Prosperitatea fara morala. A treia epoca de ratare

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Miercuri, 16 aprilie 2008, 12:23 Actualitate | Opinii


Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Partidele mari  propun a cincea generatie de impostura. Urmeaza prosperitatea fara morala, a treia epoca de ratare, dupa esecul decomunizarii si moartea anticoruptiei. Recursul la morala a miscat constiinte si a castigat adepti la alegerile din 2004. Decomunizarea a sucombat odata cu CNSAS, iar anticoruptia s-a sinucis ieri. Asistam azi la generalizarea ofertei penale. Unul dintre criteriile-vedeta, moralitatea in politica, a fost exclus complet din judecata partidelor. Nu imoralitatea sau manelizarea politicii trebuie sa ne sperie la cel de-al 5-lea ciclu electoral de dupa 89, ci amoralitatea lui. Parca niciodata calitatea candidatilor n-a fost mai proasta ca acum, demagogia mai crunta, dezamagirea mai mare.  

PD-L a abandonat principiile care umflau piepturile candidatilor sai acum patru ani. Gasiti pe listele lor toate vietuitoarele din specia raului politic: traseisti cu namol in creier, penali optimisti, dinozauri foarte vii. Macularea listelor cu personaje detestabile ii obliga sa renunte la discursul purificator din 2004. De ce Falca de la Arad sau Gutau de la Valcea, ambii cu fulare portocalii si dosare penale atarnate de gat, ar fi mai buni decat Mazare de la Constanta? Cum mai face PD-L diferenta fata de PSD sau PNL?

De ce cercetatul penal Mantog, propus de PD-L la judet in Gorj, ar fi mai bun decat penalul liberalilor, Morega, contracandidatul sau? Ca sa nu strice armonia intre olteni, PSD a trimis in lupta tot un candidat cu solide recomandari semnate de procurori. Exemplele de mai sus nu sunt simple accidente. Cercetati listele din fiecare judet si veti observa ca sunt regula acestor alegeri, nu exceptia.   

Ce ne propune fauna de mai sus? Epoca prosperitatii cladite pe amnezie si amnistie. Epoca prosperitatii fara memorie, morala, reguli si criterii. Orice candidat, cu unul sau  patru dosare, obtine gratierea partidului daca aduce voturi si bani de campanie, daca este suficient de tare-n gura cat sa-si convinga alegatorii ca adversarul sau este si mai odios decat el insusi. In fond, ce este furtul? Calea cea mai scurta catre prosperitate. Prin urmare, cel care stie sa ajunga cel mai repede acolo, de ce nu ne-ar tari si pe noi dupa el? Daca tot suntem priviti ca o natie de hoti, de ce sa nu recunoastem asta si la vot?  

Cu epoca prosperitatii fara morala se deschide inca o etapa in istoria noastra recenta, dupa alte doua   magistrale ratari: epoca decomunizarii, tema anilor 90, si epoca anticoruptie, tema anilor 2000. Dupa 89, gustul politicienilor a ramas constant gretos. Li s-a schimbat doar celofanul. Numele secundare de pe liste au intretinut iluzia primenirii, au bagat ceva carne cruda pe afise, dar prototipul candidatului a pastrat intacte trasaturile initiale: cadristi cu reflexe penale. Vom alege iarasi intre detestabili si digerabili, intre penali de bine si penali de rau. Vom vota iarasi cu matele sau complet aiurea. Desigur, cele trei mari partide - PSD, PNL si PD-L –  nu sunt o  pasta gri imputita si omogena.

PSD a atins culmile sfidarii si isi recicleaza fara scrupule toata mizeria din istoria sa: baroni locali, lideri compromisi, expirati. Partidul lui Geoana, Iliescu si Nastase prezinta azi cea mai mare concentrare de cercetati penali pe centimetru patrat de liste electorale. Pare dispus sa repete pana si gestul recuperarii Partidului Conservator. Cucerite de ei, judetele Romaniei s-ar transforma rapid in tot atatea Sicilii independente. Penalii lor par, intr-adevar, mai rai decat penalii liberalilor sau decat penalii pedelistilor.

Chiar daca pare o gluma proasta, explicatia primvicepresedintelui PD-L, Theodor Stolojan, merita atentie: penalii nostri, spune domnul Stolojan, abia asteapta sa se judece pe cand penalii altora fug de tribunal. Merita atentie dintr-un singur motiv: este dovada ca discursul anticoruptie nu mai are, in Romania, nici o sansa. A murit in pragul acestor alegeri.

Si PD-L si PNL, chiar si PSD, au ratat ocazia marilor schimbari. Sansa acestor alegeri ar fi fost prezenta unei mase critice de profesionisti pe listele electorale, capabili sa schimbe fata administratiei locale dupa 1 iunie 2008. Insa absenta lor amplifica apatia, lehamitea si dezgustul fata de politica. De vina este  - ce banal – mecanismul politic de selectie, desi va impartasesc o banuiala: nu cred ca exista nici un mecanism. Pur si simplu, sistemul se autoreproduce fara modificari spectaculoase.

Prezentele exotice de pe liste sunt sarea si piperul alegerilor din orice democratie, prin urmare cred ca se face prea mare caz de candidatura unor guristi, fotbalisti sau alte vedete. Ele sunt cazuri izolate si nu reprezinta tendinte. Creaza false perceptii despre deschiderea partidelor la oameni noi, cand partidele sunt, in realitate, ermetice.

Si cu toate acestea, inca mai cred ca trebuie sa votam, sa alegem intre o ratare rapida sau o baltire fara perspective, sa ne privim cu durere in ochi si sa ne spunem: de atat suntem in stare. 








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2203 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Jurnalistii (Miercuri, 16 aprilie 2008, 12:41)

    Eu [anonim]

    Critici partidele. Corect dar critici degeaba.
    Degeaba pentruca la randul tau esti jurnalist si ai contribuit si contribui la degringolada populatiei. Contibuiti la confunzie, la bagatelizarea actiunilor de decomunizare, de deconspirare a securitatii, de lupta impotriva coruptiei. Pe parcursul celor 18 ani ca jurnalisti v-ati batut joc de cei ce ziceu jos securitatea, jos comunismul, jos coruptii, ati ridiculizat demersurile politice ale partidelor politice istorice din 1990 pana cand acestea infiltrate de fosti securisti au sucombat.
    V-ati dorit ceeace este acum si acum prezentati situatia ca vina generala a unui electorat pe care ati facut totul sa-l derutati si sa-l indepartati de miezul real al problemelor.
    • 0 (0 voturi)    
      nu toti jurnalistii (Miercuri, 16 aprilie 2008, 13:03)

      ilie [anonim] i-a raspuns lui Eu

      Anii '90 au fost dominati de naivitatea populatiei manipulata si de ziare ca Adevarul ( Tinu, CTP, Chirieac etc. ) Ziua ( care s-a dovedit ca facea opozitie de forma - SR Stanescu fiind un mare spagar ), de TVR nu mai zic - mai spre zilele noaste oamenii s-au mai desteptat si s-a cam si dat pe fata faptul ca ziarele apartin in mare mogulilor cunoscuti - este cred totusi si vina noastra a cititorilor ca nu suntem in stare sa cumparam ziare astfel incat jurnalistii sa nu depinda de moguli ci de audiente - daca se vindeau in draci - noi , cititorii,am fi fost stapanii - dar si noi suntem lasi
    • 0 (0 voturi)    
      Dur si adevarat comentariu (Miercuri, 16 aprilie 2008, 13:11)

      Alecx [anonim] i-a raspuns lui Eu

      Au trecut atatia ani si tot comunistii au ramas in frunte. Doar ca acum nu mai alearga doar dupe functii, ci au un nou tel in viata: bani, cat de multi bani si cat mai repede.
      Si cum viata si vorbele din popor ne invata ca mainile raman curate doar spalandu-se una pe alta, ei au invatat sa se protejeze reciproc.
      Incetul cu incetul au reusit sa distruga orice forma de partid de dreapta. Ultimul bastion era PNL, dar e in moarte clinica, dupa ce in '90 a mai fost impuscat odata. Asa ca, vrem nu vrem, in 2008 votam FSN(PDSR, PD, USD, PSD, PD-L).
      Nu se vad solutii in fata. Cel putin eu nu vad. Cine mai crede in revolutii acum?
      • 0 (0 voturi)    
        @Alecx (Miercuri, 16 aprilie 2008, 13:54)

        theMask [anonim] i-a raspuns lui Alecx

        Asa este, cu inima stransa am realizat in ultimii ani ca nu mai este nici o sansa...
      • +2 (2 voturi)    
        revolutie? (Miercuri, 16 aprilie 2008, 14:22)

        Che [anonim] i-a raspuns lui Alecx

        Revolutie ca sa faci ce, Alecx? Tot ce se poate face ar trebui sa poata fi facut democratic, prin vot. Niste pietre in geamuri nu fac decat sa ne puna in final aceeasi intrebare simpla:

        Ce trebuie schimbat?

        Ca daca asta e intrebarea, eu unul nu vad inca raspunsul in niciun ziar si pe niciun forum. Unii spun ca problema e ca unii au bani: este un ciot de gand, o idiotenie fara margini si o cangrena ideologica care duce inevitabil la voturi stupide pentru demagogi si mitici si care ne-a adus si 50 de ani de comunism.

        Daca vreti sa schimbati ceva ar trebui sa invatam sa votam cu capul nu cu matele.

        Sunt perfect de acord ca presa este "puterea" in stat cea mai inapoiata si mai retrograda.

        De la limba de lemn comunista a adoptat cu voiosie limba de lemn de tabloid, a redus totul la numaratul oualelor, la injuraturi in direct, la monden si la mundan.

        Talk show-uri cu isterici, articole analfabete si populiste, un fel de politica redusa la "procesul etapei" la strigat din tribune "ba pa ei pa mama lor". Daca unu' ("de-ai nostri") isi arata muschii (chiar daca grobian) urla presa ca ce buni am fost, le-am tras-o. Daca altul incearca sa deschida gura strigam "m----e!" inainte sa ascultam.

        Zic "sa ascultam", dar cum altfel am putea asculta decat prin presa? Politica nu exista decat prin presa. Presa este marea biserica la care mergem zilnic sa ascultam vocea divina, ziaristii sunt preotii nostri care ne mediaza orice contact cu politicul, cu socialul, cu votul de peste doua luni.

        E de altfel normal: dupa prima revolutie in direct la TV, sa avem si prima societate de tabloid.

        Daca facem o recenzie a ziarelor de astazi, nu cred ca gasim un articol care sa nu fie o raportare viscerala, zbierata, desantata sau voyeurista.

        Din comunism am trecut la tabloid, tabloid in toate, chiar si in politica cea mai serioasa. Etapa cu civilitatea si raspunderea am ars-o cu veselie.

        Presa este veriga slaba a democratiei romanesti.
  • +2 (2 voturi)    
    Propunere legislativa ? (Miercuri, 16 aprilie 2008, 12:47)

    Razvan007 [utilizator]

    Se poate initia o propunere legislativa in acest sens ? Desi am lucrat in alte tari ani de zile, nu sunt familiar cu sistemul electoral din alte parti ale lumii deoarece nu am avut drept de vot pe unde am lucrat. Oare cum se triaza 'penalii' in tarile civilizate ? Exista vreun mecanism de control, sau “trierea” trebuie facuta in exclusiviate de populatie prin votul pe care il acorda ?
    • +1 (1 vot)    
      Da, se poate (Miercuri, 16 aprilie 2008, 13:16)

      sile [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

      Se numeste vot uninominal si tocmai ne-am batut joc de el.
      • 0 (0 voturi)    
        Vine colective ... (Miercuri, 16 aprilie 2008, 13:35)

        Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui sile

        Eu militez pentru schimbarea culturii poporului roman in privinta vinelor colective care ne ataca din toate partile. Nu este vina poporului roman ca votul uninominal nu este implementat cum trebuie ci vina unor politicieni care si-au aparat propriile interese in dauna intereselor generale.
        • +2 (2 voturi)    
          Mergi la cauze nu la efect (Miercuri, 16 aprilie 2008, 13:42)

          Stan [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

          Mergi la cauze Razvan. Daca spui ca vina este a unor politicieni care au votat in propriul interes, intrebarea este cine i-a pus acolo in parlament si cum a fost posibil sa ajunga in parlament astfel de oameni.
          • +2 (2 voturi)    
            Corect (Miercuri, 16 aprilie 2008, 14:34)

            Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui Stan

            Intrebarea este: cat de adanc vrei sa mergi la cauze ? Poporul roman a mostenit o anumita generatie de politicieni in urma sistemului comunist. Toate natiile au fost afectate foarte grav din punct de vedere moral, etic si intelectual de cancerul care a fost comunismul.

            Ca sa creezi o noua generatie de oameni de calitate iti trebuie minim 30 de ani. Oare se gandeste cineva la asta ? Nu prea apar oameni de calitate fara o educatie solida si cativa ani de exeperienta in campul muncii (oricare ar fi ea). Comunistii au distrus in mod sistematic orice fel de om de calitate, pentru ca acestia erau prima linie care se opunea tiraniei si prostiei lor.

            Pentru unii poate parea exegerat, dar inca nu am scapat complet de efectele comunismului. Am scapat in proportie de 80%, dar restul de 20% vor fi foarte greu de sters deoarece o generatie intreaga de valori ale natiei romane a pierit la canal sau prin alte locuri de detentie.

            Lucrurile au mers incet si vor merge inca incet deoarece motoarele societatii (oamenii de calitate) s-au imputinat drastic in urma atrocitatilor comuniste.

            Nu are rost sa ne plangem de mila sau sa ne aruncam vine colective unii in cap la altii. Orice organism isi revine foarte greu dupa un cancer generalizat.
            • 0 (0 voturi)    
              Da (Miercuri, 16 aprilie 2008, 14:59)

              Dinu [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

              Razvan zice : "Ca sa creezi o noua generatie de oameni de calitate iti trebuie minim 30 de ani. Oare se gandeste cineva la asta ? Nu prea apar oameni de calitate fara o educatie solida" .
              Te inseli Razvan se vede ca ai pierdut legatura cu realitatile romanesti. Invatamantul romanesc este la pamant ca urmare a unei actiuni conjugate a guvernatilor si a dispretului fata de dascali a multor romani.
              Profesorii adevarati au plecat aproape toti si in locul lor au ramas aia care nu-si gasesc locul in alta parte.
              Asa ca adio educatie multi ani de acum incolo.
        • 0 (0 voturi)    
          Pai cum? (Miercuri, 16 aprilie 2008, 13:47)

          sile [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

          Politicienii au propus, dar nu ei au votat.
          • 0 (0 voturi)    
            Politicienii au propus si au si votat (Miercuri, 16 aprilie 2008, 14:52)

            Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui sile

            Politicienii au propus si au si votat: ma refer la votul uninominal. Faptul ca avem politicienii pe care ii avem se datoreaza istoriei noastre din ultimii 70 de ani (aproximativ). Nu are rost sa ne aratam singuri cu degetul: nu suntem nici mai buni, nici mai rai decat altii.

            Noi putem foarte bine sa avem politicieni de talia politicienilor americani, dar asa ceva se creeaza in timp. Daca natia americana iesea din cea mai groaznica temnita acum 18 ani, crezi ca ar mai fi avut valorile pe care le au acum ?

            Am spus intr-un mesaj mai sus ca unul din scopurile comunismului a fost distrugerea oamenilor de calitate. Asta, dar nu numai asta: s-a urmarit si indobitoricea individului pentru a-l face mai ascultator si mai usor manipulabil. Din pacate, sistemul si-a atins intr-un procent mare scopul: asa se explica voturile date in primii ani de dupa Revolutie. Dar asta nu este tot: media (televiziuni + ziare) imediat de dupa revolutie a fost controlata de anumiti indivizi. Omul indobitocit din comunism, pus in fata unor tehnici de manipulare finute specifice democratiilor nu a avut nici o sansa.

            Noi nu am avut luxul unei Germanii de Vest care sa ne traga dupa noi in directia buna. Noi a trebuit sa ne gasim singuri drumul.

            Caz concret: cu cine votezi ? Cu Vadim sau cu Iliescu ? Poporul roman a fost pus in situatia de a alege dintre cei doi. Sa nu imi spui ca asta este vina poporului roman. Un intreg mecanism diabolic a fost pus la punct pentru ca optiunile posibile sa fie acestea... Niciodata in America nu s-ar fi ajuns in situatia alegerii intre un Iliescu si un Vadim, dar in foste tari comuniste asa ceva este posibil dintr-un motiv foarte simplu: mult timp dupa iesirea din comunism, oamenii nici nu stiau ce au dreptul sa ceara de la conducatorii lor.

            Democratia este un “sistem” care se invata in timp – minim o generatie. Nu exista exceptii de la aceasta regula, indiferent despre ce natie vorbim.
            • 0 (0 voturi)    
              Complet gresit (Miercuri, 16 aprilie 2008, 16:22)

              sile [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

              Nu avem ce sa formam. Avem oameni de valoare.
              Dar ne batem joc de ei pana ajung sa se afirme prin alte tari. Deci nu "formarea" e problema. In plus, daca "nu suntem nici mai buni, nici mai rai decat altii", cum se face ca "altii" care au fost si ei sub comunisti sunt acum mult inaintea noastra?
              • +2 (2 voturi)    
                Gresesti (Miercuri, 16 aprilie 2008, 18:29)

                Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui sile

                La nivel de lideri stam extrem de prost. Lumea cam stie cine se ducea pe timpul comunismului sa faca management sau stiinte politice.

                In timpul comunismului, in domeniul tehnic si medical (poate inca alte cateva domenii) se refugiau oamenii de valoare care nu vroiau sa aiba de a face cu situatia politica a tarii. Insa la capitolul lideri, comunistii nu au produs decat lepre pe banda. Daca nu erai o lepra, pur si simplu nu aveai ce cauta in sistem. Oamenii cu principii erau cei care erau vanati si eliminati, si tocmai tipul asta de oameni ne trebuie la conducerea tarii.

                Este trist faptul ca nu realizezi dimensiunea distrugerii societatii in perioada comunista. Pune mana si citeste raportul Tismaneanu ca sa vezi cum a disparut floarea Romaniei.

                “cum se face ca "altii" care au fost si ei sub comunisti sunt acum mult inaintea noastra?”

                Exemplu concret: in Ungaria nu s-au colectivizat niciodata terenurile agricole. Ai idee ce avantaj enorm constituie asta pentru Ungaria ?
                Sau poate vrei sa te compari cu fosta RDG ? Vrei sa te compari cu subventiile masive venite din URSS (motivele nu le discut aici) sau cu sustinerea RFG-ului de dupa alipirea la RFG ? Polonia a avut de asemenea multiple avantaje in fata Romaniei.

                “Dar ne batem joc de ei pana ajung sa se afirme prin alte tari.”

                Acuze generalizate. Cu ce te ajuta daca te superi pe sat ?
                Oamenii se afirma mai greu la noi deoarece sistemul nu functioneaza cum trebuie. De ce nu functioneaza cum trebuie ? Avem deficiente grave la capitolul lideri. Putem sa avem 10,000 de ingineri brici si 5000 de medici la fel, daca liderii nostri sunt prosti ca noaptea sau corupti, tara merge direct in rapa. Aici se pune problema oamenilor de calitate despre care am vorbit mai devreme: ne trebuie oameni de calitate in pozitii cheie, nu numai in domenii colaterale puterii.

                In fine, despre formarea unor lideri de calitate sunt multe de spus, dar timpul preseaza.
              • 0 (0 voturi)    
                Sile te contrazic: (Miercuri, 16 aprilie 2008, 18:41)

                Marius [anonim] i-a raspuns lui sile

                "Nu avem ce sa formam. Avem oameni de valoare.
                Dar ne batem joc de ei pana ajung sa se afirme prin alte tari."
                Daca ne uitam la ce ai scris, cu ce se deosebeste opinia ta de cea a lui Razvan? Este acelasi lucru pe care l-a precizat si el:
                "Am scapat in proportie de 80%, dar restul de 20% vor fi foarte greu de sters deoarece o generatie intreaga de valori ale natiei romane a pierit la canal sau prin alte locuri de detentie."
                Acea generatie de valori de care spuneai ca o avem Sile, acum e plecata, iar atunci au murit in canal. Proportiile sunt cam aceleasi.
        • +1 (1 vot)    
          si romanii ? (Miercuri, 16 aprilie 2008, 13:47)

          Just [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

          care n-au voit sa se deplaseze la vot, lasand politicienii sa faca ce vor ? si inca pe cei mai nocivi, care se agata de putere pe viata si pe moarte.
  • 0 (2 voturi)    
    Jurnalistii 2 (Miercuri, 16 aprilie 2008, 12:56)

    Eu [anonim]

    Pentru asta ati luptat dragi jurnalisti 18 ani pentru ca cei ce au furat sa nu poata fi urmariti si sa-si pastreze rodul furtului:
    "Curtea Constitutionala a decis, miercuri, cu majoritate de voturi ca Legea pentru modificarea legii 115/1996, pentru declararea si controlul averii demnitarilor, magistratilor, a unor persoane cu functii de conducere si de control si a functionarilor publici este neconstitutionala."
    Asfel de hotararari vin una dupa alta. Hotii se apara pentruca tot ei sunt cei ce-si fac legi.
  • +2 (2 voturi)    
    Nu ma mai intorc. (Miercuri, 16 aprilie 2008, 12:59)

    Silviu P. [anonim]

    De vreo 2 ani ma bate gindul de a reveni in Romania, dupa cam 17 ani de emigratie. Constatarile mele sint aproape identice cu al Dvs., Domnule Dan Tapalaga, asa ca m-am hotarit sa ramin definitiv printre straini, nu pentru ca piinea este mai buna (va spun cinstit ca nu asta este prima mea prioritate), ci din motive de sanatate si sanitate: aici aerul (moral) este mult mai curat si mai sanatos.
    Asa este, de-comunizarea, anti-coruptia si moralitatea sunt moarte in Romania.
  • 0 (2 voturi)    
    Nu s-a intamplat nimic (Miercuri, 16 aprilie 2008, 13:04)

    Vorbe [anonim]

    Daca tot enumeram epocile de ratare, ar trebui inclusa si perioada lui Constantinescu, cel "invins de securisti".

    Articolul este interesant, problema este ca nu aduce nimic nou...
  • -1 (1 vot)    
    "Psihanalizabil!",ar zice unii... (Miercuri, 16 aprilie 2008, 13:13)

    Millenium Kid [anonim]

    D-le Tapalaga,stiu ca-mi veti bloca iar comentariul,dar trebuie sa va marturisesc ca opinia dvs,aceea ca politicienii expirati ne condamna la o baltire fara perspective,pare sa denote o gandire de tip fascizant care nu mai are nimic fascinant in ea,acum,in anul de gratie al Domnului 2008.Pt fascisti,societatea era doar Vulg ordinar,incapabil sa evolueze fara inteleapta indrumare a unui Lider charismatic si omnipotent,dar istoria ultimei jumatati de secol a dovedit,prin exemplul societatilor occidentale,ca poate exista progres (chiar moral) si cu lideri politici de o calitate morala adeseori indoielnica!!!Societatile democratice au intotdeauna resurse sa-si reimprospateze valorile civice,chiar si numai prin schimbarea de generatii.Asadar,argumentatia dvs sufera de un viciu de fond,care poate fi ori constientizat ori neconstientizat.Daca e constientizat,inseamna ca sunteti un ticalos platit de USA ca sa ne denigreze Tara,daca e neconstientizat inseamna ca sunteti un ziarist submediocru si nu merita sa mai faceti presa in continuare,impostura are picioare scurte.Tertium non datur.Ia incercati sa-mi combateti punctul de vedere,dar cu RIGOARE LOGICA,va rog!!!
    • +1 (1 vot)    
      da, dar mai trebuie (Miercuri, 16 aprilie 2008, 13:50)

      X [anonim] i-a raspuns lui Millenium Kid

      si un anume nivel de civism al maselor pentru ca societatea sa evolueze.
      • 0 (0 voturi)    
        Mai trebuie educatie (Miercuri, 16 aprilie 2008, 14:06)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui X

        Pentru asta e nevoie de educatie. Educatia este facuta de parinti, scoala, media. Parintii sunt ocupati cu facutul de bani, invatamantul romanesc se prabuseste sub atacurile guvernantilor iar media nu mai face aproape de loc educatie ba din contra face manipulare in apararea hotilor. Asa ca de unde educatie?
    • +1 (1 vot)    
      da (Miercuri, 16 aprilie 2008, 14:35)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Millenium Kid

      de ce fascizant? Pt fascisti etc., etc., dar de comunisti ce zici? Sau e tabu subiectul? Io am cunoscut doar unregim comunist pe pielea mea, de fascisti stiu doar din lecturi. Nu e mai interesant sa voebim despre comunisti? Sau unii dintre noi au simpatii comuniste mai mult sau mai putin mascate? Din datele actuale, regimurile comuniste au la activ spre suta de milioane de victime (Cartea neagra a comunismului - Stephane Courtois). Si totul sub conducerea ,,unui Lider charismatic si omnipotent", si aunui partid la fel de omnipotent. O fi cam putin, si atunci sa-i lasam in pace saracii, sa nu mai vorbim despre ei, ca doar exista fascisti. Tragem tare cu astia si ne-am scos.
      Crezi ca e corect asa?
      • 0 (2 voturi)    
        Corect! (Miercuri, 16 aprilie 2008, 19:18)

        Millenium Kid [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        Raspunsul e simplu:pt ca stilul comunismului sovietic a fost amplu influentat in anii 20-30 ai secolului trecut de "voga" fascismelor europene(ia compara felul amical in care era vazut Lenin de catre tovarasii lui bolsevici intre 1917-1924 cu adularea "faraonica" a lui Stalin,direct inspirata din cultul nazist al Supraomului,cu scop evident preventiv:contrabalansarea influentei crescande a lui Hitler pe plan european).Daca nu judecam lucrurile dpdv cauzal,nu putem intui "the big picture" iar sansele sa sustinem un punct de vedere corect scad vertiginos.Te-am mai intalnit pe forum,chiar m-ai mai combatut(eu imi schimb mereu nickname-ul,imi pace aspectul asta proteic,de fantoma aparent dismorfica!!),pari un tanar cu acuitate spirituala desi mai trebuie sa lucrezi la stil,vezi,tu si eu cel putin suntem dovada vie ca Tapalaga greseste enorm atunci cand ne trateaza in corpore pe noi ,Romanii,ca si cum am fi toti o apa si-un pamant...
  • +1 (1 vot)    
    penalii de toate culorile (Miercuri, 16 aprilie 2008, 13:14)

    Nautilus [anonim]

    Diferenta intre baronii PSD si aspirantii-la-baronie din PDL si PNL este una singura: daca PD(L) si/sau PNL au spus "sa traiti bine", PSD nici macar nu s-a gandit vreodata la asta. Ideea lor dominanta a fost sa faca publicul sa NU traiasca bine, motiv pentru care revenirea lor va insemna un salt la ceruri al impozitarii, restrictii in diverse domenii de activitate si alte delicii comuniste-cu-fata-umana. Pentru acest unic motiv trebuie votat orice fel de corupt, cu conditia sa nu fie PSDist :))

    ~Nautilus
  • +1 (1 vot)    
    Regretul calaului (Miercuri, 16 aprilie 2008, 13:21)

    Faramita [anonim]

    Asa este unul din calaii democratiei firave care s-a incercat sa se implementeze in Romania este si massmedia. Prin anumite ziare si posturi de televiziune cu mare influenta in electorat s-a trecut la abureala acestuia. Ani de zile romanii au fost manipulati unii contra altora timp in care hotii si-au vazut de treaba sporind averea si consolidand puterea politica.
    S-a bagatelizat si ridiculizat orice demers politic privind asanarea societatii romanesti. Acum manipularea lucreaza mai putin eficient dar se pare ca este prea tarziu. Urmele hotilor au fost sterse iar acestia au bani si putere politica.
  • +1 (1 vot)    
    morala (Miercuri, 16 aprilie 2008, 14:14)

    acornion [anonim]

    orice revolutie tulbura apele si scoate la iveala gunoaiele, sociale. la noi s-a dat si liber la hotie si alte ilegalitati prin mascarada din dec. 89 ("revolutia televizata"). ulterior prin mass-media si alte chestii "fara prejudecati", morala si alte chestii, s-a purces la o cultivare a nonvalorilor. intre timp micii hoti au devenit mari hoti, iar acum ravnesc la o aparenta de onorabilitate, legitimitate, respect pentru "valoarea" lor (dupa acumularea primitiva prin mijloace infractionale, asta cu onorabilitatea e faza a 2-a) . asa ca veti vedea si "asanarea" respectiva. circul continua...
    iar mass-media ar trebui sa fie firewall-ul informational al societatii, nu canalul ei de dejectii cum se profileaza. (in caz ca pretindem ca avem niste valori sociale, omul e liber sa fie om, nu animal, pentru ca asta ar contraveni intereselor noastre atat colecti cat si individual. in ultima vreme se poarta libertinajul individual opus drepturilor societatii)
  • -1 (1 vot)    
    Va bateti joc domnule Tapalaga (Miercuri, 16 aprilie 2008, 14:24)

    Polul Stanga Dreapta [anonim]

    Nu sunteti insa nici primul si nu veti ramane nici ultimul

    PDL este partidul care a fost INLATURAT de la putere pt. ca nu a vrut sa renunte la Justitie

    PDL este partidul care - desi in opozitie deci fara acces la banim PUTERE si decizie - este tocat permanent de 1 an de zile incontinuu de echipa PSDPNL-Finkelstein 0 si stim foarte bine pe cine reprezinta Finkelstein - pentru a "reduce" la zero orice tendinta a populatiei de a cere Justitie

    PDL este partidul care a pus pe agenda publica declariaiile de avere, legea ANI si DNA - PSDPNL este partidul care le-a sters

    PDL este partidul carui II DATORAM ASTAZI faptul ca discutam despre primari cu dosare penale

    PDL este partidul care din cauza asta va pierde alegerile pentru ca nici PSD, nici PNL nici USA nu au nevoie in Romania de partide de 50% + 1

    PDL este partidul care daca ar fi ales cu 50% + 1 ar CONTINUA reforma justitiei si atunci acelor primari - chiar alesi fiind - le-ar fi MACAR frica sa fure.

    PDL nu va castiga deci alegerile tocmai DIN CAUZA JUSTITIEI -

    Cum spuneam, stiti foarte bine toate astea,
    dar va bateti joc
    Nu sunteti nici primul si n-o sa fiti nici ultimul
    • 0 (0 voturi)    
      sa traiti (Miercuri, 16 aprilie 2008, 16:08)

      ne leshi [anonim] i-a raspuns lui Polul Stanga Dreapta

      PDL este partidul carui II DATORAM ASTAZI faptul ca discutam despre primari cu dosare penale

      adevar graieste gura ta, ca doar pdl are doi primari cu dosar penal
    • 0 (0 voturi)    
      trezirea! (Miercuri, 16 aprilie 2008, 18:31)

      JW [anonim] i-a raspuns lui Polul Stanga Dreapta

      Hai bre mai lasa campania electorala ca nu a inceput inca. De unde naiba le mai scoateti bai nene ? Auzi, PD-L si partid curat! Cu Videanu, Vantu, Boureanu, regii drumurilor si alti fomisti care abia asteapta sa intre la ciolan.
      Hai dom'le sa ne trezim naibii odata ca nu s-a inventat politician curat pe lumea asta. Ne amagim degeaba de la alegeri la alegeri ca sa fim dezamagiti. Trebuie sa ne obisnuim si sa fim realisti, astia sunt.
      Intrebarea care ar trebui sa ne-o punem este: Care dintre ei mai sunt buni cat de cat si pt Romania, nu doar pt ei (pentru ca de ei insisi oricum vor avea grija toti). Deci hai sa nu mai cautam ingerasi, mai bine am gandi putin "pe parte economica", vorba oierului.
  • 0 (0 voturi)    
    Suntem incurajati sa scapam de constrangerile (Miercuri, 16 aprilie 2008, 14:31)

    PSDPNL [anonim]

    morale:

    Denis Deletant: „Occidentul ar fi deranjat de mai mult «adevăr» din dosare“

    Iar acolo unde nu se poate asta, se pune in miscare masinaria de extirpare pe cale chirurgicala a aspiratiilor romanilor (pt. stat de drept si democratie) cu PRESA -sau cu forta (se "murdaresc" bine partidul sau oamenii care indraznesc sa mai ridice capul)

    astfel incat nicio speranta sa nu mai incolteacsa vreodata in Romania
    sau daca va indrazni - atunci sa existe mecanisme prin care sa fie repede controlata si aliniata
  • +1 (1 vot)    
    altcineva isi bate joc (Miercuri, 16 aprilie 2008, 14:37)

    dan tapalaga [anonim]

    Sunt de acord cu tot ce ati scris, mai putin cu ideea ca textul ar fi in bataie de joc. Din pacate, va prefaceti ca nu vedeti o evidenta: toate gesturile reformiste ale PD-L, imposibil de negat sau minimalizat, risca sa fie anulate de promovarea unor oameni care, daca institutiile enumerate mai sus si-ar face datoria, ar trebuie legati a doua zi. Si atunci, ce sa intelegem. Ca PD-L e bun cand guverneaza si aspirator de gunoaie in opozitie?
    • 0 (0 voturi)    
      In opozitie in Romania de astazi trebuie sa spui (Miercuri, 16 aprilie 2008, 15:47)

      Polul de Stanga Dreapta [anonim] i-a raspuns lui dan tapalaga

      mersi ca n-ai fost sters deja de pe fata pamantului asa cum a fost sters si redus la tacere PNTCD (adica pentru totdeauna).

      Cred ca nu faceti bine socoteala prioritatilor.
      PDL a ajuns astazi - dupa un an de opozitie si lovit din toate partile - un partid aproape fara "voce", redus la tacere si "impachetat" bine de Finkelstein intr-o urzeala ideologica cu care PDL nu are arme sa lupte (nu are televiziuni, consilieri americani, bani sa cumpere ziare care sa mearga in pierdere, etc).

      In conditiile astea va fi de mirare daca dupa alegerile din 2008 va mai exista opozitie in Romania - AT ALL.

      Se pare ca PDL si-a si re-orientat strategia catre teritoriu, ca si PSD, de fapt. Pare ca nu are arme sa duca o lupta la paritate cu PSDPNL.

      Iar asta inseamna ca NOI TOTI am fost infranti - daca priviti cumva din locul din care privesc eu.

      Din perspectiva asta, mi-e indiferent cine castiga la nivel local - cu atat mai mult cu cat acolo lupta este mult mai corecta decat la RTV, Antena 1-2-3 (n-am mai spus intre PDL si PSDPNL, n-am spus bucuresti, parlament, Romania, Europa, pt. ca-n anul 2008 nu mai conteaza decat CE SPUI si CINE spune pt. tine... )

      Daca la nivel local PDL trimite oameni care sunt la paritate cu PSD si PNL - foarte bine. Vor lupta drept cu candidati pe masura lor si astfel, macar mai exista o speranta ca partidul PDL sa nu dispara de tot.
      Iar daca printr-o minune PDL va castiga alegerile, atunci am avea chiar garantia ca nu se va mai fura sau se va fura mai putin -
      Altfel - se va repeta 2000 - 2004, cu deosebire ca orice pornire catre justitiarism va fi identificata si anihilata din fasa de aceiasi RTV, Antena 1-2-3, etc. Dupa reteta anului 2007.

      Cum spuneam, altele sunt prioritatile astazi,
      dar prioritatile Romaniei nu ne mai apartin noua, sunt stabilite de cei care "au voce" (si televiziuni) si sunt sub omerta.
  • +2 (2 voturi)    
    numai tradatori in jur (Miercuri, 16 aprilie 2008, 14:49)

    cetateanul turmentat [anonim]

    raspuns pt. millenium kid: Stimate domn, va raspund eu in locul lui Tapalaga. Eroarea dvs. e uriasa. E ca si cum ati spune ca malgasii pot concura la Nobelul pentru literatura, desi nici unul nu stie sa scrie si sa citeasca. Inapoirea Romaniei nu e numai de sorginte politica. Este o inapoiere generala, datorata noua, celor 20 de milioane, incapabili sa ne construim viata fara ca altcineva sa ne impinga de la spate si sa ne aminteasca mereu care e drumul. Putem compara viata sociala din Anglia sau Germania, simtul si implicarea sociale de acolo, cu ceeea ce se intampla in Romania? Cu egoismul nostru primitiv, cu complicitatea funciara la furt si nedreptate ? Cu dezinteresul total fata de ce se intampla in jurul nostru? Conditii istorice vitrege, dar si o anumita structura psihica ne-au facut sa pretuim paternalismul, sa asteptam cu ochii pe cer sa vina americanii sau oricine altcineva sa ne salveze de noi si sa imparta cu noi ce-i al lor.
    O clasa politica responsabila ar fi grabit posibilul proces de adaptare la normele civilizatiei. Imi pare rau ca iti inchei gandurile cu o jignire care ilustreaza exact ceea ce am sustinut mai sus: incapacitatea de ajudeca corect lucrurile, tendinta de a da vina pe altii , pe americani in cazul dvs., halucinatia tipic romaneasca de a vedea numai tradatori in jur. Altii dau vina pe presa. Au si n-au dreptate. Au, pentru ca mare parte din presa a urmarit meschine interese personale, sacrificand orice principiu ;n-au, pentruu ca nu era nevoie sa se uite in gura unor pseudoziaristi pentru a intelege cum stam. Amoralitaea societatii romanesti, nu numai a clasei sale politice, este o piatra de moara atarnata de gatul nostru si vom plati scump slabiciunea de a o fi acceptat.
    • 0 (2 voturi)    
      Eh,exagerati... (Miercuri, 16 aprilie 2008, 16:57)

      Millenium Kid [anonim] i-a raspuns lui cetateanul turmentat

      Draga Domnule,nu ma deranjeaza "jignirea" dvs,o inghit cu barbatie,ce Dumnezeu,oameni suntem!Totusi,se impun niste precizari:nu suntem inconjurati de tradatori,ei sunt dealtfel rari in presa,cred ca denumirea corecta a unuia care nu-i nihilist si care denigreaza in mod sistematic si inconstient propria Tara in beneficiul(probabil)al unor interese straine(ca doar nu autohtone!)este aceea de "idiot util ".Idiotii utili nu sunt tradatori stricto sensu,deci a-i acuza de tradare ar fi cel putin inexact.Va mai prezint o astfel de speta,pt comparatie:H.R.Patapievici,"Am vanitatea sa arat ca nu toti romanii sunt netrebnici!"."Am vanitatea",nu "am demnitatea",nota bene!!!Vanitatea e o atitudine fata de sine,demnitatea e o atitudine fata de ceilalti.Altfel spus,dl Patapievici vrea sa arate ca EXCLUSIV DUMNEALUI e un roman de bine,RESTUL sunt toti niste netrebnici...Daca atitudinea aceasta vi se pare corecta macar fata de toti tinerii adolescenti straluciti care ne reprezinta Tara la olimpiade internationale,atunci,draga domnule,eu ma retrag... That's my point: idiotii utili sunt infinit mai periculosi decat tradatorii,trebuie sa ne pazim bine de influenta lor malefica ce ne poate submina pe nesimtite increderea si respectul de sine.Despre clasa noastra politica ineficace,voi vorbi altadata...
    • 0 (0 voturi)    
      Corecta opinia (Miercuri, 16 aprilie 2008, 22:40)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui cetateanul turmentat

      Am o singura corectura de facut. Spui "Altii dau vina pe presa. Au si n-au dreptate. Au, pentru ca mare parte din presa a urmarit meschine interese personale, sacrificand orice principiu ;n-au, pentruu ca nu era nevoie sa se uite in gura unor pseudoziaristi pentru a intelege cum stam."
      Dragul meu nu ne-am uitat in gura unor "pseudoziaristi" unii dintre noi cu un nivel de informare si de cultura ridicat altii mai putin informati si mai putin educati s-au uitat si gata manipularea. Acum regreta ca au crezut ce li se servea dar raul a fost facut.
  • +1 (1 vot)    
    vinovatii,fara vina (Miercuri, 16 aprilie 2008, 15:18)

    directia 5 [anonim]

    decadenta in care se balaceste actuala clasa politica este expresia indolentei societatii romane,care refuza sa paraseasca stadiul de populatie si sa devina POPOR. Lipsa de reactie a societatii la derapajele din interiorul ei este endemica si se manifesta plenar,privim cu detasare cand CNSAS ul este mutilat,suntem surzi la apelul intelectualilor [cu cata ura am tratat 'apelul intelectualilor' cu ocazia suspendarii presedintelui ] iar nesimtirea justitiei o tratam cu o bere si 3 mici in fata tv.[ cati dintre noi am iesit in strada sa protestam atunci cand d.Macovei a fost alungata din functia de ministru ] D.Tapalaga asteptarile dumneavoastra sunt prea mari de la actuala clasa politica ,care a gasit sprijin chiar la marea majoritate dintre colegii d-vstra ,sper ca nu at i uitat articolul de saptamana trecuta :'Basescu e corupt'
  • 0 (0 voturi)    
    legat de "update" (Miercuri, 16 aprilie 2008, 16:28)

    xy [anonim]

    ei hai, nu mai pretindeti ca abia acum ati descoperit roata!!
  • -1 (1 vot)    
    Diferenta (Miercuri, 16 aprilie 2008, 17:31)

    drsuz [anonim]

    D-le Tapalaga,
    Din articolul pe care l-ati scris mai sus lasati sa se inteleaga ca nu mai este nici o diferenta intre partidele politice. Mimati si va intrebati care-i diferenta intre PD-L, PSD ori PNL? Va spun eu
    PD-L nu a devastat tara aceasta, nu a inecat sperantele romanilor, nu face parte din oligarhie, oligarhie ce vrea sa ne dea pe mana rusilor si nu in ultimul rand PD-L este singurul care vrea sa instaureze o adevarata Justitie in Romania. D-le Tapalaga daca peste noapte v-ati schimbat vederile politice, cel putin abtineti-va sa mai scrieti articole manipulatoare si descrajatoare. Cu nici o stima.
    • 0 (2 voturi)    
      justitia oarba ... (Miercuri, 16 aprilie 2008, 18:43)

      eu [anonim] i-a raspuns lui drsuz

      Parerea mea e ca gandirea alegatorului roman e puternic influentata de faptul ca in general n-a prea iesit din tara si habar n-are cum e prin alte parti. Traim cei mai multi dintre noi intr-o "tara a minunilor" si suntem cam desprinsi de realitate, din pacate.
      Este o utopie sa consideri ca politicienii, odata ajunsi la putere, nu isi vor vedea interesele. Peste tot exista grupuri de interese, politicieni care sunt in parlamente de cand lumea si nu-i poate schimba nimeni etc. Vezi USA unde e uninominal de 300 de ani si sunt alegeri unde nu se schimba nici un parlamentar in anumite zone, raman aceiasi (gerrymandering). Numai la noi mai exista iluzia ca "lasa dom'le ca vin astialalti si gata, le pun la toti pielea-n protap". N-o sa vedeti asa ceva niciodata.
      Important este: nivelul de trai pe care il ai (de ex Singapore e o oligarhie cu 1 singur partid politic unde politicienii sunt cei mai bogati dar toata lumea o duce excelent si nu se plange nimeni), nivelul investitiilor care iti intra in tara (dat de perceptia externa asupra regimului), siguranta, calitatea vietii etc. Mafia gulerelor albe e PESTE TOT, nu va mai amagiti degeaba.
  • 0 (0 voturi)    
    ma bucur (Miercuri, 16 aprilie 2008, 18:18)

    nnn [anonim]

    Domnule Tapalaga,

    ma bucur de acest articol. Sper ca sunteti sincer si cred ca incepeti sa realizati ca oamenii pe care i-ati ridicat in slavi sunt la fel cu cei pe care i-ati demonizat.

    pentru noi toti: haideti sa nu ne mai punem increderea in oameni!
  • +1 (1 vot)    
    Articol ceva mai decent (Miercuri, 16 aprilie 2008, 20:52)

    oschy [anonim]

    Ceva adevar ati spus in articol cu toate ca este tributar vechilor si cunoscutelor dvs simpatii cel putin prin cantitatea si ascutimea epitetelor folosite la adresa unor partide si tonul de mangaiere pentru altele.
    Toate cele trei partidele sunt la fel diferenta este ca unii au condus tara iar altii au trecut in linistita opozitie perpetua,suparadu-se ca vacarul pe sat cand au vrut muschii lor sau au primit semnalul de la bulibasa care plateste
    De vreo 64 de ani noi rumanii tot analizam cand fascismul cand comunismul si nu ii dam de capat si nu lamurim care a fost mai anacronic.
    Totul este in functie de cine plateste.
    Ar trebui totodata sa dispara PPC-istii perpetuu,poetii si aezii de curte, de palat, de partid si oportinistii si fripturistii desprinsi din Caragiale
    Unele postari sunt parca desprinse din orele de invatamat politic sau adunarile legionare din anii 19 36-1938
  • +1 (1 vot)    
    cum ramane cu morala ? (Miercuri, 16 aprilie 2008, 21:59)

    cetateanul turmentat [anonim]

    raspuns lui millenium kid: M-am temut o clipa ca polemica noastra va degenera intr-o cearta ordinara, dar m-am inselat, lucru pentru care va felicit. Si daca tot discutam ca doi oameni sanatosi la cap, da-mi voie sa remarc ca, totusi, ne-am indepartat de subiect. Era vorba de morala sociala, cea care respinge hotia, coruptia in toate formele ei, egoismul si lacomia, opuse solidaritatii umane. Dumneavoastra faceti, in schimb, un proces de intentie oamenilor din presa, in speta Patapievici, departandu-va de subiect. Si eu va pot completa cu exemple de non-ziaristi: Cristoiu, Stan, Ciutacu, CTPopescu, SRS, Bogdan Chirieac si lista continua. Talentul de a insaila cateva fraze pe hartie, fie ele si cu miez, nu confera cuiva automat statutul de ziarist, daca nu intruneste si o serie de calitati morale- corectitudine, omenie, respect pentru adevar. responsabilitate sociala. Altfel este doar un scrib. Vi se pare ca vreunul din cei citati are macar una din calitatile de care vorbeam?
    Dar, iar am abandonat subiectul, care este cu totul altul: oferta facuta de partide unei societati debusolate si saracite. Un standard moral care se dea o gura de aer unui tineret dezamagit, sa deschida o perspectiva de viitor pentru ceilalti, ei bine acest standard lipseste. Traind in Romania, nici nu ne dam seama ce inseamna o lume normala, solidara, cinstita, corecta. La noi, printr-o ciudata rasturnare a valorilor, prin despartirea veniturilor de munca, prin supralicitarea smecheriei golanesti, a norocului cazut din cer, s-a ajuns sa fie admirati si rasfatati un Becali, un Columbeanu, un Patriciu, un Vantu, un Voiculescu, un Tariceanu sau un Nastase. Ei sunt prototipul reusitei sociale. Ei reprezinta Romania. Nu ti se pare ca nu e in regula?
    • 0 (0 voturi)    
      Morala=virtutea (Miercuri, 16 aprilie 2008, 23:00)

      Millenium Kid [anonim] i-a raspuns lui cetateanul turmentat

      Draga Domnule,situatia moralei in Romania este EXACT cum ati prezentat-o,dar-pt ca vreau sa fiu sincer 100% cu dvs-nu voi achiesa la tematica deschisa ci voi expune o perspectiva de ordin general,pe care intamplator o impartasesc:dpdv al conceptiei morale,eu sunt nietzchean,consider ca un om moral care se lasa prada dezamagirii devine automat imoral prin insusi faptul ca isi lasa TARIA sufleteasca("samanta divina a spiritului",ar spune crestinii)sa degenereze in SLABICIUNE,in spleen,in prabusire launtrica.Un om slab nu poate fi virtuos,in sensul latin al cuvantului(virtus=tarie,putere).Cata vreme exista oameni virtuosi care-si urmeaza Visul si Credinta cu pasiune indaratnica,atunci atata vreme exista Frumusete si pana si Iadul mai are speranta redemptiunii,darmite acest simulacru tragicomic de infern al moravurilor care este Romania noastra draga,cu bunele si relele ei...
  • -1 (1 vot)    
    ACESTIA suntem si ASA judecam!! (Miercuri, 16 aprilie 2008, 22:57)

    Maria [anonim]

    Dupa cum se vede" JURNALISTII" din Romania sunt vinovati de "MINUNILE" politicienilor!! de toate nelegiuirile, de mizeria romaneasca. A inceput o noua campanie electorala, imi este imposibil sa inteleg aliantele intre partide(PSD-PC),etc. Ce vedem si auzim prin mass-media, la inceput de campanie(pomeni electorale), insulte imposibile, oameni politici cu dosare penale, etc.ma face sa-mi pun intrebarea:EU CU CINE VOTEZ????? Mi se face lehamite de politica din Romania!!!!
  • -1 (1 vot)    
    Bravo dle Tapalaga (Vineri, 18 aprilie 2008, 20:00)

    elodia [anonim]

    Sa inteleg ca nici usturoi nu ati mancat, nici gura nu va miroase?
    Ma refer la jurnalistii care de 18 ani nu fac nimic pentru educarea alegatorilor; ma asteptam ca macar 1 ziar din atatea sa ne invete cum sa traim mai corect, mai bine , mai ecologic, mai civilizat; nimic.
    Nu a vrut nici unul sa arate ca educatia este cea mai importanta latura a sociatatii; toti v-ati inchinat BANULUI iar acum va vaitati?
    Tara ne vrea prosti... si tinerii chiar sunt din ce in ce mai indobitociti cu emisiuni vulgare la tv, mai needucati ...si in invatamant se fac anual asa zise reforme,mai debusolati de politicienii care tot apar pe scena politica...iar asa zisii analisti tv sunt aceeasi , aceeasi babalaci rasuflati gen Boda sau ramolitul ala de la prm.
    Ce ati facut voi ziaristii in toata aceasta perioada ca sa nu se ajunga aici? aud?
    aaaaah ati mancat kkty la komanda si acum va vaitati?