PSD n-a cistigat nimic. Adevaratul cistigator este… tot Alianta D.A.

de Alex Mihaileanu     Subiectiv
Duminică, 30 noiembrie 2008, 23:08 Actualitate | Opinii


Vrem sau nu, oricit i-am uri pe cei care ne-au condus in ultimii patru ani, a fost mai bine decit pe vremea PSD-ului, macar din simpla perspectiva a jurnalistilor care nu au mai beneficiat de freze noi aranjate gratuit, cu pumnul, de diversi angajati ai guvernantilor din perioada 2000-2004. Pina una-alta, si Basescu stie asta si n-o sa se dea in laturi de la a-si sustine partidul.

Logica lui Basescu

Daca aveti rabdare sa ma bagati si pe mine in seama, am o mica previziune in legatura cu ceea ce se va intimpla intr-una din zilele care urmeaza: viitorul prim-ministru va fi, va vine sa credeti sau nu, Calin Popescu Tariceanu. Este doar o parere, nimic mai mult, insa este cea mai avantajoasa optiune pentru Traian Basescu.

Din punctul meu de vedere, vom vedea un guvern similar cu cel din ultimii patru ani, de preferat variantei in care PSD-ul va alcatui un nou set de smecheri pregatiti sa bage din nou mina pina la umar pe unde a mai ramas de bagat… mina.

Oriciti analisti ar povesti despre pseudovictoria PSD, aceasta este inexistenta. Cumulat, rezultatul aliantei cistigatoare din 2004 reprezinta - cel mai probabil - un pic peste 50%. Cu un strop de ajutor de la UDMR, PSD-ul este, de fapt, invinsul acestui tur de scrutin si, practic, nu mai conteaza.

Logica penelista

In 2009, miza politica este presedintia. Stolojan are dreptate: populatia nu mai vrea PSD, chiar dupa patru ani de guvernare strutocamilica. Romanii vor guvernare de dreapta si asta o arata chiar rezultatele. Intr-un fel sau altul, 2009 va fi un an cu greutate pentru tot ceea ce inseamna politica recenta in istoria acestei tari.

PSD nu mai are nici un candidat viabil pentru functia de presedinte. Adrian Nastase nu este un candidat iubit, ba dimpotriva. Daca ar fi sa candideze pentru functia suprema in stat, Nastase va fi Vadimul din 2000 al alegerilor din 2009. Lumea va alege raul cel mai mic.

PNL, in momentul de fata, nu are niciun candidat suficient de puternic. Calin Popescu Tariceanu este mai degraba displacut decit iubit. Este un personaj interesant, e drept, dar nu suficient de bun cit pentru a se bate cu Traian Basescu. Este si in interesul PNL sa se alieze cu PDL pentru urmatorul an.

Trocul

La mine, lucrurile se vad cam asa: Traian Basescu va da guvernul tot pe mina lui Tariceanu, la fel ca acum patru ani, pentru sustinere in 2009, la prezidentiale. Este un schimb, cel putin dintr-un anumit punct de vedere, destul de corect. Daca e sa ne gindim la ultimii patru ani, au guvernat mai degraba liberalii decit democratii. Rind pe rind, ministrii PDL au fost inlocuiti cu penelisti si, cel mai probabil, ceva similar se va intimpla in continuare.

Politica romaneasca este cea mai mare curva posibila si nu cred ca asta mai e o noutate pentru nimeni. PSD are aspiratii mult prea mari pentru orgoliul liberalilor. Pentru liberali, o coexistenta cu PSD ar insemna sa ia de la capat o relatie cu final tragic, daca nu chiar la fel precum cea pe care a avut-o cu PDL. Dimpotriva, daca se va alia cu PDL, de bine, de rau, va relua o relatie din care ambele partide au avut ceva de invatat, iar riscul de a pierde tot si de a se certa mai des este mult mai mic.

Bonus: De ce e bun un an diferenta intre alegerile parlamentare si cele prezindentiale

Indiferent de relatiile dintre cele patru partide care au intrat in viitorul parlament, un an diferenta intre alegeri va fi de bun augur pentru noi, aia care am fost (sau nu, dupa caz) la vot. Desi nu este o ipostaza care sa le placa in mod deosebit (lor, tuturor, care vor pentru ei, nu pentru noi), vor fi nevoiti ca, intr-un fel sau altul, sa se inteleaga.

PSD va trebui sa cedeze in multe chestiuni pentru a demonstra ca “uite, am facut compromisuri pentru a va creste voua nivelul de trai, chiar daca noi am fi facut-o mult mai bine”, PDL si PNL vor fi nevoite sa se inteleaga pentru a arata ca ei sint cei care au construit, care au ridicat nivelul de trai, care au adus un strop de bunastare in plus. Nu conteaza ca e vorba de marirea pensiilor sau a salariilor bugetarilor ori ca e vorba de inca un kilometru de autostrada. Au un an de zile pentru a face ceva ca sa cistige prezidentialele.

Basescu versus Tariceanu versus Geoana sau Nastase

Daca este cineva de vina pentru rezultatele dezastruoase pentru PDL, atunci primul pe lista ar fi Basescu. N-a stiut cind sa fie diplomat, a devenit posac, a uitat sa zimbeasca si sa faca glume care sa prinda, nu dintre cele de prost gust, s-a imbatat (cu apa rece, desigur) de atitea ori, incit s-a transformat din locomotiva intr-un soi de frina de urgenta, care actioneaza imediat si care ii arunca in cap pe pasageri.

Un alt om in PDL, dintre cei care au reprezentat frine, este Emil Boc. Seful PDL este un politician care nu se pupa cu imaginea de stabilitate, pare mai degraba un soi de omulet numai bun de luat la misto si asta s-a vazut. Blaga, in schimb, ar fi putut sa ridice partidul mai mult.

In ceea ce-i priveste pe Geoana si Nastase, ei vor fi votati de sustinatorii lui Iliescu, de aceiasi romani care-i voteaza de aproape 20 de ani incoace. PSD nu reprezinta niciun viitor pentru Romania, PSD este o utopie pina si pentru membrii sai, daramite pentru o tara. Iar asta se va vedea la prezidentiale, cind cei care n-au mers la vot la acest tur de scrutin vor vota impotriva lor.

Inca o data, de ce Tariceanu?

Fie si numai din orgoliul stupid al lui Basescu de a da peste nas comentatorilor de la Sinteza Zilei.

Citeste si comenteaza pe Subiectiv.



















2902 vizualizari

  • -4 (10 voturi)    
    anti psd? (Duminică, 30 noiembrie 2008, 23:28)

    alex [anonim]

    Se vede inca o data cum presa din Romania e impartita in tabere ca si partidele. Hotnews arunca cu rahat in PSD, antena 3 in PD-L.
    E jenant ce se intampla. E jenant ca au ajuns ca politicienii au ajuns sa detina media. De frica sa nu ramana pe drumuri, jurnalistii scriu "ce trebuie sa scrie".

    Traiasca Romania!
    • +2 (4 voturi)    
      @Einstein (Duminică, 30 noiembrie 2008, 23:48)

      Aph [anonim] i-a raspuns lui alex

      Du-te si posteaza acelasi comentariu pe forum la antena sau jn, si vezi daca apare...
    • +1 (1 vot)    
      Ma bucur ... (Luni, 1 decembrie 2008, 15:40)

      tepes voda vlad [anonim] i-a raspuns lui alex

      ... ca honews nu suporta PSD-ul. Daca ar fi altfel nici nu as mai intra pe site. Nici un om normal din tara asta nu iubeste PSD-ul. Din pacate oamenii normali nusunt majoritari in tara asta.
  • -1 (1 vot)    
    da, (Duminică, 30 noiembrie 2008, 23:39)

    ionut [anonim]

    Si eu cred ca se va intampla asta
  • +3 (5 voturi)    
    Las-o moarta! (Duminică, 30 noiembrie 2008, 23:43)

    Dragos Stefan [utilizator]

    Hai hai. Nu mai dregeti busuiocul. Vointa poporului a fost exprimata destul de clar. N-ati fost in stare sa va mobilizati electoratul. Pana si Bunicuta ar recunoaste ca "dreapta" are o masa de tineri foarte puternica, PDL-ul putea strange lejer 40% DACA IESEATI LA VOT. Acum toti ratatii se plang pe bloguri ca au castigat comunistii. Foarte bine! Asa cum Basescu a strans 75% la Ref., asa si PDL-ul putea castiga lejer dar pur si simplu n-ati vrut sa influentati poll-urile.

    Acum stati si meditati, poate poate PDL-ul prinde guvernul. Asa e cand pierzi, in loc sa te uiti in propria ograda, dai vina pe altii.
  • -1 (1 vot)    
    desi CPT poate sa fie numit premier... (Duminică, 30 noiembrie 2008, 23:47)

    nicubila [utilizator]

    teoria ca basescu il numeste de frica nu tine. tocmai tu spuneai Alex ca basescu n-are contracandidat. mai degraba il arde pe Tariceanu.
  • +2 (2 voturi)    
    Care alianta DA (Duminică, 30 noiembrie 2008, 23:53)

    Nicholas [anonim]

    Alianta DA = alianta care timp de 2 ani sau certat in Guvern si inca 2 ani s-au spurcat in Parlament si pe televiziuni. MORTU DE LA GROAPA NU SE MAI INTOARCE
  • -1 (1 vot)    
    Bey daca cand scapa tara asta de hoti?! (Luni, 1 decembrie 2008, 0:11)

    ionut [anonim]

    Eu nu pot sa inteleg...de ce tot timpul aici in Romania trebuie sa fie tot timpul aiurea...complicatii,de ce nu sunt lucrurile simple si clare,numai imbarligaturi..care nu ne scapa de asemenea lichele nesatule de putere..Numai sub dictatura poate traii tara asta?Deaia nu imi vine sa vomit cand ii vad...le simt respiratia scarboasa si gandurile negre cand apar la Tv.Scarbelor.
  • -1 (1 vot)    
    un comentariu impartial (Luni, 1 decembrie 2008, 0:25)

    stef [anonim]

    PSD corupti dar par sa stie sa-si scoata electoratul la vot..
    PD-L anticoruptii care au aratat cel putin la fel de corupti cu un Base departe de a fi fara pata
    PNL cu o crestere mai degraba din atitudinea anti-Base
    Daca Base o sa impuna un guvern PD-L+PNL, perfect posibil, la alegeri o sa aiba mari probleme.
    Dupa inca un an de balbe cine credeti ca o sa mai iasa la vot sa-l voteze
    Daca pune un guvern ostil poate sa-ii execute de fiecare data ...

    Grea decizie pentru Base...
    Si cred ca cosmarul lui nu e Geoana sau Tariceanu ci mai degraba Oprescu...
    Daca PSD nu intra in guvern o sa intre in criza si asa ajunge Oprescu, salvator, la conducerea PSD.
  • 0 (2 voturi)    
    votat (Luni, 1 decembrie 2008, 0:55)

    donache [anonim]

    PD-L ar fi putut avea mai multe voturi daca isi alegea niste candidati votabili. Cel putin in colegiul meu nu am putut sa-i votez, oricat as fi vrut sa sprijin PDL-ul..
  • 0 (2 voturi)    
    da bravo... (Luni, 1 decembrie 2008, 1:21)

    ratza.antipatica [anonim]

    voi n-ati vazut titlul?
    "de Alex Mihaileanu Subiectiv"

    ce naiba va atacati asa, psdeilor?
  • 0 (0 voturi)    
    mi-e asa o greata (Luni, 1 decembrie 2008, 6:51)

    Celia [anonim]

    Si mi-e asa o great ade mizeria de la noi...tara e vai mama ei, criza economic ase adanceste pe zi ce trece, dar noi ne ocupam de alegeri si de guverne si de partide...toti sunt niste mincinosi si niste hoti, preocupati doar de binele lor. Nu dau doi lei pe fraierii care ii voteaza.

    Asa o mizerie de campanie, de candidati si de presa...in 2008, cand in SUA ajunge presedine un afro-american, la noi ziarele, televiziunile si candidatii se injura ca la usa cortului, is arunca pahare cu apa in fata in direct si tot asa...

    Romania, trezeste-te...ramai tot mai in urma, atat de in urma ca abia se mai vede urma civilizatiei.
    • 0 (0 voturi)    
      Despre civilizatie ... la romani (Luni, 1 decembrie 2008, 15:44)

      vlad voda tepes [anonim] i-a raspuns lui Celia

      Daca mata vezi civilizatie la romani, mai bine du-te la biblioteca si imprumuta Istoria culturi si civilizatiei. O sa constati si mata ca nimic din ce este acolo nu se gaseste in Romania, care nici nu este o tara, ci doar o manie, asa cum ii spune si numele.
  • 0 (2 voturi)    
    Bine ca esti tu destept... (Luni, 1 decembrie 2008, 9:42)

    Raj [anonim]

    asta care ai scris articolul. Vii tu si ne zici ca PSD e o utopie, un partid expirat? Atunci oamenii de ce au votat in procentul cel mai mare aceasta solutie "expirata"? Ei bine, pentru ca s-au saturat de clica politica din Romania, aceasta alianta de dreapta, o alianta de ograda, din care si democratii, si liberalii, sa aiba partea lor ce ciolan.

    /
    • 0 (0 voturi)    
      nu cei care voteaza psd sunt vinovati (Luni, 1 decembrie 2008, 14:55)

      pastila de memorie [anonim] i-a raspuns lui Raj

      ci memoria lor scurta care ii face sa uite trecutul glorios al personajelor pe care le voteaza. Comunistii aveau obiceiul sa prezinte negrul drept alb si invers si uite ca vremurile acelea au distrus intr-o mare parte a votantilor capacitatea de a discerne intre rau si bine intre demagogie si realism intre politician si gargaragiu cu tupeu de golan . Se pare ca unii simnt in continuare nevoia unui stapan si se simnt minunat intr-o tara in care abuzul si bunul plac sunt acasa. Psd este un partid expirat fie si numai pentru trecutul construit pe mineriade devalizari de banci si tunuri financiare ale carar consecinte le-am suportat noi ceilalti mai bine de 14 ani.Romanii sunt dispusi sa ierte insa pe cei mai mari ticalosi si sa repete mereu acelasi drum precum orbul si de aceea ne vom invarti pe veci in cerc la marginea lumii civilizate
  • 0 (0 voturi)    
    Moralitate indoelnica (Luni, 1 decembrie 2008, 17:50)

    Melone [anonim]

    Este atat de simplu sa analizati singuri unde si de ce a fost votat psd-pc-ul. Saracie, analfabetism si ...bani.
    Dar pentru ca multi au fost indiferenti era sa ne trezim cu un guvern rosu.
    Nu pot suporta la babuinii astia incurajarea nemuncii, pomenile sociale.