Summitul NATO este deja spectacolul unui singur om: Vladimir Putin

de Anne-Marie Blajan     HotNews.ro
Miercuri, 2 aprilie 2008, 23:04 Actualitate | Opinii


Vladimir Putin n-a venit inca la Bucuresti, dar pare sa fi "furat" intreg spectacolul, vorba americanilor, cei care au anticipat aceasta situatie paradoxala inca de acum cateva luni. Bush, Basescu, Scheffer, analisti de politica externa, toti s-au raportat la presedintele rus si/sau i-au transmis mesaje in prima zi oficiala a evenimentului de la Bucuresti. Iar in saloanele unde au loc reuniunile oficiale, prezenta virtuala a lui Putin e aproape palpabila.

Bucurestiul, liderii politici din spatiul euro-atlantic si analistii deopotriva au intrat in atmosfera Summitului NATO inca de marti dupa-amiaza, odata cu deschiderea The Bucharest Conference, organizata in marja Summitului NATO de German Marshall Fund.

Atmosfera si tonul discutiilor au dat inca de la inceput senzatia ca in jurul Rusiei vor gravita lucrarile Summitului, chiar daca prezenta presedintelui Putin nu era inca 100% sigura. Despre venirea liderului de la Kremlin la Bucuresti se vorbeste de luni de zile, dar doar in termeni de probabilitate. Pana astazi, miercuri, in prima zi oficiala de Summit, cand Kremlinul a confirmat prezenta presedintelui la Bucuresti, iar presa romana a aflat si ora: unii spun ca este ora 11.00, altii ca vine seara, la 18.45.

Putin confirmase si acum doi ani ca va fi la Riga, dar in ultimul moment s-a razgandit. Analistii anticipau ca, daca va veni la Bucuresti, va fi pentru a avea o influenta asupra lucrarilor si deciziilor evenimentului si ca va "fura spectacolul". Si analistii nu s-au inselat. Afghanistanul, extinderea Aliantei, securitatea energetica si lupta imptoriva cyber-terorismului, toate aceste teme sunt prezentate si in legatura cu Rusia, cu Putin.

Bush si Basescu il anunta la unison pe Putin ca Razboiul Rece s-a terminat

Nici nu incepuse Summitul si presedintele american Geroge W. Bush ii transmitea lui Putin, de la Kiev, primele mesaje in contextul evenimentului: scutul antiracheta american - fata de care opozitia Rusiei este evidenta, desi pare sa mai fi cedat putin in ultimele saptamani - nu este indreptat impotriva Moscovei. Nu e deloc o noutate, dar Bush a simtit nevoia sa o repete si inainte de a ajunge la Bucuresti, unde va fi un subiect fierbinte pe agenda Consiliului NATO-Rusia. Si totusi, in ciuda dorintei de colaborare, liderul de la Casa Alba a mai tinut sa repete ceva deja stiut: Rusia "nu are drept de veto" in ceea ce priveste extinderea Aliantei.

Presedintele Traian Basescu a spus acelasi lucru in discursul de deschidere a conferintei organizata de German Marshall Fund la Cercul Militar: "Dialogul deschis si pragmatic cu Rusia nu poate exclude vointa liber exprimata de catre statele din regiune pentru extinderea Aliantei", a punctat el.

Miercuri, la Neptun, cei doi presedinti s-au exprimat la unison, si i-au transmis presedintelui Putin ca Razboiul Rece s-a terminat.

"Din punctul nostru de vedere, România are o abordare relativ simplă legată de relaţia cu Rusia. Fostele state comuniste, dar poate mult mai mult Rusia, cu toţii trebuie să ieşim din logica Războiului  Rece. Nimic nu mai justifică această logică", a declarat Băsescu, reluand apoi ideea ca "fiecare stat independent este liber să aibă opţiunile lui şi nimeni nu trebuie să aibă drept de veto asupra opţiunii unui stat independent".

Bush, la randul sau, a spus ca se intalneste la Soci cu omologul de la Moscova pentru a-i clarifica faptul că "Războiul Rece s-a sfârşit şi că scutul antirachetă nu este orientat împotriva Rusiei, ci împotriva regimurilor ostile din Orientul Mijlociu".

La Bucuresti, secretarul general al NATO, Jaap de Hoope Scheffer, transmitea un alt mesaj, subliniind din nou, daca mai era nevoie, importanta prezentei lui Vladimir Putin la Bucuresti, pentru prima data la un summit al Aliantei din 2002 incoace. El ii cerea liderului de la Kremlin sa fie open minded, pentru ca in dezacordul de opinie dintre NATO si Rusia sa existe progrese.

"Nu ma astept ca presedintele Putin sa taca in legatura cu lucrurile asupra carora nu suntem de acord. Dar - daca vine cu mintea deschisa - putem face progrese in relatia NATO -Rusia", sunt cuvintele lui Scheffer. Din relatia cu Rusia lipseste "impulsul politic ca această cooperare să aibă o calitate strategică superioară", a spus liderul N ATO si a pledat un dialog deschis şi pragmatic, al cărui scop să fie găsirea de soluţii şi nu "a marca puncte".

De ce vine Putin? Sa faca un exercitiu de sarm sau sa strice petrecerea?

Acestea sunt intrebarile la care au fost provocati sa raspunda analistii, iar paleta raspunsurilor merge de la foarte pesimiste la cele extrem de optimiste: fie vine sa strice spectacolul si sa aiba o influenta negativa asupra evenimentului, fie sa fure spectacolul, adica sa monopolizeze atentia si sa faca un exercitiu de sarm nemaiintalnit pana acum la un lider rus.

Friedrich Kempe, presedintele unui think-tank american, fost jurnalist la Wall Street Journal si comentator la Bloomberg in prezent, spunea ca majoritatea analistilor si politicienilor occidentali se asteptau sa vina pentru a avea o influenta negativa asupra Summitului. Pe de alta parte, "cum el urmeaza sa paraseasca postul de presedinte, ar putea sa isi pregateasca terenul pentru functia de premier si sa arate ca este capabil sa se ajunga la un acord cu el", si atunci "ar lua caimacul" evenimentului.

Expertul republican Bruce Jackson, consilierul pe probleme de politica externa al candidatului republican la Casa Alba, John McCain, crede ca atitudinea presedintelui Putin la Summitul NATO ne va arata cel mai fermecator presedinte rus vazut vreodata.

"Cred ca Putin va veni astazi la Bucuresti ca sa faca un exerciu de sarm si va fi cel mai sarmant lider rus pe care l-ati vazut. Nu va veni aici sa se enerveze", a spus el, provocandu-ma sa pariez cu el pe 5 dolari ca asa va fi. M-am intrebat de ce nu pariaza mai mult: pentru ca nu este foarte convins de ceea ce spune sau pentru ca este atat de sigur ca pierd, incat nu vroia sa imi provoace pagube materiale prea mari. :)

Ron Asmus, directorul executiv al German Marshall fund de la Bruxelles, din tabara democratilor americani, se intreba daca Putin va veni la Bucuresti sa "strice petrecerea" si sa critice SUA si NATO in privinta Kosovo si a scutului antiracheta, sau sa fie constructiv. Ce inseamna sa fie constructiv? Nu este prea clar, potrivit lui Asmus.

"Fiecare oficial rus cu care am vorbit mi-a spus că dacă NATO dă MAP Georgiei şi Ucrainei, Putin nu va veni la Bucureşti. Parţial e vorba de un război psihologic, dar într-o oarecare măsură e şi un lucru real. Nu am mai avut un preşedinte rus care să participe la summituri NATO, cu atât mai puţin la cele care aveau pe agendă extinderea Alianţei. Ruşii spun că nu le prea pasă de Balcani, dar le pasă mult de Georgia şi Ucraina", a explicat Asmus intr-un interviu acordat presei romane.

Razboi psihologic? Au fost analisti care au spus ca putin vine la Bucuresti fiindca stie ca Georgia si Ucraina nu vor obtine MAP. Cum Germania se opune cu vehementa, iar Alianta nu ia decat decizii in unanimitate, s-ar putea sa vina sa isi savureze victoria.

Putin se plange ca nu e lasat sa vorbeasca, dar vorbeste chiar si in absenta


Marti, ambasadorul rus la NATO acuza Alianta ca ii baga pumnul in gura presedintelui Putin. Dmitri Rogozin a sesizat Kremlinul asupra faptului ca regulamentul Consiliului NATO-Rusia a fost astfel conceput incit presedintele Putin sa poata sa poata vorbi doar in partea reuniunii care se va desfasura cu usile inchise, care nu va fi transmisa pe monitoarele din centrul de presa, pentru ca "ideile sale sa nu fie mediatizate".

NATO a explicat ca regula este ca doar secretarul general al NATO si presedintele Consiliului NATO-Rusia sa faca remarcele introductive in fata presei, apoi cameramanii sunt invitati sa paraseasca sala. Iar la acest Summit, coincidenta face ca Scheffer sa ocupe ambele pozitii, prin urmare va vorbi doar el. Presedintele Putin va avea insa o conferinta de presa dupa cea a lui Scheffer, a spus un oficial NATO, anuntand un moment care nu era prevazut. Prin urmare, Putin va avea ocazia sa vorbeasca presei vineri dupa-amiaza. Asta daca nu se va razgandi.

Dupa cum se vede insa, dupa prima zi de Summit, Vladimir Putin nu are nevoie sa fie in fata presei, nu are nevoie sa rosteasca nici un cuvant. El a luat caimacul evenimentului fara sa fi ajuns in Romania inca, fara sa fi rostit nici un cuvant in Bucuresti. Spectrul lui bantuie oricum Romania.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7551 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Sa fim seriosi .. (Miercuri, 2 aprilie 2008, 23:33)

    Marse [anonim]

    Vladimir Putin a pierdut definitiv. RUsia lui nu este mai puternica decat a lui Eltin si Bush i-o spune in fatza. Summitul se va termina cu invitatia de aderare adresata Georgiei si Ucrainei . Pariem ???...
    • +1 (1 vot)    
      pariem :p (Miercuri, 2 aprilie 2008, 23:55)

      Tod [anonim] i-a raspuns lui Marse

      As paria, dar ma gandesc ca oricum summit-ul asta e doar un joc de PR. Adevaratele decizii se vor lua in alta parte.
      Oricum daca Georgia si Ucraina vor intra vreodata in NATO depinde numai daca Rusia va primi o oferta pe care nu o poate refuza.
      Parerea mea, ma-ntelegi? :p
      • +2 (2 voturi)    
        pariem? (Joi, 3 aprilie 2008, 1:00)

        alex [anonim] i-a raspuns lui Tod

        Nu decide Rusia daca intra Ucraina sau Georgia in NATO. Ce in cazul Romaniei crezi ca nu s-a opus Rusia? Aia se opun la orice, deaia nu trebuie bagati in seama.
        • 0 (2 voturi)    
          nu e chiar asa (Joi, 3 aprilie 2008, 9:01)

          liviu [anonim] i-a raspuns lui alex

          au drept de veto... ai uitat?
        • 0 (0 voturi)    
          pariu (Joi, 3 aprilie 2008, 10:36)

          cristinel [anonim] i-a raspuns lui alex

          mai multe sondaje in Ucraina au aratat ca mai bine de 90 la suta din populatie nu doreste integrarea in NATO. legaturile dintre Ucraina si NATO sunt la fel de stranse ca cele dintre Romania si UE, milioane de ucraineni lucreaza in Rusia. America stie lucrul asta, Rusia il stie si ea foarte bine. Nu stiu de ce se fac invitatii de aderare, cand tara respectiva nu doreste lucrul respectiv. Atat cat ma duce pe mine mintea, ar fi doua explicatii: sau liderii ucraineni vor sa santajeze si ei un pic Rusia (ca o contrabalansare a ceea ce le fac rusii cu gazul), sau americanii vor sa arate ca au curajul sa extinda alianta chiar in coasta rusiei, astfel incat, daca renunta la integrarea celor doua tari, sa fie vazut ca un favor, iar scutul antiracheta sa fie acceptat de partea rusa ca parte a intelegerii.
          • 0 (0 voturi)    
            pariu (Joi, 3 aprilie 2008, 10:56)

            van d'AL [utilizator] i-a raspuns lui cristinel

            dude, ti-am citit analiza. fa-ti un biznis local, si-apoi poate mai vreai sa vorbim de fapt
    • +1 (1 vot)    
      Chiar, sa fim seriosi ! (Joi, 3 aprilie 2008, 11:00)

      Sorin Aradean [anonim] i-a raspuns lui Marse

      Marse, summit-ul se va incheia prin invitarea Croatiei si a Albaniei, iar in problema macedoneana, Macedonia si Grecia au conducatori in egala masura de caposi incit sa blocheze lucrurile legat de aderarea Macedoniei...

      Cum poti fi atit de sigur pe tine, cind bine stii ca atit Germania cit si Franta au declarat explicit ca se opun aderarii Georgiei si Ucrainei ? Cartea resurselor energetice rusesti de care Europa e in integralitatea ei dependenta fii sigur ca e mai importanta decit multumirea Marelui Licurici.

      Eu sint convins ca inclusiv Bush constientizeaza acest lucru, dar din motive lesne de inteles vine cu o declararte populista de sustinere a celor 2 state pretendente.

      De aceea, cel mai important lucru ptr netezirea asperitatilor si aplanarea temerilor este ca Ursul de la Rasarit sa constientizeze faptul ca amenintarile actuale sint de cu totul alta natura decit cele din perioada Razboiului Rece. De abia in faza urmatoare se va putea vorbi si despre invitarea unor state din spatiul ex-sovietic.
    • 0 (0 voturi)    
      shto? (Joi, 3 aprilie 2008, 14:01)

      gica contra [anonim] i-a raspuns lui Marse

      maestre... de unde citezi? din lucrarile plenarei pentagonului? sau din intelepciunile profetului tufa catre fiul sau obamie? mai lasa naibii CNNu ala ca prea multe desene animate strica...
  • 0 (0 voturi)    
    corect :) (Joi, 3 aprilie 2008, 1:03)

    bozo [anonim]

    de acord cu Tod.
    si as tine pariul ca Georgia si Ucraina nu vor fi invitate sa intre in NATO. Cel putin nu acum la Bucuresti. Si nu e vorba de Rusia, e vorba ca tot vestul Europei se opune, in favoarea lor sunt strict SUA si tarile din Est-Europa. Si sunt motive ultra-intemeiate sa se opuna.
  • +2 (2 voturi)    
    Putin, Putin, nici nu stii, ce putin incepi sa fii (Joi, 3 aprilie 2008, 2:16)

    R.A.Muresan [anonim]

    ...
    • +1 (1 vot)    
      Putin,Putin............ (Joi, 3 aprilie 2008, 7:14)

      Nicolae O [anonim] i-a raspuns lui R.A.Muresan

      Asa este .A ranas singur .Cum comentati noua pozitie a Chinei la Viena in problema nucleara iraniana ???
      • +1 (1 vot)    
        Putin, Putin... (Joi, 3 aprilie 2008, 14:05)

        R.A.Muresan [anonim] i-a raspuns lui Nicolae O

        Nu ma pricep la politica externa, dar e de bun simt ca Putin, cu fata lui de copil nefericit si dificil nu mai impresioneaza prea multa lume.
        Daca insa pot gindi ca germanii sint ingrijorator de dependenti de gazul rusesc, nu-i mai inteleg pe francezi. Ce sa mai zic de spanioli...
        Am citit chiar acum despre dezvaluirile surprinzatoare ale Chinei facute IAEA in legatura cu programul nuclear iranian. Pentru multi, Rusia, China, India, Iran ar putea fi aliati naturali impotriva Statelor Unite.
        Revenind la Germania, cred ca aceasta ar face (mult) mai bine sa investeasca in cercetarea legata de fuziunea nucleara, iar Romania sa o incurajeze sa faca asta, de vreme ce singura, desi isi doreste sa devina independenta energetic, e clar ca Romania, care practic nu mai are cercetare nu o poate face.
        In lumea dezvoltata exista o cursa contra cronometru privind controlul reactiei de fuziune, o sursa curata, ieftina si practic inepuizabila de energie. Lumea musulmana nu mai are prea mult timp la dispozitie pentru a se maturiza.
        Europenii isi iau deja masuri cind e vorba de naturalizarea cetatenilor ce provin din tari de religie musulmana.
  • +1 (1 vot)    
    Bush si Putin , sunt prieteni buni . (Joi, 3 aprilie 2008, 4:38)

    Dan B. Charles [anonim]

    Relatia americana- rusa este de viitor si in relatii foarte buna.
    Fatada nu descrie substanta legaturilor americane-ruso-europene.
    Rusia este o tara saraca industrial, cu o agricultura primitiva si inapoiata. Nu isi permite o confruntare cu NATO/USA. ATI UITAT? USSR a facut-o si s-a ales praful de comunisti.
    NU as dorii sa am ca inamic NATO/USA.
  • +1 (1 vot)    
    cine joaca pocarel stie de bluf! bluf rusesc! (Joi, 3 aprilie 2008, 4:53)

    iulica [anonim]

    Asta-i ca la carti.... s-au opus c-au intrat Balticii, s-au opus ca intra Polonia, c-a intrat România... Auzi, una mai buna... ce au reusit efectiv, asa concret sa faca când o dat cu bomba peste Sârbia în razboiul din Kosovo? Si în cazul primului razboi Iugoslav...ala mare... toata lumea, vai ca ce fac rusii, ca vor ajuta pe fratii slabi, ca intra NATO în careul de nisip al rusiei si-i strica jocul în balcani! Ca "all out war"! WW3! Pai Sloveni si Croati au zis pa! pa! Montenegro pa! Kosovo pa! Rusii s-au tot opus dar concret nu au stopat nimic. Cu Kosovo acusica? Le trimite ceva airlifturi comunitatilor sarbe din Kosovo, pai atât a mai râmas. Baga Albania în NATO ce sa mai faca lui Kosovo?!? Ce crezi ca Sârbii sunt prosti daca e sa aleaga E.U. sau Organizatia Statelor Independente Rusesti cu state emblematice ca si Bielorusia sau Transnistria (pardon ala nu-i stat înca). O sa le spuna sârbii la Rusi un Thank You but we go west! Au rusii argumentul energetic si o piata de desfacere mare, asta e adevarat dar ei uzeaza în prezent de mult soft power pentru a compensa pentru deficitul putere reala. Eu zic ca-i bluf toata ziua si ca Germanii gresesc cartea. Pe francezi nu-i înteleg, intra în NATO high comand, merg în UK si prietenie cu USA... eu zic ca o joaca pe la spate de fapt. Eu zic ca daca occidentalii musca la momeala, s-au "c" pe el NATO, si asta nu-i bine pentru noi.
    • 0 (0 voturi)    
      Cine joaca....... (Joi, 3 aprilie 2008, 7:28)

      Nicolae O [anonim] i-a raspuns lui iulica

      Fiifara grije ,in extremul Orient se pune la cale un alt fel de NATO ceva in genul conferintei dela Teheran.
      Stalin a fost inteligent ca a avut procupare majora militara fata Siberia ,pana cand omul lor Richard Sorge l-a "ciripit"ceva fiind un mare pont.
      Politica externa se face pe termen lung.
    • 0 (2 voturi)    
      Nu inteleg nimic (Joi, 3 aprilie 2008, 7:48)

      Gogu [anonim] i-a raspuns lui iulica

      Iulica tata nu inteleg nimic din ce zici....Pune-ti in ordine ideile si gramatica si apoi reformuleaza.
    • 0 (0 voturi)    
      i beg to pardoane maestre.... (Joi, 3 aprilie 2008, 15:11)

      gica contra [anonim] i-a raspuns lui iulica

      s-ar putea sa nu ai toate datele problemei... razboiul cu Serbia a inceput tocmai din cauza fliturilor sistematice date de Serbia americanilor si Bancii mondiale... daca ai impresia ca ma insel e simplu... dai matale o raita prin serbia si-mi spui apoi... p-acolo se vede mai bine...
    • +1 (1 vot)    
      e box in toata regula, nu poker (Joi, 3 aprilie 2008, 15:16)

      R.A.Muresan [anonim] i-a raspuns lui iulica

      Daca-i bluf, atunci e american, si asta fiindca se pare ca americanii vor decamdata doar scutul antiracheta care sa acopere Europa.
      Povestea integrarii in NATO a Georgiei nu-i chiar asa de problematica cum e aceea a Ucrainei, care imi pare mult mai greu de digerat de stomacul sensibil al Europei occidentale. Hai sa fim cinstiti si sa observam ca inclusiv Romania -- cu-ale ei 20 de milioane de fosti comunisti cu apucaturi de golani -- e dificil de digerat de catre liderii europeni (si sa-i amintim aici doar pe nemti carora si astazi le stam in git).
      Putin se poate bucura el de temporizarea pe care o promoveaza, insa totul se va deconta intr-o prima instanta pe seama rusilor de rind, care inca nu s-au prins ca, prevalindu-se de licoarea nationalista dublu rafinata inca din comunism, noua oligarhie va prinde radacini pe termen lung.
      Cit despre europenii cu state vechi, ei isi vad mai departe de interesele de moment, parind mai degraba obositi de exercitiul democratic -- nu degeaba americanii vorbesc insistent de Vechea Europa si Noua Europa (ultima, a celor din est). Nu pot fi cinic si sa sustin ca in politica mondiala absolut totul se invirte in jurul intereselor meschine cu bataie scurta, insa daca europenii continua sa menajeze sentimentele de toapa ale Rusiei, cu totii vom avea de suferit.
      Eu zic ca americanii sint mai in forma ca niciodata. Ei chiar au organ pentru a stimula democratizarea unei tari. Nu stiu ce deviza au, dar e clar ca e una simpla fiindca lovitura lor este una asemanatoare cu lovitura directa (jab - eng). Ideea ar fi aceea ca daca tot ti-ai facut un dusman dintr-o dictatura, cel mai indicat ar fi sa incearci sa-l democratizezi (direct), facind mai intii demersuri pe toate caile acceptabile. In felul asta nu ti se va putea reprosa niciodata ca n-ai actionat cu buna credinta. E o filosofie extrem de simpla si care da cele mai bune roade. Nu avem decit sa invatam de la americani, fiindca noi romanii inca importam masiv democratie.
  • 0 (2 voturi)    
    Adevaruri necosmetizate (Joi, 3 aprilie 2008, 7:29)

    hotnewsfil [utilizator]

    Rusii se poarta ca in timpul razboiului rece, pregnanta fiind data, in mod deosebit, de formatia profesionala a actualului sau presedinte. El foloseste tehnicile, caile si mijloacele cu care a facut succes inainte de '89.
    Cu El, tzarul, nu poate discuta de la egal decit SUA.
    Din nefericire, El a reusit sa-si puna in aplicare planul sau de a invinge tarile din vestul Europei, nu cu armele nucleare cu care ar putea distruge pamantul de 3000 de ori, ci, asa cum a declarat deschis chiar el, cu o alta arma mai "soft", extrem de eficace, de care dispune maica- Rusia - cu teava de gaz metan.
    Politicienii din tarile vestice, trebuind sa raporteze electoratului lor, din patru in patru ani, cum i-au asigurat conditiile majore de existenta- energia-gazul metan, mimeaza doar ca infrunta gigantul omnipotent de la rasarit. De fapt, aceste tari fac, silit, jocul Rusiei, de cite ori fac demonstratii de indepartare fata de SUA -vehiculind in lume, de la cel mai inalt nivel, chiar antiamericanismul dur, rusesc.
    Folosind expresia lansata de Presedintele Traian Basescu, tarile din vest fac functiunea de tonomate, fiind dependente vital de Moscova, moneda de plata fiind gazul metan.
    Ne imaginam ce criza colosala s-ar declansa in tarile din vestul Europei daca Putin ar apasa, instantaneu, nu pe butonul nuclear, ci pe butonul de comanda a robinetului de stopare a livrarii gazului metan.
    Pe masura agravarii crizei energetice in lume, dependenta De "buna-vointa moscovita" se va accentua dramatic.
    Acest adevar este exprimat deschis, direct, fara menajamente, numai de doi presedinti cu firi asemanatoare : Bush si Basescu.
    Fiind ca "cine-a stat cinci ani la rusi, nu poate gandi ca Bush", nu ne putem astepta ca Ilici sa recunoasca acest adevar.Daca s-ar aventura s-o faca, ar incasa o laba ucigatoare, de urs.
    Aceasta este realitatea necosmetizata a relatiilor dintre marile puteri, cu reflexe si asupra Romaniei.
    • 0 (0 voturi)    
      Bine zis (Joi, 3 aprilie 2008, 22:45)

      kinn [anonim] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Bine zis: "doi presedinti cu firi asemanatoare : Bush si Basescu". Chiar si la inteligenta sunt asemanatori.
  • +1 (3 voturi)    
    Rusia lui Putin (Joi, 3 aprilie 2008, 8:49)

    Stoewer [anonim]

    Multa lume naiva gandeste ca Rusia de acum e Rusia slabita a lui Eltzin. Nu este adevarat. Si nu numai gaz are Rusia (toti se gandesc la gaz, pentru numai cu el au direct de a face), ci si alte resurse vitale, referindu-ma aici la metale. Si politica de acumulare a acestor resurse se desfasoara cu o mare rapiditate, departe de ochii celor neavizati. Plus participarea rusilor la diferite companii occidentale cu rol cheie, dar putin cunoscute. Rusia e vecinul nostru, al europenilor, nu USA, care de multe ori in istorie s-a complacut in izolare si nu aintervenit decat cand a avut interese.

    Pe de alta parte, marea masa crede ca de la Rusia numai comunismul a venit (comunismul nici macar nu a fost creat de rusi). Romania a inceput sa se "occidentalizeze" abia de prin 1830, cand generalul imperial rus Kisseleff coducea de facto Tarile Romane. Atunci au avut cele 2 Principate prima oara ceva care semana a Constitutie, si anume "Regulamentul Organic" (nu intru in discutie aici prezentand neajunsurile acestui Regulament). Abia din 1830 boierimea romana a putut sa plece la Paris si Viena, sa cunosca cultura oocidentala. Ne laudam noi cu traditie pro-occidentala, dar pana in 1830 eram turciti pana in maduca oaselor.
    • 0 (2 voturi)    
      eu chiar nu inteleg... (Joi, 3 aprilie 2008, 12:29)

      adi [anonim] i-a raspuns lui Stoewer

      ...de ce ai luat minus. ca ai dreptate si nu mi se pare ca ai fi pro-rus.
  • 0 (0 voturi)    
    Toata lumea multumita (Joi, 3 aprilie 2008, 13:46)

    C [anonim]

    Ucraina si Georgia nu vor fi invitate, asta ii doare pe rusi. Putin poate fi multumit.
    In schimb, Rusia isi da acordul pt. scutul european extins. Bush poate fi multumit.

    Pupaturi, alea, alea ... in Piata Centrala din Soci.

    Toata lumea multumita :)
  • 0 (0 voturi)    
    Putin ?! nu inteleg ... (Joi, 3 aprilie 2008, 14:41)

    Fifi [anonim]

    Este o reuniune in care se discuta la nivel de sefi de state. Problema e ca Putin NU mai e presedintele Rusiei ....
  • 0 (2 voturi)    
    Putin (Joi, 3 aprilie 2008, 16:10)

    Vali [anonim]

    "Vladimir Putin a pierdut definitiv. RUsia lui nu este mai puternica decat a lui Eltin si Bush i-o spune in fatza. Summitul se va termina cu invitatia de aderare adresata Georgiei si Ucrainei . Pariem ???..."

    Dupa parerile atator specialisti, eu spun decat un lucru:
    Putin este un barbat adevarat, nu o marioneta !
    In rest...
    • 0 (0 voturi)    
      - despre barbatii adevarati - (Joi, 3 aprilie 2008, 17:04)

      R.A.Muresan [anonim] i-a raspuns lui Vali

      Nu poate fi un barbat (de stat) adevarat acela care isi sacrifica propriul popor ca sa-i fie lui si clicii sale bine. Daca lucrurile ar sta altfel, atunci si despre Lenin, Stalin, Hitler, Ceausescu s-ar putea spune ca au fost barbati adevarati: iar asta este evident de nesustinut de vreme ce stie toata lumea ca oamenii acestia erau intii de toate lipsiti de caracter, si chiar de scrupule. In rest, numai idiotilor li se pare ca cei care au in spate armate si isi permit aroganta si demersul inflexibil ar putea fi barbati adevarati.
      Democratia inseamna negociere, iar a negocia nu inseamna sa fii slab, dimpotriva.
      "Eu decit atit am vrut ca sa ma exprim" :-)