Unde a gresit Traian Basescu. L-a invins sistemul?

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Vineri, 9 iulie 2010, 15:21 Actualitate | Opinii


Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Seful statului se scufunda, incet, in ape otravite. Din interviul acordat joi seara la TVR razbate frustrarea comandatului de nava obisnuit cu supunerea, care constata intr-o buna zi ca echipajul a luat-o razna si nu-l mai asculta. Insa responsabilitatea naufragiului ii revine in mare masura: echipajul si l-a ales singur, cu ciungii, ologii, tradatorii si secunzii slabi pusi la carma Romaniei. Pana si el se indoieste azi ca nava mai poate ajunge cu bine la tarm daca nu va arunca peste bord cativa rebeli. Si totusi, cand si-a pierdut busola seful statului? Cand a comis eroarea capitala care-l costa azi o semi-izolare pe insula de la Cotroceni? Mai are vreo solutie sau l-a invins si pe el sistemul?   

Ce constata Traian Basescu azi? Ca are dificultati in relatia cu Guvernul, nu si cu premierul. "Emil Boc a incercat o discutie, stiind ca solutia era reducerea de cheltuieli, si nu cresterea TVA", a declarat seful statului, sperand probabil ca, extragandu-l pe seful Guvernului din plutonul razvratitilor, il menajeaza. Eroare. Din pacate pentru Boc, declaratia presedintelui submineaza grav autoritatea primului ministru, cata o mai fi ramas din ea. Cine trebuia sa-si impuna punctul de vedere, daca tot este seful Guvernului? Nu cumva insusi Emil Boc? Cum adica "a incercat o discutie"? Nu cumva era obligat sa impuna o decizie, ca sef de Guvern, mai ales daca a fost in prealabil convenita cu expertii FMI?

Apoi, presedintele Basescu i-a subminat a doua oara autoritatea, de aceasta data sefului de partid Emil Boc, cu indemnul adresat PDL: "cautati-va un lider". Evident, asta inseamna ca liderul in functie mai are pana sa ajunga cu adevarat lider. Cu declaratiile sale, Basescu il face pe Boc mai mic decat e. Isi arunca secundul fara sa vrea peste bord, desi adevarata sa intentie este sa-l salveze.

Tariceanu s-a razvratit in relatia cu Palatul Cotroceni, dar era ascultat in Guvern si partid din cauza ca taia si spanzura. Boc este docil, dar perfect inutil. In Guvern si partid nu-l asculta nimeni, pentru ca nu are curaj nici sa taie, nici sa spanzure. Prin urmare, apar "dificultati in comunicarea cu Guvernul". Eroarea lui Traian Basescu a fost, deci, sa parieze pe un premier si lider de partid onest fara discutie, de buna credinta, cuminte si supus, dar fricos si total lipsit de autoritate, inghitit de umbra sefului de la Cotroceni. Semn ca puterea nu poate fi exercitata prin delegatie sau interpusi slabi.   

Insa intrebarea cheie ramane mai departe cea ridicata in decembrie 2009, la formarea cabinetului: Cu cine vrea sa reformeze si sa modernizeze statul: cu oameni vechi si competente aproximative? Cu eternii Berceanu, Blaga, Videanu? Este reprosul fundamental pe care i-l aduc seful statului: nu poate sau nu vrea sa o rupa cu propria nomenclatura. Am spus asta si in 20 decembrie 2009, la formarea cabinetului Boc: la fel cum PSD are abonatii sai la guvernare, PDL pare luat si el prizonier de catre un cerc de initiati. Detalii aici

O alta eroare, deci, pentru care seful statului plateste azi costurile ineficientei guvernarii: pastrarea celor trei in echipa de ministri. Din pacate, platesc si cetatenii de rand. Obsedati sa-si salveze clientela politica, antireformistii din Guvern au sacrificat totul: pensii, salarii, TVA crescut. Au mai primit ultimatum si prin martie. Nu l-au respectat. De ce s-ar obosi acum cu reforma? De ce mai sunt ei ministri azi? N-ar fi singurii de pus pe lista neagra.

A existat un episod pe care putini si-l amintesc astazi, niciodata lamurit, dar care ramane cheia zbaterilor politice din Guvernul Boc: inainte de formarea cabinetului, imediat dupa alegerile din 6 decembrie 2009, au circulat zvonuri ca seful statului, proaspat reales, va renunta la serviciile lor. Tripleta de aur a urcat iute dealul Cotrocenilor. Cei trei au intrat pe usa someri si au iesit ministri. Ce i-or fi spus atunci lui Traian Basescu?

Putea altfel? Avea pe cine sa puna la transporturi, la interne, la economie? Tot aud ca n-a avut de ales si ca, realist vorbind, cu Vasile Blaga a castigat trei randuri de alegeri, ca stie multe, ca Adriean Videanu si Radu Berceanu au bani, influenta si ca nu se poate fara ei. Daca-i asa, Traian Basescu va ramane, la fel ca predecesorii sai, prizonierul dublului discurs. O mica paranteza: la Bruxelles, la Comisia Europeana si in Parlament, am intalnit zeci de tineri, experti apreciati si cu CV-uri corecte. Ei de ce pot performa acolo, iar la Bucuresti, nu?

Un comentator inteligent si subtil de la Ziare.com, care semneaza Ioana Ene, sugereaza ca Traian Basescu a ajuns cumva intr-o fundatura, infrant si fara optiuni. In mare parte, analiza sa e corecta, dar putin cam prea categorica, lipsita de perspective.

Presedintele Basescu are la indemana solutia pe care o avea si in decembrie 2009: primenire totala in partid, marginalizarea figurilor compromise in doua decenii de politica, promovarea de competente autentice si figuri noi. Alte solutii nu exista. S-ar putea ca Blaga, Videanu si Berceanu sa nu mai conteze chiar atat de mult iar scenariul fraternizarii celor trei cu adversarii de la PSD sau PNL, ca optiune fatala pentru Basescu, sa aiba mai putina importanta decat i se acorda.

Seful statului a spus iarasi, in interviul de joi seara de la TVR, ca el nu poate schimba ministri si nu mai moseste PDL-ul ca inainte. Cand merge prin popor, spune insa altceva: ca daca un ministru il minte, il schimba a doua zi. Cand se intalneste cu parlamentarii partidului, se documenteaza bine in prealabil, stabileste sarcini si traseaza directii. Adica moseste.

Desigur, cei care viseaza la o noua suspendare a presedintelui vor incerca sa rupa cat mai multi lideri PDL de seful statului, in frunte cu Emil Boc, daca se poate tot partidul. Insa cei care vor decide in 2012 nu vor fi papusarii ratati din 2008 sau 2009, ci tot alegatorii si votul lor.
 
O solutie ar fi sa omoare fata PDL-ului de astazi, oamenii compromisi si retelistica de sub ei, chiar cu riscul trimiterii partidului in opozitie in 2012. Altfel spus, la 1 septembrie, cand expira ultimatumul dat Guvernului si PDL, Basescu si secundul sau de la Guvern sunt obligati sa taie in carne vie. Daca nu se poate, atunci PDL este un partid inutil proiectelor de reforma si modernizare, chiar nociv si, la fel ca altele, epuizat. Criza obliga partidele cu ambitii reformatoare, cu exceptia celor populiste, sa se reinventeze complet sau sa dispara.

Cei mai pesimisti spun ca asta nu se poate. Ca alegerile se castiga cu oameni ca Blaga, Videanu, Berceanu si retelistica lor unsa in sirul de infruntari electorale, ca Romania se invarteste in cercul vicios al unor partide prost croite de la bun inceput pe sistemul pay-back si bate pasul pe loc din cauza unor alegatori insensibili la principii, dar obisnuiti deja cu mita electorala de partid si de stat, deturnati de un mediu politic profund corupt. Scufundarea si inecul sunt, in viziunea pesimistilor, deznodamantul inevitabil al parantezei politice Basescu.

Dar poate ca nu e asa. Poate ca exista si o Romanie semnificativa plutind intr-o continua asteptare, vie si onesta. Cine va cladi pe osul sanatos al natiunii? Pe cei de buna credinta, meseriasii onesti - marea tacuta - pe ei cine-i va reprezenta? Cine-i va scoate pe ei la suprafata? Cand si cum va ajunge vocea lor sa faca, totusi, masa critica?

Dar s-ar putea ca imaginea dupa care tanjeste in cartile de istorie, ambitia de a fi mai mult decat o paranteza politica si sansele partidului dupa urmatorul ciclu electoral sa depinda de actul de curaj la care Traian Basescu este obligat, la 1 septembrie sau mai incolo. Daca nu-l va face, va fi doar un alt Constantinescu obsedat de sistem si indragostit de sine sau un fel de Iliescu nu chiar sarac si cinstit, sub care au crescut baroni, coruptie si stagnare. La cum ezita si se plange, incepe sa aiba ceva din amandoi. In apele otravite in care pare sa se scufunde incetisor, Traian Basescu risca sa fie devorat de rechinii pe care ii hraneste cu mana lui. Sa dispara otravit de propriile erori.


Citeste mai multe despre   


















21662 vizualizari

  • +27 (33 voturi)    
    piata politica (Vineri, 9 iulie 2010, 15:28)

    stefanes [utilizator]

    Ceea ce eu nu inteleg este de ce nu apar noi partide, partide "curate", partide cu noi doctrine, sau cu aceleasi doctrine dar cu oameni ne-manjiti. Se tot vorbeste despre schimbarea clasei politice, despre lipsa de alternativa, despre cum toate partidele au dezamagit electoratul, dar daca este asa, si daca "piata politica" functioneaza de ce nu apar noi partide? Daca oamenii sunt atat de scarbiti de toate alternativele politice prezente incat ar vota orice, numai sa existe promisiunea ca nu vor vedea acelasi fetze corupte, de ce nu apar oameni politici din esalonul doi, trei care sa fructifice aceasta conjunctura. De ce cererea imensa pentru noi partide politice, nu este urmata de apartie de noi oferte? Chiar as vrea sa inteleg chestia asta...
    • -14 (38 voturi)    
      ciudat (Vineri, 9 iulie 2010, 15:38)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui stefanes

      eu stiam ca el e sistemul.
      ca doar nu l-a invins sistemul voicu pe el ...
      • +4 (10 voturi)    
        Tu STIAI ca el e sistemul?! (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 13:45)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui adrian

        :))

        Pai daca esti in stare sa crezi orice-ti spun antenele... =))
    • +44 (50 voturi)    
      pentru ca ... (Vineri, 9 iulie 2010, 15:43)

      HN_reader [utilizator] i-a raspuns lui stefanes

      nu sunt lasati sa scoata capul din intuneric. Oamenii nemanjiti nu au bani ca sa apara la tv, nu au voie sa fie mediatizati, prin urmare nimeni nu aude de ei, si toata lumea va spune "nu votez eu cu astia, ca n-au nici o sansa".
      • -9 (41 voturi)    
        Si asta e adevarul: nu ai nici o sansa (Vineri, 9 iulie 2010, 16:18)

        Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui HN_reader

        daca nu imparti niste pungi portocalii sau niste geci rosii si frumoase, daca nu dai pantofi cu toc babelor de la tara ca sa nu mai umble prin noroi, daca nu stii sa dai din cur si sa stai capra (sau tzap) cand ti se cere...Recomand filmul lui Nicolaescu, Poker - o imagine perfecta a vietii politice din Romania!
        • +4 (10 voturi)    
          Asta e tot ce ai inteles? (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 10:38)

          , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

          Nu te vad spunand de faptul ca ceilalti, cica-opozitia, nu face nimic!
          Il asculta pe ilici care cica-e un batranel care s/a retras si care nu mai jopaca nici un rol pe scena politica...
          Miku-man daca vei cauta vinovati doar intr/o parte, ignorand faptul ca ei sunt peste tot, nu faci altceva decat sa dovedesti ceea ce te invata latrinele si realitatile; ura, lipsa de obiectivitate, lipsa de impartialitate...
          As vrea sa existe un partid cu adevarat al nostru al romanilor, cu oameni dintre noi, care stiu efectiv ceea ce ne doare, care sa incerce sa rezolve situatii chiar si grele, incepand prin a ne explica de ce, cum, cand. Ce ai acum?
          O shleahta amestecata stanga-dreapta care nu stie decat NU si o parte care a vrut sa faca bine, care s/a incurcat in itele tesute de ceilalti, de ei insisi. Toti au uitat de noi.
          Reduci totul la niste amarati de pantofi cu toc?
          Uite ca goagãl, mazare, ilici, ochi-de-peste-fiert, nici macar asta nu au facut!
          Si atunci?
          Tu cand si cu ce judeci? Chiar atat de tare ti/a intunecat mintea ciurematul-pe-doua-scaune? Vai de tine, omule! Si vai de sufletul tau!
        • +2 (6 voturi)    
          famrus2007@yahoo.com (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 13:43)

          omoni [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

          Nu judeca pe ceilalti dupa felul tau de a fi!
      • +9 (15 voturi)    
        politica (Vineri, 9 iulie 2010, 17:25)

        bustiuci [anonim] i-a raspuns lui HN_reader

        păi da' valorile făcute la televizor sunt exact ceea ce criticăm noi acum .. cum adică ...? Dacă nu iese la televizor valoarea noastră căutată şi după care tânjim nu mai e valoare?

        Eu zic să uităm de TV atunci când chiar căutăm valori, căutăm în locul greşit din păcate.

        Aşi căuta faptele valoarea profesională etc ... TV de la sine le va promova, dar să fim sinceri , nu avem aşa ceva .. oricât a-m vrea să credem că prin nu ştiu eu ce cotloane ale societăţii noastre există valori dar mor acolo dinlipsă de bani pt. TV.

        hmm ... valorea e valoare oriunde ar fi ea ...
        • +8 (8 voturi)    
          TV (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 9:02)

          Ioan Petrescu [anonim] i-a raspuns lui bustiuci

          Din pacate, MEDIA este responsabila cu lansarea 'valorilor' nationale. Televiziunile si presa de scandal l-au lansat si pe Gigi Becali si pe Corneliu Vadim Tudor de au ajuns europarlamentari. Realitatea este ca suntem cu totii intoxicati de un sistem de informare corupt, in care banul este cel care dicteaza totul. Si iata rezultatele, iata unde am ajuns. "Cand apele sunt tulburi, toate gunoaiele ies la suprafata" - este un proverb romanesc care se dovedeste inca o date adevarat.
      • +8 (8 voturi)    
        Oamenii normali, (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 11:12)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui HN_reader

        nu aduc audienta.
        Ei muncesc, au grija de copii sau au grija de parintii lor.
        Asta fac multi.
        Ce este senzational in asta?
        Daca nu apari in click, cancan, libertatea, daca nu/ti pui poalele in cap la emisiunile lui maruta, capatos, madalin, dan diaconescu esti un nimeni.
        Cine se uita la nimeni?
        Cu toate astea, multimea de "nimeni" ii plateste pe ceilalti.
        Asta nu inteleg oamenii; ca sunt o forta, ca au o forta pe care nu o folosesc, nu stiu s/o foloseasca. Politicienii stiu; si de asta incearca si reusesc sa manipuleze. Adica avem nevoie de voturile voastre pentru noi. Atat. Dupa aceea, adio Mario! Vedem noi cum va mai prostin o data! Si inca o data! Si tot asa!
    • +23 (23 voturi)    
      pentru ca ... (Vineri, 9 iulie 2010, 15:43)

      Un stelist [anonim] i-a raspuns lui stefanes

      Nu apare un partid nou pentru ca, desi exista oamenii ce il pot "inventa", acestia nu au puterea (chiar si financiara) de a face asta, simplu.Si revenim iar la porcaria ce se cheama politica la noi: aia cu bani si putere fac politica in Romania; restul ii voteaza...
      • +14 (16 voturi)    
        partidele si finantarea (Vineri, 9 iulie 2010, 15:59)

        donache [anonim] i-a raspuns lui Un stelist

        Nu doar la noi e asa politica. Peste tot in "democratii". De fapt lumea asa zis democrata traieste intr-un sistem condus de bani, nu de cetateni.
    • -5 (21 voturi)    
      partide (Vineri, 9 iulie 2010, 15:47)

      eu [anonim] i-a raspuns lui stefanes

      Nu avem nevoie de partide politice. Trebuie sa ne intoarcem la principiile democratice in care un grup de cetateni era reprezentat in adunarile populare de catre cel mai bun dintre ei. Partidele politice pun interesul de partid inaintea interesului national. Nu au doctrina, au numai discurs populist si nu mai reprezinta pe nimeni.
      Sa fie scoase in afara legii. Nu ne intereseaza un grup organizat in jurul unui lider pe care nu ii intereseaza decat sa ajunga sa conduca tara pentru a isi rasplati clientela politica.
      • +12 (12 voturi)    
        pai matale (Vineri, 9 iulie 2010, 17:23)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui eu

        unde te trezesti ? La Philadelphia in 1787 ?
        E un vis frumos si am toata stima pentru el, dar in stadiul la care a ajuns civilizatia occidentala astazi, il vad doar ca pe o utopie. Frumoasa, repet, dar utopie.
    • +14 (16 voturi)    
      nu sunt lasati? nu au bani? (Vineri, 9 iulie 2010, 15:58)

      stefanes [utilizator] i-a raspuns lui stefanes

      Ce inseamna ca nu sunt lasati? Ce inseamna ca nu au puterea financiara?
      Se pot crea asociatii pentru protectia a oricarei prostii, se pot strange bani pentru tot felul de prostii, si nu se pot asocia oamenii pentru a schimba situatia infecta din tara?
      Nu ar da lumea un 10 lei pentru un partid care ar parea sa aduca un pic de speranta? de ce sa fie nevoie de baroni? Decat 2 baroni mai bine 20000 de oameni obisnuiti care chiar vor o schimbare.

      Iar chestia cu informarea, iarasi nu e chiar asa, exista internet, exista fluturasi, exista intruniri - strangi cate o suta doua de oameni si le vorbesti direct... ok, cere efort si alergatura, dar oare nu e o chestie care ar merita niste efort si alergatura?

      Din nou, nu inteleg de ce toata lumea (si nu vorbesc de noi astia mici, dar sunt intelectuali, jurnalisti, politicieni) sta si casca gura la 4 partide corupte pline cu aceleasi mizerii umane de 20 de ani, si nu se da drumul la un partid, doua, trei, In ultimii 10 ani toate partidele care au aparut au fost de fapt aceeasi corupti in alte combinatii.... piata cere alternative, de ce nu apare oferta?
      • +4 (4 voturi)    
        20000 de oameni obisnuiti (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 9:03)

        ta31 [utilizator] i-a raspuns lui stefanes

        Si dupa toata alergatura asta vin partidele smechere si impart niste faina, zahar, ulei, tricouri ,sacose etc. si asteapta cu incredere votarea.
        Nu stiu cum se va forma o masa de alegatori care sa nu mai poata fi prostita cu atata usurinta. Pana atunci NICI O SANSA :(
    • +23 (23 voturi)    
      despre un nou partid (Vineri, 9 iulie 2010, 16:01)

      liviol [anonim] i-a raspuns lui stefanes

      E foarte simplu stefanes!A mentionat-o si Tapalaga in articol!Romanii vor mita, nu principii!Ei(noi) vor pensii, evaziune, spaga!E o mentalitae foarte greu de schimbat si ...din pacate, se va face doar biologic !Si lent, foarte lent!
      In plus, un partid are nevoie de finante pentru organizare, imagine, promovare!La noi, majoritatea oamenilor "cu finante" provin din nomenclatura si sunt legati ombilical de actuala clasa politica!
      Apoi, apare pasivitatea oamenilor de "bine", care prefera sa stea deoparte de un sistem mizer in care si-ar sacrifica o gramda de ani pt un ideal ipotetic!
      Apoi urmeaza promovarea unui nou partid!intr-o presa care manipuleaza non stop, profund corupta si avand cu totul alte interese decat agenda publica, va fi foarte greu sa te faci auzit!
      Sunt cateva variante de Internet/ retele de socialiyare, blogguri, insa grupul tinta este unul destul de restrans si care nu participa la vot!
      Sunt multe cauzele si le-am analizat in mai multe ocazii.Am ajuns la singura solutie -formarea unei miscari civice, care sa capete amploare intr-o perioada scurta de timp, sa vina cu un mesaj revolutionar si care in timp sa se transforme in partid-un Fidesz daca vrei!
      • +2 (8 voturi)    
        Partide (Vineri, 9 iulie 2010, 18:26)

        Gino [anonim] i-a raspuns lui liviol

        Ne trebuie un dictator in haosul creat de la noi din
        tara 10 ani de zile....fiecare face ce vrea in bucata lui...exact cum s-a construit aiurea la noi...totul a plecat de la retrocedarile de teren haotice cu 5-10 insi pe certificatul de retrocedare...Dar atentie este greu sa gasesti si un dictator ,,cu fata umana''
        deoarece toti cind ajung la conducere dau vina pe ceilanti...nu sunt bani...nu e aia..nu avem oameni...
        daca nu gasim un dictator sa vindem tara nemtilor,americanilor sau la licitatie cine o cumpara sa ne luam bani si fiecare ori raminem ori plecam fiecare in tara in care dorim sa traim...Germania,Spania,Rusia,China etc. Am ajuns la o concluzie este extrem de greu sa schimbi ceva la noi din mentalitate...
        La noi in tara 4 insi la o masa in orice domeniu discuta nu au pareri intr-o directie....Orice ar face guvernul asta in care mi-am pus sperante
        este compromis cred ca cel tirziu in martie vom avea noi alegerii parlamentare in care nu stiu in ce masura va da un guvern credibil in afara...
        Sau armata sa alega liber un conducator si sa conduca cu un mandat de 10 ani cind expira termenul....Basescu din ianuarie nu va mai avea prieteni...pare deja obosit si fara orizont.
      • +4 (4 voturi)    
        absolut corect! (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 14:04)

        prudent [anonim] i-a raspuns lui liviol

        cea mai parte a romanilor vor STAT SOCIAL care "sa le dea"!!! Cum sa le placa cineva care zice ca s-a terminat si ca trebuie trecut la treaba? Cei care-si cumpara diplome si care vor sa le dea statul posturi conform cu studiile superioare (si familiile lor)? Cei care si-au cumparat pensie de invaliditate? cei care si-au cumparat pensie anticipata? cei cu dosare FALSE de ajutor social? cei 5000 de fermieri din jud. Iasi care au declarat -pentru subventii- 136 000 vaci fictive? medicii de familie care au adunat impreuna 15% peste populatia SCRIPTICA a tarii? cei ce au declarat impreuna -pt.subventii- mai mult teren agricol decat suprafata TOTALA a tzarii? cei care sunt 20 de profesori la 60 de elevi? cei care intr-o primarie si-au triplat efectivele in trei ani? cei care incaseaza somaj si muncesc SI la negru?
    • +17 (17 voturi)    
      Datorita romanilor... (Vineri, 9 iulie 2010, 16:03)

      mucles [anonim] i-a raspuns lui stefanes

      Acesta e raspunsul la cererea ta de oferte -datorita noua romanilor. Si explicatia e banala 1. Ca sa intri in piata politica trebuie sa faci un partid si sa il promovezi sub toate formele ceea ce inseamna bani, multi bani pe care nu-i au altii, iar pe de alta parte romanul daca nu te vede promovat daca nu i se dau galeti lopeti si altele si nu ai in teritoriu cat mai multi lideri care si ei costa bani nici macar nu mirosi piata politica si aici e vina romanului care are de adaugat la capitolul intelepciune si discernamant.
      2. Pe de alta parte tot romanul uraste enorm salariile conducatorilor care au mai si fost reduse, asa ca ce nou suflu sa vina pe banii aia, cat castiga un prim ministru, un presedinte, ministru, chiar si parlamentar? E pai e idilic sa crezi ca o sa vina niste superspecialisti pe salarii de 1000-2000 Euro cu asemenea responsabilitati cand daca au valoare in privat pot castiga mult mai bine ca sa nu mai vorbesc daca pleaca din tara, asa ca pentru ce ...?
      Articolul e ok insa omite a se intreba daca nu cumva e si greu sau imposibil de a te dispensa de anumiti oameni, pentru ca au sustinut campanii si pentru anul trecut si pentru copii la alegerile lor, te cunosc indeaproape, ee ar fi multe, si chiar as fi curios la ce ar alege autorul sa accepte sa nu fie demisi nici-unul sau sa accepte demisia tuturor inclusiv a celui ce i-a pus, pentru ca poate astea sunt singurele optiuni.
      • +4 (4 voturi)    
        cea mai buna (Vineri, 9 iulie 2010, 17:25)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui mucles

        si la obiect postare. In general nu prea laud pe nimeni, dar acum e imposibil sa ma abtin.
    • +20 (20 voturi)    
      Simplu, pentru ca nu ar avea sanse in Romania (Vineri, 9 iulie 2010, 16:05)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui stefanes

      Sunt cateva motive cat se poate de clare pentru care un partid nou si cu oameni onesti si cu principii solide nu poate reusi in Romania:
      1. Nivelul general de etica, moralitate, corectitudine al poporul roman este extrem de scazut. In afara de cativa care au trait sau vizitat tari din occident, majoritatea nu aceste concepte si nu le inteleg. Ei apreciaza oamenii pe care-i inteleg si de aceea politicienii fac ceea ce masa larga apreciaza. Mint tot timpul pentru ca stiu ca stiu oamenii nu pun pret pe adevar. Iau masuri care pe termen scurt le aduc voturi decat masuri cu efect pe termen lung pentru ca stiu ca s-ar putea ca maine sa nu mai fie la putere si asta conteaza inzecit mai mult decat binele general pe termen mediu-lung.
      2. Nu exista un nucleu de intelectuali romani cu principii solide si o moralitate decenta care sa produca oameni politici seriosi. Acest nucleu a existat in tari ca Polonia si Cehia. Pentru multi , pare surprinzator ca Polonia a rezistat crizei, dar pentru cei care au minime cunostinte despre intelectualitatea poloneza, istoria poloneza si atitudinea intelectualitatii lor in timpul comunismului, nu e ceva surprinzator. Toate aceste trasaturi au efecte in etica afacerilor, politica, economie.
      3. Romanii nu au respect pentru munca, nu-i respecta pe cei de langa ei si nu stiu sa lucreze in echipa. Asta este evident la toate nivelele , inclusiv la nivel de guvern. Fiecare ministru face si spune ce-l taie capul. Unii vor sa faca reforma, altii nu vor sa faca reforma. Scopul comun care ar trebui sa fie binele general nu exista. De exemplu Blaga tot afirma ca in MAI nu se pot face reduceri de personal. Si totusi Romania are 100.000 de jandarmi care sunt platiti mult mai bine ca profesorii si medicii. Ar trebui sa fie un obiectiv comun al intregului guvern cresterea nivelului de educatie si sanatate al populatiei dar nu se intampla asa.
      • +1 (5 voturi)    
        Perfect adevarat (Vineri, 9 iulie 2010, 18:38)

        Gino [anonim] i-a raspuns lui Marius

        Exact ati punctat excelent....deci este un haos
        cum se rezolva acest haos...putini inteleg incotro ne indreptam...de exemplu chiar era nevoie de presedinte sa vina la un pod de pontoane...iar armata s-a miscat din punctul meu de vedere greu
        oare daca eram in stare de razboi asta era rapiditate ....un asfel de pod trebuie construit si sa treaca tancuri de 50 t in maxim 2 ore.....Alti acum 70 de ani treceau fluviilate de sute de metri rapid...
        iar noi ne miram ca nu merge treaba.....in loc sa ne traim viata stam si ne pierdem timpul pe net de nerviii....si de neputinta
      • +5 (5 voturi)    
        atunci de ce va plangeti (Vineri, 9 iulie 2010, 19:42)

        luxdesign28.ro [anonim] i-a raspuns lui Marius

        oameni buni. Daca cei ce sunt la conducere reprezinta marea majoritate a populatiei, inseamna ca ne invartim intr-un cerc vicios. Dar stati inistiti asta nu o sa mearga la nesfarsit. La un moment dat o sa dea pe dinafara acest mare buboi, care se tot umfla si creste... o sa miroasa foarte urat. Atuni o sa putem spune ca o sa inceapa procesul de vindecare al Romaniei. momentan este cangrenat pana "la cel mai intalt nivel". Multi oameni privesc din exterior acest proces. Isi dau seama de realitati dar nu iau nici o atitudine fiindca ar fi pierdere de timp... Societatea nu e nici ea mai sanatoasa decat cei ce ne conduc. Odata si odata lucrurile or sa se schimbe, nu pot sa dureze la infinit :) . Nu pot ei sa fure cat putem noi astepta.
      • +4 (4 voturi)    
        aceleasi cauze genereaza aceleasi efecte (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 10:38)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui Marius

        1.nu avem nici un finantist anticriza de nota 10-cei mai buni se invart in jurul notei 8!
        2.am pierdut cu buna stiinta controlul romanesc al economiei si sectorului bancar!
        3.numim investitii straine (si ne mai lasa si gura apa in presa si la guvern) orice tunar tip angel investment-aventurieri de doi bani ai investitiilor de risc ,care nu investesc in afaceri durabile si creatoare de locuri de munca permanente!
        4.la problemele care apar se raspunde electoral in anii electorali (adica problema e lasata sa se umfle,sa cangreneze economic vorbind) si se raspunde cu solutii simple,directe si gresite , in afara calendarului electoral !
        5,in timp ce lumea se intoarce, strategic vorbind la caile ferate ,noi nu stim sa rentabilizam macar o societate ca CFR -tot la privatizarea fierului vechi se invart solutiile!
        in plus ne facem ca construim autostrazi-China construieste anual 5000 de km autostrazi-noi nu suntem in stare nici 50 km per annum!
        6.in energetica statul Romania a fost invins de o mafie care a napadit ,conform principiului vaselor comunicante,toate -absolut toate-institutiile statului care lupta cu coruptia prin fisa postului sau au lupta anticoruptie in gura!
        7.intro tara in care politistul e mai bine platit decat profesorul ,in tara aia e dictatura dupa definitia lui Lenin!
        8.ata timp cat magistratura isi stabileste singura salariile si pensiile considerandu-se privilegiata divin-statul este o cleptocratie-dictatura cleptocratica-adica dictatura hotilor!
        9.asta s-a dorit asta avem si nimeni nu poate face nimic pana cand viermii care rod Romania nu vor incepe sa se roada intre ei!ati auzit ministru judecat si condamnat ?-nu vorbesc de ridicola Ritzi este ura impotriva lui Bsescu a clasei politice ad integrum(si a apilor PDL) -vorbesc de ministrii care chiar au jefuit tara la blana si acum se numesc eufemistic opozitia parlamentara sau isi rod averile prin strainatate !
        10.cand nu mai e nimic de facut ,totul e posibil -si aparitia unui partid comunist
        • +1 (1 vot)    
          sunt de acord (Luni, 12 iulie 2010, 12:42)

          eva [anonim] i-a raspuns lui Eneas

          sunt de acord cu ce spui
          posibila aparitia unui
          partid extremist si poate
          ceva modificari la codul penal
          cu insumarea pedepselor
          ca in us si nu contopirea
          ca in comunism
    • +14 (14 voturi)    
      Pentru ca e un cerc vicios (Vineri, 9 iulie 2010, 16:06)

      tristina [anonim] i-a raspuns lui stefanes

      Nu se poate naste peste noapte noi partide care sa mai fie si curate. Si chiar daca ar fi posibil, ca sa ajunga sa fie cunoscute si ulterior votate de cetateni, trebuie bani. multi bani. munti si munti de bani. SI apoi, putini sunt in tara asta care sa aiba munti de bani facuti din munca cinstita (nu e vb doar de tara asta de fapt ci in lume in general). Exista poate cativa dar poate ca nu sunt dispusi sa isi arunce banii castigati din munca cinstita pe o Fata Morgana. Exista atata coruptie adanc inradacinata in mentalitatea colectiva si individuala in Romania incat e ca si cum te-ai lupta cu morile de vant. Apoi ca sa ajungi sus trebuie sa ai influenta sau sa cunosti oameni influenti. Iti dai seama cati oameni onesti (si competenti, onstitatea pare ca nu ajunge, vezi cazul E Boc) si fara interese absconse ar trebui promovati pentru a avea vreo sansa sa ajunga in Parlament si chiar sa faca ceva? SI chiar daca ar exista puhoiul asta de oameni onesti si capabili care sa aiba si putere financiara sa se promoveze sau sa aiba la randul lor sponsori - si ei onesti si fara interese absconse- , dupa cum probabil ai observat, in tara asta functioneaza foarte bine media de tip tabloid in care poti cu mare usurinta sa fii improscat cu noroi si desfiintat. Oricum din pacate si figurile noi si tinere cu oarece aparenta de onestitate (cum era Ridzi Pitzi inainte de scandal) pot foarte usor dezamagi. Sunt unele tari in care pur si simplu nu mai exista nici o speranta pentru clasa politica (ca in unele tari africane spre exemplu) si Romania pare ca e una dintre ele. Aici un rol important il joaca si lipsa de educatie sociala si politica a populatiei....Parerea mea e ca in politica se baga 2 tipuri de cetateni - cei ca Videanu, Berceanu, Nastase,MItrea etc etc cu putere si influenta si cei care nu sunt in stare sa faca nimic altceva....deci cu cine sa scoti Romania din mocirla in care se afla?
      • +1 (5 voturi)    
        doua intrebari rautacioase (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 14:11)

        naiv [anonim] i-a raspuns lui tristina

        1. nu cumva a avut drepate Carol I cu votul pe colegii, cand nu puteai ajunge parlamentar fara un set de conditii? 2. nu cumva frauda lui Ridzi face sa rada si un primar de comuna mare? ca cifra e cam cat o gainarie mai mica?
        • 0 (0 voturi)    
          :) (Luni, 12 iulie 2010, 15:58)

          tristina [anonim] i-a raspuns lui naiv

          1. Dupa '89 multe voci tinere si entuziaste la acea vreme au incercat sa impuna un set de reguli pentru cei care vroiau sa ajunga parlamentari, dar nu au avut nicio sansa - romanii au avut grija sa il aleaga pe Ilici si sleahta lui de securisti si sa compromita pentru totdeuna orice incercare de "primenire" a clasei politice 2 . pui problema gresit - extrem de gresit. nu conteaza cat e frauda - mica mare scurta lunga - ci ca exista. Tinerii parlamentari - daca ar fi intrr-adevar ceea ce se asteapta de la ei - ar trebui sa se abtina de la frauda - furt etc etc tocmai ca sa nu ucida speranta, sa arate alegatorilor ca se poate sa fii parlamentar si doar pentru ca te intereseaza soarta tarii..
          Ma rog..recitind ce am scris imi dau seama ce naivi suntem ca natie...(naivi - ca sa fiu eleganta in exprimare)
    • +21 (21 voturi)    
      Partide noi (Vineri, 9 iulie 2010, 16:06)

      dracowar [utilizator] i-a raspuns lui stefanes

      Nenorocitii astia din cele 4 partide s-au asigurat ca nu vor mai avea niciodata concurenta, pana la sfantul asteapta, in momentul in care au modificat legea electorala. Au crescut pragul pt intrarea in parlament, numarul de adeziuni si de filiale minime pentru inregistrarea unui partid. Ultimul exemplu este al PNG-ului(nu comentez becalul), care nu a reusit sa treaca pragul electoral, desi are destul de multi primari si consilieri locali.
      Apoi, "cei de buna credinta, meseriasii onesti - marea tacuta " NU EXISTA. Orice meserias cand incepe o lucrare, primul lui gand e "de unde sa mai trag si eu ceva", exact ca politicienii care il reprezinta ;)
      Nu uitati de asemenea, ca noi suntem o tara in care poate 30% din populatie se spala, invata carte, plateste taxe si nu voteaza. Zic 30% ca sa spun jumatate din cei de la oras, desi cred ca e cam mult.
      Restul conationalilor nostri dragi NU se spala (ultimii in Europa la consum de sapun, in conditiile in care in mediul urban consumul e aproape de media UE), NU invata carte (ba chiar isi bat copiii care se duc la scoala in loc sa plimbe gasca), NU platesc nici o taxa (dar iau venit minim, subventii si spaga electorala) dar ei VOTEAZA.
      Matematica ne arata ca nu putem invinge sistemul acesta. Daca la alegerile viitoare vom avea o prezenta fantastica la vot si vom avea si un partid de oameni noi pe care sa il alegem, el nu va putea obtine mai mult de 15-20% pt ca acesti alcoolici lenesi ce impanzesc tara vor vota din nou cu cei ce le dau un rachiu si un mic gratis.
      • +4 (4 voturi)    
        Dureros de adevarat.... (Vineri, 9 iulie 2010, 18:04)

        Vival [utilizator] i-a raspuns lui dracowar

        ...nimic de adaugat!
    • +2 (4 voturi)    
      partide noi apar (Vineri, 9 iulie 2010, 16:19)

      dessik [utilizator] i-a raspuns lui stefanes

      Numai ca abia de le voteaza cineva. De aceste partide noi sunt legate mai mult prejudecati. Iata de ce tot din astea 3 actuale vom avea de ales. Ar merita insa votate, macar de dragul de a nu vota cu unul din cele 3.
    • -1 (7 voturi)    
      idei combatute (Vineri, 9 iulie 2010, 16:31)

      ioan [anonim] i-a raspuns lui stefanes

      In mod sigur dv. urmariti mesajele postate pe agentii. Poate ati observat cu cata inversunare postacii platiti apara pozitia puterii. Ati obsevat cate voturi negative obtin ideiile coerente, care denunta manipularea grosolana a opiniei publice de catre guvernanti!
      In acest context trebuie intuit cate adeversitati si discreditari mediatice ar primii o noua forta polititica si cate resurse financiare i-ar trebuii ca sa reuseasca. Puterea are bugetul statului la dispozitie pentru a manipula si combate asemenea initiative!
      In rest sunt de acord cu dv. in mod obligatoriu ne trebuie o noua clasa politica.
      Din pacate societatea noastra a decazut moral si cu greu pot fi gasiti lideri adevarati. Chiar daca s-ar gasii le va trebuii o munca de Sisif ca sa poata echilibra balanta moralei, intr-o societate lipsita de valori si dominata de o coruptie generalizata.
      Schimbarea poate venii doar printr-o noua revolutie, pregatita de o clasa politica morala. Rvolutiile au si ele riscurile lor, sunt ocazii prielnice, ca in sfera puterii sa vina aceleasi Marii dar cu palariile schimbate.
      • 0 (2 voturi)    
        exista o solutie. (Vineri, 9 iulie 2010, 19:20)

        portocala-mecanica [anonim] i-a raspuns lui ioan

        basescu a facut, in mod inutil si aberant un referendum pentru modificarea constitutiei parlamentului.
        deci are puterea de a face referendum.
        daca era de buna credinta ar fi putut face un referendum in care sa ceara modificarea constitutiei astfel ca
        1-nimeni nascut inainte de 1970 sa nu aiba dreptul de a candida nicaieri. In fond tara va fi a acestor oameni si asa cum isi astern asa vor dormi.
        2-nimeni care a avut o functie politica, sau administrativ politica, (ministru ,secretar de stat, prefect, etc) din 1990 pana azi sa nu mai poata candida. Acestia chiar daca nescutu dupa 1970, au aratat ce pot, asa ca trebuie sa lase locul altora.
        3-nimeni in nici-o functie, nu are dreptul la mai mult de un mandat.
        cam care credeti ca ar fi fost prezenta la vot pentru un astfel de referendum?
        • +1 (3 voturi)    
          fara sa citesc textul tau (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 14:13)

          bula [anonim] i-a raspuns lui portocala-mecanica

          stii ca Parlamentul trebuie sa VREA sa ia in considerare referendumul? si daca nu vrea nu e NIMIC, dar chiar nimic de facut?
    • +8 (8 voturi)    
      nu e greu (Vineri, 9 iulie 2010, 16:38)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui stefanes

      pentru ca aia "cuminti" nu au bani!
    • -1 (7 voturi)    
      partid nou (Vineri, 9 iulie 2010, 19:31)

      taranistu [utilizator] i-a raspuns lui stefanes

      Partidul nou bun este cel vechi: PNTCD!
      • +7 (11 voturi)    
        PNT-CD nu mai exista ! (Vineri, 9 iulie 2010, 21:11)

        carat [utilizator] i-a raspuns lui taranistu

        PNT-CD nu mai exista ! PNT-ul din vremea lui Coposu a fost desfiintat. A fost atat de infiltrat de cartite, incat, imediat ce a disparut Seniorul Coposu adevaratul PNT a fost distrus. Ce se cheama astazi PNT-CD este un partidulet plin de mult prea multi oportunisti care se mananca intre ei, si care nu mai are NIMIC din doctrina taranista. NIMIC !
        • +1 (7 voturi)    
          Die Hard (Vineri, 9 iulie 2010, 22:46)

          taranistu [utilizator] i-a raspuns lui carat

          E greu sa ii omori pe taranisti. Comunistii stiu bine asta! www.pntcd.eu
          • +3 (3 voturi)    
            este usor de ucis (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 12:23)

            eleea [anonim] i-a raspuns lui taranistu

            Si ce fac taranistii aia din afara? Nimic... Nici cei de-aici nu fac nimic. Cauta oameni pe care sa-i promoveze. Sunt multi tineri saracisi cinstiti acolo, dar daca s-ar intampla sa ajunga la guvernare, nu le-ar ajunge resursele pentru ei si saracia lor! Cam asta e Romania...
          • +4 (4 voturi)    
            LUI TARANISTU (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 13:31)

            carat [anonim] i-a raspuns lui taranistu

            Ce bine ar fi sa ai tu dreptate si nu eu !
            • +3 (3 voturi)    
              Sta in puterea noastra! (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 17:19)

              taranistu [utilizator] i-a raspuns lui carat

              Ratarea sau succesul pot fi conditionate (uneori decisiv) si de mediul extern, dar cel mai important este sa fim constienti de puterea noastra. A dispera este un pacat. Noi suntem crestini si nu trebuie sa pacatuim, la lupta baieti, zi de zi, cu rabdare, calm dar decisi!
    • +1 (3 voturi)    
      Pai pentru ca... (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 0:22)

      hahalera [anonim] i-a raspuns lui stefanes

      in Romania inca se voteaza pe baza de "ciubuc". Un candidat, sau un grup de oameni curati, normali, nu-si permit sa cumpere voturi la modul in care o fac partidele si nici n-ar dispune de "masinaria de vot" a partidelor. Asadar ar avea foarte putine sanse pentru ca exista inca multi in Romania pe care nu-i intereseaza decat care da mai mult pentru un vot; si-aici nu ma refer la ce reforme/legi/masuri economice propune fiecare partid...
      • 0 (2 voturi)    
        nu pe ciubuc!!! (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 14:17)

        bula [anonim] i-a raspuns lui hahalera

        adica pe galeata, o tzuica, galosi etc. Ci pe promisiunea ca se va mai subventiona ceva: caldura, urzici, ferestre, soacra mare si ce-o mai fi. Vrei dovada? Voteaza majoritar PSD: cei peste 50 de ani, cei sub 10 clase, cei din zone rurale (dupa sondaje INSOMAR). Exact cei pe care scrie SUBVENTIE.
    • +2 (2 voturi)    
      Incerc sa-ti raspund. (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 3:49)

      T+C [anonim] i-a raspuns lui stefanes

      Incerc sa-ti raspund.

      De ce nu apar noi partide "curate"
      1. Pentru a ajunge la putere trebuie sa se "cotizeze" 2. Trebuie recuperata "investitia" dupa ce se s-a ajuns la putere.
      3. Puterea politica si economica aduc multe, multe avantaje deci sint multi care vor aceste avantaje.
      4. Cei care vor aceste avantaje nu sint persoane tocmai indicate sa-ti pazeasca portofelul.
    • +1 (1 vot)    
      ce nu se intzlege (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 6:48)

      un trist [anonim] i-a raspuns lui stefanes

      ,,piatza politica,, Pai uite ca o sa apara un partid nou !! Al lui Dan Diaconescu...in direct...L-ai vota pe circar??!?!?!
      Frumoasa tzara..pacat ca-i locuita..
    • -1 (3 voturi)    
      Basescu face parte din sistem ! (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 8:49)

      Nicolae [anonim] i-a raspuns lui stefanes

      Basescu a fost(PCR-Securitate) este si va fi parte din sistem .
    • +1 (5 voturi)    
      Comentariu (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 13:44)

      grigs1981 [utilizator] i-a raspuns lui stefanes

      Domnule Tapalaga,
      Analiza dvs.este ca de obicei,realista,pertinenta.Mie imi intareste propria convingere.Rolul lui Basescu,istoric,daca se poate spune,este sa agite apele politice romanesti.Dupa cum s-a tot observat,partidele nu s-au manifestat niciodata constant conform ideologiei afirmate oficial.Ne deosebindu-si in practica ideologia,decat in anumite momente,conducerile partidelor au practicat aceeasi doctrina supra partinica:satisfacerea unei clientele politice adesea comuna.S-a dovedit de multe ori la vot ca puterea si opozitia au avut interese comune.Este clara formarea unei elite conducatoare mai presus de partide,care doreste impartirea bucatelor indiferent de figurile din prim-plan-ul aparitiilor publice.Pana la formarea unei alternative corecte pentru populatie(daca e posibil in Romania),Basescu are meritul de impiedica aparitia Marii Adunari Nationale.Are meritul de a impiedica acea liniste mult dorita de cei care fac politica in spatele usilor inchise.Pacat ca,desi a incercat,nu a reusit sa faca din PDL acea alternativa la Partidul Economico-Financiar Elitist Roman.Eu sper sa agite in continuare apele politicii,nu vreau liniste sus la ei,doar jos,la noi.
    • -1 (3 voturi)    
      simpla ratiune (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 13:56)

      bula [anonim] i-a raspuns lui stefanes

      pt. ca nu am facut acea MARE DEZBATERE PUBLICA: cat stat social vrem si cat ne permitem. Nicun partid actual nu va initia aceasta dezbatere, caci inseamna sinucidere politica ata timp cat celelalte se vor da deoparte, ramanand in vag. Cine are curajul sa le spuna celor ce incaseaza 11 milioane de subventii (unii si cate 4-5) ca nu se mai poate sau celorlalti ca vor trebui (de ex.) triplate impozitele ca sa poate fi sustinute subventiile? Cine are curajul sa arata oglinda societatii romanesti, din care cei mai multi nu au iesit din filosofia lui "sa ni se dea" sau "statul sunt ceilalti, deci eu pot fura de la stat cat vreau eu"??? Are mass-media? Are "intelighentia" ? Au marile ONG -afiliate pe langa diverse partide? Au sindicatele - marele beneficiar al statului social? Pierderea de popularitate a lui TB se datoreaza si faptului ca, intr-o forma sau alta, incearca sa spuna ca suntem la sfarsitul statului social. Cum sa-l iubeasca lumea pt asta?
    • +1 (1 vot)    
      Partidul Poporului (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 17:12)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui stefanes

      Pai uite, Dan Diaconescu a pus de partidul poporului: taxe reduse, salarii si pensii crescute, 20000E de caciula (sic!) si golirea puscariilor.
      Iar serios vorbind partide cum ai vrea tu si poate si eu nu apar fiindca oamenii seriosi nu se implica. Si oricum n-ar avea succes fara suficienti bani, relatii si televiziuni in spate. Si fara societatea civila care oricum s-a repartizat pe la toate partidele mai mari cu "mici proiecte personale". Sper sa gresesc.
    • 0 (0 voturi)    
      de pe margine...cu ochi limpede, impartial (Duminică, 11 iulie 2010, 18:04)

      Mircea s. Bozan [utilizator] i-a raspuns lui stefanes

      ca Basescu nu este un sfant, nici nu se poate face alta afirmatie, dar un lucru este clar: este reformatorul societatii romanesti, este p
      Presedintele care a schimbat soarta viitoare a Romaniei in directia buna. In comparatie cu bolsevicul Iliescu & FSN, care a rupta carma Tarii, Basescu, ne-a dovedit inca odata ca este capitan de cursa lunga....chiar si atunci cand se naviga numai in ape otravite...
    • 0 (0 voturi)    
      partide noi? ... niciodata (Luni, 12 iulie 2010, 13:52)

      Anonimus [anonim] i-a raspuns lui stefanes

      pe de o parte, exista o lege a partidelor politice care zice ca un partid nou trebuie sa aiba 25.000 de membri fondatori, domiciliati in cel putin 18 din judetele tarii si municipiul Bucuresti, dar nu mai putin de 700 de persoane pentru fiecare dintre aceste judete si municipiul Bucuresti.
      Pentru a strage atatea semnaturi din atatea judete e nevoie de coordonare, fonduri, energie etc. In 90 cand puteai face partid cu doar 256 de persoane era alta treba. Apareau partidele ca cuipercile si se triau prin oferta politica. Acum partidele deja inscrise creaza un monopol prin aceasta cerinta.

      Apoi mai exista si problema finantarii partidelor in alegeri. Daca ar respecta legea finantarii partidelor nici partidele existente n-ar face campaniile pe care le au. Asa ca nu o respecta si cheltuiesc sume impresionante pe care apoi trebuie sa le returneze clientilor finantatori. Unii abia infiintati ori ar face la fel (ceea ce inseamna doar perpeturarea sistemului, de ce i-ai mai vota?), ori n-ar avea suficiente fonduri pentru a concura cu campania greilor.

      De aia n-avem partide noi.
  • +12 (16 voturi)    
    Superb articolul (Vineri, 9 iulie 2010, 15:33)

    johnesku [utilizator]

    Felicitari!
  • -10 (30 voturi)    
    Dle Tapalaga,TOTAL de acord...... (Vineri, 9 iulie 2010, 15:36)

    lili [anonim]

    Sunt intru totul de acord cu comentariul Dvs. Fara nici un alt comentariu. Si de fiecare data in comentariile mele care spuneau cam aceleasi lucruri, am primit MINUSURI cat cuprinde de la postaceii portocalii. Si sunt convinsa ca Dvs nu sunteti deloc manipulat si intoxicat de Realitatea Tv sau Antene, cum ni se spune mereu noua cei carora avem astfel de opinii.Vreau sa-i vad numai pe comentatorii portocalii ce vor spune. Hai, baietii !!!
    • +25 (29 voturi)    
      divaghezi domnule (Vineri, 9 iulie 2010, 16:06)

      hmm [anonim] i-a raspuns lui lili

      ma bucura ca apreciati articolul, dar mi-e teama ca nu ii sesizati sensul, pentru Tapalaga culoarea portocaliu si T. Basescu nu este precum rosul in fata taurului, precum le interpretati dv. Articolul incita la dezbatere si nu la ura oarba. Discursul dv. despre portocaliu discrediteaza orice comentarii pertinente aveti sau ati fi putut avea in trecut si daca nu stiati acesta este motivul pentru care ati primit acele minusuri.
      • +10 (18 voturi)    
        De ce incerci sa ii traduci? (Vineri, 9 iulie 2010, 17:43)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui hmm

        Si daca intelege ceva, va face exact invers!
        De ce?
        Daca as fi rautacios, as spune ca desi se vrea o femeie elevata, elevarea in cazul ei inseamna ca s/a ridicat de la cratita, la oala de fiert sub presiune.
        Nu sunt insa dar pot sa constat ca ura fata de Basescu este foarte mare. De ce? E prada in dintii voiculescului, ai vantului... Nu mai judeca, inghite totul preparat la latrine si vanturine tv!
        E mai comod asa. E mai simplu.
        Asa i/a invata ceasca, asa i/a invatat ilici: "noi muncim, nu gandim"; "nu ne vindem tara, o dam de pomana". Ce vrei mai mult?
    • -9 (15 voturi)    
      deja au raspuns (Vineri, 9 iulie 2010, 16:08)

      valy380 [utilizator] i-a raspuns lui lili

      cu un "-"
    • +13 (19 voturi)    
      ai si tu o grija cu minusurile (Vineri, 9 iulie 2010, 16:48)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui lili

      si "postaceii"... e penibil, chiar nu pricepi??? ai si tu o idee putina da' fixa!
      • +5 (9 voturi)    
        pai daca (Vineri, 9 iulie 2010, 17:27)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

        e postac sau postaca, e clar ca altceva nu stie.
        Daca nu i-ar mai raspunde nimeni, asa cum se sii intimpla de multe ori, poate ar da-o sefii afara si am scapa de ea.
        • -5 (11 voturi)    
          Dl Tapalaga e postac??!!!! (Vineri, 9 iulie 2010, 18:59)

          lili [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

          Toti cei care au astfel de opinii sunt postaci??!!! Mai puneti-va mintea la munca, lasati partidele si politicienii de orice culoare, nu-i doare de Romania, au un singur obiectiv:sa le fie lor BINE si sa-si recupereze investitiile in campaniile electorale!! TOTI, fara deosebie de partid sau culoare politica.....TOTI O APA SI-UN PAMANT !!!!
          • +3 (7 voturi)    
            mi-e mila de tine, fato (Vineri, 9 iulie 2010, 22:39)

            zaboo [utilizator] i-a raspuns lui lili

            dar te asigur ca sper din tot sufletul ca nu te doare ;)
            • -5 (7 voturi)    
              Ceva argumente??!!!..... (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 8:16)

              lili [anonim] i-a raspuns lui zaboo

              Nu-mi purtati mie de grija, stiti vorba aia romaneasca cu grija unuia ......
  • +1 (7 voturi)    
    solutii sunt (Vineri, 9 iulie 2010, 15:46)

    www.economity.com [anonim]

    le-a incercat mai demult si Iliescu, pentru a umple niste goluri, pentru a fura niste energii latente - a moshit din umbra infiintarea a "N" partide.

    Se pot crea partide noi, la fel se pot diviza partide ...
  • +11 (21 voturi)    
    corect dar.. (Vineri, 9 iulie 2010, 15:54)

    dum_i [utilizator]

    Aici din pacate e o alta problema. Si anume cea a "raului cel mai mic".

    Da,aveti dreptate, insa nimeni nu se astepta ca pd-l sa fie o fecioara gata in sfarsit sa faca ce trebuie.

    Sunt perfect convins ca intreaga clasa politica, indiferent de etnie (vezi ungurul frunda gata oricand sa apere coruptii romani si unguri deopotriva) sau convingeri teoretice (vezi iubirea pnl-psd), este de fapt o mare mocirla comuna.

    Toti provin din nomenclatura comunista, pornind de la iliescu care macar e sincer, si terminand cu leapra antonescu, mare lider liberal dar profesor de istorie comunista.

    Ori aici, problema lui basescu este si va fi mereu, cum sa faci ca din gu.noaiele astea care se perinda la guvernare, sa scoti niste masuri si pentru oameni, sau pentru economia reala (nu cea a lor, de tip "dau tun si fug").

    Iar intre un pd-l care o si da in bara extrem de urat, dar mai si incearca o reforma si o clica comunisto-penala care "era mai bine pe vremea lui ceausescu"....ghici ce aleg in continuare (sau ma rog, ma abtin).

    Si intre noi fie vorba, care e alternativa :

    1. Ponta ? Procurorul comunist care ar desfiinta si maine DNA, ANI, sau ar amputa SRI-ul?

    2. Antonescu? Profesorul repetento-chiulangiu care urla ca parlamentul e ignorat, dar el se duce la 0.92% (ZERO PUNCT NOUAZECI Si DOI LA SUTA !!!) din dezbateri? (adica 3 din 327, adevarul.ro dixit)

    Hai sa fim putin realisti.
    • +1 (3 voturi)    
      nu cred ca nu sunt solutii (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 1:08)

      Psycon [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Daca nu incerci sa salvezi toata tara, ci doar ce mai poate fi salvat problema e mult mai usoara.

      Mai sunt in Romania comunitati in care moralitatea nu s-a pierdut. Putem incepe de acolo sa construim alt stat. Nu vad de ce nu am putea renunta la serviciile statului roman. Pana la urma statul serveste cetatenii si nu invers.
  • -11 (17 voturi)    
    Offf, Dane! (Vineri, 9 iulie 2010, 15:55)

    Popeye [anonim]

    Domnule Tapalaga, iar ai uitat sa-ti iei pastilele antidepresive?? Iar îti transformi frustrarile,negativismul+pesimismul tau patologic si obsesiv precum si mai sus mentionatele depresii netratate în articole de ziar care mustesc de acreala si hiper-negativism? Din nou îti confunzi propria ta stare sufleteasca instabila cu situatia generala? Nu ti-ai dat înca seama ca starea ta sufleteasca se rasfrânge în mod automat asupra articolelor pe care le scrii? Uneori ai articole cu adevarat bune---respesct pentru ele!---echilibrate,analizate la rece si pline de bun simt si mai ales lipsite de isterie, patos gaunos,hiper-negativism si pesimism patologic, dar alteori----când te tine depresia în chingile sale, articolele tale sunt de-a dreptul ilizibile!Ti-as propune un lucru daca îl accepti: citeste-ti fostele articole hiper-negativiste, mai ales cele de acum câtiva ani!--- si vezi câte din ele au devenit azi realitate! Ai curajul? Ar fi foarte edificator si ilustrativ daca ai face-o, serios, ti-o spun ca cineva care apreciaza articolele tale scrise atunci când nu suferi de depresii pe care le confunzi în mod repetat cu România.O zi buna în continuare, Popeye Marinarul!
    • -5 (11 voturi)    
      Sunt 100% (Vineri, 9 iulie 2010, 16:27)

      Andy Latimer [utilizator] i-a raspuns lui Popeye

      De acord cu Dumnevoastra, Domnule Popeye ! Depresia si frustrarile nu au ce cauta intr-un trend ce il doresti sa-l imprimi ca voce ce pretinzi autorizata fara perspective de viitor ! Lumea are acum nevoie de incredere ,iar domnul Tapalaga vrea sa basculeze optiunile electorale inspre ce ? Spre o fundatura ,asta reiese ! Comparatia cu Emil Constantinescu e cel putin nefericita !...
  • +2 (12 voturi)    
    politica si finantele (Vineri, 9 iulie 2010, 15:57)

    Kapo [utilizator]

    Raspunsul este valabil si pentru retorica domnului Tapalaga, dar si pentru stefanes. Politica fara finante nu se prea poate. Cine ajunge in politica sprijinit financiar, are de "multumit' finantatorul si atunci devine murdar. Cine are bani si intra in politica, vrea sa faca mai multi! Adica intra in acel cerc vicios care asigura accesul la contracte cu statul. In cazul asta, domnule Tapalaga, cum sa renunte Basescu la trioul de aur, cel care a finantat campaniile si activitatea partidului din 2003 pana azi? Berceanu, Blaga si Berceanu sunt trei lideri care nu s-au multumit cu afacerile, nu s-au multumit cu politica, au vrut sa detina controlul pe ambele planuri. Si cum cei trei muschetari erau 4, cred ca din analiza dumneavoastra lipseste Elena Udrea. Chiar daca imaginea este cu totul alta, logistic are acelasi rol, doar ca banii vin de la Cocos& comp. In ce-l priveste pe Emil Boc, semnalele presedintelui sunt clare - Premierul nu a reusit sa-i domine pe cei cu bani din partid, s-a lasat dominat de ei, deci politica a cedat in fata finantelor! Asa cum se intampla de fiecare data, mai devreme sau mai tarziu!
  • +4 (10 voturi)    
    pertinent articol (Vineri, 9 iulie 2010, 15:57)

    Dumitru M. [anonim]

    felicitari, dle Tapalaga!
  • +4 (10 voturi)    
    respect (Vineri, 9 iulie 2010, 15:57)

    costel [anonim]

    Respect domnule Tapalaga. Nu santeti singur.
  • -5 (15 voturi)    
    Ha.... (Vineri, 9 iulie 2010, 15:58)

    Xulescu [anonim]

    .... dom' Tapalaga, sa inteleg ca treceti la Realitatea/Antene ?
  • -4 (12 voturi)    
    cu parere de rau, (Vineri, 9 iulie 2010, 16:01)

    Io [anonim]

    dar Basescu sarac nu prea mai are cum sa ajunga. Asa ca optiunea asta pica.
    • -3 (9 voturi)    
      :) :) (Vineri, 9 iulie 2010, 18:33)

      Laur [anonim] i-a raspuns lui Io

      Ce sa mai spunem de "cinstit", nu?
  • +6 (12 voturi)    
    si inca un amendament (Vineri, 9 iulie 2010, 16:01)

    dum_i [utilizator]

    V-ati gandit domnule Tapalaga si la alt aspect, si anume ca de la un punct incolo, Basescu nici nu mai are atata putere? Pentru PD-L nu ii mai poate ajuta, doar nu mai candideaza in 2012. Deci nu mai are o moneda de schimb asa de puternica.

    In consecinta, credeti ca un lider pd-list corupt nu ii spune direct presedintelui un "da? vrei sa renunt la afacerile mele? nu vreau. si ce-o sa-mi faci?".

    Si da...ce o sa ii faca atunci?

    p.s. nu il suport 100% pe base, doar aleg mereu raul cel mai mic.

    de exemplu, sunt extrem de suparat pentru faptul ca face magaria de a sustine rosia montana. este o mare greseala si un mare tun care va duce la efecte ecologice incomensurabile.
  • -5 (11 voturi)    
    Cam asa este! (Vineri, 9 iulie 2010, 16:02)

    Dumitriu [anonim]

    Domnul Boc este "seful" in partid doar cu numele. Cum sa te poti impune in propriul partid in conditiile in care principalii actori sunt oamenii "Mariei Sale". Cum sa ia masuri daca este legat de maini si picioare. Dai in Udrea de exemplu, tipa domn" Presedinte, dai intr-un etnic minoritar tipa Marko Belo. Dela inceput a fost un om de paie. Este viteaz cu pensionarii, cu mamele, cu persoanele cu handicap, cu salariatii cand le taie pensiile, salariile si pune TVA de 24%! Nu a fost si nu va fi niciodata un SEF.
  • -5 (15 voturi)    
    e mult mai simplu (Vineri, 9 iulie 2010, 16:04)

    ovi [anonim]

    base e sistemul: scandaluri constante, vinovati oriunde mai putin el, sunt de 6 ani la putere dar nu ma lasa astia ca eu as scoate tara din criza imediat. din pacate pt. Romania, alternativele au fost cele care au fost la alegeri, dar si asta are de a face intr-o buna masura cu base si sistemul pe care el l-a cultivat si protejat in cei 5 ani precedenti, ca sa-si asigure scaunul. base nu e mai prost decat geoana, dar din nefericire nici mai bun. diferenta este ca reprezinta interesele altor oameni, nici ei mai prosti sau mai buni decat altii, doar mai "jmecheri" in jocul de a marca banul public. si base isi trimite fata in PE si-si protejeaza oamenii, asa ca sa luam o pauza cu sistemul pana cand presedintele n-o sa mentina macar de ochiii lumii o imagine decenta.
  • +5 (13 voturi)    
    Miorita, Marele carmaci si Mesterul manole (Vineri, 9 iulie 2010, 16:05)

    Alin [anonim]

    Din pacate noi romanii suntem bantuiti de 3 mituri de care nu putem scapa: toti sunt la fel (de rai) spune ciobanasul mioritic, ce construim ziua se darama noaptea si un mit mai "modern" ne spune ca solutia este o dictatura sanatoasa.
    • -1 (9 voturi)    
      Luminata... (Vineri, 9 iulie 2010, 16:54)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui Alin

      Luminata dom'le! Nu sanatoasa. Iar va legati de sanatatea omului? :))
  • +4 (12 voturi)    
    asa este (Vineri, 9 iulie 2010, 16:07)

    zoro [anonim]

    Domnule Tapalaga, aveti dreptate
  • -2 (14 voturi)    
    imi permit si eu un comentariu (Vineri, 9 iulie 2010, 16:09)

    :) [anonim]

    Daca PDL va mai avea un guvern, urmatorul PM va fi Elena Udrea, este singura optiune pertinenta.
  • -1 (13 voturi)    
    vrajeli (Vineri, 9 iulie 2010, 16:09)

    vvv [anonim]

    articolul e o exagerare. de fapt e chiar invers. dupa imaginea negativa creata de masurile de austeritate, base e iar in crestere, ca si-a pus cizmele de cauciuc. normal ca in orice democratie e tot timpul un grup care controleaza, nu doar un om. frictiuni si certuri si schimbari vor fi tot timpul. partide curate..peste vreo 2 generatii poate, asta daca nu se mai schimba ceva pe frontul rece rusia-america.
  • -10 (20 voturi)    
    Chiar nu pricepeti ... (Vineri, 9 iulie 2010, 16:17)

    John Romano [anonim]

    Basescu e un derbedeu destul de istet, dar fara cultura ... insa cu o sete de putere nemasurata! Marinarul si-a aranjat toata familia si pe el insusi, normal, iar acum dupa el potopul!!! Normal ca il va pastra pe Boc premier ... cu el poate sa faca orice ... restul (cu exceptia Elenei Udrea) vor fi sacrificati. Ha ha ha ... Cat despre codurile civil si penal ... inca le citeste ... sa vada daca mai are cumva vreo sansa sa faca puscarie pentru toate hotiile pe care le-a comis!
    • +2 (8 voturi)    
      Probabil ca nu poti da exemple... (Vineri, 9 iulie 2010, 17:46)

      Costika [utilizator] i-a raspuns lui John Romano

      ...pertinente la ce sustii dar ai auzit tu la tv si la Vadim...De aia suntem in //. si ne afundam...N-ai cu cine !(editat de HotNews.ro)
  • -9 (19 voturi)    
    ce ati facut dom' Tapalaga?!? (Vineri, 9 iulie 2010, 16:18)

    Alex [anonim]

    Cum, nu mai aveti incredere in marele carmaci? Acum trebuie sa va gasiti un alt idol politic, ca doar asa e croita generatia lu' matale. E facuta sa aplaude si sa preamareasca si zau ca e nasol cand n-ai pe cine... Ceausescu era un om rau, dar Basel e bun bun si merita aplauze. Eh, nici el nu e perfect, dar orisicat.
    • +7 (15 voturi)    
      Cap ai , minte ce-ti mai trebuie... (Vineri, 9 iulie 2010, 17:47)

      Costika [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      As pune pariu pe orice ca n-ai inteles nimic despre ce se intampla si de ce am ajuns aici. Prea mult TV strica...
  • -8 (16 voturi)    
    mda (Vineri, 9 iulie 2010, 16:20)

    Sorinache [anonim]

    Un articol cat de cat corect. Nu spun ca este corect in totalitate deoarece se pleaca de la premiza (gresita in opinia mea) ca Basescu este curat, cinstit, patriot si ca ar dori cu adevarat sa schimbe ceva in tara asta. Pana acum, in aproape 6 ani de mandat nu a demonstrat asta, ba din contra.
    Mai nou e suparat pe parlament ca a sesizat CCR cu privire la neconstitutionaitatea diminuarii pensiilor. El, GARANTUL CONSTITUTIEI, a spus ca ar fi trebuit ca parlamentul sa nu sesizeze CCR!!!!!!!!!! si implicit, o hotarare neconstitutionala sa se aplice.
    • +6 (16 voturi)    
      Daca citeai motivatiile CC ... (Vineri, 9 iulie 2010, 17:51)

      Costika [utilizator] i-a raspuns lui Sorinache

      ...ai fi stiut ca motivatiile CC sunt " asa am vrut noi" , nu ceva legat de constitutie. Dar de , de unde nu-i ce sa ceri...
      Pensiile pot creste dar nu sa scada...Mai sa fie, ce mai "pricipiu condstitutional" Dupa mintea ta inflatia e mai buna nu? ...Probabil ca esti unul din cei care cred ca banii se fac la tipografie si cu cat mai multi cu atat mai bine (de ce oare nu tiparesc mai multi aia de la BNR sa ajunga la toti fraierii din tara asta, ca PSD asa stie? Aaaa , BNR e a "dusmanului"....)!!! Ratati peste tot, de ia se duce tara de rapa , habar nu aveti pic de economie!
      • -1 (5 voturi)    
        mai economistule (Vineri, 9 iulie 2010, 21:02)

        sorinache [anonim] i-a raspuns lui Costika

        in unele situatii inflatia e chiar sanatoasa, dar nu am sustinut ca ar fi cazul acum in Romania.
        Garantul constitutiei spus ca daca guvernul nu va aplica legea care majora salariile profesorilor atunci Romania nu mai este stat de drept, dar asta era valabil doar in campania electorala cand era sub influenta alcoolului.Si daca tot te dai mare economist poti sa dai un exemplu de masura luata de actuala conducere care sa vizeze cresterea economica??? postac portoaliu mic ce esti!
        • +2 (8 voturi)    
          Am doua lucruri sa-ti spun: (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 1:37)

          Costika [utilizator] i-a raspuns lui sorinache

          1. Ce a facut CC este o lovitura de stat si te invit sa mai citesti odata cum puterea judecatoareasac isis depaseste atributiile impinsa de la spate de interese
          2. Aia era o masura de relansare economica; Ca sa luam banii europeni pentru investitii trebuie sa punem si noi de la buget. Numai ca bugetul nostru se duce pe salarii,pensii si "drepturi"...
          Ce nu intelegeti voi este ca Basescu poate sa spuna lucrurilor pe nume, el nu mai candideaza si-l intereseaza ce rezultate sunt; In anii astia a fost permanent in opozitie cu oligarhia politica care a facut legile de asa fel incat sa nu penetreze sistemul NIMENI din afara : alegerile pe liste au cazut in urma eforturilor lui si chiar si asa au last un simulacru de alegeri real uninominale !
          Tu poti candida? Daca poti este datorita desfiintarii listei parafate de seful de partid...
          Daca tu nu intelegi cine si ce , mai ale s de ce , de ce ne aburesti cu ce auzi la TV? hiar ne crezi asa de prosti? Sa banui ca ceilalti au solutii si le tin la dos? Solutii care NU LE-AU APLICAT CAND ERAU LA PUTERE ?
          Tu intelegi ca criza vine de la oprirea fluxurilor de imprumuturi? Ca "cresterea economica" a fost criminala aruncare a intregii populatii in bratele bancilor straine care ne iau acum banii si nu lasa nimic in loc? Bani cu care noi ne-am luat TV si auto de import?
          Are presedentia vreo putere executiva?
          Amesteci lucrurile , doar ca sa-ti iasa tie socoteala dar vezi tu, realitatea arata altfel...Te sfatuiesc sa lasi politicienii si sa asculti economistii daca vrei sa afli ce si cum !
    • -1 (3 voturi)    
      parca si Isarescu (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 14:25)

      precaut [anonim] i-a raspuns lui Sorinache

      a zis la fel despre hotararea CCR. Si Isarescu trebuie insultat?
  • +10 (20 voturi)    
    Ce nu se intelege ... (Vineri, 9 iulie 2010, 16:24)

    Unu' [anonim]

    Ce nu se intelege este ca RO a ajuns intr-o fundatura, nu Basescu. Base de bine de rau mai e presedinte cit mai e apoi dupa o pauza prelungita se poate retrage in vreo comisie europeana. El omul nu cred sa aiba probleme majore, ci mai degraba problemele noastre ca popor - neseriozitatea, consumul exagerat, bascalia, neincrederea, lenea, samd.
    Sint in articol o gramada de afirmatii cu care eu nu sint de acord, incit nici nu are rost sa le repet. Tot ce vreau sa spun si sa constat e divizarea imensa din societatea romaneasca si asta nu datorita lui Base ci datorita modului complet diferit de gindire dintre unele paturi sociale si altele. Nu Base a generat asta si nici macar nu e rezultatul a ceva, ci el se afla democratic la mijlocul societatii romaneste, intre tonele de asistati sociali ce nu vad altceva si Romania activa ce doreste cu totul altceva. Societatea romaneasca e cea care va fi invinsa daca va fi un invins, nicidecum Base. Romanii vor pierde daca-i ceva de pierdul, nicidecum Base. Prea multi il vad doar pe el, care de bine de rau spune pe nume unele lucruri, lumea uitind sa-si analizeze propriile actiuni, dorinte si nazuinte. Daca au.
    Noroc ca RO e la marginea UE ca daca ar fi pe alt continent am vedea ceva de genul tarilor latino-americane cu falii mari in societate: unii asistati social si altii cu garduri pazite cu arma in jurul viloaielor. Iar asta fara sa fie generat, sustinut sau schimbat de Basescu, oricit ar trimbita altii altfel.
    • -1 (5 voturi)    
      LUI UNU (Vineri, 9 iulie 2010, 21:24)

      carat [utilizator] i-a raspuns lui Unu'

      F. bun comentariul tau
  • -3 (13 voturi)    
    )))))... (Vineri, 9 iulie 2010, 16:25)

    echo [utilizator]

    ...nu, T. Băsescu nu greşeşte şi n-a greşit niciodată, in schimb, a reuşit să se-nvingă singur, de fiecare dată , cea ce-i culmea clmilor în cazul său, este că; de fiecare dată se-nvinge insuşi, cu aceleaşi arme pe care le foloseşte şi-mpotriva adversarilor,))))...complicată cinematica dilematicii prezidenţiale , maaa-ha !...)))...

    ...dezbaterile, pe teme ce pornesc de la premisele ideologiior de partid şi-a partidelor politice în sine, ca formaţiuni decizionale în contextul claselor sociale, trebuie să fie acide şi lipsite de-acel subiectivism al fundamentărilor ce-ar putea argumenta existenţa acestor concepţii şi formaţiuni de clasă, cu-a lor cohortă de entităţi biologice eterogene şi-n majoritatea cazurilor complet rupte de realităţile cotidianului social în ansamblul său, la-nceput de sec.XXI încât ; concluziile-mi converg spre un verdict al declarării lor, într-o zonă a totalei ineficienţe d.t.p.d.v.şi mai mult decât atât, chiar generatoare de inconveniente majore ce lezează grav, interesele celorlalte categorii sociale.

    ...ştiu, o formă de administrare a statului într-un sistem meritocratic ar fi o utopie, spun unii, numai că; niciodată nu au "tradus" şi argumentele prin care să le-acreditez afirmaţiile.

    ...între un individ de mare notorietate şi-unul merituos, voi pe care l-aţi alege să vă reprezinte şi administreze interesele,...aaaaa!?
  • +4 (10 voturi)    
    prima grija (Vineri, 9 iulie 2010, 16:25)

    gheo [anonim]

    eu unul am crezut sincer ca prima grija a lui basescu in 2004 cand a fost ales, va fi sa schimbe un pic chiar sistemul.
    la momentul asta avem un sistem fanariot in care se cumpara 'dregatoriile' sau se aloca strict pe criterii politice. si nu-i de mirare ca e asa, problema provine chiar de la sistemul de finantare al partidelor si al campaniilor electorale.
    acolo e cheia modernizarii romaniei. dar sistemul a fost gandit inca de la inceput sa functioneze la negru si deci trebuie rasplatiti sponsorii
    am fost tare dezamagit cand am auzit ca exact la legile astea nu vrea sa umble deloc, la nici doua luni de la investirea din 2005....
    e greu pentru ca inseamna ca-ti dai la o parte aliatii si nici un presedinte nu vrea sa-si asume asta.
    nu l-a invins sistemul, a ales singurel un compromis logic dar dureros
    pacat, pentru ca altfel era un om cu 'cojones' care ar fi putut face primul pas; dar a ales sa nu-l faca...
    asta mi se pare deranjant; nu ca nu suntem ca nemtii ci ca nu facem nici macar un pas in directia aia
    • +1 (7 voturi)    
      LUI GHEO (Vineri, 9 iulie 2010, 21:35)

      carat [utilizator] i-a raspuns lui gheo

      Ca sa schimbi sistemul ai nevoie de un parlament competent si angajat in slujba tarii (adica format din oameni iubitori de tara, care sa nu voteze legi ce ii avantajeaza doar pe ei (inclusiv Constitutia)) . Cum arata Parlamentul Romaniei ? Mie unuia mi-e rusine cu marea majoritate a celor ce ma reprezinta .
    • -1 (3 voturi)    
      ba are cohones (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 9:01)

      gabriel stoichita [utilizator] i-a raspuns lui gheo

      Parerea mea e ca a vrut sa faca pasul , dar nu a gasit si primul ministru potrivit ... avea nevoie de sustinerea lui , dar Boc si-a facut un calcul simplu : cine sparge cercul e terminat , chiar daca Romania o poate lua pe calea ce buna . Eu sunt prea tanar sa ies din politica . Daca se putea , Basescu trebuia sa-i dea lui Boc unul dintre cojones ...
    • +1 (3 voturi)    
      chiar ai citit Constitutia? (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 14:31)

      bula [anonim] i-a raspuns lui gheo

      presedintele NU ARE initiativa legislativa (poate intoarce la Parlament o lege proasta doar o data). Referendumul initiat de presedinte e doar CONSULTATIV pt. parlament. Nici dupa 2008 PDL nu a fost majoritar in parlament, iar cand faci coalitii trebuie sa lasi de la tine.
  • -2 (10 voturi)    
    Chiar nu va dati seama? (Vineri, 9 iulie 2010, 16:33)

    un cetatean (putin) mai subtil [anonim]

    Desi am o mare apreciere pentru dumneavoastra, d-le Tapalaga, ma intreb: cum se face ca omiteti realitatea (si consecintele) faptului ca lucrurile sunt mult mai complicate decat par?... Ca exista si un alt nivel, mult deasupra partidelor ori a oamenilor care le compun?
    Presedintele responsabil al unei tari are de facut (si asumat) de multe ori, poate, optiuni extrem de grele, care implica neaparat sacrificiul cuiva pentru salvarea altcuiva: ce alegi, cand orice varianta e (sau poate fi) de o gravitate greu de calificat?
    Dvs. personal (sper ca nu, Doamne-fereste!) ati fost pus vreodata in viata in situatia vreunei alegeri imposibile? (cam asa, ca in celebrul film "Sophie's choice", in care o mama este OBLIGATA sa aleaga sa sacrifice unul dintre cei 2 copii ai sai...).
    Si cine oare este indreptatit sa judece o asemenea alegere?
    Va creditez in continuare cu bune intentii, dar ganditi-va daca, in loc sa mai dati si dvs. un bobarnac cuiva care este deja hartuit si atacat pe nedrept cu atata ura, n-ar fi poate mai bine sa puneti arma extraordinara a CUVANTULUI, de care dispuneti, in slujba acestei Romanii "semnificative, vie si onesta" de care vorbiti, pe buna dreptate.
    • +1 (3 voturi)    
      altul care canta dupa ureche! (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 14:35)

      bula [anonim] i-a raspuns lui un cetatean (putin) mai subtil

      Presedintele RO nu are dreptul sa faca optiuni, NUMAI parlamentul. Presedintele nu emite si nici NU propune legi, iar referendumul presedintelui e CONSULTATIV pt. parlament. Asta e Constitutia Iliescu-Iorgovan. PS. Prin aceeasi constitutie "averea este prezumata a fi dobandita in mod licit", adica fiscul trebuie sa faca dovada SCRISA de ilicit (cum s-or putea obtine DOCUMENTE despre o spaga la negru?). Mai vrei exemple de CANCER neo-comunist?
  • -3 (15 voturi)    
    Bullshit 100% (Vineri, 9 iulie 2010, 16:48)

    Gigi [anonim]

    1) Nu eu l-am pus pe Boc Prim Ministru si pe Udrea, Berceanu, Videanu, Blaga ministri. E la fel ca in fotbal ... antrenorul (Basescu) face echipa si el raspunde cu postul pentru cum performeaza echipa. Restul e gargara.
    2) Nu il impiedica nimeni pe dl. Basescu sa participe la sedintele de guvern impreuna cu toti ministrii sai. Sedintele de guvern nu se tin la TVR cu aluzii si impunsaturi.
    3) Daca alternativa TVA / impozitare pensii este o prostie in esenta (pentru ca impozitarea = taiere = nu e voie dupa cum a zis si CCR) nu il opreste nimeni pe dl Basescu sa toace la cap ministrii saptamanal cu intrebari de tipul: cum ai reformat ministerul / agentiile? cati ai dat afara? cati profesionisti ai angajat prin concurs (din aia cu CV de la UE)? cu cat ai redus cheltuielile inutile ale ministerului / agentiilor / companiilor de stat?
    Daca CEO-ul unei companii (care poate avea cifra de afaceri chiar mai mare decat PIB-ul Romaniei) se poate "cobori" sa urmareasca executia bugetara lunara la fel poate si Primul Ministru impreuna cu Presedintele tarii (mai ales in an de criza, cand deficitul risca sa sara de 10% etc).
    • +1 (5 voturi)    
      de acord partial (Vineri, 9 iulie 2010, 19:11)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

      1. Orice om isi face echipa in functie de mai multe variabile, printre care: oamenii care se afla in imediata sa vecinatate, increderea pe care o are in acei oameni si multe altele. Varianta de a raspunde cu functia pentru modul cum merge Guvernul este o optiune in cazul in care nu se intelege si nu este de acord cu acel Guvern. Lucrul asta este valabil pt. perioada 2007-2008, cu rezerva ca atunci am fost foarte aproape de o lovitura de stat (o suspendare la limita Constitutiei). Din moment ce Basescu se intelege cu Guvernul totusi (exista comunicare) mi se pare normal sa spuna public lucrurile cu care nu este de acord (sunt sigur ca le discuta si non-public).
      2. Nu inteleg care-i problema cu discutarea la TVR a deciziilor care se iau in Guvern. Daca vrem democratie, atunci asta este ceva normal si trebuie sa ne obisnuim cu dezacordurile.
      3. Politica economica este un atribut al Guvernului si este anormal ca CCR submineaza o institutie fundamentala prin deciziile sale. Nu CCR decide cuantumul pensiilor, al salariilor la stat sau cat trebuie sa fie TVA sau impozitul pe venit. CCR nu este institutia ai carei membri au fost investiti democratic cu abilitatea de a guverna. Decizia CCR de a interzice reducerea pensiilor are mai mult legatura cu optiunile politice/personale ale membrilor sai si poate cu forma in care a fost prezentata aceasta reducere de pensii.
      Referitor la micromanagementul cheltuielilor, sunt 100% de acord: atat Basescu, cat si Boc au posibilitatea si obligatia sa revada fiecare categorie de cheltuieli bugetare. De exemplu, se stie ca in institutiile de stat exista perioadele de sfarsit de an (lunile noiembrie-decembrie) cand se cheltuie mai multi bani decat in tot restul anului, de teama ca banii care nu sunt cheltuiti vor fi "pierduti". Asta se datoreaza in parte si faptului ca daca intr-un an nu se cheltuie toti banii alocati, anul urmator acea institutie de stat va avea un buget mai mic. Acest mod de a pune problema este pur si simplu aberant.
      • +1 (3 voturi)    
        Pe aproape...dar nu chiar (Vineri, 9 iulie 2010, 22:31)

        Gigi [anonim] i-a raspuns lui Razvan_M

        1. Guvernul actual este majoritar PD iar Boc a fost nominalizat PM dupa ce a fost trimis la plimbare de catre Parlament. Sesizezi cata responsabilitate are Basescu aici? Mult mai multa decat in 2007-2008. Ma indoiesc ca sunt discutate in particular aceste aspecte ... nu aduc capital electoral.
        2. Nu poti sa faci scandal in public fara sa incerci intai sa rezolvi problemele in privat cu guvernul pe care TU cu manutza ta l-ai pus.
        3. Si CEDO a zis ca pensiile nu pot fi taiate. Nu te poti juca cu nivelul de trai al oamenilor daca esti incompetent si nu stii sa faci altfel.
        • 0 (0 voturi)    
          "CEDO a zis ca pensiile nu pot fi taiate" (Duminică, 11 iulie 2010, 1:04)

          Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

          Poti da o referinta la procesul de care vorbesti? Eu n-am auzit de un astfel de caz.
          • 0 (0 voturi)    
            Ai... (Luni, 12 iulie 2010, 14:38)

            Gigi [anonim] i-a raspuns lui Razvan_M

            ...citit motivarile Curtii Constitutionale? O sa gasesti acolo atat precedentele invocate de opozitie cat si cele acceptate de CC.

            PS Si nu te astepta sa gasesti o situatie absolut similara pentru ca nici un stat nu a mai incercat sa taie pensiile de sus pana jos cu un asemenea procent (exceptand Romania). O sa gasesti insa considerente legate de similiaritatile dintre dreptul la pensie si dreptul de proprietate. In Constitutia noastra proprietatea e garantata iar exproprierea trebuie facuta cu justa si prealabila despagubire? Care e despagubirea pe care o ofera TB pensionarilor? Ce il opreste ... daca tot vi se pare logica taierea pensiilor ... sa nu le ceara pensionarilor sa aduca inapoi 15% din pensiile incasate pe ultimii 10 ani. Ca tot e tara in criza si se acopera in felul asta deficitul bugetar.
    • -2 (6 voturi)    
      ? Tu chiar traiesti in Romania? (Vineri, 9 iulie 2010, 20:40)

      Costika [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

      Ai auzit de Constitutie? Ei , aia, asa proasta cum e , e legea fundamentala care nu-i da lui Basescu NICI UN DREPT SA FACA CEVA ! DOAR SA DEA DIN GURA LA TV ! La sedintele de guvern poate participa CA INVITAT ! PRESEDINTELE NU ARE ATRIBUTII EXECUTIVE !
      PUNCT!
      Ai uitat ce putere si realizari a avut cu Tariceanu la guvern? Aia are si acum. Daca aia de la guvern spun pas , el poate doar sa faca PÂS!
      Voi, cand scrieti ceva , chiar o faceti in cunostinta de cauza sau doar vreti sa aratati tuturor cum romanii isi dau cu parerea in orice si mai ales in necunostinta de cauza ?!!!
      • 0 (4 voturi)    
        Eu am auzit... (Vineri, 9 iulie 2010, 22:35)

        Gigi [anonim] i-a raspuns lui Costika

        ...de Constitutie. Tu crezi ca Basescu a auzit? Tu crezi ca altceva in afara de conflictul cu Tariceanu l-a tinut departe de deciziile executive? Tu crezi ca deciziile majore executive acum sunt luate de Boc si Guvernul lui? De ce a anuntat taierile de pensii si salarii Basescu si nu Boc? Taierile sunt decizii executive! Cine a luat de fapt aceste decizii?

        Cum ti se pare ca se inscrie in normele constitutionale o interventie de genul "stimati judecatori CCR aveti de luat decizii importante pentru iesirea tarii din criza"? Cumva este intimidarea pe fata a puterii judecatoresti? Ceva in genul "iesirea din criza e mai importanta decat drepturile unor cetateni UE in anul 2010". Asta presupunand prin absurd ca taierile astea au ceva de-a face cu iesirea din criza....
        • -1 (3 voturi)    
          Vezi ,asta e beleaua... (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 15:54)

          Costika [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

          Voi auziti de la cei interesati si nu va munciti capul sa va dati seama ce e si nu manipulare!
          Intre 2006-2008 au fost 20 de ordonante de urgenta ce au marit punctul de poensie . Vine CCR si spune ca ultima e Constitutionala. De ce nu prima, in care punctul era mai mic? De ce CCR se pronunta asupra NIVELULUI si nu asupra DREPTULUI ?
          Tie ti se pare ca "drepturile" sunt orice se da din partea politicienilor? Dar "drepturile" celor ce platesc? Ai ? Dar "drepturile" copiilor de acum, cei ce vor plati in viitor prostiile de acum? Ai? Aia nu au macar dreptul de a nu fi indatorati de deciziile politice ale puterii judecatoresti? Ai?
          Tu macar intelegi vreun pic de economie , ca sa poti discerne ce tampenie s-a facut ?
          Tie daca iti lasa tac-tu mostenire o datorie maricica la banca , o accepti? Ca asta a facut CCR si asta sustii !!!! Idiotilor !!!
    • -2 (2 voturi)    
      gigi - chicken shit! (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 14:38)

      bula [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      CEO are drepturi EXECUTIVE asupra companiei. Ia mai citeste Constitutia RO ca sa vezi ce puteri are presed.! Presed. are voie sa vorbeasca: a declarat ca sistemul de pensii e in colaps. Cine s-a sters si unde s-a sters cu declaratia si INSISTENTZA presedintelui?
      • 0 (0 voturi)    
        Ti-ai... (Luni, 12 iulie 2010, 14:44)

        Gigi [anonim] i-a raspuns lui bula

        ..ales in mod foarte inspirat nick-ul!

        Problema e ca atunci cand va convine voua (portocaliilor) e ok ca Basescu se comporta ca seful Executivului (ex. ce bine face ca zice sa scada inapoi TVA-ul si sa fie impozitate pensiile). Cand nu va mai convine o dati la intors ca el nu are atributii executive (ex nu participa la sedintele guvernului). Cand va convine (ex cand e in campanie si promite toate prostiile de pe lume) iar e bine ca se comporta ca sef al executivului. Cand zice ca da el afara ministri (si apoi rectifica ca isi da seama de gafa) iar nu va mai convine. Si tot asa ... oricum numai sa nu iasa cumva "patat" cel care ia decizii sub influenta spritzului (dupa cum singur a recunoscut).

        Si peste toate un adevar e cert ... Constitutia este calcata de catre TB in picioare din ce in ce mai frecvent in ultima vreme.
  • +7 (17 voturi)    
    ce a realizat Basescu? (Vineri, 9 iulie 2010, 16:50)

    ddd [anonim]

    Cam cea mai mare realizare a lu Base in toti anii astia a fost ca ne-a pus o oglinda in fata. Cam astia suntem... Ceea ce se vede...
    Misiunea lui s-a cam incheiat. Cu succes zic eu pentru ca mai mult nu putea face... Noi... aveam/avem o sansa. Nu toate sansele se fructifica, si nu toti ciulinii fac piersici.
  • -5 (7 voturi)    
    Mai exista o ipoteza! (Vineri, 9 iulie 2010, 17:04)

    albescu [anonim]

    Cam toti comentatorii pleaca de la ipoteza ca disfunctionalitatea dintre Guvern si Basescu este reala. V-as propune sa luati in discutie faptul ca acest conflict este jucat, este trucat, tocmai ca sa se dea un subiect "tare" mass mediei care a sarit imediat la malazat aceasta idee. Intre tinp efectele inundatiei se vor atenua si vom trece si peste aceasta criza. In plus este posibil ca acest inceput sa prefigureze o strategie de lunga durata pentru ca la viitoarele alegeri prezidentiale sa se implementeze o manevra surprinzatoare care sa-i salveze pielea dlui Basescu.
    • -3 (7 voturi)    
      Efectele ... (Vineri, 9 iulie 2010, 17:42)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui albescu

      ... inundatiei ca efectele inundatiei dar nu cred ca va trece asa usor criza / recesiunea.

      Ipoteza "jocului" de-a prostit prostii este valabila insa scopurile sunt altele. Ce zici de Elena Udrea Presedinte si de Traian Basescu Prim Ministru? Asta pentru doua mandate ... adica din 2014-2024? Cred ca asta e planul. BVB incurca rau in planul asta si impreuna cu Boc sunt victimele perfecte prin care Basescu si un alt obedient (nu Boc dar nici Udrea neaparat) sa stea la butoane cat mai mult. Putin + Medvedev iti spune ceva?
      • +1 (1 vot)    
        o fi, dar trebuie votati! (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 14:41)

        bula [anonim] i-a raspuns lui Gigi

        daca romanii voteaza combinatia e posibila si celorlalti le raman urme de rimel pe obraz. Daca nu voteaza romanii, are CTP ce sa scrie
  • -4 (10 voturi)    
    despre busola presedintelui ! (Vineri, 9 iulie 2010, 17:05)

    paul [anonim]

    Conducatorul Natiunii avea doar un singur drum de ales dupa scrutinul din decembrie 2009 si anume coagularea tuturor fortelor politice responsabile indiferent de culoarea politica in vederea dapasirii momentului de criza si facand un pas spre o reconciliere obligatorie
    Avea o obligatie sa procedeze astfel, avand in vedere avansul extrem de subtire cu care a castigat ( Practic pe teritoriul national a fost perdant ! Cum o fi astazi ?) si urgenta de a forma cat mai repede o majoritate pt a redresa tara. A preferat insa calea cu care ne-a obisnuit de peste 20 de ani , cea a invectivelor, polemicilor , razboaielor interne sterile pt cai verzi pe pereti care nu conduc niciunde ! Nicio persoana cu care a colaborat sau a fost propusa DE EL de-a lungul istoriei nu a scapat de a fi ,,rasa de pe pamant si lichidata miseleste pe la spate'' de acelasi om de stat : Basescu ( amintim aici de Roman , Ciorbea, Consilierii de la Primaria Bucuresti , Tariceanu etc.).
    Momentul la care asistam acum poate fi extrem de deranjant pt Basescu , deoarece a obtinut controlul personal asupra majoritatii covarsitoare a institutiilor statului numind in functii persoane obediente care de cele mai multe ori nu se ridica la nivelul de pregatire minim necesar unor asemenea mari responsabilitati , castigand insa prin intermediul acestora PUTEREA ABSOLTA in stat. Ei bine, se vede ca ,,El Lider Maximo'' nu stie cum sa gestioneze aceasta putere ! A poza astazi in ,,victima de compatimit'' este diversiunea de cea mai de joasa speta la care se poate deda doar un individ cinic , fara scrupule, ingrat si fara Dumnezeu. As dori sa lipesc aceasta postura de victima pe care ne-o livreaza intentionat presedintele , de ,,Tepele promise in Piata Victoriei'' si obtinem un tablou cat se poate de frumos al Romaniei dupa 6 ani pierduti cu GARGARA IEFTINA SI POPULISTA , INCARCATA DE VENIN , total neproductiva , ducand tara spre fundul prapastiei. Oare ce minciuni ne mai rezerva inca 4 ani de domnie ?
  • -8 (10 voturi)    
    Greu, tot mai greu (Vineri, 9 iulie 2010, 17:11)

    Rafaila [anonim]

    Domne, ce sa mai... Se pare ca e din ce in ce mai greu sa-ti pastrezi mintea limpede pe acolo prin Romania si parca - in fine - ceva va trezeste totusi din somn, ca Dan prin articolul sau arata buimac ca dupa un veac de singuratate in sine insusi. Cred ca nu este foarte usor sa scrii atit de bine un articol atit de prost. Dan, as dori sa pot spune ca m-ai dezamagit dar sinceritatea cu care te arunci in neantul inutilitatilor speculative ma face sa nu am asemenea amagiri in ceea ce te priveste. Da-i inainte, bre, poate vei gasi si tu totusi, in cele din urma, drumul catre Canada.
  • -5 (13 voturi)    
    Sinistru articol... (Vineri, 9 iulie 2010, 17:13)

    Geoorge [anonim]

    Domnule Tapalaga, ati primit misiune, in trend cu tendintele cotroceniste sa loviti in tripleta BVB? Dar Elena Udrea cu ce e mai "primenita" decat cei 3? Hmmmm, sau poate Domnia Sa este asul din maneca, rezerva de cadre, surpriza urmatoarelor alegeri... Vai de steaua noastra!
  • -7 (17 voturi)    
    Chiar nu va dati seama ? (Vineri, 9 iulie 2010, 17:14)

    steffi [utilizator]

    Ca tot raul in care ne afundam din ce in ce mai mult provine din faptul ca Romania este condusa astazi de Basescu ? El este presedinte, el este prim-ministru BOC nu a existat nici o secunda fiind doar o trompeta a Cotroceniului ,el este TOTUL in tara aceasta .
    Nimeni nu are solutii mai bune ca EL, si iata unde am ajuns !!!
    Si un bravo tuturor romanilor destepti care l-au votat .Astazi au primit ce si-au dorit.Nu criza ne omoara ci lipsa unor masuri pe care aceasta conducere si acest presedinte nu le vede , nu le stie.
    Lipsa specialistilor in punctele de decizie este fatala.
    Iar clientelismul pedelist inghite TOTUL, mediul de afaceri este acaparat de sistemul ticalosit portocaliu.
    Sa traiti bine !!!
  • -8 (14 voturi)    
    Irelevant (Vineri, 9 iulie 2010, 17:18)

    anonim [anonim]

    Acest articol este nu are logica. Traian Basescu este sistemul si nu are cum sa fie invins el viind la carma lui. Sa zici ca Traian Basescu e invins era ok daca l-ar fi pus pe Boc o data premier. Dar dupa ce l-a pus de 3 premier cred ca alte motive au stat la numire lui, altele decat reforma. OBEDIENTA e calitatea principala a lui Boc. Traian Basescu nu poate fi invins de un sistem pe care il controleaza in proportie de 60% restul revenindu-i lui Nutzi.
    • -6 (14 voturi)    
      Ba este foarte relevant (Vineri, 9 iulie 2010, 17:32)

      paul [anonim] i-a raspuns lui anonim

      si reprezinta chintesenta supravietuirii politice a lui Basescu bazata pe miciuna, minciuna, minciuna + multa manipulare + diversiuni multiple = toate executate ireprosabil , fiind un maestru in materie !
  • -2 (8 voturi)    
    sistemul (Vineri, 9 iulie 2010, 17:49)

    Pongo [utilizator]

    Sistemul este el.
    Singura problema este ca sistemul atat poate. Atat si nimic mai mult. Pana nu ne vom satura de "securizati" si "securizanti" nu vom avea parte decat de porcarii.
  • -2 (8 voturi)    
    cum putem schimba? (Vineri, 9 iulie 2010, 17:55)

    nouvelobs [anonim]

    am tot auzit sloganul "noi suntem schimbarea (in bine)".
    dl Basescu nu a fost, nu este si nu va fi invins de sistem, pentru ca el este in varful sistemului, pentru ca el a facut tot timpul parte din sistem!
    cunoaste bine sistemul,
    "serviciile" si alte rotite si stie foarte bine "cine" si "ce face".
    altfel:
    sistemul facut din "patrioti" nu va accepta pe acei tineri cu CV-ul beton cu studii si experienta in occident si nu este sigur ca cei mai competenti vor accepta usor un challenge alaturi de o persoana colerica si intr-un grup in care "all dog of wars" te sfasie la prima mica eroare. exempli gratia : funeriu d.
  • +5 (15 voturi)    
    Cand vad cati scriu pe aici fara sa intelega ... (Vineri, 9 iulie 2010, 17:57)

    Costika [utilizator]

    ...va anunt ca nici in 50 de ani nu vom schimba ceva. Pentru voi Basescu e vinovatul. Va anunt ca vinovatii sunteti voi iar el v-a spune ce gresiti. Voi taiati capul celui care va aduce vestile rele, dar disparea-vor ele? NU ! Pe ce pariem ca urmasii lui si ai PDL-ului vor ingropa iar totul sub inflatie? Inflatia ascunde toate greselile, cum a exercsat asa de bine 12 ani PSD , asa ca pregatiti-va . Eu va las sigur , n-aveti decat sa va imputiti singuri in mizeria voastrra si dsa dati vina pe cei ce va atrag atentia, tara de handicapati si asistati. Sa va paltiti voi asistarea , nu sa muncesc eu sa va tin !!!
    • -3 (5 voturi)    
      Vom balti in mizerie (Vineri, 9 iulie 2010, 19:25)

      paul [anonim] i-a raspuns lui Costika

      pana ce indivizi patati si impostori precum favoritul tau vor conduce Romania ! Ai perfecta dreptate cand spui ca poporul e vinovat, Da toti cei care au ales pt a 2-a oara in functia suprema un fost demnitar comunist ( secretar de stat in Ministerul Transporturilor numit prin semnatura lui Ceausescu in 1989) care se pretinde ca e singurul ce poate moderniza tara, uzand de diversiuni, manipulari, santaj, nefiind in stare sa coabiteze nici macar cu oamenii pe care el singur i-a sustinut ( Ex. Tariceanu ), din cauza setei nesfarsite dupa puterea absoluta. E ridicol ca mai exista oameni care cred ca doar din revizuirea asistatilor social nelegitimi se poate redresa un stat. Acest impostor a ajuns nu numai sa ne aduca pe ultimul loc in Europa, ba mai mult manipuleaza si prosteste in continuare o masa de oameni semnificativa, in sensul ,,Divide Et Impera'' ! Si inca un amanunt important, in acest stat, politicienii de la putere sunt cei care hotaresc cine sustine pe cine prin munca sa , toate pomenile electorale date pt a fi alesi s-au intors impotriva lor ! Nimeni dar absolut nimeni nu a cerut ceva avantaje prin forta ! E o alta discutie de a lua inapoi ceva ce ti s-a dat legal !
      • +1 (5 voturi)    
        Sa-mi spui... (Vineri, 9 iulie 2010, 20:46)

        Costika [utilizator] i-a raspuns lui paul

        ...ce masuri minunate a avut Guvernul Tariceanu pe care Basescu le-a combatut !!! Spune o masura minunata pe care a luat-o Tariceanu si a adus crestere economica iar astia nu o iau sau o combat !!!
        Eu sigur pot sa-ti spun ca a fost contra maririlor de cheltuieli- posturi bugetare si pensii, risipei si disparitiei banilor . Din cauza ca PNL a preferat sa stea la putere singur dar la mana PSD s-au aruncat o groaza de bani aiurea . Care nu mai sunt. Lipsa banilor pentru pensii si salarii este urmarea acelei guvernari. Contrazice-ma cu date daca ai !!! Altfel e doar gargara de la tv , care nu sunt informatii ci manipulatii ieftine. Intreaba economisti, nu "jurnalisti" !!! Mai ales platiti de politicieni...
  • +5 (15 voturi)    
    Vorbiti de un nou partid? (Vineri, 9 iulie 2010, 17:57)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    Basescu isi cauta UN INLOCUITOR si nu gaseste.

    Un partid cere incredere, efort constant si viziune. De unde asa indivizi?

    Poate doar sa-l clonam pe Basescu.

    B. ramane politicianul nr 1 al Romaniei, chiar daca presa, din motive stiute, si-a intors integral fata de la el si ii cauta defecte,

    Eu nu am vazut nici-o slabiciune in interviul de la TVR.

    Doar coerenta si temeritate.
    • 0 (8 voturi)    
      Crezi ? (Vineri, 9 iulie 2010, 18:36)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

      Gresesti.

      Discursul lui Base de la TVR pare mai mult un semnal ca nu poate face nimic. Pana si termenul de 1 seprembrie a fost prezentat intr-o forma de ... sa vedem ce se intampla ... fara fermitate .

      Se plangea cineva mai sus ca nu au bani pentru a aparea la TV ... pai netul e GRATIS! Nu mediul e vorba ci oamenii. Ei lipsesc
    • -3 (11 voturi)    
      Ia-l tu pe Basescu acasa la tine (Vineri, 9 iulie 2010, 18:59)

      DanBruma [anonim] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

      Eu nu am nevoie de el si cred ca nu sint singurul :)
    • +7 (7 voturi)    
      De ce abia acum... (Vineri, 9 iulie 2010, 19:02)

      aura [anonim] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

      Isi cauta un inlocuitor?
      Un politician vizionar isi pregateste "urmasul" politic cu multi ani inainte de incheierea mandatului. Nu avem de ce sa-l clonam pe actualul presedinte, are destule pacate.
      Daca vrem sa evoluam d.p.d.v. politic, tb sa ne dorim presedinte pe cineva mai bun decit Traian Basescu.
  • -5 (9 voturi)    
    Nu (Vineri, 9 iulie 2010, 18:34)

    HESS [anonim]

    La invins nici un sistem.El nu este diferit de ceilalti.Mai mult cand este inconjurat de afaceristi murdari,Berceanu,Videanu,Vanghelie,Blaga .Sacul partidului se goleste odata cu campania si trebuie umplut pt viitoarea campanie.Un om cu constinta patata nu va putea inlatura escrocii din jurul lui.Va fi mereu santajat.DOSARUL FLOTA STA UNDEVA ASCUNS ,FETITA LA LUXTEN SI IN 0
    PARLAMENTUL EUROPEAN.In romania asa de manjiti sant toti impreuna cu justitia politizata cu DNA-ul si toate organele care ar trebui sa vegheze la bunul functionament al statului de drept,incat doar o lovitura de stat ar mai salva romania.Si luat la puicat tot .Altfel cu cei care au fost pana acum si cei de acum romania se va duce cat de repede la fund.Deja au tupeul sa va fure pe fata.
  • +6 (14 voturi)    
    incet dar se misca (Vineri, 9 iulie 2010, 18:37)

    Petrovici [anonim]

    Mie mi se pare ca s-au realizat multe chiar daca nu asa spectaculos.
    Dupa batalii cu mafiotii oligarhi s-au obtinut fondurile de la UE. UE ne-au apreciat si ne-au dat de exemplu pentru rezolvarea problemelor de lupta cu criza.
    Dupa 20 de ani de ciuma bubonica, la TVR1 poate vorbi si Base. Mi se pare un pas foarte important.
    Restructurarea merge, guvernul sta in picioare, coalitia guvernamentala sta si ea.
    E foarte greu de recuperat handicapul deficitului si datoriilor lasate de berbecii nesimtiti de la PNL-PSD. Guvernarea din 2009 a fost si ea incatusata de amestecul PSD-PDL in care PSD a franat, a tesut intrigi de defaimare urmarind numai si numai decreditarea PDL si doborarea lui.
    Se pare ca datoriile fata de firme au inceput sa se achite. Fondurile UE incep sa fie accesate. Industria a crescut. Leul sta bine. Banii la BNR sunt, deficitul si somajul sta mult mai bine ca in multe alte tari. Nu vad motive de ingrijorare. Guvernul a cazut in picioare cu toata imbarligatura Curtii Constitutionale cu pensiile. Se verifica dosarele pensiilor sociale falsificate, se recalculeaza pensiile. Din cauza maririi TVA se vor reduce automat si valoarea pensiilor cu cele 15 % procente vehiculate. Sindicatele cu PSD in frunte s-au batut ca prostii pe nimic.
    Sper ca in aceste doua luni de lipsa a latratorilor PSD-PNL Boc sa porneasca restructurarile, sa miste mai pregnant economia si sa lase fara paine realizatorii motiunilor de cenzura. Poate si-or gasi si ei o ocupatie nu numai sa darame si sa puna piedici.
    Inca sa mai credem fiindca nu avem alta alternativa. Intoarcerea la PSD-PNL ar fi groaznica. S-ar pierde o multime de castiguri (dezavuarea mafiotilor oligarhi Felix, Tamara Nastase, Patriciu 600 milioane, Vantu FNI, procesele penale care le stau in gat, puscaria pentru o serie de delapidatori, chiar si de la PDL, puscaria lui Voicu, exemplificarea sistemului ticalosit mafiot al PSD, majoritatea parlamentara proreforma).
    • +1 (5 voturi)    
      Ai fumat ceva bun inainte de a comenta? (Vineri, 9 iulie 2010, 22:38)

      mil [anonim] i-a raspuns lui Petrovici

      ...c'alta explicatie nu gasesc...la inceput am sperat ca esti ironic dar cand o sfarsisi cu majoritatea proreforma din parlament, mi-am zis ca esti putin "luat". Culita Tarata, Micky Spaga, Gabi Oprea, Nicolicea...astia sunt in majoritatea proreforma, stii. Si daca astia si ninca 3-4 mai putini cunoscuti dar la fel de ticalosi psdisti, nu se abtineau acu' o luna...azi Boc era in opozitie.
  • -1 (11 voturi)    
    ce? (Vineri, 9 iulie 2010, 18:51)

    sentenced [utilizator]

    "l-a invins si pe el sistemul? "
    Suna ca si cum ar fi o victima , cand el de fapt e un vinovat .
  • -2 (8 voturi)    
    chiar nu intelegi.. (Vineri, 9 iulie 2010, 19:03)

    cris [anonim]

    ...domnule Tapalaga? Situandu-te de partea lui Basescu comiti cel mai grav act de miopie jurnalistica. Numai daca nu urmaresti alte interese. Toate iesirile publice si actele politice ale lui Basescu ( poate seducatoare in aparenta prin sinceritatea lor frusta) sfideaza poporul roman. Romania nu inseamna buget, carpirea gaurilor bugetare, ci inainte de toate poporul roman, format in marea lui majoritate din amarati. Pe ei a tabarat acest amiral cu flota vanduta pe sub mana. Nu-i iubeste, mai mult ii dispretuieste. Iar dumneata joci in continuare pe cartea lui. Videanu a aparut de pe strada? Boc la fel? N-au fost inaltati in functii si recompensati pentru fidelitatea lor caineasca fata de acelasi Basescu?
    Ei nu sunt decat apendicele unui om pe care-l cred bolnav de putere. Si-ti marturisesc ca l-am votat. Un om caruia nu-i pasa de nimic. Care a avut nerusinarea sa-si bage fiica in Parlamentul European. Care-si promoveaza amantele la vedere. Care bea cu Becali si cu osenii deopotriva. Care minte de stinge apele.
    Ce reforma sa faca individul? Dupa ce a dezavuat (sanchi!) comunismul, a sustinut-o in fruntea Camerei Deputatilor pe R. Anastase , odrasla acelui director comunist de mare uzina care a ferecat portile sa nu iasa muncitorii la revolutia din 89 si, ulterior, a fost fugarit de ei. Chiar nu observi jocul dublu pe care-l face individul?
    Acum, i-a casunat pe pensionari. In pensia lor sta stabilitatea economica a unei tari in care coruptia, jaful sub obladuirea statului, clientelismul, nepotismul, evaziunea fac regula si nu exceptia?
    Nu a fost el de 6 ani carmaciul unei tari care sta sa se scufunde?
    Situatia e tragica si nu Basescu e solutia.Dimpotriva, e frana. Poate va arunca un ministru sau altul , chiar pe primul ministru, peste bord. Crezi ca se va schimba ceva?
    S-ar putea, dupa comportamentul sau bizar, sa nu mai apuce sfarsitul mandatului.Cred ca ar fi singura speranta a Romaniei.
  • +3 (9 voturi)    
    coment (Vineri, 9 iulie 2010, 19:04)

    lukslinx [anonim]

    De ce sa nu castige alegerile fara Blaga, Berceanu, Videanu? A incercat cineva pana acum sa faca un partid reformator si curat in Romania si a pierdut alegerile?
    Eu nu imi aduc aminte decat ca PNL apoi PDL doar au last impresia ca sunt asa ceva si au castigat alegerile, in Romania mai sunt si oameni care mai spera sau au sperat ca se va intampla ceva si care nu sunt impresionati sacose si alte prostii. Daca un partid in timpul mandatului va reusi sa reformeze Romania, chiar daca asta va implica niste costuri sociale, dupa ce va reusi nu cred ca va mai pierde alegerile. La inceput intradevar poate sa merga mai prost dar daca reforma e facuta bine nivelul de trai va creste si cu asa ceva nu te poti bate cu sacosa. Luati exemplul Marii Britanii si reforma minelor.
  • -2 (8 voturi)    
    Ruinarea tarii (Vineri, 9 iulie 2010, 19:05)

    Marin [anonim]

    Cind a gresit Basescu? El n a gresit; au gresit fraierii care l au cocotat sus ajutat fiind si de smecheri cu ochi albastri cum s ar putea si dumneata sa fii !
  • 0 (8 voturi)    
    Al 2-lea mandat (Vineri, 9 iulie 2010, 19:11)

    aura [anonim]

    Al lui Traian Basescu se pare ca se va consuma cu reformarea PDL, nu cu reformarea statului.
    Va fi greu sa scape de BVB, stiu multe unii despre altii. Mai pe sleau, am indoieli ca TB mai e asa de nesantajabil ca la primul mandat.
    Poate doar daca va ajunge la o intelegere cu cei 3 va putea sa scape de ei din linia intii.

    Cel mai mare neajuns al guvernarii Basescu gasesc ca e ridicarea "gunoaielor" la suprafata, fara a fi gasit si o modalitate de a fi "curatate".
    Asta ne sufoca, lipsa de valoare a celor ce ne conduc in toate domeniile: incepind de la seful direct pina la ministri.
  • +3 (9 voturi)    
    La gunoi cu toti ! (Vineri, 9 iulie 2010, 19:23)

    Gheorghe [anonim]

    Romani, treziti-va ! Chiar daca suna prea revolutionar trebuie ca actualul sistem de partide sa fie scos in afara legii: au nenorocit tara asta pe termen nedefinit, au alungat viitorul - tinerii nostri capabili - din Romania, au furat TOTI pana ce a ramas praful de pe toba. Ce sa mai speram de la aceste partide antinationale, de la acesti politicieni misei, de la aceste retele mafiote transpartinice ? Mai sunt creduli printre voi care pot crede in acest sistem corupt ? Hai sa punem mana de la mana, inima langa inima si sa maturam acest putregai care ne condamna la saracie si la nenorocire ! Domnule Tapalaga, deschideti un cont al ideilor innoitoare, un e-mail unde cei care vor altceva in tara asta sa-si depuna bruma de bunacredinta, sa vina cu propuneri oneste si concrete. TREBUIE SA INCERCAM, E DEJA TARZIU !
  • -1 (11 voturi)    
    Presedintele sia facut-o cu mana lui (Vineri, 9 iulie 2010, 19:30)

    Matematicianul [anonim]

    Presedintele degeaba vrea sa pozeze in victima.PDL este opera lui 100%,creat dupa chipul si asemanarea lui.In plus,si-a creat dusmani peste tot,pentru ca in paranoia lui a crezut ca este noul Mesia al Romaniei.
    Mila ar trebui sa ne fie de tara asta pe care a pus-o pe butuci definitiv,nu de el.El va fi rusinea acestor ani din istoria Romaniei.
    • +3 (15 voturi)    
      Te contrazic ! (Vineri, 9 iulie 2010, 20:52)

      Costika [utilizator] i-a raspuns lui Matematicianul

      Din contra , printre putinii care au spous lucrurilor pe nume si a deranjat toata oligarhia care a pus mana solid pe putere !!! Doar daca nu vrei nu vezi ! El peste 4 ani iese din scena , dar cine vine? Si ce va face? Nu-ti dai seama ca se lupta cu sistemul mafiot Iliesco-PSD-ist? Ce s-a ales de legea ANI? Ce s-am ales de referendum? Au facut aia din parlament comisia de revizuire? Ca ei o fac , nu Basescu!
      Il doare pe Frundo undeva de toti aia ce-l injura acum? Il doare undeva ca UE o sa ne indexeze iar pe Justitie si coruptie? Pe tine te doare ?
      Habar nu aveti de functionarea statului, ati invatat o placa pusa de smecheri si o repetati ca prostii...
      • -1 (9 voturi)    
        Care sunt realizarile Dlui Basescu??!! (Vineri, 9 iulie 2010, 22:10)

        lili [anonim] i-a raspuns lui Costika

        Dl Basescu a avut 2 mandate, adica 9 ani la Presedintia Romaniei. Va rog sa-mi spuneti care sunt realizarile Dumnealui, rezultate care i se datoreaza. Nu ce-a spus, va rog sa-mi spuneti CE-A FACUT pentru Romania in acesti 9 ani. Va rog.
    • +1 (3 voturi)    
      De acord.... (Vineri, 9 iulie 2010, 20:59)

      lili [anonim] i-a raspuns lui Matematicianul

      Fara alte comentarii....
  • +2 (12 voturi)    
    Se pare ca va trebuie un vinovat musai. (Vineri, 9 iulie 2010, 20:28)

    Etre [anonim]

    Ok , Basescu este de vina pt tot ce exista pe lumea asta. V-am rezolvat problema.

    Acum va rog , venerati-l pe cine vreti voi, Geoana, Ponta, Antonescu ... nu ma intereseaza, dar putem sa trecem mai departe? pt ca discutia actuala nu este o discutie ... este o escaladare a infantilitatii in societatea romaneasca. Logica de mult nu isi mai are locul pe aceste meleaguri, de ambele tabere, dar rosii bat recorduri.
    Iar cei care mai fac dovada ratiunii sunt pierduti ca picaturile de apa in ocean.
    • +1 (13 voturi)    
      Base (Vineri, 9 iulie 2010, 21:43)

      sofia [anonim] i-a raspuns lui Etre

      Sintem o tara bogata si frumoasa,pacat ca ne mincam ca,ciinii .PSD-ul a distrus tara. Iliescu a dat lovitura de stat,asta nu a fost revolutie, poate in capul lui iliescu,brucan,militaru si alte minti tocite.
  • +4 (14 voturi)    
    Arca lui Noe( Basescu) (Vineri, 9 iulie 2010, 21:35)

    Sofia [anonim]

    La ales poporul pe Basescu ? DA ! Atunci de ce vrea PSD-ul sa-l suspende?! Tara asta este in haos din cauza PSD-ului ,care a furat 20 de ani si mai fura si acuma, au dat legi si au furat cu legea in mina. Atunci de ce ne mai miram ca o ducem rau .Sintem un stat mafiot. Basescu vrea sa-l faca onorabil dar nu poate de marii mafioti. Antenele se zbat sa-l darime pe presedinte,va zic eu: peste cap sa se de-a si nu o sa-l dea jos.
    • -3 (9 voturi)    
      Postac analfabet (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 0:07)

      dracowar [utilizator] i-a raspuns lui Sofia

      Da, "poporul" L-A ales pe Basescu. Poporul reprezentand ce am spus si mai sus : o masa de alcoolici asistati . Taranii muncitori si harnici sunt in Italia sau Spania si nu au timp de votat, cei ramasi acasa ne vor decide destinul inca multi ani de acum incolo.
      Cum antenele si iRealitatea mananca tone de () la adresa portocaliilor, la fel mancati si voi peste tot la adresa psd-ului.
      Oamenii rationali observa cu mare usurinta ca nu exista nici cea mai mica deosebire intre cele patru gasti politice. Poate cu mica exceptie facuta de unele masuri ale PNL ce au fost in linie cu doctrina lor politica, cum ar fi cota unica de impozitare. PDL-ul de astazi este exact PSD-ul de ieri. Si nici nu ar trebui sa mire pe nimeni, cat timp sunt practic doua capete ale aceleasi hidre ce a crescut din sangele revolutiei furate - fsn ;) Baronii PSD erau/sunt niste burtosi neo-comunisti clasici, baronii PDL sunt doar mai tineri si mai prezentabili. Ca in rest, intre un Cozmanca si un Videanu nu exista nici o deosebire.
  • 0 (6 voturi)    
    Pastila f f amara!! (Vineri, 9 iulie 2010, 21:56)

    liviu!! [anonim]

    \O pastila f amara si domnu boc stie si trebuie sa o ingita ,precum si colitia la putere sunt un,, comado,,care este trimis in misiune ,si se stie ca nu se vor mai intorce nici unu si 80% din oameni care trebuie salvati!! cu pretu acestui comado!! // daca boc nu face reforma in prtid si nu gaseste un lider macar pe jumatate lui basescu sa-l cresca atunci partidu o sa aiba mari probleme ,,,,este o parere ame !!,in concluzie boc trebuie sa faca repede si bine toate aceste scimbari!!
  • -2 (10 voturi)    
    Din nomenclatura PDL nu mai e Udrea, numa' BVB (Vineri, 9 iulie 2010, 22:22)

    mil [anonim]

    In articolul din Decembrie erai mai acid. Udrea era si ea in aceeasi gasca citez:

    "Cu cine vrea sa reformeze si sa modernizeze statul: cu oameni vechi si competente aproximative? Cu eternii Berceanu, Blaga, Videanu, cu Udrea si Tabara? "

    "Udrea s-a catarat pe doua ministere, Turism si Dezvoltare. Emil Boc le-ar putea reuni lejer sub numele de Ministerul Dezvoltarii Personale sau pur si simplu Ministerul Elena Udrea. "

    "Veti spune: rabdare, sa-i judecam dupa fapte. Au avut destul timp la dispozitie sa ne dezamageasca continuu, nu vad de le-am da o noua ocazie unor Videanu, Berceanu, Udrea?"

    Acu' in tot articolul nu mai ii apare numele...a confirmat Udrea ceva...a reformat pe cineva...a dat afara pe cineva? Din ce am citit in 2010 Udrea a dat sali de sport 3/4 in comune PDListe..la firme PDListe la care legatura intre demnitari PDL si actionariatul e de gradul 1. Adica pentru ce sau pentru cat?
  • +2 (6 voturi)    
    O solutie pentru fundatura (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 3:10)

    T+C [anonim]

    1. Videanu sa fie trimis la spart borduri (eventual cu capul)
    2. Berceanu sa fie trimis la spart asfaltul la autostrazi.
    3. Blaga sa fie facut plutonier de militie si trimis in cel mai mic catun din tzara.
    4. Tot cei care au fost la putere in ultimi 20 de ani sa fie trimisi la ocna sau intr-o mina de uraniu
  • +4 (4 voturi)    
    yulyus1@yahoo.com (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 3:33)

    ups [anonim]

    in doua cuvinte si la propriu si la figurat se poate retine ca actuala forma de guvernare nu are cum sa mai faca fata din plan secund actualelor probleme globale,(oare de ce ne bate istoria trecutului pe umar ?)deci ceva trebuie schimbat modul de gindire mentalitatea ,,omul in sine ,e clar ca nu poate merge mult asa.mersi.
  • +4 (6 voturi)    
    crima guvernului: duplicitatea (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 7:33)

    ... [anonim]

    daca a existat vreun motiv pentru care pdl-ul/ basescu au avut succes la ultimele alegeri, acela a fost onestitatea unora dintre personaje. precum amaratul de boc. dorinta lor de a scapa de coruptie etc.
    in momentul in care indivizi onesti, precum boc s-au aliat cu personajele corupte bine stiute - berceanu, videanu... - care, pe deasupra, erau si mult mai puternice, atunci a fost clar ca trasurica guvernului nu va merge in nici un caz inainte ci probabil lateral si un pic inapoi. de asemenea, prin asemenea alegeri all-inclusive, guvernarea nu a castigat mai multa popularitate, ci a pierdut ambele tipuri de sustinatori - si pe cei dornici de, in sfarsit, onestitate in actul politic, si pe cei siderati de puterea celor cu bani.
    afara de zicerea cu "am ajuns la fundul sacului", am vazut mult prea putina sinceritate din partea guvernantilor. chiar si ministri "cinstiti" precum funeriu nu au spus lucrurilor pe nume, ci se servesc de propaganda ieftina, gen "au picat multi la bac, inseamna ca suntem noi corecti".
    daca presedintele basescu a mizat pe adversitatea cu un sistem corupt, trebuia sa foloseasca adevarul in favoarea lui - radiografierea continua a situatiei, cu lux de amanunte, ar fi fost convingatoare. in timp ce asa populatia este convinsa ca sistemul e extrem de corupt, cu micul amendament ca nu stie exact daca pdl/ presedintele nu stau si ei confortabil in acest sistem corupt.
    coruptia incepe inca de la nivelul nostru, si va mai dura foarte mult pana vom reusi sa ne schimbam noi insine mentalitatea, dar suntem, iata, capabili si de idealism - si am votat in functie de visele noastre la o societate lipsita de coruptie. sperantele ne-au fost inselate de comportamentul duplicitar al guvernarii, iar acum - este un mecanism psihologic - putem retrage toata sustinerea celor ce nu s-au dovedit pe masura asteptarilor. chiar daca ar fi "cei mai buni dintre cei rai". pentru ca nu de asta au primit voturile.
  • +2 (4 voturi)    
    Guvernare (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 9:19)

    mc [anonim]

    Cel mai trist lucru este ca Romania nu poate fi guvernata decat cu Ungurii.De 20 de ani ,aproape fara exceptie ,din Guvern, sau cu influenta in Guvern, fac parte Ungurii.
    Este trist ca nu se pot aduna si intelege 50,0001% dintre romani ca sa poata guverna tara fara unguri.
    Efectele se vad.
  • -2 (6 voturi)    
    unde gresiti domnule tapalaga? (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 9:21)

    dorinteodor [anonim]

    gresala pe care o faceti este tipica pentru romani: credeti ca cineva poate sa influienteze sistemul.

    sistemul in orice tara are legile lui naturale si nimeni nu poate sa-l influienteze. iliescu a vrut sa ne duca la moscova intr-o democratie "originala" si n-a reusit. constantinescu a vrut ca sa europenizeze rapid romania dar succesul a fost minor (citeva decizii politice importante corecte). basescu vrea sa faca o romanie "curata" dar a facut una si mai murdara decit ar fi fost normal daca-si vedea de treaba....

    pe de alta parte tara merge normal, cu viteza acceptata de sistem si repetam greseli facute de altii si le corectam asa cum putem. se stie ca nu poti sa ai o cale buna pina nu calci in toate strachinile, pina nu te impotmolesti in toate mlastinile chiar daca ai fost avertizat sa eviti mlastina....

    asa ca eu sint optimist. basescu nu poate face bine tarii, indiferent daca, cu buna credinta, ar vrea sa faca bine, dar nici nu poate sa o scufunde. sistemul functioneaza normal, nu cum am crede noi ca ar fi bine si nu evolueaza in directia in care noi am crede ca ar trebui sa evolueze....

    catre ce evolueaza? pai ne uitam in lumea democratica din europa si america: o clasa politica impusa de mediul economico-financiar si institutii neguvernamentale sau quasiguvernamentale care sa dea orientarea generala indiferent de parerea unor personalitati.... referinte: bilderberg, cfr, trilaterala, g8,....

    noi mai avem pina vom avea institutiile astea dar catre ele mergem....
    • 0 (6 voturi)    
      pana intr-un punct sunt de acord cu tine (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 13:08)

      mar [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

      dar sistemul de care vorbesti tb. privit ca un sistem deschis si nu unul inchis. Daca ar functiona ca unul inchis un stat/societate nu ar evolua si functiona. In acelasi timp sistemul de care vorbesti tb privit si prin prisma globalizarii. Nu zice nimeni ca Romania nu se afla intr-o criza permanenta, dar efectele globale ale crizei economice ne-a pus capac.
      Eu cred ca Basescu nu a fost invins de sistem dar un razboi nu-l poti duce singur, iar de clonat nu este cu putinta.
      Marele lui merit este ca a ridicat presul si a aratat ce se ascunde sub el. Si cred ca este unicul care a avut puterea sa arate cu degetul si sa dea nume din partidul din care provine.
      • +2 (4 voturi)    
        fii atent! (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 15:35)

        dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui mar

        sistemul este evident deschis ca daca ar fi inchis am ajunge rapid la dictatura (basescu se straduieste sa ne faca bine cu forta adica cu masuri dictatoriale)....

        iar basescu nu a facut decit sa inlocuiasca clientela de partid psd cu clientela pdl (nu cred ca asta a fost intentia lui) si a facut chiar mai mult: si-a propulsat rudele si "apropiatii" (vezi cit de diplomat sint...) in functii la care n-ar fi ajuns niciodata pe cai "naturale" (democratice)...nu stiu ceva asemenator la ceilalti corupti din alte partide....

        cu tot regretul pentru ce crezi dar istoria va consemna ca basescu a frinat dezvoltarea normala a tarii. modul cum este tratat in europa (ai vazut "filmuletu") este un simptom foarte serios.
  • +2 (4 voturi)    
    o tara jefuita (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 10:32)

    george [anonim]

    Vedeti si comentati filmul "Memoria Del Saqueo" despre cum se jefuieste o tara (Argentina)
  • 0 (6 voturi)    
    Corecta analiza! (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 11:02)

    Rescatorul [anonim]

    Si eu, ca majoritatea romanilor cinstiti din aceasta tara, mi-am pus sperante in PDL si anume ca va fi primul partid dornic si capabil sa reformeze si sa modernizeze Romania, cu orice risc. Ma gandeam la Balczerowicz. Daca PDL nu reuseste sa-si depaseasca mentalitatile FSN-iste si sa fie, cu adevarat, un partid popular, va pierde toti simpatizantii si sprijinitorii. Va pierde totul. In acelasi timp, averizez cardasia PSD/PNL/PC/PRM sa nu-si faca iluzii desarte. Ii cunoastem foarte bine si stiu ce interese apara. Nu vor ajunge niciodata sa ia peste 50% indiferent cat vor prosti pensionarii, profesorii si altii, cretinizati de Realitatea-FNI (Vocea Moskovei 2) si Antenele-Felix. In privinta presedintelui, nu ma indoiesc ca doreste binele tarii; de alfel, este primul presedinte patriot si demn. Din pacate, se lupta cu morile de vant. Vom vedea ce ne harazeste viitorul. Sper sa nu ajungem iar pe mana jefuitorilor si tradatorilor de tara.
    • +1 (3 voturi)    
      Corecta analiza! (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 19:22)

      Rescatorul [anonim] i-a raspuns lui Rescatorul

      Si eu, ca majoritatea romanilor cinstiti din aceasta tara, mi-am pus sperante in PDL si anume ca va fi primul partid dornic si capabil sa reformeze si sa modernizeze Romania, cu orice risc. Ma gandeam la Balczerowicz. Daca PDL nu reuseste sa-si depaseasca mentalitatile FSN-iste si sa fie, cu adevarat, un partid popular, va pierde toti simpatizantii si sprijinitorii. Va pierde totul. In acelasi timp, averizez cardasia PSD/PNL/PC/PRM sa nu-si faca iluzii desarte. Ii cunoastem foarte bine si stiu ce interese apara. Nu vor ajunge niciodata sa ia peste 50% indiferent cat vor prosti pensionarii, profesorii si altii, cretinizati de Realitatea-FNI (Vocea Moskovei 2) si Antenele-Felix. In privinta presedintelui, nu ma indoiesc ca doreste binele tarii; de alfel, este primul presedinte patriot si demn. Din pacate, se lupta cu morile de vant. Vom vedea ce ne harazeste viitorul. Sper sa nu ajungem iar pe mana jefuitorilor si tradatorilor de tara.
  • +1 (5 voturi)    
    Va raspund eu la intrebarea din titlul articolului (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 11:08)

    MICU [anonim]

    "Unde a gresit Traian Basescu. L-a invins sistemul? ".....este foarte simplu: a gresit ca dupa ce a castigat puterea nu a facut ce a promis in privinta "Tzepelor din Piata Victoriei"...respectiv imediat ce a luat puterea, cind nu era nici criza, trebuia sa reformeze total si energic "cancerul politico-economico-financiar"...s-au pierdut ani in care acesta s-a extins...atunci trebuia terminat cu clientelismul, cu coruptia cu evaziunea, cu asistatii social, etc.....acum numai o dictatura ar putea rezolva ceva.
  • -1 (7 voturi)    
    Basescu... (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 12:14)

    Zbanga [anonim]

    ...a castigat jucand cartea "demisiei" din Parlament dupa ce i s-a reprosat ca a vandut flota... Sa speram ca, finalmente, "demisia"- cuvantul magic care l-a propulsat in politica - sa fie cuvantul-epitaf al aventurii politice al acestui personaj sinistru.
    • +1 (7 voturi)    
      famrus2007@yahoo.com (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 13:40)

      omoni [utilizator] i-a raspuns lui Zbanga

      Cand o sa fii un pensionar fara pensie pentru ca noi ceilalti ne-am saturat sa va tinem pe voi mancatorii de ....si distrugatorii de orice speranta, atunci o sa te rusinezi sa-ti amintesti cum i-ai sustinut exact pe cei care au furat si jefuit tara de 20 de ani si care nu urmaresc decat reantoarcerea la acele vremuri cand presa tacea malc, afacerile lor mergeau la turatie maxima, poporul se multumea cu 2 mici si o bere la alegeri- cei ce nu se multumeau plecau sa munceasca afara ; cati oameni au plecat de atunci afara? De ce? Ca sa le creasca salariile bugetarilor si sa sufoce initiativa particulara, totul sa fie dirijat ca pe vremea lui Ceausescu.
  • +1 (1 vot)    
    O prognoză realistă (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 13:42)

    Omics [utilizator]

    În țara noastră clasa avută a primit o dublă lovitură din partea crizei, una universală și una specifică ținând de modul ei de-a face afaceri, fără să investească în tehnologie, organizare și competență, având o organică repulsie față de stat pe care îl stoarce și pe partea evaziunii și pe partea corupției. Singura modalitate prin care vede ea viitorul este o aparentă chinezificare a României (ilustrată de concepțiile Isărescu- Băsescu), prin devalorizarea și descalificarea muncii - un proces negativ, date fiind mentalitățile noastre europene, refuzul lui Băsescu de-a recunoaște rolul muncii înalt calificate, un stat slab, apartenența și deschiderea cvasitotală spre economia Uniunii Europene și multe alte chestiuni care ne despart de China. Este greu de spus ce se va întâmpla cu economia europeană în competiția sa inclusiv cu China, însă prețul ridicat la muncii și solidarității sociale are și niște atuuri extraordinare, ale înaltei calificări și responsabilități, ale imbatabilului spirit european de echipă. Cert este că, deși suntem la periferia Europei, trebui să facem o politică în spiritul ei și pe sprijinul ei. Săraci fiind, nu mai avem voie să ne luăm de la gură pentru a facilita o acumulare românească în stil ceaușist. Trebuie să ne bazăm pe capitalul european, dacă nu vine el la noi, emigrăm noi la el, aprofundând astfel integrarea europeană. Pe bază de capital străin și specific regional (agricultură și turism) va apărea o nouă clasă mijlocie în România care își va face din subminarea Bucureștiului, a centralismului corupt și mafiotic un program politic.
    Deci programul „reformist” al lui Băsescu este acela al stagnării și al băltirii, distingându-se doar prin agresivitate față de concurența care a ajuns deja la resurse, dar azi nu o duce prea bine. Se vede clar cum se clasifică PDL: cei săraci și fideli lui Băsescu (Traian Ungureanu, Sever Voinescu, Cristian Preda) și cei întremați (Videanu, Berceanu, Blaga) și femeile de legătură (Elena Udrea și Emil)
  • +2 (2 voturi)    
    din pacate, Basescu nu reuseste (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 14:02)

    andrei [anonim]

    sa se ridice la inaltimea asteptarilor populatiei, a mandatului extrem de generos primit din partea majoritatii cetatenilor Romaniei. Si asta din simplul motiv ca nu il prea intereseaza, nu ii prea pasa.

    Are, uneori, un stil atat de grobian, de butucanos, se comporta ca un gagicar tarziu, ca un bautor de cinzeaca de duzina intr-o bodega expirata, se complace acolo jos, la nivelul primar, la batutul pe burta cu poporu'.

    Ii place, e "misto", e "cool", s-a inconjurat de blonde, servicii secrete, documente confidentiale. La cafeaua de dimineata mai citeste ce-a facut unu'-altul aseara, hahaie, ranjeste smechereste, se inchipuie un fel de mic Dumnezeu. Damful puterii i-a luat atat de mult mintile, incat are tendinte cat se poate de evidente de detinator de adevar absolut, de unic depozitar al cunoasterii sacre.

    Asta, in detrimentul lucrurilor bune pe care a reusit sa le realizeze. Si sunt cateva notabile.

    Personal, am renuntat sa mai am pretentii de la el. M-a dezamagit. Deja am inceput sa il privesc ca pe un real pericol pentru democratia noastra, si asa fragila.

    Singurul lucru bun care i se mai poate intampla acestei tari este o alta persoana in calitate de presedinte al Romaniei si un prim-ministru de o cu totul alta factura, gen Monica Macovei, care sa dea de pamant cu acest sistem mafiot care si-a facut cuib in toate institutiile statului si in intreaga societate.

    Avem nevoie de un adevarat stat de drept, cu legi respectate, cu Fisc, Politie, Parchet, sistem judecatoresc, flagranturi, razii, verificari aleatorii si incrucisate, baze de date informatizate, totul la sange. Inclusiv, introducerea pedepsei cu moartea. Avem nevoie de Vama, de Politie de Frontiera, de teste efectuate periodic asupra angajatilor proprii. Dar nu "la misto", asa cum se intampla in prezent. Telefoanele tuturor institutiilor publice, monitorizate, de asemenea, la sange. A dat un telefon cutare functionar, a primit un telefon ca sa intervina intr-un dosar, sa bage in fata
  • +2 (6 voturi)    
    IMPOSTURA , minciuna si diversiunea (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 14:04)

    sorin [anonim]

    Conduce de la nivel inalt Romania. Compasiunea mea pt cei ce se lasa in continuare sub influenta ,,aburilor'' prezidentiali. Cum puteti aproba intre altele planul sinistru basescian, prin care in special persoanele in varsta din Romania vor muri pt ca nu isi mai pot permite tratamentele medicale , intrucat compensarea medicamentelor practic a fost abandonata. Gradul de civilizatie al unei natii deriva si de la cat respect se acorda persoanelor in etate pt a le acorda conditii DECENTE de trai. Ori bravul nostru marinar este adeptul aruncarii acestora in ,, prapastiile Olimpului'' precum faceau grecii pe vremuri cu persoanele pe care le considerau doar o povara pt societate ! Dispretul, ura, rautatea fara de margini pe care o manifesta fata de propriul popor in aceste zile speram sa SE INTOARCA ASUPRA LUI ! Nicio comparatie cu masurile de austeritate din restul Europei nu sta in picioare, deoarece acolo traiul este cu mult peste nivelul decentei .
  • +2 (6 voturi)    
    din pacate - II (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 14:16)

    andrei [anonim]

    [...sa bage in fata pe cineva, demnitarul cutare a dat un telefon, pe scara ierarhica, sa se intervina intr-un dosar, intr-un sens sau altul, luati pe sus direct la Parchet, nu mai stat la intrebari. Probe, mandat, luati pe sus, trimisi in judecata, bagati in puscarie.

    Tara asta are nevoie de exemple. Multe. Din pacate - si imi vine foarte greu sa scriu asta - cand spui "Romania", astazi, spui: coruptie generalizata, trafic de influenta, hotie, tiganie, neam prost, smechereala, tepe trase investitorilor straini, instabilitate, lipsa de predictibilitate economico-financiara, sat fara caini...

    Traian Basescu si-a pierdut utilitatea, sensul. El nu mai are ce cauta acolo. Si-a compromis si ultima bruma de credibilitate. E nevoie de altii, politicieni noi, tineri, care sa treaca Romania prin foc si sabie...

    Nu de amnistie fiscala avem nevoie (asa cum a propus un ins mizerabil, ajuns, pe cai dubioase, cel mai bogat roman), ci de exact opusul conceptului...
  • 0 (6 voturi)    
    Basescu (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 15:19)

    Tanasie [anonim]

    Comentarii, comentarii, comentarii....
    a devenit deja "un sport national" komentariatul asta!!! Toata lumea isi da cu presupusa. Franturi de logica a politicului, cu franturi de cultura politica, cu franturi de mentaliatti de mocratice... Combinati si iar combinatii de idei. De doua decenii!! Timp in care nenorocita asta de Romanie care ne adapostete pe toti se zguduie ,incat ma mir ca mai rezista!!!In istoria ei modrna nu a avut parte de mai multa dezorientare si degringolada ca acum. Da, partidele cate sunt azi la putere, dar si cele minuscule ,sunt uzate, Cauzele? multe si ... marunte. Oamenii politici ? la fel. O criza de idei, de finalitate politica rar de intalnit ,istoric vorbind. Cauzele? tot multe si marunte generate de cei 50 de ani de totalitarism. Zice autorul despre tineri reformisti care performeaza pe la Bruxelles. Or fi, dar nu se vad!! Daca dansul stie, de ce nu-i scoate la lumina? De ce de pilda, un permeur precum Funeriu este hulit si denigart in masa? Cu televiziuni cu tot!! De ce e injurat pe la toate colturile, toate usile si toate birturile?
    Ne spune? Nu! iar ca el , mai sunt!!
    De ce alti tineri "de nadejde" care-si fac veacul prin "vietile academice romanesti" nu fac fata nici macar ca decor la perdelele democratie roamnesti?
    Eu am mult de ce-uir sa pun!!! Nu e destul spatiul aici sa le punem pe toate!! De ce nici acum nu se poate pune pe tapet cu energie si deplina legitimitate adoptare unei noi constitutii? Nu e uzata indeajuns , domnule tapalaga?
    Nu va e clar , si noua la fel , ca ea e uzura uzurilor?
    Toata clasa politica cea vestita , toata justitia romanesca e croita pe dimensiune acestei " neuzate " Constitutii!!! Nu se vede?
    Nu se vede ca un intreg parlament, o intreaga structura "justitionara" a tarii e croita dupa aceleasi calapoduri uzate? Parca ar fi elaborata de aceeasi justtiabili care au ... justitiat disparitia Ceausestilor?
    Ce facem in continuare? Ne ascundem dupa acelasi deget?
  • +1 (7 voturi)    
    nu a gresit nicaieri (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 15:22)

    alex [anonim]

    el, familia, apropiatii lui o duc foarte foarte bine ;)
    • +4 (8 voturi)    
      A dus-o intodeauna... (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 16:04)

      Costika [utilizator] i-a raspuns lui alex

      ... la "lovilutie" avea 1.000.000 de lei. Pooate ca ai uitat ca a fost comandantul celui mai mare petrolier romanesc , directorul reprezentantei de la Anvers si cu drept de detinere valuta. taica-su a fost general.
      Ok ! Si?
      Ce treaba are asta cu subiectul?
      Sunt multi politicieni care sunt mult mai bogati ca el si nu aveau atatia bani in '89(vezi Nastase, ce lista de privatizari personale are...)
      Si te intreb : ce treaba are averea lui cu ce spune?
      El pleaca , ce facem dupa? Ca pana acum , de 20 de ani acoperim rahatul cu un strat mai gros , poate nu pute? Uite ca pute si rau inca...
  • -1 (5 voturi)    
    Mai draga Tapalaga... (1) (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 15:34)

    Gogu M. [anonim]

    Dupa cum bine zicea cineva mai sus (evident, votat cu minus de catre aplaudacii lui Basescu&camarila, majoritari pe acest site - si trata cu unul dintre cliseele-instant, cel cu antenele) Basescu ESTE SISTEMUL. Este si a fost, de la inceputul activitatii ale politice - la inceputul anulor '90 sub aripa FSN, in cel mai bun caz - sau ale celei politico-ideologice, sub aripa DIE (Departamentul de Informatii Externe al Securitatii statului), cum ne-ar putea lasa sa banuim niste dosare ratacite misterios.

    In paranteza acum, poate cineva care are o cat de vaga idee despre realitatile dinainte de '89 sa creada ca cineva putea fi comandantul celui mai mare petrolier romanesc si al agentiei Navrom din Anvers fara sa fi avut atintit asupra lui ochiul cel putin binevoitor al securitatii? Inainte de '89, cand obtinerea unui simplu pasaport turistic intr-o tara "neprietena" era un vis irealizabil nu doar pentru "creierele" a caror fidelitate netestata fata de sistem nu era o garantie suficienta ca nu vor dezerta, ci si pentru romanul de rand?

    Continuand, Basescu a continuat sa fie SISTEMUL din '90 incoace, nu mai bun si probabil nici mai rau decat altii, cu siguranta insa mai abil, cameleonic si demagigic. A se vedea numeroasele scandaluri politice (sau politico-juridice) in care a fost implicat. A avut vreunul (oricare) dintre acestea, oricat de rasunator ar fi fost (si destule au fost rasunatoare) menirea sa slabeasca sistemul, a avut o asemenea consecinta? Din simpla constatare ca in timp "sistemul ticalosit" s-a consolidat putem constata clar ca nu, si avem si raspunsul la sensul actiunii lui Basescu la inceputurile tranzitiei romanesti spre democratie.

    Cineva ar putea insa sa spuna: sa nu ne grabim sa condamnam. Omul, chiar cel politic, se poate schimba. Am vazut asa ceva la Basescu, am vazut vreo miraculoasa intoarcere la izvorul cinstei si principiilor a celui care s-a dovedit fara scrupule uns cu toate alifiile, am vazut o convertire misterioasa..
  • -1 (5 voturi)    
    Mai draga Tapalaga... (2) (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 15:49)

    Gogu M. [anonim]

    (continuare)

    ... pe vreun drum al Damascului? Realitatea deplorabila dea zi ne da raspunsul fara drept de apel, si in aceasta situatie cel care incearca sa argumenteze ca Basescu a facut (sau incercat IN MOD ONEST) sa faca ceva bun este cel care ar trebui sa caute si sa incerce sa aduca dovezi. care, din pacate si in mod evident, lipsesc. Avem doar un sir continuu de tulburari, de fermentatii in haznaua politica, de clipociri tulburi si de zvonuri inausite, de lucruri incepute prost si facute pe jumatate. Singurul numitor comun al acestor rateuri inutile, si multe dintre ele compromitatoare - si va pot enumarea aici condamnarea (mai mult decat formala) a comunismului, "lustratia romaneasca" dupa 20+ de ani, depolitizarea sistemului cu fiice, amanti de fiice, fii de parteneri de afaceri si "nepoate de gradul 3" sau a televiziunii publice cu ilustre nulitati la remorca partinica - dincolo de implicarea unor persoane pozitionate in INTREGUL spectru politic romanesc, este prezenta lui Basescu. Un ins, deci, cu care sistemul tinde sa se identifice in toate diversele sale manifestari. Daca adaugam la asta continuarea scandalurilor care l-au facut pe Basescu controversat din punct de vedere al onestitatii inca imediat dupa '89, tabloul se intregeste.

    Singurul moment in care, in mintea noastra (inclusiv a mea - din pacate zic eu acum) am putut avea imaginea unui Basescu actionand impotriva sistemului a fost cel al lui noiembrie 2004, cand contextul nefericit plus un scenariu de vodevil bine pus la punct l-au facut sa se afirme ca principal adversar al lui Nastase. Greselile cumulate ale lui Nastase si ostilitatea noastra fata de el ni l-au cocotat in spinare pe acest Popeye mioritic, cel putin la fel de periculos insa intr-un mod mult mai evident ipocrit si (aproape) complet lipsit de caracter si de scrupule. Cred sincer ca la nivelul actiunii sale ceea ce na impiedica sa ajungem un Adzerbaijan sau un Belarus este doar apartenenta noastra la UE...
  • +2 (6 voturi)    
    Basescu a gresit in tot si-n toate.... (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 16:56)

    marietta [anonim]

    Nu a facut NIMIC din ceea ce TREBUIA si nici CUM trebuia. A lalait-o in stil propriu si caracteristic pana s-a umplut paharul. Un observator priceput in analize politice si economice nu putea sa nu vada degringolada din politica Romaniei in toate domeniile: administratie publica, economie, transporturi, finante, asistenta sociala, educatie, evolutia demografica a populatiei, dezvoltare rurala si agricultura... Toate, absolut toate domeniile arata jalnic dupa anii astia de mandat ai Dlui Basescu. Un mandat care a adus Romania aproape de dezastru.
  • +2 (2 voturi)    
    tapalaga (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 18:00)

    gicu [anonim]

    ...vere,nu poate
    nu-ti mai pune intrebari existentaliste din astea
    va zice la final ca a infrint
    victorios..
    si nen'tu nelu a infrint cistigind
  • +2 (4 voturi)    
    f (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 19:53)

    bassesco [anonim]

    Analizati clica PD-L de parca ar fi un partid format din mari intelectuali si profesionisti. Sunt niste oportunisti cu mult tupeu.
  • -1 (3 voturi)    
    O prognoză realistă (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 20:42)

    Omics [utilizator]

    În țara noastră clasa avută a primit o dublă lovitură din partea crizei, una universală și una specifică ținând de modul ei de-a face afaceri, fără să investească în tehnologie, organizare și competență, având o organică repulsie față de stat pe care îl stoarce și pe partea evaziunii și pe partea corupției. Singura modalitate prin care vede ea viitorul este o aparentă chinezificare a României (ilustrată de concepțiile Isărescu- Băsescu), prin devalorizarea și descalificarea muncii - un proces negativ, date fiind mentalitățile noastre europene, refuzul lui Băsescu de-a recunoaște rolul muncii înalt calificate, un stat slab, apartenența și deschiderea cvasitotală spre economia Uniunii Europene și multe alte chestiuni care ne despart de China. Este greu de spus ce se va întâmpla cu economia europeană în competiția sa inclusiv cu China, însă prețul ridicat la muncii și solidarității sociale are și niște atuuri extraordinare, ale înaltei calificări și responsabilități, ale imbatabilului spirit european de echipă. Cert este că, deși suntem la periferia Europei, trebui să facem o politică în spiritul ei și pe sprijinul ei. Săraci fiind, nu mai avem voie să ne luăm de la gură pentru a facilita o acumulare românească în stil ceaușist. Trebuie să ne bazăm pe capitalul european, dacă nu vine el la noi, emigrăm noi la el, aprofundând astfel integrarea europeană. Pe bază de capital străin și specific regional (agricultură și turism) va apărea o nouă clasă mijlocie în România care își va face din subminarea Bucureștiului, a centralismului corupt și mafiotic un program politic.
  • 0 (2 voturi)    
    Băsescu - drum înfundat în loc de punte. (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 21:43)

    Omics [utilizator]

    România a fost singura țară europeană (la Est de Nistru „este altceva”) care a trecut la capitalism pe baza fostei nomenclaturi de partid și de securitate, nu pe baza inginerilor și economiștilor, managerilor din fostele „întreprinderi socialiste”. Era de așteptat un hop al spiritului antreprenorial, Băsescu trebuia să întruchipeze acea trecere lină, ca un om nițel specialist, nițel nomenclaturist, nițel emigrant, nițel militar, asociat cu noii băieți cu ștaif de la liberali, Tăriceanu, Patriciu. Dar noii băieți nu tratează ca niște burghezi adevărați, ca niște gentlemeni statul. Preferă mai degrabă altceva decât investițiile în tehnologii, organizare și calificare ca surse de îmbogățire. Și Băsescu rupe alianța. Pe ce urmează să se bazeze Băsescu? Pe o masă de frustrați, de mici întreprinzători care văd în stat cauza proprie lor impotențe, și pe alte largi categorii de frustrați ai tranziției (și eu printre ei). O astfel de masă seamănă cu ceea ce a fost baza fascimului în vremuri de tristă amintire. Și iată că vine și criza nefericită și în locul trecerii line spre capitalismul autentic,defectele noilor îmbogățiți, mari și mici, moguli și chibiți, apar în toată splendoarea lor. Violența verbală, atacul la bătrâni, disprețul față de munca înalt calificată, toate cadrează cu această bază politică a lui Băsescu. Eu nu mă simt un mare guru al echilibrării bugetului , însă știu că sunt țări care au PIB pe locuitor de 3 ori mai mare și pensii de șase ori mai mari, ceea ce înseamană că nu stăm chiar dezastruos cu povara socială. Dezastrul este în economia incapabilă să suporte orice povară.

    Și pentru că tot facem prognosticuri, e clar că atacul la buzunarele săracilor nu poate fi productiv. Trebuie delimitat un grup de bogătani ce trebuie atacat. Crize economice, crize politice...
  • +1 (3 voturi)    
    finalul (Duminică, 11 iulie 2010, 1:13)

    nea nicu [anonim]

    basescu nu prinde 2011
    si-a indeplinit misiunea si banditii din toate partidele se vor alia sa-l dea jos
    cum asta nu o sa taca, se va "imbolnavi" si va fi debarcat
    marele geniu al minciunilor nu a invatat ca sistemul cistiga intotdeauana; pina la 2009 el a fost de partea cistigatoare, acum si-a luat-o in cap si va merge linga nea nicu
  • -1 (3 voturi)    
    Rezultatul conteaza (Duminică, 11 iulie 2010, 9:13)

    val [anonim]

    Traian Basescu este la inceputul celui de al doilea mandat, dupa cinci ani de lupte si peripetii. A plecat cu un partid mic, pe care cu multa pricepere l-a adus la putere. I-a fentat pe liberali, a atras sprijinul societatii civile, multi dintre noi ne-am luptat pentru el. Este timpul sa confirme asteptarile. Sunt multe dificultati, dar nu si scuze.
    Nu ma intereseaza daca si ce va face cu PDL, daca se va reforma sau va ramane nereformat, daca Traian Basescu este sau nu tradat de BVB sau de altii, daca Ponta umbla cu viclenii si incearca sa profite in mod mizerabil de necazul in care se afla tara, daca Crin ii mai loveste si el cu cate un bombeu in coaste. <b>Ma intereseaza care va fi rezultatul, doar atat. Sunt zece ani din viata Romaniei.
  • 0 (2 voturi)    
    Băsescu -din „punte” în „drum înfundat” (Duminică, 11 iulie 2010, 10:03)

    Omics [utilizator]

    România a fost singura țară europeană (la Est de Nistru „este altceva”) care a trecut la capitalism pe baza fostei nomenclaturi de partid și de securitate, nu pe baza inginerilor și economiștilor, managerilor din fostele „întreprinderi socialiste”. Era de așteptat un hop al spiritului antreprenorial, Băsescu trebuia să întruchipeze acea trecere lină, ca un om nițel specialist, nițel nomenclaturist, nițel emigrant, nițel militar, asociat cu noii băieți cu ștaif de la liberali, Tăriceanu, Patriciu. Dar noii băieți nu tratează ca niște burghezi adevărați, ca niște gentlemeni statul. Preferă mai degrabă altceva decât investițiile în tehnologii, organizare și calificare ca surse de îmbogățire. Și Băsescu rupe alianța. Pe ce urmează să se bazeze Băsescu? Pe o masă de frustrați, de mici întreprinzători care văd în stat cauza proprie lor impotențe, și pe alte largi categorii de frustrați ai tranziției (și eu printre ei). O astfel de masă seamănă cu ceea ce a fost baza fascimului în vremuri de tristă amintire. Și iată că vine și criza nefericită și în locul trecerii line spre capitalismul autentic,defectele noilor îmbogățiți, mari și mici, moguli și chibiți, apar în toată splendoarea lor. Violența verbală, atacul la bătrâni, disprețul față de munca înalt calificată, toate cadrează cu această bază politică a lui Băsescu. Eu nu mă simt un mare guru al echilibrării bugetului, însă știu că sunt țări care au PIB pe locuitor de 3 ori mai mare și pensii de șase ori mai mari, ceea ce înseamană că nu stăm chiar dezastruos cu povara socială. Dezastrul este în economia incapabilă să suporte orice povară.

    Și pentru că tot facem prognosticuri, e clar că atacul la buzunarele săracilor nu poate fi productiv. Trebuie delimitat un grup de bogătani ce trebuie atacat (cum erau evreii lui Hitler). Crize economice, crize politice...
  • -1 (1 vot)    
    T.B. invins de sistem? (Duminică, 11 iulie 2010, 13:41)

    BalL [utilizator]

    Nu cred ca va putea fi invins de SISTEM si sper sa nu fie invins nici de CRIZA. Cat despre "cine va cladi pe osul sanatos al natiunii...", eu nu vad cine dar mai trst este ca nu vad nici macar osul sanatos.
  • 0 (0 voturi)    
    Timid (Luni, 12 iulie 2010, 11:10)

    gabi [anonim]

    Domnule Tapalaga, spre deosebire de Constantinescu pe care l-a invins sistemul, Traian Basescu a fost parte integranta a sistemului care ia- invins pe tot cei care mai puteau face ceva pentru Romania.
    Mult prea tarziu ati obervat ca e gardul vopsit, mult, mult prea tarziu si dupa mult prea multe articole care au incercat sa-l spele de pacate pe Basescu.