"Ne asculta!"...sau nu...

de Ioana Avadani     HotNews.ro
Marţi, 20 ianuarie 2009, 13:25 Actualitate | Opinii


Intra azi in vigoare Legea nr. 298/2008 privind retinerea datelor generate sau prelucrate de furnizorii de servicii de comunicatii electronice destinate publicului sau de retele publice de comunicatii, precum si pentru modificarea Legii nr. 506/2004 privind prelucrarea datelor cu caracter personal si protectia vietii private in sectorul comunicatiilor electronice, scrie Ioana Avadani pe blogul sau.

“Ne asculta!” - titreaza Ziua. Listele de discutii sint pline de indignari despre “Legea Ochiul si timpanul”.

Da si nu - sa zicem. Sint câteva puncte pe care as vrea sa le amintesc:

  • prezenta lege transpune o Directiva europeana, deci nu este o inventie a statului român bagacios si totalitar. Ceea ce nu o face mai buna si mai acceptabila.
  • legea nu permite operatorilor interceptarea comunicatiilor sau accesul la continutul lor - deci, nu “ne asculta!” nimeni. Ea creeaza operatorilor obligatia de a pastra, timp de 6 luni, in conditii de siguranta, date pe care acestia le aveau deja (sursa unei comunicari; destinatia unei comunicari; data, ora si durata comunicarii; tipul de comunicare; echipamentul de comunicatie al utilizatorului sau dispozitivele ce servesc utilizatorului drept echipament; locatia echipamentului de comunicatii mobile). Primiti multe din aceste date in mobilele voastre, cind verificati ora la care ati sunat sau ati fost sunati, cit a durat apelul, numarul care v-a sunat sau cind va apare pe ecran zona unde va aflati.
  • legea permite organelor de ancheta acces la aceste informatii prin ordin al judecatorului , emis la cererea procurorului, numai dupa inceperea urmaririi penale.
Deci, daca dam deoparte isteria, raminem cu o lege proasta, inaplicabila si cu potential de violare a intimitatii si a dreptului la viata privata - ca atare, neconstitutionala. Nu voi mai repeta ce am spus din luna martie. Voi remaca doar ca nu a existat niciun fel de interes fata de aceste potentiale violari ale drepturilor omului pina acum. Nu a reactionat nici presa, nici societatea civila, nici partidele. si nici industria (operatorii de telefonie mobila, ISPistii), cea care este prima care are de pierdut (toate cheltuielile de stocare si securizare a datelor de trafic revin operatorilor) nu a miscat un deget. Ceea ce inseamna, nu-i asa?, ca totul era in ordine.

Germania a declarat Directiva neconstiutionala, a limitat utilizarea legii la cazuri grave si in care nu se pot utiliza alte informatii, printr-o hotarire preliminara a Curtii Constitutionale. (Multumesc de precizare, Bogdan). Directiva a a afost atacata si in Bulgaria, unde legea locala prevedea “acces pasiv printr-un terminal” al autoritatilor la datele stocate, fara hotarire judecatoreasca.

Noi platim pretul indiferentei noastre. Mie asta mi se pare pagubos: sa stai cu miinile in sin cit poti face ceva si sa te lamentezi ca esti oropsit cind lucrurile ajung la scadenta.

Citeste si comenteaza pe  blogul Ioanei Avadani.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1779 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    lege (Marţi, 20 ianuarie 2009, 14:12)

    roman [anonim]

    Legea asta e un pas in incalcarea intimitatii.
    Mai se vantura mult sperietoarea terorismului spre incalcarea drepturilor omului?
    Mai se face mult pace in lume cu arma ?
    Ca e impusa de organismele europene nu scuza.
    Suntem obligati sa acceptam si casatoriile homosexuale . Ce o sa le zicem la copii ? Ca nu e bine dar e legal ?
    • 0 (0 voturi)    
      Da. Asta le spui. (Marţi, 20 ianuarie 2009, 14:32)

      Robert [anonim] i-a raspuns lui roman

      Pentru ca dude, homosexualitatea nu are ce cauta aici. By the way, daca afli ca in anturajul tau un tip care ti-e prieten e ppnaut, il vei inlatura? E alegerea lui. Tine-l departe de copii, daca vrei, pentru ca da, e legal.

      Acum am impresia ca tu le incalci intimitatea. Vorbind de ei aici. Nu e un articol gay.

      Respect.
  • 0 (0 voturi)    
    nimeni nu comenteaza? (Marţi, 20 ianuarie 2009, 14:14)

    nimeni? [anonim]

    Chiar asa de nepasatori am devenit? E vorba de libertatea noastra....
    • 0 (0 voturi)    
      @ (Marţi, 20 ianuarie 2009, 23:55)

      ttt [anonim] i-a raspuns lui nimeni?

      Nu inteleg care-i problema?
      Sa nu-mi spuneti ca n-ati stiut ca si pana acum am fost ascultati si monitorizati. Acum e legala afacerea LOR!!
      Atat si nimic mai mult.

      Bafta la inregistrari TOVARASI !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Da, mama, te asculta. Si? (Marţi, 20 ianuarie 2009, 14:21)

    Robert [anonim]

    Asta am primit azi dimineata de la tipul acela care conduce departamentul IT:
    "Totul tine de modul fiecaruia de a percepe lucrurile. Cum in Romania spiritul de haita este foarte devoltat, este normal sa existe asemenea reactii la chestiuni de genul acesta. Voi incerca in cateva cuvinte sa va lamuresc.
    1.Chiar daca nu era cu titlu de obligativitate, aceste date la care se face referire erau pastrate si pana acum de TOTI operatorii de servicii de comunicatii.
    2.Aceste date nu sunt facute publice NICIODATA decat in cazul unor investigatii sau anchete penale.
    Sa zicem ca nu sunteti utilizator experimentat si intrati pe un site unde va lasati datele cardului bancar (numar, pin, etc). Dupa ce ati constatat ca este de fapt o TZEAPA luati legatura cu banca respectiva si ii explicati situatia. Acum avem 2 variante:
    Var.1 – daca furnizorii de comunicatii (in acest caz provider-ul dumneavoastra de internet) nu ar avea stocate datele despre activitatea dumneavoastra on-line, va puteti lua adio de la o suma frumusica de bani, si este recomandat sa va schimbati cardul si surpriza, hotul nu va putea fi prins NICIODATA, ever.
    Var.2 – apare legea blamata si toti operatorii de comunicatii sunt obligati (desi o faceau deja dar nu stiati acest lucru) sa pastreze datele despre activitatea dumneavoastra pe internet. Dupa ce faceti reclamatie la banca, aceasta la randul ei cere ajutorul politiei care este SINGURA autoritate in masura sa ceara aceste date pentru a se putea incepe o ancheta. Sanse de prindere a hotului: 99.99 %.
    Stiu, veti spune ca politia oricum nu rezolva nimic. Poate asa este. Macar acum sunt ceva sanse reale sa se descopere “infractorul”.

    Asadar, copii... repet si eu: CE BLAMATI VOI ACUM SE FACEA DEJA. Doar ca a devenit legal. Aveti vreo problema? Va e rusine sa vorbiti cu sotia sau amantul ce veti face dupa o sticla de vin diseara?:) Nu intereseaza pe nimeni. Decat daca aduceti si "kilu'" ala de iarba :)).

    Conspiratie placuta!
    • 0 (0 voturi)    
      RE (Marţi, 20 ianuarie 2009, 23:42)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui Robert

      Prietene,

      Sa-mi fie cu iertare, da' nu cred ca-i vorba de ceea ce se face sau nu se face! Cred ca vorbim doar de IDEEA de democratie, de legalitatea unor porcarii......Aaaaaa, porcarii exista, democratia-i un bull-shit (perfect de acord cu tine), ca traim pe o planeta a celor puternici financiar sau implicit politic, cred ca asta nu-i o noutate pentru nimeni, ca democratia intotdeauna se termina acolo unde incep adevaratele interese....cred ca-i cristal-clear!
      Cred insa ca macar principiul, pe hârtie ar trebui sa fie cel bun, nu cel respectat! Altfel ne intoarcem la legea relativitatii a lui Einstein!:))
  • 0 (0 voturi)    
    Libertatea se duce pe apa sambetei... (Marţi, 20 ianuarie 2009, 14:26)

    Overmind [anonim]

    Libertatea cetatenilor romani scade pe zi ce trece...pana vom ajunge ca in SUA (unde te pot aresta si inchide oricand si nelimitat fara sa mai beneficiezi de vreun drept) sau mai rau...
    Asta e situatia: de diversi 'dictatori' mai mustaciosi de cine-stie-unde se face mare haz non-stop...dar de toate democratiile care devin dictaturi nu zice nimeni nimic.
  • +1 (1 vot)    
    Constitutia mea, ...valoarea mea (Marţi, 20 ianuarie 2009, 16:43)

    Esmeralda [anonim]

    La ce o mai fi buna constitutia daca toti o incalca?
    • 0 (0 voturi)    
      @ (Marţi, 20 ianuarie 2009, 23:59)

      ttt [anonim] i-a raspuns lui Esmeralda

      De ce intrebi prostii,ai uitat ca traiesti in RSR ???

      Trezeste-te!!!
  • 0 (0 voturi)    
    iata vestea cea mai importanta a zilei... (Marţi, 20 ianuarie 2009, 17:30)

    cristi [anonim]

    A venit si big brother in romania, si cu legea asta a adus si paranoia, supravegherea a tot ceea ce spunem, santajul, scurgerea de informatii personale si mai rau, profesionale, si asta e doar varful icebergului.

    Nu intereseaza ca e lege europeana, este o mizerie si ne afecteaza pe toti, indirect.