Mitocanul la executia mediatica

de Ovidiu     La coltul strazii
Vineri, 27 noiembrie 2009, 14:22 Actualitate | Opinii


Eu cred ca l-a lovit si totusi il votez; trist verdict. Am vazut si filmul care demonstreaza trucajul si descompunerea in imagini care indica acelasi lucru si declaratiile martorei in acelasi sens. Totusi cred ca l-a lovit; nu tare, nici macar fizic, ci moral. L-a lovit pentru ca era un “puradel“, prea murdar, prea prost imbracat, cu pielea mai inchisa la culoare, cu un aparent retard (speculat prompt de ceilalti mitocani, “analistii”). Era marginal si se baga in discutia adultilor majoritari. “Pleaca ba ca te ia mama dracului” – cu vorba asta l-a lovit, nici macar nu trebuie sa o citesc pe buze.

“Te ia mama dracului“, poate ati auzit vorba asta, e un intreg univers in ea. Mahalaua blocurilor gri in care oamenii de bine isi apara “normalitatea” lor mediocra impotriva celorlalti; in care vocabularul se reduce la 1000 de cuvinte, intre care 300 injuraturi; in care e bataia e rupta din rai; in care barbatul, cap de familie, pune la punct puradelul intrus, dar pentru ca e deja om la casa lui nu mai recurge la referirile la organe genitale obisnuite, ci la o injuratura soft (mai tineti minte cu traducea Irina Nistor orice “fuck” cu “la naiba“?): “te ia mama dracului”, insotita de doua perechi de palme, asa cum merita impricinatul.

Si da, l-a lovit. Pentru ca Traian Basescu este rezultatul acestui univers; pentru ca si el crede sincer ca alteritatea trebuie pusa la punct printr-o injuratura si un pumn, in apararea normalitatii; pentru ca si pentru el educatia si bataia formeaza un binom indestructibil. In fond, ia uitati-va cat succes a avut chiar el, presedintele.

Cu toate acestea sunt mai hotarat ca oricand sa votez mitocanul. De multa vreme nu am mai vazut o executie mediatica ca aseara. Iata aici scenariul decriptat de Hotnews. E clar, fara dubii, cu tupeul (sau prostia?) lui Patriciu de a se pune in fruntea poterei, asa cum Voiculescu nu a rezistat ispitei de a conduce acum doi ani “comisia de ancheta” pentru suspendare. Totul vine la o zi dupa un derapaj politic al televiziunii publice, comandat de la aceleasi butoane.

Spun ca nu am mai vazut o astfel de coordonare cvasi-unanima a trusturilor media de ceva vreme, mai exact din 2004, de pe vremea cand Nastase controla aproape totul. Oricata sila imi face mitocanul, imi e infinit mai multa teama de o lume in care singura televiziune ce prezinta un punct de vedere alternativ este OTV. Prefer cinci ani in care pe toate canalele mediatice este criticat “dictatorul” unui mandat de liniste si stabilitate in care toti se uita discret in alta parte si se ocupa cu sarg de divertisment tip “dan negru”. Prefer “dictatura” virtuala unei confiscari reale a spatiului public.

Citeste restul materialului si comenteaza pe blogul "La coltul strazii"








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7703 vizualizari

  • +23 (39 voturi)    
    Iliescu a chemat minerii...care au facut morti (Vineri, 27 noiembrie 2009, 14:29)

    Ovidiu [anonim]

    si totusi acum Base e linsat mediatic ptr o presupusa palma?

    Nu vreau sa cred ca Romanii vor zice... ioi, ce violent e Base, bate copii, las ca votam candidatul PSD ca astia asteapta sa ne creasca copii mari sa intre la facultate ca sa-i bata si sa-i omoare....

    Nu vreau sa cred ca Romanii is atat de naivi incat sa creada si il voteze pe prostanacul lui Iliescu-aducatorul de mineri in schimb....

    Daca o vor face, si va iesi Geoana, inseamna ca ne meritam soarta, cu varf si indesat...

    Sugestie, celor ce au rate in euro, uitati-va cat s-a devalorizat leul in guvernarile PSD... asteptati-va la devalorizarea masiva a leului....
    • -11 (17 voturi)    
      efect (Vineri, 27 noiembrie 2009, 15:14)

      if0014 [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu

      Basescu are de castigat dupa tot scandalul asta, in Romania marea majoritate a oamenilor aproba bataia aplicata copiilor ca instrument de "educatie".
      • +9 (13 voturi)    
        ba ai copii sau esti frustrat? (Vineri, 27 noiembrie 2009, 15:37)

        lika [anonim] i-a raspuns lui if0014

        toata lumea mai da o palma, si eu am luat-0 pe cocoasa, dar asta nu inseamna ca nu tin la parintii mei. si inca ceva, bataia e rupta din rai, decit sa cazi mai bine iti iei o palma si te rezolva pe toata viata
        • 0 (0 voturi)    
          Lol, deci Boxescu il educa pe prichindel =)) (Sâmbătă, 28 noiembrie 2009, 23:45)

          Anonim [anonim] i-a raspuns lui lika

          Hahahaha, esti prea tare frate!!!
        • 0 (0 voturi)    
          QED (Miercuri, 2 decembrie 2009, 17:29)

          if0014 [utilizator] i-a raspuns lui lika

          multumesc
  • +24 (32 voturi)    
    aseara nu a mai existat libertatea presei (Vineri, 27 noiembrie 2009, 14:34)

    vvv [anonim]

    ne-au aratat ce pot face cu media prorietate personala si noi am privit stupefiati cum isi scuipau veninul .Decit cu zece posturi de stiri minarite in funtie de interese mai bine lipsa le scot din grila si ma uit la discovery
  • -10 (20 voturi)    
    fabrica de tezle (Vineri, 27 noiembrie 2009, 14:34)

    mitica [anonim]

    Cred ca am gasit solutia sa ma inbogatesc!
    Iau credit de la banca, angajez doi fierari, ceva utilaje second hand. Si m-apuc de lucru.
    Voi produce tezle, cu care, peste 5 ani, cateva milioane de oameni , care vad in scandalagiu sef de la Cotroceni, noul Mesia coborat, de aceasta data pe pamant romanesc, sa-si dea intr-un anumit loc!
    Am nevoie de un spatiu adecvat pentru depozitarea tezlelor. Astept oferte...
    • +5 (9 voturi)    
      si daca (Vineri, 27 noiembrie 2009, 14:50)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui mitica

      nu o sa fie asa? Le folosesti tu pe toate?
      :)
      pisicherule
    • -1 (11 voturi)    
      afacere profitabila pt tine (Vineri, 27 noiembrie 2009, 14:57)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui mitica

      mai bine seceri si ciocane pt viitorul Romaniei... GARANTAT Vanghelie...jos batausul de copii....suntem penibili cu totii...SOLUTIA: VOTATi Romani ca puterea e la voi!
    • +1 (1 vot)    
      Medicamente si limba romana (Vineri, 27 noiembrie 2009, 17:28)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui mitica

      Ar fi pacat sa ramai fara oua si analfabet. E deprimant. mai bine ia ceva medicamente si un curs scurt (cum va place la partid) de limba romana. Ajuta la calmare si imbunatatirea exprimarii.
      • 0 (0 voturi)    
        adica? (Sâmbătă, 28 noiembrie 2009, 9:50)

        Murphy [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        alta metoda portocalie, deturnarea sensului discutiei si evitarea temelor care nu convin! mesajul incriminat de tine e Ok ca limba, amaratule, dar continutul nu-ti pica bine la pipota!
        P.S. Hotnews.ro, sunteti gretos de portocalii! cu cat va platesc banditii astia, mercenari nefericiti? cand ma gandesc ce frumos ati inceput si in ce rahat v-ati bagat, goarnele unui asiatic nebun...
  • -2 (8 voturi)    
    Siii banu' iasaaa... (Vineri, 27 noiembrie 2009, 14:40)

    LERO [anonim]

    ...asa'i??? Daca nu e scandal de unde ban, si atunci dai si voteaza pe cel cu drept de pumn in gura... Valeuuu ce ...BINE imi eee :P
  • +5 (15 voturi)    
    mitocanul (Vineri, 27 noiembrie 2009, 14:40)

    mircea [anonim]

    /e.Cred ca daca am organiza un campionat al mitocanilor,ar obtine un loc fruntas,daca nu chiar primul loc..Asta-i democratia,mitocanii dau cel mai tare din coate pentru a ajunge la putere si dupa aceea nu stiu ce sa faca cu ea.Dupa ce prada tot,dau vina pe altii ca nu mai au ce fura.Cazul Geoana,Antonescu este destul de concludent.Bine la ei este o mica diferenta:mai sunt cateva chestii de furat,dar nu este de acord Basescu si pentru asta Basescu trebuie inlocuit cu in om de incredere al hotilor,adica Geoana.(editat de HotNews.ro)
  • +1 (7 voturi)    
    banc (Vineri, 27 noiembrie 2009, 14:45)

    if0014 [utilizator]

    Articolul tau imi aduce aminte de un banc vechi:

    Two social workers were walking through a rough part of the town in the evening. They heard moans and muted cries for help from a back lane. Upon investigation, they found a semi-conscious man in a pool of blood."Help me-I've been mugged and viciously beaten" he pleaded. The two social workers turned and walked away. One remarked to her colleague:"You know the person that did this really needs help".
  • -4 (12 voturi)    
    mitocanul (Vineri, 27 noiembrie 2009, 15:04)

    gigi [anonim]

    nu aveti decat sa votati cu mitocanul si sa va plangeti dupa aia ca nu aveti bani si ca somajul e mare si ca unde s banii nostri. puteti de asemenea sa aberati ca iliescu a adus minerii ( cu toate ca nu are absolut nici o relevanta in acest subiect), cu toate ca basescu era si el acolo langa iliescu la fel si oprisan si probabil si cocos( dar asta normal k nu mai conteaza, k doar sewcuristii au fost si sunt oameni buni care doresc binele poporului nu? ). ceea ce conteaza este ca avem o rusine de presedinte care minte dezinformeaza abereaza si mai nou loveste copiii. si ce mai conteaza este ca 32% il vor presedinte. RUSINE!!!!!
    • +4 (4 voturi)    
      Si pe guvern, taica... (Vineri, 27 noiembrie 2009, 15:36)

      marian [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Se pare ca te straduiesti sa fii mai mitocan decat mitocanul... nu ai decat, dar ai concurenta mare in tara asta...

      Cand spui ca "va plangeti dupa aia ca nu aveti bani si ca somajul e mare si ca unde s banii nostri", avem probabil dreptul sa ne plangem, dar in acelasi timp nici tembeli nu suntem sa nu ne amintim ca aceste lucruri sunt de competenta guvernului....care guvern a avut o anume componenta, nu-i asa?
    • 0 (0 voturi)    
      Adevarat RUSINE (Vineri, 27 noiembrie 2009, 17:32)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Cred ca este clar cine minte, dezinformeaza si abereaza. Daca tu astepti un presedinte sa-ti dea de lucru dute la tatucul Iliescu sa-ti dea de lucru in mina. In rest prostia este incurabila asa ca nu prea ai sanse. Doar sa-ti dea patriciu de o bere (sau vodka ca e mai pe ideologia voastra) pentru aberatiile postate. Fii fara grija eu imi cupar singur berea deoarece nu astept ca presedintele sa-mi dea de lucru.
      Hai noroc!
  • -3 (11 voturi)    
    nu-mi vine sa cred! (Vineri, 27 noiembrie 2009, 15:08)

    Bogdan [anonim]

    Adica daca mitocanul asta a dat un pumn, asa mai mult in joaca, presa ar trebui sa taca???? De ce??? Ca sa va ia apoi si pe voi la pumni???
    Logica ta este foarte elastica atunci cand vrei sa demonstrazi de ce, in ciuda faptului ca presedintele mitocan s-a dat de gol (iar reactia lui, la 2 ore dupa aparitia filmarii, a fost ca el nu bate copii, dar n-a avut tupeul sa spuna ca nu e el in filmare sau ca n-a dat un pumn atunci unui copil)!!
    In conditiile astea voi injurati presa mogulilor?? Pai sa-l ingroape pe mitocan!
    Pai in ce tara civilizata presedintele da un pumn unui copil (nici nu neaga ca e el in filmare) si apoi presa e acuzata ca exagereaza cu stirea asta...
    Noi vrem dezbateri pe teme economice! Ca altfel poate ma supar si va dau un pumn in gura! Ca asa l-am vazut pe presedinte la TV ca face cand se supara!
    • -1 (3 voturi)    
      Sunt convins sa postacii portocalii te aproba, (Vineri, 27 noiembrie 2009, 15:28)

      Creator [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      Dar acum sunt in timpul serviciului si trebuie sa isi faca meseria,nici nu se obosec sa citeasca (nici sa analizeze) vreun comentariu. Ei stiu una si buna contra Basescu dau - , pro Basescu dau plus.
      Sa vezi peste 2 saptamani ce vid o sa fie la comentarii, dupa ce li se termina contractul(pe perioada determinata)...
  • 0 (4 voturi)    
    mitocanie (Vineri, 27 noiembrie 2009, 15:24)

    tg [anonim]

    Daca asta se numeste mitocanie desi nu a dat nici o palma atunci cum se numeste Antonescu Patriciu
    Ia vedeti in alta parte pentru o asfel de facatura cam ce ar primi de la justitie
    Tot discutam de fapt de o tema falsa indusa de media (de fapt nici nu stiu cum sa-i mai spun si ei) dar de ce nu vedem si minciuna ordinara Antonescu sau Patriciu Astia nu sunt cu toata sleahta lor decat niste scursuri
  • +2 (2 voturi)    
    de acord cu articolul (Vineri, 27 noiembrie 2009, 15:28)

    sorina [anonim]

    si eu il votez pe basescu din aceleasi considerente
  • -2 (2 voturi)    
    PRESEDINTE JIGNITOR SI NESIMTIT (Vineri, 27 noiembrie 2009, 15:33)

    dumi [anonim]

    Basescu este un nesimtit ... daca era sigur ca nu a batut in viata lui un copil atunci cand a vazut imaginile ar fi trebuit sa reactioneze nu dupa 2 ore dupa ce l-au invatat ce sa spuna.... atunci trebuia sa sara sa afirme ca el nu a lovit copilul .......dar ... a-am obisnuit cu el un presdinte care spune ca invatamantul produce tampiti si idioti (probabil se referea la fiica lui EBA) , un presedinte care jigneste constanta, un presedinte care a fost in 92-94 ministrul care a vandut flota desi si-a "curatat" dosarele , un mincinos notoriu care nu si-a respectat deloc cuvantul , un om de nimic . Pentru ca romanii sunt timpiti si idioti asa cum spune el s-ar putea sa il voteze si sa aibe peste 51% , dar ........................ mai e ceva de comentat cand in loc sa votam toti Antonescu am votat comunismul ne meritam soarta ..... oricum votam intre un comunist Geoana si un COMUNIST adevarat Basescu
  • -3 (3 voturi)    
    Pt. Ovidiu (Vineri, 27 noiembrie 2009, 15:36)

    dan [anonim]

    Iliescu nu candideaza. Basescu era ministrul transporturilor cand au venit minerii si i-a ajutat cu multe trenuri...
    Nu este vorba de un simplu pumn, este vorba de o atitudine care a generat gaozari, tiganca imputita, pasarica si altele! Mizeaza ca votantii sunt prea prosti ca sa priceapa, dar se va dovedi ca nu este asa.
    In 2007 euro era 3,1 lei, deci judecati si voi... Acum ar fi fost 5 lei daca nu era Isarescu.
    • +1 (1 vot)    
      pt dan (Vineri, 27 noiembrie 2009, 16:00)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui dan

      si daca iese geoana euro o sa fie la 2.4...si casele vor fi 20.000 de euro...si totul va fi bine si frumos??? va fi, dar in nici un caz pentru tine sau pentru mine...va fi pentru cei care isi vor primi rasplata pentru tot sprijinul (vezi trei trusturi media) acordat lui geoana...el vrea sa fie presedinte...dar din pacate (sper sa nu iasa) nu va reusi sa fie decat un mare PRES!!!!!
    • -1 (1 vot)    
      Just facts (Vineri, 27 noiembrie 2009, 16:04)

      mitica [anonim] i-a raspuns lui dan

      Nu ii iubesc pe PSD-isti, dar votul meu de stanga se bazeazeaza fix pe genul de argumente ca ale tale. As mai aduga rata inflatiei si a somajului mica, chestii care acum sunt pur si simplu in aer, iar scuza cu recenta criza economica nu tine catusi de putin. Ce nu pricep aplaudacii lui Basescu (pe care, apropo, l-am votat de doua ori) este ca mai toti politicienii nostri si-au facut studiile politice in FSN, acolo s-au imprietenit. Deci chestia ca unii sunt comunisti, altii nu... e buna de prostit pruncii. Dar nici asta nu m-ar deranja, ma calca pe nervi ca imi este mai rau decat in 2007, deci NU traiesc bine. Nu au facut nimic de interes public - scoli, spitale, sosele, autostrazi. Numai scandaluri si scandaluri. Asa ca e timpul pentru o schimbare. I-am acordat o sansa lui Basescu la referendum; aia a fost ultima.
      • +1 (1 vot)    
        Chiar crezi ce spui (Vineri, 27 noiembrie 2009, 17:36)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui mitica

        Cifrele sunt mai greu de falsificat. rata inflatiei este mai mica decat in 2007 iar somajul daca il raportam corect la tarile dezvoltate este intr-un raport mai bun decat in 2007 desi in cifre absolute a crescut. Presedintele nu conduce economia ci ministrii (PSD si PNL nu au nimic de a face ?). faptul ca tu traiesti mai prost este 70 % vina ta si 30 % vina economiei romanesti.
    • +1 (1 vot)    
      nu mai dezinforma lumea (Vineri, 27 noiembrie 2009, 16:08)

      sorin [anonim] i-a raspuns lui dan

      nu era Basescu ministrul transporturilor la mineriada
    • 0 (0 voturi)    
      ministru (Vineri, 27 noiembrie 2009, 17:31)

      donache [anonim] i-a raspuns lui dan

      Ia studiaza tu un pic componenta guvernului Roman in timpul mineriadei din iunie 1990

      http://ro.wikipedia.org/wiki/Guvernul_Petre_Roman_%281%29

      Ia uite ce-am mai aflat cautand:
      (in 2005)
      Primul Ministru Călin Popescu-Tăriceanu a semnat următoarea decizie de numire în funcţie publică:
      Corneliu Burada a fost numit în funcţia de vicepreşedinte al Autorităţii Naţionale pentru Reglementarea şi Monitorizarea Achiziţiilor Publice
      Aceste decizii aparţin Primului-Ministru şi nu sunt luate în şedinţă de Guvern.

      interesant...
    • +1 (1 vot)    
      Pt. Dan (Vineri, 27 noiembrie 2009, 17:47)

      Un votant informat nu manipulat [anonim] i-a raspuns lui dan

      Se pare ca l-ai ignorat pe geoana cu "nemernicii dracului".
      Oricum mitocania este prezentata zi si noapte in media, culturalizandu-ne! Avem modele in deontologii de serviciu.
      Gasesti exprimari asemanatoare in media din tarile civilizate?
      Nu exista CNA, veheaza mogulii.
      Iar acum votam presedinte nu prim ministru.
      Si mai ales evita teza pesedista conform careia Basescu este de vina pentru criza financiara internationala.
      Euro a crescut pentru ca este criza. Sau ignori si aceasta problema.
      Poate vrei sa explici cum am avut cel mai mare deficit pe cea mai mare crestere economica. Am ratat la mustata urecheala pe aceasta teme de la U.E.
      • 0 (0 voturi)    
        Mito clanul (Sâmbătă, 28 noiembrie 2009, 9:00)

        Pantera Roz [anonim] i-a raspuns lui Un votant informat nu manipulat

        Cam greu de gasit la Geoana exemple de mitocanie-fraza asta e cam singura si macar nu se refera la copii.in schimb la multadulatul Base...nici nu deschide bine gura si-i iese o "pasarica".De altfel,PDL a devennit clanul mitocanilor dupa chipul si asemnarea sefului cel mare.
  • -1 (1 vot)    
    In Romania mitocania e exemplara (Vineri, 27 noiembrie 2009, 15:41)

    Iola [anonim]

    Daaa, in Romania mitocania e exemplara.
    Daaa, tot ceea ce trebuie sa faci ca Presedinte este sa dai palme peste ochi cui te deranjeaza, sa fabrici "dosare" de santaj, sa ti se piarda dosarul TAU de la Securitate, sa-ti scotzi in fatza amanta si sa o pui peste 2 ministere, sa-ti faci fata (EBA, poate nu o stitzi?) europarlamentar (a ras toata Europa pe chestia asta), sa strigi tare "Mogulii!!!" cand tu si familia te lafai in case imense, sa NU FII in stare sa mediezi intre partidele aflate in dificultate, sa nu-ti tzii cuvantul dat nici macar 2 ore ... Daca potzi face toate astea ai sanse sa fii presedinte in Romania.
  • +3 (3 voturi)    
    agenda electorala (Vineri, 27 noiembrie 2009, 15:47)

    alex_1 [utilizator]

    Deci problema este urmatoarea: daca a fost sau nu a fost trucaj e discutabil. Însa s-a reusit rãpirea agendei electorale. Nimeni nu mai întreabã acum despre economie, despre coruptie, etc.

    Am mult mai mult respect pentru fetele de pe centurã decât pentru jurnalistii români. Asta pentru ca cele de pe centurã nu pretend a fii altfceva decât ceea ce sunt.
  • 0 (0 voturi)    
    teze si antiteze (Vineri, 27 noiembrie 2009, 15:50)

    marian [anonim]

    Ma induioseaza pana la lacrimi doua episoade din zilele astea.

    Pe de o parte, ma doare stomacul de emotie vazand de vreo 500 de ori, "bataia" data de Basescu unui copil.
    Am inteles, el este omul rau....

    Pe de alta parte, povestea tandra a lui Geoana,, care a povestit cum fiica sa i-a "molfait" degetul presedintelui american Bill Clinton. Care va sa zica el este omul bun, pozitiv, familist.

    Ce antiteza, domnule!
    Din cand in cand imi mai tresare neuronul si ma intreb: voi mai primi portia de laturi si dupa data de 6 decembrie?
    Daca castiga Basescu, anti-mitocanii ma vor obliga la nesfarsit sa platesc taxe TV si abonament la cablu, doar ca sa fiu fericit "molfaind" vreun deget de Patrician?

    PS. Astept cu nerabdare sa dati odioseniile si pe History Channel. Este singurul canal TV pe care ma mai uit pana pe 6 decembrie!
  • 0 (0 voturi)    
    si eu il votez (Vineri, 27 noiembrie 2009, 15:52)

    raluca [anonim]

    http://legendepersonale.blogspot.com/2009/11/de-ce-votez-cu-traian-basescu.html
  • +2 (2 voturi)    
    mai bine revolta (Vineri, 27 noiembrie 2009, 15:58)

    nicubila [anonim]

    decat o mocirla linistita.
    imi dau seama ca de fapt tot ce inseamna "simbolul" iliescu cu cele ce se regasesc in aceasi sfera este ceea ce eu sunt cel mai mult impotriva si ceea ce trebe daramat. pt ca numai pornind de la o curatenie morala si condamnarea celor din sfera iliescu putem incepe o foaie curata.

    ved acele episioade din "memorialul durerii" si ma doare inima sa-i vad pe comunistii astia revenind.

    ...
    mai bine golan decat activist
    mai bine mort decat comunist.
  • +1 (1 vot)    
    magistral articol (Vineri, 27 noiembrie 2009, 16:15)

    nickp [anonim]

    Propun să voteze doar chiaburimea roșie.
  • +1 (3 voturi)    
    base (Vineri, 27 noiembrie 2009, 16:42)

    cristi [anonim]

    chiar daca se dovedeste ca l-a livit pe acel baiat eu tot in votez pe Basescu
  • +1 (3 voturi)    
    Tiganii si rasismul (Vineri, 27 noiembrie 2009, 16:52)

    etre [anonim]

    De acord cu articolul in mare parte , mai putin partea de morala pe partea cu tiganusul.

    Eu am intalnit asemenea tiganusi , impertinenti si agresivi. Nu i-am lovit din 2 motive, pt ca sunt copii totusi , si doi , pentru ca am vazut ce se intampla cand faci asa ceva si apar brusc "fratiorii" mai mari.

    Imi este efectiv sila de retorica anti rasista in ce priveste tiganii.

    Asadar , chiar daca l-a lovit, nu a facut-o cu rea intentie, efectiv uneori , e unica modalitate de a scapa de ei. Pot sa va asigur ca de vorba buna nu inteleg, in schimb, pricep din prima "mesajul" in stil parintesc.

    Oricum ar fi, eu nu validez un guvern PSD din cauza unei palme, oricat de antipatic mi-ar fi Basescu.
  • +1 (3 voturi)    
    OK (Vineri, 27 noiembrie 2009, 17:00)

    sorin [anonim]

    Si eu il votez pe Basescu in continuare.
    Dar cu un lucru nu sunt de acord in articol:
    deocamdata NU e demonstrat ca Basescu e un mitocan, desi exista indicii.
    Dar este clar ca unii din spatele lui Geoana
    SUNT criminali.
  • 0 (2 voturi)    
    Mitocanul la executia mediatica (Vineri, 27 noiembrie 2009, 17:42)

    OPEN YOUR MINDS [anonim]

    Cu filmuletu' asta, cred ca i-au facut mai mult bine lui Base decit rau. Sper ca romanii sa fi suficient de "destupati" la minte si din doua rele sa-l aleaga pe cel mai mic - logica ii apartine lui Dorel Visan, deci sa-l voteze pe Base.
  • 0 (2 voturi)    
    adica (Vineri, 27 noiembrie 2009, 17:57)

    alex [anonim]

    Majoritatea spun ca nu-l mai voteaza pe Basescu pt ca s-au saturat si vor schimbare ...adica votand comunistii o sa fie mai bine sau ce spumele marii albastre visati voi ???
    • 0 (0 voturi)    
      Pitici pe creier (Sâmbătă, 28 noiembrie 2009, 9:07)

      Pantera Roz [anonim] i-a raspuns lui alex

      Bai,unde dracu vezi tu comunisti?Pai in PCR Basescu a avut rang mult mai mare decit Geoana.Esti atit de orbit incit nu-i mai vezi pe Boc-activist UASCR,Videanu-activist UTC,Pogea,secretar economic la pCR,Tismaneau siPatapievici din vechi familii de ielgalisti PCR ,multi altii de la virful PDL fosti comunisti albiti dintr-o data si reprezentanti credibili(?) al dreptei radicale.Pai pentru astia nu e valabila aceeasi judecata?Fara sa mai vorbim de modul suspect in care partidul asta a devenit de dreapta in citeva minute fara nici o dezbatere si far zguduituri.
  • 0 (2 voturi)    
    Zaruriile au fost aruncate (Vineri, 27 noiembrie 2009, 18:10)

    HESS [anonim]

    Fantastic cata valva se face pe tema asta de catre moguli.Basescu a lovit ,Basescu a dres.
    Pai sant copii care merita picioare-n fund si palme dupa ceafa la greu.Pe vremea mea sa raspunzi urat unuia mai invarsta catine sau sa intri intr-un birt fiind minor, sau sa fi obraznic cu o persoana mai invarsta ca tine.Mama mama ce palme si picioare-n fund.Acum gata un putoi te poate injura,terfelii in toata mizeria pe care o doreste si te poate omora asa in dorul lelii.Saracul nu stie ce face sau a facut.E minor.Dar avand in vedere ca acuzatiile aduse de catre vulturii care se hranesc cu hoituri ,,,patriciu,vantu,iliescu,nastase,, end company., vor pierde alegeriile cu brio.Astia sant mai rai ca vulturii anargofagi sper ca am scris corect.Aia macar asteapta pana victima isi da duhul.In unele cazuri.Astia ,nici nu sa racit tusul folosit la votare ca sau si intalnit la impartirea prazii.Asa ca puteti paria pe BASESCU.ii va termina .
  • 0 (2 voturi)    
    linsaj (Vineri, 27 noiembrie 2009, 20:07)

    cubba [anonim]

    Eu cred in Basescu. Sunt cateva lucruri din care rezulta logic ca omul, nu controleaza si nu a intentionat sa-si anexeze, profitand de pozitia sa si a partidului, factori de presa. Spre exemplu ar fi putut sa aiba la indemana, (daca ar fi fost asa de dictatorial cum este acuzat a fi ) televiziunea publica, numind un om de-al casei, asa cum se intampla in anii de dinaintea mandatului sau.
    Este doar un exemplu care demonstreaza ca multe din spusele adversarilor politici care fac referire la tirania lui Basescu sunt doar aberati.
    Mi-e frica insa de tirania patronilor de presa
    care au ajuns sa detina constiinte si au reusit sa otrveasca resurselor de moralitate pe care le au multi dintre cei care lucreaza pt ei. Asa incat, acum Ursu este intersanjabil cu Gadea in ce priveste profunzimea judecatilor, iar Dumitrescu a capatat ceva din mimica bolnava a lui Stan.
    Nu reusesc sa inteleg care a fost butonul pe care au apasat Stapanii. Sa fie banii?...
  • -1 (1 vot)    
    Deschideti ochii (Vineri, 27 noiembrie 2009, 22:40)

    Unul de la si altii [anonim]

    N-are sens sa discutam despre ce a facut basescu, idee e ca nu tb sa o faca (sa-l atinga cu o palma, pumn, ce o fii fost). Vb cuiva, dc americanii vad ca noi avem oe masa un chibrit, din satelit, si spun ca filmu cu base e real, e clar, astia sunt cu Geoana, dc vii altii, si spun ca e trucat, e clar, tin cu Basescu. N-are importanta. Insa, inainte sa se faca comentarii, deschideti ochii! mitocanu nu a jignit pe nimeni niciodata (pe dr armean, pe jurnalista- tiganca imputita, mai gaozarule, etc.). O sa spuneti ca avea dreptate, poate, dar e seful statului. Pur si simplu unele lucruri nu se fac, NU AI VOIE. E bine ca a redus nr de parlamentari, dar oare referendumul cat a costat? cat ne-a costat pe noi romanii si sustinatori ai lui base si ai lui geoana? oare cat la suta din PIB are alocata presedentia si nu incercati sa ma convingeti ca lucrurile sunt stiute? Sau, la predarea primirea de catre guvernu tariceanu cu guvernul boc, s-a spus ca nu mai erau banii in trezoreria statului roman, nu? GRESIT, erau in acel moment destui. iar la o zi dupa ce a intrat in paine, stiti cati banii erau, sau mai bine zis lei? 0,00 Ron
    Sau, stiti ca nr, consilieri de la cotroceni s-a dublat fata de presedentia trecuta a lui iliescu?
    Nu conteaza dc votez base sau geoana, dar indiferent, nimeni nu respecta nici un principiu si nimeni nu se tine de cuvantul dat. De ce?, ca asa e in politica, sau asa e in tenis?!, NU. E pacat, afirmatii gratuite sunt pe toate drumurile, asa ca votati cu cine vreti, dar cam multa zarva si prea multe s-au intamplat in acest an infaptuit de guvern si presedentie. VI se pare normal sa se stearga o datorie a unor firme detinute de anumiti ministri, asa ca e pe final de mandat si sa faci licitatii mai mult decat e bugetul unui minister? Si sa nu se stie nimic, sau sa ti se asculte telefonul la comanda?
    Asta e ROMANIA mea si a ta si a tuturor, dar e pacat ca nu o putem schimba
  • 0 (0 voturi)    
    Nu votez Basescu (Sâmbătă, 28 noiembrie 2009, 5:46)

    Mihnea Vacaru [anonim]

    Nu votez Basescu.

    Nu din cauza filmului. Si nici ca imi place Geoana. Puri si simplu din cauza ca este un factor negativ pentru Romania. Este un distrugator. Cit a fost in guvernulCDR-PD nu a facut decit sa submineze guvernul din care facea parte. Cit a fost Tariceanu prim ministru, nu a facut decit sa saboteze. Si-a subjugcat guvernul marioneta Boc. A violate Consitutia, etc. etc.

    Si nici nu are importanta daca l-a lovit sau nu pe baiat. E semnificativa insa replica in care isi justifica o eventuala lovire prin faptul ca "poate a injurat-o pe femeie". Ma stepta sa zica " e trcuat, nu l-am lovit pe copil". Lui insa i se pare normal sa lovesti un copil. A, sa nu uit o declaratie mai veche de a lui cind i s-au furat ceva bijuterii de catre baitaul menajerei. A zis ca nu il va da me mina politie, ci ii va da o mama de bataie.
  • 0 (0 voturi)    
    nu l-a lovit (Sâmbătă, 28 noiembrie 2009, 8:18)

    Lucius [utilizator]

    vezi ca filmuletul e trucat. chiar daca l-a impins cu "te ia mama dracu" este complet irelevant irelevant irelevant ... si eu sunt mai hotarat ca niciodata sa il votez pe Basescu mai ales dupa acest filmulet.
  • 0 (0 voturi)    
    Autorule de articol, (Sâmbătă, 28 noiembrie 2009, 12:49)

    Pantera Roz [utilizator]

    ala mitocan-tu masochist.Cine seamana se aduna.Multe insuccesuri in demersul tau aiuritor.
  • 0 (0 voturi)    
    Trist (Luni, 30 noiembrie 2009, 10:01)

    SebyS [anonim]

    Vorbeam cu un amic plecat pe afara despre lucrurile din Romania si despre soarta ei iar la un moment dat imi zice cu tristete: "As vrea sa plec pe alta planeta". Cand il intreb de ce el imi raspunde: "Pacat ca si acum dupa 20 de ani de la revolutie noi alegem intre 2 comunisti". Realitatea cruda a vietilor noastre, sa alegem raul mai putin rau. Nici Basescu nici Geoana nu merita sa ne conduca. Nici cu Basescu nu mai pot, cu certurile care s-au produs in astia 5 ani ai sai de mandat - in loc de politica si masuri pentru Romania a facut subiect de discutie pentru tanta Maricica. Insa nici cu Geoana nu pot, stiind ca vine cu masinaria PSD in spate.
    Cu oricine as vota, tot n-o sa-mi fie bine. Fie cu Basescu, fie cu Geoana tot imi tai creanga de sub picioare.
    Trist, dar - cu sec - adevarat