Cateva ganduri despre Muller, Schlattner si rusinea celorlalti

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Vineri, 9 octombrie 2009, 15:58 Actualitate | Opinii


Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Fosta profesoara din Nitchidorf preda cu incapatanare coerenta dizidentei, cu dramele ei. Preotul din Rosia propovaduieste curajul spovedaniei oneste, cu dramele lui. Destine radical opuse, Hertha Muller si Eginald Schlattner se intalnesc undeva in marea literatura. Cei doi inseamna doua atitudini publice slab frecventate de scriitorii romani. Nobelul pentru Hertha Muller ar trebui sa fie un moment de rusine pentru noi toti, nu de mandrie patriotarda.

Hertha Muller nu apartine literaturii romane, doar tema si personajele au legatura cu mizeria universului romanesc sub comunism. Noi i-am livrat, si inainte si dupa '89, motive autentice de oroare, am cutremurat-o apoi cu indiferenta noastra fata de trecutul totalitar. Literatura romana n-a reusit sa nasca nici o Muller, nici un Schlattner.

O cultura minora, scrisa de oameni cu destine aproximative, nici nu putea scrie autentic despre o mare tema - anularea individului in lumea totalitara. Ne salveaza totusi eseistica unor Virgil Ierunca si Monica Lovinescu, memorialistica fostilor detinuti politici, o mana de mari dizidenti, pretioasele recuperari de la Sighet, raportul Tismaneanu si alte cateva reparatii istorice.

Dar literatura a sarit peste dramele comunsimului sau, daca s-a intalnit cu  ele, n-a produs mari capodopere. N-a reusit sa puna o mare tema - individul strivit de totalitarism - in circuitul literaturii universale, asa cum au facut-o Hertha Muller sau Eginald Schlattner.

Poate v-ati intrebat, citindu-i pe toti marii scriitori romani care astazi ii aduc elogii: Ei de ce n-au avut curajul Hertei Muller inainte de '89? De ce le lipseste colaborationistilor onestitatea unui Eginald Schlattner, fie si tardiva?

Am vazut-o intr-un interviu la TVR realizat prin 2007 si prezentat in reluare joi seara, cand i s-a decernat premiul Nobel. Hertha Muller punea in incurcatura intelectuali, scriitori si societate civila din Romania ridicand probleme fundamentale: de ce tema colaborationismului cu trecutul e atat de absenta in spatiul romanesc? De ce, in comparatie cu Germania, problema dosarelor lor la Securitate e atat de putin discutata? De ce oamenii nu sunt framantati de detaliile vietii lor sub comunism?

Lipseste, din puzderia de scriitori romani colaborationisti - turantori de profesie sau victimele terorii - un Eginald Schlattner onest, povestindu-si chiar si tarziu viata de antierou impacat cu destinul sau. Avem, poate, mari constiinte fara geniu sau genii pustii, fara constiinta literara puternica.

Nemtii Hertha Muller si Eginald Schlattner sunt turnesolul acid al societatii romanesti, oglinda dureroasa pentru multi scriitori. Hertha Muller a ales sa paraseasca Romania, traumatizata de infernul din ea, si sa-l denunte continuu. Schlattner a ramas in locurile care i-au mutilat viata si se spovedeste calm, marturisind totul, in detalii semnificative.

Noi le-am livrat materia prima, Raul, iar ei l-au povestit altora, in germana. I-am recuperat timid dupa ce opera lor a fost recunoscuta afara si s-a bucurat de succesul total. I-am tradus in tiraje confidentiale in Romania dupa ce au ajuns autori de best-seller in Germania. Astazi ne amintim din nou ca exista pentru ca, nu-i asa, intre timp au luat si un Nobel. I-am ignorat cat am putut in tara sau i-am confiscat ipocrit, intonand imnul national.

La sfarsitul interviului acordat TVR, Hertha Muller isi expune in cuvinte simple un fel de crez scriitoricesc tipic nemtesc: "Trebuie sa facem treaba. Asta este motto-ul meu: Trebuie sa facem treaba, in toate locurile unde este cazul, trebuie sa facem treaba. Si atunci se schimba multe. Si nici nu e greu". Ei, si Herta Muller si Eginald Schlattner, si-au facut-o. Noi, ceilalti, spre rusinea noastra, nu. 


Citeste mai multe despre   









Citeste pe MedLife.ro
Un nou tratament pentru diaree










6870 vizualizari

  • +14 (20 voturi)    
    Frumos spus... (Vineri, 9 octombrie 2009, 16:08)

    Mircea [anonim]

    Foarte frumos...
    Oricum a scrie nu este o datorie si poate noi romanii nu simtim placerea de a scrie despre mizeriile comunismului.
    Ni se pare firesc ce am trait si mizeria aceasta e printre noi.
    Atat timp cat acei cumpliti tortionari sunt liberi si cu pensii mari de ce sa mai scriem ceva?

    Politica este totul la romani
    Si apoi religia..

    Bravo Herta Muller ca ai scris despre noi.
    • -1 (13 voturi)    
      Nu va amagiti (Vineri, 9 octombrie 2009, 16:35)

      Popa japca [anonim] i-a raspuns lui Mircea

      pardon (Vineri, 9 octombrie 2009, 12:23)
      Muzeul Taranului Roman [anonim]
      oricat atzi incerca sa gasiti explicati savante exista numai una : degeaba ,romani rad degeaba .asta pentru ca nu au nimic ,nimic de pierdut ,nimic de casigat ,de la decebal incoace toatalumea sia batut joc de el . si ranjetul sau rasul asta amar si bascalia este de fapt neincrederea in valori in ziua de maine in dumnezeu in ziua de apoi .bascalia si zimbetul romnesc este de fapt inutilitatea de a fi roman . nu te alegi cu nimic .si nu te respect nimeni si atunci faci bascalie de tot si de tine ca un reflex de amarciune si din suferinta dispretului la care am fost supusi ca popor de la inceput pana azi 09 Oct 2009 .
      • +7 (7 voturi)    
        :) (Sâmbătă, 10 octombrie 2009, 2:27)

        razvanb [utilizator] i-a raspuns lui Popa japca

        Excelent articol.

        Pentru Popa Japca: In primul rand romanii si-au batut joc singuri unii de altii. Sa nu mai dam vina pe altii. La o adica, sasii au fost adusi in ardeal, unii exilati, nu s-au plans, si au facut ceea ce se vede: o transilvanie total diferita de restul romaniei.

        La noi sunt multi care nu regreta fostul regim, unii chiar sunt nostalgici pentru ca la noi, in mare parte, nu exista conceptul de a face un lucru bine si pana la capat. Sunt multi care din acest motiv le-a fost bine sub comunism: un pic de munca, niste bani acolo, o vacanta la amre sau la munte.

        Acesti oameni nu au fost preocupati de ceilalti, erau multumiti ca le merge lor bine, restul, la naiba cu ei. Si aceasi mentalitate guverneaza astazi romania.

        Va recomand documentarul "The king of communism" realizat de BBC, despre perioada comunismului. Patrioti infocati erau poetii, activistii si elita comunista, care se mandreau ca "romanii au strans cureaua" si au platit datoria externa a tarii, fara a preciza ca in acea perioada ei nu au stat la cozi pentru paine, ulei, lapte, etc, ci s-au aprovizionat binemersi de la magazinele de partid (C.V.Tudor, Dan Zamfirescu, etc)

        Bravo ambilor scriitori, pentru bunul simt si onestitatea de a scrie aceste lucruri.

        Rusine romanilor "patrioti", care cred ca suferintele si chinurile a milioane de romani se justifica prin construirea de fabrici, uzine, strazi, etc.
        • +3 (3 voturi)    
          completare (Sâmbătă, 10 octombrie 2009, 11:55)

          peur2rien [anonim] i-a raspuns lui razvanb

          Pentru completare,recomand si lucrarea lui Dumitru Draghicescu scrisa in 1907 "Din psihologia poporului Roman"
        • 0 (0 voturi)    
          Esti oare vinovat daca ti se inoculeaza un virus? (Duminică, 11 octombrie 2009, 23:38)

          Free Face [anonim] i-a raspuns lui razvanb

          Citeste 'Intoarcerea la Hristos' de Ioan Ianolide. Vei vedea ca da, romanii si-au facut singuri toate, dar oare cum au facut astea ? Avem noi in sange asa ceva ? Experimentul facut de comunisti la Pitesti nu a fost decat un inceput; ceea ce a inceput acolo s-a impanzit ca o boala care are efecte si in ziua de azi! De unde a venit la noi comunismul? Nu de la rusi oare? Eu cred ca daca mergi sa analizezi faptele asa cum au fost tragi cu totul alte concluzii. Intr-adevar, este acum boala noastra, a romanilor, dar nu trebuie sa uitam ca nu e ceva din fiinta neamului nostru, nu noi am conceput ororile, ci altii - 'saltimbancii si irozii' veacului trecut de acum! Vindecarea este grea, mai ales acum cand suntem supusi la alte transformari, mult mai interesante.
        • 0 (0 voturi)    
          Detinator adevarat de Premiul Nobel (Luni, 12 octombrie 2009, 13:52)

          Detinut politic si scriitor [anonim] i-a raspuns lui razvanb

          Cei adevarati pentru Premiul Nobel la literatura au fost scriitorii inchisi politic . Asa cum este cazul lui Lucian Tamaris care a facut 14 ani de inchisoare si are doctorat in Literatura. Prin comparatie, este jenant sa vedem cum a fost dat Premiul Nobel la cineva care apare ca o copie palida de disident comunist @@@.............................@@@
    • +3 (3 voturi)    
      Din nou (Sâmbătă, 10 octombrie 2009, 11:00)

      ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui Mircea

      Dan Tapalaga rupe coaja bubei.
      Bravo Dane!
    • 0 (0 voturi)    
      Domnule Tapalaga , (Luni, 12 octombrie 2009, 12:33)

      staicu florin [anonim] i-a raspuns lui Mircea

      ar fi de facut cateva observatii pe marginea randurilor insailate de d-vs. Din motive care tin de (in)utilitate , o sa ma rezum la a va adresa trei intrebari :
      1. nu inteleg ratiunea (justificarea) generalizarilor la care recurgeti . Incercati o explicatie ?
      2. "Ne salveaza" ... raportul Tismaneanu ? Pe cine "ne" salveaza si de la ce "ne" salveaza ? Poate dezvoltati , putin , ideea ...
      3. Ce carti scrise de d-na Muller ati citit ?
  • +18 (20 voturi)    
    Dan T. (Vineri, 9 octombrie 2009, 16:09)

    PETER BADESCO [anonim]

    Felicitari pentru articol domnule Tapalaga.
  • +13 (15 voturi)    
    hotnews.ro isi face treaba (Vineri, 9 octombrie 2009, 16:11)

    Mos Ioan Roata [anonim]

    Domnule Tapalaga,

    Articolul de mai sus este un exemplu ca va faceti treaba, si Dvs si hotnews.ro. Va faceti treaba deschizandu-ne ochii si informand corect. Pentru aceasta va multumesc. Cat despre ROmania,eu cred ca se va vindeca singura...cand va fi locuita de oameni ca Herta Muller si Eginald Schlattner!!!
    Felicitari !!!
  • +9 (11 voturi)    
    bravo (Vineri, 9 octombrie 2009, 16:13)

    mortzo [anonim]

    bravo! avem doar pretentia ca stim de toate, dar suntem doar niste amarati de diletanti. nu avem varfuri, nu avem cine sa ne ridice din mizeria in care traim. toti ne plangem dar nimeni nu face nimic
    • +13 (13 voturi)    
      ba avem, dar le dam la cap (Vineri, 9 octombrie 2009, 17:47)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui mortzo

      sa ii vedem marunti ca si noi, cazuti, apoi sa le tragem si un sut la coaste! sa moara si capra vecinului, ca e dubios daca unul se ridica... inseamna ca a furat... sau a facut el ceva rau, dubios... altfel nu ajungea el mai sus!! cam de-asta suntem o tara de kkt! e suficient sa il arate pe unul badea sau iliciov cu degetul - si sar derbedeii sau minerii pe el! intre timp ne conduce vanghelie si ne place - ca altfel nu era acolo!
  • +13 (15 voturi)    
    Bravo (Vineri, 9 octombrie 2009, 16:15)

    Miruna [anonim]

    Esti fenomenal D-le Tapalaga m-a uns la suflet comentariul d-voastra......va caut articolele va urmaresc la TV sunteti BUN.........Bun
    • -2 (6 voturi)    
      bravo? chiar asa? (Vineri, 9 octombrie 2009, 18:28)

      dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui Miruna

      zice domnul tapalaga: "Literatura romana n-a reusit sa nasca nici o Muller, nici un Schlattner. "....


      asa o fi? se refera domnul tapalaga la scriitorii cu pasaport romanesc si din cauza asta nu exista goma?

      cu tot respectul pentru herta muller dar goma merita si el premiul nobel poate in mai mare masura decit herta muller.....

      dar herta muller a fost propusa de statul german. ar urma ca goma sa fie propus de statul francez.... chiar daca goma s-ar umili si ar cere inapoierea cetateniei romane care i-a fost luata fara cerere, se indoieste cineva ca statul roman nu-l va propune niciodata de goma? eu nu ma indoiesc....

      bine totusi ca o "avem" pe curajoasa herta muller care sa ne arate cum sintem....
  • +2 (8 voturi)    
    Doar un gand in plus, nu in loc de ... (Vineri, 9 octombrie 2009, 16:16)

    Free Face [anonim]

    Domnule, iti recomand cu caldura daca nu ai citit inca, doua carti:
    Intoarcerea la Hristos de Ioan Ianolide
    si Viata parintelui Calciu.
    Ele nu sunt despre succes si premii nobel, dar cred ca redau foarte fidel anumite aspecte ale ororilor comuniste. Si au fost scrise de oameni care au tinut piept regimului cum nu stiu cati altii au facut-o (daca au facut-o). Vei vedea ca e mai mult decat literatura acolo. Mie literatura mi se pare litera moarta daca vrei.
    Este impresionant si stilul literar, dar sa ai si ceva de spus; cred ca esenta lucrurilor spuse are o importanta mai mare.
  • +4 (8 voturi)    
    Generalizare periculoasa (Vineri, 9 octombrie 2009, 16:21)

    bogdan [anonim]

    Cand toti sunt vinovati in fapt nu e nimeni. Este periculos si imoral sa-i punem pe toti in aceiasi oala. Plesita, Paunescu alaturi de Radu Filipescu si anonimi de la Brasov, Iasi, Petrosani care au facut ceva pentru demnitatea noastra, si ei nu au avut suport sau distanta de "siguranta" fata de batausii - cu pumnii si cu scrierile - Partidului, cum au avut cei citati in articol. Este cea mai mare eroare culpabilizarea colectiva care ascunde in fapt responsabilitatile individuale concrete. Parafrazand articolul "sa ne fie rusine ca incercam sa ascundem astfel raspunderea individuala". Dar este o prea veche actiune de manipulare a presei noastre ca sa cred ca mai poate fi schimbat ceva. E doar tristetea INDIVIDUALA ca ziaristi care clamau rectitudine si moralitate cad - voit sau nu - in astfel de capcane. Trist !
  • +4 (6 voturi)    
    Exact asa este ! (Vineri, 9 octombrie 2009, 16:22)

    Andrei Draganescu [anonim]

    Foarte clar si cinstit comentariul.
  • +11 (15 voturi)    
    interventia CTP la Realitatea (Vineri, 9 octombrie 2009, 16:24)

    georgeb [utilizator]

    L-am auzit ieri pe CTP spunand niste lucruri incredibile.

    Cu stilul lui care pe mine ma dezgusta.

    El nu si-ar dori un Nobel pentru literatura, pentru ca in opinia lui premiul se da pe criterii politice. Cum de Muller nu a pomenit nimic (bun) despre Romania in interviul ei dat dupa aflarea vestii, avand in vedere ca ea s-a nascut si a trait in Romania, "si-a tras seva din Romania"?

    Astea erau comentariile, ipocrite, cretine, tembele ale acestui individ, pe care eu nu pot sa il consider ziarist, si ma doare in cot ca el se considera scriitor, nici asta nu il pot considera?
    • -9 (11 voturi)    
      CTP (Vineri, 9 octombrie 2009, 16:55)

      X [anonim] i-a raspuns lui georgeb

      Fiecare cu gusturile lui.
      Mie mi s-au parut in mare parte opiniile CTP povestite la Realitatea, la obiect si de bun simt.

      In general Romanilor le place sa se laude cu lucuri la care nu au contribuit prea mult. In cazul de fata, au contribuit negativ...

      Deci, hai sa fim lucizi si sa apreciem imaginea ilustrata in scrierile ei. Dar atat!
      • +3 (3 voturi)    
        CTP... (Sâmbătă, 10 octombrie 2009, 10:37)

        predel [utilizator] i-a raspuns lui X

        ...este varianta agresiva si intelectualizata a exact ceea ce s-a descris mai sus: e mai usor sa desfiintezi decat sa cladesti, sa faci bascalie decat sa-ti asumi valori, sa faci haz de necaz decat sa protestezi...

        mioritza reloaded
    • +1 (1 vot)    
      CTP (Sâmbătă, 10 octombrie 2009, 13:41)

      TIMBERLAND [utilizator] i-a raspuns lui georgeb

      ctp e un securist care se maimutareste vrand sa dea impresia ca e intelectual, manipulare si minciuni ca la mamica secu ptr. ca a facut scoala secu
  • +2 (2 voturi)    
    Ion Creanga (Vineri, 9 octombrie 2009, 16:29)

    Omul care rade [anonim]

    Romani rad si fac bascalie .
  • +13 (13 voturi)    
    Motiv de rusine (Vineri, 9 octombrie 2009, 16:38)

    Luminita [anonim]

    Asta este opera Hertei Muller:

    1. Niederungen. – Bukarest : Kriterion-Verlag, 1982 ; Berlin : Rotbuch-Verlag, 1984
    2. Drückender Tango : Erzählungen. – Bukarest : Kriterion-Verlag, 1984 ; Reinbek bei Hamburg : Rowohlt, 1996
    3 .Der Mensch ist ein groβer Fasan auf der Welt : Roman. – Berlin : Rotbuch-Verlag, 1986
    4.Barfüβiger Februar : Prosa. – Berlin : Rotbuch-Verlag, 1987
    5. Reisende auf einem Bein. – Berlin : Rotbuch-Verlag, 1989
    6. Der Teufel sitzt im Spiegel. – Berlin : Rotbuch-Verlag, 1991
    7. Der Fuchs war damals schon der Jäger : Roman. – Reinbek bei Hamburg : Rowohlt, 1992
    8. Eine warme Kartoffel ist ein warmes Bett. – Hamburg : Europäische Verlagsanstalt, 1992
    9. Der Wächter nimmt seinen Kamm : vom Weggehen und Ausscheren. – Reinbek bei Hamburg : Rowohlt, 1993
    10. Herztier : Roman. – Reinbek bei Hamburg : Rowohlt, 1994
    11. Hunger und Seide : Essays. – Reinbek bei Hamburg : Rowohlt, 1995
    12. In der Falle. – Göttingen : Wallstein-Verlag, 1996
    13. Heute wär ich mir lieber nicht begegnet. – Reinbek bei Hamburg : Rowohlt, 1997
    14. Der fremde Blick oder Das Leben ist ein Furz in der Laterne. – Göttingen : Wallstein-Verlag, 1999
    15. Im Haarknoten wohnt eine Dame. – Reinbek bei Hamburg : Rowohlt, 2000
    16. Heimat ist das, was gesprochen wird. – Blieskastel : Gollenstein, 2001
    17. Der König verneigt sich und tötet. – München : Hanser, 2003
    18. Die blassen Herren mit den Mokkatassen. – München : Hanser, 2005
    19. Atemschaukel : Roman. – München : Hanser, 2009
    20. Este sau nu este Ion, Polirom, 2005


    Traduceri romanesti:

    Animalul inimii
    Regele se inclina si ucide
    In coc locuieste o doamna

    Asta este atentia pe care i-am acordat-o noi scriitoarei cu care azi ne impaunam. Curg comentarii de ieri despre Herta Muller, rauri-rauri. Cati vorbesc pertinent, cand nici un sfert din opera Hertei Muller nu e disponibila in romaneste? Cati i-au citit cartile in nemteste? Poate doi-trei, maximum cinci. Cam despre aste e vorba.
    • +2 (4 voturi)    
      Müöer (Vineri, 9 octombrie 2009, 21:31)

      G [anonim] i-a raspuns lui Luminita

      MAi este tradus si volumul
      "Der Fuchs war damals schon der Jäger2 de catre Nora Iuga sub titlul "Inca de pe atunci vulpea era vanatorul"
      HErta Müller nu este atat de necunoscuta cum se afirma, studentii germansiti din tara o discuta in cadrul orelo de seminar, s-au efectuat multe lucrari de diploma despre HErta Müller si exista si 2 lucrari de doctorat dedicate Hertei Müller, una publicata in strainatate si una in tara
  • +9 (9 voturi)    
    DEMNITATEA... (Vineri, 9 octombrie 2009, 16:39)

    koka13 [utilizator]

    Reconsiderarea tarii noastre ,a trecutului nostru,nu face parte din planurile noastre.Sunt ca musafirul nepoftit in propria mea tara si daca atingem aceste subiecte evident ,plictism,agasam,etc..Articolul acesta ar trebui sa fac parte dintr-un plan in care intelectuali,generatiile tinere si cele virstnice ar reface moralitatea fara sa astepte sa treaca de la sine marile rani ale neamului.Domnule jurnalist,eu am ales pictura in viata mea ca o mare pasiune dar suferinta morala si spirituala este cea care ma frineza de multi ani sa o mai practic.Nu este o scuza.Am stat si intre alte neamuri dar nu am putut face abstractie de de acest fel al nostru de a ne face ca uitam adevarurile mari.Si atunci ...mai tresar cind vad ca sunt in asentimentul meu si altii.Evident nu ajunge...si nu gasesc calea salvatoare asa cum a gasit Herta Muller si careia sa-i multumim pentru viata ei si confesiunea ei ce nu a fost fara rost.Romania a fost adapost pentru suferinta si este in continuare...Ar putea fi altfel??Eu ma intreb ,ar putea fi altel???Cum???Trebuie sa asteptam,sa murim,sa renastem,sa luptam,sa aspiram,sa recunoastem,sa demascam,sa fim altfel,....Ce trebuie sa facem?????Calea in care multe tari vor trebui sa ne recunoasca suferinta,durerea destinelor sfisiate,atitudinea lor,fata de o crunta realitate care a fost si este ...oprimarea,umilinta,sfidarea,desconsiderarea care se practica in mod voit si constient fata de multe vieti a romanilor.Ma mai intreb de unde vine aceasta putere de complacere a noastra de a suporta toate acestea fara o revolta interioara imensa care sa ne unesca pe toti si sa ne putem recapata DEMNITATEA....

    Multam de articol si semnez in asentimentul celor care gindesc in acst mod
    • +1 (5 voturi)    
      noi si restul lumii, antagonism cosmic ... (Vineri, 9 octombrie 2009, 18:35)

      cris [anonim] i-a raspuns lui koka13

      wow, sunteti fantastici, al citelea comentariu care exprima opinia cum ca restul lumii ne umileste, ne dispretuieste, ne dusmaneste, dintotdeauna si pina azi, ... in orice caz, sursa tuturor suferintelor noastre ar fi restul lumii. chiar nu sunteti sanatosi la cap??
  • -3 (15 voturi)    
    d-le tapalaga (Vineri, 9 octombrie 2009, 16:44)

    mandea [anonim]

    pai ce faceti acuma ne scoateti ochii ca nu am scris si noi despre ororile comunismului? pai s-a tot scris nu?
    Dar de ce o spuneti abia acuma? Pt ca a luat mueller premiu nobel??? daca nu lua - ce faceati?
    Ati spus dvs ceva despre ea inainte?
    Si sa stiti un lucru: romanul e cam satul de literatura cu si despre comunism. Am trait pe viu noi romanii comunismul, mai rau un pic decat sasii sau svabii.
    autoarea a ajuns in germania unde a izbit-o nivelu de trai si apoi a facut un roman care s-a vandut bine. Ca si cartile despre mizeria din africa, america de sud etc...
    Noua sa ne fie rusine de un lucru: ca nu am reusit desconspirarea tuturor dosarelor. Se intreba autoare: de ce in DDR s-a putut si la noi nu. Pai ce intrebare e asta doamne d-zeule mare!!!!!!!?????
    Pai DDR au avut pe RFG care au schimbat DIN AFARA lucrurile, au pompat mii de miliarde de euro, au adus oameni pregatiti din vest etc!!!!! Si va rog sa ma credeti ca stiu, am trait in fosta DDR. De aia au desconspirat totul. La noi....na, nu am avut frate mai mare. Vesticii au cam pus botul la spaga lui nastase mai ceva ca romanii.
    Asa ca sa nu ne mai punem cenusa in cap. Si nici sa nu ne mai mandrim aiurea.
    E timpul sa scriem si altfel de literatura decat asta. Nu ne apucam sa vindem suferinta noastra unora din vest care zac cam plictisiti in fata teveului si se uita la mizeria din alte parti. Nu elogiaza ei pe Guevarra si Castro?????
  • -5 (13 voturi)    
    Rusinea domnului (Vineri, 9 octombrie 2009, 16:49)

    Rafaila [anonim]

    Domnule, Dane, ia tu, te rog, rusinea catre care ne indemni, si tine-o pentru tine, bre, nu o mai da la altii. Citez din articolul tau urmatoarele: "O cultura minora, scrisa de oameni cu destine aproximative"... Daca asta este ce crezi tu despre cultura noastra, rusinea iti apartine. Daca nu, atunci cere-ti scuze. Au mai fost si altii care, dupa revolutie, au tinut sa ne faca pe toti vinovati. Eu nu impartasesc nici rusinea, nici vina colectiva. Raspunsul la intrebarea de ce nu avem in lume dreptul la cuvint si implicit la recunoastere, zace ingropat adinc sub picioarele domniei tale iar intrebarea in sine este mai presus de intelegerea ta. Daca poti, repara-ti greseala, daca nu, timpul iti va mai aduce aminte. Cit despre noi, domnule, cu nevoile, cu neamul, te iertam, bre, ca asa sintem noi, aproximativi, minori.
    • +1 (5 voturi)    
      metafora (Vineri, 9 octombrie 2009, 17:42)

      ceferistul [anonim] i-a raspuns lui Rafaila

      eu as adauga la "O cultura minora, scrisa de oameni cu destine aproximative" alta figura de stil ce ii apartine lui dan tapalaga si anume "talpile de vant". cauta articolul respectiv de acum cateva luni si o sa intelegi mai mult. desi la ce scrii mai sus, sunt sigur ca nu o sa pricepi mare lucru.
  • 0 (6 voturi)    
    Despre Eginald Schlattner .. (Vineri, 9 octombrie 2009, 17:01)

    Mihaela [anonim]

    .. d-le Tapalaga, va rog mult s aincercati sa va documentati mai mult si sa nu scrieti inainte de a o face. Spun asta deoarece imi place sa cred ca nu ati manipulat cu buna stiintain privinta d-lui Schlattner .
    Din pacate dumnealui in tinerete a colaborat cu securitatea si a condamnat la inchisoare pentru perioade intre 15 si 25 de ani multi prieteni sasi.
    Acestia din urma au pierdut tot: familii, viata .. tot ..
    Acestia din urma ajunsi la varste de 80 - 85 de ani, ar dori totusi sa obtina o intrevedere cu pastorul Eginald Schlattner in care sa se impace cu totii. D-l pastor refuza aceasta ...
    Acestia din urma, multi dintre ei oameni de cultura: scriitori, muzicieni l-au iertat si iubesc Romania .. desi au indurat orori crancene la fel ca si proprii nostri puscariasi politici ...
    Pri urmare, d-le Tapalaga, va rog foarte mult s aincercati sa fiti impartial si sa nu mai scoateti in fata murdaria romanilor din orice. Nu in cazul d-lui Eginald Schlattner .
    Informati-va inainte de a scrie un articol.
    Multumesc
    • +2 (4 voturi)    
      mai citeste te rog odata (Vineri, 9 octombrie 2009, 17:38)

      ceferistul [anonim] i-a raspuns lui Mihaela

      in articol scrie clar:
      "un Eginald Schlattner onest, povestindu-si chiar si tarziu viata de antierou impacat cu destinul sau"
  • +3 (3 voturi)    
    Analizele literare ale Securităţii despre Herta (Vineri, 9 octombrie 2009, 17:08)

    mariusmioc [anonim]

    Nişte analize literare făcute de Securitate asupra operei proaspetei laureate Nobel: http://mariusmioc.wordpress.com/2009/10/09/securitatea-romana-despre-herta-muller/
  • +7 (9 voturi)    
    Nu as fi atat de aspru... (Vineri, 9 octombrie 2009, 17:08)

    NORDIC [anonim]

    Dupa schimbarea regimului din Dec.89 am asteptat ca multi altii sa apara din ascunsele sertare ale marilor scriitori romani acele romane mari grele si adevarate despre TOT. Nu stiu de unde a circulat aceasta teorie ca avem scriitori inegalabili dar nu pot publica de frica securitatii. Dupa Dec.89 in afara de 2-3 volume de proza si poezie nu mai groase ca un menu de la Capsa unde banuiesc ca au si fost concepute s-a lasat un vid total in cultura romana. Recitesc Cel mai iubit dintre pamanteni dupa o alta carte recitita curand, 100 de ani de singuratate...si nu pot sa spun decat ca daca dragoste nu e, nimic nu e iar premiul Nobel nu are nici o relevanta pentru noi romanii. Marin Preda si Nichita Stanescu sunt imensi si de neegalat iar restul lumii nu stie ce pierde prin necunoasterea lor.
  • +2 (2 voturi)    
    Nici un premiu pentru Teodor MARIES ... (Vineri, 9 octombrie 2009, 17:09)

    the [utilizator]

    http://www.ronews.org/articole/images/20091009_TeodorMaries_lupta_murind_pt_dreptate_si_adevar.jpg
  • -3 (13 voturi)    
    nu ma si nu ne reprezinta aceasta svaboaica (Vineri, 9 octombrie 2009, 17:17)

    iteza [anonim]

    modesta scriitoare şvăboaică hertha müller, mai importantă decît eugen ionescu, emil cioran, mircea eliade, jorge luis borges, evghenii evtuşenko şi alţi mari scriitori ai lumii?

    premiile nobel pentru literatură sînt, de mai multă vreme, în pericol să îşi piardă prestigiul din cauză că nu se mai respectă criteriile obiective de apreciere. nu este prima oară cînd desemnarea laureatului se face prin partizanat politic. albert camus a primit premiul după ce s-a despărţit de comuniştii francezi. alexandr soljeniţîn a cîştigat competiţia după ce a părăsit urss, gestul său fiind exploatat propagandistic la maximum. au mai fost şi alte compromisuri, dar, cel puţin în cazul scriitorilor pomeniţi mai sus, opera lor chiar merita să fie recunoscută. a altora, însă, ridică mari semne de întrebare.
    cum este şi consacrarea scriitoarei hertha müller, originară din românia. cărţile sale se remarcă prin militantism în favoarea modului de viaţă burghez. din această perspectivă, autoarea prezintă maniheist acelaşi conflict stereotip, comunism-anticomunism. hertha müller nu este preocupată de condiţia umană în tragismul ei, ci de condiţia activistului anticomunist. de aceea, literatura ei nu are originalitate şi strălucire. de altfel, autoarea nu se sfieşte să declare că ea scrie literatură fiindcă nu are altă preocupare. de aici şi primitivismul polemicii pe care o poartă cu trecutul apropiat. hertha müller nu are aspiraţii înalte şi nu plănuieşte să pună umărul la crearea unei lumi superioare. "aş înnebuni dacă ar trebui să trăiesc în românia", mărturiseşte ea. şi asta spune totul despre weltanschauung-ul ei.
    • 0 (0 voturi)    
      romanika (Sâmbătă, 10 octombrie 2009, 13:47)

      TIMBERLAND [utilizator] i-a raspuns lui iteza

      du-te inapoi in matca ta securistica
  • -1 (3 voturi)    
    Sunteti minunat! (Vineri, 9 octombrie 2009, 17:22)

    iulia [anonim]

    Dupa ce am auzit stirea, am spus ca nu voi deschide niciun radio sau tv pentru a ma apara de tot ce-as putea auzi din gurita alor nostri despre "devenita minunata Herta Muller"!
  • +2 (8 voturi)    
    Cu totul de acord, D-le Tapalaga. (Vineri, 9 octombrie 2009, 17:27)

    Silviu [anonim]

    Imi dati si mai multe ratiuni pentru a simti rusinea de a fi roman, care s-a cronicizat in ultimii ani.
  • +1 (5 voturi)    
    felicitari (Vineri, 9 octombrie 2009, 17:31)

    unu' [anonim]

    D-le Tapalaga, recunosc ca de cele mai multe ori nu ma intereseaza ziaristica dv.
    De data asta insa ati subliniat niste adevaruri care sint greu de vazut - si inca si mai greu de admis - din interiorul societatii romanesti. Felicitari, e nevoie de capete lucide si constiinte nealterate in presa romaneasca.
    Sper ca nivelul si continutul acestui articol sa nu ramina o "aberatie statistica" si sa aveti in continuare curajul si inspiratia de a spune lucrurile ce se cer spuse.
  • 0 (4 voturi)    
    Hertha, nu Herta (Vineri, 9 octombrie 2009, 18:14)

    sorin [anonim]

    Selectarea dnei Muller a creat pe buna dreptate valuri si discutii interesante in Romania, deci pentru asta, e un eveniment fericit.
    Dar Nobel pentru literatura? Cand era in cursa Amos Oz, unul din cei mai mari scriitori in viata?
    Si-au pierdut astia din comitet complet simtul proportiilor? Probabil ca da, de multa vreme, uite ce premii s-au dat in ultimii ani, doar scriitori de mana a 2-a, ca sa se dea diverse mesaje simbolice.

    Apropo, Dan, este Hertha, nu Herta, daca tot ii dam atentie.
    • +1 (1 vot)    
      Herta, nu Hertha (Vineri, 9 octombrie 2009, 18:30)

      luminita [anonim] i-a raspuns lui sorin

      http://nobelprize.org/nobel_prizes/literature/laureates/2009/index.html

      http://nobelprize.org/nobel_prizes/literature/laureates/2009/bio-bibl.html

      Ca sa va convingeti...
    • +1 (1 vot)    
      scriitor de mana a doua? (Vineri, 9 octombrie 2009, 18:34)

      luminita [anonim] i-a raspuns lui sorin

      daca nu va suparati, ce carti ale Hertei Muller ati citit. daca tot o categorisiti "scriitor de mana a doua?"
  • +2 (6 voturi)    
    lipsa de respect pentru sine (Vineri, 9 octombrie 2009, 19:42)

    alina [anonim]

    O cultura minora, scrisa de oameni cu destine aproximative, nici nu putea scrie autentic despre o mare tema - anularea individului in lumea totalitara". Chestia asta mi se pare de o tembelitate profunda. ce e aia "cultura minora"?! "ce sunt destine aproximative"? Pt mine suntem tâmpenii de doi lei, lipsa de respect fata de sine, fata de intelectualii romani, fata de Romania in general. Pe de alta parte, anularea individului in lumea totalitara este o alta frectie la picior, credeam ca lumea a mai evoluat de la Hannah Arendt incoace. Pentru Tapalaga si toti cei care se freaca la picior cu acest subiect,recomand lectura altui german, de data asta sociolog: Georg Simmel. Si mai vorbim dupa...
    • 0 (2 voturi)    
      da (Sâmbătă, 10 octombrie 2009, 0:44)

      da [anonim] i-a raspuns lui alina

      "credeam ca lumea a mai evoluat de la Hannah Arendt incoace"? hai sictir la comentariul asta de 2 lei
  • +3 (5 voturi)    
    romaneste... (Vineri, 9 octombrie 2009, 19:50)

    Marian [anonim]

    Stimate domnule Tapalaga,
    Va citesc mereu cu atentie articolele si mai intotdeauna sunt in acord cu cele spuse. Totusi am impresia ca tocmai ati savarsit unul dintre pacatele romanesti de care ne lovim permanent, inclusiv aici, in spatiul comentariilor, si pe care il denuntati cu alte prilejuri. Pacatul de a ne crede competenti in orice domeniu si de a ne da cu parerea despre orice. Or, va atrag atentia ca exista cativa scriitori care, mai bine sau mai rau, au reusit sa trateze tema "aneantizarii individului sub comunism". Unii alegoric si prin alte siretlicuri (Ivasiuc), unii poate cu voie de la stapanire (Preda?), altii profitand de slabirea cenzurii (Adamensteanu) sau neglijentele ei (Nedelciu, Dinescu) etc. Unii au spus (aproape) totul, precum Buzura in "Drumul cenusii" ori Goma, altii doar partial, precum Preda in "Cel mai iubit..." sau "Marele singuratic".
    Si am citat intentionat doar autori de prima mana.
    Nu se poate nici macar reprosa faptul ca autorii astia nu ar fi cititi si promovati (Preda si Nedelciu sunt in centrul canonului literar romanesc si chiar al generatiei lor).
    Problemele sunt in realitate tot in spatiul social si se rezuma la doua lucruri:
    1. lipsa unei dezbateri oneste despre comunism si compromis, despre motivele cedarii la presiuni si despre moralitatea lor;
    2. recunoasterea ororii comunismului ca totalitarism de catre cei implicati, care poate ar duce ca in alte parti (vezi recentul caz al lui Gunther Grass) si la asumarea, oricat de tardiva, a propriului trecut si a greselilor acestuia. (Dar, sincer, il vedeti pe domnul Paunescu facand asta?)
  • +5 (5 voturi)    
    Herta, ce minune ca esti! (Vineri, 9 octombrie 2009, 20:23)

    mm [anonim]

    Castigatoare sau nu a premiului Nobel, Herta Muller ne pune oglinda in fata si ne arata cine am fost si cine suntem! Cu sinceritate, fara ranchiuna! Majoritatea suntem extrem de orgoliosi si inca atat de patrunsi de ideologia patriotismului activistului de partid, incat nu o acceptam! Activistii unsi cu toate alifiile cad in extrema cealalalta - o idolatrizeaza de ochii lumii, probabil o vor primi in Uniunea Scriitorilor intr-o miscare ipocrita! Semnalul ei este insa cel mai important si ar trebui sa ne dea de gandit tuturor : in Romania securitatea nu a disparut, au disparut doar dizidentii! Asta este rolul hartiei de turnesol! Bun articolul!
  • -2 (4 voturi)    
    sovinism (Vineri, 9 octombrie 2009, 20:32)

    bm [anonim]

    o sovina ca multe altele !
  • +2 (2 voturi)    
    Müller (Vineri, 9 octombrie 2009, 21:25)

    G [anonim]

    Articolul este foarte bine structurat, o mica eroare. Autoarea din Banat isi scrie numele "Herta" si este cunoscuta in mediile universitare si literare romanesti prin traducerile Norei Iuga
  • -2 (4 voturi)    
    Doamna Herta Muller (Vineri, 9 octombrie 2009, 22:18)

    Aida [anonim]

    Pentru poporul roman securitatea a fost -Paza si siguranta nationala . Cred ca numai leprele , secaturile si bolnavii mintal se plang de securitate .Au fost fraieri securistii ca au cedat diversiunii din 1989 .Daca ar fi fost 1000 de securisti ca mine as fi adus la tacere acele aberatii si secaturi de oameni care au facut diversiunea iar astazi nu ar mai fi stiut nimeni de ei.Romania ar fi avut astazi fabricile care sa le produca toate bunurile necesare unui trai decent si nu am fi ajuns sa purtam boarfe de la mortii din occident si nici alimente expirate si cancerigene.Nu am fi avut nici ciuma care este astazi in Romania manifestata prin coruptie, crime si violuri .
    • +1 (1 vot)    
      Ura! (Vineri, 9 octombrie 2009, 23:14)

      ion [anonim] i-a raspuns lui Aida

      ura! ceausescu pcr! ceausescu pcr! ne e dor de aplauze! nu iti lasa gura apa, aida? ou sont les tortionaires d'antan...?
    • 0 (0 voturi)    
      Lichea Securistã! (Duminică, 11 octombrie 2009, 18:59)

      metallicus [anonim] i-a raspuns lui Aida

      Asta esti, madam - o lichea securistã de cea mai josnicã spetzã. ^In realitate, "leprele , secaturile si bolnavii mintal" (ca sã te citez) se pot erija în apãrãtori ai acestei bande de criminali sadici, psihopatzi, incultzi, mitocani... nu existã suficiente invective în toate limbile Pãmîntului pentru a--i descrie! Pe ei si pe tine!
  • 0 (2 voturi)    
    felicitari ..si atentie ?! (Vineri, 9 octombrie 2009, 23:21)

    john bilco [anonim]

    Dle Tapalaga : te urmaresc de mult timp si imi plac aproape toate articolele Dtale..In cazul de fata nu trebuia sa amesteci pe Herta cu Eginald...Eu sint un roman care a trait toate momentele amintite de cei 2 de altfel "mari" scriitori germani..Intre 1940 si 1950 am trait in Banat la Timisoara ( care a dat INFINIT mai multi intelectuali..anticumunisti decit orice alta zona a tarii). Da am trait pe viu momentele descrise de Herta..care iau adus premiul..Tragedia swabilor din Banat, exilarile in Rusia a unor sate intregi de swabi, cu contributia directa si implicita a autoritatilor romane (regimuri considerate pina in 1946 chiar democratice..), tragedia unui popor izolat in Banat care a contribuit f mult la bunastarea banateana....Am trait si anii feroci ai comunismului dupa 1954 in Bucuresti..si am citit mult despre ce sa scris in acea perioada..L-am inteles pe Eginald S, si tragedia sa,evident nu inteleg dece nu a CONCILIAT niciodata cu cei pe care i-a tradat !! ??? De aceia nu trebuie amestecat cu splendida literatura a lui Herta M...Oricum articolele Dtale sint "refreshing" in ambianta actuala a literaturii romane..Te felicit !
    (PS : Esti cumva ruda cu Fam Stefan si Rodica Tapalaga..daca da ? te tragi dintro familie excelenta..am fost prieten bun cu Stefan..) jb
  • 0 (2 voturi)    
    "Intelectualii" autohtoni... (Sâmbătă, 10 octombrie 2009, 1:10)

    Geo Mantu [anonim]

    ...au "radarul" lor insensibil la valorile adevarate. Imi e rusine cu criticii literari si de film de la noi. Intotdeauna au avut nevoie de privirea celor dinafara tarii pentru a isi forma opiniile. Faptul ca doamna Muller a fost o necunoscuta pana mai ieri in Romania se reflecta extrem de prost asupra intregii tagme cu pretentii de intelectualitate. Plesu incearca sa para "informat" (http://www.earthtimes.org/articles/show/289286,romanian-authors-congratulate-herta-mueller-for-nobel-prize.html), asa facea si Alex Leo Serban dupa ce a luat Mungiu Palme d'Or. In urma unor asemenea evenimente sunt si ei bagati in seama, brusc, de jurnalistii dinafara, si cred ca le crapa obrazul dandu-si seama cat de "pe langa" realitatea valorii artistilor respectivi au fost, cat de orbi si insensibili... Cititi si va minunati de ce pot sa emita Plesu, Dinescu, si chiar si Stanescu de la Polirom, incercand sa musamalizeze lipsa de atentie de care "s-a bucurat" d-na Mueller aici. Nu, domnilor, d-na Mueller nu ii apartine (si) spatiului cultural romanesc pentru ca acesta, controlat de niste clici atente mai mult la politica si afaceri, nu a stiut sa o sa o descopere si sa si-o revendice. Acum, dupa Nobel, e prea tarziu.
    • 0 (2 voturi)    
      Romani, Romania, noi si ai nostri (Sâmbătă, 10 octombrie 2009, 15:29)

      Klaus [anonim] i-a raspuns lui Geo Mantu

      Romania prin prostituatele numite politicieni, securisti la toate nivelurile , chiar si cele culturale, administrative, publice incearca sa si/o asume...e un Nobel si pentru Romania, nu m-as mira sa incerce sa o decoreze si basescu, dar cred ca nu are curajul...conflictul cu patapievici e cunoscut, atitudinea d-nei Müller e exemplara...luati notite, dragi rromani!
  • +1 (5 voturi)    
    Nu v-ati saturat? (Sâmbătă, 10 octombrie 2009, 5:21)

    fatmanx [utilizator]

    Da' voi oameni buni nu v-ati saturat sa va fie rusine ca sunteti romani? De unde tot apare laitmotivul asta in presa si aiurea? Cine tot bate saua sa priceapa iapa cum ca noi ca romani trebuie sa traim in rusine si mizerie? De ce? Chiar asa lasi si netrebnici credeti ca suntem noi romanii? Poate o fi tiganie si manelism si uitare si gunoi intre romani, dar asta NU inseamna ca NOI cei care traim aici de x milenii ne vom nega identitatea si ne vom ascunde.
    Ca si-a luat-o Madam Muller de la secu, pff, mare branza, ea si cate milioane de amarati?? Ca nu se desconspira dosare, nu se "lustreaza" societatea? Pai ia sa intrebe si pe la Berlin ca ei se au bine cu Maica Moscova, ei stiu ceva despre asta? Stiu ceva despre dec 1989 si anii urmatori? Stiu ceva despre ianuarie, februarie, mai, iunie 90, septembrie 91???
    Da' noi oare nu ne-am ridicat si nu am cerut dreptate? SI minerii nu au venit si nu ne-au batut? Ce mama dracu mai vor acuma? Noi nu am avut revolutii de catifea, trupe americane de backup si tzari tampon pana la URSS ca ei. Noi am fost singuri cu ursu sovietic (reprezentat de Ilici si gasca) si cu armata a paispea, colea la Tiraspol - 12h pana la Bucuresti cu tot echipamentu'.
    Si probabil ca d-aia n-a mers treaba deloc cu lustratia, nu?
    Si acuma, ce? Sa ma victimizez eu, ca roman, sa-mi fie mie jena de originile mele fiindca scuipa o neica-nimeni in directia mea? Sa aiba grija sa nu aiba vantu' in fata. Sau cumva, nemtii nu pot sa uite 23 august 44? Pai foarte bine, sa nu uite nici februarie 43 ca au crapat si ai nostri acolo... Sau acuma nu mai conteaza???
    In fine, Herta Muller e un personaj tangential cu Romania si consider ca nu e cazul sa ne procupam asa de tare de ce debiteza dumenaei cu diverse ocazii. Poporul asta al nostru a pierdut mult mai mult in propria tara decat au pierdut o mana de sbavi in exil
    A, si dupa Obama nobel ptr pace, ce sa zic, H.Muller nobel ptr literatura: e pe pile??? Ca ne bagam si noi! :)
  • -1 (1 vot)    
    avem scriiroarea cea mai tare! (Sâmbătă, 10 octombrie 2009, 8:31)

    avem echipa,avem valoare [anonim]

    draga hertha sau herta,ma bucur ca existi.spre deosebire de papagali de'alde eliade dorel,tu te-ai ocupat sa spui adevarul.dupa cum spun unii,honesty is the best policy(poate stii o boaba de engleza).sa stii ca in tara la noi,multi gindesc ca tine.securitatea a distrus destine.nu s-a facut procesul comunismului,pentru ca vestul ignorant si idiot crede in "socialismul)de tip marxus-engelsus==ievrai_amicul lenina,introdus de anumite servicii germane de spionaj in russia anilor 1917 s0o faca praf.s-a intors impotriva lor.cind lucrei cu rau,de rau ai parte.te felicit ca ai parasit romania,si traiesti intr-o tara civilizata,ca germania.n-au facut ei mai multe rele decit bolsevicii,ievraii,amerinanski boschet(irakia,afganistanus),etcetera.procesul comunismului?pina germania nu pune piciorul in prag,suntem siguri ca romania va merge rrau.suntem nr1 mondial la uciderea de copii nenascuti.pacatul se iarta,urmarile ramin.te felicit ca ai plecat sa traiesti demn,muncind onest.tu nu stii,cu minerii in 1990,cum femeile de servici ii aplaudau,spunind ca bine le face la banditi.rautate perversa.si vestul tace.te numim vocea romaniei cu adevarat libere.fosta europa libera este la pamint.se ocupa de tigari,de fund,isi mai dau si ei cu parerea,dar sarmanii nu stiu cit au decazut.cica brasovul nu va avea caldura.nu le-a zis ceausescu martirul:moarte tradatorilor?ai dr acu,sa moara de frig!te iubim sincer.nu-ti fie frica cind vei veni la tirgul de carte buburesti peste 2luni.putini suntem,care gindim la fel.au furat banditii proprietatile oamenilor,sau nu le-au dat pe ale altora.cind va veni marele cutremur,se pare ca tovarasii vor sa scape de sub darimaturile caselor furate in care s-au instalat cu acte de la alt bandit,dorel iliescu.esti o scumpa.ai grija la securisti.astia murdaresc tot.
  • +1 (1 vot)    
    Din bube, mucegaiuri şi noroi... (Sâmbătă, 10 octombrie 2009, 10:03)

    Marius Delaepicentru [utilizator]

    Prin aserţiunea sa, CTP vrea să mă convingă de mîndria enterobacteriaceelor din rahat de a deveni cîndva îngrăşămînt agricol. Cu toate astea, rahatul e tot rahat. Odată exhibat, pute, oricît l-ai mîngîia.
  • +1 (1 vot)    
    Mulţumesc (Sâmbătă, 10 octombrie 2009, 10:31)

    Elena [anonim]

    Mulţumesc, dnă Herta Muller.Mulţumesc şi din partea părinţilor mei .Mulţumesc pentru că existaţi şi scrieţi.
  • -1 (5 voturi)    
    mda... (Sâmbătă, 10 octombrie 2009, 11:50)

    Hatrul Moeller [anonim]

    Stirea nu merita sa fie un cap de afis in ceea ce ne priveste. Femeia asta nici n-a avut timp sa devina scriitoare. A ramas doar ceea ce a fost: fiica unui nazist (fara atac la persoana, pun in discutie nu trecutul parintilor ci provenientza copiilor, care, in acezt caz, se declara justitiari in raport cu perioada totalitarismului) care a parasit Romania acum 20 si de atunci ne injura pe unde poate. Hotarit lucru, acest Nobel merge inainte pe criterii elective din ce in ce mai suspecte.

    Femeia asta, in raport cu cei care au suferit realmente de pe urma comunistilor, n-are nimic de zis. Ea insasi declara ca a invatat limba romana la 15 ani: va dati seama ce inseamna asta in materie de drepturi ale minoritatilor pe timpul dictaturii? Regimul de care s-a bucurat din partea autoritatilor a fost unul mai mult decit tolerant. Proza (de limba germana) scrisa in Romania, nepublicata intr-o anume parte, se refera in mare parte la ilustrarea (falsa) a minoritatii germane din satele romanesti. Sasii sint vazuti ca o populatie radicala, cu mentalitate de dreapta, cu manifestari rebele fata de conducerea timpului, etc. Eu insumi imi trag radacinile dintr-o comuna cu o puternica minoritate germana si vreau sa spun ca nu-mi aduc aminte despre asa ceva. Mai mult, imi amintesc ca in Romania lui Ceausescu exodul germanilor din Banat a inceput doar dupa anii '80, ca urmare a perspectivei nenorocite de a-si pierde locuintele in urma proceselor de urbanizare fortata ale comunismului. Daca doamna asta vrea sa povesteasca cum nemtii din Romania luptau impotriva regimului pe toate fronturile, e treaba ei. Dar povestile sint inchipuiri.

    In raport cu securitatea sint sute de anonimi, de la Cicerone Ioanitiu pina la Paul Goma care au descris situatii traite, fara sa beneficieze de vreo recompensa literara. Aceasta individa, cu un scris absolut mediocru (cunoastem textul lui "Vulpe vinator" si ne este suficient), este departe de a scrie, asemenea altora, in nume personal. Vrei ceva scris in
  • +1 (1 vot)    
    seviciile de informatii din romanika (Sâmbătă, 10 octombrie 2009, 13:57)

    TIMBERLAND [utilizator]

    au iesit baietii la atac, le-a dat ordin marele maestru sa invadeze hotnews si sa imprastie veninul, nimic nu se schimba in romanika, situatia e stabila, ei controleaza( sunt inca vreo 30-35 mii) asa credea si ceasca ca e nemuritor, hahaha
  • 0 (0 voturi)    
    ce prostie! (Sâmbătă, 10 octombrie 2009, 16:21)

    Carmencita Palmir [anonim]

    amice, vei fi fiind destept, dar acuma sa vrei sa iei si bucuria generoasa a romanilor pentru fosta lor compatriotata, fie ea si nemtoaica prin nastere, e meschin si idiot. penibil, stimate autorule!
  • 0 (0 voturi)    
    Nobel-ul pentru literatura (Sâmbătă, 10 octombrie 2009, 17:46)

    Lucia Hoeniges [anonim]

    V-am citit articolul si am citit - cu mai putina placere, e drept -si o parte dintre comentariile pe marginea lui. Mi se pare ciudat ca nici unul din cei care se bat acum cu caramida in piept privitor la apartenenta romana a doamnei Müller nu recunosc un adevar evident. Reusita doamnei Müller este cea mai elovcenta dovada ca un roman poate ajunge "la varf" doar daca o face traind in alta tara. Poate ar fi interesant sa o intrabati pe ea ce parere are despre faptul ca in Romania este o (aproape) ilustra necunoascuta, desi Romania, acum, se lauda cu ea, dar multi dintre cei care ii pronunta numele nu au citit in toata viata lor un singur rand scris de ea. E minunat sa ne falim cu nume ca al doamnei Müller, sau al domnilor Goma ori Eliade, cand noi, nici ca popor, nici ca persoane particulare, nu am facut pentru ei nimic pana ce altii nu le-au recunoscut valoarea.
  • 0 (0 voturi)    
    Eginald Schlattner (Duminică, 11 octombrie 2009, 23:46)

    Angel [anonim]

    Fiind specialista in domeniul literaturii germane, pot afirma cu convingere ca Eginald Schlattner pe care il tot invinuiti si-a facut mea culpa cu virf indesat in toate romanele sale. Fata de ceilalti scriitori sasi care au emigrat in Germania pentru o viata materiala mai buna, el a ales sa ramina aici , in locul natserii sale. Faptul ca a ramas in Romania in ciuda suferintelor indurate aici in timpul totalitarismului spune multe despre dragostea lui pentru Romania, pentru aceasta tara care i-a oferit libertatea de a-si promova in continuare limba materna, precum si cultura si literatura germana . Cinste lui ca a a ales sa traiasca in Romania si sa devina cel mai cunoscut scriitor german din afara spatiului germanofon. Recomand cu caldura cartile lui Cocosul decapitat si Manusile rosii in traducerea Norei Iuga, editura Humanitas.
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari Doamnei Muller (Luni, 12 octombrie 2009, 13:50)

    miki [anonim]

    Felicitari Doamnei Muller! Insa din pacate ea nu a adus deloc vorba de Romania, numai noi romanii ne dam mari ca e romanca