Putin si democratia: a deschis mujicul gura

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Vineri, 4 aprilie 2008, 18:39 Actualitate | Opinii


Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Cuvantarea lui Vladimir Putin despre democratia exportata de NATO a mustit de obraznicie, camuflata grosolan sub o pojghita de politete. Tarul a impachetat la Bucuresti, pe un foarte viclean ton conciliant, cateva afronturi la adresa Occidentului. Sub domnia sa de aproape un deceniu la carma Rusiei, democratia a murit. Dar asta nu l-a impiedicat sa tina, la summit-ul NATO, lectii de morala si democratie celor 26 de aliati. Fostului ofiter KGB nu i se misca un muschi pe fata nici cand vorbeste despre Imperiul Raului (fosta URSS), nici cand se indoieste de rolul democratizator al Aliantei.

De neinteles extazul provocat de Putin printre unii politicieni si analisti romani. N-am auzit, din pacate, o singura voce care sa-l taxeze apasat pe viitorul fost lider de la Moscova pentru cel putin o grava iesire in decor: minimalizarea contributiei NATO la democratizarea tarilor membre. Verdictele lui Putin suna mai rau ca o mojicie. De ce?

Tarile care intra in Alianta evolueaza pe scara democratiei, urmeaza o traiectorie obligatorie: de la reformele impuse in armata si servicii secrete, pana la respectarea unor parametri democratici masurabili prin respectul fata de presa, societate civila etc.

In schimb, deceniul petrecut de Rusia sub Putin a insemnat un masiv regres democratic iar economia este din nou puternic controlata de stat. Fostii ofiteri KGB au revenit in forta la varful serviciilor secrete, opozantii politici au fost anihilati si arestati cu brutalitate iar asasinatele au ajuns la ordinea zilei. NATO diabolizeaza Rusia, s-a vaicarit Putin. Insa Rusia creata de el arata mai diabolic decat si-ar putea imagina vreodata o tara NATO.

O analiza Stratfor din 2 aprilie 2008 intitulata “Rusia si revenirea FSB (ex-KGB) demonstreaza cu fapte ca democratia ruseasca a suferit in ultimele luni cea mai grava degradare de la caderea Uniunii Sovietice. “De la inceputul anului, doua personalitati din Rusia au cazut, dupa toate probabilitatile, victime unor asasinate la comanda. Omul de afaceri Arkady Patarkatsishvili a fost asasinat in februarie, in timp ce finantistul Leonid Rojetkin, cunoscut pe plan international, a fost declarat disparut de catre familia sa in martie si se presupune ca a murit. Rusia este stiuta drept un loc periculos pentru oameni politici, pentru oameni de afaceri si criminali deopotriva, dupa prabusirea URSS. Indeosebi gruparile de crima organizata au apelat la asasinate ca instrument de afaceri, control sau intimidare

Pe lista victimelor politice facute de Kremlin, analiza Stratfor mentioneaza urmatoarele nume:

  • Anna Politkovskaya, octombrie 2006. Unul dintre jurnalistii critici la adresa Kremlinului, Politkovskaya urma sa publice o serie de articole care criticau politica guvernului in Cecenia. A fost impuscata in cap in apartamentul sau.
  • Alexander Litvinenko, noiembrie 2006. Litvinenko a fost agent KGB care a defectat in Marea Britanie unde a publicat carti referitoare la activitatile lui Putin in reteaua KGB si in care a criticat noul stat rus. A fost otravit cu substanta radioactiva poloniu 210.
  • Ivan Safronov, martie 2007. Safronov a fost unul din jurnalistii care a criticat sistemul militar rus si a fost acuzat ca ar fi transmis informatii militare unor partide straine. Se presupune ca s-a sinucis sarind de la etajul cinci al apartamentului sau, desi unele marturii vorbesc despre o persoana care s-ar fi aflat in spatele sau fortandu-l sa sara.
  • Oleg Zhukovsky, decembrie 2007. Zhukovsky a fost director executiv al bancii VTB, care fusese preluata de stat la data mortii sale astfel incat  puterea de la Kremlin sa poata selecta asa cum doreste membrii conducerii, pentru a supraveghea numeroase conturi strategice ale statului. S-a zis ca Zhukovsky ar fi reusit performanta sa se sinucida legandu-se de un scaun si aruncandu-se in propria piscina, unde s-a inecat.
  • Arkady Patarkatsishvili, februarie 2008. Prosper om de afaceri ruso-georgian, Patarkatsishvili a fost puternic implicat in politica Georgiei. Patarkatsishvili a murit in Marea Britanie din cauza unor complicatii coronariene care i-au provocat un infarct. Familia sa si multi alti georgieni au acuzat implicarea FSB, afirmand ca FSB ar avea capacitatea de a otravi pe cineva fara sa lase urme.  
  • Leonid Rozhetskin, martie 2008. Rozhetskin a fost un finantist si avocat cunoscut in plan international care detinea actiuni in companii strategice, de exemplu la gigantul de telefonie mobila MegaFon. A disparut in timp ce se afla in Letonia dupa ce a pierdut sprijinul Kremlinului din cauza ca si-a vandut actiunile mai multor entitati, inclusiv unor membri ai guvernului, fosti agenti KGB.  

Dar a fost suficient ca Putin sa arunce cateva vorbe bine ticluite ca s-au si gasit casandre vestite sa strambe din nas: asa e, NATO nu aduce democratie! N-o fi aducand pe loc, dar nici nu ridica asasinatul la rang de politica de stat.

Or, tema fundamentala, care scapa complicatelor analize geostrategice de la Bucuresti, este: ce model democratic le propune Putin tarilor pe care le vrea pe orbita Moscovei? Intre ce au de ales tari ca Macedonia, Georgia sau Ucraina? Ce viitor li se rezerva? De fapt, se duce eterna batalia intre modelul occidental si modelul rusesc, intre democratia  in expansiune si autoritarismul mafiotizat (demokratura, democratia dirijata) in pierdere de teren dupa 89 incoace.

Ce arme foloseste Putin ca sa-si impuna politica si modelul exersat in Rusia? Santajul energetic. A spus-o cu un cinism desavarsit: la Bucuresti a fost o intalnire de afaceri. Pana si pentru acest din urma afront s-au gasit destui care sa-l ridice in slavi. Ce e de admirat in diplomatia gazului?

Greu de inteles de ce ifosele presedintelui rus, care ba vine, ba nu vine la summit-ul NATO, au starnit atata admiratie si emotie, de ce aroganta de tip Petru cel Mare, care scotea din minti aristocratia franceza cu apucaturile sale de mujic imprevizibil si badaran, a gasit totusi atat de multi fani la Bucuresti. 








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6194 vizualizari

  • -15 (17 voturi)    
    tapalaga licuriciu (Vineri, 4 aprilie 2008, 18:52)

    stelydinamo [anonim]

    bai sclavule , te-a scapat base mafiotu din zgarda?!?
    ai invatat si tu ceva : imperiul raului, etc...limbriciule, ia chitara si mars la cotroceni!!!
    bine ca esti prea insignifinat pt cel mai puternic om aal momentului (e putin tantalica!)
    • +9 (11 voturi)    
      curiozitate (Vineri, 4 aprilie 2008, 19:01)

      Stephen King [anonim] i-a raspuns lui stelydinamo

      stelydinamo, ai cumva vreun SINGUR argument in afara de injurii?
      sper sa ai soarta celor din lista de mai sus :)
    • +6 (10 voturi)    
      pentru stely-anonim (Vineri, 4 aprilie 2008, 19:09)

      don [anonim] i-a raspuns lui stelydinamo

      Fiecare vede si intelege cit poate.
      Esti un dobitoc, amice anonim! Vino cu argumente contra articolului, nu crea diversiuni denigrind autorul.
      Putin democrat!? Poate doar Iliescu mai crede asta!
    • +5 (9 voturi)    
      Cine vorbeste... (Vineri, 4 aprilie 2008, 19:13)

      Danutz Nastase [anonim] i-a raspuns lui stelydinamo

      Raspunsul tau denota o mentalitate de sclav!
    • +2 (4 voturi)    
      esti prost? (Vineri, 4 aprilie 2008, 22:47)

      LEVI [anonim] i-a raspuns lui stelydinamo

      sau esti platit de cineva?nu numai ca contrezi dar o faci cugura spumegind?cine poate fi un om de talia ta un tradator de tara si de neam ?
    • +1 (1 vot)    
      Tapalaga Licuriciu (Duminică, 6 aprilie 2008, 2:03)

      Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui stelydinamo

      Domnule Tapalaga nu-mi place chestia cu mujicul. E un cliseu si e de prost gust. Intre Putin si Bush nu stiu care e mai mujic. Lista e corecta. Dar completati-o in dreptul lui Bush cu cele citeva sute de mii de irakieni morti si democratizati. Daca veti merge vreodata prin America de Sud veti descoperi ca America e pentru cei de acolo ce a fost Rusia pentru noi romanii. In politica nu exista bun sau rau exista doar puternic si slab. Si daca rusii nu protesteaza cind e vorba de democratia lor care e treaba noastra sa ne dam cu parerea.
      • -1 (1 vot)    
        democratizati,democratizati... (Duminică, 6 aprilie 2008, 15:56)

        Pantera Roz [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

        Pai nu stiti ce inseamna USA? Uniunea Sovietica Ailalta.
  • +5 (11 voturi)    
    Bravo pentru concizie (Vineri, 4 aprilie 2008, 18:56)

    Paul Oprea [anonim]

    Factual şi combativ. Probabil că lucrurile astea le cunoaşte bine Băsescu când ia poziţia politică destul de bârzoaie faţă de Rusia, criticată de toţi miticii, gagamiţii şi ipelpisitele...
    • +11 (13 voturi)    
      Buna concluzie - p1 (Vineri, 4 aprilie 2008, 19:43)

      Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui Paul Oprea

      Dar nu ai zis nimic de motive. Motivul este unul singur: fac toti pe ei de frica cand aud de Putin. Iar de data asta, frica este motivata: omuletul venit din Rusia stie sa cante jocul puterii pana la capat. Acest omulet, nu te ameninta ca Vanghelie (Vanghelie i-a spus mai demult unui jurnalist ca il transeaza si il baga in portbagaj) ci pur si simplu actioneaza. La Putin nu vorbele te sperie (ca la berbecii mioritici) ci faptele.

      Pentru cei care nu stiu: Putin nu provine din KGB, ci din FSB. KGB-ul este imaginea blanda a serviciului secret – imagine creata pentru occidentali inca din timpul Razboiului Rece. Adevaratele fiare sunt la FSB. In timpul comunismului, agentii FSB, aruncau de vii in crematorii cei care incalcau intelegerile cu ei. Chestiunile astea le stiu de la un rus si de la un ucrainian, iar informatiile mi-au fost confirmate cam la 3 ani distanta. Vreau sa spun ca prima data am vorbit cu rusul cand lucram in Germania, iar a doua oara am vorbit cu ucraininul 3 ani mai tarziu, cand lucram in Cipru. Amandoi sustinea aceleasi chestii despre fiarele din FSB. De fapt, FSB-ul era un fel de KGB militarizat – daca poti sa iti inchipui un serviciu secret de informatii mai putin militarizat in epoca sovietica. Printre altele, ofiterii FSB se ocupau si cu eliminarea agentilor KGB, daca deveneau incomozi.
      • +2 (2 voturi)    
        fiara (Vineri, 4 aprilie 2008, 22:51)

        levi [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

        fiara nu maninca rusi ci o sacrifica de aia e priculos nu are respect petru viata oricare ar fi ea,si nun din ignoranta ci din "mindrie"si plebsul o va urma...
        • -2 (2 voturi)    
          putin (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 8:26)

          decebal [anonim] i-a raspuns lui levi

          mai barbarule uitate in jurul tau dupa sa faci comentarii defaimatoare santezti mai bolnavi decat vadim intai cauta tzi bine originile
      • +1 (1 vot)    
        Le-ai incurcat, amice... (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 0:41)

        don giovanni [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

        Nu era vorba de FSB, ca nici nu exista can exista KGB-ul, ci de GRU, si faza cu crematoriul si altele cu cei dela GRU "tatici" peste kgb-sti sunt in cartea lui Suvurov "Cenusa si epoleti".
        • +3 (3 voturi)    
          Corect (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 13:33)

          Razvan (360romania.eu) [anonim] i-a raspuns lui don giovanni

          Corect, am incurcat numele. Inlocuieste FSB cu GRU - restul ramane valabil.
      • 0 (0 voturi)    
        Vorbesti prostii (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 2:44)

        Jean [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

        FSB apare dupa 1991.
        Citeste articolul in Wikipedia.
        http://en.wikipedia.org/wiki/Federal_Security_Service_of_the_Russian_Federation
    • +9 (11 voturi)    
      Buna concluzie - p2 (Vineri, 4 aprilie 2008, 19:43)

      Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui Paul Oprea

      Ei bine, de ce spun toate astea ? Putin provine din FSB. Este foarte putin probabil ca Putin sa nu fi ucis personal alti oameni in viata lui si este si mai putin probabil sa nu fi orchestrat crime in timpul serviciului.

      Cand esti cu Putin la un dineu, nu iti este frica ca te ia la palme daca il enervezi. Iti este frica ca poate sa iti zambeasca si peste 2 zile sa te astepte echipa de executie. In relatia cu Putin nu exista scuze si greseli: toti cei care trebuie sa isi ceara scuze sunt la cimitir.

      Asta este Putin: pentru unii moarte, pentru altii spectacol. Asta este o combinatie foarte puternica pentru a dresa masele – asa cum au demonstrat toti cezarii din istorie. Pentru a rezista in anturajul lui Putin trebuie sa fii extrem de inteligent si peste masura de paranoic. Cea mai mica doza de incredere sau naivitate poate fi fatala.

      Pentru oamenii normali, o astfel de viata este de neconceput, dar asta este pretul puterii pentru o tara cum este Rusia. Cu cat tara este mai civilizata, cu atat pretul puterii este mai mic. Asta este motivele
      pentru care toata lumea vrea democratie: popoarele nu mai vor in fruntea lor personaje capabile de absolut orice.
      • -3 (3 voturi)    
        Omul protejeaza interesele sale si ale Rusiei... (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 3:18)

        razvo.blogspot.com (alt Razvan) [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

        ce vi se pare rau in asta?

        Daca Base al nostru ar calca tarina transnistreana cu senile, noi am iesi in strada sa protestam? Nu cred.

        Daca as fi muscal, mai degraba as vota cu Putin/Medvedev decat cu Kasparov&Co saracul.

        Din cate am inteles rusii nu o duc foarte rau in ultimul timp si isi fac mai putine probleme in ceea ce priveste Putin-criminalul, Putin-kgb-istul, Putin-judocanul, etc. decat altii prin strainataturi.

        Concluzia ar fi ca e ipocrit sa scrii articole de 1Mai-Muncitoresc-reloaded despre valorile universale ale democratiei cand nici tu nu crezi in ceea ce spui. Mai degraba scrii ca persoana (tara in cazul de fata) submineaza propria-ti tarisoara la marginea Europei. E mai cinstit.
    • +3 (3 voturi)    
      ai perfecta dreptate, Paul Oprea ! (Vineri, 4 aprilie 2008, 21:35)

      Codex [anonim] i-a raspuns lui Paul Oprea

      Iti apreciez interventia cum apreciez la superlativ articolul lucid al dlui Tapalaga.
  • +6 (8 voturi)    
    Domnul Tapalaga are dreptate... (Vineri, 4 aprilie 2008, 19:02)

    judex [anonim]

    O analiza excelenta. Domnule tapalaga, nu va lasati impresionati de cei care judeca lucrurile in mod superficial, din ignoranta, sau din parsivenie directa sau indusa.
    Cu Rusia trebuie sa avem relatii bune, dar sa fim intr-o permanenta alerta. Rusia mai are inca mult sa fie democrata si sa abordeze relatiile bilaterale in mod sincer si constructiv. Sigur, am vazut o evidenta schimbare si politicieni rusi de tip nou. Poate, foarte curand, vom avea in Rusia un partener corect.
    • +1 (1 vot)    
      Rusia = stat imperialist cotropitor (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 7:48)

      Vostradamus [anonim] i-a raspuns lui judex

      Mon cher Judex,
      Sunt cu totul de acord, sa cladim relatii bune cu Rusia, dar sa fim in alerta continua. Caci Rusia nu a fost, nu este si nici nu va fi in vecii vecilor pentru orice stat de pe Terra un partener corect, in adevarata acceptiune a cuvantului. Nenumarate sunt exemplele din istorie care ilustreaza acest concept. Rusii nu vor / nu pot pune bazele unei democratii reale; tot legea bâtei e la moda in Est. Iar in relatiile bi si multilaterale nu vor fi niciodata sinceri sau constructivi, incercand sa profite in propriul lor interes de orice slabiciune a celeilalte parti.
      • 0 (0 voturi)    
        corect.... (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 16:02)

        judex [anonim] i-a raspuns lui Vostradamus

        trebuie sa aplicam tactici si diplomatie speciale cu Rusia si sa cautam punctele in care interesele nostre coincid.
  • +10 (10 voturi)    
    In sfarsit! (Vineri, 4 aprilie 2008, 19:03)

    Andreea [anonim]

    Felicitari, domnule Tapalaga, pentru cel mai informat, coerent si drept comentariu din presa online romaneasca vizandu-l pe Putin. Sunt profund dezamagita de primirea de care acesta a avut parte la Bucuresti -- mai ramane sa dam dovada de aceeasi ospitalitate si in eventualele vizite a lor Kim Jong-Il, Fidel/Raul Castro, sau Lukashenko.

    Dezaprobarea noastra fata de Statele Unite nu ar trebui sa ne conduca orbeste catre o aprobare neconditionata a oricaror state se opun administratiei americane.
    • -5 (5 voturi)    
      asa e ! (Vineri, 4 aprilie 2008, 23:11)

      Ticu Voinicu [anonim] i-a raspuns lui Andreea

      Eu am auzit ca Putin le punea "victimelor" fierul de calcat pe spinare,de 4 ori .Un criminal,ce mai apoi le dadea si sare amara.Doar Tapalaga a scapat!
  • -7 (11 voturi)    
    prost (Vineri, 4 aprilie 2008, 19:08)

    alex [anonim]

    Foarte prost articolul, prea putin stick si prea putin carrot.

    Cand vorbesti de democratia in Rusia lui Putin, trebuie luata in considerare si democratia (sau lipsa de democratie) de acum 10 ani cand a preluat puterea. Intr-o tara fara nici o traditie democratica cum poti sa astepti minuni in 10 ani de zile?

    Si ce ar fi fost summit-ul de la Bucuresti fara Putin? Acum doua zile nu prea erau stiri internationale care sa mentioneze intalnirea (in afara de EuroNews), dupa sosirea lui Putin toate agentiile au trimis buletine de stiri. Involuntar Putin a facut reclama evenimentului si Romaniei.

    Si de unde ati scos-o ca Arkady Patarkatsishvili a fost asasinat la Londra?? Mai verificati-va sursele, mai draga...
    • -7 (9 voturi)    
      erata (Vineri, 4 aprilie 2008, 19:25)

      alex [anonim] i-a raspuns lui alex

      "prea mult stick si prea putin carrot". mea culpa.
      • +8 (10 voturi)    
        Culpa (Vineri, 4 aprilie 2008, 20:02)

        stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui alex

        Poti sa spui "mea culpa" pentru tot comentariul. Tapalaga are perfecta dreptate. Rusia numai despre democratie nu poate da lectii.
        • -3 (3 voturi)    
          mea culpa (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 11:04)

          alex [anonim] i-a raspuns lui stefan2008

          Era pt o greseala de exprimare si nu pentru comentariu. Nu am de ce sa imi cer scuze pt ce am scris.

          Poate Dl Tapalaga ar trebui sa isi faca mea culpa pt anumite afirmatii din articolul sau gen "Sub domnia sa de aproape un deceniu la carma Rusiei, democratia a murit". Adica Rusia a fost democratica inainte de Putin (sub Eltsin) si Putin a omorat democratia. Sa fim seriosi. Lipsa democratiei era la fel de pregnanta in Rusia si inainte de Putin, doar uitati-va cum s-a privatizat industria petroliera sub Eltsin.

          Dl Tapalaga uita ca Rusia este si o tara cu miliardari creati in 10 ani de zile, cu imense puteri financiare si logistice si cu o mentalitate de gangsteri extremisti, care pot aranja fara ajutorul Kremlinului asasinate care pot parea politice. Bulgaria este o democratie? Acolo nu au loc asasinate pe banda rulanta??

          Eu nu am contestat concluziile articolului, ci argumentatia inadecvata. Daca e sa il blamam pe Putin (ceea ce am putea intr-adevar sa facem si nu e greu sa gasim argumente, unele sunt parte din acest articol) ar fi bine sa evitam lozinci din-astea de doi bani si sa ne concentram intr-adevar pe lipsurile democratiei din Rusia fara sa exageram prea tare :)
          • +1 (1 vot)    
            Te legi de expresii fara sa cunosti realitatea (Duminică, 6 aprilie 2008, 0:12)

            stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui alex

            Citeste putina istorie si vei vedea ca pana si perestroika a pus Rusia pe o cale spre democratie mai mult decat domnia lui Putin. Tapalaga are dreptate: Putin a inversat tendinta de dinainte de a descentraliza si a democratiza tara.
            • -1 (1 vot)    
              daca tu zici (Miercuri, 9 aprilie 2008, 15:06)

              alex [anonim] i-a raspuns lui stefan2008

              Realitatea e ca Rusia lui Eltsin a fost mai putin democrata decat URSS lui Gorbaciov si decat e Rusia astazi. Asta e tot comentariul meu si cred ca stiu ce vorbesc.

              "tendinta dinainte de a descentraliza"- ma faci sa rad. Ai auzit expresia "tzarul Eltsin" si ti se pare ca simbolizeaza descentralizarea si democratia, nu?

              Cred ca Dl Tapalaga & co nu sunt atat de deranjati de lipsa democratiei in Rusia, care e aceeasi ca si inainte. Cred ca deranjul mai mare e legat de faptul ca Putin a reusit sa reinstaureze ordinea, ceea ce face din Rusia un partener de negocieri mult mai dificil si imprevizibil. Si ceea ce ma face sa ma intreb daca demersurile tarilor occidentale sunt intr-adevar directionate in directia democratizarii Rusiei, sau in directia destabilizarii si dezordinii. Restul e blabla pentru destepti ca tine care cred ca tot ce zboara se mananca...
              • +1 (1 vot)    
                ordinea = dictatura (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 1:11)

                stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui alex

                Daca tu pui egal intre "ordinea" instaurata de Putin (care lasa mafia din armata sa trimita rachete balistice in Iran) si "democratie" atunci esti habarnist rau!

                Eltin - cel putin la nivel teoretic - palavragea despre democratie. Putin nici macar de palavragit nu palavrageste.
  • +3 (3 voturi)    
    Putin e un bun catalizator (Vineri, 4 aprilie 2008, 19:08)

    Simion Thomescu [anonim]

    Cu cat Putin e mai ordinar si amenintator cu atat europenii sunt mai putin aroganti fata de America. Ne trebuie o coalitie a democratiilor de buna credinta. Si marele vis poate intr-o zi economiile noastre si nevoile de energie vor avea surse in afara guvernelor huligane (Rusia, Iran, Venezuela etc).
  • +3 (5 voturi)    
    Aveti dreptate (Vineri, 4 aprilie 2008, 19:09)

    Marius [anonim]

    Mi se par de bun simt observatiiile dumneavoastra, este adevarat ca vocea multumiii (in cazul asta al ziaristilor) care a cazut in admiratie este mai mare decit cei care vad adevarul. Dar adevarul iese la iveala ( chiar daca dupa mai mult timp) pina la urma.
    Nu stiu cum poate Putin sa vorbeasca despre Democratie cind probabil nu stie ce este aceea, cum poate vorbi de stat de drept si de: "o sa vedem mai tirziu daca a fost intradevar un imperiu al raului" si "ne-am retras din zonele noastre de influenta". Zone in care nu-i vroia nimeni. Incepe sa ma treaca un pic de frig pe sira spinarii.
  • +3 (5 voturi)    
    inapoi in pestera (Vineri, 4 aprilie 2008, 19:13)

    Florin [anonim]

    Pt dl stelydinamo: recomandarea mea prieteneasca este sa luati un calmant puternic si sa intrati inapoi in hazna. Exista o tribuna si pentru dvs, nu disperati: in momente de liniste Antenele, in momente de exaltare Romania Mare.
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 3:22)

      razvo.blogspot.com(alt razvan) [anonim] i-a raspuns lui Florin

      Lui Platon?
  • +6 (8 voturi)    
    analiza echilibrata (Vineri, 4 aprilie 2008, 19:17)

    Georgi_eta [anonim]

    Apreciez editorialele domnului Tapalaga ca fiind serioase si echilibrate. Ce nu inteleg, de ce unii "comentatori" arunca cu injective gratuite si care le este scopul. Fiecare stat ar trebui sa aiba dreptul sa-si aleaga modelul (democratic sau "democratic rusesc"). Sunt state suverane si nu ar trebui sa tremure la amenintari gazate ...
  • +1 (7 voturi)    
    Bravo (Vineri, 4 aprilie 2008, 19:23)

    Iulia [anonim]

    Felicitari, domnule Tapalaga, pentru ca profitati de libertatea de care in mod cert nu v-ati putea bucura in Rusia, pentru a spune lucrurilor pe nume! Pacat ca sunt prea putini cei ca dumneavoastra...
    • +2 (2 voturi)    
      Excelent articol ! (Vineri, 4 aprilie 2008, 21:41)

      Ana [anonim] i-a raspuns lui Iulia

      Avem mare nevoie de omeni lucizi si seriosi ca dumneavoastra, dle Tapalaga ! Multumiri pentru analiza !

      p.s. In acest context apreciez si mai mult prestatia presedintelui Basescu.
  • +6 (8 voturi)    
    Aroganta ruseasca si obraznicie a la Putin (Vineri, 4 aprilie 2008, 19:36)

    Civicus [anonim]

    Occidentalii - noi odata cu ei - trebuie sa fie extrem de atenti la ce se intampla in Rusia. Faptul ca aceasta tara in loc sa se democratizeze cunoaste o revenire a autoritarismului imi da de gandit foarte serios. O Rusie nedemocratica reprezinta o amenintare pentru securitatea Europei, implicit a Romaniei. Politicile banditesti din interiorul Rusiei sunt exportate in diferite forme in afara. A se vedea numai santajul la care au fost supuse tarile europene cu gazul rusesec in ultimii ani. Pacat ca tari ca Germania si Franta nu au trecut dincolo de interesele lor meschine si au refuzat intrarea Ucrainei si Georgiei in NATO. Si Grecia are un comportament jalnic fata de Macedonia. NATO datoreaza totul Statelor Unite ale Americii, dar multe state membre nu ar imparti cu alte state calitatea actuala.

    Faptul ca multi dintre politicienii si jurnalistii romani nu vad care e rostul Aliantei si mai ales pericolul rusesc ne arata ca prea adesea oameni iresponsabili, iar uneori stupizi sau ticalosi in functii publice sau in redactii si la posturi radio-tv fac opinie in Romania. Ce vor acestia: sa cadem in genunchi in fata lui Putin? Sa cersim gazul vandut la suprapret? Ar fi bine daca toti acestia ar intelege ca daca s-a schimbat ceva in bine in Romania in 18 ani - si s-au schimbat multe - aceasta s-a intamplat datorita modelului si ajutorului occidental, inclusiv NATO si UE, desi unii - precum Ion Iliescu - ne-ar fi vrut tot in sfera de influenta sovietica sau ruseasca. A fost sansa noastra pe care, slava Domnului, nu am ratat-o. Acum de ce le-am refuza-o altora?
  • -6 (8 voturi)    
    Dar dvs. credeti in democratie? (Vineri, 4 aprilie 2008, 19:39)

    Nedemocratu' [anonim]

    Domnule ziarist: dar dvs. credeti in democratie? Ce zic alte tari despre democratie? Intrebati-i pe cei 27 de milioande (sic!) de americani muritori de foame despre democratie! Intebatii pe cei pagubiti de FNI ce cred despre democratie! Intrebati-i pe copii vietnamezi cum au gustat ei napalmul amestecat cu democratie! Sau mai bine intrebati o intreaga America Latina cum e sa traiesti in democratie de secole: in democratia celor 100 de dolari lunari ca salariu! Doara ei nu au fost "indobitociti de nesimtitul Putin si ai lui....." Putin nu are cum sa fie obraznic atat timp cat sta la masa cu figuri politice gen Bush, sau Sarcozy. Pe urma din lista victimelor pe care o adaugati cred cu copy and paste imi place cum citati tot ce va vine pentru toti diletantii si yes-man-ii de pe net (cam ca dvs.) uitand ca Politkovskaya, Lytvinenko & Co "cases" nu au nici o dovada majora despre implicarea lui Putin. Patarkatsishvili cel putin a murit de infact dupa certificatele medicale britanice si dupa logica dvs trebuie ca toti cei ce mor cu pasaport rusesc si sa fie in opozitie fata de Putin sa fie asasinati de el. Ei vedeti nu prea tine "schema" ca nu toti suntem creduli. De ce nu pomeniti nimic de David Kelly - inspector in arme biologice ONU perfect sanatos si care "s-a sinucis" dupa ce a publicat dosarul irakian in legatura cu amele chimice (dosa vadit nefavorabil politicii lui Blair)?.... Hai lasa-ne bade ca macane!
    • +4 (4 voturi)    
      Domnule... Nedemocratu' (Vineri, 4 aprilie 2008, 20:31)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Nedemocratu'

      Aici apreciem intre o tara unde dumneata - fin cunoscator al problemelor democratiei americane - NU AI VREA SA TRAIESTI, adica Rusia si o tara unde ai participa si la loteria vizelor, numai sa te vezi CETATEAN AMERICAN!
      Hai lasa-ne cu ipocrizia ta de 2 bani... daca ai avea coloana vertebrala si chiar ai crede ce scrii, atunci ai merge frumos in Rusia si ai ramane acolo.
      • -3 (3 voturi)    
        da domnule (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 0:53)

        Nedemocratu' [anonim] i-a raspuns lui stefan2008

        Dvs. va fac cinstea sa nu va raspund pentru ca jigniti. Se vede ca nu ati iesit mai departe de Urlati sau Patarlagele.... As vrea sa va vad cetatean american cu salariu de 850 dolari pe luna. Mai lasati filmele si faceti rost de informatii daca nu puteti sa ajungeti acolo.....
    • +3 (3 voturi)    
      am trait in comunism.. (Vineri, 4 aprilie 2008, 22:55)

      levi [anonim] i-a raspuns lui Nedemocratu'

      am trait in comunism..si am invatat sa evitam pe demagogi cum esti tu,ai citit flacara de acum 30 de ani?
      • -2 (2 voturi)    
        Si eu am trait..... (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 0:45)

        Nedemocratu' [anonim] i-a raspuns lui levi

        Si adica dvs. nu denumiti demagogie sa spui ca aduci democratia si securitatea intr-o tara care intradevar avea un dictator dar acum se zbate zilnic intr-un conflict inter-religios si nou-nascutii sunt de 5 ori mai malnutriti ca inainte? Vi se pare politica buna, banuiesc sa pleci dupa arme de distrugere in masa si sa dai de fapt cu ciomagu' dupa petrol... Democratia "plantata" in zone geografice ciudate este exact ca plantarea portocalelor pe la Polul Nord.... Cat stai si faci caldura in sera respectiva sta si portocalul...
  • +1 (1 vot)    
    Ceausescu n-a murit.... (Vineri, 4 aprilie 2008, 19:42)

    Constantin [anonim]

    Ce dreptate are Ada Milea!! Cine nu crede sa asculte si sa citeasca comentariile articolului de mai sus.
    Magia fara scrupule a fortelor obscure au un farmec aparte pentru trauma psihica a romanilor.Recunoastem sau nu se poate pune o eticheta; idolatrizam nuiaua din copilarie, o consideram justa si cautam explicatii in refuzul prezentului impotent.Fatalismul dublat de evocarea momentelor paradisiace de pe vremea lui Ceasca, rezulta o tendita autojustificativa a acceptari lase si de veneratie a ctitoriilor regimului comunist care: "nu este rosu si incepe sa se nuanteze". Ca prin farmec, blazonul comunismului, este ascultat si venerat in secret ca o slabiciune veche si rusinoasa de care nu ne mai dezobisnuim.Ba mai mult , in nerusinarea exibitionista asistam la un balet mediatic in care fel de fel de analisti isi expun leziunile psihice. Am uitat oare cati dintre noi am suferit in perioada comunista?
  • +3 (3 voturi)    
    sa ne dam seama.... (Vineri, 4 aprilie 2008, 19:59)

    dorinteodor [anonim]

    rusia este o foarte mare putere militara dar din punct de vedere economic este o tara foarte mica. fara imensele rezerve energetice, nici nu ar conta din punct de vedere economic (inainte de cresterea spectaculoasa a pretului petrolului, pib-ul ei era comparabil cu al olandei, de exemplu). ce a obtinut putin? nu mare lucru; nato se extinde catre granitele rusiei, cu sau fara hirtii semnate iar rusia nu poate face nimic, cu tot santajul ei energetic. ce se va intimpla in viitor? fara wto (word trade org.), rusia nu se va dezvolta economic (spre deosebire de china), iar ca sa fie acceptata in wto rusia trebuie sa indeplineasca conditii inaceptabile cum ar fi retragerea statului din economie (asa cum este deja in china). daca rusia va fi acceptata in wto, atunci economicul va dicta politicul iar asta inseamna moartea "tatucilor". asa ca rusia este intr-o situatie disperata si afara de diplomatia petrolului, nu are nimic de oferit....dar la spectacole propagandistice sint buni iar ziaristii occidentali au cazut in capcana....
  • -4 (8 voturi)    
    matematica (Vineri, 4 aprilie 2008, 20:00)

    roman [anonim]

    eu stiu una si buna:

    putin sa zicem ca i-a omorat pe cei mentionati mai sus (culmea proprii cetateni) iar nato a omorat mii de oameni culmea cetatenii altor state.

    stati strambi si judecati drept!

    lucrurile se spala in familie si chiar nu e treaba noastra ce se intampla in rusia ar e treaba noastra faptul ca ne aliniem cu NATO sa omoram alti oameni care nu ne-au facut chiar nimic!
    • +3 (3 voturi)    
      Esti total pe langa subiect (Vineri, 4 aprilie 2008, 20:44)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui roman

      Stimabile... s-au dat exemple de cetateni ai propriului lor stat tocmai ca sa le mirosi democratia.
      Daca in naivitatea ta ai impresia ca NATO a omorat mai multi oameni apartinand altor state decat Rusia... atunci cred ca ai gresit site-ul... ocupa-te cu chestii de genul hi5 mai bine.
  • +2 (2 voturi)    
    FELICITARI ! (Vineri, 4 aprilie 2008, 20:04)

    ELENA [anonim]

    Cum de reusiti d-le Tapalaga sa va asterneti cuvintele cu atita intelegenta?
  • +2 (4 voturi)    
    rusine Germaniei , Frantei si Italiei (Vineri, 4 aprilie 2008, 20:09)

    luca [anonim]

    In sfarsit un ziarist care spune lucrurilor pe nume, asa cum si tarile de mai sus ar trebui sa o faca.
    Rusine acestor tari care par conduse de KGB si care par a voi destramarea NATO si reducerea puterii SUA.
    Uita ca SUA i-a salvat in doua randuri, iar in Geramania a ajutat la constructia democratiei si uneia din cele mai puternice economii.
    Aceste tari actioneaza impotriva fostelor state comuniste din estul Europei.
    Eu le doresc acestor tari sa stea non-stop la coada, in genunchi , la mila marelui URSS la gaz si petrol.
  • -5 (9 voturi)    
    ce trista piesa... (Vineri, 4 aprilie 2008, 20:14)

    un cititor [anonim]

    Tapalaga si-a pierdut in ultima vreme luciditatea. A devenit o umbra a trecutului de care nu este in stare sa se desprinda. Da sentinte si jigneste cu cerbicia celui convins ca detine adevarul suprem. Are "cititorii" lui, si ei fantome ale trecutului ca si el, despre care stie ca nu il vor trada. Si se admira in extaz unii pe altii.
    Viata e mai nuantata, dar complexitatea ei ii scapa pentru ca este atins de un ciudat sindrom de "daltonism": vede lucrurile numai in alb si negru.
    Nu e un analist sau comentator, ci este un politruc.
    Apostoli ai urii a mai avut amarata asta de tara in secolul trecut: mai intai, pe legionari, apoi pe comunisti, acum pe asa-zisii democrati. N-a scapat niciodata de frustrati, de razbunatori, de canalii, victime de profesie, de pescuitori in ape tulburi. Din aceasta fibra si din incapacitatea de a comunica se trage si Tapalaga. El este un judecator. Nu-i vine a crede ca ar putea fi si el judecat. Sub haina nationalismului, de fapt galgaie de ura.Nu are ce sa transmita altora, decat mizeria unui suflet debusolat. Un tip conflictual, care nu se simte bine decat atunci cand poate da glas pornirilor sale patimase. Grav este ca nici nu intelege mesajele altora. Nu stie sa extraga ceva folositor din ele. Le improasca cu noroi cautand spectacolul ieftin. E intristator derapajul unui tanar care la unb moment dat promitea altceva.
    • +3 (3 voturi)    
      Rog precizari (Vineri, 4 aprilie 2008, 20:38)

      State [anonim] i-a raspuns lui un cititor

      Sunt siderat de revelatia celor spuse de tine :Apostoli ai urii a mai avut amarata asta de tara in secolul trecut: mai intai, pe legionari, apoi pe comunisti, acum pe asa-zisii democrati." Despre legionari de acord, despre comunisti la fel dar ... democrati?
      Adica ce vrei sa spui, democratia inseamna ura?
    • +3 (3 voturi)    
      19 randuri (Vineri, 4 aprilie 2008, 20:49)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui un cititor

      ... pentru a scrie NIMIC
    • 0 (2 voturi)    
      o parere (Vineri, 4 aprilie 2008, 20:57)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui un cititor

      Toate posturile tv au prezentat acest eveniment ca pe o sarbatoare si au tratat cu respect toti invitatii, lucru firesc, in conditiile in care noi am fost gazda.
      Articolul domnului Tapalaga socheaza chiar din titlu.Ma intreb daca domnul Tapalaga nu s-a nascut cu jumatate de secol prea tarziu.
      Au fost momente in istoria noastra cand se putea scrie mult criticand un anumit imperialism si laudand conducatorul tarii.
  • +4 (6 voturi)    
    Putin si vechile trucuri (Vineri, 4 aprilie 2008, 20:17)

    .Marius. [utilizator]

    Am citit si eu astazi articolul despre "iesirile" lui Putin, si m-am intrebat ce a ascuns in spatele cuvintelor lui bine talcuite. Raspunsul l-alm gasit in mare masura scris in urma articolului Dl Tapalaga. Inca o data a spus lucrurilor pe nume. Explicatia care mi se pare cea mai plauzibila, referitoare la "emotiile" ce le-a starnit Putin printre alesii nostri, este ca cineva s-a ocupat indeapoape pentru a se intampla asta. Sunt multi politicieni la Bucuresti, admiratori ai ai lui Putin care au incercat si au si reusit sa dea vizitei lui Putin in Romania o nota de romantism (a se citi emotile si forfota in jurul acestui eveniment ce s-a creat, despre care amintea si autorul articolului de mai sus). Daca va uitati de ex asupra discursului lui Putin, si in paralel cel al lui Geoana, veti gasi foarte repede asemanari. Este acelasi produs, in doua ambalaje diferite.Se vede in acest mod ce influenta puternica mai au inca in Romania, "pro-rasaritenii" din politica noastra. Pentru unii Revolutia s-a facut degeaba, ba inca o si pizmuiesc.
    • +1 (1 vot)    
      Trebuie sa ne cunoastem istoria (Vineri, 4 aprilie 2008, 20:55)

      State [anonim] i-a raspuns lui .Marius.

      Marius sunt milioane de romani care au avut imens de castigat de pe urma comunismului adus de tancurile sovietice. Sunt aceia care taiau frunza la caini in 1944 si pe care instructorii sovietici si i-au facut complici pentru schimbaraea cu forta a regimului politic din Romania. Acestia, copii lor si acum nepotii lor au avut regim special in perioada 1944-1989. Multi dintre ei au studiat in Uniunea Sovietica, s-au casatorit cu rusoaice kgb-iste cu care au venit in Romania. Acestia au beneficiat in dec 1989 de toata logistica necesara acapararii puterii politice si apoi economice in Romania. Au infiintat partide noi, au reinfiintat partidele istorice in care s-au infiltrat si apoi le-au decredibilizat, au controlat regimul burselor in strainatate pentru tinerii fideli care acum se intorc cu titluri universitare pentru a servi stapanul de la rasarit etc, etc, etc.
      Asa ca pentru a intelege trebuie doar sa ne cunostem istoria.
      • +1 (1 vot)    
        ar trebui sa scrieti mai des.... (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 7:41)

        judex [anonim] i-a raspuns lui State

        poate tampitii vor intelege adevarul. Tot astia striga moarte securistilor, s-au infiltrat in guvern, parlament, mass media (toate televiziunile, fara exceptie, au fost anti NATO in aceste zile) si manipuleaza zi de zi. Noi saracim si ei prospera sugand sange romanesc.
  • -4 (6 voturi)    
    RUSIINEEEEE!!!!!!!!!!!!! (Vineri, 4 aprilie 2008, 20:23)

    Angela Merkel [anonim]

    Tapalaga face pe apologetul Democratiei si voi imi blocati comentariul satiric,limitandu-mi drastic dreptul inalienabil la libera exprimare pe un forum public!Daca mai aveam indoieli cu privire la AUTENTICITATEA modelului democratic made in USA pe care il practicati cu fidelitate,ele s-au risipit acum ca o ceata primavaratica!!!Hasta la vista!
  • +4 (6 voturi)    
    Marlanul (Vineri, 4 aprilie 2008, 20:28)

    Florin [anonim]

    Bine scris articolul.
    Dle Tapalaga spui :"De neinteles extazul provocat de Putin printre unii politicieni si analisti romani."
    Eu zic ca este de inteles, marlanul admira marlania. Marlania este modul lui de a trai. Oare ce sunt marea majoritate a politicienilor si analistilor romani altceva decat niste marlani?
    • +1 (1 vot)    
      pot sa va spun (Vineri, 4 aprilie 2008, 23:43)

      Vichi [anonim] i-a raspuns lui Florin

      ca si occidentalii, mai ales francezii printre care traiesc sunt in extaz in fata rusilor. Ei au scuza ca nu i-au cunoscut direct .... Rusia exercita o adevarata fascinatie pe care nu reusesc s-o explic iar unele tari occidentale au porniri servile fata de Moscova.
  • +1 (1 vot)    
    Excelent articol (Vineri, 4 aprilie 2008, 20:35)

    katy [anonim]

    Felicitari !
  • -1 (3 voturi)    
    esti de o prostie rar intalnita (Vineri, 4 aprilie 2008, 20:39)

    marius [anonim]

    domnule tapalaga mi-atzi dovedit inca o data ca vorbitzi in necunostintza de cauza
    • +1 (1 vot)    
      Marius (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 10:07)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui marius

      Nu cumva faci prea tare pe nebunul? Nu cumva n-ai nici un argument? Parerea mea e ca n-ai nici o treaba cu subiectul, ma crezi? :))
  • +2 (2 voturi)    
    putin si democratia..... (Vineri, 4 aprilie 2008, 20:40)

    ana toma [anonim]

    Eu nu cred că Putin a venit doar să ne pună la punct ci și pentru că se teme. Dacă ați fi urmărit cu atenție atitudinea lui din timpul conferinței de presă, ati fi remarcat ca viclenia nu masca obraznicia ci că nu se simțea de loc din în largul lui ( n-ați obesrvat că a tușit destul de des, că a băut apă de câteva ori și că părea destul de transpirat ?). Alea n-au fost fițe. Da, cred că țarul se teme, pentru că din postura de prim ministru ( adică ce va fi în curând ), nu mai are atât de multă putere, iar pupilul ,, ales,, pare destul de imprevizibil. Lărgirea NATO spre est îl încurcă grozav, altfel de ce ne-ar fi amintit de Iran ? De ce ar fi reproșat vesticilor că a făcut tot ce i-au cerut dar că Rusia nu a primit nimic în schimb ?! De ce a amenințat cu secesiunea Ucrainei ?! De ce, mai ales, nu a acceptat la conferința de presă și ziariști străini ?! Pentru că simte concret pericolul și nu pentru că ar fi vreun pacifist. Altfel oare de ce ar fi ,,acceptat,, întrevederea cu Băsescu și mai ales l-ar fi invitat la Moscova, mai ales că atunci când Băse se va duce, altul va fi șeful ofical la Kremlin ?! Sau dacă Băsescu va răspunde repede invitației, atunci înseamnă că pentru Putin e cam lătuță. Ați uitat oare oferta rușilor către americani, dată publicității acum cîteva zile, ( adică înainte de summit ! ) de a face împreună un tunel pe sub strâmtoarea Berring ?! Eu cred că nimic nu e întâmplător. NATO devine prea puternic pentru Putin și-l bagă pe țar la cheltuială, pentru că în NATO SUA nu mai face singură legea, ci se vede cu ochiul liber că și alții pot face uz de putere, chiar cu succes.
  • -4 (4 voturi)    
    Fun! (Vineri, 4 aprilie 2008, 20:53)

    Micu Anarhist [anonim]

    Pentru mine e extrem de distractiv sa vad cum unii chiar au impresia ca traiesc intr-o democratie ... ca apoi sa aiba aroganta sa critice alt regim politic. Stimati ignoranti, dragi orbi si mai ales bai animalelor: scularea! Asa cum taica Bush comite ceea ce se numeste genocid (DEX-ia vezi) prin Afganistan - pentru a putea controla piata de praf d'ala alb pe care'l consuma fotbalistii- si prin Irak - pentru mazga aia neagra si scumpa, dom' colonel KGB/FSB Putin se joaca si el, mai decent, e adevarat, cu gazele naturale care, spre uimirea voastra sunt ale lui/ale Rusiei.

    Pana la urma totul se reduce la bani. Dolari, ruble, euro - nu conteaza, atata timp cat se pot preschimba in lingouri. Cu alte cuvinte banocratia. In aceasta lume traim.

    Nimanui nu-i pasa de nimic altceva decat de bani, iar viata voastra individual nu valoreaza nici macar doi.

    Seara buna
  • +1 (1 vot)    
    Same shit, different day... (Vineri, 4 aprilie 2008, 21:14)

    Gigelul Politic [anonim]

    Pentru cineva ca mine - care a apucat un pic si vechiul regim al lui ceausescu - este extrem de fascinant de observat cit de usor uita oamenii istoria si cit de usor se lasa antrenati (manipulati ? ) catre niste idealuri care de obicei nu le apartin. Cita vreme ne-am aflat sub cirmuire comunista eram invatati - pardon, spalati pe creier este corect - ca sistemul "nostru" comunist-socialist este cel mai bun, ca valorile noastre sint bune si ale celorlalti sint proaste, ca muncim si luptam pentru binele si propasirea intregii omeniri,etc - stiti textele standard. Am fost invatati ca nu exista alt punct de vedere decit al nostru. Din nefericire, odata cu schimbarea regimului in Romania si orientarea noastra catre capitalism tot nu am reusit sa ne deschidem mintea si functionam tot dupa principiul "sistemul nostru este cel mai bun si orice altceva trebuie distrus". Doar ca de data asta, stimate domn Tapalaga, ne-am lipit de democratia americana si sustinem prosteste ideile sale fara sa ne gindim ca de fapt adevarul este intotdeauna la mijloc si nu in extreme. Comunismul a fost o extrema. *Actuala* "democratie" americana este tot o extrema, pentru ca profitind de faptul ca rusii au pierdut razboiul rece valorile americane au devenit din ce in ce mai putin democratice si din ce in ce mai mult hegemonice.
    Asa cum spunea cineva mai sus, va provoc sa mergeti sa invatati democratia de la copii vietnamezi arsi cu napalm, de la irakienii carora le-a fost invadata tara in cautarea unor arme de distrugere in masa care nu au existat niciodata, de la oamenii din afganistan, poate chiar si de la sirbii bombardati de nato. De asemenea, va rog sa va schimbati domiciliul in SUA pentru a cunoaste cum democratia pe care o laudati va limiteaza drepturi elementare garantate de constitutie. Pentru a cunoaste cum se poate sa fie ascultate convorbirile cetatenilor fara niciun fel de mandat si cum se poate justifica printr-un concept deslinat precum "lupta impotriva terorismului"
    • +1 (1 vot)    
      Pacat... (Duminică, 6 aprilie 2008, 0:24)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Gigelul Politic

      ...ca domiciliul in SUA nu se poate schimba pe baza unor rugaminti. Trebuie ceva bani pentru asta. Daca ii atasati rugamintilor, devine interesant comentariul dvs.
  • -4 (4 voturi)    
    ....continuare (Vineri, 4 aprilie 2008, 21:26)

    Gigelul Politic [anonim]

    ...incalcarea unor drepturi garantate prin constitutie.
    Va rog de asemenea sa va mutati acolo pentru a afla cum US este in topul tarilor in care *libertatea presei* este cel mai mult incalcata.Sint sigur ca dumneavoastra ca jurnalist puneti mare pret pe aceasta libertate a presei.
    Va rog sa locuiti acolo 5 ani si sa incercati sa fiti jurnalist cu alte orientari politice decit cele ale curentului "acceptat" si apoi sa veniti si sa ne vorbiti aici despre democratie.
    Adevarul este domnule ca orice sistem sociopolitic care a devenit unipolar tinde catre totalitarism.
    De aceea un sistem bipolar sau tripolar este intotdeauna preferabil unui sistem unipolar in care exista doar valorile americane. De aceea lumea ARE nevoie de o Rusia si de o China puternice, pentru a putea echilibra deviatiile care apar inevitabil. O lume cu un singur pol de putere este ca o organizare statala condusa de un singur partid - exact comunismul pe care nu il vrem -.
    Desigur, nu contest ca exista probleme cu democratia in Rusia. Ele exista, dar in egala masura exista si dincolo de ocean, doar ca industria de public relations are grija sa prezinte rahatul intr-o glazura mai placuta cumparatorilor. Este normal ca rusii sa fie ingrijorati de extinderea americii pina in granita lor. Si chiar daca filosofia rusa a ramas aceeasi ca intotdeauna ("calcam in picioare pe oricine" ) va rog sa nu uitati ca totusi rusia si china sint singurele puteri capabile de a tine in sah puterea americana. Este o timpenie sa stam acum cu nasul in fundul americii si sa aruncam cu rahat in rusia, cind putem avea coloana vertebrala si sa mentinem relatii *corecte* cu ambele - respectindu-ne in acelasi timp obligatiile de membru UE si NATO.
    • -1 (3 voturi)    
      Foarte pertinent ce spui, foarte corect. (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 10:15)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Gigelul Politic

      Numai ca avem o mica problema: cum sa faci sa ai "relatii corecte cu ambele"? N-ai bagat de seama ca-i imposibil, ca ambele parti te silesc din cand in cand sa alegi transant? N-ai bagat cumva de seama ca suntem in NATO? Apartenenta la UE ne tine un pic in picioare, dar nu-i destul. Trebuie sa ai puterea Germaniei sau a Frantei ca sa rezisti si noi n-avem nimic... Tapalaga nu zice ca n-ai dreptate si cred ca nimeni de pe acest forum. Asa-i cum spui, dar teoria nu tine loc nici de gaze nici de scut anti-racheta. Nu le putem avea pe amandoua pentru ca nu suntem chiar diamantul coroanei pentru SUA si Rusia. Suntem o tara mititica, cu o populatie mititica, cu bogatii mititele si peisaj mirific. Nu ca ai avea nevoie de aprecierea mea, dar intr-adevar ai scris bine. Frumos!
    • -2 (2 voturi)    
      Foarte pertinent ce spui, foarte corect. (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 10:15)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Gigelul Politic

      Numai ca avem o mica problema: cum sa faci sa ai "relatii corecte cu ambele"? N-ai bagat de seama ca-i imposibil, ca ambele parti te silesc din cand in cand sa alegi transant? N-ai bagat cumva de seama ca suntem in NATO? Apartenenta la UE ne tine un pic in picioare, dar nu-i destul. Trebuie sa ai puterea Germaniei sau a Frantei ca sa rezisti si noi n-avem nimic... Tapalaga nu zice ca n-ai dreptate si cred ca nimeni de pe acest forum. Asa-i cum spui, dar teoria nu tine loc nici de gaze nici de scut anti-racheta. Nu le putem avea pe amandoua pentru ca nu suntem chiar diamantul coroanei pentru SUA si Rusia. Suntem o tara mititica, cu o populatie mititica, cu bogatii mititele si peisaj mirific. Nu ca ai avea nevoie de aprecierea mea, dar intr-adevar ai scris bine. Frumos!
    • +1 (1 vot)    
      "respectindu-ne in acelasi timp obligatiile de mem (Duminică, 6 aprilie 2008, 0:28)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Gigelul Politic

      Si Germania si Franta ti se pare ca "isi respecta in acelasi timp obligatiile de membru UE si NATO" ?
  • +3 (3 voturi)    
    Rusii sunt alienati mintal dupa atata dictatura (Vineri, 4 aprilie 2008, 21:39)

    Anonimus [anonim]

    Rusii nu reusesc sa isi revina dupa atatia ani de totalitarism si il idolatrizeaza pe Putin ... mai rau, il urasc de moarte pe Gorbaciov care le-a facut atata bine (si nu numail lor). Din pacate este o chestiune care va persista si se schimba foarte greu, cunosc un tip genial rus care din pacate gandeste la fel ca majoritatea populatiei ruse ... cred ca doar economic se poate schimba dupa ce se termina gazul ... dar foarte incet

    Apropo de articol, foarte bun ;)
  • 0 (0 voturi)    
    O remarca (Vineri, 4 aprilie 2008, 21:50)

    Opposite [utilizator]

    Rusia NU poate sa fie democratica! Din motivul simplu ca e un stat mult prea mare ca sa nu poata fi condus decat cu o mana de otel, nu de fier. Daca ar deveni democratic atunci fiecare dintre regiunile ei - aproape fiecare in parte mai mare decat Romania - de la Vladivostok pana la Sankt Petersburg, si-ar declara independenta. Si cand conduci un imperiu e imposibil sa te mai "limitezi" (a se citi - sa mai "respecti") la granitele cu statele din jur.
  • 0 (2 voturi)    
    Hai sa fim seriosi! (Vineri, 4 aprilie 2008, 22:22)

    organzo [anonim]

    Fara sa supar pe nimeni vreau sa spun ca articolul lasa de dorit, unu la mana pentru ca nici una din enumeratiile de mai sus nu au fost demonstrate ca fiind un lucru cert ci doar zvon, iar aici nu suntem la "Academia Catavencu", doi la mana daca il acuza pe Putin ca este un dictator ar fi bine sa afle ca in anul 2007 Vladimir Putin a fost presedintele cu cea mai mare popularitate din lume, iar trei la mana ar trebui sa isi aminteasca de Rusia la inceputul mandatului lui Putin si acuma la sfarsitul mandatului sau, asta ca sa isi dea seama de niste schimbari pe care le-a facut Putin
  • -1 (1 vot)    
    articol infantil (Vineri, 4 aprilie 2008, 22:25)

    zvezda [anonim]

    D-le Tapalaga, nu de mult va apreciam articolele pline de luciditate, dar de data asta ati dat cu batul in balta. Articolul e plin de clisee, imparte lumea in buni si rai, intr-un cuvant e ingozitor de infantil.
    Va recomand ca inainte sa emiteti judecati absolute despre lucruri complicate sa va documentati mai bine. Nu de alta, dar in jurnalism credibilitatea ti-o construiesti in ani de zile si ti-o pierzi in 5 min.
    V-as sugera sa incepeti cu o analiza a vietii politice, economice si sociale a Rusiei de la Gorbaciov incoace, a felului in care Putin a ajuns la putere, ce a facut el in timpul celor doua mandate, in ce stare a preluat Rusia si in ce stare e acum.
    In incheiere, nu uitati ca dictonul "cine nu e cu noi e impotriva noastra" ii apartine lui Stalin, dar dvs v-ati insusit perfect conceptul.
    N-ati vrea sa scrieti de exemplu un articol despre un mare om care a omorit 1 milion de irakieni degeaba, a mintit o planeta intreaga in legatura cu niste chestiuni, dar cu toate astea a ramas un om bun?
  • -2 (2 voturi)    
    yes (Vineri, 4 aprilie 2008, 22:42)

    marc [anonim]

    Cred ca falsa democratie din SUA (inchisorile ilegale, goana dupa petrol, ce daca mai mor unii?, locul unde numai banul vorbeste...) e mai periculoasa decat comunismul din RUSIA...la rusi mai speri ca daca il dai jos pe asta , mai poti face ceva..dar dincolo? ce sistem mai bun sa opui unui sistem care se zice cel mai democrat si care asculta-inregistreaza 80% din convorbirile telefonice ale populatiei..? cred ca doar ceva extraterestru...e nashpa...
    • +3 (3 voturi)    
      emigreaza in Rusia (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 7:40)

      Petcu [anonim] i-a raspuns lui marc

      Nu va opreste nimeni sa emigrati in Rusia.Veti avea parte de "adevarata democratie".
  • +1 (1 vot)    
    Putim + putinisme (Vineri, 4 aprilie 2008, 22:55)

    Ion [anonim]

    Domnule Tapalaga, va felicit pentru comentariul plin de sens, si nunumai entru acesta. Ma bucura atitudinea Dvs. Din pacate sunteti/suntem singulari... Dar ... Intrebarea este ce putem face ?? Cacxi trebuie facut ceva !
  • -1 (1 vot)    
    unde e greseala (Vineri, 4 aprilie 2008, 23:15)

    un cititor [anonim]

    Cateva precizari pentru State: democratia nu inseamna ura. De aceea nici n-am pomenit de ea. Am pomenit de asa-zisa democratie, printre care se numara si cea romaneasca. Nu esti convins? S-au schimbat metodele, dar esenta este aceeasi. Incearca sa ceri sa ti respecte un drept in fata Politiei Romane sau, chiar al Justitiei Romane. Si ai sa-ti dai seama cam cat valoreaza democratia la noi.
    N-ai simtit zilele astea, intr-un Bucuresti asediat de politie, jandarmerie, mascati, civili cu priviri piezise, umbra protectoare a vechii Securitati, nemuritoare si oricand gata sa-ti arda un bocanc in gura, exact in numele democratiei?
    Problema este alta. Acest summit, fara sa fie alfa si omega politicii mondiale, incearca sa reconstruiasca o lume, sa o stabilizeze. Dupa aproape un secol de suspiciuni reciproce, ii mai aduce o data fata in fata pe rusi si americani.Pentru ca la ei se afla cheia linistii pe planeta. Se cauta un ton constructiv, banuielile n-au disparut, crisparile nu s-au evaporat. Analistii incearca si ei sa descifreze sensurile profunde ale pozitiilor exprimate. Uneori, bat campii, ca de aia sunt oameni. Sa greseasca.
    Ei si acum apar niste ciudati, care nu sunt capabili sa-si controleze vechi resentimente, si atunci ponegresc, jignesc, batjocoresc , fac o figura jalnica.Au pretentia sa fie luati drept patrioti. Asta e lumea in care cred ei ca vor trai linistiti si prosperi? Tot timpul vad tradari, vad comunisti deghizati, vad securisti strecurandu-se cu bomba in mana in mijlocul poporului naiv. Sa fie rau intentionati, sa fie numai niste victime ale propriilor inchipuiri sau pur si simplu bolnavi incurabili ? Greu de spus. Personal, cred ca sunt adunati din toate categoriile.
    Aici greseste fundamental Tapalaga. In loc sa deschida o poarta a intelegerii, a ratiunii, sa se ridice la inaltimea Occidentului pe care pretinde ca-l admira, el le face jocul, face pe justitiarul, se grozaveste anatemizand cu ura si venin. E un fundamentalist.
    • -1 (1 vot)    
      Tot nu inteleg (Vineri, 4 aprilie 2008, 23:58)

      State [anonim] i-a raspuns lui un cititor

      Eu nu am criticat nimic din ce ai scris pentruca nu imi este clara aceasta propozitie spusa de tine :"Apostoli ai urii a mai avut amarata asta de tara in secolul trecut: mai intai, pe legionari, apoi pe comunisti, acum pe asa-zisii democrati." Te rog sa precizezi cine sunt "asa-zisii democrati"?
      Si din a doua postare nu am nici-o obiectie pana la paragraful care incepe cu: "Ei si acum apar niste ciudati..." De aici incolo ne inteleg la cine te referi. Ciudatii sunt oamenii cu optiuni democrate in general sau membrii unui grup social, politic etc ?
  • -3 (5 voturi)    
    cu greu se poate scrie un articol mai slab (Vineri, 4 aprilie 2008, 23:39)

    bozo [anonim]

    greu, foarte greu sa scrii un articol mai slab, mai prost documentat , mai 'comunist' si mai 'mujic' decat cel al dlui Tapalaga.


    zice firoscos dl Tapalaga: "N-am auzit, din pacate, o singura voce care sa-l taxeze apasat pe viitorul fost lider de la Moscova pentru cel putin o grava iesire in decor: minimalizarea contributiei NATO la democratizarea tarilor membre. "
    Pentru stiinta dlui Tapalaga: NATO= "Military alliance of democratic states in Europe and North America."

    Sunt discutabile multe dintre 'crimele' puse in carca lui Putin intr-un mod nedemocratic ('prezumptia de nevinovatie nu se aplica de fapt nici la noi). Ultima chiar nu e clar ca ar fi crima din moment ce respectivul nu e clar ca e mort.

    afirma doct dl Tapalaga: "tema fundamentala, care scapa complicatelor analize geostrategice de la Bucuresti, este: ce model democratic le propune Putin tarilor pe care le vrea pe orbita Moscovei? Intre ce au de ales tari ca Macedonia, Georgia sau Ucraina? "
    Dansul uita ca NATO e o alianta militara (fie ea si pentru pace) si ca e firesc pentru o (totusi) putere mondiala precum Rusia sa se simta amenintata cand un pact militar candva ostil incepe sa inglobeze tari din jurul ei. Ce vroiati, sa se declara fericiti ca se extinde NATO spre Rusia? Noi avem cu mult mai multe ifose de putere regionala si jucator mondial, desi nu avem nici pe departe argumentele Rusiei. Cat despre mojicie mi-e greu sa decelez intre ai nostri lideri 'mujici' si ai lor. De fapt daca ma uit bine nu prea stam deloc mai roz.

    Oricum, un articol demn de tabloide din dictaturi sud-americane.
    Toate tarile vest-europene au relatii bune cu Rusia, SUA are relatii puternice cu Rusia (inclusiv statia spatiala internationala au realizat-o cu bani americani si know-how rusesc) numai noi ne pisham pe rusi. Suntem tari, ce sa mai.
    Precum injura unii pe aici la comentarii sub acoperirea anonimatului, asa si dl Tapalaga isi incordeaza muschii de jucator de table...
    • +1 (1 vot)    
      mai citeste (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 0:44)

      mihu s [anonim] i-a raspuns lui bozo

      "un articol demn de tabloide din dictaturi sud-americane"...dictaturile sud-americane? care mai, te referi la chavez? amicul lui putin?
      "inclusiv statia spatiala internationala au realizat-o cu bani americani si know-how rusesc"...aici m-am spart de ras, mai citeste bozo.
      si nato=north atlantic treaty organization nu prostia pe care o scrii tu in ghilimele.
      "comentarii sub acoperirea anonimatului"...hahahaha...tu ti-ai dat adresa mai bozo?
      musculosule. analist rafinat ce esti.
    • -2 (2 voturi)    
      frumos (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 11:45)

      ionut [anonim] i-a raspuns lui bozo

      insa o sa ajunga comentariul asta la minus rapid, nu lauda articolul. interesanta chestia asta cu notele, sper ca nu asa isi imagineaza democratia cei de la hn.
  • 0 (0 voturi)    
    democratia nu inseamna ura (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 1:20)

    koko [anonim]

    "democratia nu inseamna ura" cine a zis asta ma face sa mor de ris.... ma plictiseam pina incep meciurile de tenis.... "Cit e halatu' mosule?" sa scrii asemenea treburi?
    mama ce ma distrez cu forumul asta :)
  • -1 (1 vot)    
    oaare? (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 4:26)

    vaxile [anonim]

    dom' tapa', da' matale lucrezi la europa libera? faci propaganda us? razboiu' rece s-a ternat. am fost si noi si-n america, am vazut cum ie la ei, am vazt ca nu curge lapte si miere, iar "democratii" de fapt sunt "plutocrati", penca nu vointa pipalului conteaza in us, ci vointa marilor corporatii.

    vedetz dvs, dom' tapalag', un stat e "bun" sau "rau" din perspectiva cetatenilor sai in masura in care calitatea vietii lor se imbunatateste si sta peste un standard. nu stiu daca cititz stiri economice, nush daca atz fost in usa si in cartiere mai naspa, sa vedetz cam ce meserias merg lucrurile p-acolo ... io nu zic ca-n urss ie fericire mare, carnaval si sarbatoare. da' nici us nu ie un model de societate. cel putin nu pentru mine sau dvs insusi.

    si da, am observat ce democratie aduce intrarea in nato, premieru' ungar care democratic ales fiind isi baga biip in alegatori ...
  • 0 (0 voturi)    
    Putin si democratia (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 4:28)

    nu conteaza [anonim]

    "TIME's Person of the Year is not and never has been an honor. It is not an endorsement. It is not a popularity contest. At its best, it is a clear-eyed recognition of the world as it is and of the most powerful individuals and forces shaping that world—for better or for worse. It is ultimately about leadership—bold, earth-changing leadership. Putin is not a boy scout. He is not a democrat in any way that the West would define it. He is not a paragon of free speech. He stands, above all, for stability—stability before freedom, stability before choice, stability in a country that has hardly seen it for a hundred years. Whether he becomes more like the man for whom his grandfather prepared blinis—who himself was twice TIME's Person of the Year—or like Peter the Great, the historical figure he most admires; whether he proves to be a reformer or an autocrat who takes Russia back to an era of repression—this we will know only over the next decade. At significant cost to the principles and ideas that free nations prize, he has performed an extraordinary feat of leadership in imposing stability on a nation that has rarely known it and brought Russia back to the table of world power. For that reason, Vladimir Putin is TIME's 2007 Person of the Year."
  • +1 (1 vot)    
    Rusia,regim politienesc (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 6:24)

    directia 5 [anonim]

    un regim care foloseste asasinatul ca mijloc de lupta politica,practicand arestari ilegale ,cazul campionului mondial de sah ,G Kasparov este notoriu.Dar asasinatul este o arma folosita si impotriva cetatenilor straini ,vezi cazul papei Ioan Paul 2.Vorbeste un comentator pe forum ca Putin ,in 2007 ar fi fost declarat 'cel mai popular presedinte ' i i aduc la cunostinta ca tov.Gorbaciov a fost declarat de revista Times omul deceniului, dar asta nu l a impedicat sa trimita tancurile rusesti [vad ca pentru unii sunt vazute ca adevarate vehicule ale pacii] ,in '90 la Riga sa inabuse aspiratile democrate a populatiei letone.Despre asasinarea lui Dudaev si crimele din Cecenia vad ca s a asternut tacerea pentru unii sustinatori a Rusiei Un stat care de a lungul istoriei a terorizat tari ca Polonia [sfartecata de 2 ori in tandem cu Prusia viitoarea Germanie] si a invadat Ro. de 12 ori vorbeste in secolul 21 de 'sfere de influenta' si 'amenintarile NATO' ,refuzand dreptul unor stste libere si suverane de a alege singure drumul spre democratie.Nu cred ca mai este nevoie de a amintii aici de amestecul grosolan in viata politica a unor state ca Ro sau Polonia,prin sponsorizarea mascata a unor partide,subventionarea unor grupuri de presa sau mituirea directa a politicienilor
  • 0 (0 voturi)    
    S-al citam pe autor (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 7:24)

    sanlav [anonim]

    Deci: "Cuvantarea lui Vladimir Putin despre democratia exportata de NATO a mustit de obraznicie, camuflata grosolan sub o pojghita de politete."
    Tu nu faci tot asta ? Din cite stiu eu Rusia a fost si este Rusia... chiar si pt. Statele Unite.
    Si: "Tarile care intra in Alianta evolueaza pe scara democratiei, urmeaza o traiectorie obligatorie: de la reformele impuse in armata si servicii secrete, pana la respectarea unor parametri democratici masurabili prin respectul fata de presa, societate civila etc."
    Ei bine stimate autor, respectul meu a fost si va fi pt. o presa independenta. O vezi pe undeva ?
  • +2 (2 voturi)    
    Summitul lui Traian (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 8:15)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Felicitari domnule presedinte Traian Basescu! Ati demonstrat inca odata ca sunteti singurul om politic adevarat al Romaniei, un adevarat diplomat si ambasador al intereselor Romaniei in lume! Obtinerea scutului antiracheta pe teritoriul tarii,intarirea NATO prin aducerea a doi noi membri(Croatia si Albania),promisiunea clara si categorica a integrarii altor trei (Macedonia,Ucraina si Georgia), redeschiderea relatiilor cu Rusia prin invitarea presedintelui la Moscova sunt toate victoriile lui Traian Basescu! Pana si Cristian Tudor Popescu si-a scos palaria in fata prestatiei lui Traian Basescu, la fel si Adrian Ursu! Prestatia jalnica a lui Tariceanu, care a uitat sa o salute pe Condoleezza Rice in graba lui idioata de a-l prezenta pe Ilie Nastase, nici nu mai trebuie comentata. Doar faptul ca Bush a stat exact 4 secunde cu Tariceanu la poza cand si-au dat mana, spune totul despre sila lui Bush fata de Tariceanu. Cat despre nonvalorile care au incercat sa minimalizeze importanta acestui summit si ma refer aici la Geoana, Severin, Roman, trebuie uitati si lasati in uitare. Traian Basescu i-a facut pe toti neinsemnati...
    Putin nu a castigat nimic. Un castigator nu vine sa faca concesii. Bush si NATO au castigat din nou, au pavat drumul spre usa Rusiei. Doar o chestie de timp.
  • 0 (0 voturi)    
    Summitul lui Traian (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 8:15)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Felicitari domnule presedinte Traian Basescu! Ati demonstrat inca odata ca sunteti singurul om politic adevarat al Romaniei, un adevarat diplomat si ambasador al intereselor Romaniei in lume! Obtinerea scutului antiracheta pe teritoriul tarii,intarirea NATO prin aducerea a doi noi membri(Croatia si Albania),promisiunea clara si categorica a integrarii altor trei (Macedonia,Ucraina si Georgia), redeschiderea relatiilor cu Rusia prin invitarea presedintelui la Moscova sunt toate victoriile lui Traian Basescu! Pana si Cristian Tudor Popescu si-a scos palaria in fata prestatiei lui Traian Basescu, la fel si Adrian Ursu! Prestatia jalnica a lui Tariceanu, care a uitat sa o salute pe Condoleezza Rice in graba lui idioata de a-l prezenta pe Ilie Nastase, nici nu mai trebuie comentata. Doar faptul ca Bush a stat exact 4 secunde cu Tariceanu la poza cand si-au dat mana, spune totul despre sila lui Bush fata de Tariceanu. Cat despre nonvalorile care au incercat sa minimalizeze importanta acestui summit si ma refer aici la Geoana, Severin, Roman, trebuie uitati si lasati in uitare. Traian Basescu i-a facut pe toti neinsemnati...
    Putin nu a castigat nimic. Un castigator nu vine sa faca concesii. Bush si NATO au castigat din nou, au pavat drumul spre usa Rusiei. Doar o chestie de timp.
  • 0 (0 voturi)    
    Summitul lui Traian (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 8:15)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Felicitari domnule presedinte Traian Basescu! Ati demonstrat inca odata ca sunteti singurul om politic adevarat al Romaniei, un adevarat diplomat si ambasador al intereselor Romaniei in lume! Obtinerea scutului antiracheta pe teritoriul tarii,intarirea NATO prin aducerea a doi noi membri(Croatia si Albania),promisiunea clara si categorica a integrarii altor trei (Macedonia,Ucraina si Georgia), redeschiderea relatiilor cu Rusia prin invitarea presedintelui la Moscova sunt toate victoriile lui Traian Basescu! Pana si Cristian Tudor Popescu si-a scos palaria in fata prestatiei lui Traian Basescu, la fel si Adrian Ursu! Prestatia jalnica a lui Tariceanu, care a uitat sa o salute pe Condoleezza Rice in graba lui idioata de a-l prezenta pe Ilie Nastase, nici nu mai trebuie comentata. Doar faptul ca Bush a stat exact 4 secunde cu Tariceanu la poza cand si-au dat mana, spune totul despre sila lui Bush fata de Tariceanu. Cat despre nonvalorile care au incercat sa minimalizeze importanta acestui summit si ma refer aici la Geoana, Severin, Roman, trebuie uitati si lasati in uitare. Traian Basescu i-a facut pe toti neinsemnati...
    Putin nu a castigat nimic. Un castigator nu vine sa faca concesii. Bush si NATO au castigat din nou, au pavat drumul spre usa Rusiei. Doar o chestie de timp.
    • -2 (2 voturi)    
      ce bine ar fi (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 12:41)

      stefan v [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Il felicit si eu pe d-l Basescu pt. reusita de politica externa.

      Ce bine ar fi, daca pe plan intern ar aplica politica compromisului, a negocierii, nu a impunerii propriei vointe, cu ajutorul PD-L, viitor partid stat, dupa exemplul Ceausescu-PCR, Iliescu-PSD. Si cu mesajul ca la PD_L toti sunt sfinti, iar in alte partide toti sunt demoni. Din pacate multi cad in capcana asta. Singur PNL n-a fost in stare sa guverneze (vezi educatia, externe). Singur PD-L nu va fi in stare sa guverneze, eventual cu un parlament ostil. Doamne fereste sa aiba si majoritatea parlamentara.

      Pacat.
    • 0 (0 voturi)    
      ai dreptate, Marian Eugen (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 23:01)

      Just [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Sa fim mandri de Romania si de presedintele ei si sa sanctionam nulitatile politice, imorale pe deasupra. Am speranta ca din ce in ce mai multi romani deschid ochii si ca prin alegerile care vor urma drumul Romaniei va fi mai putin tenebros. Si in asta principalul merit il are Presedintele Basescu. Jos palaria !
    • 0 (0 voturi)    
      ai punctat bine (Duminică, 6 aprilie 2008, 9:18)

      Sandi [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      100 % de acord cu tine
  • -1 (1 vot)    
    Pragmatism (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 8:45)

    stefan v [anonim]

    Este cert ca traim intr-o lume mai buna si mai sigura, in comparatie ca lumea din 1990. Este cert ca Rusia s-a retras din multe zone ale lumii, acceptand dreptul altor popoare de a-si decide singure soarta. (vezi unificarea Germaniei). Rusia a si fost atacata de-a lungul timpului, de-ar fi sa-i pomenim doar pe Napoleon si Hitler. Are si ea dreptul sa-si apere interesele. Sigur ca are dreptul sa se intrebe daca un NATO, aflat la granitele sale si incaput pe mana a cine stie ce nebuni, nu reprezinta un potential pericol. Asa cum stau acum lucrurile, stau bine. Nici o tara, nici macar America, nu mai poate decide singura in materie de geopolitica. E foarte bine asa.

    Rusia are un decalaj educational si tehnologic urias de recuperat, mujicii rusi nu se duc in Spania la cules capsuni, (din pacate pentru ei), datorita resurselor energetice uriase care le dau de mancare fara sa faca mai nimic. E cartea lor, pe care au dreptul sa si-o joace, asa cum altii au cartile lor.
    Nici nu stiu daca Rusia e coapta pentru a asimila o democratie pura, de tip american. Probabil ca nu.

    Ce e bine: Totul se negociaza acum, pentru plasarea tuturor tarilor in puncte de stabilitate de profit maximalizat pentru toti. Eu asta am inteles de la recentul summit.
  • +1 (3 voturi)    
    Prea Putin democrat (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 9:57)

    Luk [anonim]

    Pe mine cel mai tare m-a amuzat ce-a spus oficialul ala rus "Putin este impiedicat sa vorbeasca la Summitul NATO". :)) Asa, si? Ce-ar fi trebuit, sa-l puna primul? Sa-l lase sa organizeze el summitul? Mai, nu fiti ridicoli... In lipsa NATO ii gaseam pe rusi si pe Luna si-n Atlantic. Eu nu stiu unde se duce America si nu stiu cat de prielnic e momentul, dar alianta NATO ne da un ragaz si apartenenta la UE o speranta. Cat o sa existe Rusia o sa ne fie teama de a fi inghititi, striviti. Ar fi facut-o daca puteau si o s-o faca daca pot. Nici cu SUA nu mi-e rusine, dar pe langa Rusia, Statele Unite sunt un verisor civilizat. Pana sa faceti pe desteptii, intrebati-va rudele mai in varsta cum i-au cunoscut pe rusi si rugatii sa-si aduca aminte epoca 1946-1989. Aia inseamna filo-sovietic. Nu ma puneti sa aleg intre Rusia si NATO macar inca 50 de ani, e prea devreme. Articolul e excelent si mi-a placut sa-l citesc. Mergeti si traiti in Rusia desteptii pamantului, mergeti si lucrati acolo doi ani si mai vorbim...
  • +1 (1 vot)    
    apropo (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 10:04)

    catalina [anonim]

    de 'intrebarea' de ce majoritatea presei, tv-urilor, politicienilor nu i-au dat peste nas lui Putin si toti l-au ridicat in slavi:
    pentru ca multi fac parte din latura masoneriei controlata de rusi...
    natie scirboasa de comunisti...
    • 0 (0 voturi)    
      bravo! (Duminică, 6 aprilie 2008, 12:29)

      Gicu [anonim] i-a raspuns lui catalina

      Da, bravo Catalina! Apropos, cu ce esti imbracata?
  • -1 (1 vot)    
    Bush pleaca Putin ramane (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 10:31)

    noterran [anonim]

    Cel putin asta este imaginea deocamdata. NU poate spune nimeni cum va fi mai departe in Rusia, insa Medveev este presedintelele ales de Putin, si in contextul asta, ca premier sau nu Putin mai are un rol de jucat in Rusia si va avea in continuare suficienta putere.

    Raspunsul la intrebarile dvs Dle Tapalaga ar fi ca in general centrii de putere ii polarizeaza si pe ceilalti.
    SI la Bucuresti au fost aceeiasi 2 centrii de putere SUA si Rusia. Si desi Nato este o organizatie militara, puterea de care vb este doar de natura economica.
    Rusia se dezvolta (sau nu) economic fiind furnizor de energie, lucru care ii permite sa puna conditii.
    SUA are inca de o economie formidabila, desi este in recesiune puternica.
    Era de asteptat ca Franta si Germania sa joace destul de mult dupa cum canta Rusia deoarece economiile lor sunt dependente acum de gazul rusesc si poate destul de repede in viitor de petrolul rusesc. Pe de alta parte exista insa si reversul monedei: si Rusia are nevoie de banii proveniti din vanzarea acestor resurse. Rusia nu are inca o economie functionala ci traieste si se dezvolta din vanzarea de resurse.

    Cam acesta ar fi contextul desfasurarii summit-ului. Insa trebuie disociata forma de fond. Forma ar putea fi modul in care Putin a vorbit la Bucuresti; Putin este un outsider Nato si si-a putut permite un ton de suprematie in timp ce Bush, in aparenta nu a avut foarte mult de spus. Iar discutiile despre democratie ale ambelor parti sunt irelevante si cinice.

    Fondul cred ca este un pic diferit si un pic mai simplu: Rusia nu vrea decat sa continuie sa isi vanda resursele si sa incerce sa controleze piata ( e vorba de pret, deci de bani), iar SUA sa isi consolideze pozitia in Irak si Afganistan ( sursa lor de energie)
  • -2 (2 voturi)    
    raspuns pt stefan2008... (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 11:46)

    roman [anonim]

    Eu vorbeam de prezent nu de trecut..........

    Dute la bus in america si fa sluj dar nu inainte de al pupa in fund si pe putin.

    Pleaca din romania in tarile care nu isi vad de problemele lor interne.

    Mie sila ca ai cap sec ca de altfel ca majoritatea romanilor...........
    • 0 (0 voturi)    
      pentru amnezicul care vorbeste de... prezent (Miercuri, 9 septembrie 2009, 21:52)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui roman

      Tu vorbesti despre prezent in varianta ta mioapa.
      Daca ti-e chiar asa sila, iti permit sa-mi bagi vreo 50000EUR in cont (+ comisionul perceput de BT pt alimentarea contului). Promit ca-i folosesc pentru a ma muta in SUA. ;-)
  • +1 (1 vot)    
    Cine se-aseamana se-aduna (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 12:36)

    Calin [anonim]

    Daca tot vorbeati, domnule Tapalaga, de Petru cel Mare si aristocratii francezi oripilati, poate c-ar fi trebuit sa scriu "On qui semble, rensemble" , n'est-ce pas? Glumesc..amar, desigur. E cert ca ultimul paragraf al articolului dumneavoastra este mai mult retoric. Mie, unul, mi se pare foarte clar de ce s-au gasit adulatori ai lui Putin. Pentru simplul fapt ca dumnealor (acei adulatori, sau fani, cum ii numiti dumenavoastra) nu sunt aristocrati. Prea putin conteza daca francezi sau de alt neam. De ce-l admira pe Putin? Pentru ca se comporta si simt exact la fel. Singura diferenta e ca n-au aceeasi putere. SI aici nu ma refer la oamenii obisnuiti, ci la politicieni si la ziaristi. La cei care au (sau incearca sa obtina) o oarecare influenta. La "liderii de opinie". Si de-acolo se propaga parerile. Iar aici... Ce s-o mai lungim, priviti comentariile la articolul dumneavoastra. Cu stima, Calin Marian
    • +1 (1 vot)    
      Putin mojicul ajuns la perfectiune (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 14:06)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui Calin

      Calin ai pus punctul pe i.
      Putin este un mujic si mujicul este mandru de "mujicia" lui. Este mandru cand scuipa, este mandru cand injura, este mandru cand il face pe cel cu care trebuie sa se intalnesca sa-l astepte peste ora de intalnire. De fapt mujicul profesional este zero si el stie asta dar mai stie ca nu are novoie sa fie bun profesional este suficient sa fie mojic.
      Cum foarte multi oameni apreciaza mojicia ca virtute si mod de afirmare in viata evident ca acestia vor fi in admiratia celor care au urcat asa de sus prin mojicia lor.
      Putin este unul din modelele de mojic perfect si de asta este admirat de mojicii care nu au ajuns la perfectiune.
  • 0 (2 voturi)    
    Putin (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 12:53)

    Alin [anonim]

    Pariu ca daca se face un sondaj in Romania Putin o sa iasa cu aprecieri pozitive din partea majoritatii Romanilor?
    • +1 (1 vot)    
      Niste precizari (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 13:53)

      Stan [anonim] i-a raspuns lui Alin

      Nu cred. Dar daca este asa atunci avem o problema serioasa. Hai sa va semnalez si eu niste probleme :
      1. Istoria Roamniei se invata la scoala. Exista foarte multi profesori de istorie cazuri concrete cunoscute de mine care predau istoria Romaniei chiar dupa 1989 laudand cuceririle comunismului, laudandu-l pe Ceausescu, laudand rolul Uniunii Sovietice in instaurarea pacii mondiale si demonizand America si aliatii ei occidentali.
      2. Democratia americana si occidentala permite critica interna. Deci opinia publica din aceste tari dezbate la lumina zilei problemele cu care se confrunta societatea. Aceste critici interne care apar in presa, la televiziuni, in carti, in filme sunt materia prima pe care se bazeaza si s-au bazat comunistii in atacurile la adresa democratiilor americana si occidentala. Invers absolutimul regimurilor comuniste de multe ori criminal nu a permis niciodata critica interna.
      3. Posturile de televiziune romanesti, comentatorii politici, ziarele lauda cuceririle poporului rus (ca nu mai pot zice sovietic) lauda democratia rusa si critica orice fac americanii si occidentalii.
      4. In Romania exista foarte multe familii mixte romano-ruse din perioada cand dadea foarte bine la dosar sa te casatoresti cu cetateni sovietici. Exista deasemenea foarte multi romani care au studiat in Uniunea Sovietica de unde s-au intors si cu invataturile marxist leniniste insusite exemplar.
      5. Exista in Romania din pacate si foarte multi romani pe care nu-i intereseaza decat sa spuna ce vor sa auda conducatorii vremelnici sau sa se fofileze (mandri ca sunt smecheri si se descurca).
      6. Mai exista in Romania si o categorie de romani pe care nu-i intereseaza nimic din punct de vedere politic ei au alte treburi sa "studieze sexul ingerilor", sa se distreze, sa manace, sa bea, sa se uite la fotbal, ... pe care discutiile politice ii enerveaza pentruca le rapeste timpul.
      Punctele 1-6 pot explica de ce romanii ar putea sa-l aprecieze pe Putin.
      • +2 (2 voturi)    
        Degeaba... (Duminică, 6 aprilie 2008, 0:38)

        stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Stan

        ...pot toti papagalii sovietizati sa croncaneasca ce vor! Eu pun pariu ca il vor aprecia pe Putin la valoarea lui de mujic mustind a vodca si atat!
        Oricine a avut de-a face cu rusii (si aici vorbesc de bunicii nostrii care au prins razboiul) stiu ce "civilizati" sunt. Iar Putin nu face decat sa le aminteasca de aceasta "civilizatie" glorioasa.
        • +2 (2 voturi)    
          Ai dreptate Stefan (Duminică, 6 aprilie 2008, 10:27)

          Stan [anonim] i-a raspuns lui stefan2008

          Asa este Stefan.
          Problema rusilor este ca ei nu regreta nimic.
          Ei nu simt nevoia sa-si ceara scuze pentru nenorocirile aduse popoarelor ocupate de armata sovietica.
          Ei sunt gata daca vremurile le permit sa repete ce au facut.
    • +2 (2 voturi)    
      democratie (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 14:39)

      Vali [anonim] i-a raspuns lui Alin

      E normal sa se intample asa cum zici. De ce ? Pentru ca in Romania democratia e avantajoasa numai pentru scursurile numite politicieni (fie ei din pnl, psd, pc, prm si, din pacate, pd-l ), pentru familiile si slugile lor ("ziaristi" si altii). Mai sunt si taranoii care au invadat Bucurestiul si sunt fericiti pentru ca au devenit "corporatisti" si cei care fac bani multi (bani care, pana la urma, nu le aduc nimic cu adevarat bun). Dar astia nu sunt majoritatea.
      Majoritatea romanilor se simt batjocoriti, din pacate...
  • -2 (2 voturi)    
    Putin si democratia: a deschis mujicul gura (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 15:44)

    cititor [anonim]

    La titlul articolului nu se potriveste decat un drept de replica cu tiplul
    " A invatat analfabetul si incultul sa scrie " si ce e mai rau e ca are voie si la HotNews.ro
  • 0 (0 voturi)    
    franceza? (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 16:15)

    Gogu [anonim]

    sau in ce limba era chestia asta ""On qui semble, rensemble"? ca franceza sigur nu e...
  • -3 (3 voturi)    
    Opinie. (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 16:22)

    gaby [anonim]

    Astazi prin libertatea presei se intelege ca orisicine poate jignii fara frica pe oricine.
    Acestui diletant in jurnalistica as vre sa-i amintesc doar crimele occidentale din Afganistan si Iraq sub cupola NATO si in numele"democratiei".
    Apoi democratia nu inseamna deloc promovarea nulitatilor doar pe principiul ca sint pro- americani, cum se intimpla astazi pe la noi prea des din pacate!
    Adica doar nulitatile si cei care se prostitueaza se vind pe mai putin de un pumn de dolari!
    • 0 (0 voturi)    
      da, da (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 17:04)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui gaby

      gaby + comunism + pnlsd = love
  • -1 (1 vot)    
    Biatul KOKO. (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 16:42)

    koko kaka [anonim]

    Papagalul koko a murit. De ras. Daca e prost si nu stie sa se abtina? Ce sa se abtina, domnule? N-ai vazut ca avea mintea pe bigudiuri. Nici una, nici doua ca il busea rasul. Homeric. Mai ceva ca pe presedintele jucator al unei tari bananiere.
  • -4 (4 voturi)    
    mori in chinuri (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 16:46)

    eu [anonim]

    mori in chinuri bai tapalaga. mai injura-l mult tu pe putin si poate ajungi ca el. nu uita ca serviciile secrete ruse se afla in presa din toata lumea. deci o sa ai soarta celor de mai sus mai boule care esti tu bou, pac pac.
  • -4 (4 voturi)    
    interzis prostilor (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 16:49)

    IVAN TURBINCA [anonim]

    Din povestea cu articolul asta de kko, reiese un lucru : democratia are limite. Daca incep toti prostii sa se bage in treaba, toti koko, toti judexi, toti saltimbancii si cuconetul nesatisfacut si sa-si dea cu parerea, iese ca dracul. Politica externa nu e pentru tampiti. Nu se vorbeste despre relatiile dintre state sau diversi presedinti, ca si cum ai vorbi despre Vanghelie sau infractorul Vantu. Acolo trebuie sa te si pricepi. sa ia ceva cultura, fir-ar mama ei a dracului! Cand prostii isi dau cu parerea e ca la balamuc.
    • +1 (1 vot)    
      du-te (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 17:08)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui IVAN TURBINCA

      si mai bea o votca din pasta de dinti, ca altfel nu rezisti. Oftica de, nu se vindeca cu alcool metilic, dar ceva orbire tot da.
      Hai mai ia o gura, ca pari foarte nesatisfacut.
      Na zdarovaia, ivane !
  • -1 (1 vot)    
    exista democratie? (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 16:59)

    atreus [anonim]

    Ma intreb daca exista democratie, sau daca ceva ce se poate numi cu adevarat democratie este practic posibil. Dintre toate formele de democratie "cea mai democratica" o consider pe cea elvetiana. Din cate stiu hotararile se iau sub forma de consens iar un presedinte sau orice alta forma de focalizare a puterii nu exista. Pentru mine democratia elvetiana este cea mai evoluata. Din pacate insa si in elvetia exista o tendinta de coagulare in jurul a doua tabere opuse. Oare romania este o democratie in sensul tare pe care il vreau eu? Sigur NU. Hotararile natiunii exprimate in referendum sunt ignorate. Legile se voteaza prin majoritate, nu prin consens, deci automat o parte din populatie nu este reprezentata in sistemul de legi. Totusi, pana nu demult sistemul de vot era proportional, si ce a rezultat a fost haos. Am trecut la un sistem mixt, mai mult uninominal si ne asteptam la o si mai mare focalizare a puterii. In felul acesta deciziile se vor lua ignorand un procent si mai mare din populatie. Totusi, astfel speram sa eficientizam actul de guvernare. Intrebarea mea: este posibil un sistem democratic in sensul tare, care sa fie si eficient?
    • -1 (1 vot)    
      dezbina si domina (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 18:35)

      tudo [anonim] i-a raspuns lui atreus

      ce mare scandal a fost cind sovietcii doreau sa aiba rachete in Cuba.Nato<occidentul si SUA> sunt niste mielusei?
      Nici pe departe,extinderea la granitele Rusiei e o provocare fatisa.In perioada tratatului de la Varsovia ,Nato fara pic de jena debita minciuni ducind la tensiuni politice<vezi doamne cica echilibrul de forte a fost destabilizat prin armamentul din dotare....>
      Cind fostele tari din tratatul. de la Varsovia,si-au manifestat ,dorinta de a adera au fost aminati din motive de o foarte slaba dotare a armatelor, SUA intro perioada foarte scurta a asigurat garanti gen ,
      <Nato>pentu Kuveit intro luna. Adevarul este ca se duce un razboi sub forme meschine pentru a acapara PEROLUL.
      CE SUME IMENSE S-AR ELIBERA PENTRU UN TRAI MAI BUN DACA S-AR OPRI CURSA INARMARII?/
      Cine sponsorizeaza alegerile din USA, GERMANIA,FRANTA......ITALIA. Producatorii de armament dorind ,perpetuarea conflictelor,au asigurat piata de desfacere
      MANIPULOREA MASELOR DOVEDESTE FRICA DE A LASA PUTEREA POLITICA PE MINA MASELOR
  • -2 (2 voturi)    
    bec in intuneric (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 18:12)

    meditatiile lui Ivan Turbinca [anonim]

    ce spuneam eu? Daca se baga idiotii in discutie iese un talmes-balmes. Poti sa cazi foarte usor pe bec si sa debitezi numai idiotenii. Cine crede ca becul face numai lumina se insala. poti sa fii si bec prost. Sau foarte prost. Sa faci numai intuneric in jurul tau. Un bec nenorocit care nu-i bun de nimic. dar cel mai prost bec dintre toate este becul caruia ii fileaza ceva, un bec bicisnic, cum ar spune presedintele Bush.
    • +2 (2 voturi)    
      Ai luat-o razna Ivane? (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 19:25)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui meditatiile lui Ivan Turbinca

      Ivane tu ai treaba cu "cestiunea" sau ai treaba cu becul? Ce legatura exista intre bec si Putin?
      Sau ai aflat ca Putin a descoperit becul asa cum Popov a descoperit radioul?
    • +1 (1 vot)    
      de, (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 20:23)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui meditatiile lui Ivan Turbinca

      ivane, omonimul tau din poveste avea umor si era baiat de gasca, tu insa.....
      Mai bine du-te si mai ia o gura de metilic, ca orbirea oricum nu-ti trece, constipatia intelectuala nici atit, dar macar te ametesti si uiti.
      Trebuie sa bei ca sa uiti, sa uiti, pt ca prostia doare, doare, tare rau doare.......
      Na zdarovaia, ivane !
  • +2 (4 voturi)    
    Rusii nu stiu decit de frica. (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 19:44)

    Silviu Puchianu [anonim]

    Excelent articol. Rusii ca neam raspund numai la nivelul instinctiv primar. Putin ii controleaza prin frica, si el insusi nu stie decit de frica. NATO trebuie impins pina la granita rusa, numai asa se vor linisti mujicii, pentru ca numnai de asta le este frica. Rusia a fost si inca este Imperiul Raului.
    • -1 (3 voturi)    
      Intradevar (Duminică, 6 aprilie 2008, 2:51)

      organzo [utilizator] i-a raspuns lui Silviu Puchianu

      Domnule Silviu Puchian, sau cum te-o chema vad ca dai dovada de o inteligentza rara, sincer cred ca ar trebui sa te puna statul sub protectie pe motiv ca esti o specie pe cale de disparitie. Tare destept mai esti u sa incepi sa faci afirmatii de genul asta, fratele meu ai fost vreodata in Rusia? de te potzi exprima asa de "frumos", dute tata akolo si apoi mai discutam,habar nu ai ce vorbesti
  • -4 (4 voturi)    
    Tapalaga si jurnalismul: tonomatul a inceput sa ca (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 19:44)

    bugsy [anonim]

    Dle autor, este dreptul dvs sa aveti simpatii si antipatii. Este evident ca sunteti un fan al presedintelui TB si ca urati Rusia si pe Putin. Acestea sunt normale si de inteles pentru un om obisnuit, dar daca va pretindeti a fi un analist integru , incercati sa va domoliti umorile si sa produceti niste analize pertinente.
    Jigniti un om, pe Vladimir Putin, care nu mai mujic nu este. Are o educatie perfecta, vorbeste limbi straine, este diplomat si, cel mai important, a reusit in opt ani de zile sa puna pe picioare o tara aflata in vrie: Rusia! Ar fi bine sa aiba si romanii asa politicieni. Penibil ca amintiti de trecutul din serviciile secrete. Bush senior de unde vine? Care este diferenta intre CIA si FSB?
    Ar fi fost bine sa va interesati ce cota de popularitate are Putin in Rusia si , in special, cat este de iubit de cei tineri. Folositi in mod penibil clisee uzate si imbecile despre Rusia si rusi. Cu parere de rau, sunteti in afara subiectului. Place sau nu, Rusia are un cuvant de spus in politica actuala. Romania are de ales, intre a repetea aceste clisee demodate sau a negocia cu o mare natiune. Se numeste REALPOLITIK si nu are de/a face cu istoria, ci doar cu prezentul si interesul national!
    • +4 (4 voturi)    
      Rusia te asteapta Bugsy cu bratele deschise (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 21:55)

      Stan [anonim] i-a raspuns lui bugsy

      Bugsy de ce nu emigrezi tu in Rusia daca este asa de frumos? O sa poti vizita cele cel peste 20 de milioane de morminte in care rusi au bagat alti rusi care nu voiau "democratia comunista". O sa urmaresti stirile de la televiziune radio si presa aprobate de FSB. O sa vezi ca nu merge ca la noi unde zici jos Basescu, sau marinarul betiv sa zici jos Putin sau jos betivanul kgb- ist ca s-ar putea sa te trezesti cu un glont tras democratic in cap.
      • -3 (3 voturi)    
        Respect nu este acelasi lucru cu iubire (Duminică, 6 aprilie 2008, 10:02)

        bugsy [anonim] i-a raspuns lui Stan

        Pentru a putea intra intr-un dialog civilizat si pertinent cu tine, daca asta iti doresti, trebuie sa citesti cu atentie comentariul meu. De unde nu reiese ca iubesc Rusia. Pe mine ma deranjeaza modul total neprofesionist si partinitor in care este scris articolul.
        Nu iubesc Rusia, respect Rusia. Sunt lucruri diferite, daca poti intelege acest lucru. Ce mi se pare starniu la toate aceste comentarii prin care Rusia este acuzata de lipsa de democratie vin de la niste indivizi care parca au in spate sute de ani de democratie. sa fim seriosi, nu NOI suntem cei mai in masura sa dam lectii de democratie.
        • 0 (0 voturi)    
          lasa mai bugsy... (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 1:19)

          stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui bugsy

          ... ca i-au evaluat altii mai buni pe rusi. Ia mai arunca si tu cate o privire pe site-urile organizatiilor pentru apararea drepturilor omului... si-apoi mai vorbim despre respectul pentru rusi. ;-)
    • +2 (2 voturi)    
      Ideea ta cu "lasa istoria la o parte... (Duminică, 6 aprilie 2008, 0:45)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui bugsy

      ... si baga baliverne cu REALPOLITIK" = tot una cu situatia in care l-ai invia pe Hitler si l-ai pupa in cur ca deh... este un model de ducere a nemtilor pe cele mai inalte culmi.

      Nu poti scoate un om din istoria sa stimabile, chiar daca voi astia din Secu credeti ca nimeni nu baga in seama ce ati facut pana acum.

      Datorita celor ca tine stau dinozauri din Securitate binemersi peste tot prin posturi-cheie.

      REALPOLITIK zici... mai degraba RAHATPOLITIK!
  • -1 (1 vot)    
    bec de la becali ? (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 21:51)

    ivan turbinca horosho [anonim]

    Culmea intunericului mintii : sa fii bec si sa luminezi mai prost decat lumanarea. Si sa te mai cheme si lampa cu gaz. Gata, mi s-a facut lehamite de prosti si obraznici.
  • -1 (1 vot)    
    bec de la becali ? (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 21:51)

    ivan turbinca horosho [anonim]

    Culmea intunericului mintii : sa fii bec si sa luminezi mai prost decat lumanarea. Si sa te mai cheme si lampa cu gaz. Gata, mi s-a facut lehamite de prosti si obraznici.
  • -1 (1 vot)    
    mai exista ratiune... (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 21:55)

    clinton [anonim]

    jos palaria, bugsy! este o placere sa citesti punctul tau de vedere inteligent! Felicitari! Te despart ani lumina de gloata "patriotilor" de ocazie!
  • +4 (4 voturi)    
    Felicitari (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 21:58)

    M.Campean [anonim]

    Felicitari,Domnule Tapalaga!
    Ati spus exact ceea ce gandeam si eu.As vrea sa-i intreb pe jurnalistii care l-au aplaudat pe Putin daca s-au gandit in timpul gestului de sluga fara minte la Ana Politkovskaia si la alti colegi din Rusia care au fost asasinati.Rusine sa le fie!
    Cu stima si consideratie pentru adevaratii jurnalisti.
  • -2 (2 voturi)    
    prapastia dintre prostie si diplomatie (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 22:18)

    un cititor [anonim]

    Draga domnule stan, ma dezamagesti crunt! Nu intelegi nimic, ca multi altii de altfel. Si eu care te bagasem in seama, crezand ca putem purta o conversatie normala. Din pacate, esti imbibat de prejudecati ca o umbrela intr-o zi cu ploaie.
    Ce nu inteleg multi si nici autorul articolului care a starnit spiritele este natura raporturilor romanilor cu rusii. Nu se pune problema sa ii iubim, dar se pune problema sa avem relatii benefice cu ei. Ceea ce presupune si respect. Nu stiu daca iti dai seama, dar atat vreme cat va exista Romania pe harta , ea se va invecina cu Rusia. Care, in plus e si puternica, are si reurse si oricum o pozitie dominanta in lume. S-a vazut si acum la summit.
    Romania e prima care are nevoie de Rusia si nu invers. A te supara cu rusii inseamna sa te superi pe tine. Nimeni nu-i ignora: nici americanii, nici francezii, nici nemtii. Numai cativa imbecili care se cred destepti isi permit sa se joace cu vorbele aiurea in tramvai.
    Tu te joci cu ideile. Spui o tampenie mai mare decat catedra de la care pretinizi ca predai istorie.Spui ca cei care au invatat in Rusia sunt vanduti sau asa ceva. Esti jalnic. Parca ai veni din epoca de piatra. Ce diferenta este intre suspiciunile promovate de securitatea comunista si ineptiile debitate aici de insi fara creier?
    Daca ai fi cu adevarat profesor de istorie ai fi auzit de realpolitik si diplomatie. Vazand ce prostii scrii, imi dau seama ca n-aveai de unde sa auzi. Il critici pe Putin, dar sunt convins ca nu sti nimic despre el. Il critici ca ti se pare ca oi fi vreun patriot. Nu esti. Patriot este cel care isi serveste tara, nu cel care are talentul de a-i ingropa viitorul raspandind samanta dezbinarii. Adio, suflete!
    • +2 (2 voturi)    
      Tradatorii de neam (Duminică, 6 aprilie 2008, 10:05)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui un cititor

      La tine "realpolitik" = cu tradarea de neam.<br>Sa stii ca Ana Pauker, Gheorghiu Dej, Nicolski si altii ca ei tot "realpolitik" au facut omorand peste doua sute de mii de romani si aranjandu-le o viata de cosmar altora cateva milioane. <br>Evident tradatorii de neam au spus si spun intotdeauna ca ei au facut "realpolitik" de aia au colaborat cu dusmanul.
  • +2 (2 voturi)    
    interesant ca de obicei domnul tapalaga (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 22:38)

    valentin [anonim]

    probabil ca primiti amenintari cu moartea ?
  • +2 (2 voturi)    
    elementar (Duminică, 6 aprilie 2008, 6:09)

    inlocsadorm [anonim]

    nu pot decat sa multumesc pentru acest articol .
    exprimarea unor fapte simple si a unor adevaruri elementare este inca o rara avis.
  • -1 (3 voturi)    
    Opere alese Marx,Engels si Tapalaga (Duminică, 6 aprilie 2008, 10:34)

    oschy [anonim]

    Articol slab documentat,cu informatii culese din cartile romantate despre KGB,GRU,FSB si stirile din tabloidele britanice s-au franceze.Despre evolutia economica si sociala a Rusiei actuale la fel.
    Ma surprinde extazul unor inconstienti si caracterul subliminal al unor comentarii.
    • +1 (3 voturi)    
      du-te (Duminică, 6 aprilie 2008, 12:06)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui oschy

      si te plimba putin prin parc cu iliescu si fantoma lu mirladeanu, ca habar n-ai ce vorbesti, mai bulache. Esti la fel ///// ca ofticosu ala de turbinca.<br>Bati cimpii ca un slugoi pnlsdist (sau agent kgbist, ceea ce de fapt e cam acelasi lucru)<br>Hasta la vista, bulache !
      • +2 (2 voturi)    
        Oare de ce? (Duminică, 6 aprilie 2008, 13:11)

        State [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        Barladeanu = Sasa Bardenko.
        De ce si-o fi schimbat numele in Alexandru Barladeanu?
  • -2 (2 voturi)    
    Care democratie!! (Duminică, 6 aprilie 2008, 11:36)

    Ne-aplecatul [anonim]

    Exemple: 1.In USA,limba obligatorie/oficiala este engeza-americana-in Romanica nu,ca s-ar incalca drepturile omului 2.Glontul folosit de americani este un glont "democratic",pe cand cel al rusilor este de origine comunista-amandoua omoara la fel. 3.Ajungi presh. cu numai 28-30 % voturi populatie apta de vot (ceilalti neparticipand sau dat voturi altcuiva) -si iti permiti sa vorbesti in numele "boborului"- faceti votul OBLIGATORIU si dupa aceea minoritatea se va supune majoritatii,deocamdata minoritatea conduce majoritatea(contrar a ceea ce inseamna cuvantul democratie). Halal democratie
    • +2 (2 voturi)    
      Asta democratie (Duminică, 6 aprilie 2008, 13:24)

      Stan [anonim] i-a raspuns lui Ne-aplecatul

      Democratia romananesca inspirata de la americani dupa 1989 da dreptul si tradatorilor de neam sa se pronunte. Adica celor cu care sovieticii ne-au omorat sute de mii de romani si au torturat fizic si psihic milioane. Ce vreti mai mare dovada de democratie cand criminalii, urmasii acestora si admiratorii lor vorbesc liber chiar aici pe forum? Au posturi de televiziune, radiouri, ziare in care ne vorbesc despre idealurile comuniste, de Uniunea Sovietica, de putreziciunea sistemului capitalist, de prabusirea economica a Americii, de mareata democratie ruseasca, de marea personalitate generalului KGB Putin ....
      • -1 (1 vot)    
        Mai ,nea Stanica, (Duminică, 6 aprilie 2008, 15:06)

        Ne-aplecatul [anonim] i-a raspuns lui Stan

        faceam referire la "democratia" de kkt care e la noi,dand si niste exemple-poate vei intelege ceva!!, da degeaba.O tzii deanboulea cu kgb-ul.
      • -2 (2 voturi)    
        Stan, ia vas liubliu!!!!! (Duminică, 6 aprilie 2008, 15:21)

        bugsy [anonim] i-a raspuns lui Stan

        Este evident ca aveti un bagaj de cunostiinte care se limiteaza la kgbist, comunist, sovietic, tradator si securist. Sunteti frustrat si aveti complexe, jigniti pe oricine care nu impartaseste aceeasi parere cu a dvs. Intr/adevar , o dovada de democratie autentica si originala! Pentru indivizi subumani ca dvs ar trebui inventat permisul de acces la un computer conectat la Internet. Sunteti un agent poluant! Stati linistit si injuratii pe rusi si pe Putin, intre timp banii dvs se duc in conturile lor, de fiecare data cand apelati la serviciile unei banci (BCR, de exemplu), cand alimentati masina (la Petrom sau Lukoil, de exemplu), cand platiti factura la gaze sau cand folositi un medicament (folia de aluminiu este fabricata intr/o intreprindere ruseasca, din Romania) samd. Dle. Stan, sunteti in fundul gol, cu pantalonii in vine si faceti pipi contra vantului!!!!! Ia vas liubliu!!!!
        • +2 (2 voturi)    
          Ce iubire frate, mai sa faci infarct (Duminică, 6 aprilie 2008, 19:33)

          Demostene [anonim] i-a raspuns lui bugsy

          Valeu Bugsy rau te-a suparat Stan de faci asa de mari eforturi sa-l umpli de flegme. Stai omule linistit ca faci infarct si degeaba iti baga astia bani in cont (de exemplu la BCR) ca nu-i mai vezi pe lumea asta. Cel mai tare mi-a placut chestia aia ca ai decis ca unii nu au voi sa intre pe net. E tare cine ti-a zis-o? Dar daca eu nu sunt de acord cu tine ce zici nici eu nu am voie pe net? Te-a luat gura pe dinainte sau te-a scos din minti Stan? Pai daca faci asa de urat la ce a zis omul ala parca imi vine sa cred ca are dreptate.
          • -2 (2 voturi)    
            Ptr un grec intelept...se zice (Duminică, 6 aprilie 2008, 20:27)

            bugsy [anonim] i-a raspuns lui Demostene

            Mi se pare normal sa port o discutie in contradictoriu, cu argumente pro si contra. Dar sunt unii, cum este Stan, care folosesc netul ca mijloc de refulare. Asa ca, stai linistit nu fac infarct pentru ca nu ma pun cu cei care au mintea odihnita. Stii despre ce e vorba, nu/i asa? Doar esti Demostene!
          • -2 (2 voturi)    
            Ptr un grec intelept...se zice (Duminică, 6 aprilie 2008, 20:27)

            bugsy [anonim] i-a raspuns lui Demostene

            Mi se pare normal sa port o discutie in contradictoriu, cu argumente pro si contra. Dar sunt unii, cum este Stan, care folosesc netul ca mijloc de refulare. Asa ca, stai linistit nu fac infarct pentru ca nu ma pun cu cei care au mintea odihnita. Stii despre ce e vorba, nu/i asa? Doar esti Demostene!
          • -2 (2 voturi)    
            Ptr un grec intelept...se zice (Duminică, 6 aprilie 2008, 20:27)

            bugsy [anonim] i-a raspuns lui Demostene

            Mi se pare normal sa port o discutie in contradictoriu, cu argumente pro si contra. Dar sunt unii, cum este Stan, care folosesc netul ca mijloc de refulare. Asa ca, stai linistit nu fac infarct pentru ca nu ma pun cu cei care au mintea odihnita. Stii despre ce e vorba, nu/i asa? Doar esti Demostene!
            • +2 (2 voturi)    
              Vai Bugsy (Duminică, 6 aprilie 2008, 22:53)

              Gogu [anonim] i-a raspuns lui bugsy

              Mai Bugsy tot stresat esti de postezi de 3 ori acelasi lucru.
              Te-a zapacit asta Stan rau de tot.
  • -2 (2 voturi)    
    Marelui analist BEC (Duminică, 6 aprilie 2008, 14:44)

    oschy [anonim]

    Limbajul tau se reduce la: bulache,pnl-ist,kgb-ist,hasta la vista si cam atat.
    Urat mi-a fost porcul slab drumul lung si omul prost careeste si fudul.
    Trec pe limba ta Has mi rala
    • +1 (1 vot)    
      in (Luni, 7 aprilie 2008, 0:48)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui oschy

      ceea ce te priveste, limbajul asta e mai mut decit suficient, draga bulache pnlsdist. Pt kgbist mai ai de tras, aia erau un pic mai inteligenti si mai bine pregatiti. Tu esti un biet slugoi pnlsdist, si cam atit.
      Hasta la vista, bulache !
  • -1 (1 vot)    
    stan... nefericitul (Duminică, 6 aprilie 2008, 14:51)

    balsoi ivan turbinca [anonim]

    ba stane, nu stiam ca si tu esti unul din aia pe care i-au omorat rusii. Sa invii tu, ca-i adevarat? Nu stiu cum se face , dar se trezeste cate unul ca tine si pretinde : "pe noi care ne-au omorat ... " cine sa te omoare, bre? Esti halucinant cu pretentiile tale de a primi diploma si reducere de impozit de victima. Semeni cu lumanarea aia fara flacara care raspunde la numele istoric de bec.
    • +1 (1 vot)    
      Ivane, Ivanee, Ivaneee, ... (Duminică, 6 aprilie 2008, 19:21)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui balsoi ivan turbinca

      Bai Ivane te-ai prostit rau de tot, ce legatura are subiectul in discutie cu becul? Toata lumea isi spune parerea despre chestiunea in discutie si tu faci "ode" becului. Frate zau trateaza-te. Sa facem cheta pentru Ivan saracul sa luam ceva medicamente sa-l scapam de becul buclucas care-l munceste zi si noapte.
  • -2 (2 voturi)    
    incorect (Duminică, 6 aprilie 2008, 18:23)

    stefan2008 [anonim]

    Nu sunt de acord sa va luati de Stan: nu vedeti ca e handicapat? E incorect sa va puneti la mintea unuia care nu are minte. La fel si ci cel care semneaza bec. Nu se vede ca are doar doua clase, ca tramvaul 14? Lasati-i in durerea lor de prapaditi.
    • +1 (1 vot)    
      Sariti scapa nebunii de la spitalu' 9 (Duminică, 6 aprilie 2008, 19:15)

      Faramita [anonim] i-a raspuns lui stefan2008

      Aoleu sunt in greva aia de la spitalu' 9 si scapa toti nebunii de acolo. Asta se crede stefan2008 bine ca nu se crede Napoleon.
    • +1 (1 vot)    
      ma (Luni, 7 aprilie 2008, 0:53)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

      mir ca nu te sanctioneaza cineva pt uzurpare de identitate. Semnezi stefan 2008, cind ala e altcineva.
      Tu esti un slugoi pnlsdist amarit si te cheama stefan v, bulache. Ce credeai, ca esti smecher si pacalesti pe toata lumea? Grija mare, bulache, cu astea, ca s-ar putea sa te arzi.
      Hasta la vista, bulache !
    • 0 (0 voturi)    
      stefan2008 [anonim] (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 1:25)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

      Iti place Internetul anonimule?

      Te si dai pe el? Tare?
  • -2 (2 voturi)    
    care dormi in post ? (Duminică, 6 aprilie 2008, 20:58)

    mama lui stefan cel mic [anonim]

    Florinele, inchide gura ca intra musca. Habar n-ai pe ce lume traiesti. Bec este unul la fel de prost ca tine care "analizeaza" mai sus relatiile cu Rusia. Daca nu esti atent, n-am ce-ti face. Esti leapsa.
    • 0 (0 voturi)    
      Sindromul becului (Duminică, 6 aprilie 2008, 22:55)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui mama lui stefan cel mic

      Acuma altul care are sidromul becului. Molima fratilor in toata regula. Da ce aveti cu becul mai treceti si la far...
  • +2 (2 voturi)    
    mama, (Luni, 7 aprilie 2008, 0:41)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    ce draci am bagat in voi, papagalilor rosii. Ati turbat, nu alta. Cel putzin (nu putin), ivan curbinca si stefan 1984(sau v) mai au un pic si pleznesc, de-atita oftica.
    Asa e, bulachilor, nu e usor sa fii comunist si prosovietic. Mai sint elemente dusmanoase care va ingreuneaza nobila dvs misiune. Dar nu disperati.
    Perseverati si cine stie, poate duminica viitoare va iese potul cel mare.
    Succes, bulachilor, in ceea ce va doresc io !
    Pardon, hasta la vista, ca sa nu va dezamagesc, bulachilor !