Restaurati baieti, restaurati!

de Andreea Pora     HotNews.ro
Joi, 15 mai 2008, 15:30 Actualitate | Opinii


Andreea Pora
Foto: Hotnews
Anticoruptia a murit neimpartasita si nespovedita cu dosarele pe piept. Pe cadavrul ei au si inceput sa creasca viguroase achitarile marilor mafioti, gen Iacobov, neurmaririle penale ale hotilor alesi ai neamului. Nastase e in plin avint spre o noua candidatura la Cotroceni, face misto pe blog de Basescu si deschide larg termopanele sa-i revada prostimea Zambaccianul. Iliescu a preluat iar haturile si il pune la colt pe Liiceanu, "licheaua care perturba ordinea din tara". Tariceanu isi ride in papionul imprumutat de la Geoana. A reusit, e de patru ani la guvernare! Rezultatul? Populatia e impartita acum intre scirba si indiferenta.

Achitarea lui Corneliu Iacobov, acel "cap al hidrei mafiote", cum striga agitat Basescu prin 2004, deschide glorios o noua epoca: post-anticoruptia. Semnalul dat de magistrati e limpede, furati baieti ca noi va achitam. A inteles-o clasa politica, opinia publica, procurorii si, sint convinsa, chiar si Traian Basescu. De acum inainte poate incepe reabilitarea, revenirea in fruntea bucatelor de partid si stat. Dezlegarea la ciolanul victimizarii s-a produs.

"Corneliu Iacobov a fost hartuit, s-a incercat demonizarea lui, iar acum este intr-o situatie in care vrea sa spuna ceva si pe plan politic", a grait Nastase, cel care a patentat chestiunea mai devreme si stie din propria experienta cum sa-i batatoreasca drumul. Baieti, nu va jenati, natia indiferenta si lehamisita va asteapta!

Iacobov si Nastase sint cele doua simboluri ale esecului agitatiei de doi ani, numita lupta impotriva coruptiei. Ei nu doar ca vor reveni in prim plan, dar vor fi mai obraznici, mai hotariti sa duca restauratia pina la un glorios final. Proverbiala aroganta a lui Nastase a capatat noile valente ale tupeului frustrat. Limbajul i-a devenit mai apasat, glumitele mai vulgare, in ton cu noul trend, iar pohta de putere mai dezinhibata.

Iliescu e si el pe cai mari, se simte, pe buna dreptate, ca in anii '90, gata sa faca si desfaca aliante si partide, sa dea verdicte, sa aduca linistea. "Basescu e un idiot, Liiceanu o lichea care tulbura ordinea din tara, coruptia o halucinatie", iata doar citeva din ultimele sale mesaje catre patrie si popor. Cine si-ar fi imaginat in 2005 ca batrinul bolsevic, caruia i se cerea urgent pensionarea si inculparea va avea o asemenea revenire?

Inca nu a trecut suficient timp pentru a putea gasi explicatiile fenomenului, epoca post-coruptie fiind doar la inceputul ei. Cu certitudine se poate spune insa ca esecul se datoreaza aliantei celor 322, care dupa referendum a inteles un lucru clar si esential: daca nu reuseste sa anihileze dosariada si anticoruptia va iesi din joc. Miza era supravietuirea politica. A reusit cu brio.

Profitind de oboseala, dezgustul si teama de acuzele de pro-basescism ale partii active a societatii civile si intelectualitatii, incurajati de tacerea suspecta a PD-L, lichelele politice au fraternizat si s-au pus in slujba acestui scop, dupa un program gindit parca de directia de propaganda si dezinformare a Securitatii si PCR. Cabinetul Tariceanu, cu virful de lance Chiuariu, PNL, prin Nicolai, Olteanu, Hasotti si Antonescu, PSD, prin Geoana, Iliescu, Nastase si Mitrea, ajutati de Voiculescu, Andon, Bolcas si multi alti 322-isti, au reusit ca intr-un an de zile sa omoare anticoruptia. Sa reinstaureze scirba. Doua televiziuni si niste tonomati au lucrat la imbalsamare.

Nu vom avea prea curind parte de "lichelele eterne" ale lui Liiceanu, asta e clar. Pentru ca Licheaua a adulmecat la timp primejdia si s-a pus pe restauratie. Ea trebuie finalizata pina la alegerile generale. Alegerile o pot doar domoli, nu si opri. 








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3201 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    perfect adevarat (Joi, 15 mai 2008, 15:46)

    elaxxx [utilizator]

    din pacate
    • -9 (9 voturi)    
      Dna Pora lucreaza cu materialul clientului (Joi, 15 mai 2008, 16:37)

      AlinC [anonim] i-a raspuns lui elaxxx

      Ceea ce a scris (evident pe bani) dna Pora este adevarat dar din pacate voit incomplet. Nici o referire la coruptii din PD-L care "prin definitie" este partidul curat ca lacrima.
  • -13 (13 voturi)    
    Se apropie si sfarsitul mascaradei Basesciene (Joi, 15 mai 2008, 15:57)

    I. Alexandru [anonim]

    Sa nu uitam ca in 97 Basescu a facut jocul lui Iliescu si al neo-comunistilor, prin iesirea PD-ului de la guvernare si prin celebrul interviu televizat cu tonomatul Saftoiu, fapt ce a dus la prabusirea CDR-ului si la revenirea in 2000 a PSD-ului. La fel dupa 2004 basescu a incercat aceeasi miscare dar... ulciorul nu merge de multe ori la apa, mai ales ca toata lumea stia cu cine are de-a face. Vrem sa aflam adevarul despre Revolutie si despre fosta (si actuala) securitate, nu ne mai aruncati praf in ochi cu termopane si caltabosi!
    • +10 (10 voturi)    
      Pai... (Joi, 15 mai 2008, 16:27)

      kuku [anonim] i-a raspuns lui I. Alexandru

      Daca vrei adevarul despre revolutie eu zic sa mergi sa votezi PSD-ul lui Iliescu. O sa-l primesti sigur. Peste ochi :)
    • +8 (8 voturi)    
      despre caltabosi ... (Joi, 15 mai 2008, 16:30)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui I. Alexandru

      ... nu mai de bine. asta e intr-adevar praf in ochi. de parca noi n-am sti ca la 1000 o mie de euroi inca sema stramba din nas, iar de la 2000 in sus mai putem vorbi despre spaga.
    • 0 (0 voturi)    
      hai ca m-ai facut sa rad =)) (Joi, 15 mai 2008, 23:40)

      zaboo [anonim] i-a raspuns lui I. Alexandru

      care va sa zica "m-au invins" tot la Base se referea si neuronul meu nu a apucat sa se plece in fata stralucitoarei idei =))
      Cat despre "nu ne mai aruncati praf in ochi cu termopane si caltabosi" subscriu breeeeeeeee... Aruncati-ne cu petrooooooooool!! Mult petrol! Si credite nerambursate! Ceva ce se prescrie acu' sau s-a prescris deja...
      Cumva nu reusesc sa uit o vorba de cand eram si eu Golan si strigam comunistilor sa plece cu punctul 8 pe frunte: "sa dea Dumnezeu sa ne fie si mai rau, ca noi i-am votat!!" ... asa ziceau colegii... asa am ajuns si eu sa zic... Ca l-am pupat pe crestet pe tatuca iliciov (80% nu gluma!!) si uite ce departe am ajuns!!! Departe de civilizatie!
      • 0 (0 voturi)    
        Razi tu da' parca nu e rasul tau... (Vineri, 16 mai 2008, 10:24)

        Vlad [anonim] i-a raspuns lui zaboo

        Fiindca tot ai adus vorba de "tatuca iliciov", poti sa-mi spui si mie cine se gudura pe langa "tatuca liciov" in '96 in campania pentru prezidentiale? Iti dau un hint: e membru marcant PD-L si se viseaza prim-ministru...
        • 0 (0 voturi)    
          hm (Vineri, 16 mai 2008, 16:56)

          zaboo [anonim] i-a raspuns lui Vlad

          1. se pare ca stii raspunsul - de ce mai intrebi?? ah, stiu: ca sa strecori o soparlita!
          2. vorbesc de 80% votanti PSD care "au pus bazele" hotiilor care s-au petrecut de atunci incoace, sub deviza "nu ne vindem tara" (ca le trebuie lor sa si-o imparta!!). Asa ca mucles cu aducerea in discutie a unei singure persoane (sau a altor n membri PD-L) ca eu am vorbit despre un "oarecare" punct 8 care nu ii mai facea posibili PE TOTI!!! CA AIA ERA IDEEA, in caz ca nu ai inteles! Dar cred ca ai inteles, dar aveti obiceiul de doi bani sa strecurati soparle gen: da' si ala a facut, si ala a furat... renunta! gata! ne-am trezit si ii vedem cum ne fura din buzunar dirijati de sistemul de legi "gandit" de norici si chiuarii...
    • 0 (0 voturi)    
      aburesti, aburesti tovarasu! (Vineri, 16 mai 2008, 9:37)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui I. Alexandru

      Termopanul este inca bine merci.
      Iliescu inca mai crede ca se distreaza intr-un club
      Tariceanu inca ne frige veniturile.

      - tampiti vom fi daca mai iese vreunul intr-o pozitie politica!
  • -6 (6 voturi)    
    Ei nu zau ? (Joi, 15 mai 2008, 16:00)

    procuroru timid [anonim]

    Da' poate or avea si procurorii aia anticorupti o vina mica tanti? sau aia sunt 101% perfecti si nu stim noi ?
    • +7 (7 voturi)    
      reavointa (Joi, 15 mai 2008, 16:22)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui procuroru timid

      Reavointa nu vine din imperfectiune. Aici nu se vorbeste despre vina din necunoastere sau din lipsa de profesionalism. Aici se vorbeste despre reaua intentie a 322-ilor. Reaua lor vointa este vizibila la fiecare pas al lor. Daca tu spui ca vezi reavointa la procurori (stii tu de care procurori vorbesc), ti-ai gresit audienta. Incearca Antena 3. Acolo merge cu fraieritul.
      • -1 (1 vot)    
        incompetenta (Vineri, 16 mai 2008, 12:54)

        Procuroru incompetent [anonim] i-a raspuns lui georgeb

        Cand vine vorba de procurori, si mai ales cei de la DNA, problema nu este de inperfectiune, ci de incompetenta. Dintre toti "penalii" grei (Patriciu parca nu e parlamentar, deci nu se pune reaua-vointa a parlamentarilor) nici unul nu a ajuns in fata unui judecator. Va mai amintiti de cele 8 dosare trimise inapoi de instante ca nu erau bine facute? Respectivii ar trebui sa stea dupa gratii, sunt de acord. Dar se pare ca DNA nu este in stare sa-i trimita. DNA nu este in stare decat sa faca valva si atat. Sa ne amintim ca Gregorian Bivolaru a primit AZIL POLITIC in suedia fata de tratamentul la care a fost supus de justitia romana.
        • 0 (0 voturi)    
          Confunzi iarasi (Vineri, 16 mai 2008, 14:25)

          georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Procuroru incompetent

          Ce uiti sa spui (nu uiti, da' taci malc pentru ca nu ar face bine scopului tau ascuns) este ca mai toate "viciile de procedura" invocate de magistrati se incadreaza in una din urmatoarele doua categorii: legea s-a schimbat intre timp (avem prieteni buni in parlament, suntem acoperiti), sau curtea constitutionala intervine (avem prieteni buni in CCR, suntem acoperiti).

          Evident, e vina procurorilor ca nu au avut un glob de cristal sa prevada ca parlamentarii vor scoate din codul penal chestii marunte cum ar fi spalarea de bani.
  • +6 (8 voturi)    
    Lichelele (Joi, 15 mai 2008, 16:01)

    miki [anonim]

    E tot mai limpede.Un singur lucru poate fii facut si asta
    este votul.Votind clar un partid de la locale si pina'n virf
    la presedinte aceiasi culoare,atunci cei 322 nu vor mai exista.Se va exclude avizul parlamentului pentru hoti,Curtea Constitutionala nu va mai putea da unda verde la minarii,atunci vor putea fii adunati toti pungasii din parlament,gen Dragomir,Nastase,Mitrea,Seres,Pacuraru si altii ca ei.
    Doar asa se se va putea revizui Constitutia,face un cod penal mai simplu si la obiect,se vor lua masuri impotriva coruptiei,se va curata parlamentul de comunisti si securisti(Vadim,Mitica,Iliescu,Norica)se va putea face un guvern performant-care sa nu faca
    pomeni politice si care sa constuiasca,pe ministere,directii de dezvoltare pe termene lungi.
    Doar asa se va construi ceva trainic in tara asta.
    • +6 (6 voturi)    
      Exact (Joi, 15 mai 2008, 17:03)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui miki

      O sa merg sa-i mai dau o sansa lui Base si PDL ... daca nici avand majoritate nu face nimic ... atunci clar ... emigrez ca nu mai suport ...
      • 0 (0 voturi)    
        blatul electoral (Vineri, 16 mai 2008, 9:14)

        xxxxxxxxxx [anonim] i-a raspuns lui Dan

        Emigreaza de pe acum.Sau candideaza.Eu de votez!
    • -7 (9 voturi)    
      sa ne fereasca dumnezeu de pd-l (Joi, 15 mai 2008, 17:17)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui miki

      Acest asa zis partid e plin de traseisti care au tradat fie dreapta, fie stanga, au furat cat au putut si acum s-au grupat in jurul unui tatuc.

      Jur ca daca pd-l are majoritate absoluta emigrez. Tara e pierduta in cazul ala.
      • +3 (5 voturi)    
        emigreaza! te rog! (Joi, 15 mai 2008, 17:49)

        stefan [anonim] i-a raspuns lui gogu

        pai si daca iese psd-u'??? deja au emigrat cateva milioane de oameni cat a fost psd mai mult sau mai putin la guvernare... ce ramane??? cine ramane???? din pacate cam asta a fost alegerea noastra mai mereu - dintre astia care-i mai putin rau?deci "eu cu cine votez"? Vreau sa vad si eu PD-L la guvernare cu majoritate...si daca nici asa nu se face nimic in tara asta..emigrez si eu...ma duc in china! macar chinezii stiu sa "rezolve" problemele astea rapid si la obiect...
        P.S. si uite asa din disperare, lehamite, scarba si neputinta se naste extremismul... :))
        Sanatate!
    • +1 (1 vot)    
      Re: Lichele (Joi, 15 mai 2008, 23:51)

      MLZ [anonim] i-a raspuns lui miki

      Nu prea cred ca este o solutie treaba cu un partid de sus pana jos (desi alta solutie mai desteapta nu vad...), pt ca eu am impresia ca PD-L-ul nu-l mai asculta pe Basescu.

      Una peste alta in acel caz probabil ca doar am realiza ca nu mai exista nicio sansa....
  • 0 (0 voturi)    
    corect (Joi, 15 mai 2008, 16:05)

    cristi [anonim]

    dar s-a zis cu presa impartiala, sariti la gatul lor din partea mea, dar nu cu un astfel de avant de proletariat.
  • -11 (11 voturi)    
    Ce necinstita sunteti, Doamna Pora!!! (Joi, 15 mai 2008, 16:07)

    vera [anonim]

    De ce?
    Pentru ca spuneti adevarul doar pe jumatate. Faceti ce faceti si il menajati pe Basescu si oamenii lui (Blaga, Berceanu, Sulfina, Casuneanu, Videanu, Mantoc, Poteras, etc.) Niciodata nu ati scos o vorba de casa din Mihaileanu, de asfaltatori, de licitatii trucate, de redundanta cu borduri. Base si PDL-ul sunt niste ingeri in conceptia dvs. Daca (doamne fereste!) presedintele ar da un cap in gura unei babe sunt sigur ca ati aplauda!
    • 0 (4 voturi)    
      desigur! (Joi, 15 mai 2008, 16:19)

      el gogu [anonim] i-a raspuns lui vera

      orice baba care indrazneste sa isi opuna gura intentiei capului prezidential de a se misca inainte rectiliniu si uniform trebuie considerata drept agent provocator al psd!
    • -1 (1 vot)    
      Opozitie nu e la PUTERE (Joi, 15 mai 2008, 21:57)

      LEGEA BANULUI [anonim] i-a raspuns lui vera

      ca sa fure draga doamna'

      cand esti la PUTERE ca PSD si PNL atunci ai OBLIGATIA sa faci dreptate daca cineva fura (de obicei fura cei de la PUTERE, nu din opozitie)

      Atunci, unde sunt plangerile penale facute de PSd si PNL impotriva PDL in toti acesti ultimi 3 ani ?

      Daca in loc sa faci plangeri penale faci scandal cum au facut PSd si PNl timp de 3 ani la televizor si iti ocrotesti infractotii cu LEGI in parlament - atunci du-te la PSD si PNL si intreaba-i ce-au facut 3 ani de zile ?
  • -8 (12 voturi)    
    Va faceti ca nu vedeti... (Joi, 15 mai 2008, 16:13)

    vera [anonim]

    Va faceti ca nu vedeti ca societatea romaneasca e un teatru de lupta ibtre lichele...
    Basescu lupta pe viata si pe moarte ca liclelele lui (Videanu, Blaga, Casuneanu, Sulfina, Berceanu, etc.) sa castige teren in defavoarea lichelelor pe care le enumerati dvs. De ce nu spuneti tot adevarul?
    • 0 (0 voturi)    
      pai au pierdut deja dati afara de ILIESCU (Joi, 15 mai 2008, 21:54)

      LEGEA BANULUI [anonim] i-a raspuns lui vera

      ce sa mai piarda vera ?

      Ai mai vazut vreun partid in romania in afara de PDL care sa aleaga sa pelce de la guvernare decat sa renunte la principiiile lui (reforma in justitie, si calcarea in picioare a PROMISIUNILOR fata de cei care-au votat) ?

      Eu nu stiu. Stiu insa un partid ca PNl-ul care si-a calcat in picioare toate principiile ca sa fie alaturi de ILIESCU.

      sa-ti traiasca.
  • -6 (8 voturi)    
    Adevarat cu mici susoaie (Joi, 15 mai 2008, 16:16)

    worker [anonim]

    Perfect adevarat doamna Pora cu doua exceptii la fel de mizerabile ca si coruptia ce ne inconjoara (dupa parerea mea).
    1. A afirma: "Cu certitudine se poate spune insa ca esecul se datoreaza aliantei celor 322" ingroasa un cliseu - ce nu are nici o legatura cu realitatea. Pentru memoria dumneavoastra 322 de parlamentari au decis suspendarea presedintelui si atit. Cit priveste coruptia - suntem suficient de experimentati ca dupa 20 de ani sa fim convinsi ca ea se distribuie EGAL in toate partidele.

    2.A doua afirmatie:"Profitind de oboseala, dezgustul si teama de acuzele de pro-basescism ale partii active a societatii civile si intelectualitatii" - sugereaza ca cine nu este pro-Basescu nu face parte nici din societatea civila "activa" si nici intelectual. O afirmatie la fel de mizerabila ca "cine nu e cu noi este impotriva noastra".

    Pacat pentru cineva atit de scirbit de coruptie sa scrieti strimb. In curind vom ajunge sa fim scirbiti de cei scirbiti de coruptie :)
    • +3 (5 voturi)    
      filosofia lui "cui pe cui" (Joi, 15 mai 2008, 16:52)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui worker

      Incerci sa combati ceea ce consideri un cliseu cu un alt cliseu. Recte faptul ca toate partidele sunt la fel.

      Cat despre partea cu societatea civila -- uiti de atacurile furibunde adresate societatii civile in aceasta problema. Acuzele acelea apartin 322-ilor, nu doamnei Pora. Afirmatia cu pricina nu a fost nici probabta si nici aprobata. Mizeria, in consecinta, e reala, dar izvoraste de la cei ce au facut acuzele.
      • -1 (1 vot)    
        Din pacate (Joi, 15 mai 2008, 23:02)

        worker [anonim] i-a raspuns lui georgeb

        vei ajunge sa imi dai dreptate. Poate ca odata si odata vor cistiga alegerile si cei non-322. Si ce-o sa te faci cind vei vedea ca nu sunt niste sfinti asa cum ii prezinti?! Probabil o sa gasesti si atunci alte explicatii care sa te faca sa dormi linistit.
        • 0 (0 voturi)    
          sfintenie duhovniceasca (Vineri, 16 mai 2008, 12:12)

          georgeb [utilizator] i-a raspuns lui worker

          Cred ca tu incerci sa prezinti sfintenii. Nimeni intreg la minte nu se iluzioneaza ca sfintenia exista pe pamant. (re)Citeste articolul, (re)citeste comentariile. PNL-istii de serviciu sunt cei ce tot repeta placa asta stricata cu "voi credeti ca X e un sfant"...

          Treaba asta are o denumire: se numeste "om de paie". Va este imposibil sa combateti argumentul ca exista (doamne! ce minune!) si politiceni ceva mai rasariti decat PNL+PSD+PRM+PC+UDMR, asa ca va construiti singuri o tinta usor de daramat.
  • +1 (1 vot)    
    despre cele x porunci (Joi, 15 mai 2008, 16:25)

    vladut tepeneanu [anonim]

    ati auzit de cele 10 porunci. daca sunteti romani ma indoiesc. deoarece la romani astea sunt mult mai putine. in orice caz minciuna, hotia si preacurvia sunt aici cele mai de seama virtuti: singurele in masura sa te promoveze la centru.
    imi vine sa vars.
    bag de seama nu sunt singurul.
    • +1 (1 vot)    
      si mie imi vine sa vars (Vineri, 16 mai 2008, 0:54)

      nenea [anonim] i-a raspuns lui vladut tepeneanu

      si sunt de acord cu dumneata. a devenit limpede in 20 de ani (dar si dinainte) ca minciuna si hotia sunt venerate de o majoritate zdrobitoare de romani ca virtuti. iar cel mai aiuritor dintre toate este ca romanii, cand sunt intrebati de subiect se declara toti scarbiti de hotie si coruptie, insa iti povestesc cum au fost ieri si au dat spaga la spital sau la nu stiu ce ghiseu. "pai de ce injuri coruptia daca dai spaga??" "pai tu nu stii cum e bre in romanica, daca nu dai, nu te serveste" -- EXACT ATITUDINEA ASTA IMBECILA, CRIMINALA SI BOLNAVA ne perpetueaza moartea clinica si dezastrul moral.

      ma simt mai amarat ca oricand, romania nu mai pare sa iasa niciodata la liman.

      sper in continuare in dreptate, demnitate, spirit liber, democratie, basescu, pdl, lichelele si criminalii (ca iliescu si nastase) dupa gratii, dar MAI CU SEAMA sa vad romani obisnuiti care nu mai dau spaga si care nu se mai preteaza la furtisaguri marunte si cacanarii ieftine, asa cum fac 90% din ei de dimineata pana seara. Trai-voi sa vad in viata mea timpurile alea?...
  • 0 (4 voturi)    
    Restauratio benevolentiae (Joi, 15 mai 2008, 16:28)

    Hotul din Bagdad [anonim]

    Doamna,eu nu-s nici scarbit,nici indiferent.Mi-a trecut un pic prin minte sa fac pe apologetul "baietilor" dar poa' sa-si poarte si singuri de grija...Deci,intreb si eu ca ghiolbanul,daca "hotul neprins e negustor cinstit" ce-i cu vanatoarea asta de vrajitoare impinsa pana la absurd,e facuta doar asa,pt satisfactia sadica a Vulgului???Sau poate v-a intrat in cap chestia aia cu "Romania--Gradina Maicii Domnului" si-acu' asteptati ca toata lumea sa inceapa sa se spovedeasca unu'-altuia,cum faceau primii crestini???
    este logic ca inalta coruptie sa fie musamalizata si anchetele la acest nivel sa se demareze foarte rar si doar de forma--ca sperietoare!!cum altfel ar putea fi manipulate marionetele de la varful puterii de cei care conduc tara din umbra???
  • +4 (4 voturi)    
    De ce? (Joi, 15 mai 2008, 16:46)

    raul [anonim]

    Oare de ce sunt asa putini oamenii care realizeaza adevarurile de mai sus?
    • +6 (8 voturi)    
      se stiu (Joi, 15 mai 2008, 17:03)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui raul

      Lucrurile de mai sus se stiu. Cei vizati insa lucreaza in mod activ la aburire. Toata presa (si antenele si irealitatea sunt acum la fel de turbate) este la lucru in aceasta privinta. Putinii care mai au curajul sa scrie liber sunt repede catalogati ca fiind pro-basescieni, deci platiti de Cotroceni.
  • -6 (8 voturi)    
    Inca unul (Joi, 15 mai 2008, 17:00)

    V [anonim]

    Inca un articol care deplange stigmatizarea paladinului Basescu, asa m-am saturat de ele...
    Ma enerveaza ca un concept atat de vechi mai tine si in ziua de azi, "paine si circ", atat de bine se ataseaza romanul de cel care ii da circ. Acum 4 ani PSD-ul dadea pomana electorala (paine) dar nu facea circ asa ca l-am votat pe cel care facea circ, presedintele jucator.
    Eu l-am votat acum 4 ani, dupa care m-am dus sa-l dau jos acum 1 an (sunt PNL-ist? nu dar recunosc ca ii prefer, mai bine epigonii lui Bratianu decat epigonii lui Ceausescu). Singura problema cu "paladinul" Basescu, in afara de doua fice "competente" angajate pe o caruta de bani la firma care are contract cu primaria, de cativa baroni ai asfaltului si ale parcarilor, o flota vanduta pe "nimic", si altele, este ca nu prea vrea el sa reformeze clasa politica, vrea sa o controleze, sa aplice planul "Putin" pentru Romania. Sa dea jos ca sa puna in loc oamenii lui.
    Putina claritate in gandire, anticoruptia nu a fost omorata, ea nu a existat niciodata, prea sunt astia de la PDL curati sau judecati doar ca sa se prescrie pana la sentinta, a fost doar circul, din paine si circ. Mai bine macel decat unul pe care nu-l mai da jos nimeni. Credeti ca daca Basescu si PDL ar fi avut mai multa putere, mai era presa libera? Ma rog nu libera, dar macar variata in preferinte cum e acum?
    Nu mai incercati sa-l sanctificati pe marinar, nu-l mai scuzati ca saracul a incercat dar a pierdut in fata celor 322. E exact la fel ca ei, deloc mai bun, deloc mai prost, toti o apa si un pamant. Mai bine ati vorbi de cei 323 de acum incolo e mai simetric numarul ca o alta valoare oricum nu are, nici numarul, nici cei care il formeaza.
    • 0 (0 voturi)    
      greseli (Joi, 15 mai 2008, 17:13)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui V

      PNL = bratianu
    • +2 (4 voturi)    
      Greseli (Joi, 15 mai 2008, 17:17)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui V

      PNL = Bratianu (fals)
      PNL = liberal (fals)
      Basescu, PD, PLD, PDL = comunist (absurd, fals)
      Basescu = wannabe dictator (fals)
      Presa = variata in preferinte (fals, e controlata strategic, vezi "ora basescu", now at your local realitatea.tv theatre)
      tema "toti sunt o apa si un pamant" (falsa)
      lauda la adresa cuiva = parere ca acela e un "sfant" (fals)
      • -1 (3 voturi)    
        RE:Greseli (Joi, 15 mai 2008, 18:07)

        V [anonim] i-a raspuns lui georgeb

        "epigonii lui" = "=" (fals) vezi Eminescu pentru explicatie
        La punctul 4... glumesti nu? adika, un partid in care nu zice nimeni nici pst impotriva lui, servicii secrete in subordinea lui... ma rog, ai dreptate, dar ti se pare ca Putin e dictator, te rog, e democratie in Rusia, uite si-au ales alt presedinte :).
        La punctul 5... nu sunt sigur dar am senzatia ca spunem acelsi lucru. eu zic ca presa, in intregime, e variata preferinte, avem PC1, PC2 PC3, PDLitatea Tv, samd. macar nu sunt toate in aceasi barca cum era acum 4 ani. libera nu e, ca e controlata strategic cum spui tu, dar macar e variata, nu toata intr-o singura mana, daca parcurgi toate posturile stand maxim o secunda pe fiecare, iti poti face o parere obiectiva dar la fel de haotica ca politica romaneasca.
        toti o apa si un pamant adevarat sau fals, depinde doar de nivelul de detaliu pe care il preferi
        "sfant", in ghilimele, problema este ca articolul asta este scris atat de lacrimogen, inspira atata deznadejde (vezi majoritatea parerilor de aici) si faza cu "insa ca esecul se datoreaza aliantei celor 322" mi se pare atat de partinitoare si atat de apropiata de alianta din "Miorita" incat consider articolul asta ca fiind partinitor.
        Din punctul meu de vedere, nu, nu doar cei 322 au pierdut, Basescu a pierdut si el, pentru ca in loc sa taie si sa vindece, a inlocuit cancerul cu alt cancer (vezi Videanul de la capitala) si ca un om necinstit care pozeaza in cinstit nu e decat un ipocrit, in loc sa faca mai multi oameni sa-l voteze, a pierdut si ce avea iar acum trebuie sa taca ca sa faca iar rost de alianta pe care a pierdut-o, trebuie ciolan de ros si imunitate cand te bantuie fantoma unei flote.
        • 0 (4 voturi)    
          Nu glumesc. (Joi, 15 mai 2008, 18:44)

          georgeb [utilizator] i-a raspuns lui V

          La pct5 nu spunem acelasi lucru. Tu crezi ca exista posturi partizane PDL, eu spun ca nu exista -- exista doar posturi, trusturi de presa, etc, anti-Basescu. De unde si "ora basescu" pe toate canalele (si de la toate canaliile).

          "detalii" -- pai da, toti suntem o apa si un pamant daca privesti din satelit. Mie imi place sa intru in ceva mai multe detalii. Da-mi-l pe unul mai onest decat Basescu, cu mai multa carisma, cu mai multa bunavointa si mai putin talent la gafe si ti-l votez.

          Articolul este partinitor, i.e. autorul isi exprima nevoalat si foarte onest scarba fata de coalitia anti-Basescu. Pe care o impartasesc, de altfel. Articolul nu contine insa erori factuale, nu contine falsuri voite, nu contine atacuri gratuite.

          "Din punctul meu de vedere, nu, nu doar cei 322 au pierdut" -- pai tot articolul vorbeste despre felul in care cei 322 au _castigat_, nicidecum despre faptul ca ar fi pierdut ceva. Au castigat dreptul sa fure. Pe fatza. Cu acte in regula. Au castigat dreptul sa isi desfasoare activitatile murdare fara sa fie deranjati de ANI, DNA, DIICOT, etc.

          Vad Videanu la capitala, da' de fiecare data cand dau de unu' ca tine care spune ca Videanu face si drege, ma intreb, cu toata coalitia anti-Basescu din presa, de ce nu este expusa presupusa frauda facuta de edilul acesta (care, my 2 cents, din punct de vedere politic este foarte fad). De ce nimeni nu aduce dovezile in presa, caci presa este cainele de paza al democratiei, iar acest caine e tinut in lesa de adversarii PDL-ului, nu de amicii lui.

          Daca basescu si ai lui sunt corupti (asta spui tu in esenta), un sistem de justitie functional i-ar penaliza si pe ei in egala masura. Asa ca nu vad dece nu ai dori un asemenea sistem.

          Vezi ca fantoma aia a unei flote e rasuflata rau. Dupa cum spuneam, daca mai-marii legiuitori ai tarii ar face bine si ar pune justitia pe roate, un basescu corupt ar da socoteala la fel ca si pacurarii si caltabosarii.
        • +2 (2 voturi)    
          alta confuzie (Joi, 15 mai 2008, 18:52)

          georgeb [utilizator] i-a raspuns lui V

          Ce mai spui tu este ca lipsa democratiei intr-un partid este echivalenta cu lipsa democratiei in intreaga tara. In ciuda faptului ca detest lipsa de transparenta in interiorul partidelor, nu sunt defel de acord cu acest punct de vedere. In alta ordine de idei, da-mi exemple de liberatate de exprimare suprimata abuziv in PDL. Eu pot sa iti dau multe exemple de libertate de exprimare suprimata abuziv in celelalte partide (ca altfel nu ar fi existat PLD-ul). Deci, cine e "dictator", Base sau fotomodelul nostru mult iubit?

          Mai spui si ca un om care are in subordine servicii secrete este dictator wannabe. Pai atunci hai sa ne fie clar -- toti presedintii din 1990 si pana se va schimba constitutia sunt dictator wannabes. Si atunci, cu asa o definitie laxa, evident, si Base e unul dintre ei.

          Altfel, numai de bine, la asa logica, poti demonstra orice. Cand partenerul de joc nu cunoaste si nu respecta regulile jocului, este imposibil sa castigi.
          • -1 (1 vot)    
            confuzia lui georgeb (Vineri, 16 mai 2008, 8:47)

            bucuresteanul [utilizator] i-a raspuns lui georgeb

            Parca un presedinte a spus ca l-au infrint serviciile. Lipsa de memorie sau manipulare? Mai rasfirati baieti !
    • 0 (0 voturi)    
      Care epigoni ai lui Bratianu? (Vineri, 16 mai 2008, 11:17)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui V

      Adevaratul PNL nu s-ar fi aliat niciodata cu cleptocomunistii ( nu e nici o gresala de dactilografiere, asta sunt) din pdsr si nici cu petrolul rusesc al lui Pat(u)riciu. Adevaratul PNL (Bratianu) nu mai exista, dupa cum nu mai exista nici adevaratul PNT (Maniu si Coposu) si nici adevaratul PSDR. ( cel condus de Titel Petrescu si restaurat de Sergiu Cunescu, tradat de Atabnasiu, nu actualii comunisti vopsiti in social-democrati). Mai sper inca in restaurarea adevaratelor partide romanesti si in aparitia unor adevarati politicieni romani dar sperantele imi sunt din ce in ce mai slabe. Pana atunci prefer rau cel mai mic, cei care fac totusi ceva impotriva coruptiei si nesimtirii. Oricum parlamentu si curtea constitutionala (minuscule intentionate ca si pentru pdsr) sunt cei ce blocheaza si eforturile minime de curatenie.
  • +5 (5 voturi)    
    trist dar advevarat (Joi, 15 mai 2008, 17:11)

    cristian [anonim]

    Ceea ce spune autoarea articolului este trist dar adevarat. Problema este ca traim intr-o perioada in care banul e atotputernic si foarte multi intelectuali au abdicat de la menirea lor in schimbul foloaselor materiale.
  • -1 (7 voturi)    
    Unde sunt idealurile Pietei Universitatii? (Joi, 15 mai 2008, 17:16)

    Vlad [anonim]

    Copiii nascuti in era Golaniadei si a punctului 8 de la Timisoara vor implini acum 18 ani, varsta la care vor merge la vot... Cu cine vor vota ei? Ce s-a ales de idealurile din '90? Cine le mai reprezinta? Cine ne mai reprezinta pe noi, fostii Golani?... Cumva Iliescu care a chemat minerii sa ne stalceasca in bataie? Cumva FSN-isti de nadejde ca Basescu, Blaga si Stolojan care ne injurau atunci printre dinti?
    • 0 (2 voturi)    
      FSN-istul de nadejde PATRICIU i-a cumparat pe toti (Joi, 15 mai 2008, 17:42)

      LEGEA BANULUI [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      PATRICIU MINISTRUL LUI ILIESCU

      In 1990 Patriciu, Tariceanu si alti cativa au scandalizat din nou opinia publica, propunand o alianta intre PNL si FSN-ul lui Petre Roman. Aceasta tentativa nu s-a finalizat.
      Iulie 1990 : insa Patriciu persevereaza ; in iulie 1990 apare PNL Aripa Tanara (PNL-AT), printre fondatori aflandu-se Viorel Catarama, Dinu Patriciu, Calin Popescu-Tariceanu si Horia Rusu.
      Aprilie 1991 : PNL-AT, Partidul pe care-l conduce Patriciu semneaza, alaturi de FSN si ILIESCU, Carta pentru Reforma si Democratie, intrand in guvernul Roman remaniat.
      DINU PATRICIU DEVINE MINISTRUL LUCRARILOR PUBLICE SI AMENAJARII TERITORIULUI IN GUVERNUL LUI ILIESCU.
      Sursa : http://www.expres.ro/article.php?artid=197108
      http://ro.wikipedia.org/wiki/Dinu_Patriciu

      --------------------

      Ma bucur ca cei mai mari FSN-isti care-au omorat romani si-au jefuit tara sunt azi basescu si Stolojan
      Iliescu si PSD-ul nu mai sunt FSN-isti - pentru ca i-au spalat liberalii de SANGELE ROMANILOR -
      Iliescu si PSD-ul nu mai sunt FSN-isti azi sunt LA PUTERE cu PNL
      • -3 (3 voturi)    
        Dar STOLOJAN PRIM-MINISTRUL lui ILIESCU?! (Joi, 15 mai 2008, 19:35)

        Vlad [anonim] i-a raspuns lui LEGEA BANULUI

        Ai uitat sa-l mentionezi si pe Stolojan, fost PRIM-MINISTRU al lui Iliescu?! Sa-ti reamintesc cumva ca Stolojan a fost membru in staff-ul de campanie al lui Iliescu in '96?!? Stolojan l-a sustinut si la sprijinit pe Iliescu NU?! Suferi cumva de amnezie selectiva?
        • +1 (3 voturi)    
          fals, complet fals (Joi, 15 mai 2008, 19:49)

          Geo [anonim] i-a raspuns lui Vlad

          Stolojan a fost sef al unui cabinet tehnocrat. Ce spui tu este pur si simplu o minciuna sfruntata. Stolojan _nu_ l-a sprijinit pe Iliescu in nici o campanie.
          • -1 (1 vot)    
            Nu nega evidentele prietene ca te faci de ras (Joi, 15 mai 2008, 22:05)

            Alex [anonim] i-a raspuns lui Geo

            Iti spune ceva urmatorul citat din clasici in viata? Uite citatul: "M-am întors special de la Banca Mondială pentru a fi alături de Ion Iliescu în cursa sa pentru alegerile prezidenţiale. Nu avem un om politic mai bun decât Ion Iliescu". Asta in '96 cand noi, electoratul CDR ne dadeam de ceasul mortii sa scapam de Ilici... Atunci s-a jucat soarta Romaniei ma baiatule...
            • 0 (0 voturi)    
              staff de campanie PNL? (Vineri, 16 mai 2008, 12:06)

              georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Alex

              Caci citatul mentionat de tine... nu are surse. M-as mira sa nu gasesti o referinta care sa confirme asa acuzatii grave. PNL a tot cantat placa asta stricata, sa stii ca nu mai merge. Esti ruda cu Dana Lascu cumva?
              • 0 (0 voturi)    
                Scuzati ca ma bag in discutie... (Vineri, 16 mai 2008, 14:31)

                AlGor [anonim] i-a raspuns lui georgeb

                Utilizatorul georgeb era poate prea mic in '96 si nu-si mai aduce aminte... se juca si el in nisip cand noi ne luptam sa-l dam jos pe Iliescu.
                Georgica tata, Stolojan l-a sustinut pe Iliescu chiar daca tu erai mic atunci s-au suferi de amnezie... citeste-i propriile declaratii ca a dat la un moment dat un interviu prin 2004 in Gardianul.
                Uite link-ul cu citatul si cu sursele...
                http://www.gardianul.ro/2004/01/15/reportaj-c9/theodor_stolojan_ion_iliescu_este_poate_cel_mai_important_om_politic-s32620.html
                Numai bine!
              • 0 (0 voturi)    
                Referinta: interviul din Gardianul 15 Ian 2004 (Vineri, 16 mai 2008, 14:45)

                Alex [anonim] i-a raspuns lui georgeb

                Citatul mentionat de mine... are surse. Iar "placa stricata" la care te referi a fost cantata de Stolojan insusi!
                Si ca sa te miri bine, uite cum sa faci pas cu pas:
                1. Du-te la www.gardianul.ro la arhiva:
                http://www.gardianul.ro/arhiva.html
                2. Alege anul 2004 si da click la 15 Ianuarie in calendar
                3. In meniul din stanga ai jos: Reportaj
                4. Acolo o sa gasesti interviul luat de vlad velcu lui Theodor Stolojan.

                Si alta data nu te mai repezi...
                • 0 (0 voturi)    
                  CARE SUSTINERE E MAI GRAVA PENTRIU ROMANIA ? (Vineri, 16 mai 2008, 18:13)

                  LEGEA BANULUI [anonim] i-a raspuns lui Alex

                  DIFERENTA din nou, este ca STOLOJAN a CREAT
                  o alianta care sa bata PSD-ul si a ridicat un partid de la pamant - PNL


                  in timp ce Melescanu - seful de campanie al PNL in 1996 -

                  si PNL se afla in 2008 barca cu ILIESCU, sustinut i la PUTERE de PSD

                  CARE SUSTINERE E MAI GRAVA PENTRIU ROMANIA ?
        • +2 (4 voturi)    
          Diferenta ca PATRICIU e si acum alaturi de ILIESCU (Joi, 15 mai 2008, 19:59)

          LEGEA BANULUI [anonim] i-a raspuns lui Vlad

          In timp ce Stolojan a fost prim-ministru ne-membru de partid, PNL a partidipat in Guvernarea FSN CA PARTID deci a facut o actiune POLITICA DE SPRIJINIRE A LUI ILIESCU

          Iar asta face si acum

          In timp ce SINGURII care i se opun lui Iliescu si lui patriciu, ASTAZI, dupa 18 ani, sunt facuti FSN-isti !!!

          Stii ce inseamna cuvantul "lichea" ?
          E cineva care calca in picioare totul pentru PUTERE si BANI.
          iar tu te certi cu mine pentru cai morti acum 18 ani, in loc sa vezi caii morti de sub nasul tau - ASTAZI.
      • -1 (1 vot)    
        raspuns lui Vlad (Vineri, 16 mai 2008, 9:06)

        bucuresteanul [utilizator] i-a raspuns lui LEGEA BANULUI

        Unde era Basescu prin '90? Parca in guvernul FSN, secretar de stat la transporturi, atunci cand au venit minerii cu trenul in Bucuresti sa planteze flori. Cine l-a inlocuit pe Roman, ca prea se apucase sa strice sistemul socialist? Parca Stolojan. Care Stolojan? Marele economist ce s-a ocupat cu confiscarea valutei de la cei ce doreau capitalismul ; ala cu fondurile Securitatii.
        Adevarul spus pe jumatate, tendentios este minciuna si manipulare !
    • +3 (3 voturi)    
      hehe.... (Joi, 15 mai 2008, 18:01)

      Stefan [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      Cum? nu-i vezi??? sunt baietii si fetele alea de prin mall care nu stiu mai nimic despre revolutie decat poate cand mai vorbesc cu parintii (like..u know...like totally uncool. :p ) Nu or sa merga la vot! cei mai multi au devenit cetatenii perfecti, fara opinii PROPRII(politice sau de alta natura) si consumatori fruntasi viitori contribuabili care nu pun intrebari, viitori.. "americani"
      Noroace!
    • 0 (0 voturi)    
      Lichele (Joi, 15 mai 2008, 18:07)

      g [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      Ma intreb ce se intapla daca marea majoritate a celor prezenti la vot vor anula doar buletinele.
      • +1 (1 vot)    
        nu se intampla nimic. (Joi, 15 mai 2008, 18:53)

        georgeb [utilizator] i-a raspuns lui g

        partidele intra in parlament doar pe baza voturilor valide. Daca voteaza o singura persoana, vei avea un parlament la fel de valid ca atunci cand voteaza 6 milioane.
    • -4 (6 voturi)    
      Praful s-a ales de Piata Universitatii... (Joi, 15 mai 2008, 18:43)

      AlinC [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      ... si pulberea! Asistam la un triumf al fostei securitati, actualele "servicii ", asistam la un triumf al securistilor asupra activistilor... Avem cele mai bine hranite servicii din europa, citeste aici:
      http://www.ziua.ro/display.php?id=220449&data=2007-05-11
      Romania va fi condusa de doi securisti basescu si stolojan, iar activisti de genul Iliescu vor disparea. Ne-am pierdut vremea de pomana in Piata.
  • +4 (6 voturi)    
    Sarutmana !!!! (Joi, 15 mai 2008, 17:52)

    detzu [anonim]

    Articol de nota 10 !!!! Daca exista asemenea autori nu este totul pierdut. Nu cred sa putem fii pacalitzi la nesfarsit.
  • +3 (5 voturi)    
    Bravo (Joi, 15 mai 2008, 18:04)

    dan [anonim]

    Andreea, le zici bine. Te iubesc !
  • +4 (6 voturi)    
    Va multumim, Doamna Pora! (Joi, 15 mai 2008, 19:15)

    judex [anonim]

    Va multumim pentru ca va adresati si cetatenilor cinstiti si civilizati din aceasta tara, care, din pacate, suporta imposibilul. Au trecut 18 ani de cand ne zambeam pe strada si ne aratam semnul victoriei. Au trecut 18 ani din viata nostra si Romania este mai debusolata, blocata in marasmul ticalosiei celor care ne-au guvernat in toata aceasta perioada, tot mai departe de lumea civilizata si prospera. Sperantele noastre s-au naruit, viitorul nu este deloc promitator. Am si eu o intrebare: oare politicienii hoti si corupti, juristii ticalosi, ziaristii namaiti, care si-au dat mana sa faca rau Romaniei si noua, sunt mandri de Romania de astazi, mareata lor realizare? Ce lasa copiilor si nepotilor lor? Sau, vor face tot asa ca fostii, care experimentau comunismul pe pielea noastra, iar odraslele lor traiau pe la Paris si in alte capitale occidentale?
  • +5 (7 voturi)    
    Andreea articol dezarmant de real (Joi, 15 mai 2008, 19:56)

    directia 5 [anonim]

    coruptia a luat un mic repaus ,atat cat sa le traga o mica 'teapa' UE,o data admisi in UE restauratia a inceput cu eliminarea d-nei Macovei [de asta apreciez pd-l pentru ca nu a abandonat o] de la justitie.Problema rezolvarii coruptiei tine de o noua Constitutie,iar o noua constitutie nu vad cum poate apare chiar cu o majoritate pd-l in viitorul parlament,este necesar 2/3 din votul parlrmentarilor,ori nu vad cum psd si pnl ,care sigur vor intra in parlament ,au sa sustina o noua constitutie care sa nu le mai garanteze imunitatea.Poate declansarea unor alegeri anticipate ,pot fi o data cu alegerile prezidentiale din 2009, coraborate cu spargerea psd in aripa de la cluj si aripa bolsevica iliescu cu reformarea pnl scapat de sub influenta Patriciu sa fie sansa Romaniei
  • +1 (1 vot)    
    va spun cu toata responsabilitatea.... (Joi, 15 mai 2008, 21:19)

    judex [anonim]

    si in modul cel mai sincer si cu multa tristete ca, daca in perioada urmatoare, in maxim 2 ani, nu se reuseste marea schimbare in aceasta tara, suntem terminati. Lucrurile sunt scapate de sub control, nesimtirea, ticalosia si tigania ne vor coplesi definitiv, si ne vom ruga sa avem o dictatura sa se mai poata repara ceva. Nu pot sa inteleg cum de am ajuns in aceasta situatie, cum am putut fi atat de idioti si indolenti si am permis ticalosilor si tradatorilor sa puna mana pe acesta tara, sa o spolieze si sa o duca la pierzanie?
  • +1 (1 vot)    
    mai sunt si altii (Joi, 15 mai 2008, 21:50)

    Ovidiu [anonim]

    Mai sunt si altii pe lista, unii chiar celebri: Iancu, Vantu...
  • +2 (2 voturi)    
    E un moment care nu trebuie pierdut! (Joi, 15 mai 2008, 22:21)

    martin [anonim]

    E ingrijorator ca s-au inmultit contestatarii doamnei Pora. E clar ca pe site ataca haita bine platita a vanghelistilor si mai ales a papionarilor liberaloizi.
    Ei incearca sa clinteasca gandirea vie a celor mandrii si liberi si neinregimentati. Prin sondaje mincinoase, prin candidati multi si stupizi ,ei incearca sa conduca aceste alegeri cruciale intr-un pat etern,care va consolida pentru mult timp domnia celor 322 de eroi parlamentari ,a lui Iliescu, Nastase , Voiculescu ,Patriciu.
    S-ar putea sa nu va convina la cei normali si cinstiti, dar o sa fie prea tarziu !
    • 0 (0 voturi)    
      subscriu (Sâmbătă, 17 mai 2008, 9:13)

      DM [anonim] i-a raspuns lui martin

      100% de acord
  • 0 (0 voturi)    
    Cool! (Joi, 15 mai 2008, 23:07)

    gogu [anonim]

    Era o vorba in popor: "Hotul striga PRINDETI HOTUL!". De ce ar fi altfel cu coruptia?
    Succesuri la toata lumea!
  • +1 (1 vot)    
    am o idee... (Vineri, 16 mai 2008, 2:52)

    radu.negru [anonim]

    mah decat sa ne lamentam atat
    ..hai sa punem mana de la mana si ne cumparam ceva pamant..oriunde in lumea asta.ne facem acolo o Romanie.eu m am saturat sa mi platesc tot salariul pe niste impozite de tot cacatul..m am saturat de prostie de sistemul asta de doi bani..de oameni care nu respecta nimik..m am saturat de politicieni de dreapta care sunt mai rosii decat venerabilul ilici..Romania in care vreau eu sa traiesc nu arata asa...jigodiile astea ar trebui eutanasiate...cunosc destui romani extraordinari..sunt oameni muncitori care si rup spatele ca sa plateasca taxe si impozite ca apoi sa mearga acasa sa contemple buzunare goale...hai sa construim alta romanie..departe de aici ..departe de ilici, nastase, felix, etc.
    • 0 (0 voturi)    
      ideea e buna, bah (Sâmbătă, 17 mai 2008, 0:50)

      zaboo [anonim] i-a raspuns lui radu.negru

      da' n-o sa mearga ca vin aia dupa noi - ca nu mai au de la cine fura!
  • -2 (2 voturi)    
    toti sunt corupti (Vineri, 16 mai 2008, 7:36)

    ghita [anonim]

    Lista coruptilor e mult mai lunga :Basescu avandut flota;Copos si Voiculescu a pus mana pe multe intreprinderi socialiste;Basescu ,Videanu,Marean si altii au jefuit Bucurestiul.Cand a fost vorba de jefuit nu au mai tinut cont ca sunt dintr-un partid sau altul.Gargara pa care o fac la televizor politicienii sau cei care primesc o ciosvarta de la ei este doar ca sa prosteasca lumea.Si ,culmea ,le merge.
    • +2 (2 voturi)    
      Ghita, las-o balta ca macane.... (Vineri, 16 mai 2008, 12:13)

      judex [anonim] i-a raspuns lui ghita

      iar veniti cu bancuri rasuflate? Flota a vandut-o prietenul tau Vacaroiu, nu Basescu; nu mai arunca fumigene ca nu tine. Are si Basescu partile lui slabe, dar, in comparatie cu hotii de la PSD, PC si PNL, este un inger.
      • 0 (0 voturi)    
        Geo (Vineri, 16 mai 2008, 12:36)

        georgeb [utilizator] i-a raspuns lui judex

        (mod parent up!)

        Evident, toti PNL-istii de serviciu de pe acest forum se grabesc cu 2 argumente rasuflate:

        1) "toti sunt o apa si un pamant" -- o afirmatie gratuita, cliche, din care ar rezulta ca nu are rost sa ne imaginam ca Basescu ar putea avea vreun dram de buna intentie)

        si

        2) "voi credeti ca aia sunt sfinti?" -- retorica ce ascunde iarasi, la baza, un adevar, caci nimeni nu e sfant, dar care in cazul asta este complet irelevanta, caci _nimeni_ nu crede ca Base este perfect, dar toti care il sustin stiu un adevar care este, in definitiv, destul de amar, anume ca Basescu, cu toate defectele lui (temperament destul de rau, nu reuseste sa isi controleze limbajul mereu, chiar si greseli de tactica destul de grave din cand in cand) este _mult_ mai abil, cinstit, bine intentionat si carsimatic decat oricare alt politician important de pe la noi.

        Dupa cum spuneam intr-un comentariu, da-mi-l pe unu' mai bun ca Basescu, din toate punctuele astea de vedere si ti-l votez. Si Basescu ti-l voteaza!

        Problema e ca toate hahalerele de polticieni care isi scot capul pe la televizor emana prin fiecare por al lor prostie, rea vointa, viclenie, fariseism. Si mai e problema ca mai toate hahalerele de jurnalisti de prin presa mainstream emana "the stench of servitude".

        Cineva afirma mai devreme ca, vezi-doamne, Realitatea.TV-ul ar fi aservite cotrocenilor. Daca Basescu are asa "prieteni", s-ar putea lipsi. De mai bine de un an (practic din Mai anul trecut, de la referendum, a devenit cat se poate de "pe fatza") Realitatea lui Vantu a scos artileria grea, cu directia Cotroceni.
        • +1 (1 vot)    
          ai foarte multa dreptate... (Vineri, 16 mai 2008, 13:31)

          judex [anonim] i-a raspuns lui georgeb

          iar treaba cu Realitatea TV este dezinformare si manipulare, probabil din partea tonomatelor si papionelor cu capete umplute cu petrol. Realitatea TV trage zilnic in Basescu si invita pe toti dusmanii lui Basescu la fiecare emisiune. Constat, insa, in ultima vreme ,o atitudine mai matura si mai corecta la Lavinia Sandru. Bravo ei !
          • +1 (1 vot)    
            mai multa circumspectie (Vineri, 16 mai 2008, 15:20)

            directia 5 [anonim] i-a raspuns lui judex

            draga judex in privinta pin,nu uita ca' drumul spre iad este pavat cu intentii bune', un partid care se afla sub marja de eroare a sondajelor dar se bucura de un suport mediatic excesiv naste intrebari. Prietenia lui Gusa cu un escroc de talia lui Vantu,intalnirea lui Gusa cu trimisul Kremlinului ,Kondratov ,prin restaurantele bucurestene, suma de peste 30 ooo de euro cheltuita de Gusa pana sa inceapa campania electorala sunt alte intrebari care la randul lor nasc alte intrebari
            • +1 (1 vot)    
              ai dreptate in privinta PIN, iar.... (Vineri, 16 mai 2008, 15:42)

              judex [anonim] i-a raspuns lui directia 5

              In Gusa nu poti sa ai nicio incredere. Face jocuri murdare, cred ca ale lui Iliescu. Dar, totusi, la Lavinia am vazut ceva schimbare si ma gandesc ca poate a inceput barbata-su sa ii bage mintile in cap.
            • +1 (1 vot)    
              nici Vantu nu-i mai breaz.... (Vineri, 16 mai 2008, 15:44)

              judex [anonim] i-a raspuns lui directia 5

              este foarte lipit de basarabenii KGB-isti.
  • 0 (0 voturi)    
    Tara de doi lei (Vineri, 16 mai 2008, 8:47)

    Iosif Stalin [anonim]

    Iti vine sa pui foc si sa pleci in munti cu Fidel Castro.
  • -2 (2 voturi)    
    esti varza (Vineri, 16 mai 2008, 8:51)

    tony [anonim]

    d-na autor.....in ceea ce priveste vrajeala asta de coruptie aveti dreptate.....dar la lista pe care ati scris-o trebuie adaugat.....basescu, videanu, boureanu, stolojan, etc.....va rog frumos pe astia nu=i uitati.....tb sa fim echidistanti si nu lingaii marinerului si al lui partid supus......concluzia e una singura .toti sunt la fel , lupta este pt ciolan si nu pt poporul roman. imi este scarba de ziaristii ca dv. care scuipati intr-o parte si lingeti in alta...........daca ati pomenit de tonomate.....dumneavoastra sunteti ditamai sistemul audio .....ultra performant......rusine....in rest noi sa fim sanatosi, daca ne lasa hotii astia.o zi buna
  • +2 (2 voturi)    
    Tot ce spune aceasta ziarista este adevarat. (Vineri, 16 mai 2008, 8:53)

    ROMANUL [anonim]

    Aceste fapte grave si criminale comise de fsn-psd ,nu se puteau executa daca populatia Romaniei cu drept de vot ,nu vota cu regimul iliescu.Cetatenii , dupa 1989 ,au asigurat constant , o majoritate de stanga, in toate parlamentele.Si in 1996-2000.Poporul care sufera si vede ca justitia este numai contra poporului sarac este victima propiului vot ;majoritar cu Ilestii si prietenii lor.
  • -2 (2 voturi)    
    anticoruptia (Vineri, 16 mai 2008, 9:44)

    taitta [anonim]

    doamna poata sa vina si Hristos la putere si pt. dumneavoastra tot nu e bun, probabil singurii buni pentru dumneavoastra sunt Basescu si Liiceanu
    • +1 (1 vot)    
      Au fost si sunt (Vineri, 16 mai 2008, 10:46)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui taitta

      Evident Romania este si a fost "muma" pentru o minoritate inainte de '89 si dupa '89. Cei pentru care Romania a fost 'muma" au de ce sa fie multumiti. Ei si-au sporit averile in general prin sistemul clientelar comunist conservat si redrapat in "lumea oamenilor de afaceri". Dar Romania pentru marea majoritate a fost "ciuma" si inainte de '89 si dupa '89. Pentru acestia sunt salarii mici, lipsa locuri de munca, marginalizare deci intr-un cuvant saracie. Ei au de ce sa fie nemultumiti. Problema reala a Romaniei pleaca de fapt de la promovarea valorilor care s-a facut si se face pe criterii de nonvaloare, de lipsa de moralitate, pe lipsa de scrupule asa ca ne conduc si ne vor conduce cei mai inculti, incompetenti, imorali dintre romani. Cei mai capabili, muncitori, seriosi, corecti indiferent de meserie nu au ce cauta in Romania de azi pentruca le este sortita o viata de mizerie. De asta milioane de romani pleaca in lumea larga sa munceasca acolo unde e nevoie de munca lor cinstita goniti de lichelele care ne conduc.
  • +2 (2 voturi)    
    Superb! (Vineri, 16 mai 2008, 12:14)

    gabifm [utilizator]

    Perfect adevarat. Analiza corecta a situatiei.
  • +1 (1 vot)    
    Bravo (Vineri, 16 mai 2008, 14:01)

    doi si-un sfert [anonim]

    Respect pentru Andreea Pora.E unul din putinii jurnalisti care refuza sa manance kkt cu polonicul pentru bani! L-am vazut decurand si pe Dinescu, asa cum arata el la "revolutie" si am facut comparatia...Ce inseamna sa te transformi in ciocoi...
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru toti cretinoizii portocalii (Vineri, 16 mai 2008, 16:50)

    Andrei [anonim]

    Veti avea in curand o mare deceptie, voi si piticul ala cu capu mare care locuieste intr-un palat din varful unui deal, cum il cheama... Smeagol... Popeye parca.
    • 0 (0 voturi)    
      deocamdata, nu mai putem sa scapam odata de.... (Vineri, 16 mai 2008, 19:52)

      judex [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      deceptia de 18 ani, provocata de voi, cei 322, neamurile voastre, ticalosi si tradatori, si toti ziaristii namaiti care dezinformeaza si manipuleaza cu nerusinare bolsevica.