Meciul serii, prostia anului

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Miercuri, 21 mai 2008, 17:36 Actualitate | Opinii


Dan Tapalaga
Foto: HotNews.ro
V-ati uitat la Meciul Serii organizat de Realitatea TV? Cum sa zic, greu poate fi imaginat un kitsch televizat mai desavarsit. Emisiunea produce efecte halucinante din cauza contradictiilor flagrante dintre forma si continut. Nefericitilor care intra in ring li se cere sa faca simultan show si administratie publica. Sa se transforme, cum ar veni, in cercopiteci savanti. In bufoni seriosi. Adica sa ragaie academic, sa se scuipe elegant, sa-si traga copite gratios. Sa boxeze cu creierul si sa gandeasca cu pumnii.

Pana la un punct, taticul suspinelor, Valeriu Lazarov, s-a gandit bine. Politica, altminteri un rezervor nesecat de sentimente - ura, bucurie si tristete - nu se mai vinde ca altadata. Talk-show-ul trebuie degraba reinventat, adaptat la produsele de succes care sparg ratinguri si ridica telespectatorii in tavan. In Romania viscerala, dansul stoarce galeti de lacrimi. Boxul, ca si fotbalul, da drumul la sange. Iar sangele, daca va curge abundent din nasul politicienilor, aduce rating, publicitate, bani. Daca nu, nu. Traiasca Lazarov si alegerile!

Pana aici e bine. De aici incolo, nu mai e bine deloc. Candidatii refuza sa-si traga pumni in cap. Stau cuminti pe scaun, fiecare in coltul lui, si clipesc politicos. Un detaliu care i-a scapat lui Lazarov. In lumea lui, personajele ofteaza, lacrimeaza si se iau de gat cat ai zice peste. Candidatii l-au pacalit. Sunt alta specie, alt aluat. Complet imprevizibil, animalul politic actioneaza dupa reguli care ne scapa tuturor. Sta ca un bou cand il implori sa faca niste tumbe ca sa distreze lumea si invers.

Televiziunile au deplans intens manelizarea politicii. Dar de ce nu ne-am amuza acum de manelizarea presei? Cu Meciul Serii, rolurile s-au inversat. Ziaristi onorabili au preluat de la politicieni rolul de circari. Cei trei candidati la Primaria Capitalei care au intrat in ring si-au luat in serios rolul de candidati. Mult prea in serios. Spre exasperarea jurnalistilor si a arbitrului din ring, n-a curs o picatura de sange. Loveste-l! Sparge-i fata! Distruge-i programul! Nimic. Candidatii nu s-au alergat, nu s-au paruit, nu si-au ridicat poalele in cap. Si Vasile Blaga si Ludovic Orban si Cozmin Gusa  merita felicitari pentru spectacolul de prost gust pe care nu l-au oferit.

Daca ar fi facut-o, jurnalistii i-ar fi terciuit pe motiv ca sunt incapabili sa vorbeasca despre proiecte si solutii si ca se pricep doar la circ. Televiziunea a cazut prada propriei ipocrizii. Cand iese balci, ziaristii deplang lipsa de seriozitate a candidatilor. Cand candidatii isi vad de treaba, ziaristii ii acuza ca nu vorbesc pe intelesul publicului si ca plictisesc lumea. Daca politica e curva, televiziunea va fi bordelul care ii gazduieste orgiile. Sansa ei sa vanda politicieni si politica ramane miscarea zgomotoasa, onomatopeea, tipatul, spuma in coltul gurii, icnetul. Ratiunea, logica si arugumentul nu aduc clienti, nu starnesc pofte.

In fond, e treaba unei televiziuni private ce face cu banii ei. I-ar putea cere lui Blaga sa prinda maidanezi cu lasoul, lui Orban sa danseze pe mese si lui Oprescu sa opereze in direct. Ar putea organiza lupte in noroi sau batai cu frisca intre candidati. Daca ei accepta, treaba lor! Experimentul Meciul Serii ne arata incotro se indreapta politica la TV: spre divertismentul facil, spre spectacol cat mai superficial si digerabil.

Numai ca Turcescu, Dragotescu, Ursu si Tatulici vor sa fie si mascarici si profesionisti cu morga, filozofi si saltimbanci. Iata un inevitabil comic de situatie. Iata de ce prima editie din Meciul Serii a fost ratata. Lazarov nu vrea candidati destepti si seriosi, nu vrea jurnalisti sclivisiti, ci oameni capabili sa rada, sa planga si sa lesine ca la Suprize, Surprize sau la Dansez pentru tine. Nu vrea dezbateri savante, ci cateva picaturi de sange din nasul pugilistilor, icnete, tipete, onomatopee. Distractie.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4128 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    perfect adevarat (Miercuri, 21 mai 2008, 18:02)

    Cornell [anonim]

    Asa e!
  • +5 (5 voturi)    
    o batjocura (Miercuri, 21 mai 2008, 18:04)

    Mihail Neamtu [anonim]

    Salut Dan,

    Excelenta analiza.

    M-am uitat 72 de secunde si m-am convins de tabloidizarea implacabila a Realitatii TV. Cu asemenea jurnalism vom sfirsi la poalele neantului istoric. Riscul bordelizarii priveste mai toate mediile de comunicare - o cadere in derizoriu, fals, tembelism se gaseste pe alocuri si prin HotNews.Ro

    Speranta moare penultima.

    Mihai
    • +1 (1 vot)    
      lumea a luat-o inaintea lor (Miercuri, 21 mai 2008, 20:32)

      dan.tapalaga [anonim] i-a raspuns lui Mihail Neamtu

      Draga Mihai,

      Suntem deja la poalele neantului si urcam vartos spre varful lui. Bordelizarea televiziunilor e abia la inceput. HotNews.ro are o componenta discreta de subiecte de tip tabolid. Sper sa ramana discreta. Dar publicul a facut deja un salt calitativ inaintea presei, ramasa cu oameni prafuiti si autosuficienti. El, publicul, sper sa ne convinga pe toi sa facem pasi inainte, nu spre varful neantului
  • -3 (3 voturi)    
    Eroare (Miercuri, 21 mai 2008, 18:05)

    Florin [anonim]

    "kitsch", si nu "kitch"
  • -2 (2 voturi)    
    Se mai intampla pe la lupte de caini (Miercuri, 21 mai 2008, 18:06)

    Alexandru [anonim]

    Pe la lupte de caini se mai intampla ca pitbulii in loc sa se sfartece sa inceapa sa dea din coada si sa se miroasa. Asta e, n-am avut circ. Poate data viitoare incearca cu Base...
  • -1 (3 voturi)    
    moshule,ai dreptate ! (Miercuri, 21 mai 2008, 18:06)

    anonymus [anonim]

    Distept baiat Oprescu ca nu se compromite cu Realitatea, unde a tunat si a adunat ! Stateau aseara in careu Blaga si Orban "ca doi ochi intro lumina /ca doi prosti dintro tulpina " vorba cantecului "hai sa dam din tot ce avem " -oameni seriosi care se vor primari seriosi -vai de zilele noastre ! Cu tatulicii de la Realitatea nu poti decat sa te compromiti, iar Lazarov mai bine isi vede de iubita lui- acum doamna -imi scapa - si de tratamentul cu hormoni pentru putut !se stie ca cele mai proaste programe TV in europa ,sunt spaniole !
  • +4 (4 voturi)    
    Un articol optimist ! (Miercuri, 21 mai 2008, 18:10)

    Razvan007 [utilizator]

    Nu am vazut emisiunea respectiva dintr-un motiv foarte simplu: nu prea deschid televizorul, dar daca politicienii nostrii s-au comportat asa cum spune domnul Dan Tapalaga, atunci nota 10 pentru ei.

    Iar despre restul ... eu sustin de mult timp ca televiziunea in general este un gunoi. Daca vrei informatii de calitate vino pe online. Nici o televiziune nu poate concura cu Hotnews la capitolul calitate.

    Sunt multe motive pentru care s-a ajuns in situatia asta, si nu toate motivele au de a face cu personalul institutiei respective sau cu banii. Televiziunea este prin definitie un mediu viciat pentru ca este unidirectional - unii vorbesc si altii asculta. Pe net, situatia este cu totul alta.

    Deci, doamnelor si domnilor, veniti pe Net si ... curaj ... televizorul poate fi inchis de tot fara sa moara nimeni.
  • +1 (1 vot)    
    true true (Miercuri, 21 mai 2008, 18:13)

    lenom [anonim]

    stateam aseara si ma uitam la emisiune si nu-mi placea.
    ma intrebam daca imbatranesc si nu inteleg fenomenul media (30 anisori)
    ma bucur sa vad ca sunt si altii care gandesc la fel!!
    • +1 (1 vot)    
      asa e :) (Miercuri, 21 mai 2008, 18:36)

      johny [anonim] i-a raspuns lui lenom

      cred ca m-am uitat maxim 3 minute... cred ca o sa schimbe formatul ca nu face audienta...
  • +2 (2 voturi)    
    In sfarsti (Miercuri, 21 mai 2008, 18:16)

    Gica Contra [anonim]

    In sfarsit o spune cineva. Curat murdar prostia anului.
    In cazul Realitatea, desi exista o urma foarte slaba de speranta, dupa tembelismul de aseara nu mai exista nici o speranta. Oricum meciul serii este numai bomboana pe coliva dupa emisiunile "politice" ale Andreei Cretulescu sau Cosmin Peticeanu care sunt depasiti de situatie.
    Ura si la gara.
  • +2 (2 voturi)    
    rar am vazut ceva mai grotesc (Miercuri, 21 mai 2008, 18:18)

    momo [anonim]

    ca emisiunea de care vorbeste dl.Tapalaga!
    Dar, la ce altceva ne puteam astepta de la dl Lazarov, omul cu "stupize, stupize"?
    Realitateatv se compromite cu astfel de emisiuni
  • +2 (2 voturi)    
    la cerea telespectatorilor: Vadim vs. Becali (Miercuri, 21 mai 2008, 18:19)

    Dr Marutza [anonim]

    Asemenea confruntari au loc si in alte tari dar candidatii nu-s pusi in situatii dezagreabile ca in showul de fata. Ei bine, DA! Jurnalistii sunt cei care umbla dupa un senzational obtinut cu orice pret.Ei adopta tonul bataios, in locul unei impartialitati suverane si a unei atitudini echidistante.
    Realitatea TV a inceput s-o cam ia razna tot amestecand entertainmentul de prost gust cu ceea ce ar trebui sa aiba alt format! Ironia fina, duelul de cuvinte si idei inteligente, humorul si critica severa dar nejicnitoare, nu mai exista! Acesti oameni vor sange, vor bataie, vor knock-out-uri, vor rating!! Pentru a atinge aceste deziderate, de ce nu, in curand, o confruntare Vadim vs. Becali - live, arbitru Andrei Gheorghe (reabilitat) . Atunci sa vezi rating!!!
  • +1 (1 vot)    
    nasol (Miercuri, 21 mai 2008, 18:21)

    pafnutie [anonim]

    am rezistat numai vreo 15 secunde. incotro mergem daca, pana si peste rahatul politic, televiziunile isi desfasoara panglicile cu sclipici, confetti si ranjetul cretin de chici? bah, lasati dracu' rahatu in pace, lasati-l neintinat sa ne putem bucura de toata puritatea lui primara.
  • +4 (4 voturi)    
    Rusine Realitatii (Miercuri, 21 mai 2008, 18:31)

    Marius [anonim]

    Foarte bun articolul. Rusine in special Corinei Dragotescu, cea care a avut o prestatie absolut penibila. De la ceilalti ma asteptam. A dovedit practic ca nu stie sa comenteze decat circul politicii si slabiciunile politicienilor. Practic Realitatea e moarta de ceva vreme incoace, fiindca nu prea mai e circ, iar ei nu stiu ce sa produca atunci cand nu se lasa cu scandal. Nu ma astept ca aceasta situatie sa dureze, pentru simplul motiv ca la alegerile pentru Bucuresti, partidele au aruncat efectiv ce au mai bun. La generale o sa apara si boxerii si in felul asta isi mai face si Realitatea rating
    • +1 (1 vot)    
      Pacat de Realitatea Tv!!! (Miercuri, 21 mai 2008, 18:51)

      MARIA [anonim] i-a raspuns lui Marius

      probabil ca pacalicii aia de tatulici si gheorghe au negociat si semnat contractul cu lazarov pentru prosteala asta ieftina! cred ca au vrut sa compromita si acest post de televiziune! au reusit!!!
  • -3 (3 voturi)    
    adica... (Miercuri, 21 mai 2008, 18:58)

    consternat [anonim]

    ...slugile Marelui Carmaci se critica intre ele? E SCANDALOS!
  • +1 (1 vot)    
    Niste ziaristi tristi! (Miercuri, 21 mai 2008, 19:07)

    Andrei [anonim]

    Foarte trista emisiunea de ieri seara.
    Am vazut niste oameni ce se declara ziaristii comentand intr-un mod cu totul penibil faptul ca niste oameni politici incercau sa-si prezinte niste proiecte.
    Un Turcescu absolut innebunit de faptul ca oamenii aceia chiar nu vroiau sa se maimutareasca ci vroiau sa discute civilizat si chiar sa se contrazica intr-un mod civilizat.
    Turcescu scos din minti de faptul ca domnul Blaga se adreseaza domnului Orban pe numele mic "Ludovic" si probabil enervat de faptul ca nu-i spune "hahalera ce esti!"

    Trista si penibila intrebarea lui Tatulici: "daca veti castiga alegerile, va veti parasi sotia?" Cum poti sa intrebi asa ceva??????????

    Daca pentru Tatulici si Ursu (caruia i se uita ineptiile pe care spunea atunci cand comenta rapirea ziaristilor in Irak si care acum se crede chiar ziarist...) nu mai avea urma de respect, sunt dezamagit de intrarea in aceasta hora a penibilului a doamnei Dragotescu si a lui Robert Turcescu.

    Nu le doresc decat sa se uite si ei la inregistrarea emisiunii si sa decida daca mai pot participa si la a 2-a emisiune.
  • 0 (0 voturi)    
    Domnule Tapalaga (Miercuri, 21 mai 2008, 19:24)

    Imperialistu' [anonim]

    Aveti intru totul dreptate. Aseara chiar vorbeam cu un bun prieten al meu despre cat de dezgustator este formatul emisiunii. O porcarie, nu altceva. Iar domnul Tatulici este... sub orice critica.
  • +2 (2 voturi)    
    Virgula sub T (Miercuri, 21 mai 2008, 19:40)

    nu conteaza [anonim]

    Teapa.Televiziuni de doi lei care ne cred de-a dreptul imbecili, ne inunda cu omoruri, crime, accidente si show-uri ieftine. Personal nu ma uit decat pe posturi straine. Si asta, cand am timp. Nu vreau sa le aduc bani prin audienta. Televiziunile nu mai urmaresc demult informarea masei ci indobitocirea, manipularea, afundarea intr-un mare rahat, intr-un circ dement cu pelicani irationali.
    Cel mai bun articol din ultimul timp.Felicitari.
  • 0 (0 voturi)    
    Sunt ridicoli (Miercuri, 21 mai 2008, 19:41)

    Catalin [anonim]

    Imi placea Realitatea, dar acum sunt scarbit de prostia lor.
  • 0 (0 voturi)    
    REALITATEA TV: O FLEGMA MEDIA! (Miercuri, 21 mai 2008, 19:51)

    bugsy [anonim]

    Cea ma cretina, imbecila, jignitoare si penibila emisiune.
    Realitatea TV daca promoveaza asemenea programe este o cocina ordinara, nu o statie TV care se crede un "CNN autohton"!
  • -3 (3 voturi)    
    jenant (Miercuri, 21 mai 2008, 21:10)

    rapidistul [anonim]

    Prietene drag,

    Independent de subiectivismul articolului si de sincopele grave ale autorului in privinta cunostintelor de formate TV, il informez pe stimabilul ca, in lupta pentru Primaria Capitalei, candidatul PIN se numeste CoZmin Gusa. E o scapare, fireste, insa sunt sigur ca nu e greseala de culegere, ci....de avant muncitoresc in a desfiinta tot ceea ce nu cunoastem.
    Si, apropo, de cand e pentru toti "meseria" de cronicar TV?

    Stima.
    • 0 (0 voturi)    
      ai dreptate, jenant post ai facut! (Joi, 22 mai 2008, 11:20)

      bugsy [anonim] i-a raspuns lui rapidistul

      Meseria de cronicar TV e pentru toti exact de atunci de cand Internetul e liber si pentru ...."galeria lu' Rapid care nu a fost membra de partid!"
      STUPID!!!
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Joi, 22 mai 2008, 15:15)

      Opposite [anonim] i-a raspuns lui rapidistul

      Umm...problema e ca a scris cu "s" in loc de "z"? (desi pare-mi-se ca s-a corectat greseala)

      Cam multe vidanje golite pentru o litera, nu credeti domnul rapidistul?
  • +1 (1 vot)    
    dupa chipul patronului (Miercuri, 21 mai 2008, 23:14)

    directia 5 [anonim]

    patron escroc,televiziune manipulatoare, ce televiziune de bun simt ar renunta la colaboratori de talia d.Liiceanu sau Plesu in favoarea unui poiet de curte ,A. Paunescu? Redactie plina de tonomate in frunte cu pionierul Tatulici cel care a deschis drumul 'ziaristului manjit. 'cu reportajul despre Caritasul lui Stoica de la Cluj, cu jurnalisti formati la Adevarul care descopereau droguri si masini de tiparit bani la sediul PNT , cu moderatori care nu reusesc,probabil nici nu doresc, sa ascunda partizanatul politic care colcaie in ei ,singurii care aduc o pata de culoare si o veselie tonifianta sunt 'prezentatorii ' stirilor Cosmin si Laura ,adevarati vestiti comici.
    • +1 (1 vot)    
      multumesc, directia 5 (Joi, 22 mai 2008, 9:17)

      judex [anonim] i-a raspuns lui directia 5

      Tocmai ma pregateam sa spun si eu ceva si am citit, mai intai, postarile voastre. Ai spus exact ce aveam si eu pe suflet. As mai adauga doar emisiunile manipulatorii in modul cel mai grobian ale asa-zisului ziarist Razvan Dumitrescu. In general, invita sa comenteze numai dusmanii celui luat in colimator. Daca invita cumva si din tabara adversa, nu-i lasa sa vorbeasca. Ce sa mai discutam ?! Se pare ca bunul simt si onestitatea au devenit "rara avis" in Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    mie mila de candidati (Joi, 22 mai 2008, 0:47)

    slotin [anonim]

    mi e mila de candidati. ma pun in locul lor si ma simt intr o situatie ingrata. sunt judecat de un tatulici caruia nu poti sa i replici nimic el fiind pe post de magisrtat si din gura lui trebuie sa aflam adevarul absolut...Nu poti vorbesti liber ptr ca sunt regulile constrangatoare ale "ringului". Cei care judeca de pe margine sunt si ei intr o situatie ingrata ...pusi sa spuna ceva rau de fiecare, cand zic ceva bun, spun numai ca ce a zis cutare e mai bun decat ce a zis celalat si astfel apare ceva bun pe ecran din sfasierea reputatiei altuia.:se satisface asadar principiul arenei romane pline de sange si care bucura poporul . cel mai bine putem raspunde prin a nu ne uita la asa ceva si a boicota emisiunea. si o reclama negativa atrage auditoriul. asa ca propun sa nu ne mai uitam ...poate vor schimba formatul vazand asa putina audienta si vor face ceva de bun simt. ar trebui facut un ONG care sa apere drepturile consumatorului de media dincolo de ce face CNA ul. cna ul nu poate sanctiona chiciul .
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari domnului Tapalaga (Joi, 22 mai 2008, 6:13)

    hotnewsfil [utilizator]

    Citi, va rog, comentariul meu"Circari lazarovieni si tabloidul lor de prost gust",de miercuri, 21 Mai, atasat art. " R. Ionescu a fost numit redactor sef la Cotidianul".
    Sunt onorat sa fiu apropiat vederilor domnului Tapalaga, pe care il salut cu stima.
  • 0 (0 voturi)    
    penibil... jenant... (Joi, 22 mai 2008, 9:56)

    je [anonim]

    intr-adevar, o emisiune penibila.. mi-era rusine de rusinea lor.. ziaristi de doi bani... felicitari celor 3 invitati... imi inchipui ce au trebuit sa suporte...
  • 0 (0 voturi)    
    de data asta chiar imi placi, d-le Tapalaga (Joi, 22 mai 2008, 10:01)

    deus [anonim]

    pentru ca ai perfecta dreptate - e o emisiune oribila, chiar daca o privesti cu sonorul oprit! Prezentator cu papion, dar in camasa, judecatoare in toaleta de seara- decoltata - la un meci de box, judecatori in tinute neglijente - Tatulici, majorete impiedicate, idee penibila de ring de box - fara box (ideea in sine a acestui sport presupune un contact fizic direct!) - emisiune horor, ce mai !
  • 0 (0 voturi)    
    frumos, la obiect, corect (Joi, 22 mai 2008, 10:33)

    mircea [anonim]

    Felicitari pentru articol! Poate cineva il trimite si celor de la Realitatea! Au vanat doar cresterea audientei! Sunt convins ca dupa primele doua emisiuni le-a scazut si audienta si calitatea acesteia!
  • 0 (0 voturi)    
    Kitsch (Joi, 22 mai 2008, 10:51)

    Marian [anonim]

    Se scrie "kitsch", nu "kitch".
  • 0 (0 voturi)    
    o mizerie (Joi, 22 mai 2008, 12:30)

    Mihai [anonim]

    Stimati realizatori TV, eroarea este ca v-ati desconsiderat spectatorii. Din ce vad mai sus se pare ca sintagma cu "cititorii mai destepti decat noi" se aplica cu mici modificari:" Telespectatorii dumneavoastra erau mai destepti decat voi, dar, in aroganta voastra, nu v-ati dat seama cu adevarat.
    Spun "erau" pentru ca se pare ca v-au cam parasit dupa astfel de idiotenii de emisiuni ca Meciul serii si alte prostii cu Andreea Cretulescu si alti "profesionisti".
    Uitandu-ma la realitatea TV in aceste zile imi vin in minte niste citate din clasici:" N-ai cu cine ba, n-ai cu cine.!....." Restul il intuiti singuri
    • 0 (0 voturi)    
      Nu mai urmariti mizerii tv ! (Joi, 22 mai 2008, 18:53)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Nu Mihai, eroarea este ca urmariti asa post de televiziune. Eu nu mai urmaresc mizerii.
  • 0 (0 voturi)    
    Imi venea sa vomit (Joi, 22 mai 2008, 12:42)

    StefanD [anonim]

    cand am vazut cum arata formatul emisiunii.
    Politica trebuie sa ramana politica cu show lacrimogen.
    Cand vii cu asemenea formate de emisiune, ce pretentii sa ai de la politicieni??
  • 0 (0 voturi)    
    un tablou de prost gust (Joi, 22 mai 2008, 13:47)

    gil [anonim]

    Mie mi-au trebuit dar cateva secunde ca sa-mi dau seama de ridicolul "peisajului" si am si schimbat canalul. E un esec formatul acestei emisiuni, nu ma pripesc s-o spun. Stiam ca cei de la Realitatea au ceva imaginatie, dar nici chiar asa...s-accepte orice galusca cu priza la prostime...
  • 0 (0 voturi)    
    dragutz (Joi, 22 mai 2008, 14:31)

    cosmin [anonim]

    35 de comentarii, indiferent de apartenenta politica, unanime in a desfinta emisiunea cu pricina.subscriu.dar nu uitati un lucru, audienta nu e compusa din oameni obisnuiti sa separe calitatea de cantitate, abodarea serioasa de scandal si manelele de traditii...ci din cei multi, iubitori de senzational in orice forma aberanta ar fi el, care fac cifre si aduc zambete pe fata mediatorului/producatorului/patronului.elitismul are limitele lui, la urma urmelor, si gura lor trebuie sa manance o paine.
  • 0 (0 voturi)    
    Lazarov trebuie interzis (Joi, 22 mai 2008, 14:49)

    DP [anonim]

    Mda... cam asa e... din pacate. :( Am o cunostinta care lucreaza la emisiunea asta si a recunoscut ca e o porcarie de mari proportii. Si-a dat seama inca de la repetitii (care au durat muuult). Dar isi ia banii. La fel si toti ceilalti care lucreaza acolo. La fel si "arbitrii". La fel si Lazarov. De cativa ani spun in dreapta si in stanga: televiziunea romaneasca ar fi mult mai desteapta fara Lazarov!! Lui ii place tot ce e ieftin, cat mai putin cultural, scarbos de facil si ne face sa credem ca si romanilor le place acelasi lucru.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Joi, 22 mai 2008, 15:02)

    Opposite [anonim]

    <<Daca politica e curva, televiziunea va fi bordelul care ii gazduieste orgiile.>>

    Excelent spus. Cu remarca ca televiziunea este deja un bordel.
  • 0 (0 voturi)    
    Zi istorica (Joi, 22 mai 2008, 16:05)

    George Ban [anonim]

    Azi, 22 mai 2008, este o zi istorica. Toti, dar absolut toti comentatorii sunt de aceeasi parere!!! Nu imi amintesc sa mai fi vazut asa ceva. Poate ca e un semn bun... Felicitari autorului articolului si cele mai asurzitoare huiduieli pentru penibilii circari in frunte cu Lazarov!
  • +1 (1 vot)    
    asta-i realitatea (Joi, 22 mai 2008, 20:15)

    albert [anonim]

    asta-i 'realitatea' lor
  • +2 (2 voturi)    
    realitateaTV (Vineri, 23 mai 2008, 8:48)

    CoanaKiritza [anonim]

    SOV a spus, la desconspirarea actionariatului sau la acest trust, ca are mana buna, cumpara televiziuni, ziare, la creste calitatea si le vinde... Felicitari, d-l Vantu, ati reusit! Vindeti Realitatea inapoi lui Prigoana!
  • 0 (0 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 24 mai 2008, 14:25)

    [anonim]

  • 0 (0 voturi)    
    Realitatea decazuta (Sâmbătă, 31 mai 2008, 4:55)

    cristiancv [utilizator]

    Nu am urmarit emisiunea impricinata, pentru ca de cateva luni am renuntat practic la Realitatea , altadata postul meu de stiri preferat. Imi imaginez totusi cam ce a fost. Asistam la o ofensiva generalizata a prostiei agresive, a imposturii si stupiditatii. Poate pana la urma bunul simt nativ din fiecare om sa opreasca acest val. La ora actuala nu mai exista o televizune de stiri romaneasca care sa merite acest nume. Totusi in raport cu grobianismul de la Realitatea, urletele si injuraturile lui Stan Laptop, vorba unsuroasa si insinuanta la lingaului Gadea sau fata smechereasca a lui Carstoiu mi se par monstre de bun simt si profesionalism.