Go West, Basescu!

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Marţi, 1 aprilie 2008, 16:29 Actualitate | Opinii


Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Romania a intrerupt temporar traditionalul joc de glenze in politica externa. Am devenit, din nou, o tara predictibila si ceva mai previzibila iar acesta este marele castig al declaratiilor raspicate de la Cotroceni. Lor li se opun avocatii duplicitatii, legati prin fire stiute sau nevazute de Moscova, cuplati  la nebanuitele ei resurse. Ei, duplicitarii, ne ametesc cu pretul gazului rusesc, prorocesc intunericul de la Rasarit daca nu ne vom arunca la picioarele Gazprom cerand putina lumina. Avem insa sansa sa ne spalam trecutul de tradatori eterni, rusinea de tara care si-a abandonat, de-a lungul istoriei, toate aliantele in care a intrat. Iar sansa asta se cheama, va place sau nu, Traian Basescu.

Din tradare continua a rezultat o tara ciumata, buna de tinut la usa istoriei. Ne-am abandonat, pe rand, aliatii occidentali, nazisti, comunisti, invocand mereu scuza lasa a locului ingrat ocupat pe harta: prinsi in mod fatal la rascruce. Ne-am adormit constiinta pe asternutul moale al resemnarii: suntem prizonierii jocului dublu in menghina marilor puteri! Argumente imprumutate de la ora de geografie au izgonit principiile si morala din viziunea noastra istorica, redusa la un soi de oportunism slinos si perpetuu. O inscriptie daltuita pe fruntea natiei, care ii defineste si azi pe cei mai multi dintre cetatenii ei.

Cum putem scapa de blestem? Prin asumarea pana la capt a angajamentelor luate, cu mult curaj, coerenta si luciditate. De exemplu, fara retrageri din Irak anuntate cu lacrimi in ochi urmate apoi de o ridicola amnezie. Dar e bine ca Guvernului Tariceanu i s-au uscat lacrimile dupa soldatii romani din Irak. Este foarte bine ca suporta astazi, cand presedintele american George Bush vine la Bucuresti, doar rusinea amneziei in loc de insuportabila rusine a infidelitatii.

Pe alti duplicitari ii auziti astazi penduland la televizor: Basescu s-a grabit sa sustina extinderea NATO cu Georgia si Ucraina. Nu trebuia. Poate era mai bine sa mai stam, sa mai vedem, sa mai asteptam. Rusia ne va scumpi gazele si asa cele mai scumpe din Europa. Uite: nemtii cer timp, grecii pun conditii, numai noi stam in pozitie de licurici. Un tip de discurs falsificator prin omisiuni vinovate, perfect oportunist, care probeaza lipsa de curaj a unei clase politice incapabila sa articuleze predicate clare si ireversibile.

Pretul mare, probabil politic, platit de Romania pentru gazul rusesc este inca un pret mic cu care ne rascumparam un trecut duplicitar.  Traian Basescu pare dispus sa-l plateasca pana la capat, indiferent de costurile popularitatii sale interne. Istoria va decide daca pretul platit a meritat sau nu efortul.

Nu sunt expert in politica externa, n-am talente de analist Motorola, nici viziuni geostrategice. Dar pot sa vad si sa judec cu mintea mea fapte mai clare decat curcubeul vazut de Bush acum patru ani la Bucuresti: Romania nu doreste sa contruiasca un pod catre Rusia, cum ne sugera pe atunci presedintele american. Doar ca, atentie! Indemnul sau era, ca si garantiile pacifiste date astazi la Kiev, un fel de calmant administrat Rusiei, in contextul extinderii NATO cu Romania si Bulgaria, nu o solutie reala.

Astazi, Rusia s-a isterizat si vede in extinderea NATO spre Rasarit o amenintare la securitatea ei. Logic, cei care sustin deschis largirea cu Georgia si Ucraina devin automat dusmanii Moscovei. Traian Basescu a avut curajul optiunii intr-un moment crucial. De acum, uitati de nuante in discursul politic extern. Alegem sau vom fi pierduti.

Nu cred ca vom putea imbunatati relatiile comerciale cu Rusia, ca vom putea negocia istet un pret mai mic la gaze si ca asta nu va costa nimic. Nu cred ca ezitarile, ambiguitatea raporturilor cu tarile din Rasarit  si oportunismul vor fi o solutie. Ele ne fac, in cel mai fericit caz, suspecti si nesiguri. Nu  vom putea fi, iarasi, cu fundul in doua luntri, cu sufletul in raiul NATO si cu sacii umflati cu gaz in caruta Moscovei.

Oportunism si joc de glezne isi permite acum o tara ca Germania, intrata pana in gat in afaceri pe picior mare cu Rusia, ale carei companii intermediaza exportul de gaz piparat in Romania. Cu tarile din vechea Europa, santajate masiv cu gaz rusesc sau aflate in profitabile relatii comerciale cu oligarhii rusi, o alternativa militara europeana la dispozitivul NATO devine utopie. Spre edificare, consultati armonioasa corespondenta a austriacilor de la OMV cu fostul director Gazprom, azi presedinte ales al Rusiei, gata sa puna de-un holding de gaze in Romania, afacere dezvaluita recent de EVZ.

Altfel spus, singura solutie valida ramane NATO, mai precis solutiile politice clare sustinute de Statele Unite in interiorul unei Aliantei profund divizate. Da, chiar si trimiterea de trupe in Afganistan, intr-un razboi aparent pierdut, face parte din obligatiile Romaniei daca vrem sa ne castigam respect si o pozitie onorabila in interiorul Aliantei. Fara minime sacrificii, ne-am intoarce la oportunimsul nostru istoric, la loialitatea noastra declamativa.

Invitarea Ucrainei in procesul de aderare ar impinge granita NATO si ar proteja Romania de expunerea directa la radiatiile politice rusesti. L-ati auzit pe Basescu invitandu-l pe Putin la colaborare. Un formalism de gazda: toate mesajele sale de pana acum au fost de adio. 






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6371 vizualizari

  • -8 (14 voturi)    
    Cata ura pe tine (Marţi, 1 aprilie 2008, 16:57)

    Aneta [anonim]

    Ai sarit rau de tot peste cal. Cred ca esti
    nevindecabil . Intrebarea este daca bosii tai
    sunt de acord cu aiurelile pe care le scrii .
    Care aliati comunisti a tradat Romania ?
    • +7 (11 voturi)    
      Scurt si la obiect (Marţi, 1 aprilie 2008, 17:07)

      georgio [anonim] i-a raspuns lui Aneta

      Iliescu, Patriciu.
    • +6 (12 voturi)    
      ...n-as fi prea sigur (Marţi, 1 aprilie 2008, 18:02)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Aneta

      Nu cred ca articolul e prost directionat. Imi aduc aminte de miscarea Tariceanu-Atanasiu cu retragerea trupelor din Irak fara consultartea aliatilor, CSAT-ului, colegilor din guvern sau partid, cand toata diplomatia internationala a ramas dezgustata. Am vazut cum o tara intreaga a riscat sa treaca drept prostituata. In momentul ala Tariceanu a iesit pentru mine din orice simpatie si de atunci astept sa plece si cred ca nu sunt singur, ba mai mult sunt intro tabara cu destul de multi liberali.
    • 0 (4 voturi)    
      Tradare... (Miercuri, 2 aprilie 2008, 0:14)

      cde [anonim] i-a raspuns lui Aneta

      Autorul articolului este fie rau voitor fie nestiutor. Din momentul castigarii independentei in 1878, Romaniei i se poate imputa o singura 'tradare' si anume fata de Polonia in 1939, insa chiar si atunci polonezii au fost cei care initial au refuzat ajutorul nostru militar sperand in ajutorul Frantei si al Angliei. In 1914 tratatul de alinata cu Austro-Ungaria era indreptata impotriva Rusiei si prevedea ajjutor in cazul unei agresiuni armate asupra partilor semnatare. Austro-Ungaria a atacat Serbia si nu invers, ca atare, nu eram obligati sa intram in razboi altauri de ei. In afara de asta Carol I a tinut acest tratat secret si l-a scos practic din sertar la inceputul WWI incercand sa convinga Consiliul de Coroana sa intre in razboi de partea Puterilor Centrale, ceea ce nu a reusit pe buna dreptate. Mica Intelegere s-a autodizolvat de facto in momentul cand a permis Anschluss-ul (anexarea Austriei de catre Germania) in 1938. Cate despre Axa am intrat acolo cu pusca in spate, in conditiile in care Germania a sustinut in Dictatul de la Viena pretentiile Ungariei asupra a jumatae din Transilvania. Daca Germania nu ne-ar fi tradat pe noi atunci, am fi putut sa vorbim de tradare noastra in 1944. In 1968 nu am tradat Pactul de la Varsovia intrucat acesta prevedea aprarea comuna impotriva NATO si nu interventia in tarile membre, in conditiile in care in Cehosolvacia nu a fost 'contrarevolutie'. Acum sa ne spuna si noua Dl. Tapalaga ce a tradat Romania.
      • -6 (6 voturi)    
        Rasaritul si apusul (Miercuri, 2 aprilie 2008, 7:22)

        Ion Codreanu [anonim] i-a raspuns lui cde

        Mai omule!Am vazut si pe alti ziaristi care tot ne instiga impotriva rusilor,fara sa gindeasca ce rau fac Romaniei.Izolarea de pietele de desfacere din motive politice este cea mai mare gafa economica.Ziaristii care cinta in strune unor politicieni care nu au subiecte de iesit in fata cum e si bASESCU SINT NISTE LINGAI CUM E SI DOMNUL TaPALAGA.sA STII SI TU CA bASE DA NUMAI DIN GURA SI NUFACE NIMIC.dE unde ai gasit tu ca Basescu este sansa Romaniei.Spune-mi ce a facut Basescu pentru tara in acesti 4 ani in afara de gafe si declaratii?
      • -1 (1 vot)    
        mai lasa-ne (Miercuri, 2 aprilie 2008, 9:36)

        elaxxx [utilizator] i-a raspuns lui cde

        Regele, Antonescu, '56 toti au fost tradati de romani catre rusi ... asa ca mai documenteaza-te
        • -1 (1 vot)    
          lasa-te singur (Miercuri, 2 aprilie 2008, 10:54)

          altix [anonim] i-a raspuns lui elaxxx

          Eu cred ca te-a tradat pe tine logica si ratiunea, cde scrie de Romania si relatiile ei in calitate de entitate politica si nu despre relatiile intre poporul roman si conducatorii lui. Asa, in curand o sa poti sa spui ca romanii l-au tradat si pe Ceasescu...
    • -5 (5 voturi)    
      tradare (Miercuri, 2 aprilie 2008, 8:16)

      radu [anonim] i-a raspuns lui Aneta

      L-ati uitat pe marinar. Era ministru cand s-a semnat tratatul cu Ucraina pe care il incrimineaza acuma. Atunci nu a demisionat, ca era pe val! Si el nu a fost comunist? sau colorandu-se in portocaliu s-a spalat de toate pacatele.
  • -11 (15 voturi)    
    ambiguitatea diplomatiei (Marţi, 1 aprilie 2008, 17:03)

    andrei [anonim]

    dl tapalaga, cred ca faceti o mare confuzie. dorinta de a avea relatii normale si civilizate cu tarile lumii, mai ales tarile puternice economic este absolut normala si o urmaresc toate statele, inclusiv sua. arma folosita se numeste DIPLOMATIE, un cuvant cunoscut aparent, dar prea subtil pentru dvs. si mentorul dvs. Nimeni nu spune in Romania nu SUA sau NATO dar mai presus de aceste da si nu ar trebui sa ramana interesul national, si nu ideea asta ca da bine la americani sa injuri rusii, mai ales ca nici nu ne-o cere nimeni! cat despre gazul rusesc, eu personal mi-as dori ca si noi romanii sa platim un pret decent, ca toate tarile europene duplicitare-dupa parerea dvs. Eu retin ca platim cel mai scump gaz din UE ca asa vrea cineva. O sa ma gandesc de cate ori platesc factura la gaze sa va multumesc dvs si mentorului dvs. Apropo, cred ca deja aveti pregatit biroul la cotroceni!
    • +9 (11 voturi)    
      diplomat de dambovita (Marţi, 1 aprilie 2008, 18:10)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui andrei

      Tariceanu si Atanasiu au fost diplomati cu alianta cand au trimis telegrama de retragere a trupelor din Irak fara stirea nimanui. ...Basescu e departe de a fi diplomat, dar unele miscari ale lui Tariceanu sunt de comuna primitiva.
  • -5 (17 voturi)    
    Pt. dl. Tapalaga (Marţi, 1 aprilie 2008, 17:07)

    Mihai [anonim]

    "Avem insa sansa sa ne spalam trecutul de tradatori eterni, rusinea de tara care si-a abandonat, de-a lungul istoriei, toate aliantele in care a intrat."
    Esti cel putin cretin, domnule !
    • +7 (13 voturi)    
      Si tu (Marţi, 1 aprilie 2008, 17:24)

      Dudu [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Si tu ai creierul spalat. Da te rog un contra-exemplu, nu arunca jigniri.
    • +8 (10 voturi)    
      gresesti (Marţi, 1 aprilie 2008, 17:27)

      levi [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Nu el e cretinul,mai citeste istorie!!si pretul gazului e negociabil ce e de vinzare !Oare de ce platim noi mai scump ca alti?pentru ca suntem lasi,corupti si ignoranti si rusi stiu asta!
  • +8 (16 voturi)    
    Frumos! (Marţi, 1 aprilie 2008, 17:19)

    Dragos [anonim]

    Frumos articol, corecte opinii, pacat ca nu sunt destui oameni care sa il poata intelege.

    Felicitari.
  • -9 (15 voturi)    
    Gresit: boala cronica a Romaniei = prostia iar dvs. = exponentul acestei boli (Marţi, 1 aprilie 2008, 17:23)

    Anonim [anonim]

    "Avem insa sansa sa ne spalam trecutul de tradatori eterni, rusinea de tara care si-a abandonat, de-a lungul istoriei, toate aliantele in care a intrat."
    Da-mi exemplu de 2 astfel de aliante pe care le-am tradat....
    Probabil in afara de Germania in WWII nu mai stii alt exemplu....
    Dar poate ai auzit de Yalta si de cum ne-au tradat "aliatii" nostri vestici.
    Sigur, vei spune ca noi nu eram aliati de la inceput, dar gandeste-te la Polonia care la randul sau a fost tradata desi a fost de partrea "aliatilor" de la inceputul razboiului (adica a fost ocupata si dezmembrata de la inceputul razboiului).
    Marile puteri nu au prietenii ci doar INTERESE.
    Stai in genunchi in fata SUA daca iti face placere, dar nu-mi spune mie ca suntem datori cu ceva ORICAREI natiuni de pe aceasta planeta.

    Deci te intreb domnule, care DUPLICITATE, care PACATE trebuie sa le rascumpere Romania???
    Oare nu vorbesti despre crizele varstei a-III-a ale unui marinar betiv, prietenul unui babuin celebru care se vede incoltit de toti, dar MAI ALES de propria prostie si incompetenta?
  • -12 (16 voturi)    
    Traiasca! (Marţi, 1 aprilie 2008, 17:26)

    jon [anonim]

    Basescu - Romania,
    Stima noastra si mandria!

    "Avem insa sansa sa ne spalam trecutul de tradatori eterni, rusinea de tara care si-a abandonat, de-a lungul istoriei, toate aliantele in care a intrat. Iar sansa asta se cheama, va place sau nu, Traian Basescu. "

    Ce emotionant! Ce maret!

    Domnu' tonomat Tapalaga, va urez mult succes in demersul dumneavoastra curajos de a obtine Premiul 1 cu coronita la festivalul national "Puparea in back a Carmaciului". Insa aveti grija sa nu dati peste el cand iese de la cumparaturi, pentru ca s-ar putea sa va spuna in fata, romaneste, asa cum numai el stie, ce sunteti de fapt.
    • +13 (15 voturi)    
      Nu fii ignorant (Marţi, 1 aprilie 2008, 19:30)

      Lorenzo Monkson [anonim] i-a raspuns lui jon

      Hai nu fii prost! Uita-te la istoria trecuta a Romaniei. Politica externa duplicitara nu te duce niciunde, inteleg sa-ti vezi propriul interes colectiv la nivel de natiune...insa nici cum de multe ori am dat dovada in trecut, de duplicitate.
      Romania este unde este acum datorita Vestului si nu datorita rusilor!!!! Am fost cu ei 50 de ani si cu ce ne-am ales? Printre altele si cu minti bolnave ca ale tale...incearca sa diseminezi faptele si sa vezi realitatile istorice.
      Basescu nu trebuie pus pe pedestal insa nici nu trebuie mai judecat decat se cuvine. Il judecam dupa fapte si atit.

      Apropo de accidente de masina, ti se pare normal varianta "reezolvare" PSD-ista sau PNL-ista in genul asta de situatii?

      Hai pa si la biblioteca cu tine....
      • 0 (0 voturi)    
        Membru de partid. (Miercuri, 2 aprilie 2008, 14:51)

        Rares [anonim] i-a raspuns lui Lorenzo Monkson

        Daca nu adaugai ultimul paragraf, eram gata sa te cred ca incerci sa fi obiectiv. Dar asa...Pedelistule ce esti. Vestul a fost cel care ne-a "vandut" amicilor lui Iliescu, nu uita asta, la Ialta nu au fost numai rusi. Vorba ta, unde suntem, suntem din cauza vestului. Si in bine si in rau.
  • -8 (14 voturi)    
    Exagerat de pupin... (Marţi, 1 aprilie 2008, 17:29)

    Marius [anonim]

    Domnule Tapalaga, de data asta cred ca ati cam exagerat cu pupincurismul, pardon de expresie, dar cred ca e chiar blinda fata de ce zoaie contine textul dvs.
    Nu directia Vest e in discutie, in caz ca n-ati observat suntem in NATO si UE. Bateti campii pe linga subiect, iar cei care nu sunt de acord cu preamaritul dvs. conducator iubit si lider de renume mondial nu sunt neaparat pro-rusi sau anti-vest.

    Ati scris un exemplu de propaganda de 2 lei, care nu prinde nici la copiii de gradinita.

    Mai puneti mina pe o carte, nu strica, sa stiti!
  • +10 (12 voturi)    
    ? (Marţi, 1 aprilie 2008, 17:40)

    zippo [anonim]

    ne place sau nu, cam asa stau lucrurile. incercam sa iesim din era iliesciana gen "sa nu ii suparam pe rusi, deci interesele noastre sunt pe plan secund".
    istoric, sa imi gaseasca mie o prioada de 100 de ani mai linistita in care sa nu intoarcem haturile, sa nu schimbam brusc directia, sa nu incalcam nitel o alianta chiar si intre noi, "locala". ca exista justificari, conjuncturi ce au determinat aceste lucruri, nu neaga nimeni, dar ceea ce ramine nu o poti defini ca "constanta".
  • +10 (18 voturi)    
    Curajos articol (Marţi, 1 aprilie 2008, 17:41)

    Stiuca Dan [anonim]

    Este un articol foarte curajos si realist. Ar fi bine sa-l citeasca si ''ziaristii" de la antena3 si nistorescu, rosca stanescu si altii. Sa stiti ca stiu ca numele proprii se scriu cu litere mari.
    • -8 (14 voturi)    
      vai de muma voastra (Marţi, 1 aprilie 2008, 17:57)

      raba [anonim] i-a raspuns lui Stiuca Dan

      Vai de mama voastra de pupincuristi. N-am mai auzit atatea bazaconii de pe timpul lui ceausescu. Macar ala stia sa faca politica externa, pe cand caricatura este un amator, un penibil. Tapalaga este incurabil! Pacat de varsta pe care o are.
  • +12 (12 voturi)    
    Comunistii go Est, romanii go west. (Marţi, 1 aprilie 2008, 17:44)

    eugen [anonim]

    Este evident: unii plang in continuare dupa rusi.
    Romanii adevarati, prin traditie, au fost intotdeauna anti.
    Am suferit sute de ani binefacerile lor, ca ne ajunge.
    De altfel toate tarile foste sovietice, fug ca de dracul de "mama Rusia".
    Sunteti mai analist decat "analistii" de barfe, dle Tapalaga.
    Sunteti patriot.
  • -6 (8 voturi)    
    Duplicitatea (Marţi, 1 aprilie 2008, 17:51)

    Raspicat [anonim]

    Stimate domn, cred ca va grabiti putin cu afirmatia ca suntem o tara previzibila si predictibila - meritul presedintelui. Declaratiile raspicate sunt usor de facut in situatii fara miza. Sa speram ca nu ajungem prea curand in vreo situatie de criza reala, stransi cu usa pana la sange... Va garantez ca intr-o atare situatie duplicitatea va reveni printre noi, poate chiar si in articolele Dvs.
    • +10 (10 voturi)    
      chiar nu vezi miza ?! (Marţi, 1 aprilie 2008, 20:36)

      lui "raspicat" [anonim] i-a raspuns lui Raspicat

      miza e mare cat Estul sau Vestul !

      Are perfecta dreptate Dl Tapalaga.
  • -6 (12 voturi)    
    Ramai mut... (Marţi, 1 aprilie 2008, 17:59)

    Kores [anonim]

    Sa zicem ca asa este... Sa zicem ca Basescu, prin trasnaile pe care le-a spus a facut rahatul praf, a nascut dintr-o data o linie directoare a politicii externe, ne-a aratat ce mare barbat de stat e samd.

    Bai, nene, dar voi mai tineti minte articolele de pe vremea lui Ceasca? Pai aia vechi aveau decenta pe langa ce face nea Tapa. Cum dracu' sa nu ti se usuce mana scriind encomioane atat de jenante?

    Sincer, banuiesc ca Tapa a observat ca cei ce-l lauda pe Basica au parte de daruri in functii castoace, altfel nu e de explicat patima in a sluji, pana la urma, un ins, si ma refer desigur la Basescu, limitat in toate cele.
    • +6 (8 voturi)    
      nu (Marţi, 1 aprilie 2008, 18:33)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Kores

      numai mut, dar si ciung poti sa ramii, e o sansa sa nu mai arunci cu zoaiele tale rosii de comunist pnlds-ist pe forum. Succes !
  • -4 (10 voturi)    
    pt papalaga (Marţi, 1 aprilie 2008, 17:59)

    marius [anonim]

    Nefericitule, cand a tradat Romania? Cand in primul razboi mondial Rusia bolsevica a capitulat, Romania ramanand singura pe integ frontul rasaritean? Sau cand cand doi talhari, Hitler si Stalin, au hotarat ca Europa de rasarit este terenul lor de joaca? Cand "aliatul", respectiv Germania, te tradeaza, lasand mana libera Rusiei Sovietice in Basarabia, cand te obliga sa cedezi Transilvania de Nord si Cadrilaterul, tu cu-i sa-i fii loial? Celui care te-a tradat? Cat de prosti puteti fii toti cei care afirmati ca Romania a tradat. In loc sa "mestecati" clisee, folositi-va mintea domnule tapalaga
    • +7 (9 voturi)    
      totusi am tradat (Marţi, 1 aprilie 2008, 18:30)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui marius

      Romania a tradat in primul razboi mondial semnand separat de aliatii sai tratatul de la Bucuresti. Nu eram obligati sa facem asta. Serbia, de exemplu, desi complet cucerita, si-a retras armata in tarile vecine si a continuat apoi lupta.

      In al doilea razboi mondial am luptat alaturi de Germania destul de mult dupa ce ei ne-au obligat sa cedam Transilvania de Nord si Cadrilaterul. Nu am intors armele decat dupa ne-am dat seama ca Axa va pierde razboiul.
      • +8 (8 voturi)    
        pt.mihai (Marţi, 1 aprilie 2008, 19:29)

        directia 5 [anonim] i-a raspuns lui mihai

        a ti mers prea departe,astia au uitat iesirea lui tariceanu si atanasiu din 2007[cand de fapt pentru telegramele trimise atasatilor militari romani din strainatate, atanasiu trebuia judecat pentru atingerea grava a interesor Romaniei] atunci au cerut retragerea Romaniei din Irak fara sa se consulte cu aliatii.De fapt Romania trebuie sa hotarasca directia de urmat,lucru cerut in vara si de ambasadorul SUA de la Bucuresti,acum avem un guv. si parlament dispuse sa cedeze Rusiei din motive de ordin ideologic cazul psd sau interese economice [care tin de buzunarul propriu] cazul pnl si orientarea pro vest a presedintelui si pd-l si vrea sa cred ca si a societatii civile
      • 0 (0 voturi)    
        Esti tampit (Miercuri, 2 aprilie 2008, 20:08)

        releu [anonim] i-a raspuns lui mihai

        AQliatii nu au indeplinit nimic: in 1916, Francezii cu sarraille nu au atacat la Salonic, rusii abia si-au trimis cu intarziere si insuficient trupele in Dobrogea, si ajungem in 1917 cand Rusia ese retrage din razboi: Rusia era unul dinaliatii care au semnat intrarea noastra in razboi, si AU PARASIT FARA LUOPTRE FRONTUL. Armata sarba s-a retras in Grecia. Unde se putera retrage armata romana? Esti un IDIOT semidoct, care nu stiti sa intelegeti nici macar instructiunile de schimbat becul...
  • +9 (13 voturi)    
    Go West, Romania (Marţi, 1 aprilie 2008, 18:13)

    Stefan [anonim]

    Bun comentariu, la obiect si fara indoiala la momentul oportun.
    • +9 (9 voturi)    
      subscriu (Marţi, 1 aprilie 2008, 21:02)

      H. [anonim] i-a raspuns lui Stefan

      Absolut de acord !
  • -3 (7 voturi)    
    pai, stai asa.... (Marţi, 1 aprilie 2008, 18:24)

    wow [anonim]

    ......ca scopul diplomatiei nu e spalarea pacatelor, e interesul de stat, ca nu am fost singurii care au "tradat", mai sunt, de exemplu ungurii, bulgarii, italienii; ca daca cineva crede ca, de exemplu, diplomatia sua are la baza ideea de morala este un idiot fara scapare (da, invazia irakului geme de morala crestina si diplomata);
    cica "insuportabila rusine a infidelitatii"?! rusine fata de cine, fata de americani? aia care ne-au intarziat cativa ani intrarea in nato, cat timp franta, spania, italia ne sustineau puternic iar germania nu spunea nu? haida de, pe talleyrand il dadea rusinea afara din casa pentru infidelitatile sale politice? iar asta a facut pentru franta, sub 3 regimuri, infinit mai mult decat va face basescu pt romania sub propriul regim. deci, esti afon, amice....
    • +4 (8 voturi)    
      articol excelent (Marţi, 1 aprilie 2008, 18:58)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui wow

      Excelent articol Domnule Tapalaga, felicitari. Un exemplu de jurnalism decent, documentat si la obiect. Din pacate, nu acelasi lucru se poate spune si despre unele din comentariile de pe forum, puse de baietii de la sectia propaganda. Multi se pare ca nu s-au prins ca nu e vorba in articol de moralitatea care a stat in spatele schimbarii partilor(si 1944 si Primavara de la Praga in 1968 ca doua exemple), ci e vorba de credibilitatea diplomatiei noastre. Oricine nu este anti-Basescu este imediat tonomat(ceea ce este ironic avand in vedere de la cine vin multe din comentarii). Toti arunca injurii grele si atacuri la persoana, dar nici unul nu este in stare sa produca un argument pertinent ceea ce nu demonstreaza decat lipsa de bun simt si/sau intelect limitat. Dar exista si speranta. Toata lumea banuieste ce partide o vor lua in barba la alegeri. De unde vor mai veni banii atunci?
  • -4 (8 voturi)    
    "Go West" inseamna altceva decat ce face basescu (Marţi, 1 aprilie 2008, 18:42)

    Electricianu [anonim]

    In tarile civilizate se "poarta" anti-globalizare, anti-nato, anti-razboi... Noi plantam floricele, scriem articole elogios-"responsbile" si ne prosternam mai rau ca pe vremea odiosului in fata unui criminal numit bush. Va credeam mai inteligent domnule T...
    • +10 (10 voturi)    
      Bai nene ... (Marţi, 1 aprilie 2008, 19:48)

      gsc [anonim] i-a raspuns lui Electricianu

      esti prost in ultimul hal

      De unde puii mei va adunati mai catastrofelor... ca ma pe mine unu ma exasperati.

      Nici macar nu meriti o explicatie... atat da' nashpa esti..
    • +3 (3 voturi)    
      Decat sa te prosternezi in fata rahatului rus... (Miercuri, 2 aprilie 2008, 13:00)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Electricianu

      ...mai bine te faci frate cu Bush in tara caruia pana si tu ai vrea sa emigrezi, mai Electricianule.
  • -1 (5 voturi)    
    diplomatie 0 (Marţi, 1 aprilie 2008, 18:52)

    Tim [anonim]

    Ungaria nu a tradat in nici un razboi si ia uite ce mica e...voi chiar nu intelegeti ce inseamna diplomatie...abureli din astea a la Antonescu (altfel un patriot in felul lui) am mai auzit...Basescu da din gura total aiurea...ce facem acum in politica externa nu se cheama diplomatie...e un fel de amestec CVT + Becali in varianta soft
    • +8 (10 voturi)    
      mai sunt si alte pareri : (Marţi, 1 aprilie 2008, 20:48)

      Tyr [anonim] i-a raspuns lui Tim

      majoritatea oamenilor sunt ferm impotriva Rusiei si-n Romania si-n celelalte tari ale fostului lagar socoialist ; asta inseamna ca cei ce i-au cunoscut de-aproape pe rusi, cei care au avut de-a face cu cizma ruseasca, stiu ca trebuie sa se teama si stiu bine la ce sa se astepte din partea "marelui frate". Presedintele are perfecta dreptate, spune corect si cumpatat lucrurilor pe nume iar majoritatea romanilor e de aceeas parere. Exceptiile tin de interese private, de genul celor din grupurile psd si pnl.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu e adevarat: Horthy a tradat! (Miercuri, 2 aprilie 2008, 12:54)

      Victor Bauer [anonim] i-a raspuns lui Tim

      Miklos Horthy, exact acela care a primit cadou dela Hitler, nordul Transilvaniei si Craina Subcarpatica, l-a tradat (curat tradare!), ceiace Antonescu, Musollini sau Petain n-au facut-o si si-au platit foarte scump fidelitatea prost inteleasa. Ghinionul lui (si al Ungariei) a fost ca Hitler a aflat la timp, l-a arestat si inlocuit. Ar fi aici de adaugat, ca totusi semnalul iesirilor din alianta cu Hitler a fost dat chiar de propriul sau stat major la 20 iulie 1944, cand grupul de ofitzeri al generalului de stat major von Stauffenberg a incercat (din nefericire fara succes) sa scape Germania de dictatura incompetentului zugrav, care refuza sa ia in consideratie chiar si sfaturile de bine care i se dadeau. Atentatul acesta (al 39-lea) a spus atunci lumii intregi ca militarii de profesie germani semnaleaza ca razboiul e deja implacabil pierdut. Ce trebuiau sa faca politicienii vremii, sa-l ignore? Sa ignore realitatea?
      • 0 (0 voturi)    
        istorie (Miercuri, 2 aprilie 2008, 21:02)

        levi [anonim] i-a raspuns lui Victor Bauer

        vad ca stii istorie,ia explica tu de ce a fost incercuit armata a 6 la stlingrad?
  • +11 (13 voturi)    
    am o veste proasta pentru tradatorii Romaniei... (Marţi, 1 aprilie 2008, 18:57)

    judex [anonim]

    Traian basescu va fi presedinte si dupa 2009, iar PDL va domina viitorul guvern si parlament. O veste proasta pentru spoliatorii si tradatorii Romaniei si o veste buna pentru poporul roman care a hotarat sa-si ia propria soarta in serios.
    • -6 (10 voturi)    
      Du-te si te cauta... (Marţi, 1 aprilie 2008, 19:10)

      Gaux [anonim] i-a raspuns lui judex

      Esti bolnav.
    • -6 (12 voturi)    
      vestea proasta pentru judex (Marţi, 1 aprilie 2008, 19:30)

      Horea [anonim] i-a raspuns lui judex

      Mah, pentru tine vestea proasta suna astfel:

      Daca Baselul va fi presedinte, nu va fi vre-un Guvern. Daca va fi un Guvern, acela in mod sigur nu va fi PDL si nefiind PDL inseamna ca nu va mai fi nici Baselul.
      Deci oricum o intorci, Baselul nu va mai fi... Ce crezi, de ce se da el de ceasul mortii zi de zi, numai sa mai castige cateva voturi in plus? Crezi ca il doare pe el realmente la baston de tratatul cu Ucraina? Daca il durea asa de tare nu ar fi semnat prelungirea lui, sau facea deja demult plangere penala impotriva lui Constantinescu si Severin, pentru inalta tradare.
      Pe el de fapt il doare ca vine 2009 si il vor mai vota doar vreo 2-3 milioane de prosti ca tine, ca restul s-au cam lamurit ce ii poate mintea. Chiar facand iesiri din astea de copil prost nu face decat sa se afunde si mai mult in propria mocirla in loc sa obtina si el ceva "succesuri".
      • +6 (6 voturi)    
        Exact ce a spus judex se va intampla! (Marţi, 1 aprilie 2008, 22:52)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Horea

        PNL este la 7,3% in ultimul sondaj IMAS comandat de liderii PNL. PD-L este pe val si castiga aderenti in fiecare zi! Va castiga ambele alegeri la scor si va face guvernul singur, spre stupoarea si frica tuturor! Sa vezi impachetari dupa alegeri si autoexilari!
        • -4 (4 voturi)    
          http://www.imas-inc.com (Miercuri, 2 aprilie 2008, 1:49)

          Horea [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          Taticule, intra te rog pe http://www.imas-inc.com si o sa te convingi cu ochisorii tai cat valoreaza acest IMAS. Cam cat o scobitoare straina. Jumatate din site nu le merge si cealalta jumatate parca e conceputa de Emil Bobu.

          Nu m-ar mira ca IMAS-ul asta sa fi fost infiintat cu banii de pe flota.
          • +3 (3 voturi)    
            proprietarul imas este parlamentar psd (Miercuri, 2 aprilie 2008, 12:07)

            calif [anonim] i-a raspuns lui Horea

            si raspunde la numele Alin Teodorescu.
            In ce priveste flota s-ar putea sa ai dreptate, pentru ca adevaratii hoti ai flotei sunt pesedistii!
        • +2 (2 voturi)    
          da, Marian, am tras bine... (Miercuri, 2 aprilie 2008, 11:05)

          judex [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          punct ochit, punct lovit. Stiu ca adevarul doare, dar avem si noi, romanii cinstiti si corecti, o sansa. Se va schimba si simplifica Constitutia, se vor corecta toate legile nedrepte date de cei 322, iar Romania va porni pe calea, pe care o asteptam de 20 de ani, spre civilizatie si progres.
          • -1 (1 vot)    
            Corect: spre noi culmi ... (Miercuri, 2 aprilie 2008, 13:25)

            Marr [anonim] i-a raspuns lui judex

            Corect este : " Spre noi culmi de civilizatie si progres !

            Sau esti prea tinerel sa-ti aduci aminte ?

            Pentru cultura mea generala, poti sa-mi spui cum se va schimba si simplifica constitutia cand la ultimele doua referendumuri nu s-au prezentat mai mult de 25-30 % dintre cetatenii cu drept de vot ?
    • -5 (5 voturi)    
      Pt. judex (Miercuri, 2 aprilie 2008, 8:52)

      MeSure [anonim] i-a raspuns lui judex

      Fratioare, ia-o si tu in mana si du-te cu ea la vot!
      Problema noastra este ca avem exact presedintele pe care il meritam. Pentru ca are armata lui de votanti, indivizi la fel de naivi ca si tine, cu care ti-e jena ca trebuie sa fii concetatean!
    • 0 (0 voturi)    
      Bai gogule (Miercuri, 2 aprilie 2008, 15:12)

      Omul din popor [anonim] i-a raspuns lui judex

      Tu te-ai prostit de tot, este? Poporul roman o sa aleaga pdlistii tai la fel ca la europarlamentare, te duci la vot tu si cu votantii de pe siteul asta. Varzo. Chiar mi-e mila de voi ca va agitati asa pentru un individ care face o cetateana a acestei tari "tiganca imputita" si scapa. Intreaba un vestic, un american, ce ar patii unul de la ei care ar face asa ceva. ca tot va dati cetateni europeni si adoratori de americani. V-ati invatat sa afisati numai ce va place, ce nu da-ti la spate. Cine sunt aia din pdleu tau care sa conduca....Boc, Nutica Udrea si Monica Musca? hahahaa
  • -5 (11 voturi)    
    Oameni buni (Marţi, 1 aprilie 2008, 19:15)

    Horea [anonim]

    As vrea sa mi se raspunda si mie la o intrebare:

    Cum se face ca intr-un site care se cheama hotnews.ro si printre alte zeci de articole cu NOUTATI, apare periodic acest Tapalaga, cu articole de tip editorial filozofico-metafizico-basescian pe care nu poti sa le citesti pana la capat pentru ca te apuca somnul ?
    As vrea sa stiu ce are asta de a face cu noutatile, cu stirile si cine pana mea il tot baga la inaintare ca pe profetul Moise?
    • +3 (7 voturi)    
      pai (Marţi, 1 aprilie 2008, 20:19)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Horea

      cine te pune sa le citesti, bulache? Ai lucrat cumva ca cenzor la mentorul tau ceausescu? Nu-ti convine, schimba bulache saitul (pruteanu, de).
      Daca te oftici asa tare mai exista si alte leacuri: padurea, copacul, o creanga solida, o funie robusta, putin sapun.......si-un scaunel, era sa uit.
      Bai bulache, atita ura n-am mai vazut bai la oameni, doar la pnlsd-isti.(papgali rosii). Boala curata, bulache. Dar stii cum e: boala lunga, moarte sigura.
      Succes, bulache !
      • -1 (7 voturi)    
        Ai repetat cuvantul "bulache" de 5 ori... (Marţi, 1 aprilie 2008, 20:34)

        lex T. [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        Stii cum se cheama aia care repeta... Acuma din 2 una: ori ai minte de 5 ani ori ai uitat sa-ti iei medicatia.
        • +1 (5 voturi)    
          pacat (Marţi, 1 aprilie 2008, 21:26)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui lex T.

          ca ai avut capacitatea intelectuala sa numeri pina la cinci, dupa care gata, ai fost coplesit, bulache.
          Daca nu intelegi, bulache, nu te baga, bulache.
          Mergi si termina grupa mare la gradi si dupa aia vii si mai vorbim, bulache. Era o vorba prin anii '90: cine-i pnlsdist, e ori prost, ori securist. In ce te priveste, bulache, e clar ce esti, nu mai insistam.
          Stii vorba aia, bulache, mie cu medicatia imi trece, dar la astia ca tine, bulache, nu exista nici un remediu.
          Singurul remediu il gasesti mai sus: padurea, copacul.............
          Hasta la vista, bulache !
          Succes la padure, bulache !
    • +3 (7 voturi)    
      inteleg (Marţi, 1 aprilie 2008, 20:54)

      Laie [anonim] i-a raspuns lui Horea

      inteleg ca "nivelul" (de intelegere, cultura) nu-ti permite sa citesti pana la capat articolele, excelente de altfel, ale dlui Tapalaga.... Imi pare rau pentru pentru tine .... nu-mi dau seama daca mai e vreo speranta. Fii curajos !
  • -4 (10 voturi)    
    basescu face pe "partenerul" cu SUA... (Marţi, 1 aprilie 2008, 19:21)

    Vlad [anonim]

    Nu vi se pare totusi penibil ca basescu face pe "partenerul" cu SUA? Partener auzi... Sa razi sau sa plangi?
  • -6 (10 voturi)    
    Dl Tapalaga (Marţi, 1 aprilie 2008, 19:24)

    BlackHack [utilizator]

    Este un exemplu clar pentru ilustrarea maririi preturilor la medicamente si a aglomeratiei din sectiile neuropsihiatrice.
    • +7 (11 voturi)    
      iar (Marţi, 1 aprilie 2008, 20:24)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui BlackHack

      ai aparut mai bulache, cu balele gindirii tale din creierul tau mononeuronal? Agent kgb, ca nu faci decit propaganda prosovietica, asta esti. Dar o faci cam prost, s-ar putea sa ramii somer. In cazul asta te duci la patriciu, presh de sters pe picioare, ceva , ti-o da si tie acolo, sa nu crapi de foame.
      Rusine , bai disperatilor penibili !
      • -5 (5 voturi)    
        Ce sa-i faci mai bec... (Marţi, 1 aprilie 2008, 22:47)

        BlackHack [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        Cand nu ai argumente, faci cum ai facut: injuri, insiri tampenii, doar, doar te-o baga cineva in seama.

        Ti s-a pus vreun diagnostic? Primesti retete compensate? Sau esti lasat sa te chinuiesti in continuare aparand america de bubuli?
  • -5 (9 voturi)    
    viata-i grea! (Marţi, 1 aprilie 2008, 19:31)

    soldatul svejk [anonim]

    Doua comentarii contradictorii si un articol de 2 lei. Inclin sa-i dau dreptate lui Tim, om cu capul pe umeri si -se pare -bine informat, si sa nu agreez opinia "anonimului" de mai sus. De fapt, observ ca imediat cum iese cineva din rand si nu e de acord cu pulimea patrioata este pus la zid de un pluton de executie format din soldati de duminica.
    Tapalaga a avut vreo doua-trei articole bune. Acum exagereaza, ceea ce demonstreaza ca isi cauta de urgenta un stapan cu bani. Ce sa-i faci, viata e grea!
    • +3 (5 voturi)    
      vai (Marţi, 1 aprilie 2008, 20:30)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui soldatul svejk

      ce cuvinte urite, pulimea, pai se poate, draga shveic?
      Matale faci parte din cealalta pulime, cea nepatrioata,
      prosovietica mai precis, este? Si in masa pulimii asteia tu ce esti, una mai mare, sau una asa, mai mica, mai discreta?
      Probabil ca esti mindru de asta. Fiecare cit il duce capul, si mai ales, caracterul.
  • 0 (4 voturi)    
    Romania (Marţi, 1 aprilie 2008, 19:32)

    releu [anonim]

    Nu si-a tradat nici o alianta....
    Nu te poti indrepta, pentru ca nu citesti
  • -5 (9 voturi)    
    jocul de glezne (Marţi, 1 aprilie 2008, 19:41)

    Pantera Roz [anonim]

    Domnule Tapalaga,la fel ca si dp-na Pora,tot ce scrii este previzibil si nu poti fi obiectiv,toata lumea stiindu-ti azimutul-Basescu si numai Basescu. Trist este ca asemeni multor "talibani nu veniti niciodaat cu argumente,cei care misca in front fiind automat catalogati ca filorusi,nostalgici,comunisti si de toate relele din lume.Repet,toata aceasta acuzatie fara nici o legatura cu realitatea.Bineinteles ca pe forum apar si sustinatorii entuziasti cu exemple din primul razboi mondial-pai sirbii s-au retras in Grecia,varianta noastra era retragerea in Rusia aflata in Revolutia bolsevica.Toti stiu ce si cum gindeste Tariceanu,ce sentimente are Iliescu,si li se trage de la lipsa de entuziasm si iubire pentr "marele Basescu".Ce valoare area atuinci articoilul ?
    • +6 (8 voturi)    
      Felicitari, domnului Tapalaga ! (Marţi, 1 aprilie 2008, 21:01)

      Ana [anonim] i-a raspuns lui Pantera Roz

      Excelent articol, lucid, curajos si din care transpare si dragostea de tara alaturi de un soi de amaraciune bine tinuta in frâu. ma recunosc in ideile dumneavoasta pe care nu le-as fi putut concretiza in cuvinte la fel de bine. Multumesc pentru articol, domnule Tapalaga.
  • +8 (12 voturi)    
    romanii basarabeni te sustin,curaj... (Marţi, 1 aprilie 2008, 19:53)

    liber [anonim]

    Foarte bun articol,e timpul marilor schimbari !!!
    Curaj Basescu !!!
    • +1 (1 vot)    
      bravo romani basarabeni... (Miercuri, 2 aprilie 2008, 13:23)

      judex [anonim] i-a raspuns lui liber

      clipa cea mare se apropie. Toti cei de bun credinta o simtim. Sa moara dusmanii si ne vedem de viitorul nostru, facut de noi, dupa voia noastra...nu a tradatorilor si nemernicilor!
  • -1 (5 voturi)    
    Atuul Romaniei... (Marţi, 1 aprilie 2008, 19:58)

    Ilie [anonim]

    se ascunde in Bucegi. Pe el se bazeaza parteneriatul cu America si lipsa de respect fata de Rusia.
    Cautati in Google "Descoperirea din Bucegi".
    • +1 (1 vot)    
      "LIPSA DE RESPECT"? (Marţi, 1 aprilie 2008, 21:49)

      mira [anonim] i-a raspuns lui Ilie

      asa numita de d-voastra"lipsa de respect" nu se datoreaza descoperirii din Bucegi...noi romanii nu suntem inculti, cu atat mai putin lipsiti de respect...cred ca vorbesti gratuit.... cei care doresc sa isi exprime punctul de vedere ar tb sa fie responsabili pentru ceea ce afirma...
      • +2 (2 voturi)    
        Aveti dreptate... (Miercuri, 2 aprilie 2008, 7:52)

        Ilie [anonim] i-a raspuns lui mira

        "lipsa de respect" este prea mult spus.
        Cred ca incercam sa tratam Rusia de pe pozitia celui care se stie cu un As in maneca, mai constient de valoarea lui, mai sigur, degajat si necomplexat. Cred ca asa este mai corect spus.
        Fata de pozitia de drepti a subordonatului pe care o luam inainte in fata Rusiei, actuala pozitie pare pentru multi de neinteles, frizand poate nebunia sau prostia.
        Cred ca pozitia Romaniei nu se datoreste noilor aliante, ci unei cauze mult mai adanci, care de fapt a generat noile aliante si favoruri din partea vestului.
        • 0 (0 voturi)    
          interesant de urmarit acest joc... (Miercuri, 2 aprilie 2008, 10:38)

          mira [anonim] i-a raspuns lui Ilie

          sa sfidezi cu atitudinea o lume intreaga ...e nebunie curata...Basescu se dovedeste a fi un prost "jucator" la masa tratativelor...nu tipi un gura mare ca ai un As...oricum, parerea mea, jocurile sunt demult facute...regulile sunt demult cunoscute...si participantii se cunosc intre ei...sa le dea D-zeu Lumina si Intelepciune...numai bine tuturor
  • -4 (6 voturi)    
    Tradatori???? (Marţi, 1 aprilie 2008, 20:02)

    viorel [anonim]

    Tradator etern poate esti tu, individ fara coloana vertebrala. Traiasti in tara asta si scuipi pe ea. Cum sa te numesc pe tine? Ce apelativ te-ar descrie? Esti in stare sa dai vina pe femeia violata de 5 handralai. Ea e de vina, ca-i femeie. Asa cum esti in stare sa dai vina pe Serbia, ca a avut nato nevoie de Kosovo sa-si faca baze militare.
  • +5 (7 voturi)    
    bine tapalaga (Marţi, 1 aprilie 2008, 20:15)

    inlocsadorm [anonim]

    excelent, exceptional , foarte bine !
    in rest, nu mai e nimic de spus.
  • -3 (9 voturi)    
    Cum se nasc cuvintele noi (Marţi, 1 aprilie 2008, 20:30)

    BlackHack [utilizator]

    a pupa + cur = pupincurist. Adjectiv adresat deobicei veleitarilor, celor care "pupau partile nobile" ale tovarasilor, ca sa obtina posturi sau avantaje nejustificate de merite in Republica Socialista Romania.

    Iata insa ca a aparut pupincuristul de tip nou. Acest tip de pupincurist a schimbat doar locul geografic al stapanilor, ne mai aplaudand acum ce vine de la Rasarit, ci ce vine din America.

    Astfel, daca luati ziarele anilor 60, 70, 80 si inlocuiti URSS cu Sua, obtineati ceea ce dl Tapalaga si oameni ca dl. Tapalaga afirma despre America.

    Se pare ca la multi exista un masochism intrinsec. La fel cum exista masochismul sexual, unde persoanele in cauza sunt lovite si umilite, la fel se pare ca exista un masochism si un BDSM politic si existential. Pur si simplu unii oameni nu pot suporta sa nu fie tinuti in zgarda, sa nu fie loviti cu biciul, sa nu savureze dejectiile stapanului si sa nu linga anumite locuri rusinos de mentionat.

    Am mai vazut oameni la fel ca dl. Tapalaga care aproba si sprijina neconditionat orice act abominabil venit din partea Marelui Stapan America. Cu cat mai abominabil actul, cu atat mai excitanta actiunea de a-l aproba, de a musca si de a face spume la gura impotriva oamenilor rezonabili si cu bun simt.

    Daca am inceput sa compatimesc retardul psihic aparut pe cale naturala (uneori prostia aparuta pe cale naturala poate fi bineintentionata si chiar amuzanta), pentru retardul psihic autoprovocat nu am decat dispret.
    • +6 (8 voturi)    
      ne mai aplaudand (Marţi, 1 aprilie 2008, 20:53)

      gg [anonim] i-a raspuns lui BlackHack

      ne mai aplaudand comentariul tau, ma intreb cat ai stat sa ca*i asa ceva: "pentru retardul psihic autoprovocat nu am decat dispret.".

      felicitarile mele nesincere.
      • +4 (6 voturi)    
        nu-i (Marţi, 1 aprilie 2008, 21:34)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui gg

        mai raspunde papagalului asta rosu. Asta-i kgbist curat, in absolut toate postarile maninca un kkt sovietic first class. Parca-i ana pauker sau brucan in anii '50. Iti dai seama cit de zelos e, daca pierde atita timp sa delireze in scris asa cum se vede mai sus? E clar ca din asta traieste, un om normal nu ar face asa ceva. Sa fie bucurenci in persoana?
        Ca prea delireaza acut.
        Aferim !
  • +1 (3 voturi)    
    mda (Marţi, 1 aprilie 2008, 21:03)

    Apoliticul [anonim]

    Asa dle Tapalaga, stergeti cu romanii pe jos... Popor de lichele, tradatori, samd.
    In politica si diplomatie toata lumea e corecta.
    Cum a fost pactul Riebentrop (nu stiu daca e scris corect)- Molotov iar noi am fost "curve" pt ca pierdeam jumatate de tara.
    Sau precum lingaii care merg cu ochii inchisi pe directia NATO- SUA si semneaza acel odios tratat cu Ucraina prin care renuntam la orice pretentie teritoriala. Buna miscare, sunt mandru ca sunt roman si ca sunt in NATO, nu stiu in schimb ce parere au romanii din Cernauti..
    • -4 (4 voturi)    
      O idee (Marţi, 1 aprilie 2008, 22:34)

      BlackHack [utilizator] i-a raspuns lui Apoliticul

      Ce parere aveti de spre lichelele si tradatorii care ne-au vandut la Yalta, dle Tapalaga?
  • +2 (6 voturi)    
    frumos articol (Marţi, 1 aprilie 2008, 21:05)

    Bogdan [anonim]

    felicitari pentru articol. foarte bine, si spus lucrurilor pe nume. cat despre gazul rusesc domnii mei tarile mai dezvoltate trec pe curent si lasa deoparte gazul asa ca mai lejer cu tema. laudabila initiativa de a construi o a doua centrala nucleara. in momentul in care vom avea independenta totala energetica si nu vom avea nevoie de gazul rusilor se schimba moneda.

    in privinta politicii duplicitare istoric vorbind asta a fost politica Romaniei in permanenta nu va mai ascundeti dupa degete murdare, ar fi cazul sa ne asumam o raspundere si o cale pe care sa mizam nu sa zburam dupa cum bate vantul.

    felicitari domnule pentru articol pentru ca este unul dintre cele mai bune postate de Hotnews.
  • +7 (11 voturi)    
    Felicitari,articol foarte bun! (Marţi, 1 aprilie 2008, 21:05)

    Sandy [anonim]

    Domnule Tapalaga,excelent punctat.Am avut exact aceeasi perceptie dupa discursul presedintelui.
    Traian Basescu face cea mai demna politica externa de dupa razboi.Este primul presedinte ce incearca sa schimbe imaginea mocirloasa a romanilor lasi si oportunisti.Bravo,ne da speranta pentru viitor!
  • +6 (10 voturi)    
    Excelent articol (Marţi, 1 aprilie 2008, 21:08)

    Ion Popescu [anonim]

    Felicitari pentru articol. Din pacate, ca multe din lucrurile bine spuse/scrise, a atras dejectiile si invectivele unor indivizi cel putin nesanatosi la cap. Din fericire, in Romania nu se aude numai vocea lor ci si a oamenilor cu bun simt.
  • +6 (10 voturi)    
    Go west Basescu (Marţi, 1 aprilie 2008, 21:09)

    viorel [anonim]

    Sunt total de acord cu Dvs. D-le Tapalaga. Felicitari pentru acest articol
  • +6 (10 voturi)    
    un editorial de referinta! multumim (Marţi, 1 aprilie 2008, 21:13)

    mihneavoda [anonim]

    Dane, reactia violenta a omniprezentelor tonomate de forum e dovada ca ai scris adevarul!
    Din pacate mai sunt multe cozi de topor sovietice printre noi!
  • -4 (4 voturi)    
    admirabila,sinceritatea D-voastra (Marţi, 1 aprilie 2008, 21:44)

    mira [anonim]

    "Nu sunt expert in politica externa, n-am talente de analist Motorola, nici viziuni geostrategice."
    asa si este...nu sunteti expert...n-aveti nici talente si nici viziuni...si daca te uiti mai atent...n-aveti nimic din ceea ce v-ar face respectat...
  • +4 (6 voturi)    
    In sfarsit, o opinie puternica, BRAVO ! (Marţi, 1 aprilie 2008, 21:53)

    neaos [anonim]

    Ma bucur domnule Tapalaga, ati atins corect faptul ca Romania a fost in intreaga istorie condusa de tradatori.
    Asa am facut si in razboaiele mondiale, si tot timpul. Iar comunistii si incultii care au comentat negativ asupra articolului Dvs, nu fac decat sa imi intareasca aceasta convingere, romanii nu sunt in stare de respectarea cuvantului dat. Va doresc sa va puteti pastra opiniile curate, intr-o tara cu oameni asa murdari, care uita trecutul RUSINOS al Romaniei. Felicitari pentru articol !!!
  • -4 (4 voturi)    
    Din pacate... (Marţi, 1 aprilie 2008, 22:42)

    BlackHack [utilizator]

    Unii oameni ne arata ca ei reusesc sa judece si cu alte parti ale corpului decat cu cele desemnate expres de Dumnezeu pentru aceasta actiune.

    E uimitor cum reusesc unii sa-si scoata la iveala sentimentele refulate si complexele in urma unui articol de Dan Tapalaga. E drept ca se spune ca cei care se aseamana se aduna...

    Daca nu esti de acord cu rahaturile americane esti catalogat automat drept "coada de topor sovietica" sau "dusman al democratiei", "extremist" si asta in cazurile cele mai bune de catre acesti vajnici aparatori ai idealurilor americane.

    Stimati bolnavi, suferiti de delir in masa. Media si filmele americane v-au spalat creierul mai bine decat o putea face orice fel de propaganda.
    • +4 (4 voturi)    
      Chiar din pacate (Marţi, 1 aprilie 2008, 23:00)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui BlackHack

      Dragul meu cred ca nu intelegi situatia. Romania a suferit zeci de ani sub un regim comunist criminal adus la Bucuresti de tancurile sovietice. Sute de mii au murit in inchisori si lagara de munca iar alte milioane au pierdut toata agoniseala de o viata a parintilor si mosilor lor, au pierdut servicii, au fost deportati in zone pustii, au fost marginalizati deci intr-un cuvant au trait o viata de cosmar. Tu ceri acestora sa-i iubeasca pe sovietici? Observa ca am zis sovietici nu rusi. Evident cand negi democratia occidentala si deci americana (cu problemele ei) nu poti fi decat de partea opusa deci a terorismului practicat sub masca dictaturii proletariatului. Nimeni nu te catalogheaza altfel decat cum te prezinti tu singur.
      • -4 (4 voturi)    
        Tot din pacate (Marţi, 1 aprilie 2008, 23:41)

        BlackHack [utilizator] i-a raspuns lui Eu

        Atunci sunt in tabara romanilor. Nu vad de ce, daca nu-mi plac rahaturile produse de americani, i-as iubi pe rusi, comunismul sau regimul sovietic.

        Pentru ceea ce i-au facut poporului roman, detest toate regimurile din Rusia, fie ele sovietice sau nu.

        Pentru faptul ca fac pe jandarmul mondial si-si sustin interesele pe glob cu pumnul, nu-mi plac nici americanii.

        Nu urasc democratia, dimpotriva chiar imi place, insa nu cea americana ci cea europeana.

        Daca tot vorbim de "democratie", cum se face ca Sua au atacat Irakul pentru "a instaura democratia"? Ar fi mult mai credibili daca americanii "ar instaura democratia" si in China si in Coreea de Nord. Dar asta o dicteaza doar interesele corporative si ale stapanilor evrei ai americii, nu-i asa?
        • +2 (2 voturi)    
          Care este situatia? (Miercuri, 2 aprilie 2008, 11:31)

          Eu [anonim] i-a raspuns lui BlackHack

          Zici "Nu vad de ce, daca nu-mi plac rahaturile produse de americani, i-as iubi pe rusi, comunismul sau regimul sovietic." Evident poate sa nu-ti placa ce fac si ce spun americanii dar inconstient atunci criticand dupa parerea ta corect pe americani sustii fara sa vrei pe cei ce sunt impotriva lor. Sustii terorismul arab, ideile marxist leniniste, neocomunismul drapat sub stindardul ecologic, etc. Asta este politica este arta compromisului. America din pacate cu bune si rele ne poate ajuta sa scapam din cosmarul comunist, ne poate ajuta sa devenim un stat democratic.
          Dragul meu dupa razboi Europa s-a dezvoltat economic cu ajutorul urias al Americii. Daca nu erau americanii toti recunosc ca rusii duceau comunismul pana la Atlantic. America este "jandarm mondial" dar prefer un jandarm mondial controlat de legile democratice decat un jandarm mondial absolutist. Inlocuieste mental America ca jandarm mondial cu China si este suficient sa-ti dai seama ce nenoricire ar fi. Spui ca americanii ar trebui sa instaureze democratia in China si Coreea de Nord. Sunt convins ca America o va face in viitor. Toate lucrurile se fac la momentul potrivit. Inca nu a sosit momentul. Interesul Romaniei este sa fie alaturi de Europa occidentala dar si de America care spre deosebire de Europa occidentala este activa din punct de vedere geostrategic.
    • -4 (6 voturi)    
      si acest om este Nicolae Ceausecu va place sau nu (Marţi, 1 aprilie 2008, 23:14)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui BlackHack

      wowwwww
      parca citesc un articol care il lauda pe Ceausescu imediat ce a luat o pozitie istorica si curajoasa impotriva URSS.....
      incredibil ....nu am citit nici un comentariu dar mi se pare aberant ca un jurnalist sa faca asemenea afirmatii , mai ales ca Rusia nu mai are nici o relatie cu romanii si nici nu poate fi vorba de unelte.
      vajnic adversar si tap ispasitor ati ales domnule jurnalist
    • +4 (4 voturi)    
      blackHack sau stupuidHack (Marţi, 1 aprilie 2008, 23:56)

      directia 5 [anonim] i-a raspuns lui BlackHack

      a ti postat de vreo 5 ori dar eu unul nu am vazut decat stupiditati si triviliatati ,fara nici un argument,intr un comentariu va plangeti de pretul mare la medicamente ,dar poate reteta este de vina la dumneavoastra nu pretul,in alt comentariu ii injurati pe 'vanzatorii' de la Yalta cu 'cumparatorii'nu aveti nimic ,cu toate ca uitati ca noi i am injurat de mama ,adica le am declarat razboi, asa zisilor 'vanzatori,autorul art. va dezgusta ,si atunci in loc sa va comportati civilizat ,adica nu cititi articolul, dumneavoastra alegeti calea bizonului,si treceti la trivialitati.Va rog daca sunteti lipsit de argumente si nu sunteti capabil de un dialog de bun simt nu raspundeti
  • +4 (6 voturi)    
    Felicitari pentru articolul dvs, domnule Tapalaga! (Marţi, 1 aprilie 2008, 22:58)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Este disperare uriasa in tabara tradatorilor de tara si se vede clar ca au innebunit de tot!
  • +2 (4 voturi)    
    FELICITARI TAPALAGA (Marţi, 1 aprilie 2008, 23:02)

    vicktor [anonim]

    Chiar daca sunt multi care contesta acest articol,ma bucur ca in sfirsit suntem mult mai multi cei care suntem de acord cu opinia d-lui Tapalaga.Rusia-Romania=furt-tezaur,furt-Basarabia,furt-40 ani,...etc.Ar trebui sa fim cu totii mindri ca are curaj un presedinte al Romaniei sa raspunda raspicat unui presedinte infumurat si cu interese mizerabile al Rusiei.Trebuie sa incercam sa devenim din nou o PUTERE ce are curaj pina la sacrificiu pentru ca numai asa vom reusi sa ne facem respectati in fata tuturor.Este obligatoriu sa folosim si diplomatie dar trebuie sa stim ca trebuie sa spunem si un nu raspicat atunci cind e nevoie.Si nu in fata aliatilor ci in fata adevaratilor si eternilor dusmani.Cei care contesta asta,sa-si foloseasca creierul si sa-si invinga FRICA ptr.ca nu vor trai o vesnicie nici ei nici apropiatii lor prin TRADAREA semenilor!!!
  • 0 (2 voturi)    
    si tratatul? (Marţi, 1 aprilie 2008, 23:05)

    maria [anonim]

    Ati uitat un aspect important, dle Tapalaga: dl presedinte sustine cu entuziasm aderarea la Nato a Ucrainei. Aceeasi Ucraina care "dictat" tratatul monstruos din 1997 (PD) pe care presdintele a uitat sa il denunte in 2006...
  • -7 (7 voturi)    
    De unde aveti banii? (Marţi, 1 aprilie 2008, 23:16)

    Ana [anonim]

    Dragilor, aveti cojones si spuneti de unde va plateste presedentia pentru articole de acest gen. Din buget? De cite ori vad isterizatii sustinatori ai lui Basescu imi vine in minte doar atit : taxele pe care le platesc eu se duc pe posetutele Elenei Basescu si pe hotnews. Daca gresesc dovedeste te rog.
    • +6 (6 voturi)    
      felicitari pentru articol (Miercuri, 2 aprilie 2008, 7:14)

      eu cu cine votez? [anonim] i-a raspuns lui Ana

      Draga Ana, taxele se duc la buget si bugetul e administrat de guvern iar guvernul actual e PNL-ist-UDMR-ist si nu prea iubeste Cotroceniul. Asa ca banii tai se duc pe promisiunile ministrilor si parlamentarilor de pensii marite, zone verzi, autostrazi etc.etc....In ceea ce priveste hotnews-ul, nu-l mai citi si ramai pe Antene, care nu-ti iau nici un fel de bani (daca nu cumva ti se trimit direct, caci altfel esti abonat la cablu care iti ia, nu-i asa, bani).....In rest, sa auzim numai de bine. Adica de-am avea parte de ziaristi ca dl. Tapalaga si populatia Romaniei ar progresa mai repede si am ajunge si noi la o civilizatie occidentala pe care cred ca o meritam dupa 50 de ani de comunism si 18 ani de tranzitie ,in care mai marii zilei ,in majoritate,au profitat de naivitatea noastra si si-au vazut propriile interese.
    • 0 (0 voturi)    
      precizare (Miercuri, 2 aprilie 2008, 7:47)

      Ana (ora 21:01) [anonim] i-a raspuns lui Ana

      semnalez coincidenta de nume. Postarea mea de la ora 21 nu are nimic de-a face cu parerea exprimata de alta "Ana" aici, la ora 23:16. Sa fie o simpla coincidenta de nume sau .... ? Nu-i prima data cand mi se intampla.
      • +1 (1 vot)    
        Precizare la precizare (Miercuri, 2 aprilie 2008, 12:30)

        Eu [anonim] i-a raspuns lui Ana (ora 21:01)

        Nu este coincidenta de nume este una din metodele de manipulare ca sa nu apara lideri de opinie care nu-ti convin. In felul acesta apare confuzie si in final lehamite.
        • 0 (0 voturi)    
          multumesc lui Eu (Miercuri, 2 aprilie 2008, 22:58)

          adevarata Ana [anonim] i-a raspuns lui Eu

          imi confirmati ceea ce banuiam si eu, dar parca nu voiam sa cred ca exista oameni atat de mici care se balacesc in asa "zoaie" (citez involuntar) E evident ca e o strategie rodata. Penibil ....
  • -5 (7 voturi)    
    ce prostii! (Marţi, 1 aprilie 2008, 23:18)

    Adrian Adrian [anonim]

    Dle tapalaga în istoriografia din Occident exista un termen stiintific denumit nationalism cu minus înaintea sa.Presupun ca habar nu aveti ce înseamna de aceea va voi explica:descrie o atitudine prin care un individ afiseaza aproape ura fata de propria natiune si istoria ei.Adica un nationalism pe invers.Asa ceva esti si dumneata.Ai auzit matale ca si alte tari au iesit din aliante, mai ales militare(Finlanda,Italia,Ungaria din alianta cu nazistii)??Si dupa parerea matale ---de fapt lipsita de importanta---trebuiau oare românii sa ramâna în alianta cu ei??Sau cu comunistii???Aici esti cel putin ridicol,înseamna cu dumneata---daca gândim cretinaria pe care ai debitat-o pâna la finalul ei logic---ti-ai fi dorit ca românii sa ramâna aliati cu comunistii,nu conteaza ce urmari ar fi avut asta,principalul e ca matale ai fi putut sa afirmi ca românii sunt fideli!Esti ridicol si absurd!
    • -5 (7 voturi)    
      Ai pus punctul pe i, dle (Miercuri, 2 aprilie 2008, 0:05)

      BlackHack [utilizator] i-a raspuns lui Adrian Adrian

      Felicitari! Ai sintetizat o parere pe care si eu si altii o aveam, dar pe care nu reuseam s-o exprimam foarte bine. M-am saturat de toti complexatii care musca, scuipa si injura natiunea romana si Romania. Scuipa si injura tot ce este roman si romanesc. Cat de buna sau de rea este Romania, este totusi tara mea la care tin si pe care o respect si ma deranjeaza cand o vad injurata in toate modurile si de catre toti imbecilii. De acord, sunt multe lucruri imperfecte in tara asta. Dar de aici si pana la a declara ca tot ce e romanesc pute...

      Aceiasi oameni carora tot ce e romanesc le pute, care scuipa pe tara asta si pe tot ce a dat ea mai bun, ajung la orgasmuri paroxistice cand aud de america si aplauda ca maimutoii tot ce este american si tot ce fac americanii.

      Unul dintre oligofrenii de frunte ai acestei tari este "marele" (de ce mare?) intelectual H R Patapievici care avea numai invective pentru aceasta tara si acest popor. Domnule P, mi-e scarba ca esti roman!
  • -4 (4 voturi)    
    moldavski (Miercuri, 2 aprilie 2008, 0:28)

    dan [anonim]

    Fac si eu pe avocatul diavolului si ridic o intrebare la fileu: de ce west si nu east? N-am fost in America, dar pe pariu ca n-o sa fie multi pe acolo care sa stie macar de unde vin. La fel cum nici eu nu am habar pe unde vine statul ... Oregon, bunaoara. Care o fi cat vreo doua Romanii?! Am fost la Moscova acum 2 saptamani si am descoperit ca vorbesc moldoveneste (ti gavarish pa moldavskii?! daa....) si ca lumea stie de mine cate ceva. Rusia e in plin avant. Economic, bate tot la fund in ultima vreme. Americanii sunt in recesiune si le tot creste galonul. Pe termen mediu e discutabila hegemonia americana. Atat de fascinanta pentru noi de vreo 55 de ani. Din istorie am vazut k iti trebuie ceva fler sa te aliezi cu cel ce va castiga, nu neaparat cu cel care e pe val. Ramane intrebarea: de ce nu east? Si ca sa fiu cu adevarat provocator: Romania si-a cucerit independenta, in '877, aliata fiind cu rusii, nu cu americanii...
    • +5 (5 voturi)    
      LA EST e mojcie, mizerie, crima, brutalitate (Miercuri, 2 aprilie 2008, 2:09)

      Hiperboreea [anonim] i-a raspuns lui dan

      LA West e pe dos. Nu avem ce invata de la rusi. Sunt niste brute oribile care sub o masca subtire de sensibilitate se ascunde un suflet mic si chinuit.
      • +1 (1 vot)    
        Ca dovada ca... (Miercuri, 2 aprilie 2008, 13:24)

        stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Hiperboreea

        ... nici macar nu iau in calcul ca poate vorbesti "romaneste", pentru ca pentru ei exista doar "moldoveneste" - adica "limba" atribuita de ei poporului roman cotropit in Basarabia, caruia au incercat sa-i dea importanta in cadrul URSS fabricandu-i-l pe Voronin.
    • +5 (5 voturi)    
      Daniev (Miercuri, 2 aprilie 2008, 2:11)

      ionel timis .montreal .canada [anonim] i-a raspuns lui dan

      vrei cu russia ? pai dute acolo ! ...depinde unde ,siberia rege,moscova sau stalingrad
    • +5 (5 voturi)    
      iti fac eu o recomandare sincere... (Miercuri, 2 aprilie 2008, 7:55)

      judex [anonim] i-a raspuns lui dan

      Daca mergi catre vest, incepand cu Ungaria, vei vedea civilizatie, ordine, prosperitate. Daca mergi catre est, incepand cu Moldova, vei vedea mizerie, saracie si primitivism. Asta e diferenta. Fiecare isi alege drumul dupa educatia si inteligenta sa.
      • +1 (1 vot)    
        Bine ii faci... (Miercuri, 2 aprilie 2008, 12:37)

        Dan altul decat dan [anonim] i-a raspuns lui judex

        Ai drepate judex. Tehnica manipularii isi spune cuvantul. Iti aduci aminte de PDSR si PSDR sau FMI si FNI vorba vanzatorilor de contafaceri care isi inscriptioneaza produsele de exemplu Cristiah Dior . In curand vor apare indivizi care sa posteze Judex, iudex, judecs, ... etc.
    • +4 (4 voturi)    
      de ce west? (Miercuri, 2 aprilie 2008, 9:21)

      levi [anonim] i-a raspuns lui dan

      ptr.ca sunt democratici!pentru ca sunt civilizati,nu fura prosoapele ca sa foloseasca drept tampon!si nu te imbata cu apa rece ei siau vandut resursele din care sau imbogatit o patura mica a populatiei,cu cit va deveni mai scump exploatarea resurselor cu atit economia rusaeasca o sa cada pentru ca sa dezvoltat unilateral!dar e dreptul vostru sa va aliati cu Rusi,a moldavilor care vorbesc si scriu moldoveneste,o singura intrebara ma framinta :eu ungur care am invatat la scoala romana cu dracu inteleg si moldoveneste!
      • 0 (0 voturi)    
        de ce west? penturuca nu est. (Miercuri, 2 aprilie 2008, 12:41)

        Eu [anonim] i-a raspuns lui levi

        Eu cred ca tu levi intelegi de exemplu si cernauteste. Asta ce spui tu se numeste falsificarea istoriei in interes politic.
        • 0 (0 voturi)    
          falsificarea istoriei (Miercuri, 2 aprilie 2008, 20:52)

          levi [anonim] i-a raspuns lui Eu

          este o falsificare a istoriei ca turistele rusi au favbricat tampoane din prosoapele din hotel ?In anul 1995,cind magazinele din M-Ciuc erau pline cu always, trist dar este adevarul crunt!
        • 0 (0 voturi)    
          politica (Miercuri, 2 aprilie 2008, 21:05)

          levi [anonim] i-a raspuns lui Eu

          sunt un om MODERAT,apolitic,care crede in valorile europene!
      • 0 (0 voturi)    
        Pentru ca... (Miercuri, 2 aprilie 2008, 13:27)

        stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui levi

        nu ai fost retardat cu vreo cativa zeci de ani ca ei!
        Ei nu inteleg ce-i aia civilizatie - lor li se pare ca Rusia=civilizatie si Romania=tiganie.
  • -2 (6 voturi)    
    nato (Miercuri, 2 aprilie 2008, 0:56)

    dan [anonim]

    Sunt dezamagit. Nu postez des pe-aici. A fost cred k al doilea comentariu din viata mea. N-a aparut. Am inteles, sa traiti! Trebuie sa fim toti pro-NATO...
    • 0 (0 voturi)    
      NATO da! (Miercuri, 2 aprilie 2008, 15:39)

      Dan altul decat dan [anonim] i-a raspuns lui dan

      Nu trebuie sa fim toti pro NATO dar uneori idei care sunt contrare interesului national. Acum dupa dec 1989 ne putem expune liberi ideile dar in anumite limite. Democratia era definita de cineva foarte bine si anume : Democratia este dreptul meu de a face orice si de a spune orice cu conditia de a nu atenta la drepturile celorlalti cetateni. Eu ca altii care posteza aici sunt indignat sa vad ca exista "romani", observa ghilimelele care sustin interesele fostei Uniuni Sovietice. Pai bunicul meu taran agricultor a fost omarat de comunistii veniti pe tancurile sovietice pentruca nu a vrut sa intre in CAP si ca el sute de mii au murit si milioane au suferit. Ce dracu vreti criticand America sa devenim pritenii calailor nostri care si-au batut joc de vietile parintilor si mosilor nostri si acum de ale noastre? Ce vreti sa iubim tortionarii de la rasarit care nu au minima decenta sa zica: Am gresit aducandu-va ciuma rosie va rugam sa ne iertati?
      In fond reconcilierea incepe prin recunoasterea greselilor. Rusia inca nu a facut acest minim pas.
      Sute de mii de morminte de romani astepta aceste scuze. Milioane de urmasi ai acestora chinuiti zeci de ani pe baza "dosarului prost" asteapta si ei un gest din partea Rusiei.
  • +4 (6 voturi)    
    felicitari (Miercuri, 2 aprilie 2008, 1:06)

    un roman [anonim]

    Felicitari domnule Tapalaga!
  • +4 (6 voturi)    
    Basescu is a smart men ! (Miercuri, 2 aprilie 2008, 1:59)

    ionel timis ,montreal .canada [anonim]

    Felicitari domnule Tapalaga,iata ca mai avem si romani adevarati ,nu numai niste romanasi tradatori ruso-tigani !

    Romania go west ,YES ! The west is the only place for Romania people and the country of Romania !
  • +4 (6 voturi)    
    Vai de cozonacul rusnacilor ! (Miercuri, 2 aprilie 2008, 2:04)

    Hiperboreea [anonim]

    O sa-i atace dracu, ca NATO oricum n-are de gand. Daca Nato se extinde este ca sa scape de amenintarea boilor care cand ii apuca andropauza indreapta rachetili sau rachetii spre capitalele occidentale.
    US nu iarta !!!
    Au si ei un pic de dezvoltare in jurul Moscovei, cu capital occidental, si o amaraciune de pe forum a cazut pe spate ca l-au recunoscut la MoskVa ca-i moldovean.
    Rusia are prea multe resurse ca sa nu intre vestul dupa ei, nu sa le ia cu " davai gaz, davai petrol...haraso tovarashol" ci cu bani, singura problema e ca boii sa mentina pompele in functiune si sa nu incepa garagaza ca fac blocada.
    Ursul Rusnac care subjuga 136 de alte popoare si culturi trebuie pus la punct sistematic, elegant, amical si cu zaharelul..in fond nu e decat un urs nemernic care si-a asasinat mai multi cetateni decat au facut-o nemtii. In jurul Berlinului au murit 300 de mii de rusi in cateva saptamani pentru ca boii nu aveau nici un plan si vroiau sa nu-i lase pe americani sa se apropie. Vai mama lor de ofiteri!
    Daca au fost acolo la Independenta 877 e ca o c-am luasera pe coaja de la turci si trebuiau sa se intoarca cu coada intre picioare la Moskva. Atunci Regele Carol I a decis ca a venit momentul si cand tunurile au rasunat la Calafat a zis" asta-i muzica ce-mi place !. Plevna, Rahova..sunt locuri unde ne-am castigat dreptul sa fim liberi.
    In plus ne-au invadat de 12 ori in cursul istoriei. Suntem anti-rusi pana la in maduva oaselor. Nu si anti-rusoaice care merita sa cheltui energia cu ele. :)
  • -4 (4 voturi)    
    cozonac (Miercuri, 2 aprilie 2008, 3:58)

    dan [anonim]

    Ilustrul antevorbitor viseaza off-topic la cozonacul rusoaicelor, cu mentalitatea unui cuceritor sovietic de orase germane. Doar k noi n-am cucerit pe nimeni. De la americani am luat bombe in cap in anii '40 si ne-am trezit cu un monument pe Aviatorilor. Care trezeste uimirea. Ca trecator...
  • +5 (5 voturi)    
    mindru de presedintele Basescu (Miercuri, 2 aprilie 2008, 4:34)

    happyeveryday [anonim]

    o idee ramine clara in mintea mea . nu cu rusii nici cu pro-rusii . nu discut cite bube au in cap americanii sau vesticii . afirm doar simplu ca prefer vestul . in conditiile date . asta e tot .
  • +1 (1 vot)    
    rusii (Miercuri, 2 aprilie 2008, 5:35)

    "parerea mea" [anonim]

    Perfect de acord.
  • +5 (5 voturi)    
    PRESEDINTII PRO-VEST SUNT SINGURI (Miercuri, 2 aprilie 2008, 5:42)

    Alec Minau [anonim]

    Basescu, Iuscenko, Tadici ori Saakasvili vor sa scape de puzderiile de ganguri de nomenklaturistii filorusi.
  • 0 (2 voturi)    
    GO WEST BASESCU (Miercuri, 2 aprilie 2008, 7:30)

    Nicolae O [anonim]

    Va rog sa tipariti in milioare de copii acest articol si lansati-le din avion si elicopter in toata tara asa cum au facut americanii in timpul razboiului
  • 0 (0 voturi)    
    Parerea mea (Miercuri, 2 aprilie 2008, 9:07)

    raduxo [utilizator]

    Nu diplomatii sau politicienii o sa ridice tara si nici vreo alianta efemera. Doar se cauta vinovati si motive dar nimeni nu se autoanalizeaza personal, toti se pricep, sunt experti, stiu, cunosc intr-un cuvant romani. Daca vrem sa se schimbe ceva trebuie doar sa ne vedem de treaba noastra si sa fim seriosi in ceea ce intreprindem.
  • +4 (4 voturi)    
    NU MAI URMARITI REALITATEA TV!!! (Miercuri, 2 aprilie 2008, 9:38)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Pentru cei care au putina decenta, ii sfatuiesc sa nu mai urmareasca postul Realitatea TV, care a devenit, cum era de asteptat de altfel, al doilea post Antena 3.
    Ieri, cel putin, am vazut toate nulitatile polticii romanesti, de la Emil Constantinescu, Petre Roman si Adrian Severin, pana la Adrian Nastase si Radu Vasile, adusi toti pentru a denigra pozitia presedintelui Traian Basescu vis-a-vis de tratatul cu Ucraina. Nu a fost invitat nimeni de la presedentie sau PD-L, asa ca totul s-a transformat, cu ajutorul premeditat al furioasei Cretulescu intr-un circ de maimutoi politici, care mai de care cu invective la adresa presedintelui.
    Asta imi spune mie foarte multe despre ce zace in aceste trusturi media si disperarea patronilor, unii dintre ei fosti puscariasi, de a da declaratii la DNA pentru furturile facute. Nu am vazut asa ceva pe timpul lui Nastase si Iliescu si cred cu tarie ca aceasta alianta PSD-PNL-PC impinge Romania in bratele dezastrului economic si al Rusiei.
    Deci, uitati-va pe canale cat mai impartiale, gen N24, care au invitati echilibrati.
    Realitatea TV a trecut este in campanie electorala de partea aliantei PSD-PNL-PC si asta se vede tot mai clar!
    • +2 (2 voturi)    
      De acord (Miercuri, 2 aprilie 2008, 11:35)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Madam Cretulescu este indragostita de Iliescu care este indragostit de KGB deci care canta ce dirijeaza Moscova.
    • +2 (2 voturi)    
      la fel si TVR... (Miercuri, 2 aprilie 2008, 13:18)

      judex [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      pe banii nostri ne sufoca cu Iliescu, Constantinescu si Bogdan Chireac, sa le ascultam ineptiile de care imi vine greata. La gunoi cu ei, pentru Romania trebuie sa inceapa o noua era, era civilizatiei si bunstarii autentice, nu originale!
      • 0 (0 voturi)    
        presa romaneasca sau agentia TASS (Miercuri, 2 aprilie 2008, 15:15)

        directia 5 [anonim] i-a raspuns lui judex

        tvr,antenele si realitatea tv sunt asa de filoruse,incat nu as fi surprins sa apara anunturi pe crol in alfabet kirilic
        • 0 (0 voturi)    
          ai dreptate, directia 5! (Miercuri, 2 aprilie 2008, 16:01)

          judex [anonim] i-a raspuns lui directia 5

          Sunt socat de cati tradatori avem parte pe acest forum si in Romania de azi. Au inceput sa turbeze, pentru ca simt ca le vine sfarsitul si isi vor pierde toate privilegiile. Vom avea un nou parlament, o Constitutie si legi adevarate, un guvern responsabil, justitie si politie eficiente si atunci sa vedem cum o sa le mai fie lor, ticalosii care au spoliat si distrus Romania isi bat joc de romani. Mult a fost, putin a mai ramas.
      • 0 (0 voturi)    
        Curatenia a inceput (Miercuri, 2 aprilie 2008, 15:52)

        Eu [anonim] i-a raspuns lui judex

        Judex a inceput curatenia prin aruncarea la gunoi a lichelelor. Uita-te cine mai citeste astazi editoriale ale lui CTP, SRS, Nistorescu, Carstoiu, Hurezeanu (cel bine bagat de Magureanu la Europa Libera) , Neculai Constantin Munteanu (cel care daca il ascultai la Europa Libera inainte de 1989 te intrebai cum de il lasa securitatea sa traiasca - acum am inteles de ce il lasa sa traiasca avea omul o treaba de facut), Dinescu, Ursu, Chireac, Stan omul laptop ... Sunt oameni care au disparut pentru cititorii de ziare. Au ramas doar la televiziunile care emit indiferent daca le urmarim sau nu. Sunt un fel de flasnete ( sau tonomate pe euro cum le zice Basescu) care canta ce le zic patronii pentru un public care de la luna la luna se subtiaza considerabil. Ei sunt gunoiul Romaniei pe care cetatenii din ce in ce mai imuni la manipulare l-au aruncat la cos.
        • 0 (0 voturi)    
          da, Eu, ai dreptate.... (Miercuri, 2 aprilie 2008, 19:52)

          judex [anonim] i-a raspuns lui Eu

          Curatenia a inceput si sper sa apucam si noi ziua cand ne vom mandri ca suntem romani si ca traim intr-o tara cu adevarat democrata, civilizata si prospera. Cei mentionati de tine au facu si fac mult rau in continuare, pentru ca incerca sa ne manipu;eze zi de zi. Ghinionul lor este ca tot mai multi romani s-au desteptat si nu le mai asculta minciunile sfruntate. Sunt la fel de periculosi si lipsiti de scrupule ca sefii lor din grupul lui Ali Baba si cei 322 de hoti.
  • +1 (1 vot)    
    Mentalitatea romanului (Miercuri, 2 aprilie 2008, 9:53)

    elaxxx [utilizator]

    a fost din totdeauna a se indoi sub vant ca trestia, ca apoi sa se ridice... ori cand se ridica nu mai e la fel si asta e problema duplicitatii. Nu cunosc un eveniment din istoria tarilor romanesti si incluziv pe vremea lui burebista unde un regim finctional sa nu fi fost daramat datorita tradarii. Iar teritoriul actual al tarii arata astfel tot datorita tradarilor tipic romanesti. Basarabia a fost pedeapsa ruseasca pentru tradare, iar transilvania a fost recompensa vestica tot pentru tradare. Romania n-a pierdut teren sau razboi niciodata pe campul de lupta.... doar prin culise.
    Si o au in sange de secole...asa ca e greu sa le scoti din cap daca si celui mai incult acesta i se pare modu de viata corect.
  • +3 (5 voturi)    
    excelent articol (Miercuri, 2 aprilie 2008, 9:57)

    edif [anonim]

    asta e singura directia pe care Romania o poate lua in politica externa. rusii nu au jucat niciodata cinstit si niciodata nu ne-au adus ceva bun. uitati-va la Iliescu
  • +4 (4 voturi)    
    din pacate are dreptate (Miercuri, 2 aprilie 2008, 10:22)

    Radu F [anonim]

    Stiti.. cititi putin cronicile istorice... dar nu cele scrise de romani, ci cronicile din tarie care au interactionat cu noi. O sa cititi negru pe alb ca suntem recunoscuti ca o natie de tradatori, duplicitara. Si oricat ne-ar fi de rusine si ne-am inflama si ridica impotriva celor ce au curajul sa o spuna, asta este adevarul. E drept ca adevarul este cel mai greu de acceptat. Si poate printre dvs sunt istorici sau intelectuali scoliti, care nu accepta ca poporul din care fac parte este categorisit astfel. Insa aceasta "mandrie" se reflecta numai la propria persoana, nu la intregul popor.

    Articolul are si partile lui de propaganda si supunere neconditionata, dar esenta pe care doreste sa o surprinda este adevarata. Si inca o data, adevarul doare.
    • +1 (1 vot)    
      sunteti scriitorul Radu F .Alexandru ? (Miercuri, 2 aprilie 2008, 15:32)

      directia 5 [anonim] i-a raspuns lui Radu F

      aveti dreptate ,avem o 'mandrie' care ne orbeste si din aceasta cauza nu putem sa ne vedem defectele, si daca nu le vedem nu avem cum sa le remediem. Este greu de gasit in istoria omenirii un popor care a facut din 'arderea recoltelor' 'otravirea fantanilor' si refugierea in codru o doctrina militara nationala.Dar aceasta 'mandrie orbitoare' este dublata si de o 'mistocareala balcanica' ce face aproape imposibil sa devenim din populatie Popor,
  • -5 (5 voturi)    
    Stupiditate (Miercuri, 2 aprilie 2008, 10:24)

    SilviuW [anonim]

    Este unul dintre cele mai stupide articole pe care le am citit (ca sa nu spun pupincuriste).
    Un presedinte nu are ca indemn "go west" ci "go in all directions if the interest of your people requires it".

    Ce are politica pro west a Romaniei cu relatia cu Rusia? Unde e antagonismul? Il vede doar autorul, nu si Angela Merckel, Sarkozy, Bush etc.

    Tirul inconstient al lui basescu (cu b mic) la adresa rusilor a adus numai daune romanilor; as vrea sa stiu daca Marea Neagra e lac rusesc si pentru Bulgaria, Ungaria sau Grecia care platesc un pret mult mai mic la gaze?

    A avea o relatie corecta si nu antagonista cu o mare putere de care depinzi energetic e de bun simt; altfel toti platim pierzand si o piata enorma tocmai buna ptr "calitatea" produselor noastre.

    Cand un presedinte calca in picioare interesul national, calcand pe coarda nationalista ptr voturi si mai gaseste si gazetari care sa l aprobe, ATUNCI NE MERITAM SOARTA
    • +3 (3 voturi)    
      Realism (Miercuri, 2 aprilie 2008, 11:41)

      Stan [anonim] i-a raspuns lui SilviuW

      Nimeni nu are relatii antagonice cu Rusia. Romania are nevoie de la Rusia de un singur lucru: Rusia trebuie sa recunoasca nenorocirile pe care le-a produs Romaniei prin schimbarea cu forta a regimului politic dupa 23 august 1944. In fond ceeace au facut rusii dupa 23 aug 1944 a depasit pierderile umane si materiale ale unui razboi.
    • -3 (3 voturi)    
      Ce inseamna fanatismul! (Miercuri, 2 aprilie 2008, 11:52)

      Arthur [anonim] i-a raspuns lui SilviuW

      Sau interesul pentru o rasplata! Pai daca am avut un presedinte care ne-a indreptat definitiv si cu 180 grade spre vest ,acesta e Constantinescu! Si asta in conditiile cand Tapalaga si ai sai ,cca.80% din populatie era contra solutiilor radicale pro-NATO ca bombardarea Serbiei lui Milosevici sau semnarea tratatului cu Ucraina. Acum Basescu profita de sentimentele vesnice anti-ruse a unei parti dintre romani ca sa lanseze chestii populiste ,fara nici-o valoare efectiva,doar gargara "poporanista" pentru fraieri. Am ajuns noi mai anti-rusi decat nemtii care au tratate comerciale mult mai avantajoase pentru ei.
      Una peste alta Basescu are succes la cca.55% din romani cam tot atatia cat sunt lipsiti complect de caracter si de educatie (vezi minciunile si jignirile gratuite cu referire la tratatul cu Ucraina!).
      • 0 (0 voturi)    
        Ce insemna disperarea manipulatorilor (Miercuri, 2 aprilie 2008, 16:26)

        Stan [anonim] i-a raspuns lui Arthur

        Emil Constantinescu am vazut cine este in cei 4 ani dar trebuia sa ne imaginam ce va face.
        In fond "Din 1966, Emil Constantinescu este cadru didactic la Facultatea de Geologie a Universităţii din Bucureşti, unde a devenit şi Secretar de Propagandă al organizaţiei locale a Partidului Comunist Român."
        Nu ma intereseaza daca cum spui tu "Basescu profita de sentimentele vesnice anti-ruse a unei parti dintre romani " daca ce face Basescu este bine pentru Romania.
        Nemtii nu au fost anti rusi niciodata chiar daca au purtat razboi cu Rusia (in fond Hitler nu insemna Germania). Nemtii l-au trimis pe Lenin in Rusia unde au experimentat bolsevismul. Nemtii colaboreaza acum cu rusii pentru resurse naturale. Germania a fost pentru cine cunoaste istoria natiunea cea mai aproape de Rusia.
        Iar comentariul tau :"Una peste alta Basescu are succes la cca.55% din romani cam tot atatia cat sunt lipsiti complect de caracter si de educatie " nu pot sa-l comentez din jena pentruca ar trebui sa-ti spun multe lucruri care arata disperarea manipulatorilor natiei.
        In fond Basescu spune ce gandim si noi ca trebuie spus si face din ceeace spune atat cat ii permite constitutia lui Jigodie Iorgovan sa faca ca presedinte.
      • +1 (1 vot)    
        Nu te supara prea tare draga Arthur... (Miercuri, 2 aprilie 2008, 23:19)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui Arthur

        Se scrie "complet" (sau cel putin spune Academia Romana ca-i corect). Asta in legatura cu educatia. Despre morala nu pot sa te mai invat nimic eu. E prea tarziu. Nu te-as fi deranjat daca nu-mi vorbeai despre cei 55% dintre noi care "sunt compleCt lipsiti de caracter si de educatie". Sa nu te superi prea tare ca-mi pari a face parte dintre ei. Altminteri poate ne spui ce diploma ai tu, diploma care sa-ti dea dreptul de a judeca educatia si caracterul a cca. 10 milioane de romani. Nu-i destul sa-ti pui un "h" dupa "t" in nume. Trebuie sa ai rabdare, intelegere si bun simt. Daca ai, de ce nu-l vad?
  • +1 (3 voturi)    
    Grea limba romana... (Miercuri, 2 aprilie 2008, 10:54)

    rodestin [utilizator]

    Petre Tutea definea Scrisul astfel:

    “E foarte greu, cand ai responsabilitatea a ceea ce faci, sa te pui pe scris, fiindca scrisul te definitiveaza, in sensul ca te arata fara posibilitate de iesire”
    1. Felicitari dle Dan Tapalaga pentru articol cat si pentru redactia HotNews.
    2. In general conducerea Romaniei si-a indreptat actiunile dupa cum a batut vantul de-a lungul istoriei in nici un caz nu am fost noi poporul care am decis soarta tarii, noi doar am executat ordinele.
    3. O natie este caracterizata atat dupa capii care o conduc si iau decizii in numele poporului cat si dupa actiunile oamenilor “in cazul nostru” a se vedea ce urme am lasat pe unde am fost, din presa straina.
    4. Conducerea tarii noi am ales-o, deci, am avut si avem ce am ales si poate si ceea ce meritam
    5. Hai sa nu ne mai ascundem dupa degete si sa ne vedem asa cum suntem, sa incercam sa mai lasam violenta verbala si sa incercam san e mai retusam cate ceva din comportament si atitudine…sunt prea multe de facut atat pentru noi cat si pentru tara…
    • -4 (4 voturi)    
      Dar "licuriciul 'ce zicea? (Miercuri, 2 aprilie 2008, 12:17)

      Arthur [anonim] i-a raspuns lui rodestin

      "Războiul rece s-a încheiat. Rusia nu este inamicul nostru", a declarat Bush.

      Acesta a arătat că în această perioadă se lucrează la o nouă relaţie de securitate cu Rusia ale cărei baze "nu au legătură cu anihilarea reciprocă". Totodată, Bush a amintit şi de Consiliul Rusia-Nato creat cu scopul de a facilita relaţia dintre cele două.

      "Cred că putem crea relaţii în viitor cu Rusia şi un NATO puternic în acelaşi timp"

      Dupa ce o sa i-o traga Bush la mare ,caracterul lui Basescu se va intoarce 180 grade si Rusia va deveni mai buna de prietena,asa ca Tapalaga se va reorienta ca si basescienii de servici!
  • +4 (4 voturi)    
    Un articol bun! (Miercuri, 2 aprilie 2008, 10:59)

    Luk [utilizator]

    Este esential sa fi predictibil, asa-i! Ca esti la volanul unei masini, ca esti la carma unei natii, trebuie sa poti fi inteles de ceilalti. Tapalaga are dreptate, cel putin din acest punct de vedere. Pe de alta parte, suntem europeni si ne dorim sa fim europeni. Aliantele militare sunt altceva. Cel putin astazi, NATO are in componenta state democratice, ceea ce nu se poate spune despre democratica Rusie sau libera China, asa ca nu-i cazul sa ne inchipuim ca exista optiuni. NATO este aliatul nostru si mergem cu ei, acolo unde se duc. Este asa de simplu. Interesul national nu-i doar de a capata gaz ieftin sau de a fi prieten cu toti, tot timpul. Asa ceva nu se poate pana nu ne proclamam Elvetia II. Restul discutiilor sunt usor puerile (filorusii si filoamericanii) si afumate. Avem un aliat si gata, ce nu-i clar?
  • +1 (1 vot)    
    Grea este limba romana... (Miercuri, 2 aprilie 2008, 11:00)

    rodestin [utilizator]

    Petre Tutea definea Scrisul astfel:

    “E foarte greu, cand ai responsabilitatea a ceea ce faci, sa te pui pe scris, fiindca scrisul te definitiveaza, in sensul ca te arata fara posibilitate de iesire”
    1. Felicitari dle Dan Tapalaga pentru articol cat si pentru redactia HotNews.
    2. In general conducerea Romaniei si-a indreptat actiunile dupa cum a batut vantul de-a lungul istoriei in nici un caz nu am fost noi poporul care am decis soarta tarii, noi doar am executat ordinele.
    3. O natie este caracterizata atat dupa capii care o conduc si iau decizii in numele poporului cat si dupa actiunile oamenilor “in cazul nostru” a se vedea ce urme am lasat pe unde am fost, din presa straina.
    4. Conducerea tarii noi am ales-o, deci, am avut si avem ce am ales si poate si ceea ce meritam
    5. Hai sa nu ne mai ascundem dupa degete si sa ne vedem asa cum suntem, sa incercam sa mai lasam violenta verbala si sa incercam san e mai retusam cate ceva din comportament si atitudine…sunt prea multe de facut atat pentru noi cat si pentru tara…
  • +2 (4 voturi)    
    FELICITARI DL. TAPALABA (Miercuri, 2 aprilie 2008, 11:13)

    Trista [anonim]

    bravo!
    • -1 (1 vot)    
      Tristetile domnului Tabalaba (Miercuri, 2 aprilie 2008, 16:36)

      Adrian T. [anonim] i-a raspuns lui Trista

      tristeti de primavara
  • -4 (4 voturi)    
    tonomatele??? (Miercuri, 2 aprilie 2008, 11:35)

    mat [anonim]

    In primul rand, DT a aratat inca o data ca pozitia lui de tonomat a lui base nu se dezminte niciodata. Nu degeaba a fost purtator de cuvant la Ministerului Justitiei pe vremea Macovei.

    In al doilea rand, iata mare greseala din "analiza": Nu e cazul sa punem intotdeauna estul impotriva vestul. Asta e tocmai greseala pe care o fac ultraliberalii din Washington gen Cheney sau Rumsfeld care nu au iesit dintr-o logica Razboiul Rece. A fi cu NATO nu inseamna a fi covorul SUA. Nu inseamna sa accepti ca fiind totul bun de o parte si rau de alta. Numai lipsa de stiinta diplomatica face asta. Rusia nu trebuie privita ca amenintare ca atare tot timp. Chiar daca e o tara periculoasa tot cred ca e mai profitabil sa incerci o colaborare, oricat de restransa decat o diabolizare inutila. Doar Moscova nu e asa de departe. Asta nu te impiedica niciodata sa fii alaturi de aliatii tai atunci cand e necesar. In Irak e stupid, intr-un moment in care si americanii se gandesc la retragere dar in Afghanistan e important pentru ca acolo se joaca soarta Aliantei. Intrarea Ucrainiei si Georgia in NATO nu tine de stabilitate tine pur si simplu de o strategia SUA de inconjurare militara a Rusiei in perspectiva unui razboi energetic care deja se tine. Sa fii cu aliatii tai inseamna sa si ai curajul sa iti aperi proprii interese atunci cand e cazul si nu sa urmezi ca oaia tot ce spune ciobanul tau... Pentru ca interesele Romaniei sunt spre vest din punct de vedere politic si de viitor dar o relatia stabila (asta nu inseamna nici aici supusa) spre est e o garantia de stabilitate la granitele tarii.
    Asa ca analiza asta e mai mult propaganda pro basescu in prag de campania decat ceva lucid fata de adevaratele provocari diplomatice a Romaniei. E pacat ca DT inca o data face confuzie intre iubirea lui nemarginita pentru Base cu interesele tarii.
  • -3 (3 voturi)    
    Aberatii (Miercuri, 2 aprilie 2008, 11:50)

    GabrielP [anonim]

    "Avem insa sansa sa ne spalam trecutul de tradatori eterni, rusinea de tara care si-a abandonat, de-a lungul istoriei, toate aliantele in care a intrat. "

    Omule, esti aberant. O carte de istorie nu ti-ar strica.

    Dar si mai aberanta e asta:
    "Altfel spus, singura solutie valida ramane NATO, mai precis solutiile politice clare sustinute de Statele Unite in interiorul unei Aliantei profund divizate."

    Frate nici un manual de logica, da' d-ala de logica elementara nu ti-ar strica sa stii.
  • -4 (4 voturi)    
    cruciada handicapatilor (Miercuri, 2 aprilie 2008, 11:50)

    pana de sloim [anonim]

    Un articol care face apologia dusmaniei ca mod de a face politica externa. Tapalaga dispretuieste pe rusi, asa ca sa faca placere americanilor. Si lui Basescu. Ce te faci daca rusii cad la pace cu americanii si noi, marii politicieni ai Europei, ne trezim la mijloc? Nici o tara pe lumea asta nu provoaca pe rusi numai asa ca sa se afle in treaba. Nici Franta, nici Germania, Nici Marea Britanie. Nici SUA. Numai Basescu si cu Tapalaga au imbracat camasa mortii ( nr 43) si vor sa puna de o cruciada. Doi tarati, care agita o lume, unul pentru ca s-a trezit in fruntea bucatelor, altul pentru ca are pe mana un laptop. Alo, Salvarea!
  • -2 (2 voturi)    
    de neinchipuit (Miercuri, 2 aprilie 2008, 12:15)

    dan [anonim]

    domnule redactor esti si rau intentionat si prost informat . mai multe au spus cei de dinainte
  • +2 (2 voturi)    
    Parerea mea (Miercuri, 2 aprilie 2008, 13:01)

    Dan [anonim]

    1. Sunt de acord
    2. Ca tara mica in general nu contam in plan geostrategic, economic, ... asa ca trebuie sa ne pliem interesului marilor puteri. Adica trebuie sa impletim interesul nostru national cu cel al marilor puteri. Asa ca uneori executi ordine daca asta iti aduce foloase pe termen mediu si lung. Acum prognoza politica pe termen mediu si lung este foarte greu de facut si toate celelalte popoare s-au inselat si ele de multe ori.
    3-4 La urne alegem ceeace ni se ofera, de fapt ceeace ni se prezinta ca ni se ofera prin media. Media a fost controlata pana in 1989 de PCR iar acum este controlata de imbogatitii revolutiei care sunt in general reprezentatii fostei securitati.
    5. Suntem un popor mintit si azi ca si inainte de 1989. Cei ce scriu aici sau pe alte forumuri spun asta ca suntem in continuare manipulati. Violenta verbala a acestora pleaca uneori din dorinta arzatoare de a schimba ceva in bine. In ceeace priveste greselile gramaticale cred ca asta nu constituie problema care ne tine in loc. In fond un profesor de limba romana ar putea foarte usor rusina 99% din cei care ar incerca sa scrie ceva. Este normal in cadrul anumitor limite de decenta sa mai ai si greseli gramaticale.
    • 0 (0 voturi)    
      Precizare (Miercuri, 2 aprilie 2008, 15:56)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Dan

      Postarea "Parerea mea" este raspunsul la postarea: "Grea este limba romana... " a lui rodestin.
      • 0 (0 voturi)    
        Multumesc.... (Joi, 3 aprilie 2008, 5:27)

        rodestin [utilizator] i-a raspuns lui Dan

        2-3-4-5...dar ce facem noi toti, adica poporul, acceptam sa privim, sa comentam ce se intampla in jurul nostru...presa si televiziunea ce face pentru a promova Romania decat sa dea stiri cu cele mai cool evenimente...si asa ne percep tarile europene si occidentul ca niste hoti, criminali, consumatori de alcohol, traficanti de carne vie, consumatori de droguri, exterminatori de animale, etc....si toate astea sunt preluate si de presa straina...bunica imi spunea: maica, in viata sa stii sa te respecti pe tine ca sa fii respectat, sa-ti speli rufele in familie, nu la rau sa te stie tot satul...ce sa mai zic de respectul de sine dar si de faptul ca ne spalam rufele in vazul tuturor...ar trebui o documentare mai adanca in ceea ce inseamna drepturile omului, in domeniile de interes comun, de cunoscut legile in profunzime pentru acumularea mai multor informatii, sa invatam sa avem mai mult discernamant, sa iubim dreptatea dreptatii, sa scapam de frica acumulata de-a lungul timpului, sa fim oameni, sa ne redescoperim umanul din noi si pe noi si atunci si numai atunci sa avem curajul sa ne spunem si sa ne impunem punctul de vedere...sa lasam ura si vocabularul violent, sa ne impunem prin idei si puncte de vedere la obiect, documentate si bine intemeiate, care nu pot fi combatute sau daramate...eu inca mai cred ca Romania mai are oameni frumosi care pot schimba fata tarii...nicaieri nu alearga cainii cu covrigi in coada si mizerie umana intalnesti mai peste tot dar drepturile omului sunt respectate, mai mult sau mai putin, dar sunt respectate totusi...hai sa incepem cu a face comentarii mai inteligente si fara ura si rautate...romanul il cunosc a fi un om cumpatat si cu mult discernamant...mai bine sa ne unim decat sa ne dezbinam si nu imi luati in nume de rau ce am scris...mi-am spus parerea si ceea ce gandesc....
        Nu am dorit sa se inteleaga prin ce am postat la "Subiect" ca ma refer la gramatica limbii romane...mia culpa…aceasta violenta verbala ma inspaimanta…
    • 0 (0 voturi)    
      de acord (Miercuri, 2 aprilie 2008, 23:11)

      Lex [anonim] i-a raspuns lui Dan

      cu ceele scrise de tine, dar nu cred ca suntem o tara chiar asa de mica precum am fost formati sa credem. Nu am auzit niciodata un ungur, austriac, elvetian, belgian, olandez etc... spunand ca tara lui e mica. Am fost crescuti in sablonul tara mica si candamnata prin asezarea geografica. Ne autoplasam pe o pozitie de fatalism si inactiune care ne trage inapoi. Nu crezi ?
      • 0 (0 voturi)    
        precizare (Joi, 3 aprilie 2008, 9:35)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui Lex

        Draga Lex nu este vorba cand spun tara mica de fatalism este vorba de realism. Nimeni cu mintea pe umeri nu spune sa stam si sa ne plangem de mila. Trebuie sa intelegem ca interesul Romaniei ca si al Austriei, Ungariei ,Belgiei, Olandei etc. trebuie armonizat cu interesul marilor puteri. Si trebuie sa actionam zi de zi. In fond suntem in momentul istoric cel mai favorabil de care a beneficiat Romania vreodata.
    • 0 (0 voturi)    
      de acord (Miercuri, 2 aprilie 2008, 23:11)

      Lex [anonim] i-a raspuns lui Dan

      cu ceele scrise de tine, dar nu cred ca suntem o tara chiar asa de mica precum am fost formati sa credem. Nu am auzit niciodata un ungur, austriac, elvetian, belgian, olandez etc... spunand ca tara lui e mica. Am fost crescuti in sablonul tara mica si candamnata prin asezarea geografica. Ne autoplasam pe o pozitie de fatalism si inactiune care ne trage inapoi. Nu crezi ?
  • -1 (1 vot)    
    Draga domnule jurnalist (Miercuri, 2 aprilie 2008, 14:04)

    adrian lizeanu [anonim]

    Draga domnule Dan Tapalaga,

    Imi pari a fi un bun jurnalist, iar articolele dumitale sunt cu adevarat profesionale. Reusesti sa spui lucruri care pentru multi ar fi dificil de spus si te apreciez pentru asta.
    Insa ai putea avea totusi delicatetea de a nu mai arunca cu mizerie intr-un intreg popor prin afirmatii de genul "tara ciumata demna de tinut la usa istoriei"?
    Si eu fac parte din aceasta "tara ciumata" si ca multi alti concetateni de-ai mei nu ne simtim reprezentati de afirmatiile dumitale, asa ca te-as ruga politicos sa nu mai generalizezi cu atata usurinta. Generalizarile jignesc.
    Cu respect,

    Adrian Lizeanu.
  • +2 (2 voturi)    
    Reconciliere cu Rusia (Miercuri, 2 aprilie 2008, 14:07)

    Un roman anonim [anonim]

    Pentru a pune o noua baza relatiilor cu rusia e necesara in primul rand o reconciliere istorica. Apoi se poate trece la stabilirea de relatii de orice fel, pe baze de egalitate, pentru ca altfel nu pot sa le concep. Dar doar in conditiile in care fiecare parte isi recunoaste greselile istorice. Si Rusia, inclusiv ca succesoare legala a URSS, are destule de recunoscut, chiar si fara sa-si ceara scuze. Dar cum Rusia nu a gresit niciodata in conceptia lor e putin probabil ca aceasta reconciliere pe baze de egaliate sa aiba loc. Si eu nu pot concepe sa fim acuzati in continuare de ei, de exemplu, ca i-am atacat impreuna cu Germania, cand agresiunea impotriva noastra au inceput-o ei, prin smulgerea Basarabiei si Bucovinei de Nord. Cat despre gaze negocierile s-au desfasurat in timpul guvernarii PSDR, asa ca nu-l mai acuzati pe Basescu. Nu e el inger dar nu e vinovat de toate lucrurile rele care se intampla In Romania. Cat despre pozitii duplicitare si tradari e cazul sa fim obiectivi si sa ne asumam istoria asa cum a fost. Poate vom evita sa o repetam.
  • +1 (1 vot)    
    Felicitari D-le Tapalaga, articol foarte vertical. (Miercuri, 2 aprilie 2008, 14:37)

    Silviu Puchianu [anonim]

    In sfirsit, un ziarist Roman care spune lucrurilor pe nume si are mindria verticalitatii in pozitia fata de dusmanul nostru dintotdeauna, Rusia comunista.
    Multumesc, D-le Reporter, va sint indatorat.
    Silviu Puchianu
    UK
    • -1 (1 vot)    
      Cum adica "foarte vertical" ? Ca turnul din Pisa? (Miercuri, 2 aprilie 2008, 16:27)

      AdrianT. [anonim] i-a raspuns lui Silviu Puchianu

      Se putea totusi si mai vertical? Asa cum l-a scris, e putin inclinat, ca turnul din Pisa?
    • 0 (0 voturi)    
      Schizoida verticalitate "foarte verticala" (Joi, 3 aprilie 2008, 15:03)

      Badea [anonim] i-a raspuns lui Silviu Puchianu

      Ma faci sa rad! Care verticalitate? Denigrandu-ti neamul si istoria, punandu-ti cernusa-n cap si practicand pupincurism mai poti pretinde ca esti vetical?
  • +1 (1 vot)    
    Un articol cel putin straniu, antiromanesc. (Miercuri, 2 aprilie 2008, 15:02)

    Victor Bauer [anonim]

    Desi apreciaza corect, pozitiv politica Presedintelui Basescu, articolul profereaza slogane tipice pentru propaganda antiromaneasca, desfasurata de-a lungul timpului de anumite cercuri de interese rusesti, germane sau unguresti. Mai trebuie mentionat ca opiniile anumitor cercuri nu reprezinta si opinia statului respectiv. Teoria cu tradarea, existenta inca dinainte de Cargiale, a avut totdeauna un singur scop acela de ai complexa pe romani, de ai face sa se multumeasca doar cu ceia ce li se ofera. Un lucru trebuie sa fie clar: Romania nu a abandonat nici o alianta inainte de a fi ea insasi abandonata, inainte ca alianta sa fi fost abandonata cel putin de facto de partea cealalta. Care sunt atunci acele aliante la care se refera acuzatiile de abandon si tradare? Autorul se fereste sa dea exemple pentru ca stie ca toate pot fi combatute.
    Mi se pare dea dreptul hilar reprosul ca ne-am fi abandonat aliatii nostrii nazisti sau sovietici, ca i-am fi tradat (auzi ce "ticalosi" am fost: l-am tradat pe dracu). Autorul uita ca toti aliatii lui Hitler au trebuit sa iasa din alianta, ca semnalul iesirilor din alianta cu Hitler a fost dat chiar de propriul sau stat major la 20 iulie 1944, cand grupul de ofitzeri al generalului de stat major von Stauffenberg a incercat (din nefericire fara succes) sa scape Germania de dictatura incompetentului zugrav, care refuza sa ia in consideratie chiar si sfaturile de bine ale celor mai apropiati colaboratori. Atentatul acesta (al 39-lea) a spus atunci lumii intregi ca militarii de profesie germani semnaleaza ca razboiul e deja implacabil pierdut. Ce trebuiau sa faca politicienii vremii din Italia, Romania, Ungaria, Bulgaria, sa ignore mesajul? Sa ignore realitatea? Sau mai tarziu in 1968 sa fi intrat impreuna cu tancurile sovietice in Praga? Tratatul dela Varsovia era teoretic indreptat impotriva NATO sau a altor agresori externi si nu impotriva proprilor popoare!
  • 0 (0 voturi)    
    Delir sovin (Miercuri, 2 aprilie 2008, 16:06)

    Un cititor [anonim]

    Tara ciumata, demna de tinut la usa istoriei!
    Nu pot sa cred ca cel care scrie asa ceva e roman. Si daca s-ar simti altceva decat roman, n-as putea crede ca e om civilizat, pentru ca in societatea europeana contemporana ura sau dispretul fata de alte natiuni nu au ce cauta.
    Mi se pare suspect, parca la comanda, acest indemn de a ne "asuma istoria", "trecutul de tradatori eterni" ai "aliatilor nostrii nazistii si comunistii". Adica daca ti-ai dat seama ca o anumita politica sau ideologie e gresita nu ai voie sa te corectezi pentru ca risti sa fii calificat tradator? Trebuie sa perseverezi in gresala pentru a fi fidel?. Articolul i-mi pare a fi deficitar nu numai la capitolul istorie ci si la logica si morala.
    • +1 (1 vot)    
      nu crezi (Miercuri, 2 aprilie 2008, 20:58)

      levi [anonim] i-a raspuns lui Un cititor

      ia uitate in jur ce guvern avem,ce oameni ne conduc,si pe cine o sa alegem!o sa vezi ca tapalaga a formulat blind !
      • 0 (0 voturi)    
        Te contrazic! (Joi, 3 aprilie 2008, 13:45)

        Cititorul [anonim] i-a raspuns lui levi

        Incerci sa ma prostesti in fata? Si daca ma uit atent in jurul meu, cum vrei tu, atuncea vad o multime de renumiti oameni de cultura, remarcabili specialisti, intreprinzatori capabili, politicieni onesti. Mai vad si un electorat capabil sa demonteze actiuni rau intentionate, cum a fost la referendumul facut cu scopul destiturii presedintelui tarii. Este adevarat ca se vad din nefericire si corupti, impostori, tradatori. Dar faptul ca-i vad pe acestia din urma, nu-mi da dreptul ai ignora pe cei dintai. Nu poate nimanui da dreptul de a califica o tara si o natiune intreaga asa cum a facut-o tapalaga. Articolul este sub orice critica si mai ales o provocare capabila sa starneasca adversitate.
  • 0 (0 voturi)    
    Ai dat cu bata in balta tapalaga... (Miercuri, 2 aprilie 2008, 22:57)

    Adrian [anonim]

    Daca taceai, filozof ramaneai ca in fotografie. Din pacate pentru tine ai deschis gura si ai deversat numai zoaie, la fel ca si pataplesii.
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru toti necioplitii care scriu (Vineri, 4 aprilie 2008, 20:45)

    katy [anonim]

    Felicitari pentru articol de la un om de bun simt asa cum din fericire sunt multi altii. Tineti-o tot asa !
  • 0 (0 voturi)    
    O marsavie. (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 22:20)

    Gelu [anonim]

    Trebuie sa recunosc ca nu ma asteptam la asa ceva.
    Dupa o serie de articole bune urmeaza acest articol, defect de la primul cuvant pana la ultimul. Este un articol rusinos datorita tezelor promovate. In fond suntem cu totii adica un popor intreg pusi la zidul infamiei de unul dintre noi care nu are nici-un moment de reflectie inainte de a publica aceasta marsavie.
    Am tacut zile in sir asteptand ca autorul articolului sa vina cu nuantari, sa spuna ca i-a scapat, ca nu a vrut sa spuna chia asa ceva. Nimic insa. Tapalaga ramane inflexibil. El a decis: noi toti romanii suntem niste jigodii tradatoare care isi merita soarta. Chiar nu exista instante morale sau deontologice care sa impiedice un jurnalist sa scrie orice marsavie?