Voi cum votati?

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Vineri, 20 noiembrie 2009, 14:51 Actualitate | Opinii


Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Mi s-a acrit de analizele prefacut-echilibrate din acest final de campanie, de impartialii specializati in defectele candidatilor. Da, sigur, toti au greseli. Putem insira sub Basescu, Geoana, Antonescu liste intregi de probleme? Au, cu totii, bube mari sau mici? Au. Observati si formula magica: au probleme. Cat mai vag, nu-i nevoie de precizie. Destul sa zici ca are probleme, cum ar veni: si asta e patat. Mai intalnim un tip de atitudine, cea mai enervanta si sterpa: dispretul suveran. Nici unul nu merita votul meu. Si totusi: cum si cu cine votam?

Vreti sa incepem jocul de-a impartialii? Sa-l incepem: Traian Basescu are probleme cu EBA, cu flota, cu casa din Mihaileanu, cu casele fiicelor sale, cu Hayssam, cu Golden Blitz, cu spritul, cu scandalul, cu dictatura, cu tepele din Piata Universitatii, cu Udrea si cu Ridzi. Basescu pare sa aiba cele mai multe probleme daca nu cumva a devenit problema insasi cu P mare.

La fel si in cazul Geoana. Si are si el un pachetel de problemute, cum ar zice Vanghelie. Pentru echidistanta, va insir urmatoarele: cumnatul Costea de la Eximbank, stafeta si porecla mostenita de la Iliescu, dosarele lui Nastase. Ce treaba are Geoana cu fostul premier? Dar cazul Ridzi cu Basescu? Are o problema, asta-i sigur, nu neaparat vreo legatura. Mai departe: casa de la RAAPPS, vizita la Moscova, problemuta Vanghelie, Hrebenciuc, demagogia specifica, cei 25.000 de euro promisi aiurea, las lista deschisa.

Impartiali, ca tot romanul, sa trecem la Crin Antonescu. Marea lui problema se numeste Dinu Patriciu. Are si altele, mai mici: lipsa de activitate din Parlament, absenta vreunei realizari notabile ca om politic, locul doi la uninominal, inconsistenta discursului.

Problemele lui Sorin Oprescu sunt fantasmagoria suspendata, somnul adanc, superficialitatea, lipsa de proiect, nimicul din spatele omului politic.

Toti patru ne-au livrat suficiente motive sa nu mergem la vot, sa-i dispretuim echidistant sau sa jucam parodia observatorului neutru. Acest tip de atitudine defineste perfect narcisismul jurnalistilor care joaca totul pe snobismul publicului. Farsa echidistantei, acrobatiile executate printre candidati (nici unul nu e suficient de bun) le pune credibilitatea la adapost, dar nu-si ajuta publicul. Uite, domnle, cum tranteste cu toti de pamant! Ce bine le zice! Da bine sa-ti fie scarba.

Ziaristul-analist nu i-a zis, de fapt, nimic. Dimpotriva, il zapaceste complet. Il convinge sa ramana acasa, pentru ca toti sunt prosti. E singura revelatie importanta dezvaluita triumfator la final de campanii electorale de ziaristii-analisti. Democratia n-a dezvoltat in ultimii 20 de ani partide politice perfecte, nici candidati puri. Ne-a dat in schimb o turma de chibiti echidistanti si scarbiti de politica. Si ei au optiuni, dar si le camufleaza sub masca echilibrului. Altii, mai perfizi, latra aparent in toate directiile, dar musca vartos si la comanda stapanului dintr-un singur candidat.

Urmeaza constatarea stupida ca nu s-a discutat nimic important, ceea ce te propulseaza, pe tine, ziarist, mult deasupra politicienilor macinati de jocurile lor marunte. Ei, filozofii firului de par despicat in patru, exegetii virgulei, ei, marii dirijori de sunete goale, tocmai ei gasesc lipsit de substanta discursul candidatilor. Fals si stupid: am auzit zeci de teme interesante, lansate si de Basescu, si de Geoana si de Antonescu, dar televiziunile si jurnalisti n-au avut nici chef, nici timp, nici cu cine sa le dezbata. Nu le-a pasat decat de scandalul derizoriu, de orice guitat bun sa le salte lor audienta.

A fost o campanie electorala in care televiziunile si diversi particulari ocupati cu diversiunea au dictat temele si au impus muzica. Candidatii nu s-au auzit, desi au spus destule.

Cei care procedeaza astfel, minimalizand totul sau exagerand in rau, fug de responsabilitate. Interesul pentru imaginea lor (sa iasa bine) bate interesul public. Ei nu ne spun care din problemele enuntate mai sus sunt reale, care inventate. Care se bazeaza pe fapte, pe probe, care pe fictiuni si manipulari. Ce merita dezbatut, ce e diversiune. Comediantii echidistantei nu separa detaliul nesemnificativ de esential, ci amesteca totul intr-o pasta gri.

Si mai au o problema, ca sa zic asa: refuza sa caute si latura luminoasa, pozitiva, coerenta si constructiva a candidatilor. Unii candidati se pot lauda cu fapte, proiecte, coerenta si viziune. Altii doar cu vorbe si multa demagogie. Analiza romaneasca refuza echilibrul: ea descrie totul in negru si nuante de gri, tonul e obligatoriu apocaliptic. Farsorii analizelor necrutatoare omogenizeaza clasa politica si pe candidatii ei, altminteri foarte diferiti.

Sugerandu-va zilnic sa evadati din politica, mogulii, politicienii de rea credinta sau echidistantii de parada vor sa stati acasa. Pe voi, cei care ganditi liber, cauta sa va tina cat mai departe de urne. Trag tare sa decida altii in locul vostru. Se lupta sa reduca totul la o confruntare intre militanti si mase manipulabile.

Fara voi, vom vedea o batalie salbatica intre masinarii de partid. Asa, rezultatul alegerilor poate fi mai usor controlat sau chiar viciat. Urmariti astazi o ancheta HotNews.ro. Veti intelege putin mai tarziu de ce, lasata exclusiv pe mana partidelor, democratia va pierde. E nevoie de mase critice de alegatori liberi, din afara partidelor, altfel vom avea doar iluzia ca votul nostru conteaza.

Cel putin din acest motiv, voi vota fara ezitare. Cu doua zile inainte de un vot care ar putea impinge Romania inainte sau s-o arunce in trecut, din respect pentru cititorii cu alte optiuni, voi spune doar atat: votati judecand la rece fiecare candidat, faptele lui din trecut si promisiunile de azi! Uitati pentru o clipa cliseul demobilizator, sloganul gol,  zgomotul produs zilnic de televiziunile de stiri! Cantariti-le candidatilor coerenta, marile proiecte - daca le au - cum se raporteaza la ele, compromisurile facute, capacitatea reala de schimbare, forta si oamenii din umbra lor!  Judecati-i cu propriul cap, nu dupa formula otravita "toti au probleme". Luati-le pe rand, examinati-le cu rabdare si veti ajunge, cumva, la solutia potrivita.

Apropiati-va de candidati cu ratiune, nu fugiti de ei speriati de televiziuni!

Mergeti la vot si nu-i lasati pe activistii din partide sa va decida viitorul! Ei se pricep doar sa vi-l fure, daca stati acasa sau dezertati in vacante foarte egoiste.

P.S. Va rog pe voi, cititorii HotNews.ro, pentru prima data ceva: luati-va cu voi amicii, bunicii, matusile, convingeti-va rudele nehotarate. Votati cum credeti, dar nu lasati partidele sa decida in locul vostru, oricata speranta veti fi pierdut in ultimii ani.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














Comentarii alese de moderator

  • La buna vedere! (Vineri, 20 noiembrie 2009, 21:08)
    mamacerghida [anonim]

    Dragă Dane, îți părăsisem publicația nu de foarte multă vreme, cam acum un an, supărată ca văcărița pe sat. Asta nu înseamnă că nu te-am citit în continuare. Te-am citit și m-am înfuriat de fiecare dată pentru faptul că ai atâta dreptate...

    Sigur, atunci postam sub un alt nickname, nickname care a și dispărut de pe comentariile Hotnews deși a rămas singura publicație pe care am mai citit-o. De atunci, lucrurile s-au schimbat. În rău. În atât de rău încât, acum îți scriu de pe picior de plecare. De data asta, definitivă.

    Plec scârbită, dar nu înainte de a merge la vot. Am fost de fiecare dată începând cu 1990. Pentru că așa cum spune Dl. Djuvara, votul este o datorie. Voi merge și acum, și foarte probabil, în data de 6 decembrie. Apoi, voi înceta să votez pentru România, eventual, voi vota în noua mea țară....

    Voi vota acum cu Băsescu. Fără deosebită plăcere, voi vota un rău necesar. Sunt multe care m-au dezamăgit la actualul președinte, dar, urmărind ura concentrată a tuturor celor care constituie mafia românească, sunt convinsă că acum este singurul care merită încrederea mea. Mică, dar totuși încredere. Deși sunt perfect conștientă ce ani vor urma dacă tot el va ieși președinte...

    Plec pentru viitorul fetei mele, ideea ca ea să rămână aici, mă îngrozește. Asta îmi aduce aminte de răspunsul tău public dat lui Radu Morar. Poate că pentru unii traiul în România este distractiv, plin de adrenalină dar pentru mine distracția a încetat. Ce e prea mult strică! Sunt sătulă! Nu văd un viitor bun pentru România în scurtă vreme. Și asta nu datorită lui Patriciu, Voiculescu, Geoană, Iliescu, Năstase, Vântu. Nu! Datorită concetățenilor mei care au permis să ajungem la 20 de ani după 1989 unde am ajuns... Această clasă politică, ne place sau nu, ne reprezintă în cel mai mic detaliu. Noi suntem ei, politicienii noștri pe care îi disprețuim atât pentru că privindu-i, ne privim pe noi înșine în oglindă.... Și nu ne place ce vedem.





8266 vizualizari

  • -36 (66 voturi)    
    Votam impotriva lui Basescu (Vineri, 20 noiembrie 2009, 15:25)

    Gore [anonim]

    restul nu mai conteaza prea mult,dar as prefera sa iasa Crin...
    • +21 (47 voturi)    
      remarc (Vineri, 20 noiembrie 2009, 16:05)

      veninusrl [utilizator] i-a raspuns lui Gore

      echipa internet a peneleului foarte activa!
      mesaje, gen "votez cu crin"uletul nu dau alta senzatie decat postaci pe forumuri, amice spune si de ce il preferi pe crin (cum face bgd mai jos).
      io votez cu baselu si-ti zic de ce, imi da mai multa speranta decat paturiciu, pentru ca un vot pentru antonescu, in ochii mei este un vot pentru patriciu si camarila (santajistii sereseu si beceu, etc). fara sa mai amintesc de sterilitatea politico-legistaliva a lui antonescu, in afara de atacuri mai mult sau mai putin pertinente (sub centura). un om politic a carui activitate principala sunt atacurile (na ca-mi amintesc de un oarecare latrau national si deputat european) nu are credibilitate in ochii mei.

      deci votez cu basescu, deact sa votez prostancul mai bine imi ard mana!
      • +1 (7 voturi)    
        Fatalitate!!! (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 12:24)

        anghelM [anonim] i-a raspuns lui veninusrl

        Se zice fiecare popor are conducatorii pe care-i merita! Mi-am batut capul ani de zile sa scot din cap cunostintelor mele ca nu Iliescu e cel mai bun si degeaba. Acum m-am zbatut sa le scot din cap pe Basescu si degeaba. Stiu ca Base va castica, poporul se va mai arde o data, iar mie imi trece viata hotarand altii pentru mine... Eu stiu ca se vor mai arde o data, dar atat pot, nu am ce sa le fac...
    • +11 (15 voturi)    
      Metrorex!!! Vorbiti in numele vostru (Vineri, 20 noiembrie 2009, 16:07)

      Roman [anonim] i-a raspuns lui Gore

      Ce spirit de echipa!! Noi votam!!! ..
      Bravo TOVARASI !!!
      • +18 (38 voturi)    
        VOTAM BASESCU SI DA LA REFERENDUM (Vineri, 20 noiembrie 2009, 16:21)

        VOTAM BASESCU SI DA LA REFERENDUM [anonim] i-a raspuns lui Roman

        VOTAM BASESCU SI DA LA REFERENDUM
    • -3 (13 voturi)    
      Bine Geoana! (Vineri, 20 noiembrie 2009, 16:36)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Gore

      deja iti cunoastem pozitia :)) :))
    • +8 (22 voturi)    
      Sa-l votam pe Badea Traian (Vineri, 20 noiembrie 2009, 16:38)

      Padureanu [anonim] i-a raspuns lui Gore

      In diferent de atitudinile noastre de astazi, Basescu ramane in istorie ca presedintele care a reusit intrarea noastra in Uniunea Eoropeana, care daca stam sa ne gandim bine, este cel mai imbucurator eveniment de care am avut noi parte dela 1Decembrie 1918 incoace. Incolo mai mult nenorociri: razboiul cu pierderile lui, comunismul importat cu de-a sila, deceptiile asa zisei revolutii, etc. Performanta asta i-a si atras ura cercurilor interesate sa nu fi intrat in aceasta uniune sau a acelor care ar fi dorit sa o mai tergiverseze o bucata de vreme. Aceasta este cauza primordiala a blocadei din ultimii doi ani. I-i intelegem foarte bine pe contraconcurentii care vor sa junga la presedentia tarii, dar civilizat ar fi sa ajunga acolo fara a ignora sau denigra realizarile predecesorului lor. Aproape ca nu-mi vine sa-mi cred ochilor, cand mai aud pe cate unul, care pretinde ca Basescu ne-ar fi izolat pe plan international! Adica tara a intrat in UE si e totusi izolata? Sibiul a fost capitala culturala in Europa, la Bucuresti se tine un sumit NATO, vin presedinti sau primministrii din 30 de tari, Dacia se vinde in UE ca painea calda, ca aia dela Mioveni nu reusesc sa faca fata cererii si totusi se mai gaseste cate unul sa ne prosteasca ca suntem izolati, ca nu ne mai baga niemni in seama, etc. Penibil, dezonorant in primul rand pentru cei care duc campania electorala in acest fel. E un dublu afront: atit la predecesor cat si la electoratul mintit fara jena in fata.
      Referitor la Crin (e valabil si pt Sorin si Geaona)le va prinde f.bine sa mai acumuleze 5 ani de experinta si (de sperat) realizari pentru CV-ul urmator. E o conditie a succesului.
    • +8 (22 voturi)    
      eu si prietenii... (Vineri, 20 noiembrie 2009, 17:14)

      Andrei-de-la-Orhei [utilizator] i-a raspuns lui Gore

      pentru T.Basescu,fiindca chiar si fara sustinerea politica a parlamentului ,cu securea suspendarii deasupra capului a facut mai mult in 5 ani decit Iliescu in 15 . Cu Basescu am intrat in NATO,UE reuniunea NATO la Bucuresti,reforma in justitie care trebuie continuata,presa libera,am putut afla de politicienii manjiti indiferent de culorile de partid si salariile magistratilor si sefi de agentii nesimtite.A scuturat sistemul,am aflat lucruri pe care in timpul lui Iliescu erau ascunse.Iar cei care au adus minerii ce au violat si omorat in bataie tineri tipa acut de dictatura?Teroarea mineriadelor si acapararea politica si economica a statului cum se chiama???Mai tineneti minte ce declara Constantinescu?Am fost invins de sistemul securist!!!Nu va lasati pacaliti oameni buni,daca va este greu sa intelegeti cum stau lucrurile in mizeria cu care ne invaluie televiziunile cautati faptele concrete a candidatilor in amintiri,ele nu mint!!!
    • +11 (17 voturi)    
      votam... (Vineri, 20 noiembrie 2009, 18:05)

      istoricul [anonim] i-a raspuns lui Gore

      Voteaza ci cune vrei insa VOTEAZA ! Eu clar voi vota cu Basescu ! M-am saturat de fii de securisti sau de baietii de casa ai slugoilor rusilor ! Za ciortu cu toate lichelele securisto-rusofone!
  • +46 (46 voturi)    
    Buna analiza facuta (Vineri, 20 noiembrie 2009, 15:27)

    Citizen Kane [utilizator]

    Trebuie mers la vot. Chiar daca numai pentru alegerea presedintelui sau pentru referendum (parerea mea este ca ambele sunt importante). Fiecare cetatean trebuie sa fie constient ca votul lui conteaza. Un vot poate decide.
    • -3 (3 voturi)    
      D-le Tapalaga, va multumim pentru impartialitate! (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 10:57)

      George [anonim] i-a raspuns lui Citizen Kane

      Ca de obicei, magistral si impartial, Dl. Tapalaga ne-a luminat mintile! Multumim domnule Tapalaga! Daca nu publicati scrisoarea mamei Cerghida chiar va credeam pe cuvant!:)
  • +40 (42 voturi)    
    Analiza buna. (Vineri, 20 noiembrie 2009, 15:28)

    Nelu77 [utilizator]

    Intradevar o analiza buna. Ai mare dreptate e un fel de razboi mediatic, sau altfel spus manipulare.
  • +32 (34 voturi)    
    Felicitari (Vineri, 20 noiembrie 2009, 15:29)

    Dan [anonim]

    un articol extrem de echilibrat si de bine scris
    • -3 (7 voturi)    
      Comment sters de user (Vineri, 20 noiembrie 2009, 17:23)

      Mowgli [anonim] i-a raspuns lui Dan

  • -20 (36 voturi)    
    Votam cu Crin (Vineri, 20 noiembrie 2009, 15:31)

    Vlad [anonim]

    .
  • +9 (43 voturi)    
    Bun bun... (Vineri, 20 noiembrie 2009, 15:32)

    bgd [anonim]

    Ma bucur ca va dati seama ca cele mai mari "probleme" le are Basescu....dar pe langa probleme are si realizari...de ce sa nu recunoastem.
    Geoana...doar probleme...
    Antonescu...nu prea are probleme dar nici realizari.
    Eu o sa votez Antonescu, pt ca in 2004 l-am votat pe marinar dupa ce mi-a facut niste promisiuni pe care nu le-a respectat. Prefer sa-i acord incredere unuia care m-a dezamagit mult mai putin...dacat sa votez niste mincinosi. In 5 ani are timp sa capete experienta si sunt sigur ca doar in felul asta putem avea un guvern de dreapta...fara PSD. Plus ca e singurul care un program politic de dreapta...program pe care il poate pune in aplicare alaturi de PDL.
    Votati ce vreti....dar poate nu puneti stampila pe Geoana...macar atat !
    • +29 (41 voturi)    
      pt. bgd (Vineri, 20 noiembrie 2009, 15:48)

      Ana Armanca Ardeleanu [anonim] i-a raspuns lui bgd

      "Scăderea cotei unice de im pozitare, la 10%, după aproximativ un an şi reducerea universală a TVA la 15% pentru a spori atractivitatea pentru investitori; " Ţi-am citat din programul Antonescu.
      Hai să fim serioşi ! Nici cel mai optimist politician nu poate să confirme platforma PNL-ului. E clar că este făcută pentru a arunca praf în ochi şi a atrage câţi mai mulţi fraieri.
      A-propos de promisiunile marinarului, le putea îndeplini cu Tăriceanu premier?!
      • -3 (25 voturi)    
        Sunt f serios ! (Vineri, 20 noiembrie 2009, 15:59)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui Ana Armanca Ardeleanu

        Este singurul care propune scaderea taxelor...exact ce trebuie facut intr-o perioada de criza. Este singurul care propune masuri de dreapta.
        Prefer sa fiu fraier si sa-l cred decat sa ma cred destept si sa-l votez pe Basescu, acelasi Basescu care m-a pacalit acum 5 ani.
        O parte din promisiuni le-a indeplinit cu Tariceanu premier, altele nu. Si nu tine minte ca basescu sa fi fost deranjat de actiunile dlui Tariceanu ca premier ci mai mult de persoana dlui Tariceanu si de partidul acestuia. Na...daca nu vroiau sa se supuna...
        • 0 (26 voturi)    
          criza = scaderea taxelor??? (Vineri, 20 noiembrie 2009, 16:07)

          lady_c [utilizator] i-a raspuns lui bgd

          imi cer scuze dar cine spune ca intr-o perioada de criza trebuie scaderea taxelor??? adica bugetul e cu o gaura mare de tot si in loc sa colectam bani ca sa ne revenim cat de cat noi preferam sa luam mai putini bani!!??? imi pare rau dar nu are nici o legatura cu realitatea!
          si mie imi e greu - ca stiu bine ce inseamna si taxele si tva-ul samd, dar stiu ca altfel nu se poate iesi din criza!
          deci - abureala lui Antonescu cu TVA de 10% este total irationala!
          • +14 (16 voturi)    
            daca ai sti economie (Vineri, 20 noiembrie 2009, 16:18)

            florin [anonim] i-a raspuns lui lady_c

            ai sti ca asa este: se scad taxele in perioadele de criza, si se cresc in perioadele de prosperitate. O fi un paradox pentru tine, dar asa este. Si ar lua prea mult sa explic si de ce.
            • +8 (12 voturi)    
              economist ori nu (Vineri, 20 noiembrie 2009, 16:41)

              Luk [utilizator] i-a raspuns lui florin

              daca nu reducem cheltuielile, putem eliman complet taxele ca tot aia e :))
              Si vreau sa-l vad eu pe Antonescu cum reduce cheltuielile?!
              Despre asta nimic in program
              A auzit nenea Antonescu de cheltuieli fixe? De care nu scapi nici daca stai in fund si te uiti la pereti???
          • +7 (9 voturi)    
            cine spune ca pe timp de criza trebuie ... (Vineri, 20 noiembrie 2009, 16:20)

            eugen [anonim] i-a raspuns lui lady_c

            sa scazi taxele?pai sa vedem !mai toti ministrii de finante din tarile care au reusit sa treaca peste criza!exista o gaura mare in buget?dar crezi ca o vei umple daca maresti taxele,adica sufoci economia si asa slabita si in acelasi timp lasi si populatiei mai putin bani pt a cheltui ,adica inca o lovitura pt economie??
          • -1 (11 voturi)    
            Ma scuzi... (Vineri, 20 noiembrie 2009, 16:27)

            bgd [utilizator] i-a raspuns lui lady_c

            Dar tu nu ai nici o legatura cu realitatea. Iti recomand un manual de economie pt anul 2....
          • +11 (15 voturi)    
            aici nu ai dreptate (Vineri, 20 noiembrie 2009, 16:30)

            zaboo [utilizator] i-a raspuns lui lady_c

            in perioada de criza NU trebuie crescute taxele! tre' sa cauti sa imbunatatesti colectarea la bugetul de stat, tre' sa reduci armata de sugari din buget, tre' sa ajuti intreprinderile mici si mijlocii ca sa ai locuri de munca si sa nu te trezesti cu un somaj aiuritor s.a.m.d. Asta nu inseamna ca tre' sa aberezi - ca mos pistil - cu tva 10% si alte elucubratii...
          • +7 (7 voturi)    
            Contrargumentele... (Vineri, 20 noiembrie 2009, 16:32)

            Gigi [anonim] i-a raspuns lui lady_c

            ...la ceea ce spui tu au fost oferite chiar de istoria recenta din Ro. La fel urla si PSD-ul ca introducerea cotei unice va duce incasarile si deci electoratul lor (asistatii sociali) de rapa. Apoi s-a dovedit in realitate nu numai ca nu au scazut incasarile la buget dar chiar au crescut si a mai contribuit (masura) si la cresterea economica. Pentru un popor preponderent de hoti cum sunt romanii o impozitara mica este suficient de buna incat sa ne conduca la a spune "decat sa fur mai bine platesc taxele si impozitele ca oricum sunt mici".

            Si e vorba de 10% cota unica ca in BG si de 15% TVA...deci 4% in minus la TVA (si nu 9%) si 6% in minus la impozit. Lucrurile sunt foarte simple...avem o criza si cele doua masuri (combinate) vor stimula atat cererea cat si oferta. Daca continuam sa avem crestere economica 5-10 ani puteam reveni apoi la impozitare diferentiata (ca in tarile dezvoltate). Acum insa ne aflam in dilema...sau pastram actualele cote si ne rugam (nu stiu la cine) poate - poate se reporneste economia sau tragem de ele in jos ca sa luptam impotriva crizei. In definitiv tot ce am zis eu mai sus e pentru ca sa "Traiti bine!" in Ro.

            O alta metoda viabila erau investitiile publice insa s-a dovedit anul acesta ca nu functioneaza. Nici nu era greu de ghicit...cu un stat corupt, birocratizat si neprofesionist.

            Si ma rog...mai e si "super-masura", ceea care va reduce intradevar si coruptia si cheltuielile bugetare [SIC!] - un parlament monocameral si un numar mai mic de parlamentari = 30 mil euro/an = 6-7 km autostrada /an :)
        • +4 (10 voturi)    
          o mica deviere (Vineri, 20 noiembrie 2009, 16:13)

          dodu [anonim] i-a raspuns lui bgd

          Cu 7 milioane de asistati si 5 milioane de angajati, ceea ce propune Antonescu e mirific!! Cu adevarat inaltator! Si total ireal!
          te citez sa intelegi : "Este singurul care propune scaderea taxelor...exact ce trebuie facut intr-o perioada de criza. Este singurul care propune masuri de dreapta."
        • +9 (13 voturi)    
          Mai cauta prin arhive (Vineri, 20 noiembrie 2009, 16:17)

          Mihai [anonim] i-a raspuns lui bgd

          Nu stiu ce avea Basescu cu Tariceanu la propriu, dar ce a zis ca nu-i convine la ce a facut Tariceanu este cat se poate de real:
          Influentarea justitiei in favoarea lui Patriciu, ca n-a facut reforma educatiei, ca vroia sa plecam din Irak, ca n-a facut reforma statului, si nu mai stiu cate.

          De unde stii ca intr-o perioada de criza e bine sa reduci taxele? Si pensiile din ce bani le platesti? E criza si atunci le tragi teapa pensionarilor, da-i incolo de babalaci?

          Si sanatatea?

          Ce trebuia sa se intample este sa nu dubleze Tariceanu cheltuielile cu aparatul de stat si sa faca deficit in perioada de crestere economica, aia trebuia sa faca.

          Mi-e scarba de Antonescu cum vine el acuma ca o floare de parca nu a fost la guvernare unde a facut cele mai de stanga politici de dupa 1996...
          • -3 (7 voturi)    
            ce spui tu Frantz Joseph (Vineri, 20 noiembrie 2009, 16:47)

            io [anonim] i-a raspuns lui Mihai

            Bai tati numai prostii vorbesti. Dublarea cheltuielilor cu aparatul de stat nu e masura de stanga ! Desi auzeam aberatia asta zilnic ca argument anti-Tariceanu acu vreun an jumate.

            Poate fi buna sau proasta, nu discutam, dar atata timp cat Tariceanu nu a crescut taxele & impozitele, adica INCASARILE de catre stat de la economia reala nu e nici o masura de stanga.
            Masura de stanga inseamna sa impozitezi intreprinzatorii deci sa sufoci economia si libera initiativa. Asta ar fi fost anti liberal.
            Ce, daca statul cheltuie un purcoi de bani pe infrastructura se cheama masura de stanga ? Stanga e cand statul ia, nu cand da!
            • +5 (5 voturi)    
              Masura lui Ilici (Vineri, 20 noiembrie 2009, 18:56)

              Luk [anonim] i-a raspuns lui io

              Triplarea numarului de pensionari (Ilici) si dublarea aparatului birocratic (Tariceanu) fac parte dintre masurile care cresc rolul statului intr-o economie.

              Sau nu?
            • 0 (0 voturi)    
              Genial! (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 10:45)

              Frantz Joseph [anonim] i-a raspuns lui io

              "Dublarea cheltuielilor cu aparatul de stat nu e masura de stanga !"
              Evident ca asta fac toate partidele liberale: maresc aparatul de stat, maresc pensiile, cheltuie in nestire...
              Asta e esenta doctrinei liberale!
              Notati-va beeei in carnetele sa tineti minte!
            • 0 (0 voturi)    
              stangaciu (Vineri, 13 iulie 2012, 17:36)

              Vio [anonim] i-a raspuns lui io

              "Stanga e cand statul ia, nu cand da!"
              Se pare ca esti stangaci
        • +5 (7 voturi)    
          Fraticule, (Vineri, 20 noiembrie 2009, 16:31)

          varu.maftei [anonim] i-a raspuns lui bgd

          scaderea taxelor si a TVa-ului este sinucidere curata, in conditiile in care incasarile la buget au scazut drastic datorita crizei financiare!!! De unde sa mai reduci??? Da, ar fi o masura buna, dar peste vreo 2-3 ani, in speranta ca va trece tavalugul si lucrurile se vor aseza pe un alt fagas.
        • +3 (5 voturi)    
          poti fi (Vineri, 20 noiembrie 2009, 17:15)

          break a leg [utilizator] i-a raspuns lui bgd

          mai exact: cu ce anume te-a pacalit base? dar poti veni cu niste chestii clare si pe care nu le-am auzit deja cu totii la antena sau rtv?

          hai multam
    • +19 (21 voturi)    
      experimente (Vineri, 20 noiembrie 2009, 15:55)

      lady_c [utilizator] i-a raspuns lui bgd

      problema se pune ca in cei 5 ani experientele se vor face pe tine si pe noi toti. Am fost liberala si sunt in continuare - dar imi pare rau - dupa parerea mea Antonescu e doar un bun orator - si atat! Noi avem inca nevoie de un luptator!
      asta e doar parerea mea!
      si oricum!!! "poate nu puneti stampila pe Geoana" :))
      • -6 (12 voturi)    
        Poti sa fii cel mai luptator dintre toti... (Vineri, 20 noiembrie 2009, 16:05)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui lady_c

        Insa din pozitia de Presedinte doar scandal poti provoca. In nici un caz nu-ti poti impune punctul de vedere...pt ca nu te lasa Constitutia. Lucru bun de altfel. Prefer ca puterea sa fie in mainile mai multor oameni decat in mainile unui singur om. Pastram democratia in felul asta...
        • +9 (9 voturi)    
          re (Vineri, 20 noiembrie 2009, 16:17)

          lady_c [utilizator] i-a raspuns lui bgd

          imi cer scuze - dar cine a vorbit de dictatura? Prin Constitutie puterea este in mana mai multor oameni! Ca nu sunt de acord cu Unicameralul - asta e alta problema, dar sunt de acord cu reducerea nr de parlamentari. - dar asta inseamna tot multi oameni!
          Noi vorbeam de presedentie! Vorbim de fapte, de realitati si nu in ultimul rand de parerile personale.
          Iar apropos de luptator si scandaluri - prefer asa ceva decat acceptul tacit si jucurile de culise! Macar stiu ca incearca sa faca ceva pe situatie data a romaniei actuale - nu pe utopii - PAREREA MEA!
          • 0 (4 voturi)    
            Da..sunt de acord cu tine... (Vineri, 20 noiembrie 2009, 16:37)

            bgd [utilizator] i-a raspuns lui lady_c

            Insa nu poate face mai nimic...decat scandal.
            Ai exemplul perfect in ultimele 2 luni. Daca nu cedeza nici Presedintele si nici partidele...nu se ajunge la nimic. Totul sta blocat. Organizeaza alegeri anticipate....aia iar fac alianta si din nou se blocheaza.
            Nu ma ajuta cu nimic faptul ca e luptator in conditiile si cu Constitutia asta.
            • 0 (0 voturi)    
              mai bine anticipate (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 12:09)

              liviu [anonim] i-a raspuns lui bgd

              Vorbiti o gramada despre economie. De ce nu faceti o ACB care sa indice daca nu cumva anticipatele sunt mai utile decat un guvern imbecil sustinut de grupuri de interese?

              Puteti sa faceti fluxul de numerar pe durata urmatorilor 3 ani ca sa vedeti exact daca e mai bine sau nu.
              dar pana la un ACB recomandarea mea e :Gura mica fara probe!
        • +7 (7 voturi)    
          te grabesti cu scandalul (Vineri, 20 noiembrie 2009, 16:41)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui bgd

          problema e in Constitutie - la atributiile fiecarei insttutii - si in rezistenta la reforma! la fel cum nimanui nu ii place sa mearga la medic si sa mai faca si injectii, la fel unora le e teama sa ia masuri nepopulare si sa isi vada scaunul cald in pericol! si aici vin si zic: nu de "scandal" e vorba, ci de rezistenta la schimbare! sunt unii care fug de ea ca dracul de tamaie - si se ascund in spatele "argumentului": da' eba, ridzi, udrea etc... Si ca se ascund nu ar fi nicio problema - dar ei cu asta manipuleaza grosolan amaratii care nu sunt suficient informati! de-aia nimeni nu a dezbatut necesitatea unui parlament uni- sau bicameral... toti au cautat sa ingroape o dezbatere sanatoasa facand toate manevrele posibile sa atace ba momentul, ba initiatorul, ba presupusele lui motive dubioase... e jenant!
        • -1 (1 vot)    
          ba din contra (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 12:06)

          liviu [anonim] i-a raspuns lui bgd

          Pozitia de presedinte este ca sa asiguri protectia acestui norod necajit. Ala e rolul lui acolo. Nu sa dea la pace cu golanii si excrocii. Am putea avea o liniste frumosa daca s-ar paciui.Insa am deveni legume in galantarullor si ei ne-ar dicta viata.
          Avand voturile poporului e datoria lui sa isi asume protectia acestuia chiar si in fata parlamentului. La cum sunt parlamentarii acum eu nu sunt convins ca oamenii le accepta actiunile. Asa ca optiunea presedointelui e singura pe care mi-o pot asuma si eu ca participant la vot
      • +2 (2 voturi)    
        nici macar... (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 12:03)

        liviu [anonim] i-a raspuns lui lady_c

        Daca ala e orator... Are fraze atat de lungi ca pierde sensul lor. Personal nu am reusit sa inteleg nici un discurs al sau.
        Probabil si pentru ca atunci cand incepe sa vorbeasca incerc sa il integrez in situatia reala a tarii. In plus vorbesc din perspectiva cuiva care a adus milioane in tara fara sa aiba vreo functie publica si ma mir cum naiba astia nu reusesc sa faca nimic desi au toate parghiile.
        Sincer: Antonescu e bleg rau. Probabil ca asta a fost motivul pentru care a fost propus de nea dinu.
        Basescu nu e idealul de candidat la presidentie, insa el a dat drumul gastilor de interese sa se bata intre ele. Ne-a dat timp sa invatam ce e democratia si cum sa ne protejam de aceia care ne doresc "binele". Pentru asta il apreziez. Pana la urma e singurul din cei 3 cu sanse care au facut cariera in meseria sa. restul... politruci.
    • +8 (10 voturi)    
      dreapta lui Crin Antonescu? (Vineri, 20 noiembrie 2009, 16:14)

      dor de duca [utilizator] i-a raspuns lui bgd

      Deci iti permiti sa capete experienta pe spatele nostru? Asta sa inteleg?
      Cum sa te dezamageasca cineva absent? Enumera tu realizarile celui care nu a dezamagit? Ca pana la urma e de 20 de ani in politica. Nu te dezamageste faptul ca o prezenta de 20 de ani e o mare absenta? 20 de ani din vietile noastre! Ca au castigat sportivi in competitiile internationale? (asta e una din realizarile cu care se lauda).
      Crezi ca daca va deveni presedinte va coagula dreapta? Cand afirma necontenit... exclud, exclud, exclud...Basescu si PDL cu Basescu in frunte? Si totusi nu l-am auzit spunand... exclud, exclud, exclud alianta cu stanga comunista. Dimpotriva: aliati de atata vreme (pe fata si pe dos). Daca optiunea ta e de dreapta, daca e adevarat ce afirmi, gandeste nepartinitor. E important pentru noi toti.
    • -7 (9 voturi)    
      Antonescu arata slabiciune (Vineri, 20 noiembrie 2009, 16:20)

      adi [anonim] i-a raspuns lui bgd

      Eu nu o sa votez cu Antonescu si nici cu Basescu si nici cu Geoana.
      Nu dau votul unor oameni care se lasa terfeliti. Denota slabiciune.
      Ex: Antonescu se lasa terfelit de mitocania lui Basescu (cum ca nu a avut grija de sotia lui). Cu toata terfelelala asta, Anotnescu accepta o alta intrevedere cu Basescu azi.

      Pe mine nu ma reprezinta un astfel de presedinte.
      • +8 (10 voturi)    
        o alta manipulare? (Vineri, 20 noiembrie 2009, 16:28)

        lady_c [utilizator] i-a raspuns lui adi

        ai vazut discutia in direct sau te iei dupa discutiile din emisiuni?
        cauta inregistrarea pe undeva si urmareste toata discutia apropos de femei (deschisa de antonescu) - unde putem vorbi chiar putin de badaranie - si apoi mai discutam!
    • -6 (10 voturi)    
      Votati!! (Vineri, 20 noiembrie 2009, 16:21)

      un bucurestean!! [anonim] i-a raspuns lui bgd

      Si eu tot pe Antonescu am sa-l votez din aceleasi considerente.
      Recunosc l-am votat pe marinar cu amplomb si inceredere ca voi trai mai bine. Din pacate ma dezgusta ceea ce face si ceea ce a facut in acesti 5 ani.
      Se lauda ca este un luptator ca vrea reforma politica a tarii. Doar ganditi-va cat ne costa acest referendum car chiar daca va iesi pozitiv va trebui modificata constitutia si stabilite alegeri anticipate.
      Cei 471 de parlamentari nu pot fi concediati deoarece au fost alesi de catre popor. Cum ii reduci la 300 dupa ce criteriu, ca nu-mi plac ochii tai???
      Geoana il vad ca pe o marioneta a lui nea Ilici desi incearca sa para altceva.
      Oprescu vrea sa aiba ascensiunea lui Basescu din 2004 dar nu are aceeasi forta financiara doar ca nici unul nici altul nu au dovedit capacitati de buni conducatori in orasul asta nenorocit!
      Pe ceilalti nu-i cunosc, poate or fi buni nu zic nu!
      Vadim si Becali ies din discutie, restul este can can!
      Important este sa ne prezentam la vot cat mai multi sa le ingreunam fraudarea alegerilor
      Votati! cu capul pentru prima data in 20 de ani.

      Cu stima,
      un bucurestean!!
      • +4 (4 voturi)    
        Constitutia (Vineri, 20 noiembrie 2009, 16:49)

        Mihnea Toader [anonim] i-a raspuns lui un bucurestean!!

        Modificarea Constituţiei este o problemă majoră. Nu cred că se va realiza până la viitoarele alegeri, aşa că nu este nici o problemă. Vom vota modificarea Constituţiei odată cu viitorii parlamentari.
    • +2 (6 voturi)    
      oare? (Vineri, 20 noiembrie 2009, 17:12)

      break a leg [utilizator] i-a raspuns lui bgd

      "si sunt sigur ca doar in felul asta putem avea un guvern de dreapta...fara PSD", spui tu... si zau daca inteleg de ce crezi asta, pentru ca toate actiunile pnl din ultimii ani mi-au aratat ca prefera apropierea de psd. mi-a scapat mie ceva?
    • +2 (2 voturi)    
      aproape de acord (Vineri, 20 noiembrie 2009, 18:53)

      mitica nemteanu [utilizator] i-a raspuns lui bgd

      o singura problema am in ce spui tu: cine a guvernat 2 ani cu PSD-ul in umbra? Ce putea face PD-L-ul cand PNL-ul a venit si a zis: noi intram la guvernare doar daca dam primul ministru in conditiile in care iesisera in alegeri erau mult in spatele PDL si PSD? Din punctul meu de vedere erau 2 optiuni: ori sa intre cu PSD-ul ori sa lase doar PSD-ul. Proaste ambele dar prima cred ca a fost ceva mai buna.
      Ca sa rezum problema e ca tocmai PNL-ul a mentinut PSD-ul la guvernare intr-un fel sau altul desi PDL-ul le-a propus alianta de o gramada de ori.
      As vota si eu cu Antonescu daca as fi sigur ca asta ne-ar conduce la excluderea PSD-ului de la guvernare (ar merita o sansa desi nu prea convinge). Insa am serioase dubii ca daca ar iesi Antonescu am vedea un guvern fara PSD (pe fata sau sustinul din umbra)
    • +1 (1 vot)    
      Candidatul ideal pentru Romania... (Vineri, 20 noiembrie 2009, 21:51)

      Ililie [utilizator] i-a raspuns lui bgd

      este candidatul care sa faca fata adversitatilor politice, dar si de alta natura specifice acestei tari, fara sa faca compromisuri si concesii si nici sa se dea batut in fata sistemului. Care dintre primii trei este capabil de acest lucru, ghici ghicitoare...?
    • +1 (1 vot)    
      alegerea probema de judecata (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 11:04)

      ALL GAARF [anonim] i-a raspuns lui bgd

      Daca ai de rezolvat o problema vitala pentru tine(de sanatate de expl) nu vei alege niciodata un incepator oricat de simpatic la vorba-ti este.Vei alege un profesionist trecut prin situatii dificile.
      Presedintii pot avea programe minunate, dorintele lor se pot indentifica cu ale multora, problema este ca nu presedintele poate sa le si puna in opera. Guvernul este cel abilitat sa execute acest program si daca acel guvern este ostil presedintelui acel program esuiaza.Dorinta lui Basescu a fost coagularea unei forte puternice de dreapta care sa fie capabila sa tina piept celei de stanga mult mai puternica.Am vazut ce s-a ales din proiectele 2004 din cauza intereselor, orgoliilor dar mai ales a grupurilor de influenta.
      Nimic.Am ramas cu dreapta franta sub pericolul
      urmasilor partidului comunist.Sa mai refectam putin si sa mergem la vot!
  • +12 (12 voturi)    
    eu votez (Vineri, 20 noiembrie 2009, 15:35)

    george [anonim]

    Felicitari pentru articol.
    Cam asta e si parerea mea.
  • -11 (13 voturi)    
    votati EDUARD MANOLE (Vineri, 20 noiembrie 2009, 15:35)

    Viola [anonim]

    Mergeti la vot si nu-i lasati pe activistii din partide sa va decida viitorul! Ei se pricep doar sa vi-l fure, daca stati acasa.

    MERGETI LA VOT si noi toti care credem ca mai putem face o revolutie dupa 20 de ani, o revolutie care ne-a fost furata in 1989, trebuie sa votam, de data asta am face o revolutie pacifica, uniti am putea trimite acasa pe toti cei ce ne-au inselat si ne-au furat timp de 20 de ani. Eu cred ca aceasta revolutie ne-o putem face prin a vota persoana minunata care nu prea se vede pe la televizor, l-am vazut si eu pt prima oara pe OTV aseara. M-a impresionat cu finetea, desteptatiunea si inteligenta sa. Se numeste EDUARD MANOLE e nr 8 pe lista. votati daca vreti sa schimbati ceva. Eu sigur il votez
  • +14 (14 voturi)    
    da, (Vineri, 20 noiembrie 2009, 15:36)

    sam [anonim]

    Foarte bun articol,ca de obicei.Sunteti un condei deja consacrat D-le Tapalaga.
    Ar fi putut fi scris mult mai devreme,dupa gustul meu.Chiar si asa aduceti un serviciu democratiei,si in esenta Romaniei.Va multumesc.
  • +10 (10 voturi)    
    Pertinent (Vineri, 20 noiembrie 2009, 15:36)

    robin [anonim]

    Din nou un articol foarte bun !
  • +12 (12 voturi)    
    evident (Vineri, 20 noiembrie 2009, 15:36)

    veninusrl [utilizator]

    ca si eu voi vota!
    privind jurnalistii din romania, cand vor fi capabili sa-si recunoasca partea de vina pentru halul in care se prezinta azi romania, dpdv moral, social, economic, politic?! politicienii sunt doar partea vizibila a mizeriei morale din romania, dar presa, tembeliziunile in special, au avut si au un rol imens in informarea/manipulraea cetetenilor, tot presei ii revine promovarea/discreditarea unor modele, unor valori.
    aici este de remarcat initiativa hotnews.ro de nu mai publica sondaje potrivite cu mana.
  • +11 (17 voturi)    
    Eu votez.... (Vineri, 20 noiembrie 2009, 15:36)

    Dan.m [utilizator]

    traian basescu consider ca este cea mai fiabila solutie pentru a scoate romania din ambele crize , economice si politice. Sub el am intrat , sub el o sa iesim !
    • -4 (6 voturi)    
      ramai sub el (Vineri, 20 noiembrie 2009, 16:25)

      magi [utilizator] i-a raspuns lui Dan.m

      daca se poate, numai tu+pdleba
  • +8 (8 voturi)    
    sa nu mai emigrez? (Vineri, 20 noiembrie 2009, 15:37)

    potol [utilizator]

    stii, au trecut 20 de ani. am tot votat, m'am entuziasmat, am fost furios si dezamagit. acum, cine imi da o speranta mai buna pentru copchilul meu?

    vezi, deja nu mai e vorba de mine. cu mine m'am resemnat, 20 de anii lui brucan au fost o minciuna comunista, neagu djuvara pare sa aiba mai multa dreptate:)
    putem trai cu alde radu tinu bagat in fata prin ziare? si asta e doar un exponent, dintre cei multi hrebenciuci si altii ca ei.

    cine intretine mizeria morala si cum?
  • +7 (13 voturi)    
    Votez cu Remus Cernea (Vineri, 20 noiembrie 2009, 15:37)

    bogdandaniel [utilizator]

    Votez cu Remus Cernea
  • +5 (7 voturi)    
    Bravo (Vineri, 20 noiembrie 2009, 15:40)

    ps [anonim]

    Bravo
  • +23 (37 voturi)    
    eu votez cu basescu si da la referendum! (Vineri, 20 noiembrie 2009, 15:42)

    bruner fox [anonim]

    de ce:
    0-l-a invins pe Nastase!
    1-a fost Presedintele ce a dus ROmania in EU
    2-a condamnat comunismul
    3- a fost revalidat cu 80% la referendum
    4-am incredere ca Programul dumnealui o sa modernizeze ROmania
    5- se inconjoara de oameni capabili si promoveaza competenta
    6- a facut din Bucuresti capitala lumii ( cand a stat la masa la Hilton cu Bush si Putin la summitul NATO)
    6-are coaie(prostanacul e fricos, antonescu doar forma fara fond)
    7-dintre cei 3 e granatia unei justitii corecte ( barbulescu ii vor schimba pe morar si kovesi si o vor valida pe barbuleasca)
    8-nu il lasa pe marii hoti sa mai fure ( vantu, voiculescu, patriciu)
    9-a promovat uninominalul prin referndum
    10- i-a sprijinit pe romanii din Moldova
    11-are umor si fler politic
    12-e cel mai injurat roman in viata
    13--a reprezentat ROmania corect la Bruxelles la EU!Si sarkozi si merkel il apreciaza!
    • -5 (11 voturi)    
      motive (Vineri, 20 noiembrie 2009, 16:29)

      magi [utilizator] i-a raspuns lui bruner fox

      se inconjoara de oameni competenti: udrea, solomon de la craiova, ontanu, generalul oprea samd.
      are umor: de bodega.
      a reprezentat romania in UE: e ironizat peste tot.
      mie mi-e rusine cu un presedinte ca acesta.si nu sunt singura.
      • +7 (7 voturi)    
        da exemple la aia cu (Vineri, 20 noiembrie 2009, 16:45)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui magi

        "e ironizat peste tot"! concret! articole din presa internationala, inregistrari video etc. Pana atunci ce spui tu e un mare zero!
  • +14 (14 voturi)    
    la vot (Vineri, 20 noiembrie 2009, 15:42)

    radu [anonim]

    un indemn la vot trebuia sa fie cap de afis al presei, zi de zi, in ultimele 3 saptamani. Acum 20 de ani nici nu-l aveam dar il visam, acum il avem si-l sfidam pentru ca si presa pare-se ca face parte din aceeasi barca cu politicienii. scuze de jignire celor putini
  • +16 (26 voturi)    
    votez! (Vineri, 20 noiembrie 2009, 15:42)

    Ana Armanca Ardeleanu [anonim]

    Îi urmăresc de un an de zile cu atenţie pe cei trei candidaţi. Le-am citit cu atenţie şi programul. Ce spune Băsescu pare mai realist şi mai aproape de conditiile actuale. Ceialţi doi au programe pur teoretice şi propagandiste.
    Aveţi dreptate! Politicienii ne fură viitorul, dar o fac şi pentru că le permitem derapaje.
    Şi da, trebuie să votăm. Cu cât prezenţa la vot va fi mai mare, frauda electorală va fi mai mică.
  • +13 (21 voturi)    
    Votul meu (Vineri, 20 noiembrie 2009, 15:43)

    Cristianssen [anonim]

    In turul I votez cu Crin numai ca sa nu intre Geoana. Daca in turul 2 intra Geoana si Basescu voi vota cu Basescu , numai ca sa nu iasa Geoana.
    PSD este o formatiune inca prea periculoasa si infometata ca sa guverneze singura, sau cu un PNL slab alaturi.
    • +2 (6 voturi)    
      si eu (Vineri, 20 noiembrie 2009, 16:20)

      florin [anonim] i-a raspuns lui Cristianssen

      voi vota la fel. Sper ca si altii.
  • +18 (20 voturi)    
    foarte tare (Vineri, 20 noiembrie 2009, 15:44)

    Chivu [anonim]

    Foarte realist si pertinent editorialul tau. Un foarte bun reper pentru cei care, bombardati cu informatii "otravite" din toate partile, sunt debusolati, dezolati, sceptici. Apreciez si pozitia fata de asa-zisii analisti-ziaristi sau invers, care si-au uitat adevarata misiune pe care o au in societate, multi dintre ei necunoscand definitia jurnalistului. Felicitari pentru profesionalismul cu care iti desfasori activitatea! Tine-o tot asa!
  • +12 (14 voturi)    
    Te-am auzit, Dane ..... (Vineri, 20 noiembrie 2009, 15:45)

    SHEAPA [utilizator]

    Cu speranta, inainte ....
  • -10 (18 voturi)    
    Oprescu (Vineri, 20 noiembrie 2009, 15:46)

    Dan [anonim]

    Domnilor, eu voi vota cu singurul candidat care va avea de gand sa faca lucruri bune pentru tarisoara noastra, cu Sorin Oprescu, evident. Pentru ceilalti, noi, cetatenii Romaniei, nici nu contam. N-are rost sa ne irosim voturile pe niste pramatii!
    • +2 (4 voturi)    
      ma intreb (Vineri, 20 noiembrie 2009, 17:19)

      break a leg [utilizator] i-a raspuns lui Dan

      oare ce te mana sa ne indrumi pe noi sa il votam pe oprescu? imi rod si acum unghiile de necaz ca a reusit sa prosteasca atatia bucuresteni sa il voteze. e varza!
  • +12 (12 voturi)    
    aveti dreptate (Vineri, 20 noiembrie 2009, 15:48)

    bladd [anonim]

    Si atit. Daca as mai fi in Romania as merge sigur la vot. Asa, poate reusesc trag o fuga pina la biroul cel mai apropiat, probabil la Bruxelles in cazul de fata.
  • -7 (13 voturi)    
    mmda! (Vineri, 20 noiembrie 2009, 15:49)

    Eftimiu [anonim]

    Tot aud ca se ia lumea de ideea de autostrada suspendata... Nu va place? Atunci stati in trafic 500 de ore, sa ajungeti asudati acasa. Oprescu va face autostrada suspendata, dar, atentie, fiind un proiect mastodont, acesta necesita ceva mai mult timp decat pentru a face un castel din nisip sau decat a te juca cu utza prin tzarana. Hai, Oprescu! Bagatelele te vorbesc de rau, caci tu nu esti corupt si ai proiecte.
  • +13 (15 voturi)    
    finally! (Vineri, 20 noiembrie 2009, 15:50)

    lady_c [anonim]

    In sfarsit cineva pune punctul pe "i". Va multumesc d-le Tapalaga ca m-ati adus la normalitate - credeam ca innebunesc din cauza "analizelor politice" date pe posturile de stiri si ma simteam deja stinghera pentru ca am ajuns sa nu mai urmaresc absolut nici o emisiune din aceasta categorie (in afara de declaratiile fiecarui candidat in direct - si acolo depinzand de moderatori - recunosc!) si nu mai eram "la curent" :).
    Sper din tot sufletul sa constientizeze mai multe persoane ca trebuie sa votam - ca e dreptul nostru - si ca daca nu ai cu cine sa votezi, permanent va exista cineva impotriva caruia sa votezi (aka anul 2000 intre Vadim si Iliescu)
  • 0 (10 voturi)    
    bun articol! (Vineri, 20 noiembrie 2009, 15:51)

    kitto [utilizator]

    articolul este bun in esenta..
    ai dreptate atunci cand spui ca noi alegatorii liberi din afara partidelor trebuie sa venim la vot pentru a nu lasa ca alegerile sa fie o lupta a militantilor si a maselor manipulate.
    da vreau ca votul meu sa conteze, dar ma indoiesc ca va conta cand sunt atatia care voteaza pentru o punga de faina, o galeata, un mic s.a.m.d
    ai strecurat insa in articol o usoara manipulare spunand ca sa mergem la vot la niste alegeri care ar putea impinge Romania inainte sau s-o arunce in trecut. are o tenta basesciana!
    • +6 (12 voturi)    
      Normal ca are... (Vineri, 20 noiembrie 2009, 16:02)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui kitto

      Pt ca e fan Basescu...insa daca treci peste, articolul e bun.
      De fiecare data se da de gol omu asta cu privire la simpatiile politice... :)))
    • +6 (6 voturi)    
      adica (Vineri, 20 noiembrie 2009, 16:30)

      veninusrl [utilizator] i-a raspuns lui kitto

      si tu recunosti ca in cazul de fata, progresul este reprezentat de basescu! si tu si vad si bgd!
      fie este adevarat si voi va furati caciula fie basescu a avut o campanie fomidabila si este asociat cu progersul cu pasul inainte.
      • 0 (6 voturi)    
        Nu pot sa-mi dau seama... (Vineri, 20 noiembrie 2009, 16:43)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui veninusrl

        ...de ce ai inteles asta. Am zis ca daca TRECI PESTE, articolul e bun. Adica sa treci peste acea remarca. Intelegi? Ca sa asociez progresul cu Basescu....ar trebui sa fiu ori mai tanar...ori mult mai batran :)
        • +3 (3 voturi)    
          fii antena (Vineri, 20 noiembrie 2009, 17:30)

          veninusrl [utilizator] i-a raspuns lui bgd

          kitto spune asta:
          "ai strecurat insa in articol o usoara manipulare spunand ca sa mergem la vot la niste alegeri care ar putea impinge Romania inainte sau s-o arunce in trecut. are o tenta basesciana"

          tu spui:
          "Pt ca e fan Basescu...insa daca treci peste, articolul e bun.
          De fiecare data se da de gol omu asta cu privire la simpatiile politice... :))) "

          adica, kitto si mai apoi tu, asociati mesajul lui Tapalaga cum ca la alegerile aceastea votul pentru unul din candidati impinge romania inainte, iar pentru altul duce romania inapoi, fara sa numeasca candidatii in chestiune, deci in functie de alegerea fiecaruia, oricare dintre candidati poate reprezenta pasul inainte sa inapoi; spre ex un sustinator al lui antonescu, cum esti tu , dupa mine, ar trebui sa creada, sa fie convins ca progresul este reprezentat de antonescu. ori si kitto si tu asociati pasul inainte cu basescu; deci e fie .... fie....
          • +3 (3 voturi)    
            :) (Vineri, 20 noiembrie 2009, 17:40)

            bgd [anonim] i-a raspuns lui veninusrl

            Pai asta tot spune de jumatate de an...ca reformeaza tara, ca progresam sub el..etc.
            Nu am asociat progresul cu Basescu...ci declaratia in sine. Daca asociam progresul...il votam. Doar nu sunt atat de tampit incat sa nu-mi doresc binele....
            • +2 (2 voturi)    
              aham, (Vineri, 20 noiembrie 2009, 18:03)

              veninusrl [utilizator] i-a raspuns lui bgd

              atunci inseamna ca a avut o campanie cu un mesaj beton! :))
  • -7 (15 voturi)    
    Sa votati bine! (Vineri, 20 noiembrie 2009, 15:51)

    claudiu voicu [anonim]

    eu voi vota, ca orice roman cu o inteligenta peste medie, conform ultimelor aparitii televizate si conform planurilor fiecarui candidat. pana acum, singuru care a dovedit ca isi merita toate voturile este Sorin Oprescu! ceilalti sunt glume proaste care vor sa se imbogateasca pe spatele nostru!
  • +12 (12 voturi)    
    Mergeti la vot! (Vineri, 20 noiembrie 2009, 15:53)

    Leo [anonim]

    Dan Tapalaga, mare dreptate ai!
    Mergeti la vot.
  • +10 (10 voturi)    
    Fiecare va vota dupa cum ii dicteaza... (Vineri, 20 noiembrie 2009, 15:57)

    Batranul rege Lear [anonim]

    propria constiinta si dupa dorintele si idealurile sale. Sa avem, insa, grija sa nu readucem PSD la guvernare, pe Iliescu, Nastase, Hrebenciuc, Vanghelie si acolitii acestora. O asemenea greseala ar fi de data asta fatala si ireparabila.
    • +7 (7 voturi)    
      Da. (Vineri, 20 noiembrie 2009, 16:23)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui Batranul rege Lear

      Ai perfecta dreptate. Cum am mai zis...nu-l doresc pe Basescu presedinte....insa daca in turul 2 intra alaturi de Geoana (si nu Antonescu) il votez negresit. Psd-ul trebuie lovit fara mila...
  • -5 (7 voturi)    
    cu cine votez (Vineri, 20 noiembrie 2009, 15:57)

    viola [anonim]

    sigur in primul tur nu votez cu nici unul dintre ei, eu votez pe Manole Eduard, e un candidat super, cum de nu l-am descoperit mai inainte, avem intradevar si in Romania oameni de calitate, fara a putea fi in vinzare
  • -2 (4 voturi)    
    ... (Vineri, 20 noiembrie 2009, 15:58)

    Aph [anonim]

    Mie ce mi se pare absurd este ca nici macar unul dintre candidati nu a incercat sa faca macar un minim efort de schimbare de imagine spre finalul campaniei. Basescu in cazul lui Johannis, Geoana parca e mai aproape de Iliescu ca niciodata, Antonescu e in continuare absent din Parlament iar Oprescu ne tot baga pe gat realizari care nu exista. Oare chiar era asa un mare efort pentru o luna-doua? Sau au mers pe ideea ca oricum ii stim pe toti 4 de cel putin 10 ani - in cazul asta ce rost mai are sa bage bani in campanie?
  • -4 (4 voturi)    
    stampila este importanta (Vineri, 20 noiembrie 2009, 15:59)

    Xmanolache [anonim]

    nu conteaza cu cine votati....chiar nu....numa' sa fie o stampila coloshea....ca asa-i mai bine
  • +5 (9 voturi)    
    Numa' cine munceste greseste..!! (Vineri, 20 noiembrie 2009, 16:00)

    Roman Catalin [anonim]

    Atzi auzit voi de chibitzi accidentatzi la fotbal, din cauza fotbalului si nu d'alte minuni? Eu nu cred !!! Ei se pricep la fotbal..stiu cum ar fi trebuit sa decurga un meci ..dar din tribune. Pe teren e'un pic mai greu!!
    Stiu ca BAsescu sta bine la capitolu' probleme..DAR CUM ALTFEL??? Cei ce chibitzeaza se pricep cel mai bine!!! Romanii uita si-o iua de la capat de fiecare data, sperand ca urmatoru' va fi intr-adevar "vrajitoru' din Oz"
  • +7 (7 voturi)    
    echidistant (Vineri, 20 noiembrie 2009, 16:07)

    dino [anonim]

    excelent comentariu, ca de obicei.
    D-le Tapalaga, nu vreti sa scrieti mai des, eventual la mai multe ziare simultan :)))

    Asta e o parere echidistanta, de departe, din Canada

    Dino
  • -6 (12 voturi)    
    Votez! (Vineri, 20 noiembrie 2009, 16:07)

    Cami [anonim]

    Votez in turul 1 (si 2, daca e cazul)- Crin Antonescu- mi se pare raul cel mai mic, doresc sa-i acord aceasta sansa.
    In turul 2, in varianta Basescu- Geoana, voi vota pentru prima data in viata mea PSD. De ce? Lumea nu se va sfarsi, nu va veni apocalipsa, m-am lecuit de atatea sperante facute praf de oameni providentiali ce stiu sa minta convingator. Schimbarea e in mine si in fiecare dintre noi. Consider mai sanatos sa nu-mi mai fac iluzii si sa evit dezamagirea cu Basescu. Vreau votul din 2004 inapoi!
  • -6 (8 voturi)    
    Hotnews e Basescu pana-n dinti (Vineri, 20 noiembrie 2009, 16:08)

    un dezamagit de preacuratul Hotnews [anonim]

    :))
    Domnilor, tocmani mi-am pierdut inocenta cu dumneavoastra. De unde erati cei mai "independenti" si apolitici, iata ca avem cu 48 de ore inainte de alegeri, publicitate cu site-ul lui Basescu pe prima pagina. Cum se face?

    Luati sau nu luati bani pentru publicitate electorala? si daca da, de la cine da si de la cine nu?
    Domnul Tapalaga este si dumnealui "echidistant" pana in maduva oaselor; basescu si geoana au cate un pargraf de pacate dedicat in "opinia" de mai sus; antonescu si oprescu sunt tratati in acelasi paragraf, la gramada cu patriciu, al carui ziar nu prea vad sa fi scos un sunet in campania asta, daramite sa sustina.

    Asa ca judecam, si mergem la vot, fireste ca mergem, dar nu pentru ca ne puneti publicitate cu basescu in aceeasi pagina in care ne sfatuiti de bine.

    pe mine m-ati pierdut :). si am prieteni multi pe care i-ati pierdut domnilor hotnews, cu aceasta dovada de ipocrizie.
    • +8 (8 voturi)    
      zau ? (Vineri, 20 noiembrie 2009, 16:26)

      dino [anonim] i-a raspuns lui un dezamagit de preacuratul Hotnews

      Domnule Dezamagit, Dan Tapalaga are, daca nu ai observat, 2 lucruri care dumneavoastra va lipsesc cu desavirsire:
      - cel putin doi neuroni si o sinapsa extrem de zglobie
      - mult bun simt

      Dino
      • 0 (2 voturi)    
        despre asta vorbim? :) (Vineri, 20 noiembrie 2009, 16:44)

        veuronul ars , da' viu :) [anonim] i-a raspuns lui dino

        Oare despre prostie am comentat? Nu l-am acuzat pe dl Tapalga de prostie niciodata, ba dimpotriva, as putea spune ca ii admir inteligenta, in cazul acesta.
        Nu si pe a dumneavoastra insa...Bunul simt ma impiedica sa va raspund cu aceeasi moneda, iar putina logica pe care am facut-o la liceu, ma ajuta sa inteleg ca daca vorbesc despre coruptie si nonapartenenta politica, nu o fac in aceeasi oala cu prostia si bunul simt. Ce este fals din ce am postat?
        • +1 (1 vot)    
          ce este acela veuron? (Vineri, 20 noiembrie 2009, 17:09)

          dino [anonim] i-a raspuns lui veuronul ars , da' viu :)

          se pare ca dumneavoastra nu urmariti in mod constant scrierile lui Dan.
          My bad.
          Daca ati fi facut-o, poate observati ca este unul dintre putinii, chiar foarte putinii ziaristi echidistanti. Daca vreti sa spuneti ca este pro Basescu, asta se poate discuta. Dar pina si asta o face fiind echidistant.
          Nu sunt sigur ca intelegeti...

          Cu stima,

          Dino
    • +2 (2 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 20 noiembrie 2009, 16:42)

      [anonim] i-a raspuns lui un dezamagit de preacuratul Hotnews

  • +2 (6 voturi)    
    intrebare: (Vineri, 20 noiembrie 2009, 16:09)

    Itsoc [utilizator]

    daca iese DA la referendum cu 85% dar iese geoana sau antonescu presedinte se cheama ca am votat degeaba la referendum?
    e clar ca rezultatele referendumului vor ramane statistica, nu?
    • +6 (6 voturi)    
      Nu (Vineri, 20 noiembrie 2009, 16:31)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      Nu vreau sa-ti explic...pt ca e posibil sa gresesc(nu cunosc constitutia atat de bine...). Poate altcineva mai informat o poate face...
      Dar stiu ca daca la referendum se prezinta atat de multi oameni, decizia lor e lege :) La propriu.
      • +4 (4 voturi)    
        nu si pentru Ghise (Vineri, 20 noiembrie 2009, 16:50)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui bgd

        care ne rade in fata ca rezultatul de la referemdum e "apa de ploaie" :( asta suntem noi pentru el si ai lui! ASA ne reprezinta!
      • +4 (4 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Vineri, 20 noiembrie 2009, 16:50)

        [anonim] i-a raspuns lui bgd

  • -1 (3 voturi)    
    e vina voastra (Vineri, 20 noiembrie 2009, 16:10)

    Y [anonim]

    O mare vina e si a voastra, a mass mediei. Voi cautati scandalurile, voi ii bagati in seama mai mult pe cei care va cresc audienta.

    Sunt mai mult de 4 candidati la presedentie iar unii dintre ceilalti ar merita sa fie bagati mai mult in seama. Asa poate s-ar fi putut obtine niste desbateri reale intre candidati.

    Media este platita sa faca jocul celor mari. Sa nu va aud tocmai pe voi ca va plangeti.
  • +8 (8 voturi)    
    articol.. (Vineri, 20 noiembrie 2009, 16:12)

    Livia [anonim]

    Foarte bun articol, chiar daca nu sunt de competenta de a critica acest articol, spun un singur lucru cam tarziu este postat acest articol. Eu ma tot zbat aici (la birou) cu colegii, purtam niste discutii aprinse (nu suntem de aceeasi culoare politica), dar pana la urma incercam sa-i convingem pe cei care nu vor sa mearga la vot (zicand ca NU avem cu cine vota). Zic ca este postat cam tarziu deoarece trebuia postat de cand a inceput campania in fiecare zi, un indemn sa iesim la vot cu totii.
    Cat despre cu cine votez nu mi se pare foarte buna comparatia care ati facuta d-voastra, haideti (cum a mai zis cineva mai sus) sa punem si bunele nu numai relele. De ce natia noastra de romani suntem asa? sa vedem caprele caror vecini a omorat omul? de ce nu incercam sa invatam din greselile noastre sau din lucrurile bune care sau facut in tara asta.
    Cu respect, un cetatean al Romaniei.
  • +7 (9 voturi)    
    Voi vota OMUL... (Vineri, 20 noiembrie 2009, 16:16)

    vlad tepes [anonim]

    ...si cu siguranta nu voi vota partidul din spatele lui .
    Cert este ca daca e sa ne luam dupa listele de probleme mai sus explicate cu indemanarea ce te caracterizeaza Dan T. si pt care te felicit,eu unul ma gandesc la un viitor fara hrebenciuc,ilici si vanghele la carma tarii...la un viitor fara patriciu si vantu ce asteapta precum animalele de prada momentul oportun cand DIN NOU pot ataca averea patriei,autointitulandu-se "oameni de afaceri"...peste oprescu trec...si-mi mai ramane sa ma gandesc la un viitor cu basescu cu cele mai multe probleme,DAR cred si sper sa nu ma insel ca va vea grija ca sute de oameni ca tine sa fie lasati sa scrie liberi...restul (programe,intentii,tva + sau tva-,etc) este vrajeala demagogica .
  • -4 (6 voturi)    
    Eu nu votez ca nu am pe cine! (Vineri, 20 noiembrie 2009, 16:16)

    Alin [anonim]

    Si m-am saturat sa tot aleg intre doua rele , din punctul meu de vedere toti si-au batut joc de alegatori intr-un fel sau altul , Basescu stia bine ce face impingand PDL-ul la alianta cu PSD. Cand am auzit ca votul meu a fost folosit sa dea putere unuia ca vanghelie si nastase mi-am jurat ca nu o sa il mai votez pe Basescu. Gioana si PSD nu as vota nici mort , iar Crin a declarat inca de la nominalizare ca e prieten bun cu Patriciu. Oprescu e doar o joaca de-a bunicutei , iar restul nu conteaza !
    So, de ce sa votez , domnule Tapalaga? Sa le demonstrez ceva acestor "ziaristi" de duzina? Nu mersi, nu merita efortul sa merg pana la sectia de votare! Eu am decis ca in loc sa imi hotarasc viitorul o data la 4-5 ani si apoi sa ma rog de politicieni sa faca ceva, mai bine plec intr-o tara civilizata (US in cazul meu) si imi contruiesc singur viitorul !
    Am pirdut prea mult din tineretea mea alergand dupa idealuri vopsite: ba luptand importiva haosului intentionat produs de Iliescu, ba la PNTCD , apoi in 2004 sperand ca Nastase sa nu fie ales, etc.
    But NO MORE!
  • -2 (4 voturi)    
    cu Geoana (Vineri, 20 noiembrie 2009, 16:19)

    Florin [anonim]

    Eu votez cu Geoana, hai sariti si dati la cap
    • +7 (7 voturi)    
      bravos (Vineri, 20 noiembrie 2009, 16:32)

      r2d2 [utilizator] i-a raspuns lui Florin

      votezi cu cine vrei, d-aia-i democratie. Daca te bati in piept ca-l votezi pe prostovan probabil ca ai gasit, in sinea ta, ca te reprezinta:)

      ciudat ca citesti online-ul ... probabil te uiti si la TV. eu zic sa citesti mai atent online-ul
  • +6 (8 voturi)    
    Bravo, Dan Tapalaga! (Vineri, 20 noiembrie 2009, 16:19)

    Justin Puscasu [anonim]

    Asta e genul de analize de care presa - si societatea - noastra au nevoie!
    M-am saturat de media "mogulizata" in care pana si buletinele meteo sunt pline de manipulari grosolane si imbecile, evident adresate prostilor.
  • +10 (14 voturi)    
    nu iese antonescu (Vineri, 20 noiembrie 2009, 16:23)

    andrei [anonim]

    "Basescu pare sa aiba cele mai multe probleme daca nu cumva a devenit problema insasi cu P mare."

    Nu iese Antonescu, stai linistit.

    Flota a furat-o Nicu Vacaroiu si acolitii lui. Adi Nastase a reusit sa incropeasca dosar cu 16 vase din 380 vandute, in care a bagat si numele Basescu. Dar nu exista semnatura lui. Oricum, aceste 16 vase ar fi trebuit sa aduca 14 milioane de euro statului roman si ar fi ramas intr-un consortiu din care facea parte si statul roman. Partea cealalalta se angaja sa investeasca mai multe milioane in reparatiile vaselor.
    Cand PSD spune ca marinarul a furat flota, face o afirmatie securisto mincinoasa. Aproape toate vasele au fost instrainate de fapt de Nicu Vacaroiu.
    Stilul PSD. Victoras Ponta e capabil sa faca o afirmatie dupa care sa afirme razand ca oponentul lui a facut-o. Si daca o repeta de 10 ori multi o iau de buna.
    Cazul Haysam este de buna seama la fel de securistomincinos, este tot omul lor. Iar procurorul eliminat este chiar cel care l-a facut scapat.

    Problemele lui Basescu sunt familia sa, Udrea si afirmatiile inconsecvente. Oportunismul politic. In rest, le da partenerilor politici ceea ce merita. Iar in directia externa, desi nu are prea multe contacte prin vest, a tinut directia buna, UE - SUA si nu face vizite secrete la Moscova. Le-o da la rusi peste bot in direct. Mogulii si baronii sunt insetati mai tare in aceasta era Basescu. Au aparut si primii ministri corupti si anchetati (unii chiar de la PDL).
    Un sistem mafiot care suge resursele tarii cu nesimtire da rateuri mari si este aproape de a muri de setea banilor. Este bine. Trebuie sa ramana Basescu. Nu va fi dictator. Deocamdata parlamentul l-a suspendat desi Curtea Constitutionala a recomandat sa nu fie suspendat fiindca nu a incalcat constitutia. Tot parlamentul a luat o hotarare anticonstitutionala de curand.

    Concluzie. Pt Basescu faptele vorbesc. Eu simt ca a facut multe lucruri bune pt mine. In cazul celorlalti nu simt asta.
    • +2 (2 voturi)    
      Pe langa asta... (Vineri, 20 noiembrie 2009, 18:12)

      Andu [anonim] i-a raspuns lui andrei

      NIMENI, dar nimeni nu a avut curajul sa vada cea mai mare realizare:

      Dupa esecul CDR - Constantinescu, dupa 2000-2004 - un mandat in care PSD a taiat si-a spanzurat, controland stat, societate, presa, justitie, TOT...un om, Basescu...a reusit sa aduca acelasi PSD, de la un neverosimil 50-60% in 2000 la o limita mai normala, ~30 % ( cu tot cu autobuzisti, pomanagii, etc.). Aceasta este cea mai mare realizare a lui - chiar daca putini au sesizat acest aspect. Din punctul meu de vedere, Basescu a jucat magistral in timpul guvernarii Tariceanu - mai ales dupa excluderea PDL, practic preluand rolul OPOZITIEI, PSD - care se pregatise ca si in 96-2000 de tactica binecunoscuta = stai, asteapta ca aia sa se sfasie, da-le si tu in cap si strange procente, ramanand cu buza umflata ba mai mult, desi in opozitie, s-a chinuit inutil sa-si mentina si cel 30% ramase. Nu stiu daca nu cumva a fost un aranjament PDL - PNL, nu stiu ce a fost ....dar pentru mine a insemnat o mare victorie impotriva COMUNISTILOR. Poate mai mare decat condamnarea regimului!

      Chiar si numai pentru asta...va lua votul meu, PNL fiind in continuare o crunta dezamagire pentru mine.

      Pentru TOTI: mergeti la vot!

      Respect,

      Andu
      • -1 (1 vot)    
        Da cu dezinformarea, ca poate tine (Vineri, 20 noiembrie 2009, 23:56)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui Andu

        PSD a avut 37,09% voturi in 2000 si ceva sub 37% in 2004 (scuze, n-am gasit procentele pe ansamblu, doar pe camere). Daca e sa o luam pe numarul de mandate, intram in alta discutie.

        Oricum, halal descrestere, de sub 1% in 4 ani de guvernare. Dar de, minciuna sta cu regele la masa, iar internetul asta e prea mare sa dai o cautare cand poti sa repeti tampenii ca papagalul.
  • +5 (5 voturi)    
    pentru cei ... (Vineri, 20 noiembrie 2009, 16:26)

    r2d2 [utilizator]

    ... ce citesc si TV-ul n-are efect n-ar trebui sa fie un pasional:

    Basescu vs. Geoana | Antonescu,

    ci mai degraba un rational:

    Basescu | Antonescu vs. Geoana.

    Hai sa-i dam (ma rog, sa nu-i dam) punctaj mic lu' nenea Goana! Daca nu apare-n turu' 2 inchidem un ciclu istoric nefast pentru Romania.
  • +4 (4 voturi)    
    articol bun si corect (Vineri, 20 noiembrie 2009, 16:28)

    edif [anonim]

    felicitari Dane!
  • +6 (6 voturi)    
    Pentru cine scriem, problema problemelor! (Vineri, 20 noiembrie 2009, 16:28)

    FlorinStelianDumitru [anonim]

    Draga Dane,
    E intotdeauna o placere sa te citesc. Imi face bine, imi incarca bateriile, respir.
    E sentimentul restaurator ca materia cenusie, acolo unde este si se exprima, da rezultate consistente si pozitiv predictibile, congruente cu satisfactia traita la contemplarea unei coloane drepte, viguroase.
    Citindu-te pe tine azi, imi satisfac aceeasi nevoie pe care mi-am rezolvat-o cei 20 de ani brucanieni citind revista 22, nevoia de oxigen intelectual, moral, civic.
    E sanogen sa poti sa-ti confirmi ca ai tai sunt in viata, sanatosi si activi. E pastila mea anti depresie.

    Problema care ma framinta e urmatoarea:

    Profitul civic al demersului vostru, cei pe care-i numesc cu respect si dragoste 'ai mei', in situatia in care va inteleg doar cei care vorbesc aceeasi limba, este nul. Este personal si de natura intima, cum am spus mai inainte. E o energie consumata pentru o cauza deja castigata.
    Ne imbogatim mai mult tot noi, cei deja bogati, in timp ce cei saraci saracesc si mai rau si merg la vot tot cu autobuzul sa puna stampila pe cei care le spun 'Pulime'.

    Nu este un repros, nici o acuzare, pentru nimic in lume, este o indemnare la o reflectie pe care am inceput-o demult si nu am terminat-o nici in ziua de azi.

    Cum se poate scrie pentru ei?
    Mai intai ca sa citeasca, pe urma, daca au citit, ca sa inteleaga, si la urma, daca au inteles, sa mearga pe jos la vot si sa traiasca mai departe o viata plina de sens?

    Cine s-o faca? Voi, ai mei, aici raspunsul e clar.
    Cum?
    Nu stiu. Nu am o solutie nici macar proto matura la intrebarea asta, pe care o numesc problema problemelor in jurnalistica.

    Singura cheie ar fi sa scrie mereu cu gandul la ei, nu la noi, cei care suntem deja hraniti si mai mincam numai de placere.
    Sa nu va gasiti linistea pina nu scrieti in asa fel incit fiecare articol sa obtina de la cei flamanzi macar un singur vot pentru valorile noastre, asa in fiecare zi.
    Cred ca mi se termina spatiul aici, trimit asa.
    • +2 (2 voturi)    
      nu e chiar o problema (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 10:04)

      bolovanul [anonim] i-a raspuns lui FlorinStelianDumitru

      nu este chiar o problema ca un anume mesaj nu ajunge la peste 60% din populatie. sociologii au demonstrat ca este suficient sa existe un grup bine determinat si cu optiuni clar conturate care sa reprezinte intre 8% si 12% din total. acest grup poate influenta schimbarea semnificativa a optiunilor majoritatii.
  • -1 (7 voturi)    
    Cu siguranta merg la vot! (Vineri, 20 noiembrie 2009, 16:28)

    ana [anonim]

    Societatea ne-o construim singuri, asadar merg la vot si pentru mine dar mai ales pentru copiii mei. Nu stiu pe cine sa votez inca ..dar mai am timp sa reflectez.
    PDLul are oamenii slabi pregatiti si hoti/smecheri in teritoriu. PSD are oameni periculosi la varf, dar oameni mai buni in teritoriu. De asemeni PNL are oameni periculosi la varf.
    Si mai e si zicala ca pestele de la cap se impute. Pe de alta parte PDLul l-am vazut in ultimii ani si nu a prea facut nimic.

    Tough decision!
    • +3 (5 voturi)    
      oare ? (Vineri, 20 noiembrie 2009, 16:46)

      gabriel [anonim] i-a raspuns lui ana

      oare pdl-ul a fost la guvernare ? n-a fost tariceanu 4 ani si basescu il tot certa ? pdl-ul a guvernat doar in ultimele 10 luni, pe timp de criza, ce vroiai sa faca ?
    • +4 (6 voturi)    
      OARE ? (Vineri, 20 noiembrie 2009, 16:59)

      gabriel [anonim] i-a raspuns lui ana

      Oare pdl-ul a fost la guvernare ? Nu cumva a fost Tariceanu si Basescu l-a cam certat ? PDL-ul a guvernat doar 9 luni pe timp de criza, ce era sa faca ? Si cu PSD-ul in carca.....
  • +6 (6 voturi)    
    un liberal convins (Vineri, 20 noiembrie 2009, 16:35)

    adamsmith [utilizator]

    Fiecare este liber sa voteze cu cine vrea...dar sper sa fie cat mai putini care-l aleg pe Geoana.
    Daca iese Geoana presedinte o sa facem un mare pas inapoi deoarece reforme importante precum restructurarea sistemului bugetar si reducerea cheltuielor bugetare, restructurarea/ reducerea instutiilor statului (Parlament, agentii etc), continuarea reformelor din justitie pentru a vedea si condamnari nu o sa fie o prioritate pentru socialisti.
    Sper sa nu ajungem o tara condusa din umbra de Iliescu, Vanghelie, Hrebenciuc.
    Daca Geona o sa fie in turul doi sa o votez cu contracanditatul sau indiferent de aranjamentele dintre partide...Crin sau Basescu.
    Fara socialisti la putere!
  • +2 (2 voturi)    
    Problema problemelor (Vineri, 20 noiembrie 2009, 16:39)

    FlorinStelianDumitru [anonim]

    Se poate crea o cultura a dialogului cu cei care, saraci fiind, saracesc mai departe vazind cu ochii, cei care in mod deliberat sunt tinuti in saracie, pauperizati in mod criminal si sistematic de cei care, buni urmasi ai bolsevicilor, 'stiu sa lucreze cu oamenii'?

    Dragii mei, invatati voi cum 'sa lucrati cu oamenii' mai bine ca cei care-si datoreaza locurile in parlament si diverse topuri de vesnici ciocoi tocmai acestui talent lucrat si slefuit de comunisti pina la perfectie, voi o s-o faceti asa cum trebuie, cu dragoste si intelegere, nu cu ura si dispret.

    Cred ca aceasta este provocarea MAXIMA pentru voi.
    Ridicati manusa si sa fiti sanatosi si vigurosi, noi, cei care va iubim, suntem cu voi mereu, faceti doar cu ochiul, folositi priceperea si energia pe care le aveti din plin pentru ei, biata pulime, ca ei au nevoie.

    Daca nu voi, cine?
    Cum? Abia astept sa vad.
  • +4 (8 voturi)    
    Votez Basescu ! Clar !! (Vineri, 20 noiembrie 2009, 16:40)

    me_zuzulika [utilizator]

    Votez Basescu pentru ca: România a devenit membră cu drepturi depline a Uniunii Europene!Preşedintele a condamnat intotdeauna comunismul; în mandatul său au fost desecretizate arhivele fostei Securităţi. TB este presedintele si politicianul cel mai apropiat de oameni!
  • +5 (5 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 20 noiembrie 2009, 16:46)

    [anonim]

  • +9 (11 voturi)    
    un vot gandit (Vineri, 20 noiembrie 2009, 16:47)

    anani [utilizator]

    Nu e prima data cand votez. Este poate prima data cand, cu atatea scandaluri, imi cumpanesc mai mult votul, ma responsabilizez mai mult. Am exclus din start candidatii slabi, care vin in confruntarea electorala numai ca sa bifeze un punct pentru un cv pe care probabil ca nu il citeste nimeni. Am ramas la candidatii care conteaza (macar pentru confruntare, chiar daca sansele lor sunt destul de slabe). Pe Vadim l-am inclus la categoria CV, pe Becali la categoria "Gigi pleaca din Ghencea", pe Kelemen la o categorie cu nume unguresc pe care nu stiu nici sa-l scriu, nici sa-l pronunt. Am ajuns la Sorin Oprescu. A vrut votul meu la primaria capitalei promitandu-mi autostrazi suspendate sau masini zburatoare, ceva de genul asta. Pana una alta nu a reusit sa faca decat un carnat, un tort si sa traga izmenele pe niste mosi craciuni. Se exclude singur din exercitiul meu de responsabilizare cetateneasca. Clar! A venit randul lui Crin Antonescu. Am incercat sa imi amintesc ce a facut el in politica, ce a facut pentru mine de cand se invarte pe scena politica. Rezultatele cautarii (chiar cu ajutor de la google, ca memoria mea parea sa dea semne de oboseala) m-au facut sa il las si pe el sa bifeze la CV. M-am pregatit pentru "confruntarea" cu Mircea Geoana. Om "fin", fost ministru de externe, fost ambasador in SUA...te poate pune pe ganduri, nu? Posibil! Am inceput sa il ascult mai atenta. Demagogia e un cuvant prea mic care sa-l cuprinda pe Geoana. Penibilul e un cuvant prea suav pentru ipostazele intepenite ale candidatului Geoana. L-am auzit ca vrea sa trimita un om in cosmos si, ca bunica mea, mi-am facut o cruce mare. Nu mai era loc de cuvinte. Mai ramanea doar un gand: daca omul asta ar ajunge presedinte, in mod sigur Vanghelie, Oprisan, Nastase il trimit pe el intr-un dulce al cosmos al jocului de-a presedintele si ei raman aici, sa faca si sa desfaca guverne, legi, interese... O tara condusa de Vanghelie? NU, multumesc. Ramane Basescu! E sigur!
    • -6 (6 voturi)    
      lol (Vineri, 20 noiembrie 2009, 17:00)

      Araya [anonim] i-a raspuns lui anani

      LOL. Asa a iesit analiza aia din beciuri?Pa Basescu, a sosit vremea bunului simt
    • +2 (4 voturi)    
      bravo! (Vineri, 20 noiembrie 2009, 17:08)

      lady_c [utilizator] i-a raspuns lui anani

      exceptionala logica!!! :) intr-adevar un vot gandit! :)
  • +5 (5 voturi)    
    Cu cine votez? (Vineri, 20 noiembrie 2009, 16:53)

    observator [anonim]

    Votez cu Basescu !
    D-l Bruner Fox a enumerat motivele pentru care trebue votat.Este singurul in care se poate avea incredere.Toti romanii cu constiinta civica il vor vota.Deci hai cu totii la vot,cum ne si indeamna D-ll Tapalaga.Suntem la o rascruce istorica.
  • +7 (7 voturi)    
    Nu stati acasa. (Vineri, 20 noiembrie 2009, 16:58)

    Rafaila [anonim]

    Cind buba comunista s-a spart, puroiul s-a imprastiat repede peste tot si s-a re-denumit clasa politica. Din politruci, oameni politici, din turnatori si propagandisti, jurnalisti, din presa de partid comunist, mass-media. Este normal ca tara sa para bolnava incurabil pentru ca viitorul s-a intors in trecut. Minciuna si faradelegea pusa la rang de cinste sint de aceeasi natura cu otrava propagandei comuniste. Voi ar trebui sa stiti de ce este atita mizerie morala. Ar trebui sa stiti de ce se doreste o si mai mare mizerie. Ar fi trebuit sa fi invatat lectia asta, in zecile de ani de comunism, iar celor tineri ar fi trebuit sa li se predea la scoala. In loc, voi confundati realitatea cu fictiunea, refuzati singura alternativa viabila, nu acceptati - eventual - alternativele imposibile si v-ati decis. Veti sta acasa. Pentru a refuza singura alternativa care v-ar scoate de sub puterea aiuritoare a politrucilor, de sub presiunea amenintarii, a scandalului asurzitor, a minciunii. De ce n-ati iesit sa va aparati drepturile naturale inainte de 89? De ce veti sta acum acasa? Pentru ca si atunci, ca si acum, vi s-a bagat in cap, cu aceleasi mijloace de razboi informational, ca totul este inutil. Si atunci, ca si acum, ati fost facuti sa credeti ca totul este zadarnic, ca oricum voi nu aveti nici o putere, ca nu se poate lupta impotriva lor. Iar totul a ramas la indemina unui singur om - in mintea voastra - a presedintelui. Oricare ar fi presedintele, si oricare ar fi cel ales intr-o functie publica prin vot, acela nu va putea face nimic de unul singur si nu va avea nici o putere fara suportul, sprijinul, celor care l-au votat, pentru ca pe acestia ii reprezinta in primul rind si in numele lor in primul rind ar trebui sa actioneze. Celor care l-au votat pe Traian Basescu in urma cu cinci ani le cer sa-i acorde acum sprijinul, suportul de care are nevoie pentru a le reprezenta interesele. Daca Traian Basescu nu a cedat presiunilor si atacurilor celor pe care i-am dori cu totii
    • +5 (5 voturi)    
      ...continuare (Vineri, 20 noiembrie 2009, 17:07)

      Rafaila [anonim] i-a raspuns lui Rafaila

      Daca Traian Basescu nu a cedat presiunilor si atacurilor celor pe care i-am dori cu totii confruntati cu justitia, de ce ati ceda voi? Nu stati. Puneti mina pe telefon, pe e-mail, nu mai stati. Dati telefoane, trimiteti mesaje, nu stati. Tacerea voastra sa nu devina vina!
    • -2 (4 voturi)    
      DAAA? (Vineri, 20 noiembrie 2009, 17:18)

      nergalus [utilizator] i-a raspuns lui Rafaila

      Ba frate da de pactul cu PSD-ul de 2 ani de zile cum a fost? Nu s-a pupat cu Geona ? Acum face pe anticomunistu?
      • +1 (3 voturi)    
        comunsim vs. anticomunism (Vineri, 20 noiembrie 2009, 18:05)

        mara [anonim] i-a raspuns lui nergalus

        Nu cred ca trebuie sa pui problema asa.
        Basescu nu a negat ca a fost comunist, iar intelegerea cu PSD-ul a fost facuta in incercarea de a castiga timp pretios in competitia cu criza economica.
        Cum puteti voi sa explicati aparitia lui Vantu pe afisele elctorale? Cum explicati pagubitilor de la FNI asocierea lui Vantu cu Geoana?
        Aici nu mai discutam de truismul comunism vs. anticomunism, ci de o asociere la nivelul mesajului vizual cu un individ care trebuia sa fie in pusarie de ani buni?
  • +4 (4 voturi)    
    ca si anani (Vineri, 20 noiembrie 2009, 17:01)

    mircea [anonim]

    Basescu. cu aceeasi logica.
  • +2 (4 voturi)    
    REMUS CERNEA (Vineri, 20 noiembrie 2009, 17:05)

    Prebu [utilizator]

    Intre primii candidati inscrisi nu ma reprezinta niciunul.
    Daca voi romani sunteti multumiti de "eforturile" facute de politicieni pentru btara in ultimii 20 de ani atunci votati basescu, vadim, oprescu, geoana, antonescu (i-am scris intentionat cu litere mici). Remus Cernea cred ca este un candidat bun, mult mai bun decat restul. O sa votez pentru un om si nu impotriva altuia cel putin in primul tur. Ganditi-va si la copii vostrii cand mergeti la vot. Sa nu va reproseze peste ani ca le-ati distrus viitorul. Este foarte important sa mergem la vot, pentru ca au murit oameni pentru ca noi sa ne exercitam acest drept. Votati cu mintea!!!
  • +8 (8 voturi)    
    vot (Vineri, 20 noiembrie 2009, 17:14)

    mara [anonim]

    Este prima data cand ma sperii dupa 20 de ani. Am crezut in Revolutie, in schimbare in modernizarea acestei tari si a clasei politice, in evolutie intr-un cuvant. Dar astazi am avut un soc.
    Poate ca si altii au vazut dar pe mine m-a speriat.
    Este vorba de un benner electoral in care se afla Voiculescu, Iliescu, Gioana, iar pe un alt colt Vantu.
    Ce pot sa inteleg eucand il vad pe Vantu si Voiculescu, ca vrea sa ma mobilizeze sa-l votez pe Gioana? Oribil mesaj la 20 de ani de la Revolutie.
    Cati oameni au fost pagubiti de FNI, care este prejudiciul adus Roamniei, cati dintre noi platim si am platit ca cei doi sa apara in poze ca doua virgine si sa se considere reprezentativi pentru Romania?
    Cred ca aici apare meritul lui Basescu, ca aceste personaje au trecut din stadiu de vorbe la colt, de umbre, in mesaje vizuale. Ca ia facut sa scoata capul si strige dupa mai multa putere economica, ca i-a facut sa recunoasca direct ca au ajuns la stadiul in care inflenteaza polticul si il determina.
  • +1 (5 voturi)    
    articolul il favorizarea discret pe crin (Vineri, 20 noiembrie 2009, 17:20)

    ciprian [anonim]

    Dn-ul Dan,
    Cand ai vorbit de problemele lui basescu cu hayssam si cu flota sper ca ai glumit. Cred ca gestul lui Basescu ca parlamentar sa renunte la imunitatea e unic in istoria post comunista a romaniei.

    Sper ca ai uitat si nu intentionat ai omis in dreptul lui crin: caltabosii lui remes, petrolul din Insula Serpilor, cresterea averii lui tariceanu in timpul perioadei cat a fost prim ministru, lipsa de pozitie impotriva mafiei, tacerea in cazul cenzurii presei. Pentru mine scopul politicienilor nu scuza mijloacele lor.

    Din articol lipseste si un capitol cu realizarile - ce zici de condamnarea comunismului, intrarea in UE, desecretizarea dosarelor CNSAS, cota unica 16%, salarizarea unitara, vot uninominal, cetatenia pentru moldoveni data mai usor si legea educatiei?

    Care sunt realizarile lui Geoana si Crin? Mi-ar fi placut sa aiba si ei un exemplu, o lege crescuta de ei ca pe un copil al lor, sa zica "eu am facut legea asta". Cand de exemplu la firma in care lucrez vin la interviu oameni ii intrebam printre altele foarte concret si in detaliu despre ceva facut de ei. Ar fi fost ok si sa imi zica si ca sunt responsabili si au dus la capat legea care trimite pisici pe luna, dar nu cred ca e cazul. Problema e ca nu i-am vazut muncind, lumea scrie articole foarte superficial preluand stiri si cancanuri.

    P.S. Pentru oamenii care posteaza: chiar daca geoana si crin nu imi sunt simpatici, ma deranjeaza destul de tare invectivele adresate lor. Sper ca toti care posteaza sa aiba comentarii decente si cu bun simt.
  • +1 (1 vot)    
    Candidati (Vineri, 20 noiembrie 2009, 17:28)

    Robert [anonim]

    Nu mai e de mult o supriza ca nu e niciun candidat care sa atraga voturile ca un magnet, ca un indemn popular efervescent. Autorul articolului a sesizat corect: este o lupta spectaculoasa in jurul candidatilor, insa destinata a evidentia bubele, belelele, negii, putregaiurile. Isi dau toti la gioale cu un entuziasm demn de cauze mai bune. Aparent, candidatul cu cel mai puternic impact la alegatori are si cea mai lunga lista de putregaiuri atasate. Si senzatia mea e ca impactul si lista scad proportional cu procentajele date de sondaje. Deci e evident ca noi, alegatorii, trebuie sa gasim cel mai bun raport intre promisiuni si putregaiuri. Greu, foarte greu, insa nu imposibil - depinde doar de perceptiile noastre. Insa, e clar, cea mai mare greseala e daca stam acasa si ii lasam pe altii sa se laude cu alegerile.
  • +7 (7 voturi)    
    cum voteaza ei (Vineri, 20 noiembrie 2009, 17:38)

    ady [anonim]

    tinerii sunt impartiti se voteaza antonescu si basescu ,prostanacu nu intra in discutie,sunt multi care nu voteaza cu basescu din simplu motiv ca acesta a ''taiat ''pensiile la puturosii din sistem..balanta e echilibrata ..decisiv va fi evident prezenta la vot a frustratilor
  • +6 (6 voturi)    
    da si ba (Vineri, 20 noiembrie 2009, 17:46)

    marius [anonim]

    vot: tur 1 si 2 pt. Base, da pt. reducerea numarului parlamentarilor, nu pt. reducerea camerelor la una (prefer reorganizarea camerelor actuale, fiecare cu profilul si atributiile sale).
  • +5 (7 voturi)    
    vot de blam (Vineri, 20 noiembrie 2009, 18:05)

    etre [anonim]

    Eu votez impotriva lui Dinu Patriciu. Asta implica automat ca nu votez cu Antonescu / Oprescu / Geoana.

    De nevoie aleg Basescu.

    Eu va invit sa nu analizati candidatii, ci mai degraba oamenii din spatele lor. Va surade sa conduca tara Patriciu / Vantu / Voiculescu / Iliescu / Nastase / Mazare / Vanghelie .... mie nu.
  • -2 (4 voturi)    
    Votam sau NU ? (Vineri, 20 noiembrie 2009, 18:10)

    mihai [anonim]

    Voi sa votati, eu unul m-am saturat !
    Dupa comunism, acelasi nume sau derivatele lor si in parlament la fel

    As propune o lege :


    O persona are dreptul in viata lui, la maxim 2 candidaturi fie la presidentie fie in parlament

    Efecte :

    Probabil candva o sa avem o altfel de o alta clasa politica fie ea mai rea, mai buna, dar nu aceasi si totusi am incerca

    si

    Probabil lumea ar uita de ei si noi de ei si atunci chiar o sa o ducem excelent
  • +4 (4 voturi)    
    four horses power (Vineri, 20 noiembrie 2009, 18:13)

    Iggy [anonim]

    felicitari dl Tapalaga.

    evident unii isi mai cristalizeaza ideile aici

    dar un un procentaj semnificativ a
    celor merg la vot sunt totusi cei din categoria
    "asa ne-o zis primarul"
    "hai romania!"
    "sa scapam de dictator!"

    sper sa ma-nsel. romanii sunt ca fotbalistii nostri: imprevizibili.
    fac o partida superba, extraordinara - in "amical" mai ales
    ..ca apoi sa piarda trei jocuri decisive.

    oricum se joaca "tare" pe segmentul celor cu "intentii" de vot.

    jucatorii mici atrag aiurea citeva mii de voturi si este evident ca nici dupa 20 de ani de democratie, din care vreo zece chiar "originala", nu stim sa votam.
    am "surpriza" ca la fiecare 4 ani sa aud rude, colegi din tara tentati sa asculte "primarele" ori sa se piarda in multimea de tipi dubiosi aruncati pe "piata candidatilor la presedinte" de directiile insarcinate cu diversiunea. acum ii aud "basescu dictator!" ori
    "oprescu independentul".

    evident oprescu, fiu de general de securitate, are prieteni.
    cei cu sloganul "hai!".cine nu vrea nu-l vede gol pe oprescu.
    agramat, incoerent de parca e mereu baut,
    ma rog. "mare fauritor" de autostrazi nu a fost in stare sa declanseze
    reabilitarea unei "stradutza" din fata propriei primarii!!

    geoana, fiu de general de securitate, este ajutat de diversionisti, are o "masina de votat", are "charisma" si priza la saracimea din orasele mici, uitata de toti...

    ramin 2 "cai" in cursa mea.
    sa nu amestecam "udrea/eba" -slabiciuni taxate- cu "basescu" .
    domnul candidat Basescu.
    stie ce vrea si ar reusi daca ar fi mai deschis spre diaspora, spre cei din "zona atit de restrinsa a societatii civile romnesti", spre cei care au reusit in afaceri serioase - fara contracte de stat dubioasesi alte inginerii financiare - si spre "vocea celor de jos" : romanii de rind.
    mai reflectez la parcursul lui Antonescu...
  • +3 (3 voturi)    
    felicitari!! (Vineri, 20 noiembrie 2009, 18:17)

    wolf72 [anonim]

    E o incintare sa-ti citesc textele. Bravo!!
  • -3 (3 voturi)    
    Macar stiu cu cine nu votez (Vineri, 20 noiembrie 2009, 18:26)

    SirJerkaLot [anonim]

    Primul cu care n-am sa votez e Basescu. M-ai convins chiar tu Dane...Fii atent numai la lista aia lunga de probleme pe care ai insirat-o...e mai mare si mai complexa decat a oricarui candidat...Acum ca am eliminat unul..mai sunt vo 6 parca..din astia gasesc eu unu
  • +5 (5 voturi)    
    Votez cu MINTEA (Vineri, 20 noiembrie 2009, 18:29)

    cati [anonim]

    Si votez pentru inca un mandat pentru Basescu si DA la referendum.
  • +5 (5 voturi)    
    vot (Vineri, 20 noiembrie 2009, 18:40)

    Cosmin Ratiu [utilizator]

    Remus Cernea in primul tur, Basescu in al doilea.

    Cernea pt. ca candideaza pt. a transmite un mesaj, ca se poate si altfel.

    Basescu in al doilea prim eliminare: Geoana in nici un caz, prea multi sforari in PSD ca sa cred ce zice. Antonescu nu a reusit sa ma convinga prin programul electoral fantasmagoric si atacurile repetate catre Basescu, unele complet cretine.
  • +3 (3 voturi)    
    Excelenta ideea din articol (Vineri, 20 noiembrie 2009, 18:42)

    Rali [utilizator]

    Eu merg la vot de fiecare data, asa arata ca ma intereseaza!Nu am votat in 2000 in turul 2, deoarece nici Iliescu nici CVT nu ma reprezentau.
    Asa este dl Tapalaga, daca noi cei neinregimentati nu iesim la vot activistii care traiesc din politica ne vor fura fara sa clipeasca din ochi.
    Azi de exemplu pe Sos. Berceni era un grup de tovarasi portocalii cu steaguri si geci care tipa pro Basescu! De ce credeti ca nu ar fi capabili sa ne fure? Dar cei care impart pungi rosii cu PSD sau galbene cu PNL, nu sunt si ei disperati sa ne fure votul, daca nu am fost?
    ASA ca VOTATI si dupa aceea aveti toat dreptul sa criticati!
  • +4 (4 voturi)    
    REFORME (Vineri, 20 noiembrie 2009, 18:44)

    Votant [anonim]

    Votez BASESCU pt. ca imi doresc REFORME! Dintre candidatii de azi e singurul capabil sa inceapa acest proces. Este sansa ca peste 5 ani sa alegem un presedinte si mai bun.
  • +5 (5 voturi)    
    marea problema a Romaniei (Vineri, 20 noiembrie 2009, 18:48)

    yellowdog [utilizator]

    e ca nu avem justitie. Toate pornesc de aici, coruptie, delapidari, fraude, lipsa respectului fata de cel ce plateste taxele, tunurile care se dau, educatie cu o diploma cumparata etc. Pe Geoana nu il vad in nici un caz sa faca curatenie, le convine de minune, pot face promisiuni de pomeni tot timpul, Antonescu il are in spate pe Patriciu care a pus mana pe o buna parte din bogatiile Romaniei si inca mai vrea, si mi se pare si un tip slab Antonescu, cineva care dorea sa faca ceva pt Romania nu dormea si chiulea ani in sir in parlament, sa fim seriosi nu s-a trezit acum cu chef de treaba. Singurul care a facu totusi ceva cu toate bubele pe care le are e Basescu. Si simplu fapt ca il aud pe Ilici strigand ca din gura de sarpe ca numai Base sa nu iasa imi da sperantze ca il vom judeca pe acest criminal pt mortii din '89 si mineiriade. Sa nu ii uitam!
  • +8 (8 voturi)    
    Cred ca si dumneavoastra aveti (Vineri, 20 noiembrie 2009, 18:52)

    Cristi [anonim]

    marea tentatie de a-i pune in carca lui Basescu prea multe "probleme". Mai multe decat poate duce, cum s-ar spune. Dar si mai multe decat i se pot imputa pe drept. Cred ca "flota" a ramas o marota a celor care nu au altceva de spus contra lui Basescu iar EBA, chiar daca ar putea fi considerata o "problema", cred ca, cu toate limitele sale, este o tanara care poate lua decizii in viata si fara sa fie impinsa de la spate sau retinuta de parinti in a evolua intr-un fel sau altul in societate. In fine, haideti sa zicem ca asta ar putea fi o discutie... Uitati sa mentionati un lucru esential: Basescu a miscat lucrurile in tara asta asa cum NU le-a miscat nimeni din decembrie 1989 pana acum! Cu erori dar, pe ansamblu, cu un mare plus. Care, chiar daca nu se simt in mod direct in viata noastra de zi cu zi, conteaza. Va mai intreb insa, in incheiere, ce lucruri bune au facut Geoana si Antonescu pentru aceasta tara? Cu ce s-au facut ei remarcati in mod pozitiv in politica si ca persoane publice? Ce au construit ei bun pentru aceasta tara? Pentru ca, la urma urmei, prin comparatie, Basescu a facut cu adevarat ceva bun. Geoana isi dispretuieste tara ("tara de doi lei") iar Antonescu, cam prin toate declaratiile pe care le-a facut de-a lungul vremii, nu se situeaza deloc departe, daca il raportam la iubirea de tara, de amicul sau de coalitie de 65%!!!
    Prin urmare voi vota fara sa clipesc Basescu! Si, va marturisesc ca nu sunt nici vreun fanatic si nici vreun admirator neconditionat al presedintelui. Constat doar, analizand cat se poate de rational atat situatia in care ne aflam cat si competitorii care isi doresc sa ajunga la cea mai inalta functie in stat, ca Basescu este singurul dintre cei trei (luandu-i in consideratie doar pe primii trei aflati in sondaje) care poate misca lucrurile inainte in aceasta tara. Voi merge la vot asa cum am speranta ca o vor face multi compatrioti, indiferent cu cine vor vota. Indemnul de a merge la vot trebuie sa fie imperativ.
  • 0 (4 voturi)    
    vot (Vineri, 20 noiembrie 2009, 18:58)

    gheorghe [anonim]

    Moldova voteaza cu dom' Iliescu ! Di ci radeti ?!
  • -2 (4 voturi)    
    VOTUL (Vineri, 20 noiembrie 2009, 19:59)

    HESS [anonim]

    Nu votez pt ca ar trebui sa ma deplasez 2000 de km pana la una din sectiile de votare puse la dispozitie romaniilor rezidenti alte tari.Astia nu merita efortul nici sa te gandesti sa votezi.
    Dar daca as fi mult mai aproape de una din sectiile de votare ,m-as duce si as vota.,va trimit la origini.Asta ar fi votul meu pt niste hoti,jnapani,mincinosi,prefacuti si FANARIOTI.
    Sa votez pe cineva asa ar trebui sa fiu sado-masochist.Nu nenica voi avea constiinta curata ca nu am dat votul meu de incredere unuia care nu are nimic in comun cu faptul de a fi roman.Doar pe buletin.
  • +4 (4 voturi)    
    Nu e totul pierdut! (Vineri, 20 noiembrie 2009, 20:30)

    georgia [anonim]

    Ma bucur ca mai poti citi si opinii ale unor oameni normali.Mergeti la vot fratilor,inaintasii nostri au platit cu sange acest drept la care dupa 20 de ani de libertate suntem''ajuatati'' sa renuntam.
  • +7 (7 voturi)    
    La buna vedere! (Vineri, 20 noiembrie 2009, 21:08)

    mamacerghida [anonim]

    Dragă Dane, îți părăsisem publicația nu de foarte multă vreme, cam acum un an, supărată ca văcărița pe sat. Asta nu înseamnă că nu te-am citit în continuare. Te-am citit și m-am înfuriat de fiecare dată pentru faptul că ai atâta dreptate...

    Sigur, atunci postam sub un alt nickname, nickname care a și dispărut de pe comentariile Hotnews deși a rămas singura publicație pe care am mai citit-o. De atunci, lucrurile s-au schimbat. În rău. În atât de rău încât, acum îți scriu de pe picior de plecare. De data asta, definitivă.

    Plec scârbită, dar nu înainte de a merge la vot. Am fost de fiecare dată începând cu 1990. Pentru că așa cum spune Dl. Djuvara, votul este o datorie. Voi merge și acum, și foarte probabil, în data de 6 decembrie. Apoi, voi înceta să votez pentru România, eventual, voi vota în noua mea țară....

    Voi vota acum cu Băsescu. Fără deosebită plăcere, voi vota un rău necesar. Sunt multe care m-au dezamăgit la actualul președinte, dar, urmărind ura concentrată a tuturor celor care constituie mafia românească, sunt convinsă că acum este singurul care merită încrederea mea. Mică, dar totuși încredere. Deși sunt perfect conștientă ce ani vor urma dacă tot el va ieși președinte...

    Plec pentru viitorul fetei mele, ideea ca ea să rămână aici, mă îngrozește. Asta îmi aduce aminte de răspunsul tău public dat lui Radu Morar. Poate că pentru unii traiul în România este distractiv, plin de adrenalină dar pentru mine distracția a încetat. Ce e prea mult strică! Sunt sătulă! Nu văd un viitor bun pentru România în scurtă vreme. Și asta nu datorită lui Patriciu, Voiculescu, Geoană, Iliescu, Năstase, Vântu. Nu! Datorită concetățenilor mei care au permis să ajungem la 20 de ani după 1989 unde am ajuns... Această clasă politică, ne place sau nu, ne reprezintă în cel mai mic detaliu. Noi suntem ei, politicienii noștri pe care îi disprețuim atât pentru că privindu-i, ne privim pe noi înșine în oglindă.... Și nu ne place ce vedem.
    • +3 (3 voturi)    
      pacat ca pleci... (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 10:14)

      ddd [anonim] i-a raspuns lui mamacerghida

      Bafta mare!
      Am salvat postul asta. O sa-l folosesc ca exemplu de fiecare data cand o sa vreau sa demonstrez vreunui idiot cum politicul ne influenteaza soarta. Nu mereu am cuvintele la mine si tu ai sintetizat perfect.
      Eu o sa mai stau o vreme...
      Tu, nu ne uita. Voteaza si de acolo de fiecare data.
    • +2 (2 voturi)    
      referitor la postul anterior... (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 10:17)

      ddd [anonim] i-a raspuns lui mamacerghida

      ... sunt doar un cititor oarecare... pt. a evita confuzii ...
  • +2 (2 voturi)    
    Bun articol (Vineri, 20 noiembrie 2009, 21:31)

    calin [anonim]

    Foarte bun articol. As zice doar atat: Din 3-4 lucruri rele alegeti pe acela care e mai putin rau. Deci din 3-4 candidati rai alegeti-l pe cel care vi se pare mai putin rau :). (Eu asta voi face).
    • +3 (5 voturi)    
      Păi hai să facem o socoteală (Vineri, 20 noiembrie 2009, 21:51)

      mamacerghida [utilizator] i-a raspuns lui calin

      1 Antonescu

      în spatele lui este Dinu Patriciu fără niciun fel de probleme. Un Patriciu care, ca și în alte dăți a finanțat și PSD-ul. Un Antonescu (cu o poleială de independență afișată destul de bine, trebuie să recunosc!) care nu va mișca în front în fața finanțatorului. Deci, exclus!

      2. Geoană, zis și Prostănacu'. O creație a eternului Ilici și o marionetă atașată la sforile lui Hrebenciuc. Și care în vizite private în Rusia, în loc să vadă Ermitajul, se întâlnește cu oficiali ruși. Este chiar mai papagal decât Antonescu. Exclus!

      3. Băsescu. A făcut multe greșeli, a fost adeseori excesiv, dar nu s-a lăsat dominat de structuri și nici învins precum Constantinescu. A rezistat unei tentative (ielgală) de demitere, practic o lovitură de stat mascată. Artizanii?! PSD+PNL+UDMR+PRM (strctură care persistă în noul parlament - PRM!). Deci?!
  • +3 (5 voturi)    
    Votez Basescu (Vineri, 20 noiembrie 2009, 22:15)

    santalis [anonim]

    Dintre toti candidatii la presedentia romaniei, Basescu a avut cele mai multe si bune rezultate. Geoana si antonescu sunt nulitati absolute care vor puterea pentru iliescu kaghebistul. Daca vreti un viitor bun pentru voi si copii vostri, votati Basescu.
  • +3 (7 voturi)    
    O sa votez (Vineri, 20 noiembrie 2009, 22:59)

    maolina [utilizator]

    Si in acest an ,pentru ca trebuie sa votez.Dar este prima oara din 1990 cand votez fara patima si fara scarba.Imi amintesc senzatia de neputinata,de inutil din 1990 si 1992.Imi amintesc de bucuria din 1996.Nu am sa uit niciodata scarba din turul 2 ,2000 cand am votat cu Iliescu(si acum ma intreb cum de nu mi s-a uscat mana).Dar niciodata ,niciodata nu am fost mai hotarata sa plec din tara ca in 2004 daca iesea Nastase.Scarba nu descrie corect senzatia din acele ultime luni ale lui Iliescu.Parca aveam vata in gat, si nu puteam nici sa strig dupa ajutor, nici sa scuip, nici sa nimic.Epoca Ceausescu era la cateva voturi distanta.Acum sunt destul de echilibrata.Poate candidatul meu va pierde,poate va castiga.Sunt sigura de un singur lucru:ca nu ne vom intoarce niciodata la "epoca de aur".Ca nu o sa-l mai votam niciodata pe Iliescu.Ca copiii nostri nu vor stii ce inseamna frica si scarba unui sistem dictatorial.Pentru ca orice ar fi fost in regimul Basescu, dictatura nu a fost.Sa ne intalnim duminica !
    P.S.Pe Remus Cernea chiar nu il votez
  • 0 (4 voturi)    
    Votez Basescu (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 0:30)

    ovi [anonim]

    Votez Basescu
  • +2 (4 voturi)    
    da (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 7:44)

    luca [anonim]

    am sa votez iar -negativ, ca de fiecare data, povestea tuturor
    dar ma tem asa de tare de ciuma rosie incat cu toate problemele presedintelui, am sa-i spun iar DA
    am o definitie liberala, dar Crin nu m-a convins niciodata -il stim de ceva ani, asa incat spoiala din campanie nu l-a ajutat prea mult, as spune dimpotriva
  • +2 (4 voturi)    
    Votez Basescu! (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 10:24)

    Cristina [anonim]

    Duminica si eu si familia mea vom vota Basescu!
  • +2 (2 voturi)    
    Rugaminte. (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 12:36)

    Anya [anonim]

    Sunt un tanar de 18 ani, este prima data cand pot sa votez. Ambii parinti nu au votat niciodata de la revolutie pana in prezent. Eu am fost si eu un ignorant pana nu demult. M'am informat, am analizat parerile mele politice si situatia din tara. Maine am sa votez. Dar nu numai atat. Sa stii ca am facut deja ceea ce tu rogi toti cititorii, am motivat(nu mi'a fost usor) parintii si nu numai sa participe la vot. Maine vom vota!
  • +1 (1 vot)    
    VOTEZ VIITORUL (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 12:42)

    Nicucuta [utilizator]

    "votati judecand la rece fiecare candidat, faptele lui din trecut si promisiunile de azi!" In indemnul dvs., d-le. Tapalaga regasesc doar 'trecutul" si "prezentul". Ori, scuzati-ma, parca as dori sa votez un presedinte pentru viitor. Asta inseamna sa nu mai votez oameni care "au fost" (parlamentari, ministri, sau chiar presedinti) ci oameni care stiu ca au un viitor. De aceea eu personal il voi vota pe dl. Remus Cernea, cel mai tanar si promitator candidat. Promitator nu doar ca viitor presedinte de stat, ci ca om in general. Dl. Cernea este o persoana de care vom mai auzi cu siguranta (si nu doar noi, ONG-istii) chiar daca nu va intra in politica si care s-a afirmat nefacand politica. Ca ONG-ist apreciez si m-am hotarat sa recompensez prin votul meu atitudinea sa de a intra in cursa electorala numai ca sa ofere o alternativa celor nemultumiti de actuala clasa politica. Stiu cat de greu i-a fost sa isi suspende/amane proiectele sale de ONG-ist pentru a-si dedica timpul campaniei electorale constient fiind ca nu are nici o sansa sa iasa presedinte in fata contracandidatilor cu partide mari in spatele lor. Totusi, si-a sacrificat acest timp doar ca sa ne dea noua, celor nemultumiti de clasa politica o alternativa, ca sa nu spunem apoi ca l-am votat pe unul sau pe altul dintre politicieni pentru ca n-am avut de ales deoarece toti sunt la fel. Ei bine, iata ca avem de ales si iata ca nu toti sunt la fel! Eu voi profita de aceasta alternativa deoarece sunt constient de faptul ca puteam foarte bine sa nu o avem, si atunci ar fi trebuit sa imi anulez votul ca sa nu il dau vreunui exponent al actualei clase politice de care toti ne plangem si pe care tot noi o votam.
  • 0 (2 voturi)    
    Tapalaga, (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 12:50)

    Pantera Roz [utilizator]

    votez Antonescu.Ca prea te vad curios.Te-ai linistit?!Exil placut pe mare cu Basescu!
  • 0 (2 voturi)    
    votez Basescu (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 15:28)

    mircea [anonim]

    As fi vrut sa vad in Geoana sau Antonescu o varianta la alegerea lui Basescu.Nu am vazut in ce-i doi decat o lupta de orgolii personale si a unor grupuri de interese parsive,asa ca il voi vota tot pe Basescu.Ce-l putin ,declarativ,Basescu a dovedit ca stie ce trebuie facut pentru ca Romania sa progreseze.Geoana si Antonescu preau ca nu pricep termenul.
  • 0 (2 voturi)    
    Votez cu Basescu (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 15:39)

    mircea [anonim]

    PSD si PNL ar trebui sa-si primeasca bobarnacul pentru nesimtirea de a lasa Romania fara un guvern legal in aceasta perioada.Toate manevrele lor au fost pentru destabilizarea Romaniei.Merita sa piarda alegerile,poate astfel isi vor schimba liderii si vor deveni cu adevarat partide care vad interesul national si nu interesul de gasca.
  • 0 (2 voturi)    
    Votez Traian Basescu ! (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 16:46)

    Agape [anonim]

    In spatele oricarui presedinte se afla o tara compusa si din oameni care muncesc constiincios acolo unde se afla, si, pentru care sensul vietii lor este munca, talentul, dorinta de a face totul cum trebuie, de a face bine. Cu asemenea oameni tara merge inainte. Acestia sunt in toate meseriile. (Nu inteleg dece a devenit un fel de rusine sa faci o scoala de meserii dar nu e nicio problema sa te lauzi cu o diploma de universitate discutabila.) Uneori nu se vad prea bine sau nu se vad deloc. In schimb televiziunile au devenit o "fabrica" de nonvalori, o galerie de mizerii umane pe care le intorc pe toate fetele. M-a impresionat foarte mult Mircea Cartarescu, care in articolele publicate si-a spus parerea sincer, insufland speranta, constient ca uneori poti sa te inseli in ceea ce crezi si sa "nu dea bine", Lucian Croitoru, Bogdan Aurescu... Andrei Plesu care n-a fost si nu este deloc indiferent la ceea ce se intampla. Pot sa dau sute de exemple....
    In aceasta campanie eu am vazut ceva dramatic nu o arena cu luptatori. Speranta mea, repet , speranta se indreapta spre Traian Basescu.
    Dar si spre acei oameni cu care impreuna va reusi !
  • +1 (3 voturi)    
    NU VOTEZ BASESCU (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 17:58)

    simion [anonim]

    Este ca un elefant intr-un magazin de portelanuri.
    Pana la urma eu vreau sa traiesc si vreau sa traiesc intr-adevar mai bine. Iar acest bine sa fie "bine" in aceptiunea mea si nu a unuia care vrea el sa ma convinga ca traiesc mai bine cand eu simt exact invers.
    Se lauda acum si isi asuma meritele guvernului Tariceanu, guvern care e un mister cum a functionat cu betelee in roate puse de presedinte.
    De ce nu-si asuma si 'meritele' guvernului Boc?
    Pentru ca iese in dezavantaj! Nici macar nu l-a luat la celebra confruntare de vineri. Nu vrea sa se faca nici o conexiune intre el, marele presedin te, si guvernul Boc.
    Hai sa fim seriosi! Cinci ani ne-am razboit cu mogulii, oligarhii, romulanii, dementorii samd.
    Am obosit! Vreau pe cineva care poate crea ceva si nu pe cineva cu un mare potential distructiv pe care vrea sa-l experimenteze inca 5 ani.
  • 0 (2 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 18:19)

    goagalitz [anonim]

    Poate cineva sa spuna concret si probat ce si cat a furat Basescu? NU. Atunci, care ar fi problema sa nu-l votez? Ca nu place unora ca e drept, ca spune adevarul si vrea sa termine coruptia si sarlatania? Asta e problema lor, daca se simt cu musca pe caciula. Eu il votez pe BASESCU.
  • +1 (1 vot)    
    Eu va multumesc! (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 19:18)

    iulia [anonim]

    Am ajuns sa multumesc unui jurnalist pentru ca-si face meseria corect. Pentru ca este onest. Pentru ca ma respecta.
    Pai chiar asta este un motiv suficient pentru a merge la vot.
    Da, votez. Si cei care m-au ajutat sa ma decid usor cu cine trebuie sa votez, sunt chiar asa-zisii analisti si jurnalisti... de la tv-uri! Evident, ca "am tinut seama" si de coechipierii lor de platou. Nici nu era greu. Oricum, toti canta aceeasi manea!
  • 0 (0 voturi)    
    ... continuare (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 19:21)

    iulia [anonim]

    Iau in considerare recomandarea d-voastra si nu-mi voi lasa cunostintele sa leneveasca!
    Insa, eu va trebui sa caut putin mai departe, caci cei apropiati VOTEAZA!
  • +1 (1 vot)    
    quick note (Duminică, 22 noiembrie 2009, 0:39)

    Sunflower [anonim]

    Ar mai fi doar observatia ca nu exista progres fara conflict. Cei care vor 'liniste' si 'stabilitate' exprima de fapt o frica a schimbarii, schimbare fara de care nu se poate (ajunge acolo).

    Si iarasi, conflictul nu inseamna sa daramam ce e bun facut, pentru ca e putin, ci sa vedem cum putem lipta sa crestem in acest bine.

    ganditi-va si votati.
  • 0 (0 voturi)    
    Lose-lose (Duminică, 22 noiembrie 2009, 10:45)

    Garett [anonim]

    Istoria alegerilor post '89 este istoria alegerii raului mai mic, votezi cu X ca sa nu iasa Y pe care il percepi ca fiind mai rau decat X, nu pentru ca X te-ar fi convins cu argumentele sale. Ar fi si cam greu, la noi politica se bazeaza pe "principiul" "your mama!" (n-am scris in romaneste ca suna mai rau!) nu pe argumentatii sau programe. Dincolo de declaratii electorale "frumoase" nimeni nu are propuneri credibile, concrete. Aceleasi voi face voi drege de 20 de ani. N-am un preferat, nici nu stiu daca ajung la vot, decat sa-mi fie sila de cel pe care-l votez doar pentru ca mi-e mai putin sila de cel pe care nu-l votez mai bine ma abtin! Si va rog sa nu-mi dati argumente despre implicarea civica, votul ca obligatie cetateneasca sau alte baliverne. Astea sunt bune si valabile la alte popoare, nu la mamaliga neexplodabila care constituie marea masa a natiei. Cata vreme vad oameni acceptand pasivi taxe din ce in ce mai mari, minciuni din ce in ce mari mari de ce m-as implica?
    • 0 (0 voturi)    
      ca sa fiti altfel (Duminică, 22 noiembrie 2009, 20:26)

      Nicucuta [utilizator] i-a raspuns lui Garett

      "Cata vreme vad oameni acceptand pasivi [...] de ce m-as implica?" Numai daca va deranjeaza pasivitatea lor. Altfel, chiar n-are rost sa va implicati, ca nu cumva sa le dati vreun exemplu si sa-i scoateti din aceasta pasivitate.
  • 0 (0 voturi)    
    votam cu gindul bun (Duminică, 22 noiembrie 2009, 12:28)

    gela [anonim]

    Dan este un caracter ,o lumina ,o speranta ptr. lumea luminata dar si ptr, urmatorii care vor primi lumina cu ajutorul vostru a celor luminati BRAVO Dane cu un cuvint ajutatii pe cei mai putin ginditori sa gindeasca aducind cu ei un bine tariii si implicit lor. votind ptr. reforma tarii Frumos indemn ! ptreluati si duceti-l in toate colturile tarii sa ajunga la toti cei care vor lumina ca sigur o vor ptimi,unii mai greu altii mai usor dar va folosii cu precizie.iCritica candidatilor ramine acum in urma si se va continua dupa alegeri , aum important este votul.Analiza la RECE cine vrea sa faca ptr. tara si cine ptr. grup?????1-B<2-G>C...;;;;