Lista de aberatii a Justitiei romanesti e nesfarsita

de Dan Selaru     Romania obiectiva
Sâmbătă, 28 februarie 2009, 11:26 Actualitate | Opinii


Cetatenii comunei Marginea din judetul Suceava au facut un pod fara autorizatie. Autoritatile, incapabile sa faca podul in 8 luni, i-au dat in judecata pentru ca au construit ilegal. Oamenii au facut podul intr-o singura zi.

Doar directia privirii este diferita, din imensitatea spatiului spre nimicnicia noastra ca specie si din imensitatea nevoilor omenesti spre problema reala a unor oameni.

Notiunea de dreptate este o necesitate fiziologica, cum e foamea. Nu e o chestie religioasa, filozofica, morala, teoretica, e o nevoie.

O nevoie pe care Statul roman n-o indeplineste, tocmai a disparut unul din cetatenii din cazul Eugen Preda, eliberat din "lipsa" de dovezi.

Cand cineva atenteaza la nevoile fiziologice pe care le are o persoana acesta se afla in pericolul de a primi un raspuns violent. Justitia din Romania, responsabila de indeplinirea nevoilor de dreptate in societate, daca nu-si face datoria o sa primeasca un raspuns violent la un moment dat.

Fiecare rabufnire violenta de-a lungul istoriei a avut o componenta indreptata impotriva lipsei de dreptate sociala sau a lipsei de dreptate in general. In Romania doua batrane au ajuns la puscarie pentru ca n-au avut bani sa plateasca o amenda. Urmaritii general zburda si iau amenzi, nimeni nu se sesizeaza. Lista de aberatii a Justitiei romanesti e nesfarsita.

Pe fondul crizei, a incompetentei si lipsei de onestitate cu care suntem condusi, a lipsei de dreptate, vine momentul cand mamaliga o sa explodeze.

Un alt punct de vedere.

PS Promit ca am sa urmaresc saptamanal afacerea Sterling. 








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1799 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Merita premiati si uite ce primesc ... (Sâmbătă, 28 februarie 2009, 11:43)

    gigi [anonim]

    Oamenii astia merita bagati in cartea recordurilor, merita premiati, merita tot respectul nostru.
    In schimb nemernicii din conducerea "autoritatilor" statului uite ce fac... Probabil se simt umiliti ca sunt imbecili si incompetenti, probabil ca acolo calculasera ei o "licitatie" cu spagi groase.
    Imi e greata de toate "organismele" stalului care nu fac nimic pentru cetatean, ba din coontra ii pun numai bete in roate.
    • +8 (8 voturi)    
      asa e, cred si eu... (Sâmbătă, 28 februarie 2009, 12:05)

      catwoman [anonim] i-a raspuns lui gigi

      ca de "licitatii" era vorba de fapt...
  • +5 (5 voturi)    
    mai, baieti (Sâmbătă, 28 februarie 2009, 11:51)

    qwertyu [anonim]

    Faptul ca in tara noastra justitia a devenit o institutie aservita intereselor de grup si ca este de multe ori nedreapta nu este o noutate. Insa ea (institutia) nu poate fi facuta responsabila pentru ca o alta institutie i-a dat in judecata pe oamenii care nu se mai pot baza pe autoritatile locale (si care, ce e drept, in felul acesta au privat de nelipsita spaga pe cineva)
  • +9 (9 voturi)    
    Noi chiar nu putem face nimic? (Sâmbătă, 28 februarie 2009, 11:55)

    amadeusz [utilizator]

    Stam ca niste zane acasa si ei isi vad de spagile grase..
    Ar trebui sa iesim in strada si sa dam foc sediului CSM, iar pe judecatori sa ii punem in streang.
  • +6 (8 voturi)    
    Bravo (Sâmbătă, 28 februarie 2009, 11:59)

    Liviu [anonim]

    Bravo acelor cetateni si felicitari inc ao data autoritatilor pentru ca iara se fac de cacao. Care exemplu e mai bun de urmat : pe mana oamenilor respectiv o zi sau pe mana autritatilor statului respectiv suntem incompetenti si nu facem fata ? Stau si imi inchipui pe ctitorii de constructii de mai demult care sunt inca in picioare cum mergeau la proiectant , umblau dupa vize de tot felul si isi organizau licitatii trucate . Incredibil unde am ajuns cu prostia in ziua de azi. Ma scuzati ma duc sa obtin o autorizatie sa pot sa mai scriu si sa imi exprim dezgustul pentru autoritatile statului
  • +7 (7 voturi)    
    astai romania adevarata (Sâmbătă, 28 februarie 2009, 12:14)

    xxx [anonim]

    am trecut prin zona ,felicitari din partea mea ,o comuna cu bucovineni adevarati,o asezare cum rar vezi la noi chiar in europa..............aviz idiotilor ,tiganilor si toate specimenele dambovitene care nu mai fac 2 bani in ochi nostri si cine nu crede sa viziteze zona radautilor.................huhu justitia din romania si parlamentarilor care fac asa legi<<<<<<<
  • +2 (6 voturi)    
    Notiuni si Acoperire (Sâmbătă, 28 februarie 2009, 12:30)

    MLZ [anonim]

    1) Dl. Selaru, mare atentie, caci "nevoia de dreptate individuala" si "dreptatea sociala" sunt notiuni cu TOTUL diferite. Dreptatea sociala nu este suma dreptatii individuale nici pe departe. Sunt notiuni din domenii diferite (sa le zicem asa).

    Dreptatea individuala - se bazeaza pe drepturile si libertatile individuale
    Dreptatea sociala - se bazeaza mai mult pe utilitarism, si poate incalca fara prea mari probleme drepturile individuale pentru "binele comun".

    2) Urasc birocratia, dar aici trebuie subliniata o nuanta: retardatii aia de la Ape le-au facut proces penal nu pt ca s-a construit podul, ci pentru situatia in care s-ar prabusi si cineva ar trebui sa fie de vina.

    Fuga de responsabilitate e sportul national al romanilor (aici tb subliniat ca oamenii care l-au construit au zis "pe raspunderea noastra" chiar daca imi imaginez ca nu realizeaza exact ce inseamna asta!!), iar birocratii sunt campioni nationali.

    Intr-o intreprindere privata, esecul sau incompetenta duce AUTOMAT la pierderi (faliment), pe cand in birocratie, daca ceva nu merge, nu pierde nimeni nimic IN MOD AUTOMAT!
  • +6 (6 voturi)    
    corect (Sâmbătă, 28 februarie 2009, 12:33)

    kllaus [anonim]

    mi se pare logic ceea ce au facut autoritatile . Prin construirea podului de catre cetateni a devenit inutila licitatia de unde s-ar fi putut lua ceva comisioane pentru aceleasi autoritati. Astfel , in lipsa comisioanelor se pune in pericol integritatea familiilor acestor reprezentanti ai cetatenilor. Se pare ca dureaza mi mult negocierea comisionului decat lucrarea in sine.
    • +1 (1 vot)    
      VVVVVVVVVVVVvv (Sâmbătă, 28 februarie 2009, 14:52)

      Masacru [utilizator] i-a raspuns lui kllaus

      Oare sediul autoritatilor alora poate arde intr-o singura zi? :D
  • -2 (2 voturi)    
    Intrebari (Sâmbătă, 28 februarie 2009, 15:18)

    dl K [anonim]

    1. Ce treaba are justitia cu kestiunea in cauza?

    2. Cam ce rezistenta credeti ca are un pod construit intr-o zi?

    3. Cand au fost somati sa darame ce au construit ILEGAL, cetatenii au raspuns ca "isi asuma intreaga responsabilitate". Ce credeti ca au inteles ei prin aceasta responsabilitate?

    4. Daca, luat de inundatiile de primavara, podul va distruge locuinte din aval, CINE RASPUNDE de pagube?

    5. Daca toti cei care se considera nedreptatiti de autoritati(ca nu de justitie este cazul aici) si-ar face singuri dreptate, unde s-ar ajunge?
    • 0 (0 voturi)    
      io (Sâmbătă, 28 februarie 2009, 16:33)

      io [anonim] i-a raspuns lui dl K

      tu ce ai face daca in locul lor timp de 8 luni de izle ar trebui sa treci prin apa unui rau ca sa ajungi acasa? ai astepta sa termine niste incompetenti podul lor doar ca sa fie LEGAL??? crezi ca ii intereseaza pe oamenii aia de ce intelegi tu prin responsabilitate sau faptul ca daca un copil traverseaza podul ala facut de ei exista o sansa sa se darame daca vine o viitura din aia, pe cand daca nu ar fi podul ala SIGUR apa le-ar lua copiii deci ai nota 2 si stai jos in banca ta ca un roman tipic care nu cauta decat sa omoare capra vecinului ca e mai grasa decat a sa.
      tu chiar nu vezi ca la noi nu prea mai exista autoritati? tu chiar vrei sa respecti orbeste ceva pt ca e legal?? daca maine dau astia o lege ca au dreptul functionarii de la primarie sa se culce cu fiica-ta o sa respecti legea ca e lege? fugi mai repede si spanzura-te.
      ps:acum cativa ani la inundatiile alea mari in localitatea de unde e tatal meu au picat toate podurile alea de betoane pe cand un pod facut de localnici a trecut cu bine desi nu era asa de mare si impunator. MA INTREB OARE PODURILE ALEA CE REZISTENTA AU AVUT?!?!?
    • +1 (1 vot)    
      K (Sâmbătă, 28 februarie 2009, 16:53)

      ioan [anonim] i-a raspuns lui dl K

      Daca nu scriai "kestiunea" poate chiar te luam in serios
    • 0 (0 voturi)    
      ha (Sâmbătă, 28 februarie 2009, 22:11)

      xxxx [anonim] i-a raspuns lui dl K

      credeam ca sant bucovinean prost ,dar cand ma uit in jur ma linistesc..............
    • 0 (0 voturi)    
      raspunsuri (Duminică, 1 martie 2009, 8:45)

      unu [anonim] i-a raspuns lui dl K

      Va raspund eu domnule.
      In tara in care se intampla ce se vede la "tembelizor", unde se prezinta toate grozaviile facute de cei care ar trebui sa ne ofere siguranta si accesul nemarginit la justitie (corecta???????) , nu ne ramane altceva decat sa ne facem singuri dreptate.
      In tara in care politistii si judecatorii sunt organizati in clanuri, unde moralitatea nu exista (vezi basescu, exemplul suprem) nu ne ramane altceva decat sa ne facem singuri dreptate.
      In tara in care suntem mintiti in fata, unde se trage si pielea de pe noi (vezi impozite si taxe), nu ne ramane altceva decat sa ne facem singuri dreptate.
  • 0 (0 voturi)    
    risc (Sâmbătă, 28 februarie 2009, 21:17)

    ion [anonim]

    Justitia noastra a mai picat un examen dand dovada de incompetenta.Singura solutie este introducerea juratilor .Juristii au probleme cu procentele de castig din cauza nu cu dreptatea .Rusine.!
  • 0 (0 voturi)    
    actiuni pertom (Luni, 2 martie 2009, 10:05)

    diaconu ioana [anonim]

    Una dintre aberatiile justitiei o reprezinta sulutiile date de completul Daniela Petrescu de la Rm Valcea ,care respinge actiunile salariatilor Petrom,fara temei,actiuni care au fost admise de catre toate instantele din tara.Unde este corectitudinea,chiar discernamantul acestui complet? Cum se poate gresi atat de grav intr-un proces atat de simplu? Nu s-a respectat nici CM,nici CCM.Domnule Virgil Andreies, mai trimiteti inspectori si in provincie pt ca nu numai Bucurestiul inseamna Romania! Nu se poate sa lasati judecatorii sa treneze un proces simplu 2 ani ,cand conflictele de munca trbuiesc judecate cu celeritate!