O alianta care necesita opozitie - PSD-PD-L

de Dan Selaru     Romania obiectiva
Luni, 15 decembrie 2008, 10:30 Actualitate | Opinii


Relativismul moral pecetluit de alianta politica nefireasca semnata ieri, in opozitie cu pantofii zburand spre nasul celui mai puternic om din lume, ma fac sa cred ca dorinta noastra de a supravietui, cu orice pret, este paguboasa. Avem o lunga istorie a tradarii, a compromisului inutil, a alegerii celui mai usor drum chiar cu stiinta faptului ca gresim.

Alianta de ieri necesita opozitie. Nu PNL-ul este capabil s-o faca, de altfel acest partid se indreapta spre istorie. Nici aripa Iliescu nu reprezinta opozitia, si acesta trebuie sa intre in istorie. Presa trebuie sa intre in opozitie, ca ultima voce responsabila a acestui popor.

Aceasta alianta incalca bunul simt si logica, indiferent de argumente, nu cred in ea. In consecinta intru in opozitie.

Citeste si comenteaza pe Romania obiectiva.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1033 vizualizari

  • -4 (4 voturi)    
    si..? (Luni, 15 decembrie 2008, 10:44)

    Paul [anonim]

    desi este foarte probabil ca asa poate fi definita aceasta alianta(fara bunul simt,logica bla bla..),dar oare in situatia actuala de pe scena politica si nu in ultimul rind de pe scena presei (adica ceea in slujba mogulilor!!!)care ar fi fost o alternativa "mai de bun simt,logica etc." dar care ar fi si trecut de puterile mentionate mai sus? va spun parerea mea : nu era nici o alta alternativa cu sanse chiar minime de a putea conduce aceasta tara macar pt. o perioada
    • +2 (2 voturi)    
      Stai jos, nota 2! (Luni, 15 decembrie 2008, 11:25)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Paul

      Nu mai trata politica ca pe fotbal!
      Nu-ti mai creea idoli din politicieni (Basescu).
      Nu mai incerca sa gasesti scuze pentru idolii politicieni (Basescu)!
      Nu fi precum taticul si mamica ta care "alta solutie n-au gasit" decat sa voteze Iliescu in Duminica Orbului.
      Nu-ti mai pune sperantele in idolii politicieni ci in TINE. Tu iti cunosti singur interesul, nu astepta nimic de la politicieni.
    • 0 (0 voturi)    
      si daca nu era (Luni, 15 decembrie 2008, 11:45)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Paul

      de ce au ales-o pe cea mai proasta?
      Ce? asta e "alternativa de conducere"???
  • -2 (4 voturi)    
    EI CU EI , NOI CU NOI (Luni, 15 decembrie 2008, 11:18)

    http://saccsiv.wordpress.com/ [anonim]

    De abia au incetat ecourile sloganului “ EI CU EI , NOI CU VOI “ si iata ca gretoasa minciuna a iesit la iveala odata cu recent semnatul protocol “ Parteneriatul pentru România ” in care PD-L si PSD isi dau mana pe fata .

    Desigur cu totii ati observat prezenta din ce in ce mai slaba la vot a romanilor . Motivul ? Greata de politic , faptul ca aceeasi se tot perinda la putere dupa un algoritm al “ schimbarii “ , in fapt o nesimtita rotatie a lor la guvernare . Iar omul simplu o duce din ce in ce mai rau , in timp ce ei , o duc din ce in ce mai bine . Iata ca acum UNITATEA IN DIVERSITATE si-a dat arama pe fata ...

    Silviu Brucan ( nascut Saul Bruckner , 1916 – 2006 , papusarel local dar cu relatii in lumea GREILOR ) , spunea in 1990 :

    “ Am stiut cand vine trenul , am stat pe peron si l-am luat “

    Cum s-a format aceasta plaga a natiunii , care ne tot conduce si care nu se mai satura ?

    http://saccsiv.wordpress.com/2008/12/04/parlamentul-si-guvernul-romaniei-marionete-ale-papusarilor-planetari/
  • +1 (3 voturi)    
    Asta da tonul la noul Cor al Idioztilor (Luni, 15 decembrie 2008, 11:27)

    Andra [anonim]

    Asa ca in primul rand domnu dirijor - fiind o persoana care PUBLICA chestii pentru idiotizarea PUBLICA - trebuie sa spuna mai inainte PUBLIC daca a votat.

    Pentru ca cine nu a votat nu are dreptul sa fie nemultumit de nimic.

    Tom Gallagher
    RL, 15 Decembrie 2008
    "Cert ramane faptul ca extrem de multi cetateni proreformisti nu au facut-o. Iar absenteismul lor le-a diminuat, negresit, si autoritatea. Au preferat sa priveasca de la margine cum altii reusesc sa-i alunge pe Vadim si Becali de pe scena politica a tarii. Datorita absentei lor de la urne PSD s-a ales cu 32% din voturi – in loc de aproximativ 20%."
    • 0 (0 voturi)    
      mie Gallagher imi place in general (Luni, 15 decembrie 2008, 11:44)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Andra

      dar de data asta s-a prostit si el.
      De UNDE stie el ca aceia care au lipsit n-ar fi votat PSD?

      Cat despre "drepturile autorului" - e dreptul LUI sa fie nemultumit ORICAT vrea muschiu' lui, nu e obligat sa voteze pentru asta! Bai, comunistilor! voi vreti sa conditionati dreptul la exprimarea opiniei de nu'sh ce obligatii? Gestul asta il stii? ^I^
      • 0 (0 voturi)    
        Alegere (Luni, 15 decembrie 2008, 21:52)

        Didi [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

        Atata timp cat nu au votat nu putem sa stim.Tocmai de asta este necesar ca TOT MAI MULTI CETATENI sa se prezinte la vot.Pentru a nu mai avera dubii.In Roma antica unii cetateni plateau bani grei(in aur) pentru a putea vota.Asta inainte de a intra in criza imperiul.ACUM IMPERIUL E S T E IN CRIZA!!!!!!!!