Tonomatul cu euroi. Sau cum Basescu o sa-si dea cu sticla de whisky in cap

de Alex Mihaileanu     Subiectiv
Miercuri, 19 martie 2008, 13:19 Actualitate | Opinii


Alex Mihaileanu
Foto: Hotnews
L-am votat pe Traian Basescu. In 2004, vorba celor de la Radio Guerrilla, era singurul tip cu cojones. L-am votat pentru ca a stiut sa fie un politician parsiv, care stie sa-si atraga alegatorii altfel decit sub forma traditionalisto-demagoga a promisiunilor desarte. L-am votat pentru ca ma saturasem de mutra lui Adrian Nastase si de aerul de superioritate, de mirosul de parvenitism pe care il emana si de morga afisata zilnic, de parca urma sfirsitul lumii. Dupa patru ani de Basescu, ma gindesc ca in 2009, daca va candida, sa il votez pe Nastase.

Traian Basescu mi-a placut pentru ca iesea din tiparele politicianului roman obisnuit. Mi-a placut cind a iesit la Universitate, la Revelion, si a baut sampanie direct din sticla. Mi-a placut ca a stiut sa se foloseasca de trecutul sau comunist astfel incit sa nu para ceva rau. Cu toate astea, Traian Basescu s-a schimbat. Din omul vesel, care emana optimism, a ajuns sa-mi para un fel de primar de comuna dintr-un colt uitat de tara.

Basescu a devenit, in patru ani, un om ursuz, monoton, care nu mai are nimic de spus. Desi da o caruta de bani pe haine (pentru ca, in fond, si le permite), se imbraca precum primarul de care scriam mai sus. Vesnicul pulover in care e surprins de televiziuni in alte cadre decit cele formale tinde sa devina la fel de antologic precum vesta lui Ion Cristoiu. Traian Basescu se plafoneaza, nu ma mai reprezinta.

Am considerat, in 2004, ca ma poate reprezenta pentru ca a stiut sa fie altfel, a stiut sa atraga electorat cu cap, a stiut sa isi insuseasca imaginea de presedintele tuturor romanilor. Intre timp, imaginea s-a diluat, iar Basescu imi pare presedintele tuturor celor cu opt clase. Toata munca de imagine s-a dus pe Apa Simbetei in momentul in care au inceput sa-i scape mirlaniile.

Imaginea lui Basescu, de om cu capul pe umeri, potent (si nu ma refer la ce face omul noaptea cu nevasta. Sau cu Elena Udrea, dupa cum umbla vorba prin tirg), a inceput sa se scurga din momentul in care a aparut in public cu fata exagerat de serioasa de care am fugit. Basescu s-a transformat intr-un Adrian Nastase, cu precizarea ca nastasele cu chelie a uitat de eleganta la care il obliga functia, a uitat sa mai glumeasca si a uitat sa mai fie om. Pentru ca, in fond, l-am votat pe Basescu pentru ca a mizat pe imaginea de om, nu pe cea de politician.

Trebuie sa recunoastem, totusi, ca Traian Basescu a scapat de multe ori de linsajul mediatic. Poate pentru ca ziaristii l-au placut din aceleasi motive ca si mine si au fost mai iertatori, poate pentru ca s-a folosit de ultimele ramasite de omenie pe care le mai avea. Golden Blitz, Elena Udrea, biletelul roz, alcoolul, tiganca imputita sint doar citeva dintre exemplele care arata involutia presedintelui. “E si el om”, ar spune unii. A fost, as spune eu. Basescu se transforma intr-un robot care nu mai gindeste, ci doar executa programul pe care il are intiparit in memorie.

Cea mai recenta iesire spumeginda a celui care obisnuia sa fie un om care conduce o tara, iar nu un robot care se trezeste vorbind, este legata de “tonomatele cu euroi”. Nu neaga nimeni ca ce spune Basescu n-ar putea fi adevarat. Dar felul in care o spune te face sa te intrebi de ce l-ai votat. Pe mine, cel putin, ma face sa ma intreb de ce.

Vrem sau nu, presedintele este oglinda unei tari. Cel putin in mintea alegatorului. Daca in primii doi ani mai traiam cu impresia ca unele lucruri s-au schimbat in bine - poate si din cauza ca Basescu inca mai parea un om potent -, acum tind sa cred ca ne ducem de ripa. Si asta din cauza ca Basescu pare ca se scufunda. Comandantul vasului Romania este tot mai ursuz si tot mai obosit, iar in oglinda-oglinjoara botezata Traian nu se vede decit o tara dupa chipul si asemanarea conducatorului: ursuza, obosita, plictisita.

Traian Basescu, cel putin din punctul meu de vedere, n-o sa mai iasa presedinte si pentru a doua oara. Si asta pentru ca, inainte de orice, evolutia sa a decurs taman invers decit cea a lui Adrian Nastase. Nastase a urmat exemplul Basescu si s-a umanizat - exemplu sta blogul -, si-a reincarcat bateriile, spre deosebire de presedintele in functie, care - si se vede - e epuizat.

Oboseala l-a rapus atit de tare, incit a reusit sa se faca antipatic pina si celor carora le era simpatic, daca nu chiar drag. Mie, unuia, toate zvonurile despre whisky-ul pe care il bea marinarul incep, acum, sa-mi para adevarate, chiar daca am refuzat cu indirjire sa le cred pina de curind. Nu de alta, dar am o imagine clara a unui Basescu deprimat, cu paharul in fata, care o sa-si dea cu sticla-n cap de ciuda ca nu i-a iesit pasenta.

Cu toate astea, nu-mi pare rau ca l-am votat. Acum stiu de ce a fost in stare. Si stiu ca la urmatorul scrutin voi alege si cealalta varianta. Macar sa vad ce iese. In fond, dupa patru ani de domnie a lui Basescu, tind sa cred ca, oricit de mult au furat, cei din PSD au miscat mai mult. Pina la urma, de ce n-am incerca modelul practicat in perioada interbelica? Sa faca cu schimbul la cirma tarii, ceva-ceva tot o iesi.


Comenteaza pe Subiectiv.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3094 vizualizari

  • +2 (10 voturi)    
    Eh (Miercuri, 19 martie 2008, 13:36)

    The Wisest Fool [anonim]

    O argumentatie naiva.
    • +3 (9 voturi)    
      naiva??? eu zic ca autorul are un scop (Miercuri, 19 martie 2008, 16:16)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui The Wisest Fool

      Crezi ca e naiva argumentarea? Articolul e orientat clar catre distrugerea lui Basescu. E doar o alta abordare decat cea a lui Tariceanu.

      Alexei vrea sa para ca a fost de-al nostru.. ca a crezut candva. Cum poti sa vorbesti de Nastase??? Ala ne cerea sa ii numaram ouale!!!! ATI UITAT???

      Referitor la Basescu: Daca vreti un articol echidistant hai sa vorbim si de piedicile pe care i le-a pus guvernul timp de 4 ani.
      - Au ajuns atat de departe incat l-au suspendat desi nu aveau acordul Curtii Constitutionale ca sa nu mai vorbim de acordul romanilor. Oricare alt presedinte ar fi fost "invins de sistem" sau s-ar fi culcat linistit la Cotroceni.
      - Basescu a trimis legi inapoi la reexaminare. Asta e tot ce poate sa faca.
      - S-a opus la numirea ministrilor incompetenti. Dar in final nu e decizia lui Basescu. Daca primul ministru s-a conectat la conducta lui Patriciu & Co. nu mai ai ce sa faci.

      Hai sa ii dam o sustinere in parlament lui Basescu si atunci sa ii cerem rezultate.

      Spuneti ca Basescu nu are comportament de presedinte??? Cu cine vreti sa aiba comportament de presedinte? Cu Cristoiu? Cu Cristian-Tudor Popescu? Cu Vosganian???

      Il condamnati pe Basescu pt ca are una dintre cele mai rare calitati umane: STIE SA SE RIDICE SI SA COBOARE LA NIVELUL FIECARUIA!

      Basescu stie sa ii vorbesca si la Casa Alba si in Suedia si in Spania la fel cum stie sa raspunda si lui Tariceanu si lui Patriciu si ziaristilor de cartier.
      • -1 (5 voturi)    
        STIE SA SE RIDICE SI SA COBOARE LA NIVELUL FIECARU (Miercuri, 19 martie 2008, 18:30)

        Bluescent [anonim] i-a raspuns lui Andrei

        Nivelul tau e mai jos decat al meu. E cert ca la nivelul meu n-a ajuns si nici aproape nu e.
        Si zici ca stie sa vorbesca si la Casa Alba si in Suedia si in Spania. Hmmm. Ce bine de tine ca esti selectiv. Dar cu Ucraina zici ca a vorbit? Ca de unde ma uit eu (adica de-acolo de sus unde nu ajunge Base) mi se pare c-a muscat-o. Si implicit Romania ca tara nefericita cu asa presedinte.
  • +1 (9 voturi)    
    Nu se poate :) (Miercuri, 19 martie 2008, 13:40)

    Catalin [anonim]

    Cum a lasat Hotnews un asa articol sa razbata si sa ajunga pe prima pagina ? Imposibil ! :)
    • -1 (1 vot)    
      libertatea presei (Luni, 24 martie 2008, 11:21)

      malina catalina [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      De aia a lasat hotnews asa un articol. Asta se cheama libertatea presei, nu e site-ul de lauda al lui Basescu . Ati innebunit,? E om, nu Zeu.
      Si da, inteleg dezamagirea, dar pe vremea lui Nastase criticile astea erau imposibile, asa cum vrea Catalin.
    • 0 (0 voturi)    
      Asa e bine! (Marţi, 25 martie 2008, 6:08)

      yzzy [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

      Sincer, sunt de acord si cu asemenea articole.
      Si asta, pentru a vedea ca fiecare ziarist are opinia lui, proprie sau conditionata de sef.
      In redactia acestui ziar sunt convinsa ca nu e vorba de tonomate, deci e doar parerea lui Alex. Ca nu sunt de acord cu ce scrie, asta e altceva.
      Dar, mai trebuie si astfel de articole, altfel se va spune si despre HotNews ca e oficiosul lui Basescu.
      Oricum, mi se pare f buna opinia lui Andrei, de mai sus, dati-i lui Basescu sustinere, si-apoi criticati-l pentru ceea ce a facut sau nu.
  • -4 (10 voturi)    
    interesant articol (Miercuri, 19 martie 2008, 13:41)

    Vlad [anonim]

    Probabil ca multi au gandit ca tine si o parte dintre ei gandesc ca tine acum. Eu nu l-am votat pe Basescu dintr-un singur motiv, mi s-a parut total inadecvat pentru functia de presedinte. Si temerile mi s-au confirmat. Ce nu inteleg este de ce apare pe hotnews un articol care nu il sustine in mod fanatic pe Basescu?
  • +4 (10 voturi)    
    tonomat (Miercuri, 19 martie 2008, 13:43)

    iacob cristof [anonim]

    cred ca te simti putin cam tonomat
  • +3 (7 voturi)    
    Intrebare (Miercuri, 19 martie 2008, 13:45)

    Radu [anonim]

    Tu al cui esti?
    • +6 (8 voturi)    
      Sa vedem... (Miercuri, 19 martie 2008, 14:08)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Radu

      Alex Mihăileanu, ziarist, apoi blogger, apoi din nou ziarist la publicaţia „Business Standard". Publicatia „Business Standard" parte a grupului Grupului Realitatea Catavencu.
      • +2 (8 voturi)    
        @Dan (Miercuri, 19 martie 2008, 15:50)

        cicero [anonim] i-a raspuns lui Dan

        Adica din grupul tonomatilor de la realitateatv?
        asa da, ne-am explicat acum de ce sare la gatul lui Basescu
        A vazut ca zilele astea se scrie pro sau contra si hop si el;
        Mai stai pe margine si mai asteapta sa capeti experienta , ca poate iti vine mintea la cap si nu mai apreciezi gustul de kkt si treci la cel de tort
    • 0 (0 voturi)    
      intrebari stupide (Luni, 24 martie 2008, 11:22)

      mada [anonim] i-a raspuns lui Radu

      Al mamei si al tatei!
  • +5 (9 voturi)    
    Ce-o sa fie, o sa fie.... (Miercuri, 19 martie 2008, 13:45)

    Manu` [anonim]

    O sa iasa pe naiba......daca lumea o sa faca asa cum crezi tu ca vei face......voteaza tu pe altii cum ar fi PSD-ul si ai sa vezi ce-o sa-ti dai cu tesla-n cap regretand prostia facuta.....
    Omul asta a facut ce a putut...daca esti atat de naiv incat sa crezi toate zvonurile alea de doi lei menite doar sa creasca audienta si sa mareasca tiraje....treaba ta, inseamna ca esti naiv asemeni unui copil....
  • +5 (11 voturi)    
    Voteaza-l pe Nastase! (Miercuri, 19 martie 2008, 13:46)

    Birlic [anonim]

    Pana la urma, dumneata poti vota pe cine vrei, chiar si pe Nastase care si-a tras blog nu pentru ca s-a umanizat, ci ca sa para mai uman. Pentru mine, Nastase o sa ramana prototipul mafiotului parvenit, uns cu absolut orice tip de alifie s-a inventat pe lumea asta.
    Cat despre Basescu, din pacate, dumneata te faci ca nu vezi ca Basescu nu a avut mijloacele sa face ce si-a dorit si ce a promis. Ar fi culmea acuma, daca s-ar alege PDL sa guverneze singur si sa aiba o majoritate confortabila in Parlament, Basescu sa nu mai fie presedinte. Dar mi se pare mai usor ca Basescu sa se aleaga pentru a doua oara decat ca PDL sa aiba o majoritate confortabila in Parlament.
    Nu stiu de ce, dar nu-mi pari unul dintre cei care l-au votat pe Basescu in 2004. Poate ma insel eu. In orice caz, imi e greu sa inteleg cum l-ai putea vota pe Nastase. Eu cred mai degraba ca l-ai votat pe Nastase si in 2004, fiindca nici atunci, pentru dumneata, Basescu nu avea fata de presedinte. Poate nu avea nici atunci si poate nu are nici acum. Insa Basescu are cojones de presedinte si se va vedea asta cand va avea un Parlament de partea lui. Fie-va teama!
    • -3 (7 voturi)    
      Motiv (Miercuri, 19 martie 2008, 14:08)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Birlic

      Tocmai din acest motiv nu va iesi PLD si basescu la urmatoarele alegeri - pentru ca ne este teama de jartele.
      Mai ales acum cind informatorii si delatorii cu state vechi au inceput sa stringa rindurile - vezi intorcerea lui MM in politica, gasca de consilieri informatori de la Cotroceni, etc.
      Sa vezi ce taxat va fi PDL-ul.
      • -2 (6 voturi)    
        @ Alex (Miercuri, 19 martie 2008, 15:52)

        cici [anonim] i-a raspuns lui Alex

        Tocmai asta este rolul votului: sa ii taxeze pe nemernici; cred insa ca nu pd-l va fi scos din parlament
      • -2 (6 voturi)    
        @ Alex (Miercuri, 19 martie 2008, 15:52)

        cici [anonim] i-a raspuns lui Alex

        Tocmai asta este rolul votului: sa ii taxeze pe nemernici; cred insa ca nu pd-l va fi scos din parlament
    • -3 (9 voturi)    
      Base - om de bun simt, om de mare caracter???!!! (Miercuri, 19 martie 2008, 14:10)

      Caragiale [anonim] i-a raspuns lui Birlic

      Birlic: Insa Basescu are cojones de presedinte si se va vedea asta cand va avea un Parlament de partea lui.

      Ha! Ha! Ha! Basescu avea cojones si cand plangea ca un betiv ordinar compatimindu-l pe Stolojan. Asa v-a atras in 2004??? Halal presedinte! Halal om! Credeti in el in continuare! Va va rade in nas asa cum a plans in fata voastra. Sa tariti bine cu el fraierilor!!!
      • +1 (7 voturi)    
        @Caragiale (Miercuri, 19 martie 2008, 15:55)

        traian [anonim] i-a raspuns lui Caragiale

        Si eu as fi plans cand am descoperit ca dupa alegeri pnl ma va trada cu psd; de aia plangea Basescu; de aia a facut rocada cu Stolojan; si nu te mai face ca nu stii; fii barbat cu cohones si nu ataca precum tatele la piata
  • +3 (9 voturi)    
    da, da, da sa catindeze aditza premierul minune! (Miercuri, 19 martie 2008, 13:53)

    veninusrl [anonim]

    ok mihailene, vrei sa n-il bagi pe gat pe nastase ca potential catindat al pnl-psd? catindat al aliantzei maro (de de maron se intelege, nu?). io n-am cum sa votez cu nepotul lu' tusica tamara. poate dupa ce va avea proces, dupa ce va fi o condamnare de forma sau macar dupa ce va fi spalat minabil de justitia de rahat din ro.
    cam cat costa un articol pro-aditza premerul minune? ah nu stii, tu l-ai scris din principii! faine principiile, vezi ce zice amaestrul rebengiuc acu vreo 2 decenii, sa nu te stergii cu principiile la gura; nu-s servetele. ale voastre ale tonomatilor sunt hartie igienica!
    • -1 (7 voturi)    
      nu e vorba de premierul minune (Miercuri, 19 martie 2008, 15:05)

      Alex Mihaileanu [anonim] i-a raspuns lui veninusrl

      Ma uit si minunez. Sincer. Nu e vorba de Nastase, la fel cum nu e vorba de mine in postul de prim-ministru. Nastase e doar un exemplu in contextul in care, la alegerile trecute, era singurul contra-candidat al lui Basescu. Poate fi oricine altcineva.
      Nu e vorba de dat in cap lui Basescu, e vorba de niste constatari triste pe care le-am tras in ultima perioada. Fiecare tine mortis sa interpreteze orice. Nu e nimic de interpretat. E de bagat la cap si de gindit inainte de a comenta si de a trage tot soiul de concluzii. Simplu. Asta e tot.
      Poate sa imi zica si mie cineva de ce toti se apuca de tras concluzii fara sa gindeasca?
      • +1 (7 voturi)    
        Si eu ma uit si ma minunez. Sincer. (Miercuri, 19 martie 2008, 15:36)

        PSD=Polu-Stanga-Dreapta [anonim] i-a raspuns lui Alex Mihaileanu

        E incredibila asemenarea ideologica intre cei care fac parte dintre prietenii liberali ai lui Iliescu (sa nu zic lichele). Voi toti ati votat pe basexcu ca sa nu mai iasa nastase - principii sau idei nu aveti, asa ca si astazi ganditi tot in lupta intre persoane: josbasescu in loc de josnastase.

        Pai frate, nu e clar de ce pt. niciun PNl-ist Votul uninominal nu inseamna nimic, sau lupta anti-coruptie sau deconspirarea securitatii, sau procesul comuinismului - sau orice lucrru pe care l-au dorit romanii din 1990 si pana astazi, timp de 18 ani ?

        Ai dreptate nu e nimic de interperetat. ZERO = ZERO si de aia se conserva intre PSD si PNL. Aici nu e vorba de principii, sau de politica sau de interes national. E o distractie libetina care a creat iata numai in 2007 - fata de anul 2006 anul in care PDL era inca la guvernare - 3 MILIOANE DE NOI ASISTATI !!!

        Ia de citeste, dar nu te speria daca nu-ntelegi nimic :

        "Numărul de beneficiari care primesc lunar o formă de asistenţă socială din bugetul Ministerului Muncii a crescut astfel:în 2005 erau 4.078.177, în 2006 – 4.293.318, în 2007 – 7.755.505."

        Asta e guvernul liberal lipsit de orice principii. Hai josbasescu ! :)))))
        • 0 (0 voturi)    
          asistenta sociala (Miercuri, 19 martie 2008, 22:49)

          Cristinel [anonim] i-a raspuns lui PSD=Polu-Stanga-Dreapta

          pai am avut ani la rand guvernare de stanga si se stie orice guvernare tine la electoratul ei. In cazul de fata, la saraci. Iar ca sa aiba acel electorat, guvernul trebuie sa faca in asa fel incat acel electorat sa ramana in acea stare, adica, sa ramana dependent de stat si astfel sa fie usor de manipulat in momentul votului. Asa cum stau lucrurile,as duce paranoia pana acolo incat sa cred ca marirea a pensiilor cu un procent asa de mare, sa fie chiar un pumn voit dat de cei cu interese de stanga in capul economiei aflata inca in faza copilariei. Oricum, eu sunt adept al doctrinei liberale si ca mine mai sunt si noi nu gasim interese comune cu alianta psdpnl.
        • 0 (0 voturi)    
          asistenta sociala (Miercuri, 19 martie 2008, 22:49)

          Cristinel [anonim] i-a raspuns lui PSD=Polu-Stanga-Dreapta

          pai am avut ani la rand guvernare de stanga si se stie orice guvernare tine la electoratul ei. In cazul de fata, la saraci. Iar ca sa aiba acel electorat, guvernul trebuie sa faca in asa fel incat acel electorat sa ramana in acea stare, adica, sa ramana dependent de stat si astfel sa fie usor de manipulat in momentul votului. Asa cum stau lucrurile,as duce paranoia pana acolo incat sa cred ca marirea a pensiilor cu un procent asa de mare, sa fie chiar un pumn voit dat de cei cu interese de stanga in capul economiei aflata inca in faza copilariei. Oricum, eu sunt adept al doctrinei liberale si ca mine mai sunt si noi nu gasim interese comune cu alianta psdpnl.
      • -2 (4 voturi)    
        @Alex Mihaileanu (Miercuri, 19 martie 2008, 15:58)

        mamica [anonim] i-a raspuns lui Alex Mihaileanu

        Deci toti cei care te critica nu gandesc?
        Noroc cu tine ca tu gandesti si pentru noi?
        Si noi ce mai ramane sa facem? Sa te admiram, sau sa te trimitem in vacanta in Hawaii?
      • 0 (2 voturi)    
        este bun articolul (Miercuri, 19 martie 2008, 21:04)

        Andrei-de-la-Orhei [utilizator] i-a raspuns lui Alex Mihaileanu

        Dupa parerea mea e foarte bine sa accepti si sa te autocritici ,cred ca te propulseaza pe mine cel putin ma ajuta.Si d.Basescu merita criticat ca sa nu amorteasca ci sa devina mai corect,mai aproape de problemele societatii.A gafat,nu-e perfect dar tot este mai bun decit c.Nastase si-l voi vota tot pe d.Basescu sperind ca-i va trece "oboseala"si va lupta mai mult pentru binele tarii si cetatenilor.Ai remarcat f.bine gafele si mai ales pericolul transformarii,intradevar puterea corupe dar speranta mea si a majoritatii ce comenteaza aici spera intru-n Traian Basescu mai bun si asta conteaza, speranta in cineva mai bun .Referitor la "concluzii fara sa gindeasca"titlul si criticile cam aspre (dar bune) au incins spiritele iar cind ai atins subiectul Nastase care irita groaznic mai ales contextul in care il folosesti ,posibilitatea de-al vota, groaznic !Aici numai-e loc de logica ne opunem involuntar inpotriva acestui nume Nastase sau PSD .Asta ar fi motivul.Si-ti doresc sa-ti recapeti speranta in cineva mai demn si onest ca sa merite voturile noastre!
      • +1 (1 vot)    
        io nu ma minunez.... (Miercuri, 19 martie 2008, 22:08)

        veninusrl [anonim] i-a raspuns lui Alex Mihaileanu

        incep sa ma obisnuiesc cu tot felul de silogisme, dar tot nu inteleg cum de ca sa-l critici pe base-- poate ai obervat ca eu in primul mesaj nu am pomenit un cuvant despre el! dar daca nu se va prezenta un contracandindat valabil tot pe base il voi vota. nu sunt extasiat de comportamentul si atitudinea lui, dar parca tot el castiga in credibilitatte cand il critica traiceanu, patriciu, geoana, voiculescu, nastase si trompetele lor-- deci revenind la oile noastre, cum porti sa spui ca-l critici pe base laudandu-l pe arogantul, parvenitul nesimtitul de nastase? are fata ulmana ca si-a facut blog?! unde e logica aici? ar fi mai frecventabil vc tudor daca ar avea si el blog? sau are deja?!

        basescu este criticabil si trebuie criticat, dar in niciun caz nastase laudabil. nastase, ajutat de alti politicieni din aceeasi categorie si de judecatori corupti pana la maduva, impinge momentul cand va recunoaste ca el a ajuns la groapa de gunoi aistoriei, in dec 2004!
        asta este, naste este un gunoi politic. in niciun caz prezidentiabil. oricum dragut din partea ta sa bagi un astfel de fitil intr-un articol antibasexu!

        numai bine!
  • -1 (9 voturi)    
    Perfect adevarat (Miercuri, 19 martie 2008, 14:03)

    Alex [anonim]

    Cam blind articolul.
    Putea sa fie ceva mai realist, cu exemple mai clare despre schimbarea la fata a marinarului.
    Din atitudinea permanenta a presedintelui se vede ca functia acordata de noi toti il depaseste mult.
    Nu face fata datorita lipsei de educatie, este singura mea explicatie.
  • +2 (6 voturi)    
    Ma.. (Miercuri, 19 martie 2008, 14:04)

    cosmin tararache [anonim]

    ce se publica pe hotnews nu este verificat de nimeni? desigur ca uneori sunt si articole bune , dar in ultima vreme din put in lac. Domnul Mihaileanu nu este la primul gen de articol de 2 lei. A mai facut unul despre religie, de care ar fi ras si un copil de gradinita. Oricum... un astfel de articol nu termina hotnewsul. bafta in continuare pentru cei care merita nu parveniti ca baitul acesta.
  • +3 (5 voturi)    
    Presa manelizata si bulevardiera (Miercuri, 19 martie 2008, 14:06)

    Carmen Pirvulescu [utilizator]

    Deci, sa inteleg ca tot Basescu e vinovat pentru "biletelul roz " scris de manuta d-ul ui Tariceanu ?
    Si sa inteleg ca tot Basescu e vinovat si pentru ca presa se ocupa numai cu articole bulevardiere ?
    Poftim titlu de emisiune aseara pe Realitatea : "Raceanu atac la Zeus ".
    Si sa mai inteleg ca schimbarea pe care ne-o oferiti in 2009 se numeste A.N. ?
    • -1 (5 voturi)    
      scuze (Miercuri, 19 martie 2008, 14:17)

      Carmen Pirvulescu [utilizator] i-a raspuns lui Carmen Pirvulescu

      "Rauceanu atac la Zeus" si nu Raceanu
  • +3 (5 voturi)    
    PT. LICHEAUA CARE A SCRIS ARTICOLUL (Miercuri, 19 martie 2008, 14:08)

    gabriel anastasescu [anonim]

    Domnule lichea..am sa-ti scriu doar citeva rinduri:
    Basescu este omul momentului romanesc. Securistii si lichelele politice care au pus stapinire pe Romania cu sabia, trebuie exterminatee cu sabia. Eu cred ca dumneata, ca lichea asa-zisa liberala, nu-ti convine, pt. ca s-ar putea topi `pumnul de euroi` promis slugoilor , de Patriciu.

    PS. Ti-am comentat si pe `Subiectiv`, dar n-ai avut decenta sa ma publici...DE CE? Fiindca esti o lichea subiectiva.
  • -3 (5 voturi)    
    excelent articol ! (Miercuri, 19 martie 2008, 14:10)

    Emil [anonim]

    nota 10 pentru acest articol !!! se potriveste perfect cu realitatea de azi.
  • +3 (5 voturi)    
    . (Miercuri, 19 martie 2008, 14:10)

    wladek [anonim]

    un articol destul de.......prost!!!
  • +3 (7 voturi)    
    cam prostut (Miercuri, 19 martie 2008, 14:11)

    dan [anonim]

    cam prostut autorul articolului daca (inca) mai poate vota cu nastase. Doar daca il reprezinta...
  • +2 (6 voturi)    
    ce cauta'geletina' aici (Miercuri, 19 martie 2008, 14:14)

    directia 5 [anonim]

    asta nu este 'gelatinosu' prezentat de Realitatea drept analist? Pai d.analist,daca tu l ai ales pe Base ca bea sampanie in piata Universitatii ce fel de analist in afara de tonomat esti ? ce au aia cu opt clase sunt ciumati,nu gandesc ,l e lipseste simtul civic,? si daca este asa ,asta se datoreza unor 'intelectuali 'de doi bani ca tine. Insinuezi legaturi extraconjugale motivanad ca o tata de OPT CLASE ,ca asa vorbeste targu,nu accepti cum se imbraca pres,insinuezi o dependenta de alcool,toate astea pentru a discredita persoana Base,dar nu a i reusit sa arati caracterul mizerabil care te copleseste.Faptul ca dosarele securitatii au ajuns la CNSAS,ca a condamnat comunismul,ca se lupta aproape de unul singur cu MAFIA celor 322,pe tine maimutoiule te lasa rece, tu vezi doar ca pres. nu este inconjurat de 'intelectuali' gen bucurenciu,pisu[ala cu tratatul din bucatarie] toma,mihaiu si altii din gasca oligarhilor.MAI SUNT MULTE DE SPUS D.TONOMAT ,dar am fumat deja dou tigari sper sa nu mai gasesc asemenea mizerii pe 'hotnews'
    • 0 (0 voturi)    
      aia cu 8 clase nu gandesc! (Vineri, 21 martie 2008, 12:08)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui directia 5

      daca gandeau mai mult treceau de 8 clase! iar cu studii minimale nu poti pretinde ca ai o constiinta civica elevata! asa ca a fi preferatul "pulimii" nu e deloc onorabil pt un om politic care se pretinde de dreapta! panimaiesi?
  • +1 (5 voturi)    
    Sa cunoasem media romaneasca (Miercuri, 19 martie 2008, 14:16)

    Dan [anonim]

    Grupul Realitatea-Catavencu va lansa in urmatoarele luni doua posturi de televiziune, Wedding Channel si Cooking Channel, si va relansa Romantica, se arata intr-un comunicat al companiei. De asemenea, grupul media mai are programata lansarea a doua statii radio in Bucuresti si a doua publicatii de business, dintre care una va fi cotidian. Reprezentantii grupului estimeaza la peste 40 de milioane de euro investitiile facute in ultimii doi ani de noua organizatie, formata prin achizitia Grupului de Presa Catavencu de catre Realitatea Media.
    In ultimul an compania si-a marit portofoliul cu o televiziune de business, The Money Channel, o agentie de stiri, NewsIn, doua noi publicatii, Bilant si Psihologia Azi, si un produs online, IQads.
    In prezent, grupul Realitatea - Catavencu este format din cinci divizii de media. Divizia TV cuprinde canalele Realitatea TV, The Money Channel si proiectele Romantica, Wedding Channel si Cooking Channel.
    Divizia de publishing detine titlurile "Academia Catavencu", "Cotidianul", "Le Monde Diplomatique", "Idei in dialog", reteaua de ghiduri gratuite "24-FUN", revistele pentru femei "Tabu", "J'adore", "Superbebe", revistele de business "Investitii si Profit", "Bilant", lunarele specializate "Bucataria pentru toti","Aventuri la pescuit" si "Psihologia Azi", publicatia on-line IQads si proiectele celor doua noi publicatii de business.
    Agentia NewsIn reprezinta o alta divizie a grupului.
    Realitatea-Catavencu mai detine o divizie de radio, care cuprinde reteaua Radio Guerrilla si alte doua proiecte pentru statii locale in Bucuresti, precum si o divizie New Media din care fac parte produsele online ale grupului si postul in-store advertising Monopoly TV.
  • -2 (6 voturi)    
    Bravo (Miercuri, 19 martie 2008, 14:18)

    Eu [anonim]

    Un articol scris cu maturitate de un ziartist obiectiv. Felicitari !!!
    • 0 (4 voturi)    
      @Eu (Miercuri, 19 martie 2008, 15:59)

      toteu [anonim] i-a raspuns lui Eu

      aloo. trezeste-te din somn ca visezi
      • 0 (0 voturi)    
        @toteu (Miercuri, 19 martie 2008, 22:32)

        Eu cel adevarat nu clona mea [anonim] i-a raspuns lui toteu

        Ai dreptate toteu clona mea a luat-o razna. Esti bland cand zici ca doarme eu zic ca rigaie dupa ce a mancat ...
  • -4 (6 voturi)    
    Merci (Miercuri, 19 martie 2008, 14:21)

    Cos [anonim]

    Sint de acord cu tine, pina la un punct: decit Nastase, mai bine nu votez pe nimeni.
    Cit despre domnii care nu mai stiu altceva decit sa-i numeasca "tonomate" pe toti cei care indraznesc sa scrie altceva decit omagii conducatorului suprem, n-are rost sa le spui nimic. Au invatat un cuvint nou, dupa tiganca imputita, animalelor, gaozarilor. Un cuvint la citeva luni .. o fi rau?
  • -4 (6 voturi)    
    ????????????? (Miercuri, 19 martie 2008, 14:31)

    Nastase [anonim]

    Credeam ca Hotnews il adora pe Basescu...Ce s-a intamplat?
  • -3 (5 voturi)    
    Nu e el de vina (Miercuri, 19 martie 2008, 14:37)

    Silviu [anonim]

    Sa ne intelegem de la inceput. Basescu nu e de vina cu nimic. Vinovati sunt urmatorii: Guvernul si Tariceanu pentru ca nu il asculta (el avand, bineinteles dreptate intotdeauna), Patriciu pentru ca il suna pe primul-ministru si-i da sfaturi proaste, grupurile de interese (in afara de euroconstruct, search corporation si marmosim) pentru ca vaneaza contracte ilegale, justitia pentru ca magistratii sunt corupti si asculta de ordine politice (dar el nu face asta), presa pentru ca ia bani de la grupurile de interese si il critica nefondat.
    Deci cum poate omul sa faca reforma de unul singur. Lasa ca o sa voteze romanii PDL la alegeri si vom vedea adevarata capacitate de reforma a lui Basescu. Sper!
  • +3 (5 voturi)    
    basescu (Miercuri, 19 martie 2008, 14:38)

    cezar [anonim]

    Daca treaba cu tonomatele este adevarata, adica sefii de ziare primesc bani ca sa scrie una sau alta, de ce ar fi rau ca aflam treaba asta? Are importanta cum a facut-o Basescu sau este important ca a spus-o? De ce nu a facut-o Nastase sau X sau Y pana acum?
    E normal ca tagma ziaristilor sa sara in sus, asa cum o fac si medicii, si juristii, si profesorii.
    Dar noi stim ca sefii de ziare sunt tonomate de bani, iar acest lucru nu se uita, este injositor pentru ei si decredibilizeaza presa de trust. Da !
    Ei bine, Basescu e nebun si nu respecta toate regulile jocului. Asta imi place !
  • +3 (5 voturi)    
    Prost articol (Miercuri, 19 martie 2008, 14:41)

    Darius [anonim]

    Prost articol scris de un imberb salariat al trustului de presa la care patron este si SOV. Ce sa faci bagi banul si omul tau scrie la comanda. Bordel pe euro.
  • 0 (4 voturi)    
    blogat la cap. (Miercuri, 19 martie 2008, 14:45)

    doruc [anonim]

    articolul e atat de prost incat nici nu merita comentat.
    autorul e atat de penibil inca merita sa aiba parte de Nastase. de ce parte a blogului vrea el. ca e modern, fara indoiala!
  • -2 (6 voturi)    
    Bun articolul (Miercuri, 19 martie 2008, 14:46)

    Florin [anonim]

    Total de acord cu autorul. Mi se face scarba de toti lingaii lui Base care fac spume pe aici...
    sa traiti bine..
  • +3 (5 voturi)    
    Dezamagire (Miercuri, 19 martie 2008, 14:47)

    Mihai [anonim]

    Nu-l suport pe Basescu... nu-mi plac glumele lui prea "marinaresti" pentru a putea fi spuse in societate, insa, cu siguranta pe el il voi vota. De ce? Din mai multe motive:

    1. Poate voi apuca si eu sa vad ministri raspunzand penal pentru greselile lor.
    2. Poate parlamentul nu imi va mai parea o adunatura de lenesi cu tupeu.
    3. Poate voi apuca ziua in care sa pot spune despre cei ce au functii "e baiat bun" si nu doar "nesimtiti".
    4. Poate vor ajunge odata sa inteleaga si politicienii ca nu suntem doar o adunatura de prosti ce pun stampila dupa ce ne arata un "carnat si o bere" si in rest pot sa rada pe fata de noi.
    5. Poate voi ajunge sa vad in Monitorul Oficial si legi prin care sa dispara din privilegiile castelor create (si sunt destule) si care sa pedepseasca coportamente de tipul "ciocul mic"

    Nu stiu daca se vor indeplini sperantele mele, dar nu le voi omori chiar eu votand pe unii ca AN despre care sunt sigur 1000% ca va lupta sa nu se intample asa ceva.

    Normal ar fi sa il votezi pe cel mai bun, dar deocamdata il votez pe cel mai putin rau.

    Parerea mea... :)
  • +3 (5 voturi)    
    @Mihaileanu (Miercuri, 19 martie 2008, 15:22)

    ana [anonim]

    Este adevarat ca aveti cca 25ani?
    Mi se pare ca sunteti cam crud sa va intitulati analist; eu credeam ca analistii trebuie sa aiba si o oarecare experienta intr-ale vietii
    Dar se pare ca aveti varsta suficienta sa deveniti TONOMAT; asta sunteti.
    Si obraznic, de ne luati de prosti si ne sfatuiti sa il votam pe nastase nu pe Basescu&lt
  • +2 (4 voturi)    
    GZAETA IMPERIALISTA Le Monde ii aduce ODE (Miercuri, 19 martie 2008, 15:40)

    URA si CENZURA [anonim]

    Dictatorului si il "critica" - CE INDRAZNEALA si CE TUPEU tovarasi !
    - pe camaradul nostru de drum, Tovarasul Tariceanu!

    SA FIE DES-FI-IN-TA-TA !!!!!

    Slabirea puterii partidelor

    Reforma clasei politice, ceruta de nenumarate ori de presedintele roman, a inregistrat un prim progres cu noul sistem de vot. Acest dispozitiv ar urma sa slabeasca puterea partidelor si sa favorizeze candidatura personalitatilor capabile sa obtina 50% din voturile generale pentru a intra in Parlament. Noua lege va fi aplicata din luna iunie cu prilejul alegerilor locale. Partidele politice au inceput deja dificila cautare a figurilor emblematice capabile sa intre in cursa electorala. Rezultatul acestor alegeri risca sa aiba un impact important asupra soartei legislativelor prevazute pentru toamna.

    ADOPTAREA VOTULUI UNINOMINAL A INTAMPINAT O OPOZITIE PUTERNICA DIN PARTEA PARTIDULUI LIBERAL CONDUS DE PRIMUL-MINISTRU, CALIN TARICEANU, SI A PARTIDULUI EXTREMIST ROMANIA MARE.

    Seful guvernului, care se opune sistematic fostului sau partener devenit presedinte, a incercat in zadar sa blocheze acest proiect de lege.

    In ceea ce il priveste pe liderul Romaniei Mari, Vadim Tudor, el a depus o plangere contra proiectului de lege la Curtea Constitutionala, care a respins-o la 11 martie. "Aceasta decizie este o rusine, a afirmat el. Curtea Constitutionala ar trebui dizolvata pentru ca ea este un parazit care se plaseaza singur in afara legii."
    Tonul viitoarei campanii electorale in Romania se anunta vehement.

    Sursa: Le Monde preluat de RADOR
  • +3 (5 voturi)    
    CE/PE CINE PUTEM SCHIMBA (Miercuri, 19 martie 2008, 15:58)

    Andra [anonim]

    Au trecut 3 ani din 2005, timp in care PSD si PNL ar fi putut, unul in opozitie altul la putere - sa se schimbe, sa arate ca pot raspunde la semnalele trimise de populatie.
    Ce am vazut ? Revenirea lui Iliescu, Nastase si Mitrea. Din PNL au fost exclusi toti cei care avertizau despre complicitatea PSD-PNL.
    PNL s-a agatat de putere cu o lacomie de care n-au mai dat dovada decat PSD, Iliescu si Nastase, pentru ca numai pt. ei puterea a avut o valoare mai mare decat principiile si bunul simt.
    PNL si-a calcat in picioare toate principiile declarate la reinventarea sa in 1990 : anti-comunismul, principiile de dreapta si respectul pentru lege.
    In timp ce PDL, sub presiunea PSD-PNL, a ales sa plece de la putere decat sa renunte la Monica Macovei.
    Cate partide au mai parasit ciolanul din 1990 si pana acum ?
    In PRESA, functioneaza PRINCIPIUL UNIC al linsarii mediatice al lui Basescu - niciodata al PUTERII PSD-PNL.

    Si atunci:
    Pe Basescu il putem schimba dar ce facem cu PSD-PNL ?
    Pe Basescu il putem schimba sau, il putem pastra pt. ca a dovedit ca e singurul politician care poate evolua, cum a facut-o de atatea ori, dar ce facem cu o aceeasi PRESA mizerabila ?
    Cine decat numai basescu si PDL ii poate schimba sau obliga sa se schimbe, si pe PSD-PNL si PRESA ?

    Singurii care au evoluat politic si au facut gesturi in afara paradigmei puterii aplicata timp de 18 ani de PSD-PNL - au fost Basescu, PD si PLD, care au avut curajul sa paraseasca forme politice consacrate pt. a forma un mare partid de dreapta care sa se poata opune PSD-PNL.

    PSD-PNL nu se schimba insa nici dupa 18 ani – si aceasta este ASTAZI problema cea mai grava a Romaniei..
    • -3 (5 voturi)    
      Basescu e ultimul care poate vorbi de linsaj media (Miercuri, 19 martie 2008, 16:25)

      Vlad [anonim] i-a raspuns lui Andra

      Vorbesti de linsaj mediatic al lui Base?!? Bietul Base saracu'?!? Incredibil dom-le!
      Inseamna ca nu-ti mai aduci aminte (erai prea mica?) de celebrul interviu al tonomatului Claudiu Saftoiu cu Traian Basescu din 1997, publicat in EVZ, care a aruncat in aer guvernul Ciorbea, lansandu-l pe actualul presedinte in politica mare.
      Basescu-Saftoiu l-au linsat cu sange rece pe Ciorbea aruncand pur si simplu in aer CDR-ul. Dupa ce a terminat cu Ciorbea a trecut la Constantinescu... tot in public, tot linsaj... Si acelasi lucru a facut si cu alianta DA uitand peste noapte ca fara sustinerea liberalilor ar fi pierdut lejer alegerile(iarasi iti reamintesc ca diferenta Basescu - Nastase a fost de doar 2.46 procente...
      Oare nu v-ati saturat de circul acestui politruc?!? Oare am ramas tot la anii '90?!?
      • +3 (5 voturi)    
        Nu ai proprietatea termenilor (Miercuri, 19 martie 2008, 18:01)

        Andra [anonim] i-a raspuns lui Vlad

        Linsaj mediatic nu inseamna un articol - ci inseamna 3 ANI de acuzatii ca cele de azi, ieri, si alaltaieri facute insistent, zi de zi si fara a fi probate vreodata adica trasformate in plangeri penale duse la DNA sau parchet - singurele care verifica acuzatii si spun daca ele constituie sau "ar putea" constitui" infractiuni.
        De ce nu ai reusit ca in 3 ani de scandal sa produca macar o singura plangere penala - din trecut, prezent sau viitor ?
        PT. CA NU EXISTA ASA CEVA.

        In rest., exact ACEIASI oameni cu EXACT aceeasi PRESA l-au distrus pe Constantinescu - care astazi sta la masa cu ei.

        Ei bine, eu vreau ca ACEST PRESEDINTE sa lupte - nu sa stea cu mainile in brate in fata unor ticalosi care arunca noroi PENTRU CA SA ASCUNDA DEZASTRUL PE CARE L-AU FACUT IN ECONOMIE SI JUSTITIE.

        ON: Cum sa va invinga presa Securitatii?
        E.C. Au reusit sa faca o imagine complet falsa despre mine sa para credibila. Am ajuns sa fiu atacat cu aceleasi fraze si in "Romania Mare", si in "Romania libera", si de "Atac la persoana", si de "Romania literara".
        Si, cu tot regretul, trebuie sa va spun, "Evenimentul zilei" prelua si el acele fraze din "Romania Mare". In 1996, Vadim Tudor a candidat impotriva mea fara a avea un partid. Avea numai o revista.
        Dupa 1996, in momentul in care mesajul era preluat de presa asa-zis de dreapta, democratica, revista a falimentat, dar partidul a urcat fiindca a devenit credibil. Niciodata nu esti invins in politica de forta adversarului.
        Totdeauna esti invins cand esti atacat din spate. Cand elitele intelectuale din care proveneam, din frustrari personale - pe care le inteleg - si dintr-o incapacitate de a percepe fundamentele si mecanismele jocului democratic m-au parasit si au inceput sa ma atace, am inteles ca jocul s-a sfarsit. Credibilitatea mea pe plan extern crestea, iar pe plan intern se prabusea.
        • 0 (2 voturi)    
          3 ani de scandal fara plangere penala?!? (Miercuri, 19 martie 2008, 18:36)

          Vlad [anonim] i-a raspuns lui Andra

          Pareati o persoana inteligenta dar... daca taceati filozof ramaneati... ORICINE stie ca resedintele NU poate fi urmarit penal cu exceptia cazului de inalta tradare care in paranteza fie spus e ambiguu! Deci ce plangere penala sa depui impotriva unei persoane care nu poate fi urmarita penal?!? Oricum imaculatul om Basescu a avut un noroc incredibil fiindca procurorii s-au miscat suficient de greu cu dosarul flota pe vremea lui Nastase astfel incat sa fie salvat de clopotelul functiei prezidentiale. Altfel am fi avut neplacuta surpriza sa aflam ca ... in materie de hotzie Nastase e un copilas de grupa mica fata de Basescu.
          Cat despre formidabilul linsaj mediatic la care chipurile a fost supus basescu 3 ani de zile zi de zi "cu insistenta"... cu asta v-ati facut chiar de ras. Sa ne amintim de referendum cand i se ridicau osanale pe RealitateaTV? Sa ne gandim la hotnews care zi de zi il "linseaza" pe saracul Base?...
          • -1 (1 vot)    
            Uirte cum se face FARA LINSAJ MEDIATIC : (Miercuri, 19 martie 2008, 20:17)

            Andra [anonim] i-a raspuns lui Vlad

            Citeste constitutia si legile tarii. Presedintele are imunitate si nu poate fi JUDECAT, iar inalta tradare se refera la suspendare, nu la cercetarea penala.
            LE AMETESTI.

            Presedintele poate fi cercetat, cauza poate primi rezolutie de la procuror - asta inseamna ca problele aduse de plangerea penala sunt VERIFICATE - acum vezi de ce fuge Felix si PSDPNL, da ? - si apoi este facuta o incadrare legala a faptei: exista infractiune sau nu.

            Asadar, cand faci plangere penala ESTI SIGUR de faptul ca detii probe SOLIDE - asta e motivul pentru care tonomatele n-au reusit in 3 ani sa dovedeasca decat ca pe base l-a cercetat PSD-ul si-n fund si nu i-au gasit nimic.

            Citat, Curentul :
            "Cioloş îi sponsorizează cu zeci de milioane de euro pe Felix şi Culiţă
            Vicepreşedintele Uniunii Popular Creştine (UPSC) Paul SARBU A DEPUS IERI LA PARCHETUL ÎNALTEI CURTI DE CASATIE SI JUSTITIE O PLANGERE PENALA IMPOTRIVA MINISTRULUI AGRICULTURII, DACIAN CIOLOS, PENTRU ABUZ IN SERVICIU CONTRA INTERESELOR PUBLICE."

            Deci - se poate FARA LINSAJ MEDIATIC.

            daca RTV aduce "osanale" lui base - ii las pe altii sa comenteze :))))
            Tu sa fii sa natos.
            • +1 (1 vot)    
              Citeste constitutia si legile tarii... (Miercuri, 19 martie 2008, 21:02)

              Vlad [anonim] i-a raspuns lui Andra

              "Presedintele poate fi cercetat, cauza poate primi rezolutie de la procuror" sunteti usor naiv(a) ...Nu vorbim de teorie aici, care teorie poate fi intoarsa in fel si chip astfel incat sa iasa orice.... Eu v-am citat din Daniel Morar: procurorul sef al Directiei Nationale Anticoruptie, Daniel Morar, a declarat ca acesta se bucura de imunitate si ca nu poate fi anchetat decat pentru inalta tradare.
              Adica depui plangere si atat, fiindca Morar nu-l ancheteaza decat pentru inalta tradare. Halal!
  • +3 (5 voturi)    
    ca sa nu mai injure lumea pe Lacheul lui Iliescu (Miercuri, 19 martie 2008, 16:11)

    :)))))) [anonim]

    te-au pus pe tine sa scrii un articol de 2 lei 50
    ti-au dat si-o bere ?
    O bere pentr-un articol de DEVIERE
    a urii :))))

    Bun, foarte bine realizat. Cat face, cat intra in tonomat ? :))))
  • +3 (5 voturi)    
    ce porcarie! (Miercuri, 19 martie 2008, 17:17)

    sadwank [anonim]

    "In fond, dupa patru ani de domnie a lui Basescu, tind sa cred ca, oricit de mult au furat, cei din PSD au miscat mai mult."

    Aici e cheia, esenta, piatra unghiulara, alfa si omega, rahatul societatii romanesti. Intr-o societate normala, oricit de putin ar fi furat cei din PSD ar fi platit: un an de puscarie, doi, zece, o confiscare de avere, o bataie cu pietre in piata publica... Dar nu in ROMANIA!! In Romania, oricit de mult au furat unii, merita a doua sansa!
  • +3 (5 voturi)    
    Asta e vrajeala (Miercuri, 19 martie 2008, 17:53)

    zack [anonim]

    Articolul asta e 'aruncat' la vrajeala cu ideea de a starni controverse si de a 'misca' lumea.
    Destul de inteligent,zic.
    E ca si cum ai spune sotiei 'Daca nu iti iei chilotzi cu atza in fund,ma duc la alta'.
    Asa e si ideea articolului.
    Nu pot sa cred ca un om care s-a saturat de Nastase sa se intoarca la el.E o vorba :'Unde am scuipat nu ling'.
    Daca zicea ca nu voteaza cu nimeni (autorul articolului) il credeam.
    Si eu am sperat ca se va schimba totul in bine cand a iesit Basescu,dar sa recunoastem,ca nu are putere si are multi dusmani.
    Puterea lui Basescu este puterea cuvantului.Cam atat.
  • +2 (4 voturi)    
    Fashion TV (Miercuri, 19 martie 2008, 18:06)

    Carmen [anonim]

    Desteptul autor al acestui articol pueril, m-a cenzurat pe site-ul lui pentru ca mi-am exprimat speranta sa-l vad de acum incolo la Fashion TV. Pentru ca acolo sunt multe haine frumoase si oameni veseli :))). Ia sa vedem, ma cenzureaza si aici? Sper sa nu mai citesc asemenea articole de clasa a 5-a pe HOTNEWS.
  • 0 (2 voturi)    
    Bordel pe euro (Miercuri, 19 martie 2008, 19:59)

    Stan [anonim]

    Un articol scris de un pusti obraznic pe care nimeni nu l-a invatat in cei 7 ani acasa si dupa aia la scoala limitele decentei.
    Spunea cineva si sunt de acord nu tonomat pe euro ci bordel pe euro. Bagi banu, ceri serviciul si asa zisul jurnalist presteaza ce ai comandat facandu-te fericit. Au transformat jurnalismul in prostitutie.
  • 0 (2 voturi)    
    Autorul... (Miercuri, 19 martie 2008, 22:21)

    Guzganul Rozaliu [anonim]

    Nu cred ca autorul este un glumet sau un idiot. E doar o pramatie ca multi altii. Daca e tanar, imi pare rau de el...
  • +1 (3 voturi)    
    Mihaileanu vs. pora (Miercuri, 19 martie 2008, 22:25)

    Montesquieu [utilizator]

    Stimati "comentatori",
    Admir zelul si vioiciunea neprihanita cu care aruncati cu laude neconditionate si oarecum naive in articole precum cel de ieri al tonomatei basesciene mme pora, in timp ce o opinie de bun simt (cum este cea expusa de dl. Mihaileanu) e privita ca o blasfemie si un act de lez-majestate la adresa augustului matroz doar pt ca autorul si-a permis sa ia in considerare ipoteza de a nu-l mai vota pe acest individ.
    Hai, faceti si voi o incercare, puneti-va la lucru neuronul acela stingher si uitati-va la amandoi cu aceeasi masura. O sa descoperiti ca nu-i greu deloc sa fiti echidistanti s-o sa simtiti poate si placerea aceea de a gandi din cand in cand. Mult succes.
    • 0 (2 voturi)    
      Ce zici tu straine? (Miercuri, 19 martie 2008, 22:53)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui Montesquieu

      Te-ai scremut mult sa scoti acest soricel din strafundurile creierasului tau? Cine se leaga de optiunea lui mucea Mihailescu pentru "Nastase cu oua multe". Daca lui taca Maihailescu ii place numaratul de oua sa-l voteze pe posesorul lor. In fond si cel cu IQ-ul de maimuta are dreptul la opinie. Problema ridicata de marea majoritate a celor ce au scris aici este ca Mihailescu cel cu casul la gura balacareste un om ca ultimul birjar. Acest copil pe care mama nu la invatat la vremea respectiva ce sunt bunele maniere se numeste jurnalist . Nu mai vorbesc de deontologia profesiei de jurnalist ca de asta organizatiile jurnalistilor se pare ca nu mai au habar.
      Asta este tot in rest puteti vota si cu drk-ul daca asta este voia voastra.
      • -1 (1 vot)    
        precizare (Miercuri, 19 martie 2008, 23:15)

        Eu [anonim] i-a raspuns lui Eu

        Mihailescu sau Mihaileanu tot un drk. Un nimeni. Analist politic la 23 de ani. Macar daca nu era obraznic.
  • 0 (2 voturi)    
    Pe blogul lui Alex Mihaileanu am fost cenzurat (Miercuri, 19 martie 2008, 23:34)

    haralamb [anonim]

    Pentruca pe blogul lui Alex Mihaileanu am fost cenzurat public aici ce am scris acolo:

    Un baietel care nu si-a sters casul de la gura scrie. Ce scrie? Scrie saracu, are si el nevoie sa se chiverniseasca. Ce el nu are nevoie de bani? Basescu a fost delicat cand a zis tonomat pe euro. Eu spun bordel pe euro. Bagi banu si comanzi serviciul iar “jurnalistul” de serviciu te face fericit. Presteaza frate, presteaza banul cere eforturi. In fond meseria pe care o practici tu este cea mai veche meserie din lume. Voi ceilalti ziaristi care va faceti meseria cum trebuie eliminati din randul vostru pe cei ce vor sa transforme jurnalismul romanesc in bordel pe euro.
  • 0 (2 voturi)    
    Spalare reusita! (Joi, 20 martie 2008, 8:44)

    kiope [anonim]

    Articolul dumneavoastra spune adevaruri. Unele dintre ele sint preluate integral din tonomate. Consider ca opinia dvs. personala este curata si realista in sensul ca e "spalata" binisor si albita pe la colturi. Daca asa arata barometrul de opinie romanesc ne ducem naibii cu totii. Chiar imi pare rau. Va doresc o cura de dezintoxicare de televiziuni si presa.
    V-as mai dori si un pic de AN in guvernarea viitoare daca n-as sti ca asta ma va obliga s-o sterg in lumea larga.
  • 0 (2 voturi)    
    Angajati-va la Antene (Joi, 20 martie 2008, 11:06)

    katy [anonim]

    aveti talent si e pacat sa-l irositi pe bani putini
  • +1 (3 voturi)    
    de acord (Joi, 20 martie 2008, 11:32)

    speriosu [anonim]

    trec prin aceleasi deceptii. nu l-as vota pe nastase, dar ma intreb - nu ar fi fost mai bine daca nu iesea basescu presedinte? nicicind nu am aglomerat mai multe deziluzii intr-un timp atit de scurt. basescu se indreapta catre o democratie centralizata slujita de un dictator nazistoid si o mina de pretorieni risipiti in parlament si presa.
  • +1 (3 voturi)    
    De ce nu cu sticla de vin? (Joi, 20 martie 2008, 12:31)

    Luk [anonim]

    "Si stiu ca la urmatorul scrutin voi alege si cealalta varianta".
    Sa nu te superi: nu te cred. Argumentatia e slabuta si e spulberata de incheierea articolului: CARE ALTERNATIVA?
    Ceilalti au avut grija sa nu existe o alternativa. Au vrut regim parlamentar. Eu nu vreau republica parlamentara. Vreau sa aleg intre doi-trei oameni care pot fi presedinti. E voie sa nu-ti placa Basescu, dar cei pe care ai ajuns (iar) sa-i placi, nu ti-au dat o alternativa. Vinovata e sticla lui basescu? Vinovate sunt gustuirile lui in materie de alcool? Ce legatura are mai umflatule? :)) (asta am spus-o ca sa vezi cum merge argumentatia ta). Slabut, usor patetic si fara noima. Nu prea le ai cu scriitura...
  • 0 (2 voturi)    
    Vanghelistii,fratii papionarilor ! (Joi, 20 martie 2008, 14:30)

    martin [anonim]

    Draga domnule incerc sa va acord beneficiul indoielii,desi mi-e greu.Inteleg ca nu vreti sa vorbiti de Vanghelie (prea grobian,dar eficient la pomana),de Iliescu (prea invechit si incapabil sa inoveze), de Geoana (mult prea prostanac,desi nu aveti unul mai bun).Dar a incerca sa-l resapezi pe mistocarul Nastase,chiar e o prostie,caci era un organizator bunicel si e clar ca PDSR ar fi stat mai bine cu el in frunte. Cand a fost acuzat ca are un miliard de dolari in Marea Chinei de Sud,era clar ca era o lupta politica. Dar din pacate pentru el au aparut afacerile cu termopane,cu casa din Zambaccian,cu matusica Tamara si modul cum si-a folosit toate relatiile nu sa arate ca poate e nevinovat ci sa fuga mereu de judecata,chiar daca pentru asta ar dauna nu numai PDSR ci si tarii,este prea urat.
    Asa ca nici macar nu e un excroc adevarat, ci un cotcar. Sa-l voteze cei ce-s asemeni lui si il merita !
  • +1 (1 vot)    
    Tonomat la tonomat trage! (Vineri, 21 martie 2008, 6:41)

    Alien [anonim]

    Domnule Mihaileanu, va prevad o cariera stralucita la Antena 3, alaturi de Cristoiu, Ciutacu &t Co! Aveti toate "calitatile" pentru a reusi!!!
  • -1 (1 vot)    
    ca de obicei! (Vineri, 21 martie 2008, 12:15)

    clujean [anonim]

    stilul securistilor lui basescu e acelasi pe orice forum: ei nu ataca ideea anti-basescu ci pe autorul ei, pe care-l insulta gros si rau miorositor; la fel de rau mirositor ca rasuflarea lui basinescu (am stat langa el, parca era o toaleta desfundata)
  • +1 (1 vot)    
    Iar au scapat puberii la pagina de analiza! (Sâmbătă, 22 martie 2008, 14:32)

    Ba da PROST esti! [anonim]

    vad ca apare din cand in cand cate un puber, are n-are treaba, isi da cu parerea lui insignifianta despre politica. ca el se pricepe doar la meshterit softuletze pe calculator si aranjat bloguri, ca orice puber din ziua de azi, asta nu conteaza. nu conteaza ca n-are absolut nici un studiu de specialitate, nu condeaza ca n-a citit nici 5 carti (daca lasam la o parte instructiunile de instalat jocuri), nu conteaza ca habar n-are despre politica interna si ca n-a urmarit in viata lui politica externa. Tot prostu' este acum analist politic. Tot prostu' ne inunda presa cu visele lui umede. Nu-i asa ca ti-ai inchipuit ca o sa fii bagat in seama si ca o sa schimbi Romania cu compunerea ta?! Mai penibilule, du-te si comenteaza in continuare in fata blocului, la coada la oo sau inghesuit in trolebuz. Scuteste-ne de panseuri fara nici o valoare. esti in plus!
  • +1 (1 vot)    
    Autodecredibilizarea lui Alex. (Duminică, 23 martie 2008, 8:29)

    hotnewsfil [utilizator]

    Domnule Alex. Mihaileanu,
    seriozitatea si responsabilitatea dvs. sunt definite imdiscutabil de ultimul paragraf al dearaierii dvs. sriitoricesti.
    Chiar va considerati atit de destept incit sa emiteti in eter asemenea asertiuni. Nu va ganditi ca va descalificati, ca abuzati de timpul nostru, irosit pentru a va citi?
    Dvs. aveti nevoie numai de o poza de presedinte?
    Chiar cunoasteti perfect atributiunile unui presedinte? Scriind in felul in care va decridebilizati, nu faceti decit sa aratati ca nu stiti ce nu stiti despre activitatea unui presedinte de tara?
    Pentru dvs., alternanta la conducerea unei tari este un prilej de a va etala nimicurile verbale cu iz comic.
    Faceti "atac la presedinte" ca sa va dati importanta? Sa va faceti iluzia ca sunteti "cineva" si, culmea, ca am putea fi pacaliti si noi de tertipurile dvs. ieftine.
    Chiar credeti ca ne pacaliti cu poza dvs. de"ganditor", pe care ati atasat-o acestui acticolas?
  • -1 (1 vot)    
    basescu-probleme psihice? (Luni, 24 martie 2008, 12:20)

    nicu [anonim]

    se pare ca dlui. presedinte i s-au agravat problemele psihice pe care le avea inca din 1988!
  • +1 (1 vot)    
    uite asa se discrediteaza presa (Luni, 24 martie 2008, 16:00)

    inlocsadorm [anonim]

    asemenea productii de jurnal ratat fac din presa o mascota fara pic de credibilitate .
  • 0 (0 voturi)    
    nene Alex, daca tacea...faceai mai bine! (Luni, 31 martie 2008, 13:30)

    nevermind [anonim]

    Si poate nu ne intereseaza cu cine votezi matale. Potzi sa votezi cu regele tziganilor, cu lapturica din varf de munte...
    Sa fii sanatos!
  • 0 (0 voturi)    
    P E N I B I L ! ! ! (Vineri, 4 aprilie 2008, 11:13)

    Codex [anonim]