Piesa anti-Basescu

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Vineri, 10 aprilie 2009, 14:02 Actualitate | Opinii


Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Principele-actor cu nume predestinat pare sa joace intr-o piesa regizata de obsesia anti-Basescu. Ce se va mai intampla in tragi-comedia rasturnarii dictatorului de la Cotroceni? Aceasta e intrebarea! A fi sau a nu fi iepuras in cursa pentru Cotroceni? Va muri cineva, in final? Vom asista oare la o vesela impacare generala si pupat piata Independentii? Piesa e cu printi si mascarici, cu feti-frumosi cu nume de floare, cu balauri, cu povesti de amor. Avem un scenariu scris. Cine sunt sforarii din spatele scenei? Sau actorii interpreteaza rolurile haotic? Ce urmeaza?

  • Actul 1. E cu moguli. In loc de prolog, cititi aici o marturie din lumea lor: un autodenunt foarte util si corect semnat de Ion Cristoiu din care aflam ca ura anti-Basescu le-a luat mintile.
  • Actul 2. In care intra in scena Fat Frumos cu sageata galbena. Crinul creste intr-o luna cat altii in sapte. Asta numai la televizor. In realitate, e altfel. Putin amor: apare ea, care isi marturiseste iubirea pentru Crin. Emotie, lacrimi.
  • Actul 3. In care si bogatii plang. De nervi ca exista procurori. Cazul Popoviciu. 
  • Actul 4. In care si Traian Basescu stoarce o lacrima. Tot de nervi, ca exista moguli. Scene cu Ioana Basescu.
  • Actul 5. In care Mircea Geoana afla de la baronii PSD ca va candida la presedintia republicii noastre. Spre suprinderea lui,  e candidat.
  • Actul 6. Din care nu se intelege nimic. Un spectaculos numar cu mascarici: Gigi Becali si Vadim Tudor. Cu rapiri si sechestrari, cu politie si justitie, cu ziaristi care scot flacari pe gura. Act de nebunie colectiva. 
  • Actul 7. In care actorasul Duda joaca rolul vietii sale: print si cersetor de voturi. O lacrima trista  pentru amurgul si mai trist al batranului rege.
O vom tinem tot asa inca vreo sapte luni de aici incolo, cu lacrimi si crize, candidati scosi din palarie, isterii colective la televizor. Va las placerea sa completati sau sa va imaginati evolutia piesei, urmatoarele acte. Ce s-a intamplat pana astazi se poate rezuma la atat: Patriciu, Vantu, Voiculescu, PNL si PSD s-au coalizat din nou, pe fata, impotriva lui Traian Basescu. Au pus totul la bataie. Au doua directii de actiune:

  • Demonizarea si macularea lui Basescu. La vechile acuzatii – Basescu dictator – se adauga azi una noua: si el e corupt. Si el e ca noi, mogulii. Toti suntem la fel, nici o diferenta. S-ar putea ca actiunea dirijata a trusturilor de presa impotriva lui Traian Basescu sa-i roada cateva procente din popularitate sau, dimpotriva, sa se soldeze cu un esec la fel ca in mai 2007. Atunci, populatia a votat masiv impotriva suspendarii sale, in ciuda campaniei dezlantuite impotriva sa. Vom vedea.
  • Dezmembrarea electoratului sau. Candidatura lui Radu Duda nu merita prea multa atentie, e un detaliu. Vor urma, poate si alti candidati-iepuras, toti independenti: un pensionar, un tehnocrat poate si o femeie. Se poarta independenii, falsii independenti, impostorii. Rolul lor ar fi sa fure cate un procent, doua, trei de din zestrea principalului adversar.  Traian Basescu ar fi cotat astazi in sondaje undeva pe la 40%, Mircea Geoana la 20%, Crin Antonescu pe la 15%. Coalitia anti-Basescu spera sa-l traga pe seful statului in jos, cat mai aproape de primul clasat, care o fi el. Sa reduca masiv din diferenta uriasa care il separa acum pe Traian Basescu de restul plutonului. Astfel, dupa calculele lor, un candidat adus cat mai aproape de Basescu ar avea sanse, in turul doi, sa-l bata. Calculele igora insa un detaliu important: personajele aruncate in lupta au greutatea vidului care li se citeste in ochi si consistenta nimicului scos pe gura.

Ceea ce nu stim inca este cum va arata punctul culimant al tragicomediei? Va candida Basescu? Boc? Altcineva? Vom asista curand la aparitia unui nou partid? La fel cum coalitia anti-Basescu isi largeste acum bazinul electoral, e de asteptat ca si ceilalti sa procedeze la fel: sa izoleze nehotaratii si dezamagitii inainte ca ei sa fie sedusi de adversarii din PSD si PNL. Va ramane establishment-ul politic neschimbat pana la prezidentiale? Suntem inca foarte departe de caderea cortinei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3563 vizualizari

  • +10 (14 voturi)    
    piesa? (Vineri, 10 aprilie 2009, 14:14)

    catalin [anonim]

    Asta nu-i piesa e circ ! :))
    • 0 (2 voturi)    
      Politica (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 11:37)

      Robert [anonim] i-a raspuns lui catalin

      Domnule Tapalaga mergeti inainte cu articole pro-Basescu! Se va gasi un loc si pentru dvs. intr-un minister, intr-o agentie sau chiar la Cotroceni. Sunt atatea modele de urmat: Sever Voinescu, TRU, Cristian Preda, Theodor Paleologu. Oamenii au strans de dinti si si-au vazut de treaba. Nu conteaza ca Basescu face greseli, gafe, ca nu e atat cinstit si de democratic in actiuni, oamenii il apara dezinteresat. Si de multe ori ating penibilul in emisiuni de pe Realitatea si Antena 3, cand sunt niste roboti care repeta ce a spus sefu' cu mici interpretari. Nu se va gasi niciunul din PD-L care macar sa-l contrazica, nu mai vorbesc sa i se opuna.
  • -7 (25 voturi)    
    de ai fi mai echilibrat... (Vineri, 10 aprilie 2009, 14:20)

    joenegut [anonim]

    N-ai scrie astfel de inutilitati!
    • 0 (2 voturi)    
      "democratul" tapalaga (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 9:37)

      florentin [anonim] i-a raspuns lui joenegut

      de acord!
      dle tapalaga, e o crima sa candidezi impotriva lui basescu? e o crima sa sustii un oponent de-al sau? va doresc sa traiti in tara in care basescu va fi presedinte for life si cine nu e de acord va fi stigmatizat, dar eu nu vreau sa traiesc acolo!
  • +8 (16 voturi)    
    Turul 2 al prezidentialelor-Basescu vs Geoana. (Vineri, 10 aprilie 2009, 14:20)

    Oracolul [anonim]

    Radu Duda si Antonescu se vor anihila reciproc; in turul 2 intra Basescu si Geoana; Crin Antonescu va face un apel catre alegatorii PNL ca in turul 2 sa il voteze pe Geoana;Alegatorii PNL nu il asculta pe Crin si jumatate il voteaza pe Basescu iar cealata jumatate absenteaza de la vot in turul 2; Basescu castiga al doilea mandat de presedinte cu 55 procente din voturi.
    • +3 (15 voturi)    
      Probabil (Vineri, 10 aprilie 2009, 14:30)

      Rad [anonim] i-a raspuns lui Oracolul

      ca nu va fi chiar asa (pace Oracolului..), insa oricum, analiza ceva mai realista decat insulta adusa inteligentei proferata de formatorii nostrii de serviciu.

      Pentru oricine are creier si o ultima ramasita de onestitate jurnalistica, este clar ca electoratul lui Basescu nu se calca pe picioare, nu e nici macar pe aceeasi planeta, cu electoratul (virtual) al unui Duda. Duda "canibalizeaza" (ca sa folosim un termen de marketing) electoratul liberal. Restul e abureala tipica DT, Culcer si alti sinceri analisti de pe la noi din sat.
      • +10 (10 voturi)    
        Sondaj printre simpatizantii PNL. (Vineri, 10 aprilie 2009, 14:57)

        Oracolul [anonim] i-a raspuns lui Rad

        Ar trebui facut un sondaj printre alegatorii PNL cu urmatoarea intrebare-
        In cazul in care Antonescu ar obtine locul 3 iesind din cursa iar Basescu si Geoana ar ajunge in finala ,dumneavoastra, ca simpatizant PNL, ati vota pe Basescu, Geoana sau ati absenta de la vot in turul 2?Sunt curios ce procent din simpatizantii PNL care ar vota Antonescu in primul tur l-ar vota pe Geoana in turul 2.
        • -4 (14 voturi)    
          Eu as fi unul dintre ei... (Vineri, 10 aprilie 2009, 15:49)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui Oracolul

          Nu neaparat ca as fi de acord cu politica PSD, insa ca presedinte Geoana mi se pare mai potrivit decat Basescu (asta in cazul in care as fi nevoit sa aleg dintre cei 2). Basescu nu are nici o legatura cu aceasta functie...e ca si cum ai pune un inginer in functia de ministru al economiei. Acest om e departe de a fi echilibrat, e departe de a fi apolitic, e departe de a fi diplomat, e departe de aceasta functie. Functia perfecta pt dl Basescu este Prim Ministru...si daca ar face treaba buna, nu m-ar deranja deloc, insa ca Presedinte e total nepotrivit. Absenta de la vot e o solutie pt ignoranti...Sunt sigur ca imi voi lua destule minusuri...insa inainte de asta, ganditi-va la functia de Presedinte..si la ce implica ea prin Constitutie.
        • -1 (7 voturi)    
          Excelent.... (Vineri, 10 aprilie 2009, 20:33)

          judex1 [anonim] i-a raspuns lui Oracolul

          ideea este fantastica, la fel de tare ca si analiza Domnului Tapalaga. Bravo!
          • 0 (0 voturi)    
            Excelent (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 16:15)

            @judex1 [anonim] i-a raspuns lui judex1

            Sergent judex1 fost judex, tu nu ai liber nici in weekend.
    • +11 (13 voturi)    
      Exact (Vineri, 10 aprilie 2009, 14:38)

      georgio [utilizator] i-a raspuns lui Oracolul

      Spre disperarea mogulilor si eu inclin sa cred ca asta e scenariul 100% valabil. Ce uita Patriciu e ca 50% din liberalii lui sunt din cei batuti cu bestialitate de gherilele criminalul Iliescu in Piata Universitatii. Daca nu cumva sufera acum de sindromul Stockholm acei liberli nu vor vota niciodata un urmas al calaului lor.
    • -7 (21 voturi)    
      Basescu mare marinaT (Vineri, 10 aprilie 2009, 14:42)

      HOOOOOOOOOOOO [anonim] i-a raspuns lui Oracolul

      Si cel pupa blogarii pe base, eu va sfatuiesc ...sa ii dam un sut in ...sa scapam de papagalul acesta si sa avem unul cu care sa nu ne facem de ras, sa conduca si nu sa se certe cu toti, sa nu faca afeceri pt Cocos, Popoviciu...Nea Costel .....sa nu mai aduca proaste si fufe in conducerea tarii, sa nu mai sustina baetii destepti gen Stolojan, pe Gutau (un primar puscarias), pe Carlan (un traseist), si ficasa ..o nesim...care nu-si vede lungul nasului.
      • +6 (16 voturi)    
        Forumistu de serviciu (Vineri, 10 aprilie 2009, 14:46)

        georgio [utilizator] i-a raspuns lui HOOOOOOOOOOOO

        Bai tata nu mai lua ID-uri ca IP-ul tot ala de pe Kiselev e. Va mai da Geoana salaru ?
        • -4 (10 voturi)    
          si iar o sa postez (Vineri, 10 aprilie 2009, 15:21)

          aa [anonim] i-a raspuns lui georgio

          deci mai giorgio cum ai tu access la niste date confidentiale legate de cei care posteaza cu ar fi IP-urile si mai ales ... conform caror legi le vezi le consulti si in ce calitate?
    • -5 (11 voturi)    
      mda e posibil adica si manelistii (Vineri, 10 aprilie 2009, 14:58)

      aa [anonim] i-a raspuns lui Oracolul

      de ce nu adica de ce nu ar vota romanii pe comunismul totalitar reprezentat de PDL si de Basescu ... ce daca ii distruge ... si mai distrug si viitorul altora...
      eu sincer nu cred ca acest Basescu va mai lua 30% din voturile electoratului lumea s-a prins ca este doar un circar si un disperat dupa putere care nu face altceva decat sa faca orice pentru a ramane acolo cu orice pret incalcand vrecvent regulile bunului simt si ale democratiei ...
    • -2 (2 voturi)    
      turul 2 (Vineri, 10 aprilie 2009, 23:08)

      dan [anonim] i-a raspuns lui Oracolul

      nu am nici macar un motiv ca sa mai votez pentru a doua oara un astfel de individ. bye!!
  • -4 (18 voturi)    
    Doamne, m-ai convins (Vineri, 10 aprilie 2009, 14:27)

    Octavian [anonim]

    Nici EBA nu este inculta, nici Ioana nu a facut o mare avere fara sa o poata demonstra, nici fratesu nu a facut averi in Constanta dupa formula lui Popoviciu, nicicasa din Mihaileanu nu exista, nici iubitor de putere nu este, nu a vandut nici flota, nun e-a pus in fruntea tarii toate stoarfele, nu da in balti pe la intalnirile diplomatice, nu-si umileste sotia cu legaturi dubioase, poate sa mai suporte si alte pareri decat ale lui ( sa mi le spui si mie), l-a numit pe cel mai intelligent romanas din jurul lui in fruntea guvernului, etc, etc;
    Te-am citit, ai folosit numele magice, Patriciu si Voiculescu , m-am convins; il iubesc si il admir din nou.
    Mai nea Basescule, cu asa sustinatori, ce dracu mai ai nevoie de dusmani?
  • 0 (12 voturi)    
    Se stie ca.... (Vineri, 10 aprilie 2009, 14:29)

    Tartarin [anonim]

    Se stie ca in caz ca se scufunda nava capitanul este ultimul care paraseste corabia.......

    Capitanul iese ultimul din scena cand este ireversibila scufundarea navei. - vezi Ceausescu, Sadam, Sahul Persiei

    Deocamdata nava pluteste dar are un tangaj foarte foarte mare si la fiecare ciclu ia apa .....

    Adica rabdarea se diminueaza .

    Totdeauna capitanul va fi mai bun decat secunzii dar si capitanii au cateodata ghinion - vezi Titanicul dar tot din cauza lor, caci vor sa indeplineasca dorintele camarilelor - vezi iarasi Titanicul .

    Revolta pe vas deja a avut loc, fara succes pentru ca era sortita esecului de la inceput .

    Problema este daca pasagerii (adica votantii) nu vor dori chiar ei sa sabordeze vasul .

    Mi-e scarba pentru prima oara peste pragul acceptabilitatii .

    Vreau sa le dau o UE atat celor din tara cat si celor din UE.

    Vreau sa il trimitem pe Vadim in Parlamentul European drept pedeapsa pentru europeni si politicienii romani .

    Totusi Basescu ramane inca capitanul .
  • +4 (20 voturi)    
    Regele nu este rege (Vineri, 10 aprilie 2009, 14:31)

    costi [anonim]

    Printul nu este print .
    A fi rege este o functie .Daca ti-ai dat demisia nu mai esti rege . Si copii tai nu pot fi printi .
    Abdicarea lui Mihai a insemnat sfarsitul functiei lui de rege .El nu mai poate fi decat " fostul rege al Romaniei" iar copii nu pot fi printi , nici macar "fosti printi". Sant cetateni fata titlu nobiliar.
    Daca se casatoresc nu pot aduce in casatorie titlul de print pentru ca nu exista .
    Daca cineva isi spune rege inseamna ca exista o tara regat si el este regele de acolo .Unde o fi rege Mihai ? Ca sa aiba si printi ?
    • +5 (13 voturi)    
      o mica precizare (Vineri, 10 aprilie 2009, 14:57)

      barosanu [anonim] i-a raspuns lui costi

      Regele a fost fortat sa abdice. Acel act este nul si neavenit.
      Si mai lasa mania asta proletara!!
      • -2 (10 voturi)    
        hmmmm (Vineri, 10 aprilie 2009, 15:10)

        daddy erectus [utilizator] i-a raspuns lui barosanu

        Regele a abdicat! Este semnătura lui pe actul de abdicare! Dacă nu ar fi dorit să abdice, nu l-ar fi putut obliga NIMENI, chiar şi în acea perioadă!

        Un monarh adevărat, iubitor al propriului regat rămâne, chiar cu preţul vieţii (nu ar fi fost cazul, cu toată presiunea ruşilor!!), alături de popor. Ar fi putut continua greva regală cât ar fi dorit!!! Ar fi rămas rege! Aşa, servus!! Mihai I este fostul rege al românilor!

        Este plină istoria de adevăraţi monarhi! Dar şi de contraexemple...
      • +9 (9 voturi)    
        adevarat monser (Vineri, 10 aprilie 2009, 15:11)

        aa [anonim] i-a raspuns lui barosanu

        fortat ... nul ? - poate
        neavenit ? discutabil...
        sa lamurim ceva Constitutiile Romaniei , votate democratic prin vointa poporului,cel putin cele de dupa 1989 spun ca acest stat e Republica Parlamentara .
        Nu am nimic cu familia regala era doar un comentariu legat de precizarea ta plina de fanatism.
      • +3 (13 voturi)    
        Tot o mica precizare (Vineri, 10 aprilie 2009, 15:17)

        Kata [anonim] i-a raspuns lui barosanu

        Un REGE adevarat nu poate fi "obligat" sa abdice. Trebuia sa nu cedeze in fata nimanui si sa-si dea viata daca era nevoie, intrand astfel in istorie ca un REGE. "Abdicatul" nostru a cazut la pace cu inamicul, pierzand-si astfel orice legitimitate si respect din partea supusilor sai. PUNCT.
    • 0 (4 voturi)    
      ....daca tacea, filozof ramanea. (Vineri, 10 aprilie 2009, 16:17)

      ta31 [utilizator] i-a raspuns lui costi

      Unde ai dobandit cunostintele astea?
    • +2 (6 voturi)    
      Nesimtitul de Duda (Vineri, 10 aprilie 2009, 17:23)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui costi

      Impostorul pretinde sa i se zica Alteta etc. El uita ca nu este pe scena de teatru si ca vrea sa urce pe scena politica. Nu am nicio indoiala ca va fi taxat pe masura pretentiilor si a incompetentei sale Royale.
    • 0 (0 voturi)    
      daca rege e o functie... (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 4:08)

      costica [anonim] i-a raspuns lui costi

      atunci si costi poate fi rege, regele prostilor.
  • +9 (19 voturi)    
    o dudă în plus... (Vineri, 10 aprilie 2009, 14:34)

    daddy erectus [utilizator]

    Perosnajul Radu Duda, cu transfuzia penibilă de sânge albastru, când nu este jenant, este tragicomic. Pentru că este ridicol pentru un actoraş submediocru să joace simultan două piese total diferite. Un rol este acela fals-morganatic, al prinţului-făcătură, iar al doilea, al republicanului cu jumătate de gură, care îşi taie venele prospăt albăstrite de sîngele Hohenzollernilor pentru a se pune, desigur total dezinteresat şi temporar, în slujba republicii. Care republică nu se potriveşte neam cu monarhia!!!

    Casa regală românească se cufundă tot mai mult în derizoriu, cufundarea s-a accelerat urât odată ce au apărut coincidenţele bizare. Radu Duda, devenit consilier al lui Năstase, apoi a lui Tăriceanu. Brusc, statul român începe restituirile cuvenite de drept casei regale, deşi nu cu foarte mult timp înainte, aceeaşi casă regală fusese returnată la avion ca nişte puşlamale de rând. De către cine?! De către guvernarea Iliescu!!

    Aceeaşi casă regală ajunge să se pupe bot în bot cu cei care recurseseră la gestul abuziv. Astfel că, la aniversarea casei respective (tot mai puţin regale) sunt invitate personaje dubioase ale isttoriei noastre recente. Iliescu, Năstatse, Voiculescu, Patriciu, etc. Dar, printr-un gest caracteristic doar ţoapelor şi ghiolbanilor de rând nu şi celor cu os domnesc, preşedintele Băsescu este şters de pe listă!!! Gest de kko la care nu cred că M.S. Ferdinand, sau Carol ar fi recurs vreodată!!!

    Din acel moment, casa respctivă s-a transformat într-o simplă locantă cu radu Duda pe post de “chief”. Şi, după cum se vede, degradarea continuă... Trist
    • +4 (6 voturi)    
      Sunt nuli si nu prea sunt obisnuiti sa munceasca (Vineri, 10 aprilie 2009, 17:30)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui daddy erectus

      Problema celor din Famiglia royala in cauza este ca nu au dovedit vreun talent in afaceri, administratie sau alt domeniu. Practic dupa ce au primit domeniile inapoi, ei ar trebui sa traiasca de pe urma lor, sa le administreze suficeint de bine, astfel incat sa nu mai fie nevoie sa se vanda si sa faca acest tip de prostitutie politica.
  • -6 (18 voturi)    
    Nu pot sa cred... (Vineri, 10 aprilie 2009, 14:34)

    A.Simionescu [utilizator]

    Ce campanie furioasa impotriva noului candidat. Au fost reactivati ziaristii prezidentiali, ziaristii psd-isti si tonomatele lui patriciu si au inceput campania de defaimare. Numai articole de toata jena. Unde gasim un ziarist nepatat?
    • +6 (12 voturi)    
      ..ba sa crezi... (Vineri, 10 aprilie 2009, 15:03)

      daddy erectus [utilizator] i-a raspuns lui A.Simionescu

      ...ce să îţi spun, este plină mass-media de jurnalişti probăsescieni. Şi ca să îţi dau câteva exemple de presă pro-Băsescu: Jurnalul Naţional, Cotidianul, Antenele (câte sunt că nu am chef să le număr..), Realitatea TV, EVZ, Gardianul, Ziua, Gândul, TVR-urile....

      Deci, cam ai dreptate, e full de jurnalişti pro-Băsescu în presa românească, şi ai nimerit aiurea exact unde nu doreai...

      Uite aşa ajungi să capeţi hemoroizi pe internet...
      • -2 (12 voturi)    
        Esti foarte comic, stimabile... (Vineri, 10 aprilie 2009, 15:16)

        judex1 [anonim] i-a raspuns lui daddy erectus

        Dar...chiar ne crezi idioti? Sper ca glumesti!?
      • +4 (10 voturi)    
        Mii de scuze... (Vineri, 10 aprilie 2009, 15:17)

        judex1 [anonim] i-a raspuns lui daddy erectus

        Raspunsul meu este pentru A.Simionescu (utilizator).
  • +4 (12 voturi)    
    Romania sub dictatura (Vineri, 10 aprilie 2009, 14:34)

    S [anonim]

    Romania traieste cu adevarat sub dictatura. Dar nu a lui Basescu, ci a politrucilor cu cefe groase, de stanga, de dreapta, de centru, aceiasi de aproape 20 de ani, care nu fac o politica pentru Romania ci politica unui clan. Basescu e doar o unealta, de aceiasi plamadeala cu un Bush sau un Berlusconi.

    Aceasta dictatura este sprijinita de o mass-media, "pro" sau "contra" si pentru care notiunea de "informatie" e nesemnificativa.
    Presa romaneasca nu are un rol constructiv, ci unul demolator...a tuturor celor ce indraznesc sa clatine dictatura politrucilor.

    Din aceasta cauza Romania nu are valori. Pentru ca omul competent si onest stie ca va fi "demolat" in momentul in care va incerca sa puna umarul la constructia si afirmarea tarii.

    Pe Duda nu-l cunosc personal. Am avut ocazia sa-i ascult o conferinta la Paris pe tema situatiei rromilor din Romania. Extrem de civilizat, intr-o franceza impecabila, a reusit sa raspunda de o maniera excelenta chiar si celor mai dificile intrebari. M-am dus la aceasta conferinta in rolul lui "Gica Contra", influentat de articolele din presa romaneasca. Am iesit dezamagit... de presa romaneasca.
    Hai sa-l ascultam in campanie si sa-l demolam dupa. Basescu nu poate fi presedinte la infinit.
    • -1 (13 voturi)    
      Radule tu esti ? (Vineri, 10 aprilie 2009, 14:39)

      bebe [anonim] i-a raspuns lui S

      Ce faci itzi scrii dude singur ?
    • -1 (3 voturi)    
      corect ! (Vineri, 10 aprilie 2009, 15:38)

      DlGica [anonim] i-a raspuns lui S

      Corect ai grait !
  • -4 (16 voturi)    
    Patetic (Vineri, 10 aprilie 2009, 14:36)

    un roman [utilizator]

    Articolul bineinteles.
    Oare d-l Tapalaga este pe lista de plata a Cotroceniului? Daca da, in ce functie?!
    • -2 (8 voturi)    
      e ce functie (Vineri, 10 aprilie 2009, 15:02)

      aa [anonim] i-a raspuns lui un roman

      probabil s-a lasat acoperit de trecerea vremii si raspunde la impulsurile educate ...
  • -1 (3 voturi)    
    ce curios (Vineri, 10 aprilie 2009, 14:37)

    lili [anonim]

    Crin = Lili
  • -3 (15 voturi)    
    iar tu? (Vineri, 10 aprilie 2009, 14:42)

    Tom Araya [anonim]

    tapalaga, vezi ca esti depasit de evenimente.
    acum e mult mai important ce se intampla la Chisinau. ai putea face o analiza de pe acolo, dar vad ca obsesia ta ramane fundul lui baselu.
    macar nu mai urcati pana sus pe pagina hotnews astfel de articole constipate, in loc sa ocupati pagina cu articole de news adevarate
  • -5 (13 voturi)    
    Tara arde si baba se piaptana (Vineri, 10 aprilie 2009, 14:45)

    joness [anonim]

    Domnule Tapalaga,

    In urma cu cateva zile, guvernul mosit de numitul Basescu era pe punctul de a pune companii aflate pe pierdere sa plateasca milioane de dolari impozit.
    Acum au renuntat la idee, dar in schimb nu mi-e clar cum se vor incadra in limitele cerute de FMI, daca incasari bugetare nu fac, iar doamna Anastase a anuntat oficial ca nu se ating de salariile bugetarilor.

    Chiar azi, cetateni romani sunt luati ostateci (asta se intampla de fapt la Chisinau) sau sunt acuzati de spionaj. Am mai bifat o premiera trista: primul ambasador al unei tari EU declarat persoana non-grata.
    Numitul Basescu n-a scos o vorbulita pe acest subiect. E cumva in vacanta, e bolnav, si-a dat demisia?

    In timpul acesta dumneavoastra considerati ca subiectul despre care merita scris acum este monstruoasa coalitie ce il hartuie pe numitul Basescu, solutia unica si atotcuprinzatoare spre o viata mai buna in Romania in opinia dumneavoastra.

    Va reamintesc, in caz ca ati uitat, ca Traian Basescu este presedintele Romaniei - cea mai inalta functie in stat, seful CSAT, marele favorit al alegerilor prezidentiale, liderul informal dar autoritar al celui mai puternic partid din parlament si din sondaje si implicit liderul informal la guvernului.

    Chiar credeti ca Traian Basescu este in acest moment persoana care are cea mai mare nevoie de de sprijinul "formatorilor de opinie" si de un plus de atentie din partea presei?
    • +7 (11 voturi)    
      te pomenesti ca duda ii pasa...hmmm (Vineri, 10 aprilie 2009, 15:03)

      nora [anonim] i-a raspuns lui joness

      da de campania tv de linsare a lui basescu nu zici nimic, iti convine? trebuie sa tacem si sa inghitim ca sa nu-i stricam ploile printului duda si a celorlati impostori ...,printul ...marele salvator al natiunii...sa fim seriosi ?
      • -4 (10 voturi)    
        imi pasa... (Vineri, 10 aprilie 2009, 15:12)

        joness [anonim] i-a raspuns lui nora

        Imi pasa de suferintele mediatice ale lui Basescu tot atat cat imi pasa si de suferintele lui Gigi Becali in puscarie.

        Am gasit pe cine sa deplangem: pe cel mai puternic om politic din Romania si pe unul dintre cei mai bogati si agresivi infractori...

        Da, imi dau lacrimile de mila pentru saracul Basescu, la fel ca si tie si domnului Tapalaga. Oare daca il face un mic cadou Geoana si pune pe cine vrea el la conducerea celei de-a 6-a Securitati s-ar mai inveseli un pic? :)
    • +6 (10 voturi)    
      Daca-mi permiti (Vineri, 10 aprilie 2009, 15:11)

      Aph [anonim] i-a raspuns lui joness

      Pai cam 70% din presa este anti-Basescu, tu crezi ca printr-un dezechilibru si mai profund se rezolva situatia actuala?
  • -2 (8 voturi)    
    constatare (Vineri, 10 aprilie 2009, 14:50)

    srpc [utilizator]

    basescu si geoana sunt compromisi irevocabil (sper ca nu e nevoie sa argumentez de ce!); Crin Antonescu mi se pare obosit, de Vadim nu discut; cine ramane? Radu Duda; o sa-l votez, desi cu inima stransa...
  • +4 (8 voturi)    
    duda lui patriciu (Vineri, 10 aprilie 2009, 14:53)

    margareta [anonim]

    patriciu tatoneaza si-l va sacrifica curind pe vestejitul crin daca duda se plaseaza mai bine in sondaje
  • +4 (14 voturi)    
    Felicitari! O noua analiza de exceptie! (Vineri, 10 aprilie 2009, 14:56)

    judex1 [anonim]

    Incepusem si eu sa arat adevarul despre Duda, despre complotul cu iz kgb-ist al cuplului Iliescu-Patriciu, sa ma lupt cu prostituatele celor 322 trimise la produs pe forum-uri, dar...nu are rost sa-mi irosesc energia. Radu Duda este doar o duda bleaga. Suntem doar la inceputul campaniei. Aveti dreptate, vom mai vedea si auzi multe. Sper din toata inima ca romanii sa se destepte si sa termine definitiv cu cei 322 care, se vede, nu au alta procupare decat sa puna o marioneta in fruntea tarii, pentru ca ei sa poata fura in liniste si fara sa fie deranjati.
    • -3 (13 voturi)    
      aia 322 si Constitutia = DEMOCRATIA (Vineri, 10 aprilie 2009, 15:14)

      aa [anonim] i-a raspuns lui judex1

      vezi ca trebuie sa primiti banii pe haine in curand ...
      stim tu vrei dictatura cu tatuca Basescu si un nou PCR vechiul PCR adica PDL-ul . stim nu mai ai pic de gandire logica ca sa vezi politia politica si regimul totalitar promovat de Basescu si PDL ...
      Republica Prezidentiala nu cred ca va mai fi niciodata aceasta tara oricat de mult v-ati dori mai comunistilor PDL-isti.
    • -1 (9 voturi)    
      Esti sigur? (Vineri, 10 aprilie 2009, 15:15)

      joness [anonim] i-a raspuns lui judex1

      ... de ceea ce iti doresti? Daca se termina definitiv cu cei 322, partidul domnului Basescu va avea cativa zeci de parlamentari in minus! =))
      • +1 (1 vot)    
        Foarte bine... (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 12:26)

        judex1 [anonim] i-a raspuns lui joness

        Cu cat mai putini hoti si corupti, cu atat mai bine pentru romani!
    • -4 (6 voturi)    
      frate Judex (Vineri, 10 aprilie 2009, 15:32)

      roman [anonim] i-a raspuns lui judex1

      Frate Judex, te-am citit si te apreciez, dar nu mai incerca sa iei apararea trandafirilor fie ei PD sau PSD. Si nici cu Patricienii astei tari .
      Ceea ce ei au facut cu FMI si acum cu microintreprinderile , in veci nu voi ierta.
      Tu nu vezi ca aresteaza doar pe accesibili ?
      Mult nu pot face dar voi vota cu orice independent va apare ! Cred ca ai inteles.
      • +4 (6 voturi)    
        Frate, roman, cu tot respectul... (Vineri, 10 aprilie 2009, 15:54)

        judex1 [anonim] i-a raspuns lui roman

        Hai sa nu ne mai ascundem dupa "duda" si sa infruntam realitatea. Creste somajul si scad intrarile la buget. Pensionarii vor pensii si functionarii publici vor salarii. De unde? Iti imaginezi ce s-ar putea intampla daca ajunge Euro la 5-6 lei? Ai credit la banca? Altii au. Si nici nu cred ca vrei sa dai pe paine 50 de lei si sa creasca preturile. FMI-ul este singura solutie, nu exista alta. Sa zicem mersi ca mai putem lua credite straine la dobanzi mici. Peste vreo 5 luni de zile, nici la aste nu mai ajungem. Hai, te rog, incerca sa fii realist. Sau, vrei un guvern PSD/PNL? Doar asta a mai ramas? Crezi ca va fi mai bine? Nu te-ai saturat de guvernul Geoana/Tariceanu? Nu-i vezi si nu-i traiesti acum efectele?
        • +3 (3 voturi)    
          Economice (Vineri, 10 aprilie 2009, 20:53)

          Escu [anonim] i-a raspuns lui judex1

          Ai uitat de datoriile lasate si de deficitul enorm in conditii de dezvoltare economica, nu de criza!
          • +1 (1 vot)    
            Ai foarte multa dreptate... (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 12:24)

            judex1 [anonim] i-a raspuns lui Escu

            Din pacate, adevarul doare si unii stau si-n cap numai sa-l ascunda. Nu vor reusi pentru ca romanul s-a desteptat si va alege ceea ce trebuie.
        • 0 (0 voturi)    
          Judex (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 9:03)

          DlGeo [anonim] i-a raspuns lui judex1

          Judex, sunt o apa si-un pamant toti !
          Asta-i lege? asta-i arestare de mafioti care au vandut tara ? Asta-i curatenia ?
          • +1 (1 vot)    
            u tot respectul.... (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 16:21)

            judex1 [anonim] i-a raspuns lui DlGeo

            cine este de vina? Ce propui? Radu Duda?
  • -2 (8 voturi)    
    coalitii, comploturi, scenarii... (Vineri, 10 aprilie 2009, 15:12)

    Ioan [anonim]

    Adevarul e ca tot mai multi oameni isi dau seama ca au fost inselati de Basescu care, de fapt, e doar seful altei gasti de mafioti. Stiu pe multi care au votat impotriva demiterii lui Basescu, iar acum il injura. Asa ca...
  • +5 (11 voturi)    
    Sfat pentru cei nemultumiti de acest articol (Vineri, 10 aprilie 2009, 15:16)

    Gore [anonim]

    Urmariti posturile gemene, Realitatea TV, unde se trag numai vânturi împotriva lui Basescu si Antenele lui Felix, unde se calomniaza Basescu. Vizionare placuta! Daca nu va ajunge, atunci lecturati Adevarul, Gardianul, Gândul, Cotidianul s.a. Lectura placuta!
    • +3 (7 voturi)    
      Vezi ca prostituatele celor 322... (Vineri, 10 aprilie 2009, 15:48)

      judex1 [anonim] i-a raspuns lui Gore

      iti ascund comentariul. Nu le place! Lor le place numai sa merga la produs din ordinele pestior mari, adica a rechinilor 322.
      • -1 (1 vot)    
        Judex (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 9:12)

        DlGeo [anonim] i-a raspuns lui judex1

        Judex, Basescu s-a indepartat singur de popor.
        Poporul a votat PD-ul pentru a vota contra PSD. Acum e la cheremul celor 322. Vei vedea asta.

        Cat despre microintreprinderi, eu am trait cu familia dintr-un rahat de firma mic, greu , dar am trait. Astia care cer masini de 35 mii EUR ca cica Audi A6 care-l au nu-i bun , nu stiu valoarea a 500 EUR.
        Capisci Judex ? Ramai de-i apara frate. Vei ramane singur.
        • +2 (2 voturi)    
          Nu inteleg de ce te superi pe mine... (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 12:22)

          judex1 [anonim] i-a raspuns lui DlGeo

          ai prefera sa-i apar pe Iliescu, Patriciu, Voiculescu, Vantu, Nastase, Vanghelie, Crin Antonescu, Radu Duda? M-am saturat de hoti se de comploturile lor, tu nu? La alegeri...vom vedea. Mai este inca mult pana atunci si mult noroi o sa se mai arunce pe forum-uri.
    • +6 (8 voturi)    
      corect (Vineri, 10 aprilie 2009, 16:37)

      dinu [anonim] i-a raspuns lui Gore

      Nu e Basescu omul perfect dar deocamdata e cel mai rasarit din cati am avut. Disperarea cu care se face campanie impotriva lui ma face sa fiu convins ca sunt interese mari in joc.
  • -3 (5 voturi)    
    mai Dane (Vineri, 10 aprilie 2009, 15:27)

    roman [anonim]

    mai Dane, las-o jos ca macane !
    Tu nu vezi ce fac PD-listii astia ? Tu chiar esti orb ? Tu nu vezi ce probleme creeaza guvernantii , cu microintreprinderile spre exemplu..nu ai citit sutele de mesaje ? Tunu vezi ca Romanul se uita la 500 EUR si ne explici noua ca 500 000 EUR si apartamente prin Baneasa...
    Eu nu fac teoria conspiratiei, dar las-o jos repede ca macane !
    • +4 (6 voturi)    
      Mai, romanule....?! (Vineri, 10 aprilie 2009, 15:47)

      judex1 [anonim] i-a raspuns lui roman

      Ce face guvernul asta rau? Ca se lupta cu nenoricirile lasate de Tariceanu si efectele crizei economice si financiare? Ca incerca sa declanseze reforme pe care le asteptam de 20 de ani? Deocamdata se lupta foarte bine si, sunt sigur, ca va face ce trebuie.
      • 0 (2 voturi)    
        Mai, romanule (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 16:23)

        cel bun [anonim] i-a raspuns lui judex1

        judex1, tu, esti bolnav rau, baiatule. Nu te mai promoveaza, ca te prostesti daca stai numai la clape.
        • +1 (1 vot)    
          Daca... (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 19:15)

          judex1 [anonim] i-a raspuns lui cel bun

          a fi cinstit, corect si patriot inseamna ca esti bolnav...da, sunt bolnav. Probabil ca traiesc intr-o tara bolnava. Sa stii ca ma mandreasc cu boala mea. Vai de voi! Sunteti in stare sa dati tara asta, parintii si bunicii vostri pe nimic. Nu mai aveti nimic sfant in voi. Mi-e rusine ca imi sunteti compatrioti!
  • -5 (5 voturi)    
    UITAM SA ZIC : (Vineri, 10 aprilie 2009, 15:37)

    Roman [anonim]

    "Patriciu, Vantu, Voiculescu, PNL si PSD s-au coalizat din nou, pe fata, impotriva lui Traian Basescu. Au pus totul la bataie. "


    Dl.Basescu s-a indeparat de popor. Definitiv si irevocabil , prin propria decizie .Acum va fi tocat . La fel si PD-ul. la ultimile alegeri s-a votat contra PSD. Deci...concluzia trage-o singurel Domnule Tapalaga.
  • +5 (7 voturi)    
    Radu al Romaniei Duda (Vineri, 10 aprilie 2009, 15:38)

    Cristina de Romania [anonim]

    http://www.rfi.ro/index.php?id=11279
    interviu astazi cu Radu Duda. Citez:
    Rep : Mesajele dvs. vor fi de dreapta sau de stânga ?
    P.R. : Vor fi mesaje fără nici un fel de conotaţie politică. De altfel, instituţia Preşedintelui României, prin Constituţia actuală, cea în faţa căreia ne raportăm nu prevede sub nici o formă o implicare în sensul politic, doctrinar a omului care conduce această instituţie. Deci nu am cum să fiu de dreapta sau de stânga, nu am cum să fiu politic, pentru că sunt membru al Familiei Regale. Identitatea aceasta de membru al Familiei Regale nu are cum să fie renegată, ea este însă o chestiune de familie şi în momentul în care vorbim despre mediul public, adică despre candidatura mea, ea nu mai reprezintă decât o noţiune strict biografică. Dar independenţa pe care eu o susţin în această candidatură mă face să fiu echidistant, aşa cum timp de 143 de ani a fost familia din care fac parte.
    Rep : Cum veţi fi trecut pe buletinul de vot ?
    P.R. : Aşa cum sunt pe cartea de identitate. Numele meu este Radu al României Duda.

    mesaje fara nici o conotatie politica???
    sincer, nu stiu daca il impinge cineva in fata sau pur si simplu a luat-o razna de unul singur. Nu propune nici mai mult nici mai putin decit o piesa de teatru. Nu propune nimic altceva decit sa schimbam titulatura presedentiei Romaniei in "principe" de Romania. Fara opinii politice, amestecind echidistanta si independenta intr-un ghiveci care inseamna: arata bine, dau bine la tv, vorbesc frumos si promit sa nu deranjez pe nimeni. Si toate astea pentruca este "membru al Familei Regale".
    Daca chestia asta cu familia regala te face peste noapte cel mai potrivit pentru presedintia Romaniei, pai de ce nu. Regele Mihai ar trebuie sa se gandeasca la posibilitatea adoptiei. Sa adopte de-acum incolo familia regala de Romania pe fiecare presedinte care se alege, sa-l faca membru, fiu, ginere, principe ...de Romania. al Romaniei. da bine, echidistanta implicita, ce mai, struto-camila perfecta.
  • 0 (8 voturi)    
    bun (Vineri, 10 aprilie 2009, 15:41)

    festinalente [utilizator]

    bun comentariu. Am citit si articoul lui Cristoiu. Un articol bun dar nu m-as fi gandit la atitudinea asta din partea lui. Ii admir foarte mult modul in care stie sa puna problema, indiferent ca este pro sau anti Base. Cat priveste acest scenariu, domnul Dan, nu pot spune ca traim in cea mai mare piesa de teatru din istoria Romaniei. Oare nu ar fi mai corect ca toti politicienii nostrii (sau nu chiar toti ca mai sunt si oameni valorosi chiar daca sunt putini la numar) s-ar retrage undeva pe o insula ca sa isi imparta banii intre ei sau , de ce nu, sa faca o partida de poker ca sa decida care ia potul cel mare dar sa ne lase pe noi in pace? Nu sustin nici PSD, nici PNL, nici PDL - de fapt pot spune ca, curva scenei politice romanesti este fara doar si poate PDL urmat indeaproape de PSD dar BASESCU este LA FEL DE CORUPT ca ceilalti iar eu nu am de gand sa il mai sustin prin vot cum am facut-o. M-a dezamagit profund si a dovedit ca in nebunia lui dupa putere (bani) nu tine cont de nimic. Asadar tot ce pot face eu, ca cetatean, este sa VOTEZ IMPOTRIVA LUI. Ramane de vazut pe cine. De altfel ar fi extraordinar ca in marea furie dintre ei sa arunce cu dosarele unii in altii.
  • 0 (8 voturi)    
    Piesa anti-Basescu (Vineri, 10 aprilie 2009, 15:45)

    drakishar [anonim]

    Domnu Tapalaga va place nu va place Basescu l-a numit pe BOC prim ministru. Sunt clujean apropo. Din pacate guvernu BOC nu a facut nimic de cand s-a instalat.
    Intrebativa cum e posibil ca la ultima rectificare bugetara sa ii ceara lu Abramburica sa dea afara 20000 de profi sau sa trimita in pensie 6000, desi erau constienti ca au minim 2 miliarde de euro la Blonda de la drept in conturi. Blonda ii cheltuie pe vacante in momentu in care 20000 de profi sunt pasibili cu concedierea.

    Dupa astea mai vine si fruntasu guvernului, aka POGEA......

    Imi place aversiunea dumneavostra fata de moguliii Patriciu, Felix si Vantu schiopu....
    Din cate stiu eu exista politie, parchet DNA etc daca baietii astia 3 sunt asa rai de ce dreacu nu isi fac aia de la DNA & politie treaba ca sa ii prinda ? Sa se datoreze faptului ca baietii astia 3 sunt mai destepti ??? Asa e peste tot in lume. Aia mai destepti castiga bani de pe urma prostilor. E natural sa fie asa.

    Sa imi fie cu iertare dar oare despre ce altceva ati dori sa se discute in media in ziua de azi ? cu asa prostanaci la guvernare efectiv nu cred ca au altceva de discutat. Plus ca e normal sa fie toti anti Basescu pentru ca e guvernu LUI ! daca era Tariceanu + psd la guvernare si faceau ce face stick-u de boc acuma am asa o banuiala ca sareau la gatu lu Tariceanu..... Dar dupa cum bine stiti Zeus vrea PNL-u la 5%.... si PSD-u cat ma mic :D Apropae ca ii iesise dar dupa cum e situatia la ora actuala in 2012 PDL=5% din pacate.
  • +4 (8 voturi)    
    dulceata de dude (Vineri, 10 aprilie 2009, 16:00)

    nora [anonim]

    de acolo din palate si castele e usor sa vorbesti despre binele tarii( sa doneze statului...ehh ?!), eu nu-l cred pe radu duda cu toate ca nu-mi displace personajul, mai credibil e basescu asa cum e dintr-o bucata si care si-a pus in cap toti netotii, decit dulceata de dude
    • +2 (4 voturi)    
      o noua smekerie (Vineri, 10 aprilie 2009, 16:35)

      lc [anonim] i-a raspuns lui nora

      da de ce alteta sa vrea sa instaureze monarhia recurgind la smekerii si nu sustine pe fata un referendum, mie nu-mi plac chestiile astea ieftine de politruc gen oprescu
  • -2 (8 voturi)    
    un post de ambasador, ceva? (Vineri, 10 aprilie 2009, 16:32)

    pafnutie [anonim]

    hai domnu tapalaga, ca o iei razna. isi anunta mudava candidatura, tu sari in sus ca uite coalitia antibasescu, uite complotu, mogulii, cei 322, baietii dashtepti, ungurii, comunistii, baronii, ticalosii din sistemul ticalosit. parca aduci cu aia de la antene si te inscri si tu cu brio in randul analistilor lu peste prajit. bafta la postul ala.
  • +4 (8 voturi)    
    Felicitari pt articol (Vineri, 10 aprilie 2009, 16:34)

    silviu [anonim]

    Ma bucur ca se mai gasesc ziaristi obiectivi .
  • +2 (8 voturi)    
    Am sa votez (Vineri, 10 aprilie 2009, 16:45)

    gabi [anonim]

    in continuare pt Basescu sa moara de ciuda Felix, Vantu si Patriciu. Mor de ras cand vad circarii de la antene si articolele penibile din presa.
    • 0 (2 voturi)    
      si eu (Duminică, 12 aprilie 2009, 5:12)

      Dragos Stefan [utilizator] i-a raspuns lui gabi

      Si eu mor de ras cand vad circarii lui Zeus din presa scrisa. Diferenta dintre ei este ca baietii care dau pe Cotroceni primesc locuri de europarlamentari, posturi in ambasade din strainate pe cand slujitorii mogulilor primesc doar niste renumeratii care nu sunt extraordinare.
  • -4 (6 voturi)    
    alegeri prezidentiale (Vineri, 10 aprilie 2009, 17:40)

    Tony [anonim]

    Nu sunt PNL-ist dar logica istoriei spune clar:Ceausescu,Iliescu,Constantinescu,Basescu.....>Antonescu
  • +1 (5 voturi)    
    Bravo, bun articol (Vineri, 10 aprilie 2009, 21:18)

    Anonymous [anonim]

    Exact aceeasi impresie o am si eu ... este incredibil ce se intampla. Tare imi e frica ca populatia va fi manipulata de acesti hoti ...
  • -2 (6 voturi)    
    Penibil articol!! (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 0:54)

    Bogdan [anonim]

    D-le Tapalaga, cu tot respectul, faceti ziaristii de ras! Io inteleg ca tentatia puterii e mare, sunt multe sinecure care asteapta oamenii ca dvs., dar cum ramane cu jurnalismul onest, obiectiv?? Au devenit toti jurnalistii marionete ale lui Voiculescu, Vantu, Basescu s.a.m.d??? Pana la urma dvs. sunteti jurnalist, ca aduceti mai degraba a PR de campanie...
    Articoul, ca sa-i zicem asa, e de toata jena....
  • +3 (3 voturi)    
    sa vedem (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 1:37)

    nell [anonim]

    nu cred ca manipularea poate avea efecte concrete.pe mine personal,toata isteria anti-basescu din presa ma face sa ma informez ce-i cu el si sa observ partile pozitive,de fapt,care nu patrund prin zidul de beton-media.sigur,exista categorii diverse,printre care cea a puturosilor si lipsitilor de educatie,unde orice promisiune de pomana,de orice fel,schimba si optiunile politice.imi refuz mie insumi sa-mi asum un basescu inventat de media vizuala,e la fel de nereal ca un becali prezentat drept victima a justitiei.sunt 100% convins ca exista mai multi destepti decat prosti in romania.daca peste 51%,e chiar super
    ps:si nu e vorba de basescu,ce facem cu cei multi,miliardari,care au furat banii parintilor vostri,BAETI?ce facem cu aia,BAETI?sunt buni aia,BAETI?e foame de bani,BAETI!
    • 0 (0 voturi)    
      Manipularea nu e destinata oamenilor DESTEPTI (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 10:28)

      sand [anonim] i-a raspuns lui nell

      ci idiotilor, care sunt intotdeauna statistic mai multi si mai importanti pt. "sistem" decat oamenii destepti

      PROSTIA e mai rezistenta decat GLONTZUL
  • -1 (1 vot)    
    Baaa...da esti basescian... (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 4:52)

    corcodel [anonim]

    EU cred ca Principele Duda merita atentia alegatorilor si respectul lor. Cred ca marinarul securisto-cufurit si-a terminat ciclul. Ca prostanacul continua sa fie prostanac iar Crin trebuie sa mai suga sulea patriciului. Asa ca romani, schimbarea trebuie facuta acum, nu mai indurati aceasta stare de securism prosternat. Traiasca Principele Duda !
    • +1 (1 vot)    
      Normal ca corcodeii.... (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 16:19)

      judex1 [anonim] i-a raspuns lui corcodel

      il vor vota pe Duda, un corcodel de-al lor.
  • 0 (2 voturi)    
    Predictie. (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 9:46)

    englezu [utilizator]

    1-basescu nu va mai candida 2-se va declara starea de normalitate 3-se vor imparti darurile celor care au contribuit la instaurarea ei.
  • 0 (2 voturi)    
    Domnule Tapalaga, (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 17:17)

    Marian [anonim]

    Se pare ca nu sunteti un observator inteligent ! Daca ati fi fost, ati fi observat pe site-ul pe care scrieti ca in sondajul publicat chiar de Hotnews pe prima pagina, Duda este pe primul loc (cu peste 29 % din voturi), Basescu pe locul doi (cu exact 29 %), Antonescu pe locul trei (cu 20 %) si Geoana pe locul patru (cu 3 % !!!). Este adevarat ca un astfel de sondaj nu este revelator, dar totusi ... El spune multe, mai ales pentru cine vrea sa vada adevarul. Un singur lucru e clar: Basescu nu va mai fi niciodata Presedinte, poate doar Sef de Celula. Intrebarea e unde ? La Rahova ? La Jilava ? Sau va avea dreptul sa-si aleaga singur locul de detentie ?
  • 0 (2 voturi)    
    Putin respect (Duminică, 12 aprilie 2009, 5:26)

    Dragos Stefan [utilizator]

    Macar putin respect sa-i oferiti principelui Radu bazandu-va strict pe statutul sau regal. Ok, nu e "sange albastru" dar in schimb face parte din familia regala ceea ce-i ofera o noblete si-un bun simt aparte.

    Multi jurnalisti traiesc intr-o paranoia dusa la extrem. Ba unii inventeaza tot felul de conspiratii (comunistii din Moldova) ba altii incearca sa-l terfeleasca pe Radu, pe Crin, pe X si in general orice candidat la prezidentiale (inafara de Zeus).

    Pe langa asta incercati sa lasati impresia unui jurnalism obiectiv, atacand tabara opusa.

    Si-atunci eu ca alegator ce fac? Pe Antena3 vad cum Baseasca fura, cum Mirciulica il ameninta cu moarta pe Ciuvica, iar pe internet citesc cum nu stiu ce baron PSD fura, cum Geoana este facut in toate felurile si cum in tara asta totul este influentat de Patriciu/Vantu/Iliescu. Mai bine desenez o casuta in care scriu Kim Jong Il, pun stampila si bag foaia in urna. Asa macar stiu ca n-o sa fie 1000 de corupti, ci doar unu.
  • 0 (0 voturi)    
    ?!? (Marţi, 14 aprilie 2009, 14:15)

    Gaby liiceanu [anonim]

    Cum indraznesti domnule sa jignesti familia Regala a Romaniei in acest mod incalificabil?
    Asa cum scriam si in Apelul meu catre lichele, lasati o respiratie mai lunga intre ultimul omagiu pe care l-ati scris...
    Scuze! O clipa.
    Ce spuneti?
    Nu suntem in 1990, ci in 2008?
    Intre timp noi, generatia neexpirata, am schimbat sponsorul, care este acum Dl Presedinte Ptr Alte Coordonate Istorice?
    Vai de mine, mii de scuze! Eram in baie, ma dadeam cu alifie Clinique, am adormit si visam ca sunt in 1990.
    Deci, bravo dle Tapalaga! Cineva curajos trebuie sa rosteasca adevarul gol, golut: acest duda e un impostor securist, sustinut de mogulul de rau Paturiciu!
    Inculpat duda, lasa o respiratie mai lunga intre ultimul omagiu pe care l-ai scris si adeziunea grabita pe care ai venit sa ti-o dai in zilele in care timisorenii nu terminasera sa-si ingroape mortii si in care sangele de pe bulevardul Magheru si din Piata Palatului nu se zvantase inca.
    Restul pe situl meu contra cost.
    Sa traiesc bine!