Tru

de Khris     HotNews.ro
Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 12:43 Actualitate | Opinii


Intotdeauna l-am admirat pe dl. Traian Ungureanu pentru modul in care reuseste sa gaseasca motive pentru a sustine in continuare neconditionat PDL-ul si pe dl. Basescu, chiar si atunci cand pana si suporterii cei mai infocati ai presedintelui au retineri in a ii aplauda deciziile, scrie Khris pe blogul sau.

Imi amintesc cum, in anul 2004, toata floarea intelectualitatii de dreapta l-a sustinut pe actualul presedinte in batalia sa cu dl Nastase:d-nii Plesu, Patapievici, Liiceanu, Cartarescu, Dinescu si bineinteles TRU au pus din greu umarul la infrangerea partidului stat. Odata cu trecerea anilor insa, suporterii d-lui Basescu se imputineaza vazand cu ochii iar TRU ramane tot mai singur in timp ce retorica sa devine tot mai radicala, ajungand chiar sa isi insulte colegii de breasla care nu sunt de acord cu el.

De scris, scrie excelent, cred ca nimeni nu ii poate reprosa ceva din acest punct de vedere, insa propaganda sa complet desantata la adresa liberal-democratilor si a „licuriciului” de la Cotroceni este demna de o cauza mai buna. Mai mult, tot cei care nu sunt de acord cu el isi primesc rapid portia de critica, ultimul pe lista maestrului fiind Costi Rogozanu, care a facut „greseala” sa sugereze intr-un articol aparut in Cotidianul ca Radu Moraru & B1 ar fi devenit goarna PDL.

Multi l-au acuzat ca si-ar fi vandut sustinerea pe bani, avand in vedere ca rezidenta sa la Londra costa si cum salariile in presa sunt mici, omul trebuie sa gaseasca surse alternative de venit. Imi este greu sa cred asa ceva gandindu-ma in primul rand la ardoarea cu care acesta isi sustine punctele de vedere, pentru mine fiind clar ca o asemenea atitudine nu se poate naste decat dintr-o credinta oarba in cuplul PDL-Basescu.

Pana la un anumit nivel, ma regasesc in ideile d-lui Ungureanu, sistemul meu de valori fiind unul de centru-dreapta, motiv din care am si votat constand cu PD din `96 incoace. Am fost suporterul plin de speranta al Aliantei DA in 2004, iar dupa destramarea acesteia am continut sa cred ca cea mai buna alternativa pentru Romania este un guvern de dreapta format din PDL si PNL. Alegerile din 2008 au readus speranta formarii unui asemenea guvern, insa din motive pe care nu as dori sa le mentionez acum, s-a ajuns la „monstruoasa coalitie” PSD-PDL. Dezamagit de evolutia situatiei si de cei pe care i-am sustinut timp de 12 ani, am scris acest articol critic la adresa d-lui Basescu & co, fiind injurat de multi la momentul respectiv.

In editorialele d-lui Ungureanu insa, nu vom regasi nici o urma de regret, nici o critica sau macar vreo ironie fina la adresa celor care pe mine m-au dezamagit, sustinerea dansului fiind, dupa cum am mai spus, neconditionata.

Dupa alegerile din toamna, mai in gluma mai in serios, TRU a amenintat ca se va arunca de pe bloc daca alianta PSD-PDL va deveni realitate. Nu s-a aruncat si ma bucur ca nu a facut acest gest, insa daca va continua sa scrie doar laudativ la adresa actualei puteri risca sa devina irelevant in peisajul publicistic romanesc. Si mi-ar parea rau daca s-ar ajunge acolo.

Citeste si comenteaza pe blogul lui Khris.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















990 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Risc (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 13:28)

    englezu [anonim]

    In plus, scriind cum scrie, tru isi asuma riscul de a nu mai putea publica in presa centrala romaneasca, ceace probabil se va intampla.Daca era invers avea acces oriunde plus aparitii garantate la tv.A fost asumarea constienta a riscului..
  • +3 (3 voturi)    
    hai sa ne bagam in seama (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 13:51)

    gic [anonim]

    e optiunea lui TRU sa scrie asa... nu inteleg problema ta vizavi de asta ...
    Ca risca sa devina irelevant, iar nu e treaba ta.
    morala: nu incerca sa-i dai sfaturi lui TRU, ca nu sunteti de acelasi calibru.
    p.s. htf is Khris?
    • -2 (2 voturi)    
      da' a cui "treaba" e cum scrie TRU? (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 14:08)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui gic

      Adica TRU poate sa scrie prostii cat cerul de mari dar imediat ce isi da cineva cu parerea asupra a ceea ce scrie TRU aceluia trebuie sa i se bage pumnul in gura?

      Khris asta, oricine o fi el si indiferent daca are sau nu dreptate (apropo: are!) poate sa-si dea cu parerea ca oricare altul, si chiar mai bine decat TRU care nu are decat o idee, mica dar in compensatie, fixa!

      Apropo: wtf is gic? Esti Zeus?
      • +2 (2 voturi)    
        bine ca esti tu destept:) (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 15:20)

        gic [anonim] i-a raspuns lui Catalin

        @wtf is gic? Esti Zeus?
        pai vezi, e cam acelasi lucru ... sa ne dam cu parerea

        voi fi foarte scurt: dupa cum il cataloghezi pe TRU, nu pot decat sa ma amuz. Oricum as raspunde, nu ai intelege... faci niste comparatii superbe.

        p.s. imi cer scuze pt mesaj off topic, dar din cand in cand omniprezenta astora, mari consumatori de Mircea Badea, care catalogheaza asa usor, ma irita
      • +2 (2 voturi)    
        da (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 16:44)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui Catalin

        E bine ca avem si noi oameni luminati ca TRU de le mai deschide bostanul la toti zevzecii.
        Prea ne-am simti stingheri cei vreo 70 % din populatie improscati de balele a tot felul de scapatati, aruncati in genunchi dupa doi lei aruncati de mafia oligarhica.
  • -3 (3 voturi)    
    trompeta (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 16:46)

    gogu [anonim]

    tru e tonomatul lui basescu
    toata lumea stie asta
    • +1 (1 vot)    
      fitilul (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 20:14)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui gogu

      Tonomatele sunt cele platite de mafiotii oligarhi.
      Alde TRU si altii multi scriu din constiinta fara a capata vreo remuneratie speciala din partea a cca 15 milioane de romani care au si ei ce citi ceva inteligent si corect.
      • 0 (0 voturi)    
        esti amuzant (Duminică, 25 ianuarie 2009, 9:32)

        andrei [anonim] i-a raspuns lui mihai

        ma rog, ai fi daca n-ai fi penibil. nu de alta dar sa raspunzi la acuzatii de genul asta exact cu argumentele lui basescu si traian ungureanu nu ajuta cu nimic in lipsa argumentelor. argumente pe care nici tru nu le are cand zbiara pentru basescu si impotriva celor care nu-s de acord cu maritul conducator.
  • +1 (1 vot)    
    Ma gandesc ca (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 22:51)

    TRU [anonim]

    exista doua tipologii de elite: elita idealista spre ale caror valori am dori sa tindem si elita realista ale caror varori ar fi bine sa le punem in practica astazi.

    Ungureanu face parte din acea elita realista, care este dispusa compromisului pentru a putea fi pragmatic si a ajunge la un rezultat.

    Daca stam si ne gandim bine (ca tot e azi 24 Ianuarie) si unirea principatelor din 1859 a fost facuta cu un compromis, care la randul lui a permis venirea fericitului 1918.

    Referitor la Basescu, sunt sigur ca altcineva nu l-ar fi putut opri pe Nastase sa devina primul tovaras al tarii, un tovaras activ (spre deosebiri de Ilici - pasiv), chiar daca el iese din tiparele unui presedinte ideal de stat , insa este si singurul care poate grabi astazi (atat prin vointa cat si prin putere) formarea unei elite politice conducatoare ale caror valori sa fie cu totul altele decat spaga/minciuna/nepotismul/propriile afaceri. Poate asta vede Ungureanu in Basescu, sau poate asta nu reuseste sa vada Ungureanu in altii, sincer nici eu nu pot indica astazi un alt lider in .ro despre care sa fiu sigur ca ar putea schimba ceva in bine. Astazi avem (mentionez subiectiv un pic): Basescu, Boc, Geoana, Bela, Tariceanu si cu cei din linia 2: Blaga/Videanu/Boagiu, Nastase/Vanghelie/Iliescu/Rus, Bela/Frunda, Tariceanu/Patriciu/Orban.
  • -1 (1 vot)    
    Pentru tineretul tarii (Duminică, 25 ianuarie 2009, 7:39)

    Moldovan [anonim]

    Ca sa inteleaga tinerii patriei cum a fost posibil ca sute de oameni din cultura si arta (si nu numai) sa scrie OMAGIUL CONDUCATORULUI IUBIT, domnul TRU, Patapievici si altii, profitori ai regimului actual sunt exact exemplul concret. Oare cum vot ramane in istorii? Ce eticheta vor avea?