Eroul tacut si ars pe miini

de Cristian Pantazi     HotNews.ro
Miercuri, 26 august 2009, 11:11 Actualitate | Opinii


E proaspat iesit din adolescenta, traieste prin doua identitati si, intr-un an fara campanie electorala, ar fi monopolizat agenda media din Romania. Deocamdata, e doar un erou anonim care-si traieste firesc viata intr-un mic sat sirbesc. Ce-a facut? A scos din foc, cu mainile goale, tricolorul romanesc incendiat de extremistii sirbi.

Scena s-a petrecut in noaptea de 21 spre 22 august, in satul sirbesc Seleus, unde avea loc Festivalul de folclor si muzica romaneasca al romanilor din Voivodina. La ora 3 dimineata, citiva extremisti sirbi au urcat prin spatele scenei amenajate in centrul satului si au incendiat drapelul Romaniei.

In timp ce putinii oameni aflati linga scena priveau ingroziti absurda manifestare de intoleranta, un tinar de 23 de ani a aparut de neunde si, cu mainile goale, a smuls steagul si a stins flacarile ce-l cuprinsesera.

"Are mainile pline de arsuri. E un baiat simplu, din comunitatea noastra", au declarat pentru HotNews.ro reprezentantii comunitatii romanesti din Serbia. Atit si nimic mai mult. Deocamdata.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9996 vizualizari

  • +16 (22 voturi)    
    De admirat (Miercuri, 26 august 2009, 11:19)

    Traficantu_De_Influentza [utilizator]

    ...
    • +19 (21 voturi)    
      si de urmat (Miercuri, 26 august 2009, 11:33)

      hbunny [utilizator] i-a raspuns lui Traficantu_De_Influentza

      trebuie sa facem ceva mai mult decat sa admiram de pe margine astfel de gesturi, trebuie sa urmam exemplu ca alfel in cativa zeci de ani nu numai ca vom uita ce inseamna sa fim romani, dar vom uita si ce inseamna sa fim oameni!
      • -24 (30 voturi)    
        INCA O PETARDA IEFTINA (Miercuri, 26 august 2009, 11:51)

        MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui hbunny

        La scoala ne invatau
        despre Vasile Roaita,
        care a murit impuscat in timp ce tragea sirena
        la Uzinele Grivita, chemand muncitorii
        la greva.
        Pe urma a fost scos din carti
        pentru ca s a descoperit ca de fapt era
        omul sigurantei si
        tragea de sirena ca sa cheme jandarmii.
        *
        Cine garanteaza pentru acuratetea acestei stiri ?
        La 3 dimineata indeobste oamenii
        sunt beti manga la acest tip de manifestari.
        Asa or fi fost si extremistii sarbi...asa o fi fost si
        tanarul erou...iar tricolorul o fi fost de fapt
        drapelul lui Dinamo...
        *
        Am mari rezerve cand aud despre
        patriotism inainte de alegeri.
        Probabil ca pana diseara il medaliaza
        Basescu pentru a deveni si el coautor
        la minunatul gest eroic...
        • +14 (16 voturi)    
          ce legatura (Miercuri, 26 august 2009, 12:21)

          dserban [utilizator] i-a raspuns lui MIHAI 2

          ce are a face campania electorala, basescu? e vorba de o manifestare de intoleranta a sarbilor fata de romani. Daca se intampla ceva similar la noi in tara, am fi ajuns pe prima pagina si toate onegeurile s-ar fi revoltat zgomotos.

          Daca, in schimb, romanii sunt victime, toti talc chitic. ba se mai trezeste cate unul sa spuna ca ce mare branza, or fi fost beti...

          Voi nu v-ati saturat sa ne fie aplicat dublul standard?
        • +12 (16 voturi)    
          Mihaita, omule (Miercuri, 26 august 2009, 12:34)

          adik [anonim] i-a raspuns lui MIHAI 2

          iti place sa te bagi in seama, sa fi carcotas cu orice pret.

          1. Daca este adevarata povestea, Basescu TREBUIE sa-i dea o medalie. Toti romanii trebuie sa-i fim recunoscatori. Trebuie sa fie facut cetatean de onoare al Romaniei.

          2. Daca nu este adevarata povestea, ramane o simpla poveste frumoasa. Un fel de povestire eroica - cum sunt multe altele.

          Probabil ca si Penes Curcanul se ducea baut la lupta.
          Dar nu prea are importanta acest aspect. Nu?

          Oricum ar fi, chiar daca iti recunosc dreptul la exprimare, nu pot sa nu constat ca esti cam superficial in gandire.

          Adik, te-ai cam facut de kko. Bine ca esti anonom pe net.
        • 0 (0 voturi)    
          intrebare... (Sâmbătă, 29 august 2009, 14:44)

          muky [utilizator] i-a raspuns lui MIHAI 2

          ...cine l-a impuscat pe V. Roaita?(presupunem ca muncitorii care faceau greva nu aveau arme de foc);daca Roaita era omul lor(al sigurantei),l-au impuscat sa nu-l deconspire?(dupa logica ta);intotdeauna se gasesc si "surse"care sa faca incerta o anumita fapta,eveniment sau alte momente,care au devenit istorie;pt. ca sa combati ceva trebuie sa aduci probe palpabile si nu zvonuri sau presupuneri fara fundament(nici macar logic).
          cu bine
      • +5 (5 voturi)    
        Am uitat deja (Miercuri, 26 august 2009, 12:35)

        abc [anonim] i-a raspuns lui hbunny

        In Romania Libera, in 1990 au fost publicate instructiunile pe care le primeau pilotii americani care au bombardat rafinaria de la Brazi. Instructiuni pentru situatia in care ar fi picat cu avionul in Romania. Din ele reiese diferenta dintre Romania de atunci si a noastra.
        • +5 (5 voturi)    
          salut (Miercuri, 26 august 2009, 14:15)

          eu [anonim] i-a raspuns lui abc

          daca ai vreun link ceva as fi curios sa citesc mai mult despre subiect
        • +5 (5 voturi)    
          Link? (Miercuri, 26 august 2009, 14:28)

          Q Inc [utilizator] i-a raspuns lui abc

          As fi curios sa citesc instructiunile astea... Ai cumva vreun link de unde le-as putea citi pe net?
  • +8 (16 voturi)    
    Frumos... (Miercuri, 26 august 2009, 11:24)

    bgd [utilizator]

    Ia sa-l aduci in tara....si sa-l obligi sa traiasca 20-30 de ani aici, sa-si faca viata, sa munceasca, etc....
    Sunt curios daca dupa asta ar mai face acelasi lucru.
    Pacat de oameni din astia....si mai sunt multi si pe la noi in tara....pacat ca sunt bataia de joc a politicienilor. De fapt toti suntem bataia lor de joc.
    Pacat de asa tara, de asa istorie.
    Cred ca daca am face schimb de tari cu japonezii...in 50 de ani ar ajunge Romania ( Japonia) cel mai puternic stat din Europa...si printre primele din lume. Iar noi....am muri de foame la ei...
    • +8 (10 voturi)    
      Fascismul sarb (Miercuri, 26 august 2009, 14:26)

      Timoc e Romania [anonim] i-a raspuns lui bgd

      Sarbii, neam slav care a invadat peninsula Balcanica dupa sec.6, s-au stabilit mai intai peste aromani (care s-au retras spre Macedonia si sudul Albaniei) si "dardani"(albanezi), in centrul Balcanilor, in zona Kosovo. Acolo au fost batuti de alti invadatori, cei turci, si au "roit" (e expresie folosita de cronicile vremii) spre nord, peste Dunare in Banat si dincolo de Morava. Adica in regiuni populate majoritar de romani/vlahi.
      De atunci, a continuat conflictul intre sarbi si cei de la sud de ei (albanezi) si cei de la nord (unguri, romani) sau vest (croati, musulmani bosniaci).

      Niciodata Serbia nu a reprezentat vreun ajutor pt. Romania, dimpotriva, la sf. primului razboi mondial, unitati militare sarbesti au intrat iar in Banat, pana la Timisoara (pe care o revendicau cu tupeu). Desi Romaniei i se acordase, legitim, tot Banatul pana la Dunare (inclusiv Voivodina), sarbii s-au opus si s-a facut o impartire, sute de mii de romani ramanand sub ocupatie sarba.

      Oficial, potrivit sarbilor, nu exista "decat" circa 40.000 romani in Voivodina si vreo 50.000 in Timoc. Neoficial, nr. lor depaseste 100.000 in Voivodina si 250.000 in Timoc (unde chiar presedintele consiliului local din capitala, orasul Bor, era un..roman).

      Sarbii se tem de romani, Romania are o forta mult superioara Albaniei sau Croatiei, e membra UE/NATO si mai ales sunt tematori ca sute de mii de timoceni isi vor redescoperi graiul matern, traditii si o Istorie de 2.000 ani !
      In ciuda promisiunilor presedintelui Tadici, Serbia refuza constructia de biserici ortodoxe romanesti, amana cat poate deschiderea de consulate si a colonizat Timocul cu circa 300.000 refugiati sarbi din Bosnia si Kosovo, ultranationalisti.

      Raspunsul trebuie sa fie perseverenta promovarii limbii si culturii romanesti peste Dunare, trezirea constiintei de neam la timoceni si banateni, inregistrarea si informarea UE/NATO de actele si crimele sarbesti.
      Serbia va avea nevoie de votul Romaniei, mai discutam atunci !!
      • +7 (7 voturi)    
        Corect ... si mai mult ... (Miercuri, 26 august 2009, 15:00)

        Florin1973 [utilizator] i-a raspuns lui Timoc e Romania

        În mileniu 1. î. Hr., regiunea Morava-Timoc a fost populată de diverse triburi de traci. În sec. IV î. Hr. li se adaugă celţii. În perioada 60 - 44 î.Hr, teritoriul este inclus statului Dac condus de Burebista. În 29 î. Hr. zona este cucerită de către romani şi inclusă provinciei Moesia. O importantă consecinţă a stăpânirii romane este romanizarea populaţiei autohtone. După retragerea administraţiei romane din teritoriile de la nord de Dunăre în 271 ("Retragerea Aureliană") , cea mai mare parte a regiunii este inclusă noii provincii Dacia Ripensis.
  • +18 (20 voturi)    
    iti multumesc! (Miercuri, 26 august 2009, 11:26)

    Bogdan [anonim]

    Nu sunt multi care ar face asta, pentru acest om drapelul tarii reprezenta ceva sfant si cu umilinta ma plec in fata lui.
  • +12 (14 voturi)    
    Scrieti (Miercuri, 26 august 2009, 11:27)

    x [anonim]

    Scrieti mai multe despre el ... nume, idealuri, crezuri, simtziri, ...
  • +18 (20 voturi)    
    toata stima (Miercuri, 26 august 2009, 11:29)

    matei l. [anonim]

    Adevarata si curata lectie de patriotism. Sper ca statul roman sa vegheze asupra sanatatii acestui erou.
  • +10 (12 voturi)    
    idee (Miercuri, 26 august 2009, 11:31)

    leave-u [anonim]

    pe cand un interviu cu romanul asta curajos? vrem sa-l vedem vorbind, vrem ceva serios
  • +12 (14 voturi)    
    Un roman (Miercuri, 26 august 2009, 11:38)

    Razvan [anonim]

    Un roman cu care ma pot mandri
  • +12 (14 voturi)    
    Frumos (Miercuri, 26 august 2009, 11:40)

    Bogdan [anonim]

    Nu cred ca mai sunt necesare cuvintele. Dintr-astea avem parte destul din partea oamenilor politici si stim cu ce rezultate. E momentul actiunii...
  • -19 (21 voturi)    
    preluati job-ul romania mare? (Miercuri, 26 august 2009, 11:52)

    tintin [anonim]

    o dati si voi pe vadimisme din astea, v-a lovit patriotismul de parada?

    ce reprezinta rahatu ala de steag, chiar daca arde?

    o tara de rahat, asta reprezinta, o tara de rahat care-si batjocoreste si-si jefuieste cetatenii. si pentru asta sa-ti parlesti mainile ca un tantalau! poate baiatul ala saracu nu stie despre ce e vorba, din serbia s-o vedea mai frumos peste gard. dar voi sa-l faceti erou pentru un gest stupid, asta e demn de becali sau vadim, nu de un site de stiri. felicitari ca ati mai aruncat o mana de paie pe focul nationalismului oligofrenoid! hai la lupta cea mare, sa dam foc serbiei si ungariei!
    • +11 (13 voturi)    
      Draga tintin... (Miercuri, 26 august 2009, 12:03)

      Cristi.S [utilizator] i-a raspuns lui tintin

      Chiar ca nu ai ce cauta aici...daca pentru tine Drapelul tarii si Tara nu reprezinta nimic ....
      PS: Nu este vorba de politicieni, doar stim cu toti ca nu ne reprezinta!
      • -10 (14 voturi)    
        Draga Cristi.S (Miercuri, 26 august 2009, 13:07)

        tintin [anonim] i-a raspuns lui Cristi.S

        de ce nu am ce cauta aici, nu prea inteleg? pentru ca am alta parere decat tine?

        Da, cu drapelul tarii ma sterg la fund! iar Tara pentru mine e un spatiu geografic si nimic mai mult, un spatiu in care s-a intamplat sa ma nasc. Romania de azi este insa statul roman, adica exact personajele pe care le-am evocat si pe care le-as impusca in cap, pentru ca ne fura, ne prostesc, ne manipuleaza cu succes.

        nu ma identific cu eroii nationali, cu poetii nationali si cu istoria de toata jena pe care o avem. cred ca am mai multe in comun cu un sarb, ungur, turc, ucrainean care traieste acum, in acelasi timp cu mine, decat am cu Cuza, mos Ion Roata si alte personaje de basm.

        sunt mai importanti oamenii pentru mine, oameni cu care pot schimba o vorba, de care sa ma atasez, comunitatea in care traiesc - decat notiuni din astea de poveste, gen Tara, Drapelul, Patria si alte rahaturi, care ma pun de la inceput intr-un conflict cu alti oameni care s-au nascut cativa kilometri mai la vest sau mai la est.

        de aceea gestul adolescentului este o stupizenie care nu merita incurajata. nu e nici un erou, e un biet spalat pe creier care se va afunda si mai mult in tampenie daca va fi preluat ca erou de catre presa si politicieni.
        • +15 (15 voturi)    
          Draga tintin (Miercuri, 26 august 2009, 13:30)

          Cristi.S [utilizator] i-a raspuns lui tintin

          Romania de astazi esti si Tu, sunt si Eu, si vecinul de la bloc, si locuitorii din toata tara. Cuza, Mos Ion Roata (poate este doar un basm), Eminescu, Creanga, Sadoveanu, Kogalniceanu, Titulescu, Enescu, Titeica, Caragiale - IL si Mateiu, Blaga, Nichita, Preda si multi altii sunt istoria noastra. Nu am sa-i reneg si nu am sa-mi reneg istoria si radacinile. Da, nu suport actuala situatie a tarii, dar incerc sa-mi educ cei trei copii pentru a reusi macar ei sa schimbe situatia. Ii educ invatand-ui despre cei mai de sus, in limita cunostiintelor mele. Ii educ sa spuna, Buna ziua, Multumesc, Va rog, Te rog ... asa cum am invatat de la bunicii si parintii mei crescuti si educati acu ceva vreme...
          • +9 (9 voturi)    
            Bravo D-le Cristi.S (Miercuri, 26 august 2009, 14:05)

            Florin1973 [utilizator] i-a raspuns lui Cristi.S

            Fara nici un fel de malitiozitate: eu va consider si pe dvs. un adevart erou in conditiile in care valori reale de zi cu zi, cum ar fi un simplu multumesc sunt aproape sa piara din viata noastra. Aveti niste copii norocosi. Multumesc.
            • +8 (8 voturi)    
              Asemenea.... (Miercuri, 26 august 2009, 14:18)

              Cristi.S [utilizator] i-a raspuns lui Florin1973

              si Dumneavoastra, Stimate Domn. O zi buna.
        • -2 (6 voturi)    
          Un + de la mine...desi... (Miercuri, 26 august 2009, 14:29)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui tintin

          Nu sunt de acord in totalitate.
          Cu drapelul tarii nu trebuie sa te stergi la fund. Pt el si in numele lui au murit sute de mii de romani....e ca si cum te-ai sterge la fund cu ei. Nici chiar asa.
          Si nu toata istoria Romaniei e jenanta, doar de pe la 1700 incoace, de cand au inceput sa apara grupurile de interese...
          Inca ceva...nu te pune nimeni in conflict de la inceput. Tu singur alegi daca vrei sa fii in conflict cu ei sau nu. Nu exista conflict daca tu nu-l doresti.
          In rest ai dreptate....parerea mea.
          • 0 (0 voturi)    
            hmm (Joi, 27 august 2009, 10:42)

            laram [anonim] i-a raspuns lui bgd

            aici nu sunt de acord in totalitate :)
            in primul rand, au existat intotdeauna aceste grupuri de interese. Monarhia e cel mai bun exemplu, si a fost forma de guvernare majoritara o perioada 'bunicica'. Nici ai nostri nu au fost mai 'ingerasi' ca sa zic asa. Si poate ca, in general vorbind, la un moment dat s-au suprapus prioritatile/interesele clasei conducatoare cu cele ale "prostimii", dar prea putin. Au fost interesele conducatorilor, mascate sau ambalate frumos, in cazul in care se oboseau sa dea explicatii. La noi da, pentru ca nu ne-am permis armate profesioniste. Desigur, pana in secolul trecut, era putin diferita miza jocului, dar nu cu mult daca judecam din prisma omului modern.
            Ca sa nu ma intind, istoria tuturor statelor este cat se poate de sangeroasa si plina de grupuri de interese. Noi nu am facut exceptie. M-am saturat de istoria idealizata servita in scolile noastre. le apreciem calitatile, dar nu trebuie sa le ascundem defectele. Au fost oameni si ei, iar respectivele defecte nu le pot sterge realizarile. Dar haideti sa nu ii transformam in ingerasi sau mai stiu eu ce.
        • +9 (9 voturi)    
          A...si nu sunt de acord cu ultima fraza. (Miercuri, 26 august 2009, 14:45)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui tintin

          Gestul nu e o stupizenie. Gestul este patriotic si naiv in acelasi timp...dar de admirat. Zic naiv pt ca Romania pe care si-o imagineaza el nu exista.
          • +5 (5 voturi)    
            bgd ... (Miercuri, 26 august 2009, 15:10)

            Florin1973 [utilizator] i-a raspuns lui bgd

            cred ca ai cuprins toate aceste comentarii in numai cateva cuvinte ... bravo !
          • 0 (0 voturi)    
            hmmm (Joi, 27 august 2009, 10:29)

            laram [anonim] i-a raspuns lui bgd

            De acord, aici. De aplaudat gestul, chiar daca e naiv, dar pe de alta parte, nu am trait acolo, iar cei care 'critica' articolul, cu atat mai putin. Pot doar sa imi imaginez cum este sa traiesti ca populatie minoritara, si nu intr-unul din statele oarecum 'iluminate', si sa iti fie restrictionate sau ingrunate anumite manifestari. Invit asadar criticii, sa faca un exercitiu de imaginatie. Nu sunt pentru patriotismul exacerbat gen Vadim, dar il admir pentru nebunia de moment. Si de acord ca situatia la noi e cum e, dar multi au murit pentru ca un 'inflacarat' sa poata sa declare k se sterge cu steagul tarii la fund.
            Cert este ca daca ar fi fost de o alta nationalitate (si nu vreau sa dau exemple), ajungea cu siguranta pe prima pagina a tuturor ziarelor si la televiziuni. La noi, nu am vazut la stiri; sau poate am ratat eu momentul, dar oricum, sunt multe alte subiecte mai mult sau mai putin relevante care ocupa nepermis de mult spatiu in media. Acesta e insa un alt subiect.
            Cineva spunea undeva mai sus, faptul ca sarbilor le e frica de noi, pentru ca facem parte din NATO/UE. Credeti-ma, nu le e frica de nimeni. Sunt foarte duri, ambitiosi si incapatanati. Istoricii pot da mai multe exemple. Si da, fata de noi ca si tara, poate au o anumita jena, dar fata de cei ce locuiesc acolo, nu au absolut niciuna. Si cei de acolo NU sunt in NATO/UE. Unde sunt ambasadorii si consulii? Si daca acestia nu sunt primit repsectiv nu exista sau nu au fost stabilite relatii diplomatice, nu ar fi cazul? Mai ales ca e o comunitate destul de numeroasa. Corpul diplomatic roman ce face pentru ei? Sau politicienii nostri? Putem sa ne dam rotunzi cu comunitatile, dar la o adica sa se descurce singuri? Mai ales ca rasufla tot felul de povesti despre comportamentul sarbilor. Putina presiune la curtile Europei daca tot ne dam rotunzi cu romanii de pretutindeni.
            Repet, daca era vorba de oricine altcineva, statul ar fi reactionat, si ar fi fost un semnal de alarma. La noi...no comment.
        • +5 (5 voturi)    
          tricolorul (Miercuri, 26 august 2009, 15:29)

          novac [anonim] i-a raspuns lui tintin

          este un simbol national si trebuie respectat (daca esti roman). Dar daca vrei sa ne jignesti pe toti - e dreptul tau, dar nu te astepta sa-ti multumim ca ne-ai impartasit optiunea ta elevata.

          Pe Eminescu daca l-ai fi citit (opera politica) l-ai fi iubit, pentru ca el are aceleasi probleme cu clasa politica ca si tine. Dar era un patriot desavarsit si un om de geniu.

          Ma indoiesc ca intelegi suficient de bine istoria ca sa o poti judeca. A noastra a fost facuta de altii de la un capat la altul. Iar Romania exista datorita unor personalitati extrem de puternice care au luptat pentru ea.
        • +3 (3 voturi)    
          e clar (Joi, 27 august 2009, 0:26)

          ion daniel [anonim] i-a raspuns lui tintin

          oare japonezii s-au sters la cur cu drapelul tarii lor in timp ce plonjau cu avioanele in navele americane? oare asa gabdesc si americanii cand vad steagul tarii lor ridicandu-se la orizont?
          imi pare rau sa iti zic ca oamenii cat ine trag tara noastr ain jos, nu stiti decat sa va plangeti si da-ti vina pe altii pt tot ce e rau in tara asta, dar nu faceti nimic sa o schimbati

          daca tara romaneasca se reduce pentru tine la politicienii care o conduc, atunci mai bine ai emigra... eu nu ti-as duce lipsa... prea multi ca tine au fost in istoria noastra, prea multi care nu au stiut sa stea drepti inainte dusmanilor si s-au dat dupa cum bate vantul...

          Drum bun celor ca tine!
        • +1 (1 vot)    
          Ai o mare problema! (Joi, 27 august 2009, 16:30)

          Bastiano [utilizator] i-a raspuns lui tintin

          Mi-ar fi rusine sa spun asemenea cuvinte! E clar ca n-ai nicio treaba cu patriotismul. Si eu traiesc in aceeasi tara condusa de oameni de rahat, si mie mi-e scarba de jegurile si scursorile care ne inconjoara si-si dau aere de porci ingamfati...Si mie mi-e sila de cocalarii si analfabetii care-ti rad in nas ca muncesti ca fraieru' si-ti platesti impozitele in timp ce ei fura, violeaza si plaseaza droguri sub nasul autoritatilor...Si eu ca si tine am avut ghinionul sa ma nasc intr-un spatiu geografic, in mijlocul acestei gloate de primitivi pe care i-am votat sa ne conduca...dar pana la urma, nu pot sa accept ca cineva sa-mi calce in picioare identitatea...pentru ca stiu ca mai sunt romani adevarati pe care cele trei culori ii reprezinta....! Pana la urma, esti roman si ar trebui , atat cat poti sa-ti aperi identitatea pe care tot mai multi ti-o calca in picioare...
    • +6 (12 voturi)    
      Totusi te inseli desi...ai dreptate (Miercuri, 26 august 2009, 12:05)

      Pink Panther [anonim] i-a raspuns lui tintin

      Supararea ta este indreptatita.
      Totusi, daca nu re-invatam sa ne bucuram de astfel de gesturi frumoase si dezinteresate suntem pierduti.
      Istoria va exista fara noi!
      Si ca popor si ca indivizi suntem in pericol sa ne pierdem.

      Astfel de stiri ne pot ajuta pe toti sa iesim din rahatul in care ne-am bagat singuri cu ajutorul unor cretini gen Ceasca, Ilici, Constantinescu, Basescu, Becali, Vadim,...

      Nationalisti sunt peste tot. La romani, sarbi, unguri....
      Nu ei trebuie sa faca legea!
      • +1 (7 voturi)    
        >>>>>>>>>>>> (Miercuri, 26 august 2009, 12:24)

        Invincible [utilizator] i-a raspuns lui Pink Panther

        penelistule, taie Becali si Vadim, da?

        picati -nepicatzi in cap, vorbim lucruri concrete, da?
        ca altfel te-am putea suspecta de antireclama.
        • 0 (6 voturi)    
          Erata (Miercuri, 26 august 2009, 14:03)

          Pink Panther [anonim] i-a raspuns lui Invincible

          la lista de mai sus ii adaug pe:
          Crin Antonescu, Tariceanu, Orban, Norica Nicolai,...
          Dar Vadim si Becali sunt in capul listei (dupa Ilici).

          Dar sa stii ca nu acesta este subiectul.

          Invincible, esti exact genul de "homo politicus" care probabil pierde timpul sa dezbata probleme care-l depasesc in loc sa inteleaga ce, cum, unde trebuie sa ajute.

          Sa revenim: Sper ca tanarul din Serbia sa nu regrete gestul facut si sa simta sustinerea celor cu adevarat patrioti.

          Inca odata ii exclud pe membrii partidului Romania Mare care fie ca sunt nesimtiti fie prea prosti care sa merite atentie.
          • +3 (5 voturi)    
            >>>>>>>>>>>>>>>>> (Miercuri, 26 august 2009, 19:41)

            Invincible [utilizator] i-a raspuns lui Pink Panther

            "Astfel de stiri ne pot ajuta pe toti sa iesim din rahatul in care ne-am bagat singuri cu ajutorul unor cretini gen Ceasca, Ilici, Constantinescu, Basescu, Becali, Vadim,..."
            ___________________________
            deci tot n-am inteles ce vina ar avea Becali si Vadim de intrarea in rahat, avand in vedere ca n-au fost niciodata la Putere (3luni cu FSN, stiu -nu inseamna nimic comparativ cu 20 de ani).

            la lista de mai sus ii adaug pe:
            Crin Antonescu, Tariceanu, Orban, Norica Nicolai,...
            ____________________
            ce face hotul prins cu gana-n brate? o ia sau o pune jos.

            "Dar sa stii ca nu acesta este subiectul"
            _______________________
            stiu care-i subiectul. pe mine ma deranja enumerarea uneor persoane care n-au fost niciodata la Putere. Daca n-a fost de umplutura numirea astora, atunci sigur i-ai pus acolo cu rea-vointza.

            "Invincible, esti exact genul de "homo politicus" care probabil pierde timpul sa dezbata probleme care-l depasesc in loc sa inteleaga ce, cum, unde trebuie sa ajute."
            ___________________________
            :)) Eu sunt inginer mecanic. Dpdv intelectual, orice ai fi tu, avocat, doctor, economist, pot fi si eu. Invers nu se poate. Plusez cu faptul ca la politica se pricepe oricine, mai ales aia care o urmaresc constant de la 96 incoace. In fine, nu prea pierd timpul.

            "Inca odata ii exclud pe membrii partidului Romania Mare care fie ca sunt nesimtiti fie prea prosti care sa merite atentie. "
            _________________________
            Ai dracului nesimtiti, cum ii injurau ei pe saraci Marko si Borbely ca faceau politica pro-Ungaria pe banii nostr!. Afara cu ei din tzara!
            • +4 (4 voturi)    
              Incheiere dialog (Miercuri, 26 august 2009, 21:17)

              Pink Panther [anonim] i-a raspuns lui Invincible

              N-are relevanta dar totusi iti spun: sunt inginer electronist.

              In rest nu am ce comenta.
              Daca tu crezi cu adevarat ca indivizi care au un limbaj suburban iti vor tie, mie si altora binele, dialogul nostru nu are sens.
              Daca a injura ti se pare patriotic, ai o mare problema.
              Dar stai linistit nu esti singurul in Romania cu aceasta problema.
              • 0 (0 voturi)    
                >>>>>>>>>>>>>>> (Vineri, 28 august 2009, 8:18)

                Invincible [utilizator] i-a raspuns lui Pink Panther

                Lasa dom'le injuratul ca de-njurat injuram cu totii la nervi.
                Ori te faci ca nu stii la cate sicane a fost supus Vadim ca sa nu poata candida la presedintie sau in scopul de a fi discreditat? Amintesc de dosarele de "colaborator" cu Secu si crearea profilului de racolator de minore pt. Barbu.
                Ai putea s-o dai pe Vadim-poetul de curte, dar re pot combate si pe partea asta.

                Dand-o pe alta parte, avem dobitoci cu 10 clase la Putere care numai cu injuratura pot fi trasi de maneca si sunt sigur ca esti de acord cu mine.

                In fine, nu mori tu de foame daca injura ala dobitoacele care au tiganizat tara si ne-au facut sclavi pe plantatiile strainilor.
      • +4 (6 voturi)    
        gesturi frumoase (Miercuri, 26 august 2009, 13:40)

        zdragomir [utilizator] i-a raspuns lui Pink Panther

        Sti care ar fi niste gesturi frumoase, chiar patriotice?

        Sa intre la puscarie politicieni corupti, de toate culorile si mai ales din varfurile partidelor; si sa le confiste averile din tara si din banci elvetiene sau "offshore". Acestea ar fi gesturi de care s-ar bucura tot poporu'. Sa vedem in fiecare sambata, in direct, cum politia intra in casa la acesti criminali si ii aresteaza in fata familiei confuze; sa vedem cum acesti infractori sunt opriti in trafic de cateva masini ale mascatilor, si cum incearca sa fuga cu masina dar reusesc. Astea-s gesturi!
        • +4 (6 voturi)    
          ... din nou (Miercuri, 26 august 2009, 14:01)

          Florin1973 [utilizator] i-a raspuns lui zdragomir

          ... "daca ar ..." Cand acest "daca" ? Cine "ar" face lucrurile de care spuneti ? ROMANUL (da, cu litere mari) din Serbia l-a lasat pe daca la o parte si a facut ceva ... indiferent de cat de mic spun unii ca ar fi acest ceva ..
    • +7 (11 voturi)    
      pacat (Miercuri, 26 august 2009, 12:42)

      Cezar_T [utilizator] i-a raspuns lui tintin

      Pacat ca te-ai nascut roman, au fost si mai sunt romani care merita sa fie apreciati. Poate pentru tine nu insemna nimic Tricolorul Romaniei dar sa stii ca au murit multi aparandu-l. Involuntar ma trece un fior numai cand ma gandesc la steagul cu stema RSR decupata care flutura la Revolutia din '89. Nu inteleg frustrarile celor ca tine, de ce nu plecati in tari care va ofera mai multe... daca nu va tine nimic aici?
    • +6 (8 voturi)    
      bine că vorbești româna (Miercuri, 26 august 2009, 13:51)

      neomul [utilizator] i-a raspuns lui tintin

      ca de etnie sigur nu ești român.
      pune-ți tu viața ta de rahat în traistă și du-te unde vezi cu ochii că granițele sunt deschise. Poate ți-o fi mai bine în Mongolia. Hai la lupta cea mare, să dăm foc toți celor ca tine, că nu cei care-și iubesc țara au jefuit-o.
      • -2 (2 voturi)    
        @ novac, Cezar_T, neomul si altii asemenea (Joi, 27 august 2009, 9:47)

        tintin [anonim] i-a raspuns lui neomul

        mi-e sincer mila de voi, dar si de tara asta, ca e locuita de oameni ca voi. singura solutie pe care o sugerati e sa plec din tara?! si de ce ma rog, doar pentru ca nu-mi convine situatia in momentul acesta. uite nu o sa plec, ca as lasa-o pe mana unora ca voi, fanfaroni de duminica. da nici nu o sa ma fandosesc cu tricoloru in piept, cred ca am mai multe chestii practice de facut.
        va urez sarbatori fericite de 23 aug, 1 dec si oricind o sa va dea tatuca ocazia sa fluturati stindardul si sa va incingeti la o tzuica cu prietenii, inchipuindu-va cat de viteaz va aparati voi tara de dusman. vise placute, patrioti de mucava!
        • 0 (0 voturi)    
          Draga tintin (Joi, 27 august 2009, 12:07)

          Cristi.S [utilizator] i-a raspuns lui tintin

          Te rog sa iti pastrezi mila pentru tine. Nu simt nevoia de a beneficia de ea. Vezi tu, poate pentru tine e mai bine asa. Ramai te rog in lumea ta "idilica" si lasa-ne pe noi, "fanfaronii de duminica" sa ne traim viata aceasta, cu bune si rele, cu bucurii si dezamagiri, asa cum dorim. Da, ma bucur de 1 Decembrie - apropo, ai idee ce semnifica, de 24 Ianuarie - nu 26, si altele...
          O zi buna.
          PS - Nu imi place "tzuica"
  • +5 (9 voturi)    
    Tara asta, Serbia, vrea sa intre in UE? (Miercuri, 26 august 2009, 11:52)

    d [anonim]

    Cu astfel de extremisme vre Serbia sa intre in UE. Parca am fi in anii 90. Nu se poate asa ceva.
    Daca asta ni se intampla noua, oare ce au facut patzit croatii si bosniacii?
  • -5 (15 voturi)    
    bravo! (Miercuri, 26 august 2009, 11:55)

    gogu [anonim]

    Cu atat mai mult merita laude omul cu cat Romania e o tara de kkt!
    • +8 (10 voturi)    
      ..... (Miercuri, 26 august 2009, 12:39)

      Cristi.S [utilizator] i-a raspuns lui gogu

      Si atunci de ce nu pleci din Romania?
      • -6 (8 voturi)    
        pai mine mi-e bine (Miercuri, 26 august 2009, 13:01)

        gogu [anonim] i-a raspuns lui Cristi.S

        E de kkt pt altii nu pt mine :D Nu pot totusi sa nu imi pese de cei carora nu e bine nu? Chiar daca sunt roman.
  • -17 (19 voturi)    
    serios (Miercuri, 26 august 2009, 11:56)

    zdragomir [utilizator]

    E erou pentru ca a salvat o panza colorata? Utilizarea abuziva a acestui termen este defapt o insulta pentru eroii adevarati.

    Cat de obtuz trebuie sa fi ca sa-ti risti viata pentru o bucata de panza?
    • +7 (9 voturi)    
      Nu pentru panza in sine... (Miercuri, 26 august 2009, 13:01)

      Traficantu_De_Influentza [utilizator] i-a raspuns lui zdragomir

      Ci pentru ce reprezinta. Si panza aia te reprezinta din vremuri in care nu iti era rusine cu clasa politica (pentru ca frustrarea pleaca de la coruptie si jaf, orchestrat in principal cu ajutorul si de catre clasa politica). Bucata aia de panza a vazut un 1848, a vazut un 1877/1879 , a vazut un 1918, a vazut vremuri in care nu iti era rusine sa fii roman. Despre asta este vorba.
      • 0 (0 voturi)    
        77/78 (Miercuri, 26 august 2009, 13:38)

        Traficantu_De_Influentza [utilizator] i-a raspuns lui Traficantu_De_Influentza

        ...
      • -2 (6 voturi)    
        bucatica de panza (Miercuri, 26 august 2009, 13:48)

        zdragomir [utilizator] i-a raspuns lui Traficantu_De_Influentza

        Si totusi bucatia aia de panza este ancorata in parlament, pe masinile autoritatilor, in birourile lor si uneori chiar pe piept. Sute de contracte frauduloase sunt semnate sub umbra acestui simbol (si a stemei). Vezi cele 3 culori pe masinile de politie, desi sti ca sunt doar niste spagari care de obicei colecteaza taxa de protectie de la infractori mai mici sau de la clanuri ce colecteaza - la randul lor - taxa de protectie de la romani care muncesc serios. Vezi culorile pe sportivi profesionisti, dar ei sunt doar niste egoisti care fac cariera intr-un domeniu de lux unde nu produc nimic, doar distrag atentia oamenilor.

        Se supara lumea cand niste sarbi vor sa arda un tricolor, dar de ce nu se supara pentru toate situatiile enumerate mai sus? Iconsistenta. Ipocrizie. Frica. ...Romania!
        • +4 (6 voturi)    
          Bine omule... (Miercuri, 26 august 2009, 14:02)

          Traficantu_De_Influentza [utilizator] i-a raspuns lui zdragomir

          Tine-o tu pe a ta. Alegi sa nu vezi ce spun. Nu judeca oamenii de azi. Sau ce ai vrea ? Sa schimbam drapelul si astia cinstiti , muncitori sau cum vrei tu sa spui ca esti sa aiba unul si restul sa ramana ce insemnele lor ? Daca le ponegresc unii (hotomanii mai sus numiti), nu inseamna ca trebuie sa ne dezicem de simboluri doar pentru ca se identifica si cu ei. Trebuie fiecare in felul lui, cum poate, sa aduca o schimbare. Toata lumea stie sa se planga, e mereu cel mai usor luccru de facut. Zici ca nu se supara lumea pe situatiile de mai sus... Intrebarea mea pentru tine e tu te superi pe situatiile de mai sus? Faci ceva in sensul asta? Daca nu, de ce sa scrii? Crezi ca tot romanul a cazut prada curentului de "Romania e o tara de @#$%^, romanii sunt asa si pe dincolo, Romanica" si alte expresii ce sunt la moda in ziua de azi? Nu sunt si nu voi fi niciodata asa. Si spre dezamagirea multora care gandesc cum o faci, nu sunt nici singurul. Si oricat de mult ai zice lucrurile astea, iti garantez eu tie, ca daca vreodata situatia o va cere, vei fi de aceeasi parte a baricadei cu mine si cei care gandesc ca si mine.
      • +2 (2 voturi)    
        gresit (Miercuri, 26 august 2009, 13:59)

        Crisis [anonim] i-a raspuns lui Traficantu_De_Influentza

        Daca citesti un pic presa vremii si nici macar, daca iti bagi un pic nasul in interbelici: Petrescu, Sebastian, Eliade, Rebreanu vei vedea ca nici in perioada aceea nu aveam cu ce ne mandri. DAca mergi pana mai spre fanarioti idem. si tot asa si tot asa... pana la cronicari :)
        • 0 (0 voturi)    
          Compara ce era atunci (Miercuri, 26 august 2009, 14:27)

          Traficantu_De_Influentza [utilizator] i-a raspuns lui Crisis

          Cu situatia de acum...Eu zic ca nu e nevoie de alte comentarii.
    • +1 (1 vot)    
      O bucata de panza (Joi, 27 august 2009, 16:40)

      Bastiano [utilizator] i-a raspuns lui zdragomir

      O bucata de panza ai tu in cap...atat si nimic mai mult...si din pacate pentru tine nici macar nu este colorata...!Cum poti sa spui ca acel om si-a riscat viata pentru "o bucata de panza"? De drapel, steag, flamura, stindard, ai auzit? Te-ai gandit ca "bucata aia de panza" te reprezinta si pe tine? Vrei, nu vrei? Mai gandeste-te...!
  • +10 (12 voturi)    
    impresionant! (Miercuri, 26 august 2009, 11:56)

    Mihaela [anonim]

    M-a impresionat profund gestul acestui OM! Sa-i dea Dumnezeu sanatate! Astfel de gesturi sunt rare in timpurile noastre!
    Tot respectul!
  • +6 (8 voturi)    
    Vrem sa-l vedem (Miercuri, 26 august 2009, 11:57)

    Alexandru [anonim]

    Luati-i un interviu. Vrem sa-l vedem.
    • +1 (5 voturi)    
      Nu! (Miercuri, 26 august 2009, 14:37)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru

      Sa nu facem dintr-un gest patriotic un spectacol.
      Hai sa nu manelizam chiar totul. Ajunge atat.
  • +7 (7 voturi)    
    Noi nu suntem extremisti (Miercuri, 26 august 2009, 12:14)

    Linus Torvalds [anonim]

    La noi cand cetatenii romani de nationalitate maghiara afiseaza steagul Ungariei la sarbatorile lor, noi ne ofticam de nu mai putem. Dar nu dam foc steagului (sper).

    Ceea ce arata ca noi suntem doar intoleranti, dar nu extremisti :)
  • +2 (4 voturi)    
    Intrebare (Miercuri, 26 august 2009, 12:19)

    tati [anonim]

    Gestul este intradevar deosebit si are o simbolistica care merita popularizata,inclusiv eroul ei.
    Dar pun o intrebare pentru multi romani:de ce ne deranjeaza cand maghiarii de la noi arboreaza simbolurile lor unguresti cu diferite ocazii?
    Stiu ca vor fi raspunsuri de toate felurile,dar intrebarea ramane...
    Precizare:sunt de nationalitate romana 100%.
    • +11 (11 voturi)    
      . (Miercuri, 26 august 2009, 12:29)

      dserban [utilizator] i-a raspuns lui tati

      O sa iti raspund eu. Nu cred ca deranjeaza pe nimeni steagul Ungariei, atata timp cat nu este afisat pe cladirile institutiilor statului roman (primarii, prefecturi).
      • -2 (8 voturi)    
        Steaguri (Miercuri, 26 august 2009, 13:03)

        rumburak [anonim] i-a raspuns lui dserban

        Hai sa raspund si eu. Daca ajungeti in Ungaria, in micul sat Bedő (Bedeu), aflatl ca acolo este o comunitate romaneasca . Nu stiu cat la suta din sateni sunt romani si cati nu. Dar fapt e ca pe cladirea primariei sunt trei steaguri toate la fel de mari si late: Al Ungariei, al Romaniei si al UE. Si placuta bilingva de la intrarea/iesirea din sat nu este manjita cu vopsea si injuraturi, asa cum sunt in satele maghiare din Romania. Deci se poate.
        La extrema cealalta, cine merge in Cipru, o sa vada cum in partea turceasca vezi rosu de cate steaguri ale Turciei sunt atarnate peste tot, pe langa steagul Republicii Turce a Ciprului. In schimb, in partea greceasca, pe toate bisericile, e afisat cu emfaza drapelul grecesc pe langa cel al Ciprului. Pana la urma, totul devine penibil prin exces (cum era si Clujul in vremurile de glorie ale lui Funar).
        In concluzie, nu conteaza ce steag e si pe ce e afisat, conteaza daca mentalitatea e una de toleranta sau una agresiva. Cand mergeti la cate un hotel in strainatate nu cred ca va deranjeaza ca nu este si steagul romanesc afisat pe lina eternele drapele ale SUA, UK, Germania, Franta, etc. De ce nu ne revoltam in cazul ala? Pur si simplu pentru ca pe teren strain toate isteriile astea locale nu mai au valoare.La fel de bine, daca ipotetic steagul roman ar fi afisat, nu cred ca ar sta nimeni sa se uite daca e afisat si cel unguresc, sarbesc sau moldovenesc acolo.
        Inca ceva: Steagurile, blazoanele si stemele - niste chestii de folos pana prin secolul 18-19, pe vremea formarii statelor nationale, dar cam rasuflate in zilele noastre, in care treci granitele UE fara macar sa mai scoti pasaportul din buzunar. Folosirea lor in exces doar da apa la moara exact celor intoleranti si care nu prea inteleg mersul istoriei.
    • -2 (2 voturi)    
      standarde duble (Miercuri, 26 august 2009, 17:36)

      ionel [anonim] i-a raspuns lui tati

      foarte corecta intrebarea pusa de tine, si eu as pune-o.

      Inainte de toate vreau sa spun ca este laudabil gestul tinarului timocean. Fara doar si poate este un erou. La fel este foarte corecta infierarea si condamnarea fapteireprobabile a nationalistilor sarbi.

      Totusi e foarte corecta intrebarea pusa de tine. evidentiaza clar un dublu standard bolnaz si ipocrit care se manifesta in perceptia publica, in mass media. Atunci cand drapelul nostru si conationalii nostri sunt tratati in mod intolerant in Ucraina, Rep. moldova, Serbia sau Ungaria scandalul e mare. Cand acelasi lucru se intampla maghiarilor din Romania, scandalul e mic sau trecut cu vederea. Cand insa cetatenii romani de etnie maghiara fac in Romania ceea ce fac timocenii in serbia, sau romanii din Ucraina etc. (mai arboreaza si ei un steag), atunci iarasi scandalul e mare.

      Un exemplu, un incident petrecut in Cluj, ziua in amiaza mare si pe o strada principala, anul trecut cu ocazia zilei maghiarilor de pretutindeni. Un tanar clujean se afla in drum catre o manifestare a maghiarilor. Avea la el un drapel maghiar insa nu-l purta deschis ci il tinea infasurat strans in pumn. 3 tineri participanti a unei contramanifestatii a extremistilor de la noua dreapta l-au zarit din autobus s-au dat jos si l-au batut crunt pe trotuar chiar in fata unui sediu al politiei. Si i-au furat si steagul. Nimeni n-a prea scris despre acest caz, si multi dintre cei care au aflat de el au simpatizat cu delicventii extremesti.
      • 0 (0 voturi)    
        Vina e a politicienilor... (Miercuri, 26 august 2009, 23:10)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui ionel

        Ei incurajeaza ura cu declaratii nationaliste...vezi Marko Bela, Vadim Tudor...
        Asta in general vorbind.
        Dar nu pot sa uit o intamplare de acu vreo 3 ani cand am trecut prin Borsec si avand nevoie de un CD am trecut pe la o librarie...unde doamna vanzatoare cu o privire destul de urata mi-a raspuns raspicat ceva in ungureste si nu a vrut sa ma serveasca si nici sa-mi vorbeasca in romana.
        Sunt oameni si Oameni...si la noi si la ei.
  • -12 (14 voturi)    
    ba, ce lectie... (Miercuri, 26 august 2009, 12:24)

    ip [anonim]

    lectie de patriotism de secol 19. Termina cu filmele emo!
    • 0 (0 voturi)    
      ba, ce lume... (Joi, 27 august 2009, 2:36)

      ip [anonim] i-a raspuns lui ip

      pina la urma, ai dreptate, domnule autor: la asa public, asa lectie de patriotism , cu miini in foc, steaguri, furci si topoare.
      Altfel spus, le-ai scris pe plac. Bravo tie!
  • +8 (8 voturi)    
    Valeriu Boboc si acest timocean... (Miercuri, 26 august 2009, 12:28)

    lucid [anonim]

    .....sunt dovada vie ca mai exista ROMANI, din pacate majoritar in afara granitzelor actuale.
    Felicitari pentru "dezvaluire", dle Pantazi!
  • +7 (7 voturi)    
    un roman (Miercuri, 26 august 2009, 12:32)

    george [anonim]

    aceste gesturi nu pot decat sa te "remonteze" cat de cat stiind ca poate pe langa tine/noi traiesc de fapt astfel de oameni cu astfel de simtaminte, si poate ca ar fi cazul sa le coagulam cumva nu stiu cum dar tare as dori sa ne putem privi in ochi sa ne spunem cu mandrie ca suntem romani!
  • +5 (5 voturi)    
    Cica Presedintele (Miercuri, 26 august 2009, 12:33)

    defav [anonim]

    "ar face oricind la fel,ar salva simbolul tricolor al Patriei, la o adica si-ar da si viata pentru Patrie"-
    scria deunazi in Oglinda Romaneasca.
    Asa ar putea arata patriotismul romanesc in 2388,caci acum e jalnic, o realitate crunta e ca din cei pusi in fruntea tarii-parlament, guvern- nici macar UNUL nu e patriot adevarat,sint convins de asta,nici unul nu s-ar putea ridica la inaltimea gestului facut de tinarul respectiv.
    Tot palmasii, saracii, ei si numai ei, prin lacrimi si sudoare tin tara asta .
  • +7 (9 voturi)    
    Adevaratii eroi .... (Miercuri, 26 august 2009, 12:37)

    Florin1973 [utilizator]

    ... nu sunt neaparat aceia care salveaza natii intregi (domnule zdragomiri), ci ei se afla printre noi ... asa cum si co-nationalul nostru este unul din oamenii obisnuiti de pe o strada din Serbia ...
    Hai sa ne dezbaram de meteahna de a gasi nod in papura oricarei intamplari din viata de zi ci zi si sa admiram frumosul unui gest ... indiferent de motivatia acestuia.
    • -6 (10 voturi)    
      lenea patriotilor (Miercuri, 26 august 2009, 13:31)

      zdragomir [utilizator] i-a raspuns lui Florin1973

      E usor sa salvezi o carpa colorata.

      Incearca totusi sa salvezi o economie locala, una de sat, una de cartier.

      Incearca sa salvezi informatiile adunate pe cale orala de cetatenii batrani, majoritatea de la sat - pentru ca ei vor muri si vor duce cu ei in pamant tehnici si informatii dezvoltate timp de secole.

      Incearca sa salvezi agricultura si piata locala de ravagiile importurilor subventionate.

      Incearca sa salvezi leul de caderea inevitabila datorata economiei de consum si amanetarii mecanismelor de productie.

      ...sau doar prin veneratia simbolurilor poti sa-ti manifesti patriotismul? Impresionant!
      • +4 (6 voturi)    
        Idealuri utopice ... (Miercuri, 26 august 2009, 13:53)

        Florin1973 [utilizator] i-a raspuns lui zdragomir

        Domnule zdragomir.

        Actiunile de care amintiti in randurile de mai sus nu le-as considera eroice, ci actiuni normale, dar care din pacate nu stau in puterea unui om de rand ...

        Eu as enumera alte cateva lucruri de facut ...

        Incearca sa cureti o parcare de deseurile imprastiate de nesimtiti cronici ...

        Incearca sa sadesti o planta intr-un loc numit "spatiu verde" si care este de fapt o balta cu noroi ...

        Incerca sa salvezi o "carpa tricolora" de barbarismul uni nationalist incult, in cazul in care crezi ca acea carpa iti reprezinta identitatea ...
        • -2 (2 voturi)    
          ... (Miercuri, 26 august 2009, 19:09)

          zdragomir [utilizator] i-a raspuns lui Florin1973

          "Erou = Persoană care se distinge prin vitejie și prin curaj excepțional în războaie, prin abnegație deosebită în alte împrejurări grele ori în muncă. " (DEX)

          Exemplele tale sunt imprastiate si banale; chiar exista grupuri in Romania care merg si aduna gunoiul din cartiere si zone verzi si planteaza copacei in pamant. Nu sunt ei eroi, nu merita admiratie sau veneratie, dar merita respect.
  • +3 (5 voturi)    
    da cum il cheama? (Miercuri, 26 august 2009, 12:55)

    stef [anonim]

    N-ati gasit si voi macar o poza cu el? Nu ma intereseaza cum arata autorul articolului...
    • 0 (0 voturi)    
      CUM IL CHEAMA (Miercuri, 23 septembrie 2009, 10:10)

      CUM IL CHEAMA [anonim] i-a raspuns lui stef

      CUM IL CHEAMA PE BAIAT ?
      (poza cu autorul articolului chiar nu e interesanta ...in momentul de fata)
  • +5 (9 voturi)    
    respectabil (Miercuri, 26 august 2009, 13:03)

    resita31 [utilizator]

    nu promoveaza nimeni extremismul (am da dovada de involutie ), dar nici sa se confunde bunul simt cu prostia. este mai mult decat respectabil gestul domnului Cristian Pantazi si va rog sa ii transmiteti multumiri din partea romanilor.
  • +1 (7 voturi)    
    Faimoasa (Miercuri, 26 august 2009, 13:06)

    Imperialistu' [anonim]

    Prietenie a sarbilor e un mit pesedisto-peremist.

    Toata stima pentru romanul nostru, dar as fi vrut mai multe informatii.
  • +8 (10 voturi)    
    tzara se iubeste neconditzionat (Miercuri, 26 august 2009, 13:23)

    gigi [anonim]

    si nu in funtzie de cate autostrazi si plaje blue flag are,

    altfel daca pe mama fiecaruia nu o cheama Angelina Jolie ce o sa facem ? o sa ne iram mamele ca nu sunt cele mai tari femei ?
    • -2 (2 voturi)    
      hait! (Joi, 27 august 2009, 2:39)

      ip [anonim] i-a raspuns lui gigi

      tara se iubeste neconditionat, adica prosteste. Jura-te, coane Gigi (esti Gigi ala, patriot machedon?), ca ai sta mai mult de 15 minute in transee, pe ploaie, de dragul tarii!
  • +7 (9 voturi)    
    e doar un roman care (Miercuri, 26 august 2009, 13:30)

    miha [anonim]

    a ramas roman in afara tarii, acolo unde pastrarea identitatii nationale devine o necesitate a constiintei. Mai sunt destui ca el in Basarabia, Bucovina... Ma intristeaza articolul cand ma gandesc la toti acei care se cred romani si declara plini de ei "n-avem nevoie de ei, sa ramana cu comunistii lor"
  • +4 (6 voturi)    
    toleranta (Miercuri, 26 august 2009, 13:57)

    Mihai [anonim]

    Ni se tot baga pe gat ca suntem prieteni cu poporul sarb dar nimeni nu vrea sa accepte ca sarbii sunt niste oameni dificili \
    Ati auzit de vorba: " Cal verde si sarb cu minte"

    Oare de unde o fii aparut

    O zi buna

    Ziveli Romania
  • +3 (9 voturi)    
    Din pacate... (Miercuri, 26 august 2009, 15:08)

    TIMISOARA ADEVARATA [anonim]

    Din pacate, inca prea putina lume vrea sa vada ca vecinii care nu ne suporta, la vest, nu sunt ungurii, ci sarbii! Si asta nu de ieri, ci de mai mult de o 100 de ani. Invazia trupelor sarbesti in Banat e o realitate indelung trecuta sub tacere. Revendicare cu tupeu, cum spunea cineva, a Banatului si a Timisoarei de catre ei este iarasi un adevar tinut sub tacere de autoritatile romanesti. In mod absurd, se flutura mereu pericolul maghiar (pentru ca asta aduce voturi, romani indobitociti fiind cu carul, din pacate), si se vorbeste, cu gura plina de bale, de... „prietenia sarbo-romana”! Numai parte romana o vede si o clameaza, foarte interesant!
    Tine toata atitudinea asta de spiritul perdant si pagubos al natiei noastre: nu stim sa apreciem vecinatatea constructiva, sanatoasa, benefica (ungurii, ar putea fi si ucrainenii si bulgarii), dar ne lingusim si ne guduram pe langa cei mai caposi, mai beligeranti, mai „magnetici” fata de conflicte care mai de care mai sangeroase, declarandu-ne prietenii lor, in vreme ce ei ne detesta!
    Si ar mai fi multe de spus, dar mi-e lahamite deja...
    • 0 (6 voturi)    
      Din pacate... (Miercuri, 26 august 2009, 16:03)

      IASUL ADEVARAT [anonim] i-a raspuns lui TIMISOARA ADEVARATA

      Ai perfecta dreptate omule !
    • +1 (1 vot)    
      confirmare (Joi, 27 august 2009, 9:27)

      Gabriel, Deva [anonim] i-a raspuns lui TIMISOARA ADEVARATA

      http://www.zf.ro/ziarul-de-duminica/contributii-acum-90-de-ani-xl-teroarea-armatelor-sarbesti-4702708/
  • -2 (6 voturi)    
    A nu se confunda (Miercuri, 26 august 2009, 17:09)

    Lucianmotzul [anonim]

    tricolorul romaniei si tara noastra nu trebuie confundata cu progeniturile emanate de lovitura de stat data de kgbistul iliescu .sint doaualucruri diferite.tara ramine acesti parveniti se duc ,patriotism nu este egal cu nationalism si sovinism ,am dreptul sa-mi exprim patriotismul si dragostea pt tara mea si poporul meu din care ma trag si pt finta si existenta lui au pierit sute de mii de romani(sau jerfit viata).alte comentari sint de prisos bravo si cinste acestui roman ,in sufletul lui este multumit ca nu sa lasat umilit ca neam .cu cit vor fi mai multi vom schimba si distruge aceasta hida instalata de iliescu si de rusi spre distrugerea romaniei ,doamne ajutai pe romani.
  • -6 (8 voturi)    
    WHAT AN IDIOT !!!!!!!! (Miercuri, 26 august 2009, 18:09)

    raz [anonim]

    what an idiot!!!!. pai eu traiesc in banat si as arde tricolorul romanesc si pe cel sarbesc laolalta. atat bucurestiul cat si beogradul sunt dusmanii de moarte ai banateanului, ca numai rau ne-au adus: au impartit in mod egal banatul, sfasiindu-l ca doua hiene. au mai lasat si la unguri o infima parte din el, ca sa complice si mai mult situatia sa, ca aia oricum bietii erau la pamant la conferinta de pace de la paris. banatul nu apartine nici bucurestiului, nici beogradului, nici budapestei. iar asta nu-i erou, e papagal.
    • +3 (3 voturi)    
      Nu e papagal (Miercuri, 26 august 2009, 19:34)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui raz

      Intr-o zona in care identitatea romaneasca este amenintata din toate punctele de vedere...astfel de gesturi sunt de salutat. El nu traieste in Romania...el este roman intr-o tara in care romanii nu sunt bine primiti. El vede in Romania cu totul altceva decat ceea ce vedem si ce traim noi. Trebuie sa privesti lucrurile din punctul lui de vedere ca sa intelegi un astfel de gest...nu dintr-al tau.
  • -2 (6 voturi)    
    ? (Miercuri, 26 august 2009, 18:18)

    adam [anonim]

    doar prostii isi dau viata pentru romania.
    • +1 (1 vot)    
      ... (Miercuri, 26 august 2009, 19:29)

      Gigi Maybachistu' Destept [anonim] i-a raspuns lui adam

      Autorul articolului ar putea dezvalui o adresa postala sau un numar de cont bancar prin intermediul carora sa trimitem donatii acestui om.
    • +1 (1 vot)    
      daaa (Miercuri, 26 august 2009, 22:59)

      sugarfree [utilizator] i-a raspuns lui adam

      Cei care-si dau viata pt ungaria sunt destepti? Cei care-si dau viata pt SUA sunt destepti?

      Un baiat deosebit, demn de tot respectul si bun de dat exemplu e tarait prin cacao pe un site de catre cei care n-au alt steag decat bancnota de 500 euro. Sau poate il au rosu-alb-verde.
  • +2 (2 voturi)    
    Nu-i de mirare (Miercuri, 26 august 2009, 19:41)

    Rollo Tomasi [anonim]

    Asa s-au comportat sarbii si cu albanezii.
  • +3 (3 voturi)    
    Admirabil (Miercuri, 26 august 2009, 20:59)

    Rumalun1st [utilizator]

    Jos palaria!
  • -2 (4 voturi)    
    test de inteligenta si patriotism: (Miercuri, 26 august 2009, 21:06)

    zdragomir [utilizator]

    Daca tu ai fi mama sau tatal personajului din articol

    si

    Daca personajul ar fi murit in incendiu

    --

    CE PARERE AI AVEA DESPRE ROMANIA?

    (nu va grabiti, e un mic exercitiu de empatie)
  • -1 (1 vot)    
    O scarba infinita (Joi, 27 august 2009, 8:43)

    Lucian [anonim]

    Ce mai adunatura de [n-am cuvinte] pe forum! Carcotasi, nemultumiti, suspiciosi, dispretuitori, superiori... Tin sa va spun ca sunteti o adunatura de neica-nimeni care nu merita nici sa lege sireturile acestui tanar simplu de la tara care are patriotism si dragoste de neam de 10 ori cat voi toti la un loc.
  • -1 (1 vot)    
    ce ma amuzati oparitilor (Joi, 27 august 2009, 9:17)

    dixit [utilizator]

    nu la fel fac si romanii in mod oficial minoritatii unguresti din romania? acuma sariti ca opariti ca "uite ce ne asupresc aia fratii in tara vecina!!!!" vi se pare cunoscuta aceasta situatie?
  • +2 (2 voturi)    
    Roman adevarat (Joi, 27 august 2009, 9:29)

    Desteptu [anonim]

    Omul asta-traind intr-o tara straina- cunoscuta ca intoleranta- a facut un gest mare.Nu pentru a fi numit ministru ........sau macar functionar public.Asa a simtit el ca trebuie sa faca .Cati dintre sefii din Romania ar fi facut acest gest daca nu "iesea" ceva european cu macar 4 zerouri in coada ? O problema de simtire / nesimtire romaneasca !
  • +1 (1 vot)    
    Romanul devine britanic ! (Joi, 27 august 2009, 19:28)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    @ Un englez vazand o girafa pentru prima oara : -Asa ceva nu exista ! De cand nu mai taie stuf de pus pe casa Romanul cauta nod in papura.Devine carcotas,pizmas.Barfitor,analist de ocazie in ori ce domeniu.Numai sa munceasca,sa gandeasca, sa produca ceva de valoare nu! Tare ne e draga munca facuta da altii.Putem fi si admirativi cu o bere rece pe o terasa mai departe de zgomot si sudoare cinstita.Parca e raie ! Se ia. Munca! Fie la EI ! DDD