Obama 2.0

de Cristian Pantazi     HotNews.ro
Miercuri, 5 noiembrie 2008, 6:48 Actualitate | Opinii


Victoria lui Barack Obama e si a ta. Fie ca vrei, fie ca nu vrei. Victoria e si a tuturor celor care citesc acest text, sau orice text pe internet. La nivel simbolic, victoria lui Barack Obama e sinonima cu prima interconectare dintre doua calculatoare, pentru ca inseamna umplerea unei prapastii. Intrarea triumfala si fara nicio umbra de indoiala a primului presedinte de culoare la Casa Alba (ce ironie searbada:) a fost posibila si datorita voturilor a milioane de tineri ale caror prejudecati au fost spulberate odata cu primul contact cu internetul.

Pentru ca, pina la urma, despre asta e vorba in lumea in care traim acum. Internetul a rupt bariere de comunicare si a topit resentimente vechi de secole. Da, stiu, calculatorul ne poate instraina de familie, de vecini etc. Dar el ne conecteaza la o lume in care albul si negrul nu mai sint niste notiuni atit de antagonice ca in urma cu 20 de ani.

Internetul duce informatia in locuri in care pina acum 20 de ani era de neimaginat. Internetul a permis aparitia a sute de mii de bloggeri, multi dintre ei mai bine informati si mai talentati decit o gramada de ziaristi. Victoria lui Obama e si a lor.

Si un singur cuvint despre invinsul John McCain. Ultima fraza a discursului prin care si-a acceptat infringerea este superba: Ii urez succes celui care a fost oponentul meu si de-acum incolo imi va fi presedinte. Asta inseamna ONOARE.



















3436 vizualizari

  • -7 (17 voturi)    
    onoare vs demagogie (Miercuri, 5 noiembrie 2008, 7:09)

    John Shetter [anonim]

    Exact. Ai zis bine : "Ii urez succes celui care a fost oponentul meu si de-acum incolo imi va fi presedinte. Asta inseamna ONOARE. ". Astazi este o zi istorica si de cotitura, dar nu in sensul pozitiv prezentat cu mare pompa de toata media. Realitatea e mai cruda si trista - astazi a castigat demagogia, america a intors spatele onoarei, demnitatii care a tinut-o sus 2 secole. Proud to be an American s-a transformat in zambetul fals al lui Obama Hussein si in ipocrita si "astazi e prima zi in viata mea cand am un sentiment de mandrie pentru America" al primei doamne. Poporul american care acum mai bine de 2 secole isi castiga independenta si se revolta pentru o taxa insignifianta cantitativ pe ceai dar fundamental privita ca un furt , astazi se lasa indoctrinat si influentat ca o turma de oi.
    • +6 (14 voturi)    
      faci parte din KKK? (Miercuri, 5 noiembrie 2008, 7:44)

      daddy erectus [utilizator] i-a raspuns lui John Shetter

      Este o decizie a poporului american! O contesti cumva?! Te deranjeaza ca Obama este de culoare?! Au fost o sumedenie de cretini albi la Casa Alba si uite, au adus America pe pragul prapastiei...
      • -7 (15 voturi)    
        Corectie (Miercuri, 5 noiembrie 2008, 8:29)

        John Shetter [anonim] i-a raspuns lui daddy erectus

        Nu are rost sa iti explic ca nu ai inteles nimic din ce am zis. Comentariul tau nu este la subiect ci demagogic si agresiv. Iti voi spune doar atat. Negrul nu este o culoare.
        • +6 (12 voturi)    
          Amice (Miercuri, 5 noiembrie 2008, 8:58)

          Anonymous [anonim] i-a raspuns lui John Shetter

          Demagogie zici? Eu traiesc in SUA si am urmarit campania foarte indeaproape, am vazut toate dezbaterile si pot sa iti spun ca demagogul este McCain (cu tot respectul) ... tot timpul raspunzand generic si bazandu-se pe ceea ce nu va face el (si se va rezolva de la sine) si pe atacuri asupra lui Obama.

          Obama in schimb a fost destul de explicit in ceea ce va face si este un tip foarte destept. Daca ai observat in discursul de castigare a fost foarte ponderat.

          Iar a-l numi Hussein spune deja prea multe despre tine....
        • 0 (0 voturi)    
          hihi (Miercuri, 5 noiembrie 2008, 16:53)

          trail [utilizator] i-a raspuns lui John Shetter

          Si Obama nu e negru.. e maro..soo..
        • 0 (2 voturi)    
          despre KKK (Miercuri, 5 noiembrie 2008, 16:55)

          Vlad Ionescu [anonim] i-a raspuns lui John Shetter

          Am vrut si eu sa-i raspund acestui corvus, fiind intrigat de agresivitatea sa si de lipsa logica, mai ales ca am observat ca-i "taxeaza" in acelasi mod pe toti cei care au alta parere, dar m-am gandit apoi ca nu merita si am renuntat. Cu astfel de oameni pur si simplu nu ai ce discuta fiindca au idei putine si fixe.
    • 0 (6 voturi)    
      da.... (Miercuri, 5 noiembrie 2008, 8:33)

      john Doe [anonim] i-a raspuns lui John Shetter

      Si eu cred la fel. Pe de alta parte , atatia americani nu se pot insela.Poate este timpul sa priveasca altfel lucrurile. Totusi , McCain era deosebit.
      • +1 (7 voturi)    
        Din pacate... (Miercuri, 5 noiembrie 2008, 9:05)

        John Shetter [anonim] i-a raspuns lui john Doe

        istoria arata ca omenirea e predispusa greselii. Si mai niciodata nu invatam din ea. Suntem usor de manipulat si incredibil de sensibili la argumente emotionale vs rationale.
      • 0 (8 voturi)    
        Feriti-va de oamenii care par a fi Mesia ! (Miercuri, 5 noiembrie 2008, 10:29)

        Ducu [anonim] i-a raspuns lui john Doe

        "atatia americani nu se pota insela!!!!!!!!!?????????
        Afirmatia este din ciclul "cu cat suntem mai multi, cu atat suntem mai ....."
        Si in Germania anului 1933 majoritatea a votat dupa cum bine stim!
        • +3 (3 voturi)    
          hei (Miercuri, 5 noiembrie 2008, 17:57)

          trail [utilizator] i-a raspuns lui Ducu

          Poporul american nu asteapta miracole de la Obama. Nimeni nu il vede ca pe Mesia
          Da, e reformator. Si oamenii si-au pus speranta in el. Si nu doar America ci intreaga lume.
    • +3 (3 voturi)    
      hello (Miercuri, 5 noiembrie 2008, 16:50)

      trail [utilizator] i-a raspuns lui John Shetter

      Faptul ca ai tinut sa precizezi ca noul presedinte e "Obama Hussein", dovedeste doar ca esti un om cu prejudecati. Toata lumea se refera la el ca " Barack Obama". Faptul ca il cheama si Hussein nu spune nimic.. nici macar ca ar fi musulman, pentru ca nu este.
      America a votat!! Si numarul celor care au ales este fara precedent! Si Obama a castigat!!! Oamenii au incredere in el si speranta. Acest lucru are relevanta si nu culoarea sau presupusa religie.
  • 0 (12 voturi)    
    Imi pare rau (Miercuri, 5 noiembrie 2008, 7:27)

    Antifil & Profob [anonim]

    Discursul lui McCain de acceptare a infrangerii este cel mai bun pe care l-a rostit in toata campania. De departe. Poate pentru ca a fost primul pe care nu i l-au facut incompetentii din echipa de campanie?
    Discursul lui Obama de la Chicago mi-a intarit convingerea ca avem de-a face cu un orator viclean cu talent, retorica si intonatie de propovaduitor religios. Nu-mi miroase deloc a bine.
    • +3 (11 voturi)    
      poate ca esti racit (Miercuri, 5 noiembrie 2008, 7:47)

      daddy erectus [utilizator] i-a raspuns lui Antifil & Profob

      Cu idiotul de Bush iti mirosea mai bine? Poate ca erai descaltat si nu ti-ai dat seama
      • 0 (8 voturi)    
        Daca nu-mi dai si-n cap, n-ai rezolvat nimic (Miercuri, 5 noiembrie 2008, 8:25)

        Antifil si profob [anonim] i-a raspuns lui daddy erectus

        Greu cu fanatismul asta - te trimite una-doua sa-ti mirosi talpile, drept pedeapsa ca nu gandesti "pe linie". Pesemne insa ca ar trebui sa rasuflu usurat, acum ceva vreme te spanzurau de limba... Ce-mi place mie de democratii astia obamisti, cu gargara lor despre drepturile si libertatile castigate, dar gata sa te execute daca iti permiti sa le arati ipocrizia. Cand finutzii oripilati de anti-elitismul si anti-intelectualismul perechii McCain/Palin vin cu aluzii la picioare puturoase, eu ma simt cel mai bine ca sunt asa cum sunt, adica gandind cu mintea mea si nu cu cliseele propagandei maniheiste. Simt o enorma usurare ca pot gandi nerinoceristic, si anume ca pot sa nu-l aprob pe Bush fara sa pic in limba dupa Obama. Sau ca pot sa-l admir pe McCain pentru cariera lui fara sa cred ca Obama e musai o nulitate patenta.
        • +1 (3 voturi)    
          nici nu meriti atata efort (Miercuri, 5 noiembrie 2008, 13:06)

          daddy erectus [utilizator] i-a raspuns lui Antifil si profob

          Poate ca ai dreptate! Poate ca americanii dupa episodul Buci si-ar fi meritat cuplul McCain (un mediocru potentat al carui singur merit este prizonieratul din Vietnam) si o paparuda precum Palin
        • -1 (1 vot)    
          despre libertatea gandului (Miercuri, 5 noiembrie 2008, 16:45)

          Vlad Ionescu [anonim] i-a raspuns lui Antifil si profob

          Slava Domnului ca mai sunt si oameni care gandesc normal.
        • +1 (1 vot)    
          :) (Miercuri, 5 noiembrie 2008, 17:19)

          trail [utilizator] i-a raspuns lui Antifil si profob

          Dar totusi asta crezi.. chiar daca te consideri tolerant si open minded.
          Altfel nu ai numi majoritatea electoratului american " democrati obamisti.. gata sa te execute ...etc".
          Jignesti multa lume cu "opiniile" mintii tale libere.
      • -3 (5 voturi)    
        racit esti tu (Miercuri, 5 noiembrie 2008, 12:22)

        metallicus [anonim] i-a raspuns lui daddy erectus

        Nu Bush e idiot, ci criticii lui. Citeste asta: http://online.wsj.com/article/SB122584386627599251.html
        Obama nu este decît un "media darling" si o forma fara fond.
        • 0 (0 voturi)    
          hihi (Miercuri, 5 noiembrie 2008, 17:20)

          trail [utilizator] i-a raspuns lui metallicus

          Spune cine? http...etc?
  • -7 (7 voturi)    
    Culoarea adevarata a presedintelui (Miercuri, 5 noiembrie 2008, 7:57)

    Ana-Maria [anonim]

    Mama lui Obama este evreica? Daca da 100%, obama mai este si altceva.
    Spre deosebire de obama, in cazul lui Sarkozy a fost mai simplu de afirmat asta.
  • +2 (8 voturi)    
    Cabala spectrelor (Miercuri, 5 noiembrie 2008, 8:54)

    tatatraian [anonim]

    "O stafie umbla prin Europa..."

    Oare cine mai stie ce semnifica aceste cuvinte? Nu vreau sa divaghez, iar cei care stiu sa spuna si celorlalti. Dar sinistrul enunt de mai sus mi-a adus in minte imaginile la fel de sinistre ale unor spectre albicioase ce-si agita halatele palide, incununate de glugi ascutite cu gauri negre in loc de ochi si care, adunati intr-un numar confortabil de mare, saliveaza de placere privind cu ochi holbati , conectati la creiere lor albe si netede, cum unii dintre ei spanzura si ard pe rug o biata faptura de culoare neagra indobitocita de spaima si durere...

    Hei, voi spectre albicioase, care sunteti curajosi doar in haita si care confundati onoarea cu tafna sordida iscata de spaimele voastre irationale, chiar nu stiti care va e destinul? Sa vi-l spun eu! Candva, peste nu prea mult timp, veti muri. Nu!? Si nimeni, niciodata, nu va mai sti ca ati lasat, din cand in cand, un pic de umbra pe acest pamant. Va fi ca si cum nici n-ati fi existat vreodata. In timp ce acest NEGRU, care a devenit cel de-al 44-lea presedinte american, a si intrat deja in memoria colectiva a omenirii. Si secole de-acum inainte, oamenii vor sti cine a fost Barack Obama, primul presedinte de culoare al Statelor Unite ale Americii.

    Si cu asta, basta! Mi s-a parut, sau au trecut pe-aici niste fantome?
  • +1 (5 voturi)    
    pardon (Miercuri, 5 noiembrie 2008, 9:24)

    iul [anonim]

    Ma doare la basca daca un chinez, un negru sau un extraterestru castiga alegerile in SUA. Eu, tata si neamurile mele nu suntem rasisti si nu am avut sclavi negri... deci nu avem nevoie sa ne reconciliem cu nimeni. Cat despre puterea Internetului, este puterea de a raspandi manipularea si spalarea creierelor, fiindca Internetul e doar un tool - garbage in, garbage out.
  • -2 (8 voturi)    
    Noul presedinte al Romaniei (Miercuri, 5 noiembrie 2008, 9:46)

    Andrei [anonim]

    Hai sa facem un miting prin care sa cerem ca in Romania sa avem primul presedinte de etnie roma.

    Eu l-as propune pe regele Cioaba. Tipul are umor, pare destept si e pus pe treaba. Repet, nu trebuie sa avem prejudecati!
    • +2 (4 voturi)    
      nici nu este nevoie (Miercuri, 5 noiembrie 2008, 12:59)

      daddy erectus [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      Am avut un presedinte cu ascendenta foarte probabil tiganeasca si un premier (Nastase). Asa ca am luat-o inaintea americanilor. Ceea ce dovedeste ca nu culoarea conteaza ci caracterul. Un gunoi nu este mai putin gunoi daca e alb, negru sau galben...

      Americanii s-au dezis tocmai de Constituia lor. Au distrus un popor (nativii americani) iar pe ceilalti ii trateaza ca pe cetateni de mana a doua... Nu au trecut nici treizeci de ani de cand negrii nu aveau voie sa se aseze in autobuze decat pe locurile din spate... Fara negri, fara hispanici, fara asiatici, USa ar fi acum in buda, pentru ca toate muncile nasoale le fac acestia. “Albii” daca se poate in banci (care iata acum falimenteaza odata cu sistemul neoliberal de kkt)...

      Aveti alergie la minoritati?! Oricum SUNTETI deja o minoritate incepand cu aceasta noape...
    • +2 (2 voturi)    
      vai (Miercuri, 5 noiembrie 2008, 17:26)

      trail [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      E foarte raspandita opinia ca afro-americanii ar fi echivalentii tiganilor nostri. Uitati ceva , oameni !! Afro-americanii nu sunt migratori.. au fost adusi in america nu au venit de buna voie. Si cine a fost cel care i-a dezradacinat? Omul alb. Superiorul om alb.
      Si..sincer sa fiu.. daca regele Cioaba se ridica la nivelul intelectual al lui Obama.. il sustin ca presedinte.
      O.. inca ceva.. nationalitatea lui Cioaba e rroma.. or a lui Obama e americana.
      • -1 (1 vot)    
        tot alti negri i-au dezradacinat (Joi, 6 noiembrie 2008, 13:37)

        metallicus [anonim] i-a raspuns lui trail

        Mai citeste si tu istorie... sclavii negri din Africa au devenit sclavi pentru ca au fost prinsi de alti negri din Africa, si au fost apoi vînduti. Primii cumparatori au fost negustorii arabi, iar europenii li s-au substituit mult mai tîrziu. Fara acesti despoti locali care faceau incursiuni in teritoriile triburilot vecine pentru a captura sclavi si a-i vinde, nici un negru nu ajungea in America! Timp de cîteva sute de ani, sclavii au fost singura "marfa de export" a Africii negre. Vinovati sunt cei care i-au înrobit pe cei de aceiasi ras cu ei pt. a-i transforma in "marfa"
  • -4 (6 voturi)    
    Nu este si nu poate fi (Miercuri, 5 noiembrie 2008, 12:07)

    metallicus [anonim]

    Victoria lui Obama nu este si nu poate fi si a mea. Victoria lui Obama este victoria unui conciliatorist mai ceva decît Neville Chamberlain si Edouard Daladier, fara de care ascensiunea lui Htler ar fi fost imposibila. Cine nu invatza lectziile istoriei, o repeta. Iata ca avem din nou situatzia premergatoare celui de-al doilea Razboi Mondial: un conciliatorist la putere (Obama), un nou Stalin (Putin) si un nou Hitler (Ahmadinejad). Iar Hussein Obama este din Partidul Democrat, exact ca si Roosevelt, cel care ne-a lasat pe mîna lui Stalin! Cum dracu putetzi fi atît de inconstientzi?
    • +2 (4 voturi)    
      chiar asa? (Miercuri, 5 noiembrie 2008, 13:03)

      daddy erectus [utilizator] i-a raspuns lui metallicus

      Viteazule, de zanganitul armelor au profitat NUMAI fabricantii de armament (atat cei din URSS cat si din USA)! Fraierii ca tine (si ca mine) vor fi mereu carne de tun! Asa ca las-o mai moale cu politica de forta... Oricum, in lumea asta in razboaie niciodata nu o sa moara cine ar trebui sa moara...
      • -1 (1 vot)    
        Exact asa! (Joi, 6 noiembrie 2008, 17:14)

        metallicus [anonim] i-a raspuns lui daddy erectus

        Se vede clar ca tu crezi ca numai rusnacii au dreptul sa practice politica de forta! Iar daca te consideri fraier, treaba ta! Dar nu-i include in cate goria asta si pe altii care, spre deosebire de tine, STIU istorie! Cît depsre lista profitorilor de razboi, nu cuprinde numai fabricanti de armament - e mult mai lunga!
  • +2 (4 voturi)    
    OBAMA (Miercuri, 5 noiembrie 2008, 13:14)

    Marian_Tg.Mures [anonim]

    felicitari noului presedinte al usa !
    sper sa iubeasca mai mult pacea decat predecesorul sau. sa faca din america o tara mai buternica si mai prospera. sa fie alaturi de aliati, si impicit de romania, mai mult si mai sincer decat bush.
    prosperitate in linite si pace pentru americani si america ! prosperitate si pace pentru romani si romania! dumnezeu sa binecuvanteze romania si america!
    sper ca romanii sa mediteze mai mult in 2009 si sa aleaga un presedinte care sa-i reprezinte cu adevarat in lume! sa incetam cu can-can_urile si sa ne iubim tara asa cum americanii iubesc america.
  • -1 (1 vot)    
    si totusi (Miercuri, 5 noiembrie 2008, 16:41)

    Vlad Ionescu [anonim]

    Sper sa tii minte ce ai scris in acest articol si sa revii daca va fi cazul. Cred ca Obama va crea mari probleme si daca este asa ar trebui sa recunosti. Am trait prea multe iluzii pentru a ma mai lasa asa usor inselat de aparente. Entuziasmul asta juvenil, afisat pe un site serios, ma nedumereste. In orice caz victoria lui nu este si a mea, in mod sigur, cum nu ar fi fost nici cea a lui McCain.
    • -1 (1 vot)    
      va dezamagi (Joi, 6 noiembrie 2008, 13:38)

      metallicus [anonim] i-a raspuns lui Vlad Ionescu

      ...la fel ca si Constantinescu
  • -1 (1 vot)    
    Mie Obama nu-mi inspira incredere. (Miercuri, 5 noiembrie 2008, 17:00)

    Alin [anonim]

    In toate discursurile vorbeste exact ca politicienii nostri, fara sa spuna nimic. Se invarte in jurul cozii, si pana la urma nu spune nimic clar. Tin minte ca exact asa facea si Iliescu, si ma irita teribil. Macar Bush cat il ducea mintea spunea exact ce vrea sa faca. Nu cred ca este ceva deosebit la acest Obama, decat ca este negru. Un contraexemplu, dupa parerea mea, la Obama este Bill Clinton, care intr-adevar, mi s-a parut cel mai bun presedinte al SUA.
    • 0 (0 voturi)    
      Ai ascultat discursul? (Miercuri, 5 noiembrie 2008, 18:22)

      Pierre de Vara [anonim] i-a raspuns lui Alin

      If there is anyone out there who still doubts that America is a place where all things are possible, who still wonders if the dream of our founders is alive in our time, who still questions the power of our democracy, tonight is your answer. [...]

      It's the answer spoken by young and old, rich and poor, Dem. and Rep., black, white, Hispanic, Asian, Native American, gay, straight, disabled and not disabled. Americans who sent a message to the world that we have never been just a collection of individuals or a collection of red states and blue states.

      We are, and always will be, the United States of America. [...]

      It's been a long time coming, but tonight, because of what we did on this date in this election at this defining moment change has come to America.

      A little bit earlier this evening, I received an extraordinarily gracious call from Sen. McCain.

      Sen. McCain fought long and hard in this campaign. And he's fought even longer and harder for the country that he loves. He has endured sacrifices for America that most of us cannot begin to imagine. We are better off for the service rendered by this brave and selfless leader. [...]

      To the best campaign team ever assembled in the history of politics you made this happen, and I am forever grateful for what you've sacrificed to get it done.

      But above all, I will never forget who this victory truly belongs to. It belongs to you. It belongs to you.

      I was never the likeliest candidate for this office. We didn't start with much money or many endorsements. Our campaign was not hatched in the halls of Washington. [...]

      This is your victory.

      And I know you didn't do this just to win an election. And I know you didn't do it for me.

      You did it because you understand the enormity of the task that lies ahead. For even as we celebrate tonight, we know the challenges that tomorrow will bring are the greatest of our lifetime - two wars, a planet in peril, the worst financial crisis in a century. [...]
      • -1 (1 vot)    
        bla-bla-bla (Joi, 6 noiembrie 2008, 13:30)

        metallicus [anonim] i-a raspuns lui Pierre de Vara

        Empty words. your Obama is shallow. Mai pe româneste, o forma fara fond!
    • 0 (0 voturi)    
      partea a doua a discursului (fragmente) (Miercuri, 5 noiembrie 2008, 18:29)

      Pierre de Vara [anonim] i-a raspuns lui Alin

      There's new energy to harness, new jobs to be created, new schools to build, and threats to meet, alliances to repair.

      The road ahead will be long. Our climb will be steep. We may not get there in one year or even in one term. [...]

      There are many who won't agree with every decision or policy I make as president. And we know the government can't solve every problem.

      But I will always be honest with you about the challenges we face. I will listen to you, especially when we disagree. [...]

      This victory alone is not the change we seek. It is only the chance for us to make that change. [...]

      It can't happen without you, without a new spirit of service, a new spirit of sacrifice.

      So let us summon a new spirit of patriotism, of responsibility, where each of us resolves to pitch in and work harder and look after not only ourselves but each other. [...]

      As Lincoln said to a nation far more divided than ours, we are not enemies but friends. Though passion may have strained, it must not break our bonds of affection.

      And to those Americans whose support I have yet to earn, I may not have won your vote tonight, but I hear your voices. I need your help. And I will be your president, too.

      And to all those watching tonight from beyond our shores, [...] our stories are singular, but our destiny is shared, and a new dawn of American leadership is at hand.

      To those who would tear the world down: We will defeat you. To those who seek peace and security: We support you. [...]

      America, we have come so far. We have seen so much. But there is so much more to do.

      This is our time, to put our people back to work and open doors of opportunity for our kids; to restore prosperity and promote the cause of peace; to reclaim the American dream [...]. And where we are met with cynicism and doubts and those who tell us that we can't, we will respond with that timeless creed that sums up the spirit of a people: Yes, we can.
    • -1 (1 vot)    
      Nici mie! (Joi, 6 noiembrie 2008, 13:40)

      metallicus [anonim] i-a raspuns lui Alin

      Nici mie nu-mi inspira incredere. Dar nu pot fi de acordcu tine in ceea ce-l priveste pe Clinton. Pentru România, nici un presedinte provenit din partidul Democrat NU a fost bun. Iar pe Bush il detestqati degeaba - istoria il va reabilita.
  • -1 (1 vot)    
    Victorie pentru mine? (Joi, 6 noiembrie 2008, 14:43)

    Paul [anonim]

    De ce este o victorie pentru mine? Eu nu sunt American si nu ma intereseaza ce au votat ei, ca un avantaj pentru mine ca Roman era McCain pentru ca cu ei au inceput negocierile pentru ridicarea vizelor si parca vad ca, ca si pe vremea luI Clinton o sa uite de existenta noastra Democratii chiar daca le vom face favoruri nu vor ridica mana pentru noi.
  • -1 (1 vot)    
    oda (Luni, 10 noiembrie 2008, 12:40)

    nimeni [anonim]

    ce avant patriotic domnule pantazi...oda mediului in care ne desfasuram activitatea. Pionier? mai mult ca sigur. A fost bun si comunismul la ceva...ne-a invatat cum sa ne manifestam democratia cu patriotism.