Moscova – ghid de utilizare pentru microbisti si nu numai

de Vasile Ernu     HotNews.ro
Luni, 19 mai 2008, 13:05 Actualitate | Opinii


Vasile Ernu
Foto: Serban Mestecaneanu
Mi-am propus sa nu scriu niciodata despre fotbal. In Romania, din pacate, stirile despre sport sint reduse la stiri despre fotbal si de la Catalin Tolontan la Radu Cosasu, toti comenteaza (cind e vorba de sport), cu mici scapari, doar fotbalul. Vi-i imaginati pe cei doi comentind altceva decit fotbal in materie de sport? Eu da. Pe Cosasu comentind box si afirmind la o lovitura de K.O. a unui boxer „Iata critica ratiunii pure!” (fapt autentic si confirmat de R.C.), iar pe Tolontan comentind „in direct” un meci de sah.

Dar astfel de minuni nu se intimpla, caci prea multe „nimicuri” fotbalistice sint de comentat. Si eu admir fotbalul, dar nu voi vorbi despre el, ci despre Moscova, oras in care se joaca marea finala UEFA Champions League. Amicii care si-au luat bilete ma tot intreaba „cum e la Moscova?” Si eu le spun de fiecare data ca „Moscova poate fi de foarte multe feluri”, asa ca sa fie pregatiti. Pentru ei am intocmit un ghid minimal de utilizare a orasului. El suna in felul urmator (varianta scurta).

Aeroportul. Paradoxal, in ciuda faptului ca la Moscova totul e foarte mare, ba chiar imens, aeroportul e mic. Abia acum se construieste ceva de proportii. Atentie la birocratie. A nu se vorbi in plus si fara noima. A nu se glumi. Birocratia rusa e „serioasa”, nu stie de gluma si ii place sa i se raspunda la intrebari exact si la subiect. Orice zimbet si cuvint in plus creeaza suspiciuni. E de preferat sa fiti un „om fara insusiri”. Asta e valabil doar pentru relatia cu birocratia statului. Politie, GULAG, Armata Rosie (pina si) Biserica sint intreprinderi de stat, deci serioase.

Drumul spre oras. Daca aveti bani, e preferabil taxiul. Pretul nu depaseste 50 euro. Negociati fara probleme, cu toate ca engleza nu e punctul tare a rusilor. Daca nu va grabiti, puteti lua autobuzul care va duce pina la prima statie de metrou (Recinoy Vogzal) si de acolo, cu metroul ajungeti in orice colt al Moscovei. Preturile la transportul in comun sint aproximativ ca ale noastre.

Metroul. E unul dintre cele mai bune si mai functionale metrouri din lume. Nu exagerez. Fiecare garnitura vine in maxim 2 minute si te duce oriunde in Moscova, fara a avea nevoie de mai mult de 2 schimbari. Circula cu o viteza destul de mare, insa cum capitala Rusiei are o raza de aproximativ 100 de km, poti avea nevoie de minim o ora pentru a o traversa. E bine sa aveti o harta a metroului cu voi si, va rog, exersati cititul literelor kirilice.

S-ar putea ca numele statiilor sa nu fie trecute si cu litere latine si pina veti buchisi statia „Ma-ya-ko-v-s-k-a-ya” sa o fi pierdut demult. Fiecare linie are o culoare. Schimbarea de pe o linie/culoare pe alta se face la orice intersectie de linie, ca mai in toate metrourile. Pentru a traversa mai usor orasul, folositi „kolitevaia”, linia maro care le uneste pe toate (http://engl.mosmetro.ru).

Taxi. Nu cautati firmele galbene sau alte soiuri de insemne ale taxiurilor. Ele sint aproape inexistente. Insa nu disperati, caci taxi in Moscova inseamna orice masina care se misca. Tehnica e simpla si sigura, indiferent daca e amiaza sau miez de noapte. Se iese in strada sau bulevard si se intinde mina. In maxim 2 minute se opreste o masina.

Spui adresa la care trebuie sa ajungi. El iti spune pretul. Tu reduci 30% din suma, el accepta si tu te urci, plecati si ajungeti la locul stabilit. Tarifele sint exacte (cu aproximatie, fireste), preturile nu foarte mari (aproximativ ca cele din Bucuresti), insa distantele la Moscova sint mari. Toti ma intreaba daca sint „sigure”. Si eu i-am intrebat pe amicii mei de la Moscova si ei au ris. Sint foarte sigure, caci „rusii rai nu merg cu taxiul”, dupa zice un nou proverb urban.

Stadionul. E la locul lui si ca in toate stadioanele de fotbal din lume, lucrurile se intimpla la fel. Totul e sa fii in galeria care trebuie.

Preturi si localuri. Cind moscovitii va spun ca ceva e scump, trebuie sa se traduca prin „enorm, enorm de scump”. Mare atentie la crismele si restaurantele pe care le vizitati! A se comanda numai dupa un studiu amanuntit al „meniului” si mai ales al preturilor. Nu comandati fara a sti cit costa, caci puteti avea mari surpize. Nu mergeti in localurile „elitnnie” (de elita), caci acest termen nu mai desemneaza ceva cultural, ci economic. Inseamna ceva enorm de scump.

Daca va „temeti” de rusi, mergeti in localurile pentru „expati” (strainii, occidentali de regula). Astfel de localuri sint multe si se vorbeste numai in engleza si germana. Dar si ele sint destul de scumpe. Recomand bucataria caucaziana (georgieni, azeri sau armeni) sau uzbeca. Din bucatarie rusa recomand „blini” (clatite care pot fi umplute cu orice, mai ales cu icre rosii pentru atmosfera) si „pilimeni” (un soi de coltunasi care pot fi umpluti cu orice).

Pe strada, a se minca obligatoriu „kartoska” (cartofi copti si umpluti cu tot soiul de ingrediente), care sint la tot pasul. Daca vreti sa vedeti lumea „glamour” a „noilor rusi”, vizitati localurile de pe „Rublyovka”. Insa va trebuie multi bani si chiar si asa, s-ar putea sa nu treceti „face control-ul”.

Nu va propuneti sa vizitati Kremlinul si Piata Rosie. Oricum veti trece pe acolo. In rest, puteti vizita orice va recomanda ghidurile turistice.

Brand-ul „roman” sau „Romania” s-ar putea sa nu va foloseasca la nimic. Spre deosebire de brand-uri precum „bulgar” „ungur” sau „ceh” care spun destul de mult pentru rusul de rind, brand-ul „roman” este, din pacate, nefunctional. Dar asta sa nu va descurajeze, caci e mai bine sa nu spuna nimic, decit sa spuna prea multe. In acest caz, folositi-l pe post de „brand exotic”.

Veti fi surprinsi de cit de curiosi pot fi rusii si ca nimic din ce erati convinsi ca „stiti” despre rusi nu e chiar asa. Prea des „brandul de tara” contine si o multime de prejudecati. Iar ultima gluma a lui Abramovici e tipic ruseasca (adresata echipei sale): „Oricum veti merge in Rusia, numai ca nu stiu inca daca la Moscova sau in Siberia”. Raspunsul il vom afla dupa meci.

Cind va veti intoarce acasa totul vi se va parea foarte mic, linistit si ieftin.

www.nascutinurss.ro






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4025 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    moscova are raza de 100 km (Luni, 19 mai 2008, 13:50)

    adibo55 [anonim]

    ihi, si marmota invelea o ciocolata cu diametrul de 200 de km si pe urma lua nu metroul ci TGV-ul...
    • 0 (0 voturi)    
      Chestie de perceptie (Luni, 19 mai 2008, 14:09)

      jamal [anonim] i-a raspuns lui adibo55

      Eh, are vreo 20, dar la cat e de mare totul acolo, ti se par vreo suta.
  • 0 (0 voturi)    
    Rusii (Luni, 19 mai 2008, 14:08)

    gi [anonim]

    Poate cineva sa spuna ceva bun despre rusi si civilizatia lor? La noi parca ajung numai nenorociri de la ei.... Se poarta cu romanii din Basarabia mai rau decat cu cecenii, si slava domnului, romanii nu au luat ostatici si nici n-au pus bombe pe la ei....

    Pe ei nu-i preocupa imaginea lor in strainatate?
    • 0 (0 voturi)    
      the facts (Luni, 19 mai 2008, 14:19)

      Synaptic [utilizator] i-a raspuns lui gi

      6000 nukes beats the hell out of worldwide perception of Russia :D
      • 0 (0 voturi)    
        Bâta ca si comunicare (Luni, 19 mai 2008, 14:39)

        gi [anonim] i-a raspuns lui Synaptic

        De-asta li s-a dus buhu de civilizati...
    • 0 (0 voturi)    
      chestie de imagine (Luni, 19 mai 2008, 14:44)

      Corina [anonim] i-a raspuns lui gi

      E pur si simplu o chestie de imagine. Romanii sunt priviti drept "nenorocitii, violatorii si talharii din taberele de pe langa orasele italiene", "capsunari de Spania = mana ieftina de lucru", "mancatori de lebede vieneze" si asa mai departe.
      Nici un popor nu mai e acum la inaltimea imaginii istorice sau culturale din trecut. Rusii nu fac exceptie. Asta nu inseamna ca sunt rusii si civilizatia lor sunt RAI.
      Si totul este relativ - ca veni vorba de ostatici si bombe: care este diferenta dintre Rusia care are scoli bombardate si Statele Unite ale Americii care au initiat si continua un razboi la fiecare deceniu? Diferenta este ca americanii se duc sa se razboiasca departe de casa si muuuult mai des ca orice alta natie.
      Etichetarea asta este foarte daunatoare si deloc constructiva. Ar trebui sa se predea la scoala lectii speciale de toleranta.
      • 0 (0 voturi)    
        Rusia ca ţară (Luni, 19 mai 2008, 15:05)

        gi [anonim] i-a raspuns lui Corina

        Ma refeream la rusia ca civilizatie/stat, ca de populatie nu-mi fac iluzii nicaieri (poate doar vest-europenii)...
  • 0 (0 voturi)    
    Super Prezentarea (Luni, 19 mai 2008, 14:30)

    Pink Panther [anonim]

    Eu am fost in Rusia de cateva ori si nestiind regula cu functionarul serios am indraznit sa glumesc cu un politai.
    S-a innegrit!
    Si nu era decat o gluma, ceva de genul ca romanilor nu le trebuie viza (se intampla prin 2000) pentru ca suntem prieteni....

    Felicitari d-le Vasile pentru exactitate si umor.

    Este o tara interesanta care rastoarna unele prejudecati si le intareste pe altete.

    Pe scurt: merita sa fie vizitata!
    • 0 (0 voturi)    
      Glume (Luni, 19 mai 2008, 14:43)

      gi [anonim] i-a raspuns lui Pink Panther

      Un regizor roman a facut o gluma la aeroport si a stat 8 luni la inchisoare.... dusi cu capul, ce pericol constituia regizorul? tocmai facuse un documentar despre Siberia... Doua zile ar fi fost o lectie... dar 8 luni este o nesimtire, de la guvern pana la aproape ultimul om din sistem
  • 0 (0 voturi)    
    e bine 80 km (Luni, 19 mai 2008, 14:46)

    mosca de est [anonim]

    se intinde pe o raza de 80 km...
    scrie pe siteul lor oficial... deci de la ernu inca 20 km...
    e ok
    • 0 (0 voturi)    
      si totusi raza... (Marţi, 20 mai 2008, 7:25)

      adibo55 [anonim] i-a raspuns lui mosca de est

      Area 1,081 km² (417.4 sq mi) (conform http://en.wikipedia.org/wiki/Moscow)

      Deci o raza fix de 18.55 km. Asta daca ar fi dodoloata. Daca e patrata ar avea cam 30 km pe latura. Sigur, daca pe o latura ar avea doar 10 km iti iese si suta aia pe partea cealalta. Rusii sunt un popor mare, cu o capitala mare. Daca ar fi cum zic rusii, cu raza de 80 km, ar iesi o suprafata de aproape 11.000 kmp. aproape cat un judet mare de pe la noi (poate o fi atat impreuna cu sectorul agricol Ilfovski, dar nu se calculeaza asa suprafata unui oras)
      Ce vreau sa zic e ca asta e perceptia - si prejudecata - neschimbata inainte si dupa ce vezi Moscova: ai auzit ca e mare! Nu conteaza realitatea stricta, Rusia e imensa iar rusii - enormi. Daca glumesti cu ei te mananca de viu. Daca nu ai pe iPOD oci ciornii faci puscarie, daca nu ai la tine un volum de Puskin (se controleaza la granita) te spanzura.
      Asteptam corespondenta lui Ernu de la New York, acest jalnic barlog al capitalismului salbatic.:))
  • 0 (0 voturi)    
    Cat de mici sunt romanii in fata Rusiei.. (Luni, 19 mai 2008, 15:13)

    Nunweiller Johann [anonim]

    Moscova este SUPERBA

    Nu va intrebati domnule cum se simte un strain care vine in Bucuresti?

    Intrebare: de ce toate documentele istorice din principate si inscriptiile din bisericile ortodoxe sunt scrise cu caractere chirilice? -asta pana la venirea regelui Carol I cand a inlocuit alfabetul (a se vedea chiar evolutia Monitorului oficial).

    Iar deocamdata nu RUSII sunt cei alungati din tarile civilizate pentru crime, furturi, violuri...
    • 0 (0 voturi)    
      chiliric si latin (Luni, 19 mai 2008, 15:27)

      GI [anonim] i-a raspuns lui Nunweiller Johann

      Era pacat, domnule, ca o tara cu origini latine sa scrie chiliric, nu credeti? Asta este un alt razboi pe teren cultivat, pe care rusii l-au cam ... neglijat.
      Polonezii, fosta yugoslavie, (chiar si turcii) au trecut la scriere cu origini latine dintr-un motiv.
      Sunt convins ca alfabetul chiliric are locul sau in istoria romaniei.

      Inscriptiile din biserici nu sunt neaparat rusesti cat grecesti... civilizatia care sta la baza a cam tot ce inseamna civilizatie
    • 0 (0 voturi)    
      De la Apus vine soarele (Luni, 19 mai 2008, 16:08)

      gi [anonim] i-a raspuns lui Nunweiller Johann

      Rusii au importat "nemtzi", romanii au importat nemtzi, bulgarii au adus principe "neamtz". De restul nu mai stiu
    • 0 (0 voturi)    
      Pt. Nunweiller Literele alea sunt chirilice (Luni, 19 mai 2008, 17:18)

      releu [anonim] i-a raspuns lui Nunweiller Johann

      si nu rusesti, daca cumva asta insinuai, au fost create la Salonic prin sec 8-9 si mai apoi au ajuns si la rusi. Iar intrebarea, pe care ai pus-o in legatura cu ele denota cat de incult esti.De ex. cand la noi biserica a introdus chirilicele, Rusia era inca barbara si pagana. Ia citeste tu de familia Movilestilor si de Cantemiresti, sa vezi ce au facut ei pt. Rusia si gaseste-mi macar un rus sa fii facut tot atat de mult (si bine).... In rest despre brandul roman la rusi: trezeste respect, fata de brandul bulgar, ungur, ceh care inseamna: cu astia putem face ce vrem...
      • 0 (0 voturi)    
        respect (Marţi, 20 mai 2008, 10:37)

        levi [anonim] i-a raspuns lui releu

        Va respecta cum va respecta italieni,marea majoritatea lor nici nu au auzit de romania va sunt prieteni ca si sarbi:)
    • 0 (0 voturi)    
      nu rusii, nu (Marţi, 20 mai 2008, 7:42)

      adibo55 [anonim] i-a raspuns lui Nunweiller Johann

      sarace Johanne..."Iar deocamdata nu RUSII sunt cei alungati din tarile civilizate pentru crime, furturi, violuri..." corect, pentru ca prea mai de unde sa fie alungati; in schimb, RUSII au fost, cu varf si indesat, "cei alungati din tarile civilizate pentru crime, furturi, violuri..."
  • 0 (0 voturi)    
    Moscova (Luni, 19 mai 2008, 15:24)

    Catalin [anonim]

    Emu are dreptate in ceea ce priveste capitala Rusiei.
    Eu lucrez in Rusia si o data la 2-3 luni ajung in Moscova.
    E mare, scumpa( au niste preturi de iti tremura mainile cand platesti ceva), dar merita vazuta.:-)
  • 0 (0 voturi)    
    umorul fin a la Ilfi si Petrov (Luni, 19 mai 2008, 16:12)

    ironiabuna [anonim]

    felicitari penmtru umorul fin a la Ilfi si Petrov...
    fara vulgarizari, ci doar o fina ironie,,,
    bravo
  • 0 (0 voturi)    
    tot despre rusia (Luni, 19 mai 2008, 16:14)

    Marojnaia [anonim]

    Articolul e prea realist sa fie publicat in hotnews unde totul se exagereaza. Eu locuiesc la Moscova de ceva timp asa ca ma consider indreptatita sa spun asta. Metroul e impresionant, 12 linii cu peste 200 de statii, curat, avand in vedere ca aprox 10 mil de oameni il foloseste zilnic. Autoritatilor sau functionarilor trebuie sa arati umilinta, preturile sunt exorbitante in raport cu serviciile oferite, politia e corupta ca acum 10 ani in Romania. Si ar mai fi multe de spus, dar niciodata inainte sa vezi cu ochii tai.
  • 0 (0 voturi)    
    BALIVERNE (Luni, 19 mai 2008, 18:45)

    prikandau [anonim]

    Esti varza, neica.

    Unde ai vazut tu pe "Rubliovka" localuri? AIA ESTE O IESIRE DIN ORAS!!!!!!!!!!! Cam cu ar fi Bucuresti-Ploiesti!!!!!!!!!!
    Ce "kartoska" ai vazut tu pe strada? Poate erau si ursi pe acolo? -))
    Trezeste-te din somn!!!!
    Cei de teapa ta scriu baliverne deoarece stiu ca mult prea putini va pot contrazice si aproape nimeni nu va iau in seama pentru a va da o replica.
    MIE DEJA IMI PARE RAU CA M-AM BAGAT IN TREBA ASTA
    • 0 (0 voturi)    
      pentru prikandau (Luni, 19 mai 2008, 19:50)

      kartiska [anonim] i-a raspuns lui prikandau

      mai Baliverne.... ya vezi ce papa rusii pe aici,,,,
      ai si poza... ernu se pare ca are dreptate

      http://209.85.129.104/search?q=cache:pxw8Ht7z9a4J:www.ladolcevita.jp/blog/moscow/2005_04_13+kartoshka&hl=ro&ct=clnk&cd=2&gl=ro

      Kartoshka is a very popular fast-food stall chain. In the central city, you find one every corner.
      They bake potatoes, open them and stuff them with cheese, salads, fish - whatever you choose. You will see how the result is tomorrow.
    • 0 (0 voturi)    
      rubliovka= lux excesic (Luni, 19 mai 2008, 20:10)

      BALIVERNE2 [anonim] i-a raspuns lui prikandau

      rubliovka ete o legenda a luxului aberant rusesc,,, e cel mai scumpm cartier din moscova (si unul din cele mai scumpe din lume) aici ai detoate.... si localuri... si ce vera muskii tai
      el e un soi de Beverly Hills al rusilor
      • 0 (0 voturi)    
        Rubliovka (Marţi, 20 mai 2008, 10:43)

        alex [anonim] i-a raspuns lui BALIVERNE2

        Adica e un fel de Pipera? Au canalizare macar? :)
    • 0 (0 voturi)    
      rublyovka=Beverlly Hills al rusolor (Luni, 19 mai 2008, 21:29)

      rublyovka de bucuresti [anonim] i-a raspuns lui prikandau

      e cel mai scump cartier al rusilor.... acolo sint detoate...
      e de fapt cartierul oligarhilor....

      cind se comannada ceva de papat, noii rusi mai adauga... + marar de 1 milion....
  • 0 (0 voturi)    
    kartoshka = McDonalds (Luni, 19 mai 2008, 20:00)

    BALIVERNE [anonim]

    prikandau,
    kartoshka este McDonaldsu rusesc... si moscovit
    uite-l
    http://www.kartoshka.com/
  • 0 (0 voturi)    
    Road to Hell (Marţi, 20 mai 2008, 9:43)

    Vlad [anonim]

    Asta da articol !

    Moscova in sus, ... in jos. Preturile din rusia dau masura la cat de prost traiesc oamenii acolo si mai lasati povestiile cu metroul lor. E de ajuns sa mergi in orice statie de tren sau metrou din germania, elvetia sau mai stiu si eu pe unde prin europa, ca sa-ti dai seama ca punctualitate si precizie nu e ceva ce trebuie sa invatam de la rusi. Cat despre chestia cu "brand-ul" ma apuca rasul. Noi sa ne ferim sa zicem ca suntem romani ? Ce ar trebuii atunci sa faca rusii ?

    Hai Noroc !