București, moșia lor

de Catiușa Ivanov     HotNews.ro
Joi, 18 iunie 2020, 18:17 Actualitate | Opinii


Catiusa Ivanov
Foto: Arhiva personala
Un spectacol sinistru, în contradicție cu democrația și cheltuirea corectă a banului public, a avut loc joi dimineață, la conferința de presă susținută de Nicușor Dan, pe strada Progresului, în Sectorul 5. Candidatul PNL-USR la Primăria Capitalei a fost bruiat de mașinile de salubrizare ale Primăriei Sectorului 5, condusă de primarul PSD-ist Daniel Florea, care claxonau și făceau paradă prin fața acestuia, inscripționare cu mesajele #DF #Fapte (întâmplător inițialele primarului și sloganul de campanie), în culorile PSD. Episodul arată putregaiul din Primăria Sectorului 5 și faptul că primarul Daniel Florea, sau cine a orchestrat acest spectacol, crede că orașul este moșia lui și poate cheltui banul public după bunul plac. Episodul cu polițistul arată o instituție captivă.

La un moment dat, o mașină care stropea cu substanțe dezinfectante l-a stropit pe Nicușor Dan, dar și pe jurnaliștii prezenți la conferința de presă.

Deși mașinile blocau traficul, polițistul local care dirija traficul în intersecție, plătit din bani publici de Primăria Sector 5, în loc să intervină și stopeze circul, îi cere decență lui Nicușor Dan, care a cerut doar respectarea legii. Episodul cu polițistul arată o instituție captivă. În loc să strângă gunoiul care sufocă sectorul și să spele praful de pe străzi, mașinile cumpărate din bani publici și angajații plătiți din bani publici ai Primăriei Sectorului 5 vin și fac acest spectacol sinistru, campanie electorală pentru PSD.

Episodul a fost premeditat? Nicușor Dan a declarat că, în urmă cu o zi, terenul de la intersecția Străzii Progresului cu strada Constantin Istrati era plin de gunoaie. Peste noapte a fost salubrizat, iar două mașini ale Primăriei Sectorului 5 erau parcate acolo. În apropiere de locul unde a fost organizată conferința de presă este autobaza unde sunt parcate o parte dintre utilajele de salubrizare ale Primăriei Sector 5, însă este greu de crezut că atât de multe mașini plecau în același timp pe teren, în aceeași direcție, fix prin fața pupitrului la care vorbea Nicușor Dan. Până la această oră primarul Sectorului 5 nu a avut nicio reacție publică despre acest episod.

Ce a spus Nicușor Dan? Conferința de presă susținută de Nicușor Dan avea ca temă proiectele de pe ordinea de zi a ședinței Consiliului General de joi, printre care PUZ-ul Coordonator al Sectorului 5. Acesta și-a exprimat o părere tehnică despre dezvoltarea Sectorului 5, că PUZ-ul elaborat de Primărie nu prevede construirea unei linii de metrou de suprafaţă, o strategie de dezvoltare a locurilor de muncă, conexiunea cu Măgurele, de centrele de afaceri. Respectiva intersecție a fost aleasă pentru conferința de presă deoarece acolo se află o cale ferată abandonată care poate fi folosită pentru construirea unei linii de metrou ușor.

Instituțiile statului trebuie să se sesizeze de urgență, să cerceteze ce s-a întâmplat și să-i sancționeze pe vinovați.

Din păcate, ce s-a întâmplat joi nu este o excepție. Un episod similar s-a petrecut în urmă cu două săptămâni, când viceprimarul Aurelian Bădulescu a venit cu un dulap la conferința susținută de Nicușor Dan în Prelungirea Ghencea și nu l-a lăsat să prezinte bilanțul primarului Gabriela Firea, vorbind peste el. Bădulescu era însoțit de directorul STB și de alți angajați ai Primăriei Capitalei, care teoretic erau în timpul programului.

Gabriela Firea a explicat câteva zile mai târziu de ce a fost Bădulescu la conferința de presă, fără să se delimiteze de eveniment:

“Cu o seară înainte de organizarea conferinței de presă în zona Prelungirea Ghencea, am fost solicitați de către reprezentanții presei să avem puncte de vedere tehnice cu privire la bilanțul care se dorește a ni se face ad-hoc de către un contracandidat la Primăria Capitalei. Ceea ce am și făcut”, a spus Firea, la Digi24. Primarul a mai spus că Bădulescu oricum avea treabă la șantierul de la Prelungirea Ghencea și a trecut și pe la conferința lui Nicușor Dan: “Oricum era programată, indiferent de această conferință de presă ad-hoc, verificarea care se face la orice sfârșit de săptămână la lucrarea noastră de la Prelungirea Ghencea”. Este greu de crezut însă că toți acești oameni au avut treabă în aceeași zi, exact în locul unde ținea Nicușor Dan conferința.

Gabriela Firea și Daniel Florea au dreptul, ca și Nicușor Dan, să spună ce gândesc și să-și facă campanie electorală, însă nu cu angajații Primăriei, în timpul serviciului, nu cu resursele Primăriei, din bani publici.

Cele două episoade arată două lucruri. Primul, cei care au orchestrat aceste spectacole sinistre nu suportă critica și se tem de puterea adevărului, nu sunt capabili să intre într-o dezbatere cu argumente solide, ci preferă golăneala. Al doilea, că pot să facă ce doresc cu banul public, după cum o arată episodul de azi.

Partea bună este că cele două evenimente arată cu o claritate extremă ceea ce Nicușor Dan nu ar fi reușit niciodată să arate cu discursul lui tehnic, aplicat pe proiecte, respectiv cum acționează cele două administrații locale și până unde sunt capabile să meargă. De asemenea, l-au validat pe Nicușor Dan drept un candidat de temut al Gabrielei Firea.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11956 vizualizari

  • +43 (51 voturi)    
    Mda (Joi, 18 iunie 2020, 19:20)

    nlln [utilizator]

    Daca doriti sa scapati de coruptii si incompetentii care conduc acum Bucurestiul va trebui sa il ajutati pe Nicusor Dan.

    Nicusor Dan are nevoie de sustinere si bineinteles voturi.

    Nu ar strica putina organizare in acest sens.

    Daca nu.....va fi la fel si peste 4 ani.
  • +35 (47 voturi)    
    ops! (Joi, 18 iunie 2020, 19:27)

    transpenibilus [utilizator]

    PSD trebuie scos in afara legii si destructurat!
    • +25 (35 voturi)    
      pai asta nu se poate (Joi, 18 iunie 2020, 20:46)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

      In democratie nu poti scoate un partid in afara legii doar pentru ca e compus din hoti. In democratie partiul e scos in afara jocului de votanti, in masura in care suficienti votanti nu agreeaza hotia. Cam aici e cheia rezolvarii problemei. Ca asha, degeaba desfiintezi PSD daca maine toti pesedistii trec la Pro-Romania sau isi fac alt partid.
      • +12 (20 voturi)    
        Daca promoveaza pe fata hotia ar trebui! (Joi, 18 iunie 2020, 22:39)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Ce facem daca isi fac pedofilii partid?
        • 0 (14 voturi)    
          pai.... (Vineri, 19 iunie 2020, 2:33)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Alui

          Intrebarea e cine ii evalueaza... In democratie cel care evalueaza trebuie sa fie electoratul. Altfel? Cine decide ca un partid sustine pe fata hotia? CCR? Parlamentul, Guvernul?
        • +4 (14 voturi)    
          statul partidului (Vineri, 19 iunie 2020, 5:48)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Alui

          Nu poate fi aprobat de catre judecatorie - dar credeti ca vor trece ceva in statut legat de aceste activitati???

          Tot asa si #ciumarosie ai zice ca sunt niste democrati obisnuiti dar sub blanita de miel bland se ascunde un lup grotesc.

          Este sarcina votantiilor sa isi cearna gandurile si alegerile si bine-nteles cine intelege poate contribui la clarificarea celorlalti

          CLAR ESTE CA NU MAI CONTINUAM ASA
        • 0 (0 voturi)    
          atat timp cat n-are sustinatori... (Joi, 25 iunie 2020, 1:33)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Alui

          ...nimic
          Iar dacă are susținători degeaba îl interzici, ca-si fac peddofilii alt partid care se numeste partidul iubitorilor de copii
      • +10 (10 voturi)    
        Teoria ca teoria (Vineri, 19 iunie 2020, 8:23)

        fl0rin [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Democratia nu functioneaza decat daca ai o masa critica de cetateni cu drept de vot care au capacitatea de a distinge intre informatii reale si manipulare, si de a trage concluzii proprii pe baza informatiilor. In Romania nu avem nici pe departe acea masa critica.
        • -1 (1 vot)    
          ! (Vineri, 19 iunie 2020, 9:43)

          nlln [utilizator] i-a raspuns lui fl0rin

          Avem o masa critica!
          Avem o majoritate!
          Actuala majoritate, nascuta din existenta acestei mase critice , este problema.
          Ceea ce inseamna ca " masa critica" are o problema nu de reprezentativitate( si-a impus alegerea) ci mai degraba de "doctrina".

          Ceea ce este informatie reala pentru mine este manipulare pentru ei.

          Degeaba le explic eu ca sunt in eroare, nu le pasa.

          Daca ne mentinem doar la nivelul de teorie nu se va schimba nimic!
          Practic, cei care mai cred ca se poate si altfel ar fi cazul sa se mobilezeze, sa fie mai activi ,pentru ca schimbarea si constituirea unei " mase critice" care sa isi impuna alegerea deasupra actualei " mase critice" nu se face doar prin comentarii azi-maine pe diferite forumuri.
          Acesta este motivul pentru care nici nu ii inteleg pe cei care nu ar mai vrea PSD&comp la conducerea Bucurestiului dar il critica pe Nicusor Dan.
          Pana astazi nu exista un alta persoana care sa candideze impotriva Firea&prietenii.
          De vreme ce nu ai alta optiune de ce trebuie sa il ataci?
          Care este logica?
        • 0 (0 voturi)    
          total de acord (Joi, 25 iunie 2020, 1:35)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui fl0rin

          Ca asha si in Rusia e democratie, si in america latina, etc, etc
          La noi masa critica ar fi, doar ca de multe ori nu votează pentru ca "toti e la fel". După care vede timp de 3-4 ani ca nu e chiar asha, dupa care iar uita, si tot asha.
    • +19 (25 voturi)    
      S-au scos singuri (Joi, 18 iunie 2020, 20:58)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

      Deturnarea camioanelor e fapta penala!
      • +15 (21 voturi)    
        cine sa ii pedepseasca??? (Vineri, 19 iunie 2020, 5:49)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Alui

        Cumva magistratii care protestesteaza ca nu vor mai avea pensii de 12000 lei/luna???
    • +4 (8 voturi)    
      da da (Vineri, 19 iunie 2020, 8:24)

      fl0rin [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

      Scos in afara legii si introdus in interiorul unei incinte prevazute cu gratii.
  • -28 (40 voturi)    
    Daca (Joi, 18 iunie 2020, 19:53)

    savatuf [utilizator]

    Rares nu candideaza, pacaliciul asta care nu e sustinut de nimeni, pierde la pas . Nu am vazut P de pe articol, ca sincer la cum va cunosc , cred ca va umfla rasul ...arata ca un caniche, cu mari probleme de exprimare ....
    • +4 (8 voturi)    
      daca (Vineri, 19 iunie 2020, 11:09)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui savatuf

      pnl si usr vin cu un candidat comun... firea nu are NICI O SANSA !!!

      daca erau alegeri in 2 tururi firea nu avea nici acu 4 ani nici o sansa!

      firea a ajuns primar datorita conjuncturii favorabile NU datorita voturilor!
    • +2 (6 voturi)    
      PS: (Vineri, 19 iunie 2020, 11:11)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui savatuf

      sa te uiti pepagina de facebook a psd tismana sa vezi cat de "iubit" e acest partid atunci cand nu sunt (inca) cenzurate comentariile!
      • 0 (0 voturi)    
        Eu (Luni, 22 iunie 2020, 10:10)

        savatuf [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        ma refeream strict la nicusor ca si candidat capabil sa fie un primar de calitate, care sa faca fata la cerintele postului. Daca tu crezi ca avand calitatea ca e de dreapta , e suficient , ma inchin. Dar acest individ e poate cel mai slab candidat pe care dreapta a putut sa il promoveze. Ca sa te plingi ca o fata mare ca te bruiaza unii, in loc sa te adaptezi si sa rezolvi situatia.... Nici nu vreau sa ma gandesc cand baietasu asta se v a confrunta cu mafiotii ADEVARATI....sau poate ca asta e dorinta ..un om de paie...
  • +30 (38 voturi)    
    Da, e mosia lor (Joi, 18 iunie 2020, 19:54)

    emil bobu [utilizator]

    pentru ca voi i-ati votat, desteptilor.
    • +2 (4 voturi)    
      “Somnul raţiunii naşte monştri” Francisco Goya (Vineri, 19 iunie 2020, 7:51)

      Mag@ [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      “Somnul raţiunii naşte monştri” Francisco Goya
  • +27 (33 voturi)    
    #ciumarosie isi arata slabiciunile (Joi, 18 iunie 2020, 20:19)

    pehash [utilizator]

    Concluzia este simpla si clara - Nicusor Dan trebuie sa organizeze aceste conferinte de presa cat mai des. Pe langa faptul ca va fi evident pentru toata lumea circul facut de primarii PSD, vedem si efecte benefice - mai strang din cand in cand gunoaiele.. ;)
    • 0 (8 voturi)    
      DA (Vineri, 19 iunie 2020, 5:51)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      Aveti dreptate

      Bine ar fi sa aduca langa el si membrii PNL, PLUS, USR - sa vada tot poporul ca se pot misca altfel lucrurile
      • +1 (3 voturi)    
        Clar.. (Vineri, 19 iunie 2020, 18:17)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        Pe cine sa aduca langa el de la PNL? Pe viceprimarul de la Sectorul 2, care deja a anuntat ca va candida pe listele PSD? :)
    • +5 (9 voturi)    
      In Fiecare Sector Conferința de Presa (Vineri, 19 iunie 2020, 7:18)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      La 3 probabil vor veni mardeiașii de la fotbal care au incendiat mobilier stradal in Februarie 2017

      #DUamnaGabiLaBrutarie
  • +23 (29 voturi)    
    Dacă nu mai vin minerii! (Joi, 18 iunie 2020, 20:21)

    Dyonisos [utilizator]

    Un spectacol sinistru, ar fi chemat minerii sa facă ordine dar din păcate nu mai sunt! Tara este captiva organizației mafiote create de tov Iliescu! Hora dintre infractorii interlopi și infractorii din instituțiile statului depășește orice imaginație!
  • +19 (29 voturi)    
    PSD-istii isi presimt sfarsitul (Joi, 18 iunie 2020, 20:36)

    matali [utilizator]

    PSD-istii sunt super-mega-hyper-disperati , stiu ca nu mai au nici cea mai mica sansa sa mai prinda inca in mandat cel putin 10 ani de acum incolo si se comporta ca niste animale turbate, nu le iese nimic si par a fi niste clovni. PSD nu este altceva decat o organizatie infractionala nu un partid, de aceea se si comporta ca in Cosa Nostra.
  • -17 (31 voturi)    
    Urat (Joi, 18 iunie 2020, 20:53)

    Menumorut04 [utilizator]

    Da, trist spectacol. Nimic nou, politicienii nu se respecta nici pe sine si nici intre ei. Iar aici USR sunt campioni - tin minte ce spectacole pueril-sinistre dadeau in parlament, comportandu-se ca niste maimute fara judecata ... Dar cand ti se intampla tie porcariile pe care li le faci altora, parca te oftici mai rau :)
    • +11 (15 voturi)    
      matale (Vineri, 19 iunie 2020, 2:12)

      Fu Thien Zbang [utilizator] i-a raspuns lui Menumorut04

      sunteți singur la părinți?
    • 0 (6 voturi)    
      aham (Vineri, 19 iunie 2020, 11:10)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Menumorut04

      nu e deloc ilegal sa iti pui subalternii sa huiduie contracandidatul cu aaratura de la servici si in timpul serviciului!

      dar na... sustinatorii psd... pentru ei doar ce face psd e corect (chiar daca asta inseamna furt, minciuna, injurii etc) si tot ce fac ailalti nu e corect (chiar daca e buns simpt, respectarea legii s.a.m.d.)
  • +20 (28 voturi)    
    violenta psd-ista (Joi, 18 iunie 2020, 20:57)

    ics_11 [utilizator]

    seria violentelor generate de psd a inceput cu mineriadele, a urmat 10 august 2018 si acum se folosesc masini de salubrizare care stropesc cetatenii.
    cine ne apara ?! un politist corupt, condamnat pentru mita si trafic de influenta. ce partid credeti ca va vota acel politist ?!
    asta este o mica parte din mizeria creata DE PSD SI NUMAI DE PSD, partid votat de toti cei care spera sa fure si/sau sa puna mana ilegal pe diverse functii, fara sa fie pedepsiti.
    trebuie sa iesim masiv la vot si sa anihilam voturile coruptilor si hotilor din aceasta tara. trebuie sa isesim masiv lavot si sa votam orice in afara de psd !
    • +2 (4 voturi)    
      De acord! (Vineri, 19 iunie 2020, 12:27)

      2016 [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

      O completare, eu cred importanta: de ce a scazut PSDragneev varsta de pensionare pentru politisti si magistrati? Ca sa slabeasca puterea de control si de corectie aplicata populatiei. In plus, isi asigura in plus votanti pe termen lung (pensionarii scosi la 45 de ani, care raman vesnic recunoscatori mafiei pzdiste; in plus, mai conving si alti pensionari din cercul lor) si pot controla mai usor masele care se lasa manipulate, prin pomeni electorale si populiste. Ei stiu cum gandesc 5-6 milioane de romani: pai daca mafia pzdista fura, macar sa ne dea si noua o ciozvarta, 10 lei in plus la pensie! Mare parte dintre pensionari se comporta ca niste asistati sociali, considera ca pensia le-o da mafia PSDragneev si nu ca este un drept castigat. In plus, traiesc cu frica falsa ca vin "aialalti", ciocoii de dreapta, care le taie pensia! Frica alimentata periodic de mafia pzdista, volguta este mare gurista in acest domeniu!
  • +12 (20 voturi)    
    să nu ne amăgim (Vineri, 19 iunie 2020, 2:10)

    Fu Thien Zbang [utilizator]

    indiferent ce și câte măgarii și josnicii,hoții,manipulări sau minciuni vor pune la cale psd și acoliții săi ,încă sunt milioane de proști care îi vor vota necondiționat!
  • +6 (10 voturi)    
    dA (Vineri, 19 iunie 2020, 3:54)

    Babilou [utilizator]

    Incredibil......
  • +6 (12 voturi)    
    Sa continuie in acest mod (Vineri, 19 iunie 2020, 7:46)

    Mag@ [utilizator]

    Aceste gesturi facute de PSD il ajuta pe Nicusor si ii mobilizeze pe cei nehotarati sa iasa la vot si sa il voteze. Atat pot cei de la PSD, atat ii duce capul. Ar trebui sa continuie Nicusor in acest mod sa ii confrunte.
  • +3 (5 voturi)    
    Nimic nou sub Soare. (Vineri, 19 iunie 2020, 11:16)

    Dedalus [utilizator]

    Este un comportament tipic partidelor marxiste, de la aparitia lor in istorie.

    Asa actioneaza partidele marxiste in democratie.
  • -1 (1 vot)    
    cu primarul la psihiatru ! (Vineri, 19 iunie 2020, 18:36)

    mariaeva [utilizator]

    Atentie ! Daniel Florea are probleme psihice netratate. A comandat pe banii primariei niste cuburi cu initialele DF cu care a umplut spatiile verzi. Pe masinile de la salubritate sunt marcate initialele DF. La o manifestatie organizata de primarie si-a comandat o tribuna inalta de unde el si nevasta salutau cu obraznicie sirurile de copii de la gradinitele din sector obligati sa defileze pentru el. Tipul se crede cel putin presedinte de stat. In loc de guvern are gunoierii si burtosii corupti din politia locala.
    Salvati-l pe DF, chemati un psihiatru la sectorul 5 !