Revolutia prostului gust. PSD si confiscarea simbolurilor din '89

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Marţi, 1 decembrie 2009, 15:34 Actualitate | Opinii


Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
De la Revolutie incoace, este prima data cand PSD isi aduce militantii in Piata Operei din Timisoara, simbolul anticomunismului si locul de unde s-a extins revolta care a dus la caderea regimului Ceausescu in decembrie 1989. Mircea Geoana, Crin Antonescu si Gheorghe Ciuhandu confisca simbolistica evenimentelor din '89 si o indreapta, printr-o operatiune grosolana de manipulare, impotriva lui Traian Basescu.
  • Pe un afis din Timisoara, plasat ostentativ chiar in balconul Operei, scrie: „1989-2009, in decembrie, o data la 20 de ani, Timisoara debarca dictatorul!” Procedand astfel, PSD rastalmaceste trecutul, ii paraziteaza momentele luminoase si le exploateaza in batalia cu Traian Basescu, batandu-si joc de istoria recenta chiar de Ziua Nationala a Romaniei. Acest rusinos moment n-ar fi fost posibil fara liberalii lui Crin Antonescu si cateva umbre de taranisti. Afisele sfidatoare au fost scanteia care i-au scos pe timisoreni pe strazi impotriva lui Mircea Geoana si PSD.
  • Presedintele Societatii Timisoara, Florian Mihalcea, a declarat, citat de NewsIn, ca i se pare "absolut exagerat, mi se pare si ridicol, pentru ca a asemui situatia de acum cu cea de atunci pune in derizoriu ceea ce au facut timisorenii la Revolutia din Decembrie ‘89. Adica, un astfel de mash pus pe Opera, la 20 de ani de la Revolutie, e de-a dreptul jignitor."
  • In balconul Operei si-au facut aparitia in 20 decembrie 1989 primii revolutionari, s-au tinut primele cuvantari publice impotriva lui Nicolae Ceausescu si tot aici, pe 11 martie 1990, s-a citit Proclamatia de la Timisoara, care prevedea la faimosul punct opt interzicerea accesului fostilor nomenclaturisti la functii publice. Tot aici, dupa 20 de ani, intr-un gest provocator fara precedent, Mircea Geoana sfideaza si batjocoreste in mod public memoria timisorenilor si a unei tari intregi chiar de 1 Decembrie, Ziua Nationala a Romaniei.
  • Stramosul PSD de astazi, FSN-ul condus de Ion Iliescu, a fost continuatorul Partidului Comunist Roman. Sub noua denumire s-au regrupat dupa 1990 nomenclaturisti si securistii regimului Ceausescu, confiscand rapid Revolutia. Neocomunistii au acaparat rapid parghiile puterii, inabusind revoltele strazii cu bata mineriadelor. Partidele istorice, reprezentate de liberali si taranisti, au simtit pe pielea lor teroarea post-comunista, exercitata la comanda lui Ion Iliescu. Dupa 20 de ani, liberalii lui Crin Antonescu si cativa taranisti activi in anii '90 impotriva FSN-ului si PDSR-ului au depus simbolurile Timisoarei la picioarele lui Ion Iliescu.
  • PSD cauta sa impuste mai multi iepuri dintr-o lovitura: defiland cu steaguri rosii in premiera in Piata Operei, Mircea Geoana vrea sa arate ca PSD a depasit complexul ideologic care l-a marcat in ultimii 20 de ani. Vrea sa recreeze in mod artificial atmosfera de dictatura, sa treaca fraudulos in spatiul rezervat dizidentilor autentici. In numele unei reconcilieri bizare, Geoana proclama momentul iertarii, plasandu-se ostantativ in tabara detractorilor condamnarii comunismului.
  • Astazi nu am vazut la Timisoara vreo manifestare de bun simt, ci de prost gust. O revolutie rasturanta, in care PSD, PNL si cateva ramasite din PNTCD au uzurpat simboluri inviolabile. Am trait s-o vedem si pe asta: cum devin anticomunisti Mircea Geoana si Ion Iliescu, cum lupta impotriva unei dictaturi inchipuite si cum promit adevarul despre mineriade. Se cheama delir.
  • E drept ca istoria se rescrie continuu, ca adevarul istoric apartine celor care-l proclama si-l impun (puterea aceasta revine astazi televiziunilor), e adevarat ca mistificarea si manipularea pot merge foarte departe, dar ce s-a intamplat azi la Timisoara se cheama violarea unor spatii sacre care apartin Romaniei, nu oamenilor politici. Timisorenii nu s-au lasat insa calcati in picioare: au iesit pe strazi sa-si apere trecutul si memoria de vandalizare politica. Nu m-as mira ca tot ei, la fel ca acum 20 de ani, sa fie catalogati huligani, elemente dusmanoase, pedelisti deghizati.
  • Mircea Geoana, Crin Antonescu, Gheorghe Ciuhandu (primarul Timisoarei) si Klaus Johannis (primarul Sibiului) au crezut ca pot pacali, cum se spunea in urma cu 20 de ani, poporul cu televizorul.
  • Mircea Geoana si-a incheiat aventura la Timisoara strecurandu-se afara din cladirea Operei, la brat cu Antonescu si Johannis, pe usa din spate. Au crezut ca, declansand Revolutia prostului gust, isi vor fugari adversarul, dar au sfarsit prin a fugi ei, aproape fugariti de multime. E tot un gest simbolic. 
P.S. E inadmisibil modul cum relateaza televiziunile evenimentele de la Timisoara: putine informatii, si acelea interpretate in mod tendentios de politicieni. Urmaresc Antena 3 si Realitatea TV. Constat cu stupoare ca ele nu concep ca timisoreni de rand, nu neaparat activisti PDL, s-or fi simtit batjocoriti si agresati de politicieni pusi pe furat simboluri revolutionare si s-au revoltat sincer, la fel ca acum doua decenii. 


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















8613 vizualizari

  • +49 (53 voturi)    
    multumim, Timisoara! (Marţi, 1 decembrie 2009, 15:38)

    dor de duca [utilizator]

    Multumim, domnule Tapalaga!
    Multumim, Timisoara!
    Rusine televiziunilor dictaturii mafiote!
    La vot, oameni buni!
    • -35 (41 voturi)    
      doi comunisiti, se leganau... (Marţi, 1 decembrie 2009, 16:34)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui dor de duca

      Mircea Geoana, Crin Antonescu si Gheorghe Ciuhandu confisca simbolistica evenimentelor din 89 si o indreapta, printr-o operatiune grosolana de manipulare, impotriva lui Traian Basescu.

      vai, da domnu basescu, comunist autodenuntat, nu a confiscat toate simbolurile anti din romania ultimilor 20 de ani? a, sa-nteleg ca unii are voie, altii nu...
      • +32 (36 voturi)    
        DENUNTARE PUBLICA (Marţi, 1 decembrie 2009, 16:56)

        Surfer [utilizator] i-a raspuns lui gigel

        .. a comunismului in parlament, a fost singurul hest politic important in acesti 20 de ani. va amintiti ce scandal a fost atunci in parlament, cum vuia sala si toti "anticomunistii" de azi?? basescu a fost cel care a dat dovada de curaj facand acest gest politic fara precedent.
        • -18 (26 voturi)    
          ehe, frumos cu condamnarea pe scari (Marţi, 1 decembrie 2009, 17:30)

          gigel [anonim] i-a raspuns lui Surfer

          da io ma refeream la momentu 2004, cind declara senin: "adriene :)), ce pacoste pe poporul roman sa aleaga intre doi comunisti la 15 de ani dupa revolutie"...
          cit despre curaj, ha ha ha de la inaltimea cotroceniului nu mai pare asa greu. daca l-a condamnat asa vehement, de ce nu si-a dat domle demisia?
          • +15 (17 voturi)    
            de la inaltimea cotrocenilor...... (Marţi, 1 decembrie 2009, 19:57)

            G.Marius [utilizator] i-a raspuns lui gigel

            ...au mai fost doi care ar fi putut sa o faca, si ...tamaie!
  • +36 (38 voturi)    
    doar greata, atit (Marţi, 1 decembrie 2009, 15:40)

    caius ursu [anonim]

    nu mai pot sa articulez nimic, este un viol badaran al simbolurilor cardinale ale romaniei luminoase, gros, onctuos, fals
    • +13 (15 voturi)    
      AZI IN TIMISOARA, MAINE-N TOATA TARA (Marţi, 1 decembrie 2009, 17:54)

      tatiana [anonim] i-a raspuns lui caius ursu

      circa 300 de oameni protestează, la braşov, solidari cu manifestanţii anti-psd de la timişoara. si la bucuresti se pregateste o manifestare, la 18.30. azi in timisoara, maine-n toata tara!!!!!!
  • +34 (36 voturi)    
    Pta universitatii redivivus (Marţi, 1 decembrie 2009, 15:44)

    Th.R. [anonim]

    Piata Universitatii redivivus. Dupa cum oamenii care demonstrau in Piata Universitatii erau golani si derbedei, la fel azi in piata Operei se afla doar galeria de fotbal. Incredibil ca o televiziune poate sa prezinte astfel ce se intampla la Tm, la 20 de ani de la revolutie. Pur si simplu incredibil.
  • +33 (33 voturi)    
    Coalitia MONSTRUASA a invadat locurile sacre (Marţi, 1 decembrie 2009, 15:46)

    Sea_Fury [anonim]

    Structurile neocomuniste nu sint ceea ce par sau vor sa se creada , sint doar cunoscatori ai unor procedee pe care le repeta in functie de situatie .
    Influenta structurilor este psihologica prin faptul ca determina orientari si tendinte , puterea rezida in controlul mecanismelor intrisneci ale statului pe care le ocupa , forta consta in coeziunea de grup .
    b) Regimul trecut erau tot ei , revolutia spontana a poporului nu a facut decit sa aduca credibilitate loviturii de palat ce se desfasura, acoperind-o .
    Era inevitabila purja ce s-a produs atunci prin simplul fapt ca privilegiatii (cadrele vechiului regim ) au anticipat schimbarile care se vor produce la nivel geo-politic mondial .
    Au premeditat o schimbare controlata indepartind membrii fideli ai puterii autocrate , devenind salvatorii ( a se citi F.S.N.) poporului .
    De ce nu au adoptat articolul 08 al Proclamatiei de la Timisoara ( Legea lustratiei )? Simplu , pentru ca nu puteau sa se condamne ei insisi .
    Au facut totusi lovitura de palat asumind atitea riscuri sub nasul fostei securitati comuniste , fapt pentru care poporul le-a acordat clementa atunci , fiind manipulat .
    Reactia spontana a poporului ( necontrolata ) a impus reajustarea planurilor in functie de evolutia situatiei pentru a pastra controlul .
    Au cistigat atunci in fata ignorantei si prin faptul ca au avut un plan si o organizare .
    Situl: Universul Românesc.org {prin căutare google}
    Dezvaluiri, documente, analize{istoria necunoscută a ultimului secol}
    Adresă web : http://www.universulromanesc.org
  • +36 (36 voturi)    
    Bravo Timisoara! Felicitari d-le Tapalaga! (Marţi, 1 decembrie 2009, 15:46)

    urania [utilizator]

    Bravo, inca o data, d-le Tapalaga! Ma uit la Realitatea Tv si aflu ca la Timisoara simpatizantii PSD si PDL se confrunta in Piata Operei. Reprezentantul Primariei Timisoara confirma ca cei prezenti in piata sunt sustinatorii PDL-ului. Oamenii insa striga 'Jos comunismul!'. Sa aud ca acest parteneriat de la Timisoara a fost dorinta seniorului Coposu mi se pare pur si simplu halucinant. Mai ramanea sa ni se spuna ca Iliescu presedinte a fost dorinta celor morti la Timisoara, iar cei care au iesit in strada in '89 ar dori ca tara sa fie condusa de Geoana. Eu cred ca a innebunit toata lumea! Adica cine voteaza cu dl Traian Basescu voteaza comunismul - dar cine voteaza cu Geoana ce o fi votand? Iar politicianul actor Mircea Diaconu afirma ca dl Basescu a fost membru al nomenclaturii comuniste pana in 1989..Cred ca tot ce se intampla este o gluma sinistra.
  • +19 (19 voturi)    
    Degeaba... (Marţi, 1 decembrie 2009, 15:46)

    George [anonim]

    pentru ca nu ati inteles ce v-a scris domnul moraru pentru ca solidarnosc la noi nu a existat(d-ul tismaneanu,d-ul mihaies,d-ul traian ungureanu, s.a.m.d. au ramas singuri acum!!!) si nu va exista ,comentariile dumneavoastra vor ramane (cel putin 5 ani!) simple exercitii stilistice!!! sper doar sa supravietuim peste blestemul ce va acoperi tara!!! 1decembrie ?ziua desparti-rii ardelenilor si banatenilor de romania becalizata,vanghelizata!!!
  • +20 (20 voturi)    
    Dupa 20 de ani (Marţi, 1 decembrie 2009, 15:47)

    Camelian Propinatiu [utilizator]

    A respecta sloganul de acum 20 de ani Timisoara-n sange, Bucurestiul plange inseamna:

    a) Modificarea protocolului bucurestean astfel incat cortegiul prezidential si al altor lideri politici, in drumul spre Cimitirul Eroilor Revolutiei, sa depuna coroane si la Crematoriul unde au fost arsi cei 40 de martiri ai Timisoarei.
    b) Sa se gaseasca un adapost sigur pentru Memorialul Revolutiei din Timisoara, deschizandu-se eventual o filiala la Bucuresti.
    c) Sa se asigure ridicarea unui monument religios compatibil cu Monumentul Mariei in zona gropii de canal de la Popesti Leordeni, unde au fost varsate tomberoanele cu cenusa martirilor nostri.
    d) Sa se realizeze, eventual cu sprijinul Institutului Revolutiei Romane din Decembrie 1989 si al Instutului Cultural Roman, un site care sa adune pentru uzul romanilor din tara si din diaspora, ca si pentru opinia publica internationala, documente semnificative ale Revolutiei, un exemplu remarcabil despre cat de impresionanta poate fi o asemenea opera fiind blogul luptatorului timisorean pentru libertate si adevar Marius Mioc.
    e) Sa se improvizeze la Biblioteca Nationala, aflata in faza avansata de constructie, o sala functionand deja ca mediateca dedicata Revolutiei Anticomuniste din Decembrie 1989.
  • +24 (26 voturi)    
    Bravo Dan Tapalaga! (Marţi, 1 decembrie 2009, 15:48)

    Gab [anonim]

    Comentariile sunt de prisos.
  • -22 (28 voturi)    
    Contramanifestatia aa fost organizata de PDL (Marţi, 1 decembrie 2009, 15:48)

    Darko Pecarov, Timisoara [anonim]

    D-le Tapalaga, va citesc cu mult interes comentarile. Cu mai mult de 90% sunt totalmente de acord. Insa de aceasta data va inselati. Manifestantii au fost adusi si organizati de catre Organizatia PDL Timisoara, lucru vazut de mai toti trecatorii. PDL - ul este responsabil pentru tot cea ce s-a intamplat acolo. Lupta aceasta politica mie imi creaza o mare lehamite.
    In respect pentru adevar, va rog sa nu mai spuneti ca manifestatia aceea a fost spontana. va rog.
  • +26 (26 voturi)    
    odiosii (Marţi, 1 decembrie 2009, 15:49)

    maria din ardeal [anonim]

    sunt fiica unor parinti care au fost deportati ,fiica unor parinti care in regimul comunist au fost dati afara din scoli pentru ca bunicii mei au refuzat sa se inscrie in cap, sunt candidata la un post in ministerul de interne al anului 1986 care a fost respinsa ptr ca nu avea carnet rosu de partid,sunt o romanca din ardeal care traieste intr/un sat cu majoritari unguri si va intreb dle antonescu,spune/ti public care sunt cele noua puncte ale acordului semnat cu udmr ,din care ati facut publice doar patru...
  • +20 (22 voturi)    
    respectati timisoara (Marţi, 1 decembrie 2009, 15:51)

    anani [utilizator]

    <Dupa patru decenii de educatie si propaganda exclusiv comunista, exista in constiinta tuturor romanilor prejudecati apartinand acestei ideologii. Existenta lor nu este o vina pentru purtator. Manipularea lor, insa, de catre grupuri interesate in renasterea comunismului si reinstaurarea lui la putere este un act contrarevolutionar> (Punctul 6 din Proclamatia de la Timisoara din 1990). Dupa 20 de ani...grupul geoana-iliescu-nastase-antonescu-patriciu-vantu-voiculescu vrea sa reinstaureze comunismul la putere. Nu lasati Timisoara sa fie calcata in picioare de comunistii de la psd! Nu uitati mortii Timisoarei! - au murit pentru libertate, pentru democratie, pentru inlaturarea comunismului! Nu va bateti joc de sacrificiul lor! Nu il lasati pe geoana sa faca asta!
  • +23 (23 voturi)    
    DE 1 DECEMBRIE-TIMISOARA (Marţi, 1 decembrie 2009, 15:51)

    golan nesimtit [anonim]

    Inca o lectie, peste vremi de la timisoreni! "Huliganii" lui Ceausescu, "golanii" lui Iliescu,"nemernicii" lui Geoana si nesimtitii lui Antonescu sunt in Piata Operei din Timisoara .BRAVO LOR!!!
  • +19 (19 voturi)    
    La furat.. (Marţi, 1 decembrie 2009, 15:53)

    Justin Puscasu [anonim]

    Acum 20 de ani ni s-a furat o Revolutie. Acum ni se fura simbolurile. Intre timp ni s-a furat o tara...
    Nu e vorba de prost-gust, ci de hotie si impostura constanta. Si de tradare.
  • +17 (17 voturi)    
    Dane, (Marţi, 1 decembrie 2009, 15:56)

    ciupi 2 [anonim]

    Sunt pe alt thread unde pana si antibasescienii sunt revoltati.
    Nu pune la inima :)
  • +9 (9 voturi)    
    spre Est ?sau spre civilizatie ... asta alegem pe (Marţi, 1 decembrie 2009, 15:57)

    THOR [anonim]

    http://www.youtube.com/watch?v=CfjXxj_Ixz0&feature=player_embedded
  • +22 (22 voturi)    
    Foarte bine (Marţi, 1 decembrie 2009, 16:00)

    KidChinoT [utilizator]

    Ma bucur ca exista un ziarist in romania care incearca sa fie impartial, si care intelege si impinge in continuare idealurile revolutiei din 89. Idealuri furate de FSN/PDSR/PSD, care acum au sansa sa reiasa la suprafata!!!!
  • +23 (25 voturi)    
    Nota10! (Marţi, 1 decembrie 2009, 16:01)

    blackhat [utilizator]

    excelenta sinteza dv. bravo!!!
  • +21 (21 voturi)    
    greata (Marţi, 1 decembrie 2009, 16:03)

    om de rand [anonim]

    mi se face o greata greu de suportat, atunci cand ma uit la una din cele doua televiziuni...au aruncat spiritul obiectiv la cosul de gunoi.
  • +20 (20 voturi)    
    timisoara, multumim (Marţi, 1 decembrie 2009, 16:06)

    micsunica [utilizator]

    Pot sa inteleg strategii electorale, jocuri de cuvinte, asocieri de persoane, situatii s.a.m.d., folosirea electorala a unor simboluri, dar totul are o limita.

    Sunt lucruri de care nu te atingi, lucruri sfinte. Iar Piata Operei si tot ce reprezinta ea pentru noi toti sunt lucruri sfinte.
    Azi am avut foarte clar reprezentarea a ce va sa vina.

    http://www.youtube.com/watch?v=iB7DnJtrncg
  • +14 (14 voturi)    
    Ce fac ONG-urile? Dorm? (Marţi, 1 decembrie 2009, 16:11)

    Cristi [anonim]

    Ce fac institutiile statului? Ce fac institutiile europene? Aceste trusturi media oare nu pot fi date in judecata pentru ceea ce fac? In ce tara traim?
    In tara de "doi lei" a lui Geoana? Sau in tara lipsei de bun simt a lui Antonescu? Am ajuns de rasul Europei civilizate. Cu aceasta troica de tradatori de neam ne ducem pe copca rau. Cat de curand.
    Ceea ce s-a intamplat astazi la Timisoara devoaleaza coalitia marii tradari nationale! In care ii includ si pe deloc naivul Iohannis si "taranistul Ciuhandu. Cati bani sunt promisi celor care joaca acest joc murdar? Cu certitudine ca este vorba de foarte multi bani, de foarte multe promisiuni si datorii!
  • +13 (13 voturi)    
    am postat un comentariu pe (Marţi, 1 decembrie 2009, 16:12)

    misescu [utilizator]

    siteul irealitatii (la stirea despre altercatia psd-pdl de la TM) in care intrebam reporterul de unde stie protagonistii erau si membri/ simpatizanti pdl, ca din filmuletul postat la ei pe site nu reiesea acest lucru. I-am oferit o mana de ajutor editorului de stiri si i-am atasat mesajului adresa hotnews pentru a viziona vreo 10 filmulete suplimentare si sa imi spuna daca si din alea el vede pdlisti. bineinteles ca acel comentariu nu a fost publicat pe site!

    M-a uns pe suflet ultima fraza din articol:
    'Mircea Geoana si-a incheiat aventura la Timisoara strecurandu-se afara din cladirea Operei, la brat cu Antonescu si Jonannis, pe usa din spate. E tot un gest simbolic'
  • +13 (15 voturi)    
    PANA CAND ISI VOR BATE JOC DE NOI IN HALU ASTA? (Marţi, 1 decembrie 2009, 16:12)

    rocitizen [utilizator]

    http://www.youtube.com/watch?v=am0No2NdXS4

    TIMISORENI NU LASATZI SIMBOUL REVOLUTIEI INTINAT. SA VADA COMUNISTII CA MAI AVEM SANGE IN INSTALATIE SI N-AM UITAT SI N-AM IERTAT !!!!
    N-AU PUTUT SA STEA COMUNISTII ASTIA IMPUTITI PE CURU LOR, LE-O TREBUIT SA-SI BATA JOC DE REVOLUTIA NOASTRA, DE MORTII NOSTRI !!!!

    va bateti joc de 1 decembrie de simbolul revolutiei de la Timisoara, comunisti pesedishti si penelishti ce suntetzi in frunte cu Iliescu. VRETI SA DISTRUGETI SIMBOLUL ACESTEI REVOLUTII, SA STRIVITI CU PUMNUL ACEST SIMBOL SFANT! Sa va fie RUSHINE nenorocitzilor!!! Luatzi mainile de pe mortzii cetatzii lasa-ti-i sa-si doarma somnul in liniste!
    Ce se intampla acum la Timisoara este uzurpare si impostura iar cei care tac devin complici!

    Comunism = ideologia urii, comunismul detesta meritul, detesta proprietatea cu tot ce se poate obtine de pe urma ei (piata libera etc), detesta individul, detesta libertatea, detesta adevarul (uitati-va la Antena3 si iRealitatea ce spun). Minciuna este sufletul comunismului la fel ca si Crima, prin Crima a ajuns la putere, prin Crima a fost dat jos!

    Ce-au facut azi comunistii pesedishti si penelishti nu se poate ierta. au facut-o intentionat. din balconu operei unde se striga jos comunismul azi sta geoana care a preluat stafeta de la iliescu impreuna cu crin si cu ciuhandu si zic: cine voteaza cu basescu voteaza comunismul cand basescu a mers in parlament si a condamnat comunismul si crimele lui si toti din parlament il injurau!!!! Iar Geoana merge in vizite private la Moscova fara sa zica nimic si acum spun ca Basescu-i comunist. CATA IPOCRIZIE SI IMPOSTURA !!!!Astia ne cred chiar tampitzi? Cum putem inghiti o asemenea minciuna? CUM pot sa ne minta in halu asta?!!! CUM?

    Asta-i Romania bunului simt a lui Crin Antonescu?
    RUSHINE!!!!!! RUSHINE!!!!!! RUSHINE !!!!!!

    ILIESCU FACE ACUM PIPI PE REVOLUTIA NOASTRA SI PE MORTII NOSTRI!!!!!

    Urmeaza Bucuresti Piata Universitatii !!!!
  • +14 (14 voturi)    
    Timisoara (Marţi, 1 decembrie 2009, 16:13)

    Mihai [anonim]

    Timisoara nu a uitat!
    Romania nu a uitat!

    PSD-ul vrea sa ne fure si amintirile si simbolurile si mortii.
    Rusine e un cuvant prea bland pentru mistificarea si delirul din aceste saptamani.
    • -11 (13 voturi)    
      varza... (Marţi, 1 decembrie 2009, 17:15)

      unu [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      lol, PSD va fura mortii? ii tineati in borcanu de formol si a venit cumva geoana sa ii ia?
      daca e de amintiri, ia ceva lecitina.
      daca e vorba de comunisit, vazi ce era base in 89 :)
  • -12 (14 voturi)    
    Huliganii (Marţi, 1 decembrie 2009, 16:14)

    gabi [anonim]

    Domnule Tapalaga, coborati cu picioarele pe pamant. In Romania de azi nu mai exista nimic spontan, totul e organizat. Azi la Timisoara s-au ciocnit (in mod cu totul calculat si nicidecum spontan cum ii tot trageti in articol) reprezentantii psd pnl cu cei ai pdl. Nu mai amestecati Revolutia de acum 20 de ani cu aceasta mizerabila campanie in care sunt implicati toti politicienii si inclusiv jurnalistii (breasla din care faceti parte).
  • -9 (15 voturi)    
    FSN=PDL+PSD (Marţi, 1 decembrie 2009, 16:19)

    Dr.A [anonim]

    Stramosul PDL de astazi, FSN-ul condus de Ion Iliescu, este continuatorul Partidului Comunist Roman.
  • +13 (13 voturi)    
    Tupeul.... (Marţi, 1 decembrie 2009, 16:19)

    doru [anonim]

    Tupeul nesimtit i a facut ceea ce sunt azi,pentru EI e o calitate.
    Surprinzatoare e acum "alianta largita" la care ,de necrezut,adera Dinescu si incredibil ......E Munteanu.
  • +16 (16 voturi)    
    Cat umor negru! (Marţi, 1 decembrie 2009, 16:22)

    LukeTheNuke [anonim]

    Deci nu imi ine sa cred cat tupeu!!!
    "1989-2009, in decembrie, o data la 20 de ani, Timisoara debarca dictatorul!"
    Timisoara se pare ca le arata cine trebuie debarcat - COMUNISMUL si NESIMTIREA ! (by the way, cat de bine descriu aceste cuvinte pe Geoana respectiv Crin).

    SI in al doilea rand nu inteleg de unde atata folosire a sintagmei "dictator" - atat timp cat aproape toata media nu il sustine si majoritatea afiselor sunt ale opozitiei.
    Ciudata dictatura!
  • +18 (20 voturi)    
    Felicitari!!! (Marţi, 1 decembrie 2009, 16:23)

    VULPY [anonim]

    in sfarsit o informatie pertinenta si la obiect!!!
    felicitari timisorenilor !!!!
    acesti politicieni,exponenti ai
    "prostului gust " nu admit ca poporul roman si in special timisorenii pot avea convingeri personale , reactii spontane .
    dar fiecare om judeca dupa propriul comportament. in opinia lor "protestatarii"au fost pusi de pdl,basescu etc !
    nu, dragi politicieni!!!! ce-si face omul cu mana lui se numeste
    "lucru manual" din respect pt. mortii timisoarei,ars si arncati in canalele bucurestiului,nu trebuia sa va duceti acolo! prea v-ati obisnuit cu televiziuni slugarnice,si ati neglijat poporul
    daca ati fi avut cel mai elementar simt politic acest esec a fost prefigurat in rezultatul referendumului. populatia este anti... sper ca efectul "vizitei" la timisoara sa fie identic cu "mitingul lui ceausescu" din 21 decembrie 1989!
    dragi politicieni din coalitia"g" ar trebui sa mai reflectati.nu sunteti in "poll position" in relatie cu alegatorii.spalarea creierelor cu televizorul nu a avut efectul scontat peste tot si nu la timisoara!
    vulpii
  • +14 (14 voturi)    
    ce stiu ei mai bine (Marţi, 1 decembrie 2009, 16:24)

    bender [anonim]

    Comunistii fac ceea ce stiu ei mai bine, manipuleaza. "Democratie" inseamna pentru ei sa castige cu toate mijloacele. Orice este bun pentru a castiga. Este uluitor ajutorul dat de PNL.
  • +15 (15 voturi)    
    foarte bine hotnews.ro (Marţi, 1 decembrie 2009, 16:29)

    Adi F [anonim]

    multumim ca ne informati ca de la antena3 si realitatea nu avem deloc prezentari obiective.
  • +15 (15 voturi)    
    Mircea Dinescu (Marţi, 1 decembrie 2009, 16:44)

    Mihai [anonim]

    Inteleg ca Mircea Dinescu a incercat sa destinda atmosfera la meetingul psd-ist spunand ca Basescu e un fel de Ogica!
    De ce nu pot unii sa imbatraneasca frumos?
  • +10 (10 voturi)    
    PCR sau PSD ? (Marţi, 1 decembrie 2009, 16:45)

    STEFAN A. [utilizator]

    In 20 de ani democratia noastra a fost doar de fatada !
    Adica "originala "!
    Doar la noi , secretarii de partid si ofiterii de securitate au mentinut puterea . Reciclati si mascati de mari moguli !
    Acum, ca in urma cu 20 de ani , televiziunea este in mina comunistilor reciclati sau a securistilor ajunsi generali in rezerva !
    In televiziune ( de stat sau privata ) acelasi tip de angajati , fara coloana vertebrala si fara morala !
    Important este ciolanul !
  • +9 (9 voturi)    
    alta mizerie a PSD (Marţi, 1 decembrie 2009, 16:46)

    criss [anonim]

    mi-e rusine ca romanii au inceput sa pupe unde au scuipat acum 5 ani!acest partid trebuie sa aibe putina decenta si sa mearga in grup la biserica! pacatele lor sunt cam atat cat s-a furat in romania de 20 de ani. iar metodele lor politice sunt efectiv securiste. oamenii astia chiar ne cred fraieri...
  • +14 (14 voturi)    
    plang mortii de la timisoara (Marţi, 1 decembrie 2009, 16:47)

    ANCA [anonim]

    felicitari timisoreni,multumesc domnule tapalaga.
    daca acum 20 de ani copii,parintii,fratii si surorile celor din timisoara nu au fi iesit in strada ,nu si-ar fi varsat sangele ,noi nu mai puteam vorbi azi asa cum vorbim.
    cei care azi vorbesc minciuni la tv,pot vorbi datorita mortilor de la timisoara. cinste lor.sibiul ii respecta.
    • +7 (7 voturi)    
      mai incet (Marţi, 1 decembrie 2009, 18:05)

      KidChinoT [utilizator] i-a raspuns lui ANCA

      Dar si ardealul e cu voi. TImisoara incepe o noua revolutie, una a bunului simt de care ducem lipsa de 20 de ani!!! Bravo Timisoarenilor!!!!!
  • +14 (14 voturi)    
    BRAVO D-LE TAPALAGA, (Marţi, 1 decembrie 2009, 16:48)

    Silviu Silviu [anonim]

    Multumiri pentru claritatea analizei, cu care am inceput sa ne obisnuim si pe care o asteptam deja ca pe un dat.
    Sper ca sinteti de parerea mea, e nevoie de o noua Revolutie.
  • +15 (15 voturi)    
    Bravo ! (Marţi, 1 decembrie 2009, 16:52)

    samir [anonim]

    Bravo Timisoara !!
    tot Banatul e fruncea !
    Afara cu comunistii astia din PSD
    Nu credeam ca dupa 20 de ani o sa aud ni nou celebrul slogan Jos comunismul !
    Dar comunistul geoana a facut ca acest lucru sa se intample. Nu mai are niciun scrupul !
    In inima anti-comunismului, sa bati palma cu geoana este strigator la cer ! pentru ce am luptat ?
    SOV si patriciu bucurati-va, comunistii sunt cu voi !
    RUSINE !!!
    Asa halal de presedinte...
    A crezut ca-i merge cu fruntea? tat Banatul e fruncea !
    rusine comunistilor ! Unde e Ilici sa vorbeasca de huligani?
    Au primit ce au meritat !
    rusine.
    Ati auzit ce scandau oamenii aia? Geoana nu uita, te vorm la Moscova !
  • +15 (15 voturi)    
    "Cine sunt domnii ăştia?" - antena 3 (Marţi, 1 decembrie 2009, 16:59)

    mihai [anonim]

    "Cine sunt domnii ăştia care sunt supăraţi aşa" întreaba Dana Grecu la Antena 3.
    Niste golani doamne, niste animale! Sa se interpuna ei in marea reconciliere a comunismului!

    Au spus "NU" condamnarii comunismului, iar acum vor reconciliere! Un fel de pardon, am impuscat cateva mii, dar a fost mai demult.
  • +9 (9 voturi)    
    INTREBARI .... SI ... DECIZIE (Marţi, 1 decembrie 2009, 17:27)

    lucian [anonim]

    imaginati-va ca acum citeva minute am plasat aceste intrebari pe site-ul realitatea fm a fi eventual adresate candidatilor la presedintie, dar nu eram la curent ( fiind in strainatate) de marea mirsavie facuta de acest pseduo-candidat la timisoara .
    : pt.m.geoana si t.basescu: 1. care este pozitia sa si timingul de a realiza: - condamnarea comunismului si continuarea pe care o va face, - eliberarea-desecretizarea tuturor dosarelor arhivei fostei securitati - gasirea vinovatilor de crimele savirsite in decembrie 89, si din iunie 90 - punerea in aplicare a votului poporului din 22 noimebrie ( revizuirez constitutiei, unicameral...) 2. care va fi axa pe care veti inscrie romania ( bucuresti- x-y-) et care va fi prima vizita daca ar iesi presedinte 3.de ce "eu robertturcescu sau oricare din tara asta" ar trebui sa va voteze pe dv. dle m.geoana sau pe dv. dle t.basescu

    va fi foarte trist ca acest "suvoi rosu" sa coninue a ne trimite in gulagul din care de-abia am iesit.

    numai si pentru o fiinta umana pierduta .... nu va trebui votat cu acesti vinzatori de tara
  • +8 (8 voturi)    
    felicitari (Marţi, 1 decembrie 2009, 17:37)

    stanpatitu [anonim]

    felicitari Dane cu o singura remarca: de ce stupoare cand privesti ce transmit cele doua televiziuni? la ce te-ai fi asteptat? oamenii aia au luat-o razna demult. stii cand sunt eu stupefiat? cand vad cum se afunda reporterii celor doua televiziuni, seara de seara, din ce in ce mai adanc, in rahat. ma uit la ei stupefiat si zambind.
  • +8 (8 voturi)    
    mai sunt si jurnalisti adevarati (Marţi, 1 decembrie 2009, 17:38)

    Viorel P [anonim]

    Felicitari domnule Tapalaga!
  • -7 (7 voturi)    
    pai, da... (Marţi, 1 decembrie 2009, 17:42)

    Codruta N [utilizator]

    Daca Romania si-ar fi insusit Punctul 8 de la Timisoara, atunci Basescu NU ar mai fi avut ce sa caute aici, in postura de Presedinte al tzarii asteia sau in orice functie publica, mdeh... >:

    Ca a luat-o razna Ciuhandu, sa vorbeasca de "comunism" cu Geoana alaturi, e o tampenie - dar ca timisorenii sa ajunga sa il sustina pe Base (sau pe oricare din apropierea lui) mi se pare o tampenie cel putin la fel de mare si, cu siguranta, mai grava!
  • -4 (6 voturi)    
    simboluri si soareci (Marţi, 1 decembrie 2009, 17:52)

    bozo [anonim]

    nu ma mai deranjeaza de mult pangarirea locurilor simbolice ale anului '89.
    Piata Universitatii din Bucuresti a fost confiscata in 2004 si a devenit loc portocaliu, locul unde de anul nou sunt aruncate sticle de sampanie in petrecareti, locul unde odata la 3 luni ar fi trebuit ca presedintele sa raporteze poporului.

    Lupta anti-comunista a devenit un fel de teatru de opereta in care fostii comunisti condamna fariseic regimul defunct omitand insa sa-si faca mai intai spovedania propriilor pacate.

    Azi s-a intamplat si la Timisoara.
    Asta e, poate ca a venit timpul sa renuntam la a ne mai crampona de locuri si sa ne schimbam cu totii astfel incat sa nu mai permitem existenta unei clase politice atat de bicisnice.
    Pana la urma cei ce ne conduc sunt rezultatul si imaginea poporului pe care-l conduc.
    Cu cat ne vom civiliza mai repede cu atat vom scapa de ei mai repede.
  • -5 (5 voturi)    
    hahaha (Marţi, 1 decembrie 2009, 17:54)

    Mihaela [anonim]

    Hai, dom'le, mai lasati-ma! O revolta "spontana" cu bannere (stiti cat costa aceste bannere?). Imi amintesc perfect de 1989 si de ce-am vazut in acele zile, morti si raniti grav , trecatori inocenti impuscati pentru greseala ca s-au aflat la un loc nepotrivit...
    Dar, domnilor, au trecut 20 de ani! 20 de ani! Iar noi, totusi, am evoluat, si vreau sa cred ca suntem atat de democrati incat sa le permitem celorlalti sa aiba alte opinii decat noi, si ca nu suntem atat de comunisti (da, comunisti) incat sa facem contr-manifestatii "spontane" ca sa nu pierdem ciolanul. Pacat de naivii care pun botul! Domnilor, nu mai exista comunisti, si chiar daca ar exista, nu cred ca mai putem sa o luam pe drumul lor. Exista insa tentatia dictaturii, a "tatucului macho care o sa aiba grija de noi! Credeti? Eu nu!
    • +4 (4 voturi)    
      mama ce informata esti (Marţi, 1 decembrie 2009, 18:26)

      KidChinoT [utilizator] i-a raspuns lui Mihaela

      Da un banner ca singurul banner foto-color ce se afla in piata costa ceva, dar avand in vedere ca o parte din manifestanti vin din partea Societatii Timisoara, nu mi se pare prea ireal ca ar fi pus bani de la ei sa faca unul, si nici nu dureaza asa mult...Nu iti poti inchipui ca s-au trezit iar timisorenii dupa 20 de ani? sau ai primit ordin de la partid sa pui un comentariu? Nu mai conteaza ce s-a intamplat azi la timisoara spune multe despre realitatea din romania, si nu cea de la televizor!!!
  • +8 (8 voturi)    
    Pentru banateni si nu numai (Marţi, 1 decembrie 2009, 17:54)

    Sarsaila [anonim]

    Propun tuturor banatenilor, care au participat la manifestatiile revolutionare din zilele de 17-22 decembrie 1989 sa se intruneasca intr-un mare miting Pro-Proclamatia de la Timisoara in data de 17 decembrie 2009 fie ca au certificate de revolutionar fie ca nu au dar pot dovedi cu martori participarea lor de atunci. Cea ce s-a intamplat la Timisoara astazi ,1 decembrie 2009, este o sfidare fara precedent fata de cei care si-au dat atunci viata pentru libertate in Romania,fata de cei care am participat cu riscul vietii noastre la caderea comunismului in Romania. Sa ne intrebam cu totii in fata intregii tari daca putem lasa sa revina lent dar tot mai sigur comunismul intre noi, mai ales mascat sub faldurile profitorilor sai de 20 de ani. Iesirea si manifestarea spontana a timisorenilor, care sunt convins ca n-au fost de nimeni convocati sa "semneze prezenta", trebuie sa ramana vie intre cei care ne-am invins in acele zile frica .Scrieti pe net daca va hotarati sa iesim la aceasta manifestatie pasnica si fara violenta pe care nu o poate opri nimeni. Inchei precum am scandat in acele zile:DUMNEZEU ESTE CU NOI!
  • -4 (6 voturi)    
    Iliescu presedinte (Marţi, 1 decembrie 2009, 18:04)

    Tataie [anonim]

    Dl Tapalaga, PSD si Iliescu au fost validati de poporul roman prin mandatele repetate de presedinte obtinute de cel din urma. Nu sunt PSD-ist, dar asta e poporul meu.
    • +5 (5 voturi)    
      nu-ti convine? (Marţi, 1 decembrie 2009, 18:30)

      KidChinoT [utilizator] i-a raspuns lui Tataie

      Fa domnule ceva, iesi in strada, participa la meetinguri astfel incat sa demonstrezi ca Iliescu presedinte a fost o greseala, si ca astazi romania vrea altceva, ca dumneata vrei altceva. De ce sa fim iar spasiti in fata comunistilor, Timisoara a declansat revolutia bunul simt, hai sa o ducem mai departe!!!
      • -4 (6 voturi)    
        fii antena (Marţi, 1 decembrie 2009, 18:42)

        Tataie [anonim] i-a raspuns lui KidChinoT

        Cand ii aduceti legati pe urmatorii comunisti: Iliescu + Basescu, vin sa dau cu pietre in ambii. Am zis in AMBII !
        • +1 (5 voturi)    
          lenea e mare (Marţi, 1 decembrie 2009, 18:58)

          KidChinoT [utilizator] i-a raspuns lui Tataie

          Sa tii aduc, esti mult prea ocupat cu altele ca sa ajuti? Bine dar sa dai in amandoi si in geoana+patriciu+vantu+voiculescu+udrea+berceanu+orban+tariceanu+multi altii!!! asa mai discutam...
  • -7 (9 voturi)    
    voi va jucati cu focul (Marţi, 1 decembrie 2009, 18:11)

    anonim [anonim]

    vreti revolutie baieti? vedeti ca s-ar putea sa vi se intample. Probabil ca Basescu vrea sa ieasa din functia de presedinte,chiar ca un dictator,cu violente de strada si chestii scapate de sub control.

    Chiar mi-e frica de inconstienta voastra,a celor care sunteti fanatici Basescu. Instigarea voastra poate aduce Romania in urma cu 20 de ani.
    • +7 (7 voturi)    
      De ce te ascunzi ca anonim (Marţi, 1 decembrie 2009, 19:01)

      KidChinoT [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      Nu sunt fanatic Basescu, dar m-am saturat de atroctitatile comise de diferite persoane politice. Si astazi s-a umplut paharul. Nu vreau/vrem(sper) violente, ci pe cale pasnica si diplomatica sa incepem sa readucem bunul simt in vocabularul romanului si al politcianului roman, sa nu mai avem parte de un Timisoara 89-09...Nu crime si violente e important, ci BUNUL SIMT!!!! Si mai doresc un singur lucru sa nu ma mai scald in indiferenta oriunde in romania!!!!
  • +8 (8 voturi)    
    Jos labele de pe Timisoara! (Marţi, 1 decembrie 2009, 18:22)

    ion [anonim]

    Singura dictatura a zilelor noastre este aceea a minciunii de pe posturile tv realitatea si antene. Indivizii astia isi bat joc de aceasta tara inainte de a castiga alegerile. La ce sa ne asteptam in eventualitatea in care ar castiga? Noii golani sunt pusi la zid acum de cele doua posturi tv. E incredibil.
  • +6 (6 voturi)    
    LooooooL (Marţi, 1 decembrie 2009, 19:07)

    mamacerghida [utilizator]

    Dane, ăștia trei au totuși un staf de campanie, nu?! Nume grele, creiere cu IQ debordant. Oare nicio gură dotată cu un astfel de creier nu le-o fi șoptit crailor, băi, lăsați-o moale cu Timișoara, vă șifonați!

    Nope, Timișoara și gata! Și au dat cu mucii exact în fasole... O fi totuși Hrebe omul lui Băse?! Sau taman Ilici a considerat necesar să-i mai dea un brânci Prostănacului și i-a spus, ia du-te tu și vinde niște lebeniță la huliganii ăia. La Iohannis nici nu a fost nevoie, el este de la a doua casă, sunt sigur că înțelegi...

    Cert este că băieții au luat-o spectaculos acolo unde îi doare mai rău...

    În zadar mai freacă gaia-mațu Antenele și Realitatea, cei trei AU FOST ALUNGAȚI rușinos din Timișoara. Un eveniment de o simbolistică aproape absolută...

    Ne revedem duminică seară la ora 21, după meci. Scor final B. 52,7-- P. 47,1. No, servus
  • +8 (8 voturi)    
    Multumesc Timisoara! (Marţi, 1 decembrie 2009, 19:14)

    CCC [anonim]

    Ai readus speranta!
  • +3 (3 voturi)    
    PROTEST (Marţi, 1 decembrie 2009, 19:45)

    ene [anonim]

    Da' ce face tvr e strigator la cer!!!!
    Vi se pare normal sa inghitim ce se ..sau nu se livreaza pe banii nostrii?????
    Ce dracu face cna-ul???
    Ce face societatea civila???Organismele de reglare,monitorizare a mass mediei si mai stiu eu ce "comitie" care suge bani degeaba ,se trezesc din amortire???
    S-au trezit cateva asociatii sa sesizeze dupa o saptamana ca difuzarea filmului nu a respectat in tocmai rigorile legii.Pai dupa o saptamana???????????
    ce se intampla??
  • 0 (0 voturi)    
    despre jurnalistii de la realitatea (Marţi, 1 decembrie 2009, 21:37)

    unul caruia ii pasa [anonim]

    http://www.gardianul.ro/Andreea-Cretulescu-Ma-intorc-in-televiziune-dupa-campanie.-Prezentatoarea-tv-ia-in-calcul-o-revenire-la-Realitatea-TV,-dupa-prezidentiale-s144952.html
  • +1 (3 voturi)    
    Ce revolutie tata... (Marţi, 1 decembrie 2009, 21:37)

    mihai [anonim]

    inca mai sunt oameni ca in 89 a fost revolutie... lol a fost lovitura de stat, cei care au murit in acele zile au fost un paravan. totul a fost o lovitura de stat bine gandita de anumite persoane. nu va mai coiti atat ca revolutie in sus si revolutie in jos. au murit oameni nevinovati si s-au folosit de asta. au tras romani in romani. nu va mai ambalati atat... si ascultati la mine daca nu iese cu miscari de strada daca baselu nu renunta la functia prezidentiala cand o pierde in al doilea scrutin.. omul asta e o lepra, o ciuma neagra. trebuie inlaturat. minte cu nerusinare, acolitii lui sunt in stare sa sustina ca albul este negru daca partidul o cere.. deci nu stiu care sunt adevaratii comunisti.
  • +3 (3 voturi)    
    hehe.... (Marţi, 1 decembrie 2009, 21:48)

    Itsoc [utilizator]

    Tapalaga kick ass la iRealitatea TV. Ii face muci pe teren propriu. Nistorescu e spumant!
    Bravo!
  • +2 (2 voturi)    
    Români treziti-va! (Marţi, 1 decembrie 2009, 22:02)

    Gore [anonim]

    Timisoara a dat din nou desteptarea! Spulberatiii pe comunsti duminica la vot! Aruncati mogulii si televiziunile lor la gunoi!
  • +3 (3 voturi)    
    televiziunile din Romania (Marţi, 1 decembrie 2009, 22:03)

    intrusa [anonim]

    Unde sa vedem stiri curate? este posibil sa fie indusi in eroare atatia romani prin aceste"canale"//bine zis..nu sunt altceva deact canala de scurgere a minciunilor...totule politizat..cine paote lua masuri?
    Nimic despre Ionahes de la Justitiarul...cate are si acest om la activ...de asta s-a coalizat cu nemernicii de comunisti.
    Noi intram pe net,dar restul tarii ce stie?
    Doamne ai mila de tara asta.
  • +3 (3 voturi)    
    1decembrie (Marţi, 1 decembrie 2009, 22:13)

    dondan [anonim]

    ca sa te afisezi in ziua nationala a Romaniei la balconul operei in Timisoara si sa pozezi in salvator al natiunii trebuie sa ai un tupeu si o nesimtire dusa pana la paroxism.
    Sunt sigur ca acei timisoreni care au iesit azi in strada s-au simtit rau jigniti pana in adancul sufletului.
    Si pe buna dreptate,pentru ca in urma cu 20 de ani primele spasme ale libertatii noastre erau pe punctul de a exploda in acest loc.
    Noi romanii le datoram multe acestor oameni.Felicitari celor din Timisoara.
    Ca unul care a trait ceva vreme in epoca comunistilor NU mai votati ca acesti oameni sa ne conduca.
  • +2 (2 voturi)    
    rezultatul revolutiei? (Marţi, 1 decembrie 2009, 22:57)

    veronica [anonim]

    D-le Tapalaga...urmarindu-va in seara asta la tv (la nasul si pe realitatea) mi-am dat seama ca singurul lucru bun cu care ne mai putem mangaia noi romanii e ca s-au nascut oameni ca d-voastra. Ma rog la Dumnezeu sa va dea putere sa nu va schimbati si...sa ramaneti Dan Tapalaga cel de azi si dupa 20 de ani.
  • -2 (2 voturi)    
    Raspuns (Marţi, 1 decembrie 2009, 23:01)

    gigel [anonim]

    Dl Tapalaga ar fi de dorit sa mai fiti si ziarist mai ales independent, dar din pacate jucat prost si va lipses elemente fundamentalen de stiinte sociale, morala si sociologie ca sa puteti face comentarii. Va raspund ce i-a spus tov. Lenin lui Stalin : invatati, invatati , invatati . Mare pacat ca dupa 20 de ani unii nu au invatat nimic. B1 nu apartine unui mogul ci a unuia care a jefuit Romania.
  • -2 (2 voturi)    
    nu e adevarat! (Marţi, 1 decembrie 2009, 23:06)

    dana [anonim]

    Dle Tapalaga,
    mitingul electoral a fost in cladirea operei, nu in piata operei. Cladirea operei era plina de timisoreni, care venisera sa-i asculte pe antonescu, ciuhandu si geoana. Dl. Ciuhandu a fost ales de 4 ori de cetatenii Timisoarei. Nu mai vorbiti dvs. despre spiritul Timisoarei, nu aveti nici un drept nici moral, nici de altfel. Afara in pta era galeria lui poli.
  • +2 (2 voturi)    
    La A3 si Realitatea, inca n-ati vazut nimic. (Marţi, 1 decembrie 2009, 23:25)

    Dinu Panescu [anonim]

    Pana acum, Antena 3 si Realitatea sau TVR-ul sunt enervante, scandaloase. Cum pot ele sa manipuleze populatia in halul asta?! Cum pot ele sa truncheze realitatea?! Aiurea, asta nu e nimic fata de ceea ce va fi dupa 6 decembire, daca alegerile sunt castigate de Geoana. Pentru ca dupa 6 decembrie, TVR, Antenele si Realitatea nu vor mai fi televiziuni de opozitie, ci vor fi televiziunile puterii. Si de pe 6 decembrie incolo televiziunea romaneasca va arata ca in '90, cand la Universitate minerii omorau studenti, iar la televizor vedeam Tezaur folcloric. Din momentul ala, Geoana, Patriciu si altii vor avea parghiile puterii in mana si cam toata presa romaneasca. Nu cred ca oamenii isi dau seama de dimensiunea valului care se lasa pe ochii opiniei publice. Nu va mai exista al doilea punct de vedere. Toata mass-media pornita impotriva lui Basescu (cam toata mass-media romaneasca) va deveni mass-media de stat peste 6 zile de acum incolo. Asta ma sperie extrem de tare.
    • +2 (2 voturi)    
      Bravo Dinu Paunescu - bine spus (Miercuri, 2 decembrie 2009, 0:17)

      Andy [anonim] i-a raspuns lui Dinu Panescu

      Si geaona cu alianta ticalsoita nu vor pune mina pe putere - stii de ce? din cauza ta si a altora ca tine care mai au simt al logicii si moralitaii. pentru ca romania de azi nu mai este romania de acum 20 de ani.

      Pentru ca nu mai exista cale de intoarcere. pentru ca am sa-mi sun toti cunoscutii sa-i conving sa mearga la vot.. indiferent in ce colturi ale lumii sint..

      Ce vad ca se intimpla online este exact viral marketing - word of mouth - cea mai puternica arma de comunicare - in momentul in care este asa evidenta o manipulare in masa reactia oamenilor este f puternica - adevarul nu mai poate fi masluit ..
  • +2 (2 voturi)    
    realitatea (Marţi, 1 decembrie 2009, 23:40)

    maria [anonim]

    D-le TAPALAGA ,am incercat sa ma uit 5 MIN la
    RTV si nu am reusit!Te rog sa-i faci PRAF pe acei
    lingai!Esti mai bun ,mai tinar ,mai destept!In acest
    moment lupta ta (si suntem f. multi alaturi de tine)
    nu este pentru Basescu,ci pentru adevar, lbertate
    profesionalism!
  • +2 (2 voturi)    
    Orban betivanul si mincinosul (Marţi, 1 decembrie 2009, 23:46)

    vera [anonim]

    Dle Tapalaga, in seara asta la Realitatea, in dialog cu betivul Orban, n-ati fost pe faza !!!!!!!!!!! Menestrelul betiv, v-a luat repede si v-ati pierdut ! A spus ca el niciodata nu a sarit sa spuna ceva la adresa unui ziarist, cind nu i-a convenit ce a spus despre el . A mintit ca un porc ! Va aduceti aminte in afacerea cu ranirea unei fete pe o trecere de pietoni ? Va aduceti aminte ca Robert Turcescu a spus pe post live ca a primit telefon de la Orban, beat, care l-a injurat si amenintat ? Turcescu a pus telefonul live sa reproduca ce oribilitati i-a spus Orban. Ati putea sa scrieti un articol pe aceeasi tema.
  • +2 (2 voturi)    
    pt dl tapalaga (Miercuri, 2 decembrie 2009, 0:01)

    sergiu [anonim]

    pacat ca nu la ti rupt pe orban noi oamenii de bun simt va sustinem
  • +2 (2 voturi)    
    articol (Miercuri, 2 decembrie 2009, 0:07)

    gheorghe [anonim]

    Bravo TIMISOARA, felicitari d-le Tapalaga,duminica la vot
  • +2 (2 voturi)    
    RTV, cata greata (Miercuri, 2 decembrie 2009, 0:25)

    user [anonim]

    D-le Tapalaga, am apreciat interventiile dvs in emisiunea de la RTV, alaturi de Ponta, Orban etc si am fost realmente surprins de calmul de care ati dat dovada in fata unui asemenea neam-prost cum este Ponta. Nu stiu daca multe lume a vazut ca la sfarsit i-ati intins chiar mana, intr-un magnific gest de reconciliere de care marturisesc ca eu nu as fi fost capabil, dupa toate atacurile personale si dispretul pe care vi l-a aratat pe parcursul emisiunii. Acea subspecie de politician trebuie tratata transant si redusa la tacere instantaneu, nu vad rostul de a purta manusi fata de astfel de oameni neciopliti si infatuati. De altfel, el e un simplu reprezentant al sefului sau, de aceea intrebarile lui legate de reprosuri la nivel personal nu isi aveau rostul..
    P.S. Bineinteles ca nimeni in emisiune nu s-a caznit, in ciuda mistocarelii la adresa lui TB, sa afle definitia DEX a mogulului, care, in sens figurat, este exact ceea ce a fost spus pe OTV cu o seara inainte...
  • +2 (2 voturi)    
    Toata stima!!!... (Miercuri, 2 decembrie 2009, 0:53)

    vlad tepes [anonim]

    Toata stima,dragi timisoreni pt curajul si verticalitatea voastra!!!
    La fel,toata stima domnule Dan Tapalaga pt felul in care ai reusit sa ti piept dulailor irealitatiitv,Ursu,Stancu,Nistorescu si Ponta...pe cel de la Pnl nu-l amintesc,deoarece latra fara sa-l bage cineva in seama..
  • +2 (2 voturi)    
    Tupeu fara margini (Miercuri, 2 decembrie 2009, 1:00)

    dumi [anonim]

    Sunt in mod clar niste farseori. Niste indivizi care nu au dumnezeu, familie, morala. Niste sclavi ai banului si intereselor.

    Iar asta nu se vindeca decat in timp. Foarte mult timp in cazul Romaniei.
  • -3 (3 voturi)    
    Pt Tapalaga. (Miercuri, 2 decembrie 2009, 1:40)

    Victor [anonim]

    Tapalaga, ai cam dat-o in bara azi la Realitatea TV.
    Ai fost depasit de situatie si in plus ai fost si prins cu minciuna.
    • +1 (1 vot)    
      Nu stiu despre ce vorbesti (Miercuri, 2 decembrie 2009, 5:35)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui Victor

      Dl.Tapalaga a spus lucrurilor pe nume,ce se vede in realitate si nu la "Realitatea'(ce blasfemie sa folosesca numele asta).

      Dar acu ma enervez si eu.De ce nu deschideti Dle Tapalaga macar un post de radio sa avem si noi ce asculta?Va dau eu 90% din tehnica si cotizez si cu o suma de bani.
  • +1 (3 voturi)    
    Bai, Ponta!... (ca spui ca citesti hotnews)... (Miercuri, 2 decembrie 2009, 2:26)

    Sarsaila [anonim]

    Ar trebui sa fii recunoscator Hotnews, ca asa ai si tu posibilitatea sa fii acid si sa pari masculin.... In "unanimitatea" Aliantei NU vei disparea ca si pina acum, pentru ca singur esti praf!
    Nu te simti ciudat ca sinteti atit de multi impotriva unui singur om? Nu te simti deloc inutil? Te vei simti mindru de victoria asta daca iese Geoana? Vei simti ca fara tine putea sa piarda? Vei veni la mine cu superioritatea unui invingator? Te temi de Basescu pentru tine sau pentru cei care te voteaza? Sincer...
    Aveti grija ca la romani functioneaza regula: Sa moara si capra vecinului! Uitati ca pe asta s-a bazat campania voastra si...deja aveti cam multe capre, ampresia....
  • 0 (0 voturi)    
    inadmisibil (Miercuri, 2 decembrie 2009, 6:21)

    vomicius [anonim]

    Domnu Tapalaga , dar cit de admisibil vi se pare sa platesti 3000 lei/trimestru impozit forfetar aferent lui 2008, in conditiile in care in acest an au scazut vinzarile cu 50%(cel putin ) si cit de inadmisibile vi se par salariile celor din finante ca de exemplu http://www.anaf.ro/public/wps/portal/!ut/p/c1/04_SB8K8xLLM9MSSzPy8xBz9CP0os3gvY1PLEGczFzPLUD9HAyMn90D_QAt_Y3d3E_1wkA5kFX5eRgZGXgGOQZ6h5kbu5oZo8gEuAeYGRiGhPoHGJsaG7t4GEHkDHMDRQN_PIz83Vb8gOzvIwlFREQD9NtPR/dl2/d1/L2dJQSEvUUt3QS9ZQnB3LzZfSjM1OVRDNkQ2OU5KMjAySlBBUklVNzJHTjE!/
  • -1 (1 vot)    
    nedumerire (Miercuri, 2 decembrie 2009, 6:59)

    ciheianu [anonim]

    D-le tapalaga, te-ai plimbat ieri pe la toate posturile tv, ca voda prin loboda, ai vorbit despre cateva adevaruri, in rest numai prostii care i-au scazut popularitatea lui basescu cu cel putin 2-3 procente. apoi bine omule, ce ai matale cu militarii?... cum sa le fie luate pensiile? tu esti normal, de ce indepartezi armata de basescu acum inaintea alegerilor, esti inconstient barbosu-le? cadrele militare trebuiau declarate ca revolutionari, fara armata nu se infaptia revolutia omule. militarii ar trebui sa fie declarati eroi ai cutremurului, inundatiilor, muncii din mine, agricultura, sosele si cai ferate,etc, etc... au fost robii tarii si tot de ei sa ne legam, sa-ti fie rusine... de ce amesteci tortionarii cu militarii ? deci dupa tine sa li se ia pensiile, dar nu spui nimic de generalii in rz avansati de basescu, nici de faptul ca din plt. maj pensionar, a ajuns general , caz unic pe pamant si in univers. voi vota cu basescu dar cu rezerve si cu multa , multa scarba de tine
  • -1 (1 vot)    
    Timisoara, manipulare partea a doua (Miercuri, 2 decembrie 2009, 8:09)

    Garett [anonim]

    Pe deoparte cine a decis sa se afiseze cu steaguri rosii in piata Operei are cel putin probleme mentale, daca as fi in locul lui Geoana l-as concedia pe cel care a venit cu ideea.
    Pe de alta parte, chiar vreti sa ma convingeti ca oamenii s-au adunat "spontan" in piata ca sa manifesteze impotriva lui Geoana, si, intamplator si tot absolut spontan aveau la ei pancarte tiparite si "poze pe bat"??
    Haideti domnule Tapalaga, aveam pretentii de la Dvs. !
    Va inteleg simpatiile politice, v-am urmarit si aseara pe terenul "mogulului" (ca orice termen repetat stupid si obsesiv si asta tinde sa devina enervant, btw) cum incercati sa va sustineti ideile, printre ploaia de comentarii adverse.
    Parerea mea personala este ca expunandu-va deschis simpatiile va decredibilizati inutil ca jurnalist si riscati sa fiti catalogat ca un simplu instrument de campanie.
    Deja Hotnews intr-o oficina a PDL si a lui Basescu, de acelasi "inalt" nivel jurnalistic precum B1TV sau RealitateaTV si Antena 3.
    O sa va rog sa-mi spuneti la modul onest cu ce sunteti Dvs. si Hotnews mai buni decat Realitatea sau Antena?
    Si ei denatureaza stirile ca sa-si prezinte candidatul intr-o postura cat mai buna, la fel ca si Dvs.
    In momentul asta putem spune ca nu mai avem surse credibile si mai ales total impartiale de informatii.
    Daca citim o stire pe Realitatea in mod cert ea va fi deformata ca sa-l prezinte pe Geoana si PSD-ul intr-o lumina favorabila.
    Daca o citim pe Hotnews aceeasi stire va fi prezentata astfel incat sa-i fie favorabila lui Basescu si PDL-ului.
    Impartialitate, tratare responsabila a subiectului?
    Nah, astea-s vorbe mari, dau bine in manualele de jurnalistica si atat. Vrem stiri impartiale, avem.
    La CNN!
  • +1 (1 vot)    
    Multumesc Domnule Tapalaga (Miercuri, 2 decembrie 2009, 9:30)

    Bruner Fox [anonim]

    Jos palaria pentru discursul de la B1 dar mai ales de la iRealitatea. Apreciez in mod deosebit calmul si intelepciunea cu care ati raspuns mojicilor nesimtiti si obraznici. Vazandu-va , parca si Nistorescu a mai dat inapoi din ditirambele obisnuite. Si-a batut joc de Cotidianul , ziarul fondat de Ratiu! E greu sa judeci din tribuna, dar poate ar fi trebuit sa ii acuzati mai serios in ceea ce priveste reflectarea manifestatiei din Timisoara ( nu a fost nici o violenta si nu au nici o dovada ca erau de la PDL). De asemeni ar fi trebuit sa ii acuzati si pentru linsajul mediatic cu filmul, difuzat in nestire, de mii de ori. Chiar daca Basescu l-ar fi lovit pe copil, ei nu aveau voie , moral si legal, sa il violeze!
    Multumesc domnule Tapalaga!
  • +1 (1 vot)    
    Va felicit, d-le Tapalaga! (Miercuri, 2 decembrie 2009, 9:51)

    Carmen [anonim]

    Felicitari, d-le Tapalaga, atat pentru articol cat si pentru prestatia din emisiunea "Nasul". Am obosit de atata manipulare, minciuna, intoxicare, 'balacareala' si este minunat cand constati ca oamenii mai pot dialoga normal si civilizat, ca mai sunt jurnalisti care nu au uitat cum se face meseria lor si care nu au nevoie de niste "baieti destepti" care sa le "creioneze" articolele si emisiunile. Inca o data, FELICITARI!
  • -1 (1 vot)    
    rusine tapalaga (Miercuri, 2 decembrie 2009, 10:29)

    escobar [anonim]

    tapalaga - pupincuristu lu basescu

    dracu a mai vazut demonstratia puterii impotriva opozitiei? dracu a mai vazut cenzura opozitiei aplicata puterii? sunteti jalnici!
    basescu ar fi in stare sa cheme minerii, daca e in stare sa iasa in strada cu galeriile de fotbal.
    sunteti niste jeguri basesciene!
    o sa bagati tara asta in faliment, mai aveti putin, tineti-o tot asa desteptilor! udrea-livache e solutia iesirii din criza dupa mintile voastre destepte..
  • 0 (0 voturi)    
    DAN TAPALAGA (Miercuri, 2 decembrie 2009, 10:30)

    gradinar [anonim]

    FELICITARI DOMNULE DAN TAPALAGA!
    Sunt mandru ca mai exista, ca odinioara, "dizidenti" autentici, oameni curajosi si singuratici, care se opun"tavalugului" puterii coplesitoare a banului si televiziunii mogulizate! Putini, si de aceea,cu atat mai mandri suntem de voi...DAN TAPALAGA, RADU MORARU,TIA SERBANESCU, ANDREEA PORA si alti cativa !Si daca inainte pericolul venea direct de la masina de" tocat "securisto-comunista, astazi pericolul este si mai grav, aproape paralizant,caci vine de la masinaria numita "justitie", organizata, creata si infestata de microbii comunisto-securisti sau de progeniturile lor,si care te poate ruina sau chiar distruge "legal"! Singurul mod, al nostru ,al celor care ne temem sa ne expunem,in fata"TANCURILOR" de tot felul ale mogulilor, de a lupta alaturi de voi, este de a va multumi ca existati si ca nu va lasati coplesiti de "ispita diavolului" si sa ne rugam la DUMNEZEU, sa nu ne tradati si voi !Sa folosim singura noastra arma, pana vom deveni "polonezi", VOTUL, si sa-l dam celui care ne poate salva de revenirea khmerilor rosii la putere...marinarului BASESCU, cel care a avut si are curajul sa se lupte cu ei !!
  • +1 (1 vot)    
    Bine Dane (Miercuri, 2 decembrie 2009, 10:33)

    Mihai [anonim]

    Ai fost maiastru la Realitatea. Trebuie facut ceva impotriva emisiunilor de tip haita contra unu. Sau desfiintat CNA-ul.
  • -1 (1 vot)    
    deontologule (Miercuri, 2 decembrie 2009, 12:05)

    gica [anonim]

    D-le tapalaga, dumneata cati bani iei de la mafia basesciana?
  • 0 (0 voturi)    
    Realitatea si Antena (Miercuri, 2 decembrie 2009, 14:38)

    Maria [anonim]

    Imi este mila si greata de majoritatea ziaristilor si realizatorilor de la Realitatea,pe cei de la Antena 3 nu-i mai privesc de mult.Dl Hurezeanu,pe care-l ascultam cu emotie la Europa libera,ma dezamageste enorm.Nu pot uita ca in timpul Summit-ului NATO de la Bucuresti o ziarista a Realitatii se lauda ca l-a aplaudat pe Putin la conferinta de presa,gest incalificabil si ca a facut-o cu toata convingerea,uitand ca multi ziaristi au fost ucisi in Rusia.Va rog sa le transmiteti parerea unei femei varstnice care nu este membra niciunui partid si care detesta comunismul.
  • 0 (0 voturi)    
    "M-am simtit mandru!" (Miercuri, 2 decembrie 2009, 18:47)

    ilie [anonim]

    "M-am simtit mandru!" mi-a spus fiul meu de 11 ani, in seara zilei de 1 Decembrie, la ora 21:00, cand ne intorceam spre casa dupa ce insotisem, impreuna cu multi timisoreni, ostasii ce au defilat cu torte aprinse. Eu traiam sentimente de mare incarcatura emotionala si in dimineata aceleasi zile cand, tot impreuna cu fiul meu, eram prezenti in parcul Central la celebrarea zilei nationale. Stateam langa un batran care plangea cu lacrimi grele la vederea ostasilor nostri. Ochii-i radiau mandrie, deznadejde si speranta. Doar acestea le-am trait de ziua nationala a Romaniei. N-am simtit, poate pentru ca n-am vrut, nimic din ceea ce inseamna tot balciul politic veninos de ultimul timp. Stiu doar ca trebuie sa-mi exercit dreptul la vot. Pentru mine este o datorie. Voi alege cu ratiune si fara patima. Vreau sa cred ca asa am facut de fiecare data. Nu sunt un sfant. Sunt doar un credincios al bunului simt care refuza tirania impotriva bunului simt. Aceasta tiranie este prezenta, acum, peste tot: la TV, in presa, in vorbele si actiunile multora. Eu o vreau pierita. Ce fac in sensul acesta? Ma duc la vot, accept vrerea majoritatii iar mai apoi, daca promisiiunile electorale devin neadevaruri, ii intreb pe alesi de ce fac pe dos fata de ce au promis. Mi se pare de bun simt. Ma gandesc la cum ar fi in tara mea daca toti ar proceda asemanator sau mai bine. Cu siguranta peste timp copilul fiului meu ar avea motive sa spuna si el "M-am simtit mandru!". Eu unul vreau ca acest lucru sa se intample.
  • 0 (0 voturi)    
    actiunea Timisoara, 1 Decembrie 2009 (Joi, 3 decembrie 2009, 8:09)

    dayana [anonim]

    D-le Tapalaga
    Va felicit pt modul in care ati tinut piept veninului revarsat din atatea parti la irealiatatea si antena, va felicit pt acest articol si curajul pe care il aveti in aceasta tara din care dictatura prostului gust nu vrea sa plece ci vrea sa se reinstaureze, servita fiind de mass-media, de o mana sau mai multe de jurnalisti platiti regeste. Sa le fie rusine lor si inca o data felicitari Dvs! Va suntem alaturi! Nu pot ei fura cat putem noi vota! Mergeti la vot, oameni buni si tineri! Indemnati toata Romania sa iasa la vot, ce se petrece acum este o rusine, o grava incalcare a tot ce am visat si sperat noi, generatiile mai vechi in decembrie 1989. Vor inca o data sa confiste acest popor, nu le ajunge cat au furat, vin acum in haita sa fure. Atentie la vot!!!
  • 0 (0 voturi)    
    rusine Dinescu! (Joi, 3 decembrie 2009, 8:37)

    dayana [anonim]

    Poetule "dizident'' , sa-ti fie rusine! Participand la acea mascarada din cladirea Operei, in zi de sarbatoare, ti-ai pus in ghilimele toata dizidenta ta, atat cat a fost...
    D-le Tapalaga, te rog transmite-i "poetului" compasiunea mea pt o carira ratata in muraturi.
    • 0 (0 voturi)    
      Dinescu (Marţi, 15 decembrie 2009, 22:24)

      argus [anonim] i-a raspuns lui dayana

      E un dizidenr de circumstanta.Lui ,stie el dece.i se potriveste zicala::Ce naste din pisica,soareci mananca