VIDEOCOMENTARIU Ceasul concedierilor de bugetari ticaie, presiunea sistemului privat creste

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Marţi, 20 aprilie 2010, 9:08 Actualitate | Opinii


Guvernul e restant la planul de concedieri, numarul bugetarilor fiind in continuare exagerat. Presiunea mediului privat creste, cei care activeaza in economia reala fiind nemultumiti ca sint singurii care suporta efectele crizei. O alta presiune vine dinspre Cotroceni, presedintele cerind si el mai multe concedieri. Guvernul Boc e acum intre ciocanul economiei reale si nicovala sindicatelor.

Vezi un comentariu semnat de Claudia Pirvoiu:




Citeste mai multe despre   
















5182 vizualizari

  • +34 (48 voturi)    
    un umil cetatean (Marţi, 20 aprilie 2010, 9:22)

    cet23 [anonim]

    Eu sunt un umil cetatean. Lucrez la privat. 10 ore pe zi plus sambata 6 ore. Am 1500 lei / luna. Daca fac fapte de "vitejie" in campul muncii, o sa-mi creasca salariul, dar nu mult.
    Din banii mei, asa putini cum sunt, eu platesc impozite la stat. Eu platesc statul, nu statul ma plateste pe mine.
    Sunt constient ca oricat de mult as munci, niciodata nu ma voi apropia - ca si venit - de pensia (pensie, nu salariul!) unui ofiter din armata. Care, marea majoritate, toata viata lor au stat in cazarma, au facut rapoarte si uneori instructie cu militarii pe teren. Raportat la numarul lor, putini, extrem de putini au vazut un camp de lupta adevarat (Afganistan, etc.), majoritatea numai in filmele cu Rambo.
    Vad deseori greve peste greve! Grevele profesorilor (cu cele 6 ore de munca pe zi si 3 luni de concediu pe an), grevele acadcemicienilor care conduc metroul (extrem de greu, extrem de complicat!) care iar au niste salarii la care eu nu visez, greve peste tot! Munca cat mai putina, greve cat mai multe!
    Stiti ceva, dragii mei bugetari? Ia mai duce-ti-va dracului!
    • -9 (27 voturi)    
      se vede ca esti umil (Marţi, 20 aprilie 2010, 9:58)

      zambara [utilizator] i-a raspuns lui cet23

      ...din comentariul tau
      Ai mentalitate de supus. Problema ta nu e ca tu castigi foarte putin la privat sau ca esti exploatat la privat ci ca altul (de la stat) castiga mai mult ca tine.
      Pe tine ce te satisface? Ca toata lumea sa castige foarte putin, ca tine sau ca tu sa castigi la adevarata valoare a muncii tale?
      Sigur, e mai usor sa iti doresti sa moara capra vecinului decat sa te bati sa ai dreptul de a fi platit decent la companiile private.
      • +4 (10 voturi)    
        asa-s majoritatea (Marţi, 20 aprilie 2010, 11:07)

        cet23 [anonim] i-a raspuns lui zambara

        80-90% castiga tot cam la fel la privati. Ma refer la nivel national, nu la Bucuresti, unde oricum nivelul de trai este net superior mediei pe tara., Inclusiv medie din atat de laudatul (fix pe degeaba) Ardeal. Nu-i vorba de nici o capra aici. ;) Fara aluzii! :)
        • -3 (5 voturi)    
          corect (Marţi, 20 aprilie 2010, 16:56)

          me [anonim] i-a raspuns lui cet23

          In mediul privat marea majoritate din joburi sunt sub 15 milioane net in mana...si asta in conditiile in care majoritate a patronilor au deficit de personal pentru a optimiza costurile. Diferenta de deficit o suporta angajatul la privat.
          Orice mentalitate ar avea angajatul roman marea majoritate la privat o sa fie tot pe posturi de "supus" si nu pe posturi de sef.

          La stat situatia e cu totul alta, fie e surplus de personal(care apare defapt ca deficit in documente intrucat sefii de la stat declara ca au nevoie de 3-4 ori mai multi angajati decat le trebuie), fie cei de la stat lucreaza la ceva ce nu aduce nici o valoare(vezi cazul TVR care are multe posturi inutile), fie cei de la stat lucreaza pe tot felul de posturi care nu-si au sensul(vezi primarii care au angajat triplu cat alte primarii similare), profesori care predau la clase de 20 de elevi in loc sa predea la clase de 30+ cum era inainte, salarii fabuloase la anumite institutii(pilotii)...si nimeni din guvern nu are ochi sa vada toate astea...incep sa cred ca toti incepand cu Boc si Basescu sunt defapt niste handicapati.
      • -7 (19 voturi)    
        Foarte bine zis! (Marţi, 20 aprilie 2010, 12:24)

        AAA [anonim] i-a raspuns lui zambara

        Excelent! Asta e, cu adevarat, marea problema a Rromaniei (scris cu 2 "r" intentionat): sa moara si capra vecinului!
        Haideti sa avem toti salarii mici ca asa e bine! Ca pe vremea lu' Impuscatu'!
        Nu e important ca ala din privat are salariu mic (si, eventual, in plic ca sa fenteze statul in dulce stil mioritic) ci e important ca alalalt, fie el si la stat, are salariul mai mare!
        Nu il intereseaza pe ala cum sa faca sa-i creasca lui salariul, ci il intereseaza cum sa i-l scad aluilalt.
        Halal de tara!

        P.S. Avand in vedere ca sunt foarte multe + la comentariul lui cet23 si multe - la raspunsul lui zambara, trag concluzia ca sunt multi cititori din PRIVAT care citesc p-aici. Probabil d-aia stati 10 ore pe la munca! :)

        P.P.S. Sa curga minusurile! Din privat evident! :))
        • +5 (15 voturi)    
          AAA (Marţi, 20 aprilie 2010, 12:30)

          dabu [utilizator] i-a raspuns lui AAA

          Du-te la munca...lasa oamenii din privat.

          Si asa nu ai inteles nimic - salariul ala pe care vreti voi sa vi-l faceti mai mare....il faceti DOAR PE SPINAREA CELOR DIN PRIVAT, nu din ce produceti.

          ASTA E PROBLEMA DE FOND, nu sa moara capra vecinului... Sincer, ar fi mai de dorit sa moara toti prostii.
          • -3 (15 voturi)    
            Multi vad, putini cunoaste! (Marţi, 20 aprilie 2010, 13:13)

            AAA [anonim] i-a raspuns lui dabu

            Shmecherica, vezi ca daca doresti moartea prostiilor s-ar putea sa te trazneasca mai repede decat te astepti!
            Cu ce se diferentiaza contabila de la privat de aia de la stat? Ce face mai mult o secretara la privat decat aia de la stat? Cu ce e mai buna o persoana care lucreaza in resurse umane in privat, decat aia de la stat. Vorbe, atat!
            Daca lucrezi in fabrica sau pe camp, atunci poti sa zici ca produci ceva, altfel prestezi servicii. Asta fac si aia de la stat pe care ii huliti atat, presteaza servicii. Si ca si la privat, unii la presteaza mai bine, altii mai prost. Asta e!
            Uitandu-ma pe aici vad mult mai multe posturi din privat decat cele de la stat... Ce concluzie se poate trage: SA MOARA SI CAPRA VECINULUI!
            • +6 (14 voturi)    
              multi nu vad (Marţi, 20 aprilie 2010, 13:42)

              dabu [utilizator] i-a raspuns lui AAA

              Smecherica, daca la privat nu prestezi bine, compania merge prost si da faliment. Daca asta se intampla la stat, nu dam pe nimeni afara ca face greva, asa ca luam mai mult de la aia de la privat si dam la aia care risipesc. Tu ai auzit de profit si pierderi?

              Iar diferenta dintre cum se munceste intr-o parte si cum in cealalta.. ar fi bine sa vorbesti cand o sa lucrezi la privat, ca sa vezi diferenta.

              Ramane valabil ce am scris. Tu doar vrei sa dovedesti asta.
              • +5 (11 voturi)    
                Ai dreptate (Marţi, 20 aprilie 2010, 13:09)

                Mircea [anonim] i-a raspuns lui dabu

                In sistem bugetar, nu se urmareste niciodata cresterea productivitatii.De asta, sunt multi angajati, dar rezultate mai slabe. Cu alte cuvinte, exista oameni in sistemul bugetar care nu fac fatza indatoririlor pentru ca nu au fost instruiti cum sa o faca, pentru ca nu au fost motivati sau pentru ca nu sunt capabili intectual sa faca mai mult.In sectorul privat, daca nu te poti adapta, te concediaza si gata.La stat, nu-i nimic...angeaza pe altul care sa faca treaba in locul tau.Si tot aia din sectorul privat trebuie sa plateasca un salar in plus...
              • -5 (11 voturi)    
                Dabule! (Marţi, 20 aprilie 2010, 13:59)

                AAA [anonim] i-a raspuns lui dabu

                ...daca tu muncesti din greu pe la privat, cum de ai timp sa stai si sa citesti tot ce se scrie p-aici? Parca te speteai muncind?
                Meseria mea este sa urmaresc ce se intampla pe aici, prin ziare, dar tu? Ce-i cu tine? Nu muncesti?
                Asa cum spuneti voi "bugetarilor", cred ca se poate aplica si in cazul tau si al altor "privati": nu va plac salariile si conditiile de lucru, plecati in alta parte! La ALT privat! Sau pentru voi nu e valabil?
                Si pentru cultura ta am lucrat si la stat, am lucrat si la stapan privat si am ales sa fiu propriu meu stapan, mic, dar colaborez cu o agentie de stat din afara Rromaniei. Stiu viata de caine de la privat, dar nu uita ca nici la stat nu sunt numai directori si sefuti!
                • +3 (11 voturi)    
                  Ai dreptate si nu prea (Marţi, 20 aprilie 2010, 14:08)

                  denvarel [utilizator] i-a raspuns lui AAA

                  Nu sunt numai sefi si sefuti la stat, ai perfecta dreptate.
                  Sunt prea multi sefi si sefuti la stat. Restul sunt inca si mai multi. E vorba de eficienta muncii! Pana la urma ce face statul? Colecteaza si administreaza niste bani numiti impozite. Pentru asta trebuie 1/3 din populatia activa a Romaniei?
                  • -2 (4 voturi)    
                    Esti chiar varza (Miercuri, 21 aprilie 2010, 8:45)

                    abu dhabi [anonim] i-a raspuns lui denvarel

                    Daca tu crezi ca doar atat inseamna sistemul bugetar, sa colectezi si sa administrezi niste impozite, esti rupt de realitate. Pentru stiinta mataluta, daca nu ar fi Statul, domeniul privat ar fi varza, nu ar putea exista. Pentru ca nu ar exista nici cadrul legislativ, nici Politie, nici armata, nici drumuri, nici poduri, nici invatamant, nici spitale, nici transport in comun... nimic frate... Ai merge cu taxiul, bolovane, si ti-ar lua pielea de pe tine. Te-ai duce la spitale private, si iar ti-ar lua pielea de pe tine. Ai invata in privat, daca ti-ai permite. Asa ca mai bine taci din gura, nu te mai da gorila in dud fara sa faci altceva decat sa iti etalezi prostia.

                    Inca ceva. Varza ce esti, si la Stat se platesc aceleasi taxe si impozite ca la privat. In plus, la Stat se platesc taxe si impozite pe veniturile reale, nu se face evaziunea din Privat, boule!
                    • 0 (2 voturi)    
                      Un sfat (Miercuri, 21 aprilie 2010, 22:22)

                      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui abu dhabi

                      Daca lucrezi intr-un loc unde ai contact cu alte persoane te sfatuiesc sa iti dai demisia si sa gasesti un job independent in productie, undeva unde contactul cu alte persoane sa fie minim.
            • +5 (11 voturi)    
              asa, babeste, ca pentru unu ce ia bani de la stat: (Marţi, 20 aprilie 2010, 16:20)

              stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui AAA

              Secretara de la privat ii produce salariul secretarei de la stat.

              Ai inteles, sau sa-ti desenez?
            • 0 (4 voturi)    
              ia uite unde statea geniul (Marţi, 20 aprilie 2010, 21:49)

              arici [anonim] i-a raspuns lui AAA

              smecherica bujetaru', poate vei primi multe raspunsuri din care sa intelegi ce inseamna contabila la stat sau la privat, secretara sau taietoare de frunze, pardon, secretara la stat. Eu iti spun insa ca daca tu limitezi productivitatea la a sapa pe camp ai o mare problema si daca ai fi evaluat corect, de catre resursele umane de la stat, iti vei pierde jobul. Eu produc un soft care sa te lase pe tine maria ta bujetarule pe drumuri, pentru ca nu cred ca trebuie sa primesti nici 10 lei pe luna cat timp intorci o foaie de pe un birou pe altu'. crede-ma vom ajunge si acolo degeaba acum ranjesti....
          • +1 (1 vot)    
            chiar toti? (Miercuri, 21 aprilie 2010, 6:20)

            eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui dabu

            si tu ti-ai pregatit testamentul?
        • +3 (3 voturi)    
          faci confuzii (Marţi, 20 aprilie 2010, 20:35)

          radiogargara [utilizator] i-a raspuns lui AAA

          Se vede treaba ca faci confuzii intre public si privat! Nivelul salariului la privat se bazeaza pe cerere si oferta, la stat nu exista asa ceva, tot ce poate limita cresterea salariilor este...bunul simt al legiuitorilor, care deocamdata cam... lipseste! Asa ca da! Sa scada salariile nesimtite ale unor bugetari, care - muncesc sau nu - isi iau salariul bine-mersi din acest sac fara fund care e bugetul de stat!
        • -1 (5 voturi)    
          ia-de-a-ci (Marţi, 20 aprilie 2010, 21:44)

          arici [anonim] i-a raspuns lui AAA

          bucuros te rasplatsc cu minus, si ca sa fie clar , de la un angajator privat, care plateste catre stat mai mult decat castiga. poate nu-ti vine-a crede, insa e pur adevarul, nu am facut nimic la "negru" in toata activitatea mea de privat de 17 ani, pentru ca asa am fost educat. Insa in limitele in care te incadrezi maria ta bujetarule, ia gandeste-te in fiecare seara ce ai realizat in fiesce zi in care iei bani? io pot sa-ti spun ca 98% dintre voi produc pagube, indiferent unde te uiti, birourile administratiei, primarii, consilii, etc. umiliti oamenii , ii priviti de sus si apareti la ora 5 sa va plangetia ca " nu va da" Daca cetateanul umil are acel mesaj eu am altul, mars la munca!
      • -1 (5 voturi)    
        ai inteles...nu (Marţi, 20 aprilie 2010, 21:36)

        arici [anonim] i-a raspuns lui zambara

        bujetarule, nu ai inteles mesajul unui "umil cetatean", asa cum suntem toti dealtfel, chiar si maria ta. insa nu intelegi ca mesajul este adresat bujetarilor puturosi care prefera greva in locul muncii, prefera chiulul in locul realizarii a ..ceva, orice; prefera sa planga ca nu are salar bun si "sa-i dea statu". nu intelegi ca noi, "umili cetateni" platim taxe din care-ti iei tu salariul, niste taxe pe care le muncim din greu, asa ca subscriu: Ia mai duce-ti-va dracului.
    • +15 (21 voturi)    
      2 cetateni (Marţi, 20 aprilie 2010, 10:22)

      dabu [utilizator] i-a raspuns lui cet23

      Cetatene - nu esti singur. Aceleasi lucruri le simt si eu.

      Vizavi de sediul in care cu onoare activez, exista o intreprindere de stat - de stat la propriu, probabil. In fiecare zi, la ora 16.01, usa e gata sa cedeze sub presiunea salariatilor care dupa ce si-au indeplinit dificilele sarcini de serviciu, alearga spre o binemeritata odihna, practic, inca de la jumatatea zilei.

      In compensatie, colegii mei se intampla sa munceasca si pana la ora 8 sau 9 seara, daca e nevoie, de multe ori, fara sa li se ceara. Nu pot sa lase lucrurile neterminate, pentru ca stiu ca isi tin soarta in maini. Nu e asa ca sunt prosti? Nu-si cunosc si nu-si cer drepturile, fraierii!

      Eu unul m-am saturat sa platesc impozite pentru a intretine oameni care se duc la serviciu, ca aiba unde sa se duca dimineata. Iar daca nu le convine, mai pun nenica de o greva, ca statul sa ma mai suga inca un pic si inca un pic si inca un pic. ..Nu prea e corect.

      De ce ne aflam in situatia asta? Raspunsul este - pentru ca intreprinderile de stat nu sunt competitive (cele mai multe, nu toate!). In acest sens, de 20 de ani, vad acelasi scenariu trist - mai multe biruri pe privat, pentru a sustine sectorul de stat si pensiile (nu mai amintesc de raportul confirm caruia in Romania un salariat sustine alti 4,5,6, 7 sau cati ori fi).

      Eu zic ca exista o solutie - in masura in care un Guvern tare pe picioare si partial sinucigas, ar lua masurile necesare incat SA-SI ADUCA AFACERILE PE PROFIT, toata lumea ar fi fericita - bugetul de stat s-ar face mai usor, presiunea pe privat ar scadea, fondul de pensii s-ar realiza mai facil, etc.. Astept sa vad daca o sa apuc un Guvern care sa faca asa ceva. Este in umila mea opinie, singura varianta care ne-ar putea scoate pe TOTI din rahat.
      • -11 (15 voturi)    
        Si care e problema ta? (Marţi, 20 aprilie 2010, 11:33)

        Audit [utilizator] i-a raspuns lui dabu

        Societatile cu capital de stat nu le tii nici tu nici oricine altcineva din tara: se finanteaza singure (cele profitabile) doar ca au actionar majoritar statul (tu il ai probabil pe Voiculescu!).
        Inteleg cu bugetarii dar aici nu te inteleg! Decat ca atitudine pur romaneasca: SA MOARA SI CAPRA VECINULUI.
        • +12 (14 voturi)    
          nu zau? (Marţi, 20 aprilie 2010, 11:12)

          cet23 [anonim] i-a raspuns lui Audit

          Societatile de stat se finanteaza singure, nu? Ca si cele din minerit sau multe altele, nu?
          In plus, o primarie, un minister, o agentie prin definitie NU se finanteaza singure!
          Apropo taica! Ca vad ca esti foatrte informat! Banuiesc ca stii ca metroul de stat de intretinut de la buget. La fel si CFR-ul! La CFR, daca ar fi sa se finanteze singur, cum spui tu, pretul biletelor ar trebui sa fie de 5 ori mai mari!!!! Asta in conditiile in care ar fi exact aceeasi calatori, ca si acum.
          Vorbesti pe langa cu autofinantarea! Si nu e vorba aici neaparat de CFR sau metro, ci de tot aparatul ala birocratic imens care trebuie sa dea milioane de avize si avizase! Care la o spaga mica, o da oricum peste lege!
        • +1 (3 voturi)    
          of of (Marţi, 20 aprilie 2010, 20:51)

          radiogargara [utilizator] i-a raspuns lui Audit

          Mda... e greu de supravietuit intr-o tara in care putini inteleg care e diferenta intre stat si privat : cine e statul acela actionar majoritar intr-o intreprindere? Un nume, un simbol, o abstractie- care de cele mai multe ori e terfelita de cei in carne si oase care cica il reprezinta ( in realitate se ascund in spatele puterii pe care i-o dau acest simbol si fac numai magarii). Cine e acel actionar privat- un nume, un om, o persoana in carne si oase care se lupta pentru banii sai, pentru ca banii sai ii investeste acolo, si nu pe ai altora, cum se intampla cu banii statului... Mai avem pana sa intelegem cum e cu economia de piata. Pacat ca nici dupa 20 de ani unii nu au citit nimic in domeniu.
    • 0 (16 voturi)    
      profesorii (Marţi, 20 aprilie 2010, 10:23)

      mitica [anonim] i-a raspuns lui cet23

      Mda, tu stii cum este sa stai 6 ore pe zii cu copiii? Ai idee cat castiga un profesor pentru cele 6 ore? Tu stii ca majoritatea profesorilor ies la pensie uzati psihic, iar unii chiar cu afectiuni din cauza plozilor nesimititi cu care au de-a face zi de zi? Cum sa nu... profesorii si medicii sunt cauza cheltuielilor exagerate la buget. Nu fii invidios pe profesori, nu ai vrea sa petreci nici macar 1 saptamana, 6 ore pe zi la catedra cu copii obraznici si parinti nesimtiti. Cat despre bani, multi doar viseaza la leafa ta. Sunt insa de acord cu militarii si politistii. Cat despre justitie, la cat de eficienta si la ce bani au baietii...no comment.
      • +11 (13 voturi)    
        Mai Pprofesorilor"... (Marţi, 20 aprilie 2010, 10:34)

        Costica [anonim] i-a raspuns lui mitica

        ...nu va dati mai buni decat sunteti ! Voi vedeti ce catastrofe va ies din sitem? ala pe care il cocolositi si protejati de atata vreme! Nu va convine? Ia veniti la privat sa simtiti si voi stresul real, al rezultatelor si apoi mai vorbiti de stresul vostru ! Rezultatele voastre ne-au adus la ruina...cauti un om sa faca ceva si n-ai cu cine...dar voi le tot dati "diplome", hartii de sters la fund !
        • -2 (4 voturi)    
          sa va fie de bine ! (Marţi, 20 aprilie 2010, 13:31)

          marius tipa [anonim] i-a raspuns lui Costica

          spre stiinta ta, dupa amiaza lucrez pentru mine, pt afacerea mea, iar in anii trecuti am lucrat la privat, asa ca sunt chiar in tema, nu iti raci gura de pomana. iti orientezi prost revolta, "mai", probabil din ignoranta. de ani de zile minsiterul analfabetizarii a distrus scoala romaneasca, iar acum i-a dat lovitura minibocul. nu v-am auzit protestand cu minte si responsabilitate, nici salarii marite pt dascali nu ati cerut, asadar aveti ce ati platit. sa va fie de bine !
          aveti educatie de toti banii =))=))=))
      • +10 (14 voturi)    
        profesorii (Marţi, 20 aprilie 2010, 10:35)

        -Myth- [utilizator] i-a raspuns lui mitica

        raspund de educatia elevilor; de aceea sunt platiti.
        De ce la unele ore profesorii isi stapanesc elevii, iar la altele nu? Deoarece ei vin cu mentalitatea: atat sunt platit, atat lucrez. Eu la privat nu imi permit asa ceva: in momentul in care am semnat un contract de munca pe un anumit salariu si o anumita fisa a postului mi-am asumat niste responsabiitati si nu incep toata ziua sa ma plang de cat de mult am de lucru sau cat de prost sunt platit. Mentionez ca anul trecut am avut si zile in care am muncit 10-12 ore pe zi (ca doar e criza); sunt curios cati din sistemul bugetar au facut asta!
        • +1 (7 voturi)    
          EU (Marţi, 20 aprilie 2010, 13:39)

          marius t [anonim] i-a raspuns lui -Myth-

          eu. in vacanta, deci concediu, am fost in scoala 12 ore zilnic, pt ca am avut olimpiada.
          se intampla mult mai des decat crezi tu.
      • +7 (11 voturi)    
        uzati psihic? (Marţi, 20 aprilie 2010, 10:37)

        CMihai [utilizator] i-a raspuns lui mitica

        Daca un profesor iese uzat psihic inseamna ca nu era bun de profesor. Ideea de baza este ca in primul rand la universitate nu ar trebuii aceptati toate categoriile de oameni, si numai cei care fac fata psihic jobului.

        Si in privat nu se uzeaza psihic? Stam de luni intregi avnd frica ca o sa fim dati afara, stam de frica sefiilor, ca in marea majoritate a firmelor romanesti, mai ales la firmele mai mici ai un sef cu 8 clase, tampit rau da tot, care cauta cum sa scada din salariul tau, mediul de lucru nu este adecvat nicidecum, nu este ideal ... Aici nu suntem in germania, si pana acum nu prea am auzit de stiri gen profesor ultra solicitat a facut sinucidere, sau ca a murit la 30 de ani din cauza stresului, insa am auzit destul de multe angajati in sectorul privat care au facut sinucidere sau au murit la varste extraordinar de fragede din cauza stresului la locul de munca ...

        Si fii atent: gandeste-te inainte sa scrii si tu, ca eu am fost profesor 5 ani de zile cand am renuntat. Si de atunci lucrez in mediul privat si as suporta mai mult 30 de copii decat sefii nostrii cu 8 clase ...
        • -3 (11 voturi)    
          fals (Marţi, 20 aprilie 2010, 11:37)

          andrei [anonim] i-a raspuns lui CMihai

          Daca un profesor iese uzat psihic inseamna ca tu esti un parinte model care sta peste 10 ore la servici, obosit fiind ai preferat sa fi lasat in pace si te-ai complacut ca educatoarea apoi invatatoarea sa incerce sa recupereze ceva din cei 7 ani de acasa lipsa ai puradelului tau.
          Din cate stiu un educator, invatator, profesor s.a.m.d nu trebuie sa suporte umilintele unora care ajung la pubertate si se simt buricu pamantului. Atata timp cat nu au fost invatati cei aia respectul ... lasa de dorit mai ales parintele, pentru ca in 3,4 ore/ saptamana profesorul nu o sa stea sa-ti educe tie copilul.

          Si ce daca sunt dat afara ... de lucru se va gasii numai sa accepti sa faci si altceva decat stii / esti obisnuit acum.

          Iar despre faptul ca ai iesit din sistem dupa 5 ani denota faptul ca ori esti prea slab valoric (dupa 2 ani te puteai ttitulariza ca pe atunci nu era criza cu posturile), ori ai preferat sa castigi mai multi bani de la un sef cu 8 clase ...

          intotdeauna suntem raspunzatori de alegerile/faptele noastre.
          • +5 (5 voturi)    
            Corect (Marţi, 20 aprilie 2010, 13:31)

            Mircea [anonim] i-a raspuns lui andrei

            Educatia trebuie sa inceapa de acasa.Deasemenea, sunt satul de ministri invatamantului care continue sa copieze sistemul socialist francez, in care elevilor li se permite aproape orice.Elevii ar trebui tinuti mai din scurt si ar trebui sa isi respecte profesorii macar de frica pedepselor, daca nu din bun simt.A se vedea sistemul american.Nu toata lumea trebuie sa termine 10 clase!!!!!Si nici profesorii care au abateri disciplinare nu trebuie protejati si nu trebuie sa ramana in sistem: ai gresit, OUT! Nu exista un cod de conduita al cadrelor didactice, nu se urmareste cresterea performantei lor.De asta avem profesori care la titularizare iau note minime, de asta avem si profesori care merg beti la ore sau lovesc elevii.Nimeni nu are bani sa le faca niste cursuri de comunicare pentru a stii cum sa stapaneasca elevii problema.Ca sa nu mai vorbim de profesorii universitari, care sunt pastrati in sistem doar pt a-i amuza pe studenti.Multi au uitat ca stiinta a avansat si ultimele lor informatii dateaza de acum 20-30 de ani.De ce ar trebui platiti acesti oameni?Simplu, nu au unde merge.Daca ii scoti la pensie, tot sistemul privat suporta greul.Dar, macar poti angaja tineri pe posturile libere...Poate vor fi mai buni...Pana la urma totul se reduce la calitate!Suntem tara cu cei mai multi studenti/cap de locuitor din Europa.E foarte usor sa obtii o diploma.Cred ca ar trebui numit ministru un profesor de gradul 1, de liceu, cu 10 ani de experienta (ca sa nu fie prea batran).Ei stiu cel mai bine realitatea.Si daca se poate, sa fie de matematica...ca poate face si niste calcule corecte.Sunt satul de toata povestea cu sistemul de invatamant care se schimba la fiecare 6 luni, reinventand gaura in macaroana.
          • 0 (0 voturi)    
            nu (Joi, 22 aprilie 2010, 23:23)

            CMihai [utilizator] i-a raspuns lui andrei

            nu raspund la tot postul tau, insa iti zic ceva:
            timp de 12 ani copilul tau sta in scoala 8 ore / zii (in afar vacantelor). in acest context sustii ca scoala nu are rol de educator ca om? no comment ...
        • 0 (4 voturi)    
          de toti banii (Marţi, 20 aprilie 2010, 13:34)

          marius t [anonim] i-a raspuns lui CMihai

          "Daca un profesor iese uzat psihic inseamna ca nu era bun de profesor"

          cam tipul asta de enormitati a dus la situatia actuala. cum spuneam: aveti invatamantul pe care il meritati. "de toti banii"

          daca ati fi avut minte si demnitate, responsabilitate sociala - cum au de ex polonezii, care nu sunt neam de sluga, ati fi militat pentru drepturile profesorilor, intelegand relativ usor ca aceasta se va reflecta chiar in educatia copiilor vostri.
          sa va fie de bine
      • +4 (4 voturi)    
        Cat Bill Gates (Marţi, 20 aprilie 2010, 11:34)

        Audit [utilizator] i-a raspuns lui mitica

        daca calculezi pe ora (vacante, concediu, etc)
      • +4 (10 voturi)    
        Pt mitica (Marţi, 20 aprilie 2010, 12:23)

        Maria [anonim] i-a raspuns lui mitica

        Nu exista copii obraznici exista profesori obraznici.Stai linistita ca nu dai in branci pentru orele pe cale le prestezi ,si nici nu stai 6 ore pe zi cu copiii.Am un baietel in clasa a II-a si ce fericire pe invatatore sa stea nu mai mult de patru ore/zi (dar ce vorbim 4 ore ca are vinerea 3 ore sI mai are de doua ori /saptamana sport cu alt profesor ,religie cu alt profesor si engleza cu alt profesor).Vara 3 luni libere,iarana trei saptamani vacanta,primavara inca o saptamana si toamna inca o saptamana vacanta si asta este activitatea unui invatator.Raportat la numarul de ore lucrate si salariul o sa vedeti ca nu este chiar asa de rau.
        SI INCA CEVA DACA TE PLANGI DE COPII INSEAMNNA CA TI-AI GRESIT VOCATIA SI ATUNCI REPROFILEAZA-TE............
        • -1 (5 voturi)    
          asa meriti (Marţi, 20 aprilie 2010, 12:59)

          marius tipa [anonim] i-a raspuns lui Maria

          judecand dupa cele scrise si dupa mentalitatea emanata, asa si meriti sa iti educam copii.
          pentru banii pe care ii luam, ar trebui sa fii fericit ca ii supraveghem in clase.
          daca ar fi dupa mine, as pune lacat pe scoli, sa vedem ce va faceti, toti care comentati tampenii in serie.
          Cand veti avea suficienta minte sa cereti salarii normale pt profesori, atunci tara se va fi desteptat. Pana atunci, nu sunteti mai presus de bolsevicii care urla "sa moara capra ta", caci nu va puteti pricepe realul interes si judecata voastra nu merge mai departe de o meschina socoteala, condimentata cu nemeritata invidie.
          Copii obraznini ? Exista copii mai obraznici decat un animal, draga mea, cei care probabil sunt educati cu o mentalitate ca a ta.
          haipa.
        • +2 (4 voturi)    
          mare dreptate ai (Marţi, 20 aprilie 2010, 13:16)

          me [anonim] i-a raspuns lui Maria

          nepotica mea este in clasa I, si, pt ca invatatoarea este inspector, s-au perindat la clasa vreo 6 suplinitori . una dintre ele a plecat foarte suparata, intrucat nu concepe " sa predea o ora intreaga litera o ". Partea proasta este ca sunt foarte multe cazuri in situatia asta. de aceea nu inteleg eu cum e cu grevele astea. nu le vad rostul. nesimtire curata.
          • -1 (3 voturi)    
            nesimtire (Marţi, 20 aprilie 2010, 13:42)

            marius t [anonim] i-a raspuns lui me

            nesimtire ??/ cam tot aceeas inesimtire pe care o au judecatori icand fac greva ilegala timp de l luna, paralziand sistemul juficiar, sau medicii de familie care nu dau retete, sau mtreoul; sau CFR-ul.
            se vede ce gandire de bolsevic ai.
            mi-e rusine ca traiesc in o tara cu asemeena specimene nesimtite.
        • -1 (3 voturi)    
          Urare (Marţi, 20 aprilie 2010, 15:44)

          mitica [anonim] i-a raspuns lui Maria

          Da-ti-ar Dumnezeu paine de profesor la clasele 5-8, pana la pensie, ca sa vezi ce usoara si bune este.
      • +5 (7 voturi)    
        greva profesorilor (Marţi, 20 aprilie 2010, 12:50)

        me [anonim] i-a raspuns lui mitica

        ai si tu dreptate, ca dupa 6 ore cu copiii, profesorii ajung stresati acasa, DAR, la ce profesori avem in tara, care habar nu au sa predea o lectie, sau sa struneasca un copil, isi merita soarta. la clasa nu se face absolut nimic, totul se invata la meditatie, ca nu mai stiu bietii parinti cum sa se mai tina cu banii de meditatie dupa profesori. ca profesorul e razbunator: nu faci meditatie, nici nu te bag in seama la ora, note mari nu ai.
        a declarat vreun profesor, vreodata, in istoria invatamantului modern, cati bani a incasat din meditati?
      • +2 (2 voturi)    
        pai daca e greu...... (Marţi, 20 aprilie 2010, 16:14)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui mitica

        pai daca e greu draga profesore fa altceva....e nevoie de oameni care sa munceasca chiar si pe criza.....problema este ca voi vreti respectul pe care sincer nu prea il meritati si doar, doar mai multi bani....
    • +8 (10 voturi)    
      ba mai mult ... (Marţi, 20 aprilie 2010, 12:47)

      raresn [utilizator] i-a raspuns lui cet23

      Si ca sa stiti o chestie simpatica legata de cei care merg pe un camp de lupta de-adevaratelea, se dau spagi si se pun pile in functiune ca cineva sa plece pe campul de lupta, ca pentru deplasarea asta se plateste muuult mai mult decat "munca" din cazarma. Eu cunosc pe cineva care a fost in Irak si dupa ce s-a intors si-a luat masina noua cu banu' jos din ceea ce a "economisit" mergand acolo.
      Ca sa nu mai vorbim ca toata viata plimba hartiile de colo colo si nu le simt deloc utilitatea. Cica "ne apara" asa zic ei, dar daca vine vorba de vreo rascoala de genul celei in decembrie '89 pun mana pe arme si trag in oameni ca deh, ei ii fac datoria.
      Cat despre ceilalti din aparatul de stat ... am asa o retinere in ceea ce priveste competenta si profesionalismul lor ... numai cand le vad mutrele acre ale muierilor care lucreaza la Administratia Financiara ... sau daca ma uit peste aplicatiile alea de raportari financiare (bilanturi si alte declaratii) si imi dau seama cat de buni sunt oamenii care le fac ... Oare de ce? Raman in continuare la aceeasi parere proasta despre calitatea muncii prestate de catre functionarul din aparatul de stat. Am facut inconstienta sa-i sugerez unui bugetar ca daca nu e multumit sa-si caute de lucru in alta parte la particular ... A fost una din greselile vietii mele :))
    • -5 (7 voturi)    
      umile privat (Marţi, 20 aprilie 2010, 12:53)

      marius tipa [anonim] i-a raspuns lui cet23

      citesc mult prea des acesta prostie: "cei care activeaza in economia reala fiind nemultumiti ca sint singurii care suporta efectele crizei". Nu, efectele crizei sunt suportate de toata lumea, mai putin de hoti, judecatori si cateva alte categorii sociale.
      In ceea ce priveste afirmatia ta, umile cetatean, afla ca si eu platesc impozite din care este foarte probabil sa traiesti si tu, cam in momentele cand patronul tau, ca de altfe ltoti patronii din Romania, iti trece saalriul minim pe cartea de munca, iar cash iei 15 mil. Asa ca nu iti pot rapunde tie si celor care perpetueaza aceasta prostie la infinit, doua lucruri: 1. dac nu aveti nevoie de scoli, spitale, primarii etc, inchideti-le, faceti o propunere catre parlament. 2. sunr profesor si lucrez mult mai mutle ore pe zi, si fara bani, spre stiinta ta, asa ca nu permit asemenea tampenii. 3. stiti ceva, dragii mei privati ? Ia mai duceti-va dracului !
      • +7 (9 voturi)    
        gresit, dl. profesor (Marţi, 20 aprilie 2010, 14:42)

        dabu [utilizator] i-a raspuns lui marius tipa

        E o problema aici....Daca privatii se duc dracului, dvs. ati muri de foame. Ce profit face scoala la care activati? De unde va vin banii de salarii, putini asa cum sunt (din pacate)? Poate din profitul pe care il fac minele!? Sau diferitele agentii de stat? Sau ministerele cu jdemii de angajati?

        Nu, privatii nu se pot duce dracului, ei produc, in timp ce multi altii produc gauri. E nevoie de un pic de perspectiva economica pentru a intelege acest lucru.

        Nu e vorba de a nega insitutia scolii, trebuie sa fii idiot ca sa gandesti asa ceva. Sau sanatatea...

        Problemele noastre sunt cu altii (alte domenii), nu cu dvs.
      • 0 (2 voturi)    
        nu mai pot de grija ta (Marţi, 20 aprilie 2010, 22:01)

        arici [anonim] i-a raspuns lui marius tipa

        profesoras de 2 lei, nu mai pot io de grija ta, imi este scarba de asa zisi profesori (pe care in definitiv ii stimez, pe adevaratii dascali) tu, in neputinta ta plangi, aduci argumente puerile, insa toti stim ca merge o spaguta la o meditatie, iar in lipsa iesim in strada. asa sa aiba ei elevii, (bestiile nu?) de ce sa umble dupa o meditatie, ca scoala nu se prea face, iar tu profesor de carton iti freci mainile bucuros. Apoi, dupa ce ai scos aceste genii din grandioasele tale maini te simti fericit. Mesajul meu care cei asemenea tie: hai sictir
    • 0 (0 voturi)    
      Ora concediilor (Miercuri, 21 aprilie 2010, 5:42)

      traian [anonim] i-a raspuns lui cet23

      cativa din profesorii care "lucreaza 6 ore"......v-au instruit pe d-voastra la vremea cand a fost nevoie.
      incercati sa stati numai o zi intr-o sala de curs de la orice nivel si atunci optica d-voastra se va schimba.Oricum bugetarii sunt cei mai disciplinati la plata obligatiilor fata de stat-pensii,sanatate,somaj...
      In schimb ,sunt de acord cu reducerea veniturilor imense ale unor categorii privilegiate care castiga chiar mii de EURO pe luna,,,etcsau stufaria administrativa care se extinde pe zi ce trece,iar in invatamant scade.
      Nu prin dezbinare si antagonism intre meserii se rezolva problemele,chiar daca guvernantii postdecembristi si mas-media se folosesc de aceasta diabolica "strategie"
  • +17 (19 voturi)    
    Guvernul ar trebui sa sse (Marţi, 20 aprilie 2010, 9:23)

    Audit [utilizator]

    gandeasca la soarta Greciei. Sper ca nu sacrifica o tara pentru lipsa de vointa politica a lui Boc - Blaga. Totul e in pixul celor doi.
  • +8 (12 voturi)    
    Boc e un papa lapte (Marţi, 20 aprilie 2010, 9:35)

    Ovidiu [anonim]

    nu se poate impune asa ca face ce stie si ce poate, imprumuta bani in continuare....urmand ca nepotii si copii nostri sa le plateasca
  • +3 (13 voturi)    
    vrajba (Marţi, 20 aprilie 2010, 9:53)

    donache [anonim]

    Iar a inceput invrajbirea privatilor contra bugetarilor?
    O observatie: in urma concedierilor ar trebui sa urmeze o micsorare a impozitelor suportate de privati, altfel nu se rezolva nimic.
    • +4 (12 voturi)    
      nu-i adevarat (Marţi, 20 aprilie 2010, 10:18)

      cet23 [anonim] i-a raspuns lui donache

      Daca se vor face concedieri in sectorul bugetar, asta nu inseamna ca se vor reduce impozitele. Nu fac concedieri pentru reducerea impozitelor, ci pentru ca in momentul de fata, statul cheltuieste mai mult decat incaseaza. Practic traim pe banii FMI-ului (evident, partial). De asta vor sa reduca numarul bugetarilor (teoretic vor, ca practic...).
      Daca reducem numarul bugetarilor si reducem impozitele, tot n-am facut nimic!
      Nu-i vorba de nici o invrajbire dintre privati si bugetari. Suna asa dramatic! Aici nu e vorba de "ura de clasa", e vorba de o chestie pragmatica: banii! Si de inegalitati teribile uneori intre diferite paturi sociale! Solutia e corectia - cat de cat - a lor, nu ura de clasa!
      Aici e vorba de o situatie, situatia poti s-o urasti! Nu oamenii!
  • +12 (14 voturi)    
    baaa (Marţi, 20 aprilie 2010, 10:13)

    ioana [anonim]

    ziceti mersi ca nu a cistigat PProstanacu + PSDu ca aia mai angajau niste bugetari....
    guvernu face ce poate cu legile bine ticluite de comunistii de dinainte, nu vezi ca nu poate sa-i dea afara pe trantorii aia de bugetari sau sa le taie sporurile nesimtite ca repede ii da in judecata?

    e normal ca privatii sa fie invrajbiti impotriva bugetarilor, ar trebui noi sa facem o greva sa umplem strazile, mama lor de comunisti nenorociti...
    • +5 (5 voturi)    
      Lasa-ma cu Prostanacu... (Marţi, 20 aprilie 2010, 13:27)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui ioana

      Ca nu vad mare diferenta. Din cate observ...nu numai ca n-au taiat din bugetari, dar au mai suplimentat posturile prin anumite locuri...
      Pana acum nici o diferenta. Sunt curios daca se vor tine de cuvant pana la urma sau nu...ca daca nu...vai si-amar de noi.
  • +3 (13 voturi)    
    vrajba nemutumirii noastre (Marţi, 20 aprilie 2010, 10:20)

    Popescu [anonim]

    Nicicind nu a existat o administratie mai penibila.Invrajbirea intre oameni e singura solutie a...disolutiei nemultumirii generale. Pai, care sunt bugetarii lui Papuc?
    - politie comunitara, fiecare primar cu politia lui; si nicodata n-au fost mai multe crime si furturi
    - fiecare demnitar, deputat, senator, are un cird de consilieri
    - la Cotroceni, exista un alt guvern, cel al consilierilor preyidentiali
    - Primul ministru are si el consilieri personali, guvernatorul BNR are si el, tot functionarul superior are un cird de consilieri personali
    - primarul oricarui orasel are si el o liota de consilieri
    - suntem tara consilierilor personali si a politiilor locale
    - indendentul de la MAI apara pensiile militarilor; pe militari n-au decit sa-i plateasca cu salarii mai mari, de unde vor decurge si pensii in concordanta cu contributia pe care au platit-o, dar nu pensii nesimtite
    - avem o administratie de neputinciosi, un fel de reprezentanti ai...consilierilor personali.
    - judecind dupa numarul uniformelor pe care le vezi pe strada, suntem un stat politienist.
    • +3 (5 voturi)    
      ceva corectii... (Marţi, 20 aprilie 2010, 11:18)

      dodu [anonim] i-a raspuns lui Popescu

      Nu stiu de unde va indformati(OTV, A3???), dar
      - politie comunitara nu se ocupa de crime si relativ de furturi
      - fiecare demnitar/ deputat/ senator/ministru/guvernator, are dreptul la un cird de consilieri - solutia cu reducerea numarului "d/d/s/m/g" e buna pana la un punct
      - exista un alt guvern la cotroceni - nu e nou si nu e apanajul lui Zeus. Exista si pe vremea tov. Iliescu
      - armata are intodeauna si peste tot un caracter special.
      Nu imi dau seama unde locuiesti matale(Jilava?!), dar eu mi-as dorii sa vad mai multa politie pe strada, nu doar "o tura de dimineata" prin cartier
  • +11 (11 voturi)    
    Militarii (Marţi, 20 aprilie 2010, 10:21)

    ac [utilizator]

    E greu de masurat cu aceeasi unitate, dar spun si eu ce era in unitatea in care am facut armata. Citiva cetateni cu trupa, locotenenti la plutoane (mai mici ca mine), 2-3 locotenent colonel, si cam asta. In schimb, cadre, numa colonei unu peste altul, care o frecau la greu. Astia erau vreo 20. Si cred ca dl. locotenent avea si el vreo treime (sau nici atit) din cit ridicau bajetii aia care nu inteleg cu ce se ocupau. Mai faceau si vo facultate din aia de la private, pac +20% la lovele. Plus aia, plus ailalta, cred ca la pensie luau ceva. Unul mai tare ca altul. Probabil pazeau granita la greu. De aia orice masina furata din Germania trecea pe aici (Vicov etc.).

    Pentru acuratete: UM de la Radauti graniceri, 1997.
    • +3 (3 voturi)    
      In plus... (Marţi, 20 aprilie 2010, 17:33)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui ac

      ... fostul meu coleg de banca (a terminat nu stiu ce, ceva politehnica). E acum in SRI. Facea acu ceva vreme doctorat sau master, ceva de genul asta tehnologic.

      De ce? +20 % la leafa.
      Sa ma bata Irina Login si Benone Logout cu sapca peste cap, daca asta e legislatia, atunci ASTA trebuie schimbat.
  • +6 (12 voturi)    
    bugetarii (Marţi, 20 aprilie 2010, 10:26)

    flori [anonim]

    cei care au cel mai mare confort si siguranta in romania sunt bugetarii; uitativa la cei din sistemul public cate drepturi si avantaje au si ce oropsiti sunt cei din sistemul privat; din sistemul public s-a imbolnavit careva de prea multa munca cum au fost semnalate cazurile din sistemul privat? nu, bineinteles pentru ca ei sunt protejati doar lucreaza la stat; v-ati pus intrebarea cati isi permit din sistemul privat sa-ti ia o casa ? va spun eu 20 % ; dar din sistemul bugetar? 80 %;
    asta este romania tara in care bugetarii, marii consumatori ai statului traiesc la fel ca salariatii privati din occident; rusine; nu oamenii sunt de vina care lucreaza acolo ci sistemul care le-a creat aceste conditii; niciunul din public nu se v-a orienta spre privat; ca la privat nu e ca la stat; asta e traiasca bugetarii; vor ajunge sa aiba numai bugetari la munca in timp ce privatii vor intra in greva generala; din ce vor mai trai atati bugetari daca totii privatii ar face greva o saptamana?
    • +3 (5 voturi)    
      Care bugetari? (Marţi, 20 aprilie 2010, 12:42)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui flori

      Care bugetari trăiesc aşa de bine? Poate marii directori; în niciun caz profesorii sau poliţiştii sau funcţionarii de rând care iau ~1000 lei/lună, dintre care mulţi chiar îşi fac treaba conştiincios (nu funcţionarul de rând e de vină pentru grămada de hârtii de făcut şi nici pentru colegul cu pile care stă degeaba) şi care sunt primii vizaţi de concedieri. Dar e uşor de învrăjbit angajaţii din privat contra celor de la buget pentru a ascunde adevăraţii vinovaţi (Guvernul, „afaceriştii” cu statul şi multinaţionalele).
  • +5 (9 voturi)    
    Parazitarea economiei (Marţi, 20 aprilie 2010, 10:37)

    Sargon [utilizator]

    Este cit se poate de evident ca economia are nevoie de o deparazitare puternica prin care sa fie inlaturati parazitii din aparatul bugetar si aliatii lor: capusele
    (cei care au contracte cu statul)!

    O economie este mai performanta si, in consecinta, o societate este mai prospera cu cit aparatul de stat este mai mic (mai putina birocratie, mnai putine impozite pentru cetateni, s.a.).

    Daca vrem sa scapam de saracie trebuie sa scapam de ineficienta statului care consuma aproape 80% din cistigul real al unui salariat (prin asigurari sociale, impozite pe consum, taxe locale, inflatie, amenzi abuzive).
    • -4 (10 voturi)    
      clar!! (Marţi, 20 aprilie 2010, 10:46)

      calugaru' vaxile [anonim] i-a raspuns lui Sargon

      trebuie scapat de medici si de profesori (de la clasa 1 pina la univ). am vazut, am vazut. bolnavii vor fi tratati la budapesta (bucuresti-budapesta 12 ore pe autostrada suspendata, deci probabil ca majoritatea cazurilor grave vor putea fi decartate din start la glina). sistemul de invatamint va fi inlocuit de homeschooling (adica nu se va mai face carte).

      asa ca ro va deveni o tara de muncitori necalificatz si tzarani. exact cum visa nea nicu. pai e foarte bine!!
      • +2 (8 voturi)    
        calugareste-te Vasile (Marţi, 20 aprilie 2010, 11:17)

        Sargon [utilizator] i-a raspuns lui calugaru' vaxile

        Si du-te la manastire ... ca economia e un lucru prea "pamintesc" pentru un sfint ca tine!
        • -1 (9 voturi)    
          bah poate (Marţi, 20 aprilie 2010, 12:09)

          calugaru' vaxile [anonim] i-a raspuns lui Sargon

          da' io asta vad p-aici. sanatatea si invatamintu' is la 10% din ce erau pe vremea lu' ceausescu. tu vezi altceva?

          economia? care "economie"? aia care nu mai e? nu se mai fabrica avioane, televizoare sau alte alea. nici macar rosii si castravetz. se importa. totu' se importa. ce tot faci tu mare lucrator in privat? dai cu matura la carfur?
          • +1 (5 voturi)    
            bah, nu-i chiar asa (Marţi, 20 aprilie 2010, 12:38)

            Sargon [utilizator] i-a raspuns lui calugaru' vaxile

            Invatamintul pe timpu lu' Ceausescu nu era invatamint, ci indoctrinare si indobitocire in care se memora totul ca pe o poezie dar nu se intelegea mai nimic!

            De produs... se produce foarte putin pentru ca statul obez a asasinat economia!
  • +8 (10 voturi)    
    bugetarii (Marţi, 20 aprilie 2010, 10:50)

    Arkan [anonim]

    Vad ca unii baga in aceasi oala toti bugetarii. Gresit. Medicii, cei de pe ambulante(respect SMURD), profesorii au nevoie de salarii marite.
    Acum sa revenim la gunoaie. Adica politistii, jandarmi(ultimele laturi ale societatii, care primesc si bani de tigari din banii nosttrii), politia comunitara, cei din primarii si ministere, cei de la drumuri. Toti AFARA!!!
    Cand am avut nevoie sa fac plangere la militie, din cauza unor jigodii din bloc, incercau sa ma convinga sa nu fac asta, pentru ca erau prieteni cu acele gunoaie. Cand am facut plangere cum ca cineva tot ma suna cu numar ascuns si incerca sa ma fraudeze, la fel. Dar stau seara la spaga cu radarul prin Bucuresti.
    Cand am fost sa-mi inmatriculez masina, la trezorerie, m-au intrebat daca mi-am calculat taxa. Pai eu sa mi-o calculez??? Apoi m-au trimis la alt sediu al trezoreriei. Ambele sector 2(cum vine asta?)
    La "taxe si impozite" la fel, m-au tarat vreo 3 zile, ba ca n-am ceva, ba altceva.
    Asa ca, gospodarilor, AFARA!!!
  • -2 (10 voturi)    
    Eu am in familie bugetari... (Marţi, 20 aprilie 2010, 11:17)

    Florin [anonim]

    deci ma afecteaza direct, dar daca tot vor sa faca marea miscare, atunci macar sa o faca pe baza de competente, pe ce stie sa faca si cat de eficient este acel om. Dar cum stiu eu, o sa fie pastrati sefii, ca ei trag pentru partid, iar aia mici si prosti, pe care-i slugaresc vor fi decimati.
    Referitor la comentariile de aici, am tot impresia ca suntem o tara de frustrati si de redusi. Pai daca dispar bugetarii, cine o sa mai tina ordinea in strada, cine ne mai pregateste copilul la gradinita si scoala, cine te mai trateaza cat de cat in spital? Nimeni !!!!!!! Nu de alta, dar sunt sigur ca minunatii care comenteaza si lucreaza pe nasturi la "privat" si se spetesc cu orele suplimentare nu-si pot trimite copilul la o gradinita sau scoala particulara. Voi nu vedeti ca suntem sfidati si am ajuns sa ne uram intre noi. Reveniti-va. Problema e alta, ca nu s-a facut nimic ca tara asta sa produca. Orice decizie pe care o iau e sa taie din cheltuieli si sa mareasca darile, pai daca dau oamenii afara cine le mai plateste?????
    • +6 (8 voturi)    
      Redus.... (Marţi, 20 aprilie 2010, 11:45)

      Sargon [utilizator] i-a raspuns lui Florin

      Florinele tata, ti se pare ca fara bugetari multi, nu se poate? Crezi ca nu se poate privatiza invatamintul si sa se introduca sistemul de vouchere, astfel incit sa aiba acces la invatamint si copiii saraci?

      Crezi ca nu se pot privatiza autotrazile nationale si sa existe o organizare privata a traficului care sa functioneze mult mai bine decit "shpagarii de militieni" pentru care platim un car de impozite accize pe combustibil si roviniete?
      • -1 (7 voturi)    
        hai ca esti funny (Marţi, 20 aprilie 2010, 12:37)

        sandraAAA [utilizator] i-a raspuns lui Sargon

        Care autostrazi????????? :)))))))))))))))))))))))))))))))
        Iar invatamantul privat la noi in tara e un dezastru mai mare decat cel de la stat...parerea mea!
        • +3 (5 voturi)    
          hai ca delirezi (Marţi, 20 aprilie 2010, 14:33)

          Sargon [utilizator] i-a raspuns lui sandraAAA

          Bineinteles ca nu prea exista autostrazi (doar vreo 200km), dar daca ai fi mai atenta am scris "autostrazi si drumuri nationale".

          Pe de alta parte invatamintul din Romania e o catastrofa , desi cunosc citeva gradinite private mult mai bune decit orice gradinita de stat. La fel, universitatile cu adevarat bune din Occident sint private!

          Asa ca scuteste-ma cu aiureli d-astea, orice domeniu in care se implica statul intoteauna se transforma intr-o mizerie! Competitia si initiativa privata selecteaza lucrurile bune!
  • +1 (5 voturi)    
    despre capre si alte animale (Marţi, 20 aprilie 2010, 11:35)

    cet23 [anonim]

    Au scris unii ca sunt invidios pe cei care au salarii mai mari decat mine. Eterna poveste cu capra vecinului. De data asta, nu.
    Unu la mana. In prezent, nu exista suficient furaj pentru toate caprele - slabe sau grase - care pasc in mioriticul peisaj romanesc. Tocmai am fost vizitati de niste camioane de la ferma vecina, ferma FMI-ului, care ne-a lasat niste furaje, sa nu moara nici o oaie de foame. Si se pare ca o sa mai vina. Dar eu vor furajele astea inapoi intr-o zi.
    Pur si simplu acum nu exista suficiente furaje la noi! Nu producem suficient fan pentru toate capritele.
    Doi la mana. Sunt capre care nu prea fac nimic pentru stana! Sau sunt capre care pe zi iau 3 baloti de furaje, altele care iau un balot la o saptamana, La munca si pregatire aproximativ identice! (si ma refer numai la caprele de la stat, nu privatii).
    Trei la mana, caprele alea grase, de la mine primesc furaj! Nu pica fanul din cer, eu - impreuna cu cateva milioane de capre "fraiere" le furnizam furajele! Eu iau din fanul meu - impozitul - ca sa dau la capritele de la stat. Numai ca unele dintre ele deja se cred leoparzi, nu ceea ce sunt: niste capre! Fa-te taica leopard si atunci meriti clar mai mult furaj!
  • +6 (10 voturi)    
    sa iesim si noi in strada. (Marţi, 20 aprilie 2010, 11:38)

    privat [anonim]

    sunt PFA si criza a afectat activitatea si veniturile mele...sa ies si eu in strada si sa ma comport ca un animal? sa cer statului sa imi dea bani si de lucru? nu se poate ca niste sindicate nesimtite , manevrate politic sa tina pe loc reformele, si sa consume cu nesimtire banul public. Nu le convin salariile...foarte bine , sa plece ca sunt destui care ar vrea sa-i inlocuiasca...lasand la o parte ca s-au angajat pe pile si nepotisme!
  • +6 (6 voturi)    
    inca ceva legat de bugetari vis-a-vis de privati (Marţi, 20 aprilie 2010, 11:46)

    cet23 [anonim]

    Peste tot in lumea asta salariile bugetarilor sunt mai mici decat a privatilor. In medie, evident! Dar e o diferenta clara! Este binecunoscut in Occident ca daca chiar vrei sa faci bani seriosi, mergi la privat, la o companie.
    La noi e fix invers! Nu vi se pare ciudat?
    Unii o sa spuna ca sectorul privat e de vina, caci nu e eficient! Oare? Oare nu cumva in sectorul privat salariile ar fi mult mai mari daca nu am pompa atatia bani in statul asta, cu salariile lui mari? De unde au aia asa salarii mari? Din banii impozitelor platite de privati, logic!
    Numai ca in Romania nesimtirea este mare! Mare de tot!
    Si aici trebuie sa fim atenti., Caci exista si la stat oameni care muncesc din greu, cu bani decenti sau uneori chiar mult prea putini. Si care sunt foarte utili societatii. Eu personal cunosc destui. Sa nu-i bagam pe toti in aceeasi oala! Sunt destui care chiar isi merita banii, iar unii ar merita mai mult!
  • +4 (6 voturi)    
    Capra vecinului (Marţi, 20 aprilie 2010, 11:59)

    mircea [anonim]

    Motivul principal pentru care salariile în mediul privat sunt mici este acela că mediul de afaceri este extrem de defavorabil întreprinzătorilor mici. Aşa că angajatorii îşi permit să plătească angajaţilor nişte salarii de mizerie şi să le ceară să facă ore suplimentare. Angajatul este ameninţat că ajunge şomer dacă nu acceptă condiţiile, în timp ce angajatorul are un profit imens, în ciuda crizei.

    În vremea asta, Guvernul, în loc să ia măsuri de stimulare a IMM-urilor ca să absoarbă şomajul, învrăjbeşte angajaţii din privat contra celor de la stat şi contra pensionarilor.

    Degeaba dă guvernul afară 100.000 de angajaţi plătiţi cu 1000 lei; economiseşte vreo 300 lei/luna/persoana (că trebuie să le plătească şomaj şi alte ajutoare), adică abia 360 milioane lei/an (sub 0,1% din PIB). În schimb, dacă nu se simplifică hârtiile de făcut, disfuncţionalităţile rezultate vor costa mult mai mult. Mai bine am desfiinţa preşedenţia şi încă vreo 5-6 agenţii; am economisi direct aceiaşi bani şi, în plus, am scăpa de nişte beţe în roate.

    Problemele principale la stat sunt lipsa unui control real al calităţii şi salariile neatractive. Mă îndoiesc că Guvernul actual va face ceva în sensul ăsta pentru că: 1) în posturile înalte, se pun clienţii politici; 2) în posturile mai mici, salariile sunt mult prea mici pentru a putea angaja oameni capabili, motivaţi şi corecţi.
    • +5 (5 voturi)    
      Nu degeaba (Marţi, 20 aprilie 2010, 15:28)

      bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui mircea

      1) Reducere birocratiei
      2) Concedierea bugetarilor din administratie care nu faceau decat sa plimbe alea 34538573857 formulare dintr-un birou in altul
      3) Marirea salariilor bugetarilor ramasi

      = Profit pt toti cei CARE MUNCESC util
  • -2 (4 voturi)    
    mama cati specialisti avem (Marţi, 20 aprilie 2010, 14:35)

    un oarecare [anonim]

    Am citit cu rabdare toate comentariile si am ajuns sa imi pun urmatoarele intrebari:
    1. daca cei de la privat muncesc atat de multe ore, si sambata si duminica unde este plus valoarea pe care o produc?
    2. daca creste numarul somerilor (stat+privat) cine va mai consuma serviciile oferite in cea mai mare parte de firmele private?
    3. daca nu avem invatamant, sanatate , justitie, armata, politie, administratie mai putem functiona ca stat?
    4. cate firme private sunt direct productive si exporta? cate isi desfasoara activitatea in sfera serviciilor?
    5. care este numarul de someri pe care il poate suporta un statul roman in conditiile in care 3-4 milioane din forta de munca este plecata afara? daca ar fi ramas in tara ar fi fost someri, atunci care este cifra reala a somajului in Ro?
    6. Impozite pe salariu, venit, etc, platesc atat angajatii de la stat cat si angajatii de la privat, nu am auzit sa existe legi diferite. Aceleasi impozite platesc si firmele de stat si firmele private. Atunci de unde ideea ca bugetarii traiesc din impozitele privatilor??
    7. daca tot avem atatea firme private, in special in sfera serviciilor unde este efectul concurentei? cum se explica ca toate asigura acelasi serviciu la acelasi pret? chiar toate au atins raportul de aur cerere/oferta/cheltuieli ??? daca am atins acest raport si vindem la pretul cel mai corect care este cauza ca nu avem exporturi???
    • +2 (4 voturi)    
      Iar tu esti specialistul sef (Marţi, 20 aprilie 2010, 15:22)

      bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

      1) Valoarea se duce in profit si salarii, din care se platesc taxe ce ajung astfel si la bugetari si in infrastructura.

      2) Privatul nu lucreaza pt bugetar. Bugetarul ar trebui sa lucreze pt privat. Serviciile produse de un privat pot fi foarte bine cumparate de alt privat si tot asa.
      (Conform logicii tale, daca am angaja somerii la stat, atunci ar creste consumul, deci si economia :)) )

      3) Sanatatea, invatamantul, justitia, s.a. au nevoie de bani ca sa functioneze. Daca tu ii pui piedici zi de zi privatului (mega-birocratie, legi care se contrazic si care se schimba de mai multe ori pe an) cum vrei sa contribuie mai mult? Aaa, pai vine politicianul socialist cu cea mai buna propunere "Sa marim taxele, tovarasi, ca si-asa se scalda in banet capitalistii astia!"

      4) Irelevant. Este nevoie si de servicii si de produse. Decat sa pierd o ora pt a cumpara produsul X, mai bine dau comanda prin telefon sa-mi fie livrat acasa.
      Curierul nu produce nimic direct, dar in tot acest timp eu muncesc si castig bani, o parte ii dau respectivului sofer, iar amandoi platim taxe, deci ajunge si la bugetari si la asistatii social. Curierul consuma benzina, care este taxata la randul ei, isi uzeaza si masina, deci plateste si niste oameni din service, iar cand isi schimba masina plateste alti oameni dintr-o fabrica, care la randul lor platesc furnizori de componente, s.a.m.d. Uau, ca sa vezi, banul chiar poate circula.

      5) Intreaba-i pe bugetarii pe care-i platim. Stai la vreo 10 cozi si completeaza 16 formulare si poate peste cateva luni, intr-o pauza de la Solitaire, vreunul din ei o sa-ti trimita raspunsul.

      6) Multi angajati de la stat nu fac nimic, primesc 100 Lei, din care 50 Lei li se iau ca taxe. Tot paraziti se cheama! Altii isi justifica existenta prin birocratia inutila: verifica daca formularele sunt completate corect, dar in mod normal ar fi trebuit ca acele formulare nici sa nu existe.

      7) Nu vad legatura dintre echilibrul cerere/oferta dintr-o tara si export.
    • +3 (5 voturi)    
      raspund eu! (Marţi, 20 aprilie 2010, 15:24)

      dabu [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

      Sunt multe abordari gresite in ce ai scris, am sa-ti raspund doar la punctul 6 - problema este ca bugetul de stat este realizat in cea mai mare pondere de catre impozitele pe profitul obtinut de catre companiile private. Stii, daca ele nu fac profit, nu avem pe ce pune impozit, bugetul e pa. Iar firmele private, daca nu fac profit, mor. La stat, ca o paranteza, lucru asta nu prea se intampla...vine BNS, Fratia, ies in strada, pac-pac, se rezolva pozitiv. Vezi Metroul! Se supara Metroul, tot orasul sufera. La urma urmei, oamenii astia voteaza, deci nu e bine sa ii suparam!

      Asa cum am mai scris, cauza pentru care stam atat de prost si ceea ce ii doare mai tare pe cei din privat, este ca prea multe dintre companiile de stat sunt neprofitabile, iar parti din buget care s-ar putea transforma in salarii pentru profesori, medici, infrastructura, etc..se duc la oameni care nu produc plus valoarea aia de aminteai tu si pe care ar trebui sa o vezi in structura PIB-ului (adica ca vine din privat).

      De aceea, cand spui ca angajatii de stat platesc impozite la fel ca angajatii din privat, deci -care e problema - iti scapa ca banii cu care primii platesc aceste impozite, ei bine, vin de la privati. Ca compania aia de stat, nu e pe plus saraca (in cele mai multe cazuri), deci nu contribuie la bugetul de stat.

      Solutia este sa avem competitivitate in domeniul de stat. Ca sa o ducem bine toti..
    • +1 (3 voturi)    
      Nici intr-un caz... (Marţi, 20 aprilie 2010, 18:00)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

      ... nu bugetarii consuma ce scriu eu. Am solutii bucuros (scriu software), dar nu prea intereseaza pe nici un bugetar, nu? Cit timp vad FoxPro 2.6 DOS (hai 3.1 Visual) pe la toate baracile bugetare...

      1. Valoarea in plus se duce mare parte pe taxele puse de stat. UNDE se duc banii dupa ce ii ia statul, aia e intrebarea.
      2. Alte firme private sau externe.
      3. Si acuma avem asa ceva?
      4. Mai sint. Sau tu crezi ca toti muncim la asfaltarea aceluiasi kilometru in fiecare an?
      5. Conteaza? Ce legatura are? Sau numarul de someri (a se citi, in cea mai mare parte, asistati social) cu productivitatea? Nu infrastructura, nu agricultura, nu industrie, normal ca oamenii fac taximetrie sau stau. Statul nu face asta, deci cine mai ramine? In privat.
      6. Da, pai uite, impozite platim cu totii, dar privatii PRODUC. Bugetarii consuma. Aia e diferenta. Sint platiti DE LA BUGET. Nu din profit.
      7. Vorbesti poate de pseudo-monopoluri sau cartele, gen supermarkets sau benzinari. Mergi in software, acolo nu sint doi cu acelasi pret. (Oare de ce?)
  • 0 (2 voturi)    
    Bugetarii, capitolul 2. (Marţi, 20 aprilie 2010, 17:41)

    ac [utilizator]

    Am zis mai sus despre militari care aveau cinci cadre la trupa si de trei ori mai multi colonei.
    Acum, despre invatamint. Important e acu' punctaju'. Ca atare, se alearga dupa hai sa facem teatru, hai sa publicam chestii (pe care de obicei nu le citeste nimeni - nu poate pentru ca nu au valoare, ci poate sint scumpe sau nepromovate, alta discutie).

    Cert e ca o buna parte din profesori nu isi mai fac treaba, aceea de a invata pe altii, nu pentru, poate, ca nu mai au chef, ci pentru ca tot soiul de metodologii de restringeri de catedre si alte iluminari postdecembriste ii obliga sa faca tot soiul de "actzeuni" ca sa mai scoata doua puncte, in speranta ca nu ei au sa fie cei dati afara in urmatorul septembrie. Doar ca nu mai e Daciada si Cantarea Romaniei. Acum se numeste inspectorat scolar, invatamint european sau metodologii de eficientizare a invatamintului romanesc, mindria tarii.

    Sa ma ia naiba, imi aduc aminte de seful de post care il arestase pe Svejk si celebrele formulare chezaro-craiesti de studiu a starii de spirit a populatiei. Cu asemenea legislatori si conducatori care nu au nici cea mai vaga idee de cum trebuie condusa (sau, in momentul de fata, salvata) situatia, haosul o sa continue.

    Inchei cu ce zic de obicei: eu as candida, ma voteaza cineva?
  • -3 (3 voturi)    
    Cine poate sa-mi spuna??? (Marţi, 20 aprilie 2010, 23:56)

    Tatiana [anonim]

    Ma intereseaza in mod deosebit sa aflu din ce categorie fac parte urmatoarele companii, firme ( cum vreti sa le spuneti): INSTITUTUL DE GERIATRIE PROF. DR. ANA ASLAN, APIMONDIA, DHS - Producator de biciclete, ROMSTAL, PARALELA 45; le-am trimis repetate e-mail-uri sa le propun colaborare si deschidere de afacere in afara tarii ( asta ar fi crescut nr. de vanzari la produsele lor si ar fi adus si afirmarea a cateva companii Romanesti cu produse si servicii Romanesti pe piata UE, ar fi crescut siguranta angajatilor acestor companii, ar fi crescut si incasarile la bugetul Statului prin cresterea profitului acestor companii); REZULTATUL : NICI MACAR NU AU CATADICSIT SA-MI RASPUNDA LA E-MAIL-URILE MELE ...stiti cum se spune ? FAPTELE NOASTRE POARTA TERIBILELE LOR CONSECINTE !!! asa ca nu va mai vaitati acolo degeaba...ca atunci cand va propune cineva o afacere si va intinde o mana voi scuipati pe acea mana si va dati mari si tari ca faceti bani destui in tara; ei bine aia care isi inchipuie asa ceva sunt ''zilch'' adica habar nu au ''cu ce se mananca'' afacerile ca in afaceri niciodata nu iti impui un plafon de profit...ci din contra, faci profit din orice si fara limite ; aici in vest oamenii de afaceri NU AU SCRUPULE STORC BANI SI DIN PIATRA SEACA ; IN DECEMBRIE 2008 ATI MANCAT SAU NU CARNE DE PORC INFESTATA IMPORTATA DIN IRLANDA ( VA SPUN EU CA AM FOST ACOLO IN ACEL DECEMBRIE SI AIA AU SCOS TOATA CARNEA DE PORC DE PE PIATA , DIN FERME, DIN DEPOZITE SI AU ARUNCAT-O LA GUNOI AU AVUT RAFTURILE PENTRU CARNE DE PORC SI PRODUSE DIN CARNE DE PORC G O A L E au scos ei bani buni din buzunarul vostru pe gunoiul lor ?!? DA !!! AU SCOS !!! FARA SCRUPULE ...iar voi ati mancat-o asa infestata din gunoiul lor intr-un fel va meritati soarta!!! oricum,ca sa nu mor in prostie totala ...trimiteti-mi si mie, va rog informatia pe care v-am rugat in legatura cu tipul companiilor enumerate mai sus ( sunt de Stat sau private) ; astept raspuns pe tigerlook100percent@gmail.com ; thanks
    • 0 (0 voturi)    
      infestatu (Joi, 22 aprilie 2010, 18:21)

      radiogargara [utilizator] i-a raspuns lui Tatiana

      Crezi ca mai puem deschide gura sa- ti raspundem dupa ce ne-ai umplut- o de laturi de porci? Asa ca, imi pare rau, o sa mori de "prostie totala" ... Oricum, ca o paranteza ( na! ca am deschis gura si te- am murdarit! scuze...) nu stiu ce afaceri stii sa faci, daca nu stii sa te informezi nici macar asupra unor lucruri atat de banale... asa ca las-o moarta...
  • +1 (1 vot)    
    Guvernul restant la concedierea bugetarilor?! (Miercuri, 21 aprilie 2010, 0:07)

    Doru [anonim]

    Iresponsabilitatea s-a transferat de la politicienii de la guvernare la ziaristii-mari comentatori cu putina scoala.
    Perfect ! Concediem ! Platim ajutoare de somaj-din ce bani ?! Din cei pierduti la alegeri, in panourile publicitare ale puterii ?! (Ca opozitia are datorii mari!)
    Someri --> reducerea consumului --> reducerea vanzarilor --> reducerea productiei si falimentul comerciantilor --> alti someri -->...--> falimenul statului care nu mai are bani!
    Sa presupunem, reductio ad absurdum, ca in Romania sunt concediati toti profesorii si ramane fara scoli! Va avea doar autodidacti cu tot felul de competente asumate aiurea si analfabeti, al caror numar este, de altfel, in crestere. Ramane fara ingineri, fara medici, fara specialisti in varii domenii, chiar si fara capitani de marina care in loc sa-si faca meseria s-au apucat de politica. Dar va ramane cu actualii guvernanti atat de iubiti de tot felul de neghiobi si vor sfarsi murind de foame cu adulatia lor tembela.
    Azi nu mai testam cunostintele cuiva intr-un anume domeniu, azi atribuim competente inca de la gradinita-vezi legea invatamantului-cu competenta antreprenoriala-la 6 ani copiii vostri vor fi deja negustori cu patalama!
    • 0 (0 voturi)    
      Mai reductio (Miercuri, 21 aprilie 2010, 8:32)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui Doru

      In acest caz profesorii vor preda in scoli particulare.
      Oricum invatamantul obligatoriu trebe sa fie de max 8 clase.
  • +1 (1 vot)    
    Un detaliu esential !!! (Miercuri, 21 aprilie 2010, 10:56)

    Kata [anonim]

    Majoritatea bugetarilor lucreaza in administratie. In unele tari exista X bugetari la mia de locuitori si treburile merg bine si profesionist. La noi exista 5 X bugetari la mia de locuitori si uitati-va in ce lume traim. Se plangeau unii mai sus ca muncesc pentru stat foarte mult. Ei si??? Cuvantul eficienta si randament inseamna ceva pentru ei? Eu daca incerc sa golesc marea cu o galeata inseamna ca muncesc mult?
    • 0 (0 voturi)    
      ? (Joi, 22 aprilie 2010, 9:58)

      ? [anonim] i-a raspuns lui Kata

      de unde stii tu asta:). ai vazut vreo statistica ?
      daca da cere-o detaliat pe sectoare de activitate - si impartit public -privat si apoi face comparatia.
      si apoi incearca sa-ti pui cateva ib de bun simt si vezi daca e normal cum gandesti.
  • 0 (0 voturi)    
    E singurul mod de a curma suferinta (Miercuri, 21 aprilie 2010, 12:32)

    Cristina [anonim]

    Daca nu se fac concedieri la stat, mai sunt 2 alternative
    -scaderea pensiilor si salariilor
    -cresterea impozitelor
    Cresterea impozitelor duce la noi concedieri la privat si la si mai putine venituri la stat.
    Mai exista o varianta inflatia, care in statele emergente loveste numai in economie, populatia salvandu-se in euro. Prin inflatie scad putin salariile, dar creste mult somajul. Daca nu vinzi repede dai faliment. Pana la urma tot la reducerea aparatului de stat se ajunge, dar cu mult mai mult sange.
    Vestea buna e ca daca intram pe crestere economica vor iesi de la negru firmele mici care acum ar da faliment daca ar lucra legal. Ar creste incasarile din TVA, ca doar n-o sa cred ca a scazut consumul cu 19% fata de acum un an, cand tot in credit crunch eram.
  • 0 (0 voturi)    
    bugetari vs privati... (Joi, 22 aprilie 2010, 23:34)

    hmm [anonim]

    cine a scos duma asta? traian basescu? e, uite ca si basescu mai da dovada de incultura si mai face gafe din cand in cand. nu e cea mai mare crima, o prefer de o suta de ori celor ale lui nastase sau perfidiei unui patriciu. dar tot o aiureala este.
    profesorii sunt manipulati de sindicatele psd, si tot de sindicatele psd sunt si vajnicii lucratori in privat revoltati de "atitudinea profesorilor". ii deranjeaza, chipurile, ca "profesorii" (toti pt unul si unul pt toti, ca doar unitatea s-a nascut in invatamant, nu?) fac scandal. si ca lucreaza un pic de tot. si ca ei, privatii, platesc din sudoarea lor profesorii.
    ce-ar fi daca ne-am cheltui un pic de judecata pe subiectul asta?
    1. din cate stiu eu, munca unui om nu se masoara in ore, ci in rezultate. de asemenea, din motive lesne de ghicit, se masoara si in functie de efortul si resursele investite. daca eu, profesor, investesc nervi, sanatate, energie in predarea unei lectii (si, din contactul cu "romania profunda" ies cu idealismul cam ciufulit si cu corzile vocale si traheea serios zdruncinate), si reusesc, in cazurile fericite, sa invat un om sa gandeasca pentru restul vietii, mi se pare ca mi-am facut bine treaba, dar ca nu am fost despagubit pentru pierderi.
    2. de ce exista bugetari? permite statul, de fason, rasfatul unei parti a cetatenilor sai? sau plateste niste servicii de care a stabilit ca are nevoie? a, poate ca multi dintre noi am prefera sa ne platim scoala copiilor si vizitele la doctor, sa ne punem banii deoparte pentru pensie si sa platim cel mult ceva impozit pentru pastrarea ordinii publice. am prefera, dar nu este asa. si chiar daca ar fi, si am plati scoala din banii nostri, profesorii tot nu i-am putea desfiinta. doar ca si-ar negocia singuri salariile in loc sa asculte de un stat neatent si sa fie fraieriti de niste sindicate corupte.
  • 0 (0 voturi)    
    bugetari vs. privati... (Joi, 22 aprilie 2010, 23:43)

    hm [anonim]

    faptul ca un lucrator in sistemul privat este platit "direct" din munca lui (dar jupuit de patron, stat etc. :D), iar un profesor este platit de la stat nu inseamna ca unul plateste statul, iar celalalt il jupoaie. parafrazand un personaj celebru: statul suntem noi, cel putin la modul ideal. cand lucram in sistemul privat, munca noastra este vanduta cu un anumit pret, iar pretul respectiv influenteaza intreaga piata. poate nu este cinstit ca bancile sa castige atat de mult, si poate ca preturile la un anumit produs vor face inflatia sa creasca. poate ca dintr-un salariu mic de privat nu sustii cine stie ce invatamantul, dar prin munca ta sustii niste castiguri aberante ale marilor sefi de companii.
    e o solutie simplista si buna de servit prostimii sa prezinti lucrurile in alb si negru. profesorii sunt bugetari, asa ca sunt tampiti si se fac ca muncesc. "privatii" sunt morali de la un cap la altul, fie ca te jecmanesc prin companii de asigurari sau vanzari, fie ca sunt jecmaniti ca simpli muncitori.
  • 0 (0 voturi)    
    Baselu' si Guvernul (Sâmbătă, 1 mai 2010, 0:28)

    Eu [anonim]

    Din cauza faptului ca multi l-au votat pe boratul chior, toti avem de suferit. Sper dragilor, sa nu-l mai votati in 2012 ca a face destul rau si al sau guvern nu e in stare sa faca mai nimic