Terorismul oamenilor disponibili

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Vineri, 9 ianuarie 2009, 15:42 Actualitate | Opinii


Dan Tapalaga
Foto: HotNews.ro
Cateva personaje cu foarte mult timp liber au monopolizat datul cu parerea in public. Se schimba guvernul, se modifica mersul planetelor si clima. Numai pe ei, cu ideile lor fixe, nu-i clinteste nimic. Nici o explozie nucleara nu i-ar impiedica sa ajunga, la orice ora si pe orice tema, la televizor. Si, domnule, vorba unui intelectual francez, oamenii astia gandesc! Gandesc pentru voi si in locul multora. In realitate, se prefac ca judeca de pe pozitii critice si impartiale lumea care i-a refuzat, pensionat si  trimis in neant. Dar circualtia ideilor in Romania e ca aerul invartit de ventilator intr-o camera inchisa ermetic: imputit, statut, otravitor.

O mana de opinaci, pareristi si ganditori au confiscat opinia publica. Pare de necrezut, dar cam aceleasi figuri abonate in campania electorala la televizor continua sa apara astazi si sa tina predici. Lumea se schimba, ei nu. Parca am fi luati ostatici de o mana de jurnalisti, pseudo-experti si politicieni care mesteca la nesfarsit un numar limitat de false teme, controland si manipuland fluxul de idei si asa sarac, pus in circulatie de televiziunile mogulilor. Ati observat, poate, ca lumea din jur continua sa fie explicata de eternii Lucian Bolcas, Petre Roman, Norica Nicolai, Silviu Prigoana, Bogdan Chireac, Mugur Ciuvica, Sergiu Andon, de Codrin Stefanescu, Emil Constantinescu, Victor Ciorbea, Radu Vasile, etc, etc

Ei ne terorizeaza, mai departe, cu verboragia si delirul lor politic. Sunt disponibili sa apara la orice ora, pe orice subiect: arta, gunoaie, deszapezire, justitie, pensii, salarii, educatie, sport. Nu se pricep, n-au expertiza, doar opinii dirijate politic. Apara interese private, nu interesul general. Parca cineva ii plateste special, numai pentru asta: sa apara continuu la televizor, sa falsifice dezbaterea publica, sa faca in asa fel incat temele esentiale sa fie mereu eclipsate, omorate cu mult zgomot si istericale.

Dar ei nu sunt disponibili doar ca prezenta fizica. Disponibilitatea politica e marea lor calitate, versatilitatea, elasticitatea coloanei vertebrale. Garantii paraliziei intelectuale, oamenii disponibli dau cu mopul pe creier, practica terorismul mediactic. Vesnic utili in mecanica puterii, oamenii disponibili ne vor teroriza si pe viitor, ca un bazait enervant de muste, din spatele ecranului.

E adevarat, exista si alte explicatii. Ei, oameni diponibili, sunt gata oricand sa ajunga intr-un studio de televiziune cu viteza luminii din orice colt al orasului. Raspund la primul bip, nu refuza niciodata invitatii, nu stiu sa spuna: nu ma pricep. Producatorii sunt fericiti, au cu ce sa umple timpul de emisie. Tot ei, producatorii, sunt cateodata nefericiti: cand li se spune cine are voie in platou si cine nu, cand primesc telefoane de sus si numele invitatilor dictate in ureche.

Putinii jurnalisti, politicieni sau experti rezonabili nu apuca, chiar daca ajung in spatiul public via TV, sa-si expuna argumente si sa discute pe fond. Din acest motiv, cei mai multi s-au saturat sa predice in pustiu si stau acasa. Altii refuza din start invitatii la emisiuni in compania unor personaje vulgare si teme aberante, compromitatoare din capul locului. Acum, de cand cu alianta la guvernare dintre PDL si PSD, au disparut complet din peisajul televizat cei cativa intelectuali care, cu tot gradul lor de subiectivitate si de angajament politic, altminteri asumat deschis, reuseau sa aduca in discutie teme esentiale.

Insa tacerea si retragerea celor cateva constiinte oneste, izolarea reperelor etice in turnul de fildes, sunt alta poveste.

Gandirea libera, critica, expertiza autentica si coerenta argumentatiei au plecat de la televizor. S-au refugiat pe bloguri, forumuri si postari. Adevarata societate civila s-a mutat pe net. E bine, e rau?  






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3199 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    Foarte corect, Dane! (Vineri, 9 ianuarie 2009, 15:52)

    judex1 [anonim]

    Observatie pertinenta si foarte realista. Este tragi-comic. Din pacate, Basescu are dreptate, Romania este dominata de oligarhii mass media: Voiculescu, Patriciu si Vantu, precum si lacheii aflati in slujba lor, care, cu totii, lupta din rasputeri ca numai ei sa faca legea in aceasta tara, sa ne domine politic, social si economic. Nu intamplator varsa in permanenta venin impotriva presedintelui Basescu pentru ca acesta a avut "neobrazarea" si "tupeul" sa le dea peste mana. Din pacate, insa, si presedintele le da apa la moara prin promocvarea familiei Cocos si a altora asemeni.
    • -13 (17 voturi)    
      alt sclav basescian (Vineri, 9 ianuarie 2009, 16:29)

      smen [anonim] i-a raspuns lui judex1

      Tu nu intelegi ca Base mult iubitul tau s-a aliat cu Voiculescu pentru ciolanul de la putere
      • +4 (6 voturi)    
        calmante (Vineri, 9 ianuarie 2009, 20:19)

        Florin [anonim] i-a raspuns lui smen

        E timpul sa luati un diazepam si sa incercati sa uitati putin de Basescu, daca nu va e imposibil. Sunt sigur ca exista si alte teme pe lumea asta pentru care merita sa va mobilizati otrava care pare sa domine toate comentariile voastre.
    • -13 (13 voturi)    
      eh... laaasa... ;) (Vineri, 9 ianuarie 2009, 16:31)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui judex1

      Baselu NU era asa suparat pe presa, atunci cand in fiecare zi il arata intr-o noua "baie de multime" >:)

      Hai sa nu fim ipocriti! :-p
      • +5 (5 voturi)    
        Aha! (Vineri, 9 ianuarie 2009, 17:42)

        .Marius. [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        Vrei sa spui probabil ca el i-ar fi invitat la aceasta "baie de multime" in public, care avea caracter secret, si deci cine ar fi participat dintre jurnalisti ar fi trebuit sa se simta onorati. Nu ai nici o treaba cu subiectul. Esti pe langa. Pana sa te mai docmunetezi, dar si sa incepi sa gandesti, iti propun sa ramai acolo:pe langa.
        • -6 (6 voturi)    
          bineinteles! (Vineri, 9 ianuarie 2009, 18:12)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui .Marius.

          BINEINTELES ca-i invita! Nu erau telefoanele piaristilor lui inrosite de apeluri catre presa, ori de cate ori Base avea intentia sa plece undeva?

          Nu accept propunerea ta, pt. ca e "pe langa" - in schimb sfatul tau poti sa ti-l aplici tie insuti!
        • 0 (0 voturi)    
          daca (Sâmbătă, 10 ianuarie 2009, 16:32)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui .Marius.

          urmaresti postarile acestei codrutze, vei vedea ca e ca si cum ar vorbi tareceanu sau patriciu.
          E doar un simplu ecou, nimic mai mult, nu merita osteneala de a-i raspunde.
  • +7 (7 voturi)    
    pai unde vrei (Vineri, 9 ianuarie 2009, 15:52)

    roman [anonim]

    pai unde vrei frate Roman sa se mute, in antenele prinse cu ligheanu la tzara de au saltat barometru cotei de piatza partidelor?
    Vorba Romanului : "pleaca ai nostrii vin ai vostrii, noi ramanem tot ca prostii".
  • -11 (15 voturi)    
    Vulpea si strugurii (Vineri, 9 ianuarie 2009, 15:56)

    http://moscalifar.eu/ [anonim]

    Pentru terorismul mediatic foloseste-o pe madam Udrea-Mop neica. Are 2 etaje in guvern, o gasesti sigur
  • +13 (13 voturi)    
    corect (Vineri, 9 ianuarie 2009, 15:57)

    xy [anonim]

    sa nu-l uitam pe cozmin gusa :)
  • +2 (10 voturi)    
    nu-i rau (Vineri, 9 ianuarie 2009, 15:59)

    AristotelCostel [anonim]

    Ce poate fi rau in faptul ca cei 12 magnifici prind la publicul votant care-i legitimeaza sa turuie si sa-si vada de interese fara nicio jena? Tot magnificii astia sunt dezamagiti ca democratia moare in Romania deoarece nu se prezinta electoratul sa invarta roata hotilor pe urmatorii 4 ani. In fond, traim in lumea gandita de cei 12 magnifici, propusa submediocrilor care se simt responsabili civic...care ne-o impun noua tuturor...curata democratie.
    • +3 (9 voturi)    
      iresponsabil civic dar peste mediocru??!! (Vineri, 9 ianuarie 2009, 16:24)

      misescu [utilizator] i-a raspuns lui AristotelCostel

      'propusa submediocrilor care se simt responsabili civic...care ne-o impun noua tuturor'

      daca am inteles bine, nu ai votat iar acum te plangi. Mai bine ti-ai plange de mila
      • -6 (8 voturi)    
        nu ma plang draga (Vineri, 9 ianuarie 2009, 16:35)

        AristotelCostel [utilizator] i-a raspuns lui misescu

        Imi scapa showul politic contemporan. Din cand in cand mai remarc cat de jos se poate ajunge. Daca ai un IQ peste 10, ma vei intelege ca n-as putea opta intre 3 hoti, 2 prosti si 1 dement.
        • +5 (5 voturi)    
          daca injuri 'intelectualiceste' (Vineri, 9 ianuarie 2009, 18:50)

          misescu [utilizator] i-a raspuns lui AristotelCostel

          nu inseamna automat ca ai dreptate in ceea ce spui
  • +5 (5 voturi)    
    E RAU !!! (Vineri, 9 ianuarie 2009, 16:09)

    NisanFlexan [anonim]

    pentru ca cei care fac legile si ar trebui sa tina cont de realitatea si opinia publica nu stau pe net si nu sunt interesati de idei si noutati. Conducerea, administrarea, distrarea si informarea tarii a fost confiscata de spuma descurcareata si oportunista iar putinii ganditori si oameni de idei nu mai au modalitati de a se face auziti. Asa se intimpla cand orice maruntis de putere decizionala si de actiune este centralizata si indepartata de cetateanul de rand.
  • +8 (8 voturi)    
    mariana campeanu (Vineri, 9 ianuarie 2009, 16:09)

    sempere [anonim]

    n-o mai suport, e la realitatea tv non stop si spune numai prostii
  • +7 (9 voturi)    
    precizare... (Vineri, 9 ianuarie 2009, 16:10)

    gheorghe [anonim]

    Scoateti-l din lista pe Prigoana si adaugati-l, va rog, pe dnul Ghisa de la PNL (parca asa-l cheama)...
    • +3 (7 voturi)    
      Fan Prigoana (Vineri, 9 ianuarie 2009, 16:26)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui gheorghe

      Adaugati pe cine doriti, insa nu-l scoateti pe d-nul Prigoana.Eu am un televizor pe care-l gasesc la care apare acest domn pe toate posturile(doar seara deschid tv-ul, ziua sunt la munca)
  • +10 (10 voturi)    
    ai dreptate, dan, ma enerveaza mult chireac (Vineri, 9 ianuarie 2009, 16:14)

    flo [anonim]

    bai, il vedeam pe b chireac la realitatea in emisiunea obositorului aluia de dumitrescu cum se da de ceasul mortii despre cat de rau ne va fi noua in 2009 si anii care vor veni. bai, si ma intrebam cine naiba il mai crede pe asta mare analist, dupa ce principalele lui afaceri din presa au fost contractele alea cu statul de pe urma caruia neam de neamului lui au devenit milionari.
    deci, cred eu, omul e super-decredibilizat ca om de presa. ca sa nu mai vorbim despre faptul ca emite niste platitudini de toata groaza.
    • +6 (8 voturi)    
      sorry (Vineri, 9 ianuarie 2009, 16:33)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui flo

      Imi pare rau ca nu pot sa "votez" triplu la comentariul asta!

      Periodic se gaseste cineva sa-l scoata de la naftalina pe Chireac - cine naiba n-are ce face? si de ce tocmai pe asta?

      offff.... mama!
    • +7 (7 voturi)    
      obositorul (Vineri, 9 ianuarie 2009, 16:47)

      xy [anonim] i-a raspuns lui flo

      bine ai zis obositorul de dumitrescu. am incercat de nenumarate ori sa urmaresc emisiunile lui, fiindca ma interesau subiectele si si invitatii (nu e vorba de persoane din cele enumerate aici in articol). rareori apuca unul sa-si duca o idee sau uneori chiar o fraza pana la capat, ca imediat intervine obositorul si ii taie macaroana cu o inrebare care de multe ori n-are nici o legatura si rupe complet orice coerenta a discutiei (nu mai zic ce tendentioase sunt multe din intrebarile lui). in conditiile astea, chiar invitati interesanti sa fie, ce folos concret mai au asemenea emisiuni pentru cine incearca sa afle ceva din ele?
      • +6 (6 voturi)    
        cata dreptate ai ! (Vineri, 9 ianuarie 2009, 17:16)

        bac [anonim] i-a raspuns lui xy

        Problema mare este, ca in toata societatea noastra de altfel, ca acesti moderatori se cred atotstiuitori si in acest mod orice invitat de valoare nu-si poate expune problemele pt ca ei, desteptii lumii, se plictisesc si au impresia ca sunt eclipsati, mai ales ca nu au habar despre ce se vorbeste si atunci intrerup si pun intrebari de "gradinita". Pe de alta parte un Prigoana care se agita ca un apucat si scoate numai prostii din el, sa-si protejeze stapanii, este un invitat nemaipomenit, ca face rating in (la) prosti(e)(me)!
    • 0 (0 voturi)    
      Solutii robuste pentru liniste in tara (Sâmbătă, 10 ianuarie 2009, 9:27)

      hotnewsfil [utilizator] i-a raspuns lui flo

      Ca sa evitam ca tara sa fie condusa de Traian Basescu, indiferent ce ar fi si ce ar face el, acest tatar, cum bine ni l-a desvaluit Severin, propun ca, prin iminenta revizuire a constitutiei, sa se definitiveze o solutie de conducere a tarii de catre triumviratul "Axa Patriciu-Voiculescu-Vantu"(numiti pe viata, de parlamentul "322", readus la putere (legislativa) tot pe viata.
      Asa va fi liniste in tara, in vecii vecilor, oamenii ce lucreaza in presa scrisa si vizuala ne vor da numai vesti imbucuratoare, va fi liniste si armonie. Cei din presa vor scapa de misiunea de a gasi sau de a inventa permanent ceva nefavorabil in tot ce face Boc.
      Alta solutie nu avem, daca vrem sa troneze in intreaga tara, legea "liber la furat", daca vrem sa punem poporul cu botul pe labe, sa nu se mai lege de cei destepti ce au "cutura" si curajul sa-si bage mainile pana la coate in bugetul tarii. N-ar mai fi nevoie sa fie adusi la scena deshisa actori, profesori universitari, medici, etc.- "monstri sacri", care sa stea pavaza pentru cei ce vor sa sfasie bugetul, sa si-l imparta in venituri personale enorme.
      Exista si formula trecerii rapide la noua forma de conducere pe care am propus-o, daca Traian Basescu, guvernul si majoritatea formata actualmente in parlament isi dau simultan demisia, conditionat ca tara sa treaca imediat, pe vecie, sub conducerea axei Patriciu-Voiculesu-Vantu si a "322".
      I-ar fi mai usor si presei. Ar avea sa ne spuna numai lucruri bune despre conducere, am pluti toti in al saptelea cer.
      Ar mai fi o solutie : Traian Basescu sa fure un miliard din banii nostri (au mai facut-o si altii) si sa-si infiinteze cel mai puternic trust de presa, la care sa se poata refugia cei indezirabili Axei Patriciu-Voiculescu-Vantu .Daca Basescu le-ar da lefuri de la 10.000 de euro in sus,, toata crema ziaristilor s-ar angaja in trustul lui si l-ar ridica in slavi pe tatar (acest strain de tara si de neam), de dimineata pana seara.
  • +13 (13 voturi)    
    Corect ! (Vineri, 9 ianuarie 2009, 16:19)

    cricri [utilizator]

    Domnule Tapalaga te apreciez foarte mult, citesc pe nerasuflate ceea ce scrii. Vreau sa spun ca sunt cu totul deacord - suntem invadati de emisiuni proaste cu mediatori slab pregatiti, rau intentionati sau cumparati care deturneaza adevarul, care te prostesc pe fata spunandu-ti ca albul e negru, desi tu vezi si stii ca-i alb.
    In privinta invitatilor, unii sunt jenibili de tot si imi permit sa va spun ca ati facut o nedreptate cand ati omis-o pe Daniela Buruiana, pe Ghise si mai nou pe madam Campeanu.
    Si uite-asa te apuca disperarea si daca nu te cari din Romanica, inchizi tv-ul si stai pe net.
  • +8 (8 voturi)    
    excelent (Vineri, 9 ianuarie 2009, 16:21)

    marius s. [anonim]

    mi-a mers la suflet acest comentariu. Pacat insa ca tembeliziunile ne otravesc in continuare. Nu le pasa.
  • +2 (2 voturi)    
    Intelectualul francez (Vineri, 9 ianuarie 2009, 16:24)

    Jean [anonim]

    Tous les êtres humains naissent libres et égaux en dignité et en droits. Ils sont doués de raison et de conscience et doivent agir les uns envers les autres dans un esprit de fraternité.
    [...]
    Tout individu a droit à la liberté d'opinion et d'expression, ce qui implique le droit de ne pas être inquiété pour ses opinions et celui de chercher, de recevoir et de répandre, sans considérations de frontières, les informations et les idées par quelque moyen d'expression que ce soit.
  • -3 (5 voturi)    
    Re: Terorism politic (Vineri, 9 ianuarie 2009, 16:24)

    bogdan [anonim]

    E bine, bre. Macar pe net pot sa-i zic si eu ceva lu gigelu ala analist daca nu-s de acord cu el. Si pe aia pe care nu-i suport pot sa-i sterg din history si nu mai dau de ei.

    Cat despre 'telectualii care stau dupa usa si comenteaza din scaun, ce ma-sa cauta acolo? Nu v-am pus eu nenisorilor sa va erijati in formatori de opinie. Ati hotarat sa faceti valva da cum va dau baietii la gioale fugiti de bataie. Daca nu-i paine, macar sa fie circ, ce dreaq.
  • 0 (0 voturi)    
    In completare (Vineri, 9 ianuarie 2009, 16:34)

    Doc [utilizator]

    http://bleen.ro/2009/01/jurnalismul-la-rumani-azi-realitatea-tv/

    http://bleen.ro/2009/01/jurnalismul-la-rumani-azi-realitatea-tv-2/
  • +3 (5 voturi)    
    pai, domnu' Tapalaga (Vineri, 9 ianuarie 2009, 16:37)

    Codruta N [utilizator]

    Astia NU intra cu fortza prin studiourile aleaaa... cineva ii cheama! si, da! cineva chiar ii PLATESTE special sa stea acolo, in fatza camerei, "sa apara continuu la televizor", ce? nu stiti "tarifele"? ca doar lucrati in presa ;)

    Apropo de viteza de deplasare: aparuse acu' vreo 2 ani un banc:

    - Stiti de ce e traficul asa infernal in Bucuresti?

    - Pentru ca sunt arterele blocate de "analistii" care se plimba de la o TV la alta :-p
  • +6 (6 voturi)    
    completare (Vineri, 9 ianuarie 2009, 16:40)

    Codruta N [utilizator]

    ... si, da! "societatea civila" s-a mutat pe net; astia au avut mai tot timpul mintile mai deschise, astfel incat au descoperit DE MULT ce "mediu de comunicare" si "de informare" EXCELENT poate fi Internetul.

    Problema e ca din ce in ce mai multi se refugiaza exclusiv pe net, asa ca in curand s-ar putea ca majoritatea sa se multumeasca sa "salveze lumea" pe hard-discuri (sau DVD sau ce mediu de "salvare" mai bun or gasi si ei >:)
  • +7 (7 voturi)    
    personaje pe sticla (Vineri, 9 ianuarie 2009, 16:59)

    gerry [anonim]

    Aprob pozitiv intru totul,d-le Tapalaga.Acelasi lucru il spuneam,in urma cu citeva zile,sotiei mele.Deosebirea este ca dvs aveti la dispozitie un loc in care sa scrieti,insa ideea de baza ramine aceeasi.Prezenta lui Petre Roman ,dindu-si cu parerea despre orice,imi aminteste de "performanta"TVR,care ,in urma cu citiva ani,l-a invitat pe Gabriel Cotabita intr-o emisiune in care se vorbea de valorile familiei.Pe Cotabita,care isi parasise familia...Cred ca dl.Roman ar avea autoritate doar la 6 din 49,ca doar a cistigat pariul cu agricultura.
  • +4 (4 voturi)    
    supra-saturarea pietei (Vineri, 9 ianuarie 2009, 17:12)

    Nicole [anonim]

    Uneori imi doresc sa se desfiinteze Realitatea (metaforic vorbind). Faptul ca se discuta discutii non-stop a scazut cumva valorea discutiilor. Nu stiu daca reusesc sa ma fac inteleasa...
    E vorba de raritatea resurselor si legea aceea din economie... cu cat ai mai mult din x, cu atat acel x este mai putin valoros; si invers.
    Relativ la infuzia aceasta neincetate cu dezbateri si barfe, cu cat aceasta resursa numita formare de opinii (prin asa-zisa"dezbatere") este mai rara (iar la noi este din belsug!), cu atat ea devine mai valoroasa.
    Prin discutiile acestea non-stop de la Realitatea, s-a reusit cumva devalorizarea dezbaterii, dar mai ales finalitatea ei. Zi de zi, mai apare un profesor rector care vrea sa se culce cu o studenta. Ei si ce? Cazurile acestea sunt prezentate atat de excesiv incat atunci cand mai apare unul bun, de pus la zid, ajungem sa spunem: Fleosc! inca o stire de ora 5!

    Ce cred eu este ca Realitatea a reusit cumva sa fure dezbaterii tocmai concluziile. Concluziile acelea care se traduc prin: ok, am convenit asupra lui x, purcedem la actiunea y.
    Avem doar dezbateri cu impact asupra senzatiilor, dar nu si asupra atitudinilor si comportamentelor.
    • 0 (0 voturi)    
      Trimiteti textul la Realitatea TV (Sâmbătă, 10 ianuarie 2009, 9:33)

      hotnewsfil [utilizator] i-a raspuns lui Nicole

      Va rog sa trimiteti acest text si la Realitatea,net-martor ocular. Sa stie si ei cum arata, vazuti din afara cercului lor de afaceri TV.
    • 0 (0 voturi)    
      Foarte bun text, felicitari ! (Sâmbătă, 10 ianuarie 2009, 14:10)

      Andra [anonim] i-a raspuns lui Nicole

      Daca nu te superi, iti cer permisiunea sa-l copiez si sa-l postez pe un blog pe care am strans cateva lucruri interesante despre efectele manipularii in media postate pe net de diversi useri
      http://axum10.wordpress.com/
      daca e o pb., il sterg
  • +2 (2 voturi)    
    si totusi exista solutii (Vineri, 9 ianuarie 2009, 17:38)

    radu [anonim]

    din fericire exista telecomanda si canale alternative
    • +2 (2 voturi)    
      multam... (Vineri, 9 ianuarie 2009, 17:56)

      nicole [anonim] i-a raspuns lui radu

      de solutie... dar am adoptat-o deja de mai bine de 1 an. Deplangeam doar printr-un comentariu noul rol al dezbaterilor de pe un canal tv... nu conteaza daca e vorba de realitatea sau de antena 3 sau care o mai fi.
    • 0 (0 voturi)    
      greu cu dezvatatul (Vineri, 9 ianuarie 2009, 18:14)

      ady [anonim] i-a raspuns lui radu

      cum sa dezveti o majoritate care sta cu gura cascata la tv si asteapta pomeni de vreo 15 ani ..toata lumea vrea sa fie la putere ,sa conduca ..pt ca acolo e banu
  • +2 (2 voturi)    
    Sa luam aminte (Vineri, 9 ianuarie 2009, 17:50)

    .Marius. [utilizator]

    Este foarte bine ca Dl. Tapalaga a indraznit sa dea si cateva nume. Ar fi indicat ca macar cei care mai citesc aceste articole pe net sa ia atitudine, si de fiecare data cand se va pronunta numele lor (n.r celor amintiti), sa prinda recul iar daca este posibil, sa schimbe canalul de TV in loc de a-i asculta. Pana si aceste minime masuri vor duce la o scadere a audientei e adevarat infima dar bine venita contra t televiziunilor "prepay".
  • 0 (0 voturi)    
    sila (Vineri, 9 ianuarie 2009, 18:04)

    "parerea mea" [anonim]

    Toti simtim aceasta sila.
  • +1 (1 vot)    
    "S-au refugiat pe bloguri, forumuri si postari" (Vineri, 9 ianuarie 2009, 18:23)

    Don Ciccio [utilizator]

    Rau, nu e... E de bine? Eu cred ca e mai bine - pentru moment, in actuala conjunctura a discursului dezmatat, emfatic - televizat in direct si la ore de asa-zisa maxima audienta.
    La cat delir si extaz mediatic impus / scremut exista pe tembeliziuni, nu-i de mirare pasul lateral facut de catre acei semeni cu bun-simt.
  • 0 (0 voturi)    
    Interesant (Vineri, 9 ianuarie 2009, 19:29)

    Shadow [anonim]

    Danut isi face "autoportretul". Bun si asta. Ca doar el nu are treaba cu
    "Gandirea libera, critica, expertiza autentica si coerenta argumentatiei au plecat de la televizor. S-au refugiat pe bloguri, forumuri si postari. Adevarata societate civila s-a mutat pe net. E bine, e rau?"
  • +1 (1 vot)    
    Ati pus punctul pe i:)) (Vineri, 9 ianuarie 2009, 19:46)

    suki [anonim]

    Adevarul e ca de vreun an si ceva cel putin, m-am sufocat sa tot vad pe televiziuni aceeasi gasca de "panarame", ca altfel nu le poti spune. O adunatura infecta de indivizi fara scrupule, fara educatie si gica-contra in general. Chiar ieri ma uitam cu greata la Petre Roman cum abera cu gratie pe B1TV, scuipind niste minciuni sordide vizavi de ordonanta lui Boc, amintind cu o reala satisfactie pe chip cum ca el e autorul moral si de facto al afacerii salariilor compensatorii de prin zona bugetara, de parca asta a fost un lucru bun.Cind il vad pe la tv, imi aduc aminte instant de perioada cind crestea pretul la salam de 3 ori pe saptamina, de modul in care parintii nostri au fost jefuiti la drumul mare prin metoda de privatizare MEBO, si de cretinii care si-au baut toti banii din salariile compensatorii si s-au intors lipiti pamintului pe la tara. Inteleg ca a facut multe pt tara asta si ca se simte inca in putere, dar eu l-as ruga sa isi mai vada dracului de manelista aia tinara si sa ne lase sa ne vedem si noi de viata noastra.
  • -1 (1 vot)    
    Nostalgie de Ceausescu? (Vineri, 9 ianuarie 2009, 20:10)

    Socrate si Platon [anonim]

    Eu nu va inteleg: de ce va legati de persoane: ceea ce trebuie sa ne intereseze este diversitatea de opinii si libertatea de a le exprima! Exista diversitate? Exista si acest lucru este f important. Probabil ca asteptati sa fie exprimate numai anumite pareri, acelea care va plac iar celelalte ar trebui interzise.Nu considerati ca e normal sa ascultam opinii contrare si in acest fel eu spectatorul sunt obligat cu propria capatina sa gandesc si sa aflu care e adevarul? Chiar ne doare capul sa-l folosim? Chiar credeti ca adevarul e detinut numai de unii si noi nu trebuie sa-l cautam?
    • -1 (1 vot)    
      explicatie (Sâmbătă, 10 ianuarie 2009, 13:13)

      clujeanul [anonim] i-a raspuns lui Socrate si Platon

      bruscul dezgust al d-lui Tapalaga fata de Realitatea TV a aparut simultan cu schimbarea de orientare a postului, care nu mai sustine, libidinos, orice porcarie a triadei Basescu&PD-L&Mafia
  • +1 (1 vot)    
    Mi-e dor de .... (Sâmbătă, 10 ianuarie 2009, 8:18)

    Aron Deleanu [anonim]

    Pavelescu!!.Imi amintesc de serile cind era pe la 2-3 televiziuni.D-na Buruiana avea o voce super.A-ti uitat-o.Pacat.Nici Lavinia nu mai apare chiar zilnic.Acum sunt la moda Ciuvica,Ciorbea,Constantinescu,P.Roman marii frustrati cum ar spune"putoiul"Iosca Boda ,conte de Jibou.Imi lipseste C.Nistorescu.Probabil da interviuri Politiei.Articolul este foarte bun dle D.T,dar destul de blind!
  • +2 (2 voturi)    
    Solutii robuste pentru liniste in tara (Sâmbătă, 10 ianuarie 2009, 9:21)

    hotnewsfil [utilizator]

    Ca sa evitam ca tara sa fie condusa de Traian Basescu, indiferent ce ar fi si ce ar face el, acest tatar, cum bine ni l-a desvaluit Severin, propun ca, prin iminenta revizuire a constitutiei, sa se definitiveze o solutie de conducere a tarii de catre triumviratul "Axa Patriciu-Voiculescu-Vantu"(numiti pe viata, de parlamentul "322", readus la putere (legislativa) tot pe viata.
    Asa va fi liniste in tara, in vecii vecilor, oamenii ce lucreaza in presa scrisa si vizuala ne vor da numai vesti imbucuratoare, va fi liniste si armonie. Cei din presa vor scapa de misiunea de a gasi sau de a inventa permanent ceva nefavorabil in tot ce face Boc.
    Alta solutie nu avem, daca vrem sa troneze in intreaga tara, legea "liber la furat", daca vrem sa punem poporul cu botul pe labe, sa nu se mai lege de cei destepti ce au "cutura" si curajul sa-si bage mainile pana la coate in bugetul tarii. N-ar mai fi nevoie sa fie adusi la scena deshisa actori, profesori universitari, medici, etc.- "monstri sacri", care sa stea pavaza pentru cei ce vor sa sfasie bugetul, sa si-l imparta in venituri personale enorme.
    Exista si formula trecerii rapide la noua forma de conducere pe care am propus-o, daca Traian Basescu, guvernul si majoritatea formata actualmente in parlament isi dau simultan demisia, conditionat ca tara sa treaca imediat, pe vecie, sub conducerea axei Patriciu-Voiculesu-Vantu si a "322".
    I-ar fi mai usor si presei. Ar avea sa ne spuna numai lucruri bune despre conducere, am pluti toti in al saptelea cer.
    Ar mai fi o solutie : Traian Basescu sa fure un miliard din banii nostri (au mai facut-o si altii) si sa-si infiinteze cel mai puternic trust de presa, la care sa se poata refugia cei indezirabili Axei Patriciu-Voiculescu-Vantu .Daca Basescu le-ar da lefuri de la 10.000 de euro in sus,, toata crema ziaristilor s-ar angaja in trustul lui si l-ar ridica in slavi pe tatar (acest strain de tara si de neam), de dimineata pana seara.
    • 0 (0 voturi)    
      1 MILIARD ? COSTA mult mai mult (Sâmbătă, 10 ianuarie 2009, 13:57)

      Andra [anonim] i-a raspuns lui hotnewsfil

      In Romania se fac filme care castiga Palme D'or la Cannes pe nimic
      Exista actori tineri care n-au audienta
      Exista regizori tineri care n-au audienta
      O televiziune poate sa fie pusa pe picioare si cu mult mai putin de 1 miliard
      Mult mai mult COSTA astazi faptul ca nu exista o televiziune alternativa la televiziunile lui patriciu-Voiculescu-vantu,
      nu doar o televiziune, dar nu exista niciun fel de mijloc de expresie alternativ
      COSTA faptul ca nu se mai poate schimba nimic prin vot,
      COSTA faptul ca politicienii care detin aceste televiziuni au imunitate totala la critica: si cand sunt la putere (si pot face ce vor ei cu banii tarii), si cand sunt in opozitie
      Nu-i exclus insa ca existenta Monopolului pe media sa fie un subiect pe care toata clasa politica sa fi cazut de acord, indiferent de partid, pentru ca un monopol media aduce avantaje tuturor: si proprietarilor si victimelor lor aparente.
      Nicio alta explicatie in afara de asta nu sta logic in picioare.
  • +2 (2 voturi)    
    curatenie generala! (Sâmbătă, 10 ianuarie 2009, 10:51)

    Dr Marutza [anonim]

    Oare nu televiziunile care-i tot posteaza pe ecran se fac vinovate de otravirea si scarbirea noastra a tuturor? Adica nu-si da nimeni seama ca astia n-au ce spune si - mai ales - ca nu-i vrea nimeni (de i-o fi vrut vreodata!) ?
    Oare jurnalistii cu pretentii (ca la deseuri nu ma refer!) sunt scutiti de orice raspundere?
    Domnule Tapalaga, sunt intru totul de acord cu cele scrise de dumneavoastra.Faceti, rogu-va, o lista si cu acesti nechemati din televiziuni, care polueaza spatiile de emisie si pun la incercare rabdarea noastra cea de toate zilele!!
  • +3 (3 voturi)    
    Televiziunile... (Sâmbătă, 10 ianuarie 2009, 11:38)

    Dan [anonim]

    In general posturile de televiziune ale lui Voiculescu Vantu, Patriciu ... practica diabolizarea lui Basescu. Orice invitat e bun daca se integreaza in acest rol. Incalzirea globala, criza economica, dezastrele naturale totul se datoreaza unui singur om si anume Basescu. Toti pronunta la apropape fiecare propozitie numele care le bantuie somnul ratiunii ... Basescu. Ar fi interesant sa calculeze cineva nr de ore de emisiuni anti Basescu intr-o singura saptamana si banii primiti pentru aceasta propaganda.
  • +1 (1 vot)    
    nu cred (Sâmbătă, 10 ianuarie 2009, 12:47)

    directia 5 [anonim]

    ca in toata istoria post-decembrista a Ro a fost un guvern supus unui linsaj media cum este guvenul Boc
    Practic din panoplia jurnalistilor inchizitori si a 'analistilor' petrolisti cu iz de St.Gheorghiu nu lipseste decat dr. Hancu,care sa ne avertizeze de iminenta unui cutremur provocat de guv . Boc, cu epicentrul ,fireste, la palatul Cotroceni
    Dar apatia guv. Boc trebuie s a ia sfarsit,ar trebuii ca acest guv. s a faca apel mai des la o prezenta mai activa in media si s a renunte la unele personaje lipsite de darul comunicarii,este pacat ca acum cand ai un Sever V sa apelezi tot la sulfina si prigoana
    Nici nu vreau sa ma gandesc ce ar fi insemnat un guv. minoritar pdl,probabil ca si buletinul meteo ar fi fost prezenta dintr o benzinarie Rompetrol
  • 0 (0 voturi)    
    Prea tarziu, efectele sunt i-reversibile - 1 (Sâmbătă, 10 ianuarie 2009, 13:04)

    Andra [anonim]

    Ceea ce descrieti dvs. Dle Tapalaga se intampla la televiziuni in ultimii 2 ani si e ciudat ca dvs. care intelegeti foarte bine ce se intampla, livrati astfel de adevaruri cu lingutitza, si numai dupa ce efectele au devenit stabile si nu mai pot fi schimbate.
    Cam aceeasi metoda a folosit si Alina Mungiu: lasa ca fenomenul sa prinda radacini si sa devina ireversibil si vorbeste despre el dupa ce stie sigur ca nimic nu-l mai poate schimba.

    Ceea ce s-a mutat pe net nu este "societate civila", sunt grupuri de influentare a opiniei publice care pana acum au obtinut pe net tot ce si-au propus: victoria lui sorin oprescu la locale si a PSD in noiembrie.
    La o prezenta la vot de aprox. 50% -> astazi PDL castiga peste 40% din voturi si putea forma guvernul cu PNL.
    Miscarea "non-vot" si "scarba de politica" au fost lansate de televiziuni si sustinute masiv pe net de grupuri de influenta (poate ne vorbitzi odata despre ele, cand veti dori sa spuneti cu adevarat lucruri importante).
    Miscarea "non-vot" a creat o adevarata emulatie impotriva participarii la vot.
    Iar acest lucru nu a aparut deloc intamplator: fenomenul a fost construit tocmai in momentul in care romanilor li se ofereau - dupa 18 ani de ne-schimbare a clasei politice - cele mai multe mijloace de a SCHIMBA clasa politica radical si rapid : referendumul pentru vot uninominal majoritar sau votul uninominal prin care puteau scoate din viata politica pe capii mafiilor politice si mediatice.

    Asa ca "miscarea" formata pe net nu o "societate civila" cum spuneti dvs. ci e o miscare impotriva votului formata din oameni care se recomandau, chipurile, drept “PDL-isti dezamagiti” si care se mandreau cu faptul ca ei nu voteaza.
    E un lucru bun?
    Poate ne spuneti tot dvs.
    Corul idiotzilor astfel format a repurtat deja victorii care ii consolideaza existenta; beneficiarii lui: Sorin Oprescu si PSD+PNL.
    Absenta la vot a adus PSD la putere.
    Ati vazut vreo miscare PRO-VOT pe net ?
  • 0 (0 voturi)    
    Prea tarziu, efectele sunt i-reversibile - 2 (Sâmbătă, 10 ianuarie 2009, 13:30)

    Andra [anonim]

    Ati vazut vreo miscare PRO-VOT pe net ?

    Ati vazut vreo miscare PRO-VOT pe net, de sens contrar, de aceeasi putere si cu aceeasi sustinere mediatica din partea televiziunilor asa cum a fost acest Cor al Idiotzilor?
    Sau, ati vazut intelectuali sau membri ai elitelor care sa fi pus vreodata lupa peste acest fenomen? Sa-l puna in discutie, sa caute SOLUTII impotriva lui ? Pe net, la tv sau in ziare, suficient cat sa formeze o “miscare” de sens contrar si de putere egala cu miscarea anti-vot ?
    Ati vazut vreun intelectual preocupat sa explice oamenilor mijloacele subtile prin care manipuleaza televiziunile, in afara de acestea pe care le putem vedea si noi cu ohiul liber (invitatii permanenti)?

    ... Acestea sunt efectele tipului de “societatea civila” care spuneti dvs. ca “sa mutat” pe net....
    Iar aceste efecte sunt i-reversibile, au patruns pana al nivel de folclor, s-au transformat in mentalitate
    N-am vazut pe nimeni dintre asa-zisii jurnalisti "responsabili", sau impartiali, sau independenti - ingrijorat de aceste efecte, nici macar dupa consumarea lor... ca sa nu mai vorbesc despre ideea nastrusnica de a propune SOLUTII
    Nici dvs. nu propuneti nimic, doar "va plangeti"

    Back to miscarea anti-vot si liderii ei:
    Daca vreti sa va distrati, faceti un inventar cu liderii miscarilor anti-vot din 30 noiembrie pentru ca-i veti vedea in curand dand comanda exact opusa :)))
    • +1 (1 vot)    
      perfect adevarat (Sâmbătă, 10 ianuarie 2009, 17:11)

      directia 5 [anonim] i-a raspuns lui Andra

      dar totusi nu inteleg de ce atata risipa de euro pe 'jurnalistii deontologi' si analistii de casa ,cand publicul lor tinta -cei usor de manipulat-nu se numara printre privitorii de emisiuni politice tv,cititori de presa sau forumisti ?si asta este demonstrat de statistici,unde psd si mai nou pnl se 'bucura' de votu' aceluiasi segment din electorat
      Si eu cred ca S.Oprescu este viitorul contra-candidat al lui Basescu pt. prezidentiale,modul ridicol in care a fost prezentat la Realitatea tv ca pe un invingator al Generalu lui Iarna ,cand zapada din Bucuresti a fost putin mai groasa decat o bruma din noiebrie, este un semnal clar in aceasta directie
      • 0 (0 voturi)    
        cele mai importante realizari: (Sâmbătă, 10 ianuarie 2009, 21:14)

        Andra [anonim] i-a raspuns lui directia 5

        1. televiziunile controlate de Patriciu-Voiculescu-Vantu se adreseaza populatiei educate si electoratului nehotarat, adica potentialilor votanti ai PDL, in general oameni educati care voteaza din constiinta nu pt. pomeni
        Acum Patriciu detine si 63% din Realitatea TV, deci televiziunile oficiele cu audienta in Romania sunt detinute de PV si Sarbu
        Televiziunile PV nu se adreseaza electoratului psd si pnl (care e disciplinat si nu-si critica niciodata partidul)
        Obiectivul de a construi absenteismul – deci distrugerea increderii in democratie - a fost indeplinit cu succes: 60% din electorat nu mai voteaza, merg la vot doar cei care nu cred in nimic si pot fi cumparati.
        Urmeaza sa apara pnl cu iliescu si cu regele de mana pe un cal alb sa restaureze "increderea in democratie”... :)

        2. Electoratul care nu voteaza este acum in curs de transformare; prima etapa a fost fidelizarea lui prin campaniile agresive (si cu cea mai mare durata inregistrata in ultimii 4 ani); rezultatul este ca populatia a dat un raspuns foarte bun la comenzile “induse” si a executat intocmai: i s-a spus sa nu voteze, si nu a votat.
        Data viitoare vor schimba pur si simplu comanda
        3. Al treilea obiectiv, care dupa prabusirea atat de grava a increderii in democratie nici nu mai e relevat, este desavarsirea controlului populatiei prin media.
        Detalii poti citi pe un blog pe care am strans articole despre manipularea mediatica postate de diversi forumisti:
        http://axum10.wordpress.com/
        4. Al patrulea obiectiv, la fel de irelevant, este scaderea pana la cota de avarie a increderii in acest guvern inca din momentul investirii - cand orice guvern are cota cea mai inalta de incredere si deci masurile pe care le ia sunt cel mai bine primite de populatie. Nu-i nimic nou, la fel au procedat si cu guvernul DA, diferenta este ca atunci populatia nu era atat de istovita si fidelizata fata de show-ul mediatice si avea inca un mare grad de rezistenta la manipularea mediatica.
        • 0 (0 voturi)    
          @Andra (Duminică, 11 ianuarie 2009, 15:02)

          directia 5 [anonim] i-a raspuns lui Andra

          este greu de inteles cum un electorat informat si educat poate cadea prada unor manipulatori de genul ciuvici,dumitresti,etc,eu cred ca mai de graba este o problema de mentalitate si am cred si cateva argumente in acest sens,
          1] daca privim statisticile cu privire la votul din 30-11,observam ca prezenta la vot a fost aproape egala -urban vs rural
          2]mediul urban nu are nici o legatura cu informarea si educatia, si aici am experienta jud. Constanta:procentele castigate de psd in resedinta de jud. au fost sensibil egale cu cele obtinute in mediul rural si pot invoca si rezultatele din sec 5 Bucuresti unde 'intelectualitatea' a fost dispusa sa i si etaleze 'constiinta' pe taraba la un pret de un telefon mobil
          3] este greu de explicat diferentele mari intre regiunile istorice, atat ca prezenta la vot cat si ca optiuni politice,daca pdl a castigat in Ardeal si Bucovina si a reusit un scor surprinzator in Tulcea,in schimb a pierdut in Vechiul Regat
          Totusi nu inteleg impasibilitatea -aproape complice-a pdl si lui base +soc. civila fata de transformarea spatiului media intr un camp al manipularii si mistificarii
          • 0 (0 voturi)    
            . (Duminică, 11 ianuarie 2009, 23:34)

            Andra [anonim] i-a raspuns lui directia 5

            39% prezenta la vot e o realitate absenteismul masiv s-a inregistrat in randul posibililor votanti pdl;
            cauzele? pot fi mai multe, dar in mod cert absenteismul nu pica din cer.
            cauzele cele mai importante: media e prima si a doua faptul ca absenteismul e efectul direct al campaniilor mediatice agresive cum sunt cele instrumentate de Finkelstein
            tot in mod cert astea sunt subiecte TABU mai ales printre jurnalistii asa-zis "independenti" si sustinatorii avizati ai PDL (care cunosc lucrurile astea foarte bine)
            din cauza asta cred si eu ca-i vorba de complicitate,e singura ipoteza care ramane in picioare
            in fond din controlul mediatic asupra populatiei castiga toti, indiferent ca "aparent" sunt victime sau atacatori
  • +1 (1 vot)    
    e oarecum asa (Sâmbătă, 10 ianuarie 2009, 13:41)

    Catelu [anonim]

    Este suparator ca mereu aceiasi prostanaci palavragesc in televizor, dar totusi asta se intampla la televiziuni comerciale, care au dreptul sa difuzeze ce pareri vor. La fel cum OTV transmite Elodia ep 250 are dreptul si Realitatea sa transmita pentru a 250-a oara parerea lui Chiriac despre politica europeana.
    Si da, participarile in emisiuni chiar se platesc. Indivizii nu sunt invitati pentru valoarea ideilor lor ci pentru ca sunt dispusi sa plateasca pentru fiecare aparitie. Daca scaderea de audienta e compensata de aceste plati, toata lumea e fericita!
  • +1 (1 vot)    
    Oameni buni, nu va mai uitati la TV (Sâmbătă, 10 ianuarie 2009, 16:41)

    Radu Stanciu [anonim]

    De ce se plange toate lumea ca vai domnule, ce continut slab e la televizor, aceeasi oameni vin si vorbesc despre aceleasi lucruri, chiar va asteptati la o imbunatatire venita din directia aia? Ne va prinde iunie 2009 cu reforma facuta la televizor, si cu marii ganditori ai neamului oferind teme de reflectie poporului intors de la festivalul berii sa o vada pe elodia? Sa fim seriosi. Raspunsul e simplu si nu stiu de ce toata lumea trece pe langa el: NU VA MAI UITATI LA TELEVIZOR! Parca s-au nascut oamenii dintotdeauna in fata cu protv si mai nou vezi doame realitatea. Faceti pur si simplu altceva - cititi o carte, o revista, stati pe net, scoteti-va prietena sau sotia in oras, orice altceva nu incremeniti seara in fata televizorului ascultand toate ineptiile pamantului.
  • 0 (0 voturi)    
    televiziuni si invitati (Sâmbătă, 10 ianuarie 2009, 20:45)

    gygy [anonim]

    Propun ca invitati la o megaemisiune pe urmatorii tovarasi ,considerati titanii gandirii mondiale: constantinescu, ciorbea, hancu, codrin stefanescu, severin, vasile, roman, orban, antonescu si... mai sunt cativa dar le-am uitat numele.
    • 0 (0 voturi)    
      mai stiu eu cateva (Duminică, 11 ianuarie 2009, 10:07)

      Vasile [anonim] i-a raspuns lui gygy

      Mai stiu eu cateva nume: Cr. Tudor Popescu, Ion Cristoiu, Bogdan Chireac, dar si eu mai stiu niste barbosi ( care se cred mai interesanti cu asta),dar nu le stiu numele. Nu dau 2 bani pe parerile lor si nici nu-i urmaresc decat fragmentar ca sa-i injur in gand pentru ce debiteaza si cred ca ii "indruma" pe cei care privesc.
  • 0 (0 voturi)    
    tvr (Duminică, 11 ianuarie 2009, 14:41)

    stefan clenciu [anonim]

    aici tvr-ul ar trebui sa joace un rol important


    asa si....?