Consecintele deciziei Curtii Constitutionale

de Dan Selaru     HotNews.ro
Vineri, 25 iunie 2010, 20:06 Actualitate | Opinii


Situatia a devenit emotionala. Cine crede ca pensionarii s-au salvat se inseala. Deja cursul a luat-o la vale, si BNR l-a lasat, devalorizarea e planul B. O sa-l lase pana la un prag suportabil, cu victime in randul datornicilor in Euro.

E nevoie de reactie rapida, indiferent care e reactia. Intarzierea incredibila intre 6 mai si 1 iunie, cat s-a gandit Guvernul, a fost fatala. Eu as da afara Guvernul actual, l-as pune pe Stolojan, nu mi-as baga nasul in ce face si as da acatiste, scrie Dan Selaru pe blog.

Relatia cu FMI era compromisa deja, acum e oficial compromisa. Tinta de deficit bugetar devine iluzorie. Scaderea deficitului in noua situatie se poate face prin doua solutii. Prima, sa dea afara 200.000 de bugetari. A doua, inflatia. Pierderea transei de la FMI nu este un cap de tara dpdv financiar dar este un dezastru ca imagine.

Taierea salariilor nu se poate face. Atata vreme cat exista articole neconstitutionale nu se aplica legea. Daca veneau cu 3 legi scaderea salariilor era posibila. Asa, s-a ales praful de tot. Nu poti pune in practica o jumatate de lege.

Suntem intr-o situatie imposibila, nu am mai avut niciodata niste legi pe care Guvernul si-a asumat raspunderea si care au fost declarate neconstitutionale, nu avem procedura.

De data asta nu mai e de joaca, s-au jucat deja un an si jumatate. E nevoie de oameni seriosi, de la PDL, daca au, din Opozitie, daca exista, de oriunde, daca vrea Traian Basescu.

Si aici nu vorbim de Negoita sau Croitoru, e nevoie de un om care sa fie capabil sa comunice coerent cu populatia. E nevoie de incredere si de comunicare reala, nu de lozinci.

Sa ne pastram calmul, e esential. Si sa fim pregatiti pentru vremuri grele. Sa speram ca in al 12-lea ceas le vine mintea la cap. Sa luam acum planul lui Varujan Pambuccian, e singurul care exista. Situatia nu e atat de grava. Dar se agraveaza daca iar se incearca rezolvarea prin lozinci sau minciuni.

PS Daca tot au dat cu mucii in fasole, sa mareasca TVA si sa scada cota unica. Daca fac invers e nasol.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3840 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    eu o sa plec , refuz sa mai platesc taxe acestui s (Vineri, 25 iunie 2010, 20:13)

    cristi [anonim]

    adio Romania!
    eu plec. refuz sa mai platesc impozite si state acestui stat corupt, hotz si mizerabil de arogant.
    o sa va scriu din New York, dupa 1 iulie
    • -2 (8 voturi)    
      Drum bun (Vineri, 25 iunie 2010, 20:48)

      HESS [anonim] i-a raspuns lui cristi

      Trebuia sa o faci mai de mult.Dar nu este tarziu nici acum.Numai sa ai grija ca la ei fiscul nu e JOACA DE COPII ca la noi.Sa ne scri.ADIOS .
    • +5 (9 voturi)    
      bine faci! (Vineri, 25 iunie 2010, 22:08)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui cristi

      Bine faci!
      Asta am facut si eu... in 2008 cand am parasit Romania! Am refuzat sa mai lucrez pentru niste oameni incultzi, cu educatie dobandita in mod mecanic si fara nimic la cap... decat taratze...
      Eu indemn tineretul sa isi incerce lumea... asa cum am facut si eu ca si altii dinaintea mea!

      Succes Romania! Vant la pupa cu clasa politica fara nicio educatie la baza si fara cei 7 ani de acasa... Ma bucur ca am parasit o tzara cu un mediu fanariot si balcanic, o natzie refractara la nou si dominant conservatoare... astept sa vad cum vor fi platite acele pensii in urmatorii 5 ani!!! Mai ales pensiile "furate" de parlamentari dupa un, doua mandate cica!!! Bataie de joc!!!
    • -1 (1 vot)    
      Hai lasa-ma! (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 2:48)

      370H-SSV-0773H [utilizator] i-a raspuns lui cristi

      Pai ce-o sa ne facem noi acum... ai cui ramanem?!
    • -1 (1 vot)    
      Hai lasa-ma! (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 2:48)

      370H-SSV-0773H [utilizator] i-a raspuns lui cristi

      Pai ce-o sa ne facem noi acum... ai cui ramanem?!
  • +5 (7 voturi)    
    Cred ca stiu la cine te gandesti ca ar fi (Vineri, 25 iunie 2010, 20:22)

    Ovidiu [anonim]

    potrivit de prim ministru , cand spui

    "Si aici nu vorbim de Negoita sau Croitoru, e nevoie de un om care sa fie capabil sa comunice coerent cu populatia. E nevoie de incredere si de comunicare reala, nu de lozinci."

    Te gandesti la Teo, nu?
    • -1 (1 vot)    
      Stiu solutia... (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 8:54)

      Goa Uld [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Ovidiu esti pe aproape!
      Solutia pentru El Popole Rromena este: DAN DIACONESCU PRESEDINTE; TEO TRANDAFIR PRIM MINISTRU; MIRCEA BADEA SEF LA SENAT; ORESTE SEF LA DEPUTATI; VANTU SEF LA FINANTE; MAGDA CIUMAC SEFA LA TURISM; MOARTE DIN CARPATI SEF LA MILITIE; NICOLAE GUTA SEF LA CULTURA; IRINA LOGHIN LA AGRICULTURA; GIGI BECALI SEF LA ARMATA;

      Asta este singura solutie pentru Rromania: Popor cu atitudine de trestie care se indoaie in fata vantului celui mai puiternic, popor usor de manipulat care traieste mereu cu capul in nori si cu picioarele "la" apa.
      Rromania , ca natie fara coloana vertebrala si fara curajul de a face ceva concret, nu merita altceva decat HAOS-ul.
      Vai si amar de tara asta!
      O mana de calai au hotarat soarta unei natiuni.
      In loc sa plece bugetarii ca , oricum sunt prea multi, mai bine suportam noi, cei de la privat taxele marite.

      'VIATA OMULUI ESTE FORMATA 10% DIN CEEA CE I SE INTAMPLA SI 90% DIN ATITUDINEA FATA DE CEEA CE I SE INTAMPLA!"
    • -1 (1 vot)    
      lasand gluma la o parte (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 9:50)

      panfil flecaru [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      cred ca are dreptate. croitoru parca'i ploua si ninge'n casa, asa e de incruntat.
      negoitza e la fel de solutzie ca di johanis.
      io zic ca un om cu experientza, bun comunicator si cunoscut si agreiat in mediul politic si sindical, este marian sarbu. ar fi un bun prim ministru, in conditziile de azi.
      cand majoritatea depinde de unpr si udmr, ar trebui mai mult implicatzi in economic, adica posturi in guvernare cu raspunderi economice. fara blaga, videanu si berceanu.
  • +1 (1 vot)    
    ? (Vineri, 25 iunie 2010, 20:27)

    ? [anonim]

    eu cred ca masura asta tb sa o ia acum un an jumatate si nu eram aici -cred ca eram deja iesiti din aceasta situatie. acum doar se faceau ajustari in toata economia. si disponibilizari si reglari de pensii si de salarii. nu eram presati de situatia catastrofala
  • +3 (5 voturi)    
    tanasescu (Vineri, 25 iunie 2010, 20:40)

    tanasescu [anonim]

    singurul om politic ne-pdl care imi inspira incredere este mihai tanasescu, reprezentantul de la fmi.
    • +3 (3 voturi)    
      Asa pare, doar ca atunci cand era omul de partid, (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 0:27)

      revelare [utilizator] i-a raspuns lui tanasescu

      Tanasescu canta alta muzica,decat acum din tabara FMI, unde nu se poate juca cu lozinci.
    • +1 (1 vot)    
      tanasescu???????? (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 7:02)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui tanasescu

      Vorbesti cumva de acel dobitoc care incepand de la nesimtitul salariu echivalent cu trei salarii medii pe economie te jecmanea cu un impozit de 45 la suta?? Pe vremuri, cand se intampla ca vreun amarastean de cantaret de muzica usoara sa ramana afara, ma bucuram atat pentru el cat si pentru mine, ca nu mai era difuzat. La fel acum ma intreb de ce oare nu ramane mustaciosul asta defect prin strainatate pe undeva si sa incerce sa devina ministru de finante pe acolo (sau cel putin portar la ministerul de finante dintr-o tara serioasa.
  • +2 (2 voturi)    
    creste valuta, scade Bursa (Vineri, 25 iunie 2010, 21:16)

    dollar [anonim]

    Pentru autorul articolului... sa inteleg ca la cresterea cotatiei valute/leu se va adauga si scaderea cotatiilor la Bursa de Valori?
  • -3 (5 voturi)    
    Stolojan (Vineri, 25 iunie 2010, 21:25)

    luci [anonim]

    Stolo nu are ce cauta. NU uitati ca el a fost cel care a nationalizat valuta in trecut.
  • +6 (6 voturi)    
    Fosila comunista (Vineri, 25 iunie 2010, 22:32)

    Vlad [anonim]

    Vad ca pentru magistrati nu se poate sa fie scazute pensiile si salariile.

    Nu ne mai scapam de fantomele astea comuniste?
    E suficeint sa te uiti la plenul acela sa-ti dai seama...
  • +2 (2 voturi)    
    Pt. Hotnews: (Vineri, 25 iunie 2010, 23:03)

    zit [anonim]

    as propune un/niste articole cu sugestii referitor la care ar fi cea mai buna echipa guvernamentala (cu presedinte cu tot) ce ne-ar putea scoate din criza (evident cu participarea cititorilor de pe forumul Hotnews).
  • +4 (4 voturi)    
    BRAVO (Vineri, 25 iunie 2010, 23:03)

    000 [anonim]

    Pentru pensiile obtinute in mod corect toata stima pentru CCR,DAR<DAR<DAR,pentru marea majoritate a pensiilor obtinute ILEGAL si pentru pensiile magistratilor care reprezinta FARADELEGEA nu am cuvinte.
    Adica invoca CONSTITUTIA in cazul pensiilor lor, dar nu vad articolul fruntas din CONSTITUTIE in care se spune CA TOTI CETATENII ROMANIEI SUNT EGALIAdica mama mea care are o pensie de 999 lei dupa 40 de ani in invatamant este egala cu un magistrat cu peste 30000 lei?
  • +1 (1 vot)    
    ganditi logic (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 8:23)

    eu [anonim]

    1. Eliminati evaziunea fiscala!
    In toate institutiile publice exista functia publica INSPECTOR (rincipal, superior etc) ocupata de diversi si diverse care isi pierd vremea stand in birouri.
    De ce nu merg acestia pe teren sa inspecteze locurile care vand fara bon etc.
    Ganditi-va: banul nu are voie sa "circule" prin institutii autorizate, ca si medicamentele, de exemplu...
    2. Incurajati munca in randul populatiei, eliminati parazitii. Stiati ca o persoana muncitoare, profesionista, cinstita, corecta, tine in spate 100 de persoane puturoase, profitoare, nesimtite si cu venituri enorme?
    In primul rand in institutiile publice trebuie sa se faca ordine: sa dispara angajatii rude, puturosi si profitori; cunostinte; sefii puturosi si profitori.
    3. Eliminati risipa si jaful din banii publici
    4. Managementul in institutiile publice trebuie sa fie profesionist. De ce Sefii sunt prosti si rai(nu au pregatirea din domeniul unde sunt sefi, habar nu au in ce consta activitatea pe care o "conduc" si vor sa faca totul dupa capul lor, de fapt boicoteaza totul)? Deci eliminati prostia activa.
  • 0 (0 voturi)    
    Decizia CCR (Duminică, 27 iunie 2010, 17:35)

    Bobitza [anonim]

    Decizia CCR a fost data din considerente pur subiective. A declarata neconstitutionala reducerea pensiilor cu 15% pentru a-si motiva pastrarea pensiilor lor nesimtite.