Evenimentele din Moldova. Interpretari  preliminare

de Vasile Ernu     HotNews.ro
Duminică, 12 aprilie 2009, 21:24 Actualitate | Opinii


Vasile Ernu
Foto: Hotnews
Care „89”, care „revolutie”? Ar fi de sintetizat citeva lucruri pe care le-am mai spus cu diverse ocazii. Inainte insa, doua remarci: la Chisinau nu este vorba nici de o „revolutie”, si nici de un „89”. Sa nu uitam ca Moldova a trait „anul 89” inaintea Romaniei, iar el s-a desfasurat pe mai multi ani. Ar trebui sa cunoastem mai bine contextul anilor 80-90 pentru a ne lansa in comparatii de genul acesta. Iarasi, sa nu uitam ca in perioada in care „democratii” (guvernarile de dinaintea venirii PC-ului) au fost la putere, au facut praf statalitatea, si asa firava a Republicii Moldova. Debandada politica si economica a acelor ani a permis ascensiunea Partidului Comunistilor (PC) la putere. In anii 90 PC nici nu a existat pe harta politica din Moldova.Tot atunci, relatia dintre Romania si Moldova era intr-un trend ascendent, insa nimeni nu a facut nimic strategic, pe termen lung. Romania nu a avut nici-un proiect coerent. Ceea ce se intimpla in Moldova acum este si un faliment al politicii externe, al societatii civile si a mass-mediei romanesti in ceea ce o priveste. Singurul proiect coerent a fost acordarea de burse de studiu cetatenilor din Moldova. Acum, daca ne uitam atent, vedem o parte din efectele lui. Dar este un proiect care nu a fost dus pina la capat, nu a fost suficient dezvoltat. E un subiect care ar merita o discutie separata.

Despre context, aprilie 2009

Avem  acum alegeri pe care le cistiga oficial PC, iar opozitia incearca sa protesteze invinuindu-l de fraudarea alegerilor. Observatorii occidentali au confirmat corectitudinea alegerilor, opozitia cere repetarea lor. O demonstratie pasnica de contestare se divide si o parte din cei prezenti ataca institutiile publice. Acestea sint datele problemei. Acum stim cu totii ca violentele se datoreaza in mare parte si lipsei de reactie a statului, si prezentei unor instigatori care, pana la urma, fac si ei parte din structurile statului. La prima vedere, PC utilizeaza evenimentul in folosul sau, incercind sa compromita opozitia si sa o delegitimeze. PC vrea sa arate ca el este cel pasnic, cel care reinstaureza ordinea si disciplina si este salvatorul statului. PC manipuleaza pe fata si isi intimideaza adversarul fara scrupule.

In ciuda faptului ca Voronin pare a iesi mai puternic din aceasta confruntare cu opozitia, cred ca modul in care a gestionat aceasta criza ii va aduce sfirsitul. Este inadmisibil ca oamenii sa fie vinati, arestati si batuti fara o minima protectie. Este inadmisibil ca ziaristii sa fie tratati cum sint tratati (retineri, interdictii, expulzari). Sintem in 2009, fie si la periferia UE. De fapt, esenta demonstratiilor, a revoltei, este legata de nemultumirea profunda a unei noi generatii fata de politica, fata de situatia economica si culturala promovata de acesti guvernanti. Repet: violenta regimului Vornin din ultimele zile s-ar putea sa fie si sansa de a pune capat dominatiei PC-ului in politica din RM. Dar aici trebuie sa intre in joc institutiile internationale, mass-media si societatea civila.

Despe confuzia interpretarilor

Marele risc consta in deturnarea sensului acestei situatii. Lupta impotriva „dictaturii rosii” sau, mai rau, analiza in termen etnici, „lupta pentru spiritul romanitatii”, sint piste false. Voronin are doar eticheta de comunist, el fiind un hibrid, un mutant politic. El amesteca dreapta nationalista „moldoveneasca” (sa nu uitam ca PC vine cu platforma nationalismului moldovenesc: „Moldova de 500 de ani”, „urmasii lui Stefan cel Mare”, „limba moldoveneasca”), cu crestinisul ortodox bigot (de paste aprinde primul luminarea si zice „Hristos a inviat” la TV; sau isi lanseaza campania electorala la o manastire).  Deasemenea, el sustine proprietatea privata (el si oamenii lui sint unii dintre cei mai mari bussinesmen-i din Moldova). Pe scurt, este un oligarh economoc care combina nationalismul cu ortodoxismul, care depune flori si la Lenin si la Stefan cel Mare, si care conduce cu metode autoritare un stat slab.

Cred ca opozitia este acum intr-o situatie delicata. Ea ar trebui in primul rind sa se centreze pe adunarea de dovezi convingatore care sa dovedeasca credibil frauda PC. Institutiile occidentale cinice au nevoie de dovezi, nu de vorbe. Si tot acum ar mai trebui sa dea dovada de o atitudine virulenta fata de actele represive: sa lupte pentru eliberarea celor arestati si sa adune noi dovezi ale abuzurilor din ultimele zile.

Vampirismul mass-mediei, politicienilor si a intelectualitatii romanesti
   
Despre mass-media romaneasca as spune citeva lucruri. In primul rand, cu o luna inainte de alegeri, am facut lobby la mai toate trusturile serioase de presa. Am strigat in stinga si dreapta: vin alegerile in Moldova, faceti reportaje si informati lumea. Nimic. Cu exceptia HotNews, nimeni nu a facut nimic. Cind au aparut primele excese, expulzarea citorva cetateni romani, oprirea accesului unora in R.Moldova, atunci au inceput sa ne se transmita diverse mesaje alarmiste. Cind s-a simtit mirosul de singe, toti au inceput transmisiile „de la fata locului”, fara insa a avea oameni „la fata locului”. Cind Basarabia face rating sau cind avem nevoie de voturi, atunci si mass-media si partidele de aici sint interesate de ea. E jalnic. Mass-media rusa a fost prezenta, cea romaneasca era devotata becaliadei.

Al doilea lucru pe care l-am observat legat de relatarea subiectului in mass-media romaneasca, dar e valabil si pentru intelectuali, e ca marea partea a opiniilor nu au fost o analiza a ce se intimpla in Basarabia, ci o expunere a himerelor, a cliseelor si a fobiilor romanesti legate de acel spatiu. Evenimentul a fost tras pe doua linii moarte: fie pe spatiul nationalismului timp, te tip colonialist, care se apropie de cel al Noii Drepte din Romania, fie pe linia „anticomunismului de piata” in care singurul scop e sa mai mincam o piine pe seama hoiturilor putrezite si a suferintei „fratilor mai saraci”. E trist.

Previziuni

Previziunile mele sint sumbre. Nu cred ca va fi o dictatura caci PC are un bussines de aparat si ei stiu ca daca totul se inchide, pierd bani. Sint mai capitalisti decit ne imaginam. Vor abuza in masura in care nu vor intimpina reactii seriose de protest. Daca mass-media si institutiile occidentale vor reactiona, nu-si vor permite prea multe. Bussines-ul e mai scump decit razbunarea, iar PC nu-si permite izolarea. Eu cred insa ca in contextul dat, se vor agrava si radicaliza relatiile dintre diversele grupuri sociale si etnice din Moldova. Exista, deasemenea, posibilitatea aparitiei unor fobii antiromanesti mai accentuate. Logica nationalista de tip colonialist pe care multi o folosesc in Romania pentru a interpeta ce se intampla R.Moldova s-ar putea sa aduca mari prejudicii relatiilor dintre populatia de dincolo si de dincoace de Prut. Sper sa gresesc si sa fiu un prooroc fals.

www.nascutinurss.ro/blog


Citeste mai multe despre   
















4831 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    cRED CA GRESETI (Duminică, 12 aprilie 2009, 22:53)

    releu [anonim]

    89 abia acum s-a copt in RM. Ce face si cum insceneaza Vorornin s-a mai vazut si in 45 si de atunci la diferite intervale si in difwritw aspecte in tot lagarul comunist de atunci. Voronin nu face decat sa repete ceea ce a fost invatat.
    Faptul ca Romania nu a avut un proiect este un fals.
    Romanai a avut proiectul ei: a intrat in UE si NATO. A dat burse... In rest Romania se intereseaza de Moldova atta cat cat populatia Moldovei se intereseaza de Ropmania. De ce doar atata ? Pt. ca nu are gaza si nici arme nucleare...
    Romanai are rabdare si maini mai libere acum, adevarul merge incet , dar castiga.
    Romania a dat energie Moldovei in cele mai crunte momente pt Moldova, si a luat multumiri..
    Dar acest lucru se stie....
    • -1 (9 voturi)    
      nu mai pot de ras! (Luni, 13 aprilie 2009, 5:55)

      nauna [anonim] i-a raspuns lui releu

      Romania nu a ridicat niciun deget pt. Moldova si nu vad motive sa o faca in continuare. Romania e o tzara mica si cu probleme mari - ar fi bine sa si le rezolve si sa-si vada de treaba, nu are nicio obligatie fatza de Republica Moldova. Vorbim aceeasi limba? Si ce daca?
      • +3 (3 voturi)    
        ? (Luni, 13 aprilie 2009, 8:09)

        sabo [utilizator] i-a raspuns lui nauna

        Speciala convingere!
        Extraordinar de cinica si antiromaneasca!!
      • +2 (2 voturi)    
        are o obligatie / nauna (Luni, 13 aprilie 2009, 11:33)

        hope [utilizator] i-a raspuns lui nauna

        mdaaaaa...io nu pot sa inteleg gandirea asta. Om pierdut, fara cultura, fara istorie, fara identitate.
    • +1 (1 vot)    
      Ernu&Popescu foarte buni (Luni, 13 aprilie 2009, 10:41)

      dimbovita [anonim] i-a raspuns lui releu

      un interviu excelent cu Nicu Popescu care confirma multe din tezele lui Ernu. Bravo hotnews ca ne dati opiniile unor oameni care depasesc clisee banale si cunosc zona bine.

      http://www.hotnews.ro/stiri-international-5577400-nicu-popescu-expert-ecfr-romania-trebuie-ceara-dovezi-privind-implicarea-manifestatiile-din-moldova.htm
  • +3 (5 voturi)    
    bravo (Duminică, 12 aprilie 2009, 22:58)

    tirolez [utilizator]

    excelent articol.
    Imi amintesc cate emotie era la inceputul anilor 90 acolo, cati oameni iesiti in strada, mandri ca pot vorbi romaneste.
    Daca ar fi fost Iliescu de acord.... rusia era in corzi, era o vointa populara de ambele parti pentru unire.
    Asta e.
  • +2 (6 voturi)    
    corect (Duminică, 12 aprilie 2009, 23:01)

    bestest [anonim]

    exceleta analiza..
    bravo
  • +1 (7 voturi)    
    Du-te la Chisinau, ernule... (Duminică, 12 aprilie 2009, 23:04)

    lucid [anonim]

    .....si fii alaturi de ai tai, in loc sa-tzi exhibi pro-rusismul binecunoscut intr-o tzara care-tzi pute.
    Putin e ceva mai destept decat tine si-l va beli pe cioroiu' bujenitza si pe comunistii lui. Ii va inlocui cu de-alde Urecheanu, sa zicem. Tot va fi ceva pentru basarabeni.
    • 0 (0 voturi)    
      N-ai nimic de zis (Luni, 13 aprilie 2009, 16:58)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui lucid

      Mai bine taci!
  • +2 (2 voturi)    
    Eu mai asteptam cu interpretarile... (Duminică, 12 aprilie 2009, 23:11)

    bogdan [anonim]

    Din capul locului D-nul Ernu a gasit vinovatii: "democratii" care au distrus statalitatea si au nivelat drumul comunistilor...a ,si bineinteles presa si politicienii romani.
    La primul punct: prabusirea blocului estic a scos la inaintare oamenii serviciilor infiltrati prin partide "democratice". Asa a fost la nemtii estici, la cehi,la polonezi, la romani si la moldoveni.O opozitie puternica nu a existat niciunde inainte de 89. In plus rusii controleaza inca destul de clar zona lor de fosta influenta. Cat despre presa, aia trebuie sa se vanda si e de scandal ca in vest(proprietarii presei se numesc Ringier,Burda,s.a.m.d.) Eu nu ma bazez pe presa, incerc sa-mi formez o impresie personala si constat ca opozitia in RM este slaba si vasala toanelor presedintelui.Or exista si interese materiale,afaceri comune?
    Politicienii romani trebuiau sa poarte discutii cu rusii. In baza tratatului Molotov-Ribbentrop cautate caile de a indrepta nedreptatea. Podurile de flori,pupaturi ,lacrimi si vorbe mari s-au spus pt.mass-media. Concret nu a existat nici de o parte nici de alta interese comune. La alegeri, ca la alegeri s-a promis mult, s-a mintit ,s-au masluit voturi(le stim de la noi)si s-a dat un rezultat final care nu poate fi verificat sau contestat. 50% la cei 1,8 mili. de etnici rusi, nu-i mult. In plus alte sute de mii sunt plecati la munca sau la studii. PCRM are toate parghiile de control...Eu nu cred in ei, cred ca schimbarea va veni de la tineri. Ei nu mai vor sa traiasca in saracie,teroare si dezinformare si cu toate hoardele de batausi in uniforma vor rasturna sistemul. Cum , cand? NU stiu, dar Voronin e un om scos din carti si la fel si ceilalti. Cat despre "opozitie", nici ei nu ma intereseaza, n-au curaj si nici idei.
    • 0 (0 voturi)    
      etnici Rusi (Luni, 13 aprilie 2009, 11:48)

      hope [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

      comentariu bun insa rectific:
      -Moldovans (Romanians) 2,638,125 78%
      -Ukrainians 282,406 8.3%
      - Russians 201,218 5.9%
      -Gagauz 147,500 4.4%
      -Bulgarians 65,662 1.9%

      The last reference data is that of the 2004 Moldovan Census.

      Datele exclud Transnistria caci ei si-au facut propriul racensamant. Daca adunam toata populatia filorusa nu fac mai mult de 700 mii si nu 1.8 mil(habar nu am de unde luati datele). Rusii sunt adunati majoritatea in Chisinau si Balti, in restul regiunilor sunt f putini. Ukrainenii sunt in nord, Gaguzii si Bulgarii in sud.
      In Transnistria conform recensamantului lor 30% sunt moldoveni, 32% Ukraineni, 23% rusi.
  • +2 (4 voturi)    
    bun articol! (Duminică, 12 aprilie 2009, 23:23)

    G.Marius [utilizator]

    in cateva puncte .....
    protestul (ziua de doliu si lumanarile) fata de alegeri nu a fost a opozitiei, si nici macar efectiv nu a fost impotriva comunistilor, ci impotriva spectrului electoratului PC ("Trezeste-te patrie drogata!").
    Opozitia nu prea a pactizat cu tinerii studenti.
    Dar opozitia a negociat cu Voronin din pozitia protestatarilor, ceea ce pune multe semne de intrebare impreuna cu protestul - blat de duminica.(Doar daca se verifica unele zvonuri potrivit carora s-a negociat pe vietile celor din arest ca Boboc sa fie un caz singular).
    In rest ..... nu va pot da decat dreptate. Inclusiv in sentimentul de inutilitate privind tragerea de maneca a massmediei romanesti.

    Drama studentilor basarabeni, parca nu o vede nimeni.
    hai norok
  • +3 (11 voturi)    
    V-a prostit propaganda sovietica, domnule Ernu (Duminică, 12 aprilie 2009, 23:24)

    alex [anonim]

    Nu stiti cum erau rudele mele in 1918. Imi povesteau despre Basarabia( un unchi)ca au primit cu mare bucurie unirea din 1918; scapasera de cizma rusa neinduratoare. Daca dumneavoastra ne aburiti si ne spuneti ca noi, romanii, suntem colonialisti fascisti de tip Noua Dreapta, atunci ma dezamagiti profund si va rog sa va duceti in URSS sa-i pupati fundul lui Lenin si al lui Stalin.
    • 0 (0 voturi)    
      felicitari (Luni, 13 aprilie 2009, 8:12)

      sabo [utilizator] i-a raspuns lui alex

      Pentru atitudine!
      mult noroc!
  • +2 (2 voturi)    
    Ce o fi "logica nationalista de tip colonialist"?? (Duminică, 12 aprilie 2009, 23:32)

    teodors [anonim]

    Observ la dl Ernu o tendinta de a relativza totul.
    Oricat as incerca nu inteleg ce o fi aia "logica nationalista de tip colonialist" din mass media romaneasca.
    Dl Ernu ar trebui sa precizeze conceptele pe care le aduce in discutie.

    As putea sa banuiesc ca se refera la p presupusa dorinta a romanilor de a ocupa Moldova. Ceea ce e o aberatie. Pe care autorul nu are curajul sa o explice pe indelete.
    • 0 (4 voturi)    
      raspuns pe scurt (Luni, 13 aprilie 2009, 1:18)

      un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui teodors

      Cred ca este vorba de ideea "Basarabia apartine Romaniei (dar a fost furata de rusi)".
      Multi romani gandesc asa, fara sa se intrebe macar, ce doresc, de fapt, basarabenii.
      • 0 (0 voturi)    
        Imperiul fatarnic (Luni, 13 aprilie 2009, 1:49)

        Papa Strumf [anonim] i-a raspuns lui un_om_de_cal

        Foarte probabil ca asta vrea sa spuna dl Ernu. Dar, in Romania, acesta este doar un sentiment DIFUZ. In plus, se poate oare vorbi de "colonialism" in relatia intre doua parti ale aceluiasi natiuni? Desigur, se poate argumenta ca basarabenii sunt intr-adevar o natiune diferita (exact ceea ce afirma Voronin et co.).

        Ceea ce ignora dumnealui, voit sau nu, este ca aceasta sintagma, "nationalism colonial", se potriveste mult mai bine ideologiei OFICIALE a actualei conduceri moscovite. Ei sunt cei care afirma, in stil tipic colonial, ca poseda un drept istoric asupra fostelor republici sovietice. Si nu numai ca afirma, ci chiar actioneaza conform lui, chiar intr-un mod violent, dupa cum se poate vedea in Caucazul de nord si de sud.
    • 0 (0 voturi)    
      exact (Luni, 13 aprilie 2009, 2:12)

      I [utilizator] i-a raspuns lui teodors

      asta as vrea si eu sa aflu...
  • 0 (4 voturi)    
    bine punctat (Duminică, 12 aprilie 2009, 23:42)

    suzi [anonim]

    ernule nu pune botu la IDiurile idioate. I mare parte sint de acord cu tine. Ai perfecta dreptate cu "logica nationalista de tip colonialist". Daca in Ungaria s-ar fi scris un text ca a lui Cartarescu (despre Moldova) legat de Transilvania ar fi fost declarat iredentost si fascist. Dar si aici lucururile is mai complicate.
  • +1 (3 voturi)    
    Protectia cetatenilor romani (Duminică, 12 aprilie 2009, 23:48)

    Andrei [anonim]

    Exista si posibilitatea ca Moscova sa aiba interes sa aduca Armata a 14-a mai aproape de granite UE. Si ar fi o actiune care ar putea duce acolo (sper ca nu...).

    Romania a reactionat slab, anemic si puturos. As fi:
    - blocat economic Moldova (cum bine spui, ar fi afectat oligarhia comunistoida): fara drept de survol, fara energie electrica, cu internetul filtrat etc (majoritatea internetului din MD vine din Romania
    - rezolvarea problemei vizelor (mai buna organizare in Chisinau sau acordarea de vize la granita - in cazul in care ne rejecteaza toti ambasadoii si consulii)
    - activarea unor canale media cu penetrare in tot teritoriul (Radio/Tv) pentru mai buna informare (cei din Chisinau prind slab in unde medii Radio Romania si cam atat); avem emitatoare la granita, doar marita puterea si adaptat continutul editorial (si scoase "pisicile" de la Radio Romania , care cand relatau despre Parlamentul in flacari parca descriau gratarul de la Cocosatu'
    - activarea unor corespondenti locali ai marilor canale internationale (coresponent CNN stiu ca exista si in Romania; nu si-ar permite niciodata comunistii sa expulzeze o echipa CNN; iar daca ar face-o, cu atat mai bine).
    - cresterea activitatii informative in Chisinau (as fi prezentat instantaneu dovezi video ale implicarii statului comunist in devastarea parlamentului etc); daca aveam un SIE activ, ar fi putut fi obtinute, dar SIE-ul nostru stie doar bla-bla si business-uri cu mega bani, nu maruntis moldovenesc
    - contracararea mesajului nationalist prin asocierea cu situatia din Germania (zidul de pe Prut etc); Mapamondul ar intelege mai usor daca primeste exemple cu care este familiarizat
    - implicarea UE in monitorizarea alegerilor (faptul ca au deschis si inchis sectiile la orele legale, ca nu au existat batai in sectii etc, nu inseamna ca au fost si corecte; comunistii sunt experimentati, iar controlul trebuie facut pana la nivel de buletin de vot si buletin de identitate!
  • +1 (5 voturi)    
    excelent articol (Luni, 13 aprilie 2009, 0:16)

    Anna [anonim]

    In sfarsit, un editorial bun, obiectiv, fara istericale despre Moldova.

    Intr-adevar urgenta nr. 1 este respectarea drepturilor omului in Moldova; problema nu e ca au castigat comunistii (desi sunt o anticomunista convinsa) ci ca opozitia intra la puscarie, minori sunt arestati, opozantii sunt omorati in bataie de politie.

    SAR a facut o petitie pt Parlamentul European, ca sa intervina mai transant in incetarea violentei si respectarea drepturilor omului.

    O puteti semna trimitand mail la office@sar.org.ro

    http://www.sar.org.ro/index.php?page=articol&id=354
  • +1 (3 voturi)    
    previziuni sumbre dar realiste (Luni, 13 aprilie 2009, 0:17)

    jora [anonim]

    foarte bun finalul. avem la ce ne gindi
  • +1 (3 voturi)    
    Analiza (Luni, 13 aprilie 2009, 0:21)

    Nashu' Pantelica of Poplaca [anonim]

    Domnule Vasile, patial buna este analiza dvs. In primul rand, se vede ca sunteti documentat dar va scapa cateva lucruri...
    1. Republica Moldova a devenit prada oligarhilor. Voronin jr. a facut primii gologani in Romania, vazand si reactia Bucurestiului imi dau seama din start ca ceva e inca "sub pres" in acesta suparare a lui Voronin. (O criza pe Prut cu vize si trafic ingreunat nu va face decat sa sporeasca spagile, si averilor "alesilor" si oamenilor de casa a regimului cat si a smecherilor locali din Ro). Pe scurt avem Rep. Columbia in mijlocul Europei si la granita EU.
    1' Gen Parcalabescu si Gen Chitac au fost prinsi cu matza in sac in Iunie '90 cand au simulat atacurile "legionare si fasciste". Exista inregistrari cu "... Confirm, dom' general cum am stabilit, dam foc autobuzelor"... Ehe, daca ar fi om Chitac cate ati afla... Desigur, am afla si cum ministrul transporturilor tanarul pe atunci Tr. Basescu a facut rost ca din pamant de garnituri din Valea Jiului pentru Bucuresti, am afla cum "organele" au bajbait pana a iesit fum pe la Politia Capitalei si televiziune si deodata au "invins fortele legionare"..... Ce mai ca la Chisinau...
    2. R. Moldova trece de la 89 incoace printr-o criza de identitate. Moldovenii nu au avut voie sa fie romani. Pot calatorii in Uzbekistan fara vize insa daca trec Prutul treaba sta altfel. Doctrina sovietica e clara in aceasta directie si vie printre rusi si ucrainieni: ei sunt moldoveni si nu au nimic de a face cu romanii. Noii generatii a devenit foarte greu sa ii mai duci cu povesti d'astea.
    3. Pericolul devine real, l-ati sezizat bine, se va radicaliza acest subiect.
    4. Minoritatile rusa si ucraineana nu prea au avut alte alternative. Aveau de ales intre unionisti si comunisti. daca mai punem si vreo 10% moldoveni multumiti cu ce au trait (primari, rubedenii, tiitoare, securisti) iata avem cele 50%.
  • +3 (7 voturi)    
    Ernu, noi romanii nu suntem imperialisti (Luni, 13 aprilie 2009, 0:22)

    nationalistul [anonim]

    Noi vrem unirea cu fratii de peste Prut la fel ca Germania de Est si de Vest. Daca nu va place cuvantul Romania, schimbam numele tarii reintregite in Dacia sau Moldova Mare. Sunt trist ca nu ne sustineti...
    • +2 (2 voturi)    
      Nationalistu (Luni, 13 aprilie 2009, 12:55)

      hope [utilizator] i-a raspuns lui nationalistul

      Nu s-a zis ca Romania e imperialista. Sunt din MD si sunt pentru unire. Si nu mai fi trist ca sunt multi ca mine...si nu sunt nostalgic, e realitate. Insa sunt de acord cua utorul in privinta strategiei Romaniei fata de RM. nu exista asa ceva. Si daca s-ar suplimenta locurile la bursa in invatamantul Romanesc cu 20 mii? ce ar pierde romania, la un prim calcul in jur de 12 mil euro pe an. Io zic ca se merita. Si daca s-ar fi dat cetatenie romaneasca la toti solicitantii cum era pan in 2000(probabil in ciuda mesajelor venite din UE)? S-ar fi aflat ca 80% din populatie sunt Romani. Si ce s-ar intampla atunci...ar creste schimburile comerciale cu Ro. Din pacate schimbul comercial il facem cu Ru si nu cu romania.
      Un rol IMP il are si massmedia Romaneasca(sau ar trebui). Aici nu comentez ca e de jale.
  • +2 (2 voturi)    
    Cand treci Prutul..... (Luni, 13 aprilie 2009, 0:31)

    loc. corigent-repetent [anonim]

    Cand treci Prutul se schimba boghiul ?????

    Sau cand treci Nistrul ????
  • 0 (2 voturi)    
    Comunism real? (Luni, 13 aprilie 2009, 0:38)

    Papa Strumf [anonim]

    Asadar, guvernele democrate din anii '90 au "distrus statalitatea Moldovei". Ce gogoasa! Statalitatea Republicii Moldova, asa cum a fost creata de Stalin, aceasta statalitate a fost si este o fictiune. Ce dovada mai clara poate fi decat faptul ca, atunci cand vorbesc despre statul lor, cetatenii RM folosesc sintagma "republica noastra"--republica in sensul sovietic, "Republica Socialista Sovietica". Nu "tara noastra", nu "patria noastra". La nivelul subconstientului, acesti oameni (printre care se numara si tov. Voronin) admit faptul ca RM, ca entitate statala, este o facatura, o aberatie istorica.

    Dar nu e de mirare ca dl Ernu ii gaseste vinovati pe democrati. Dumnealui crede inca in utopia sovietica (vezi motoul de pe blogul personal, "jos mainile murdare de pe visul copilariei mele"). In viziunea dumnealui, comunistii lui Voronin nu sunt "adevarati comunisti", ei sunt de fapt niste businessmeni lacomi de putere. Ei bine, sa va spun marele secret, dle Ernu. Chiar asta inseamna comunismul sovietic in realitate: un capitalism adus la absurd--un singur patron monopolist (statul) condus de un singur om, pentru beneficiul unui minuscul procent din populatie.
  • +1 (1 vot)    
    Sa le facem bucurii (Luni, 13 aprilie 2009, 0:42)

    Johannes [anonim]

    Centrul de telecomunicatii speciale al RM are si o pagina de contact
    http://www.cts.md/md/cont/
    Haideti sa le scriem diverse urari cum stim noi mai bine.
    Mama lor de comunisti
  • 0 (0 voturi)    
    perspectiva optimista (Luni, 13 aprilie 2009, 1:05)

    un_om_de_cal [utilizator]

    Mi-a placut articolul.

    Dar eu vreau sa cred ca putem fi si optimisti. Mi se pare ca mentionata |logica nationalista de tip colonialist" a pierdut teren in mediatizarea acestor evenimente.
    Am vazut la televizor si in presa scrisa mai multe prezentari si explicatii ale adevaratei situatii din Basarabia. Pentru prima data, conducerea Romaniei pare sa inteleaga mai bine aceasta situatie.

    Chiar daca, pe termen scurt, relatiile intre cele doua popoare se vor inrautati (asa cum prevede domnul Ernu), eu sper ca, pe termen mediu si lung, o adevarata intelegere a basarabenilor de catre romani va duce pana la urma la apropierea celor doua popoare.
  • -1 (3 voturi)    
    Ernu dURSS (Luni, 13 aprilie 2009, 3:37)

    Zev [anonim]

    Tov Ernu, bratan, mujic!

    Romania si romanii nu au o datorie istorica de a va trata ca pe niste printese. Ca ti se pare tie o abordare mercantila sau neproductiva din partea presei asta e problema ta. Da presa va pune pe hartie sau ecran ce li se pare lor ca se va vinde mai bine, daca ei percep ca alegerile din Md nu sunt subiect vandabil decat dupa ce a inceput bataia, asta este, imi pare rau ca nu se pot trasa sarcini presei cum ai vrea tu.

    Fobiile antiromanesti ale fratilor de peste Prut sunt de trista notorietate si usor de explicat citind bataia de campi pe care o semnezi - pana sa citesc asta eram convins ca Brejnev e mort. Nu ai cum sa iti pui problema unei logici nationaliste de tip colonialist (esti Patrice Lumumba reincarnat!) cand ai de-aface cu o statalitate de carton,iar independenta MD e nascuta dintr-un rapt istoric al alora de purtau sepcute ca a ta pe la mintinguri si parazi de 7 noiembrie.

    Cum iti permiti sa vii si sa tragi o natiune intreaga de urechi ca nu a reactionat cum ai vrea tu? In primul trand ca sa faci lobby trebuie sa insemni ceva, nu e cazul tau. Ca pe ce chestie ce s-a spus de cater intelectuali romani, asa tembeli cum vor fi fiind ei, o colectie de himere? Care e himera, ideea de unire? Ce proiecte coerente astepti din partea Romaniei, are Romania vre-o datorie filozofica de a pune pe tapet oferte ca sa poata fecioarele moldovenesti sa masoare oferta romaneasca si pe cea ruseasca? Si dupa asta ai tupeul sa vii si sa acuzi Romania de mercantilism in relatia cu Md?? Uite care-i treaba:

    1. Independenta si statalitatea moldoveana sunt un accident istoric, pur si simplu nu aveti resurse sa va puneti pe roate nici macar o administratie de Mikey Mouse ca a noastra. Puteti doar sa fiti failed state ca pana acum.
    2. Felul in care se trateaza subiectul asta in Ro este dependent context si precedente. Daca le lasi pe acestea in afara nu reusesti decat sa produci imbeciloscriituri ca de obicei.

    Esti mudak, pre limba ta.
    • 0 (0 voturi)    
      raspuns (Luni, 13 aprilie 2009, 9:52)

      un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui Zev

      Exact aceasta atitudine de a spune cu aroganta basarabenilor "Ba, voi sunteti romani, ba, chiar daca nu credeti! Basarabia e a noastra" este ceea ce creaza si alimenteaza atitudinea antiromaneasca de acolo.

      Daca ati putea iesi din gandirea asta si ati trata oamenii aceia cu respectul cuvenit unor "frati", situatia ar fi alta.
  • 0 (4 voturi)    
    p a c e (Luni, 13 aprilie 2009, 4:44)

    S o l a r i a N [anonim]

    Ne-am nascut liberi.
    Fara concepte si simboluri pe care sa le imbratisam orbeste sau icoane de la care cerem fara sa stim ce vrem...
    Si eram liberi, alergand sub Soare fara sa ne lovim sau sa ne oprim la "granite". Cum? Granita? Ce inseamna asta?
    Ca acest pamant e al tau?
    Dar cum poate sa fie acest Pamant al tau cand tu esti abia o vietate amarata care se va bucura daca va tari 100 de ani.
    Tu nu potzi avea acest Pamant. Este doar in mintea ta ca ai acest pamant. Si nu este decat o iluzie. Realitatea e ca acest Pamant are 4,5 miliarde de ani. Si va mai dainui cat ...cine stie?
    Pamantul in schimb, poate sa proclame ca te are, ca ii apartii precum cele zeci de mii de rude ancestrale.
    Caci din Pamant ne-am facut si in tzarana ne transformam. Iar acea tzarana e Moldova azi, Romania peste 10 de ani, UE peste 11 ani, Eurasia peste 17 ani si Terra peste 25.
    Ce frumos ar fi sa traim cu totii ziua in care sa nu mai ucidem, uram si invrajbim pe concepte de proprietate, natiune, ideologii si concepte mentale.
    Sa ne folosim altfel energiile fantastice pe care le consumam in violenta si foame disperata de putere (lipsa dragostei.....)
    Sa aducem pacea pe Terra.
    Caci tot noi am adus razboiul!

    Pace voua, frati Romani, Moldoveni, Basarabeni, Ucrainieni, Rusi, Bulgari,Turci, Unguri, Nemtzi, Rromales, Albanezi, Tatari, Kurzi, Uzbeki, Chirghizi, Mongoli, Georgieni, Lituanieni, Letonieni, Estonieni,
    Tibetani, Chinezi, Japonezi, Indonezieni, Neo Zeelandezi si mai vezi:

    http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries

    Haideti, oameni sa ii ajutam cumva pe Moldoveni! Macar on line :) Acum.

    http://www.sar.org.ro/index.php?page=articol&id=354
    • -1 (3 voturi)    
      adevarat ai grait (Luni, 13 aprilie 2009, 6:11)

      razvan [anonim] i-a raspuns lui S o l a r i a N

      din articolul asta plus comentariile anterioare nu am retinut ca vizionar si de bun simt decat comentariul tau. peste generatii urmasii nostri se vor gandi la noi cum ne gandim noi la societatea matriarhala. adica o etapa oarecare in evolutia societatii omenesti.
      la un moment dat vor dispare atat granitele frontaliere cat si cele impuse de mintea noastra primitiva: culoare, limba, sex, etc.
      specia umana este ocupata in momentul de fata cu niste probleme cu totul si cu totul neimportante.

      spor la treaba.
  • 0 (0 voturi)    
    Moldova, adio (Luni, 13 aprilie 2009, 7:26)

    dxn [anonim]

    <a href="http://dxn-doxon.blogspot.com/2009/04/adio-moldova-dormi-in-pace.html">Moldova, adio, nu am cuvinte</a>
  • +1 (3 voturi)    
    Nu va suparati pe dl Ernu... (Luni, 13 aprilie 2009, 7:47)

    panadol [utilizator]

    ... el face parte dintr-o generatie usor defecta, care a crescut cu exact aceasta propaganda, dar mai ales cu sentimentul indus ca "ei" sunt altceva, sunt "moldoveni" si nu "romani". Din pacate, oricit de mult i-ar intra evidentele in ochi, nu o sa le vada. Analiza dumnealui e gresita din start. Pentru ca nu analizeaza pe cine trebuie. Moldova a inceput sa se schimbe, sa se trezeasca la viata, sa isi vada directia. Acest lucru se datoreaza oamenilor foarte, foarte tineri, care deja s-au format in alta ecuatie. Si daca m-ar intreba cineva pe mine, acest moment este intr-adevar un mini 89`, iar cheia acestui moment e revolta violenta, lipsa de rabdare pentru nush ce transformari, etc. E absolut normala, chiar daca nu ne place sau nu o intelegem. Reactia adecvata e cea a tinerilor din Chisinau, si nu cea a d-lui Ernu, care probabil in general nu acorda sanse. Duminica am vazut la Chisinau cele mai importante imagini: au inceput sa iasa in strada si oamenii mai in virsta. Tinerii au fost declansatorul si cei ce au intuit corect. Mi se confirma faptul ca, in privinta revolutiilor in gindire, ei au intotdeauna dreptate.
  • +1 (1 vot)    
    Greseala mare (Luni, 13 aprilie 2009, 9:00)

    Claude [anonim]

    Basarabia a trait in 88-89 o perestroika, nu o revolutie.
  • +1 (3 voturi)    
    coarda sensibila (Luni, 13 aprilie 2009, 9:16)

    foxpopuli [anonim]

    In sfirsit un text lucid. Fara fandoseli nationaliste si lacrimi paunesciene. Fara imbecilitati ideologice.

    Aici Ernu a atins o coarda sensibila cu "nationalismul de tip colonial". E nevoie de multa claritate si retinere in zilele atsea si de mult pragmatism.
    • +2 (4 voturi)    
      coarda ultrasensibila (Luni, 13 aprilie 2009, 10:32)

      voxbobuli [anonim] i-a raspuns lui foxpopuli

      Fara imbecilitati ideologice? Intreg articolul e o imbecilitate ideologica. De orientare nostalgic-sovietica, mai precis. Dar probabil ca matale, tragand in aceeasi directie, nu observi partialitatea lui.

      A atins o coarda sensibila? Corect, coarda care vibreaza in contact cu miopia intelectuala agresiva. Iar in cazul tau, crede-ma, amice, coarda respectiva vibreaza foarte puternic.
  • 0 (0 voturi)    
    Autoritatile europene sunt la fel de cinice (Luni, 13 aprilie 2009, 9:28)

    cinicul [anonim]

    Autoritatile europene sunt la fel de cinice ca si Voronin zice Ernu aici...

    http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/846830/Vasile-Ernu-Autoritatile-europene-sunt-la-fel-de-cinice-ca-si-Voronin/
  • +1 (1 vot)    
    Gresiti enorm... si e pacat! (Luni, 13 aprilie 2009, 9:46)

    antiabureala [anonim]

    Previziunile dvs, or fi niste previziuni care pot sau nu pot fi luate in consideratie, insa ceea ce ma ingrijoreaza din punctul de vedere al unei basarabence e faptul a cineva in aceasta situatie isi permite de a lansa previziuni care sa ne puna pe noi patriotii in lumina proasta, sa ia apararea mass-mediei ruse impotriva celei romane. Inchideti ochii, aveti ceva de castigat din acest articol? Inca un bonus inainte de Paste in randul pupincuristilor lui Voronin si a lui Putin? E dreptul dvs sa aveti o opinie, insa am cate ceva de comentat referitor la articolul dvs.

    De ce presa romaneasca nu a fost la locul faptei? Trebuie sa va aduc la cunostinta ca nu au putut intra pe teritoriul Moldovei, intorsi la vama?

    De ce presa ruseasca a fost... ia ghiciti! Era bine sa fie pentru a relata ce se intampla in lumina comunistilor.

    Imi pare rau ca scrieti un asemenea articol, desi aveti dreptate in multe privinte, PC-ul a ajuns la putere prin minciuna, camuflat sub niste lozinci false, dezinformare, promisiuni false, amenintari, coruptie si nu in ultimul rand o serie de crime.

    Nu din cauza democratiei proaste!!!

    Nu dati vina pe cei 10 ani de democratie. 10 ani sunt putini pentru ca un stat mic si fara putere economica, sa-si revina din aservismul la care a fost supus de catre Rusia, cu minti spalate si idei innabusite. In sfarsit aceste minti si-au revenit. Nu este meritul opozitiei, al Romaniei, al nimanui, este meritul TIMPULUI, care a trezit o parte din populatie la viata.
  • 0 (0 voturi)    
    rogozanu zice (Luni, 13 aprilie 2009, 9:53)

    fresh [anonim]

    un comentariu interesant a lui Costi Rogozanu

    http://rogozanu.blog.cotidianul.ro/2009/04/10/ce-n-am-inteles-eu-din-moldova-vina-romaniei/
  • 0 (0 voturi)    
    stai asa! (Luni, 13 aprilie 2009, 10:36)

    cetatean [anonim]

    "Romania nu a avut nici-un proiect coerent. Ceea ce se intimpla in Moldova acum este si un faliment al politicii externe, al societatii civile si a mass-mediei romanesti in ceea ce o priveste." - tipic moldovenesc: sa vin eu sa-ti fac treaba! cica Moldova a trait 89 inaintea Romaniei; pai atunci Moldova trebuia trebuia sa fi avut un proiect coerent pt. Romania! logic nu? va meritati soarta, chiar mai bine decat noi.
  • -2 (2 voturi)    
    jos! (Luni, 13 aprilie 2009, 12:45)

    aibonez [anonim]

    excelent relatata situatia.bravo. romanii sunt la fel de sovini ca si rusii, la fel de hapsani, dar nici un caz rusii nu sunt atat de lasi ca romanii. rusine. un popro marginal si secundar ca romanii isi cauta acum tapul ispasitor si pe cineva care sa-l arate cu degetul. sarmanii basarabeni cat te mult au indurat si indura in continuare. si rusii si romanii i-au indobitocit. unii prin tradare, altii prin politica etc
  • 0 (0 voturi)    
    Multumesc Vasile! (Luni, 13 aprilie 2009, 13:11)

    nedumeritu [anonim]

    Excelent punct de vedere! Ca vad eu: 1. Cand am fost in Chisinau nu am observat ca sa existe o dorinta/atitudine transanta, sau majoritara, de genul: "da suntem romani"; 2. nici in Romania nu vad o atitudine rationala, o strategie explicita sau un plan de actiune, care sa sugereze "sunt fratii nostri, dorim sa fim impreuna si pentru asta suntem dispusi sa facem...." Vad mult abordari emotionale, care nu par corelate cu actiuni logice si coerente. Poate gresesc!
    • 0 (0 voturi)    
      raspuns nedumeritu (Luni, 13 aprilie 2009, 14:31)

      antiabureala [anonim] i-a raspuns lui nedumeritu

      de cate ori ai fost la Chisinau? atitudinea asta de: "sunt roman" nu ai vazut-o pentru ca multora le era teama sa vorbeasca. iar Romania... planuri de actiune au avut insa acum e membra UE, NATO, nu stiu sincer cat face pentru noi neconditionat si cat pentru statutul ei international.
  • +1 (1 vot)    
    Cateva comentarii (Luni, 13 aprilie 2009, 13:27)

    Ghita [anonim]

    1.“Democratii” au facut praf statalitatea RM. Aceasta a fost facuta praf nu de domocrati, ci de Moscova, prin politica de cultivare a separatismului din 1990, prin razboiul din 1992, prin blocada economica in 1991-92, prin activarea retelei sale de agenti (vezi aderarea la CSI, venirea agrarienilor la putere in 1993 etc.)
    Cu exceptia anilor 1991-92, cand acel teritoriu a fost ravasit de razboi si degringolada institutionala, « democratii » au guvernat in RM doar 3 ani, in 1998-2001, timp in care au avut de gestionat un dezastru economic, social si politic.
    2. In anii 90 comunistii nu existau pe harta politica. Fals. Ei au existat intotdeauna, sub diferite infatisari. Pe fondul debandadei economice si sociale, nostalgia masiva pentru vremurile stabilitatii de alta data a fost speculata cu maiestrie de comunisti in 2001.
    3. RO nu a avut un proiect coerent. Demagogie. Romania a facut atat cat i-au permis resursele si contextul international. Romania nu era in pozitia de a promova haiducie geopolitica - fara aliati, fara imagine in strainatate etc. Proiectul Romaniei s-a numit integrarea in UE si NATO, fara de care nici un alt obiectiv important nu ar fi avut sorti de izbanda.
    4. Logica nationalista de tip colonialist. Aceasta perla vine din putul gandirii unui tip complexat, care considera ca toata lumea din Romania (presa, partide, societate civila etc.) trebuie sa-i impartaseasca expertiza „basarabeana”. Himere. Nemtii si dupa 20 de ani inca se „redescopera”. Ne cunoastem insuficient, asta e adevarat. Fiecare e cu adevarul lui, cu orizontul lui. N-avem cum sa fim uniti in inima si-n gand, dupa 60 de ani de despartire. Dar procesul de (re)cunoastere si de apropiere a celor doua state va continua.
    5. Si daca tot vorbim de proiecte – trebuie investit in fortele politice din RM, care sunt slabe, divizate si izolate (fara a repeta greselile din trecut, vezi PPCD etc). Orice unire este in primul rand un proiect conceput si realizat de politicieni, restul e poezie.
  • 0 (0 voturi)    
    ardealu si basarabia (Luni, 13 aprilie 2009, 15:10)

    ardealu [anonim]

    un interviu interesant cu ernu in Clujeanul

    http://www.clujeanul.ro/cluj/vasile-ernu-ue-e-la-fel-de-cinica-precum-voronin-4208403
  • 0 (0 voturi)    
    colonialism romanesc sau rusificare? (Luni, 13 aprilie 2009, 16:30)

    ioana [anonim]

    pot fi identificate mai multe atitudini:
    rizibila: "nu mai pomeniti de basarabia, ca daca cumva ne cer dup'aia ungurii ardealul" - proferata de cei ce se simt, inca si pentru eternitate, "victime" si "Romani de prim rang".
    "realista": "nu vrem unire pentru ca aceasta ar insemna si mai multe probleme economice pt Romania"
    reactiile de mai sus vin, nesolicitate, la orice discutie despre ce se intampla in R Moldova, nu doar la cele ce pomenesc unirea.
    cat despre problema unirii, consider ca aceasta este secundara, optionala si neesentiala. si cred ca este jignitor pentru basarabeni sa vorbim noi despre unire inaintea lor. pentru ca intr-adevar cred ca exista un sentiment de vinovatie al romanilor vizavi de basarabia: este adevarat ca in perioada interbelica administratia centrala a trimis acolo oameni de calitate indoielnica. este adevarat ca cedarea Basarabiei in 1940 s-a facut fara lupta. si este adevarat ca dupa 1989 Romania n-a facut mare lucru pentru moldoveni. Dar Romania n-a facut mare lucru nici pentru propriii cetateni. Lucrurile stau asa pentru ca la conducerea statului s-a perindat cine s-a perindat, pentru ca atitudinea civica ne lipseste, pentru ca suntem nepasatori si ignoranti. Dar nu datorita unei "logici nationaliste de tip colonialist". Consider ca aducerea in discutie a unirii tine mai degraba de naivitate decat de "colonialism". Si ca ea este doar reactie la problema identitara a R Moldova.
    de partea cealalta, implicarea Rusiei in treburile R Moldova o fi poate fireasca, dar este ilegitima. Si este in stransa legatura cu artificiala "limba si natiune moldoveneasca". nu putem delimita abuzurile politice din Moldova de cele identitare, la fel cum Voronin nu este doar un mic autocrat, ci un personaj agreat de Moscova.
  • 0 (0 voturi)    
    rusi (Luni, 13 aprilie 2009, 20:29)

    Gheorghe [anonim]

    Doamne ajuta, la crestini din Tara , inclusiv si Basarabia.Domnilor, in Chisinau Putin conduce , folosind -ul pe Voronin. Manifestarile din Chisinau au fost organizate de Moscova.Scopul? Vor sa-si mentina influenta in zona si daca le va merje, sa mai spele niste bani .Opozitie in Basarabia nu este, asa doar, vrea cineva sa se considere.Viitor pentru tineri - sa caute adevarul prin studiu persistent al crestinismului.Doamne ajuta.