Batalia pe Johannis: Geoana nu mai vrea sa fie mana moarta

de Cristian Pantazi     HotNews.ro
Miercuri, 14 octombrie 2009, 14:37 Actualitate | Opinii


"E pentru ultima data cand PSD va fi pe pozitia a doua intr-o guvernare", spunea Mircea Geoana in ziua cind ministrii sai s-au retras din Guvern. Acum, Geoana se lupta impotriva fatalitatii. PNL a venit cu propunerea Klaus Johannis, iar Mircea Geoana incearca din rasputeri sa confiste tema.

Premisele:
- Geoana vrea ca PSD sa fie protagonist in noul Guvern
- PNL a scos pe piata ideea "Klaus Johannis - premier", o buna lovitura de imagine
- Geoana si Crin Antonescu sint adversari directi in alegeri
- Geoana si Crin Antonescu sint uniti in dorinta de a lovi cit mai puternic atit PDL, cit si pe Traian Basescu

In aceste conditii, Mircea Geoana a pierdut startul in fata lui Crin Antonescu. Liberalul a fost vedeta mediatica a zilei de marti, lucru reflectat perfect pe figura mohorita a lui Mircea Geoana din seara motiunii.

Miercuri insa, Geoana a trecut la contraatac. A anuntat de la prima ora ca va avea o intilnire cu Klaus Johannis, la finalul careia a declarat ca "am o relatie personala cordiala cu domnul primar. Ar fi o investitie buna, din care toti romanii ar avea de castigat". A iesit la declaratii alaturi de primarul Sibiului, din a carui aura de cistigator vrea o bucatica. La fel ca si Crin Antonescu, evident.

Negocierile dintre PSD si PNL sint extrem de dure, fiecare luptind acum pentru a-si lipi eticheta Klaus Johannis de propria frunte. Pentru Geoana, miza e personala. Si-a ridicat singur stacheta extrem de sus, anuntind ca nu mai vrea sa fie remorca nimanui.

Cine va invinge, e greu de spus. Problema e ca, pina cind PSD si PNL vor decide liderul de facto al proaspetei coalitii, Klaus Johannis sa fie deja amintire ca tema de discutie.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3579 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    Atacul gionelor ptr locul 2 (Miercuri, 14 octombrie 2009, 14:46)

    Prostanacul [anonim]

    merita marcat pentru istoria politica declaratia lui Gioala : Am o relatie personala cordiala cu domnul primar .
    Asta se traduce asa Eu sunt prieten mai bun cu Iohannis decat Crin Antonescu si de ziua lui eu o stau langa Iohannis si o sa iau o bucata de tort mai mare .
    Cat de penibil poate sa fie acest personal ?
  • +8 (8 voturi)    
    si motiunea PNL UDMR (Miercuri, 14 octombrie 2009, 14:55)

    stefan pop [utilizator]

    in plus as vrea sa ii reamintim domnului Geoana initiatorii motiunii sunt PNL si UDMR. nu PNL PSD cum incearca dansul sa o intoarca in declaratiile publice dupa ce a iesit din guvern.
    o vorba romaneasca spune ca ˝nu se poate si cu P!+" c@& si cu sufletul in rai˝
  • +7 (7 voturi)    
    Relatiile unui fost ambasador... (Miercuri, 14 octombrie 2009, 15:03)

    dana [anonim]

    O relatie personala inseamna prieteni apropiati , iar o relatie cordiala inseamna o relatie rece de respect ! Intre doua extreme prostanacul se afla la ...mijloc !!
  • +7 (7 voturi)    
    de ce oare (Miercuri, 14 octombrie 2009, 15:04)

    dr strangelove [anonim]

    Eu nu pot sa inteleg cum accepta un personaj precum Johannis sa fie un fel de mascota pe care se bat pnl si psd. Daca a ajuns sa fie stindardul cu care defileaza Geoana si Antonescu si-a cam pierdut integritatea si credibilitatea...Sunt curios ce-l motiveaza sa intre in circul asta. Daca vroia la Bucuresti mai putea astepta si isi facea o intrare onorabila.
    • +2 (2 voturi)    
      Premier (Miercuri, 14 octombrie 2009, 16:48)

      Cetatean onorabil [anonim] i-a raspuns lui dr strangelove

      Ce fel de personaj crezi tu ca este Iohannis?Este un apropiat al PNL-ului prin Patriciu.
      Deci la ce ne putem astepta
    • +1 (1 vot)    
      daca erai dascal la Dorohoi (Miercuri, 14 octombrie 2009, 19:38)

      the [utilizator] i-a raspuns lui dr strangelove

      si te chema priministru, nu-i asa ca nu veneai ?
    • 0 (0 voturi)    
      Johanisbucian are probleme (Joi, 15 octombrie 2009, 12:30)

      Aron Deleanu [anonim] i-a raspuns lui dr strangelove

      cu Justitia inca din anul 2004.Are probleme cu casele,declaratii false...Daca ar fi Prim-ministru am citi ceva de genul"Vezi Crijoana daca te intilnesti cu procurorii aia..."I-a spus-o si Base ieri,citez aprox."un primar serios nu ar accepta sa fie PM 2 luni".
  • +2 (2 voturi)    
    Batalia pe Johannis: Geoana nu mai vrea sa fie man (Miercuri, 14 octombrie 2009, 15:15)

    pipo [anonim]

    Daca l Geoana are o relatie personala si intima cu Dl primar si in acelasi timp il sustine ca fiind un viitor candidat prim ministru asta ar inseamana ca Dl primar de Sibiu nu mai ets independent fata de Geoana , Hai fratilor sa nu mai credem in minciunile ieftine . Sa traiti bine
  • +3 (3 voturi)    
    Ce mizerie.... (Miercuri, 14 octombrie 2009, 15:23)

    Radu [anonim]

    Stau si ma mir... si ma tot mir.
    Intre toata cloaca asta numirta clasa politica nu gasesti nici un om, unul singur care sa aiba credibilitate in fata tarii. Si alearga dupa neinregimentati politic...
    Atunci ce rol mai au ei acolo daca nu se gaseste intre ei un om capabil sa fie prim ministru???
    Ciment!
  • 0 (0 voturi)    
    se continua cu primarul-premier (Joi, 15 octombrie 2009, 10:47)

    ioio [anonim]

    nu contest realizarile lui Johannis ... a facut multe pt Sibiu, la fel cum nu contest nici faptul ca Boc a ajutat Clujul in tp mandatului de primar .... dar asta nu inseamna ca daca esti un primar bun si te-ai descurcat super, o sa ai aceleasi rezultate ca si premier ... vezi Boc ... deci sa ne asteptam nici de la Johannis la foarte multe ... pt ca mute bete se pun in roate cand esti acolo ... in lupta pt putere partidele uita de interesele poporului si de ce au fost alesi ...
  • 0 (0 voturi)    
    Daca sibienii l-au ales primar pe acest Johannis (Joi, 15 octombrie 2009, 11:15)

    gheorghe [anonim]

    de 3 ori la rind, trebuie sa le dam crezare ca tipul face multe pt populatie ...
    Mai aratati un primar de oras mare ales de 3 ori la rind !
    Cred ca numai asta si spune mult.
    Eu sunt la fel de scirbit de toata clasa politica ca si voi, dar parca l-as gira pe tip cu ceva incredere decit candidatul PNL, un nimeni politruc de la spita a 5-a din BNR si ginerele lui Isarescu ...
    Deci sa fii ginerele lui Isarescu este un titlu sau cumetrie ???//
    • 0 (0 voturi)    
      iti spun eu... (Joi, 15 octombrie 2009, 13:27)

      maria. [anonim] i-a raspuns lui gheorghe

      un primar care a fost ales de 3 ori consecutiv ...Simirad la Iasi, si apoi a mai fost ales di preseditele consiliului e administratie. Asta nu inseamna ca este un super primar care a facut cine stie ce pentru orasul care l-a votat de atatea ori...A facut doar in primul mandat cate ceva (strazile, iluminatul public si inca niste chestii). Apoi nu a mai facut nimic. abs nimic. Si-a batut joc de o minunatie de oras si l-a lasat in paragina.
      Deci faptul ca a fost ales de 3 ori consecutiv..nu reprezinta mre lucru in Romanica.
  • 0 (0 voturi)    
    Geoana si oamenii lui. (Joi, 15 octombrie 2009, 14:06)

    mircea [anonim]

    Geoana sa-si puna oamenii la punct si sa-i invete sa vorbeasca.Stilul Vanghelie o fi bun in ferentari,dar nu confundati Romania cu ferentariul.Exemplu:Titus Corlatean care se crede cel mai destept din Romania intrucat"gandirea lui de jurist este net superioare unei gandiri ingineresti".Sunt inginer si sper sa ma intalnesc cu d-lui sa-i demonstrez cotrariul.