Pe cine afecteaza existenta salariului minim

de Dan Selaru     Romania obiectiva
Vineri, 14 august 2009, 9:14 Actualitate | Opinii


Ultima idee a Guvernului este cresterea salariului minim. Salariul minim are ca scop ca orice munca retribuita sa asigure un nivel minim de trai.

Cred ca nimeni, la o prima vedere, nu este impotriva stabilirii acestui plafon minimal de salarizare. Teoretic este minunat. Dar practic? Exista oameni care sunt dispusi sa lucreze sub salariul minim? Indiscutabil. Cine sunt acestia? Cei mai oropsiti. Cei care fac o cantitate de munca sau o munca de o calitate atat de redusa sau cunostiintele lor nu sunt cerute de piata ca nu pot obtine un salariu minim.

Prin existenta salariului minim cei mai afectati sunt tocmai cei pe care o societate civilizata ar trebui sa-i apere. Prin faptul ca munca lor nu valoreaza pe piata muncii cat salariul minim ei nu pot gasi o slujba legala, nu au acces la asigurari sociale, nu au acces la ajutorul de somaj, nu sunt aparati de lege in fata abuzurilor, sunt practic aruncati intr-o mizerie mult mai neagra decat daca salariul minim nu ar exista.

Salariul minim impinge oamenii la ilegalitati, la violenta, creste munca la negru si nesiguranta sociala.

In vremuri de criza cresterea salariului minim nu este o masura de solidaritate sociala, dimpotriva. Impinge si mai multi oameni in postura de a nu-si putea asigura o sursa legala si relativ sigura de venit.

De asemenea, eliminarea salariului minim ar putea creste veniturile Statului din taxe si impozite pentru ca multi din cei care lucreaza la negru ar face presiuni pentru a intra in legalitate, lucru cu care si multi patroni ar fi de acord.

Ideea unui salariu minim diferit pentru cei cu studii superioare este discriminatorie pentru ca si un asemenea om are dreptul sa care saci cu nisip daca nu gaseste altceva de lucru. Si nu merita platit mai mult pentru caratul sacilor fata de un analfabet. De fapt daca spune ca are studii superioare nimeni nu-l angajeaza.

Salariul minim este o masura care loveste in cei mai amarati membri ai societatii, este discriminatoriu si pagubos pentru societate in ansamblul ei pentru ca duce la ilegalitati. Dar cat de bine suna in presa si in discursurile politicienilor si liderilor de sindicat. De fiecare data cand se impun reguli cineva e pagubit, prin salariu minim pagubitii sunt cei mai vulnerabili. Mai pe larg aici.

Citeste si comenteaza pe Romania obiectiva.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2225 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Mai atent, mai atent (Vineri, 14 august 2009, 5:40)

    silicon [anonim]

    Doar o observatie: "Ideea unui salariu minim diferit pentru cei cu studii superioare este discriminatorie pentru ca si un asemenea om are dreptul sa care saci cu nisip daca nu gaseste altceva de lucru."

    Vedeti ca salariul se stabileste pentru post pe baza fisei postului si a codificarii ocupatiilor din Romania. Nici un angajator nu e obligat sa isi platesc un carator de saci cu minim 1200 ron doar pentru ca acel carator de saci are facultatea, ci doar daca postul ocupat este un post ce necesita studii superioare. Un pic mai multa documentare please

    Altfel observatiile sunt intersante, sunt tari care nu au acest prag
  • -1 (1 vot)    
    absolut corect! (Vineri, 14 august 2009, 7:16)

    Codruta N [utilizator]

    Minus observatia lui "silicon" de la pct. 1, tot ce scrie in articol e adevarat!
    Nu mai dau exemple (situatii prin care am trecut chiar eu) insa pot sa spun ca de vreo 2 ani nu am reusit sa-mi angajez o asistenta, din cauza porcariei numite "salariu minim" - si ca a trebuit sa las fara job (sau cautandu-si-l in alta parte) cate o persoana care era chiar ok si careia i-ar fi placut sa lucreze in ceea ce aveam eu sa-i dau, chiar pe un salariu mai mic.
    Abia anul acesta am reusit sa angajez pe cineva, in niste conditii care continua sa nu-mi placa si pe care le gasesc nedrepte pentru acea persoana!

    Asa-zisul "salariu minim" e o porcarie! ca, de altfel, o gramada de alte facaturi clocite de niste asa-zise "sindicate"!
    • +1 (1 vot)    
      Infractor (Duminică, 16 august 2009, 9:51)

      Mitica Valahul [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      Daca nu-ti permiti 600 ron plus contributiile aferente (maxim inca 500 ron) pentru a plati o asistenta cu un salariu care in niciun caz nu asigura cele necesare subzistentei, nu meriti sa ai o afacere.
      Plus ca ceea ce faci tu acum se numeste infractiune - pasibilia cu inchisoarea. Si nu ai nicio scuza - repet, daca nu-ti permiti atat de putin pentru o asistenta, ori nu meriti sa fii in afaceri ori esti un tepar de cea mai joasa speta. La pariu ca ai mertan sau bemveu (sau alta masina mare consumatoare si scumpa) si ca nici nu visezi sa renunti la asa ceva (pentru o masina mai ieftina) ca sa intri in legalitate si sa dai si un salariu decent acelei asistente.
  • -1 (1 vot)    
    revin (Vineri, 14 august 2009, 7:21)

    Codruta N [utilizator]

    Ideea fixa a guvernului, de a creste "salariul minim" are un scop foarte precis: sa mearga bani mai multi in impozite si taxe - in plus, suna foarte bine la bobor.

    In realitate, o gramada de firme, ca sa poata sa se incadreze in acel "salariu minim", vor fi nevoite sa scada norma de lucru, ducand astfel la un dezavantaj major pentru angajati: ei nu isi vor mai putea face vechime in munca, decat dupa muuult mai multi ani lucrati. Cred ca nu isi imagineaza nimeni ca, la o norma redusa pe hartie, angajatii vor lucra mai putin! Deci: dezavantaj pt. angajat!

    Asa guvern de gargaragii ca asta eu n-am vazut in viata mea!
  • +1 (1 vot)    
    salariu minim (Vineri, 14 august 2009, 10:21)

    andrei madaras [anonim]

    Sigur, orice măsură poate fi bună sau rea în funcţie de interesele urmărite de cel ce o comentează.
    Din păcate în presa autohtonă sau internaţională nu am prea văzut aplecare către imparţialitate.
    Obiectiv vorbind, este mai bine sau mai rău dacă este prevăzut un salariu minim?
    La fel de obiectiv, este mai bine sau mai rău dacă acest salariu minim reflectă realitatea vieţii cu care confruntă cel ce îl câştigă?
    Cât despre profitori, ei vor şti cum să se adapteze indiferent de măsura adoptată. Prin urmare nu avem de ce să le plângem de milă. Sigur nu vor pieri!
  • 0 (2 voturi)    
    Elvetia (Vineri, 14 august 2009, 10:26)

    Cristian [anonim]

    In Elvetia salariul minim este echivalentul a 2000 Euro si iata ca acesta nu "impinge oamenii la ilegalitati, la violenta, creste munca la negru si nesiguranta sociala."
    Altii sunt factorii care creeaza astfel de distorsiuni ...poate: coruptia?...De ce incercam mereu sa evitam cel mai important subiect si sa cautam alte cauze ?
    • 0 (2 voturi)    
      Elvetia? (Vineri, 14 august 2009, 6:18)

      Ciprian [anonim] i-a raspuns lui Cristian

      Si cum as putea sa ma angajez si eu in Elvetia "fara coruptie" la carat sacu.
      Trebuie doar sa ma prezint la fortele lor de munca?
      • +2 (2 voturi)    
        Elvetia (Vineri, 14 august 2009, 11:08)

        Cristian [anonim] i-a raspuns lui Ciprian

        Contactezi o firma din Elvetia care are nevoie de carat saci si nu gaseste pe piata locala oameni pentru asa ceva. Ei te testeaza sa vada daca poti cara saci sub supravegherea unui elvetian si apoi daca ai trecut testul se ocupa ei de permis de munca si toate formalitatile. Am uitat, Romania inca are un numar limitat de permise de munca pe piata muncii din Elvetia. Mai trebuie ca si autoritatile sa-si dea acordul dupa ce vad daca mai sunt permise disponibile.
        Succes!
      • -1 (1 vot)    
        dar (Vineri, 14 august 2009, 18:30)

        johngood [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian

        dar mai bine ai spune care sunt si contributiile sociale platite de elvetieni comparativ cu noi.
  • 0 (2 voturi)    
    rationamentul articolului este indoielnic (Vineri, 14 august 2009, 12:06)

    Alex [anonim]

    - cresterea(normalizarea) salariului minim nu duce la cresterea notabila a somajului ci la eficientizarea activitatii economice. Daca un agent economic, in criza sau nu, nu poate supravietui fara diferenta pierduta la aceasta crestere inseamna ca este neprofitabil si trebuie sa dispara (indiferent de criza) fiindca trage economia in jos. Cat despre munca la negru si faptul ca aceasta poate fi favorizata de cresterea salariului minim, trebuie amintit ca munca la negru functioneaza in economie ca o supapa, care deseori aduce stabilitate sociala si nu din contra daca este suficient de bine controlata.
    Mie mi s-ar parea rezonabila o varianta de iesire din criza cu: investitii + concedieri la stat + normalizarea salariului minim
  • +1 (1 vot)    
    asa si asa (Vineri, 14 august 2009, 12:32)

    eueu [anonim]

    eu sunt de parere ca trebuie stabilit un salariu minim insa sa nu depasim o limita care ar duce la o neconcordanta cu realitatea(1000 RON parerea mea).de ex. in Argentina salariul minim e 1240 pesos adica cam 9-10 milioane de lei dar 40-50% din clasa muncitoare lucreaza la negru sub salariu minim castigand 50-60 100-120 euro/luna.practic la ei e un privilegiu sa castigi salariul minim.aici implica la ei si facftoru de coruptie pt k aregntina are o economie buna care le'ar permite acordarea de salarii mari insa se fura (mult mai mult ca la noi)
  • 0 (2 voturi)    
    Salar minim - impuls spre alinierea cu vestul (Vineri, 14 august 2009, 13:01)

    Ricky [anonim]

    Acest salariu minim are scopul de a alinia nivelul salariilor cu cel de la nivel european. Daca nu ar fi aceasta constrangere cu salariul minim poate a-m astepta o vesnicie pana la alinierea cu vestul Europei. Pas cu pas pentru mai bine :)
  • -1 (1 vot)    
    De ce trebuie modificat? (Vineri, 14 august 2009, 17:58)

    Ciprian [anonim]

    Eu nu inteleg de ce trebuie modificat salarul minim. Sa va aduc aminte de anii din urma cand pur si simplu nu puteai pune un ban deoparte si vorbesc de lei, pentru ca in anul urmator el nu mai avea aceeasi valoare.
    Se pare ca guvernantii nostrii, un pic cam in varsta nu au uitat deloc acea vreme,si in spiritul inertiei considera ca banul strans anul acesta nu mai valoreaza nimic anul viitor.
    Dar de cand cu creditele pe 30 de ani se pare ca lucrurile s-au stricat in aceasta privinta. Doar nu-i convine banciii sa piarda chiar atat de brusc.