Agenda media: am innebunit cu totii sau avem alibi?

de Cristian Pantazi     HotNews.ro
Vineri, 21 martie 2008, 17:32 Actualitate | Opinii


Nu dati cu pietre: joi, cand a aparut informatia ca un soldat roman a murit in Afganistan, in redactia HotNews.ro nu s-a auzit nimic altceva decat clantanitul rece al tastaturii editorului de la Ultima Ora. Nici o emotie. Nimeni nu a simtit nevoia unei dezbateri publice - au dovedit-o raspunsurile in doi peri ale politicienilor care altadata cereau sedinte CSAT.

Un cititor ne-a amendat la cateva ore dupa ce ne-am ambalat la maximum pe meciul Rapid - Steaua: "Stirea zilei e bricheta de la rapid-steaua si nu moartea unui roman in Afganistan?! Tzara de 2 lei".

Am discutat cu colegii mei din alte redactii. Comportament similar peste tot. Ne-am tampit cu totii? Am pierdut masura realitatii? Sau s-a produs un fenomen mai subtil, firesc sau nu - asta o decideti voi, cititorii - ?

Explicatia pe care am gasit-o e urmatoarea: s-a pierdut "elementul - surpriza" al primilor morti in razboaiele din Irak si Afganistan, lumea a inceput sa accepte ca soldatii - fie ei si romani - mor in razboaie. Cativa cititori au scris chiar ca acei soldati AU ALES sa mearga acolo cunoscand riscurile. Si noi stiam asta, dar nu am scris-o :(

"Publicul nu mai resimte emotia primelor victime. Si nici noi, ca ziaristi, nu mai simtim subiectul", spune colegul meu, Dan Tapalaga.

Un alt argument: articolul despre meciul Rapid - Steaua e de zece ori mai citit decat stirea despre moartea fruntasului Ionut Sandu.

Si inca unul: politicienii - extrem de sensibili la subiecte cu potential emotional - n-au zis nimic. Doar cateva firesti condoleante transmise via e-mail de la cabinete.

Si totusi, o intrebare se insinueaza printre argumente. Cati soldati morti ne-ar trebui ca sa dam mai mult de-o stire?






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















2883 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    da (Vineri, 21 martie 2008, 17:54)

    jim [anonim]

    nu este nevoie sa fie alte victime. pur si simplu puneti pe soldati niste ecusoane cu anumite firme sponsorizatoare, iar sponsorii o sa plateasca ziarele sa relateze mai mult despre evenimente, evident cu stop-cadrururile eferente pe echipamentele militare, "inpodobite" cu inscrisurile firmei sponsor...

    intr-adevar o tara de 1,5 lei
  • 0 (2 voturi)    
    nu era de dezbatut (Vineri, 21 martie 2008, 17:59)

    sempere [anonim]

    Nefericitul a murit in Afganistan. La datorie.
    Nimeni nu contesta trimiterea de trupe in Afganistan intr-o misiune NATO.
    Daca ar fi fost un soldat din Irak, uhhhhh, cred ca ceva dezbateri s-ar mai fi iscat.
    Pana si UK isi retrage trupele de acolo. Moartea unui roman ar fi fost un motiv pentru o un alt subiect de dezbatere-cel al participarii noastre intr-o invazie ilegala, fara aprobarea NATO sau ONU.
    Dar, cum spuneam, in privinta Afganistanului nu exista dezbatere.
    • -1 (5 voturi)    
      nu era la datorie (Vineri, 21 martie 2008, 21:45)

      catalin [anonim] i-a raspuns lui sempere

      nu era la datorie dragule, era acolo pentru bani. nu merita sa i se planga de mila.
      • 0 (0 voturi)    
        asa e... (Duminică, 23 martie 2008, 14:52)

        doctoru [anonim] i-a raspuns lui catalin

        ...nu merita sa i se planga de mila. e vorba de compasiune. tie insa merita sa ti se planga de mila. esti distrus rau la capat. arata-mi un militar din isaf care presteaza moka. pana si o curva ca **** ia bani. pana si popa ia bani. nu inteleg ce ai vrea, sa plece pe nasturi? esti unul din motivele pt. care avem o tzara de 2 lei.
  • 0 (2 voturi)    
    cata dreptate... (Vineri, 21 martie 2008, 18:38)

    un patriot [anonim]

    Uite in sfarsit cineva care a vazut ce altii nu au reusit...bravo domnului Pantazi...
    Cum se poate sa se aminteasca in treacat despre acest baiat, cum se poate sa nu se auda nimic referitor la moartea lui, cum se poate sa nu iasa Basescu si sa-i aduca un omagiu acestui tanar???
    Se poate intr-o tara in care stire a devenit meciul Steaua Rapid sau intr-o tara in care talk showurile au la baza modul de exprimare al Elenei Basescu...bravos natiune...astia suntem...ne meritam soarta.
    • +1 (1 vot)    
      Cum se poate (Vineri, 21 martie 2008, 18:52)

      sile [anonim] i-a raspuns lui un patriot

      Pai simplu: nu e nimic extraordinar in "stirea" despre soldatul cazut la datorie (in afara de tragicul evident al situatiei). Cu ce e diferita moartea unui tanar in Afganistan de moartea unui tanar intr-un accident de circulatie?
      • 0 (4 voturi)    
        Diferenta (Vineri, 21 martie 2008, 19:49)

        catalin [anonim] i-a raspuns lui sile

        Diferenta e ca tanarul din Afghanistan a murit pt. ca un individ a pus o bomba cu intentia de a-l omori. Diferenta e si ca, intrucat ne batem cu pumnul in piept ca suntem parteneri prin Coalitii si ca d-aia am si intrat in NATO, tanarul ala este acolo intr-o misiune si face un serviciu tarii, oricat de demonetizata a fost sintagma respectiva de folosirea ei de catre politicieni si nationalisti care bombeaza pieptul pe la tot felul de manifestatii. Diferenta e ca dupa un accident pe DN1 lumea continua sa circule linistita, pe cand ceilalti tineri din Afghanistan, dupa 2 atacuri intr-o saptamana, numai linistiti nu cred ca sunt atunci cand ies iar in patrula. Un tanar d-asta, care a fost prin Afghanistan, mi-a spus ca ar fi putut face mai multi bani in Spania sau in Italia, insa prefera sa fie cu camarazii lui decat sa-l umileasca vreun patron, iar asta e inca o diferenta. Si daca-i intrebi pe tinerii care sunt acolo, sile, sau familiile lor, vei afla ca mai sunt si alte diferente. E adevarat, tara de doi lei...eroii sunt buni doar de breaking news cand se intampla si de photo opportunity cand ii decoreaza Basescu post-mortem.
  • +2 (4 voturi)    
    E de inteles (Vineri, 21 martie 2008, 19:28)

    Adrian [anonim]

    Deplang moartea fruntasului, dar a mers acolo stiind la ce se expune. Probabil a mers acolo pentru bani (oricine intreaba pe cei care au mers sau vor sa mearga in misiuni militare poate confirma ca banii castigati sunt importanti). Mai mult inca, a mers acolo platit din banii publici, deci inclusiv ai mei. Eu nu sunt de acord cu misiunile noastre militare nici in Irak nici in Afganistan - nu e razboiul nostru si n-avem ce cauta acolo, oricat de mare e "licuriciul" care ne invita. Dar, sunt de acord ca stirea cu fruntasul si cu chestiunea de dedesubt (razboiul in care n-avem ca cauta) e MULT mai importanta decat meciul suspendat.<br><br>Din pacate observ o degradare pronuntata in presa romaneasca, o tabloidizare - in goana dupa profit (sau online, dupa vizualizari) se promoveaza tot felul de stiri superficiale (ca sa fiu indulgent), se pierde orice urma de etica si morala. Si atunci, nu e de mirare ca populatia educata cu asa presa alege sa prioritizeze valorile altfel decat ar fi normal. Vedem stiri despre "vedete", adica persoane care au scos o melodie sau un album sau au participat la e emisiune TV si apoi in urmatoarele stiri despre acea persoana presa o numeste "vedeta". Vedeta? Says who? Pe vremuri, sa ajungi sa fii vedeta trebuia sa te remarci pe o perioada de timp - cel putin cativa ani!<br>Exista ziaristi care ar prioritiza altfel continutul, dar probabil managementul se uita in principal dupa profit si rezultatul e un tabloid. And then again... dintre ziaristii care iau in serios rolul lor si etica, cati au avut confruntari - discutii - cu managementul incercand sa combata tabloidizarea? Cati ar fi dispusi sa-si dea demisia pentru principiile lor? Presa trebuie sa spuna lucrurile care trebuie auzite (legi, dezbateri, simt civic, etc), nu ceea ce vor oamenii sa auda (manele, vedete, show).
  • 0 (0 voturi)    
    agenda media (Vineri, 21 martie 2008, 19:30)

    anonim [anonim]

    Bravo, domne! asa e, saracu militaru asta si-a ratat moartea. Macar daca asa i-a fost soarta, sa fi avut laurii care i se cuveneau. Dumnezeu sa-l ierte!
  • +1 (1 vot)    
    Un mort, o tragedie! 10 morti, o simpla statistica (Vineri, 21 martie 2008, 19:32)

    calin [anonim]

    Cam asa se trateaza lucrurile astea... Iar agenda media vorbeste despre media.
  • +1 (1 vot)    
    ma rog... (Vineri, 21 martie 2008, 19:55)

    daniel [anonim]

    Faptul ca cineva reuseste sa iasa din mediul in care traieste si se trezeste la realitate, nu poate decat sa ne bucure. Problema este ca sunt doar vorbe deocamdata. Nu-i vorba, sunt bune si astea, dar numai daca sunt urmate si de fapte. Altfel, totul este ratat: nefericitul ala a murit degeaba, iar plafonarea in meseria asta (plafonare - eufemistic spus, are alte nume ea) asteapta dupa colt.

    Cu alte cuvinte, mi-as dori nu sa "simtiti" subiectul, ci sa "simtiti" omeneste. Iar acest "simtit" sa il puneti in practica.

    Ca sa intelegeti mai bine, sa va dau un exemplu. Unei amarate de functionare de la un ghiseu de stat, in momentul in care repede vreun client, nimeni nu se gandeste ca poate are si ea saraca probleme iar stropul de bun simt necesar i se ascunde in spatele acestora. I se cere, i se pretinde sa fie umana, carevasazica, si nu i se accepta nici-o justificare. Ziaristii nu sunt *above all* umani si nimeni nu are voie sa le-o ceara.
    • +1 (1 vot)    
      ma rog...?? (Sâmbătă, 22 martie 2008, 2:11)

      stefan [anonim] i-a raspuns lui daniel

      N-ai dreptate. Intr-o societate corecta si obisnuita cei ce lucreaza cu clientii stiu ca acesta(clientul) are intotdeauna dreptate. Iar daca vrei sa-l conving ca n-are o faci frumos, fara nervi. Asta e, ca ne place sau nu. Cind vom incepe sa invatam asta si vom incepe sa aplicam, ne vom indrepta spre normalitate.
      Dar vorba regretatului Ion Ratiu: eu ma lupt ca tu sa ai dreptul sa nu fii de acord cu mine. Toti vrem sa se schimbe ceva, dar sa nu inceapa de la mine ci de la altul. Asa s-a vrut si cu reforma economica si cu altele.
      Poate ca nu trebuia sa mergem nici in Afganistan, nici in Kosovo, nici in Irak. Dar a fi intr-o alianta inseamna si obligatii fata de aliati. Poate ca trebuiau convinsi americanii ca n-au ce cauta acolo, dar se uita ca in Afganistan rusii au inceput prin 78. Si in aliante sunt unii mai tari si mai puternici si altii mai mici. Ca-n Orwell, toti sunt egali, dar unii mai egali ca altii.
  • +1 (1 vot)    
    ce mai conteaza (Vineri, 21 martie 2008, 19:59)

    anonim [anonim]

    La o adica, in razboi se si moare. Problema e ca in ziua de azi razboaiele sunt cam putrede. E vorba de interese. In fine, a murit, era de asteptat sa fie victime de acest fel. Probabil ca sunt platiti bine acesti soldati. De altfel militia/jandarmeria/armata o duc bine faţă de "muritorii de rând".
    A murit. Iaca. Sigur, ştirea de cacao cu meciul nu e importantă într-o lume normală, dar România e în altă galaxie, a aiurelii. Aşa e în război, se moare degeaba. Dar să nu intoxicăm de-acuma ştirile cu morţii şi răniţii. La o adică, îşi asumă riscul şi primesc bani bunii (comparativ cu salariul mediul pe economie) pentru asta. Şi ce dezbatere vreţi şi voi pe tema asta? Mai importante sunt traiul de zi cu zi, care e imposibil pentru o mare parte din noi. Ne chinuim de pe o zi pe alta, iar politicienii nu dau doi bani. Asta e important.
  • +2 (2 voturi)    
    moartea .... face parte din viata (Vineri, 21 martie 2008, 20:10)

    vio [anonim]

    7 romani mor zilnic in accidente rutiere ... accidente care se produc acasa in Romania . fiecare om care moare este o pierdere indiferent de modul cum isi sfareste viata . iar dramele oamenilor nu trebuie sa fie numaidecat o stire de presa trebuie doar respectate .
    • +2 (2 voturi)    
      Voluntariat (Vineri, 21 martie 2008, 20:31)

      Prothero [anonim] i-a raspuns lui vio

      Ai dreptate.
      In plus nu trebuie sa uitam ca cei ce pleaca in misiuni militare pe alte continente sunt VOLUNTARI. Nici unul din soferii/pasagerii/pietonii care mor zilnic pe sosele pariei nu sunt voluntari pentru o misiune riscanta.

      Pana acum nu am vazut nici o mama romana moarta in Irak sau Afganistan, nici un copil, doar barbati care stiau ca se expun riscului si au plecat de bunavoie.

      Dar traim intr-o tara in care ministrii nu poarta nici o raspundere pentru accidentele pe care le fac, de ce ne mai miram ca accidentele rutiere nu sunt luate in considerare?
    • +1 (1 vot)    
      Bravo Vio! (Sâmbătă, 22 martie 2008, 9:51)

      Vali cel batran [anonim] i-a raspuns lui vio

      Postarea ta demonstreaza ca mai sunt si voci lucide in tara asta. Bravo tie!
    • 0 (0 voturi)    
      logica schioapa (Sâmbătă, 22 martie 2008, 21:16)

      sorin [anonim] i-a raspuns lui vio

      cine face paralela (idioata) cu cati romani mor anual in accidente rutiere nu stie despre ce vorbeste.

      care a fost reactia publicului roman fata de costel busuioc? era numit "romanul nostru". de ce? pt. ca a reprezentat romania. cu cinste. asta fac si soldatii nostri acolo. eroilor nostri li se pune tricolorul pe sicriu. v-ati intrebat vreodata de ce? de ce nu au si cei calcati de masini onoarea asta?
  • +1 (1 vot)    
    Fiind manelist bogat injuram cultura... (Vineri, 21 martie 2008, 20:25)

    Bigubax [anonim]

    In sfarsit un articolas care prin intrebarile (scrise sau neformulate) arata situatia Romaniei de astazi si mentalitatile oamenilor ce-o populeaza in timpul acesta. Din pacate situatia Romaniei depinde de prea multi factori (economici/politici/sociali/culturali...) pt. a putea fi schimbata in viitorul apropiat, cat despre mentalitati, acestea se pot schimba (eventual) doar cu schimbarea generatiilor...
    • -1 (1 vot)    
      Nu ne-ai spus nimic... (Duminică, 23 martie 2008, 10:24)

      Silviu [anonim] i-a raspuns lui Bigubax

      Ce usor e sa vorbesti de mentalitate si de schimbarea generatiilor. Desi cuvantul e probabil foarte potrivit pentru a exprima problema, mi-a ajuns pana in gat de cei care dau vina pe mentalitate ("deh, dom'ne, la aia e alta mentalitate").

      Ca de obicei, asteptam sa vina altul sa ne schimbe "mentalitatea", eventual, daca se poate, si cu 1000 de euro in plus la salariu, ca sa intre usor.

      Mai bine decat sa stai sa faci enumerari fara rost de factori si sa astepti schimbul de generatii (il mai asteptam mult?), hai sa ne uitam fiecare in oglinda si sa ne zicem: ce fac eu de azi ca sa-mi schimb mentalitatea?

      Un actor roman a spus odata: "Azi trebuie sa fiu mai bun decat ieri. In tot ceea ce fac. E musai!"
      Daca la sfarsitul zilei de azi te gandesti o clipa si realizezi ca ai facut macar un lucru, unul singur, mai bine si mai corect decat ieri, atunci ai inteles. Daca apoi in fiecare zi iti vei da seama de asta, atunci castigul e enorm.
      • 0 (0 voturi)    
        Sictir (Luni, 24 martie 2008, 15:47)

        Bigubax [utilizator] i-a raspuns lui Silviu

        Silviu imi raspunsese:

        ''Subiect: Nu ne-ai spus nimic...''

        ''1.Ce usor e sa vorbesti de mentalitate si de schimbarea generatiilor. Desi cuvantul e probabil foarte potrivit pentru a exprima problema, mi-a ajuns pana in gat de cei care dau vina pe mentalitate ("deh, dom'ne, la aia e alta mentalitate").

        2.Ca de obicei, asteptam sa vina altul sa ne schimbe "mentalitatea", eventual, daca se poate, si cu 1000 de euro in plus la salariu, ca sa intre usor.

        3.Mai bine decat sa stai sa faci enumerari fara rost de factori si sa astepti schimbul de generatii (il mai asteptam mult?), hai sa ne uitam fiecare in oglinda si sa ne zicem: ce fac eu de azi ca sa-mi schimb mentalitatea?

        4.Un actor roman a spus odata: "Azi trebuie sa fiu mai bun decat ieri. In tot ceea ce fac. E musai!"
        Daca la sfarsitul zilei de azi te gandesti o clipa si realizezi ca ai facut macar un lucru, unul singur, mai bine si mai corect decat ieri, atunci ai inteles. Daca apoi in fiecare zi iti vei da seama de asta, atunci castigul e enorm.''

        1.Nu dau vina pe mentalitate, e doar o constatare. Subiectul mesajului meu anterior iti sugereaza ceva?

        2. Imi pare rau daca gandesti asa, dar te rog nu-mi compara propriul meu mod de a gandi cu al tau. Nu incerca generalizari, nu se aplica.

        3. Sunt constatari. Triste din pacate. Iar mentalitatea mea nu e viciata in nici un fel de ceea ce am constatat. Din moment ce sunt in stare sa observ ''bubele societatii romanesti actuale'' (prin propriea-mi prisma) consider ca sunt impartial in gandire si judecata. Si incerc sa raman integru din toate punctele de vedere.

        4. Perfect de acord.

        5. Asta e o alta buba tipica romanului (nu doar cel de azi): e in cunostinta de cauza sau nu, comenteaza non-stop. Bagator in seama indiferent de subiect, generalizarile sunt bine venite, indiferent daca se aplica sau nu.Vezi titlul mesajului meu actual vis-a-vis de asta.
  • +1 (1 vot)    
    . (Vineri, 21 martie 2008, 20:34)

    Cristian Pantazi [anonim]

    @Catalin: Recunosc ca nu m-am gandit la cum se se simt colegii soldatului ucis... Le trebuie putere
    @Adrian: Tabloidizarea nu exclude jurnalismul de calitate. Si exista zeci de ciocniri, zilnic, in fiecare redactie, pe aceasta tema
    @Daniel: Touche
    • +1 (1 vot)    
      multumesc Cristian (Duminică, 23 martie 2008, 9:35)

      daniel [anonim] i-a raspuns lui Cristian Pantazi

      Cred ca acest articol si "touche"-ul aferent sunt printre putinele dati in care randurile mele sunt recunoscute drept ceea ce sunt (un sfat, o opinie) si nu ceea ce nu sunt (o critica ieftina de internaut, o refulare gratuita pe web). Pentru asta, iti multumesc.

      Evident, atata minte am si eu incat sa inteleg ca nu am dreptul sa pretind nimanui cum sa-si faca meseria. De aceea am si spus "mi-as dori".
  • 0 (2 voturi)    
    pentru bani (Vineri, 21 martie 2008, 21:44)

    catalin [anonim]

    personal mi se falfaie ca ala a murit in Afganistan.
    avand in vedere ca s-a dus acolo pentru bani (foarte multi bani), nu vad de ce as considera moartea lui mai mult decat un accident de munca.
    si cu asta am terminat tot ce aveam de spus.
  • 0 (2 voturi)    
    cristi, (Vineri, 21 martie 2008, 22:02)

    Iskander [anonim]

    chestia cinica e ca nu mai dam soldati americani morti in Irak, spre exemplu, decat daca numarul lor e mare.

    am dat la inceput un america, doi, trei....ucisi in irak dupa care s-a pus problema: bine, dar mor si zeci, chiar sute de insurgenti irakieni. ei sunt aia rai, pe ei nu-i numara nimeni, nu da nimeni stire despre ei.

    asa ca s-a renuntat, chiar nu stiu cati soldati fac de-o stire.

    unii vor spune ca nu se compara pentru ca omul ala era roman. de acord dar totusi, toti stiu ca se expun unor riscuri si toti pleaca in mod voluntar.

    o gramada de civili de acolo si din alte zone de conflict n-au semnat ca accepta riscul de a muri. si asta pe multi bani.
  • 0 (0 voturi)    
    tara de 2 bani (Vineri, 21 martie 2008, 22:26)

    iulian [anonim]

    cititorul cu tara de 2 lei greseste enorm. cu un factor 100. ce bine-ar fi sa fie macar de 2 lei. pentru ca-i de 2(doi) bani
  • +1 (3 voturi)    
    Valoare (Vineri, 21 martie 2008, 22:59)

    GG [anonim]

    Valoarea unei tari este data de media valorilor cetatenilor ei. Ca e de doi lei sau de doi bani, nu are importanta. Mesajele de pe acest forum dovedesc asta cu prisosinta. Cinismul insoteste fiecare al doilea mesaj. Da, soldatul acela s-a dus pt bani, e adevarat, la fel cum fiecare dintr noi munceste tot pt bani. Asta nu il face demn de dispret, din contra...
    Problema este alta insa, soldatul roman trimis pe frontul din Afganistan seamana extrem de mult cu soldatul roman din primul razboi mondial, care era lipsit de cea mai elementara tehnica militara, iar in parlament, atunci ca si acum, politicienii spun ca soldatul roman este erou, nu are nevoie de inzestrare.
  • -1 (1 vot)    
    moartea romanului (Sâmbătă, 22 martie 2008, 2:36)

    Calin [anonim]

    stii care e problema... ca a avut ghinionul sa moara exact cand a avut loc precedentul rapid - steaua. si asta e si mai trist. :(
  • -1 (3 voturi)    
    Oare? (Sâmbătă, 22 martie 2008, 9:38)

    raduxo [anonim]

    Dar oare cati romani mor zilnic in accidente de munca, facand ceva util pentru tara? N-a murit la datorie deoarece nu apara interesele cetatenilor, a fost un simplu mercenar....daca era un om responsabil si capabil isi aleaga alta meserie si nu cea de criminal cu acte in regula.
    • 0 (4 voturi)    
      gresesti enorm raduxo (Sâmbătă, 22 martie 2008, 12:33)

      laur [anonim] i-a raspuns lui raduxo

      Ceea ce spui tu ca acest baiat (D-ZEU sa-l ierte) este sau a fost un mercenar, nu prea se potriveste. Tare mult as vrea sa fii aici, in aceasta tara, sa vezi cum castiga militarii romani acei bani de care tot vb voi. Poate mercenar esti tu prin gandirea ta de om dezmostenit al sortii, nu un militar roman care moare la datorie. Si cred ca, cultura ta este f redusa daca nu poti face diferenta dintre un mercenar si un militar aflat in slujba tarii.
      Mai gandeste-te cand spui aceste cuvinte care te acopera de rusine.
      • -1 (1 vot)    
        @Laur (Sâmbătă, 22 martie 2008, 13:33)

        raduxo [utilizator] i-a raspuns lui laur

        Nu sunt acolo si nici n-o sa ajung vreodata, sunt un om pasnic si nu cred in razboaie care aduc pacea...daca altii se duc cu arma in mana intr-o tara straina nu consider ca au facut-o pentru mine sau tara....si te rog exprimati punctul de vedere concret si nu apele la invective fiindca nu trebuie toata lumea sa aiba pararea ta
  • 0 (0 voturi)    
    m (Sâmbătă, 22 martie 2008, 12:57)

    lucian [anonim]

    Asta pentru ca nu va intereseaza decat tigania de cea mai joasa speta si toate nulitatile si subspeciile de oameni. Moartea sergentului mai reprezinta ceva si nu tiganii din galeria rapidului sau ciobanii de la steaua!
  • +1 (1 vot)    
    e simplu... (Sâmbătă, 22 martie 2008, 15:07)

    sunt "cititorul cu amenda" [anonim]

    ...sa stai acasa si sa-ti dai cu presupusu' - insa nu condamn pe nimeni ca o face, e dreptul fiecaruia. am scris acele randuri din indignare fata de o societate la fel de manelista ca si cei care o conduc, dupa ureche. eu am fost acolo. poate d'aia sunt atat de indignat. stiu cum e sa-ti lasi familia si sa pleci, nu in spania sau italia, ci in irak sau afganistan. de ce? din multe motive. in primul pt. ca cineva trebuie sa o faca, pentru ca ne-am angajat. nu e treaba mea sa hotarasc daca e bine sau rau. dar cine sa mearga acolo? razboinicii lumini? cei care fug de pe terenul de fotbal la 0-1 ca sa castige cu 3-0 la masa verde prin aruncarea brichetei? nu-mi place fotbalul, sau mai exact nu asta mioritic. alte motive? da, mergem acolo si pt. bani. pentru asta sunt insa eroii nostri desconsiderati? daca da, atunci merita sa plecam cu totii in spania. o tara care nu-si respecta eroii e demna de mila. ei au cazut acolo ca sa va mandriti voi ca sunteti in nato si ue, ca sa aveti voi securitate acasa.
    • 0 (0 voturi)    
      continuare (Duminică, 23 martie 2008, 16:40)

      idem [anonim] i-a raspuns lui sunt "cititorul cu amenda"

      am citit aici tot felul de aberatii "filosofice" carora as dori la le argumentez ratacirile.
      1. "sunt acolo pt. bani". ati auzit de trupe dislocate in teatre de operatii gratis? asta e meseria lor. copiii lor trebuie sa manance si pt. asta trrebuie sa cumpere. cu bani! ati auzit de militari care-si desfasoara activitatea numai din dragoste de tara? acasa sau in teatre? nu ca n-ar fi un lucru bun, dar nu tine de foame, iar tariceanu cere taxe si la militari. chiar nu inteleg argumentul "sunt acolo pt. bani". pai pt. ce ati vrea sa fie? asta e meseria lor. pe cine sa trimitem? e cineva care merge acolo moka?
      2. "sunt voluntari". cu atat mai mult. cand un militar isi pierde viata voluntar este cu atat mai de apreciat. "da, dar voluntari pt. bani nu pt. jertfa". banii ii da familiei. pt faptul ca si-a pierdut viata reprezentandu-si tara e un erou.
      3. "ce cauta acolo? cum apara tara acolo?" asta e o decizie politica asumata. depaseste cadrul discutiei.
      4. (din putul gandirii) "7 romani mor zilnic in accidente rutiere. de ei de ce nu se scrie in media?" din acelasi motiv pt. care s-a scris de Teo Peter si de ceilalti 6 nu.
      5. "cunostea riscul la care va fi expus" asa, si? ce legatura are? cu atat mai multe merite are cu cat cunostea f, bine riscurile.

      care sunt valorile societatii noastre de azi? bineinteles in afara de becali, adi minune si cei asemenea lor. daca eroii nostri sunt facuti criminali iar noi aprobam, de ce ne mira situatia in care suntem?
  • 0 (0 voturi)    
    stiati ca... (Sâmbătă, 22 martie 2008, 17:35)

    m [anonim]

    E adevarat ca iau mai multi bani dar nu cere nimeni sa mearga acolo; li se comunica ca ar trebui sa mearga mai mult ca sub forma de ordin decat de optiune.
    Deh, trebuie o rotatie a efectivelor de oameni .
    • -1 (1 vot)    
      Adevarat (Duminică, 23 martie 2008, 15:23)

      Lyth [anonim] i-a raspuns lui m

      Stiu asta din sursa sigura ...
  • 0 (0 voturi)    
    Pur si simplu ne-am saturat de razboaie... (Sâmbătă, 22 martie 2008, 20:43)

    Adela M [utilizator]

    Am o rugaminte si nu sunt sarcastica: sa imi explice si mie cineva care intelege mai bine sensul si utilitatea razboiului in epoca moderna, doua lucruri: de ce un soldat care moare pe campul de lupta este neaparat un erou (asta dupa ce a spulberat alti soldati sau alti civili) si in ce fel moartea lui ajuta concret un civil sau altul din tara lui.

    Imi pare sincer rau pentru familia lui...
    • -1 (1 vot)    
      !!!!!! (Duminică, 23 martie 2008, 14:37)

      werg [anonim] i-a raspuns lui Adela M

      raspunsul e prea adanc pt. ca neuronul tau sa-l incapa. e trendy in ziua de azi sa fii anti. anti-orice. mai greu e sa gasesti argumente, solutii.
      • 0 (0 voturi)    
        ??? (Duminică, 23 martie 2008, 20:46)

        Adela M [utilizator] i-a raspuns lui werg

        Raspunsul tau este... un argument sau o solutie la ce?
        Eu nu am intrebat ce mai e trendy in ziua de azi...
  • 0 (0 voturi)    
    o stire ...de comentat (Duminică, 23 martie 2008, 9:10)

    zexe [anonim]

    pina acum s-a tot comentat pe acest subiect si majoritatea au spus ca de fapt acesti soldati romani in misiunile internationale sint mercenari platiti si voluntari.
    Deci se duc acolo voluntar,stiind ce riscuri isi asuma ,doar ptr bani.
    Este adevarat.
    Dar ce comentarii se vor face in cazul cind ceeia ce am aflat de la un nepot al meu care lucreaza in cadrul armatei si care acum e hotarit sa paraseasca acest serviciu ,se adeereste.
    Motivul,se pare ca se lucreaza la obligativitatea plecarii in astfel de misiuni,nu pe voluntariat.
    Deci ca sa se inteleaga,omul vrea sa plece din armata pentru ca este obligat sa se duca in misiuni unde nu vrea,chiar daca se plateste mai bine.
    Ei asta e o stire de investigat si comentat.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Duminică, 23 martie 2008, 10:25)

    dragos [anonim]

    Toti soldatii se expun acestui risc de moarte. De asta le si dam mitraliere si masini blindate. Cine v-a mintit ca acest risc nu exista?
  • -1 (1 vot)    
    soldatii romani (Duminică, 23 martie 2008, 17:31)

    sin [anonim]

    soldatii romani de peste hotare care nu sunt plecatti in misiuni girate de ONU sunt doar niste mercenari care vor sa faca un ban in plus omorand oameni in niste tari straini. atat si nimic mai mult.

    terminati-o cu cacaturile astea ca vai doamne ce s-a intamplat. asa patesc mercenarii: mai si mor in razboaie ilegale. nici un soldat din cate stiu eu n-a plecat acolo fortat ci toti s-au dus pentru bani.
  • 0 (0 voturi)    
    mercenari sau nu (Luni, 24 martie 2008, 9:03)

    morosan [anonim]

    Militarii romani indeplinesc o obligatie asumata de statul roman si prin activitatea pe care o presteaza sunt platiti, asa cum sunt minerii care intra in subteran.
    Trebuie respectati exact ca acestia, dar nici nu trebuie sa ii ridicam prea tare in slavi pentru simplul motiv ca nu e razboiul nostru!
    In locul ucarinianului ucis in Kosovo putea sa fie un roman, atunci cum ati fi comentat?