Ce mai fac Rusia si Ucraina

de Dan Selaru     Romania obiectiva
Sâmbătă, 17 ianuarie 2009, 13:29 Actualitate | Opinii


Rusii ne spun ca ucrainienii blocheaza gazele spre UE iar ucrainienii ne spun ca rusii trimit gazul pe teava gresita. Daca-i lasa pe rusi sa trimita pe teava asta gresita atunci toata partea rusofona a Ucrainei ramane fara gaz, scrie Dan Selaru pe blogul sau.

Rusofonii abia asteapta sa transforme Ucraina intr-un Belarus mai mare. Deja au cerut demiterea lui Yushchenko si inlaturarea Guvernului Tymoshenko.

Ca Moldova se vrea in Nabucco este o ultima incercare de a rezista presiunii rusesti. Bulgarii se lupta pe strazi cu fortele de ordine. Unul din motive este gazul taiat si lipsa de solutii a oficialitatilor.

Efectele crizei scot in Letonia oamenii in strada. Pozitiile tarilor UE fata de eliminarea dependentei de gazele rusesti sunt divergente.

Daca ne dam doi pasi in spate si ne uitam mai atent vedem cum Rusia, dupa experimentul Georgia a trecut la scara mare. Profitand de faptul ca US este paralizata de schimbarea la varf si presa se ocupa de Fasia Gaza, un subiect mult mai emotional dar lipsit de importanta practica pentru UE, Rusia trece la atac.

Criza este background-ul favorabil. Dependenta multora din tarile ex-comuniste de gaze rusesti si nostalgiile reinviate de criza favorizeaza schimbari politice favorabile rusilor in chiar interiorul UE si NATO. Spatiul ex-sovietic pare condamnat la trecerea sub influenta Rusiei. Romania pare incet, incet sa intre si ea sub umbrela ruseasca. Sa vedem daca se opune sau daca, macar, doreste sa se opuna.

Urmatoarea mutare e la Obama si madam Clinton.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1394 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    insula..... (Sâmbătă, 17 ianuarie 2009, 14:49)

    belamy [anonim]

    ....pe 3 feb se da verdictul pt insula serpilor....de catre aceiasi europa, care e acum shantajata pe fatza....de rusi si ukr.....iar noi....?...noi vrem o noua constitutzie si dormim ca boul pe coada...
  • -1 (3 voturi)    
    pai cereti gaze de la obama (Sâmbătă, 17 ianuarie 2009, 15:19)

    sorin [anonim]

    daca tot ^i lingeti atat pe americani, cereti-le lor gaze pe gratis. is curios sa aud raspunsul lor. ca pana acum doar s-au folosit de romania ca de un pres.
    • 0 (0 voturi)    
      ALo, domnu Sorin (Sâmbătă, 17 ianuarie 2009, 16:39)

      ta31 [utilizator] i-a raspuns lui sorin

      dece sunteti asa suparat pe americani, ne-au luat vreo provincie, ne-au pacalit sa platim despagubiri de razboi dublu decat se stabilise, si in bani si in in natura cum ne-au facut iubitii dvs. rusi? Sau poate au carat rudele dvs. din Basarabia in Alaska si le-au confiscat casele si pamantul?
  • -1 (1 vot)    
    Aiurea (Sâmbătă, 17 ianuarie 2009, 15:29)

    Nick [anonim]

    Cu bau baul rusesc, daca nu vor sa fie sub umbrela ruseasca n-au decat sa cumpere gazul la pretul pietei, cum face UE. Dar vor si cu aia in c..r si cu sufletul in rai.
    Cu experimentul Georgia va reamintesc ca georgeni au folosit fortza armata primii. Curata nebunie si prostie. Chiar si UE si SUA sunt dezamagiti de prestatiile lui Shakasvili.
  • 0 (0 voturi)    
    Mi se pare ca... (Sâmbătă, 17 ianuarie 2009, 15:54)

    gaspy [utilizator]

    Atat in cazul Georgiei cat si al Ucrainei, e clar ca nu avem toate informatiile.

    Am senzatia ca avem de a face cu o foarte bine concentrata manevra din partea Rusiei.

    Si Georgia si Ucraina doreau (doresc?) o departare de Rusia si aderarea la NATO si UE, la care Rusia s-a opus continuu. Toate lucrurile par a merge bine, statele sunt incurajate, pana cand Georgia face o gafa monumentala. O gafa atat de mare incat nu pot sa nu ma gandesc decat "ce a fost in mintea lor??" si cred ca au fost provocati mai mult decat stim noi.

    Ucraina la fel mi se pare ca este "lucrata" incat sa fie pusa intr-o lumina proasta, pentru a fi discreditata.

    Ori asta, ori guvernele celor doua tari sunt de o incompetenta strigatoare la cer.
  • 0 (0 voturi)    
    Hmmm (Sâmbătă, 17 ianuarie 2009, 16:02)

    Florin [anonim]

    Ce nu iei in calcul, este ca si Rusia pierde foarte mult in acest conflict.
    Practic, sursa ei majora de venit este acum taiata si cu investitorii straini fugind din rusia cu tot cu 120 de miliarde de dolari, nu e o situatie foarte roz..

    O fi ei cum sunt rusii, dar prosti nu sunt si cred ca acest conflict e destul de dureros pentru economia ruseasca - ce rost are sa castigi influenta geopolitica, daca tara ta este in default economic ?
    • 0 (0 voturi)    
      atentie (Sâmbătă, 17 ianuarie 2009, 18:41)

      mitica dragomir [anonim] i-a raspuns lui Florin

      ai dreptate in mare parte, insa atentie la termeni. nu este chiar atat de clar acest "default economic". este mult mai usor sa te exprimi 100% in aceeasi limba, ca sa nu cazi in penibil.