Ce se petrece in Romania?

de Dan Selaru     Romania obiectiva
Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 17:38 Actualitate | Opinii


Aici aflam ca procurorul care ancheteaza cazul lui Gigi Becali e adus si a adus la disperare CSM-ul. In acelasi timp in motivarea deciziei vis-a-vis de Gigi contine urmatoarele pasaje.

"Instanta retine ca inculpatul Becali George a solicitat celor trei parti vatamate acele declaratii olografe pentru a se asigura ca acestia nu vor reclama ceea ce s-a intamplat, asa cum el insusi recunoaste in declaratia data judecatorului.

In barul aflat in incinta acestei locatii, partile vatamate au fost in continuare lipsite de libertatea de deplasare, fiind obligate sa dea declaratii olografe la solicitarea inculpatului Becali George, in care recunosteau furtul autoturismului acestuia si faceau afirmatia, nereala, ca s-ar fi deplasat acolo de buna voie"

Ce treaba are cu prefectura? S-a judecat daca este sau nu Gigi un pericol public. Nu are legatura cu subiectul, s-a luat o decizie referitoare la cazul de fond. Ori tanti aia este, pur si simplu, imbecila ori decizia ei e comandata.

Nu sunt jurist dar nu sunt idiot. Tot ce se petrece este un circ ordinar. Ca Gigi a facut ce zice tanti aia e absolut corect dar nu are legatura cu subiectul, raspunsul la intrebarea "E sau nu Gigi un pericol public?".

Citeste si comenteaza pe Romania Obiectiva.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2093 vizualizari

  • -2 (6 voturi)    
    :) (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 19:17)

    Lolek [anonim]

    "Nu sunt jurist, dar nu sunt nici idiot". Cu prima afirmatie pot fi de acord, cu cea de-a doua... ma mai gandesc.

    Cel care nu stie procedura penala si motivele pentru care exista institutia "arestului preventiv" ar trebui sa asculte, nu sa vorbeasca.
    • +3 (3 voturi)    
      n (Duminică, 5 aprilie 2009, 0:04)

      Maxmind [utilizator] i-a raspuns lui Lolek

      esti doar un securist prost platit...
  • -2 (6 voturi)    
    evident (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 19:48)

    cucu [anonim]

    ca cine instiga la bataie si impuscaturi NU este pericol public.

    bravo coane.
  • 0 (0 voturi)    
    da (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 20:48)

    marius [anonim]

    da, Gigi este un pericol public. Uitati-va in ce hal a adus poporul asta. In caz ca ati avut ochelari de cal si nu ati observat, Gigi nu este altceva decit un bisnitar ordinar, ce a ajuns prea sus, intr-o pozitie pe care nu o poate sustine.
    • 0 (0 voturi)    
      ,,Gigi nu este altceva decit un bisnitar ordinar, (Duminică, 5 aprilie 2009, 16:00)

      Peles [anonim] i-a raspuns lui marius

      Pai exact asa e si Basescu si nu-l aresteaza nimeni ;adsta nu-i pericol public ?
  • 0 (0 voturi)    
    max (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 20:55)

    arvat [anonim]

    pai am citit acel text si se pare ca procurorul Balasescu dorea sa faca ordine. Nu vad care e problema ca s-a luat la trinta cu mafiotii, ce insa sunt sprijiniti de unii judecatori corupti.
  • +2 (4 voturi)    
    Procurorii sint prin pregatire niste idioti (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 21:46)

    marco [anonim]

    ...pt ca altfel erau doctori, ingineri, profesori, economisti...ar fi lucrat cu capul nu cu bastonul; procurorii sint niste golani securisti care au facut dreptul la FF ca aveau origine sanatoasa de toparlani, erau fara creier si executau orbeste ordinele de sus.
    Ca sint idioti se vede si din facatura aia cu inregistrarea de la 112; acolo se aude si a 2-a voce a procurorului in afara de a asa-zisului taximetrist, si mai spune "taximetristul" din intersesctia respectiva unde s-a petrecut ciocnirea masinilor, ca se urmareau de la IGP tot Stefan cel Mare...cum dracu a vazut? a participat si el la urmarire?
    Se vede ca e o facatura ordinara a unui procuror tampit care nu e in stare sa realizeze nici macar o inscenare ca-lumea.
    Dar ce sa te astepti daca ei sustin ca premierea(cazul valiza) e dare de mita?(ei, cretinii!!!)
    Asa si eu ar trebui sa fiu arestat ca i-am promis baiatului ca daca intra la facultate din prima, ii cumpar scuter, si chiar am banii de mita asta (3000 roni) pregatiti, e drept ca inca nu i-am pus in valiza!!!
    Ce e mai trist e ca jafurile astea de oameni numiti magistrati sint niste plosnite hranite bine din banii nostii dati ca impozite.
    • -1 (5 voturi)    
      pe langa acel martor (Duminică, 5 aprilie 2009, 11:21)

      cucu [anonim] i-a raspuns lui marco

      mai sunt inca cinci martori ce au declarat acelasi lucru.

      probabil sunt platiti de base.

      vezi ca pe antena 3 e acu buletinul meteo; sa nu te ude.
  • -1 (5 voturi)    
    Tanti (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 21:58)

    Mycroft [anonim]

    Doamna judecator Cristus, sau "tanti", cum o numeste elevat distinsul 'jurnalist' Selaru are vreo 6 carti (de drept) publicate (http://www.ujmag.ro/Nicoleta-Cristus/). Tot doamna judecator Cristus este cea care i-e condamnat pe fratii Camataru (alti nevinovati, nu-i asa domnule 'jurnalist'?) si a dispus pedepse care cumuleaza aproape 100 de ani in cazul FNI.
    Dumneata, 'nea' Selaru, daca nu esti idioi cum zici, atunci esti musai lichea. Pac-pac, ma-ntelegi?
  • 0 (0 voturi)    
    comentariu? (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 22:08)

    marius [anonim]

    am postat si eu un comentariu!!! unde e ? oricum, vreau sa felicit hotnews ca nu a permis ca stirea Becali sa devina mai mult decit e, adica o simpla stire. Bravo!
  • 0 (0 voturi)    
    comentariu (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 22:56)

    florin [anonim]

    becali potential candidat la prezidentiale......dosar penal......nu mai are voie sa candideze la prezidentiale....cam astai
    P.S. pt mine, becali e ultimul om care ar trebui sa fie presedinte.
    fortza crin!!!
  • 0 (4 voturi)    
    chiar esti idiot (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 23:32)

    Leo [anonim]

    Amice, ba chiar esti.
    Cum stiti voi ziaristii tot! Tanti aia e judecator si, ne place sau nu, a dat o decizie. Aaa cum si alti au dat la randul lor si poate ca nu ne-au placut, ni s-au parut aberante. Insa le-am luat ca atare.
    Tu te-ai gandit cat rau puteti face voi zilele astea luand apararea unor interlopi? Nu faceti decat sa incurajati orice idiot sa-si faca singur dreptate.
    Gigi becali nu reprezinta pericol social? Ce a facut el nu reprezinta pericol social?
    Nu va doresc decat un faliment zgomotos provocat de criza, pentru toata media, cu mici exceptii.
  • 0 (0 voturi)    
    mafiot (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 23:43)

    kronk [anonim]

    Cind cineva de ani de zile cauta sa se impuna prin metode de mafiosi in aceasta tara si nu se ia in serios acest caz este grav.Acest JIJI bk. care incearca sa-si impuna si politic si economic jegurile in fata daca nu e oprit la timp prin tiganiada personala o sa aduca mari prejudicii tarii.Mediatizarea lui este o plaga.Lasati-l sa putrezeasca acolo unde e.
  • +1 (1 vot)    
    In Romania (Duminică, 5 aprilie 2009, 6:23)

    sile [anonim]

    Se intampla....ca mai exista si daniselari din astia care au orbul gainilor dar se dau clarvazatori !!!

    Traim s-o vedem si pe asta.
    Becali e considerat de unii o victima inocenta a justitiei romane.Hai ca e de tot rasul...!!
  • -1 (3 voturi)    
    De aia. . . (Duminică, 5 aprilie 2009, 8:56)

    Vali cel batran [anonim]

    . . . nu avem justitie in Romania. Pentru ca judecatorul este supus unor presiuni extraordinare de catre orice neavenit. Eu daca as fi judecatoarea in cauza stimabile, te-as da in judecata pentru epitetul ,, imbecila ,, exprimat public si ti-as lua si izmenele de pe tine. Poate ai noroc si nu te baga in seama!
  • 0 (0 voturi)    
    romania ”obiectiva” ... (Duminică, 5 aprilie 2009, 10:26)

    FARA MIRARI [anonim]

    ... este cea care sustine ca nu este un pericol public sa fi ridicat (oricat de gunoi social esti) din strada de orice gunoi post-decembrist? Cum Romania nu poate cobori la acest nivel intelectual semnul de intrebare ramane la latura ”obiectiva”. Dar n-ai ce face : internetul si presa sunt deschise chiar si celor care sunt pe acolo din cauza legii chiar daca sustin legea bunului plac.
  • +2 (4 voturi)    
    pentru pedeapsa !! (Duminică, 5 aprilie 2009, 10:50)

    george [anonim]

    sunt unii care comenteaza fara sa fi trait vreun eveniment neplacut ? Vi s-a furat vreodata masina ? V-a mai gasit-o politia? Ati spus, asta e, politia si-a facut treaba ? Ati auzit de politistii mana in mana cu hotii ? Nu, nu stiti ! Va doare in chur si va e bine sa stati sa comentati de la tastatura? Dar casa vi s-a spart vreoata? Mie da ! Nu s-a intamplat nimic, dar am avut impresia ca trabuia sa dau si spaga la cei care mi-au luat amprente prin casa... Omul ila si-a facut dreptate, iar hotii erau hoti dovediti. Eu le-as fi taiat mainile ! Cei care au comentat tendentios sa li se fure bunuri importante de 100.000 de euro si dupa aceia sa mai vedem ce ziceti ! Prostilor !
    • -2 (4 voturi)    
      uman si legal (Duminică, 5 aprilie 2009, 12:18)

      cucu [anonim] i-a raspuns lui george

      uman ai dreptate si te inteleg.
      dar legal nu ai voie sa-ti faci dreptate singur.

      judecatoarea nu poate judeca dupa "codul uman" ci doar dupa codul penal.

      legal,becali a gresit,asa ca nu te mai inflama degeaba.
  • +4 (4 voturi)    
    Politia Rutiera (Duminică, 5 aprilie 2009, 11:50)

    Mitica Ghimpu [anonim]

    Acele camere de luat vederi care au inregistrat urmarirea hotilor masinii de catre bodyguarzii lui G. Becali au fost instalate de catre Poitie pentru supravegherea traficului. Oare s-a sesizat Politia Rutiera la acele imagini care aratau masina urmarita circuland cu o asemenea viteza incat in curba a intrat pe contra sens inainte de a lovi stalpul?. As vrea sa cred ca le-au luat carnetele celor doi soferi (urmariti si urmaritori) pentru abateri grave de la legea circulatiei pe drumurile publice. Daca o masina circula corect in acea intersectie ar fi putut rezulta un grav accident de circulatie.
  • 0 (0 voturi)    
    interesant... (Luni, 6 aprilie 2009, 9:25)

    liviu_ [utilizator]

    nu au gresit cu nimic cand l-au arestat pe becali
    \nu stiu ce e atat de neclar si ce urla lumea in halu asta...
    d.p.d.v. legal politia/justitia a procedat corect.
    ca in alta cazuri nu a procedat sau ca e o infractiune cvasiminora este alta treaba...
    apropos de presa: daca in loc de becali era vreun interlop ceva care facea asa... earti cei mai fericiti... dar acum nu... pot intreba d c?

    nu iau partea justitiei romane, care este de toata jena, dar aici nu cred ca a gresit... cel putin daca ce se zice la TV e adevarat

    PS: politia nu prea are cum sa-i aresteze pe cei care i-au furat masina lui becali pentru ca el nu a reclamat furtul... d.p.d.v. legal masina nu a fost furata niciodata, deci nu exista hotii aceia!