O noua societate - Romania, o tara condusa fara sa fie reprezentata

de Dan Selaru     Romania obiectiva
Vineri, 16 ianuarie 2009, 8:41 Actualitate | Opinii


Noi, astia cu blog, nu suntem jurnalisti, nu suntem competenti, nu avem solutii. Nici nu e treaba noastra sa avem solutii ca nu suntem clasa politica. Treaba noastra e sa punem intrebari. Alaturi de noi sunt comentatorii nostri, scrie Dan Selaru, pe blogul lui.

In ultima vreme, aproape fara exceptie, indiferent de optiunile politice, meserie, varsta sau alte criterii vad ca o intrebare comuna ne bantuie - termenul "bantuie" e cel corect, da neliniste.

Intrebarea este "Ce facem?", nu noi ca persoane, noi ca tara. Si intrebarea nu pare fara substanta.

Partea buna a acestei intrebari este ca ne intereseaza ce se petrece cu noi, tara, si nu suntem precum presa oficiala care-l intoarce pe toate fetele pe cetateanul Oprea sau ordonanta bociana.

De asemenea, pozitiv este faptul ca ne intereseaza ce se petrece cu noi, nu cu fiecare in parte, fiecare e responsabil pentru el. Incet, incet, de nevoie o sa formam o noua societate, trebuie cumva transformat poporul roman dintr-o populatie intr-o societate, efectele comunismului nu au disparut.

O societate are reguli de convietuire, mijloace de intr-ajutorare, reguli care nu se incalca, solidaritate umana, independenta fata de stat, actiuni independente de ajutorul sau sustinerea acestuia, mijloace de control, nu e aici momentul sa dau eu definitia unei societati.

Doua lucruri sunt insa esentiale: solidaritatea si respectul legii.

Clasa noastra politica nu ne poate oferi cadrul unei societati, este rupta de popor, surda la nevoile acestuia si absurda in comportamentul fata de alegatori. Impreuna cu presa este separata de oamenii simpli. E, cumva, un joc de teatru la care noi suntem spectatori, nu participanti. Se doreste indobitocirea noastra prin mass-media si manipularea prin pomeni.

Romania e condusa fara sa fie reprezentata.

Citeste restul articolului si comenteaza pe Romania obiectiva.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1172 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    coeziune sociala (Vineri, 16 ianuarie 2009, 9:02)

    karina [anonim]

    mi-au placut ideile si intrebarile

    totusi ce putem face?

    parerea mea: tot ca individ actionezi, chiar daca te gandesti la societate, deci trebuie sa fim pozitivi, sa nu denigram, sa punem intrebari politicoase, si sa indrumam mereu spre solutii

    mass media manipulatoare va muri, nu m-ar mira sa mai inchida din posturile de TV

    eu nu ma mai uit demult la ele si chiar si familia mea incepe sa nu se mai uite
  • +1 (1 vot)    
    Cand se apuca guvernul de treaba ? (Vineri, 16 ianuarie 2009, 9:09)

    Gogu [anonim]

    Totusi, conflictul mocnit intre PDL si PSD nu ar fi mai bine sa izbucneasca totusi, decat sa asistam la lupte de culise care blocheaza practic activitatea ? Cat vor dura ?

    Ce fac ministri la birourile lor ?
    Uite : faceti un reportaj pe zi, cu activitatea fiecarui ministru. Vreau sa stiu si eu ce face Ecaterina azi, sau Udrea luni. Ora cu ora. Poate asa ii mai dinamizati, cand vor vedea ca interesul public e cu totul altul.
  • -2 (2 voturi)    
    si totusi nu pot lua in serios bloggerii (Vineri, 16 ianuarie 2009, 9:36)

    cristi [anonim]

    ...
  • +2 (2 voturi)    
    Sa nu ne gandim doar la noi. (Vineri, 16 ianuarie 2009, 9:50)

    Sorin [anonim]

    Cred ca putem face ceva, si anume sa nu ne gandim doar la noi. De exemplu eu am un proferor de scoala in familie si profesorii si-au dat seama ca o marire de 50% e prea mult si ca ei au cerut doar 9%. Dar vocea astora nu a fost auzita.
    Eu am o casa in faza de "rosu" si astept legea cu panourile solare dar imi dau seama ca e o hotie sa dai 90%. Ma bucur ca nu se va da aceasta lege chiar daca e in detrimentul meu.
  • 0 (0 voturi)    
    Magarul e reprezentantul magarilor... (Vineri, 16 ianuarie 2009, 10:07)

    K.Popper [anonim]

    Romania e condusa de reprezentantii ei: clasa politica in frunte cu cel mai inalt reprezentant al ei ales de popor, PRESEDINTELE. Avem ce ne-am ales. Daca suntem nemultumiti de aceasta situatie (popor si reprezentanti) si vrem sa facem din populatie o societate moderna avem la indemana o arma puternica; presa independenta si libera, adica ce facem noi aici. Informatii corecte si spirit critic cit incape! Diversitate de opinii si confruntare serioasa intre ele aceasta e solutia si nu interzicerea libertatii de exprimare. Sa nu incercam sa -i schimbam noi pe altii sa fim modesti si sa incercam sa ne schimbam noi insine atunci cand gresim.
  • 0 (0 voturi)    
    chiar reprezinta (Vineri, 16 ianuarie 2009, 11:36)

    olu [anonim]

    ca ne place sau nu........reprezinta societatea romaneasca aceasta .....clasa politica.tre sa aceptam asta .din pacate.
  • 0 (0 voturi)    
    Din pacate... (Vineri, 16 ianuarie 2009, 12:26)

    Andrei [anonim]

    ... nu o sa avem nici constiinta sociala, nici constiinta comunitara, nici respect unii fata de altii si impreuna fata de niste reguli de bun simt.... pana nu mor vreo 2-3 generatii care au mentalitate de robi/slugi.

    Nu poti construi o societate cu o populatie care are inca mentalitatea slugii asuprite si ostracizate de stapan.

    In general cetateanul roman nu prea stie sa aiba grija de destinul lui, dar sa mai contribuie in vreun fel la destinul colectiv.
  • 0 (0 voturi)    
    tara (Duminică, 18 ianuarie 2009, 14:39)

    criste [anonim]

    suntem la mana influentelor, fie ca vin din est ori din vest,nu avem ,si pt momentul imediat urmator n-o sa avem persoane care sa ne reprezinte politic. toti cei care sunt acum la putere si iau decizii nu sunt oameni de ,,stat" .e un lucru inspaimantator sa vezi oameni ajunsi in varful piramidei fara nici o ideie despre cum ar vrea sa vada tara peste o perioada mai scurta sau mai lunga de timp