OPINIE​

Cazul românilor din Cancun, abuzul mexicanilor și complexul nostru de inferioritate

de Gabriel Bejan     HotNews.ro
Vineri, 5 februarie 2021, 13:21 Actualitate | Opinii


Romani pe aeroportul din Cancun
Foto: Digi24
După orice normă internațională, mai mult de o sută de români au fost victimele abuzurilor autorităților mexicane, care i-au tratat ca pe niște infractori în baza „criteriului cetățeniei”. Dar în loc să ne revolte mexicanii, ne-au ieșit la suprafață complexul de inferioritate și resemnarea mioritică: stai dom'le că, de fapt, noi suntem de vină pentru ce s-a întâmplat în Cancun, n-ai citit că românii noștri fură carduri în Mexic și trec granița ilegal în SUA? Ce-ai fi vrut să facă mexicanii?

Povestea din Cancun a început, undeva, pe 30-31 ianuarie, când pe Facebook au apărut primele mărturii ale unor cetățeni români, care se duceau în vacanță în Mexic (una dintre puținele țări ce mai primesc turiști în perioada pandemiei) și care au fost reținuți pe aeroporturile mexicane sau trimiși cu primul avion acasă.

De ce se întâmpla acest lucru? Puține explicații, mai degrabă speculații. Pe 2 februarie, MAE dădea un comunicat în care preciza că a început să investigheze problema și că din datele preliminare „deciziile de interzicere a accesului pe teritoriul mexican au fost adoptate, atât pe baza răspunsurilor cetățenilor români la interviul realizat la sosire (scopul călătoriei nu ar fi fost justificat corespunzător) cât și ca urmare a identificării unor alerte la verificarea documentelor de călătorie prezentate de persoanele în cauză.”

Între timp, alți români care, fie nu fuseseră puși în temă, fie sperau că e vorba doar despre o încurcătură rezolvabilă, ajungeau pe aeroportul din Cancun și pățeau fix același lucru. Zilele treceau și situația devenea din ce în ce mai neplăcută.

Oamenii erau ținuți închiși în camere fără lumină, fără apă și mâncare suficiente, li se luau telefoanele și actele, dormeau pe jos și așa mai departe. Și, cel mai important, fără să înțeleagă exact cu ce au greșit.

Oameni serioși, oameni cu bani la ei, pe care voiau să-i cheltuiască pe Riviera Maya, trăiau acum ca boschetarii, în închisori improvizate pe un aeroport din Caraibe.

În timpul ăsta, subiectul ajunge și în presa mexicană, care nici ea nu obține răspunsuri clare de la autoritățile locale, dar începe să speculeze: că problema ar fi, de fapt, bandele de infractori români care clonează carduri și fură bani din conturile turiștilor străini din Cancun.

Presa mexicană a fost preluată și de cea din România și, din în momentul acela, opinia publică de la noi a început să găsească răspunsuri acolo unde nici măcar oficialii nu găseau: „stai frate, ia uite ce se întâmplă, mexicanii nu sunt chiar așa abuzivi, au și ei dreptatea lor”.

Consultanți de turism ies în spațiul public și spun că principala problemă ar fi imigrația ilegală în SUA și infracțiunile făcute de români acolo, agenți de turism și turiști își aduc aminte că atunci când au fost ei în Mexic au văzut și „români cu fuste” care coborau din avion și care, desigur, trebuie să fi avut alte gânduri decât să meargă la plajă. Și așa mai departe.

În mod natural se ajunge și la „corupție din România” care, de fapt, ar fi singura vinovată pentru ce pățesc românii din Cancun. Adică bandele de infractori români sunt protejate în România, ca să-și poată face de cap în Mexic.

Deși dacă citești foarte atent investigațiile scrise pe subiect vezi că unii dintre liderii rețelelor au fost prinși și cu ajutorul procurorilor români în baza unor colaborări transfrontaliere. Dar nu mai contează detaliile când vrei să-ți subliniezi teoria:

Ai noștri sunt de vină, nu mexicanii. Și până la urmă de ce nu stați dracului acasă, mai e și pandemie, sunteți și infractori, unde vreți să călătoriți în condițiile astea?

Numărul românilor reținuți pe aeroportul din Cancun trece de o sută, iar la un moment dat MAE a luat chiar în calcul posibilitatea trimiterii unui avion cu care să-i repatrieze.

După câteva zile de frecușuri diplomatice, se cristalizează primele rezolvări și informații ceva mai clare. MAE a dat ieri un comunicat în care spunea că „tuturor românilor li s-a permis accesul în Mexic, cu excepția a cinci cetățeni români pentru care a fost dispusă măsura nepermiterii intrării în țară din cauza existenței unei alerte de securitate individuale aceștia urmând a se întoarce în țară în cursul acestei zile”.

Asta după câteva zile de stres și numai după ce însărcinatul cu afaceri de la Ambasada României din Mexic s-a deplasat la fața locului. Mai au voie românii să se ducă de acum înainte în Mexic? Autoritățile noastre nu mai recomandă acest lucru, în timp ce mexicanii spun că totuși suntem bineveniți. Sigur, asta doar dacă vrem să testăm cum se doarme pe jos într-un aeroport mexican.

Deci ca să facem un rezumat al situației, peste o sută de români care respectau condițiile legale de a intra în Mexic au fost reținuți pe aeroport mai multe zile doar pentru că pe numele a cinci dintre ei ar fi existat o alertă de securitate (nu știm despre ce anume ar fi vorba, dar să admitem că în cazul acestora mexicanii și-au exercitat în mod întemeiat dreptul suveran de a nu-i primi în țară).

În cazul celorlalți s-au aplicat măsurile de reținere în baza „criteriului de cetățenie”, care, să fim serioși, nu există nicăieri în lumea civilizată.

În mod evident, în acest caz ne-am aflat în fața unui abuz. Poate mexicanii s-au răzbunat pentru băieții noștri specializați în bancomate, poate au vrut să forțe mâna autorităților române cu ceva anume. Sau poate, pur și simplu, nu le-a păsat de consecințe. Oricum câteva mii de turiști români pe an nu-s vreo mare miză economică și poți să te întrebi dacă așa ceva s-ar fi putut întâmpla cu turiști germani sau englezi. Nu mai zic americani.

Dar să-i lăsăm pe mexicani cu ale lor și să ne întrebăm totuși dacă nu-i ceva în neregulă și cu atitudinea noastră. Adică de ce am încercat în toate aceste zile să căutăm explicații și scuze care nu ar trebui să existe?

Merită românii să fie tratați la grămadă doar pentru că unii dintre ei încalcă legile în alte state? Nu este acesta un complex de inferioritate? Nu e aceasta o dovadă că în mințile noastre comunismul nu a dispărut chiar în totalitate?

Atunci când o mamă din China și-a lăsat copilul să-și facă nevoile în mijlocul unui aeroport aglomerat din Taiwan, în văzul lumii și la câțiva metri de toaletă, iar imaginile au ajuns virale pe internet, un vicepremier chinez a simțit nevoia să explice public faptul că mulți dintre compatrioții săi de abia au început să iasă din țară și nu sunt prea deprinși cu normele de civilizație.

Pentru China comunistă, faptele unui singur cetățean pot afecta imaginea țării. De aici și grija autorităților. Povestea de mai sus se întâmpla însă în 2013, iar între timp China nu mai găsește motive să-și ceară scuze pentru nimic. Complexul de inferioritate a dispărut între timp.

În anii 90, românii se simțeau jenați că unii dintre compatrioții lor din Germania cerșeau sau spărgeau apartamente. Și uneori dădeau vina pe romi. Pentru că cineva trebuia să poarte o vină colectivă.

Am ajuns însă în 2021 și se pare că nevoia asta de vină colectivă ne urmărește fără să ne dăm seama. Deși spunem că nu mai suntem comuniști, e de ajuns să vezi reacțiile publice într-un caz precum cel cu Mexicul. În fața unui abuz evident, căutăm să vedem dacă nu cumva tot românii sunt de vină. Sau măcar romii. Dacă nici romii, atunci corupția. Niciodată răspunderea nu e individuală. Totdeauna trebuie să fie colectivă.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


20834 vizualizari

  • +9 (37 voturi)    
    M-am oprit din citit aici (Vineri, 5 februarie 2021, 13:32)

    MAGArusul [utilizator]

    "(scopul călătoriei nu ar fi fost justificat corespunzător)"

    Ma intreb cum un om serios, cu bani la el (despre care se scrie in articol) sa nu isi poata justifica in mod corespunzator scopul calatoriei?!? Calatoresc ca turist, stau cazat la hotelul X, am facut rezervarea prin firma Y, iata documentele, va rog chiar sa sunati la hotel.
    • +17 (23 voturi)    
      intreb si eu (Vineri, 5 februarie 2021, 14:16)

      marr.io [utilizator] i-a raspuns lui MAGArusul

      oare chiar toti calatorii sechestrati nu puteau dovedi scopul calatoriei? chiar toti 200? gandeste putin
      • -6 (10 voturi)    
        Eu pot gandi, tu la fel (Vineri, 5 februarie 2021, 16:30)

        MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui marr.io

        Dar ce gandim e rodul imaginatiei noastre. Eu am comentat un text scris. Daca autorul sau a gandit sau nu sau a gandit acelasi lucru, eu nu am nici idee, nici nu ma hazardez sa presupun.
        • +9 (17 voturi)    
          E vina noastra a tuturor (Vineri, 5 februarie 2021, 17:23)

          rov [utilizator] i-a raspuns lui MAGArusul

          A cetatenilor, a politicienilor, a politistilor, a judecatorilor, ca nu am stiut ce sa facem cu merele stricate dintre noi.
          Prin indolenta, incompetenta, lenea si nesimtirea aturitatilor romane, am ajuns sa fim considerati fie infractori, fie tigani.
          De ce nu aplicam sistemul nemtesc de plangeri la politie, cum ai un video cum ai o informatie, o pui la dispozitia politiei si la PUSCARIE CU JIGODIILE.
          • +12 (18 voturi)    
            Adaug un amendament (Vineri, 5 februarie 2021, 18:59)

            MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui rov

            Am inceput cu totii sa fim considerati infractori pentru ca prin sistemul nostru legislativ (si prin alegeri) i-am protejat pe infractori. Iar atunci cand in mod activ ii protejezi pe infractori se numeste complicitate.
            • 0 (8 voturi)    
              Amendament la amendament (Vineri, 5 februarie 2021, 20:24)

              Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui MAGArusul

              Am protejat infractorii si clica de rude, neamuri si nepoti din toate institutiile statului, pt ca parintii nostri au votat PSD mereu si mereu! Dar nu e vina lor, pt ca ei au mentalitatea formata de sistemul comunist care inhiba orice tentativa a cetateanului de a gandi rational! Reducandu-i pe oameni la niste animale a caror preocupari principale erau mancarea, caldura, si in general orice de la hartia igienica si sapunul ce lipseau, pana la insasi supravietuirea intr-un regim brutal!
              Deci magarusule, nu mai fi magar si nu mai incerca sa perpetuezi sentimentul romanilor de a se subestima si desconsidera!
              • +3 (5 voturi)    
                Au trecut peste 30 de ani (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 8:38)

                MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui Beer-gummy-bear

                de la 1989. Ce inseamna asta? Asta inseamna ca ai deja o generatie care nu a trait deloc in comunism si o generatie care a trait in comunism pana la o varsta in care nu erau atunci maturi 10-15 ani.

                Cata vreme mai pistonezi cu scuza cu comunismul cand de fapt cauza este mult mai simpla: lipsa educatiei si principiul romanesc ca daca aia mari fura, ciupim si noi?!?

                Ia uita-te in jur in orice oras al tarii: ti se pare ca ceea ce vezi (masini, cladiri) e rezultatul unora care nu au mancare si caldura?!?!?!?
                • +2 (6 voturi)    
                  E un handicap (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 11:56)

                  Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui MAGArusul

                  Inca sunt foarte multi oameni formati de comunism, inclusiv cei care aveau 15 ani, sau au fost la scoala inainte de revolutie. Apoi oamenii astia fie au fost formati direct de sistemul comunist in scoli, ori nu au primit o educatie adecvata in familie si in scoala dupa 1989 pt ca nici adultii nu aveau mentalitati sanatoase! Spre exemplu, cei care au fost adulti in comunism au carente enorme in gandirea economica/financiara!
                  Te rog nu contorsiona discutia, pt ca eu am scris clar ca IN COMUNISM preocuparile principale ale oamenilor erau alimentele si minimul de nivel de trai! In ziua de azi nu mai e problema lipsei mancarii si a produselor de baza, dar acea experienta a lasat traume in mentalitatea oamenilor, iar unii pur si simplu au expectante si obiective foarte mici ca urmare, axandu-se doar pe lucruri superficiale si care nu au sens economic, precum telefoane de la o marca foarte scumpa, sau masini second-hand din clasa premium!
                  Dar si mai important e ca dupa 89 nu am avut democratie si capitalism functionale! De fapt au ramas aceiasi comunisti, care si-au bagat rudele in administratie! Si pana si astazi inca sunt multi, iar rudele lor au prins radacini!
                  Deci nu mai blama cetateanul roman!
      • -8 (30 voturi)    
        Au iesit din facebuci si i-a palit realitatea! (Vineri, 5 februarie 2021, 16:37)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui marr.io

        Aia 200 de romanachi verzi, lgbt, TFL si #rezisti au aflat ca e pandemie (de aproape un an, da' ei au aflat acum, pe pielea lor). Purtau botnite la comanda, da' nimeni n-a reusit sa le capaciteze neruonasul si sa-i faca sa intelega ca in vremurile astea NU FACI TURISM INTERNATIONAL...decat daca esti total idiot.
        Restu-s vorbe!
        • -1 (11 voturi)    
          Nu e o idee buna (Vineri, 5 februarie 2021, 20:26)

          Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Intr-adevar, nu e o idee buna sa calatoresti in vacanta internationala pe vremurile astea, dar puteai si tu sa pui problema mai decent! Pt ca nu e asa cum spui tu!
    • +8 (20 voturi)    
      hm (Vineri, 5 februarie 2021, 15:02)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui MAGArusul

      Am fost in Mexic, chair in Cancun acum vreo 10 ani si confirm m-au verificat zdravan la sosire, noroc ca agentia de turism imi pregatise tot ce aveam nevoie:
      - copii ale biletor de avion dus si intors
      - scrisoare de la hotel care imi confirmau rezervarea la hotelul X incepand cu data x pana in data Y
      - scrisoare de la banca ca pe cardul X am o suma mai mare de 1000$ (iirc) si trebuia sa ii arat si cardul ca il am la mine
      - pasaport si inca un act de identitate cu poza (permis conducere)

      Acum, acesti turisti au apelat la o firma de turism de cacao care i-a durut in fund dupa ce s-au vazut cu banii in cont.... sau ... toti aratau mai mult sau mai putin (racial profiling FTW) ca cei din poza, din 5 persoane 3 par a fi "de-ai nostrii".
      • +17 (29 voturi)    
        vorbiti fara sa stiti (Vineri, 5 februarie 2021, 16:23)

        Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

        am avut absolut toate documentele la noi, completat fmm lor online, am citit toate info inainte pe site-urile mae, etc. voi nu intelegeti ca NU ne-au luat niciun interviu si nu ne-au cerut nimic? pur si simplu la controlul de la pasapoarte ne-au cerut pasapoartele si tel mobile si ne-au inchis in acele camere. ATAT. fara nicio justificare si explicatie corenta.
        • -14 (26 voturi)    
          Daca ma uit... (Vineri, 5 februarie 2021, 17:23)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

          Daca ma uit...pe postarile tale anterioare, e exact cum spuneam: 200 de idioti care au iesit din facebuci si s-au intalnit cu realitatea.
          hahahaha "info MAE"!
        • +7 (17 voturi)    
          ba eu inteleg, (Vineri, 5 februarie 2021, 17:30)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

          A fost un abuz al autoritsatilor mexicane, cu siguranta. tudor74 nu s-a informat indeajuns pe subiect si isi da cu parerea... Marea problema este ca nu s-a permis accesul tuturor cetatenilor romani in Cancun, nu doar al unei parti. Practic este imposibil ca toti sa fi fost infractori sau ca toti sa nu fi avut actele in regula. I-au oprit pe toti si gata.
          Pe surse se spune ca e din cauza unei benzi de tigani veniti din Romania, care a devalizat bancomatele din Cancun, golind inclusiv conturile turistilor americani veniti in vizita in Cancun. Din acest motiv s-a bagat si FBI-ul pe fir, au anihilat banda de curand, dar se pare ca ne-au pus si mexicanii binecunoscuta eticheta si au ajuns sa ne blocheze la granita.
          Din punct de vedere diplomatic asa este, e un mare abuz.
          • -6 (14 voturi)    
            Spui tampenii la foc automat, dar deh, "bancher" (Vineri, 5 februarie 2021, 18:44)

            newlook [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            Spui tampenii la foc automat, dar deh, "bancher".

            1) cu pandemia asta, regulile de intrare se schimba peste noapte, si, da, autoritatile unei tari FAC DISCRIMINARE la intrare, in functie de pasaport. Nu e niciun abuz. Aterizeaza pe Terra.
            2) Bandele de romani (nu "benzile", ca nu vorbim despre sosele sau croitorie) au furat ceva-ceva cu o carte de credit sau alta...dar in niciun caz n-au "golit conturile americanilor". Romanasii, si in Bucuresti, si in Cluj, si turisti in Cancun, raman romanasi: gainari cu ifose, atat. Inclusiv ca infractori, tot gainari sunt.
            • +3 (7 voturi)    
              tu nu intelegi ca nu are legatura (Vineri, 5 februarie 2021, 21:23)

              bancher [utilizator] i-a raspuns lui newlook

              cu pandemia? Mexicanii nu au zis nicio secunda ceva de pandemie sau cum ca romanii ar aduce vreo boala. Totul e legat de ce au facut alti romani inainte (a se citi rromi), care chiar au clonat cardurile turistilor. Da, au citit cardurile cand erau introduse in bancomat, le-au clonat si apoi le-au golit conturile de bani. Au fost turisti americani care s-au intors acasa si au depus plangere ca li s-au golit conturile dupa ce au scos bani la bancomate din Cancun. Tu cum crezi ca a intrat FBI-ul pe fir, daca nu erau pagubiti si cetatenti americani? doar nu crezi ca ii interesa pe americanii ca romanii au golit conturile mexicanilor.
              Cat despre pandemie, repet: Mexicul nu cere nici romanilor, nici altora teste Covid sau sa stea in carantina.
            • +7 (7 voturi)    
              baiatu' (Vineri, 5 februarie 2021, 23:30)

              stupidu [utilizator] i-a raspuns lui newlook

              despre ce vorbim? romanasii din bucuresti si cluj?? ia vezi de mexicanii din craiova ce opereaza pe la cancun. ia da-i pe google: Sorinel Constantin Marcu, si mai sint vreo citiva ce au crezut ca-n mexic e ca la craiova toti shoguni, cu codu' bushido:)))
            • +1 (3 voturi)    
              lol (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 12:56)

              fghr [utilizator] i-a raspuns lui newlook

              cica au furat cate ceva de pe carduri de au ajuns la 1miliard de dolari in cativa ani
              • +1 (1 vot)    
                Ma rog, (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 17:15)

                bancher [utilizator] i-a raspuns lui fghr

                nu stiu daca furtul cumulat a ajuns chiar la 1 mld de dolari, insa cert este ca s-a furat foarte mult de pe carduri, si acest lucru a enervat la culme politia mexicana.
                uitati aici mai multe detalii despre cum rromi din Craiova se duc in Cancun, apoi trec ilegal in SUA
                https://www.libertatea.ro/stiri/patru-clanuri-din-craiova-trafic-romani-granita-sua-mexic-2681842
        • +2 (6 voturi)    
          Pai atunci (Vineri, 5 februarie 2021, 19:01)

          MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

          Ii dati in judecata si veti castiga.
        • +1 (3 voturi)    
          nu i-ati putea da in judecata? (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 6:28)

          clam [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

          intr-un proces colectiv, cumva... ma gandesc ca au existat si niste daune de recuperat, nu mai vorbim de disconfortul retinerii abuzive.
          • +1 (1 vot)    
            Daca erau americani, da ! (Duminică, 7 februarie 2021, 17:15)

            John M. [utilizator] i-a raspuns lui clam

            "A class action lawsuit" din care ieseau cateva sute de mii de dolari la fiecare pentru "false arrest and imprisonment" sunt sigur ca le-ar fi indulcit amarul zilelor petrecute pe saltele intr-un aeroport strain. Avocatii americani ar fi dat navala la aeroport sa preia cazul, cum fac de obicei cand americanii devin victime oriunde in lume.
    • +4 (12 voturi)    
      Daca citeai si taceai, filozov ramaneai. (Vineri, 5 februarie 2021, 17:11)

      gio13 [utilizator] i-a raspuns lui MAGArusul

      Daca citeai, problema nu a fost la turisti, majoritatea chiar fiind veniti prin agentii, deci avand toate doveziile scopului calatoriei (cazare, traseu, bilet de intoarcere etc), problema este la autoritatile mexicane care s-au hotarat sa abuzeze calatorii din Romania la gramada din diferite motive, pe care MAE al nostru cel molatec nu este in stare nici azi sa ni le explice.
      • +2 (6 voturi)    
        Dati-i in judecata (Vineri, 5 februarie 2021, 19:02)

        MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui gio13

        Si nu mai putini piciorul la ei in tara!
    • +5 (9 voturi)    
      partea proasta este ca i-a oprit (Vineri, 5 februarie 2021, 17:21)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui MAGArusul

      pe toti, adica peste 100 (nu doar pe cei cativa care nu au putut justifica scopul calatoriei). Daca opreau 5 si lasau sa plece restul de 95, era alta treaba, insemna ca au separat infractorii de oamenii seriosi.
      Ma rog, s-a ajuns la cazul de fata tot din vina grupurilor de romi care au devalizat bancomatele din Cancun...daca tiganii nu ar fi terorizat Cancunul inainte, romanii intrau fara nicio problema.
      • -2 (4 voturi)    
        Posibil (Vineri, 5 februarie 2021, 19:02)

        MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Sau poate aceasta triere a durat.
        • -1 (1 vot)    
          cum sa dureze 3-4 zile tirerea (Vineri, 5 februarie 2021, 21:24)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui MAGArusul

          a 100 persoane? Pe un aeropor de talia celui din Cancun se triaza zeci de mii de persoane pe zi.
          • +1 (3 voturi)    
            La cum merg sistemele informatice (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 8:40)

            MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            In Romania, poate datele nu au ajuns la ei. Este o presupunere. Poate gresita.
    • -1 (1 vot)    
      pai nu asta e problema! (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 1:14)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui MAGArusul

      Problema e ca MEXICANII nu au luat in considerare aceasta justificare!
    • +3 (5 voturi)    
      capturare (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 9:32)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui MAGArusul

      dece se baga fbi la interogarea ..turistilor.
      explicatia a venit, de ultima ora. celebrul criminal cu un milion pe cap, recompensa, a fost capturat in ...cancun in cursul zilei de ieri, azi noapte la noi. organu de urmarire stia, pe surse, ca la hn, cum ca buzoianul criminal, interlopul era fugit la cancun, unde, cica urma sa se piarda printre sutele de turisti si sa profite de aglomeratie, la drum de intoarcere pe meleagurile natale, carora le ducea dorul. deci, prins si dus pachet in sua, spre a face fatza justitiei americane.
      acuzatia de omor cu premeditare, fbi implicat, cetatean strain, deci caz federal. daca cumva avea rezidenta sau cetatenie, posibil sa ia pedeapsa capitala. la nivel federal, pedeapsa capitala nu este abolita. in cel mai fericit caz, ia pe viata. ceea ce in america inseamna pe viata. iar cu bidon nu e ruda, sa se astepte la o gratiere.
      deci, federalii de frontiera din mexic, dupa asta umblau, complicii care veneau sa'l scoata si sa'l aduca la vatra stramoseasca.
      pt. multi romani, turisti, wrong place, wrong time.
      ay ay ay, caramba !
  • -4 (20 voturi)    
    Si mai e ceva (Vineri, 5 februarie 2021, 13:35)

    MAGArusul [utilizator]

    Daca in SUA ar exista o alerta terorista chiar credeti ca oamenii nu ar dormi pe aeroporturi pe scaune sau pe jos? Acolo se doarme la fel, tot cu mancare putina si in bezna daca cumva vine o ninsoare zdravana ce perturba zborurile. Care e diferenta din punct de vedere al efectelor faptul ca dormi improvizat pe un aeroport fara curent din cauza vremii sau din cauza unei alerte?!? Nici una. Te simti la fel.
    • +4 (16 voturi)    
      Tu ai citit despre ce e vorba? (Vineri, 5 februarie 2021, 15:23)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui MAGArusul

      Sau vorbesti doar asa, ca sa te afli in treaba? Nu a fost nici o alerta terorista, iar daca acestea exista nu sunt doar pentru cetatenii unei tari. Iar daca sunt, atunci sunt arestati numai cei suspecti, nu toti, si in nici un caz nu sunt lasati sa stea, sa doarma pe unde apuca, ci separati, perchezitionati, interogati separat, nu la gramada.
      • +6 (12 voturi)    
        Just (Vineri, 5 februarie 2021, 16:31)

        MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        Dar te intreb si eu atunci, cand o tara te trateaza in acest hal, ce naiba cauti la ei sa le mai dai si bani pe deasupra?!?!?
        • 0 (8 voturi)    
          cauti, (Vineri, 5 februarie 2021, 17:34)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui MAGArusul

          daca esti impatimit al turismului. Mexic e printre putinele tari din lume care nu cer test PCR la intrarea in tara si care nu te obliga sa stai 14 zile in carantina. Cred si eu ca atrage turisti in pandemie.
          • 0 (6 voturi)    
            Pai atunci (Vineri, 5 februarie 2021, 19:03)

            MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            Da si muntele in judecata cand aluneci pe gheata ca esti impatimit de alpinism. Apoi plange-te pe web ca ieri nu se aluneca la fel...
        • +1 (1 vot)    
          ohhh, da (Vineri, 5 februarie 2021, 23:33)

          stupidu [utilizator] i-a raspuns lui MAGArusul

          probabil ca toti acesti turisti is numai doctoranzi pe mit sau harvard ::)))
          • 0 (0 voturi)    
            Ba nu (Duminică, 7 februarie 2021, 13:04)

            MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui stupidu

            Si de la StanDford.
      • -8 (8 voturi)    
        Si vreau sa te intreb ceva (Vineri, 5 februarie 2021, 16:34)

        MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        Daca sa zicem era o alerta in care se spunea ca "niste barbati arabi", crezi ca la aeroport retineau pe toata lumea, doar pe barbati sau pe barbatii care aveau aspectul unui arab? Curat rasism, dom'le.
      • +3 (3 voturi)    
        ba, numai pt. rrromani (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 12:16)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        a fost capturat, taman in cancun, ala din buzau, clanistul care v'a impuscat in devla concetateanu din bucale. in chicago, parca, si care era urmarit cu milionul de dolari recompensa. cica se pregatea sa se amestece cu rromanii veniti la plaja, si sa revina in tzarisoara, la vatra parinteasca. au dat la stiri la tv.se pare ca latrina e mai informata decat hn.
        deci, a fost alerta pe bune. asa se explica dece la interogatorii au participat si ai de la fbi. se pare ca dupa captura, au deschis portile aeroporturi, direct sub palmierii din cancun.
        • +1 (1 vot)    
          spune-i si lui newlook (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 23:09)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

          ca la interogatorii a participat si FBI-ul si ca retinerile nu au legatura cu pandemia. El o tot tine pe a lui, ca romanii au fost retinuti de teama sa nu aduca virusul in Cancun si ca FBI-ul nu are nicio legatura..
    • +3 (9 voturi)    
      comparatie absurda (Vineri, 5 februarie 2021, 16:24)

      Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui MAGArusul

      o alerta terorista afecteaza TOTI oamenii blocati prin aeroportui. Ori in cazul de fata s-au tintit special romanii. vedeam cum nemtii, francezii, americanii, etc, treceau aproape instant, nu tu interviu, cerut documente, ce sa mai zic de inchis...
      • +3 (9 voturi)    
        am spus-o si o repet: (Vineri, 5 februarie 2021, 17:35)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

        este clar un abuz al autoritatilor mexicane; si asta nu o zic eu in mod special, o spun dimplomati din MAE>
  • +10 (32 voturi)    
    politicieni de doi bani (Vineri, 5 februarie 2021, 13:38)

    marr.io [utilizator]

    De fapt acum ne dam seama ca nu avem un ministru de externe adevarat. In acest moment trebuia sa aducem la cunostinta acest incident prin toate canalele audio-vizuale din lume. Trebuia sa declansam un incident diplomatic real, sa cerem ca autoritatile mexicane sa prezinte scuze celor nedreptatiti si totodata sa dam in judecata guvernul mexican pentru nerespectarea drepturilor omului si sa cerem despagubiri pentru cei tratati in acest mod. In loc de asa ceva ce avem: un minister care merge doar pe calea diplomatica. Calea diplomatica e buna pana la un punct insa in cazul asta trebuie si un pic de nationalism si tupeu. Cum adica, platesc toti oamenii pentru cativa infractori? Mai sa fie!
    • -7 (19 voturi)    
      Aici e adevarata problema (Vineri, 5 februarie 2021, 15:10)

      doz2018 [utilizator] i-a raspuns lui marr.io

      Noi nu mai avem diplomatie din 89 incoace. Nu avem presedinte caci un presedinte de asta se ocupa. Pe vremuri eram in primele 10 tari ale lumii din pct de vedere diplomatic. Fara noi nu s-ar fi semnat pacea dintre evrei si arabi de la Camp David si care trebuia sa se semneze de fapt la Bucuresti dar americanii au fost mai cu mot si au chimbat locatia. Fara noi razboiul din Vietnam cine stie czt ar mai fi durat. El nu s-a incheiat oficial dar partile negociau intre ele doar prin intermediu Romaniei. Tensiunile dintre Iran (siiti) si Tarile din Golf (sunite) erau aplanate de diplomatia romana. Sunt si acum tari care nu au taxa de viza doar pentru romani in semn de respect pentru diplomatia romaneasca de-a lungul timpului. Si multe altele...
      Acum...nu m-ai avem nimic. Se kk toti in capul nostru.
      • +12 (22 voturi)    
        Mai sa fie... (Vineri, 5 februarie 2021, 16:20)

        Robin_W [utilizator] i-a raspuns lui doz2018

        Cred ca ai uitat sa adaugi ca americanii nu ar fi ajuns pe luna daca noi nu am fi inventat creionul, fara noi al 2lea razboi mondial ar mai fi durat inca 9 luni, fara noi rusii nu ar fi avut tancuri topite de laser samd.
        Oricum, tot buricul pamantului am ramas!
        • +5 (13 voturi)    
          la partea cu al doilea razboi mondial (Vineri, 5 februarie 2021, 17:40)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui Robin_W

          nu ai nimerit-o. Romania chiar a avut un rol determinant in infrangerea Germaniei (lucru care unii nemti ni-l reproseaza si azi). Armata romana aliniata contra Germaniei a fost mai mare decat a Frantei, Poloniei sau Italiei, iar lipsa combustibilului generat de rafinariile romanesti a grabit infrangerea nemtilor in Ardeni.
          marele ghinion al Romaniei a fost URSS, care nu a vrut sa recunoasca nici unul dintre aceste merite.
          • -2 (10 voturi)    
            NU cumva.... (Vineri, 5 februarie 2021, 18:49)

            newlook [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            "marele ghinion al Romaniei a fost URSS, care nu a vrut sa recunoasca nici unul dintre aceste merite [contributia romaniei la infrangerea Germaniei]."

            ========================

            NU cumva, Romania (aliata cu Germania, apropo de "contributia la infrangerea Germaniei") atacase URSS, in prima faza?

            Ia du-te, da-i vecinului un pumn, si dupa ce ala, ca raspuns, te bate mar, cere-i sa recunoasca ca a gresit! Vezi ce iese!
            • +6 (10 voturi)    
              Esti total pe langa (Vineri, 5 februarie 2021, 20:43)

              Sofis [utilizator] i-a raspuns lui newlook

              Nu cumva Romaniei i s-a dat inainte de alianta cu Germania ultimatum si i s-a luat Basarabia?

              Invata un pic de istorie baiatule ...
            • +4 (8 voturi)    
              Nu stiu cum faci (Vineri, 5 februarie 2021, 20:51)

              Sofis [utilizator] i-a raspuns lui newlook

              dar oriunde vii cu un post in care ridici URSS si criminalii trecuti si actuali fie la rang de prieteni ai Romaniei fie la detinatorii absoluti ai adevarului. Poti sa ne lasi cu propaganda asta de sputnik? Vechii tortionari actuali influenceri platiti in slujba Rusiei ... tara de lumea a treia. Mai degraba comenteaza ca a murit si doctorul rus al lui Navalnii, asa subit...
            • +1 (1 vot)    
              da, poti sa spui ca URSS a fost (Vineri, 5 februarie 2021, 21:33)

              bancher [utilizator] i-a raspuns lui newlook

              marele ghinion al Romaniei, al Poloniei si al altor tari din Europa de est.
              Daca te uiti mai bine pe cartile de istorie o sa vezi ca Italia a fost considerata tara invingatoare in razboi. Iar Italia, ca si noi, a fost aliata a Germaniei naziste, iar Musollini a fost mult mai nenorocit decat Antonescu. Apoi Italia, ca si Romania, a intors armele, si a fost considerata putere invingatoare. De ce? Pentru ca pe ei i-au cucerit americanii, iar pe noi rusii,
              Franta a fost si ea aliata a Germaniei si a contribuit din plin la pogromul contra evreilor, si tot a fost considerata putere invingatoare.
              In schimb Polonia a luptat contra Germaniei naziste de pe 1 sept 1939 si pana pe 9 mai 1945. Rezultatul? A fost considerata tara invinsa....de ce? pentru ca, ca si Romania, a fost cucerita de sovietici.
              PS: conform dreptului penal, daca ma duc, ii dau un pumn vecinului, si el vine si ma bate mar dupa 2 ore, se considera agresiune din partea lui si poate face puscarie. Legitima aparare inseamna sa te aperi pe moment, nu sa de duci dupa 2 ore sa bati agresorul, ptr ca atunci agresorul esti tu.
              • +1 (3 voturi)    
                gazetarii sputnik (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 3:02)

                Sofis [utilizator] i-a raspuns lui bancher

                Trepadusii sovietici si neo-sovietici considera ca dreptate au doar cei cu pumnul mai mare si ca adevarul nu conteaza cat timp minciuna este suficient de des repetata.
              • 0 (2 voturi)    
                Ei, vecinul merge dupa alt drept penal (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 18:34)

                newlook [utilizator] i-a raspuns lui bancher

                Ei, vecinul merge dupa alt drept penal. :-))

                PS: o intorci ca la Ploiesti. Ma rog, tipic romaneste. Ro NU este putere invingatoare in 2WW pentru ca, ca si acum, era populata de idioti. Ca si atunci, ca si acum, idiotii nu observa ca tratatul ala se numeste Ribbentrop-Molotov, si atunci, ca si acum, idiotii sunt pusi sa latre intr-o directie iar Ribbentrop-ul actual face afaceri peste latraii carpatici cu Molotovul actual.
                Astea sunt realitati, nu fente de interpretare ca aia cu Franta, putere invingatoare. Franta N-A invadat URSS in alianta cu Germania, dimpotriva, a fost atacata si invadata de Germania...d-aia este putere invingatoare in 2WW....
                ...dar cand singurul neuronel are la un capat o rusofobie de om prost, neumblat si necitit, orice ai pune la capatul celalalt are finalitate de idiot. Idiot util, dupa cum spuneam, ca nemtii isi stiu bine interesul, chiar daca pe voi va pun sa latrati invers.
                • +1 (1 vot)    
                  realitatea este ca Italia, (Duminică, 7 februarie 2021, 11:33)

                  bancher [utilizator] i-a raspuns lui newlook

                  care a fost efectiv aliata Germaniei si a luptat contra britanicilor in desert, in final a fost invitata la masa tratativelor si considerata tara invingatoare. De ce? Pentru ca a intors armele si pentru ca acolo era armata americana, nu cea rusa.
                  Prin constrast, Polonia, care a fost aliata Marii Britanii si a luptat contra Germaniei naziste inca de pe 1 sept 1939, a fost considerata tara invinsa, exact ca si Romania. La parada invingaotorilor din Londa, de dupa razboi, au fost invitati sa defileze soldati din toate tarile invingatoare sau partenere, inclusiv din India si Iran, dar nu si din Polonia. Nici macar un soldat polonez nu a partiipat la parada...de ce? Nu a vrut Stalin. URSS a fost marele ghinion al tarilor din Europa de Est, tot din cauza lui Stalin, Romania si tarile din est nu au fost incluse in planul Marshall (Stalin a zis ca e umilitor ca o tara comunista sa primeasca ajutoare de la americani). Si asa Germania, Italia, Finlanda, Franta, Austria au primit ajutoare ptr reconstructie, iar Romania, Poloania, Ungaria, Cehoslovaci au ramas pe dinafara, ba au platit si despagubiri catre rusi.
          • -1 (1 vot)    
            :)))) (Vineri, 5 februarie 2021, 23:42)

            stupidu [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            germania nu-i reproseaza romaniei decit tradarea, armata romana de atunci era cam ca cea de acum, de kkt, neechipata, rupta-n cur, corupta. lipsa combustibilului generat de rafinariile romanesti a fost din cauza bombardamentelor aliatilor :)) daca romania a avut un rol determinant in infringerea germaniei in ww2 cum iti explici ca a sfirsit pe banca acuzatilor, in tabara pierzatorilor??? :)))
            • +2 (6 voturi)    
              Altul care a invatat istorie pe sputnik si tiktok (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 2:34)

              Sofis [utilizator] i-a raspuns lui stupidu

              Ce nu pricepi ca toata Europa de Est a fost declarata perdanta de catre URSS ca ei sa isi atinga visul de a ajunge la mediterana?

              Polonia a fost atacata de rusi odata cu Hitler. Tarile baltice impartice cu Hitler. Al doilea razboi mondial a plecat de la permisivitatea lui Stalin in schimbul Estului Europei.

              Primul razboi mondial a plecat de la panslavismul rus.

              Polonia a luptat in continuu fata de Hitler, apoi fata de rusi, rusii au avut si ei Auscwitzul lor si au fost acuzati de genocid (elita poloneza impuscata la Katyn si ingropata in gropi comune).

              Statutul de putere castigatoare / invinsa in Europa de Est a fost dictat dupa interesele unor criminali, parintii conducatorilor de astazi ai Federatiei Ruse care au acelasi tel: Indobitocirea popoarelor, teritorii si furtul avutiei altora, fie prin coruptie, fie prin forta militara, fie prin santaj cu gaze. PUNCT
            • +3 (5 voturi)    
              Pe scurt (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 2:46)

              Sofis [utilizator] i-a raspuns lui stupidu

              URSS vroia gurile Dunarii (problema asta a fost si dupa razboi, construirea canalului Dunare Marea Neagra impusa de Stalin a fost privita de comunistii romani drept un atu sa pierdem Delta). Ne-au furat Basarabia asa cum au furat de la Finlandezi Karelia.

              A cazut Franta, singurul garant al Romaniei. La doua saptamani singurul garant al granitelor Romaniei a fost Hitler. Pentru ca noi am intrat de partea Germaniei dupa Ungaria (gica contra al Europei) si dupa Bulgaria (careia noi i-am furat Cadrilaterul in al doilea razboi balcanic) am fost nevoiti sa cedam Transilvania de Nord si cadrilaterul.

              Lui Antonescu i s-a promis ca daca trece Nistrul renegociem cedarea Transilvaniei in avantajul nostru si primim compensatii in est.

              URSS a rezistat datorita ajutorului american. Pe final de WW2, Stalin isi dorea distrugerea oricarei fibre nationale romanesti si poloneze in Europa de Est (a stat 2 saptamani fara sa ajute rezistenta poloneza in lupta cu Hitler, au interzis aliatilor americani si englezi sa alimenteze pe teritoriul sovietic la cererea de ajutor a rezistente poloneze antihitleriste si antisovietice).

              Pe scurt, razboiul si l-a dorit mai mult Stalin in ideea ca daca capitalistii se lupta intre ei, pot cuceri toata Europa. La final aveau trupe pana dupa Berlin, iar aliatii s-au trezit prea tarziu, au salvat doar Grecia.

              Noi sub jug rusesc. In ultimele luni de razboi, armata romana elibera Praga, Budapesta, iar cand nemtii capitulau veneau rusii sa semneze de primire ca forta eliberatoare. Atat de eliberatoare ca i-au omorat pe unguri in 56, pe cehi in anii 60, pe polonezi si pe romani in 45 de ani de mizerie, furt si creare de turnatori sau neispraviti care acum isi dau cu parerea pe net.

              Nu as zice victimizare. As spune ca poate avem simtul dreptatii si oricine se duce in alta tara si mananca lebede, fura din bancomate sau fac politica pe tanc rusesc trebuie judecati. Si cum comunismul ne-a invatat ca totul (ca si vina) e al tuturor ... well se leaga.
              • 0 (2 voturi)    
                asa este, iti dau dreptate, (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 17:27)

                bancher [utilizator] i-a raspuns lui Sofis

                rusii au fost marele ghinion al istoriei noastre moderne (iar in Evul mediu ghinionul au fost turcii).
                • 0 (0 voturi)    
                  As adauga ca ... (Luni, 8 februarie 2021, 3:44)

                  Sofis [utilizator] i-a raspuns lui bancher

                  si noi insine .
            • 0 (0 voturi)    
              Simplu: (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 17:23)

              bancher [utilizator] i-a raspuns lui stupidu

              pentru ca asa a vrut Stalin. Mai precis a cerut ca toata Europa de est sa ii fie lasata lui, ca sa o controleze si sa o suga de resurse. La fel au patit si Polonia sau Yugoslavia, tari care au luptat contra lui Hilter din prima zi a razboiului (deci pe ele nu poti sa le acuzi de tradare).
              Marea nenoricire a poporului roman a fost vecinatatea cu Rusia, lucru care si acum ne trage in jos ca nu putem sa ne luam Basarabia inapoi,
          • +2 (2 voturi)    
            mare ghinion a fost cu anglia (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 0:24)

            Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            si americanii care au facut trocul cu grecia, cine nu ar fi facut?
            • 0 (0 voturi)    
              unii cu coloana vertebrala si (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 17:28)

              bancher [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

              principii nu ar fi acceptat trocul. Nu uita ca Romania era mai dezvoltata decat Grecia in 1944
              • +1 (1 vot)    
                Grecia (Duminică, 7 februarie 2021, 13:06)

                MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui bancher

                Are acces la Mediterana. Ti-ai fi dorit o Grecie sovietica?
    • +4 (18 voturi)    
      De fapt NU ne dăm seama (Vineri, 5 februarie 2021, 17:22)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui marr.io

      Dintr-un naționalism verde rromânesc nu ne dăm seama că am umplut lumea de curve, hoți, cocalari și cerșetori.
      Pașaportul românesc poartă cu el această ștampilă și cel mai mult suferă cetățeni onești care plătesc o vacanță și sunt priviți ca potențiali infractori
      • +1 (3 voturi)    
        ete, fleoshk! (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 1:54)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

        ... Ca inainte ca romanii sa plece din tzara, n-or mai fi existat hoti si cersetori prin tzarile in care s-au dus! :P
        Cred ca nici Politie nu aveau tzarile alea - ca, naaa... criminalitate, pana la noi, nu aveau, deci nu era nevoie! >:
      • +2 (2 voturi)    
        dimpotriva, (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 17:29)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

        infractionalismul romanesc e marunt fata de ce infractiuni comit alte natii..
    • -1 (13 voturi)    
      De fapt postari de 2 bani! (Vineri, 5 februarie 2021, 17:45)

      john-doe [utilizator] i-a raspuns lui marr.io

      Trebuia sa declaram razboi Mexicului, sa trimitem submarinul ala de sta fara baterii, corvetele nearmate asa cum sunt ele acum si MIG-urile 21 odata cu ele ca sa ii invatam minte pe mexicanii astia! Nici un stat nu face ce a facut Mexicul fara argumente solide, nu au nimic de impartit cu Romania, trebuie sa vedem care e problema lor, sa ii ajutam sa o rezolve daca exista si doar daca nu exista o problema sa trimitem armada de mai sus!
      • +3 (3 voturi)    
        zau? (Vineri, 5 februarie 2021, 21:12)

        marr.io [utilizator] i-a raspuns lui john-doe

        Cine a zis de declarat razboi si alte nazbatii? Cred ca visezi, inca! Fiecare stat face cam ce vrea, daca asa vor unele capete infierbantate. Din partea Mexicului nu am auzit de nici un fel de argumente, fie ele lichide sau solide, am auzit doar de o mare bataie de joc la adresa unor oameni. Daca tu nu esti in stare sa ai capul ridicat cand ai dreptate nu inseamna ca restul trebuie sa fie la fel.
      • +2 (2 voturi)    
        Ce razboi? (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 17:32)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui john-doe

        In primul rand esti in UE si NATO, nu declari razboi de capul tau ci numai dupa ce te consulti cu aliatii.
        In al doilea rand, submarinul Albatros nu mai iese pe mare ptr ca se poate scufunda, iar MIG-urile nu mai au esenta sa ajunga la Budapesta, daramnite pana la Cancun.
  • +7 (31 voturi)    
    F bine punctat (Vineri, 5 februarie 2021, 13:42)

    yol [utilizator]

    Articolul! Absolut toate comenturile e subiectul asta au fost de un comunism ordinar. Gen: “ pai ce cautau acolo, asa le trebuie.... si numai d-astea.
    Subiectul in sine a trecut pentru multi ca normal.
    Ori nu e normal deloc, iar ambasadorul mexicului trebuia luat la intrebari in secunda doi. UE trebuie angrenata in raspuns. Este de un ev mediu uluitor ce au facut mexicanii!!
    • +9 (11 voturi)    
      asa e... (Vineri, 5 februarie 2021, 16:52)

      Ciprian77 [utilizator] i-a raspuns lui yol

      Insa ambasadorul mexicului a fost luat la intrebari. Acum ar fi bine ca presa din Romania sa puna presiune pe Aurescu sa dea si el niste raspunsuri...
  • +9 (11 voturi)    
    Ai dreptate (Vineri, 5 februarie 2021, 13:52)

    Gicone [utilizator]

    E aceeasi chestie ca la autostrazi, de exemplu. Sau ca la cazurile unde-s decizii aiurea in justitie, s.a.m.d. Nu inteleg de ce se da vina pe CNAIR pentru cine ce licitatie organizata aiurea, cand de fapt acolo-s probabil 4 angajati ce au comis-o, sa plateasca ei, inclusiv cu datul afara. Nu inteleg de ce sa platesc eu din taxele mele o decizie gresita a unui judecator, sa plateasca el, sa fie dat afara. Etc, etc.
  • +14 (20 voturi)    
    autoritatile? (Vineri, 5 februarie 2021, 13:55)

    andimi [utilizator]

    bun, asa e, dar ce au facut autoritatile pentru ca pe viitor mexicanii sa nu mai repete astfel de gesturi la adresa romanilor? Cum pot obtine compensatii internationale, ca sa nu se mai intample?
    • +7 (11 voturi)    
      Tu nu vezi... (Vineri, 5 februarie 2021, 14:27)

      aim64bm [utilizator] i-a raspuns lui andimi

      ...ca toti iau masuri unilaterale din cauza pandemiei ? Accesul in multe tari este de multe ori la discretia autoritatilor.
      • +2 (8 voturi)    
        Covid? (Vineri, 5 februarie 2021, 17:00)

        gio13 [utilizator] i-a raspuns lui aim64bm

        Ce lagatura are cazul Mexic cu pandemia? Cei 200 de turisti nu au fost sechestrati din motive de pandemie.
  • +13 (21 voturi)    
    We do not... (Vineri, 5 februarie 2021, 13:58)

    aim64bm [utilizator]

    see things as they are,we see things as we are.
    Cu tot respectul este interpretarea dvs dle Bejan cu complexul de inferioritate si resemnarea.A mea este aventurism intr-o tara vestita pentru abuzuri contra democratiei si pe alocuri chiar nesigura din punct de vedere a sigurantei publice.
    • 0 (8 voturi)    
      Turism (Vineri, 5 februarie 2021, 17:02)

      gio13 [utilizator] i-a raspuns lui aim64bm

      Mexicul este tara turistica si milioane de turisti o viziteaza anual, are destule zone considerate sigure. Asa cum se duc nemtii, englezii, americanii noi de ce nu ne-am duce?
      • -2 (14 voturi)    
        Raspuns la mintea cocosului (Vineri, 5 februarie 2021, 17:49)

        john-doe [utilizator] i-a raspuns lui gio13

        Acum te visezi neamt, englez sau american dar ai WC in curte si gaze la 100 de km departare! Mai e mult de munca pana acolo, respectul se castiga prin munca sau se impune cu tancul! Cum nu ne calificam la nici un capitol mai asteptam un pic pana sa fim nemti sau mai stiu ce...
        • 0 (2 voturi)    
          ete, na! (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 1:57)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui john-doe

          Te pomenesti ca mexicanii au in toate satele lor apa si WC in casa ! :P
          Nu vezi ca postarea ta e penibila? >:
          • 0 (0 voturi)    
            Nu despre asta era vorba (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 9:22)

            Popescul [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

            Cred ca nu ai inteles ideea din mesajul de mai sus. Concluzia era ca acele popoare si au castigat respectul in ochii mexicanilor fie prin munca, fie cu bastârca. Noi nu suntem in niciuna din cele doua categorii.
  • +7 (9 voturi)    
    Hai ca ti-ai raspuns singur la toate (Vineri, 5 februarie 2021, 14:08)

    persuasiv [utilizator]

    intrebarile.Este totul atat de evident.Ce te mai miri???
  • -2 (12 voturi)    
    Sa ne siguram inainte sa vb ca nu am gresit cu cev (Vineri, 5 februarie 2021, 14:25)

    cetatean2016 [utilizator]

    Cand din toata lumea asta tocmai pe noi ne-au gasit nu trebuie sa ne punem niste intrebari ca e cu noi problema si nu cu mexicul tara mare puternica si indepartata de noi . hai sa ne asiguram ca nu i cu statul roman problema ca a facut ceva gesit in raport cu mexicul si dupa sa i acuzam de discirminiari si alte alea .
    Deci intrebarea oare a gresit Romania cu ceva e legitima

    asa daca luam in brate teoria perfectiunii mioritice nu intelegem niciodata cine suntem in ochii celorlati si ne miram ca ne-o luam, zicem ca e din senin ca sunt cei mari abuzivi.
  • +6 (14 voturi)    
    N am nici-un complex de inferioritate. (Vineri, 5 februarie 2021, 14:41)

    asavreau [utilizator]

    Când mă știu cinstit și că am mers în Mexic cu intenții bune. De obicei vameșii au fler în a descoperi persoanele care vor să treacă frontiera cu intenții infracționale. Nu pot spune că nu am avut ocazia să fiu privit cu suspiciune, poate pentru-că sunt român, dar nu am reacționat insolent și am trecut, este drept sub privirea puțin bănuitoare a vameșului. M-am gândit că vreo-un conațional o fi făcut vreo boacănă și nu are rost să fiu trufaș. Ce mi se pare ciudat privind turiștii din Mexic, că nu se spune ce firmă de turism a organizat excursia și ei trebuiau să intervină la autorități, române și mexicane, și ce companie aviatică a făcut transportul. Nu sunt absolviți de vină, cel puțin morală, firma de turism.
    • +1 (7 voturi)    
      corect (Vineri, 5 februarie 2021, 16:05)

      Barbaneagra [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Asta mi s-a parut si mie ciudat: nimeni nu pomeneste firma de turism (ca poate mai sunt multi inocenti care au platit in ultima vreme, sau sunt inca o gramada cu banii atarnandu-le din genti, la coada la firma respectiva, sau la alta, in aceeasi situatie). In al doilea rand, nu am aflat UNDE mergeau cei 200 ( ca pe urma au mai aparut alti 140) in Mexic: la frontiera cu SUA?
      E vreo spa pe acolo, de au innebunit mesticanii? Aveau la ei romanii franghii, scari de zece metri pentru a escalada Wall-ul?
      Buld the Wall, build the Wall!!!
      plus:
      Lock'em up, lock'em up!!! :)
      • 0 (2 voturi)    
        Firma e Paralela 45 (Vineri, 5 februarie 2021, 18:47)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Barbaneagra

        Cea mai mare firmă de turism din România (sau, în orice caz, în top 3).
      • 0 (0 voturi)    
        Pai la Cancun! (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 2:07)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Barbaneagra

        Cancun e o destinatie turistica renumita, a Mexicului! De ce ar fi trebuit sa mai mearga altundeva?
  • +1 (13 voturi)    
    Opinie la opinia (Vineri, 5 februarie 2021, 15:18)

    middle_brick [utilizator]

    Ce e atat de complicat de înțeles, printre cetățenii romani de buna credinta erau și câțiva bombardierii de etnie dubioasa ce apăreau in baza de date si cum mexicanii nu au știut cine cu cine este i-au reținut pe toți.
    • +3 (11 voturi)    
      Interesanta gandire.. (Vineri, 5 februarie 2021, 17:05)

      gio13 [utilizator] i-a raspuns lui middle_brick

      Interesant, daca este vreun infractor intre calatorii unui avion, arestezi tot avionul? La noi, daca avem informatii ca vine vreun mafiot din Italia arestam toti italienii care intra in perioada respectiva? Cam asta se intelege din aberatiile pe care le postezi, ca este justificat sa arestezi si sa expulzezi pe toti posesorii unui anumit pasaport pentru ca printre ei ar fi si niscavai infractori.
  • +7 (15 voturi)    
    Mda... complex de inferioritate. (Vineri, 5 februarie 2021, 15:38)

    Marionette [utilizator]

    https://stirileprotv.ro/stiri/international/mexic-asasinat-in-stil-mafiot-25-de-morti-dintre-care-15-decapitati.html

    https://www.hotnews.ro/stiri-international-24514696-mexic-inregistrat-34-523-asasinate-2020.htm

    https://www.fanatik.ro/un-jurnalist-din-mexic-a-fost-gasit-decapitat-acesta-a-scris-mai-multe-materiale-despre-crimele-din-tara-sa-19297078

    https://www.hotnews.ro/stiri-international-24494030-asasinat-mexic-fost-guvernator-fost-impuscat-baia-unui-restaurant.htm

    https://www.g4media.ro/un-judecator-mexican-care-se-ocupa-de-cazuri-de-trafic-de-droguri-a-fost-asasinat-in-propria-casa-impreuna-cu-sotia.html

    Cum dracu' sa iei decizia sa te prajesti la plaja in tara asta? Si apoi sa miorlai ca "something went wrong" Really? No shit!
    • -3 (9 voturi)    
      Nu prea ai dreptate... (Vineri, 5 februarie 2021, 16:41)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Da, e adevarat ca se intampla multe pe acolo. Dar Mexicul se bazeaza mult pe turism si au grija de cei care vin acolo in acest scop, statiunile sunt protejate, etc. Gandeste-te si la Columbia! Ce e acolo dar cum e turismul... Aici eu vad altfel problema: firma trebuia sa se informeze si sa informeze turistii, trebuia sa-i pregateasca cu tot ce e necesar. Apoi, cum bine a intrebat "barbaneagra" mai sus, unde se duceau de nu au putut spune clar destinatia si scopul vizitei? Abia dupa asta intervine vina ambasadei, ministrului de externe care trebuiau sa actioneze imediat si serios la abuzurile comise (vezi telefoanele confiscate).
  • +12 (18 voturi)    
    Complex de inferioritate fata de cine ? (Vineri, 5 februarie 2021, 15:49)

    Dilematic [utilizator]

    Fata de Mexic, o tara marcata de grave dezechilibre economice di sociale, in care rata de saracie rurala depaseste 42 % si in care coruptia, evaziunea si criminalitatea organizata raman cronice ?

    Hai sa fim seriosi !
    • +3 (9 voturi)    
      nu, fata de Mexic ci in general (Vineri, 5 februarie 2021, 17:03)

      Ciprian77 [utilizator] i-a raspuns lui Dilematic

      Nu cred ca era vorba de complex de inferioritate fata de Mexic, ci in general. Atitudinea la multi romani este dictata de sechele trecutului, de povestile umilitoare din anii 90 cand bande de "romani" se duceau la furat in occident.
      In cazul asta e putin de crezut ca au fost "boschetari" care si-au permis cel putin bilet de avion in Mexic.
      Mexicanii i-au nedreptatit pe romanii care au ajuns acolo. Au actionat "la gramada", in loc sa-i retina doar pe cei (aprox 5?) care nu erau in regula.
      Societatea civila si presa din Romania ar trebui sa se ocupe de cazul asta si sa ia la intrebari guvernul (si mai alex pe Aurescu) sa dea mai multe detalii. Astia au castigat alegerile si au promis mai multa transparenta decat PSD, e cazul sa-si respecte promisiunile. In caz contrar demonstreaza ca sunt urmasi USL. Si poate Mexicului nu-i pasa in mod direct de Romania, dar cu siguranta ii pasa de UE. Deci situatia asta poate fi discutata si cu autoritatile UE ca doar vreo 200 de cetateni UE au fost (aparent) nedreptatiti.
      • +8 (12 voturi)    
        Aurescu a protestat energic, (Vineri, 5 februarie 2021, 17:15)

        Dilematic [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian77

        din cate stiu, la omologul mexican, obtinand rezolvarea incidentului si scuzele de rigoare cuvenite.
        • +3 (3 voturi)    
          in cazul asta... (Vineri, 5 februarie 2021, 18:27)

          Ciprian77 [utilizator] i-a raspuns lui Dilematic

          Da, ai dreptate. N-am citit initial comunicatul de presa MAE (articolul are un link la acel comunicat)
      • +9 (11 voturi)    
        ba pe unde am fost, (Vineri, 5 februarie 2021, 17:43)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian77

        mi s-a parut ca romanul are complex de superioritate, nu de inferioritate. Pe toti ii priveste de sus, se pricepe la toate, se descurca oriunde, gaseste el o solutie..
        • +3 (3 voturi)    
          depinde de context (Vineri, 5 februarie 2021, 18:20)

          Ciprian77 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Da, in cazurile de "descurcat" asa o fi... Insa cand e vorba de inteles legile, regulile si drepturile in raport cu autoritatile (de acasa sau din alte parti) nu cred ca-i vorba de "superioritate".
          Unii se rezum la a injura autoritatile sau auto-victimiza ("ah, toti fura","toti sunt rai", "s-au luat de noi ca suntem romani", "la noi ca la nimeni", etc) cand de fapt e cazul de citit legea, cautat raspunsurile, actionat, etc.
      • +4 (6 voturi)    
        Bugetari (Vineri, 5 februarie 2021, 18:00)

        john-doe [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian77

        Boschetari or fi fost cativa, bugetari erau sigur 70%, putini din sectorul privat au timp si resurse sa mearga la mama dracului sa se distreze! Probabil ca ei credeau ca sunt la ghiseu in Romania si vamesii mexicani erau niste solicitanti de adeverinte!
    • +1 (9 voturi)    
      Zau? (Vineri, 5 februarie 2021, 17:53)

      john-doe [utilizator] i-a raspuns lui Dilematic

      Eu am crezut ca descrii Romania in caracterizarea aia, ca sa nu fie dubii citez: "o tara marcata de grave dezechilibre economice di sociale, in care rata de saracie rurala depaseste 42 % si in care coruptia, evaziunea si criminalitatea organizata raman cronice". Nu numai ca seamana e leit Romania!
      • 0 (0 voturi)    
        Exagerezi, (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 17:37)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui john-doe

        In Mexic e mult mai rau decat in Romania. Sunt si orase turistice sigure, insa in Mexic rafuielile intre clanurile de traficanti sunt la ordinea zilei, mereu auzi stiri cu victime colaterale ale traficantilor (ex au intrat cu automatele si au omorat toti oamenii din autobuz).
  • +2 (8 voturi)    
    Invataturile lui Charles (Vineri, 5 februarie 2021, 16:26)

    Nissan [utilizator]

    Cand in vara printul Charles s zis ca romanii sa stea in vacanta la ei ca au o tara frumoasa, nimeni n-a dat 2 bani pe asta. Cand in toata Europa nu poti sa te dai jos din masina pe autostrada ca totul e aproape inchis, ce credeau cei care au plecat in Mexic, ca o sa fie altfel tratati? Nu se pot face inca concediile de pe vremuri, e clar. Macar sa nu mai viseze ca precum se vede costa scump.
    • +4 (6 voturi)    
      pandemie (Vineri, 5 februarie 2021, 17:06)

      Ciprian77 [utilizator] i-a raspuns lui Nissan

      Pai daca oamenii erau tinuti la granita din cauza pandemiei, de ce li s-au luat telefoanele? Ca doar nu se transmite covid prin telefon...
      Si daca problema ar fi fost pandemia, nu trebuia informata compania aeriana sa nu-i aduca acolo degeaba?
  • +1 (3 voturi)    
    aloo avem ambasada in mexic? (Vineri, 5 februarie 2021, 17:39)

    alexman1 [utilizator]

    Enervante sunt situatiile in care ambasadele noastre stau la plaja in loc sa ajute cetatenii. Ar trebui facute ceva schimbari, ca sunt de toata jena...
    • 0 (0 voturi)    
      pana la urma (Vineri, 5 februarie 2021, 21:41)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui alexman1

      a venit insarcinatul cu afaceri al ambasadei Romaniei in Mexic pana la aeroport, a mai negociat cu politia, si asa le-au dat drumul.
  • -2 (10 voturi)    
    Ma intrebam si eu,d-le Bejan: (Vineri, 5 februarie 2021, 17:47)

    Altiro [utilizator]

    "totuși dacă nu-i ceva în neregulă și cu atitudinea noastră?"
    "Merită românii să fie tratați la grămadă doar pentru că unii dintre ei încalcă legile?" Pai Hotnews publica adesea articole care indeamna cititorul tocmai catre aceasta concluzie: vina colectiva. De exemplu articolele cu subiect religios in care, pornind de la fapta unui preot, cititorul este incurajat pe forum sa infiereze cu manie proletara( si in termeni pe masura) toata suflarea credincioasa a romanilor, la gramada: preoti, mireni, biserica, patriarh etc.In schimb sunt cenzurate comentariile care nu se inscriu "in curent", oricat de decente ar fi ele...
    • +3 (11 voturi)    
      Dupa ce a murit copilasul ala, (Vineri, 5 februarie 2021, 18:51)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

      daca as fi avut puterea, de a doua zi interziceam botezul in toata tara si daca vreun popa sau parinte incalca legea, inclusiv umflatul Daniel, in trei zile juca table cu Dragnea la Rahova.
      Cine a pierdut un copil la mana "autoritatilor" stiu despre ce vorbesc...
      • +1 (1 vot)    
        preotul are dosar penal (Vineri, 5 februarie 2021, 21:43)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui John M.

        in momentul de fata.
        • -1 (3 voturi)    
          bancherule... (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 15:55)

          John_Re [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          in tarile cu apa calda infractorul era arestat deja.
          • 0 (2 voturi)    
            de unde stii tu? (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 17:38)

            bancher [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

            Acolo prezumtia de nevinovatie functioneaza mai tare decat la noi. Il arestau doar dupa ce se stabilea legatura clara intre botez si deces.
            • -1 (3 voturi)    
              mey (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 19:47)

              John_Re [utilizator] i-a raspuns lui bancher

              copilul este mort.

              prezumtia de nevinovatie functioneaza cand nu se stie criminalul.

              nu este cazul acum.
      • -2 (2 voturi)    
        Nu e chiar asa... (Vineri, 5 februarie 2021, 22:42)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui John M.

        Daca ar fi fost numai preotul da, ar fi fost un caz, deosebit fiind vorba de un copil, dar numai un caz, pentru care evident ca preotul trebuia arestat imediat si pedepsit. In momentul in care insa la nivel inalt se ia apararea si se incearca musamalizarea cazului (vezi episcopul Tomisului - p.s. care mai si zice ca Maica Domnului e o lingurita!!!) e cu totul altceva. Asa cum nu am pretentii la unul oarecare care injura si e aratat intr-un reportaj la televizor, dar alta e daca cel care injura e un parlamentar sau chiar crainicul TV!
        • +4 (4 voturi)    
          In alte tari e altfel (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 3:03)

          Dinu-I [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

          De exemplu in Canada, daca ai fost implicat intr-un accidet rutier in care a rezulta un mort, esti luat "in custodie" de politie si prezentat in 24 de ore unui judecator care automat te retine pana la proces care se desfasoara cu celeritate (de adevaratelea). La fel se procedeaza in orice caz de omucidere.
      • +4 (4 voturi)    
        @John M. (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 13:02)

        Altiro [utilizator] i-a raspuns lui John M.

        Dupa moartea sutelor de copii si tineri la revolutie si mineriade, daca as fi avut puterea, as fi interzis FSN-ul si toate miscarile neocomuniste care continua si azi, prin coruptie, sa ucida anual mii de romani in spitale, pe sosele, copii in scoli cu toalete in curte sau vanduti ca cersetori ori traficantilor de carne vie in vest etc.
    • -1 (1 vot)    
      Pai propun asa (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 2:53)

      Sofis [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

      De fiecare data cand un preot invie pe cineva sa apara in presa. Singura data s-a intamplat cam acum 2000 de ani conform povestilor si a cartilor colorate.

      Cat timp un viol, pedofilia, coruptia, omorul, nerespectarea legii, lipsa echitatii (taxe, rang, sex, religie, viata privata) apare zilnic avand drept cauza / vinovat / promotor este un popa, pai asta este trendul: trendul comentariilor urmeaza trendul faptelor, nu asa este normal?
  • 0 (2 voturi)    
    ... (Vineri, 5 februarie 2021, 23:59)

    John_Re [utilizator]

    mey bajeti.

    cand va aflati pe un aeroport strain nu aveti nici un drept. chestia cu abuzul este chiar hilara.

    mai mult agentul/ofiterul de la punctul vamal va poate refuza intrarea pe orice motiv, inclusiv ca nu-i place fata voastra si nu-l trage nimeni la raspundere.

    in US se intampla foarte frecvent si nu mai apar articole inflamate in presa.
  • +3 (3 voturi)    
    cancun e unul dintre cele mai 'rapide' (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 0:23)

    Coco Whistle [utilizator]

    aeroporturi la 'primiri'. da, mergi de te apuca disperarea pe holuri dar apoi, ai formularul completat unde normal treci destinatia cu adresa , cit stai, dai cu bonas dias, te intreaba numele copilului, iti scaneaza prostia de pasaport si done. nu am stat mai mult de 10-15 min cu tot cu coada sa ies din aeroport, sa le las bananele la iesire si sa trec pe la grupul sanitar. daca stati mai mult de atit ceva e...gresit cu voi nu cu autoritatile mexicane care macar zimbesc, te intreaba ce faci, glumesc putin cu tine ..la noi...chipuri de militieni te privesc banuitor, ma intreb de 10 ori cu ce am gresit ca revin la mine in tara unde nici macar nu-ti spun 'bine ati venit acasa' dobitocilor.
  • +3 (3 voturi)    
    Chiar asa ? (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 0:44)

    tvisan [utilizator]

    Am ajuns bataia de joc a tuturor si vina nu e decat a noastra.

    Daca vrem sa schimbam parerea lumii despre noi, trebuie intai sa ne facem "curat" in cap si in casa.

    Legi respectate, legi impuse, fara furaciuni, fara minciuni..etc. Binenteles, nimic nu e perfect, nimic nu e 100%. Dar macar sa impingem lucrurile putin in sus. Am ajuns ca noua sa ne fie sila de locul unde traim. Cum naiba sa asteptam sa ne trateze strainii?
  • +2 (4 voturi)    
    Recomand Cuba (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 2:55)

    Dinu-I [utilizator]

    Locuiesc in Canada si desigur am pasaport canadian si am fost in vacanta in Mexic (Cancun si Playa del Carmen), in Republica Dominicana (Punta Cana) si in Cuba (Varadero) in hoteluri de 4.5-5 stele, ALL INCLUSIVE ultima data in 2019.
    Cel mai mult mi-a placut in Cuba (Royalton Hicacos Resort & Spa) :oameni foarte calzi cu bun simt se multumesc si cu un bacşiş de un Cuc (moneda pentru straini egala cu 1 USD) si a doua zi te rsaluat, plaja libera cu sezlonguri si foarte larga, curata, nisip fin alb, cateva gratuitati pentru sporturi nautice incluse in pret, apa ca de smarald, mancare buna, spectacol in fiecare seara, un bar non-stop, un bar cu jazz si fumat de tigari cubaneze (cred ca le platesti), 4-5 restaurante a la carte (incluse in pret dar trebuie rezervare), rom original (Havana club sau cel mai bun Santiago de Cuba de 12 ani) la preturi mici (3- 12 CUCI pe 0.7 sau 1 L).
    Am intalnit vreo 4 ani la rand un cuplu belgian care venea la acelasi hotel cu noi.
    De ce Cuba ? Chiar daca te pozeaza atat la intrar cat si al iesire, nu deranjeaza. Pentru ca nu prea sunt turisti americani. Pentru canadieni au respect deosebit datorita numarului mare de turisti care, prin turism, le-a ajutat economia.
    IIn Mexic si Dominicana, plajele sunt mai stancoase si inguste apa nu asa cristal iar oamenii se comporta mai "americaneste" cu aroganta.
    • -2 (2 voturi)    
      multi se duc in Cuba (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 17:42)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Dinu-I

      pentru turism sexual, nu pentru plaje sau hoteluri primitoare.
  • +4 (6 voturi)    
    Romani vs mexicani. (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 6:50)

    jorgegirju1420674089257 [utilizator]

    Salutare.
    Domnilor, hai sa nu mai criticam pe acesto romani ata de vehement, infractori ori ba. Sa ne concentram putin si pe mexicani, la serviciile oficiale a celor care sunt responsabili cu securitatea pe aeroport. Concret. Locuiesc in Spania, Madrid. Acum doi ani am fost in vacanta in Galicia si am trecut si prin Santiago de Compostela. Acolo am cunoscut un domn (spaniol) care mi-a povestit aventura sa in Mexic. Cand a trebuit sa buna in tava obiectele personale: curea ceas... etc.
    Ei bine, la iesirea tavii pe partea cealalta a scanerului, ceasul nu mai era. A inceput sa protesteze, cum era si normal. Au reprodus imaginea tavii sale cand trecea prin scaner si s-a vazut la un moment dat o mana unde se vedea si uniforma "posesorului" acelei maiini care era a celor care efectueaza controlul atunci cand treci prin scaner. Dupa toate protestele de rigoare, i s-a spus voalat ca mai bine uita de acel ceas ca o sa piarda avionul si atunci poate avea probleme cu intoarcerea in Spania, explicandui si anumite motive precum ca ar fi dicil sa mai gaseasca bilet la alt avion, ca poate sta zile in aeroport... etc. La fina, acest domn, a facut precizarea ca ceasul era primit cadou de la fratele lui pe care el il aprecia foarte mult, si care costa "derizoria suma de 3900€. De unde stia el pretul din moment ce era primit cadou? Din respect pentru fratelui lui, a trebuit sa cumpere acelasi ceas ca su se simta fratele lui aofensat ca atata grija a vut el de acel cadou. Asa ca acel ceas la costat dublu, plus cheltuielile calatoriei dar mai ales gustul amra cu care a ramas la intoarcere, cu toate ca spus ca in restul calatoriei s-au simtit foarte bine In mexic. Numai bine.
    P.S. Scuze pentru eventualele greseli de ortografie. "Viteza" de scriere, bat-o vina.
  • +1 (1 vot)    
    Postati un colaj (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 8:29)

    Costi888 [utilizator]

    Cu pozele.. cred ca ne putem da seama :)))
  • +2 (2 voturi)    
    Trumpisti mexicanii (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 9:58)

    Guster [utilizator]

    Sa construiascs un zid la granita cu Romania sa nu mai intre hoti :)
  • +2 (2 voturi)    
    Tari unde poti merge in concediu (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 14:39)

    persuasiv [utilizator]

    dar la fel de bine poti sa nu te mai intorci.Criminalitate,rapiri,regimuri totalitare...etc.Mexic,Turcia,Iran,Arabia Saudita...etc
    • 0 (0 voturi)    
      maybe... (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 15:51)

      John_Re [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      daca nu respecti regulile locului...

      am auzit ca in Arabia Saudia iti taie mainile daca te prind la furat. sa fie bine... sa fie rau... !?
      • 0 (0 voturi)    
        nu se mai taie nici la ei (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 17:44)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

        a trecut vremea in care Sharia se aplica in forma ei originala.
  • 0 (0 voturi)    
    Complex de inferioritate ori incompetenta a MAE? (Duminică, 7 februarie 2021, 22:40)

    V. Istina [utilizator]

    Ce alta tara din UE s-ar putea lauda cu un asa „record“? Si nu e complex de inferioritate ci frica si incompetenta. Un caz clar de abuz iar ca de obicei MAE baga capul in nisip sa nu „distruga bunele relatii“, decat sa-si faca treaba si-sa apere curajos si inteligent proprii cetateni. Mi-e greu sa cred ca un asemenea tip de scenariu nu este studiat ori macar luat ipotetic in discutie din cand in cand. Atata ca reactia MAE pare a fi fost, din cate pomeneste articolul cel putin, timida, dezolanta si lasa.

    MAE are clar nevoie de profesionisti curajosi, numirile politice din ultimii ani se reflecta in dezastruoasele performante actuale.