0 (0 voturi)    
    soc (Miercuri, 20 octombrie 2010, 11:00)

    Tataie [anonim]

    Oau, trebea sa citesc stenogramele lui Vantu ca sa-mi dau seama ca individul e diabolic ? Doar daca imi curgeau bale pedeliste prin barba. Altfel ma lamurisem de vreo 6 anisori. Sa va mai zic una tare: nu am nevoie sa citesc nici macar stenogramele convorbirilor lui Basescu pentru a intelege ce hram poarta individul.
  • 0 (0 voturi)    
    gunoaie (Joi, 21 octombrie 2010, 1:18)

    monica L [anonim]

    Eu una nu am citit nicio stenograma,, prefer, cind n-am vreo treaba, sa descifrez mai degraba scriiturile ascunse din hirtia igienica, din servetele, din ierburi... s-apoi cine sint ei, cei ce dicteaza, cei ce umbla cu "reportofonul" si cei ce transcriu ce aud sa-i citesc eu?